A. راهنمای بخش ها
B. راهنمای سامانه ها
C. راهنمای ابزارها + ویژگی ها
01. جداول قیمت 02. پاپ اوور قیمت ها 03. نسخه ها و زبان ها 04. موتور جستجوی سایت 05. گفت و گوی گروهی کاربران 06. آرشیو قیمت ها 07. راهنمای اختصاصی صفحات 08. نسخه موبایل 09. سامانه سنگ ها 10. تقویم اقتصادی 11. منوها 12. منوی سوییچر سامانه ها 13. شاخص یاب 14. جعبه ابزار سایدبار 15. کوییک ویو 16. تیکر قیمت ها 17. پشتیبانی آنلاین 18. تماس با ما 19. ربات های پشتیبانی هوشمند 20. تازه ها + بروزرسانی ها 21. ابزار پلاس 22. گزارش خطا 23. سامانه تکنیکال 24. متاتریدر آنلاین 25. نمودار های خطی و حجمی 26. نمودار کندل استیک 27. گزارش عملکرد نمادها 28. محاسبه گر سود و زیان 29. محاسبه‎‌گر سطوح حمایت و مقاومت 30. محاسبه‎‌گر میانگین متحرک (Moving Average) 31. محاسبه‎‌گر پیوت های کلاسیک (Classic) 32. محاسبه‎‌گر فیبوناچی (Fibonacci) 33. محاسبه‎‌گر خطوط کاماریلا (Camarilla) 34. محاسبه‎‌گر پیوت های وودی (Woodie) 35. محاسبه‎‌گر پیوت های دی مارک (DM) 36. اندیکاتورها 37. محاسبه گر و نمودار RSI 38. محاسبه گر و نمودار Stochastic 39. محاسبه گر و نمودار MACD 40. جستجوگرها 41. محاسبه گرها 42. مبدل ها 43. پایش گرها 44. کیف های پول (والت ها) 45. مقایسه گر ارزهای دیجیتال 46. محاسبه گر سود ماینینگ 47. استخرهای استخراج ارز دیجیتال 48. محاسبه گر رمز نگاری 49. پراکنش جغرافیایی ارز ها 50. نماگرهای ارز دیجیتال 51. خوانش‌گر شبکه‌های اجتماعی 52. صفحات شبکه‌های اجتماعی 53. وب سرویس ها 54. تبلیغات و آگهی 55. ابزار بازنشر 56. ابزار وب مستر + ویجت ساز 57. دارک مد + نمایشگر تاریخ و زمان 58. نوار اعلانات 59. نقشه سایت
D. راهنمای پروفایل ها
E. مفاهیم و آموزش های پایه
F. آموزش مفاهیم و روش های تحلیلی
G. آموزش روش ها و مفاهیم معاملاتی
H. روش ها و مفاهیم پرداخت ارزی
I. بانک مقالات و مطالب تخصصی
J. واژه‌نامه اقتصادی فارسی
K. واژه‌نامه تخصصی بورس
L. واژه‌نامه تخصصی ارزهای دیجیتال

06. سنگ ها و کانی ها

 • در طول دهه اول قرن بیستم، صنعت جواهرسازی دوباره احیاء شد که علت عمده آن کشف منابع جدید سنگهای قیمتی، برپایی کارخانجات جدید و روش ها و تکنیک¬های تراش جواهر بود. قوانین اجتماعی نیز تغییر کرد و قیمت جواهرات به گونه¬ای بود که عموم مردم دسترسی و توانایی خرید آنرا داشتند. تغییر نقش زنان در جا
  عقیق به رنگهای خاکی،زرد،سفید،سرخ،سبز و سیاه در طبیعت یافت می شودو از میان آنها رنگهای خاکی،زرد،سفید و سرخ کم و بیش خواص یکسانی دارند.ولی عقیق سیاه و عقیق خزه(سبز)هر کدام ویژگیهای مخصوص به خود را دارند.

  خواص عقیق سیاه:

  عقیق سیاه به همراه سنگ کریستال می تواند ما را در برابر امواج منفی حمایت کند.این سنگ در هنگام هجوم احساسات موثر واقع میشود.همچنین به حل موانع درونی و رسیدن به آگاهیهای تازه و آمدن آنها به سطح ذهن کمک میکند.عقیق سیاه تمرکز را زیاد میکند.عملکرد روده ها را آسان می کند و دارای عمل تقویت کنندگی بر روی استخوانها،ستون مهره ها و قسمت پشت می باشد.

  خواص عقیق سبز:

  عقیق سبز که معروف به خزه است،باعث اعتماد به نفس در ما میشود و قدرت ایمنی بدن را بالا میبرد.قرار دادن آن در منزل فضای دلپذیری را ایجاد می کند.عقیق سبز برای دیابت و متعادل ساختن در صد قند خون هم موثر است.در ضمن استفاده از آن در طی دوره بارداری خیلی مفید است زیرا این سنگ با زمین در ارتباط است و به فرد آرامش می دهد.


 • Lapis Lazuli ( لاجورد)
  نام اين سنگ از کلمه لاتين به معني «سنگ آبي» گرفته شده است. قرن ها است که از اين سنگ در جواهرات و همچنين زمينه هاي ديگر استفاده مي شود. حتي مصريان باستان اين سنگ را به صورت پودر درآورده و براي مواد آرايشي و نقاشان نيز براي ايجاد رنگ آبي در نقاشي هاي خود از آن استفاده مي کردند. در قرون وسطي نيز براي توليد رنگ موزاييک و ساخت کليسا استفاده مي شد. 

  بدخشان استاني در کشور افغانستان که منطقه اي دورافتاده و صعب العبور با کوههايي به ارتفاع حدوداً 5 کيلومتر، منطقه اي است که منابع لاجورد (Lapis Lazuli) با کيفيت عالي در آن يافت مي شود. 

  لاجوردي سنگي است که از چند کاني ديگر همچون Lazulite، Calcite و Pyrite تشکيل شده و در برخي موارد حاوي کاني هاي ديگري همچون Diopside، Amphibole نيز مي باشد.

  اين سنگ نيمه کدر تا کدر بوده و داراي سختي متوسط بين 5 تا 6 مي باشد. جلاي آن شيشه اي يا موم گونه است. 
  بهترين رنگ آن آبي مايل به بنفش با هاله متوسط تا تاريک و با غلظت رنگ زياد است. در نوع مرغوب آن کريستال هاي Calcite قابل مشاهده نبوده و ممکن است حاوي نقاط طلايي رنگ Pyrite باشد. لاجورد هاي کم ارزش داراي جلاي مات بوده و متمايل به سبز هستند و کريستال هاي سفيد Calcite در آن مشاهده مي شوند.
  اگر چه بهترين رنگ آن آبي پر رنگ است ولي براساس ميزان کاني هاي ديگر موجود در آن و نسبت آنها مي تواند به رنگ هاي آبي مايل به بنفش، آبي کم رنگ و يا آبي مايل به سبز نيز ديده شود. به عنوان مثال کاني Lazulite باعث ايجاد رنگ آبي روشن و کاني Afghanite باعث ايجاد رنگ آبي کم رنگ در اين سنگ مي شود. 

  درجه بندي لاجورد

  نوع گرانبها اين سنگ در بازار هاي جهاني عبارتند از:

  1) Persian يا Afghan: داراي رنگ آبي مايل به بنفش بوده داراي هاله متوسط تا زياد و حاوي مقدار کمي Pyrite و فاقد Calcite مي باشد.

  2) Russian يا Siberian: داراي درجات مختلف رنگ آبي با غلظت هاي مختلف مي باشد. حاوي Pyrite بوده و ممکن است Calcite نيز در آن ديده شود.

  3) Chilean: داراي نقاط سبز رنگ بوده و حاوي کريستال هاي سفيد Calcite به صورت شجره مي باشد. 

  اين سنگ اغلب به صورت دامله، Bead (به صورت کروي) و Tablet (تخت) برش مي خورد. از اين سنگ به غير از جواهرات در ساخت کاسه هاي تزئيني، دسته چاقو، مجسمه و ... نيز استفاده مي شود.

  بهسازي لاجورد:
  عمل بهسازي در اين سنگ معمول بوده ولي چندان ثبات ندارد و نمونه هاي بهسازي شده داراي ارزش پايين تري نسبت به نمونه هاي طبيعي آن هستند. 
  يکي از بهترين روش هاي بهسازي در اين سنگ رنگ کردن آنها است که با اين عمل رنگ سنگ تقويت شده و باعث پنهان شدن کريستال هاي سفيد رنگ Calcite مي شود. اما با استفاده از استون يا الکل مي توان رنگ پوششي آن را پاک نمود. بنابراين جهت جلوگيري از اين مورد، در برخي مواقع سطح سنگ را با استفاده از موم يا پلاستيک مي پوشانند.
  در روش هاي ديگر لاجورد هاي رنگ نشده را در موم يا روغن قرار ميدهند که اين مواد به داخل سنگ نفوذ کرده و سبب افزايش جلا و بهبود رنگ آن مي شود.

  بدلي هاي لاجورد:
  به دليل قيمت بالاي اين سنگ، بدل هاي آن از مدت ها قبل توسط مصريان استفاده شده است. نمونه بدل هاي آن مي توان از شيشه يا پلاستيک نام برد. از نمونه هاي بدلي طبيعي آن هم مي توان به Howlite رنگ شده ويا Sodalite اشاره نمود.


 • آب طلا یک نمونه از درمان به روش هومیوپاتی در ایران قدیم
  قبل از اینکه یک نابغه ی آلمانی  فرمول (مشابه مشابه خود را درمان می کند ) را  در قرن 18   ارائه نمایید فرهنگ های شرقی با این روش آشنا بوده ا ند. برای مثال در زمان های قدیم ، هرگاه زنی می ترسید مثلا گربه بناگاه از زیر پای زن فرار می کرد و او از شدت ترس بی حال نقش بر زمین می شد در این حال اطرافیان ظرف آبی می آوردند و تکه طلایی را - معمولا گردن بند - را چندین نوبت با سرعت به داخل آن آب فرو می بردند را به آن زن می دادند .
 • آبسیدین
  شيشه آتشفشاني نيز ناميده مي شود. ابسيدين سنگي است كه سرخپوستان از آن تير مي‌سازند. سرخپوستان به همان دلايل زمين شناسان كه آن را تشخيص ميدهند. ابسيدين را انتخاب مي‌كنند. زيرا ابسيدين بسيار سخت است اما لبه هاي تيز آن به راحتي مواد بسياري را مي‌برد. توجه كنيد كه ابسيدين شكستهشده. بسيار شبيه شيشه شكسته است. ابسيدين بسته به اينكه چه عنصر كميابي در آن باشد به رنگ هاي مختلفي وجود دارد. ابسيدين سياه و قهوه‌اي بسيار معمولند.


  ابسيدين يك جامد بي شكل است. و سنگ جامدي است كه از اكسيدسيليس تشكيل شده كه فاقد ساختار بلورين است. و يكي از استثنايي ترين سنگ هايي است كه از كاني ها تشكيل شده است.  ابسيدين زماني تشكيل مي‌شود كه گدازه خيلي سريع سرد شود. و قبل از اينكه بلورها تشكيل شوند منجمد مي شود.

  - كدام بخش از جريان گدازه به اندازه كافي سريع سرد خواهد شد تا ابسيدين را تشكيل دهد؟

  - پوميس:

  پوميس اسفنجي و يا پر از حفره است. اين ويژگي موجب شده تا پوميس بي نهايت سبك باشد. حتي روي آب شناور مي ماند.معمولاً به رنگ خاكستري روشن تا خاكستري تيره است. به راحتي مي‌شكند و لبه هاي آن بعد از شكستن تيز هستند، پوميس مثل ابسيدين يك شيشه آتشفشاني است. و بنابراين ظاهري شيشه‌اي (به خصوص با ذره بين) دارد كه كاني هاي آن مشاهده نمي شوند.

  پوميس در هنگام فوران  ماگمايي كه گاز فراواني مانند بخار آب ، دي  اكسيد سولفور و دي اكسيد كربن، تشكيل ميشوند. وقتي كه ماگما خارج ميشود، گازها به صورت كف هستند كه حبابهايي را بوجود مي آورند. اين حالت از نقطه نظر زماني مشابه زماني است كه در يك بطري سودا باز ميشود و حبابهاي دي اكسيد كربن از نوشيدني خارج ميشوند. 

  هنگام خروج ماگما از ابسيدين سريع سرد شده، اشكال كروي زيادي بصورت بقاياي حفره ها روي ابسيدين باقي ميماند. پوميس به عنوان سنگ تزييني ساختمان بكار ميرود. 

  همچنين در سالنهاي زيبايي و حمام براي پاك كردن پوست مرده از روي بدن استفاده ميشود ( سنگ پا ).


 • آدولاریا (Adularia)
   آدولاریت نوعی ماه سنگ است .


   - رنگ:به رنگ سفید تا آبی و نیمه شفاف است.

   - تراش: آدولاریامعمولا" به شکل صیقلی و محدب شکل داده می شود.

   - کاربرد: آدولاریاها در اوایل قرن بيستم بسیار معمول بوده و به صورت گسترده در جواهر آلات بکار برده می شد.

   سختی:  6

   وزن مخصوص:  2.75


 • آزوريت چیست؟
  - فرمول شيميايي:    Cu3(CO3)2(OH)2

  - گروه کاني شناسي (شيميايي: کربنات )

  - رنگ: آبي و آبي لاجوردي

  - جلا: شيشه اي

  - سيستم تبلور: مونوکلينيک

  - کليواژ: کامل در جهت 011 و ضعيف در جهت 100

  - شکستگي: صدفي

  - سختي: 3½ - 4

  - رنگ خاکه: آبي روشن

  - وزن مخصوص: 3.77

  - شرايط تشکيل: 

  آزوريت يکي از ترکيبات مس است که با اغلب کانيهاي مس دار ديده مي شود و بر اثر اکسيده شدن بيشتر اين کانيها نيز مي تواند تشکيل شود. اين کاني اغلب با مالاکيت ديده مي شود. نمونه هاي بلوري اين کاني داراي ارزش کلکسيوني و همينطور جواهري دارد.


 • آزوریت (Azurite) - مشخصات و ویژگی ها
  فرمول شیمیایی:  Cu3(OHCO3)2  

  - وجه تسمیه: از کلمه فارسی لاجوردکه معرفرنگ آبی است گرفته شده  است.

   - سیستم تبلور: مونوکلینیک

   - سختی: 3.5-4

   - وزن مخصوص:3.7-3.9

   - رده بندی: کربنات

   - رخ: ناقص

  - جلا:شیشه ای

   - شفافیت: شفاف -کدراپاک

   - نوع سختی: شکننده

  - اشکال ظاهری: بلور-اگرگات دانه ای - خاکی- درخشان

   - ژیزمان: آلمانغربی ، فرانسه ، URSS خیلی فراوان ، شیلی ،استرالیا و امریکا

   - خواص شیمیایی: حلشونده در اسیدها و آمونیاک

   - ترکیب شیمیایی:  CuO=69.24%      CO2=35.53%      H2O=5.23%

   - رنگ کانی: آبی لاجوردی

   - رنگ اثر خط: آبیروشن

   - تشابه کانی شناسی: لیناریت- ویویانیت - لازوریت

   - پاراژنز: کالکوزین- کوپریت - مالاکیت - لیمونیت

  - منشا تشکیل: ثانوی

   - شکل بلورها: تابولار- منشورهای کوتاه و پهن

   - محل پیدایش: نامیبی

   - کاربرد:

  كاني زيباي آبي رنگ مس داري كه معمولا در جواهرآلات به كاربرده مي شود رنگ آن از آبي بسیار تیره آبی کمرنگ متغییر است.این کانی به عنوان رنگی برای نقاشی ها و الیاف تجملی بکار برده می شد.

   - سایر توضیحات:

  آزوریت گاهي به منظور افزايش رنگ و سختي آن توسط واكس بیرنگ پوشيده و يا به پلاستيك آغشته مي شود.

  پوشش پلاستيك به دليل ناپايدار بودن اين كاني است زيرا در برابر هوا با گذشت زمان اين كاني رنگ آبي خود را از دست مي‌دهد وبه فرم پايدار خود كه همان مالاكيت سبزرنگ است تبديل مي‌شود.


 • آشنایی با سنگ فیروزه
  فیروزه سمبل موفقیت و شادکامی و آینده نیک است و سلامتی، زیبایی و عشق را به ارمغان می‌آورد. فیروزه نیشابور از بهترین سنگ‌های فیروزه در جهان شناخته شده به طوری که موسسه GIA (انستیتوی جواهرشناسی امریکا) آن را مورد تایید قرار داده است.
   
  فیروزه نیشابور از بهترین سنگ‌های فیروزه در جهان شناخته شده به طوری که موسسه GIA (انستیتوی جواهرشناسی امریکا) آن را مورد تایید قرار داده است. تاریخ فیروزه و کاربرد آن از هفت هزار سال پیش در ایران مشاهده شده است. در سال 1966 در فرانسه مجسمه یک گوسفند از فیروزه در موزه هنر هفت هزار ساله ایران به تماشای عموم گذاشته شد. 

  وزن مخصوص آن 8/2 – 6/2 و ضریب شکست آن 65/1 – 61/1 است. وزن مخصوص فیروزه ایران 85/2 – 75/2 است.این کانی به علت جلاپذیری و رنگ جالب وزیبای آن از دیرباز موردتوجه جهانیان بوده است. فیروزه به رنگ‌های آبی آسمانی، آبی مایل به سبز. سبز، سبز مایل به زرد و خاکستری مایل به سبز دیده می‌شود که مرغوب‌ترین آن آبی آسمانی است.


   
  روغن دشمن فیروزه

  تغییر رنگ در نگین فیروزه در نتیجه تابش نور آفتاب، تبخیر آب طبیعی موجود در فیروزه و یا حتی در اثر مواد شیمیایی موجود در مواد آرایشی بانوان نیز رخ می‌دهد. از همین‌روست که هنگام شستن دست‌ها بهتر است انگشتری فیروزه را از انگشت بیرون آورد.

  خلل و فرج طبیعی موجود در کانی فیروزه که با تزریق روغن یا پارافین یا مواد پلاستیک مایع پر می‌شود، فیروزه را سخت‌تر می‌کند. 

  کانی فیروزه به آسانی کثیف و گردآلود می‌شود، چنانچه مدت زیادی در آب بماند جلای آن کاهش می‌یابد.چربی و روغن مالیده شده بر سطح فیروزه جلای فیروزه را از میان می‌برد.  نیشابور مهد فیروزه جهان

  مکان‌های نخستین پیدایش فیروزه در ایران، مصر، امریکا، افغانستان، چین و تانزانیا  بوده است. در معدن نیشابور، انواع فیروزه وجود دارد که مرغوب‌ترین آن فیروز عجمی نامیده می‌شود.فیروزه یکی از سنگ‌های گرانبهاست که در عهد باستان در ایران شناخته شده و از معدن نیشابور استخراج می‌شده است. برخی از کتب جواهر، کشف آن را به حضرت اسحاق نسبت داده‌اند. از کتیبه بنیاد کاخ داریوش کبیر در شوش معلوم می‌شود که در آن تاریخ فیروزه «اخشایین» نامیده می‌شده و از خوارزم برای زینت‌آلات کاخ آورده شده بود. در گذشته‌های دور فیروزه برای ساختن مواد آرایشی، جواهرآلات و طلسم به تعداد زیادی مورد استفاده قرار می‌گرفت. بومیان امریکای‌جنوبی غربی فیروزه را به معنای با ارزش‌ترین و والاترین سنگ دنیا می‌نامند و معتقدند که رنگ آبی فیروزه منسوب به بهشت و سبز آن به زمین منسوب می‌شود.
   
  خواص و فواید سنت فیروزه

  فیروزه سمبل موفقیت و شادکامی و آینده نیک است و سلامتی، زیبایی و عشق را به ارمغان می‌آورد.نگاه به فیروزه چشم را تقویت کرده و با تقویت قلب باعث سعه‌صدر می‌شود.این سنگ معجزه‌آسا افسردگی‌های روحی و روانی و همچنین ناراحتی‌های عصبی را درمان می‌کند و باعث آرامش می‌شود.استفاده از گردنبند، دستبند و انگشتر مزین به فیروزه برای دور کردن انرژی‌های منفی به ویژه زخم و آثار آن بسیار مناسب است.این سنگ مانند عقیق، خزر بسیار مهمی در برابر حوادث و بلایا به شمار می‌رود و برای آسان شدن کارها و رونق در کسب و کار بسیار مفید است.همچنین گفته شده رنگ فیروزه هنگام بیماری صاحب این سنگ تغییر می‌کند و زمانی که حال او بهتر می‌شود، رنگ آن به حالت اولیه برمی‌گردد.فیروزه سنگ شانس متولدین ماه دسامبر (دهم آذر – دهم دی) است و نماد پنجمین سالگرد ازدواج است.

   


 • آشنایی با سنگهای تزئینی فیروزه
  در بسیاری از فرهنگهای قدیم و جدید ، از فیروزه به عنوان سنگی مقدس و طلسم خوشبختی و خوش شانسی یاد شده است . صنایع دستی ساخته شده از فیروزه نیر که در طی کاوشهای باستانشاسی در کشور مصر ، در مقبره هایی مربوط به سه هزار سال پیش از میلاد مسیح یافت شده است ، قدیمی ترین گواه بر این مطلب است و نشان می دهد که مصریان باستان ، فیروزه را گوهری معنوی و مقدس می دانستند .

  پادشاهان ایران باستان ، از گوهرهای آبی آسمانی مانند فیروزه ، برای تزئینات دست و گردن استفاده می کردند و براین باور بودند که این گوهر خوش رنگ آنها را در برابر مرگ غیر طبیعی یا به قولی ، «اجل معلق » محافظت خواهد کرد.

  از این رو تغییر رنگ گوهرهای به کار رفته در گردن بندها و دستبندهای آنها ، خوش یمن نبوده و علامت خطری برای شخص استفاده کننده از آن به شما می رفت ، اما امروزه بر کسی پوشیده نیست که عواملی همچون نور٬ مواد آرایشی ، گرد و غبار و چربی و میزان HP پوست و برخی عوامل شیمیایی دیگر ، باعث تغییر رنگ فیروزه می شوند که هیچ کدام از آنها نیز زنگ خطری برای استفاده کننده از این سنگ قیمتی و زیبا نیست.

  استفاده از نگین فیروزه همراه با رشته هایی از مروارید در تزئین عمامه ها به منظور حفاظت از شخص و مصونیت از چشم زخم و همچنین آرایش دادن خنجرها و زین اسبان و شتران با این سنگ به منظور طلسم یکی دیگر از رسم ها و کاربردهای متداول این گوهر آسمانی در نزد پیشینیان بوده است .

  فیروزه در طی جنگهای صلیبی به اروپا راه یافت و از آن زمان با نام Turquios یعنی سنگ ترکی در میان انگلیسی زبانان شناخته شده . ساکنان قدیمی نواحی جنوب مرکز و شمال آمریکا نیز در دیر باز فیروزه را می شناختند و به خاطر رنگ و ویژگیهای خاص این گوهر از آن لذت می بردند. آنها در تزئین ماسکهای مراسم مذهبی خود از تکه های فیروزه استفاده می کردند .

  گروهی از بومیان شمال آمریکا حتی امروزه نیز بطور انحصاری جواهرات گرانقیمت و خاصی را که دارای ارزش تجاری بالایی هستند تولید می کنند. این جواهرات ترکیبی از فیروزه و نقره هستند و به میزان بسیار محدود و کم تولید می شوند. بومیان یاد شده بر این باورند که رنگ آبی فیروزه به کار رفته در این جواهرات می تواند ارتباط مستقیمی میان آسمان و دریاها برقرار کند.تبتی ها نیز در ماسم مذهبی خود از این گوهر استفاده میکنند.

  از دیگر باورهای قدیمی این است که فیروزه می تواند سوار کاران را از خطر افتادن از روی اسب محافظت نماید. جالب اینجاست که بسیاری از کارکنان خطوط هوایی و هوانوردان امروزی نیز به پیروی از این باور قدیمی یک تکه فیروزه را به عنوان سنگ خوش شناسی همیشه همراه خود دارند.

  فیروزه بر اساس یک باور جهانی سنگ ماه دسامبر یا آذرماه بوده واستفاده ازآن رابرای متولدین این ماه خوش یمن٬وباعث خوش شناسی میدانند. همچنین استفاده ازاین گوهر در روز چهار شنبه نیز توصیه شده است. اروپاییان از حلقه های ساخته شده از فیروزه به عنوان هدیه فراموش نشدنی) forget-me-not gifts) استفاده می کنند.

  - شرایط تشکیل فیروزه:

  فیروزه یک فسفات آلومینیوم { CuAl۶(P۰۴)۸.۴H۲۰ } با سختی حدود ۶ می باشد. با این حال به طور قابل ملاحظه ای از کوارتز نرمتر است این کانی به طور طبیعی در طیف وسیعی از رنگها٬ از آبی آسمانی روشن تا سبز خاکستری یافت می شود.

  فیروزه در مکانهایی بوجود می آید که میزان مس موجود در منطقه به میزان بالایی باشد بر اثر تاثیر محلولهای سطحی مس دار بر روی سنگهای غنی از Al۲O۳ و غنی از فسفر ( فسفر بصورت آپاتیت در درون سنگهای آذرین وجود دارد ) . فیروزه بوجوی می آید گاهی نیز بر اثر تاثیر محلولهای سطحی مس دار٬ بر روی فسیلهای استخوانی جانوران فیروزه به وجود می آید.

  فیروزه با رنگ آبی خوشرنگ بهترین کیفیت راداراست وبسیار کمیاب میباشد ودر حالیکه رنگ سبز یا آبی کمرنگ که از ارزش کمی برخوردار می باشد فراوانی بیشتری دارد. رنگ آبی فیروزه به خاطر وجود عنصر مس و رنگ سبز از عناصر آهن (Fe) یا کرمCr) ( بوجود می آید ، آنچه در اغلب فیروزه ها عمومیت دارد وجود رگه یا رگچه هایی سیاه یا قهوه ای رنگ برجسته است که مربوط به سنگ مادر تشکیل دهند فیروزه می باشد .

  این رگه ها گاه در طرحهای منظم و غیر منظم شکل می گیرند که در چنین حالتی به آن شبکه عنکبوتی (Spider web) و در اصطلاح بازار ایران به آن فیروزه شجری می گویند. اگر این طرح منظم و زیبا باشد باعث افزایش ارزش فیروزه خواهد شد در حالیکه اگر این شبکه نامنظم و به صورت نقطه و لکه ای باشد از ارزش فیروزه خواهد کاست .

  کریستالهای موجود در فیروزه اکثرا" بصورت میکروکریستالین بوده و تقریبا" با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیستند . فیروزه اکثرا" به صورت لایه یا رگچه و یا نودول ( شکل غده ای ) و نوگت (تکه ای ) در سنگهای تیپ آندزیتی یافت می شود کشورهای امریکا ، مکزیک ، فلسطین اشغالی ، افغانستان ، چین دارای منابع معدنی فیروزه می باشند.

  اما آنچه قابل توجه و مهم است این است که زیباترین و با کیفیت ترین نوع فیروزه با رنگ آبی آسمانی بی نظیر در شمال شرق ایران در نزدیکی شهرستان نیشابور یافت می شود.

  فیروزه به ندرت به صورت تراش دار می باشد اکثرا" بصورت برش کبوچان (Cabuchan) است همچنین برش بید یا دانه تسبیحی(Bead) و برش فانتزی (Fancy) (نیز کانی فیروزه برش داده می شود.

  - انواع فیروزه نیشابوری:

  1) فیروزه عجمی: گرد و درشت است و دارای فیروزه خالص به رنگ آبی سیر که گران قیمت ترین نوع فیروزه است.

  2) فیروزه عجمی نیم رنگ: از نوع قبلی کم رنگ تر است.

  3) فیروزه عربی: فیروزه ای تخت با رنگ آبی سیر است.

  4) فیروزه توفال: مانند عربی است ولی سنگ آن از میان رفته و فقط لایه ای از فیروزه با رنگ آبی سیر باقی مانده است.

  5) فیروزه توفال نیم رنگ: از نوع قبلی کمی روشن تر است.

  6) فیروزه توفال سفید رنگ: رنگ آبی خیلی روشن دارد.

  7) فیروزه چغاله: فیروزه ای است درشت شبیه فیروزه عجمی اما به رنگ آبی کم رنگ.

  8) فیروزه شجری: فیروزه رگه دار را گویند.

  9) فیروزه شکوفه: فیروزه ای است ریز تر از چغاله و فیروزه کمی دارد.

  10) فیروزه چال یا نرم: این فیروزه کمی بزرگتر از عدسی در سنگهای معدن دیده می شود.

  11) فیروزه درشت: سنگهای نسبتا درشتی است که در آن رگه های باریک و پراکنده و نازک فیروزه دیده می شود که از نازلترین نوع فیروزه نیشابوری است.

  شاید باور کردنی نباشد ولی فیروزه عجمی به اندازه ناخن انگشت یک انسان بالغ در آمریکا تا مرز ۲۰۰۰ دلاربه فروش می­رسد.

   

  - معدن فیروزه نیشابور:

  تنها معدن فیروزه ایران با ذخیره ۹ هزار تن و ظرفیت تولید سالانه ۱۹ تن در ۵۵ کیلومتری شما لغربی نیشابور قرار دارد به طور تقریبی از هر تن سنگ فیروزه خام این معدن ۸ تا ۱۰ کیلوگرم فیروزه حاصل می گردد که به منظور گوهر(gem) برای زیور آلات٬ تزیینات و مصارف دیگر مورد استفاده قرار می گیرد .

  معدن فیروزه نیشابور نه تنها مهمترین معدن فیروزه کشور است بلکه در سطح جهانی نیز بدلیل کیفیت عالی آن بخصوص انواع عجمی و شجری ممتاز و از معروفیت خاصی بر خورداراست . نمونه های به نمایش گذاشته ایی از سنگ طبیعی فیروزه این معدن در موزه های زمین شناسی و معدنی دنیا مانند موزه زمین شناسی لندن وایران مانند موزه سازمان زمین شناسی تهران و مشهد خود گواه بر ارزشمندی این سنگ قیمتی است.

  متاسفانه امروزه این گوهربوسیله واسطه های عرب٬ ترک ومالیزیایی باقیمت نازل از بازار ایران خریداری شده و پس ازدرآمدن بصورت زیور آلات با قیمتهای گزاف به کشورهای اروپایی وامریکا صادر میشود .

   

  - راههای افزایش عمر فیروزه:

  فیروزه ها جواهرات نسبتا" نرمی هستند و همچنین کاملا" حساس می باشند بدین معنی که رنگ فیروزه می تواند در طی استفاده از آن کم رنگ شود.

  به همین دلیل امروزه حتی برای فیروزه هایی با کیفیت عالی یک مرحله به سازیtreatment) )شامل واکس زدن در نظر گرفته می شود عمل واکس زدن به فیروزه باعث می شود تا ضمن افزایش سختی و در نتیجه آن افزایش دوام کانی ، از محو شدن رنگ فیروزه به مرور زمان نیز جلوگیری شود. واکس فیروزه یک نوع رزین مصنوعی است که در طی روشی خاص با فرو بردن فیروزه داخل رزین مورد نظر صورت می گیرد.

  تقریباً امروزه اکثر فیروزه ها با این روش به سازی می شوند و این عمل حتی باعث افزایش قیمت و ارزش فیروزه می شود.

   

  - نکات قابل توجه در مورد فیروزه:

  متاسفانه در سالهای اخیر بعضی افراد سودجو در بعضی نقاط دنیا با سوء استفاده از نام و شهرت جهانی فیروزه نیشابوری اقدام به تغییراتی روی فیروزه نامرغوب و بدون کیفیت خود کرده و با انجام عملیاتی آن را به شکل فیروزه نیشابوری تبدیل می­کنند. چند نمونه از این روشها به شرح زیر است.

  - Wax treated:

  بسیاری از فیروزه­هایی که چین صادر می­کند با استفاده از نوع خاصی از واکس رنگ ثابتی (البته به مرور زمان کم رنگ خواهد شد) به خود می­گیرد که اثر آن فقط در سطح فیروزه نمایان می­شود.

  - stabilization:

  در این روش از مواد به چسبناک استفاده می­شود و در طی فرآیند فشار و گرمادهی حفره­های درون سنگ که بسیار ریز است را با یک سری رزین پر می­کنند. این روش از تغییر رنگ فیروزه جلوگیری کند.

  در هر دو روش بالا فیروزه بدست آمده مناسب جواهر سازی نیست ولی متأسفانه برخی با سوء استفاده از عدم اطلاع مشتری سنگهای کم ارزش را با قیمت بالا و به اسم فیروزه­ نیشابوری به مشتریان می­فروشند.

  Block

  در این روش مخلوطی از رزین پلاستیک و رنگ بصورت بلوکهای کوچکی با هم مخلوط می­شوند. در این روش اصلاً از هیچ فیروزه­ای استفاده نمی­شود و تنها با مخلوط کردن، مواد را به شکل فیروزه در می­آورند که می­توان آن را به هر رنگ دلخواه دیگری نیز در می­آورد.

  در خرید ونگهداری فیروزه همیشه نکات فوق را مد نظر داشته باشید فیروزه با رنگ آبی آسمانی روشن و شفاف که در بازار ایران به نام فیروزه عجمی معروف است بهترین نوع فیروزه می باشد که بصورت عددی خرید و فروش می شود ومیتواندبسته به رنگ ٬اندازه و کیفیتی که داراست قیمتی بین ۵۰۰۰ ریال تا میلیونها تومان داشته باشد.

  افزایش رنگ سبز ٬ پریدگی رنگ و وجود ناخالصی عواملی هستند که در این نوع فیروزه ها باعث کاهش کیفیت فیروزه می شوند.

  اما فیروزه واجد خطوط سنگ مادر و مشبک (Spider web) که در بازار ایران به نام فیروزه شجری معروف است بصورت گرمی خرید و فروش شده و بسته به رنگ خود فیروزه و منظم و زیبا بودن این شبکه ارزش گذاری بر روی آن صورت می گیرد که می تواند قیمتی بسیار ناچیز تا ۱۰ هزار تومان در هر گرم داشته باشد.

  در شناخت یک فیروزه در هنگام خرید باید دقتی خاص مبذول داشت زیرا گاهی اوقات سنگ های فیروزه قبل از مرحله واکس خوردن رنگ می شوند یا اینکه برخی فیروزه ها ترمیم شده هستند بدین صورت که فیروزه های در اندازه کوچک و غیر قابل استفاده را پودر می نمایند و سپس فشرده کرده و با قالبهای مخصوص قطعات جدید در طرحهای معمول کبوچان( cabchan) و دانه تسبیحی (Bead) ساخته می شوند. بنابراین سعی کنید از یک گوهر فروش قابل اطمینان سنگ فیروزه خود را تهیه کنید تا در خرید خود دچار مشکل نشوید .

  فیروزه بایستی از تماس با مواد آرایشی محافظت شود گرما واسیدیته بیش از حد پوست و نور مستقیم دائمی خورشید نیر باعث تاثیرات نامطلوب در این گوهر می شود و بنابراین این باور که قرار دادن فیروزه در آفتاب باعث بهبود رنگ و افزایش قیمت آن خواهد شد باور نادرستی است . برای تمیز کردن فیروزه بهتر است هر چند یک بار تنها از یک پارچه نرم و تمیزکمی مرطوب استفاده کنید و از به کار بردن مواد شوینده و صابونها معطر کاملا" پرهیز کنید


 • آشنایی با گوهر زیرکن (zircon)
  زیرکن(zircon) ماده ای معدنی متعلق به گروه نسوسیلیکیت ها (nesosilicate) است و دارای نام شیمیای سیلیکات زیرکونیوم (zirconium silicate) با فرمول ZrSiO4 است. این ماده از 67.2 درصد اکسید زیرکونیوم (ZrO2) و 32.8 درصد اکسید سیلیسیم (SiO2) تشکیل شده اس،ت ولی اغلب دارای ناخالصی هافمینیوم (HFO2 ) می باشند. زیرکن در بسیاری از نقاط پوسته زمین یافت می شود ولی قطعات بزرگ آن کمیاب هستند.

  جالب است بدانید که زیرکن جز گوهر های بسیار قدیمی به حساب می آید و قدیمی ترین نوع آن در استرالیا یافت شده است که قدمت 4.4 میلیارد ساله دارد. بسیاری از جواهرشناسان و تاریخ نویسان معتقدند زیرکن نامی است که ریشه پارسی دارد. درواقع این نام در ابتدا زرگون به معنای شبیه به طلا بوده، که به گوهرهای زرد رنگ این ماده اطلاق می شده است. پس از آن در بین اعراب به زرقون شهرت یافت و با چرخش در بین زبان های مختلف نام زیرکن گرفت.

  مشخصات کلی
  از ویژگی های بارز زیرکن می توان به شکنندگی زیاد این ماده اشاره کرد. این گوهر به راحتی زیر فشار یا تحت ضربه خرد می شود ولی به دلیل خواص بصری جالب خود، مورد استفاده قرار می گیرد.(گوهر زیرکن دارای یکی از بالاترین ضریب های شکست نور است، نور را در خود پخش می کند و بسیار درخشنده به نظر می رسد.) سختی موس این سنگ قیمتی بین 6.5 تا 7.5 است. این سنگ در معادن برمه، تایلند، سریلانکا، کامبوج، ویتنام، نیجریه، استرالیا، برزیل، تانزانیا و فرانسه یافت می شود.

  رنگ
  این سنگ قیمتی رنگ های طبیعی مختلفی دارد که شامل طلایی، قرمز، قهوه ای، آبی و سبز است، ولی نوع بیرنگ آن هم وجود دارد که به دلیل کیفیت بالا جایگزینی محبوب و رایج برای الماس محسوب می شود. نوع بیرنگ زیرکن را Matura diamond نیز می نامند. امروزه بسیاری از جواهرسازان زیرکن بی رنگ را تراش برلیان می دهند و جای برلیان به مشتریان می فروشند.

  روش بهبود گوهر
  اغلب اوقات انواع زیرکن های قهوه ای که در جنوب آسیا یافت می شوند به روش گرمادهی بهبود می یابند. این دما بین 800 تا 1000 درجه سانتیگراد است. ولی در مورد زیرکن های آبی و بیرنگ به دلیل اینکه غالباً پایدار نیستند نمی توان از این روش استفاده کرد. در نتیجه برای این گوهر ها از اشعه ماورا بنفش و نور خورشید برای بهبود استفاده می شود.
  ا
 • آكوامارين، سنگ متولدین‌ اسفند
   

  متولدین‌ اسفند خصوصیاتی‌ دارند كه‌ با متولدین‌ دیگر ماه‌های‌ سال‌ كاملاً متفاوت‌ است؛ از بارزترین‌ این‌ موارد آرام بودن‌ را می توان‌ نام‌ برد. سنگ‌ این‌ ماه‌ آبی‌ روشن‌ است؛ رنگی‌ كه‌ به‌ انسان‌ آرامشی‌ همراه‌ با نشاط‌ می ‌دهد.

  این‌ سنگ‌ آكوامارين‌ (Aquamarine) نام‌ دارد و مخصوص‌ جنس‌ مؤنث‌ است. سیستم‌ ایمنی‌ و اعصاب‌ را تقویت‌ می ‌كند و باعث‌ آرامش‌ غدد می ‌شود.
  واژه‌ آكوامارين‌‌ مشتق‌ از كلمه ‌ای‌ لاتین‌ به‌ معنای‌ آب‌ دریاست‌ و براساس‌ رنگ‌ آبی‌ آن‌ به‌ این‌ نام‌ خوانده‌ می‌ شود. در ایام‌ قدیم‌ دریانوردان‌ در سفرها یا جنگ‌های‌ دریایی‌ به‌ عنوان‌ طلسم‌ برای‌ غلبه‌ بر حوادث‌ یا دشمن‌ از آن‌ استفاده‌ می‌ كردند.
   

  آكوامارين‌ در گروه‌ سنگ‌های‌ بریل قرار دارد كه‌ در این‌ گروه‌ یكی‌ از شاخص‌ ترین‌ گوهرها، زمرد است.
  دیگر گوهرهای‌ بریل‌ عبارت اند از بریل‌ طلایی، بریل‌ بیكسبیت‌ (BIXBITE) به‌ رنگ‌ قرمز،بریل‌ مورگانیت‌ (MORGANITE) به‌ رنگ‌ صورتی‌ و بریل‌ گوشنیت‌ (GOSHENITE) كه‌ بیرنگ‌ است.
   

  آكوامارين‌‌ جزو آن‌ دسته‌ از جواهرات‌ است‌ كه‌ برای‌ جواهرسازان‌ و بسیاری‌ از خانم‌ها جاذبه‌ فراوان‌ دارد و كمتر ویترین‌ جواهر فروشی‌ هست‌ كه‌ برای‌ جلوه‌ و زیبایی، قطعه ‌ای‌ جواهر ساخته‌ شده‌ با این‌ سنگ‌ در آن‌ نباشد.
   

  آكوامارين‌‌ بیشتر به‌ صورت‌ سِت‌ (مجموعه) درست‌ می ‌شود و به‌ شكل‌ انگشتری‌ بیشتر رایج‌ است. این‌ سنگ‌ را اغلب‌ به‌ صورت‌ زمردگونه‌ تراش‌ می ‌دهند و دیگر فرم‌های‌ تراش‌ را كمتر برای‌ آن‌ به‌ كار می ‌برند.

  باید توجه‌ داشت‌ كه‌ این‌ گوهر ترد و شكننده‌ و در برابر حرارت‌ حساس‌ است‌ و مواد شیمیایی‌ ضعیف‌ اثر چندانی‌ بر آن‌ ندارند، اما در مقابل‌ اسیدها واكنش‌ نشان‌ می ‌دهد و در آن‌ نقطه‌های‌ ریز و درشت‌ به ‌وجود می ‌آید. جواهر سازان‌ بایستی‌ دقت‌ داشته‌ باشند كه‌ این‌ سنگ‌ را بعد از پولیش‌ و آبكاری‌ سوار كنند. به ‌علاوه، آكوامارین‌ چون‌ بیشتر به‌ صورت‌ قطعات‌ بزرگ‌ روی‌ جواهرات‌ است، خانم‌ها باید در نگهداری‌ آن‌ داخل‌ جعبه‌ دقت‌ كنند؛ زیرا در تماس‌ با دیگر جواهرات‌ ممكن‌ است‌ آسیب‌ ببیند.
  معادن‌ آكوامارين‌‌ مانند سایر كانی‌ها در تمام‌ نقاط‌ دنیا به ‌صورت‌ پراكنده‌ یافت‌ می‌ شود، اما عمده‌ معادن‌ آن‌ در برزیل، روسیه، استرالیا، مالاگاشی، برمه، هندوستان، ایالات‌ متحده آمریکا و چند كشور آفریقایی‌ قرار دارد.

  كانی‌های‌ دیگری‌ هم‌ وجود دارد كه‌ ممكن‌ است‌ با آكوامارین‌ اشتباه‌ شود، از جمله‌ تورمالین‌ آبی، زیرکن ‌(ZIRCON) ، توپاز آبی‌ و كیانیت‌KIANITE)). امروزه‌ آكوامارين‌‌های‌ مصنوعی‌ نیز در لابراتوارها تولید می‌ شود، اما با این‌ سیستم‌ مقرون‌ به ‌صرفه‌ نیست‌ و آكوامارين‌‌های‌ مصنوعی‌ موجود در بازار در حقیقت‌ اسپینل‌ مصنوعی‌ است‌ كه‌ به‌ رنگ‌ آكوامارین‌ عرضه‌ می‌ شود.

  در بسیاری‌ از جواهرات‌ قدیمی‌ كه‌ در موزه‌ها و یا به‌ صورت‌ جواهرات‌ سلطنتی‌ كشورها وجود دارند، سنگ‌های‌ درشتی‌ به‌ كار رفته‌ كه‌ آبی‌ بسیار كم ‌رنگی‌ دارند و به ‌دلیل‌ شفافیت‌ روغنی ‌مانند بعضی‌ از آنها، تصور بر این‌ بوده‌ كه‌ الماسند؛ اما با پیشرفت‌ علم‌ جواهرشناسی‌ مشخص‌ شده‌ كه‌ آكوامارین‌ هستند.
  در سال‌های‌ اخیر كه‌ ساخت‌ جواهرات‌ از نظر فرم‌ دگرگون‌ شده، انواع‌ جواهر با سنگ‌های‌ رنگی‌ رواج‌ پیدا كرده‌ و بیشترین‌ سنگ‌هایی‌ كه‌ طرفداران‌ زیادی‌ دارند عبارت اند از آكوامارين‌، آمتیس‌  و توپاز آبی. گفتنی‌ است‌ این‌ سنگ‌ها به ‌دلیل‌ فراوانی‌ در طبیعت‌ و تولید مصنوعی‌ آنها، مانند دیگر سنگ‌های‌ قیمتی‌ افزایش‌ قیمت‌ ندارند. تفاوت‌ در خرید و فروش‌ آنها با درصدهای‌ بیشتری‌ انجام‌ می‌شود و استفاده‌ از این‌ جواهرات‌ بیشتر براساس‌ ذوق‌ و سلیقه‌ و زیبایی‌ است.


 • آلماندین (Almandine) - مشخصات و ویژگی ها
  وجه تسمیه: Alabanda از نام محل در آسیای صغیر گرفته شده است .


   - شکل بلورها: تتراگون- تری اکتائدر - رمبودودکائدر

   وزن مخصوص: 3/85تا20/4

   سختی: 5/7

   فرمول شيميايي:  - Fe3, Al2 [SiO4]3سیلیکات آلومینیم – آهن

  ميزان شفافيت : غیرشفاف- نیمه شفاف

   رنگ : قرمز بنفش زیبا - گاه قهوه ای تا سیاه

   ژیزمان:فراوان ; آلمان ، اطریش ، چک و اسلواکی ، امریکا ، ماداگاسکار، نروژ ، هند ، سری لانکا ، افغانستان ، ژاپن ، برزیل ، روسیه ، تانزانیا وگروئنلند

  خواص شیمیایی: گاه حاوی( TiSchorlomite) می باشد.

   منشاتشکیل: پگماتیت- دگرگونی

   کاربرد:به عنوان مواد و ابزار برش،صیقلی و حفاری و سنگ ظریف تزئینیمصرف می شود.

   محل پیدایش: ایتالیا

   خواص فیزیکی و شیمیایی آلماندین شبیه گروناست.


 • آماتیس سنگ ماه متولدین بهمن ماه
  شما به هيچ‌وجه جزء آن دسته از افرادي نيستيد كه نسبت به دنياي اطراف خود علاقه‌اي نشان نمي‌دهند. شما مجبور به انجام برخي كارها مي‌شويد يا اينكه در مسيري قرار مي‌گيريد كه برايتان جذاب نيست اما به خاطر داشته باشيد اين مسائل تنها به امسال محدود مي‌شوند.

   


  شما به هيچ‌وجه جزء آن دسته از افرادي نيستيد كه نسبت به دنياي اطراف خود علاقه‌اي نشان نمي‌دهند. شما مجبور به انجام برخي كارها مي‌شويد يا اينكه در مسيري قرار مي‌گيريد كه برايتان جذاب نيست اما به خاطر داشته باشيد اين مسائل تنها به امسال محدود مي‌شوند. 

  ممكن است با افرادي خاص درگير يا اينكه دچار برخي درگيري‌هاي ذهني شويد كه براي حل‌وفصل آنها وقت گرانبهايي را از دست مي‌دهيد. با وجود آنكه برخي مواقع احساس مي‌كنيد از ايده‌ها، پيشنهادات يا افراد خاصي نفرت داريد اما ورود به اين مسائل يا معاشرت با اين دسته از افراد برايتان خوب است زيرا هر اندازه بيشتر بدانيد، خشنودتر خواهيد شد اما تا هنگامي كه به‌واقع درچنين موقعيت‌هايي قرار نگيريد، تصميم‌گيري پيش از پاسخ مثبت دادن را نخواهيد آموخت.

  مي‌توان گفت چرخه‌ي مذكور سال گذشته آغاز شده، هنگامي كه اورانوس، سياره‌ي حاكم بر شما وارد برج دلو شد و از آنجايي كه اين دوره يك دهه به‌طول مي‌انجامد شما هم فرصت افزايش اطلاعات به روش‌هاي ناآشنا را خواهيد يافت. اين دوره كه در حال‌حاضر نيز شروع شده است شما را به سمت فعاليت‌هاي غيرمنتظره سوق خواهد داد كه مربوط به زندگي اطرافيانتان مي‌شود. 
  هنگامي كه مريخ با ويژگي اصلي خود يعني غيرقابل پيش‌بيني بودن با اورانوس در 29 تیر درگير مي‌شود، شاهد اتفاقات غافلگيركننده‌‌اي خواهيد بود كه سكوي پرشي براي تغييرات محسوب مي‌شوند. تغييراتي كه براي برخي از آنها تلاش كرده‌ايد و اما برخي ديگر غيرمنتظره‌اند.


 • آمترین چیست؟
  آمترین نام یک نوع کریستال کوارتز است،کوارتزی ساخته شده از دو رنگ که نیمی از آن به رنگ سیترین(زرد)و نیمی دیگر به رنگ آمتیست(بنفش) می باشد و برای نامگذاری آن از ترکیب دو نام آمتیست و سیترین استفاده شده.


  گاهی در کتابهای مرجع علمی نام تریستاین را برای آن به کار می برند.

  - برش آمترین

  هنرمندانی که آمترین را برش دادند از آن جواهری ساختند که هم شبیه به آمتیست است و هم شبیه به سیترین.زیباترین برش آمترین جواهری مستطیل شکل است که 50% آن آمتیست و 50% آن سیترین است .

  اغلب یک خط این دو رنگ را از هم جدا می کند.این سنگ  تنها چند میلیمتر است و برای نشان دادن دو رنگ به اندازه ی کافی بزرگ نیست و برش بسیار سختی دارد.

  - رنگهای آمترین چگونه به وجود می آیند؟

  رنگ های طبیعی آمترین نتیجه ی اکسید آهن موجود در کوارتز است. وگاهی رنگ زرد / بنفش آمترین بر اثر عملیات حرارتی آزمایشگاه تغییر میکند.

  - استفاده  از آمترین

  - بین انواع گوناگون کوارتز آمترین سختی بالایی دارد،در مقیاس سختی موس،سختی آن 7 است.وجود توام این سختی بالا و نداشتن کلیواژ موجب ایجاد ج


 • آمولیت سنگ عشق و تاریخ
  آمولیت ، همان آمونایت (ammonite)فسیل شده است؛ در واقع پوسته حلقوی ماهی مرکب امروزی است که حدود ۶۵ الی ۴۱۰ سال پیش می زیسته است.ریشه نام آمولیت از آمون Ammonخدای مصریان باستان به شکل سر قوچ با شاخ های به هم پیچ خورده گرفته شده است.

  آمونیت در تمام دنیا یافت می شود اما آمونیت های کانادایی متعلق به آلبرتا Alberta از رنگی فوق العاده شفاف و براقبرخوردارند.آمون های کانادایی در ابعادی به بزرگی ۹۰ سانتیمتر قطر و دارای رنگین کمان الوان سبز و قرمز است. که در خواست هر گونه از آمونیات های کانادایی، اعم از علمی یا نمایشی باید با موافقت پادشاه کانادا انجام پذیرد.

   

  - تاریخ و عشق:

  طبق روایات و افسانه های قدیمی نخستین بار یک بانوی بومی آمریکایی این فسیل رنگی را در دامنه های کوه های کانادا کشف کرد. این کشف در زمستانی سخت و در حالی صورت گرفت که قبیله به دلیل نیامدن بوفالوها در آستانه قحطی و گرسنگی قرار گرفته بود. طبق این افسانه این سنگ زیبا با آن بانوی آمریکایی صحبت کرده و به او گفته که دارای قدرت بی نظیر دارویی است و اگر سنگ را با خود به قبیله اش ببرد، مردم اش را از قحطی نجات خواهد داد.

  بانوی افسانه ای وقتی این سنگ را به قبیله اش می برد، با گله ای بزرگ از بوفالوها مواجه می شود.از آن زمان به بعد به هنگام برگزاری مراسم سنتی بزرگداشت گاوهای وحشی آمریکای شمالی از آمولیت تجلیل می شود.از آمولیت که برای شناسایی دردها مورد استفاده قرار می گیرد، امروزه با عنوان سنگ بوفالو یاد می شود.مردم (بلک نوب) معتقدند آمولیت برای صاحبش ثروت فراوانی به همراه می آورد.

   مقارن با سال ۱۹۰۸ بود که آمولیت کشف شد. این کشف طی تحقیقات به عمل آمده توسط یک تیم علمی تحقق یافت.این گروه علمی موفق به یافت فسیل های آمولیت در رودخانه سنت ماری St.Mary در آلبرتا شد و در ۱۹۸۱ بود که کشف مقادیر زیادی از آمولیت با کیفیت اعلاء، زمینه پروسه استخراج تجاری این سنگ را مهیا کرد.

  - تنوع رنگ:

  آمولیت به صورت رنگین کمانی از رنگ ها یافت می شود اما گرانبها ترین و نارد ترین رنگ های آن قرمز، طلایی، سبز، آبی و ارغوانی هستند.آمولیت ها باید حداقل از دو رنگ برخوردار باشند.( انواع سه رنگ آن از ارجحیت بیشتری برخوردار است)

  - کیفیت:

  جلا ء، درجه و رنگ آمولیت سه عامل مهم تعیین کننده در بررسی کیفیت این سنگ است.هر چه سنگ ها پررنگتر و براق تر باشند، مرغوب ترند.آمولیت هایی را دارای کیفیت اعلاء می شناسند که دارای ۳ رنگ یا بیشتر باشند و فضای میان رنگ ها، جداکننده های تیره، به عنوان الگوی خاص به شمار می روند. سنگ هایی که دارای الگوهای خاص و ویژه (مثل الگوهای ریبونیRibbon )، شیشه های لک دار یا طرح دار هستند جزو انواع با کیفیت اعلاء در نظر گرفته می شوند.

  - قیمت:

  به دلیل تنوع ویژگی های هر سنگ، احتساب قیمتی معین برای آن دشوار به نظر می رسد. قیمت آمولیت بر اساس ویژگی های آن در ازاء هر میلیمتر مربع محاسبه می شود.تریپلت ها Triplets از ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار وسنگ های طبیعی از ۲۵۰ تا ۲۵۰۰ دلار قیمت گذاری شده اند.

  - نحوه نگهداری:

  آمولیت با درجه سختی ۵/۴ به مراقبت ویژه نیازمند است. به هنگام آویختن جواهرات مزین به آمولیت باید از تماس آن با هرگونه مواد اسیدی، آمونیاک و اسپری های مو و عطر ممانعت شود.

  برای تمیز کردن آن باید از برس نرم و محلول آب و صابون رقیق و یا تمیز کننده مخصوص مروارید استفاده کرد.

  با جواهرات آمولیت در شکل های مختلف در می یابید که با به کار بردن آمولیت قادر به ارایه انواعی از کارهای نفیس و زیبا هستند. فسیل این سنگ در الگوهای رنگین کمانی ، قرمز، سبز موجودات و گاهی لایه رنگ ها آنقدر نازک و ظریف هستند که نمی توان آن ها را از سنگ طبیعی مجزا کرد.


 • آمیترين (Ametrine)
   آمیترين نوعي كوارتز است كه تركيبي از آمتيسيت وسيرين را داراست. آمیترين در بخشي ارغواني ود ر بخشي زرد-نارنجي است.
 • آمیتیست یا لعل (Amethyst)
  لَعل (نارسنگ، حجر سیلان) یکی از سنگ‌های قیمتی است. لعل‌ها از دوره برنز به عنوان سنگ قیمتی و ساینده کاربرد داشته‌اند.


  لعل واژه‌ای فارسی است و اصل آن لال بوده است. آن را در قدیم، لال، بدخشانی، بدخشی و ملخش نیز می‌نامیدند

  در لغتنامهٔ دهخدا به نقل از منابع قدیمی می‌نویسد سنگی ظریف با سرخی درخشنده و از یاقوت سست‌تر است. رنگارنگ است سرخ و زرد و بیشتر سبز و بنفش و بهترینش سرخ بدخشانی است. در روزگار پیشین لعل نبوده است و بدین سبب در کتب ذکرش کمتر آمده‌است و پس از آن در کوه بدخشان پیدا شد. در سر راه آذربایجان نیز معدن است اما لعل آن نارسیده است و تیره رنگ و با کبودی زند، از این‌رو قیمتی ندارد.

  صاحب آنندراج می‌گوید: معرّب لال ، معدن آن مخفی بود تا در زمان خلافت اوایل عباسیان در ارض ختلان زلزله ای عظیم پدید آمده و کوه سکنان  شکافته شده، کان لعل پیدا گشت و لعل را انواع میباشد:

  رمانی و پیازی و تمری و لحمی و عنابی و بقمی و ادریسی و دوشابی و لعل پیکانی و لعل عقربی و لعل قطبی و آن نگینه‌وار پهن باشد و بهترین آن عقربی است و بعد از آن پیازی و سپس تمری و رمانی و پیکانی ، لعلی که آن را بر شکل پیکان تراشند و زنان آن را گوشواره سازند و ناب از صفات لعل است. حکیم مومن طبیعت آن را در گرمی و سردی معتدل مایل به حرارت می‌داند.


 • آونتورین (Aventurine)
   وجه تسمیه: .از واژه ایتالیایی آونتور اخذ شده است


   - فرمول شيميايي:  SiO2

   - سیستم تبلور: هگزاگونال تا دمای 573 درجه

   - شکل بلورها: منشوری - بی پیرامیدال - پسودوکوبیک

   - اشکال ظاهری: بلوری - آگرگات دانه ای - توده ای

   - رده بندی: اکسید

   - جلا: شیشه ای - صدفی

   - رخ: ناقص - مطابق با سطح 1011

   -  شکستگی: صدفی - تراشه ای خشن

   - سختی:   7

   -وزن مخصوص:  2.65

   - ميزان شفافيت : غیرشفاف - نیمه کدر

   - رنگ : قهوه ای تیره،سبز

   - رنگ اثر خط: سیاه

   - ژیزمان: کمیاب ; هند ، برزیل ، روسیه ، اسپانیا و چین

  - پاراژنز: فلدسپات ها،میکاها،آمفیبول ها،پیروکسن ها

   - تشابه کانی شناسی: آپاتیت - پولوسیت - بریل - توپاز - فناکیت

  - منشا تشکیل:

  ماگمایی- پگماتیتی - هیدروترمال - دگرگونی - رگه های تیپ آلپی - دگرسانی ها - رسوبی

  - محل پیدایش: هند

  - کاربرد: جواهرسازی

   تشخيص نوع ساختگي آن از نوع طبيعي مشكل است.


 • آپاتيت; کانی فریبنده
  كاني آپاتيت ، با سختي 5 و وزن مخصوص 3 ، جلاي شيشه اي تا نيمه صمغي دارد. شفاف تا نيمه شفاف بوده ، برخي نمونه هاي آن خاصيت ترمولومينسانس دارند كه هنگام حرارت دادن آنها در زير دماي سرخ ، به صورت التهابي نوراني ديده مي شوند. سيستم آن هگزاگونال بوده ، در اسيدها محلول است.


  آپاتيت از منشأ اوليه به عنوان كاني فرعي در تمامي سنگهاي آذرين ، رسوبي و دگرگوني وجود دارد: در پگماتيتها و رگه هاي هيدروترمال (قره باغ‌) و در توده هاي منيتيت تيتانيوم دار (چغارت)

  و از منشأ ثانويه در استخوان و دندان موجودات زنده ، و يا در رسوبات فسفاته با منشآ آلي.

  آپاتيت بلورين به طور گسترده به عنوان كود شيميايي در كشاورزي به كار برده مي شود. هم چنين اين كاني به عنوان منبع تهيه سوپر فسفاتها و فسفر به كار برده مي شود. انواع شفاف و خوش رنگ آپاتيت به عنوان جواهر تراشيده مي شود؛ هر چند كه سختي اين كاني براي آنكه در گروه جواهرات قرار گيرد پايين است.

  نام اين كاني در زبان يوناني به معناي " فريبنده " است ؛ زيرا انواع جواهري آن با ساير جواهرات اشتباه مي شود.


 • آپاتیت چیست؟
  فرمول شييميايي آن( Ca5(PO4)3(F,CL,OH) است كه در سيستم هگزاگونال متبلور مي‌گردد. شامل سه گروه فلوئور آپاتيت(Ca5(Po4)3f) و كلرور آپاتيت  (Ca5(Po4)3CL)  و هيدروكسيد آپاتيت   Ca5(Po4)3OH) مي‌باشد.


  كاني‌هاي فلوئور آپاتيت فراوان‌ترين نوع آپاتيت است و كانيهاي كلرور آپاتيت و هيدروكسيد آپاتيت بسيار كمياب‌تر است.

  واژه كلوفان در مورد آپاتيت‌هاي توده‌اي و مخفي بلور آپاتيت بكار مي رود كه بخش اعظم سنگهاي فسفاته و فسيلهاي استخوانها را شامل مي‌شود. اما نوع آن را نمي‌توان تعيين كرد كلوفان از نظر خواص فيزيكي معمولاً متراكم، توده‌اي و با ساختمان متحدالمركز و كلوئيدي است. اين كاني معمولاً ناخالص است و مقدار كمي كربنات كلسيم به همراه دارد.

  آپاتيتهاي خاك مانند توأم با مواد ديگر را معمولاً فسوسفوريت مي‌گويند. به رنگ بي‌رنگ تا سفيد، اغلب به صورت سبز كمرنگ تا سبز زمردي، كبود آسماني، زرد، قهوه‌اي، بخش ديده مي‌شود. در قديم اين كاني با كانيهاي بريل، ديو پسير و تورمالين اشتباه مي‌شده است.

  خواص تشخيص: معمولاً از بلورهاي آن، رنگ و سختي‌اش مي توان آن را شناسايي كرد. در تشخيص آن از بريل از وجود سطوح دو هرمي در دو انتهاي آن استفاده مي‌‌شود. اين كاني با چاقو خط بر مي‌‌دارد.
  به سختي گداخته مي‌شود. در اسيد حل مي شود و محلول آن با موليبدات آلومينيوم تركيب شده و فسفات آمونيوم توليد مي‌شود.

  پيدايش: به صورت كمياب و فرعي در سنگهاي آذرين و رسوبي و دگرگوني يافت مي‌شود. در پگماتيت‌ها و ساير رگه‌هاي هيدروترمال يافت مي‌شود. گاهي به صورت رگه ها و توده‌ها همراه با سنگهاي قليايي ديده مي‌شود. مواد فسفاته استخوانها و دندانه‌هاي موجودات از نوع آپاتيت است.

  كاربرد: بلورهاي فسفات تعداد بسيار زيادي براي تأمين كودهاي شيميايي فسفاته بكار مي‌رود. در صنايع شيميايي براي تهيه اسيدفسفوريك در كبريت‌سازي، تهيه اسيد فلوئوريدريك در صنعت، صنعت سراميك سازي و غيره مصرف مي‌شود. انواع شفاف و خوش رنگ آن به عنوان جواهر به كار مي رود.


 • آکوامارین (Aquamarine) | جواهری برای‌ غلبه‌ بر حوادث‌ یا دشمن‌
  سيستم تبلور: هگزاگونال
  - فرمول شيميايي ":: (Al2Be3 Si6O8)
  - سختي : 5 /7-8
  - وزن مخصوص: 2.67-2.71
  - ضریب شکست: 1.57-1.6
  - ميزان شفافيت : شفاف تا نيمه‌شفاف
  - رنگ : سبز آبی روشن، آبی
  - جلا : شيشه اي
   نوعی بریل شفاف و آبی رنگ است. نام اين كاني به دليل رنگ آبي دريايي آن است به همين دليل در ايام قديم به عنوان طلسم جهت حفاظت در مقابل حوادث دريايي مورد استفاده قرار مي‌گرفته است. بلورهاي با كيفيت پايين رنگ را مي‌توان پس از حرارت دادن تا حدود 400 درجه سانتيگراد به رنگ آبي سير و مرغوب درآورد.

   -معایب آکوامارین:
  ترك برداشتن از مهمترين معايب آن به شمار مي‌رود.
  کاربرد : در جواهر سازي مصرف دارد.

   - تاریخچه آكوامارين:
  این‌ سنگ‌ Aquamarine (آكوامارين) نام‌ دارد و مخصوص‌ جنس‌ مؤنث‌ است.
  واژه‌ آكوامارین‌ مشتق‌ از كلمه ‌ای‌ لاتین‌ به‌ معنای‌ آب‌ دریاست‌ و براساس‌ رنگ‌ آبی‌ آن‌ به‌ این‌ نام‌ خوانده‌ می‌ شود. در ایام‌ قدیم‌ دریانوردان‌ در سفرها یا جنگ‌های‌ دریایی‌ به‌ عنوان‌ طلسم‌ برای‌ غلبه‌ بر حوادث‌ یا دشمن‌ از آن‌ استفاده‌ می‌ كردند.

  آكوامارین‌ جزو آن‌ دسته‌ از جواهرات‌ است‌ كه‌ برای‌ جواهرسازان‌ و بسیاری‌ از خانم‌ها جاذبه‌ فراوان‌ دارد و كمتر ویترین‌ جواهر فروشی‌ هست‌ كه‌ برای‌ جلوه‌ و زیبایی، قطعه ‌ای‌ جواهر ساخته‌ شده‌ با این‌ سنگ‌ در آن‌ نباشد.

  آكوامارین‌ بیشتر به‌ صورت‌ سِت‌ (مجموعه) درست‌ می ‌شود و به‌ شكل‌ انگشتری‌ بیشتر رایج‌ است. این‌ سنگ‌ را اغلب‌ به‌ صورت‌ زمردگونه‌ تراش‌ می ‌دهند و دیگر فرم‌های‌ تراش‌ را كمتر برای‌ آن‌ به‌ كار می ‌برند.

  باید توجه‌ داشت‌ كه‌ این‌ گوهر ترد و شكننده‌ و در برابر حرارت‌ حساس‌ است‌ و مواد شیمیایی‌ ضعیف‌ اثر چندانی‌ بر آن‌ ندارند، اما در مقابل‌ اسیدها واكنش‌ نشان‌ می ‌دهد و در آن‌ نقطه‌های‌ ریز و درشت‌ به ‌وجود می ‌آید. جواهر سازان‌ بایستی‌ دقت‌ داشته‌ باشند كه‌ این‌ سنگ‌ را بعد از پولیش‌ و آبكاری‌ سوار كنند. به ‌علاوه، آكوامارین‌ چون‌ بیشتر به‌ صورت‌ قطعات‌ بزرگ‌ روی‌ جواهرات‌ است، خانم‌ها باید در نگهداری‌ آن‌ داخل‌ جعبه‌ دقت‌ كنند؛ زیرا در تماس‌ با دیگر جواهرات‌ ممكن‌ است‌ آسیب‌ ببیند.
  معادن‌ آكوامارین‌ مانند سایر كانی‌ها در تمام‌ نقاط‌ دنیا به ‌صورت‌ پراكنده‌ یافت‌ می‌ شود، اما عمده‌ معادن‌ آن‌ در برزیل، روسیه، استرالیا، مالاگاشی، برمه، هندوستان، ایالات‌ متحده آمریکا و چند كشور آفریقایی‌ قرار دارد.

  كانی‌های‌ دیگری‌ هم‌ وجود دارد كه‌ ممكن‌ است‌ با آكوامارین‌ اشتباه‌ شود:
  از جمله‌ تورمالین‌ آبی، زیركن‌(ZIRCON) ، توپاز آبی‌ و كیانیت(‌KIANITE).

   امروزه‌ آكوامارین‌های‌ مصنوعی‌ نیز در لابراتوارها تولید می‌ شود، اما با این‌ سیستم‌ مقرون‌ به ‌صرفه‌ نیست‌ و آكوامارین‌های‌ مصنوعی‌ موجود در بازار در حقیقت‌ اسپینل‌ مصنوعی‌ است‌ كه‌ به‌ رنگ‌ آكوامارین‌ عرضه‌ می‌ شود.

  در بسیاری‌ از جواهرات‌ قدیمی‌ كه‌ در موزه‌ها و یا به‌ صورت‌ جواهرات‌ سلطنتی‌ كشورها وجود دارند، سنگ‌های‌ درشتی‌ به‌ كار رفته‌ كه‌ آبی‌ بسیار كم ‌رنگی‌ دارند و به ‌دلیل‌ شفافیت‌ روغنی ‌مانند بعضی‌ از آنها، تصور بر این‌ بوده‌ كه‌ الماسند؛ اما با پیشرفت‌ علم‌ جواهرشناسی‌ مشخص‌ شده‌ كه‌ آكوامارين هستند.


 • آکوامارین- سنگ متولدین آبان و اسفندماه
   

  آکوامارین آبی رنگ است یا اگه بخواهیم دقیق تر بگیم رنگی بین سبز و آبی دارد.

  این سنگ متعلق به متولدین اسفند ماه است و نماد صورت فلکی عقرب یعنی آبان ماه.

  - اعتقادات باستانی در مورد آکوامارین:

  1) در قرون وسطی از این سنگ برای درمان عوارض ناشی از مسمومیت ها استفاده میکردند.

  2) در زمان های خیلی دور دریانوردان در هنگام سفرهای دریایی یک تکه از این سنگ رو با خود به همراه میبردند و اعتقاد داشتند این کار سفر امن و راحتی رو براشون تضمین میکنه و حتما به سلامت بازخواهند گشت. اونها شب ها سنگ رو در زیر بالششون قرار میدادند تا مطمئن شن روز بعد صحیح و سالم از خواب بیدار خواهند شد!!

  علاوه بر این گفته میشد که بدن پری های دریایی هم از جنس همین سنگه!

  رنگ آبی روشن آکوامارین باعث برانگیختن احساس همفکری و همراهی, اعتماد متقابل,هماهنگی و روابط دوستانه میشه.

  یعنی احساساتی که اساس دوطرفه دارند و باعث دوام روابط میشن.

  نام این سنگ برگرفته از دو قسمته: " آکوا" به معنی "آب" و "مارین" به معنی" دریا" به این مفهوم که این سنگ نیروهاشو از دریا که "نیروی حیات بخش" محسوب میشه میگیره.

  برای اینکه به بهترین نحو بتونید از انرژی های این سنگ شگفت انگیز بهره ببرید بهتره که روزانه اون رو در ظرف آبی در برابر نور خورشید قرار بدید.

  آکوامارین در ضمن برای خانم هایی که از اون به عنوان جواهر زینتی استفاده کنند خوشی و ثروت به ارمغان میاره . در قدیم دخترها برای اینکه یک ازدواج موفق داشته باشند آکوامارین رو همیشه با خود داشتند.همچنین زوج های عاشق هم هرکدام یک تکه آکوامارین رو به نشانه عشقشون همراه داشتند و اعتقاد داشتند اگر هر دو از این سنگ استفاده کنند حتما به هم میرسند


 • اتاق کهربا
  کهربا نوعی کانی از طبقه مواد آلی است و نوعی ماده معدنی محسوب می‌شود که از درختان مخروطی‌شکل به‌دست می‌آید. عمومی‌ترین نمونه آن، کهربای بالتیک است که "ساکی‌نیتSuccinite "نامیده‌می‌شود. از نظر ظاهری کهربابه‌طورمعمول تحت تاثیر اکسیداسیون به رنگ قهوه‌‌ای یا خاکستری تیره دیده می‌شود. این ماده در آب حل نمی‌شود و به راحتی قابل استفاده و تغییرشکل نسیت. کهربا درحدود ۳۵۰ نوع رنگ دارد. به‌طور عمومی در اشکال و اندازه‌های مختلف یعنی چندین کیلوگرم یافت می‌شود.


  خوشگذرانی‌ها و ولخرجی‌های بی‌حد و اندازه، سیاست دربار، شرایط نابسامان و فجایع حاصل از جنگ سبب شکل‌گیری اسرارآمیزترین حکایت گنجینه سلطنتی شد و سرانجام بسیاری از اسرار اتاق افسانه‌ای کهربا لاینحل باقی ماند.

  افراد ولخرج افکار و آرمان‌های بزرگی را درسر می‌پرورانند. نمونه آن اولین پادشاه روس "فردریک اول" است که پس از تاجگذاری در سال ۱۷۰۱ به‌طور سریع بازسازی قصر عظیم سلطنتی در برلین را در سطحی گسترده آغاز کرد. او همچنین استفاده از کهربا را به ‌عنوان سنگ قیمتی و طبیعی که هرگز در قبل برای دکوراسیون داخلی موردتوجه قرارنگرفته‌بود را در امر تکمیل اتاق‌های قصر توصیه کرد.

  تعدادی از معماران مشهور دراین پروژه به‌کارگرفته‌شدند که پیش‌بینی می‌شد تهیه بیش از ۱۰۰ هزار قطعه پانل حکاکی‌شده کهربا، برای ۵۵ مترمربع در آن منظورشده‌است. دسیسه‌های بی‌پایان دربار سبب به تعویق‌افتادن اجرای طرح شد و سرانجام سبب‌شد تا شاه هرگز پایان این‌کار را نبیند.

  پس از مرگ او در سال ۱۷۱۳ جانشین شاه فردریک، "شاه فردریک ویلهلم اول" شد. او چندان اعتنایی به چنین اقدامی نداشت و آن را متوقف ساخت. پانل‌های کهربا و دیگر اجزاء ساختمان در انباری در برلین گذاشته‌شدند و باردیگر گرد و غبار تاریخ پرده ابهام براین طرح کشانید.

  در چند هزار مایلی شرق برلین، شایعاتی از این اتاق غیرعادی کهربا به گوش امپراطور روس "پطر اول"، مردی که به "پطر کبیر" شهرت داشت رسید. او تصمیم گرفت تا بر تعداد قطعات کلکسیون کهربایی خود بی‌افزاید و درسال ۱۷۱۶ "شاه فردریک ویلهلم اول" را متعاقد ساخت تا کل قطعات کهربا را به او به‌عنوان هدیه‌ای دیپلماتیک اهدا کند.

  ۱۸ جعبه بزرگ حاوی کهربا در نتیجه این توافق و براساس طرح موردنظر تزار ، به شهر جدید سنت‌پطرزبورگ در سال ۱۷۱۷ واردشدند. آنها در طول سفر شکل خود را حفظ کرده‌بودند اما دوباره به‌علت مشغولیات تزارپطرکبیر در امر ساخت سنت‌پطرزبورگ و همچنین احجاف و ظلم بسیار او به اطرافیان از جمله شکنجه وحشتناک پسرش "آلکسی" انجام این طرح راکد ماند.

  پس از روی کارآمدن امپراطور الیزابت‌اول دختر شاه در روسیه، او تصمیم گرفت تا در قصر جدید زمستانی خود، اتاق فراموش‌شده کهربا را باردیگر برپا سازد. از آنجا که تعداد قطعات کهربا کافی نبودند، معمار ایتالیایی او، از پلاسترهای آیینه‌گون و پانل‌هایی به رنگ کهربا جهت تکمیل اتاق استفاده‌کرد.

  درسال ۱۷۴۶ طرح ناکام، سرانجام برای اولین بار کامل ‌شد و به پایان رسید. اتاق کهربا برای پذیرایی‌های رسمی ملکه، مورد استفاده قرارمی‌گرفت. اما به‌دلایلی نامعلوم در سال ۱۷۵۵ الیزابت تصمیم به انتقال این اتاق به‌جای دیگر گرفت. باردیگر پانل‌ها جمع‌آوری‌شد و در درون جعبه‌ها جای داده‌شدند و به قصر تابستانی او انتقال یافتند که "تزارسکوجی‌سلوTzarskoje Selo "یا قصر "کارترین" نیز نامیده شد.


 • اثرات استفاده ازسنگ‌های قیمتی‌ جواهرات
  به نسبتی که از سنگ‌های گرانتری استفاده می‌کنید، به همان نسبت نیز با نیروهای کیهانی قویتری در ارتباط خواهید بود و این اثرات را به محیط اطراف خود پخش می‌نمایید. گاه سنگ‌های قیمتی، بیماری‌ها، درد و ناخوشبختی موجود در جسم اتری فرد را به‌خود جذی می‌کنند.
  در صورتی‌که فرد مبتلا به کم خونی(آنمی)، از یاقوت و مرجان، استفاده کند، این دو سنگ رنگ خود را می‌بازند.
  اگر فردی از نظر جسمی یا روحی سلامت نباشد، سنگ‌هایی مانند فیروزه، رنگ خود را از دست داده و یا رنگ آنها تغییر می‌کند. گاه برخی از سنگ‌ها از قبیل توپاز، زمرد و الماس، قدرت خود را به استفاده کننده می‌دهند. سرعت ارتعاشی برخی از سنگ‌ها از قبیل امتیست و سفایر موجب بیداری روحی فرد می‌شود، یا پاسخ‌گویی فرد را در مقابل ادراکات افزایش می‌دهد.
  از سنگ‌های خود استفاده کنید؛ آن‌ها را در صندوق‌های آهنی یا جعبه جواهرات محبوس ننمایید.
  روح و جسم خود را از این نیروهای بی نظیر که طبیعت به شما ارزانی داشته است محروم نسازید.
  اگر از سنگ‌ها برروی انگشت خود استفاده می‌نمایید، توجه کنید که سنگ‌ها طوری برروی انگشتر تعبیه شده باشند که پوست شما را مستقیما لمس نمایند، زیرا باین ترتیب قدرت بیشتری به شما منتقل می‌شود
  برخی از سنگ‌ها در هر دو صورت، تراش خورده و تراش نخورده، مفید هستند. با این همه برخی از سنگ‌ها می‌بایستی تراش خورده و صیقلی شوند، تا اثرات خود را ظاهر سازند. یاقوت کبود، هنگامی که تراش و صیقل خورده‌است، بالاترین اثر خود را نشان می‌دهد. برعکس امتیست، به‌فرم خام و ‌کریستال، بهترین اثر خود را ظاهر می‌کند.
  هنگامیکه سنگی را خریداری می‌کنید، درباره قیمت آن زیاد نگران نباشید. درنظر آورید که با صرف پول در خرید سنگهای قیمتی، از بیماری‌ها جلوگیری کرده‌اید. در غیر این‌صورت، ممکن است نیاز به پرداخت پول بیشتری برای ویزیت پزشک یا مخارج دارو و درمان داشته باشید. همچنین به‌جای خرید و استفاده از جواهرات نادر و بسیار گران، می‌توانید از سنگ‌های نیمه‌گران استفاده نمایید که فوائد بسیار دارند و می‌توانند جانشین جواهرات نادر و بسیارگران شوند. با این همه باید توجه کرد که سنگ‌های گرانبها مانند الماس، یاقوت، زمرد، سفایر، دارای خصوصیات معجزه آسایی هستند.
 • اثرات بیولوژیکی و زیست محیطی فولوئوریت
  انسان به طور معمول روزانه به میزان 3/0 تا 5 میلی گرم در لیتر فلورین دریافت می نماید که  تا حدود 3 میلی گرم ممکن است توسط غذاهای مختلف تأمین شود. اما این میزان با توجه به رژیم غذایی و شیمی خاک محلی که محصولات بر روی آن می رویند، می تواند متغیر باشد.


  فلورین در جلوگیری از پوسیدگی دندان و کاهش بیماریهای دهان و دندان موثر بوده و باعث استحکام دندانها و نیز استخوانها می شود. دندان ها و استخوان ها از ترکیب کانی های فسفات کلسیم , نظیر آپاتیت تشکیل شده اند. ورود و دخالت فلورین در داخل بلورهای ساختمانی تشکیل دهنده آپاتیت ، باعث کاهش حلالیت و افزایش سختی آن می شود و بالطبع افزایش مقاومت در برابر پوسیدگی دندان ها و پوکی استخوان را به دنبال دارد. به همین علت در تهیه خمیردندان و نیز دهانشویه بکار می رود .

  با این همه استفاده بیش از حد فلورین نیز اثرات سوء جانبی به دنبال خواهد داشت. در مناطقی که آب های طبیعی به طور معمولی دارای میزان بالایی از فلورین هستند و در نتیجه میزان دریافت آن به دو تا هشت برابر میزان طبیعی افزایش می یابد، لکه های سیاه و تیره رنگی روی دندان ها دیده می شود. در این حال ، دندان ها مقاومت بیشتری نسبت به پوسیدگی نشان می دهند هر چند که این لکه ها تنها سبب عدم زیبایی دندان ها می شوند، اما موضوع مهم تر در دریافت میزان های بسیار بالای فلورین است (بیست تا چهل برابر طبیعی) که موجب توسعه غیر طبیعی و سختی استخوان ها (Bone Selerosis) و کلسیتی شدن لیگامنت ها (بیماری فلوروزیس) می شود.

  ( این اثر را خودم در منطقه ای که جهت اکتشاف فلورین کار می کردیم , دیده ام …. بر روی دندانهای تمام اهالی یک روستای 2000 نفری لکه های تیره مشاهده می شد و جالب اینکه هیچکدام از آنها تا به حال گذرش به دنداپزشکی نیفتاده بود … علت هم استفاده از آب قناتی بود که بعدها متوجه شدیم این آب از مرکز رگه فلورینی به ضخامت 4-5 متر می گذرد و در نتیجه حاوی مقادیر بالایی از فلورین است… نکته جالب نر دیگر اینکه بسیاری از جوانهای آن روستا, به ورزشهای رزمی روی آورده بودند و حتی چند نفری هم دارای مقام کشوری در رشته هایی مثل کونگ فو شده بودند !! (

  در صنایعی که به فلورین نیاز دارند و فرایندهای دمای بالا در حال عملکرد هستند ، فلورین به صورت اسید فلوریدریک یا ترکیباتمشابه آن به محیط رها می شود که برای گیاهان ، جانوران و انسان بسیار سمی هستند. بسیاری از دانشمندان به همین علت جان خود را از دست داده اند.

  CFC ها (هیدروکلروفلوئورو کربن‌ها) باعث تخریب لایه اوزون می‌شوند لذا در کنوانسیون سازمان ملل که در سال 1997 در کیوتو به منظور بررسی تغییرات آب ‌و ‌هوایی برگزار شد, هیدروفلوئورکربن‌ها، پرفلوئورکربن‌ها و هگزا فلوئوریدگوگرد, به دی ‌اکسیدکربن، متان و اکسید نیتروژن به عنوان گازهای گلخانه‌ای افزوده شدند که میی بایست تحت کنترل قرار گیرند.


 • اثرات جادویی سنگ های رنگی
  سنگ‌هاي قرمز(ياقوت سرخ-  مرجان - بلادستون)

  ياقوت سرخ(Ruby): به‌رنگ قرمز شفاف است و با تلالو خود، قلب ما را گرم مي‌کند. احساساتي که به‌نام عشق شناخته شده‌اند، بايد به عشق غير خودخواهانه، فاقد ميل مالکيت، تبديل شوند و به‌سوي نوري از عشق‌هاي کيهاني، تغيير شکل دهند و به‌صورت احساس درک و همدردي براي کل آفرينش درآيند. نوري که در درون قلب است، تمام موجودات و عالم هستي را در پرتو خويش، روشن مي‌کند. اين نور، عشق الهي و اخلاص را از طريق نيروهاي تصفيه و تغيير شکل، تصوير مِي‌کند. اين نور، با شيوا( يکي از جلوه‌هاي خداوند، در دانش ودائي هند است) در ارتباط است و شيوا نيز جلوه‌اي از آتش الهي و تصفيه است. سرخي مربوط به آتش دنيوي، به زرد طلايي که مربوط به عصاره روحي خالص است، تغيير شکل مي‌يابد. اين آتش، الهام بخش عشق براي حقيقت و عقل است که به عقل الهي تغيير شکل مي‌دهد.

  ياقوت، کيفيت‌هاي مربوط به نيروهاي مثبت حيات را ارائه مي‌دهد و از طريق فعال‌تر کردن گردش خون در بدن، کل سيستم برن را فعال و زنده مي‌کند و داراي ارتعاشات گرم‌کننده و تهييج‌کننده است. در بعضي مواقع خطوط و شيارهاي سوزن مانندي در ياقوت موجود است که برق و جلاي ابريشمي به آن مي‌دهد و به قدرت آن مي‌افزايد. به‌دليل انرژي حيات‌بخشي که ياقوت از خود به‌جا مي‌گذارد، اين جواهر را محترم به‌شماريد.

  مرجان(Coral): هديه‌اي است که از طرف مادر ما " اقيانوس" به ما هديه شده‌است و يادآور جاودانگي اصليت ما است. مرجان، از اسکلت حيوانات ريز دريايي که درون صخره‌هاي آبگير زندگي مي‌کرده‌اند، به‌وجود آمده‌است. شکل مرجان، مشابه شاخه‌هاي سخت درختان است و يادآور استخوان‌هاي سخت و بادوام ما است. در سنت "يوگي‌ها"، استخوان‌ها را به‌عنوان جوهر انسان، در نظر گرفته‌اند. مرجان آموزنده شکل و فرم است و جريان يافتن و انعطاف‌پذيري را در درون فرم و شکل به ما مي‌آموزد. و يکي ازپنج سنگ مقدس تبتي‌ها و سرخ‌پوستان آمريکايي است. نمايانگر نيرو و انرژي حياتي است و براي محافظت در مقابل چشم زخم، نظر و چشم‌هاي ناپاک استفاده مي‌شود.
  مرجان داراي کيفيت جذب کننده است. اگر فرد استفاده‌کننده مبتلا به کم خوني و يا نقصان در انرژي خوني باشد، رنگ آن کم‌رنگ و پريده مي‌شود. مرجان‌هاي پررنگ‌تر، داراي اثرات گرمابخش، حيات‌بخش، تشديدکننده جريان خون و تهييج‌کننده کل بدن است. در رنگ‌هاي صورتي، اثر بيشتري را بر روي قلب مي‌گذارد. در موارد فقر غذايي، افسردگي و غش، از اين سنگ کمک بگيريد.

  سنگ خون(Blood stone): در بعضي مواقع به‌نام "گل آفتابگردان" نيز خوانده مي‌شود. اين سنگ داراي خصوصيات درمان کننده قوي، در زمينه‌هاي فيزيکي است. نام اين سنگ بيانگر"قطره‌هاي خوني" يا مقادير زيادي آهن، در ساختمان اين سنگ است و بر روي چهار عامل آب ، خاک، آتش و هوا اثر مي‌گذارد تا فقر آهن را در جريان خون فرد تعديل کرده و آن را به حد متعادل برساند.
  بلادستون، تورمالين، توپاز و کارنليين، قرت انتشار مستقيم را در جسم فيزيکي دارند. بلادستون، سنگ مناسبي براي هواي سرد است و به افرادي که احساس سرما و کمبود انرژي مي‌کنند، کمک مي‌کند و به تمام وجود فرد نيرو داده و فعاليت‌هاي بدني را سريع مي‌کند.


  سنگ‌هاي نارنجي(کارنليين-فاير اپال)

  عقيق قرمز(Carnelian): مظهر گرمي، حيات‌بخشي، انرژي مثبت و يادآور کار لازم در کره زمين است. در تفحص معنوي خود، نمي‌توانيم فراموش کنيم که بر روي اين کره خاکي زندگي مي‌کنيم، بنابراين محتاج هستيم که کار کنيم. همه ما مسئوليم که به رشد خود و انسانيت، کمک کنيم. بنابراين، اين جواهر سنگ با ارزشي براي احساس تثبيت و استحکام انسان‌هايي که در طبيعت خود، به عامل خاکي بيشتري نيازمندند، کمک مي‌کند.
  کارنليين داراي خصوصيات الکترومغناطيسي است و به هرکس که آن را مورد استفاده قرار دهد فايده مي‌رساند و انرژي را به‌طور مستقيم از راه پوست به بدن مي‌رساند. احساس سلامتي و به جريان درآمدن نيرو را در بدن ايجاد مي‌کند.
  کارنليين برروي غذا خوردن، هضم و جذب غذا و گردش خون در بدن، اثر گذاشته و آن را تنظيم مي‌کند، همچنين به پاک کردن و تصفيه دستگاه گوارش کمک مي‌کند. بهترين نوع اين سنگ، داراي رنگ‌هاي زيباي طلايي مايل به قرمز، با تلالو و درخشندگي است. با حکاکي علايم کيهاني يا حروف، کلمات، دعاها برروي اين سنگ، به نيروي آن مي‌افزايند و طلسم‌هايي را ايجاد مي‌کنند.

  کارنليين مي‌تواند طبيعت نيرومند شما يا هم‌پيمان شما با خاک شود. با جستجو براي ارتباط عميق با خاک، در واقع ارتباط خود را با کل آفرينش، محکم کرده‌ايم.

  اوپال آتشين(Fire Opal): داراي قدرت فوق‌‌العاده‌اي براي درهم شکستن هر نوع تبلور، در جسم فيزيکي يا نجومي است. اين سنگ نيمه شفاف و داراي درخشندگي خاصي است که آتش قرباني کردن را تداعي مي‌کند و بيان کننده ماموريت معنوي ما، براي کشف ابهامات در جهت رسيدن به روشن‌بيني است و کمک مي‌کند تا بتوانيم با خود برتر خويش، تماس حاصل کنيم و فاصله کمتري را بين خود فيزيکي و خود روحاني داشته باشيم.
  رنگ‌هاي نارنجي پررنگ‌تر، کيفيت‌هاي مثبتي از نيروي حياتي، انرژي، قدرت و بردباري را به‌فرد مي‌دهند و به دستگاه گوارش کمک مي‌کنند. اوپال آتشين باعث پرورش نيروي درک غريزي نيز مي‌شود.

  سنگ‌هاي زرد و طلايي(توپاز- کهربا-سيترين)

  ياقوت زرد و طلايي(Topaz): داراي اثرات الهام‌بخش و مهيج، برروي ذهن برتر و روح است. نور طلايي اين سنگ، يادآور هاله‌اي است که در اطراف سر مقدسين ديده مي‌شود و کمک مي‌کند که فرد به وراء جهان مادي رفته، به‌درون لايتناهي پرواز کند و به غايت نور برسد. توپاز غير واقعي بودن ماده و جاودانگي روح را به ما مي‌آموزد. طبيعت مسحور کننده اين جواهر، تمام وجود ما را مجذوب خويش مي‌سازد. به‌عبارت ديگر، ما را با توانايي‌‌هاي برتري از آگاهي، ذکاوت، بصيرت، تمرکز و خلاقيت تجهيز مي‌کند.
  بارهاي الکتريکي توپاز، انرژي‌بخش و تهييج‌کننده هستند و باعث ايجاد نيروهاي الکتريکي در سراسر بدن مي‌شوند. اين تاثيرات قوي، اثرات متعادل‌کننده‌اي را برروي سيستم عصبي و چاکراي سوم(سولرپلکسوس) به‌جا مي‌گذارد. در موارد ضربه‌هاي عصبي، خستگي‌هاي فوق‌العاده يا بهم‌ريختگي‌هاي ذهني، مي‌توانيد از توپاز به‌عنوان کمک استفاده کنيد.

  کهربا(Amber): جواهر سبک وزني‌ است. منشاء اين سنگ مواد گياهي آلي است که از شيره‌هاي مختلفي تشکيل يافته است. در اين شيره‌هاي معدني و فسيلي، در بعضي مواقع گنجيدگي‌هاي آلي از قبيل حشرات، سرخس‌ها و گل‌ها و گل‌ها نيز وجود دارد که انرژي‌هاي مثبت و اضافي به سنگ مي‌دهد. اين جريان شگفت‌انگيز زندگي، بيان‌کننده قدرت طبيعت و نيروهايي با بار الکتريکي، در کهربا است. ارتعاشات اين سنگ، که در حد بالايي است، تمام سيستم بدن را تصفيه کرده و پاک مي‌کند. جريان مغناطيسي قوي که از کهربا، تراوش مي‌کند، غدد مترشحه داخلي و سيستم گوارشي را متعادل مي‌سازد. اين جريان مغناطيسي، موجب تثبيت طحال، قلب و پايه ستون فقرات مي‌شود.
  کهربا باعث گرم شدن قسمت‌هاي سرد بدن مي‌شود و موجب بازگرداندن قدرت خورشيد، به مرکز خورشيدي وجود ما مي‌شود. با استفاده از اين جواهر تسبيح‌هاي مقدسي در مشرق زمين ساخته مي‌شود. از اين تسبيح‌ها براي مديتيشن، تفکر، رسيدن به روشن‌بيني و روشن ديدن استفاده مي‌شود.

  کوارتز ليمويي(Citrine): اين جواهر با رنگ طلايي خود، پيام‌آور معرفت و صلح است. محرک مستقيمي براي ذهن است و موجب گشودن پلي بين ذهن برتر، برانگيختن آگاهي کيهاني و سطوحي از درک غريزي مي‌شود.
  بيشتر سيترين‌هايي که امروزه در بازار موجود است، با استفاده از آمتيست به‌طريق زير تهيه شده‌است:

  آمتيست کوارتز بنفش رنگي است که در اثر پختن رنگ ان طلايي يا زرد متمايل به قرمز مي‌شود. در اين پديده از آتش و حرارت، براي تغيير شکل سنگ استفاده مي‌شود و اين پديده، مشابه به پديده‌اي است که در طبيعت انجام مي‌پذيرد. بديهي است که سيترين طبيعي، از نيروي بيشتري برخوردار است.

  رنگ‌هاي روشن‌تر سيترين، موجب روشني افکار مي‌شوند. اين دسته از سنگ‌ها، براي غدد مترشحه داخلي(آندوکربن) و سيستم گوارشي، مفيد هستند و موجب تميز کردن، تصفيه و خروج سموم انباشته شده از اين قسمت‌ها مي‌شوند.
  رنگ‌هاي تيره‌تر يا آتشين، بر روي تغيير شکل ترس‌ها در سطح احساسي يا ذهني اثر مي‌گذارند. همچنين موجب زدودن اين قبيل افکار از روي چاکراي سوم مي‌شوند و در نتيجه احتقانات، حتي اشکال ارثي را پاک مي کنند. در موارد بي‌قراري يا آزاردگي، از قدرت آرام‌بخش و تسکين‌دهنده سيترين کوارتز استفاده مي‌شود. در درمان افسردگي‌ها، اشکالات گوارشي و نيز بيماري قند، از قدرت درمان کننده سيترين کوارتز، به‌طور قابل توجهي استفاده مي‌شود.
 • اثرات جواهرات با توجه به تاریخ تولد شما
  - متولدین فروردین= الماس، مشخصه=پاکی
  - متولدین اردیبهشت= زمرد، مشخصه= عشق
  - متولدین خرداد= مروارید، مشخصه= ثروت
  - متولدین تیر= ياقوت‌ سرخ‌ ، مشخصه= آزادی
  - متولدین مرداد= زبرجد، اونیکس، مشخصه= دوستی
  - متولدین شهریور = یاقوت کبود، مشخصه= راستی
  - متولدین مهر = سنگ ماه، اوپال، مشخصه= امیدواری
  - متولدین آبان = توپاز، سیترین، مشخصه= صداقت
  - متولدین آذر = زیرکن، فيروزه، مشخصه= موفقیت
  - متولدین دی = گارنت، مشخصه= ثبات
  - متولدین بهمن = آمتیس ، مشخصه= خلوص نیت
  - متولدین اسفند = آكوامارين، مرجان، مشخصه= خرد
 • اثرات شفابخش کهربا
   

  -کسب انرژی های مثبت و ایجاد آرامش

  -مهارنمودن انرژی های اضافی و خارج کردن انرژی های منفی

  -طریقه استفاده از کهربا:

  دو قطعه سنگ کهربا (نوعی صمغ) را بر روی مچ دستهای فرد ( بر روی چاکراهای فرعی) به مدت بیست دقیقه قرار دهید تا انرژی های اضافی و منفی خارج گردند. این روش باعثدرمان دردهای شدید این نواحی نیز می شود.

  -کسب انرژی های مثبت و ایجاد آرامش

  این سنگ دارای نیرویی بسیار ملایم و آرام بخش بوده و جهت کسب انرژی های مثبت و ایجادآرامش کافیست این سنگ رابه مدت بیست دقیقه بر روی چشم سوم خویش قرار دهید. همچنین نیروی این سنگ جهت درمان تنگی نفس نوزادان بسیار موثر است.

  - طریقه استفاده از کهربا:

  یک قطعه سنگ کهربا را به مدت بیست دقیقه در آفتاب گذاشته و سپس آن را بر روی چشم سوم نوزاد ( 3 روزه الی 3 ماهه) قرار داده و فرد درمانگر (یا یک فرد معمولی) به مدت ده دقیقه از طریق کف دست راست بر روی سنگ انرژی دهد و پس از انجام این عمل، به نوزاد تنفس مصنوعی بدهد. (چنین فردی باید کاملا" سالم بوده و هیچگونه اعتیاد (مخصوصا" به سیگار) نداشته باشد و همچنین دهان خود را قبل از تنفس دادن، ضدعفونی نماید.)

  روش فوق بایستی هر دو الی سه روز یک بار تکرار گردد و ادامه آن نیز بستگی به بهبود بیماری دارد. همچنین اعمال فوق جهت نوزاد دختر می بایستی توسط یک خانم و جهت نوزادپسر باید توسط یک آقا انجام شود چرا که امواج زن و مرد متفاوت بوده و تاثیرات آنها نیز متفاوت است.

  به طور کلی در کف دست های انسان های زمینی ( مخصوصا" کف دست راست) چاکرایی به نام «مرکز خورشدی» وجوددارد که با قرار گرفتن در هاله ی افراد دیگر شروع به فعالیت نموده و انرژی های مثبت و شفادهنده ارسال می نماید. چنانچه این سنگ نیز هنگام انرژی دادن حضور داشته باشد، انرژی های مثبت قوی تری ساطع می نماید.

  بطورکلی قراردادن سنگ کهربا بر روی چشم سوم موجب آزاد گشتن انرژی های آن و باعث آرامش و دریافت انرژی های مثبت می گردد.


 • احجار کریمه
   

  گوهر واژه اى فارسى برابر با جوهر و جواهر است كه به سنگهاى گرانبها يا قيمتى يا احجار كريمه اطلاق مى شود و به نامهاى سنگ هاى زينتى، تزئينى ، آذينى ، پيرايه اى و احجام نفيسه هم آمده است.

  بعضى از نگين ها را اثر و خاصيتى است كه نمى توان آن را انكار نمود، چنانكه فردى را نزد حاكمى به سبب جرمى مى بردند حضرت صادق (عليه السلام) فرمود كه انگشترى عقيق به او برسانند، انگشترى به او رساندند و مكروهى به او نرسيد . يا شخصى را از برابر حضرت امام محمد باقر (ع) گذرانيدند تازيانه بسيار بر او زده بودند .

  حضرت فرمود: انگشتر عقيق او كجاست، اگر با او مى بود تازيانه نمى خورد

  . يا آنكه كسى نزد حضرت خاتم (ص) آمد و شكوه نمود كه دزد در راه اموال مرا ربود، حضرت فرمود: چرا انگشتر عقيق در دست نداشتى كه آن از هر بدى آدمى را نگاه مى دارد .

   سنگهاى با ارزش فراوانند و در بين اين هزارها سنگ گران قيمت پيامبران و ائمه اطهار (ع) تنها بر چند سنگ صحه گذاشته اند اما نه به خاطر آنكه اثرى جادويى دارند، بلكه آن نگين هرچه باشد برگزيده شده و براى دارنده آن اثراتى از جمله فتح مهمات و دفع بليات و غيره دارد و اثرات آنها ذاتى نيست و از جانب خداى تعالى است . پس اگر كسى اثر آنچه را كه همراه خود مى دارد ، ذاتى و مستقل بداند به خداى يگانه شرك ورزيده است.

   . ضمن آنكه استفاده بعضى از انگشترها مثل طلا براى مردان و انگشتر آهنى و مسى و نگين راه راه بر زنان و مردان را ممنوع كرده اند . در تفسير قمى جلد دوم از امام صادق (ع) روايت شده است: همه ملك سليمان را خداوند در انگشتر او قرار داده بود، هرگاه سليمان آن در دست مى گذاشت تمامى جن و انس و شياطين و همه پرندگان و وحوش به نزد وى حاضر گشته و از او اطاعت مى كردند .

   باد مأمور حمل تخت او بود و همه شياطين و انسانها و پرندگان و چهار پايانى كه تحت اوامرش بودند همگى آنها را جابه جا مى نمود.

  سليمان به هنگام رفتن به بيت الخلا، انگشترش را در اختيار برخى از خدمتكارانش قرار مى داد. روزى شيطان آمد و خادم او را گول زد و انگشتر را از او ستاند و آن را در دست نهاد ، نتيجه آن شد كه تمام شياطين و جن و انس و پرندگان و وحوش مسخر او گشتند و آن حضرت در جست و جوى انگشتر شد ولى آن را نيافت .

  سرانجام شيطان ترسيد كه مردم متوجه حيله او شوند آن را به دريا انداخت . خداى - عزوجل - ماهى را مأمور به بلعيدن آن انگشتر نمود ، بنى اسرائيل چهل روز در جست و جوى حضرت سليمان بودند و از آن طرف سليمان در ساحل دريا به دنبال انگشتر بود و با گريه و زارى به سوى خداى تبارك و تعالى استغفار مى نمود و از اين اتفاق به جانب خدا توبه مى كرد .

  پس از چهل روز به صيادى رسيد كه ماهى صيد مى كرد ، حضرت سليمان به او كمك نمود .

   آن صياد پس از صيد ، يك ماهى به سليمان داد ، او شكم ماهى را شكافت انگشتر خود را در آن ديد و انگشتر را به دست كرد و شياطين و جن و انس و پرندگان و وحوش در برابرش خضوع كردند و پادشاهى او به همان حالت اول بازگشت و حضرت ، آن شيطان (كه انگشتر را ربوده بود) به همراه لشگرى كه همراه او بودند به وسيله اسماء الهى حبس نمود و عده اى را در دل دريا و بعضى را در ميان سنگ و صخره ها زندانى نمود و آن شياطين تا روز قيامت زندانى و معذب هستند

  . از قديم الايام به فوائد سنگها و جواهرات و نيز به خواص مغناطيسى و درمانى آنها توجه داشته و در طب سنتى از آن بهره مى جستند.

  گاهى شنيده مى شود فلانى با داشتن يك انگشتر خير و بركات فراوانى يافته و كارها مطابق ميل او پيش مى رود و ديگرى انگشترى دارد ولى هيچ كاربردى برايش ندارد. اين به جهت آن است كه بايد در انتخاب نوع نگين دقت لازم به عمل آيد و نگينى انتخاب شود كه با طبع و مزاج شخص موافق باشد و براى انتخاب جواهر موافق با مزاج و طبع هر شخس دو راه وجود دارد:

  - راه اول:

  توجه به روز تولد است . مثلاً اگر شخصى روز پنجشنبه تولد يافته، روز پنجشنبه به ستاره مشترى تعلق دارد، براى او سنگهايى كه متعلق به مشترى و موافق با آن است تجويز مى شود . - راه دوم : به ماه و برج تولد فرد توجه مى شود .

  - آداب انگشترى در روايات اسلامى:

  - عقیق:

  معدن اصلی آن در صنعای یمن است والبته در بصره ومغرب وهندوستان نیز موجود است اما نوع یمنی آن از همه بهتر ومورد تاکید است . این عقیق در رنگهای مختلف یافت می گردد.در روایات متعدد خواصی برای عقیق ذکر شده منجمله نرسیدن غم ومصیبت به حامل آن ،دوری از آتش عذاب ،حرز و نگهبان در مسافرت ها ، نگهداشتن از مردن بد وباعث میمنت ومبارکی بودن تا حدی که روایت است دستی که در آن عقیق باشد اگر به دعا بردارند رد نشود.

  اصیل بودن عقیق واستفاده آن در جاهایی که حتما انرژی منفی درآنجا موجود است مانند محل های سکونت وکار جمعی که افراد متعدد با نیروهای مثبت ومنفی درآنجا وجود دارندمثل آپارتمانها ،کارخانه ها و ...توصیه می گردد

  - نگين عقيق

  1) ايمنى دهنده در سفرها بوده و آدمى را از بدى ها حفظ مى كند

  2) با خير و نيكى روبه رو مى كند

  3) غم و غصه را رفع مى كند

  4) فقر را از بين مى برد

  5)و باعث گشايش رزق مى شود

  6) كارها را به نيكى و خوبى تمام مى كند

  7) موجب اجابت دعا

  8) و برآورده شدن هر حاجتى مى شود

  9) موجب بركت و باعث ايمنى از بلا مى شود

  10) ايمنى از پادشاه ظالم

  11) همراه داشتن آن به هنگام نماز معادل هزار ركعت است

  12) حضرت محمد (صلى الله عليه و آله) فرمودند: (يا على) همانا عقيق اولين كوهى است كه به ربوبيت خداى متعال و نبوت من و وصى بودن تو و امامت فرزندانت و اختصاص داشتن بهشت به پيروان تو و اختصاص آتش به دشمنان تو شهادت داده است.


   

  - فیروزه:

  فیروزه نوعی سنگ است که در عربی به نام ظفر معروف است . معدن آن در خراسان است در بازار فعلی فیروزه در دو نوع نیشابوری ودامغانی موجود است که نوع نیشابوری آن بهتر است از خواص فیروزه آن است که دیدن آن برای روشنایی چشم مفید است حضرت امام صادق (ع) می فرماید فقیر نمی شود دستی که انگشتر فیروزه در آن باشد ونیز رسول خدا می فرماید خداوند دستی که درآن انگشتر فیروزه باشد را محروم بر نمی گرداند.
  1) باعث بى نيازى و دورى فقر مى گردد.

  2) جهت ايجاد فرزند مؤثر است.

  3) در استجابت دعا مؤثر است.

  4) عامل فتح و پيروزى است.

  5) دور گرداننده دردها از ديدگان است.

  6) موجب گشايش سينه مى گردد.

  7) قوت دل را زيادمى كند.

  8) باعث برآورده شدن حاجات مى شود.

  يكى از خادمان امام هادى (عليه السلام) از آن حضرت جهت زيارت على بن موسى الرضا اجازه سفر به سرزمين طوس گرفت. حضرت به او فرمودند: انگشترى با نگين عقيق زرد به همراه داشته باش كه بر روى آن حك شده باشد «ماشاءالله لاقوه الا بالله استغفرالله» و بر آن سوى نگين «محمد و على» حك كن.

   خادم مى گويد: از نزد امام بيرون شدم و انگشترى را طبق دستور امام تهيه كردم و مجدداً براى خداحافظى به حضور امام رفتم. فرمودند: انگشترى ديگر با نگين فيروزه بايد همراهت نمايى كه در بين طوس و نيشابور شيرى با تو روبه رو مى شود و قافله را از راه رفتن بازمى دارد، به سوى آن شير رفته و انگشتر را نشانش مى دهى، به او بگومولاى من مى گويد از راه كنار برو. بعد اضافه كرد، بايد نقش روى انگشتر الملك لله و سمت ديگر آن «الملك لله الواحد القهار» باشد كه انگشتر حضرت على (عليه السلام) اين نقش را داشته است. كه آن سپرى در برابر درندگان و عامل پيروزى در جنگهاست.

  - یاقوت:

  سنگ یاقوت افضل انگشتر های دیگر است وقرآن کریم در سوره الرحمن بدان اشاره کرده است .

  1) باعث از بين رفتن فقر مى شود.

  2) دارنده آن نجابت و بزرگى مى يابد.

  3) پريشانى را زايل مى كند.

   رسول خدا (صلى الله عليه و آله) خطاب به امام حسين (عليه السلام) فرمودند: فرزندم، انگشتر ياقوت و عقيق به دست كن كه فرخنده و مبارك است و هرگاه كسى به آنها نگاه كند نور صورتش زياد مى شود و يك ركعت نماز با آن دو، برابر با هفتاد ركعت نماز بدون آنهاست...

  یاقوت نشانه شرافت مومن است وبهتر است بر آن ذکر (لااله الا الله الملک الحق المبین)حک شود.کسی که آن را بدست کند در چشم مردم باشکوه وجلا وهیبت جلوه می کند واز این جهت به اشخاصی که دارای مقام وموقعیت اجتماعی ،سیاسی و...هستند توصیه می گردد که در موقع شرکت در جلسات مهم مخصوصا مواقعی که نیاز به ارائه شخصیت با شکوه در نزد مخاطب دارد از این انگشتر استفاده نماید . یاقوت انواع مختلفی دارد من جمله سرخ وکبود وزرد وسفید که بهترین آن سرخ بهرمانی است.

  - زمرد :

  معدن زمرد در کشورهای سودان ، مغرب ومصر است ولی معروفیت آن در کشور هند بیشتر از کشورهای دیگر است . بهترین انواع زمرد زبرجد است اگر چه بعضی معتقدند زبرجد جوهری دیگراست بهتراززمرد واکنون موجود نیست .بعداز الماس ارزنده ترین سنگ قیمتی زمرد است واز خواص عمده آن این است که اگر کسی آن را بدست نماید سحر در او اثر نمی کند وفقیر نمی شود واز این جهت برای بطلان سحر وجادو یکی از وسائل آن شمرده می شود نیز زمرد چشم زخم وسحر وجادو را باطل و دفع می کند وباعث نشاط انسان است.

  - نگين زمرد

  1) سبب آسانى كارهاست.

  2) زايل كننده فقر است. 

  3) فقر را به توانگرى مبدل مى كند.

  از امام رضا (عليه السلام) درباره نگينى كه از سنگ زمرد ساخته مى شود، پرسيدند؟ امام فرمود: اشكالى ندارد اما به هنگام طهارت گرفتن (استنجار) آن را از دست درآورند.

  - شرف شمس:

  این انگشتر یکی از معروفترین انگشترهاست که با داشتن طالبان زیاد در روز وساعت مخصوص یعنی 19 فروردین هر ساله تهیه می گردد بدین نحو که در آن روزوساعت معین طلسم مربوطه با آداب وتشریفات خاصی که بسیاری مدعی آن هستند ولی هیچگونه رعایتی نمی کنند-برروی نگین زرد رنگ عموما وبعضا صفحه های زرد مانند کاغذ ،ورقه برنجی ،طلا وغیره حک می گردد.اقوام مختلف بر تاثیر آن در موارد وسعت رزق ومال وکسب ومحبت وعقدالسان ورفع سردرد تاکید دارد.

  این طلسم که در ظاهر از ستاره وچند الف مد دار ونردبانی شکل و...تشکیل گردیده دارای چنان اهمیتی است که خاصیت آن براهل فن وخواص پوشیده نیست چراکه این علائم درواقع اسم اعظم خداوند قادر حکیم است کثرت طالبین این انگشتر بدلیل آنست که همه وهمه در پی کشف رموزی از اسم اعظم باری تعالی هستند وبر این اساس انگشتر شرف شمس شهرتی عالمگیر پیدا کرده است پس به طالبین آن توصیه می گرد به هر قولی در این خصوص اعتماد نکند .

  حک این طلسم رموزات خاصی دارد که بسیاری از مدعیان از آن بی اطلاع هستند . امروزه اشخاصی که استفاده از این انگشتر را موجب موفقیت در امورات زندگی خصوصا رونق کسب وکار خود می دانند واشخاصی که استفاده از آن را در درمان بیماری های صرع وسردردهای میگرنی شدید موثر در مقام می دانند از آن استفاده می نمایند.

  - حدید:

  حدید صینی یا آهن چینی رنگی تقریبا مشکی ویا قهوه ای تیره نزدیک به مشکی دارد وذکر مخصوص بر روی وپشت دور نگین باعث قدرت وقوت این انگشتر است از این رو برای مسئولین مملکتی ونیز اشخاصی که گرفتاریهای بسیار شدیدی دارند استفاده از آن فقط در ایام گرفتاری تا رفع آن توصیه می گردد.

   در مناقب آمده است که یکی از انگشترهای حضرت علی (ع) انگشتر حدید چینی بوده که برای قوتش دست می کرده است حدیدچینی هنگام رویایی با اهل شر ، آن ها را خاموش ونیز دشمنی های جن . انس را از بین می برد آنچه در رابطه با این انگشتر دانستنش ضروری است آنست که این انگشتر را به نا اهل وغیر مسلمان توصیه نکنید.

  - نگين حديد چينى :

  1 ) جهت نيرومندى نيك است 

  2 ) باعث دورى اجانين و شياطين مى شود.

  3 ) از شر هر موجودى در امان مى دارد.

  4) اثر چشم بد را از بين مى برد.

  5 ) باعث آسانى وضع حمل مى شود.

  البته اين انگشتر به هيچ وجه به زنان باردار توصيه نمى شود چون براى جنين خطر دارد

  .6 ) براى اجابت حاجات دشوار نيك است .

  7 ) باعث ايمنى از ترس مى شود .

  8 ) همراه داشتن آن به هنگام نماز مكروه است.

  - لاجورد:

  معدن لاجورد در بدخشان در کوهی معروف  به کوه لاجورد است وآن دارای انواع مختلف تقریبا مشابه است در نوعی از آن نقطه های زرد می توان دید که البته هرچه صافتر وخوشرنگتر باشد بهتر است این سنگ در اسهال و صفرا وبرای اصحاب مالیخولیا وکسانی که دارای بی خوابی هستند موثر است . همچنین معروف است که استعمال آن بر پلک چشم موجب رویش موی مژه چشم است.

  - یشم:

  یشم یا یشب سنگی است معدنی است که هر کس آن را در نگین انگشتر با خود داشته باشد در چشم مردم شیرین وباوقار جلوه می کند این انگشتر به رنگهای مختلف من جمله سفید سبز مغز پسته ای وسبز تیره در بازار موجود می باشد . درقدیم از آن کاسه ها وظروف دیگر می ساختند انگشتر یشم در جهت تقویت معده خاصیت فیزیکی دارد . این سنگ مانع از اصابت صاعقه است . همراه داشتن یشم بصورت نگین انگشتر وپیروزی فرد است از این رو استفاده ورزشکاران ،خوانندگان ، هنرمندان از این انگشتر توصیه می شود.

  - در نجف اشرف:

  درَنجف از جمله سنگ های ارزنده ایست که نگاه کردن به آن معادل برابر زیارت حضرت امیر (ع)است وبه سبب نگهداری واستفاده از آم مکر و حیله شیطان مطرود می گردد. حضرت امام صادق(ع) می فرماید دوست دارم برای هر مومن که پنج انگشتر در دست کند وشمرد یکی از آن ها را در نجف اشرف وکسی که آن را در دست کند خداوند می نویسد به هر نگاهی برای او ثواب زیارتی وپاداش آن پاداش پیغمبران وصالحین خواهد بود.

  -حرز:

  حرز بمعنی امان وپناه است.این انگشترهای نقره حاوی حرزهای ائمه معصومین و بصورت حرزهای امام جواد (ع) وحرز پنج تن وحرزچهارده معصوم موجوداست.بدین صورت که دعاهای حرز مخصوص برروی پوست آهو نوشته شده وداخل آن قرار داده می شود.البته امروزه به دلایل مختلف منجمله کسب منفعت بیشتر ویا عدم امکان عمل قراردادن پوست آهودر این انگشتر عموما حرز روی کاغذ نوشته شده داخل آن قرار داده می شودحال اینکه آیا اصلا این حرزها قابل رویت وخواندن هستند یا خیر

  - انگشتر در دست راست يا چپ:

   از امام كاظم (ع) سؤال شد آيا انگشتر را بايد در دست راست كرد؟ فرمودند: هرطور كه مى خواهى، دست راست باشد يا چپ. رسول خدا فرمود: يا على !انگشتر در دست راست كن كه اين عمل فضيلتى است از سوى خداى - عزوجل - براى آفريدگان مقربش. ابوالعلاء از امام صادق (ع) در باره انگشتر به دست راست كردن سؤال كرد و گفت: من ديده ام بنى هاشم انگشترهاى خود را در دست راست مى نهند.

   حضرت فرمود: پدرم امام محمدباقر (ع) در دست چپ انگشتر مى گذاشت و او (پدرم) افضل بنى هاشم و فقيه ترين آنها بود.امام حسن عسكرى (ع) در سال دويست و شصت قمرى خطاب به شيعيان فرمودند: تاكنون امر ما اين بود كه انگشترتان را به دست راست بگذاريد.

   اين در حالى بود كه ما (اهل بيت) در ميان شما حاضر بوديم ولى اكنون امر مى كنيم انگشترى را به دست چپ كنيد به جهت آنكه ما از ميان شما غائب مى شويم تا زمانى كه پروردگار امرما و امر شما را ظاهر كند همانا اين بهترين دليل براى شما در ولايت ما اهل بيت است. همان لحظه شيعيان در حضور امام انگشترهاى خود را از دست بيرون كرده و در دست چپ شان قرار دادند و حضرت به آنان فرمودند:

   اين قضيه را براى شيعيان ما نقل كنيد. رسول اكرم مى فرمايد: امتم را از دست كردن انگشتر در انگشت سبابه و وسط نهى مى كنم و در روايتى ديگر اين عمل (انگشتر در انگشت سبابه و وسط نمودن) را از افعال قوم لوط دانسته اند.


 • ارا چیست‌؟
   

  ارا از امواج‌ هفتگانه‌ و مجزای‌ نور تشکیل‌ یافته‌ که‌ به‌ صورت‌ تخم‌مرغی‌ شکلی‌ اطراف‌ هر فرد را فرا گرفته‌ است‌. ظاهرا ارا به‌ صورت‌ مه‌ یا ابر فروزانی‌ است‌. 

  ارا، عصاره‌ زندگی‌ هر فرد است‌. ارا، شخصیت‌، احساسات‌، طبیعت‌، قدرت‌ ذهنی‌، مرحله‌ سلامت‌ و رشد روحانی‌ فرد را ظاهرمی‌سازد. ارا از ۷ بخش‌ تشکیل‌ یافته‌ است‌. این‌ ۷ بخش‌ از یکدیگر مجرا نیستند بلکه‌ به‌ صورت‌ جریان‌ فکری‌ و احساسی‌ هستند که‌ در اقیانوس‌ آگاهی‌ جریان‌ می‌یابند. آنها در یکدیگر نفوذ کرده‌ و روی‌ یکدیگر را می‌پوشانند.

  فیزیکی‌ :

  1) سطح‌ اتری‌ ـ فیزیکی‌

  2) سطح‌ آسترال‌

  3) سطح‌ ذهنی‌ پست‌تر

  4) سطح‌ ذهنی‌ بالاتر

  روحی‌:

  5) سطح‌ روحی‌ ـ سببی‌

  6) سطح‌ مربوط‌ به‌ درک‌ از طریق‌ فراست‌

  7) سطح‌ الهی‌ یا مطلق‌

  چهار سطوح‌ اولیه‌ مربوط‌ به‌ حیات‌ معمولی‌ و سه‌ سطح‌ آخر، مربوط‌ به‌ حیات‌ روحانی‌ هستند. کلید این‌ مساله‌، در طبیعت‌گونه‌ موجودات‌ نهفته‌ است‌.

  ما انسان‌ها موجودات‌ هفتی‌ هستیم‌ که‌ همراه‌ با سطوح‌ هفتگانه‌ زندگی‌ تکامل‌ می‌یابیم‌. هفت‌ لایه‌ ارا، راهنمایی‌ برای‌ روح‌ و شخصیت‌ ...

  چاکراها :

  نور سفید از «ارا» گذشته‌ وارد بدن‌ می‌شود. هر یک‌ از هفت‌ طیف‌ با کیفیت‌ ویژه‌ خود به‌ درون‌ مرکز روح‌ یا چاکرای‌ مربوط‌ به‌ خود نفوذ می‌نماید و هر چاکرا، چه‌ از محیط‌ فیزیکی‌ اطراف‌ و یا از سطوح‌ بالاتر آگاهی‌، جریان‌ خاصی‌ از انرژی‌ حیاتی‌ را بخود جذب‌ می‌کند.


 • ارتباط بين هفت طيف ‌‌رنگ و هفت چاكرا
  سلامتي يعني هماهنگي و توازن
  كليد اصلي درمان، كشف طبيعت بيماري و درك علت يا عوامل اصلي بيماري است.
  دراين قسمت، علل‌ مصرف كريستال‌ها و سنگ‌هاي قيمتي را براي ايجاد سلامتي و بازگرداندن هم‌آهنگي (هارموني) وتعادل، در كل وجود و هستي انسان، مورد بررسي قرار مي‌دهيم. قدرت‌سنگ‌ها، از زمين و كهكشان‌ها مي‌آيد و زيبايي‌سنگ‌ها، مديون كيفيت تكامل‌يافته ‌آن‌ها است.
  درحال‌حاضر، در عصري زندگي مي‌كنيم كه همه با پاك شدن و تصفيه‌ي زيادي مواجه‌ هستند و تجربه‌ي اين تغييرات، در اغلب موارد دردناك و ناراحت كننده است.
  كريستال‌ها و سنگ‌هاي قيمتي، كاتاليزورهايي هستند كه اين تصفيه را عملي مي‌كنند. روح، در جريان رشد و تكامل خويش، نياز به هماهنگي با كهكشان‌ها را دارد. عصر جديد، نياز به تغيير در آگاهي را اقتضا مي‌كند.
  درحال حاضر، از عصر تجزا و جدايي، به سوي عصر هماهنگي، اشتراك و اختلاط، تغيير مكان مي‌دهيم. تجزا، موجب ايجاد مقادير متنابهي از تضاد، درد، رنج، غصه، الم و از اين قبيل موارد شده است.
  بهتراست وحدت و يكي بودن همه چيز را بپذيريم؛ به اين طريق، به اصل خويش باز مي‌گرديم و مفاهيم را درك مي‌كنيم. تحقق پديده‌ي درمان برروي كره‌ي زمين، از يكايك افراد، آغاز مي‌شود.
  مي‌بايستي شجاع باشيم، تا بتوانيم طبيعت زندگي را مورد بررسي قرار دهيم و به يافتن خود بزرگ خويش اقدام كنيم؛ تا به درون قلب و روح خويش نظر افكنيم و با منشا پليدي كه در درون خودمان است، مبارزه كنيم.
  و به اين نكته پي ‌ببريم كه:" تو، دشمن واقعي خويش هستي."  

  اهميت تنفس
  همچنان‌كه سعدي، انديشمند، عارف و شاعر بزرگ ايراني فرموده است:
  "هر نفسي كه فرو مي‌رود ممد، حيات است و چون بر‌مي‌آيد، مفرح ذات؛ پس در هر نفس دو نعمت موجود است، و بر هر نعمت شكري واجب."
  تنفس عميق و آهنگ‌دار، از ارزش فوق‌العاده‌اي برخورداراست. وموجب مي‌شود كه مقدار فراوان‌تري از پرانا (انرژي‌حياتي) را از راه هوا و خورشيد، به‌ درون‌‌خود بياوريم. بنابراين كنترل منظم تنفس عميق، از اهميت بسيار ويژه‌اي برخوردار است.
  تكنيك تنفس عميق و آهنگ‌دار
  •   اطاق آرامي را براي تمرين انتخاب كنيد و مطمئن شويد كه درمدت تمرين، كسي مزاحم شما نخواهد شد.
  •     پنجره‌ها را باز بگذاريد، درصورت سرد بودن هوا، كمي از پنجره را باز بگذاريد، تا هوا در جريان باشد. 
  •     بر روي بالشي به‌حالت لوتوس يا نيمه لوتوس، بنشينيد.
  •    چشم‌ها را ببنديد.
  •    ستون فقرات را تا حد امكان صاف نگه‌داريد.
  •    تنفس‌هاي عميق وآهنگ‌دار را در سه ‌ريتم به ترتيب زير انجام دهيد: 

  1.    دم و بازدم عميق و طولاني(5-6 بار).
  2.    دم و بازدم عميق و متوسط(5-6 بار).
  3.    دم و بازدم عميق و سريع (5-6 بار).
  4.    مراحل 1 تا 3 را چند بار تكرار كنيد.

  تكنيك تنفس، همراه با ديدن رنگ‌ها
  •    انجام اين تكنيك، موجب ايجاد انرژي در تمام وجود فرد و هم‌چنين موجب تقويت اعصاب و ذهن خسته مي‌شود.
  •    در اين تمرين ذهني، طيف هفت‌گانه‌ي ‌رنگ‌ را كه به‌صورت اشعه‌هاي حيات‌بخش هستند، با چشم ذهن، درنظرمي‌آوريم.
  •    هر يك از طيف‌هاي هفت‌گانه‌ي‌ رنگ را برطبق احتياج خاص خود، استنشاق مي‌كنيم:
       سه طيف اوليه: قرمز، نارنجي و زرد، مغناطيسي هستند. اين سه طيف را به‌ترتيب، از زمين به‌سوي سه ‌چاكراي اول، دوم وسوم، به‌سمت بالا هدايت مي‌كنيم.
  طيف سبز، طيف متعادل‌كننده است. طيف سبز را به‌طور افقي وارد چاكراي‌چهارم(قلب)، مي‌كنيم.
  به‌طوري‌كه گفته مي‌شود، در زمان حاضر تحت تاثير طيف سبز زندگي مي‌كنيم و همچنان‌كه مي‌دانيم، طيف سبز بين سه طيف اول(قرمز- نارنجي- زرد) كه مربوط به مرحله‌ي تكامل پايين‌تري از رشد روحي است و سه طيف دوم(آبي- نيلي- بنفش) كه مربوط به مرحله برتري از بيداري روحي مي باشد، قرار گرفته است.
  اكنون، زمان آن رسيده‌است كه انسان‌ها مراكز قلبي خود را باز‌كنند و مفهوم عشق كيهاني را بياموزند.
  سه طيف‌آخر: آبي، نيلي و بنفش، الكتريكي هستند. اين سه طيف را به ترتيب، از هوا به سوي چاكراهاي پنجم، ششم و هفتم هدايت مي‌كنيم.


  مديتيشن به‌منظور درمان و جهت ايجاد هماهنگي
  •    اطاق آرام و ساكتي را انتخاب كنيد.
  •    سنگي را كه ‌رنگ ‌مورد نياز شما است انتخاب كنيد و در مقابل خود قرار دهيد.
  •    در طيف رنگ غرق شويد.
  •    اگر دريافت‌كننده‌ي اصيلي باشيد، ارتعاشات سنگ، موجب پيدايش آغازي در رشد روحي شما مي‌شود و شكفتگي روحي را تجربه خواهيد كرد. 
  افكار، داراي قدرت حيات‌بخش و خلاقه هستند؛ به نفع شماست كه افكار خوب و واقعي را در خود پرورش دهيد. توجه خود را به مثبت‌ها معطوف داريد و به‌طورمرتب تمرين‌هاي لازم در اين زمينه را تكرار كنيد.

  ارتباط بين هفت طيف ‌‌رنگ و هفت چاكرا
  همان‌طور‌كه درقبل گفته‌شده‌است، بين طيف‌هاي هفت‌گانه‌ي‌رنگ و هفت‌چاكرا، ارتباط نزديكي وجود دارد.
  در اين‌جا ارتباط بين هفت طيف‌رنگ و هفت‌چاكرا، به اختصار يادآوري مي‌شود .

  چاكراي‌اول: قرمز               چاكراي‌دوم: نارنجي
  چاكراي‌سوم: زرد               چاكراي چهارم: سبز
  چاكراي پنجم: آبي               چاكراي ششم: نيلي
  چاكراي هفتم: بنفش

  حال‌، به‌بررسي مديتيشن‌هاي مختلفي كه براساس استفاده از چاكرا‌ها و رنگ‌ها انجام‌مي‌شود مي‌پردازيم: 
  1- مديتيشن براي كسب سلامت- نيروي حيات- انرژي؛
  دراين مديتيشن، از رنگ‌هاي گل سرخ- قرمز، يا نارنجي استفاده كنيد.
  2- مديتيشن براي بازيافتن سلامتي، پس از بيماري
  در اين مديتيشن، از رنگ‌هاي سبز، آبي و بنفش استفاده كنيد و با وارد كردن هر يك از رنگ‌هاي فوق، درون خويش را با اين رنگ‌ها هماهنگ كنيد.
  با وارد كردن رنگ‌هاي فوق به‌درون چاكراهاي خود، افكارتان را به افكار شاد، مشعشع، سرشار از راحتي، سلامتي و صلح وآرامش، تبديل كنيد.
  3- مديتيشن براي رفع افسردگي- احساس تنهايي و نااميدي؛
  از هفت‌رنگ مربوط به طيف‌هاي هفت‌گانه استفاده‌ كنيد. رنگ‌زرد يكي‌از قوي‌ترين نيرو‌ها عليه افسردگي يا انواع محدويت‌ها است.
  4-مديتيشن براي كسب كاميابي- موفقيت و پيشرفت؛
  از نور سبز استفاده كنيد. طيف سبز، منبع مهمي از تجهيزات‌ كيهاني است.
  ارتعاشات سبز، موجب جلب آن‌چه كه مورد علاقه‌ي شما است، مي‌شود. طيف سبز، شخصيت شما را غني‌مي‌كند و ارتعاشات موفقيت و فراواني را افزايش مي‌دهد.
  5-مديتيشن براي رشد ذهني و ايجاد قدرت فكر
  در اين مديتيشن از اشعه طلايي استفاده كنيد. اين رنگ
  اشعه طلايي از مركز لا‌يتناهي عقل سرچشمه مي‌گيرد، به‌اين‌جهت زمينه را براي كفايت ذهني بيشتر و روشني ذهني بيشتري آماده‌مي‌كند.
  6-مديتيشن به‌منظور ايجاد حفاظت كامل- پركردن‌بدن از انرژي‌كيهاني- ايجاد سلامتي- ايجاد ارتعاشات‌آرام‌بخش و 

  صلح‌آميز:
  از نور سفيد استفاده كنيد.
  7- مديتيشن براي درك طبيعت رويا (مرحله خواب ديدن):
  از رنگ سياه استفاده كنيد.
  همچنين در مواقعي كه بيشتراز حد عصبي هستيد، يا قادر به تمركز نيستيد، استفاده از اين مديتيشن موجب به‌دست آوردن درك ذهني مي‌شود.
     


  رنگ
  اثرات مثبت
     گل سرخ – قرمز- نارنجي
  به‌دست‌آوردن‌سلامتي، نيروي حياتي وانرژي 
    سبز- آبي- بنفش
    به‌دست‌آوردن سلامتي پس ازبيماري
  رنگ‌هاي هفت‌گانه
  رفع افسردگي، احساس تنهايي‌ و نا‌اميدي
  زردا
  رفع افسردگي، انواع محدوديت‌ها
  سبز
  به‌دست‌آوردن كاميابي، موفقيت، پيشرفت، فراواني
  طلايي
    رشد ذهني- ايجاد قدرت فكر 
  سفيد
  حفاظت كامل- پر كردن بدن ازانرژي‌كيهاني- ايجادسلامتي- ايجاد ارتعاشات‌آرام‌بخش
  سياه
  (مرحله خواب ديدن)درك طبيعت رويا

        
  نتايج مثبتي كه با استفاده ازمديتيشن رنگ‌هاي‌مختلف حاصل مي‌شود:
  روش‌هاي درماني با استفاده از قراردادن سنگ‌ها بر روي بدن
  مي‌توانيد از هر يك از روش‌هاي زير، به تنهايي يا همراه با هم، استفاده كنيد و با تمرين در اين زمينه، به تبحر بيشتري دست خواهيد يافت.

  ساير مصارف درماني سنگ‌ها‌

  قرن‌ها پيش، افراد از سنگ‌ها به منظور درمان، استفاده مي‌كردند.
  جادوگران و اساتيد فن، كه پزشكان زمان خود بودند، بيماري‌هاي مختلف عصبي و ذهني را به كمك سنگ‌ها درمان كرده و به ‌اين‌طريق، آرامش را به خانواده‌ها باز مي‌گردانند.
  در چين، تبت، معابد مقدس هندوستان و معابد مهم ازتك، آينكا و مايانز، كشيشان با زحمت فوق‌العاده‌اي سنگ‌ها را با دست شكل مي‌دادند.
  گفته‌ مي‌شود كه لبه و اطراف سنگ‌ها، با ايجاد احساس مطبوعي، درون فرد را آرام كرده، احساس راحتي را به مغز انسان مي‌دهند.
  در برخي از تمدن‌ها، گردنبند‌هاي تسبيح مانندي را از سنگ‌ها مي‌ساختند و از اين گردنبند‌ها، براي رفع نگراني و ايجاد آرامش استفاده مي‌كردند. امروزه نيز از اين گردنبندهاي تسبيح مانند، استفاده مي‌شود.


 • اسرار دروني سنگ ها
  چاكراي پنجم(مركز گلو- دستگاه تنفس– محل ورود پرانا)  ابراز وجود – خلاقيت– اعتماد بنفس– احترام به‌خود-كارآيي
  همه سنگ‌هاي آبي:  سفير،  لپيس‌لازولي،  توپازآبي (ياقوت آبي)،  اكوآمارين،  فيروزه، كرايزكولا  و ........ 
  رنگ آبي،  علامت الهام،  اخلاص، جاودانگي  و  مذهبيت است. رنگ آبي، موجب ايجاد روحيه مثبت  و ترفيع فرد شده،  الهام بخش فرد به‌سوي درجات بالاتري از كوشش و توفيق مي‌باشد. رنگ آبي، موجب آرامش  و تشعشعات صلح‌آميز شده، داراي كيفيت خواب آور است. چاكراي‌ گلو، نقطه تمركز مربوط به سخن‌ گفتن فرد است؛ توسط اين مركز، فرد محتواي وجودي  و  معنوي خود را، به‌صورت‌ كلمات، براي ارتباط  با  دنياي خارج  درمي‌آورد. بيان احساسات با مداخله چاكراي‌ گلو‌  انجام مي‌شود.

  خواص درماني: طيف آبي، داراي قدرت درمان‌كننده زيادي در زمينه بيماري‌ها يا گرفتگي‌هاي گلو مي‌باشد. از آنجاييكه رنگ آبي فاقد گرمي است، از اين رنگ در موارد التهاب، خونريزي‌هاي داخلي يا شرايط عصبي استفاده مي‌شود.
  رنگ آبي، خنك‌كننده، خواب‌آور،‌ قابض و درمان‌ كننده است. رنگ‌هاي آبي‌تيره داراي اثرات بسيار قوي در اين زمينه مي‌باشند، در حاليكه رنگ‌ آبي ‌روشن (رنگ‌هاي آبي‌آسماني)،  داراي اثرات الهام بخشي و اخلاقي بالايي هستند. 

  چاكراي ششم ( چشم سوم يا غدد هيپوفيز)
  ديدن دروني و بيروني- سيستم عصبي – غدد مترشحه داخلي 
  تمام سنگ‌هاي نيلي:  انديكو، سفير نيلي، ‌آزورايت  و...
  طيف نيلي، علامت مرزهاي صوفيانه، نيل به‌ روحانيت، خودكفايي‌  و عقل مي‌باشد. طيف نيلي، موجب گشادگي چشم سوم (ديد‌‌ دروني و بروني)، مي‌گردد و درها را بروي ناآگاه باز مي‌كند. به‌كمك رنگ‌‌ نيلي، خاطرات روحي كه مدت‌هاي‌ طولاني فراموش شده بوده‌اند، ‌ممكن است به ذهن بازگردند. از رنگ نيلي، مي‌توان‌ به‌عنوان كمك و راهنما استفاده كرد. 
  خواص درماني: جهت درمان هر نوع بيماري ذهني، رنگ نيلي از ارزش ويژه‌اي برخوردار است. همچنين از رنگ نيلي، جهت پرورش چشم سوم استفاده مي‌شود و بدين‌وسيله تحقيقات علمي و فلسفي را مي‌توان عملي ساخت.

  چاكراي هفتم ( تاج سر يا غده مخروطي صنوبري) – محل ورود پرانا 
  تمام رنگ‌هاي بنفش: امتيست،  فلورآيت  و...
  رنگ بنفش،  طيف مربوط به تسلط روحاني است. طيف بنفش،  بالاترين  و عميقترين طيف نوري است كه با بالاترين عامل در وجود ما (چاكراي هفتم)، در رابطه است. طيف بنفش،  در راس طيف‌هاي هفتگانه نور  و  در وضعيت متضاد با رنگ‌ قرمز قرار دارد. اين بالاترين ارتعاش نوري، اختلاطي است از رنگ قرمز مربوط به ماده و رنگ آبي مربوط به روح و جريان تغيير، ممكن است كه دردناك باشد. هنگام كار  با سنگ‌ها توجه نماييد كه: 
  - رنگ‌هاي بنفش تيره، با حزن و اندوه آميخته‌اند.
  - ارغواني- بنفش تيره، نشان دهنده  توفيقات عالي در روحانيت است. 
  - بنفش روشن  و رنگ پريده، نشان دهنده آگاهي كيهاني و عشق براي بشريت مي‌باشد.
  - بنفش مايل به آبي، نشان دهنده تجربه ماورايي ايده آلي است.

  خواص درماني: سنگ‌هاي بنفش را براي كمك به رفع بي‌خوابي، يا رفع هر نوع بيماري يا  نارسايي ذهني به‌كار مي‌برند.

  كليدهاي استفاده ازرنگ‌ها و سنگ‌ها
  در زمان‌هاي قديم،  در مصر و يونان باستان، معابد رنگي را  در هفت طبقه مجزا مي‌ساختند و هرطبقه، داراي يكي از هفت طيف رنگي بود. جهت درمان بيماري‌هاي جسمي يا  انرژي‌گيري‌هاي روحي، افراد را  باين معابد مي‌آورند. در اين تمدن‌هاي باستاني، انسان‌ها  به قدرت طيف‌هاي رنگي پي‌برده‌ بودند و از اين‌ قدرت، در جهت درمان استفاده مي‌كردند. امروزه نيز، ما نيازمنديم تا آگاه باشيم كه هر يك از اين هفت رنگ با ارزش، چگونه بر روي مراكز خاص بدن ما چاكراها  اثر مي‌گذارند. هر رنگي به‌فرم خاصي بر روي اعمال حياتي ما موثراست. رنگ نيز مانند نيروهاي ديگر طبيعت،  داراي اثرات مثبت  و منفي مي‌باشد. خصوصيات بيولوژيكي‌ و فيزيكي رنگ‌ها  بايستي درك شود  و  از  اين خصوصيات جهت رفع احتياجات خاص هر فرد، در زمان مشخص ، استفاده گردد. به‌عنوان مثال، ممكن است فردي از نظر احتياج  به نيروي حياتي،  در اين لحظه به سنگ قرمز نياز داشته باشد، ولي همين فرد در هفته بعد، از نظر احتياج به هارموني  و  هماهنگي، به رنگ سبز (سنگ سبز)،  محتاج باشد. ما بطور پيوسته‌اي توسط رنگ‌هاي كيهاني محاصره شده‌ايم  و  اين رنگ‌ها كمك مي‌كنند تا درك نماييم كه به‌كمك پرورش‌هاي ذهني، اخلاقي ‌ و فيزيكي،  از تكامل‌ روحي‌  بيشتري  برخوردار مي‌شويم  و  به‌موازات آن، به حساسيت ما  در مقابل نور،  رنگ و سنگ‌ها افزوده مي‌شود.
  جدول 1، كليدي را  براي استفاده از طيف‌هاي رنگي  و  سنگ‌هاي مربوط به آنها،  در جهت بازسازي اعصاب  و  بازيابي سلامت جسم،  ذهن  و  روح نشان مي‌دهد. مي‌توانيم  از رنگ‌هاي موجود  در سنگ‌ها،  ‌در مديتيشن استفاده نماييم،  تا  بدين‌وسيله  مراكز  قدرت موجود  در چاكراهاي ششم  و  هفتم  (غدد هيپوفيز  و  مخروطي صنوبري) را بيدار نموده  و  فعال سازيم . رنگ‌هاي ‌زير با مراكز روحي‌ موجود در سر در ارتباطند: 
  - رنگ نيلي، در ارتباط با غده هيپوفيز مي‌باشد. بنابراين استفاده از سنگ سفير نيلي، در اين زمينه حائز منافع زيادي است. 
  - رنگ بنفش، در ارتباط با غده مخروطي مي‌باشد  و  استفاده از سنگ آمتيست، در اين زمينه الهام بخش بوده  و داراي ارزش زيادي است. 

  جدول 1 : اثرات سنگ‌ها برروي شرايط جسمي ، ذهني و روحي
  آرام بخش   

  سنگ هاي سبز
  اثرات جسمي
  سنگ هاي نيلي و سبز
  اثرات ذهني
  سنگ هاي روشن مانند توپاز آبي(ياقوت  آبي) و سفير آبي
  اثرات روحي


                  تجديد حيات


  اثرات جسمي
  سنگ هاي نارنجي
  اثرات ذهني
    زمرد و سنگ هاي سبز يا لپيس لازولي با رنگ آبي سلطنتي
  اثرات روحي
    سنگ هاي طلايي و صورتي


  الهام بخش و محرك


  اثرات جسمي
  سنگ هاي قرمز و صورتي
  اثرات ذهني
  سنگ هاي زرد يا طلايي مانند تو پاز(ياقوت زرد) همچنين سنگ هاي بنفش نظير امتيست
  اثرات روحي
    سنگ هاي بنفش و ار غواني


  سنگ‌هاي سفيد وسياه
  رنگ‌هاي سفيد و سياه، علائم  فعاليت خلاقه هستند. رنگ سفيد، علامت وجود رنگ است. در حاليكه رنگ سياه، بيانگر عدم وجود رنگ مي‌باشد. رمز عجيبي در سياه و سفيد است كه عميق‌ترين رموز كيهاني را تحت تاثير قرارمي‌دهد. شيميدان‌هاي باستان، تعاليم متعددي را در زمينه نيروهاي متضاد موجود در رنگ‌هاي سياه و سفيد ارائه ميداده‌اند و معتقد بوده‌اند كه از امتزاج  دو رنگ سياه و سفيد، نتايج زيادي مترقب است. تعادل كامل بين اين دو رنگ، بنام پولاريتي خوانده مي‌شود.  واقعيت نيز يك پولاريتي مي‌باشد. زمانيكه ما با اين مرحله از تعادل برسيم، زمين جديدي خلق خواهدشد. از امتزاج سفيد و سياه، تكامل بشر به هدف خويش كه فرشته بودن است مي‌رسذ. 

  رنگ سفيد،  ”يانگ” است
  سفيد، حاوي همه رنگ‌ها است. رنگ سفيد، بيانگر جنبه مذكر الهي،  در عصاره زندگي است. رنگ سفيد، فعال،  مث�


 • اسپسارتیت (Spessartite)
  وجه تسمیه: Spessart از نام محل در آلمان غربی گرفته شده است .


   - شکل بلورها: منشوری - پهن و کوتاه

   - فرمول شيميايي: ‌ Mn3, Al2 [SiO4]3 سیلیکات آلومینیم – منگنز

  - ميزان شفافيت : غیرشفاف - نیمه شفاف

  - رنگ : زرد نارنجی تا قهوه ای قرمز

   - ژیزمان:

  فراوان ; آلمان ، لهستان ، فنلاند ، سوئد ، روسیه ، ماداگاسکار ، کانادا ، امریکا ، برزیل ، سری لانکا ، ژاپن ، استرالیا و غیره

   - خواص شیمیایی: گاه حاوی Ti (Schorlomite) می باشد

   - منشا تشکیل: ماگمائی - پگماتیتی - دگرگونی

   - کاربرد: .گاه به عنوان سنگ ظریف و تزئینی مصرف می شود

   - محل پیدایش: چک و اسلواکی

  خواص فیزیکی و شیمیایی اسپسارتیت شبیه گروناست.


 • اسپینل (Spinel)
  - وجه تسمیه: از واژه لاتینی اسپینایا اپین اخذ شده است


   - فرمول شيميايي: MgAl2O4

   - سیستم تبلور: کوبیک(مکعبی)

   - شکل بلورها: اکتائدر- دودکائدر - ماکله

    - اشکال ظاهری: بلور ی -آگرگات دانه ای

   - رده بندی: اکسید

   - جلا: شیشه ای

   - رخ: ناقص

   -  شکستگی: صدفی

   - سختی: 8

   - ميزان شفافيت : شفاف - نیمه کدر

   - رنگ : بی رنگ - سبز - آبی - قرمز - قهوه ای رنگ این کانی به وسیله اکسیدهای فلزی مانند آهن، تیتان، منیزیم و کروم تعیین می‌شود.

   - رنگ اثر خط: سیاه

   - ژیزمان: کمیاب ; آلمان غربی ،ایتالیا ،روسیه ،سری لانکا ،بیرمانی تایلند ،سوئد، امریکا

  - پاراژنز: دولومیت - مگنتیت - گارنت - زیرکن - کرندوم. اسپینل یک کانی است که غالباً همراه یاقوت می‌باشد، در برمه نیز همراه یاقوت می‌باشد که به رنگ گلی (رز) نیز یافت می‌شود و بزرگترین سنگی که تا به حال پیدا شده 80 قیراط وزن داشته است.

  - ترکیب شیمیایی: cr اسپینل - پیکوتیت پلونازیت هرسینیت و ادخال هایMgO=28.34% Al2O3=71.66%

   -تشابه کانی شناسی: گارنت - زیرکن - کرندوم

   -  خواص شیمیایی:  به سختی در4 H2SO  حل می شود 

  - منشا تشکیل: ماگمایی - متامورفیک - مجاورتی - آبرفتی

  - سایر مشخصات: لومینسانس سبز تیره کامل دارد

  - محل پیدایش: امریکا

  - کاربرد: درجواهرسازی

  - تراش: بیشتر به شکل تراش داده استفاده می‌شود و در مقیاسی گسترده کاربرد دارد، گاهی به شکل سنگ‌های ستاره‌ای تراشیده می‌شود.

  -لعل در ایران: در بین پژوهشگران ایرانی بر سر نام لعل اختلاف نظر است. گروهی آن را جزو گارنت‌ها و گروهی جزو اسپینل‌ها می‌دانند. اما ویژگی‌هایی که در کتاب‌های تاریخی برای لعل برشمرده شده سبب می‌شود تا این انگاره تقویت شود که لعل همان اسپینل است.


 • اسپینل چیست؟
  در فارسي لعل ناميده مي‌شود


  - فرمول : MgAL2O4

  - رنگ : سرخ، صورتي، زرد، قهوه‌اي، آبي، سبز، سياه و ..........

  - ميزان شفافيت : شفاف تا نيمه شفاف

  - سختي : 8

   به نظر مي‌رسد اين كاني در قرن دوه هجري در ايران كشف شده باشد. ابوريحان بيروني وزن مخصوص اسپينل را 3/85 تعيين نمود كه بسيار نزديك به استانداردهاي امروزي است. (3/58-3/61)

  نام آن احتمالاً از واژه سانكسيريتي به معني سرخ كه در فارسي هم به همان معني بكار مي‌رود گرفته شده است.


 • اشک آپاچ (Apache tear)
  اين سنگ قيمتي(نوعي ابسیدین)،نوعي شيشه آتشفشاني است.


   - رنگ: معمولا سياه است،اما گاهي قرمز،قهوه اي ،خاكستري،سبز (كمياب)،تيره  همراه با كلمه هاي سفيد(برف مانند) و حتي بي رنگ يا شيشه اي هم ميشود.

   - شفافیت: شيشه اي و شفاف

   - ترکیب شیمیایی: داراي 70درصد سيليس

   - سختي : 5

   - وزن مخصوص:  35/2

   - محل پیدایش: در جريانهاي گدازه اي جنوب غرب ايالات متحده يافت مي شود. ابسیدین وقتي شكل ميگيريد كه گدازه چگال يك آتشفشان به سرعت سرد شود.


 • اطلاعاتی در مورد مروارید سیاه
   
  در تالاب های فیروزه ای رنگ و گرم منطقه پلی نزی فرانسه، در اقیانوس آرام، نوعی صدف زندگی می کند که می تواند انواعی از زیباترین مروارید ها را تولید کند. در تاهیتی که جزیره اصلی پلی نزی است مروارید، اولین محصول صادراتی و دومین منبع درآمد، پس از صنعت جهانگردی محسوب می شود.
   
   
   
   

   


  این جواهر طبیعی که قبلا بدون دخالت انسان رشد می کرد و بسیار کمیاب بود به نحوی که در ۰۰۰/۱۵ تا ۰۰۰/۲۰ صدف  تنها یک مروارید یافت می شد . امروزه حدود ۹۰ درصد این مروارید ها با دخالت دست انسان و به صورت مصنوعی تولید می شود . در قرن شانزدهم یعنی هنگامی که این مروارید ها به عنوان کالایی رایج و مد . وارد بازار جهانی شد به دست اوردن انها کاری خطرناک محسوب می شد .

  غواص ها با رفتن به زیستگاه صدف های خوراکی در عمق ۳۰ متری به استقبال خطر می رفتند . چرا که کوسه های مهاجم منتظر آنها بودند . این کار در عین حال به شانس هم فوق العاده زیادی نیاز داشت .

  در آن زمان انسان از چگونگی شکل گیری مروارید های طبیعی آگاهی نیافته بود . امروز هم پس از گذشت ۴۰۰ سال . هنوز این مسئله به صورت معما باقی مانده است . فرآیند پرورش مروارید کاری تخصصی است و فرآگیری چنین مهارتی به سالها زمان نیاز دارد .

  قدم اول، برداشت دقیق صدف هایی است که این جواهر های قیمتی را می سازند . بچه های صدف به نام گتر شناخته می شوند . بیش از دو سال در کیسه های مخصوصی در زیر آب مورد مراقبت قرار می گیرند تا به سن بلوغ برسند . در این زمان آنها آماده عمل پیوند می شوند .

  ۱۰۰ سال قبل یک متخصص ژاپنی ، به نام کوکیجی میکی موتو . با قرار دادن یک جسم خارجی در داخل صدف و تحریک آن، برای اولین بار مروارید مصنوعی به دست آورد . این روش در اواخر دهه ۱۹۵۰ توسط یک دام پزشک فرانسوی به نام جین ماری دومار، به تاهیتی آورده شد . اما با وجود آنکه  مروارید های سیاه طی قرن های گذشته رایج بودند . دومار، نتوانست برای محصولات زیبای خودش بازاری بیابد.

  آنها فقط در اوایل دهه ۱۹۷۰ رونق یافتند . زمانی که سالوادور اسائل که امروزه به عنوان سلطان مروارید دریا های جنوب شناخته می شود . چندین ساحل تولید مروارید های سیاه را به هنری وینستون، جواهر فروش معروف مانهاتان نشان داد . به دنبال آن یک رقابت تبلیغاتی گسترده ایجاد شد  و این جواهر های قیمتی بین اشخاص متمول و سر شناس  طرفداران بسیاری یافتند .

  به طوری که هم اکنون ۵۷۰ فروشگاه صدف خوراکی در سر تا سر تاهیتی وجود دارند که همگی تحت حمایت گروه های صنعت مروارید پلی نزی فرانسه، مشترکا محصولاتشان را به بازار عرضه می کنند . تمام این شرکت ها همان روش میکی موتو را به کار می برند

   


 • الماس صنعتی در حال تغییر و تحول
  گاهی سرعت تحولات و تغییرات آن چنان هستند که باید به مانند زنگ فرض شوند. الماس‌هایی که صدها میلیون سال در بستر زمین آرمیده بودند، از اواخر قرن ۱۹ هجری کشف، استخراج و تراش داده شده و فن امتیاز آن به تعداد معدودی اعطاء شده و امروزه این ذرات گرانبهای کربن براساس اصلیت و منبع استخراج آن طبقه بندی شده و آماده عرضه به عموم است.

  برای درک هر چه بهتر جنبه‌های مختلف بازار الماس، فقط کافیست به مجموعه بین المللی دیبرز De Bears نگاهی بیاندازیم، که به طور هم زمان عملیات استخراج و تولید بیش از ۸۰ درصد الماس دنیا را تأمین می‌کند. اعتبار دو سوم سهام بازار الماس دنیا به عهده دیبرز است. دیبرز از یک شرکت عمومی به خصوصی تغییر یافته و حوزه عملیاتی شرکت شامل برنامه‌های «اس او سی SOC» (Supplier of choice) و بازاریابی مارک‌های معتبر و حتی توسعه عمده فروشی و خرده فروشی است. حال این سوال مهم به ذهن خطور می‌کند که برنامه‌های مذکور چه تأثیری بر آینده بازار الماس خواهد گذاشت؟

  برای درک عمیق‌تر و هرچه روشن‌تر شدن تغییرات بازار الماس، ابتدا ‌باید نگاهی اجمالی به تاریخچه الماس و سپس مراکز مهم الماس و جنبه‌های اساسی مطرح در صنعت امروزی بیاندازیم.

  - پیدایش تاریخچه تأسیس

  1) سیسل جان رود ز Cecil John Rhodes در دهه ۱۸۸۰ پس از حل و فصل دعوی‌های مربوط به منطقه الماس خیز « Kimberley» در آفریقای جنوبی، زمین مزبور را خریداری و شرکت «De Bears mining co » را تأسیس کرد. او همچنان به فعالیت‌های خود در زمینه خرید دعوی‌های زمین مربوطه ادامه داد و در ۱۸۸۷ کنترل کامل معدن «دبیرز» به دست آورد. آخرین خرید بزرگ او Kimberley central Mining Co » به ارزش ۲۵ میلیون دلار بود که در دیبرز ادغام شد. او کنترل غنی‌ترین لایه‌های الماس زمین را به دست آورده بود.

   پس از مرگ «رودز Rhodes» در ۱۹۰۲ کشفیات الماس بیشتری در منطقه انجام شد که منجر به نوسانات متعددی در قیمت شد. در ۱۹۲۹ «ارنست هایمر Ernest heimer» مدیر عامل معادن یکپارچه (ادغام شده) «دیبرز» شد. با بروز موج افسردگی در کل دنیا و کاهش سطح تقاضای الماس، «هایمر» اقدام به تشکیل مجمعی از تولید کنندگان الماس به نام «دی پی آ DPA» (Diamond Producer&#۳۹;s Association) کرد تا بدین ترتیب راهی جهت تهیه الماس ایجاد نماید، همزمان در سال ۱۹۳۴ بود که «دی تی سی DTC» (Diamond Trading Corporation) به عنوان صنف کنترل فروش الماس، تأسیس شد.

   «دی پی آ DPA» و «دی تی سی DTC» اساس «سی اس او CSO» (Central Selling Organization)، را در «دیبرز» تشکیل دادند، تا به عنوان یک اتحادیه رسمی؛ تهیه، استخراج و فروش الماس را در سراسر دنیا کنترل کنند. به دلیل تحریم کارتل مذکور توسط قوانین ضد اتحادیه‌ای آمریکا، «دیبرز» تصمیم به همکاری مشترک با یکی از برجسته‌ترین آژانس‌های تبلیغاتی به نام «ان، دبلیو آلیری N.W.Ayer» ، گرفت و «دی آی سی DIC» یا مرکز اطلاع رسانی جامع الماس را تشکیل داد و با اتخاذ سیاست بازاریابی فعال و رقابتی اقدام به فروش هر چه بیشتر الماس‌های اعلای خود به شکل حلقه‌های نامزدی کرد، آنان با شعار الماس جاودانه است. نه تنها این سنگ را محبوب دنیای عشاق نمودند، که گوی سبقت را در دنیای شعارهای تبلیغاتی نیز ربودند.

  امروزه «دی آی سی DIC» و « دی پی اس DPS» (Diamond promotion service) تحت حمایت و همکاری مالی، آژانس تبلیغاتی بین‌المللی، «جی والتر تامپسون J. Walter Thompson» و با عنوان روابط عمومی تبلیغات «دیبرز» فعالیت می‌کند. علاوه بر تجارت و آگاهی‌های در حال پیشرفت، پرطرفدارترین کار «دیبرز» در آمریکا جواهرات الماس «تری استون Three-stone» و در اروپا «تریلوژی Trilogy» نام دارد. از کارهای ارایه شده از سوی «دیبرز» حلقه مخصوص دست راست بود. این کار که نتیجه تحقیقات دراز مدت دیبرز بود که طی آن «دی تی سی DTC» بدین واقعیات دست یافته بود که با عنوان همواره خواستار کاری دیگری در کنار حلقه سنتی «کوکتیل Cocktail» علاوه بر حلقه‌های نامزدی و عروسی بوده‌اند.

  - صنعت جهانی الماس

  پیشروان تولید الماس ابتدا در کشورهایی همچون بوتسوآنا، آفریقای جنوبی، آنگولا ،اطریش و کنگو، نامیبیا ،کانادا، سیرالئون و روسیه مستقر بوده‌اند. علاوه بر نواحی معدن خیز فوق، مراکز مهم دیگری نیز برای تجارت، تراش و سازندگان جواهر نیز وجود دارد، که در ذیل به تفضیل بدان پرداخته شده است؛

  - آنتورپ Antwerp

  آنتورپ با دارا بودن مزیت هایی همچون موقعیت جغرافیایی بسیار مناسب و بندری بزرگ یکی از برجسته‌ترین مراکز تولید الماس دنیا به شمار می رود. پس از جنگ جهانی دوم آنتورپ به سرعت به دومین مرکز صنعت الماس دنیا تبدیل شد.

  امروزه آنتورپ جوابگوی ۸۰% الماس خام و نیمی از الماس‌ پرداخت شده دنیا است و بازدهی سود سالانه آن ۲۶ میلیون دلار تخمین زده شده است. تراشکاری های مستقر در آنتورپ به دلیل تجربه تراش های بزرگ تر، و سنگ های اعلاء و مرغوب مشهورند و هزینه کارگر در مقایسه با قیمت الماس بسیار اندک و ناچیز است.

  - فلسطین اشغالی

  تجارت الماس در فلسطین اشغالی از دهه ۱۹۳۰ و توسط مهاجران بلژیکی آغاز و در گذر سال ها شاهد رشد چشمگیر و تحول و تکامل، به صنعتی غنی و چند میلیارد دلاری تبدیل شد. در سال ۱۹۴۷ مرکز بورس در آن تاسیس شد و در حال حاضر و بیش از ۲۵۰۰ نفر کارمند در آن مشغول به کارند، در فلسطین اشغالی از نقطه نظر ارزش، نیمی از سنگ های قیمتی و خام دنیا و بخش مهمی از پیشرفته ترین کارخانه های تراش و پرداخت الماس دنیا وجود دارد.

  - نیویورک New York

  نیویورک از برجسته‌ترین مراکز صنعت الماس محسوب می‌گردد. نیویورک برای تراش‌های بزرگ Large Cutting و سنگ های گرانبها و با کیفیت خود مشهور است. اگر چه که امروزه در مقایسه با گذشته تراش‌ کمتری در این مرکز صورت می‌گیرد . صنعت تراش‌ الماس آمریکا سالانه به فرآوری بیش از ۵۰۰ میلیون دلار الماس خام اعلاء می‌پردازد. حدود ۴۰% از مبلغ کل الماس خام وارداتی، به طور تقریبی ۸۰۰ میلیون دلار است که دوباره صادر می گردد...

  - هندوستان

  هندوستان اگر چه در دنیای تراش الماس، تازه نفس محسوب می‌گردد، اما در همین مدت کم، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار گشته است. امکانات و حمایت‌های اکید کارگری و دولتی هندوستان، منجر به تخصیص بخش عمده‌ای از تولید الماس تراش داده و پرداخت شده به این کشور گردیده است.

   آغاز و پیدایش صنعت الماس در هند به ۱۹۶۷ باز می‌گردد و امروزه شاهد ۷۰۰۰ صادر کننده و ۲۵ هزار تولید کننده الماس و بیش از ۷۵۰ هزار کارگر تراش دهنده در هند هستیم. تراشکار های الماس هندی در زمینه تراش الماس های کوچک، سنگ های دارای درجه تجاری Commercial grade stones در دو نقطه بسیار معروف می‌باشند.

   دولت هندوستان به عنوان حامی استوار و پر و پا قرص صنعت مذکور، در این اواخر درصدد کاهش تعرفه بازرگانی به منظور حمایت از صادرات کشور و خاتمه بخشیدن به انحصار و ریشه کن نمودن خط قرمز در میان صادر کنندگان و تولیدکنندگان است. علاوه بر رونق و شکوفایی روز افزون معاملات الماس های تراش دار، تولیدکنندگان هندی درصدد توسعه حوزه فعالیت خود به سوی تولید جواهرات سواره با استفاده از روش با ورود قطعات و تولید آن ها به سطح قیمت های انبوه تا حد متوسط هستند.

   در پایان سال مالی در ماه مارچ ۲۰۰۶، در کل شاهد صادرات حدود ۲۸/۱۱ بیلیون دلار الماس هندی بوده‌ایم، که ۰۹/۲ بیلیون دلار آن به جواهرات Finished Jewellery اختصاص دارد.


 • الماس چیست؟
  الماس یکی از سنگ‌های قیمتی و یکی از آلوتروپ‌های کربن است که در فشارهای بالا پایدار است. آلوتروپ دیگر کربن گرافیت نام دارد.


  الماس در حالت پایدار دارای ساختار بلندروی (مکعبی) است. الماس ساختار منشوری نیز دارد که این ساختار بصورت شبه‌پایدار در طبیعت به صورت کانی لونسدالنیت وجود دارد.

   - خواص متمایز الماس

  الماس در بین جامدات در دمای ۲۵ درجه بالاترین هدایت گرمایی را دارد. (هدایت گرمایی آن ۵ برابر مس است)

  الماس مادهٔ نوری ایده‌آلی است که توانایی انتقال طیف نوری فروسرخ تا فرابنفش را دارا است. شاخص بازتابش بسیار بالایی دارد. خواص نیمه‌رسانایی قابل توجهی دارد. شکست الکتریکی آن بطور متوسط ۵۰ برابر نیمه‌رساناهای متداول است. در برابر تابش نوترونی به‌شدت مقاوم استسخت‌ترین مادهٔ شناخته شده‌است. در مجاورت هوا روانی طبیعی فوق‌العاده‌ای دارد (مانند تفلون) استحکام و صلبیت بسیار بالایی دارد. با وجود این خواص منحصربه‌فرد، قیمت بالای آن جلوی کاربرد گستردهٔ آن را می‌گیرد و دانشمندان به دنبال پیدا کردن روش‌های تازه برای سنتز آن هستند.

  -  تولید الماس

  الماس بطور طبیعی تحت فشارهای زیاد اعماق زمین و در زمانی طولانی شکل می‌گیرد. اما در آزمایشگاه می‌توان به کمک دوفرآیند مجزا در زمانی بسیار کوتاهتر الماس تولید کرد. فرآیند فشار بالا _ دما بالا (HP HT) اساساً تقلیدی است از فرآیند طبیعی شکل گیری الماس در حالی که فرآیند رسوب گیری بخار شیمیایی (CVD) دقیقاً خلاف آن عمل می‌کند. در واقع CVD بجای وارد کردن فشار به کربن برای تولید الماس با آزاد گذاشتن اتمهای کربن به آنها اجازه می‌دهد با ملحق شدن به یکدیگر به شکل الماس در آیند.

  این دو تکنیک برای اولین بار در دهه ۱۹۵۰ کشف شدند. به گفته باتلر که هفده سال روی تولید الماس با استفاده از تکنیک CVDکار کرده‌است «از آنجا که پیشگامان تولید الماس بدون فشار بالا در دهه ۱۹۵۰ با تمسخر سایرین از میدان به در شدند. تکنولوژی CVD هنوز دوران کودکی‌اش را سپری می‌کند.» هر دو فرآیند قادرند با سرعتی خیره کننده الماسهایی با کیفیت جواهر تولید کنند، اما در نهایت این فرآیند CVD است که بخاطر کنترل ساده ناخالصی و اندازه محصول برای تکنولوژی‌های الکترونیکی مناسب‌ترین خواهد بود.

  فرآیند CVD با قرار دادن ذره بسیار کوچکی از الماس در خلأ آغاز می‌شود. سپس گازهای هیدروژن و متان به محفظه خلأ جریان می‌یابند. در ادامه پلاسمای تشکیل شده باعث شکافته شدن هیدروژن به هیدروژن اتمی می‌شود که با متان واکنش می‌دهد تا رادیکال متیل و اتمهای هیدروژن بوجود آیند. رادیکال متیل نیز به ذره الماس می‌چسبد تا الماس بزرگ شود. رشد الماس در تکنیک CVD، فرآیندی خطی است، بنابراین تنها عوامل محدودکننده اندازه محصول در این روش بزرگی ذره ابتدایی و زمان قرار دادن آن در دستگاه است.

  به گفته دیوید هلیر (D. Hellier)، رئیس بخش بازاریابی کمپانی ژمسیس، «فرآیند HP HT نیز با ذره کوچکی از الماس آغاز می‌شود. هر ذره الماس در محفظه‌های رشدی به اندازه یک ماشین رختشویی، تحت دما و فشار بسیار بالا درون محلولی از گرانیت و کاتالیزوری فلزی غوطه‌ور می‌شود. در ادامه تحت شرایط کاملاً کنترل شده‌ای این الماس کوچک به تقلید از فرآیند طبیعی، مولکول به مولکول و لایه به لایه شروع به رشد می‌کند.»

  گر چه جنرال الکتریک در تولید الماس‌ها به این روش پیشگام است و الماس‌های ساخته شده با تکنیک HP HT را برای مصارف صنعتی به بازار عرضه می‌کرد اما تا پیش از آنکه کمپانی ژمسیس با ساده سازی این فرآیند امکان تولید نمونه‌هایی با کیفیت جواهر را فراهم کند، هرگز آن الماس‌ها به عنوان سنگهای قیمتی به فروش نرسیده بودند.

  در واقع الماس‌های زینتی مصنوعی بخش کوچک و در عین حال پر سودی از صنعت الماس را تشکیل می‌دهند. این الماسهای رنگی که در مقایسه با همتاهای بی‌رنگ شان فوق العاده کمیاب و در نتیجه بسیار گرانبها ترند با توجه به نوع ناخالصیها در رنگهای گوناگون از سرخ و صورتی گرفته تا آبی، سبز و حتا زرد روشن و نارنجی تولید می‌شوند.

  در واقع این الماسها می‌توانند چنان کیفیت بالایی داشته باشند که حتی ماشینهای ساخته شده برای تشخیص سنگهایمصنوعی از طبیعی در تفکیکشان از یکدیگر دچار مشکل شوند، همانطور که امروزه برخی از بزرگ‌ترین الماس فروشان در صنعت نیز به زحمت از پس آن بر می‌آیند.

  شباهت فوق العاده نمونه‌های مصنوعی و طبیعی باعث شده‌است تا تاجران الماس برای تشخیص الماسهای رنگی مصنوعی از سنگهای طبیعی دست به دامن آزمایشگاههای الماس بلژیک و دیگر نقاطی شوند که بطور سنتی عهده دار تجزیه و تحلیل و تأیید الماسها از نظر بزرگی قیراط، رنگ و شفافیت هستند.

  -  انواع الماس

  - الماس طبیعی :

  هنوز اساساً تنها منبع جواهرات بوده و بالاترین بها را دارد.

  - الماس سنتزی فشار بالا :

  سهم گسترده‌ای از بازار صنعت را به خود اختصاص داده‌است. به عنوان ساینده و ابزار برشی و ماشینکاری به کار می‌رود.

  - الماس سی‌وی‌دی (CVD) :

  پتانسیل‌های زیادی برای کاربرد در صنعت دارد ولی هنوز بصورت آزمایشگاهی تولید می‌شود.

  - کربن شبه-الماس:(DLC)  

   اخیراً تولید شده اما دارای کاربردهایی در زمینهٔ ابزار نوری دقیق است.

   

  - ناخالصی‌ها:

  خواص الماس شدیداً به ناخالصی‌ها وابسته‌است. حتی وجود مقادیر جزئی ناخالصی مانند نیتروژن می‌تواند خواص آن را بسیار تغییر دهد.

   

  - انواع ناخالصی‌ها:

  الماس چه به صورت سنتزی و چه به صورت طبیعی هرگز به شکل کاملاً خالص نیست. این ناخالصی‌ها را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد:

   

  - ناخالصی‌های شبکه :

  این نوع ناخالصی‌ها در شبکهٔ الماس به جای یکی از اتم‌های کربن قرار می‌گیرند و با اتم‌های مجاور تشکیل شیوند می‌دهند.

   

  -آخال  :

  این ناخالصی‌ها ذرات مجزایی هستند که شبکه را برهم زده و بخشی از آن نمی‌شوند. این ناخالصی‌ها معمولاً سیلیکات‌هایآلومینیوم، سیلیکات‌های منیزیم و یا سیلیکات‌های کلسیم هستند.

  دو ناخالصی مهم در الماس نیتروژن و بور هستند. این دو عنصر همسایه‌های کربن در جدول تناوبی بوده و به علت داشتن شعاع اتمی کوچک و متناسب، به خوبی در شبکهٔ کریستالی الماس جایگزین می‌شوند.


 • انتخاب انگشتان براي استفاده از جواهرات
  اثرات استفاده ازسنگ‌هاي قيمتي‌ (جواهرات)
  به نسبتي كه از سنگ‌هاي گرانتري استفاده مي‌كنيد، به همان نسبت نيز با نيروهاي كيهاني قويتري در ارتباط خواهيد بود و اين اثرات را به محيط اطراف خود پخش مي‌نماييد. گاه سنگ‌هاي قيمتي، بيماري‌ها، درد و ناخوشبختي موجود در جسم اتري فرد را به‌خود جذي مي‌كنند.
  در صورتي‌كه فرد مبتلا به كم خوني(آنمي)، از ياقوت و مرجان، استفاده كند، اين دو سنگ رنگ خود را مي‌بازند.
  اگر فردي از نظر جسمي يا روحي سلامت نباشد، سنگ‌هايي مانند فيروزه، رنگ خود را از دست داده و يا رنگ آنها تغيير مي‌كند. گاه برخي از سنگ‌ها از قبيل توپاز، زمرد و الماس، قدرت خود را به استفاده كننده مي‌دهند. سرعت ارتعاشي برخي از سنگ‌ها از قبيل امتيست و سفاير موجب بيداري روحي فرد مي‌شود، يا پاسخ‌گويي فرد را در مقابل ادراكات افزايش مي‌دهد.
  از سنگ‌هاي خود استفاده كنيد؛ آن‌ها را در صندوق‌هاي آهني يا جعبه جواهرات محبوس ننماييد.
  روح و جسم خود را از اين نيروهاي بي نظير كه طبيعت به شما ارزاني داشته است محروم نسازيد.
  اگر از سنگ‌ها برروي انگشت خود استفاده مي‌نماييد، توجه كنيد كه سنگ‌ها طوري برروي انگشتر تعبيه شده باشند كه پوست شما را  مستقيما لمس نمايند، زيرا باين ترتيب قدرت بيشتري به شما منتقل مي‌شود
  برخي از سنگ‌ها در هر دو صورت، تراش خورده و تراش نخورده، مفيد هستند. با اين همه برخي از سنگ‌ها مي‌بايستي تراش خورده و صيقلي شوند، تا اثرات خود را ظاهر سازند. ياقوت كبود، هنگامي كه تراش و صيقل خورده‌است، بالاترين اثر خود را نشان مي‌دهد. برعكس امتيست، به‌فرم خام و ‌كريستال، بهترين اثر خود را ظاهر مي‌كند.
  هنگاميكه سنگي را خريداري مي‌كنيد، درباره قيمت آن زياد نگران نباشيد. درنظر آوريد كه با صرف پول در خريد سنگهاي قيمتي، از بيماري‌ها جلوگيري كرده‌ايد. در غير اين‌صورت، ممكن است نياز به پرداخت پول بيشتري براي ويزيت پزشك يا مخارج دارو و درمان داشته باشيد. همچنين به‌جاي خريد و استفاده از جواهرات نادر و بسيار گران، مي‌توانيد از سنگ‌هاي نيمه‌گران استفاده نماييد كه فوائد بسيار دارند و مي‌توانند جانشين جواهرات نادر و بسيارگران شوند. با اين همه بايد توجه كرد كه سنگ‌هاي گرانبها مانند الماس، ياقوت، زمرد، سفاير، داراي خصوصيات معجزه آسايي هستند.

  انتخاب انگشتان براي استفاده ازسنگ‌هاي قيمتي
  هر يك از انگشتان، ارتباط نزديكي را با اعضاء مختلف بدن انسان دارد و اين ارتباط، از طريق اعصاب برقرار مي‌شود. سيستم عصبي، سيستم ارتباطي بدن است كه مانند سيستم تلفني وسيعي كه ارتباطات داخلي بسياري در آن وجود دارد، عمل مي‌كند. بنابراين هريك از انگشتان، مستقيما با قسمت خاصي از بدن در ارتباط است. به‌عنوان مثال، انگشت كوچك (كانيشتا)، ارتباط مستقيمي با سيستم توليد مثل، قسمت‌هاي خصوصي بدن، زانوها، ساق و پاها دارد، براي درمان بيماري‌هاي مربوط به‌اين قسمت‌ها، ‌بايستي سنگ‌هاي قيمتي را برروي انگشت كوچك مورد استفاده قرار دهند.بنابراين براي استفاده از سنگ‌هاي قيمتي، انتخاب انگشت از اهميت ويژه‌اي برخورداراست.
  هرانگشت تحت نفوذ ستاره خاصي قرار دارد. ضرورتي براي استفاده از انگشت شست(ابهام)وجود ندارد.

  انگشت اول: انگشت اشاره- سبابه(تارجانيTarjani )
  انگشت اشاره، تحت كنترل ژوپيتر(مشتري)، است.
  از نظر پزشكي با دستگاه تنفس‌ و ‌معده در ارتباط است. براي درمان بيماري‌هاي تنفسي، ريه و غيره بايستي سنگ‌هاي قيمتي را برروي اين انگشت استفاده كنند.
  سنگ‌هايي كه براي ماه مارس (مريخ) و ژوپيتر (مشتري) به‌كارمي‌روند، بايستي برروي اين انگشت استفاده شوند.
  سفايرزرد، مون‌استون و مرواريد‌ سفيد بايستي روي اين انگشت به‌كارروند.
  جهت به‌دست‌آوردن خواب عميق، از مرواريد سفيد يا مون‌استون، برروي اين انگشت استفاده مي‌شود.

  انگشت دوم، تحت كنترل مستقيم “سترنsaturn” است.
  ازنظر پزشكي، با روده و امعاء‌، ذهن، مغز، كبد و بافت‌ذهني در ارتباط است.
  جواهراتي كه براي مركوري(عطارد-‌تير)، راهو و ونوس (ناهيد-‌زهره)، به‌كارمي‌روند، بايستي برروي اين انگشت استفاده شوند، زيرا اين جواهرات، دوستان سترن هستند.
  زمرد، لاجورد، مون‌استون، سفايرآبي، مرجان‌سفيد، مرواريدسفيد، الماس و زيركون‌سفيد، بايستي برروي اين انگشت استفاده شود.

  انگشت سوم: (آناميكاAnamika )
  خورشيد، حكمران بر اين انگشت است.
  انگشت سوم، در رابطه با قسمت شاد زندگي است. از نظر پزشكي، باكليه، معده، دستگاه توليد مثل و گردش‌خون، در ارتباط است.
  جواهراتي كه براي ژوپيتر(مشتري)، مارس (مريخ) و كي‌تووKetu، به‌كارمي‌روند، بايستي برروي اين انگشت استفاده‌شوند.
  ياقوت‌قرمز، ‌مرجان‌قرمز، چشم‌گربه، مرواريد‌سفيد، مون‌استون، سفايرآبي و توپاز، بايستي برروي اين انگشت استفاده شوند. 

  انگشت چهارم: انگشت كوچك (كانيشتاKanishta )
  انگشت كوچك، تحت كنترل مستقيم ستار مركوري (عطارد-‌تير) قراردارد.
  از نظر پزشكي، با قسمت‌هاي خصوصي‌بدن، دستگاه توليد مثل، زانوها، ساق و پاها در ارتباط است.
  براي درمان بيماري‌هاي مربوط به قسمت پايين بدن، بايستي جواهرات برروي اين انگشت استفاده‌شود.
  جواهراتي كه براي “سترن” و “راهوو” استفاده مي‌شوند، بايستي برروي اين انگشت به‌كار‌روند، زيرا اين‌ها دوستان مركوري هستند.
  سفايرآبي، لاجورد، بايستي برروي انگشت كوچك، استفاده شوند.

  جدول شمارة 1: سنگ‌هاي نيمه‌گران كه فوائد بسيار‌دارند و‌مي‌توانند جانشين جواهرات نادر و‌ بسيارگران شوند.

  جواهرات نادر و بسيار گران
  سنگهاي نيمه گران كه مي توانند جانشين شوند
  الماس
  كريستال كوارتز-زيركنيا
  ياقوت
  ياقوت كبود
  سفاير آبي
  لاجورد-سودالايت
  اكوآمارين
  فيروزه-كرايزكولا
  ياقوت زرد
    توپاز-سيترين
  اپال آتشين
  كارنليين
  روبلايت(تورمالين صورتي)
  مالاكايت يا كرايزپريز
  زمرد
  رد كتس آي
  آزورايت
  سفير نيلي  استفاده ازسنگ‌هاي قيمتي در روزهاي هفته

  سنگ قيمتي
  سياره حكمران
  روز هفته
  شنبه
  سترن
  سنگ هاي سياه و سفيد:الماس-كوارتز دودي
  يكشنبه
  خورشيد
  سنگ هاي طلايي و زرد: كهربا-توپاز طلايي
  دوشنبه
  ماه
  سنگ هاي سفيد:مرواريد-مون استون
  سه شنبه
  مارس
  سنگ هاي قرمز:ياقوت-ياقوت كبود
  چهار شنبه
  مركوري
  سنگ هاي آبي:فيروزه-سفاير-لاجورد
  پنج شنبه
  ژوپيتر
  سنگ هاي ارغواني:امتيس

   


 • انتخاب کریستال مناسب
   

  هیچ قاعده ای برای انتخاب کریستال وجود ندارد، کریستالی که انتخاب می کنیدممکن است بزرگ،کوچک، طبیعی، تراش خورده، صاف یا رنگی باشد. غریزه شما را در انتخاب کریستالتان یاری می کند. همواره از شهودتان استفاده کنید اگر به احساستان اعتماد دارید مطمئن باشید که کریستالی که به سمتش رفته اید، درست همانی است که در این لحظه از زندگی باید داشته باشید.

  به نصایح دیگران گوش نکنید، این که یک سنگ برای کسی احساسی خوب به ارمغان می آورد دلیل این نیست که برای شما نیز مفید باشد. از غریزه خودپیروی کنید.

  اگر کریستالی برای شما کاربرد دارد، احساس جذب آنی نسبت به آن پیدا می کنید.مثل وقتی که غریبه ای را می بینید و بلافاصله به او واکنش نشان می دهید، چه مثبت، چه منفی. نمی توانید با واژه های منطقی و عقلانی این حس را توصیف کنید، اما کاملا حس می کنید که این فرد با شما همخوانی دارد یا نه. همین احساس را با سنگ خواهید داشت. همه کریستالها با فرکانسهایی خاص مرتعش می شوند، درست مانند انسان

  کریستالهایی که جذبتان می کند همانهایی هستند که هم فرکانس شمایند و همانها نیز بیشترین فایده را در این مرحله خاص برای شما دارند.

  یافتن کریستال تجربه ای اعجاب آور و لذت بخش است، چه آنرا از فروشگاهی تهیه کنید یا در جنگل و کوهستان پیدایش کنید یا آنرا هدیه بگیرید.

  فکر نکنید که کریستالهایی که شما را یافته اند و امروز در دست شما هستند، همواره اثرشان را حفظ می کنند. گاهی اوقات کریستال ها را باید از خودتان دور کنید. اگر احساس می کنید که سنگی را باید به دوستی بدهید ، از حس خود پیروی کنید، زیرا در این حالت کریستال کار خود را با شما تمام کرده است، پس بگذارید با عشق و اشتیاق به دست دیگری برسد. کریستال دیگری به سرعت شما را پیدا خواهد کرد.هرگز به سنگی نچسبید زیرا آنرا از دست خواهید داد.

  این تجربه ای عمومی است. اگر چنین چیزی اتفاق افتاد ناراحت نشوید،چون این حالت نشانه این است که سنگ کارش را در مورد شما انجام داده است و حالا زمان آن رسیده که هر دوی شما حرکت کنید.

   هنگام تماس با سنگها ممکن است حالات زیر را تجربه کنید .

  هنگام تماس با سنگها ممکن است حالات زیر را تجربه کنید، این نشانه آن است که سنگ با شما ارتباط برقرار کرده است، به یاد داشته باشید که در سنگ قسمتی از آگاهی و شعور هستی نهفته است که می توان با آن ارتباط برقرار کرد.

  گرمایی که از کریستال ساطع می شود .

  انرژی سرد .

  انفجار ناگهانی انرژی که به شارژ الکتریکی می ماند .

  گزگز انگشتان .

  ارتعاش یا پالس .

  احساس نوعی دانش درونی .

  احساس تمامیت و تعادل .

  موج گرمایی که بدنتان را گرم می کند .

  گرما در قلب .

  حس عمیق عشق.

  عطری که از کریستال به مشام می رسد .

  رنگها و هاله ای که کریستال را احاطه کرده اند.

  درخششی که از کریستال ساطع می شود .

  حس رطوبت در دستان .

  این حس که کریستال توجه شما را جلب می کند یا برایتان شانس می آورد .

  هیجان ناگهانی در هنگام دیدن و لمس کردن سنگ .

  احساس حمایت و داشتن یک تکیه گاه .

  میل به خندیدن یا احساس نشاط و سرور درونی .

  احساس اینکه قبلا هر چه رشته بودید پنبه شده .

  حس داشتن افکار روشن .

  پیچیدن صداهایی در گوش .

  تغییر تنفس .

  احساس اینکه گمشده ای را پیدا کرده اید .

  احساس گزگز در پیشانی هنگام نزدیک کردن سنگ به آن .


 • انواع تورمالین
  چه از نظر فواید و چه از نظر زیبایی رنگ‌ها، سنگ غیرقابل رقابتی است. این سنگ دارای قابلیت زیادی بوده و تاثیرات مثبتی را برای همه کس به ارمغان می‌آورد. تورمالین منفی‌ها را جذب نکرده یا در خود نگه نمی‌دارد. سنگ حساسی برای افراد حساس است. تورمالین سنگ عمیق، ملایم و درعین حال پرقدرتی است و دارای دو خصوصیت پایزوالکتریک و پایروالکتریک به‌شرح زیر است:

  خصوصیت پایزوالکتریک:

   اگر فشاری را به یک انتهای سنگ وارد کنید جریان الکتریکی به انتهای دیگر سنگ منتقل می‌شود.

  خصوصیت پایروالکتریک:

   اگر سنگ را حرارت دهید یا سرد کنید بارهای الکتریکی تولید می‌شود.به خاطر طبیعت الکتریکی فوق‌العاده تورمالین، برروی سیستم اعصاب اثر می‌گذارد. سیستم عصبی الکتریسیته حیاتی را در اختیار اعضاء و غدد قرار داده و موجب می‌شود که اعضاء و غدد کار خود را به درستی انجام دهند و تعادل را در تمام سطوح هستی ما برقرار سازند.

  توپاز، کهربا و کارنئول نیز همگی حامل همین انرژی قوی هستند.

  تورمالین به‌صورت ستون‌هایی رشد می‌کند که یادآور ساقه گیاهان است، نیمه شفاف است و گاه لایه‌های بسیار متعدد رنگی در آن یافت می‌شود. سایه روشن‌هایی که قدرت‌های عمیقی را به تورمالین می‌دهند و اگر انسان پذیرایی باشید تحت تاثیر زیبایی محسورکننده، اعجازآمیز و خیال‌انگیز آن قرار خواهید گرفت. تورمالین شادی و هماهنگی را به ارمغان می‌آورد و به رنگ‌های سیاه تا روشن و بی‌رنگ و نیز در رنگ‌های بسیار متنوعی دیده می‌شود که برروی چاکراهای مختلف اثر می‌گذارد.

   روبلایت یا تورمالین صورتی

  ملکه تورمالین‌هاست. روبلایت در رنگ‌های بسیار متنوع از قرمز تیره تا صورتی و گاه در مایه‌های بنفش دیده می‌شود. پیام روبلایت رهبری از پایگاه قلب است این سنگ خواسته دوست‌داشتن و فداکاری را تقویت می‌کند. روبلایت مظهر خلوص عشقی است که مادر برای فرزندش دارد. این جواهر با ارزش موجب کمک به ایجاد، تشدید و جهت‌دادن به انگیزه‌های اخلاص در درون ما می‌شود. روبلایت مشابه یاقوت سرخ است ولی در زمینه تعادل بخشیدن به مرکز قلب دارای اثر بسیار عمیق‌تری است. روبلایت موجب ایجاد بصیرت و قوه درک احساسات می‌شود و تضادها و درد را که منجر به ناامیدی و حزن می‌شوند برطرف می‌کند.

  الوان پررنگ‌تر روبلایت موجب گشایش قلبمان برروی خودمان می‌شود و کمک می‌کند تا ارزش‌های خویش را درک کنیم و به الوهیت خویش پی‌ببریم.عشق با اطمینان کردن به خویش آغاز می‌شود زیرا در درون خویش قدرت به انجام رساندن همه کارها را داریم.

   تورمالین هندوانه‌ای

  جواهر دورنگی است که دارای کیفیت‌های افسون‌کننده و دلربایی است. با ایجاد برش‌های افقی در سنگ حالتی مشابه هندوانه مشاهده می‌شود که یادآور پوسته سبز و درون صورتی‌رنگ است. این سنگ مظهری از جمع شدن اضداد است و می‌تواند به ایجاد تعادل و جهت دادن مجدد به انرژی‌ها کمک کند.

  تورمالین هندوانه‌ای به ما می‌آموزد که متکی به خود باشیم، احساس ایمنی کنیم و با جنبه‌های مختلف خویش هماهنگ باشیم.

  این جواهر اعجاب‌انگیز به ما کمک می‌کند تا بتوانیم خود را تغییر دهیم و از فرم سخت و خشک در زمینه افکار ادراکات و تصورات به فرم بازتر و قابل انعطاف‌تری تغییر شکل یابیم. این سنگ می‌تواند نیروهای متضاد خارجی و داخلی ما را به صورت متعادل درآورد و اثرات درمان‌کننده و هماهنگ‌کننده فوق‌العاده‌ای را برروی سیتم عصبی و قلب دارد.

  قسمت سبز انرژی مربوط به نیروی حیاتی را در کل بدن تغذیه می‌کند، در حالی‌که قسمت صورتی موجب آرامش، تسکین و هماهنگی می‌شود.


 • انیکس (Onyx)
   وجه تسمیه: Onyx از کلمه یونانی به معنای ناخن است

  - رده بندی: اکسید

  - فرمول شيميايي: SiO2

  - ترکیب شیمیایی:   SiO2=100% همراه با ادخالهای Al,Fe,Mg,Ca,Ni,Cr

  -  تشابه کانی شناسی: کالسدوئن- اوانسیت

  - شکل بلورها : تراپزوئدر

  - سختي :6 

  - وزن مخصوص: 7

  - شکستگی :صدفی

  - ژیزمان: نسبتا کمیاب ; جنوب برزیل ، اروگوئه ، هند و روسیه

   -کاربرد: برش آنبه صورت پلاک و غیره مصرف می شود.

  - محل پیدایش: برزیل

  - سایر مشخصات: خواص فیزیکی و شیمیایی آن شبیه کالسدونی است. بافت انیکس از مناطق مرکزی با رنگهای مختلف مخصوصا سیاه و سفید تشکیل شده است.


 • اولین انگشتر تمام الماس جهان
  این انگشتر زیبا از 150 قیراط الماس توسط جواهرسازان سوئیسی ساخته شده و قیمتی معادل 70 میلیون دلار برای آن در نظر گرفته شده است.

  این انگشتر زیبا از 150 قیراط الماس توسط جواهرسازان سوئیسی ساخته شده و قیمتی معادل 70 میلیون دلار برای آن در نظر گرفته شده است.


 • اوپال آرتیکل (article opal)
  ترکیب سنگ: سنگي مركب از آزوريت و مالاکيت

   محل پیدایش: در كوههاي رنگلو (wrongle)، چاگوچ(chagac,) آلاسكا،ايالات متحده نزديك آنكريج(anchorage) معدنكاري مي شود.


 • اوپال سفید شیری(milkey white opal)
  فرمول شيميايي:  SiO2.nH2O


   - سيستم تبلور: آمورف

  - سختي :  6.65.5

   - جلا: شیشه ای - مات

  - وزن مخصوص:  2.2-2.7

  - اشکال ظاهری: قلوه ای شکل - استالاکتیتی - کنکرسیونی - قشری پسودومورف

  - ميزان شفافيت : شفاف - نیمه شفاف

  - رنگ : سفید شیری تا سفید - زرد یا سفید - آبی

   - ژیزمان: کمیاب ; نظیر اوپال نوبل در ژیزمان های هیدروترمال یافت میشود

   - محل تشکيل :  چک و اسلواکی

  - خواص شیمیایی: . محلول در KOH , HF

   - پاراژنز: اوپال نوبل - اوپال کامون- هیالیت

   - منشا تشکیل: بعد از آتشفشانی - رسوبی – هیدروترمال

   - شکل بلورها: خوشه جواهری

   - تشابه کانی شناسی: کالسدوئن  اوانسیت

  - ترکیب سنگ: سنگي مركب از آزوريت و مالاکيت


   - محل پیدایش: در كوههاي رنگلو (wrongle)، چاگوچ(chagac,) آلاسكا،ايالات متحده نزديك آنكريج(anchorage) معدنكاري مي شود.


 • اوپال نوبل (noble opal)
  وجه تسمیه: از واژة قدیمی اوپال به معنی گرانبها اخذ شده است


   - فرمول شيميايي:  SiO2.nH2O

  - سيستم تبلور: آمورف

  - سختي :  6.65.5

   - جلا: شیشه ای – چرب- مات

   - شکستگی: صدفی- نامنظم

   - وزن مخصوص:  2.2-2.7

   - اشکال ظاهری: قلوه ای شکل - استالاکتیتی - کنکرسیونی - قشری - پسودومورف

  - ميزان شفافيت : شفاف - نیمه شفاف

  - رنگ : سفید - زرد - قرمز - سبز - قهوه ای قرمز - آبی - سیاه

  - ژیزمان: کمیاب ; چک و اسلواکی ، آلمان ، امریکا ، مکزیک ، هندوراس ، استرالیا قدیمی ، URSS و برزیل یافت میشود . ترین اوپال نوبل های مربوط به آلمان هستند

   - محل تشکيل :  استرالیا

   - خواص شیمیایی: . محلول در KOH , HF

   - پاراژنز: مارکاسیت - هیدروفان - هیالیت و غیره

   - منشا تشکیل: بعد از آتشفشانی -رسوبی

   - شکل بلورها: بی شکل

   - تشابه کانی شناسی: کالسدوئن - اوانسیت

   - سایر مشخصات: لومینسانس قرمز - قهوه ای نشان میدهد.


 • اوپال کامون (opal commune)
  وجه تسمیه : از واژة قدیمی اوپال به معنی گرانبها اخذ شده است


   -فرمول شيميايي:  SiO2.nH2O

   -سيستم تبلور: آمورف

  - سختي :  6.65.5

   - جلا: شیشه ای – چرب- مات

   - شکستگی: صدفی

  - وزن مخصوص:   2.2-2.7

   - اشکال ظاهری: قلوه ای شکل - استالاکتیتی - کنکرسیونی - قشری پسودومورف

  - ميزان شفافيت : شفاف - نیمه شفاف

  - رنگ : سفید شیری تا سفید - زرد یا سفید - آبی

   - ژیزمان: نسبتاْ فراوان ; در ولکانیسم ناحیه ای و در زونهای اکسیداسیونی و آلتراسیونی و اولترابازیکها در آلمان شرقی ، اطریش ، چک و اسلواکی ، مجارستان ، رومانی ، URSS روسیه و بخش هایی از مکزیک دیده می شود.

   - محل تشکيل :  چک و اسلواکی

   - خواص شیمیایی:  محلول در KOH , HF

   - پاراژنز: نانترونیت - هیالیت - کالسدونی

   - منشا تشکیل: بعد از آتشفشانی - دگرسانی بخشی

   - شکل بلورها: بی شکل

   - تشابه کانی شناسی: کالسدوئن - اوانسیت


 • اپال; سنگ آرزوها
  - اپال جواهریست که ویژگیهای شگرفی دارد:


  1) مثل بقیه گوهر ها شکل کریستالی ندارد و در واقع شکل و رنگ خاصی ندارد

  2) در صد ساختار آن از آب تشکیل شده با فرمول SiO2H2O

  3) بیشتر در سطح زمین پیدا میشود و استرالیا یکی از مناطقیست که اپال آن معروف است ( جاهای دیگر چکسلاواکی , برزیل و مکزیک هستند)

   

  بعضیها اعتقاد دارند که اپال به انسان قدرت و دانایی میدهد و انسانها را یه آرزویشان می رسند.

  بهترین اپال اپالیست که وضوح رنگ بیشتری داشته باشه و رنگهاش بیشتر تفکیک پذیر باشند و حالت دودی شکل نداشته باشه.

  - اپال (Opal) _ تقويت صفت هاى خوب و ويژه

  اوپال با طيف هاى نورى رنگين كمانى كه دارد در رنگهاى گوناگون يافت مى شود. محل كشف آن استراليا، برزيل، مجارستان، چكسلواكى مى باشد.

   براى چاكراى تاج سر استفاده مى شود. اين سنگ به طلسم خوشبختى معروف است و براى هنرپيشگان و موسيقيدانان مناسب است.

   

  - خواص درماني:

   براي درمان بيماريهاي معده، روده و ورم معده بسيار موثر است.

   اين سنگ قلب و جريان خون را تقويت مي نمايد و نيرو مي بخشد. به علاوه مي توان براي سرطان خون از آن استفاده کرد

  در واقع گلبولهاي قرمز خون را زياد مي کند . اوپال براى درمان ناراحتى هاى معده، روده، جريان خون بسيار مفيد است. گلبول هاى قرمز خون را افزايش مى دهد

   اوپال سفيد چشم هاى مارا بر زندگى و افكار درونى باز مى كند و باعث تقويت صفت هاى خوب مى شود.


 • بازتاب رنگ در جواهرات
  رنگ ها ويتامين روح هستند. اين ادعاي پروفسور نقاش آلماني به نام "هانس جانيش Hans Jaenisch" در حقيقت بر روي تاثير نشاط‌آور جهان اطراف بر احساسات دروني‌مان تاكيد مي‌كند. رنگ‌هاي محبوب تنها شامل رنگ‌هاي پايه‌ي قرمز، آبي و زرد نمي‌شوند. براي بسياري از افراد طيف رنگ‌هاي ملايم بسيار حائز اهميت است، در ضمن رنگ‌هاي سياه و سفيد را نبايد ناديده گرفت. 

  يكي از مطبوع‌ترين روش‌هاي دريافت ويتامين روزانه‌ي رنگ، استفاده از آن بر روي انگشت، بازو يا گردن به عنوان زيورآلات است. بنابراين طراح يا جواهرساز همانند يك مشاور رنگ عمل مي‌كند. 

  پاسخ ناخودآگاه بسياري از افراد در خصوص رنگ مورد علاقه‌شان، قرمز و سبز يا آبي و نارنجي است. افراد اغلب دو رنگ متضاد در طيف رنگي را ذكر مي‌كنند. اين پاسخ به هيچ وجه متناقض نيست، برعكس زاييده‌ي ميل به هماهنگي است. در صورتي‌كه شخص مدت زمان كافي بر روي رنگ تمركز كند، مغز به طور ناخودآگاه به سوي رنگ‌هاي مكمل متمايل مي‌شود. افرادي كه در پيچيدگي‌هاي شخصيتي خود به دنبال تكيه‌گاه هستند، قادر به يافتن اين توازن در سنگ‌هاي قيمتي هستند. 

  طبيعت داراي منابع خيره‌كننده‌ايي از گنجينه‌هاي سنگ‌هاي رنگي در بسياري از مناطق است و كارشناسان آن‌ها را به زيورآلات منتقل مي‌كنند. اغلب مي‌توان رنگ‌هاي مكمل را در يك كريستال تورمالين يافت كه به طورمعمول طي يك فرايند طولاني و تغييرپذير از هنگام رسوب مواد معدني در اطراف يك ذره ظاهر مي‌شوند. به بيان ديگر، كريستال‌ها به معناي واقعي، رشد مي‌كنند. تورمالين داراي تمامي رنگ‌هاي طيف رنگين كمان است و در معادن سنتي برزيل و افريقا در رنگ‌هاي تركيبي آبي و زرد يا بنفش، سبز و زرد و حتي مشكي يافت مي‌شود.    

  وجود رنگ قرمز و سبز در خانواده‌ي كوارتز قيمت اين سنگ را پايين مي‌آورد. نوعي از يشم وجود دارد كه داراي زمينه‌ي سبز تيره با نقاط و لكه‌هاي سرخ يا درخشش ياقوت به شكل گل آفتابگردان مي‌باشد و به همين دليل به آن يشم سرخ Blood Jasper گفته مي‌شود. آماتيست بنفش با رگه‌هاي زرد رنگ از دو رنگ مكمل تشكيل شده است. بيش از 250 سال پيش مردم مي‌دانستند كه در صورت حرارت دادن آماتيست تا 500 درجه سيلسيوس رنگ آن به زرد و آجري تغيير مي‌كند. با استفاده از همين روش اغلب سيترين‌هاي موجود در بازار تهيه مي‌شوند. گرچه تا اين اواخر هيچ كس در خصوص منشاء طبيعي اين دو عنصر به صورت تركيب با يكديگر اطلاعي نداشت.


  "آمترين Ametrine" از تركيب سيترين و آماتيست به صورت طبيعي پديد مي‌آيد و بسيار مورد توجه افراد درون‌گرا قرار مي‌گيرد. هزاران سال است كه ويژگي چند رنگي عقيق براي ساخت جواهرات، نقوش برجسته و ديگر انواع زيورآلات مورد استفاده قرار مي‌گيرد. "الكساندريت Alexandrite"، نوع خاص از سنگ، مناسب براي افرادي كه به طور يكسان به رنگ‌هاي قرمز و سبز، عشق و زندگي علاقه‌مندند. اين نوع نادر از "Chrisoberyl كريسوبريل" به سختي سنگ سنباده است و زير نور آفتاب به رنگ سبز براق و در نور مصنوعي به رنگ قرمز مي‌باشد. علت اين تفاوت رنگي فاحش،‌ "اتم‌هاي كروم Chromium‌" در ساختار كريستالي اين سنگ است كه تنها نورهاي خاصي را جذب مي‌كند و به نورهاي مشخصي اجازه عبور از ساختار كريستالي را مي‌دهد. 

  افرادي كه خواهان زرق و برق هستند و حالات روحي آن‌ها بر روي رنگ مورد علاقه‌شان تاثير مي‌گذارد، شيفته‌ي اوپال مي‌شوند. قرمز، آبي، سبز فيروزه‌اي و زرد به صورت ذرات درخشان و كوچكي در زمينه‌‌ي شيري رنگ يا خاكستري قرار دارند كه بر اثر ميزان نور تغيير رنگ مي‌دهند. جواهرات مزين به اوپال، شما را به تحرك دعوت مي‌كنند بنابراين تنها براي خانم‌هاي سرزنده مناسب هستند. اين در حالي‌است برخي براي رسيدن به تركيب رنگي مناسب، استفاده از چند سنگ رنگي را بر روي يك قطعه‌كار توصيه مي‌كنند. امكان دارد ذكر اين موضوع براي خانم‌هايي كه سنگ مورد علاقه‌شان آماتيست است جالب به نظر برسد زيرا بنفش جزء پررمز و رازترين رنگ‌ها به شمار مي‌آيد و بيانگر ناهماهنگي و عدم تجانس است. فكر كردن به رنگ سبز-آبي ذهن را به سوي سنگ فيروزه مي‌كشاند. منشاء نام اين سنگ متفاوت است اما به نظر مي‌رسد كه از واژه‌ي "سنگ تركيه‌اي Turkish Stone" گرفته شده باشد زيرا براي اولين بار فيروزه از طريق تركيه و ايران به اروپا برده شد. 
  سفيد، روشن‌ترين رنگ و منشا تمامي رنگ‌هاي ديگر است اما همه رنگ‌ها آن را تحت الشعاع قرار مي‌دهند. الماس، با شفافيت و تلالو بي‌نظير، پادشاه ديگر سنگ‌هاي قيمتي بوده و هست. آبي- سفيد و سفيد از بهترين و مرغوب‌ترين رنگ‌هاي الماس به شمار مي آيند اما واقعيت آن است كه هيچ چيز غير از درخشش وجود ندارد. الماس سياه، تورمالين و كوارتز مشكي-دودي سنگ‌هايي هستند كه تلالو بيش از حد جواهرات را تعديل مي‌كنند. عقيق سليماني(برخي اوقات عقيق‌ها را به صورت مصنوعي رنگ مي‌كنند تا شبيه به عقيق سليماني به نظر برسند، "آبسيدين Obsidian" (نوعي شيشه‌ي آتشفشاني) و هماتيت با درخشش متاليك از ديگر سنگ‌هاي مشكي هستند. 

  سنگ "بريل Beryl" به رنگ آبي دريا، آكوآمارين ناميده مي شود زيرا رنگ آن بين آبي روشن و سبز-آبي متغير است. آكوآمارين سنگي كمياب و قيمتي است. تفاوت ميان آن و ياقوت كبود بسيار آشكار است زيرا ياقوت كبود بسيار تيره‌تر مي‌باشد. در يك حكايت قديمي آمده است كه آكوآمارين به گنج‌هاي پريان دريايي تعلق دارد كه از اعماق اقيانوس به سواحل آمده است. علاوه بر آكوامارين، زمرد نيز به گروه بريل تعلق دارد كه شكاف‌ها، كانال‌ها يا انسدادها بر طبقه بندي ميزان شفافيت آن تاثير مي‌گذارد. سنگي با رنگ زرد مايل به طلايي، بريل طلايي ناميده مي‌شود، درحالي‌كه نوع سبز آن را "هلي‌ادور Heliodor" و صورتي آن را "مورگانيت Morganite" مي‌نامند. گارنت طي قرون وسطي به عنوان نوعي ياقوت آتشي از اهميت خاصي برخوردار بود. در اينجا تفاوت در انواع رنگ قرمز است،‌ به طور مثال "آلمادين Almadine" به رنگ خون و مايل به بنفش، "رودوليت Rodolite" سرخ مايل به صورتي و بنفش و لعل قرمز با رنگ سرخ تيره مي‌باشد. لعل سبز، رنگ سبز مايل به زرد دارد. 

  كهربا، جزء آن دسته سنگ‌هايي است كه حتي در دوران ماقبل تاريخ از اهميت ويژه‌اي برخوردار بوده است. نام لاتين آن الكترون مي‌باشد كه به خوبي نشانگر آن است كه در صورت سايش بارالكتريكي مي‌گيرد. شفافيت آن متغير است برخي انواع آن شفاف و برخي ديگر مات هستند. پايه‌ي رنگ زرد در تمامي رنگ‌هاي كهربا، اغلب در نارنجي و قهوه‌اي و به ندرت در آبي و سبز، وجود دارد. 

  ياقوت سرخ همانند ياقوت كبود در گروه كروندوم يا سنگ سنباده قرار دارد و سنگ مورد علاقه‌ي كاترين، "مادام دوباري Madame Dubarry" و "پرنس راينر ون موناكو Prine Raine Von Monaco‌" بوده است. افسانه‌ها حاكي از آن است كه "ياقوت سرخ Ruby" كه از واژه‌ي سانسكريت "روبيوس Rubeus" ‌(سرخ) به معناي نخستين بارقه‌ي حيات گرفته شده است. اين سنگ شفاف در نور خورشيد بسيار زيباست. همچنين در زبان سانسكريت، ياقوت كبود "ساريتانا Sauritana" به معناي متعلق به سياره‌ي زحل Saturn ناميده مي‌شد با وجود آن‌كه اين سنگ شفاف در نور خورشيد زيباست اما يك سنگ شب به شمار مي‌آيد بدان معنا كه در شب جلوه‌ي بيشتري دارد. در اصل ياقوت كبود به گروه كروندوم يا سنگ سنباده تعلق دارد اما به اندازه‌ي ياقوت سرخ كمياب نيست. نوع كمياب سنگ شفاف آبي، "پادپاراجه Padparadscha‌" نام دارد كه به رنگ نارنجي است. ياقوت كبود جزء آن دسته از سنگ‌ها به شمار مي‌آيد كه در شب جلوه دارند و زير نور آفتاب تيره به نظر مي‌رسند. همچنين جزء سنگ‌هاي رنگي با بافت يكدست و برخي اوقات داراي رگه و لكه محسوب مي‌شوند كه مي‌توان ناهمگوني آن را با يك برش مناسب جبران كرد. بر روي برخي انواع ياقوت كبود همانند ياقوت سرخ ممكن است طرحي شبيه به ستاره وجود داشته باشد. 

  "بارتولوميو آنجليسوس Bartholomew Anglicus" فيلسوف قرن سيزدهم زمرد را سنگي "با شكوه" ناميده است. زمرد به رنگ سبز اقيانوس با آسمان آبي است. كه يكي از گران‌بهاترين سنگ‌ها به شمار مي‌آيد. "يوهان ولفگانگ ون‌گونه Johan Wolfgan Van Goethe" به زمرد بيش از ديگر سنگ‌ها علاقه داشت. كلمبيا يكي از منابع اصلي اين سنگ محسوب مي‌شود. زيبايي، تيرگي رنگ و درجه خلوص از جمله مؤلفه‌هايي هستند كه ارزش و بهاي زمرد را تعيين مي‌كنند. 

  ريشه‌ي واژه‌ي "زيركون Zirconium" لغت "زرگون Zargun" در فارسي به معناي طلايي است. زيركون شباهت بسياري به الماس با ويژگي‌هاي منحصر به فرد آن دارد و به رنگ‌هاي متفاوتي يافت مي‌شود. زيركون خالص بي رنگ است، هيچ يك از ديگر سنگ‌هاي گران‌بها به اندازه‌ي اين سنگ طيف رنگي متفاوت ندارند. علاوه بر قهوه‌اي، قهوه‌اي مايل به قرمز، انواع قرمز،‌سبز و زرد آن هم موجود مي‌باشد. در صورت قرار گرفتن در معرض حرارت و اكسيژن، زيركون قهوه‌ايي و قهوه‌ايي مايل به قرمز،‌ بي‌رنگ مي‌شوند و در صورتي‌كه زيركون با اتم‌هاي راديوم بمباران شود به رنگ بنفش آماتيست درمي‌آيد. هنگامي‌كه زيركون قهوه‌ايي با هيدروژن يا منواكسيدكربن حرارت داده شود، به آبي تغيير رنگ مي‌دهد. ضريب شكست نور و شفافيت بالا، زيركون را به يك سنگ نفيس مناسب به منظور كاربرد بر روي جواهرات تبديل كرده است.
     

    
  پاورقي: 

  آمترين: تركيبي از آماتيست و سيترين است كه هر دو نوعي كوارتز هستند. آمترين محبوب برش دهنده‌ها و تراش‌دهندگان حرفه‌اي و جزء سنگ‌هاي قيمتي بسيار مقاوم است و براي بسياري از كارهاي جواهرسازي مناسب مي‌باشد. گاهي اوقات رنگ آماتيست و سيترين در يك بلور كوارتز ديده مي‌شود. كوارتزهاي دو رنگ زرد و ارغواني آمترين ناميده مي‌شوند. آمترين را مي‌توان به گونه‌اي برش داد تا اين دو رنگ مخلوط شوند. بنابراين سنگ حاصله، مخلوطي از رنگ‌هاي زرد، ارغواني و هلويي را دارد. اين سنگ در بوليوي يافت مي‌شود. 

  مورگانيت: با اسامي بريل صورتي، بريل سرخ و زمرد صورتي شناخته مي‌شود و رنگ آن از صورتي روشن تا قرمز متغير است. انواع نارنجي/ زرد آن نيز يافت مي‌شود. رنگ صورتي مورگانيت را به وجود يون‌ها Mn2+ نسبت مي‌دهند. اين سنگ براي اولين بار به همراه تورمالين و كونزيت، اوايل قرن بيستم در كاليفرنيا كشف شد. 
  آلماندين: نوعي ماده‌ي معدني متعلق به گروه گارنت است كه برخي اوقات به اشتباه آلمانديت ناميده مي‌شود. آلماندين كارنت اكسيد آلومينيوم آهن با رنگ قرمز تيره‌ي متمايل به بنفش مي‌باشد. 

  رودوليت: نامي متفاوت براي "پيروپ Pyrope" قرمز يا صورتي مايل به قرمز، متعلق به گروه گارنت مي‌باشد. نام آن از واژه‌اي يوناني به معناي "سرخ فام" گرفته شده است. لازم به ذكر است كه رودوليت به تنهايي واژه‌اي رسمي در علم كاني‌شناسي به شمار نمي‌آيد. فرمول شيميايي آن (mg,fe)3 AL2(sio4)3  ‌مي‌باشد.
  آكوآمارين: نام آكوآمارين به دليل رنگ آبي آن كه مانند رنگآب دريا است انتخاب شده، به اين جهت در ايام قديم براي دريانوردان نوعي طلسم جهت حفاظت آن‌ها در مقابل حوادث دريانوردي به شمار مي‌رفته است. 
   

  آماتيست: اعتقاد بر اين بوده كه آميتيست ذهن انسان را قوي كرده و باعث هوشياري او مي‌شود. در ايام قديم تصور مي‌شد كه اين كاني داراي قدرت‌هاي مافوق طبيعي بسيار است و از آن به عنوان طلسم خوش‌شانسي، وفاداري و پايداري و نيز به عنوان ضد طلسم(بر عليه طلسم‌هاي ديگر)‌ استفاده مي‌شد.

  زمرد: از اين معادن پيش از اين به وسيله‌ي مردم بومي اوليه آن به نام قوم اينكاها بهره‌برداري مي‌شده اما مدت‌ها متروك مانده تا اين كه در قرن هفدهم دوباره كشف و مورد بررسي قرار گرفته بلورهاي زمرد اين معادن از بهترين انواع زمرد و داراي رنگ سبز تيره مي‌باشند.  

  كهربا: كهربايي كه به طلاي شمال موسوم است از دوران ما قبل تاريخ براي ساختن جواهرات، اشياي مذهبي و معالجه بيماري‌هاي مختلف مصرف مي‌شده و شايد كهربا اولين نگين جواهر مورد استفاده بشر بوده باشد. كهربا به علت دارا بودن حباب‌هاي هوا و ترك‌ها يا شكاف‌هاي مويي(در نتيجه فشارهاي داخلي) شفافيت خود را از دست مي‌دهد.

  تورمالين: هيچ كاني جواهر در طبيعت به اين اندازه در رنگ‌هاي مختلف ديده نشده است و اين اواخر به جاي ذكر نام نوع تورمالين و به دليل كثرت نام‌ها و مشكل در خاطر نگاه داشتن آن‌ها، رنگ آن گفته مي‌شود. مشخصات اپتيكي تورمالين در تشخيص آن كمك فراوان مي‌كند. ميزان ضريب شكست به نسبت بالاي نور و پديده چند رنگي قوي اين كاني مشخصه‌ي بسيار خوبي مي‌باشد.