دسته ها

C 08. بازار ارزهای دیجیتال

 • 01-نظام سرمایه‌داری به سمت ارزهای دیجیتال حرکت خواهد کرد ؟
  پول‌های رایج تا ابد دوام نخواهند آورد! این تضمین شده است.

  زمانی که دادوستد در حال گسترش یافتن برای تبدیل به اولین سیستم اقتصادی انسان‌ها بود، پولی وجود نداشت و اکنون هم که دیگر فایده‌ای برای ما ندارد، لزومی برای تداوم آن دیده نمی‌شود. این تاریخ بسیار سریع تر از چیزی که سنت‌گرایان فکرش را می‌کردند، فرا رسیده است.

  واقعیت این است که تکامل ما به سمت جامعه‌ای بدون پول‌های امروزی، تقریبا کامل شده است. من دیگر به ندرت از اسکناس و پول‌های فیزیکی استفاده می‌کنم. حتی می‌توانم بگویم در ۳ سال اخیر تعداد دفعاتی که در کیف پول من پول نقد بوده کمتر از تعداد انگشتان دست است. باید بدانید که اسکناس‌ها و سکه‌ها دیگر برای ماقبل تاریخ هستند!

  کسانی که برچسب حباب بر روی ارزهای دیجیتال می‌زنند، قطعا این تکامل پول را درک نمی‌کنند. پول به چیزی که برای شما مهم است، اهمیت نمی‌دهد. اگر بخواهیم کاربرد پول را ساده بیان کنیم، ابزاری است که برای دادوستد از آن استفاده می‌شود. وقتی گزینه بهتری برای جایگزینی پول وجود داشته باشد، باید انتظار انقراض پول‌های رایج را داشته باشیم. در حال حاضر این پول‌ها توسط برخی که منافع خود را در آن می‌بینند، محافظت می‌شود. اما شکارچیان مخفی ستون‌هایی که این سیستم بر آن بنا شده را یکی پس از دیگری پایین می‌آورند.

  همچنین بخوانید: بررسی بزرگترین حباب‌های اقتصادی تاریخ/ جایگاه بیت کوین کجاست؟

  با در نظر گرفتن اینکه پول‌های فیات دیگر پشتوانه‌ی کالایی ندارند، – قیمت و ارزش پول‌های فیات به طور کامل مستقل از چیزهایی نظیر طلا و … است که ما به آن باور داریم – یک دلیل منطقی و صادقانه به من بدهید که باور کنم این پول‌ها نیز یک حباب نیستند. آیا قبول دارید که اگر امروز از باور به ارزش پول‌های کاغذی دست بکشیم، این پول‌ها فردا ارزشی نخواهند داشت؟ بدون استفاده از وقایع تاریخی، حجم و مقیاس بانک‌های مرکزی و یا وعده این بانک‌ها در جهت حفظ ارزش پول، شما چگونه این اعتماد را توجیه می‌کنید؟ اساسا ارزش پول‌های فعلی نیز طبق اعتماد و باور مردم شکل گرفته است و باعث شده که شما اصول فنی برای این امر در نظر بگیرید و سطح تصورنکردنی از اعتماد و باور در یک سیستم با مدیریت انسانی به شما تلقین شود.

  اما این سیستم بزودی سقوط خواهد کرد.

   

  شاید هنوز هم بگویید که ارزهای دیجیتال یک حباب است ولی نگرشی که مطرح کردم بیانگر این است که کل قضیه پول یک حباب است که محصول باور ما به این امید است که ارزش پول حفظ خواهد شد. منظورم سهام، اوراق قرضه و همه این‌هاست.

  پول برای ۳۰ سال گذشته یک بنای فکری بر مرکزیت اعتماد انسان‌ها به دولت‌ها بوده است. (کما اینکه اعتماد به این موسسات هم اکنون در کمترین میزان است) ما به دلایلی که تصمیم‌هایشان را می‌گیرند و به حرف‌های که می‌گویند انگیزه آن‌‌ها تلاش برای فردایی بهتر است، دیگر اعتماد نداریم.

  ارز دیجیتال تنها به این دلیل که عده‌ای معتقد و رویاپرداز پشت سرش دارد، آینده پول نیست. بلکه برای این آینده متعلق به اوست که همانند یک سیستم عامل برای جهانی غیرمتمرکز است. با ارز دیجیتال دوباره کنترل چیزهایی که برای ادامه زندگی به آن‌ها نیاز داریم را به دست می‌گیریم. آینده برای ارز دیجیتال است چرا که در حال ایجاد تغییر در رفتاری است که ما باید داشته باشیم. بیت کوین دست ونزوئلایی‌ها را از اقتصاد زخم خورده از فساد و تورم شدیدی که دارند، گرفته و یک گزینه جایگزین برای پول ونزوئلا ارائه داده است.

  دیگر نیاز به حکومت‌هایی نداریم که بر ما سلطه داشته باشند و با بی‌دقتی سیاست‌های مالی اشتباه برایمان تجویز کنند. دیگر مجبور به تحمل شرایط سختی که دولت‌ها با دخالت در بحران‌های مالی به وجود آورده‌اند و مردم هیچ تقصیری در آن نداشته‌اند، نیستیم. دیگر آینده ما به تصورات و خیال‌پردازی‌ دولت‌ها بستگی ندارد.

  حال شما می‌توانید درباره ارزهای دیجیتال غر بزنید، از اینکه بیش از حد ارزش پیدا کرده و یا دستکاری شده صحبت کنید و یا اینکه به عنوان یا ارز بادوام برای دامنه زیادی از تراکنش‌ها مناسب نیست، بحث کنید.

  این خوب است اما شما چه چیزی را تحت کنترل خود قرار می‌دهید؟

  یک دفتر کل تغییرناپذیر که در آن شرکت‌کننده‌ها کلید موفقیت آن محسوب می‌شوند، برای شما چه ارزشی دارد؟ تصمیم‌گیری‌های خودسرانه و یک‌جانبه با توافقات جمعی جایگزین می‌شوند.

  اگر شما اهمیت و مفهوم این را درک نمی‌کنید باید بیشتر توجه کنید.

  اگر نحوه کارکرد پول فیات را متوجه نیستید، درباره اینکه ارز دیجیتال موفق خواهد شد یا نه، صلاحیت این را ندارید که صحبت کنید. همچنین اگر مکانیزم استخراج و زیرلایه‌ای که به ارزهای دیجیتال و یا اقتصاد ارزهای محدود، قدرت می‌بخشد را درک نمی‌کنید، باز هم حق این را ندارید که به کسی بگویید که ارزهای دیجیتال یک انقلاب است. پس بیشتر در این باره بخوانید و چرایی این تغییر را که به لطف تکنولوژی پشت این انقلاب به راه افتاده، درک کنید تا که بتوانید بخشی از این حرکت انقلابی باشید. در غیر اینصورت شما آدمی هستید که به جای کمک به این انقلاب، با نداشتن دانش کافی، سر راه آن خواهید ایستاد.

  با همه این‌ها، اگر به ارزهای دیجیتال باور دارید بگذارید بازار به سمت شما بیاید. این را نیز بدانید که موفقیت این سیستم وابسته به باور بی‌نظیری است که در طول اختراعات مهم تاریخی دیده شده و هم اکنون نیز وجود دارد. اگر سیستمی بهتر باشد، به صورت تصاعدی رشد نموده و کسی جلودار آن نخواهد بود. به همان دلیلی که گوگل یاهو را محو کرد و فیس‌بوک مای‌اسپیس را له کرد، بیت کوین و اتریوم نیز پول را نابود خواهند کرد.

  با همان حرکتی که آمازون خرده‌فروش‌ها را تار و مار کرد، ارزهای دیجیتال نیز بانک‌ها را ریشه‌کن خواهند کرد. اگر هنوز هم این حرکت را نمی‌بینید، باید بیشتر دقت کنید.

  بگذارید کسانی که به ارزهای دیجیتال اعتقاد ندارند به حال خود خوش باشند اما بدانید لحظه‌ای که بانک‌ها تسهیلات کمی را اجرا کردند، درواقع حکم مرگ نظام سرمایه‌داری کنونی را که جهان را اداره می‌کند، امضا کردند.

  به هر حال نظام سرمایه‌داری از بین نمی‌رود. ارزهای دیجیتال تنها روش موثرتری است که اجازه می‌دهد اهدافش تحقق یافته و فهمیده شوند.

  این پروسه بی‌رحمانه خواهد بود. ارزهای دیجیتال یک ارتقا است.

 • 02-نظرهای دیگر صاحب نظران اقتصادی در باره پول مجازی
  «پل کروگمن» اقتصاددان برجسته نوکینزی و برنده جایزه نوبل اقتصاد، در اظهار نظری درباره بیت کوین در سال 2011 می گوید: هر چند بیت کوین نوسان های شدیدی را پشت سر گذاشته اما به طور کلی به شدت افزایش ارزش داشته است. پس خرید آن حداقل تاکنون سرمایه گذاری خوبی به حساب می آید. اما آیا این موضوع حاکی از موفقیت آزمایش این طرح است؟ البته چیزی که ما از یک نظام پولی می خواهیم این نیست که افرادی که آن را ذخیره می کنند، ثروتمند سازد. ما از نظام پولی انتظار داریم که مبادله ها را سهولت بخشیده و کل اقتصاد را ثروتمند کند و این به هیچ وجه چیزی نیست که در بیت کوین در حال اتفاق است.
  به سادگی می توان به این موضوع پی برد که این قابلیت بیت کوین که مالکیت پول را پنهان نگاه می دارد، می تواند به شدت روال دریافت مالیات و تامین مالی دولت ها را دچار مشکل ساخته و برای تامین منافع عده ای سرمایه دار که تمایلی به پرداخت مالیات ندارند، ارکان ثبات، امنیت و پیشرفت را با چالش مواجه سازد.
  از طرف دیگر برخلاف ادعایی که بسیار روی آن تبلیغ می شود، بیت کوین نمی تواند مشکل ایجاد نقدینگی بدون پشتوانه را حل کند. بسیاری از کسانی که آشنایی بیشتری با اقتصاد دارند می دانند که خلق اعتباری که به واسطه وام های بانک ها در جامعه ایجاد می شود، قدرتی چندین برابر پایه پولی اولیه ایجاد شده توسط دولت دارد و دولت ها می توانند با کنترل نظام های بانکی به وسیله اهرم های خاصی که دراختیار دارند، میزان افزایش یا کاهش نقدینگی اقتصاد را بدون هیچ تغییری در پایه پولی اعمال کنند.
  به زبان ساده 21 میلیون بیت کوین در حال گردش به هیچ وجه به معنای ثبات حجم پول نیست و کنترل دولت ها بر بانک ها میزان پول در جامعه را مشخص می کند. چه این پول بیت کوین باشد، چه دلار و یا چه میزان آن ثابت باشد، چه متغیر.
  در ایران نیز از زمان پیدایی تارنماهای مرتبط با موضوع بیت کوین و ترویج خرید و فروش آن از سوی این تارنماها، موضوع تاثیرگذاری آن بر اقتصاد ایران و لزوم پیگیری یک سیاست مشخص اقتصادی احساس شد. از این رو نهادهای بسیاری از مجلس شورای اسلامی گرفته تا وزارت های مختلف مسوول بررسی ابعاد و پیامدهای آن شدند که حوزه اقتصادی از جمله مهمترین حوزه ها محسوب می گردد.
  در این زمینه، «سعید مهدیون» معاون تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی اظهار می دارد: مقررات پول فیزیکی بر بیت کوین رایج نیست؛ به راحتی در فضای مجازی دست به دست می شود و تمام نظام های مالی دنیا را دور می زند و به این ترتیب به یک دغدغه برای اقتصاد دنیا تبدیل شده است. وی گفت: این سرمایه مجازی هر روز افزایش می یابد و بخواهیم یا نخواهیم دنیا به سمت آن حرکت خواهد کرد. بنابراین باید با تدوین مقررات لازم، از آثار منفی این پدیده در جامعه بکاهیم و از مزایای آن بهره ببریم.
  معاون تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی تصریح کرد: در این رابطه دستگاه های متعدی از جمله وزارت اقتصاد و بانک مرکزی درگیر هستند که باید نقش و مسوولیت آنها مورد بررسی قرار گیرد.
  تجارب بسیاری از کشورها در زمینه نوع و چگونگی برخورد با این پدیده نوظهور نشان می دهد که بسیاری از کشورهای قدرتمند جهان در حوزه پولی و اقتصاد مالی، پول مجازی را به عنوان یک ارز در گردش با پشتوانه نپدیرفته اند و تجارب آنها در این زمینه بیانگر آن است که کشورهایی نظیر، آمریکا، چین و آلمان بعنوان سه اقتصاد برتر دنیا این پدیده تازه را بعنوان یک کالای تازه پذیرفته اند و اجازه داده اند با تشکیل یک بازار پرقدرت در حاشیه (بورس) به فعالیت خود ادامه دهد. البته قوانین این کشورها درباره ورود پول مجازی به حوزه حاکمیتی خود یعنی «پول با پشتوانه» به طور کامل روشن است، چرا که با ورود این ارز بدون پشتوانه بعنوان یک ارز تبادلی به حوزه پول با پشتوانه انتظار واکنش شدید از نهادهای مالی و امنیتی این کشورها می رود.
 • 03-چالش ها، تهدیدها و فرصت های پول مجازی
  چالش های فنی: مشکلات فنی زیادی سر راه بیت کوین قرار دارد که با گسترش کاربران و افزایش اطلاعات در گردش گسترده تر می شود. یکی از مشکلات بیت کوین، پیچیدگی های فنی این پروژه است که راه را برای وقوع بحران های غیرقابل پیش بینی باز می کند. پیشینه بیت کوین نشان می دهد که این طرح د2 بار در سال 2010 و 2013 دچار مشکل فنی و باعث کاهش فوری و شدید ارزش بیت کوین شد.
  چالش های قانونی: طبق نظر بسیاری از کارشناسان حوزه فناوری اطلاعات رواج استفاده از بیت کوین می تواند کشف جرایمی مانند دزدی هویت را بسیار سخت تر می نماید، چون تراکنش ها توسط سرور منتشر کننده قابل ردیابی نیستند، اما در عین حال جرایمی دیگر مثل فرار از مقررات حاکم بر جریان بین المللی سرمایه ساده تر خواهد بود.
  کمیته «امنیت داخلی و امور حاکمیتی » سنای امریکا در مطالعه ای در فوریه 2014(بهمن1392)، به بررسی وضعیت معامله های بیت کوین و قوانین مربوط به آن در بیش از 40 کشور پرداخته است. از بین کشورهای مورد بررسی، تنها چند کشور از جمله چین و برزیل مقررات مشخصی در مورد استفاده از بیت کوین دارند و سایر کشورها یا معاملات بیت کوین را غیرقانونی اعلام و یا مسکوت گذاشته اند.
  چالش های امنیتی: همانگونه که ذکر شد پول های مجازی ماهیت فیزیکی نداشته و روی رایانه شخصی ذخیره می شوند؛ لذا این امکان وجود دارد که با دزدیده شدن کامپیوتر یا هارد دیسک، بیت کوین ها از دست برود و یا توسط هکرها دزدیده شود و از این جهت امنیت پایینی دارد.
  تهدیدهای اقتصادی: بیت کوین برخلاف سایر وجوه رایج توسط یک نهاد مشخص ایجاد و نظارت نمی شود به عبارت دیگر؛ بدون وجود مقام پولی عمل می کند و بسط آن توسط الگوریتم های هوشمندانه کنترل می شود.
  فقدان تمرکز بیت کوین و وابستگی آن به شبکه غیرمتمرکز امکان نظارت و کنترل روی آنرا بسیار دشوار می کند و قابلیت اطمینان این پول را برای کسانی که می خواهند از آن استفاده کنند به شدت کاهش می دهد و از این نظر بیت کوین و سایر پول های مجازی به عنوان یک شیوه پرداخت به طور عمده به منظور تبادلات مالی و معاملات غیرقانونی و مجرمانه نظیر مواد مخدر و قاچاق و فرار از پرداخت مالیات و پولشویی مورد استفاده قرار می گیرد.
  از سوی دیگر؛ ویژگی های ذکر شده پول مجازی و به ویژه قابلیت فقدان امکان نظارت، کنترل و رهگیری از یک جنبه دیگر می تواند تسلط کشورهای حاکم بر نظام های پرداخت بین المللی را که بعضا سو استفاده از قدرت مسلط را به دنبال دارد، تضعیف نماید.
 • 04-یک ارز دیجیتالی
  در مورد چیستی بیت‌کوین تعاریف متفاوتی عرضه شده است. در گزارش مرکز تحقیقات کنگره آمریکا عنوان شده که بیت‌کوین یک ارز دیجیتالی نظیر به نظیر و متن باز است و نظام پرداختی بیت‌کوین یک سامانه خصوصی است اما هیچ موسسه مالی سنتی متعارفی در تراکنش‌ها وجود ندارد. برخلاف ارزهای دیجیتالی اولیه که یک شخص یا موجودیت مرکزی داشتند، نظام بیت‌کوین کاملاً غیرمتمرکز است و همه تراکنش‌ها توسط کاربران نظام پرداخت بیت‌کوین انجام می‌شود. این تعریف با تعریف حقوقی از بیت‌کوین فاصله بسیاری دارد. به همین دلیل مرکز درآمدهای داخلی ایالات متحده آمریکا بیت‌کوین را یک مایملک و دارایی می‌داند که قوانین و مقررات مربوط به دارایی در مورد آن جاری است.

  بانک مرکزی چین نیز ماهیت ارز و پول بودن بیت‌کوین را رد می‌کند. از دید دولت چین بیت‌کوین یک کالای مجازی خاص است که جایگاه حقوقی معادل ارز ندارد و نمی‌تواند و نباید به عنوان ارز در بازار جریان یابد، زیرا توسط یک مرجع پولی منتشر نمی‌شود. وزارت دارایی آلمان بیت‌کوین را به عنوان یک ابزار مالی جدید و به مثابه یک ارز شخصی و در جایگاه یک واحد محاسبه به شمار می‌آورد که از آن تعریف پول الکترونیکی برداشت نمی‌شود. از سوی دیگر همانند کشورهای آمریکا و چین، در آلمان نیز بیت‌کوین به عنوان یک دارایی مالیات‌پذیر در نظر گرفته شده است. مطالعه سه کشور آمریکا، آلمان و چین از سوی مرکز پژوهش‌های مجلس نشان می‌دهد پدیده بیت‌کوین در این کشورها در سطوح اجرایی و با تنظیم مقررات از سوی قوه مجریه حل و فصل شده است.
  قوه مقننه کشور آمریکا پس از بررسی بیت‌کوین به این نتیجه رسیده است که بیت‌کوین نیاز به تدوین قانون جدید ندارد و قوه مجریه این کشور باید در چارچوب قوانین و مقررات پیشین، پدیده بیت‌کوین را مدیریت کند.

  قوه مقننه آلمان نیز بر کار قوه مجریه نظارت دارد و یکی از نمایندگان مجلس ملی آلمان با طرح برخی سوالات از قوه مجریه کشور آلمان حل و فصل وضعیت حقوقی بیت‌کوین در چارچوب قوانین موضوعی را درخواست کرده است. قوه مجریه کشورهای آلمان، آمریکا و چین ارزهای دیجیتالی همچون بیت‌کوین را کالا محسوب کرده‌اند و قوانین موضوعه مربوط به کالا را از نظر مالیاتی و در مراودات مالی بر آن جاری می‌دانند. قوه مجریه کشور آمریکا بر تبادل‌کنندگان بیت‌کوین قوانین مربوط به انتقال‌دهندگان پول را جاری می‌داند.

 • 05-انواع پول مجازی
  بسته به نحوه تعامل میان «پول بدون پشتوانه» و پول واقعی، پول مجازی به سه طبقه، دسته بندی می شود:
  - پول مجازی بسته: این طرح ها به طور معمول برای خرید کالاها و خدمات مجازی در داخل جامعه مجازی واقعی منظور شده و کاربران پول را از طریق برخی فعالیت ها به دست می آورند.
  - پول مجازی با جریان یکطرفه: پول مجازی به جای پول واقعی خریداری شده اما امکان تبدیل معکوس آن وجود ندارد. (سکه آمازون)
  - پول مجازی با جریان دوطرفه: در این طرح ها، می توان از پول برای خرید پول واقعی استفاده کرده و همچنین آن را در تارنما یا توسط صادرکننده های خاص دوباره تبدیل معکوس کرد. (بیت کوین)
  این دسته بندی ها بعضی اوقات با یکدیگر هم پوشانی دارند. تمایز دیگری که باید به جز دسته بندی بالا در نظر گرفت متمرکز یا غیر متمرکز بودن پول مجازی است.
  - طرح پول مجازی متمرکز: دارای یک نظام متمرکز برای تأیید کردن و انجام معامله ها با صادر کننده است. (دلار لیندن)
  - طرح پول مجازی غیر متمرکز: معاملات از طریق شبکه ای از کاربرها تأیید و انجام می شود که بعضی فعالیت های خاص را انجام می دهند. (بیت کوین)
  در گزارش بانک مرکزی اتحادیه اروپا در زمینه «پول مجازی» تأکید شده که پشتوانه قانونی و معادل فیزیکی آن را ندارد. عیب این نوع نگرش این است که برخی از انواع «پول دیجیتال» که بر پایه انواع نیازمندیها و الزام های زندگی در جوامع مجازی و یا خلق ارزش مجازی پا به عرصه ظهور گذارده اند و به طور غالب مخالفتی با مقام ناظر و قانونمند شدن ندارند، نادیده گرفته شده است. در حال حاضر، شاید وجه اشتراک انواع «پول دیجیتال یا مجازی» نامبرده شده، بدون پشتوانه بودن آنهاست. ولیکن اهداف و فلسفه وجودی آنها به طور پایه ای متفاوت است، لذا رابطه آنها با بانک مرکزی بایستی جداگانه مورد بررسی قرار گیرد. پس در اینجا نیز می توان «پول مجازی» را به پول مورد استفاده در جوامع مجازی اطلاق کرد و «پول رمزی» اشاره به پول بدون مقام ناظر و پشتوانه قانونی دارد.
  در بسیاری موارد «پول مجازی» با«پول الکترونیکی» اشتباه گرفته می شود. باید دقت نمود که پول مجازی متفاوت از پول الکترونیکی است زیرا پول مجازی معادل فیزیکی یا پشتوانه قانونی ندارد و این وجود نداشتن چارچوب قانونی مشخص، تفاوت های مهمی را بین پول مجازی، واقعی و الکترونیکی سبب شده است. 

 • 06-منافع کوتاه‌مدت دولت‌ها عامل خلق نظام مالی
  مهم‌ترین ارز دیجیتالی رمز پایه همان اولین ارز دیجیتالی است و از آن به بیت‌کوین یاد می‌شود. پول از جمله ابزارهای اعمال کنترل بر اقتصاد کلان کشورها و بخش مهمی از زندگی انسان‌هاست.

  طی دهه‌های گذشته تاکنون فناوری اطلاعات و ارتباطات به نظام بانکی خدمات بزرگی عرضه کرده است. بانکداری الکترونیکی بهترین شاهد این مدعاست، اما بحران مالی 2008 مهر تاییدی بر دیدگاه اقتصاددانان به حاشیه‌رفته‌ای بود که ادعا داشتند نظام پولی و بانکی مبتنی بر دلار بی‌پشتوانه مشکلات ریشه‌ای دارد و بحران اقتصادی آمریکا را تهدید می‌کند. بررسی‌ها نشان می‌دهند مکانیسم خلق پول و دیگر اقدامات تورم‌زای بانک‌های مرکزی که اغلب منافع کوتاه‌مدت دولت‌ها را بر عقلانیت و ثبات بلندمدت مورد نیاز بازار مرجح می‌دانند، می‌تواند یکی از مهم‌ترین دلایلی باشد که برخی از هکرهای فعال اجتماعی را به تکاپو واداشت تا با قدرت اندیشه و ایده‌های تازه به معماری یک نظام مالی جدید بپردازند.

 • 07-بیت کوین چیست ؟
  پول ازجمله ابزارهای اعمال کنترل بر اقتصاد کلان کشورها و بخشی مهم از زندگی انسان ها است. طی دهه های گذشته تاکنون فناوری اطلاعات و ارتباطات به نظام بانکی خدمات بزرگی عرضه کرده است. بانکداری الکترونیکی بهترین شاهد این مدعا است، اما بحران مالی سال 2008 م (1387) مهر تاییدی بر دیدگاه اقتصاددانان به حاشیه رفته ای بود که ادعا داشتند نظام پولی و بانکی مبتنی بر دلار بی پشتوانه مشکلات ریشه ای دارد و بحران اقتصادی آمریکا را تهدید می کند. بررسی ها نشان می دهند مکانیسم خلق پول و دیگر اقدامات تورم زای بانک های مرکزی که اغلب منافع کوتاه مدت دولت ها را بر عقلانیت و ثبات بلند مدت مورد نیاز بازار مرجع می دانند، می تواند یکی از مهم ترین دلایلی باشد که برخی از هکرهای فعال اجتماعی را به تکاپو واداشت تا با قدرت اندیشه و ایده های تازه به معماری یک نظام مالی جدید بپردازند.
  پول مجازی (بیت کوین) توسط یک فرد یا گروهی از برنامه نویسان با نام مستعار «ساتوشی ناکوموتو » در سال 2009م (1388) ایجاد شده است. در مورد بیت کوین تعاریف متفاوتی عرضه شده است. به عنوان نمونه در گزارش مرکز تحقیقات کنگره آمریکا عنوان شده که بیت کوین «یک ارز دیجیتالی همتا به همتا و متن باز است ».
  البته این تعریف با تعریف حقوقی از بیت کوین فاصله زیادی دارد، به همین دلیل «مرکز درآمدهای داخلی آمریکا » - قانونگذار امور مالیاتی- بیت کوین را یک کالا و دارایی می داند که قوانین و مقررات مربوط به دارایی در مورد آن جاری است.
  همچنین بانک مرکزی چین ماهیت ارز و پول بودن بیت کوین را رد می کند. از دید دولت چین «بیت کوین یک کالای مجازی » خاص است که جایگاه حقوقی معادل ارز ندارد و نمی تواند و نباد بعنوان ارز در جریان باشد زیرا توسط یک مرجع پولی منتشر نمی شود.
  در این زمینه وزارت دارایی آلمان نیز بیت کوین را به عنوان یک ابزار مالی جدید و به مثابه یک ارز شخصی و در جایگاه یک واحد محاسبه به شمار می آورد که البته از آن تعریف پول الکترونیکی برداشت نمی شود. از سوی دیگر همانند کشورهای آمریکا و چین، در آلمان نیز بیت کوین به عنوان دارایی مالیات پذیر در نظر گرفته شده است.
  البته هر تعریفی که از بیت کوین ارایه شود، آنچه بیت کوین را منحصر به فرد می سازد، این ویژگی است که بیت کوین می تواند اولین نظام پرداخت دیجیتال کاملا غیر متمرکز جهان بدون نیاز به بانک مرکزی باشد. نظام پرداختی بیت کوین یک سامانه خصوصی است، اما هیچ موسسه مالی سنتی متعارفی در تراکنش ها وجود ندارد. بر خلاف ارزهای دیجیتالی اولیه که یک شخص یا موجودیت مرکزی داشتند، نظام بیت کوین کاملا غیرمتمرکز است و همه تراکنش ها توسط کاربران نظام پرداخت بیت کوین انجام می شود. از سوی دیگر در کنار بیت کوین، ابزارهای مالی دیجیتالی دیگری نیز وجود دارند. برخی پیش بینی می کنند که معادل های دیگر بیت کوین در سال های آتی ممکن است از نظر اهمیت از بیت کوین پیشی بگیرند.
  بنابراین هر تعریفی که از بیت کوین عرضه شود باید دیگر مشابه هایش را نیز تحت پوشش قرار دهد. ابزارهای مالی رقیب بیت کوین همگی انشعاب های نرم افزاری بیت کوین محسوب می شوند. لایت کوین، پی پی کوین و مانند آن از جمله ارزهای قابل ذکر مشابه هستند. ارزش هر لایت کوین در 17 اسفند ماه 92، 15 دلار بود.
  در چند سال گذشته، دانش به کارگیری بیت کوین تنها در اختیار عده محدودی از علاقه مندان مجامع اینترنتی بوده اما در حال حاضر، اندازه بازار بیت کوین از بازار کل شرکت های سهامی برخی از ملت های کوچک و متوسط دنیا بزرگ تر است. ارزش بیت کوین نسبت به دیگر ارزها به واسطه عرضه و تقاضا تعیین شده و رشد و نوسان بسیاری داشته است. بر خلاف رشد سریع ارزش بیت کوین نسبت به زمان آغاز به کارش، میزان استفاده از بیت کوین در حد یک ارز ویژه که بازار محدودی دارد باقی مانده است.
  در اوایل سال 2013 م (1392) مقدار کل بیت کوین های در گردش به 12 میلیون بیت کوین در گردش رسید. گرچه مقدار کل بیت کوین هایی که می توانند تولید شوند به صورت قراردادی در 21 میلیون بیت کوین محدود شده اند، اما پیش بینی شده که در سال 2014 (1393) به اندازه سقف قراردادی بیت کوین تولید شود. همچنین از آنجا که هر بیت کوین تا هشت رقم اعشار قابل تقسیم است، مقدار کل بیت کوین های قابل خرج کردن بیش از2 هزار تریلیون خواهد بود. در حال حاضر شماره حساب ساتوشی ناکوموتو صاحب بالاترین سهم از کل بیت کوین های منتشر شده است. وی در آغازین روزهای شروع به کار شبکه، تعداد زیادی بیت کوین را به اصطلاح «استخراج یا معدن کاری » کرده است. از 12 میلیون بیت کوین دنیا بیش از یک میلیون بیت کوین به وی تعلق دارد.
  بررسی نوسانات ارزش بیت کوین در یک بازه یک ساله بر حسب دلار نشان می دهد تاکنون 2 عامل اصلی توانسته اند اثرگذاری محسوسی بر بیت کوین داشته باشند. نخستین عامل که تاثیر کمتری هم داشته از جنس عوامل فناورانه بوده است. دومین عامل یا مداخله دولت ها و واکنش های قدرت های جهانی در قالب مقررات گذاری این حوزه، عامل مهم تری بر میزان اثرگذاری این پدیده و خط سیر تکاملی آن بوده است. همچنین انتظار می رود مقررات گذاری کشورها تاثیر گذاری محوری بر بیت کوین داشته باشد.
  در هر صورت بیت کوین در طول پنج سال از آغاز وجودش آن قدر تاثیرگذار بوده است که مراکز سیاست پولی و دستگاه های اجرایی کشورها به مطالعه و مقررات گذاری پیرامون آن بپردازند. آینده بیت کوین منوط به تاثیر و تاثر عوامل پیرامونی آن است، اما چه بیت کوین موفق به تحقق آینده مطلوب ایجادکنندگانش شود و چه کاملا از هم فروبپاشد در برهه کنونی تاثیرپذیری نظام جهانی از جنبش های فناورانه شواهد تاریخی به خود گرفته است؛ بنابراین مراکز پژوهشی دنیا و کشورمان باید به طور مداوم تغییرات فناورانه این چنین را رصد کنند تا در صورت نیاز با تدوین مقررات و اقدامات سیاستی به موقع منافع کشورمان حفظ شود.

  «من یک سیستم پرداخت الکتریکی متن‌باز (Open Source) ایجاد کرده‌ام که بیت کوین نامیده می‌شود، با سیستم کنترل‌کننده‌ی غیرمتمرکز، بدون سرور مرکزی یا تکیه بر نهادهای‌ اعتباری.»
  ناکاموتو واحد پولی ای خلق کرد و آن را بیت کوین نامید که ترکیبی از کلمات بیت به معنای واحد اطلاعات کامپیوتری و کوین که به معنی سکه است. البته پول اختراع شده توسط او هیچ شباهتی به سکه یا اسکناس نداشت، هیچ اثری از کاغذ، مس، نقره یا طلا در ساخت این پول عجیب نبود، فقط ۳۱ هزار خط برنامه و یک اعلامیه اینترنتی. ناکاموتو ادعا کرده بود که مردی ۳۶ ساله اهل کشور ژاپن است و اعلام کرده بود که بیش از یک سال وقت صرف نرم افزاری به نام بیت کوین کرده و انگیزه خود از این کار را خشم زیاد از وضعیت فاجعه بار اقتصادی برشمرد. وی افزود که می خواسته واحد پولی اختراع کند که تحت تاثیر سیاست های غیر قابل پیش بینی مالی، دزدی های بانکداران و سیاست نباشد.

  بیت کوین چگونه تولید می شود؟

  اختراع ناکاموتو به طور نرم افزاری کنترل می شود و در طول ۲۰ سال آینده، ۲۱ میلیون بیت کوین تولید خواهد کرد، به این صورت که هر ده دقیقه یک بار سکه ها از طریق مکانیزمی شبیه به لاتاری به بازار عرضه می شوند. کسانی که به دنبال این سکه ها هستند، بارها و بارها در این لاتاری شرکت می کنند و سریع ترین کامپیوتر بیشترین پول را خواهد برد و سایرین هم به نسبت سرعت خود سهمی خواهند داشت. فرآیند تولید و توزیع بیت کوین به (Bitcoin Mining) معروف است و از نرم افزاری به اسم (Bitcoin Miner) جهت شرکت در این شبه لاتاری استفاده می شود. برای شروع شرکت در این فرآیند ابتدا باید یک کیف پول (Bitcoin Wallet) برای بیت کوین های خود داشته باشید زیرا این واحد پولی مجازی است و شما به جایی برای نگه داری آن نیاز دارید. می توانید با مراجعه به سایت Bitcoin برای سیستم عامل خود برنامه های بیت کوین را دانلود کنید. شما ابتدا باید شماره حساب داشته باشید و این برنامه به شما شماره حساب یا (Bitcoin Address) را می دهد. البته دقت کنید که تمام دارایی شما در کیف پول شماست پس مراقب باشید. شماره حساب بیت کوین همواره با عدد ۱ شروع می شود برای مثال: ۱GEEi5CfZitZ6XFmnwXt3jeArkRYd7QsPv

  حال این سوال پیش می آید که عمل (mining) چیست و نقش آن در فرآیند ایجاد بیت کوین ها چیست؟ در واقع هر بیت کوین به جای این که توسط بانک مرکزی ایجاد شود، توسط عده ای معدن چی (miner ) ایجاد می شود که در یک شبکه غیر متمرکز بر سر یافتن جواب یک مساله یا در حقیقت یک (Hash) پیچیده با هم رقابت می کنند. اولین کسی که بتواند هر مساله را حل کند، مالک آن مساله و حل آن، که یک بیت کوین است می شود. حل هر مساله و اعلام عمومی آن، به معنای اعلام عمومی شروع مساله بعد است و کامپیوترهایی که حل مساله را دریافت کرده اند می توانند شروع به حل مساله بعدی بر سر تصاحب بیت کوین جدید کنند. بیت کوین به گونه ای طراحی شده است که مشکل چاپ بی پشتوانه پول توسط دولت ها را حل کند. پیچیدگی مسائل به صورتی تغییر می کند که میزان بیت کوین ها به طور مداوم به گونه ای کاهش یابد که هر چهار سال یک بار میزان بیت کوین های جدید نصف شود، بدین صورت تعداد بیت کوین ها تا سال ۲۱۴۰ در مرز ۲۱ میلیون ثابت خواهد شد.

  bitcoin-miner

  اختراع عجیب ناکاموتو توجه زیادی را به خود جلب کرد طوری که بسیاری از مردم در این لاتاری شرکت کردند و صرافی های آنلاین بسیاری به وجود آمد تا مردم بتوانند بیت کوین ها را با پول های رسمی مثل دلار و یورو تعویض کنند. هر کسی قادر به خرید بیت کوین است. قیمت بیت کوین در ابتدا کمتر از یک پنی بود، اما کم کم با پذیرش آن در پایان سال ۲۰۱۰ افزایش قابل توجهی پیدا کرد و در ژانویه سال ۲۰۱۱ هر بیت کوین ارزشی بیش از ۲۹ دلار داشت. البته این روند ادامه پیدا نکرد و در سپتامبر همان سال به ۵ دلار سقوط کرد. با این وجود هم چنان حدود ۷ میلیون بیت کوین در گردش بود که با این حساب ساتوشی ناکاموتو ۳۵ میلیون دلار دارایی تولید کرده بود. در نمودار زیر نوسانات قیمت بیت کوین را از دسامبر سال ۲۰۱۲ تا نوامبر ۲۰۱۳ مشاهده می کنید:

  با وجود این، شخص ناکاموتو هنوز در پرده ای از ابهام باقی مانده بود. قبل از پدیده بیت کوین هیچ اثری از برنامه نویسی به این نام نبود، وی از ایمیل و وب سایت غیر قابل ردیابی استفاده می کرد. در سال های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ ناکاموتو صدها پست به انگلیسی روان در وبسایتش منتشر کرد و با وجود این که از برنامه نویسان دیگر برای بهبود بخشیدن بیت کوین کمک خواسته بود و با برخی در ارتباط بود اما هرگز جزییاتی از هویت و زندگی شخصی خود برای کسی فاش نکرد. وی سرانجام در ایمیلی که به یکی از این برنامه نویسان فرستاده بود اعلام کرده بود که دیگر بیت کوین در حوزه فعالیت هایش نیست و از آن زمان به بعد ناپدید شد. بعد ازآن صدها داستان و نظریه در مورد هویت واقعی ناکاموتو و محل زندگی اش ساخته و پرداخته شد، سوال اصلی این بود که آیا می توان به وی اعتماد کرد؟

  یکی از وبلاگ نویسان و مفسران تکنولوژی این گونه نوشت :

  می توانم به راحتی تصور کنم که ناکاموتو در راس یک حقه کلاه برداری پانزی قرار دارد (حقه پانزی شیوه ای خاص در کلاه برداری توسط ایجاد شرکت های هرمی است) .
  اما با همه این اوصاف این گونه به نظر می رسد که اهداف ناکاموتو بیشتر سیاسی بوده است تا کلاه برداری. با کمی دقت می بینیم که او واحد پول خود را فقط چند ماه بعد از بحران بانکداری جهانی عرضه کرد و مقاله ای طویل درباره واحد های پول سنتی که تحت پشتیبانی دولت ها هستند نوشت. ناکاموتو معتقد بود که مشکل اصلی پول سنتی اطمینان از این موضوع است که بانک مرکزی ارزش پول را پایین نمی آورد اما از تاریخچه واحدهای پول موجود این طور به نظر می رسد که این اعتماد بارها و بارها توسط بانک مرکزی شکسته شده است، به علاوه بانک ها این پول ها را با پشتوانه اندک به خریداران املاک ، ماشین و … قرض می دهد.

  ویژگی ها

  به طور کلی نرم افزار بیت کوین قابلیت های قابل توجهی مانند تراکنش های بی واسطه به هر نقطه ای از جهان و نداشتن کارمزد یا بسیار کم بودن آن برای این تراکنش ها است. از دیگر خصوصیات نرم افزار این است که مردم می توانند بدون هیچ واسطه ای انتقالات مالی انجام دهند، به علاوه هیچ کس از خارج سیستم قادر به تولید پول بیشتری نیست. بانک های مرکزی و دولت ها نقشی در تولید بیت کوین ندارند. در بیت کوین همه چیز بر پایه رمزنگاری است نه بر پایه اعتماد.

  بانک ها همواره بر تبادل الکترونیکی مالی نظارت دارند، تا کسی نتواند یک پول را دو بار خرج کند! درباره پول نقد چنین مساله ای مطرح نیست زیرا نمی توان یک اسکناس را به دو نفر همزمان داد، اما در مورد پول دیجیتال همواره این خطر وجود دارد که یک پول چند بار خرج شود. ناکاموتو راه حل هوشمندانه ای با استفاده از روش رمزنگاری ارائه کرد. نرم افزار بیت کوین تمام تبادلات مالی را رمزنگاری می کند، فرستنده و دریافت کننده بیت کوین در هر مبادله با رشته ای از اعداد شناخته می شوند اما یک مدرک عمومی از حرکت هر بیت کوین در تمام شبکه منتشر می شود. در این مبادلات نام طرفین مبادله محفوظ است اما همه می توانند انتقال پول را مشاهده کنند بنابر این نرم افزار اجازه نمی دهد یک پول دو بار خرج شود. یک زنجیره بلوکی (Blockchain) محلی برای ثبت تراکنش های عمومی است که به اشتراک گذاشته شده است و کل شبکه بیت کوین را شامل می شود. همه تراکنش های تایید شده در این زنجیره ثبت می شوند. به این ترتیب می توان در تراکنش های جدید بررسی کرد که بیت کوین هایی که خرج می شوند متعلق به فرستنده هستند یا خیر.

  مساله امنیت

  در مورد بحث امنیت در بیت کوین می توان آن را نرم افزاری با امنیت بالا دانست. دن کامینسکی، پژوهشگر معروف در زمینه امنیت اینترنت (هکری که ایراد اساسی دی ان اس را یافت و دنیای اینترنت را از خطر جدی نجات داد) می گوید:

  ابتدا که نرم افزار بیت کوین را بررسی کردم، مطمئن بودم که می توانم سیستم امنیتی آن را بشکنم و بیت کوین را هک کنم. برنامه بیت کوین به طور بسیار فشرده و غیر قابل فهمی نوشته شده است و در این نوع برنامه نویسی، برنامه نویس باید بسیار حساس و وسواسی باشد تا مرتکب اشتباه نشود. من باگ های زیادی در بیت کوین پیدا کردم اما هر بار که می خواستم از یکی از آن ها برای هک کردن استفاده کنم بلافاصله خط دیگری از برنامه را می دیدم که این اشتباهات را اصلاح کرده است. من ۹ راه مختلف برای نفوذ به بیت کوین یافتم اما هر بار سیستم حمله را دفع کرد.
  کامینسکی می گوید که تا به حال با چنین چیزی رو به رو نشده بود و به نظر وی ناکاموتو باید برنامه نویسی درجه یک با درک بسیار عمیق از زبان ++C ، دانش اقتصادی، رمزنگاری و شبکه های (Peer to Peer) باشد. با این حساب یا یک گروه بر روی این نرم افزار کار کرده اند یا ناکاموتو واقعا یک نابغه است.

  البته کامینسکی تنها کسی نیست که چنین عقیده ای دارد. ناکاموتو پس از عرضه بیت کوین مقاله ای ۹ صفحه ای در مورد طرز کار آن منتشر کرد که شامل سه ارجاع به مقالات علمی استوارت هیبر پژوهشگری در (HP Labs) در پرینستون بود. هیبر معتقد است کسانی که پروژه بیت کوین را به انجام رسانده اند درک بسیار عمیقی از رمزنگاری داشته اند و از هوش بسیار بالایی برخوردارند و مفاهیم رمزنگاری را به صورت نوینی با هم ترکیب کرده اند.

  حدس زده می شود دلیل این که ناکاموتو اصرار به مخفی ماندن هویت واقعی خود داشته است این بوده که اغلب کسانی که با این گونه مسائل مربوط به پول سر و کار داشته اند، دچار مشکلات و دردسرهای قانونی شده اند. بیانیه ای از طرف (FBI) به این شرح موجود است:

  خلق سکه یا واحد پول به منظور رقابت با سکه ها و واحد پول رسمی بر خلاف قانون فدرال است و این شامل واحد های پول آنلاین نیز می باشد.
  در سال ۲۰۰۷ دولت فدرال بر علیه شرکت (E-Gold) که یک واحد پولی قابل تعویض با طلا به وجود آورده بود اقامه دعوا کرد و استدلالش این بود که این واحد پولی زمینه پولشویی را فراهم می کند زیرا استفاده کنندگان از آن نیازی به ارائه هویت خود نداشتند. این شرکت سرانجام تعطیل شد. به نظر می رسد بیت کوین کاری شبیه به همین انجام می دهد، یعنی با واحد پولی رایج دلار رقابت دارد و هویت استفاده کنندگان نیز کاملا محفوظ می ماند. این امر توجه مجرمان را به خود جلب می کند، برای مثال وبسایتی با عنوان راه ابریشم ایجاد شد که در ازای ارائه بیت کوین مبادلات هروئین و حشیش انجام می داد. اما برخی معتقدند که ممکن است بیت کوین مشکل قانونی نداشته باشد چون هنوز معلوم نیست که باید با آن مانند واحد پول برخورد کرد یا نوعی کالا و یا ضمانت نامه. با این وجود مسائل سوال برانگیز و نامعلوم در مورد بیت کوین می تواند خطرناک باشد. شاید به همین دلیل باشد که ناکاموتو بیت کوین را بر پایه سیستم (Peer to Peer) نوشت که عموما برای رد و بدل کردن آهنگ ها و فیلم های بدون مجوز استفاده می شود. در این سیستم ها کاربران به جای ارتباط با یک سرور مرکزی با یک دیگر مرتبط اند بنابراین هیچ شرکتی وجود ندارد که مرکزیت امور را بر عهده داشته باشد و فرد خاصی در آن مرکز نیست که بتوان او را محکوم و دستگیر کرد.

  راه های به دست آوردن بیت کوین

  به طور کلی چند راه مشخص برای دستیابی به این پول نو پا وجود دارد. اولین راه همان روش ماین کردن است که پیش تر شرح داده شد اما می توان بیت کوین را خریداری نیز کرد یعنی به ازای پول های رایج بیت کوین دریافت کرد. به این عمل در اصطلاح (Exchange) گفته می شود. برای این کار می توان به صرافی های آنلاین بیت کوین که تعداد آنها کم هم نیست مراجعه کرد. راه دیگر جمع آوری قطره ای است. در این روش شما با داشتن یک آدرس بیت کوین می توانید از طریق سایت های تبلیغاتی درآمد بیت کوینی کسب کنید. این سایت ها به ازای بازدید شما از تبلیغات به شما مقدار اندکی پول می دهند که در صورت تداوم می تواند منبع درآمد بیت کوین به حساب بیاید.

  لایت کوین چیست؟

  لایت کوین (Litecoin) هم نوعی ارز مجازی تقریبا شناخته شده است که تولید آن بسیار راحت تر می باشد و همچنین مقدار بیشتری از آن در بازار وجود دارد. به این ترتیب، اگر بیت کوین را طلا در نظر بگیریم می توانیم به لایت کوین لقب نقره را بدهیم. در واقع، زمانی که تولید بیت کوین در مقدار ۲۱ میلیون متوقف شود، ۸۴ میلیون لایت کوین تولید خواهد شد. هم چنین معاملات لایت کوین تنها به ۲٫۵ دقیقه زمان احتیاج دارد در حالی که بیت کوین برای کامل کردن فرآیند معامله بیش از ۱۰ دقیقه زمان می گیرد. تفاوت اصلی آن با بیت کوین در میزان امنیت آن است. به دلیل استفاده از تکنیک های خاص رمزنگاری، میزان امنیت لایت کوین نسبت به بیت کوین بیشتر است و در واقع به دلیل میزان بالای حافظه درگیر در آن، هک کردن و ایجاد اختلال درلایت کوین بسیار دشوار و پرهزینه است. در مقایسه با وضعیت بیت کوین، لایت کوین در دوران جنینی قرار دارد. ارزش هر لایت کوین طی چند هفته اخیر از ۹ دلار به هم اکنون ۴۸ دلار آمریکا رسیده است. البته هنوز توسط Mt Gox، بزرگترین صرافی بیت کوین ، پشتیبانی نمی شود. در صورت تمایل می توانید برای لایت کوین هم با مراجعه به سایت Litecoin فرآیند مشابه بیت کوین را طی کنید.

  تجارت بیت کوینی

  امروزه از بیت کوین می توان برای خرید و فروش برخی اقلام به صورت آنلاین استفاده کرد. برای به دست آوردن بیت کوین شرکت در لاتاری آن کار عاقلانه ای نیست زیرا هر چه تعداد کاربران شرکت کننده بیشتر باشد شانس برنده شدن کاهش می یابد و نیاز به ابر کامپوترهای پر سرعت است تا بتوان لاتاری را برد. با این حساب در ابتدا که شرکت کنندگان کم بودند امکان برنده شدن بیشتر بود، اما هم اکنون باز کردن حساب در سایت های صرافی آنلاین بیت کوین عاقلانه ترین راه برای به دست آوردن آن به نظر می رسد. بیت کوین می تواند مثل پول یا سرمایه باشد، می توان در ازای آن کالا دریافت کرد یا می توان مانند اوراق بهادار یا سهام به آن نگریست به هر نحو این پدیده این روزها بازار داغی در بین مردم برای خود دست و پا کرده است.

  برای استفاده از واحد پولی بیت کوین از آن جا که هیچ پشتوانه ای مثل طلا یا دولت ها ندارد، باید به آن اعتماد کرد. یعنی فرض کنیم بیت کوین هرگز هک نخواهد شد و ناکاموتو پول ها را بالا نخواهد کشید. بعد از این که این اعتماد شکل گرفت قیمت واقعی بیت کوین از عواملی چون تعداد بازرگانانی که از آن استفاده می کنند و تخمین های احتمالی یا این که دولت ناگهان آن را غیر قانونی اعلام کند تاثیر خواهد پذیرفت.

  قیمت بیت کوین هم اکنون در زمان نوشتن این مطلب ۱۱۴۶ دلار، کمی پایین تر از قیمت هر اونس طلا که ۱۲۴۶ دلار آمریکا می باشد است. قیمت بیت کوین طی چند روز اخیر برای اولین بار به بیش از ۱۰۰۰ دلار آمریکا رسید. این طور که به نظر می رسد بیت کوین دیگر یک واحد پولی ارزان قیمت نیست. در زیر نمودار تغییرات قیمت بیت کوین را در چند ماه اخیر مشاهده می کنید. گفته می شود از جمله دلایل افزایش چشم گیر قیمت بیت کوین افزایش محبوبیت آن در کشور چین و بالا رفتن مبادلات آن است. از دلایل دیگر آن شاید شکست وبسایت راه ابریشم باشد که در ازای بیت کوین مواد مخدر خرید و فروش می کرد.

 • 08-بیت کوین چیست ؟ همه چیز درباره بیت کوین + ویدئو
  بیت کوین چیست ؟ همه چیز درباره بیت کوین + ویدئوReviewed by محمد آذرنیوار on Nov 23Rating: 5.0

  هر کشوری ارز خود را دارد. اکثر کشورهای اروپایی از یورو استفاده می کنند، ارز روسیه روبل و ایالات متحده آمریکا دلار آمریکا است. . ما در بانک ها یا مبادلات خارجی از ارز مشخصی استفاده می کنیم ، پول را با استفاده از بانک ها و موسسات در سراسر جهان انتقال می دهیم و یا آن را سرمایه گذاری می کنیم.

  بیت کوین چیست؟

  بیت کوین یک شبکه و ارز پرداخت جدید است. تراکنش های این شبکه به صورت همتا به همتا و بدون نیاز به واسطه ها انجام می شوند. این بدان معناست که ما برای انجام تراکنش ها نیاز به نهاد های متمرکز مانند بانک یا موسسات دیگر نداریم.

  تفاوت اصلی بیت کوین با ارزهای سنتی غیرمتمرکز بودن آن است. بیت کوین روی یک پایگاه داده غیرمتمرکز به اسم بلاک چین فعالیت می کند.

  بلاک چین چیست ؟

  برای درک بیشتر بلاک چین می توانید به مقاله «فناوری بلاک چین چیست؟» مراجعه کنید. اما به زبان ساده ،در جهان امروز بیش از ۸۰ درصد امور روزمره ما به شرکت ها و سازمان های واسطه وابسته است. وقتی شما در بانکی حساب باز می کنید یا وارد ایمیل شخصی خود می شوید، در حقیقت از سازمان های واسطه کمک گرفته اید.

  شرکت ها و سازمان های واسطه بر تمام اطلاعات شما کنترل دارند. مثلا وقتی به دوست خودتان در ایستاگرام پیام می فرستید در حقیقت این پیام را ابتدا برای پایگاه های داده اینستاگرام ارسال می کنید و پایگاه داده اینستاگرام آن را برای دوست شما می فرستد.

  در پایگاه های داده بلاک چین، داده ها بین میلیون ها کامپیوتر توزیع شده اند و هیچ کس قادر به کنترل داده ها نیست و اگر شخصی بخواهد بلاک چین را هک کند باید بیش از ۵۱ درصد از کامپیوتر های شبکه را که با رمزنگاری پیشرفته حفاظت شده اند را هک کند که تقریبا غیرممکن است. مثلا اگر توییتر روی بلاک چین اجرا شود هیچکس به جز شما نمی تواند توییت های خودتان را پاک کند، حتی مدیران توییتر. بلاک چین برای بسیاری از صنایع و مشاغل قابل استفاده است مانند رای گیری، پرداخت، سیستم های اداری، ذخیره قرارداد ها و …

  تصور کنید اگر رای گیری در ایران با فناوری بلاک چین انجام شود. رای ها تنها در عرض یک ساعت بعد از رای گیری بدون نیاز به نیروی انسانی شمارش خواهند شد و به دلیل اینکه این کار روی بلاک چین انجام شده است، هیچ گونه خطا یا تقلبی در رای ها امکان پذیر نیست.

  به همین دلایل بیت کوین به سرعت محبوب شد و با سرعت به سمت قله های ارزش اقتصادی در حال حرکت است. بیت کوین بدون نیاز به ثبت نام و یا شرکت های واسطه می تواند تراکنش ها را خیلی سریع و راحت انجام دهد. امروزه فروشگاه ها و شرکت های بزرگ جهان قابلیت خرید با بیت کوین را فراهم کرده اند و یا در شرف پذیرش آن هستند.

  جنبه های عمومی بیت کوین

  مخترع بیت کوین چه کسی است؟

  مخترع یا توسعه دهنده بیت کوین، فردی (یا افرادی) ناشناس به اسم ساتوشی ناکاموتو است. تاکنون هویت این فرد یا گروه فاش نشده است و فقط چند حدس و گمان درباره آن وجود دارد. گفته می شود که زمان ارائه بیت کوین، ساتوشی ناکاموتو حدود ۱ میلیون کوین برای خودش اختصاص داد. بنابراین اگر این روایت حقیقت داشته باشد، او روز به روز ثروتمند تر می شود و اگر قیمت بیت کوین همینطور افزایش پیدا کند، او تبدیل به ثروتمندترین فرد جهان خواهد شد.

  مالک شبکه بیت کوین چه کسی است؟

  شبکه بیت کوین هیچ مالکی ندارد، درست همانطور که هیچ فردی مالک هوا نیست. در بیت کوین کاربران سراسر جهان به شبکه متصل می شوند و آن را باهم کنترل می کنند. توسعه دهندگان بیت کوین اگرچه آن را بهبود می بخشند اما تغییر در پروتکل اصلی بیت کوین امکان پذیر نیست . بیت کوین به صورت متن باز منتشر شده است، هر کاربر می تواند نسبت به نیاز های خود از پروتکل برای ساخت برنامه های کاربردی استفاده کند.

  بیت کوین چگونه کار می کند؟

  با پول سنتی، انتقال وجوه از یک حساب به دیگری نیاز به برخی از سازمان های واسطه است. بیت کوین کاملا متفاوت عمل می کند و هیچ واسطه ای در کار نیست. در پروتکل بیت کوین، اعتماد از سازمان و انسان ها به کامپیوترها منتقل شده است. انسان و سازمان های واسطه می توانند خواسته یا ناخواسته مرتکب اشتباه شوند، اما کامپیوتر ها فاقد احساسات و اشتباهات انسانی هستند.

  به طور کلی تمام تراکنش های دیجیتالی (متمرکز یا غیرمتمرکز)، برای انجام نیاز به تایید دارند. وقتی شما قصد ارسال پولی از طریق بانک دارید، در حقیقت طی یک پروسه، سیستم ابتدا موجودی حساب بانکی شما را چک می کند و در صورت مقارن بودن آن با مبلغ تراکنش در مرحله بعد، موجودی حساب شما را کم می کند و به موجودی حساب دیگر اضافه می کند.

  اما همانطور که گفتیم، بیت کوین غیرمتمرکز فعالیت می کند و واسطه هایی مانند بانک در این شبکه حذف شده اند. پس کامپیوترهای سراسر شبکه وظیفه تایید تراکنش ها را انجام می دهند.

  بیت کوین ها در فضایی به اسم wallet یا کیف پول ذخیره می شود. کیف پول مانند حساب بانکی است اما تحت نظر هیچ واسطه ای نیست و متعلق به خودتان است.

  فرض کنید با استفاده از بیت کوین قصد انتقال پول را دارید. شما آدرس کیف پول فرد دیگری را از دریافت می کنید و تراکنش را انجام می دهید. مقدار بیت کوین از آن تراکنش وارد شبکه می شود اما اینجا دیگر بانک یا شرکت های واسطه نقشی ندارند و سیستم های کامپیوتری، محاسبات تراکنش را انجام می دهند.

  در پروتکل بیت کوین، افراد مختلفی در سراسر جهان کامپیوتر های قدرتمند خود را برای در اختیار شبکه قرار می دهند. اما این کار آن ها فقط برای کمک به شبکه بیت کوین نیست. کسانی که کامیپوترهای خود را در اختیار شبکه قرار می دهند ماینر یا استخراج کننده نامیده می شوند. به ازای محاسبات و تایید تراکنش ها، بیت کوین های جدیدی تولید می شوند و به ماینر های شبکه تعلق می گیرند یا به نوعی ماینرها بیت کوین را استخراج می کنند.

  راه های تهیه بیت کوین چیست؟

  به طور کلی راه های تهیه بیت کوین به صورت زیر است :

  • استفاده از روش پرداخت بیت کوین و فروش کالا و خدمات به افراد دیگر
  • دریافت بیت کوین به عنوان دستمزد یک فعالیت
  • خرید از صرافی ها و مبادله گرهای آنلاین
  • مبادله مستقیم
  • استخراج بیت کوین
  چرا بیت کوین ؟

  زیبایی بیت کوین این است که به هیچ سرویس دهنده مرکزی شخص ثالثی برای تایید تراکنش ها نیاز ندارد – همه پرداخت ها به صورت همتا به همتا (P2P)، معمولا در حدود ۱۰ الی ۱ ساعت انجام می شوند.

  تمام تراکنش های بیت کوین به طور دائمی در یک دفترکل توزیع شده به اسم “بلاک چین” ثبت می شوند. جزیئات تراکنش های هرکیف پول در بلاک چین برای تمام کاربران قابل مشاهده است. تراکنش ها در بلاک ها قرار می گیرند که مانند برگه های این دفترکل توزیع شده است. حدود هر ۱۰ دقیقه بلاک جدیدی از تراکنش ها تولید می شود و بلاک های قبلی به بلاک چین می پیوندند. ماینر ها برای تایید هر بلاک در حال حاضر ۱۲٫۵ بیت کوین پاداش دریافت می کنند.

  در پروتکل مشخص شده بیت کوین، تعداد بیت کوین به ۲۱ میلیون محدود شده است. یعنی وقتی تعداد بیت کوین ها به ۲۱ میلیون واحد برسد، تولید بیت کوین ها متوقف خواهد شد و بیت کوین ها به گردش می افتند. محدود بودن تعداد بیت کوین ها بدان معنی است که بعد از آن هیچ کس نمی تواند بیت کوینی چاپ کند و تعداد آن مشخص است. بنابراین بیت کوین یک ارز ضد تورمی است. در ارزهای سنتی، دولت وقتی به مشکل میخورد، اسکانس های زیادی چاپ می کند و همین کار یکی از دلایل اصلی تورم است. یکی از دلایل رشد بیت کوین هم همین کمیاب بودن است.

  بسیاری از محققین اقتصادی، بیت کوین را پایه گذار آزادی در تمام زمینه ها می دانند. آن ها معتقدند وقتی پول خصوصی شود و شبکه پولی بدون اشتباه در اختیار مردم باشد، بقیه مراحل آزادی هم خود به خود طی خواهد شد.

  منتقدان بیت کوین

  بیت کوین منتقدان سرسختی دارد. بسیاری از  آن ها معتقدند که بیت یک حباب اقتصادی بزرگ است و به زودی نابود خواهد شد، اما فرضیه حباب بودن بارها با دلایل منظقی رد شده است.

  همچنین بخوانید : ۵ دلیل اصلی که بیت کوین حباب نیست

  اما دیگر منتقدان دلیل منطقی تری برای مخالف خود ارائه ذاده اند. سه مورد از این دلایل را بررسی می کنیم :

  ناپایداری : منتقدان می گویند فرض کنید شخصی یک فروشگاه اینترنتی دارد و روش پرداخت بیت کوین را به فروشگاه خود اضافه کرده است. او در یک روز معادل ۱۰۰ دلار، بیت کوین به دست می آورد. اگر در آن روز بیت کوین ۲۰ درصد افت کند، آن فرد در آن روز ضرر می کند و آیا آن فرد باید منتظر بماند تا دوباره بیت کوین رشد داشته باشد؟

  همانطور که در مقاله «آیا بیت کوین واقعا ناپایدار است؟» گفتیم، علت اصلی ناپایداری و نوسانات این است که بیت کوین در آغاز راه است. از بیت کوین بیشتر به عنوان سرمایه گذاری استفاده می شود تا کاربرد در خرید و فروش. اگرچه نوسانات بیت کوین بیشتر مثبت بوده است، اما برای پایداری بیشتر و جلوگیری از نوسانات منفی، بیت کوین نیاز به زمان برای پذیرش به عنوان ارز دارد.

  انرژی و آلودگی : این انتقاد کاملا وارد است. بیت کوین برای استخراج برق زیادی مصرف می کند و با توجه به این موضوع برای تولید برق، آلودگی های زیست محیطی، مخصوصا در کشورها در حال توسعه بیشتر می شود. برای جزئیات بیشتر از این موضوع می توانید به مقاله « بیت کوین: خوب، بد، زشت » مراجعه فرمایید.

  این مورد کاملا صحیح است ولی قطعا همانطور که خودرو ها ابتدا آلودگی بیشتری داشتند، بیت کوین هم با تکامل بیشتر بر این مشکل غلبه خواهد کرد

  فرارمالیاتی و جرم : یکی از شایعاتی که درباره بیت کوین مطرح می شود این است که امکان فرار مالیاتی را فراهم می کند. اما تراکنش های بیت کوین کاملا ناشناس نیست و می توان مقدار بیت کوین موجود در هر کیف پول را مشاهده کرد و تراکنش های هر کیف پول را بررسی کرد. بنابراین سایت های صرافی داخلی و همچنین صرافی های خارجی (برای مبالغ بالا) نیاز به تایید هویت با مدارک شناسایی دارند که در صورت نیاز مشخص شود که چه مقدار بیت کوین به کیف پول فرد منتقل شده است.

  در حوزه جرم هم از بیت کوین استفاده می شود اما به دلیل کاملا ناشناس نبودن تراکنش های بیت کوین، تاکنون باند های جرم با بیت کوین، موفق به ادامه حیات خود نبوده اند. همانطور که از چاقو ممکن است برای قتل استفاده شود، از بیت کوین یا هر پول سنتی دیگری هم می توان برای جرم استفاده کرد، بنابراین بیت کوین راه مطمئنی برای جرم یا فرارمالیاتی نیست و قطعا با ایجاد قوانین جدید، این کار برای مجرمان سخت تر و سخت تر خواهد شد.

  چرا مردم به بیت کوین اعتماد می کنند؟

  در حقیقت مردم به بیت کوین اعتماد می کنند چون نیازی به اعتماد سازی نیست. بیت کوین کاملاً متن باز و توزیع شده است. یعنی هر کسی می تواند هر زمان که بخواهد به سراسر کد منبع آن، دسترسی داشته باشد. بنابراین هر توسعه دهنده ای در جهان می تواند به دقت نحوه کار بیت کوین را مطالعه کند. تمام تراکنش ها بدون نیاز به واسطه شخص سوم و به صورت همتا به همتا انجام می شود. مردم می توانند مطمئن باشند که یک تراکنش به صورت صحیح انجام می شود زیرا هر کس دارای یک نسخه از بلاک چین بیت کوین است و نمی توان آن را دستکاری کرد.

  سطح دشواری پرداخت با بیت کوین چگونه است؟
  بسیار آسان است و روز به روز آسان تر می شود. شما می تواند در کیف پول خود با استفاده از چند دکمه ساده، عملیات ارسال یا دریافت را انجام دهید. اگر کیف پول روی موبایل شما باشد می توانید با اسکن کد QR ، پرداخت را سریعا انجام دهید.
  آیا بیت کوین ناشناس است؟

  بیت کوین طوری طراحی شده است که به کاربران خود اجازه دهد در سطح حریم خصوصی قابل قبولی، پرداختها را ارسال و یا دریافت نمایند. اما بیت کوین واقعا گمنام نیست. تراکنش های کیف پول ها در بلاک چین بیت کوین، برای همه قابل مشاهده و رهگیری است اما نام یا ایمیل صاحب کیف پول، قابل رهگیری از این طریق نیست.

  این ویژگی مقید است و با توجه به ضرورت قانون برای بیت کوین، می تواند از وقوع جرم های احتمالی جلوگیری کنید.

  اگر بیت کوین هایم را از دست بدهم، چه اتفاقی خواهد افتاد؟

  تراکنش ها در بیت کوین قابل بازگشت نیستند، بنابراین اگر بیت کوینهایتان به سرقت بروند و مدارک کافی از سارق نداشته باشید، بیت کوین ها دیگر قابل بازگشت نیستند. سرقت بیت کوین فقط از راه دسترسی به کیف پول قربانی انجام می شود، بنابراین توصیه می شود امنیت کیف پول خود را تا حد امکان بالا ببرید. اگر کیف پول خود را گم کنید یا از آن بک آپ نداشته باشید یا به هر نحوی دسترسی به آن را به طور کامل از دست بدهید، بیت کوین ها در شبکه خواهند ماند، اما برای همیشه از گردش خارج می شوند.

  آیا بیت کوین می تواند به یک شبکه پرداخت اصلی تبدیل شود؟

  بیت کوین می تواند در شبکه توزیع شده ای که دارد، تراکنش های زیادی را در چند ثانیه پردازش کند اما هنوز برای رسیدن به سرعت و ظرفیت تراکنش های کارت های اعتباری، مانند ویزا کارت آماده نیست. بیت کوین یک پدیده جدید است و روز به روز بر گسترش آن اضافه می شود. تبدیل شدن به ارز و شبکه پرداخت اصلی در جهان، نیازمند زمان برای پذیرش در صنایع مختلف دارد و اتقا بیشتر دارد. با توجه به ویژگی های منحصر به فرد بیت کوین، این امر دور از ذهن نیست.

  جنبه های حقوقی بیت کوین

  آیا بیت‌کوین قانونی است؟

  تاکنون دولت های زیادی درباره بیت کوین سکوت کرده اند اما به صروت یک عرف، بیت کوین غیرقانونی نیست. بعضی از دستگاههای قضایی مانند چین و روسیه، ارزهای دیجیتالی را قانونی نمی دانند اما از نظر اجرایی نتوانستند جلوی این جریان را بگیرند. الیته به دلیل ماهیت خاص بیت کوین، احتمالا در آینده قوانینی برای این حوزه تعیین شود.

  در ایران بیت کوین به صورت رسمی قانونی یا غیرقانونی اعلام نشده است اما بانک مرکزی اخیرا درباره آن برخی از شرایط را اعلام کرده است. زمانی که در حال نگارش این مقاله هستیم، در صرافی های آنلاین ایرانی، خرید و فروش بیت کوین به صورت آزادانه انجام می گیرد.

  بیت‌کوین در ایران قانونی است؟

  نمی توان گفت که بیت کوین در ایران قانونی است یا خیر. در واقع قانون در مورد بیت کوین در ایران ساکت است. تقریبا بیت کوین مانند وی پی ان است. نه معلوم است که قانونی است و نه معلوم است که غیرقانونی است. می شود گفت بیت کوین چون محدود به کشور و جغرافیای خاصی نیست، در ایران قانونی است اما مسئولین درباره قانونی یا غیرقانونی بودن آن اظهار نظر نکرده اند.

   

  اما مواردی هست که کمی استفاده از بیت کوین را در چارچوب قانون شفاف تر می کند.

  سعید مهدیون معاون تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی از نهایی شدن یک سناریو از ۵ سناریوی مواجه با بیت کوین و پول‌های مجازی در مرکز ملی فضای مجازی خبر داد و گفت: روح کلی این سناریو مواجهه و برخورد قانونمند با این پدیده برای استفاده از مزایای آن در کشور است.

  وی با تشریح آخرین وضعیت سیاست‌گذاری برای بیت کوین (پول مجازی) در کشور، ادامه داد: ۵ سناریو در جلسات کمیسیون عالی تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی بررسی شد و اعضاء نسبت به یک یا دو سناریو نظر مساعدتری داشتند.

  مهدیون ادامه داد: با تصویب یک سناریو در کمیسیون عالی تنظیم مقررات کار روی این سناریو آغاز شد و به موازات آن کمیسیون  عالی امنیت مرکز ملی فضای مجازی نیز بررسی ابعاد امنیتی این موضوع را آغاز کرد.

  معاون تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی گفت: در کمیسیون عالی تنظیم مقررات ابعاد اقتصادی پول‌های الکترونیکی و در کمیسیون عالی امنیت ابعاد امنیتی این موضوع برسی می‌شود و مقرر شده در جلسه مشترکی نتیجه مطالعات هر دو کمیسیون یکپارچه شود.

  وی خاطر نشان کرد: با توجه به افت و خیزهای یک سال اخیر که با ورود پول‌های دیگر به جمع پول‌های الکترونیکی همراه بود، سناریوی ابتدایی تغییراتی کرد و تکامل یافت.

  وی ادامه داد: مطالعات اقتصادی کمیسیون عالی تنظیم مقررات تقریباً نهایی شده و پس از آماده شدن نتیجه مطالعات کمیسیون عالی امنیت و یکپارچه شدن مطالعات دو کمیسیون احتمالاً دو تا سه ماه برای تهیه پیشنهاد کمیسیون عالی تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی زمان لازم است و پیش‌بینی می‌شود پیشنهاد نهایی حدود سه تا چهار ماه آینده به شورای عالی فضای مجازی ارسال شود.

  وی تأکید کرد:‌ مقررات‌گذاری برای بیت‌کوین و پول‌های الکترونیکی، نیازمند تصویب در شورای عالی فضای مجازی است. زیرا کمیسیون‌های عالی مرکز ملی فضای مجازی در چارچوب مصوبات شورای عالی فضای مجازی اقدام به تصویب دستورالعمل‌ها می‌کنند که از آنجا که در این زمینه تا کنون مقرراتی وجود نداشته وضع مقررات اولیه باید توسط شورا انجام شود.

  مهدیون در پاسخ به اینکه هم اکنون برخی صرافی‌ها تبدیل بیت کوین به پول فیزیکی را انجام می‌دهند، این اقدام قانونی یا غیرقانونی است،‌ گفت: زمانی که قانون ساکت است بسته به برداشت افراد ۲ تعبیر وجود دارد که یک برداشت از سکوت قانون می‌تواند بلامانع بودن موضوع باشد.

  بیت کوین یکی از پول‌های دیجیتالی است که به سرعت در فضای مجازی فراگیر شده‌اند و توسط هیچ ارگان یا نهاد دولتی اداره نمی‌شود.

  بیت‌کوین به کاربران امکان می دهد بدون هیچ واسطه‌ای انتقال پول غیر قابل بازگشت انجام دهند.

  تراکنش فوری و بدون واسطه، پرداخت جهانی، کارمزد بسیار پایین و بی‌تاثیری تحریم بر بازکردن حساب بیت کوین، از ویژگی‌های این پول است.

  همچنین بیت‌کوین از روش‌هایی از جمله exchange (خرید بیت کوین با سایر ارزها از صرافی‌ها) و درآمد قطره‌ای در ازای مشاهده تبلیغات حاصل می‌شود.

  وب سایت‌هایی نیز وجود دارند که به اعضای خود بیت‌کوین رایگان می‌دهند. عملکرد این وب سایت‌ها عموما مبتنی بر بخت آزمایی است.

  سپس بیت‌کوین می‌تواند با تبدیل به سایر ارزها یا خرید از درگاه بیت کوین فروشگاه‌ها به فضای فیزیکی ورود پیدا ‌کند.

  آیا بیت کوین برای جرم کاربرد دارد؟

  همانطور که در بالا گفتیم، بیت کوین نوعی پول است و پول هم مانند کالاهای دیگر، می تواند باعث خیر یا شر باشد . جرم و پولوشیی در پول نقد، کارت های اعتباری و سیستمهای بانکی کنونی از بیت کوین بیشتر است. بیت کوین توانسته است نوآوری های چشمگیری در سیستم های پرداخت ایجاد کنید که این به خودی خود یک انقلاب بزرگ محسوب می شود و این انقلاب نیاز به تکامل هر چه بیشتر دارد.

  بیت کوین طوری طراحی شده تا در ایمن کردن بیشتر پولسازی یک گام فراتر باشد و نیز حفاظت چشمگیری در برابر بسیاری از اشکال جرایم مالی به عمل آورد. مثلاً جعل کردن بیت کوینها، کاملاً غیرممکن است. کاربران بر پرداختهای خود کنترل کامل دارند و نمی توانند مبالغ تایید نشده را مانند آنچه که در کارتهای اعتباری کلاهبرداری می شود، دریافت کنند. تراکنشهای بیت کوینی برگشت ناپذیر بوده و در برابر پرداختهای برگشتی تقلبی بسیار ایمن هستند. بیت کوین با استفاده از مکانیسمهای مفید و قوی مانند بک آپ یا پشتیبان گیری، رمزنگاری و امضای چندگانه، در برابر دزدی و گم شدن بسیار ایمن شده است.

  آیا بیت کوین می تواند تابع قوانین و مقررات باشد؟

  در دهه ۹۰ میلادی زمانی که اینترنت برای اولین بار مورد استفاده قرارگرفت، احتمالا هیچ کس تصور نمی کرد که سایت هایی مانند فیسبوک، گوگل،اوبر و … روی اینترنت به وجود بیایند. بلاک چین هم دقیقا مانند اینترنت دهه ۹۰، یک پدیده ی نوپا است و می توان از آن برای تحقق میلیون ها ایده استفاده کرد.

  برای استفاده از این پتانسیل، وجود قانون برای فناوری های مبتنی بر بلاک چین یک امر ضروری است. ما باید یک جهان مبتنی بر بلاک چین بسازیم که به جز جنایتکاران و افراد شرور، برای همه مفید باشد.

  جنایتکاران حرفه ای همیشه سعی می کنند تا از آخرین تکنولوژی برای ارتکاب جرم استفاده کنند. اما سازمان های اجرای قانون هم همیشه سعی کرده اند که خود را برای جلوگیری از جرائم به روز کنند و با فناوری های جدید سازگار باشند. تغییرات و تصویب قوانین جدید فناوری های مورد نظر را به چالش می کشد. بلاک چین هم از این قاعده مستثنی نیست.

  آیا بیت کوین باعث فرار مالیاتی می شود؟

  همانطور که در قیمت منقدین بیت کوین اشاره کردیم، باید توجه کنیم که به هر حال فردی که تراکنش ها را انجام می دهد، نمی تواند تا ابد آن را در کیف پول خود نگهداری کند و باید آن را برای کاری استفاده کند و  یا بیت کوین هایش را در یک صرافی بخرد یا بفروشد. با تنظیم قوانین احتمالی جدید فرار مالیاتی با بیت کوین بسیار دشوار خواهد بود. راه های زیادی برای فرار مالیاتی وجود دارد و این را مطمئن باشید که بیت کوین بهترین راه این کار نیست.

  بیت کوین و حمایت از مصرف کننده

  بیت کوین دست مردم را باز می گذارد تا با شرایط خودشان، تراکنش انجام دهند. هر کاربری می تواند مانند پول نقد، پرداختها را ارسال و یا دریافت کند اما همچنین می توانند در قراردادهای پیچیده تری هم مشارکت کنند. چند امضایی این امکان را فراهم می کند که یک تراکنش توسط شبکه پذیرفته شود تنها اگر تعداد معینی از اعضاء یک گروه تعریف شده، موافق امضا کردن آن تراکنش باشند. این باعث نوآوری در توسعه سرویس های میانجی حل اختلاف در آینده خواهند شد. چنین سرویسهایی می توانند در صورت عدم توافق بین طرفین، در نقش طرف سومی برای تایید یا رد تراکنش وارد عمل شوند، بدون اینکه بر پول آنها کنترل داشته باشند. برخلاف پول نقد و یا دیگر روشهای پرداخت، بیت کوین همیشه یک سند عمومی از انجام تراکنش از خود بر جای میگذارد که بطور بالقوه می تواند به عنوان مدرکی بر علیه کسب و کارهایی که کلاهبرداری می کنند، بکار گرفته شود.

  شایان ذکر است که سوداگران که همواره به وجهه عمومی خود برای بقای کسب و کارشان وابسته اند و به کارمندانشان حقوق می پردازند، در هنگام معامله با مصرف کنندگان جدید خود، سطح دسترسی یکسانی به اطلاعات ندارند. بیت کوین هم فرد و هم کسب و کارها را در برابر پرداخت های برگشتی تقلبی محافظت می کند و در عین حال به مصرف کننده این انتخاب را می دهد که چنانچه نخواهد به یک سوداگر خاص اعتماد کند، خواستار حفاظت بیشتر باشد.

  جنبه های اقتصادی بیت کوین

  بیت کوین ها چگونه تولید می شوند؟

  روش بیت کوین برای نگهداری از شبکه Proof of Work یا پاداش کار نام دارد. طی این کار، کاربران با انجام محاسبات و تایید تراکنش های شبکه، پاداش دریافت می کنند. در شبکه بیت کوین، کاربران کامپیوترهای خود را در اختیار شبکه قرار می دهند تا محسبات ریاضی برای تراکنش ها و ثبت آن در بلاک چین را انجام دهند.

  به تراکنش های ارزهای دیجیتال که در بسته های داده جمع می شوند، بلاک می گویند. پردازش به موقع این بلاک ها برای صحت انجام فرآیند تراکنش ضروری است و از آنجا که هیچ نهاد مرکزی وجود ندارد که بتواند همه  فرآیند پردازش را به درستی انجام دهد، کامپیوتر ها این مسئولیت را به عهده می گیرند. به این کار استخراج گفته می شود . ماینر ها کامیپوتر های خود را در اختیار شبکه قرار می دهند تا به پردازش و حاسبات شبکه کمک کنند و وقتی که یک بلاک داده به درستی ماین می شود و معیارهای الگوریتم و ریاضی مشخص می شود، ماینرها پاداشی از بیت کوین ها و درصدی از کارمزد تراکنش بلاکی که پردازش کرده اند را دریافت می کنند.

  طراحی پروتکل بیت کوین به گونه ایست که بیت کوینهای جدید را با نرخ ثابتی تولید می کند. به این ترتیب استخراج بیت کوین یک کسب و کار رقابتی خواهد شد. اگر استخراج کنندگان بیشتری به شبکه بپیوندند، سودآوری مرتباً دشوار خواهد شد و استخراج کنندگان باید بدنبال بازده برای کاهش هزینه های استخراج باشند. هیچ مرجع مرکزی یا توسعه دهنده ای، اختیار آنرا ندارد تا سیستم را برای افزایش سود، کنترل یا دستکاری کند.هر نُد بیت کوین در جهان، هر آنچه را که در تطابق با قوانینی که انتظار میرود سیستم از آن پیروی کند، نباشد حذف خواهد کرد.

  بیت کوینها با نرخی کاهنده و قابل پیش بینی، تولید می شوند. تعداد بیت کوینهای جدیدی که هر سال تولید می شود، بطور اتوماتیک در طول زمان نصف می شود تا اینکه مجموع بیت کوینهای موجود به ۲۱ میلیون برسد. از این هنگام به بعد، دیگر بیت کوینی صادر نخواهد شد. در این نقطه، احتمالاً بطور اختصاصی به استخراج کنندگان بیت کوین مقدار کمی کارمزد تراکنش پرداخت خواهد شد.

  در بخش استخراج با این فرایند بیشتر آشنا خواهید شد.

  چرا بیت کوین ها دارای ارزش هستند؟
  به طور کلی یک چیز وقتی که کاربردی و کمیاب باشد، ارزش پیدا خواهد کرد. بیت کوین ویژگی و کاربردهای بی نظیری دارد و کمیاب بودن و عرضه محدود آن باعث ایجاد ارزش در آن می شود. از این نظر طلا هم با بیت کوین تقریبا مشابه است. طلا هم مانند بیت کوین کاربردی است و همچنین منابع طلا مانند بیت کوین، محدود است و هر دو برای استخراج نیاز به انرژی دارند. طلا نیاز به انرژی مکانیکی و بیت کوین به الکتریسیته نیازمند است. بنابراین بیت کوین دارای ارزش است.
  چه چیزی باعث تغییر قیمت بیت کوین می شود؟
  قیمت بیت کوین مانند هر کالا یا پول دیگری با تقاضا بالا و پایین می شود. با افزایش تقاضا برای بیت کوین، قیمت آن هم افزایش می یابد و با کاهش تقاضا، از قیمت آن کم می شود. بیت کوین ها به تعداد محدود ۲۱ میلیون واحد وجود خواهند داشت به همین دلیل کمیابی آن نقض به‌سزایی در افزایش تقاضا دارد.
  آیا بیت کوین یک حباب است؟

  بیت کوین به دلیل زیر نمی تواند حباب باشد :

   

  ۱- روز به روز پذیرش آن به عنوان یک پول رایج بیشتر می شود.

  یکی از بزرگترین چالش های بیت کوین برای قانون گذاران و موسسات تنظیم مقررات مالی، ماهیت غیرمتمرکز و ارتباط آن با دارک وب است.  با این حال، پذیرش “رسمی” بیت کوین آرام آرام در حال افزایش است و مردم روز به روز آگاه تر از قبل می شوند.

  در آوریل ۲۰۱۷، ژاپن رسما اعلام کرد که قوانینی برای به پذیرش بیت کوین به عنوان روش پرداخت قانونی تصویب خواهد کرد که بلافاصله موجب افزایش قیمت بیت کوین شد و توجه بازرگانان ژاپنی را به خود جلب کرد.

  در فیلیپین، شهروندان به طور قابل توجه ای از بیت کوین برای انجام پرداخت های خود استفاده می کنند. به همین دلیل بانک مرکزی این کشور در فوریه سال ۲۰۱۷ اعلام کرد که مقرراتی برای بیت کوین تنظیم خواهد کرد تا این ارز دیجیتال بتواند به عنوان یک سیستم انتقال رسمی فعال شود و در محور قانون حرکت کند.

  کشورهایی همچون استرالیا و روسیه اخیرا چنین اظهاراتی را ارائه کرده اند که می تواند بیت کوین را به یک ابزار مبادله در این کشورها تبدیل کند . با توجه به تقاضای رو به رشد بیت کوین برای عنوان سرمایه گ

 • 09-رویکرد حقوقی به بیت کوین
  با افزایش قیمت یک واحد پول مجازی یا «بیت کوین» در آبان 1392 به 600 دلار، آمریکا نخستین کشوری بود که به این پدیده نوظهور واکنش نشان داد. سنای آمریکا در این تاریخ، چالش ها و فرصت های پول مجازی را مورد بررسی قرار داد. همچنین سنای آمریکا 2 رژیم حقوقی را برای کنترل و نظارت بر فعالیت های بیت کوین مورد تاکید قرار داد:
  نخستین رژیم حقوقی که در آمریکا برای نظارت و کنترل بیت کوین وضع شد، «قانون انتقال پول الکترونیکی » است. در تعریف سنتی، انتقال پول یک وضعیت است، وضعیتی که شخص «الف» وجه را از فرد «ب» دریافت می کند و آن وجه را یا در زمانی دیگر و یا در مکانی دیگر، به فرد ج منتقل می کند. در این بخش انتقال پول در سطح تمام کشور آمریکا از طریق «شبکه اجرا جرایم مالی » یا (فین سن)، وزارت خزانه داری اجرا می گردد که وظیفه آن نظارت بر اجرای قوانین فدرال در زمینه کسب و کارهای مربوط به خدمات مالی در آمریکا است.
  فین سن در اسفند 1392 (مارس 2013) بیانیه ای را در مورد فعالیت بیت کوین منتشر کرد که در آن بیان شده بود این شبکه تفاوتی میان «انتقال واحد پول دولتی» و یا انتقال بیت کوین، که در بیانیه «پول مجازی غیر متمرکز قابل تبدیل» آورده شده، قایل نیست.
  بدین ترتیب، کسب و کارهایی که به نحوی با انتقال، فروش و یا تبدیل بیت کوین سر و کار داشتند، حالا به عنوان کسب و کارهای خدماتی پولی و یا به طور دقیق تر کسب و کارهای«انتقال پول» شناخته می شوند. این نوع کسب و کارها باید در سامانه «فین سن» به ثبت برسند و نیز با قوانین و الزامات و گزارش دادن آن ها را رعایت کنند. از دید دولت آمریکا، کلیه کسب و کارهایی که در این زمینه فعالیت می کردند و هنوز به ثبت نرسیده اند و قصد ثبت نیز ندارند، شرکت های خاطی محسوب می شوند. 
  همچنین از نظر قواعد حقوقی آمریکا، شرکت هایی که بیت کوین در آن خرید و فروش می شود و یا این پول مجازی ارایه می شود، ملزم به رعایت «قانون رازداری بانکی » هستند. مطبق این قانون، انتقال دهنده های پول باید «قوانین ضد پول شویی آمریکا » و نیز «قوانین شناخت مشتری » را به اجرا بگذارند. به این ترتیب این نوع شرکت ها باید پیش از شروع هر گونه نقل و انتقال وجهی، اطلاعات شناسایی شخصی را از مشتریان خود دریافت کنند.
  اگرچه در جمهوری اسلامی ایران تاکنون به دلیل فقدان شناخت از این پدیده نوظهور یعنی «پول مجازی» مقرراتی هنوز وضع نشده است، اما مقررات مربوط به پول الکترونیکی در ماده 10، قانون برنامه چهارم توسعه (1383)، آیین نامه گسترش بهره برداری از خدمات پول الکترونیکی(1384) و آیین نامه نظام بانکداری الکترونیکی (1386) دیده شده است. در چارچوب این قواعد و مقررات حقوقی و سند بالادستی آن یعنی قانون تجارت ایران(1392) می توان قواعد حقوقی مربوط به بیت کوین را در 3 گام مورد بررسی قرار داد:
  نخستین گام تعیین مراجع ذی صلاح؛ تعریف پول دیجیتالی بایستی باتوجه به فرصت ها و تهدیدهای پیش روی کشور صورت گرفته و نهادهای قانونگذار آن مشخص گردد. از این منظر، جنبه های پولی پول مجازی و مسایلی که به واسطه کارکرد پولی، این نوع پول حادث می شوند، پرداختن به پول مجازی را در حیطه صلاحیت بانک مرکزی، شورای پول و اعتبار، شورای عالی مبارزه با پولشویی، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و پلیس فتا قرار می دهد.
  در دومین گام، جذابیت های تجاری و فقدان پشتیبان قانونی در مورد پول بودن پول مجازی جنبه کالا بودن پول مجازی را پررنگ می سازد و از این نظر بیت کوین را در حیطه صلاحیت سازمان امور مالیاتی و شورای عالی مالیاتی قرار می دهد.
  در سومین گام، جهانی بودن و قابلیت تسهیل مبادلات بین المللی و کمک به صاحبان صنایع و فعالان اقتصادی کشور در حضور جهانی، کارکردی است که بیت کوین دارد، براین پایه، پول مجازی در حیطه صلاحیت ورود وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار می گیرد. همچنین توجه به حوزه های سخت افزاری و نرم افزاری لازم برای کنترل و نظارت بر حوزه بیت کوین نیازمند ورود وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به صحنه است.
  در این چارچوب به نظر می رسد که این حوزه ها بایستی در گام های مشخص قواعد و مقررات آمره خود را برای فعالیت پول مجازی یا بیت کوین در نظر گیرند.
 • 10-رویکرد اقتصادی به بیت کوین
  امروز،گسترش فناوری اطلاعات و ارتباطات، مرزهای زمان و مکان را درنوردیده و افراد همواره و در هر مکانی در دسترس قرار داشته و دانش مورد نیاز انجام کارها از طریق آزمودگی کار با ابزارها به راحتی در اختیار گرفته، و نیازشان را رفع می کنند.همچنین با ظهور شبکه های اجتماعی، شبکه های نقطه به نقطه (P2P)، گسترش ارتباطات بی سیم و پهنای باند وسیع، مفهوم «وب2 »، پردازش شبکه ای، ارایه خدمات نرم افزاری به جای فروش آن و مجازی سازی، دگرگونی های زیادی را در سازوکارهای بازار بانکی و مالی به جای گذاشته است.
  در اقتصاد دانش محور عصر ارتباطات و فضای مجازی، مفهوم محدودیت پذیر عصر صنعتی، از زمان و مکان تغییر کرده و دانش نقشی محوری را برعهده دارد. زمان رخ دادها در بازار و خارج آن تغییر کرده است و دیگر استانداردهای دوران صنعتی کارآمد نیست. زمان تغییرات بسیار کوتاه است و انتظار ثبات دور از دسترس، گذر کوتاه زمان، تغییرات گسترده ای را به دنبال دارد. کسب و کار دیگر شامل مفاهیمی چون توقف شبانه و تعطیلات نیست و باید تداوم ان را در تمام ساعت ها انتظار داشت.
  امروز مکان معنا و محدودیت گذشته خود را از دست داده است. علاوه بر آنکه با وجود فناوری های نوین، بعد مکان دیگر محدودیت قبلی را ندارد، باید دانست که مکان های آفریننش ارزش افزوده و ثروت نیز تغییر کرده اند. دیگر بعد مکان محدود کننده الزامی منابع در دسترس نیست و فناوری و دانش به راحتی بین مکان های زیادی در حال جا به جا شدن هستند.
  مفهوم سرمایه با دانش محور شدن سرمایه ها و لمس ناپذیر شدن آنها، در حال تغییر است. بازار و ساختار اطلاعاتی آن، یعنی نظام قیمت ها، به سمت ویژه سازی و دور شدن از فضای استانداردسازی و یکسان سازی حرکت کرده است. فناوری، امکان مدیریت پول را فراهم آورده و «فرا پول » به شدت در حال گسترش است و بشر رویکردی دوباره به داد و ستد پایاپای را تجربه می کند.
  در چنین جهانی موضوع انتقال ثروت و پول، حفظ امنیت و سرعت آن از موضوع های پایه ای به شمار می آید. بیت کوین یا پول مجازی از جمله فرا پول ها در عصر تازه محسوب می شود که در حال ایجاد تحول در نظام اقتصاد بین المللی است. اما پرسش اینجاست که بیت کوین چه تاثیری می تواند بر اقتصاد بین المللی داشته باشد و دیدگاه اقتصاددانان در این زمینه چیست؟
  اقتصاددانان در مورد بقا و دوام بیت کوین چندان خوشبین نیستند و رشد سریع آن را نیز به حساب هیجان غیرعقلایی کاربران تازه ای گذاشته اند که به سراغ بیت کوین آمده اند. در این زمینه، »بری آیچنگرین» اقتصاددان در دانشگاه برکلی، در مقاله اش در واشنگتن پست می نویسد: «وقتی بتوانیم یک واحد پولی الکترونیک خصوصی داشته باشیم، معنی اش این است که می توانیم واحدهای پولی متعددی از این نوع را داشته باشیم و به این ترتیب هیچ تضمینی وجود ندارد که دیگران همان واحد پولی را که شما استفاده می کنید، بپذیرند».
  «تایلور کوئن» از دانشگاه جورج میسون نیز رشد سریع بیت کوین را به عنوان «نشانه ای از وابستگی بیت کوین به انتظارها و به این ترتیب نشانه ای از طبیعت حبابی آن» می داند. اما بیت کوین برای مدافعانش کم از یک پدیده انقلابی نیست: بیت کوین همان تاثیری را بر اقتصاد جهانی دارد که اشتراک فایل به روش همتا- به- همتا بر دنیای موسیقی و فیلم و ویکی لیکس در مورد اطلاعات محرمانه حکومت ها داشت.
  در هر صورت حامیان بیت کوین معتقدند ساختار غیرمتمرکز این واحد پولی باعث می شود تعقیب آن برای دولت ها و مراجع قانونی به طور تقریبی غیرممکن باشد.
 • 11-بیت کوین چگونه کار می کند؟
  بیت کوین را شاید بتوان یکی از نخستین پیاده سازی های طرحی تحت عنوان «پول رمزدار» دانست، طرحی که برای نخستین بار در سال 1998م (1377) مطرح گردید. بیت کوین با بهره گیری از یک شبکه همتا به همتا، نقل و انتقال وجوه بدون هیچ مدیریت مرکزی انجام می دهد.
  نام کاربری ناکاموتو، اولین سری ۵۰تایی بیت کوین را در ژانویه ۲۰۰۹ ضرب کرد و تصورش این بود که بیت کوین، یک مفهوم اینترنتی یا چیزی مثل اصطلاحات و ایده های اینترنتی خواهد بود. از همان ابتدا، کششی بی سابقه برای این واحد پول مجازی به وجود آمد. از اینرو شناخت کارکرد این پدیده نو در جهان مجازی به تصمیم گیران این اجازه را می دهد تا تصمیم گیری درستی و معقولی در قبال آن داشته باشند.
  اولین مرحله ای که جهت ورود به شبکه بیت کوین نیاز است، یک «کیف پول » خواهد بود. این عمل را می توان از طریق یک نرم افزار ویژه همانند «MultiBit» یا «Bitcoin Wallet» انجام داد. یک کیف پول بیت کوینی در شبکه بیت کوین معادل یک کیف پول فیزیکی می باشد و به شما اجازه می دهد تا با دنیا در تعامل باشید. در حقیقت این کیف پول به شما مالکیت آدرس بیت کوینی را می دهد و شامل کلید شخصی شماست که به شما اجازه می دهد تا بیت کوین های موجود در آدرس بیت کوینی شما را در زنجیره بلوکی خرج کنید. هر کیف بیت کوینی می تواند به شما جمع کل بیت کوین های موجود در همه آدرس های بیت کوین را نشان دهد و به شما اجازه می دهد تا مقادیر خاصی را به اشخاص خاص پرداخت کنید.
  مرحله دوم به اصطلاح ایجاد بلوک یا «زنجیره بلوکی » خوانده می شود. یک بلوک در حقیقت، رکوردی(الگوریتمی) در زنجیره بلوکی است که به طور معمول با عدد 1 شروع می شود.به طور مثال: 1GGEi5CfZitG3XFMNwXt3jeAckEYd7QsPv
  زنجیره بلوکی نیز یک سند عمومی ثبت تراکنش های بیت کوینی برای حفظ ترتیب زمانی است. زنجیره بلوکی بین همه کاربران بیت کوین به اشتراک گذاشته شده است و برای بررسی مقادیر آدرس های بیت کوین و جلوگبری از پرداخت دوگانه می باشد.
  پردازش یا استخراج یا به اصطلاح خود بیت کوینی ها «ماینینگ » یک نظام توزیع شده توافقی است که برای تایید تراکنش های منتظر با قرار دادن آن ها در زنجیره بلوکی مورد استفاده قرار می گیرد. این موضوع ترتیب زمانی در یک زنجیره بلوکی را اجرا می کند، به صورت بی طرفانه از شبکه محافظت می کند و اجازه می دهد تا رایانه های مختلف در چگونگی سیستم به توافق برسند. برای تایید تراکنش ها باید در یک بلوک دسته بندی شوند که متناسب با قوانین بسیار سختگیرانه رمزنگاری است که توسط شبکه تایید خواهد شد. این قوانین از اصلاح بلوک های قبلی جلوگیری می کند چرا که انجام این عمل باعث باطل کردن بلوک های بعدی می شود. همچنین ماینینگ شبیه به این است که یک بخت آزمایی رقابتی ایجاد می کند که به سادگی با اضافه کردن بلوک های متوالی جدید در زنجیره بلوک از هر شخصی سازی جلوگیری می کند. از این طریق، هیچ فردی نمی تواند هر آنچه به زنجیره بلوک وارد شده یا قسمت هایی که در زنجیره بلوک جا به جا شده است را کنترل کند تا پول های خرج شده خود را بازگشت دهد. 
 • 12-همه چیز درباره پول مجازی و بیت کوین
  با ایجاد و گسترش فن آوری های ارتباطی و اطلاعاتی ما شاهد ظهور «فضای مجازی» در گستره و حوزه های تازه هستیم به طوری که بسیاری از کارشناسان و پژوهشگران قرن بیست و یکم را قرن «فضای مجازی » نامیده اند.
  گسترش فناوری های تازه و ارتباطات جهانی مبتنی بر «شبکه » را شاید می توان مهمترین نماد «جهانی شدن» دانست که فضایی متفاوت از فضای جوامع قرون گذشته ایجاد کرده است؛ بیشینه شدن سرعت و کارایی مناسبات، کمینه شدن حاکمیت ها و قدرت نفوذ و تاثیرگذاری آن و تداوم قدرت یابی عناصر «فراحاکمیتی » را می توان از جمله مهمترین تفاوت های عصر حاضر، تاثیرپذیرفته از روندهای جهانی شدن، فضای مجازی و ارتباطات وب پایه به حساب آورد.
  ایجاد و گسترش روابط «فراحاکمیتی» از طریق شبکه به هم پیوسته ای به نام «اینترنت » مهمترین پدیده ای بوده که بشر طی دهه ها تلاش توانسته به آن دست پیدا کند. این شبکه عظیم فارغ از نکات ضعف و قوت آن، امروز به یکی از تاثیرگذارترین و گسترده ترین پدیده های زندگی بشر تبدیل شده است، به طوری که توانسته با سرعتی باورنکردنی، عرصه های مختلفی از شوون سیاسی، اقتصادی و حاکمیتی را در برگیرد.
  با ظهور و گسترش پدیده «جهانی شدن »، فرایند و روندهایی از فرصت ها و تهدید ها پیش روی پژوهشگران، دولتمردان، سیاست گذاران و تصمیم گیران حوزه های مختلف سیاسی، اقتصادی و امنیتی قرار گرفت.
  در این میان، فضای مجازی به عنوان فضایی مبتنی بر بستر «وب » توانسته با پیوند افراد، سازمان ها و نهادها و دولت ها به یکدیگر، ظرفیت «هم پیوندی گسترده» را بسط داده و گستره و دورنمای تازه ای از فضا، مناسبات و توانایی را در حوزه اقتصاد، سیاست و امنیت ایجاد نماید.
  در حوزه سیاست، فضای مجازی ظرفیت هایی برای ایجاد تعامل سیاسی تازه آفریده که بستر مناسبی برای دیپلماسی در حوزه های تازه را محسوب می شود و عرصه عمومی را تحت تاثیر خود قرار داده است.
  در حوزه اقتصاد، فضای مجازی باعث گردیده تا فعالیت های محیط اقتصادی به صورت داد و ستد مجازی، تجارت الکترونیکی، خرید و سفارش اجناس از طریق اینترنت، فروشگاه های مجازی و... صورت گیرد.
  بر این پایه، به نظر می رسد گسترش تجارت الکترونیکی و فعالیت های اقتصادی در فضای مجازی به یکی از عمده ترین نگرانی ها و ملاحظات دولت ها تبدیل شده است و دولت ها در عین حال که تلاش دارند تا فضای همکاری های اقتصادی در فضای مجازی را گسترده سازند، همچنین هنوز تلاش می کنند تا نگاه حاکمیتی خود را در این حوزه حفظ کنند.
  «بیت کوین یا پول مجازی » از جمله نوآوری ها در حوزه تجارت الکترونیکی و مالی محسوب می شود که طی پنج سال گذشته گسترش یافته است. بیت کوین در حقیقت، یک نوآوری اینترنتی با کارکردی مشابه «پول بی پشتوانه » است که طی این سال ها ارزش آن در بازارهای جهانی از چند صدم دلار به صدها دلار افزایش یافته است.
  رویکردها و نظرهای مختلفی در مورد چیستی و کارکرد بیت کوین در میان کارشناسان حوزه فضای مجازی، اقتصاددانان و فعالان اقتصادی وجود دارد. برخی بیت کوین را همانند حباب می دانند و در مورد تبعات و نتایج آن هشدار می دهند و برخی دیگر آن را واکنش قدرت گرفته از فناوری اطلاعات به نابسامانی های نظام مالی و پولی جهانی به شمار می آورند؛ واکنشی که با باز آفرینی مبنایی پول آغاز شده است. به عبارت دیگر از منظر منتقدین نظام مالی جهانی، معماری نظم نوین جهانی با جایگزینی ارزهای دیجیتال با دلار آمریکا پیگیری می شود. از این زاویه، دیدگاه های مختلف و متناقضی در باره ی بیت کوین وجود دارد که لزوم بررسی و پژوهش پیرامون این پدیده تازه اینترنتی و مالی را دوچندان می سازد.
  جمهوری اسلامی ایران نیز طی سال های اخیر با این پدیده نوپای مجازی مالی روبه رو شده است و همزمان با گسترش بیت کوین در جهان، این پدیده نیز در داخل کشورمان از طریق فضای مجازی گسترش یافته و به سرعت تارنماهای مختلفی برای ایجاد و خرید و فروش آن طراحی شده است. اما هنوز نهادهای مختلف، چگونگی مواجهه با این پدیده را به درستی نمی دانند. براین پایه به نظر می رسد که نخست بایستی این پرسش اصلی مطرح گردد که چگونه می توان با این پدیده نوظهور به عنوان پول مجازی روبه رو شد که در کنار این پرسش، پرسش های فرعی همچون چیستی بیت کوین و چگونگی تحرک مالی آن نیز مطرح خواهد شد.
  نکته ی مهم این است که پول مجازی به عنوان یک پدیده نوپای پولی و اینترنتی به دلیل نداشتن پشتوانه حاکمیتی ملی و بین المللی تنها ظرفیت کالایی - بورسی را دارد اما بایستی به دلیل قرار گرفتن در فضای مجازی، لزوم کنترل و نظارت بر آن را از طریق رویه های مالی حاکمیتی انتظار می رود.
 • 13-چالش‌ها و تهدیدهای بیت‌کوین
  بیت‌کوین‌ها در عین گسترش و رونق با چالش‌ها و تهدیدهایی نیز مواجه هستند. گرچه بیت‌کوین در سال 2012 درست در میانه بحران اقتصادی اروپا رونق گرفت اما طبق بررسی‌های صورت‌گرفته بیت‌کوین راه را برای وقوع بحران‌های غیرقابل پیش‌بینی باز می‌کند و تاکنون بارها دچار مشکلات فنی شده که به شدت روی ارزش آن تاثیرگذار بوده است. رواج استفاده از بیت‌کوین می‌تواند کشف جرائمی مانند دزدی هویت را بسیار سخت‌تر کند چون تراکنش‌ها توسط سرور منتشرکننده قابل ردیابی نیستند اما در عین حال جرائمی دیگر مثل فرار از مقررات حاکم بر جریان بین‌المللی سرمایه ساده‌تر خواهد بود و این در حالی است که تنها چند کشور از جمله چین و برزیل مقررات مشخصی در مورد استفاده از بیت‌کوین دارند و سایر کشورها یا معاملات بیت‌کوین را غیرقانونی اعلام کرده‌اند یا مسکوت گذاشته‌اند. فقدان تمرکز بیت‌کوین و وابستگی آن به شبکه غیرمتمرکز امکان نظارت و کنترل روی آن را بسیار دشوار می‌کند و قابلیت اطمینان این پول را برای کسانی که می‌خواهند از آن استفاده کنند، به شدت کاهش می‌دهد و از این نظر بیت‌کوین و سایر پول‌های مجازی به عنوان یک شیوه پرداخت به طور عمده به منظور تبادلات مالی و معاملات غیرقانونی و مجرمانه نظیر مواد مخدر و قاچاق و فرار از پرداخت مالیات و پولشویی مورد استفاده قرار می‌گیرد و از سوی دیگر می‌تواند تسلط کشورهای حاکم بر نظام‌های پرداخت بین‌المللی را که گاهی سوء‌استفاده از قدرت مسلط را به دنبال دارد، تضعیف ‌کند.
 • 14-زمینه بیت‌کوین در اقتصاد جهانی
  مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی نیز تحقیقاتی را در این باره انجام داده است و در گزارش خود آورده است که بیت‌کوین یک نوآوری برخاسته از گسترش اینترنت است و به دلیل کارکرد اقتصادی یکی از مسائل علوم اجتماعی است.

  در علوم اجتماعی زمینه موضوع مورد مطالعه اهمیتی معادل یا شاید بیشتر از خود موضوع مورد مطالعه دارد، بیت‌کوین تحقق یک ایده اقتصادی در قالب یک برنامه رایانه‌ای است و اگر استقبال جامعه نبود، در رایانه به فراموشی سپرده می‌شد اما بیت‌کوین به سرعت مرحله پذیرش از سمت جامعه را طی کرده است.

  به عبارت دیگر در چند سال اخیر دانش به‌کارگیری بیت‌کوین تنها در اختیار عده محدودی از علاقه‌مندان مجامع اینترنتی بوده اما امروزه اندازه بازار بیت‌کوین از بازار کل شرکت‌های سهامی برخی از ملت‌های کوچک و متوسط دنیا بزرگ‌تر است.

  ارزش بیت‌کوین نسبت به دیگر ارزها به واسطه عرضه و تقاضا تعیین شده و رشد و نوسان بسیاری داشته است. برخلاف رشد سریع ارزش بیت‌کوین نسبت به زمان آغاز به کارش، میزان استفاده از بیت‌کوین در حد یک ارز ویژه که بازار محدودی دارد، باقی‌مانده است. در اوایل سال 2013، مقدار کل بیت‌کوین‌های در گردش به 12 میلیون رسید که دو میلیون از سال 2012 بیشتر بود. در سال گذشته به طور متوسط روزانه بیش از 50 هزار تراکنش بیت‌کوین انجام شده است. اوج ارزش بیت‌کوین در دسامبر 2013 اتفاق افتاد که ارزش هر واحد بیت‌کوین به بیش از 1203 دلار رسید. در حالی که طی روزهای آغازین، ارزش آن از چند‌صدم دلار تجاوز نمی‌کرد.

  تخمین زده می‌شود جمع ارزش بازاری بیت‌کوین بیش از 10 میلیارد دلار باشد. در حال حاضر 12 میلیون بیت‌کوین در گردش است. گرچه مقدار کل بیت‌کوین‌هایی که می‌توانند تولید شوند، به صورت قراردادی در 21 میلیون بیت‌کوین محدود شده‌اند.

 • 15-بیت‌کوین به بانک نیاز ندارد
  نظام تراکنش‌های مالی سنتی برای انجام تراکنش‌ها به بانک نیاز دارد. در نظام مالی سنتی، بانک‌ها، کنترل همه تراکنش‌ها را با تغییر اطلاعات دفتر کل در اختیار دارند اما در نظام بیت‌کوین اختیار دفتر کل در دست یک بانک مرکزی نیست و به همین دلیل برخی مراجع از بیت‌کوین با عبارت ارزهای رمز پایه یاد می‌کنند زیرا برای ارزشیابی تراکنش‌ها و نظارت بر تولید بیت‌کوین‌های جدید از اصول رمزنگاری استفاده شده است. طبق گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، هر بیت‌کوین و هر کاربر بیت‌کوین به وسیله یک هویت یکتا، رمزگذاری شده‌اند و همه تراکنش‌ها در دفتر کل عمومی ثبت شده‌اند که برای همه رایانه‌های شبکه قابل مشاهده است اما هیچ اطلاعات شخصی را در مورد طرف‌های درگیر افشا نمی‌کند. دفتر کل عمومی تایید می‌کند که انتقال‌دهنده اولیه بیت‌کوین مالک حقیقی بیت‌کوین خرج شده بوده و در نتیجه تراکنش تایید شده و پذیره بیت‌کوین مالک جدید بیت‌کوین است.
 • 16-علت محبوبیت بیت‌کوین
  از جمله دلایلی که موجب رشد و محبوبیت بیت‌کوین شد، بحران بدهی‌های اروپا در سال 2012 بود که موجب شد شرایط را برای پذیرش قانونی بیت‌کوین فراهم کند و توجه رسانه‌ها و کاربران اینترنتی را به خود جلب کرد. اما زمانی که ارزش بازار بیت‌کوین به یک میلیارد دلار رسید، برخی قیمت‌های آن را حباب خواندند و همین امر موجب شد تا در ماه آوریل سال 2013 ارزش هر بیت‌کوین از 266 دلار به 50 دلار سقوط کند و دوباره به حدود 100 دلار افزایش یابد. ارزش‌گذاری بیت‌کوین افت و خیزهای زیادی داشته است به طوری که تاکنون بالاترین نرخ آن به نوامبر سال 2013 بازمی‌گردد که هر بیت‌کوین 1250 دلار معامله می‌شد اما به تدریج کاهش یافت تا در جایگاه واقعی‌تری قرار بگیرد.

  در همین حال استقبال نهادهای مالی از این ارز دیجیتالی موجب شده است تا دوباره قیمت آن افزایش یابد و با رقم‌های چشمگیری در بازار بورس معامله شود.

 • 17-بیت کوین / نخستین نظام پرداخت دیجیتال غیرمتمرکز
  بیت‌کوین نخستین شبکه مالی کاملاً باز دنیاست. نظام مالی که از مرزهای بانکداری سنتی فراتر رفته است و بدون پشتوانه و وجود نهاد مقررات‌گذار جای خود را در سیستم مالی دنیا باز کرد و توسط یک یا گروهی از برنامه‌نویسان با نام مستعار ساتوشی ناکوموتو ایجاد شد. تراکنش فوری و بدون واسطه، پرداخت جهانی، کارمزد بسیار پایین و بی‌تاثیری تحریم بر باز کردن حساب بیت‌کوین از ویژگی‌های این پول است. همچنین بیت‌کوین از روش‌هایی از جمله exchange خرید با سایر ارزها و درآمد قطره‌ای در ازای مشاهده تبلیغات حاصل می‌شود. وب‌سایت‌هایی نیز وجود دارند که به اعضای خود بیت‌کوین رایگان می‌دهند، عملکرد این وب‌سایت‌ها عموماً مبتنی بر بخت‌آزمایی است. سپس بیت‌کوین می‌تواند با تبدیل شدن به سایر ارزها یا خرید از درگاه بیت‌کوین فروشگاه‌ها به فضای واقعی ورود پیدا کند.
  بیت‌کوین که از رمزنگاری کلید عمومی استفاده می‌کند به کاربران امکان می‌دهد بدون هیچ واسطه‌ای انتقال پول غیرقابل بازگشت انجام دهند.

  بیت‌کوین با روش‌های سنتی متفاوت است. اول اینکه هیچ مرکزیتی ندارد و هیچ کسی مالک یا کنترل‌کننده شبکه آن نیست و یک ساختار فرد به فرد دارد. بیت‌کوین نخستین شبکه مالی کاملاً باز دنیاست به طوری که برای ایجاد یک سرویس مالی در سیستم بانکداری سنتی باید با یک بانک قرارداد بست و با قوانین دست و پاگیر و بسیار محدودکننده‌ای روبه‌رو شد اما در شبکه بیت‌کوین هیچ کدام از این محدودیت‌ها وجود ندارد و افراد نیازی به هیچ مجوز یا همراهی به منظور ایجاد یک شبکه مالی جدید بر پایه بیت‌کوین ندارند. بیت‌کوین پول یا ارز مخصوص به خودش را دارد. شبکه‌های ویزا و مسترکارت یا دیگر شبکه‌های داخل کشور، تراکنش‌ها را با ارزهای سنتی مانند دلار آمریکا یا یورو انجام می‌دهند، این در حالی است که بیت‌کوین تراکنش‌ها را با واحد پولی جدید خود انجام می‌دهد.
  آنچه بیت‌کوین را منحصربه‌فرد می‌سازد، این است که می‌تواند اولین نظام پرداخت دیجیتال کاملاً غیرمتمرکز بدون نیاز به بانک و بانک‌های مرکزی باشد. از سوی دیگر در کنار بیت‌کوین ابزارهای مالی دیجیتالی دیگری نیز وجود دارند. برخی پیش‌بینی می‌کنند که معادل‌های دیگر بیت‌کوین در سال‌های آتی ممکن است از نظر اهمیت از بیت‌کوین پیشی بگیرند. بنابراین هر تعریفی که از بیت‌کوین عرضه شود باید دیگر مشابه‌هایش را نیز تحت پوشش قرار دهد. ابزارهای مالی رقیب بیت‌کوین همگی انشعابات نرم‌افزاری بیت‌کوین محسوب می‌شوند. لایت‌کوین، پی‌پی‌کوین و مانند آن از جمله ارزهای قابل ذکر مشابه هستند و ارزش هر بیت‌کوین در هنگام نگارش این گزارش 227 دلار و حجم معاملات آن پنج میلیون و 987 هزار و 265 دلار بوده است که افزایش چشمگیری را در مدت کوتاه حضورش در معاملات پشت سر گذاشته است.
  بیت‌کوین در سال 2008 با ارسال نامه‌ای ناشناس آغاز به کار کرد. نامه‌ای که با عنوان بیت‌کوین با اسم ساتوشی ناکاموتو در اینترنت فراگیر شد و نخستین بلوک 50 بیت‌کوینی در سال 2009 با مذاکرات افرادی در فروم bitcoin talk قیمت‌گذاری شد و پس از آن اولین تراکنش قابل توجه به ارزش 10 هزار بیت‌کوین اتفاق افتاد که برای خرید مستقیم دو پیتزا هزینه شد.
  ساتوشی ناکاموتو اسم مستعار فرد یا افرادی بود که پروتکل اولیه بیت‌کوین را در سال 2008 طراحی کردند و آن را در سال 2009 وارد شبکه کردند اما از این بازی کنار نکشیدند بلکه خود را در برابر طراحی نرم‌افزار اصلی بیت‌کوین مسوول می‌دانستند و در ارائه اطلاعات فنی در فروم bitcoin talk و شفاف‌سازی و رونق آن فعالانه عمل می‌کردند اما هیچ‌گاه هویت اصلی آنها مشخص نشد. حتی نزدیک‌ترین گروه‌های شناسایی‌شده درگیر در این اتفاق که حتی 72 ساعت پس از انتشار بیت‌کوین نسبت به ثبت دامنه اینترنتی bitcoin.org اقدام کرده بودند موضوع را انکار کردند.
  پس از آن در ششم آگوست سال 2010 گروه‌های داوطلب زیادی در نقاط مختلف در تراکنش‌های آن نقش داشتند اما در پانزدهم آگوست همان سال بزرگ‌ترین مشکل امنیتی این سیستم اتفاق افتاد. به طوری که 184 میلیارد بیت‌کوین طی یک تراکنش تولید شد اما در مدت زمان کوتاهی با حل مشکل پیش آمده، پاک شد و پروتکل آن به روز شد. پس از آن نهادهای زیادی برای پذیرش بیت‌کوین در سیستم‌های مالی خود اعلام آمادگی کردند و اکنون در برخی کشورها نیز بیت‌کوین به عنوان ارز رایج برای خرید و فروش پذیرفته شده است.

 • 18-آینده بازار بیت‌کوین
  پیش‌بینی می‌شود در سال 2140 میلادی به اندازه سقف قراردادی بیت‌کوین تولید شود. همچنین از آنجا که هر بیت‌کوین تا هشت رقم اعشار قابل تقسیم است، مقدار کل بیت‌کوین‌های قابل خرج کردن بیش از دو هزار تریلیون خواهد بود.

  بررسی نوسانات ارزش بیت‌کوین در یک بازه یک‌ساله برحسب دلار نشان می‌دهد تاکنون دو عامل اصلی توانسته‌اند اثرگذاری محسوسی روی بیت‌کوین داشته باشند. اولین عامل، که تاثیر کمتری هم داشته، از جنس عوامل فناورانه بوده است. دومین عامل، مداخلات دولت‌ها و واکنش قدرت‌های جهانی در قالب مقررات‌گذاری این حوزه، عامل مهم‌تری بر میزان اثرگذاری این پدیده و خط سیر تکاملی آن بوده است. همچنین انتظار می‌رود مقررات‌گذاری کشورها تاثیرگذاری محوری بر بیت‌کوین داشته باشد.
  صاحب‌نظران، دو آینده کاملاً متناقض یعنی شکست نظام بیت‌کوین یا تحقق نظام اقتصادی جهانی جدید در مقابل بیت‌کوین را پیش‌بینی کرده‌اند. اما در هر صورت بیت‌کوین در طول پنج سال از آغاز وجودش آنقدر تاثیرگذار بوده است که مراکز سیاست‌پژوهی دستگاه‌های اجرایی کشورها به مطالعه و مقررات‌گذاری پیرامون آن بپردازند. آینده بیت‌کوین وابسته به تاثیر و تاثر عوامل پیرامونی آن است اما چه بیت‌کوین موفق به تحقق آینده مطلوب ایجادکنندگانش شود و چه کاملاً از هم فروپاشد، در برهه کنونی تاثیرپذیری نظام جهانی از جنبش‌های فناورانه شواهد تاریخی به خود گرفته است. بنابراین مراکز سیاست‌پژوهی دنیا و کشورهای مختلف باید به طور مداوم تغییرات فناورانه این‌چنینی را رصد کنند تا در صورت نیاز با تدوین مقررات و اقدامات سیاستی به موقع منافع کشور حفظ شود.

 • 19-برخی از ویژگی های بیت کوین که حایز اهمیت بالایی هستند
  1.برنامه بیت کوین یک برنامه «متن باز » (اپن سورس) است که در جوزه علوم رایانه ای یک چالش ماهیتی به شمار می آید زیرا در مقابل برنامه «متن بسته » (کلوز سورس) است و پیشینه شرکت های تجاری آمریکا مشابه مایکروسافت و اپل نشان دهنده فقدان تمایل به گسترش فرهنگ برنامه های اپن سورس هستند .
  2. بیت کوین امکان توزیع و استخراج بدون پشتوانه و همیشگی را فراهم کرده است.
  «چارلی شرم» نایب رییس بنیاد بیت کوین می گوید: از دید من این است که می توان بدون نیاز به بانک، نهاد مالی یا دولت، بین 2 فرد معامله کرد. نکته جالب توجه دیگر این است که با استفاده از بیت کوین، تورم محدود می ماند و ارزش پول به طور مصنوعی بالا و پایین نمی رود. بنابر این دولت ها و مؤسسات مالی علیه این واحد پولی تازه خواهند ایستاد، چرا که بیت کوین ریشه قدرت چنین ساختارهایی را هدف قرار داده است و از طرفی ایجاد امکان فرار از مالیات در کشورهای دارای بحران مالی لطمه جدی به دولت ها خواهد زد.
  3. فراهم شدن امکان پولشویی و فعالیت های جنایی با بیت کوین
  این یکی از دلایلی است که اعتماد به بیت کوین را کاهش می دهد. به یقین از طریق طلا، الماس، اسکناس و حتی سیستم بانکی نیز امکان پولشویی و انجام فعالیت های جنایی وجود دارد کما اینکه شاهد آن هستیم. اما ایجاد شبکه ای با درآمد و گردش مالی گسترده که امکان خرید و فروش را فراهم می آورد، شرایط آسانتری برای پولشویی گسنرده ایجاد می نماید.
  4.شبکه همتا به همتا بحران کپی رایت، بحران سانسور و امروز بحران مالی
  بیت کوین همان تاثیری را می تواند بر اقتصاد بگذارد که اشتراک پوشه به روش همتا- به- همتا بر دنیای موسیقی و فیلم و ویکی لیکس در مورد اطلاعات محرمانه حکومت ها داشت؛ این بدین معناست که پول مجازی را همانند یک پوشه عادی می توان به اشتراک گذاشت و خرید و فروش کرد.
 • 20-جمع بندی و ارایه پیشنهاد برای بیت کوین
  با اینکه زمان زیادی از معرفی «بیت کوین» (BitCoin) به عنوان واحد پولی «برخط» نمی گذرد، بحث های زیادی حول آن شکل گرفته و نظرها در این رابطه بسیار متفاوت بوده است. تعابیری متناقض، از «پول آینده» تا «پول مجازی» و «پول دیجیتال» برای آن به کار رفته است.
  ایده نخستین ایجاد این واحد پولی اولین بار در سال ۲۰۰۹ در یک مقاله شرح داده شد، نویسنده مقاله یک برنامه نویس ژاپنی به نام «ساتوشی ناکاموتو» است که گویا هیچ کس تا به حال موفق به ملاقات یا تماس با او نشده است. تقریبا با اطمینان می توان گفت که این نام یک نام مستعار است و خیلی ها معتقدند که «ناکاموتو» فقط یک نفر نیست.
  بیت کوین، نخستین نمونه تلاش برای ایجاد یک واحد پولی دیجیتال نیست، پیش از این نیز، تلاش های دیگری در این زمینه صورت گرفته است که از آن جمله می توان واحد پولی منسوخ شده «پول نقد الکترونیکی » و طی سال های اخیر هم، «پول اعتباری فیسبوک » که کاربران فیس بوک از آن برای خریدن کالاو خدمات در محیط فیس بوک استفاده می کنند، نام برد.
  چیزی که بیت کوین را از همه اینها متمایز می کند ساختار «همتا- به- همتای» آن است، اصطلاحی که به نوعی شبکه رایانه ای که در آن هر رایانه به عنوان یک «سرور » عمل می کند، گفته می شود. به این ترتیب هیچ موسسه یا متولی مرکزی این پول نخواهد بود. بیت کوین را می توان از طریق صرافی های آنلاین با انتقال پول از حساب بانکی خریداری کرد و همچنین تارنماهایی نیز هستند که برای شروع، مقدار کمی از این پول را به رایگان در اختیار کاربران خود قرار می دهند.
  در اکتبر 2012 (آبان 1391) بانک مرکزی اتحادیه اروپا، اقدام به انتشار نتایج مطالعات گسترده و جالب توجهی در خصوص پول مجازی نمود. بنا بر گزارش مزبور، تعریف «پول مجازی» عبارت است از: «پول مجازی» نوعی پول دیجیتال و غیر قانونمند است که بوسیله توسعه دهندگان آن صادر و کنترل می شود و توسط اعضا و کاربران یک جامعه مجازی مورد پذیرش و استفاده قرار می گیرد. اما در این میان رویکردهای مختلفی به این پدیده نوظهور فضای مجازی شده و در کشورهای مختلف برآیندهای متفاوتی جهت روبه رو شدن با آن به وجود آمده است.
  کشورهایی همچون آمریکا، آلمان و چین مقررات و قوانینی برای بیت کوین وضع کرده اند و یا از قوانین موجود برای نظارت و کنترل بر آن بهره برده اند که طیف مختلفی از قوانین مرتبط با تجارت الکترونیکی تا اقتصاد بورس را شامل می شود اما هنوز این پدیده بعنوان یک پدیده نوظهور باقی مانده و نه بعنوان یک واحد پول بلکه بعنوان کالا به آن نگریسته می شود.
  در ایران نیز از سال 1391، موضوع پول مجازی و چگونگی کارکرد آن ابتدا در تارنما و وبلاگ های تخصصی مورد توجه قرار گرفت و سپس با فارسی سازی تارنماهای ایجاد و خرید و فروش آن ادامه یافت در حال حاضر پنج تارنمای فارسی بسیار فعال در عرصه پول مجازی فعالیت می کنند.
  براین پایه به نظر می رسد که با گسترش پدیده پول مجازی، لزوم توجه به آن و تصمیم گیری در رابطه با تداوم یا حتی نوع فعالیت آن ضروری به نظر می رسد. در این قالب پژوهش حاضر در چارچوب یافته ها و شاخص های تحقیقی - تحلیلی پیشنهادهای زیر را ارایه می دهد:
  - محدودسازی پول مجازی به دلیل تحرک در فضای مجازی و وجود ابزارهای فناورانه متعدد در گوشی های هوشمند به سختی امکانپذیر است براین پایه به نظر می رسد لزوم هدایت این پدیده نوظهور اولویت بیشتری داشته باشد.
  - تجارب جهانی در مورد بیت کوین نشان می دهد که پول مجازی در بیشتر کشورها بعنوان نه یک پول در گردش بلکه یک کالا مورد شناسایی قرار گرفته است، در این قالب، به نظر می رسد که این موضوع می تواند بعنوان یک یک نگاه پایه ای مورد توجه قرار گیرد.
 • 21-تاریخچه پول و آینده بیت کوین
  قبل از گفتن هر چیزی لازم است تا ذکر کنیم که این مقاله تنها بررسی استفاده‌های پول و بیت کوین در زمان فعلی و در طول تاریخ است. از طرفی در این نوشته قصد داریم تا جایگاه بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتالی را در نظام‌های مالی آینده بررسی کنیم؛ در این مطلب هیچ‌گونه پیش‌بینی قیمتی صورت نگرفته و هیچ اتفاقی در این حوزه‌ها تضمین نمی‌شود.

  «یووال هاراری» در کتاب Sapiens که در سال ۲۰۱۱ به چاپ رسید می‌نویسد:

  پول در مکان‌ها و زمان‌های بسیاری ایجادشده است. توسعه‌ای، این‌چنینی نیاز به هیچ ابزار خاصی ندارد، چراکه این تغییر تنها انقلابی ذهنی خواهد بود. ایجاد یک پول تنها نیازمند واقعیتی ذهنی است که در اذهان افراد و تصورات آنها ریشه دارد.

  پول سکه یا اسکناس بانکی نیست. پول چیزی است که مردم به صورت آگاهانه اقدام به استفاده از آنها برای تبادل چیزهایی می‌کنند که ارزش‌دارند و می‌توان در قبالش خدمات یا کالاهایی را دریافت کرد.

  گزاره ارزش بیت کوین، یک ارز دیجیتالی نیست. ۹۰ درصد پول‌های موجود به صورت دیجیتالی هستند. گزاره ارزش بیت کوین اصولی است که ارزشش را به‌عنوان یک ارز دیجیتالی تضمین می‌کند.

  تاریخچه پول و آینده بیت کوین

  برای مشاهده سایز اصلی، روی تصویر کلیک کنید

  پرده اول: تاریخچه پول

  تاریخچه پول و آینده بیت کوین

  بر طبق شواهد، داستان از زمان جمع‌کردن و شکار آغاز شد، مسائلی که بیشتر از نود درصد تاریخ بشریت را تشکیل می‌دهند. در طول آن دوره، انسان‌ها به موجوداتی همه‌فن‌حریف شباهت داشتند که تمامی مهارت‌های لازم برای بقا را فرا می‌گرفتند. ناخودآگاه، تصویری این‌چنینی به ذهنمان خطور می‌کند: یک غار که در آن فردی سعی می‌کند تا با فروختن پوست خرگوش به فردی دیگر، مایحتاج لازم خود که مثلا گوشت گراز است را فراهم کند. امروزه از چنین تبادلی با عنوان تبادل کالا با کالا یا معامله پایاپای یاد می‌شود، سیستمی که در اولین روزهای تولد مفهوم تراکنش، مورد قبول همگان قرار داشت.

  ذکر عبارت مورد قبول ازآن‌ جهت است که «دیوید گریبر»، انسان‌شناس، در این مورد باور دارد که مفاهیمی نظیر معامله پایاپای در دوران ابتدایی خود درواقع قبل از مفهوم پول وجود نداشته‌اند. اما در صورت وجود آن نیز، به شکل امروزه آن و تبادلات هرروزه نبوده است. تصور کنید که چقدر سخت می‌شود اگر شما کالایی را داشتید که هیچ‌کس تمایل به معامله با شمارا نداشت. در این صورت بقای شما چندان طولانی نمی‌شد. یا اینکه اگر کالای شما یک ماموت مرده بود چه می‌شد؟ آیا امکان این بود که ماموت را برای تجارت همه‌جا دنبال خودتان می‌کشیدید؟

  نان‌آور خانواده

  تاریخچه پول و آینده بیت کوین

  تقریباً در دوره چهارم زمین‌شناسی، یعنی آخرین عصر یخبندان که ده هزار سال پیش رخ‌داده، بومی‌سازی تولید گندم، غلات و پرورش حیوانات، با افزایش جمیعت و یکجانشینی در میان انسان‌ها، قوت گرفت. این در حالی بود که چنین بومی‌سازی‌هایی باعث رونق و ظهور کشاورزی شد. اینجا بود که با متمرکز شدن جمعیت‌ها، جوامع شکل گرفتند. در همین زمان بود که نیاز به فراگیری تمام فنون کم‌رنگ شد. به‌جای این کار، هر فرد شروع به برگزیدن یک حرفه خاص کرد.

  عده‌ای پیشه کشاورزی را پیش گرفتند و عده‌ای خیاطی و خیلی زود شغلی با عنوان حسابداری به وجود آمد. چرا که چنین سیستمی نمی‌توانست تنها با یک پیشه برای هر فرد پیش برود. یک تاجر لباس می‌توانست به یک کشاورز لباس پیشنهاد دهد و در قبالش گندم بگیرد، اما یک کشاورز به لباس جدید نیاز نداشت چراکه نیاز کشاورز به لباس مانند نیاز تاجر به گندم روزانه نبود. به‌منظور گرفتن غذا در سیستم پایاپای، یک خیاط باید قبل از اینکه رنگ نان را سر سفره خود می‌دید، فرایند طولانی را طی می‌کرد تا محصول خود را با نان معاوضه نماید. این‌طور شد که تلاش برای دستیابی به نان و آوردن آن بر سر سفره، نان‌آوری نام گرفت!

  قوانین باستانی تعیین پول

  تاریخچه پول و آینده بیت کوین

  نیاز یک سیستم کنترل‌شده تراکنش‌ها باعث شد تا راه برای ظهور پول باز شود. پول باعث می‌شد تا هم معیار برای سنجش ارزش یک کالا به وجود بی آید و هم امکان انجام معاملات فراهم می‌شد. اما ظهور پول فاصله‌ی زیادی با ظهور کاغذ و سکه داشت. کاغذ و سکه‌ای که امروزه به یکی از دوست‌داشتنی ترین بخش‌های زندگی ما تبدیل‌شده است. پوسته صدف یکی از اولین و محبوب‌ترین اشکال پول بود که در آفریقا و آسیا از آن استفاده می‌شد. درواقع این صدف‌ها تا قرن نوزدهم میلادی به‌نوعی یک ارز مبادله‌ای در آفریقا بودند (به‌ویژه اوگاندا) بودند.

  بانک‌های ماقبل تاریخ اولین بار در منطقه بین‌النهرین مشاهده شدند، جایی که در آن مردم اشیای قیمتی خود را برای تجارت یا نگهداری به آنجا می‌سپردند. با این سیستم جدید، نیاز به ایجاد گزارش‌ها دریافت‌ها و پرداخت‌ها الزامی به نظر می‌رسید. با ایجاد چنین سازوکاری اولین دفتر کل نیز ابداع شد.

  اما ایجاد و ساخت پول، اتفاقی نبود که از بین‌النهرین آغاز و طبق یک اجماع همگانی به همه جای دنیا منتقل شود. درست به‌مانند امروز، در آن دوران نیز ارزهای بسیاری وجود داشتند و پوسته صدف‌ها به‌عنوان یک ارز جهانی موردقبول نبودند. غلات، البسه و دیگر اشیای این‌چنینی، همه و همه به‌عنوان یک ارز دارای ارزش بودند. این در حالی است که شاید تمام این موارد از یکدیگر متمایز باشند، اما در ویژگی‌های اساسی، همه یکسان‌اند:

  یک: همه آنها فیزیکی هستند. هیچ‌وقت ایده‌ها و مفاهیم نمی‌توانند به‌عنوان یک ارز استفاده شوند. صد البته شاید ایده‌ها باعث ایجاد و کسب پول شوند، اما هیچ‌وقت نمی‌توانند خود پول باشند.

  دو: ازلحاظ فیزیکی پایدار باشند. تنها  ملموس بودن یکشی برای تبدیل‌شدن به پول کافی نیست. شاید اگر هر جامعه‌ای با برگ درختان معاملات خود را انجام دهد، با یک باد ورشکست شود! مشکل اصلی اینجاست که آیا می‌توانید پنجاه برگ را در جیب خود بگذارید؟

  سه: کسب رضایت جامعه برای قبول آنها لازم است. اگر دو اصل بالا نیز برای یک ارز رعایت شوند، بدون اجماع از کجا می‌توان فهمید که ارزی که در اختیاردارید، توسط بقیه موردقبول واقع می‌شود؟ درصورتی‌ که هرکسی ارز مخصوص به خود را داشته باشند، اطمینان از جواب چنین سؤالی غیرممکن خواهد شد.

  یافتن دو ویژگی اول در مواردی مانند صدف‌ها، غلات و البسه، آسان است اما برآورده کردن مسئله سوم، کمی مشکل خواهد شد. بدون در نظر گرفتن چنین اصلی، پذیرش و ثبات یک ارز را نمی‌توان تضمین کرد. تقریباً در سال ۶۰۰ قبل از میلاد، با اختراع سکه، مشکل آخر نیز حل شد.

  امکان بهره‌مندی از نظارت‌های مرکزی به‌وسیله سکه‌ها

  مشکلی که در ارتباط با غلات به‌عنوان پول وجود داشت، این بود که می‌توانستید غلات بکارید و غلات بیشتری برداشت کنید. این مسئله در مورد صدف‌ها نیز صدق می‌کرد و شما می‌توانستید با سر زدن به ساحل پول دربیاورید. در این صورت چطور می‌توان سیستمی مالی تنظیم نمود که درعین‌حال که هرکسی می‌تواند هر زمان که بخواهد پول بیشتری دربیاورد، مورداطمینان هم باشد؟ این موضوع همان مشکلی بود که سکه موفق به عبور از آن شدند.تاریخچه پول و آینده بیت کوین

  مردمان «لیدی» در یونان باستان اولین انسان‌هایی بودند که شروع به ضرب سکه کردند. پانصد سال بعد، شهرهای بزرگ‌تری مانند آتن نیز اقدامی مشابه را انجام دادند. بر خلاف غلات و صدف، این امکان برای مردم وجود نداشت که در طبیعت طلا و نقره پیدا کنند و با ذوب کردنشان سکه ضرب کرنند. حتی امروزه نیز باوجود فناوری‌های پیشرفته، چنین کاری فراتر از توانایی ما انسان‌هاست.

  به این منظور که هر سکه‌ای دارای نشانی مشخص بر روی خود باشد، حاکمان اقدام به حک کردن چهره‌های خود یا نشان‌های ملی روی آنها کردند تا به این وسیله به مردم تضمین دهند که وجود چهره آنها بر روی سکه، ارزش آن را تعیین می‌کند. به‌عنوان‌مثال تا زمانی که تمدن آنها باقی بماند، سکه‌ها نیز دارای ارزش‌اند. این تغییر رویه به سمت سکه‌ها باعث شد تا به‌وسیله سکه و ارزهایی که در نظر مردم مقبول بودند، این چرخه تحت نظارت و کنترل حاکمان باشد.

  ظهور کاغذ

  تاریخچه پول و آینده بیت کوین

  درعین‌حال که اختراع سکه باعث حل شدن بسیاری از مشکلات شد، اما نقاط ضعفی نیز برای آنها وجود داشت. به‌عنوان‌مثال، سکه‌ها از فلزات گران‌بهایی مانند طلا ساخته می‌شدند. با گردش سکه‌ها و افزایش منابع، در دسترس بودن چنین فلزاتی نیز کمتر و کمتر می‌شد. به‌علاوه، سکه‌ها وزن سنگینی داشتند و فضای بسیاری را اشغال می‌کردند که حمل آنها را بسیار سخت می‌کرد. چنین مشکلات سبب شد تا کاغذ ساخته شود.

  صد سال پیش از میلاد مسیح، چینی‌ها اولین نمونه از کاغذ را اختراع کردند. کمی بعد نیز اولین استفاده از کاغذ صورت گرفت. مردم به‌جای اینکه سکه‌ها را به دنبال خود بکشند، می‌توانستند اشیای قیمتی خود را نزد بانک‌ها به امانت بگذارند؛ بانک نیز به‌منظور تضمین ارزش این اشیا، کاغذی امضاشده را به افراد تحویل می‌داد. چنین سازوکاری بر پایه اعتماد بناشده بود و اشیا در قبال یادداشت امضاشده، در اختیار افراد قرار می‌گرفت. در اینجا به‌جای تبادل اشیا، مردم این امکان را داشتند که یادداشت‌ها را معامله کنند.

  با یورش مغول‌ها به چین و غارت آن کشور، فناوری تولید کاغذ و استفاده از آن به‌عنوان یک ارز را نیز از چینی‌ها فراگرفتند. در قرن سیزدهم میلادی، «مارکوپولو»، پول کاغذی را به اروپا می‌آورد و در قرن ۱۷ میلادی طلاسازان بسیاری با استفاده از برگه‌های کاغذ به‌عنوان اوراق قرضه به دادوستد می‌پرداختند. این اوراق قرضه خود توسط طلایی که در اختیارشان بود پشتیبانی می‌شدند.

  ازآنجایی‌که مردم از کاغذ و یادداشت‌های کاغذی برای تمام معاملات خود استفاده می‌کردند، بانک‌های اروپایی شروع به عرضه اسکناس‌هایی کردند که می‌شد تمام آنها را یکجا پشتیبانی کرد و دیگر نیازی به پشتوانه سازی برای تک‌تک آنها نبود. چراکه به عقیده آنها امکان ندارد که تمام افراد در یک زمان، معادل اوراق خود طلا درخواست کنند. این اولین سیاست و استفاده‌ای بود که به شکل امروزی از پول صورت می‌گرفت.

  دور شدن پول از طلا

  تاریخچه پول و آینده بیت کوین

  امروزه طلا و نقره پشت ارزها را نمی‌توان بازخرید کرد. اما اوضاع  تا دهه سی میلادی این‌گونه نبود. در آن زمان هر دلاری که چاپ می‌شد، پشتوانه‌ای برابر باارزش ۰٫۴ دلار طلا را داشت. آمریکایی‌ها برخلاف اروپایی‌ها بر این عقیده بودند که ممکن است روزی تمام جمعیت خواهان ارزش پول خود باشند. به خاطر همین آنها در ارزش طلای پشت هر دلار ارفاق به خرج دادند.

  این در حالی بود که اوایل این دهه، ازلحاظ اقتصادی زمان مناسبی برای ایالات‌متحده نبود. رکورد بزرگ در سال ۱۹۲۹ به وقوع پیوست و بازار سهام سقوط کرد.

  برای احیای دوباره اقتصادی آمریکا، «فرانکلین دی روزولت»، رئیس‌جمهور وقت، تصمیم گرفت که به‌منظور اجرای برنامه‌های بودجه‌ای خود، اسکناس چاپ کند. شوربختانه، باوجود مقادیر محدود طلا، دست او بسته بود، از طرفی به دلیل رکود نمی‌توانست مالیات‌ها را افزایش دهد و به خاطر عدم وجود طلای کافی، امکان چاپ اسکناس هم وجود نداشت. رکود بزرگ باعث شد تا هر فرد به یک جوینده طلا تبدیل شود. مردم از ترس اینکه تمام اقتصاد از هم بپاشد جلوی در بانک‌ها صف می‌بستند. این در حالی بود که بانک‌ها برای هر دلار تنها ۰٫۴ دلار پشتوانه در اختیار داشتند.

  از همین رو در سال ۱۹۹۳، روزولت به‌صورت غیرقانونی مالکیت طلاها را به نام خود تغییر داد. وی به‌منظور جلوگیری از برداشت ذخایر طلا از بانک‌ها، آنها را سه روز تعطیل کرد. پس‌ازآن بود که مالکیت شخصی طلا برای شهروندان ممنوع شد. با تبدیل‌شدن این کار به جرم، فردی که طلا در اختیار داشت، به ده سال زندان محکوم می‌شد. تمامی مردم مکلف بودند که طلاهای خود را به بانک مرکزی فدرال تحویل دهند و درازای آنها پول کاغذی دریافت نمایند.

  علیرغم اقداماتی که هنوز هم جای بحث فراوان دارد، چنین نقشه‌ای نتوانست جلوی رکورد بزرگ را بگیرد و این رخداد تا شش سال بعد نیز ادامه داشت. ابعاد صدمات این حادثه بسیار گسترده بود به‌طوری‌که در سال ۱۹۷۱، رئیس‌جمهوری «ریچارد نیکسون»، رسماً اعلام کرد که دیگر طلا پشتوانه دلار نخواهد بود. در اختیار داشتن طلا نیز تا سال ۱۹۹۷ غیرقانونی باقی ماند. رئیس‌جمهور «فورد» در حالی خرید و فروش طلا را قانونی کرد که اصلاً نمی‌دانست این کار غیرقانونی بوده!

  سیستم‌های مالی امروزی

  تاریخچه پول و آینده بیت کوین

  حالا نوبت به سیستم‌های مالی امروزی رسیده است. کمی قبل‌تر از سیستم‌های معاملات پایاپای گفتیم و فهمیدیم که چنین معاملات بر پایه ارزش اشیا مختلف تعیین می‌شود. سپس استفاده از غلات و صدف را به‌عنوان ارز مورد بررسی قراردادیم. با گسترش حکومت‌ها کم‌کم پای سکه به معاملات مردم باز شد و با سخت‌تر شدن حمل سکه‌ها، نوبت به کاغذ بود که جایگزین آنها شود.

  با پر رنگ‌تر شدن نقش کاغذ در تراکنش‌هایی که امروزه انجام می‌شود، دولت‌ها توجه بیشتری را نسبت به ارزهای کاغذی نشان دادند. چیزی نگذشت که ارزها کاملاً از وابستگی خود به فلزات گران‌بهایی درآمدند که ارزش خود را ناشی از همان‌ها می‌دانستند. در همین زمان بود که ارزش پول‌های کاغذی توسط دولت‌ها تنظیم می‌شد و دولت‌ها تضمین می‌کردند که این اوراق ارزش‌دارند.

  امروزه حتی ارزهای کاغذی نیز تنها ارز درستی نیستند که بحث بر سر آنها وجود دارد. یووال هاراری در کتاب خود می‌نویسد:

  حتی امروز نیز اسکناس‌ها و سکه‌ها، از انواع کم یاب پول به‌حساب می‌آیند. مجموع پول‌های دنیا شصت تریلیون دلار است، بااین‌حال جمع تمام سکه‌ها و اسکناس‌های دنیا چیزی  کمتر ۶ تریلیون دلار است. بیش از نود درصد تمام پول‌های دنیا، تنها در سرورهای رایانه‌های وجود دارند.

  به‌عبارت‌دیگر نود درصد تمام ارزهای جهان، به‌صورت ارز دیجیتالی است! البته این آمار سال ۲۰۱۱ گرفته‌شده و ممکن است امروز، این ارقام بالاتر نیز باشند.

  پرده دوم: ورود بیت کوین

  تاریخچه پول و آینده بیت کوین

  در سال ۲۰۰۹، فرد یا گروهی ناشناس تحت عنوان «ساتوشی ناکاموتو» مقاله‌ای را منتشر کردند. در میان این مقاله ایده ارزی همتا به همتا، غیرمتمرکز و بدون نیاز به اطمینان میان طرفین، ارائه شد که بیت کوین نام داشت. از اصلی‌ترین اصول این ارز می‌توان به ارکان زیر اشاره کرد:

  غیرمتمرکز بودن: در مورد بیت کوین هیچ‌گونه نظارت مرکزی‌ای وجود ندارد. تنها مشترکین این اقتصاد هستند که باعث بقای آن می‌شوند.

  بی‌نیازی به اطمینان طرفین: این رویکرد تضمین می‌کند که بدون نیاز به اطمینان می‌توان شفافیت و دقت را به ارمغان آورد. به‌علاوه، سیستم‌های متمرکز، جامعه را ملزم به اطمینان کردن می‌کنند. به‌عنوان‌مثال من اعتماد می‌کنم که بانک من پول‌های مرا از دست نمی‌دهد.

  همتا به همتا: در این رویکرد انجام تراکنش‌ها، واسطه از میان می‌رود. درنتیجه انجام یک تراکنش و معامله مستقیماً توسط طرفین صورت می‌گیرد.

  در این مقاله از سیستم اثبات کار که از روی Hashcash ارائه شده توسط «آدام بک» در سال ۱۹۹۷، استفاده‌شده بود. ناکاموتو با بازنویسی سیستم بک توانست سازوکاری که بیت کوین بر پایه آن عمل می‌کند را معرفی نماید.

  بخش عمده ارزش بیت کوین به‌واسطه اولین بودن آن در عرصه ارزهای دیجیتالی نیست. همان‌طور که قبلاً اشاره شد، در حال حاضر نود درصد تمام ارزهای جهانی در اشکال دیجیتالی وجود دارند. درست به‌مانند ایالت متحده که پیش‌تر برای هر دلار ارزشی معادل ۰٫۴ دلار طلا را به‌عنوان پشتوانه در نظر گرفته بود؛ در سیستم مالی فعلی برای هر نه دلاری که به‌صورت دیجیتالی وجود دارد، یک دلار فیزیکی چاپ می‌شود. مفهوم یک ارز دیجیتالی دقیقاً همان سازوکاری است که شما با هر بار استفاده از کارت اعتباری‌تان، از آن استفاده می‌کنید.

  گزاره ارزش بیت کوین با بلاک چین و ذات غیرمتمرکز آن و تجربه یک ارز دیجیتالی تعریف می‌شود. به‌عبارت‌دیگر یک تراکنش همتا به همتای مستقیم، بدون نیاز به اطمینان و غیرمتمرکز است که تعیین‌کننده ارزش گزاره بیت کوین است. اهمیت بالای چنین مسائلی همیشه در میان حباب‌های قیمتی و هایپ های پیرامون آن گم می‌شود. حالا وقتی پرده این حباب‌ها را کنار بزنیم چیزی که خواهیم دید، پشت کردن به کنترل‌ها و چرخه‌هایی است که توسط دولت‌ها مدیریت می‌شود.

  سیستم مالی جدید از رشد جهانی بهره می‌برد

  تاریخچه پول و آینده بیت کوین

  درعین‌حال که ما تصور می‌کنیم به‌وسیله خدماتی مانند اینترنت به یکدیگر متصل هستیم، واقعیت این است که ما در دنیای امروز از یکدیگر جداییم. جهانی کردن تمام جنبه‌های زندگی در زمان حال چیزی شبیه به یک رؤیای عاشقانه است. در حال حاضر ۳۹ درصد از جمعیت فعلی دنیا که چیزی در حدود سه میلیارد نفر را در بر می‌گیرد، هیچ‌گونه دسترسی‌ای به بانک ندارند. شاید باوجوداین کمی فکر کنیم که ما جزو نیمه‌ی مرفه جامعه باشیم!

  متصل شدن جهان و جهانی‌شدن انسان‌ها و روابط  آنها فشاری را بر جامعه تحمیل می‌کند که به‌واسطه آن نیاز به یک ارز در مقیاس جهانی پر رنگ‌تر خواهد شد. سعی کنید که مقادیر زیادی پول را به آن‌سوی مرزها منتقل کنید؛ در این حالت می‌توانید احساس کنید که بسته به کشوری که در آن زندگی می‌کنید، این کار چقدر مشکل و دردسرساز و گران و آهسته خواهد بود. علیرغم وجود نود درصدی ارزها به‌صورت دیجیتالی، روند انتقال این پول‌ها به‌قدری کند و پر مانع است که جلوی پیشرفت جهان را می‌گیرد.

  تحولات پول و تراکنش‌ها در طول تاریخ بشریت، همیشه رو به‌سوی بهبود داشته است. معاملات پایاپای جای خود را به معاملات به‌وسیله صدف‌ها و غلات داد که به‌موجب آن تراکنش‌ها و تبادلات آسان‌تر شد. صدف‌ها نیز جای خود را به سکه‌هایی دادند که به‌صورت محدود از فلزات گران‌بها ساخته‌شده بودند. به این وسیله تضمین بهتری از ارزش این سکه‌ها مهیا شد. تبادلات به‌وسیله سکه‌ها نیز جای خود را به اسکناس‌هایی داد که توسط فلزات گران‌بها پشتیبانی می‌شدند. اخیر نیز پشتوانه‌ها به‌منظور کنترل بهتر و مسائلی نظیر تورم، از اشیای قیمتی تغییر کرده‌اند. امروز استفاده از اسکناس‌ها کمتر و کمتر می‌شود و اشکال دیجیتالی پول در حال جایگزین شدن هستند.

  باوجود موانع و محدودیت‌ها در سطوح سیاسی، جایگزین اسکناس‌ها با انواع دیجیتالی پول در سطوح اجتماعی در حال انجام است. تلاش‌های بشری به‌منظور اتصال ورای مرزها و روابط سیاسی در حال اجراست. چنین تلاش‌هایی به‌منظور تغییر از یک چرخه کنترل‌شده توسط دولت‌ها به یک نقطه عطف صورت می‌پذیرد. جایی که کاربران باید میان اعتماد یا رهاسازی یکی را انتخاب نمایند. آینده نیازمند راهکاری دیگر است تا در سیستم جدید مالی بتوان تراکنش‌ها را صورت داد.

  شاید بیت کوین راه چاره نباشد

  تاریخچه پول و آینده بیت کوین

  اصولی که بلاک چین به‌وسیله بیت کوین ارائه می‌کند شاید یک راهکار دیگر باشد. بیت کوین برای غیرمتمرکز بودن ساخته‌شده؛ این یعنی از هر تراکنش یک رونوشت برای تمام افراد حاضر در شبکه، وجود خواهد داشت. این افراد در تائید تراکنش‌ها قبلی و بعدی در شبکه نیز نقش دارند. با این کار تمامی افراد حاضر در کارها دخیل هستند و این وظیفه یک فرد یا نهاد نیست. در اینجا جامعه یک کلیت است. به علاوه هر چه تعداد کاربران بیت کوین بیشتر باشد، بهبودها شبکه نیز بیشتر است و امنیت آن بالاتر خواهد بود. چراکه هر چه جامعه بیت کوین بزرگ‌تر باشد، بلاک چین آن بزرگ‌تر خواهد بود و هر چه این بلاک چین بزرگ‌تر باشد، در مقابل حملات هکرها مقاوم‌تر است.

  ازآنجایی‌که بیت کوین اولین ارز دیجیتالی دنیاست، به‌واسطه شهرتش ارزشمند‌است. از طرفی نمونه‌ای از یک ارز دیجیتالی مناسب را ارائه می‌کند و اثباتی بر این ادعاست که یک مفهوم می‌تواند کارساز و سودمند هم باشد. طی یک دهه بیت کوین به یک موضوع جهانی بدل شده.

  پیش‌تر گفته شد که شاید بیت کوین راه چاره نباشد. درحالی‌که ایده اصلی بیت کوین که توسط ساتوشی ارائه شد، برای مردم عادی‌ای بود که در تائید تراکنش‌های شبکه دخیل باشند و از این راه به پاداش برسند، عده‌ای فهمیدند که باقدرت پردازشی بیشتر می‌توان سریع‌تر تراکنش‌ها را تائید نمود و از این طریق دست بالاتری را برای خود داشته باشند. ازلحاظ فنی بیت کوین از الگوریتم SHA-256 در عملیات‌های هش خود استفاده می‌کند؛ در این الگوریتم با بالاتر رفتن میزان قدرت پردازشی، خروجی نیز بالاتر خواهد بود. امروز بسیاری از دستگاه‌های ASIC این شانس را دارند که بتوانند از پاداش‌های شبکه بیت کوین استفاده کنند.

  استخراج بیت کوین درواقع روند به‌روزرسانی دفتر کل این شبکه است. با بالاتر رفتن سرعت رایانه یا رایانه‌ها، می‌توان پاداش‌های بیشتری نیز دریافت نمود.

  تاریخچه پول و آینده بیت کوین

  در آن روی سکه از نقاط ضعف چنین سازوکاری می‌توان به گران بودن هزینه‌های آن به‌ویژه هزینه‌های مرتبط با برق اشاره نمود. بر اساس آمارهای وب‌سایت «دیجی کونومیست»، میزان برق مصرفی نگهداری شبکه بیت کوین چیزی در حدود برق مصرفی کشور الجزیره است. این میزان کمی کمتر از سه میلیارد دلار است. دی‌اکسید کربنی هم که از یک تراکنش بیت کوین حاصل می‌شود با دی‌اکسید کربن ۵۱۰ هزار تراکنش کارت‌های ویزا برابری می‌کند.

  واقعیت این است که بلاک چین بیت کوین برای صرف چنین انرژی‌ای طراحی نشده. برای بهره‌مندی از پاداش یک تراکنش بیت کوین، ده دقیقه زمان لازم است؛ این زمان در مورد یک رایانه یا یک‌میلیون رایانه یکسان است. میزان انرژی مصرفی از آنجایی بالا می‌رود که حجم گسترده‌ای از رایانه‌ها برای دریافت این پاداش در حال رقابت‌اند. به‌عنوان‌مثال اگر بیت کوین بتواند بر این مشکل فائق آید، می‌تواند به اصلی‌ترین نامزد برای یک ارز جهانی بدل شود.

  یکی از اصلی‌ترین انتقادها که بیت کوین و استفاده از آن به‌عنوان یک ارز جهانی وارد می‌شود، استفاده از بیت کوین به‌عنوان ارز اصلی برای عملیات‌های قاچاق است. اما باید گفت که چنین فعالیت‌هایی پیش از تولد بیت کوین نیز وجود داشته و بعد از بیت کوین هم از بین نخواهد رفت. همین مسئله را می‌توان به‌تمامی جنبه‌های زندگی فعلی تعمیم داد. تراکنش‌های بیت کوین به همان اندازه می‌تواند پتانسیل فعالیت‌های غیرقانونی باشد که معاملات به‌وسیله پول نقد این احتمال را به همراه دارد. به عبارتی اگر قصد انجام کاری وجود داشته باشد، قطعاً راه‌حلش نیز پیدا خواهد شد.

  نیاز به جایگزینی پول‌های فعلی و یک سیستم مالی جدید غیرقابل‌اجتناب است. این بدان معنی نیست که بیت کوین سودمند یا غیر سودمند است بلکه تنها نگاهی به آینده انقلابی پول است.

  ظهور ارزش

  تاریخچه پول و آینده بیت کوین

  علیرغم اینکه آمریکا در حال حاضر دیگر دلار پشتوانه‌ی طلا ندارد، اما یک دلار همچنان یک دلار است. چراکه دولت ایالات‌متحده پشتیبان اصلی دلار است. این داستان پشت پرده تمام ارزهای فعلی است و دولت‌های هر کشور، پول رایج آن کشور را حمایت می‌کنند.

  درنهایت بحث دیگری که در میان است، وجود مقبولیت خواهد بود. می‌توان گفت که مقبولیت به اندازه پشتیبانی دولت برای بدل شدن به یک ارز با ارزش در انجام تراکنش‌ها لازم است.

  مقبولیت دنیای ارزهای دیجیتالی وجود دارد، اما هیچ‌گونه بدنه‌ای از جنس دولت یا یک قدرت مرکزی در آن دیده نمی‌شود که بتواند ارزش آن را تضمین نماید. از طرف دیگر برای به‌دست آوردن همین مقبولیت، ارزهای دیجیتالی از مشکلات ریزودرشت بسیاری عبور کرده‌اند. در سال ۲۰۱۵ بود که توجهات بسیاری معطوف به ظهور قراردادهای هوشمند و ICOهایی شد که توسط اتریوم ایجاد شدند.

  تاریخچه پول و آینده بیت کوین

  ICO نوعی رویداد است که در آن حامیان اولیه یک سکه، بر پایه اهداف و باورهایی که پشت یک ارز جدید است، بر روی آن سرمایه‌گذاری می‌کنند. این سرمایه گذاری‌ها معمولاً به‌وسیله یک ارز دیجیتالی قدرتمندتر صورت می‌گیرند. به‌عنوان‌مثال فرض کنید که من قصد انتشار ارزی با نام «فودی کوین» را دارم. باعرضه یک ICO به مردم اعلام می‌کنم که چه رویکردهایی در مورد فودی کوین وجود دارد و اهداف آن  چیست. قیمت پایه را ۵۰۰ فودی کوین در ازای هر اتریوم تعیین می‌کنم. هر فردی که نسبت به فودی کوین علاقه داشته باشد، می‌تواند بر روی آن سرمایه گذاری کند. در حال حاضر ICOها محدودیت‌هایی از لحاظ قانون گذاری دارند و در قبال آنها باید جوانب مختلف امنیتی را در نظر گرفت. مثال بالا تنها برای فهم بهتر نحوه عملکرد ICOها آورده شد.

  اگر امروز نگاهی به وب‌سایت «کوین لیب» بی اندازیم، چیزی بیش از سه هزار و سیصد ارز دیجیتالی مختلف را می‌بینم. طیف وسیعی از این ارزها به‌عنوان یک توکن اتریوم در دسترس هستند و از دل ICOها بیرون آمده‌اند. این در حالی است که بسیاری دیگر نیز با عنوان «سکه‌های گندیده» یاد می‌شوند که هدف خاصی پشت ایجادشان نیست. اما پروژه‌های نوین و جالبی نیز در میان آنها دیده می‌شوند. از بازارهایی شبیه به «ای بی» گرفته تا خدماتی نظیر «اوبر»، همه و همه از جمله پروژه‌هایی هستند که از ارزهای دیجیتالی به منظور انجام تراکنش‌های خود سود می‌برند. تعداد زیادی از این ایده‌ها در مراحل اولیه عرضه خود با شکست مواجه می‌شوند چراکه آنها بازنویسی و اختراع دوباره نمونه‌های پیشین خود هستند.

  با وجود همه اینها چنین لایه‌هایی برای حرکت رو به جلو فناوری لازم است. چنین تغییر شکل‌هایی را در مورد ملت‌های مختلف بارها و بارها مشاهده کرده‌ایم. در تازه‌ترین نمونه آن می‌توان از چین نام برد. پس از استفاده از سیاست «دروازه‌های باز» در سال ۱۹۷۸ که اجازه تجارت به کشورهای دیگر را به چین می‌داد، این کشور به یکی از بزرگ‌ترین قطب‌های صنعتی دنیا تبدیل شد. با رشد اقتصادی خود، از لحاظ فناوری نیز به درجات بالایی رسید. اما تمام این پیشرفت‌ها به‌نوعی رونوشتی از شرکت‌های فناوری در نقاط مختلف دنیا بود. این پیشرفت‌ها تا حدی بوده که در زمان فعلی بسیاری از ملل به دنبال بهره‌مندی از تکنولوژی‌های چینی هستند. شاید بتوان نمونه‌ای درست مشابه فیس‌بوک را در چین پیدا کرد که بسیار قبل از این غول شبکه‌های اجتماعی، پا به عرصه گذاشته. ارزهای دیجیتالی نیز به زودی به همین سو کشیده خواهند شد.

  قدم بعدی چیست؟

  تاریخچه پول و آینده بیت کوین

  استیو جابز می‌گوید:

  شما نمی‌توانید با نگاهی روبه‌جلو، نقاط را به هم وصل نمایید. تنها در صورتی این کار امکان‌پذیر است که نگاهتان به سمت عقب باشد. باید اعتماد داشته باشید که نقاط به‌نوعی به یکدیگر متصل‌اند.

  ارزهای دیجیتالی را به‌زحمت می‌توان فضایی قانون‌مند تصور کرد که بر پایه اجماع کاربران ایجادشده است. چه آینده از آن بیت کوین باشد، چه از آن ارز دیجیتالی دیگر یا حتی نمونه‌ای که هنوز ساخته نشده، واقعیت این است که ارزهای دیجیتالی و فضای کریپتو آماده یک تغییر رویه در سطح جهانی هستند.

  ازلحاظ اقتصادی، قرن‌هاست که پول‌ها از صدف‌ها گرفته تا پلاستیک، به دنبال ارضای نیازهای جامعه هستند. در جهان امروز دیگر بحث ملل مطرح نیست، بلکه یک کل واحد در میان است. درنتیجه سیستمی برای جایگزینی سیستم فعلی لازم است. این بدان معنا نیست که حتماً این جایگزینی باید توسط بیت کوین انجام بگیر یا اینکه بیت کوین تهدیدی برای جهان مالی امروز است. تنها دیدی کلی است از انقلابی در مباحث مالی.

 • 22-چرا رقابت با بیت کوین بسیار مشکل است؟
  اگر به تازگی با بیت کوین و ارزهای دیجیتالی دیگر آشنا شده‌اید، باید بدانید که در ماه‌های گذشته تغییرات دیوانه وارد بوده‌اند. در بسیاری از مقاطع این تغییرات با افزایش قیمت‌های زیاد همراه بوده و گاها نیز سقوط‌ها، نفس گیر بود.

  همه این فراز نشیب به‌نوعی باعث شده تا نتوان احساسات حاکم بر این فضا را کنترل کرد. تغییرات قیمت همیشه یا هیجان‌انگیز و یا دردناک بوده است، از همین رو هنگامی‌که در فضای ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری می‌کنید، شکست و ناامید شدن کار بسیار آسانی است.

  این‌طور که به نظر می‌رسد تمام سکه‌هایی که در فضای ارزهای دیجیتالی وجود دارند، باهم کار می‌کنند و به هم وابسته اند، پس تفاوتشان در چیست؟ چگونه می‌توان میان یک سکه و سکه دیگر تمایز قائل شد؟ و از همه مهم‌تر یک سرمایه‌گذار از روی چه عوامل و فاکتورهایی باید تشخیص دهد که در بلندمدت کدام ارز ارزشمندتر می‌شود؟

  در ادامه قصد داریم تا به ویژگی‌هایی از بیت کوین اشاره کنیم که باعث ایجاد این تفاوت‌ها شده؛ از طرفی به این مسئله اشاره کنیم که با تمام تقلیدها از بیت کوین، هنوز سیستمی درست به مانند آن متولد نشده است.

  بیت کوین: نوآوری اصلی

  برای اینکه به‌درستی موقعیت ارزشی بیت کوین را درک کنیم، بهتر است کمی در تاریخ به جستجو بپردازیم. همیشه این تصور که ICO جدید یا هر آلت کوین تازه واردی، دارای ویژگی‌هایی است که از بیت کوین بهترند و قرار است تا مشکلات بیت کوین را در خود حل کنند، وسوسه کننده خواهد بود. صد البته تمام این صحبت‌ها ازآنجا ناشی می‌شود که بیت کوین در برخی از قابلیت‌های دارای نقصان است. به قطع یقین هر آلت کوین، ICO یا هاردفورکی که ایجاد می‌شود، در نوع خود نوآوری محسوب می‌شود. اما چیزی که در اینجا به آن توجه نمی‌کنیم این حقیقت است که نوآوری اصلی پیش از همه اینها رخ‌داده است.

  نبود چیزی با عنوان «فضای دیجیتالی غیرمتمرکز»، باعث شد تا بیت کوین آغاز کننده این جریان باشد. همین‌طور که در ادامه این مقاله اشاره خواهیم کرد، بیت کوین به همین منوال نیز پیش­ خواهدرفت. تمام ویژگی‌هایی مانند: تایید سریع‌تر تراکنش ها، تغییر به سمت پروتکل‌های «اثبات سهام»، کامل بودن تورینگ، الگوریتم امضای مختلف، ترتیب دهی مختلف تراکنش‌ها و حتی حفظ حریم شخصی، که خود را به‌نوعی نوآوری به‌حساب می‌آورند، تنها تغییراتی ناچیز در مقابل نوآوری‌های بزرگ به‌مانند بیت کوین هستند.

  بسیار مهم است که به یاد داشته باشیم که تمام آلت کوین‌هایی که از سال ۲۰۱۱ معرفی شدند، ازلحاظ قیمت، امنیت و کاربرد حتی به گردپای بیت کوین هم نرسیدند. ارزدیجیتال IxCoin یکی از این نمونه‌ها بود که در سال ۲۰۱۱، با پاداش‌های بلاک بیشتر و قابلیت «پیش استخراج» معرفی شد. ارز Tenebrix سکه‌ای دیگر بود که در همان سال سعی کرد تا قابلیت ضد رهگیری را با همراه پیش استخراج به کاربران ارائه دهد. «سالیدکوین»، دیگر ارزی بود که در سالی مشابه روانه بازار شد که بلاک‌هایی سریع‌تر داشت و درست به‌مانند دو نمونه قبلی قابلیت پیش استخراج را در خود جای‌داده بود. تنها چند ارز توانستند در عصر زامبی‌ها دوام بیاورند و تا به امروز به فعالیت خود ادامه دهند؛ «نیم کوین» و «لایت کوین» ازجمله این ارزها هستند. این دو ارز توانستند با حذف قابلیت پیش استخراج جای پای خود را کمی محکم‌تر نمایند.

  ارزهای دیجیتال برتر بازار در سال ۲۰۱۳

  پیش فروش‌های سکه یا ICOها نیز چندان جدید نیستند. «مسترکوین» در سال ۲۰۱۳ با ارائه یک ICO به همراه ویژگی‌هایی نظیر پیش استخراج، توانست تا پنج هزار بیت کوین جذب سرمایه داشته باشد؛ پس‌ازآن بود که به Omni تغییر نام دارند؛ چراکه به عقیده آنها اکوسیستم پیرامونشان بسیار ضعیف بود. Factom نیز در سال ۲۰۱۵ یک ICO ایجاد کرد و بیش از دو هزار بیت کوین جذب سرمایه داشت. پس‌ازاین جذب سرمایه و به دلیل کسری سرمایه، در چند نوبت دیگر نیز همین کار انجام شد. به عبارت دیگر، تمام این توکن های جالب در عمل ضعیف بودند و هیچ کاربرد خاصی از خود نشان ندادند.

  آلت کوین‌ها از آن زمان تا به اینجا اقدام به استفاده از قابلیت‌های مختلفی کرده‌اند و بیشتر از آنها نیز چندان مفید واقع نشده‌اند. پس چه چیزی در این میان جدید است؟ در ادامه دو جنبه مختلفی که بیت کوین را از بقیه ارزها جدا می‌کند، بررسی خواهیم کرد: تأثیر شبکه و غیرمتمرکز سازی.

  اثر شبکه‌ای

  ازآنجایی‌که بیت کوین بزرگ‌ترین شبکه را در بین تمام ارزهای دیجیتال دیگر دارد و ارزش شبکه‌ای آن به‌مراتب از بقیه ارزها بالاترست، پس آلت کوین‌ها به‌صورت مداوم در حال رقابت برای رسیدن به بیت کوین هستند. از طرفی این نوآوری‌ها کوچک‌اند و مقبولیت چندانی ندارند. چراکه اثرشبکه ای رفته‌رفته بیشتر می‌شود و با رشد بیت کوین، استانداردهای شبکه و استفاده مردم نیز بالاتر خواهد رفت، در پایان باعث ورود کاربران بیشتر به داخل شبکه خواهد شد.

  در طی رشد یک شبکه چیزی که ما مشاهده می‌کنیم، مزیت‌هایی ریز و کم رنگی هستند که برای هر قاعده‌ای تعیین می‌شوند. چیزی که در لایه‌های سطحی آن مشاهده می‌شود و چندان پر اهمیت به‌حساب نمی‌آید، تأثیرات دوم یا سومی دارد که باعث می‌شود افراد به‌واسطه آن سود ببرند. برای مثال، ماشین پرواز نمی‌کند یا با آب‌کار نمی‌کند چراکه برای این کار ساخته نشده. نبود ساختارهای اضافی باعث می‌شود تا کاربرد آن نیز بالاتر رود و آسان‌تر بتوان ماشین را پارک کرد؛ از طرفی باعث ارزان‌تر شدن و مزیت‌های سوختی نیز می‌شود.

  به‌علاوه تمام این قاعده‌ها از پس آزمایش‌هایی برآمده که منعطف بودن خود را در برخی جهات اثبات کرده‌اند که بر همگان قابل‌مشاهده نیست. به‌عنوان‌مثال دلتان نمی‌خواهد که اولین فردی باشید که در ماشینی هیبریدی یا پرنده سوار شوید، چراکه از امنیت آن اطلاع کافی ندارید. بیت کوین از برخی جهات، بزرگ‌ترین سیستم گزارش باگ و دریافت پاداش است که این قابلیت را داراست که هرگونه اشکال امنیتی را برملا سازد. درنتیجه بیت کوین تنها امنیت خود را به چیزهایی اثبات می‌کند که واقعاً آنرا به ورطه آزمایش قرار دهد. آن‌هم چیزی نیست جز زمان. هر ارزی هم که جوان‌تر از بیت کوین باشد، از لحاظ امنیتی ضعیف‌تر است.

  البته هر کدام از قابلیت‌های شک‌برانگیز این ارزها نیز طی زمان آشکارشده‌اند. به عنوان مثال کامل بودن تورینگ در اتریوم باعث شده تا تمام پلتفرم آسیب‌پذیر باشد. در مقابل زبان قراردادهای هوشمند بیت کوین، اسکریپ، به دلیل همین مشکل، قید آن را زده است. واکنش معمولی این ارزهای متمرکز نیز ارائه رفتارهایی تمرکزگرایانِ مانند: طرح‌های نجات مالی، هاردفورک ها و … است. به‌عبارت‌دیگر تأثیر شبکه‌ای و زمان در ترکیب با متمرکزسازی، باعث شکننده‌تر شدن هر چه بیشتر آلت کوین‌ها شده‌اند.

  بیت کوین با در اختیار داشتن بزرگ‌ترین شبکه، اثبات کرده که رشد آن باواسطه دارا بودن بیشتری کاربران امکان‌پذیر است. بسیار راحت‌تر خواهد بود که برای تلفن‌های همراه محبوب لوازم جانبی پیدا کنید تا اینکه بخواهید برای برندهای ناشناس آنها را بخرید. اکوسیستم پیرامون بیت کوین به شما اجازه می‌دهد که ساده‌تر از آلت کوین‌ها، آن را بخرید و نگه‌دارید.

  غیرمتمرکز بودن

  یکی دیگر از ویژگی‌های اصلی بیت کوین، غیرمتمرکز بودن آن است. بنا بر تعریف شبکه‌های غیرمتمرکز، بیت کوین دارای هیچ نقطه شکستی نیستی. تمام ارزهای دیگر شرکت یا فردی را دارند که به‌عنوان بنیان‌گذار از آن یاد می‌شود و با اعمال خود به بازار جهت می‌دهد. یک هارد فورک که قابلیت پشتیبانی از فورک اصلی را ندارد، باعث می‌شود تا دیگر کاربران نیز به زور تغییر جهت دهند. همین مسئله بیانگر یک ذات متمرکز است.

  ارزهای متمرکز از این قابلیت بهره‌مند هستند که می‌توانند اوضاع را به سرعت در مقابل تقاضای بازار تغییر دهند. یک شبکه متمرکز قطعاً برای کسب‌وکارهایی مانند ارائه خدمات و کالایی که به دنبال سوددهی هستند، بهتر است. یک کسب و کار متمرکز می‌تواند نسبت به تقاضای بازار پاسخ بهتری دهد و به‌منظور سود بهتر، محصولات خود را تغییر بدهد.

  از طرفی این شبکه‌های متمرکز برای پول چیزهای بدی هستند. اول از همه یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های گزاره ارزش برای یک کالای دارای ارزش ذخیره‌ای، این خواهد بود که آن کالا ازلحاظ کیفی تغییر نکند. به‌منظور داشتن ارزش ذخیره‌ای، می‌بایست کیفیت کالا یکسان بماند. تغییری در این مسئله می‌تواند باعث شود تا موارد استفاده از پول به‌عنوان یک ارزش ذخیره کاهش پیدا کند.

  دوم اینکه ارزهای متمرکز تمایل دارند تا قوانین خود را تغییر دهند که در بیشتر موارد به تأثیرات فاجعه باری ختم خواهد شد. داستان اقتصادهای قرن بیستم، ازاین‌قرار بود که بانک‌های مرکزی باعث تنزل ارزش ذخیره‌ای پول‌های دارای پشتوانه می‌شدند. به همین دلیل و علیرغم پشتیبانی دولت‌ها و مؤسسات از چنین پولی، عمر مفید آنها چیزی در حدود بیست‌وهفت سال است. قابلیت‌هایی نظیر توانایی در واکنش نشان دادن‌های سریع و استفاده‌های آسان به همان اندازه کم اهمیت‌اند که کمیابی و تغییرناپذیر بودن در یک ارز، برای بقای آن لازم است.

  تمام ارزها و ICOها، جز بیت کوین، کاملا غیرمتمرکز نیستند. برای یک ICO علت آن مشخص است. چراکه طرفی که اقدام به ایجاد یک ICO می‌کند قطعاً متمرکز است. آنها هستند که می‌توانند استفاده توکن‌ها را تعیین کنند، موجب تشویق یا عدم تشویق یک توکن شوند و یا توکن های دیگری را معرفی نمایند. آنها همچنین می‌توانند پذیرش یک توکن خاص را برای کالا یا خدماتی خاص متوقف کنند.

  آلت کوین‌ها نیز مشکلی مشابه دارند، اما به این اندازه واضح نیست. درواقع سازنده این آلت کوین‌ها به‌مانند یک دولت می‌ماند و می‌تواند تغییراتی در سیاست‌های یک ارز به وجود بیاورد. مالیات‌ها، تورم، انتخاب برنده و بازنده‌ها، و … معمولاً انتخاب‌هایی هستند که یک سازنده ارز دیجیتالی می‌تواند داشته باشد. شما با خریداری و نگه‌داشتن یک آلت کوین نه تنها به سازنده آن اعتماد می‌کنید، بلکه تمام رهبران آینده را نیز موردحمایت خود قرار می‌دهد تا این اجازه را داشته باشد که از تمام اهرم‌هایی که پیشتر گفته شد، استفاده نماید. به‌عبارت‌دیگر، آلت کوین‌ها و ICOها، ازلحاظ ذاتی تفاوت چندانی با ارزهای دارای پشتوانه ندارند. در قلمرو آلت کوین‌ها و ICOها، این شما نیستید که صاحب سکه‌هایتان هستید!

  چنین مسئله در مورد بزرگ‌ترین رقیب بیت کوین، اتریوم، هم صدق می‌کند. از هر لحاظ، اتریوم یک ارز کنترل‌شده است. درواقع اتریوم پنج هاردفورک دارد که کاربران را مجاب به روی آوردن به استفاده از آنها کرده است. آنها به نوعی یک طرح نجات مالی را برای دررفتن از زیر بار حمله DAO، به اجرا گذاشتن و حالا به دنبال ایجاد یک راه دیگر برای تأمین هزینه‌های شبکه‌اند (تغییر به سمت پروتکل اثبات سهام). از طرف دیگر کنترل‌های متمرکز بر شبکه‌های خود را نیز به‌وسیله پیش استخراج‌های خود نشان دادند.

  بیت کوین در طرف دیگر اما، کاملاً متفاوت است. یکی از بزرگ‌ترین مسائل در رابطه با بیت کوین این است که «ساتوشی» خود را ناپدید کرد. در اولین روزهای تولد بیت کوین، ساتوشی در حال کنترل چیزهایی بود که توسعه پیداکرده بودند. با ناپدید شدن، کاری کرد که در حال حاضر طرفین مخالفی را داریم که باوجود اختلاف‌نظرها، این حق را دارند که بگویند شبکه باید به کدام سمت حرکت کند. هرگونه به‌روزرسانی ای در شبکه بیت کوین داوطلبانه است و هیچ کاری برای مجبور کردن افراد به‌منظور نگه‌داری سکه‌های شان انجام نمی‌گیرد. به عبارت دیگر بیت کوین هیچ نقطه شکستی را ندارد. بیت کوین سازوکاری را دارد که اگر تمام توسعه دهندگان آن توسط اتوبوس زیر گرفته شوند، باز هم طرح‌های متن بازی وجود دارند که می‌توان روی آنها کرد و آنها را در اختیار دیگران گذاشت. در مورد بیت کوین، شما صاحب همه سکه‌هایتان هستید!

  این مسئله که هیچ قدرت بالاتری وجود ندارد که استفاده شما از سکه‌هایتان را محدود نماید، بسیار خوب است. این موضوع بدین معناست که بیت کوین کمیاب است، بدون اجماع همگانی ازلحاظ کیفی تغییر نمی‌کند و نمونه مناسبی برای کالایی با ارزش ذخیره‌ای است.

  نتیجه‌گیری

  شاید در اینجا با خود بگویید که: «اما آلت کوین‌های زیادی وجود دارند که از حیث ارزش کل بازار در حال نزدیک شدن به بیت کوین‌اند.» در این مورد ابتدا باید گفت که ارزش کل بازار فاکتوری است که می‌توان به‌راحتی آن را تغییر داد. دوما، بازارها دارای ناهمواری‌های زیادی‌اند و تنها در بلند مدت است که می‌توانند خود را هموار سازند.

  به دلیل تأثیر شبکه‌ای و غیرمتمرکز بودن، بیت کوین از بقیه کسانی که تاج‌وتخت آینده فضای کریپتو را از آن خود می‌دانند، متفاوت است. البته چنین مسئله این معنی را نمی‌دهد که هیچ ارزی توانایی شکست بیت کوین را ندارد؛ بلکه بدین معناست که شانس بیت کوین بالاتر از دیگران خواهد بود.

  با کمی مطالعه در تاریخ ارزهای دیجیتالی می‌توان دریافت که جایگزین کردن بیت کوین به آن آسانی‌ها هم نیست.  تبادل قابلیت‌های جدید با تأثیر شبکه‌ای و به قیمت غیرمتمرکز سازی، چندان بده بستان مناسبی به نظر نمی‌رسد.

  برای اینکه جایگاه بیت کوین را تصاحب کرد چه‌کارهایی باید انجام شود؟ حداقل باید نوآوری به بزرگی بیت کوین در میان باشد که بتواند باعث شود بیت کوین امنیت کافی را نداشته باشد. دست‌کاری در متغیرهای کوچک نمی‌تواند چنین تغییر بزرگی را به وجود بیاورد که درنهایت موجب شکست بیت کوین شود. حتی اضافه کردن قابلیت‌های بزرگ‌تر مانند حفظ بیشتر حریم شخصی هم نمی‌تواند موجب شود تا جای پای بیت کوین سست شود.

  دستیابی به تمرکززدایی نیز چندان آسان نیست و آلت کوین‌ها هنوز موفق به حرکت به این سمت نشده‌اند. حتی ایده حرکت به این سمت هم خود به ارزی متمرکز اشاره می‌کند! تصور اینکه ارزها باوجود علایق احساسی، اقتصادی و اجتماعی، به سمت غیرمتمرکز سازی بروند نیز سخت خواهد بود.

  بیت کوین ازآن‌جهت متفاوت است که نوعی دسته‌بندی جدید را به وجود آورد و نتیجه آن را می‌توان در تأثیر شبکه‌ای آن دید. بیت کوین در ادامه نیز متفاوت خواهد بود چرا که بر خلاف ارزهای دیگر، بازار محور، غیرقابل‌کنترل و غیرقابل‌اندازه‌گیری است. تمام این ویژگی‌ها باعث می‌شود تا بیت کوین کاربردی داشته باشد که هیچ توکن دیگری از آن بهره‌مند نیست.

  به‌عنوان سرمایه‌گذاران امیدوار، وسوسه‌انگیز خواهد بود که باور کنیم آلت کوین یا ICO ای به وجود خواهد آمد که مارا مجاب کند تا به‌عنوان پشتیبان‌های اولیه آنها، اقدام کنیم. متأسفانه تنها آرزو کردن باعث نمی‌شود تا خصوصیات بنیادینی نظیر غیرمتمرکز بودن و تأثیر شبکه‌ای تغییر کند. در طی هفت سال ظهور و تولد ارزهای مختلف، هنوز نتوانسته‌اند چنین خصوصیاتی را ایجاد کنند. از همین رو بیت کوین یک انقلاب واقعی است.

 • 23-تفاوت‌های اصلی بیت کوین و بیت کوین کش در چیست؟
  از همان روزهای اول که بیت کوین پا به عرصه گذاشت، سؤال بزرگی که پیرامون خود می‌دید، مسئله مقیاس‌پذیری یا به عبارتی قابلیت گسترش این ارز بود.

  بیت کوین ارزی است که در غالب شبکه‌ای از رایانه‌های کار می‌کند، شبکه‌ای که از آن به‌عنوان بلاک چین یاد می‌شود. بلاک چین نیز، فناوری‌ای انقلابی بود که با استفاده مفهومی با عنوان دفتر کل توزیع شده، از تقلب و دستکاری اطلاعات ثبت شده جلوگیری می‌کند؛ چراکه تغییرات در بلاک چین توسط افراد صورت نمی‌گیرند و باید توسط اکثریت تائید شوند. از طرف دیگر بلاک چین، شبکه‌ای غیرمتمرکز است و بر روی تمام سیستم‌های رایانه‌ای در دنیا اجرا می‌شود.

  مشکل این فناوری اما، سرعت بسیار کند آن است. این مسئله از آنجایی بزرگ‌تر می‌شود که با سیستم‌های بانکداری سنتی قیاس شوند. به‌عنوان مثال «ویزا» صد و پنجاه میلیون تراکنش را در روز پردازش می‌کند، یعنی چیزی در حدود ۱۷۰۰ تراکنش در ثانیه. این در حالی است که شبکه ویزا توانایی انجام ۲۴,۰۰۰ تراکنش در ثانیه را نیز داراست.

  حالا در مورد بیت کوین این رقم چقدر است؟ هفت تراکنش بر ثانیه !

  تراکنش‌ها در شبکه بیت کوین حداقل ده دقیقه برای پردازش زمان نیاز دارند. به‌علاوه هر چه میزان کاربران شبکه بیت کوین افزایش یابد، این زمان نیز بیشتر خواهد شد، چراکه حجم تراکنش‌ها در حالی افزایش می‌باید که امکان بهبود بسترهای تکنولوژیکی مهیا نیست. 

  یکی از بحث‌های اخیر پیرامون بیت کوین، در مورد همین سرعت‌پایین تراکنش‌ها و مقیاس‌پذیری بیت کوین بوده است. برای غلبه بر این مشکلات دو راه‌حل اساسی وجود دارد:

  یک: میزان داده‌های یک بلاک را کمتر کنیم تا زمان کمتری برای پردازش صرف شود.

  دو: سایز بلاک ها را بیشتر کنیم.

  تفاوت میان بیت کوین و بیت کوین کش

  در اواسط جولای سال ۲۰۱۷، استخرهای استخراج و شرکت‌هایی که وظیفه پردازش هشتاد الی نود درصد تمامی تراکنش‌های بیت کوین را بر عهده داشتند، تصمیم گرفتند که فناوری‌ای یکپارچه را با عنوان SegWit2x ایجاد نمایند. به وسیله این فناوری میزان اطلاعاتی که برای تائید یک تراکنش در یک بلاک نیاز بود کمتر می‌شد و در نتیجه پردازش تراکنش‌ها سریع تر و کارمزدها کمتر میشد. در آن روی سکه صحبت‌هایی از افزایش سایز بلاک‌ها از یک مگابایت به دو مگابایت مطرح شد. چنین کاری می‌توانست مشکلات مقیاس‌پذیری بیت کوین را نیز تا حدودی کمتر کند. در اواسط ماه اکتبر، توسعه دهندگان حوزه بیت کوین در «بیت کوین اولتیمیتد» (Bitcoin Unlimited) اعلام کردند که موفق به استخراج اولین بلاک یک گیگابایتی دنیا شده‌اند؛ این یعنی هزار برابر بزرگ‌تر از یک بلاک معمول!

  داستان در مورد بیت کوین کش کاملاً متفاوت است. بیت کوین کش توسط عده از توسعه‌دهندگان و ماینرهایی ایجاد شد که به همان اندازه در مورد مشکلات مقیاس‌پذیری و آینده ارزهای دیجیتالی نگران بودند. این افراد استفاده از SegWit2x را مغایر با اهدافی می‌دانستند که «ساتوشی ناکامتو» در مقاله اصلی بیت کوین بیان نموده بود. از طرفی معتقد بودند که استفاده از این روش راهکار مناسبی برای حل مشکلات یادشده نبود. به‌علاوه، روند معرفی و به کارگیری SegWit2x کاملاً غیر شفاش دنبال می‌شد چراکه به گفته برخی چنین روندی باعث زیرپا گذاشته شدن مفاهیم اصلی بلاک چین نظیر غیرمتمرکز سازی و دموکراسی سازی می‌شد.

  در اول آگوست همان سال، عده‌ای توسعه‌دهندگان و ماینرها هاردفورکی را ترتیب دادند که خود ایجادکننده یک ارز دیجیتالی جدید بود. بیت کوین کش! بیت کوین کش از بلاک‌هایی با سایز هشت مگابایت استفاده می‌کرد که باعث می‌شد تا روند تائید تراکنش‌ها سریع‌تر صورت بگیرند و از طرفی معادلات به اندازه کافی سخت باشند و بدون توجه به تعداد ماینرهایی که از آن پشتیبانی می‌کنند، تراکنش‌های تائید شوند. چنین مسئله‌ای باعث شد تا نگرانی‌ها حول محور امنیت بیت کوین افزایش یابد.

  این اولین هاردفورک بیت کوین بود و پس از آن یک هاردفورک رسمی دیگر به نام Bitcoin Gold، برای استخراج با کارت گرافیک صورت گرفت که تاکنون چندان موفق نبوده است. همچنین چندین هارفورک غیررسمی برای بیت کوین صورت گرفته است.

  آینده

  چنین توسعه‌هایی جنبه‌های مختلفی را برای آینده ارزهای دیجیتالی متصور خواهند شد. این اتفاقات به علاوه شرایط فعلی و بی‌ثباتی بازار و قیمت گذاری‌ها باعث بیشتر شدن نگرانی‌ها گشته است. از طرفی با اجرای هارد فورک بیت کوین کش و بازخوردهای  SegWit2x بر بیت کوین و افزایش سایز بلاک‌های آن، تصور و رسیدن به فهم درستی از وضعیت حال حاضر، کمی سخت‌تر شده است.

  همچنین بخوانید: شبکه لایتنینگ، ناجی بیت کوین

  اخیراً پروفسور «اسوات داموردان»، استاد دانشگاه نیویورک، در رابطه با آینده ارزهای دیجیتالی به‌عنوان یک واحد ارزی گفته بود باوجود تضاد با یک سری از کالاهای احتکاری، این کار بسته به طرز فکر توسعه‌دهندگان نسبت به تکنولوژی‌های خود و تصور آنها به عنوان «یک بستر انجام تراکنش‌ها» دارد. هم بیت کوین و هم بیت کوین کش به دنبال بهبود تکنولوژی پشت ارزهای دیجیتالی به‌عنوان یک بستر تبادلاتی هستند.

  بهبود ارزهای دیجیتالی به‌عنوان یک روش انجام تراکنش‌ها مستلزم به‌کار گیری سطح قابل قبولی از امنیت است که بیت کوین همیشه از صدر فهرست چنین ارزهایی قرار داشته؛ این در حالی است که این ارز باید به فکر بهبود سرعت تراکنش‌های خود نیز باشد. بیت کوین به افزایش امنیت خود ادامه می‌دهد، اما سرعت تراکنش‌ها تا چه میزانی بهتر خواهند شد؟ بیت کوین کش در طرف دیگر، توانایی انجام تراکنش‌ها را در دو دقیقه و سی ثانیه دارد؛ اما امنیت آن در هاله ای از ابهام قرار دارد.

  به‌علاوه دستیابی به این مسئله به دیدگاه کاربران نسبت به یک ارز نیز بسته است. اگر بیت کوین واقعاً در پی زیر پا گذاشتن اصول تمرکززدایی و دموکراسی سازی باشد، احتمالاً کاربران نیز به دنبال ارزهایی خواهند رفت که این مسائل را به خوبی رعایت کنند

 • 24-وایت پیپر (White Paper) چیست؟
  وایت‌ پیپر (White Paper) که در فرهنگ لغت فارسی «اوراق سفید» و در انگلیسی این لغت برای «گزارش دقیق و جامع» یا «گزارش رسمی دولتی» استفاده می‌شود؛ این روز‌ها در دنیای ارزدیجیتال و عرضه‌ی اولیه‌ی سکه (ICO) هم استفاده‌ی زیادی دارد؛ در این مقاله سعی بر این است که این اصطلاح را بیشتر بررسی کنیم.

  بنابر گفته‌ی گوردن گراهان متخصص در زمینه‌ی مدل‌های کسب و کار، وایت پیپر یک مقاله‌ی متقاعد کننده که با استفاده حقایق و منطق به منظور ارائه‌ی راه حل خاص برای مشکل خاص می‌باشد.

  اوراق سفید، اسنادِ فروش و بازاریابی هستند که برای جلب و ترغیب مشتریان بالقوه استفاده می‌شود همچنین در این اوراق اطلاعات مربوط به خرید محصول، خدمات‌دهی، تکنولوژی، یا روش‌شناسی مربوط به آن است. این اوراق به منظور ابزار بازاریابی قبل از فروش یا طرح محصول، تهیّه شده‌اند. دقت شود که در این اوراق اطلاعاتی مانند کتاب راهنمای محصول، اطلاعات فنی مربوط به استفاده‌ی آن که به منظور پشتیبانی تهیّه می‌شوند موجود نمی‌باشد.

  وایت پیپر به منظور معرفی یک محصولِ مشخص، تکنولوژی، خدمات‌دهی، یا روش‌شناسی [برای حل یک مشکل]، برای تصمیم و آینده‌نگری مشتریان ارائه می‌شود. بسیاری از این‌ اوراق برای بازاریابی مدل بنگاه به بنگاه، مانند تولید کننده و عمده فروش یا عمده فروش و خرده فروش ارائه می‌شوند. بیشتر اوراق سفید‌ها برای ترغیب شرکت‌ها (برای یک محصول یا تکنولوژی) یا حل یک مشکل کسب و کاری یا ریشه‌یابی یک چالش بزرگ است.

  در ارتباط با بازاریابی مدل بنگاه به بنگاه سه نوع وایت پیپر اصلی وجود دارد نوع اول پس‌زمینه نام دارد که ویژگی‌های فنی پروژه را شرح می‌دهد؛ نوع دوم فهرست شماره‌ شده که به نکات مربوط به طرح اشاره می‌کند؛ و نوع بعدی وایت پیپر از نوع مسئله/راه‌حل، که یک راه حل بهبود یافته برای کسب و کار‌های رایج که با یک چالش فنی روبرو هستند را معرفی می‌کند.

  وایت‌ پیپر با بروشور‌ و کاتالوگ‌های بازاریابی تفاوت دارد

  وایت‌ پیپر‌ها با مواردی همچون بروشور و کاتالوگ‌ها تفاوت دارد؛ در حالی که این اقلام ظاهری لوکس و پر زرق و برق دارند و به وضوح محتوای تبلیغاتی در آن‌ها دیده می‌شود؛ ولی یک اوراق سفید به منظور متقاعد کردن و ارائه مدارک واقعی به منظور حل یک مشکل یا یک چالش است. به طور کلی یک وایت پیپر حدود ۲۵۰۰ کلمه با سبک آکادمیک دارد.

  دولت‌ها از مقالات سفید به منظور ارائه‌ی سیاست‌ها، قانون‌گزاری و سنجش واکنش عمومی استفاده می‌کنند.

  نمونه‌ای از یک وایت پیپر

  در این قسمت از عنوان‌های وایت پیپر ماکروسافت آژور که یک پلتفرم رایانش ابری برای تحت شرکت ماکروسافت می‌باشد؛ نام می‌بریم:

  «آژور آموزش و جهت‌گیری برای شرکت‌های فناوری اطلاعات»، مرور پشتیبانی و بهبودی‌ برای کاربران آژور»، «مهارت‌های ابری و تاثیر آن بر سازمان»

  همه‌ی این مقالات برای عموم در سایت ماکروسافت در دسترس هستند و بر جنبه‌های خدمات ابری ماکروسافت آژور تمرکز دارند.

  همانطور که مشاهد‌ه می‌کنید این عنوان‌ها با تبلیغ‌های بروشور‌ها تفاوت‌هایی دارند؛ وایت‌ پیپر‌ها جنبه‌ی تبلیغ پایینی دارند و بیشتر به موضوعاتی همچون امنیت رایانش ابری، ابرهای هیبریدی و مزایای اقتصادی استفاده از رایانه‌های ابری پرداخته می‌شود. از طریق خواندن این مقالات، مشتریان بالقوه استفاده از آژور در اکوسیستم رایانش ابری بزرگتر را بهتر درک می‌کنند.

 • 25-دش (Dash) چیست؟ همه چیز درباره دش –
  از اواخر دسامبر ۲۰۱۶، وقتی که بیت کوین مرزهای ۱۰۰۰ دلار را رد کرد، سرمایه گذاری دیوانه وار در ارزهای دیجیتال آغاز شد.

  با استفاده از فناوری بلاک چین نخستین پول غیرمتمرکز جهان به نام بیت کوین خلق شد. اما بیت کوین دارای نقص‌هایی بود که باعث شد ارزهای دیجیتال زیادی با ویژگی ها و ادعاهای مختلف وارد رقابت با بیت کوین شوند.

  یکی از نواقصی که بیت کوین دارد این است که کاملا ناشناس نیست. به این معنی که تراکنش‌ها و میزان دارایی های یک آدرس بیت کوین قابل رهگیری است.

  بر همین اساس توسعه دهندگان زیادی برای حل این مشکل ارزهای دیجیتال خود را که به ارزهای دیجیتال ناشناس یا پیگیرگریز معروف هستند، به کاربران ارائه دادند.

  یکی از معروف ترین و قدرتمند ترین ارزهای دیجیتال پیگیر گریز، ارز دیجیتال دش (Dash) است که به جز اینکه حریم خصوصی فوق العاده‌اش، ویژگی‌های بزرگ دیگری هم دارد.

  در این مقاله به بررسی جامع ارز دیجیتال دش می‌پردازیم.

  دش (Dash) چیست؟

  توسعه دهندگان دش ادعا می‌کنند که این نوعی پول نقد الکترونیکی غیرمتمرکز و همتا به همتا است. هدف آن‌ها این است که دش بتواند به مانند پول نقد واقعی مانند دلار، یورو و … به گردش بیافتد.

  دش بر اساس کد هسته اصلی بیت کوین همراه با ویژگی های جدید (مانند حریم خصوصی و تراکنش‌های ارزان و سریع) ساخته شده است.

  مانند بیت کوین دش متن باز است و از بلاک چین استفاده می‌کند. ارزهای دیجیتالی دش هم در نرم افزار یا سخت افزارهای کیف پول ذخیره می‌شوند. تفاوت عمده دش با بیت کوین این است که تراکنش‌های دش سریع تر و ارزان تر هستند، استخراج دش کمی با بیت کوین متفاوت است و همچنین در دش امکان ایجاد تراکنش‌های ناشناس وجود دارد.

  چه زمانی و چرا دش ایجاد شد؟

  پروژه دش در ۱۸ ژانویه ۲۰۱۴ توسط تیمی به سرپرستی ایوان دوفیلد کلید خورد.

  دش در ابتدا با نام ایکس کوین (Xcoin) اراپه شد. در فوریه ۲۰۱۴، نام پروژه به دارک کوین (Darkcoin) تغییر یافت و سپس در ۲۵ مارس ۲۰۱۵، نام نهایی دش برای آن انتخاب شد.

  تیم توسعه دهنده دش

  ایوان دوفیلد در سال ۲۰۱۰ با بیت کوین آشنا شد و تحت تاثیر فناوری خارق العاده آن قرار گرفت اما اون دریافت که بیت کوین حریم خصوصی را به شکل کامل برقرار نمیکند و سرعت پایینی دارد.

  او با الهام از کدهای بیت کوین و تیم حرفه ای خود شبکه و ارز دیجیتال دش را توسعه داد.

  تعداد واحد‌های ارزی دش

  دش به گونه ای طراحی شده است که فقط تا ۱۸ میلیون واحد از آن وجود داشته باشد. دش هم با کمی تفاوت نسبت به بیت کوین مبتنی بر استخراج است و پس از استخراج ۱۸ میلیون واحد دیگر از آن تولید نخواهد شد. پیشبینی می‌شود که استخراج ۱۸ میلیون واحد تا سال ۲۳۰۰ طول بکشد.

  استخراج دش هر سال سخت تر می‌شود و پاداش استخراج آن هر سال در حدود ۷٫۱ درصد کاهش می‌یابد. بلاک ها در بلاک چین دش هر ۲٫۵ دقیقه ساخته می‌شوند که حدود ۴ برابر از بیت کوین سریع تر است.

  فرایند توزیع پاداش و استخراج در دش

  دش از الگوریتم اثبات کار یا همان روش استخراج برای امنیت و تولید واحدهای ارز دیجیتال جدید استفاده می‌کند. الگوریتم رمزنگاری دش X11 است. استخراج دش با پردازنده، کارت گرافیک و یا دستگاه‌های مخصوص ASIC امکان پذیر است.

  زمان تولید بلاک در دش حدود ۲٫۵ دقیقه است و این به معنای تایید حدود ۵۶ تراکنش در ثانیه است.

  تمام پاداش شبکه متعلق به ماینرها نیست. علاوه بر دریافت پاداش از استخراج، گروهی ویژه از کاربران هم که مستر نود نام دارند، برای انجام یک سری از عملکردهای خاص پاداش دریافت می‌کنند. مستر نودها وظیفه انجام ویژگی‌های زیر را در شبکه دش بر عهده می‌گیرند:

  ویژگی‌ InstantSend (ارسال فوری): با استفاده از این ویژگی کاربران می‌توانند با پرداخت کارمزد بیشتر، تراکنش‌های خود به صورت فوری و در کمتر از دو ثانیه انجام دهند.

  ویژگی PrivateSend (ارسال خصوصی): امکان انجام تراکنش به صورت ناشناس و بدون رهگیری را فراهم می‌کند.

  برای مستر نود شدن باید حداقل ۱,۰۰۰ واحد دش در کیف پول رسمی آن داشته باشید. مسترنودها و ماینرها هر کدام ۴۵ درصد از پاداش شبکه را به خود اختصاص می‌دهند. ۱۰ درصد باقی مانده در خزانه شبکه ذخیره می‌شود و به توسعه دهندگان می‌رسد.

  کیف پول‌های دش

  دش هم مانند بقیه ارزهای دیجیتال، دارای نرم افزارها یا سخت افزارهایی به نام کیف پول است که امکان ذخیره، دریافت و ارسال ارز دیجیتال دش را فراهم می‌کند.

  برای دش به عنوان یک ارز دیجیتال محبوب، کیف پول‌های بسیار زیادی توسعه داده شده است اما ما در این مقاله برای حفظ امنیت هر چه بیشتر کاربران، تنها کیف پول‌هایی را معرفی می‌کنیم که توسط وب سایت رسمی دش تایید شده اند.

  هشدار: تمام کیف پول‌های معرفی شده زیر تایید شده و بدون واسطه هستند. بنابراین کاربر خود مسئول دارایی اش است. از این رو حتما از کیف پول های خود بک آپ بگیرید.

  کیف پول‌های دسکتاپ دش

  ۱- کیف پول رسمی دش

  این نرم افزار، هسته اصلی شبکه دش است و مستقیما با بلاک چین دش ارتباط برقرار می‌کند. این کیف پول از ویژگی‌های InstantSend (ارسال فوری) و PrivateSend (ارسال خصوصی) به طور کامل پشتبانی می‌کند. برای استفاده از این کیف پول باید مدتی صبر کنید تا با بلاک چین همگام سازی صورت گیرد، از این رو نیاز به اینترنت پرسرعت و حجم ترافیک مناسب نیاز خواهید داشت.

  دانلود کیف پول رسمی دش برای ویندوز - ۶۴ بیت

  دانلود کیف پول رسمی دش برای ویندوز - ۳۲ بیت


  ۲- کیف پول الکتروم دش

  محبوب ترین کیف پول دش محسوب می‌شود. این کیف پول امنیت فوق العاده بالایی دارد و کلیدهای خصوصی را مستقیما در کامپیوتر شما ذخیره می‌کند. مزیت اصلی این نرم افزار این است که نیاز به همگام سازی و صرف زمان برای همگام سازی با بلاک چین ندارد. این کیف پول از ویژگی‌های InstantSend (ارسال فوری) و PrivateSend (ارسال خصوصی)، پشتیبانی نمی‌کند.

  دانلود کیف پول الکتروم دش برای ویندوز - ۶۴ بیت


  ۳- کیف پول اکسودوس

  اکسودوس یکی دیگر از کیف پول‌های مورد تایید تیم دش است. رابط کاربری ساده، امنیت بالا و سرعت از مزیت‌های اصلی این کیف پول هستند. در اکسودوس می‌توانید چندین ارز دیجیتال مطرح بازار را ذخیره کنید.

  دانلود کیف پول اکسودوس

  کیف پول‌های موبایل دش

  ۱- کیف پول رسمی موبایل دش

  دش برای دو سیستم عامل محبوب اندروید و iOS، نرم افزار رسمی کیف پول ارائه داده است. رابط کاربری این کیف پول‌ها بسیار ساده است و از امنیت بالایی برخوردارند.

  دانلود کیف پول اندروید دش

  دانلود کیف پول iOS دش


  ۲- کیف پول‌ Edge دش

  یکی از کیف پول‌های تایید شده و امن دش که همراه با یک رابط کاربری ساده و زیبا برای دو سیستم عامل اندرید و iOS توسعه داده شده است. این نرم افزار از ارزهای دیجیتال دیگری مانند بیت کوین،‌ اتریوم،‌ لایت کوین و … پشتیبانی می‌کند.

  دانلود کیف پول Edge برای اندروید

  دانلود کیف پول Edge برای iOS


  ۳- کیف پول جکس

  تیم دش این کیف پول معروف را به عنوان یکی از کیف پول های امن دش پذیرفته است. این کیف پول، یکی از بهترین کیف پول های چند منظوره است که علاوه بر این که ارزهای زیادی را پشتبانی می کند، روی پلتفرم های مختلف و پرکاربرد زیادی قابلیت اجرا دارد.

  دانلود کیف پول جکس برای اندروید

  دانلود کیف پول جکس برای iOS


  کیف پول‌های سخت افزاری دش

  لجرنانو اس، تریزور و کیپ کی، هر سه کیف پول‌های سخت افزاری بسیار امنی برای دش هستند. این کیف پول‌ها علاوه بر دش از چندین ارز دیجیتال دیگر پشتیبانی می‌کنند.

  چگونه دش بخرم؟

  برای خرید دش هم مانند بقیه ارزهای دیجیتال باید از صرافی ها اقدام کنید. به طور کلی دو راه برای خرید دش وجود دارد :

  ۱- خرید مستقیم با ارزهای سنتی مانند ریال یا دلار

  ۲- تبدیل ارزهای دیجیتال دیگر به دش

  خرید دش با ریال یا دلار

  ۱- خرید دش با ریال

  خرید مستقیم دش با ریال از طریق سایت های صرافی ایرانی صورت می‌گیرد. اکثر سایت های داخلی در حال حاضر فقط بیت کوین یا در برخی موارد اتریوم می‌فروشند. فقط تعداد کمی از سایت های ایرانی دش را به سبد فروششان اضافه کرده اند که اکثر اوقات هم موجودی این سایت ها صفر است. شما می‌توانید در این سایت ها در صورت وجود توجه داشته باشید که حتما از اعتبار یک سایت یا فرد برای خرید ارزهای دیجیتال اطمینان حاصل فرمایید.

  ۲- خرید دش با دلار

  خرید مستقیم ارزهای دیجیتال با دلار یک روش متداول در سراسر جهان است اما نه برای کاربران ایرانی. برای خرید ارزهای دیجیتال با دلار نیاز به حساب های بین المللی مانند مستر یا ویزا کارت است. به دلیل تحریم های موجود، برای افراد ساکن ایران، خرید مستقیم با دلار نیاز به واسطه های زیادی دارد که در نهایت باعث افزایش هزینه تمام شده می‌شود به علاوه مشکل ثبت نام کاربران ایرانی در سایت های معتبر خارجی هم وجود دارد.

  برای خرید مستقیم دش با دلار می‌توانید از سایت های Coinbase، Kraken و Bitstamp اقدام کنید.

  تبدیل ارزهای دیجیتال دیگر به دش

  متداول ترین روش خرید دش و یا سایر ارزهای دیگر، مخصوصا برای کاربران ایرانی این روش است. در این روش شما باید از سایت های ایرانی یا سایت معتبر LocalBitcoins.com،‌با استفاده از ریال اقدام به خرید بیت کوین یا اتریوم کنید و سپس این بیت کوین یا اتریوم را به صرافی های معتبر منتقل و آن را تبدیل به دش کنید.

  سایت های قابل استفاده برای کاربران ایرانی به منظور تبدیل بیت کوین یا اتریوم به دش:

   ShapeShift

  یکی از راه های ساده تبدیل ارزها سایت شیپ‌شیفت است. این پلتفرم محیط کاربری ساده و زیبایی دارد و هر کسی می تواند به سادگی ارز خود را در آن تبدیل کند. امنیت بالای این صرافی در میان کاربران زبانزد است. این سیستم ارز شما را ذخیره نمی کند بنابراین خطر بلوکه شدن شما را تهدید نخواهد کرد. سرعت و کارمزد مناسب هم از ویژگی های خوب این سیستم است.

  ورود به سایت

  Binance

  صرافی چینی بایننس هم روش خوبی برای خرید دش است. به دلیل چینی بودن صرافی احتمال تحریم و بلوکه شدن پول ها بسیار کم است. این سایت برای کاربران ایرانی قابل استفاده است اما خطرات بلوکه شدن دارایی‌ها وجود دارد. شما می توایند بیت کوین یا ارزهای دیگر را در این صرافی شارژ کنید و اقدام به خرید دش یا ارزهای دیگر نمایید. همانطور که گفتیم این صرافی می تواند به عنوان کیف پول،‌سرمایه شما را ذخیره کند. پیشنهاد می‌کنیم که پس از خرید، ارزهای خود را به کیف پول های امن منتقل کنید.

  ورود به سایت

  Hitbtc

  مانند بایننس این پلتفرم هم محیط خوبی برای خرید و فروش دش و سایر ارزهای دیجیتال است. ریسک بلوکه شدن دارایی‌ها در این صرافی بسیار بالاتر است بنابراین سعی کنید بلافاصله پس از خرید مبالغ خود را به کیف پولی امن منتقل کنید.

  صرافی های دیگری مثل bitfinex برای کاربران ایرانی قابل استفاده هستند اما به دلیل ریسک خیلی بالا،‌ شارژ ارز به آن ها را پیشنهاد نمی کنیم.

 • 26-ایاس (EOS): الهه‌ی سحرگاه ارزهای دیجیتال
  پروژه EOS‌ از همان روزهای اول آغاز به‌کارش من را مجذوب خودش کرده بود.

  اولین بار تیم آنها را مجمع بلاک چین ۲۰۱۷ دیدم. همه‌ی افراد تیم آنها در رویداد بزرگ بلاک چین شرکت کرده بودند، رویداد پر شور و اشتیاقی که من را یاد روزهای آغازین و پر هیاهوی انفجار دات کام و سخنرانی پس از سخنرانی می‌انداخت.

  اما جلوه‌های بصری رویداد هرگز برای من قابل توجه نیست. من با نورهای قشنگ و حرف‌های قشنگ گول نمی‌خورم. عمق ایده‌هاست که واقعا اهمیت دارد.

  و آنها ایده‌های خارق‌العاده‌ای داشتند.

  برای اولین بار در دنیای ارزهای دیجیتال، دیدم که یک تیم سعی می‌کند برخی چالش‌های دنیای واقعی را حل کند، چالش‌هایی که فکر می‌کردم که فقط خود من و چند نفر دیگر به آن فکر کرده‌اند. وقتی داشتم روی پروژه‌ی سی‌سادا کار می‌کردم، یک سال را جلوی وایت بردم گذراندم و سعی کردم برای بزرگ‌ترین مشکلات کریپتو راه‌حل پیدا کنم: مقیاس پذیری، پذیرش عمومی، دولت، هویت، تولید، توزیع و تقاضا فقط چندتا از این مشکلات بودند. تمام مقاله‌ها و ایده‌های قدیمی را زیرورو کردم تا چیزهایی که هیچکس نفهمیده بود را کشف کنم.

  همچنین تمام پروژه‌هایی که وجود داشتند را بررسی کردم تا بهترین راه‌حل‌هایی که ارائه کرده‌ بودند را بیرون بکشم.

  هرچند بیشتر و بیشتر متوجه می‌شدم که هیچکس بزرگ‌ترین مشکلات موجود در ارزهای دیجیتال را حل  نکرده بودند. یا حتی بدتر از آن، حتی هیچکدام از مشکلات واقعی را نمی‌دیدند.

  همانطور که یک محقق هوش مصنوعی به نام فراسیوس کولت می‌گوید:

  یک قسمت بزرگ از حل مساله توانایی دیدن شکل واقعی مشکل است. اگر بتوانید مشکل را به شکلی روشن و دقیق توصیف کنید، قسمت زیادی از پاسخ هم خودش را به شما نشان خواهد داد. نوشتن به شما کمک می‌کند. درمورد مشکل بنویسید. نوشتن از فکر کردن دقیق‌تر است.

  اگر حتی نمی‌توانید مشکل را ببینید، قطعا نمی‌توانید یک راه‌حل واقعی هم خلق کنید.

  دقیقا مثل تقسیم‌های طولانی‌است که در دوران مدرسه از آنها متنفر بودید: اگر قسمت اول آن اشتباه بود، بقیه‌ی آن تا آخر اشتباه می‌شد.

  اما تیم EOS‌ واقعا مشکلات بزرگ و چشم‌انداز کلی را دید.

  به عنوان مثال، من اغلب گفته‌ام که برای اینکه اکوسیستم ارز دیجیتال واقعا شکوفا شود، به تراکنش‌های رایگان نیاز دارید.

  و هنوز هم همه‌چیز در پلتفرم‌های ارز دیجیتال هزینه دارد.

  این برای من کاملا واضح به نظر می‌رسید اما هنوز نتوانسته بودم که حتی یک تیم پیدا کنم که این حقیقت ساده را درک کند. بعد با تیم EOS آشنا شدم، آنها نه تنها مشکل را دیده بودند بلکه بهتر از من آن را پیکربندی کرده بودند.

  اگر وارد سایت آمازون می‌شدید و هر بار که صفحه‌ای را بارگذاری می‌کردید باید ۳ سنت می‌پرداختید، آن‌وقت هرگز صفحه‌ای را بارگذاری نمی‌کردید.

  خلاصه ماجرا همین است. اگر آمازون برای هر چیزی پول می‌گرفت، شما هرگز از در ورودی جلوتر نمی‌رفتید چون نمی‌دانستید بعد از پرداخت پول و وارد شدن از در ورودی چه چیزی در انتظارتان است.

  شما باید کالا را قبل از خریدن آن ببینید. هرچیزی می‌تواند پشت در شماره یک باشد. ممکن است محصولات درجه یک و زیبا پشت در منتظرتان باشد، یا اینکه با محصولات یک سایت قلابی و نفرت انگیز مواجهه شوید.

  ایاس (EOS) فقط یکی از پروژه‌هایی بود که در مجمع حضور یافته بود. کنفرانس خارق‌العاده‌ای بود، همه جا پر بود از انرژی و احتمالات خارق‌العاده.

  به عقب برگردید و می‌بینید که انفجار واقعی خرید ارزهای دیجیتال دقیقا از همان هفته شروع شده است، همان وقتی که پروژه‌ها ابداعاتشان را پشت سر هم اعلام می‌کردند. زی‌کش (Zcash) قله‌های جدیدی را فتح کرده بود، جی‌پی‌مورگان (JP Morgan) در اختیار گرفتن پروتکل‌های امنیتی جدیدشان را اعلام کرد.  ارزش تعداد زیاد دیگری از کوین‌ها به‌شدت بالا رفت.

  من با احساس مستی که از نوشیدنی‌ها و ایده‌های جدید داشتم کنفرانس را ترک کردم. سرم از تمام احتمالاتی که در سرم می‌چرخیدند گیج می‌رفت.

  اما این EOS بود که در تخیلاتم جلوه‌ای بزرگ‌تر از هرچیز دیگری داشت.

  و مصمم بودم به محض اینکه دستم به کوین‌های درخشان ارز دیجیتال افتاد، مقداری از این پروژه را خریداری کنم.

  جاده‌ی پر پیچ و خم آینده‌ای ناتمام

  اما همانطور که از جاده‌ای به سوی افتخار برمی‌آید، همه چیز به صورت کاملا روان و راحت پیش نمی‌رود.

  جامعه‌ی ارز دیجیتال خیلی جلوتر از چیزی که از آن انتظار می‌رفت پیش رفت، مست چیزهای محتمل اما ضعیف در نتایج.

  و حباب بالاخره ترکید.

  اما حتی قبل از اینکه حباب بترکد، من مشکلات احتمالی درمورد عرضه‌ اولیه کوین EOS را می‌دیدم. شروع کردم به تحقیقات بیشتر درمورد پروژه و موسس‌هایش.

  دن لاریمر (Dan Larimer)‌ یک افسانه در جامعه‌ی کریپتو است. او کارش را در بیت‌شیرز (Bitshares) شروع کرد، یک اکسچنج غیرمتمرکز، و استیمیت (Steemit)، یک شبکه اجتماعی برای انتشار مطالب مانند Medium. اما او همچنان شهرتی داشت مبنی بر اینکه پروژه‌ها را بعد از چند سال رها می‌کند.

  دقیقا مثل وقتی که رزومه کسی را می‌بینید که مدام از یک شرکت به شرکت دیگر رفته است، این موضوع اضطراب‌آور است.

  آیا این بار ادامه می‌دهند؟‌

  آیا خیلی زود حوصله‌شان سر می‌رود‌؟‌

  راستش را بخواهید، اینکه دل لاریمر همش از جایی به جای دیگر پر کشیده بود اصلا برای من ناراحت کننده نبود.

  من فکر می‌کنم ذهن‌ بی‌قرار نشانه‌ی نبوغ است، چون آدم‌های اینچنین زیادی در زندگی‌ام دیده‌ام و مردم به من هم می‌گویند که خیلی باهوش هستم. من هم مانند او خیلی زود حوصله‌ام سر می‌رود. من مشکلی را می‌بینم که مدت خیلی زیادی وجود داشته است، می‌توانم پاسخش را هم ببینم، درحالی‌که بقیه هنوز گیج هستند و سعی می‌کنند آن را برای دیگران توضیح بدهند، مجبورند با سیاست‌های شرکت کلنجار بروند، و مدیریت افراد به‌شدت خسته‌کننده می‌شود.

  خیلی زود به این نتیجه می‌رسم که چرا نمی‌توانیم خیلی ساده مشکل را ببینیم؟‌ گاهی حس می‌کنم دنیا برای من با دور آهسته در حرکت است.

  و به همین خاطر است که زود علاقه‌ام را از دست می‌دهم و سراغ کار دیگری می‌روم.

  اما بعضی از ایده‌ها ارزش جنگیدن دارند، ایده‌هایی که به آنها باور دارید.

  و هرچه بیشتر و بیشتر روی حرف‌هایی که لاریمر برای گفتن داشت مطالعه کردم، مردی را دیدم که هر ایده‌ای را تا آخرین حد ممکن و قبل از اینکه فقط به یک پروژه نگهداری تبدیل شود پیش برده است. بزرگ‌ترین کدنویس‌های دنیا عاشق حل کردن مشکلات جدید هستند، نه اینکه سال‌های سال فقط روغن‌کاری کنند. جای تعجبی ندارد که به مراتع بهتر و روشن‌تر مهاجرت کنند.

  یک عامل دیگر هم وجود داشت.

  هر کدام از پروژه‌های قبلی سنگ بنا بودند. خیلی مهم است که در نظر داشته باشیم فقط هشت سال است که از انقلاب ارزهای دیجیتال می‌گذرد. همانطور که در مقاله‌ی ۵ کلید اصلی تحول کریپتو گفته‌ام ما می‌دانیم چطور مقیاس پذیر کنیم و سیستم‌های ابری بسازیم چون سی سال است که داریم روی این مشکل کار می‌کنیم اما هیچ کتاب راهنمایی برای تازه‌کارها وجود ندارد که توضیح دهد بهترین روش برای ساختن یک سیستم توزیع‌ شده‌ی،‌ غیر متمرکز چگونه است، سیستمی که سرعت تراکنش‌های ویزا کارت‌ها را کاملا پشت سر بگذارد. هیچ مجموعه‌ کتابی دراین مورد وجود ندارد که با یک کلیک دانلود شود.

  ما هنوز در حال بررسی و کشف هستیم و وقتی که پای خلاقیت درمیان باشد همه چیز به‌هم ریخته و شلخه است.

  قبل از اینکه برنامه نویسی را شروع کنید، نمی‌توانید بفهمید آیا به بن‌بست می‌خورید یا نه. وقتی می‌خواهید یک مشکل را حل کنید می‌بینید که مشکلات جدیدی خلق کرده‌اید. متاسفانه بعضی از آنها قابل حل نیستند، مگر اینکه دوباره از صفر شروع کنید.

  حس من این است که این اتفاقی بود که برای لاریمر افتاد و دلیلی که از این پروژه به آن پروژه می‌رفت این بود که می‌خواست تمام ایده‌هایش را زیر چتر EOS‌ جمع کند. و کجا می‌توانست فرصتی بهتر این پیدا کند؟ با آن عدد نجومی که برای شروع جذب سرمایه‌ کردند و یک تیم گلچین به انتخاب و درخواست خودش، تمام بیت کوین‌هایم را شرط می‌بندم که این بار با این پروژه می‌ماند.

  اما فقط از این شاخه به آن شاخه پریدن موسس پروژه نبود که آن روزهای اول مرا مضطرب کرده بود.

  پروژه کمی ناخوش احوال به نظر می‌رسید. عرضه اولیه (ICO) توکن‌های آن عجیب بود.

  صدایی در پس ذهنم شروع کرد به غر زدن و دست بردار هم نبود. بقیه هم کمی مشکوک شده بودند. هیچ راه دیگری برای بیان بهتر آن وجود ندارد: کلاه برداری به نظر می‌رسید.

  خریداران توکن بر اساس میزان تقاضا با قیمت‌های متغییری مواجهه می‌شدند. به نوعی نمی‌دانستند به ازای اتریوم یا بیت کوینی که پرداخت می‌کنند، چقدر توکن می‌گیرند. مانند تاس ریختن بود.

  اگر در روزی که قصد خرید داشتید تقاضا کم بود احتمالا یک معامله خوب گیرتان می‌افتاد، کوین‌ها را با قیمت کمتری نسبت به قیمتی که در یک اکسچنج معامله می‌شد می‌خریدید. اگر تقاضا سر به آسمان می‌گذاشت احتمالا با بدترین قیمت ممکن مواجهه می‌شدید. این باعث می‌شد که به یک بگ‌هولدر (کسی که سهامی را با قیمت بالا و بیشتر از ارزش واقعیش می‌خرد و امیدوار می‌ماند که دوباره قیمت بالا برود) تبدیل شوید، مگر اینکه می‌خواستید کوین‌ها را با قیمتی کمتر از قیمت خرید آنها بفروشید.

  حتی بدتر از آن شایعه‌هایی بود که از دوستانم که در این ICO‌ شرکت کرده بودند می‌شنیدم مبنی بر اینکه به طرز عجیبی همیشه تقاضاها در لحظات آخر مزایده کامل می‌شدند. هر بار که فکر می‌کردند با قیمت خوبی معامله می‌کنند به طرز عجیبی در لحظه‌ی آخر از دستشان درمی‌آمد و آنها به این کار مشکوک شده بودند.

  من واقعا نمی‌دانستم که این حرف‌ها درست بودند یا آنها دچار خطای ادراکی شده بودند. خیلی از افراد وقتی که در بازار اوضاع بر وفق مرادشان پیش نمی‌رود شروع می‌کنند به دیدن ارواح و توطئه‌های مختلف، اما به هر حال کمی نگرانم کرده بود.

  و بعد هم اینکه به نظر می‌رسید این ICO هرگز به پایان نخواهد رسید.

  با اینکه بیشتر جمع‌آوری عمومی سرمایه‌ها بعد از سی روز به پایان می‌رسد، ارائه اولین کوین EOS همین‌طور ادامه یافته بود، بدون هیچ ظرفیتی، به این معنی که اگر مردم حاضر می‌شدند پولی را که به زحمت درآورده بودند سرمایه گذاری کنند، کمپانی هم به جمع کردن میلیاردها دلار ادامه می‌داد، بدون اینکه حتی یک خط کد منتشر کرده باشد.

  با تمام این اوصاف و تمام ترس‌هایی که داشتم تصمیم گرفتم از همان روز اول شروع تریدینگ سرمایه گذاری کنم.

  دیدم که توکن‌هایی که زیر یک دلار خریده‌ بودم به فضا پرتاب شده‌اند و به قیمت بیشتر از ۶ دلار رسیده‌اند. در حالی که از سرخوشی و رویای اینکه سرمایه گذاریم خیلی زود جواب می‌دهد به رختخواب رفتم. توکن‌هایم را نگه داشتم، با این باور که با وجود تمام چالش‌ها، این شرکت این شانس را دارد که به تمام رویاهایش دست یابد.

  اما قیمت سقوط کرد و روز بعد بدتر سقوط کرد.

  در نهایت من با قیمت ۲/۴۵ دلار هم خوشحال و راضی بودم، چون هنوز هم سود خوبی بود، اما به چیزی که فکر می‌کردم، در صورت حرکت پلت‌فرم در جهت مناسب، به آن می‌رسد حتی نزدیک هم نبود. من آن وقت‌ها سرمایه گذار بی‌نظم‌تری بودم اما مطمئن نیستم که اگر این روزها بود وقتی که مدام بیشتر و بیشتر سقوط می‌کرد، به‌طوری که ۹۰ درصد ارزشش را از دست داد، باز هم آن را نگه می‌داشتم، آن هم در حالی که بازار پر شده بود از توکن‌ها جدید، یا نه.

  بدون هیچ کدی و هیچ برنامه‌ی اعلام شده‌ای، کم کم داشتم ایمانم را از دست می‌دادم.

  و باز هم پیگیر پروژه بودم.

  آیا آنها شروع می‌کردند به نوشتن کدی که واقعا کار می‌کرد یا خیلی ساده با پولی که از سرمایه‌ گذارها کلاه برداری کرده بودند به سواحل دوبی فرار می‌کردند، با لامبورگینی‌هایشان روی شن‌های درخشان مسابقه می‌داند و خودشان را در خوش‌گذرانی‌ها و مهمانی‌های مختلف غرق می‌گردند؟

  مرگ و زندگی دوباره

  در کمال تعجب و در عین حال مسرت، دیدم که به انتشار آپدیت‌هایشان ادامه دادند. در ابتدا آرام‌تر و پراکنده‌تر بود، اما خیلی زود آن قطره‌ها به سیل تبدیل شدند، سایت و گیت‌هاب آنها پر شد از پست‌های جدید.

  خیلی طول نکشید تا دوباره سراغ آن کوین برگردم و آن را جزو چیزهایی قرار دهم که می‌خواهم برای بلندمدت نگه دارم، با این امید که آنها بالاخره به یک اتفاق نادر در فضای ارز دیجیتال برسند، چیزی که خیلی‌ها آن را وعده داده‌اند ولی هیچکس نتوانسته اجرایش کند.

  هرچند همچنان پول زیادی روی آن سرمایه گذاری نکردم. لزوما شایستگی آن را نداشت که نسبت به سایر کوین‌هایم در استراتژی سرمایه گذاری خطر پذیر کوچکی که برای خودم داشتم سهم بیشتری داشته باشد.

  بعد در اواخر مارس یک وایت پیپر جدید منتشر کردند و من آن را کاملا بررسی کردم. چیزی که پیدا کردم ایده‌هایی بودند که هیچ کجای دیگر وجود نداشتند. واضح به نظر می‌رسید که اگر بتوانند حتی بخش کوچکی از آن ایده‌ها را پیاده کنند، یک پلت‌فرم جامع خواهند داشت.

  و حالا که چیزی تا راه‌اندازی Mainnet آنها (یا شبکه اصلی که در آن ارز دیجیتال ارزش اقتصادی واقعی دارد) نمانده است، بیشتر از همیشه اطمینان دارم که شاهد طلوع پلت‌فرم‌های اینترنت غیرمتمرکز به بازار خواهیم بود.

  همینطور که اتریوم به رشد و توسعه‌ی خودش ادامه می‌دهد، تیم تلگرام با وایت‌ پیپرهای فنی عظیمی ظاهر شدند که مغزم را منفجر کرد و حالا هم جوخه‌ی EOS در شرف انتشار سیستم زنده‌ی خودش است، عصر جدید تمرکززدایی بالاخره دارد فرا می‌رسد.

  و درمورد تلگرام، خیلی‌ها وایت پیپر واقعی آن را نخوانده‌اند. آنها فقط وایت پیپر بازاریابی آن را خوانده‌اند و از آن گذشته‌اند. من همه را تشویق می‌کنم که وایت پیپر عظیم آنها را مطالعه کنند. حس من درمورد اوراق تیم تلگرام، همان حسی است که از EOS ‌ گرفتم: اگر حتی بخش کوچکی از آنچه می‌خواهند به آن برسند را عملی کنند، به شدت فضای ارزهای دیجیتال را به جلو هُل می‌دهند.

  EOS  چه کار متفاوتی انجام می‌دهد

  مفاهیم جدید زیادی وجود دارد که در اوراق EOS‌ مطرح شده است، پس بیایید به آنهایی بپردازیم که بیشترین اثرگذاری را دارند.

  اول و در درجه‌ی نخست مقیاس پذیری را داریم.

  پلت‌فرم EOS  ادعا کرده که می‌تواند میلیون‌ها تراکنش در ثانیه را با استفاده از اجرای انواع مختلفی از «اکشن‌ها و هندلرها» پاسخگو باشد. این دلیل خوبی است که باور کنیم این کار پتانسیل امکان پذیر بودن را دارد، چون باید در نظر بگیریم که Steemit در حال حاضر هزاران تراکنش در ثانیه انجام می‌دهد، درحالی که سایر پلت‌فرم‌ها با پنج یا شش تراکنش در ثانیه کلنجار می‌روند.

  به خاطر این است که این پلت‌فرم از یکی از سریع‌ترین روش‌های دنیا استفاده می‌کند:‌ گواه بر سهام اختصاصی (DPOS). این یکی از تنها روش‌هایی هست که می‌تواند مانند سیستم‌های متمرکز قدیمی مقایس پذیر شود.

  البته بدون جنجال هم نیست.

  خالق اتریوم، ویتالیک بوترین به تازگی مقاله‌ای انتقادی درمورد گواه بر سهام اختصاصی در وب‌سایتش منتشر کرده است با عنوان «پلوتوکراسی (توانگرسالاری) هنوز هم بد است.» من هم به طور کلی موافقم که بودن تحت حکومت افرادی که اموال بیشتری دارند یک ایده‌ی قدیمی است و باید به دست تاریخ سپرده شود. پدران سرمایه‌دار آمریکا فقط به زمین‌داران اجازه رای دادن می‌دادند اما بعد از مدتی فهمیدند اینکه صاحبی زمین کوچکی باشید باعث نمی‌شود از افرادی که هیچ کوفتی ندارند باهوش‌تر یا تواناتر باشید.

  اما این  مقایسه مسلما بی‌نقص نیست. گواه بر سهام اختصاصی خیلی شبیه کتاب «آنها که پای خودشان گیر است» اثر نسیم طالب است، به این معنی که اگر چیزی برای از دست دادن نداشته باشید، جوانمردانه هم بازی نخواهید کرد.

  لاریمر چند روز بعد پاسخی عصبانی به بوترین داد.

  البته پست‌های هر دوی آنها در کمال احترام به ایده‌های یکدیگر بود. من نمی‌دانم حق با کدام یک از آنها بود، اما می‌دانیم قضیه اینطور ختم می‌شود:

  بازار تصمیم خواهد گرفت.

  یا اتریوم به یک راه قدرتمند برای مقیاس پذیری دست پیدا می‌کند که با سرعت و انعطاف پذیری گواه بر سهام اختصاصی رقابت کند یا دچار یک مرگ تدریجی و آرام خواهد شد. هرچند من مطمئنم بخش‌پذیری اتریوم (sharding) و پروپوزال‌های دوگانه گواه بر کار/گواه بر سهام به آن کمک می‌کند به قله‌های مشابهی در مقایس پذیری برسد. و بعد از آن وارد دنیای بی‌رحم رقابت می‌شود.

  و رقابت خوب است.

  ما به فلسفه‌ها و ایده‌های مختلفی روی صحنه‌ی بازی نیاز داریم، نه یک واحد غول‌آسا که به همه فرمانروایی کند و ما هرگز نفهمیم که بهترین روش‌ برای سیستم‌های غیرمتمرکز چیست.

  اما با تمام چیزهایی که گفته شد، نسخه اولیه‌ی EOS که در ماه ژوئیه (یک ماه دیگر) منتشر می‌شود نسخه‌ای با ترافیک محدود (rate limiting) و با یک ریسه‌ی اجرایی (single threaded) است. در ابتدای کار نمی‌تواند با سطح تراکنش‌های افسانه‌ای ویزا کارت در یک مقیاس باشد.

  دلایلش ساده است: امنیت و باگ‌ها.

  اجراهای موازی تراکنش‌ها در سیستم‌های غیرمتمرکز سابقه‌ی بسیار کمی دارند. این تکنولوژی کاملا جدید است. در پایگاه‌ داده‌های توزیع شده مانند کاساندرا (Cassandra) یا سیستم‌های توزیع شده مانند ات‌سد (etcd) که توسط داکر (Docker) مورد استفاده قرار می‌گیرند از متدولوژی قفل‌گذاری معروف و مشترکی استفاده کرده‌ایم. این متدولوژی به اولین موج‌های تکنولوژی عمومی غیرمتمرکز منتقل نشده است. ما هنوز داریم یاد می‌گیریم که چطور این کار را طوری انجام دهیم که جواب بدهد، به همین خاطر من تمایل تیم را تحسین می‌کنم که می‌خواهند این ویژگی‌ها را خیلی آهسته پیش ببرند و بعد آن را وارد جنگ‌های تست در دنیای واقعی کنند.

  با وجود اینکه سیستم به صورت تک ریسه‌ای لانچ می‌شود، وایت پیپر آنها اشاره می‌کند که: «ساختار داده‌ ضروری برای اجراهای موازی، چند ریسه‌ای آینده» همین الان هم در کد وجود دارد. این یک راه هوشمندانه است برای اینکه بگویند آنها قسمت زیادی از مسیر را رفته‌اند، اما هنوز هم باید روی آن کار کنند. به هر حال شروع خوبی است. یک آپگرید اجراهای موازی را ماه‌های آینده به بازی اضافه می‌کند.

  خوشبختانه برنامه‌نویس‌های EOS سعی کرده‌اند یک فرایند بهتر برای آپگرید ارائه دهند.

  جای آپگریدهای ملایم در این حوزه به شدت خالی بود.

  به احتمال زیاد به این خاطر است که به طور گسترده در گذشته اشتباهات یکسانی را نرم‌افزارهای پلت‌فرم شاهد بوده‌ایم:

  کمبود انتزاع.

  به چه معناست؟ به این معنی است که لایه اپلیکیشن و کد پروتکل به طرز ناامید کننده‌ای در هم تنیده هستند و آپگرید کردن آن کابوسی از شلختگی خواهد بود، چون هر کسی که در سیستم وجود دارد باید با بزرگ‌ترین تغییرات موافق باشد.

  در نهایت من انتظار دارم پلت‌فرم‌هایی ببینم که به‌طور یکپارچه تمام جنبه‌های جداگانه سهام را در مولفه‌هایی ریزتر که نسخه‌ی کوچکتر از کل هستند گردآوری کنند. چرا کوین‌ها، اپلیکیشن‌ها و قوانین متنوع آنها نباید چیزی جز یک نمونه‌ی مجازی در بالای یک شبکه اگنوستیک (شبکه‌ای که می‌تواند بدون دانستن تمام فرایندهای پست صحنه به عملکردهای خودش ادامه بدهد) باشد.

  اما قبل از اینکه به آنجا برسیم، باید خیلی بیشتر از اینها در جاده‌ انقلابی غیرمتمرکز شدن پیش برویم و توسعه بدهیم تا بدانیم آن مولفه‌های جدا از هم اصلا چه هستند. ما هنوز به آن نقطه نرسیده‌ایم. هنوز در حال کشف کردن هستیم.

  در عین حال یک فرایند آپگرید کردن‌ قدرتمند نیاز است که به سرعت ویژگی‌های جدید ایجاد کند، به‌طوری که در تمام اکوسیستم موج‌وار به حرکت دربیاید. به همین خاطر است که وایت پیپر EOS هم قول یک فرایند آپگرید قوی را می‌دهد:

  «به‌طور پیش‌فرض، با توجه به پیکربندی نرم‌افزار EOS.io‌، فرایند آپدیت کردن بلاک چین برای اضافه کردن فیچر جدید ۲ تا ۳ ماه طول‌ می‌کشد، درحالی‌که آپدیت‌هایی برای حل کردن باگ‌های غیرحیاتی که درمورد آنها نیازی به تغییر قوانین اساسی نیست، می‌تواند ۱ تا ۲ ماه زمان لازم داشته باشد… تولیدکننده‌های بلوک‌ می‌توانند فرایند را شتاب دهند، این اتفاق درصورتی خواهند افتاد که یک باگ مخرب یا امنیتی وجود داشته باشد که در حال آسیب زدن به کاربران است. در حالت کلی اینکه آپدیت‌های شتاب‌داده شده یک فیچر جدید ارائه کنند یا باگ‌های مخرب‌ را حل می‌کنند، می‌تواند خلاف قوانین اساسی باشد.

  همچنین به‌نظر می‌رسد این پلت‌فرم بخواهد تعدادی فیچر قدرتمند برای توسعه‌دهندگان ارائه دهد. بدون توسعه‌دهندگان شما هیچ پلت‌فرمی نخواهید داشت.

  توسعه‌دهندگان، توسعه‌دهندگان، توسعه‌دهندگان.

  هرچقدر دلتان می‌خواهد به استیو بالمر کچل و عرق کرده بخندید، اما تمرکز بر روی توسعه‌دهندگان مایکروسافت را برای چندین دهه به یک نیروی حاکم بر سیستم‌ عامل‌ها و سرورهای بک آفیس ( back office servers) تبدیل کرده است.

  اولین فیچر مرکزی توسعه‌دهندگان این است که نیازی نیست کاربران نهایی برای استفاده از پلت‌فرم پولی پرداخت کنند. و این بزرگ است.

  به همان ایده‌ای برمی‌گردد که هیچ‌کس دلش نمی‌خواهد برای بارگذاری صفحات آمازون پولی پرداخت کند. در حال حاضر یک اکوسیستم ریز پرداخت (micro transaction) از راه دور نداریم و ساختن آن از صفر واقعا سخت است.

  یک مشکل دیگر هم درمورد اپلیکیشن‌های ارز دیجیتال که برای استفاده از آنها باید پول پرداخت کنید وجود دارد:

  اگر برای اپلیکیشن آینده لازم باشد که شخص خودش به اکسچنج مراجعه کند، ثبت‌نام کند، رمزعبور بگیرد، درمورد کیف‌پول‌ها اطلاعات کسب کند، پول رایج وارد کند، ارز دیجیتال بخرد و ارز دیجیتال را دانلود کند و در یک اپلیکیش استفاده کند، تا تازه بتواند از آن اپلیکیشن استفاده کند، هرگز، هرگز، هرگز به سرانجام نمی‌رسد.

  چنین چیزی هرگز اتفاق نخواهد افتاد. باور نمی‌کنید؟

  سعی کنید خرید ارز دیجیتال از یک اکسچنج را برای یکی از اقوام‌تان که چیزی از تکنولوژی نمی‌داند آموزش دهید. اگر بتوانید این کار را در کمتر از یک هفته انجام دهید، تبریک می‌گویم شما نابغه هستید.

  و فقط به خاطر اینکه یک سری توکن را از طریق airdrop برای کاربران فرستاده‌اید باعث‌ نمی‌شود بخواهند این توکن‌ها را برای سرویسی صرف کنند که قبلا رایگان از آن استفاده می‌کرده‌اند. شما باید انگیزه‌های جدید خلق کنید تا پول را در جریان نگه دارید.

  این گام جدید برای ساختن یک روش جدید برای انجام کارها به زمان نیاز دارد.

  به همین دلیل منطقی است که سیستمی داشته باشیم که این انطعاف‌پذیری را در اختیار توسعه‌دهندگان قرار می‌دهد که بتوانند اپلیکشین‌هایی با «پرداخت کاربر» یا اپلیکشین‌هایی با «پرداخت ارسال کننده» داشته باشند.

  امروزه این کسب‌وکار است که هزینه‌ی انجام بیزنس را می‌پردازد و کاربرها فقط برای کالاها و خدماتی که دریافت می‌کنند پول پرداخت می‌کنند، نه برای سرپا نگه داشتن کسب‌وکار، سفارش تدارکات، هزینه‌های اجاره ملک، هزینه‌های کارمندان و اینترنت. هیچ دلیلی وجود ندارد که فکر کنیم این پارادایم ادامه پیدا نمی‌کند و در کوتاه مدت غالب باقی نمی‌ماند، بنابراین به جای مخالفت بهتر است که همرنگ جماعت شویم.

  دومین فیچر مربوط به توسعه‌دهندگان این است که یک سازنده اپلیکیشن فقط باید تعداد ثابتی از توکن‌ها را داشته باشد تا امکان دسترسی تضمین شده به پایگاه داده، پهنای باند(و در نهایت فضای ذخیره‌سازی) روی شبکه را بیابد.

  چرا این موضوع اهمیت دارد؟‌

  چون ارزهای دیجیتال امروزی خیلی ناپایدار هستند.

  اگر توسعه‌دهنده مجبور باشد که قیمت‌ها را روی یک اکسچنج تحت نظر داشته باشد و اپلیکیشن را روی آن قیمت بنا کند یا آن را تعطیل کند، چنین چیزی هرگز جواب نمی‌دهد. یک قیمت ثابت برای توکن، که ارتباطی با نرخ بازار ندارد، سر راحت روی بالش گذاشتن را برای توسعه‌دهندگان امکان پذیر می‌کند.

  در آخر، این پلت‌فرم برخی فیچرهای بدیع را ارائه می‌کند که از شبکه و کاربرهای روی آن حفاظت می‌کند.

  اولین فیچر مسدود کردن اکانت است.

  می‌دانم به چه فکر می‌کنید. مسدود کردن اکانت‌ها دیکتاتورگونه به نظر می‌رسد.

  آیا تمام تلاش ما این نبود که از چنین چیزهایی فرار کنیم؟‌

  تفاوت بزرگی دارد. قراردادهای هوشمند می‌توانند با منابع فرار کنند و باعث شوند شبکه به خاطر باگ‌ها و وضعیت رقابتی به زانو دربیاید. EOS‌ به سوپرنودها (supernodes) اجازه می‌دهد که شبکه به کار بیفتد و از ۲/۳ حداکثر آرا استفاده کند تا یک اکانت فراری را مسدود کند. و برخلاف سیستمی که امروز داریم، اگر بانک تصمیم بگیرد از بازی اخراج می‌شوید اما روی EOS‌ اگر نودها از قدرت‌شان سوءاستفاده کند، رای‌ می‌دهیم که تبعید شود.

  من به طرز محتاطانه‌ای بدبین هستم که این فیچر همیشه هم صادق باشد، اما موافق هستم که سطوحی از حکومت و سرپرستی برای این سیستم‌ها نیاز است. نمی‌توانیم در یک آشوب واقعی باشیم، قراردادهای هوشمند از کنترل خارج شوند و شبکه را فلج کنند.

  یک فیچر که برای کاربر نهایی برای هرکسی در دنیای ارز دیجیتال خوشایند خواهد بود:

  بازگردانی اکانت هک شده.

  اگر کسی کوین‌های شما را بدزدد، می‌توانید آنها را پس بگیرید.

  درست شنیدید.

  هر پلت‌فرمی بدون شک در آینده به این نوع از فیچرها نیاز خواهد داشت. طرز کار آن واقعا ساده است. EOS به شخصی اجازه می‌دهد که «شریک بازیابی» برای خودش تعریف کند. اگر هک بشوید، شما و شریک بازیابی‌تان می‌توانید کلیدهای‌تان را روی هم بگذارید و طی ۳۰ روز اکانتتان را پس بگیرید.

  بی‌نقص نیست ولی از چیزی که امروز داریم بی‌نهایت بهتر است. در حال‌ حاضر اگر شما کلید‌های بیت کویت هایتان را گم کنید یا کسی حساب شما را خالی کند، دیگر رفته است، نه کسی برای شما گریه ‌می‌کند و نه هیچ بخش خدمات مشتری‌ای وجود دارد که با آن تماس بگیرید. برای همیشه از دست رفته است.

  من انتظار دارم راه‌حل‌های بیشتر و بیشتری مانند این در آینده ببینم. داشتن یک شریک بازیابی یک قدم مهم در یک جهت درست است. من بدون شک فکر می‌کنم که به ایده‌های بهتری نیاز داریم، اما همین یکی هم فعلا کارمان را راه می‌اندازد.

  احتمالا دلیلی که چیز دیگری می‌خواهیم این است که روابط تغییر می‌کنند. ممکن بیش از یک شریک بازیابی بخواهیم یا بخواهیم یک شریک بازیابی را حذف کنیم، مثلا اگر طلاق گرفتیم و دیگر آنقدر به آن شخص اعتماد نداشتیم که کلید قلمرومان در دستش باشد.

  از وایت‌پیپرهای EOS‌ مشخص نیست که چگونه می‌خواهند موقعیت‌هایی مانند این را حل کنند یا چگونه می‌خواهد درمقابل افرادی که می‌خواهند سیستم را بازی دهند از خودش محافظت کند. اما هرچه باشد از چیزی که امروز داریم، یعنی همان «هیچی»، بهتر است.

  اطلاعات دیگری در این بخش از اوراق وجود دارد که من فرصت ندارم به تمام آنها بپردازم، از جمله مجوزهای محدود کردن دسترسی بر اساس نقش (RBAC)، ارتباطات درون بلاک چینی، شرایط استفاده از قرارداد هوشمند، یک سیستم پروپوزال با قابلیت رای‌گیری، فضای ذخیره سازی غیرریزپرداخت‌های رایگان و …. .

  مثل همیشه به همه توصیه می‌کنم که به جای خواندن تفسیر بقیه، خودشان به سمت منبع اصلی بروند. خودتان بخوانید. با ذهنی باز آن را بخوانید. فکر کنید. ببینید اگر یک کسب‌وکار و یک اپلیکیشن داشتید، شما هر کدام از فیچرها را چگونه می‌‌دیدید.

  از خودتان سوال بپرسید.

  آیا منطقی هست؟ چرا؟‌ چگونه به مرحله عمل درمی‌آید؟‌

  فقط آن زمان است که حقایق پشت طراحی هر پروژه‌ای را درک می‌کنید.

  انگشتان ظریف الهه‌ی سحرگاه

  باوجود بهترین پیش‌بینی‌های ما هیچ‌کس نمی‌داند در سال‌های آینده چه اتفاقی خواهد افتاد.

  ما نمی‌دانیم که روش ایده‌آل برای پیاده کردن مجمع‌های توزیع‌شده چیست، یا بهترین راه برای حل مشکلات بی‌شماری که بعد از حل کردن مشکلات فعلی سرراهمان قرار می‌گیرد چه هستند. همینطور که در هر قدم راهمان را میان جنگلی تاریک پیدا می‌کنیم،‌ یک هیولای جدید منتظرمان است.

  امکان ندارد که یک گروه یا یک نفر تمام پاسخ‌ تمام آن چالش‌ها را بداند. به خاطر همین است که هیجان‌انگیز است که بالاخره بفهمیم چه کسی رقیب تاج پادشاهی اتریوم است.

  شاید الان دیگر وقت آن رسیده است که جاده‌سازی برای آینده را به اتمام برسانیم و شروع کنیم به ساختن ماشین‌های جدیدی که روی آن جاده‌ها حرکت کنند. آن موقع است که همه چیز جالب‌تر می‌شود.

  خود پلت‌فرم‌ها فقط زیربنا هستند.

  ماشین‌هایی که روی ریل‌ها حرکت می‌کنند، آدم‌ها و کالاها را از نقاط و نزدیک جابه‌جا می‌کنند، دلیلی واقعی هستند که این کارها الان در حال انجام است.

  چیزهایی که روی پلت‌فرم‌ها اجرا می‌شوند هستند که بازی و نحوه‌ی بازی ما را عوض می‌کنند.

  در افسانه‌های یونانی EOS الهه‌ی سحرگاه بود که «هر روز صبح از خانه‌اش که لبه‌ی اقیانوس‌ها بود بیرون می‌آمد». هومر او را یا یک جمله‌ی معروف در حماسه ادیسه در خاطرها ثبت کرده است:

  «وقتی که فرزند صبح، سحرگاه با آن انگشتان ظریفش، ظاهر می‌شد، ما مدح جزیره را می‌گفتیم و در سراسر آن قدم می‌زدیم، وقتی حوری‌هایی که دختر ژوپیتر بودند، بزهای وحشی را  از خواب بیدار می‌کردند تا ما کمی گوشت برای ناهارمان داشته باشیم.»

  به نظر می‌رسید پروژه EOS قدرت خورشید را به امانت گرفته است تا راه روبه‌روی آینده‌ی غیرمتمرکز را روشن کند.

  در حال حاضر، در ساعت‌های زودهنگام گرگ‌ومیشِ تمرکززدایی قرار داریم. هنوز همه جا تاریک است، فقط چند نور پراکنده وجود دارند که راه را به ما نشان دهند. راه‌ها هنوز دست نخورده هستند و هیچ ردپایی روی آنها نیست. نقشه‌ها هنوز خالی هستند و فقط چند علامت دور روی آنها وجود دارد، مانند نقشه‌های باستانی که چیزی جز مرزها روی آن قرار نداشت.

  با این وجود، هر ثانیه که می‌گذرد، به رسیدن ساعت‌های روشن روز نزدیک‌تر و نزدیک‌تر می‌شویم.

  و با لانچ EOS در ماه جون، ممکن است شاهد طلوع دوران جدیدی در تمرکززدایی باشیم.

 • 27-موناکوین: نخستین ارز دیجیتال بومی ژاپن
  همانطور که مستحضرید مادر همه کریپتو کارنسی ها بیت کوین است، که ظاهرا توسط فردی با نام مستعار ساتوشی ناکاماتو که نامی ژاپنی است ایجاد شده، البته اطلاعات دقیقی همچنان از وی ثبت نشده است! با این حال، یکی از دلایلی که ژاپن پذیرای بیت کوین است میتواند همین باشد.

  بسیاری اطلاع ندارند که ژاپن اولین کریپتوکارنسی بومی خود را در سال ۲۰۱۳ استارت زده است. در حال حاضر موناکوین دارایی بالغ بر ۲۲۰ میلیون دلار دارد که هر ۱ موناکوین مساوی است با ۳٫۹۶ دلار، اما در ماه دسامبر گذشته ارزش آن به بیش از یک میلیارد دلار افزایش یافت و تقریبا هر موناکوین ۱۹ دلار فروخته شد.

  این ارز دیجیتالی در ابتدا توسط فردی تحت عنوان «آقای واتاناب» معرفی شد. وی هم مانند خالق بیت کوین، هرگز اسم واقعی خود را منتشر نکرده است اما اکثرا معتقدند که او ژاپنی است. آقای واتاناب موناکوین را به عنوان یک نوع ارز دیجیتال بر پایه بازی (Game) معرفی کرد، شبیه آنهایی که در بازی ویدیویی Final Fantasy استفاده شده اند.

  نام سکه دیجیتالی  «مونا» بر گرفته از یک کاراکتر هنری، شبیه یک گربه است.

  موناکوین رسما در تاریخ ۱ ژانویه ۲۰۱۴ مبتنی بر فن آوری Litecoin متولد شد، اما شبکه های خود را توسط توسعه دهندگان و کاربران در طول زمان بهبود بخشیده‌ است، و این توسعه باعث شده تا انتشار پول بسیار سریع و امن صورت پذیرد. پایه و بنیاد موناکوین یک جامعه مردمی است و هنوز به شکل شبکه ای سازمان یافته تشکیل نشده است.

  در حال حاضر در ژاپن موناکوین حداقل در پنج فروشگاه آنلاین و فروشگاه های فیزیکی معامله می شود. همچنین تعداد زیادی دستگاه خودپرداز در ژاپن وجود دارد که موناکوین را به پول نقد تبدیل می کنند و به آن دلیل که نخستین ارز دیجیتال ژاپن است، در بین مردم قابل اطمینان تر است. در ۲۳ مارس، هلدینگJIT  اعلام کرد که به شهروندان ژاپنی اجازه می دهد املاک و مستغلات را با موناکوین خریداری کنند و ادعا می کند که اولین شرکتی است که چنین خدماتی ارائه می دهد.

  موناکوین بیشتر در ژاپن استفاده می شود و مبادله آن در حیطه بین المللی بسیار محدود است. این ارز دیجیتالی بیشتر به عنوان وسیله ای برای پرداخت راحت تر متولد شده است تا جامعه از آن آسان تر استفاده کند.

  جورج موریس، متخصص بیت کوین و مدیر نمایندگی Wiz K.K در توکیو در مورد کریپتو کارنسی ها می گوید:

  زمانی که شبکه لایتنینگ جدید بیت کوین راه اندازی شود فکر میکنم علاقه همه نسبت به ارزهای دیجیتالی دیگر به طور قابل توجه ای کاهش یابد.

  یکی دیگر از کارشناسان موناکوین به نام Akihisa Sekino معتقد است که تک زبانه بودن این ارز دیجیتالی باعث شده این ارز به خارج از ژاپن گسترش پیدا نکند، اما او اعتقاد دارد که عمیقا در ژاپن ریشه کرده اند و ماندگار خواهند بود. (گفته می شود که موناکوین جزو پنج کریپتوکارنسی برتر قابل معامله در ژاپن است)

 • 28-کریپتوکیتیز (CryptoKitties) چیست؟
  دسامبر سال گذشته بود که یک بازی مبتنی بر بلاک چین سروصداهای زیادی را در این حوزه به پا کرد.

  کریپتوکیتیز چیست؟

  «کریپتوکیتیز» (CryptoKitties) نوعی بازی از سبک کلکسیونی و پرورشی است که به کاربران اجازه می‌‌دهد تا در بستری بلاک چینی، گربه‌های کارتونی بامزه‌ای را جمع‌آوری کرده و آنها را در پلتفرم مخصوصی خرید و فروش نمایند. این بازی به‌قدری در میان جامعه کاربران بلاک چین معروف شد که در ابتدای انتشار آن، شبکه اتریوم با کندی سرعت مواجه گشت.

  تنها چند روز از انتشار کریپتوکیتیز نگذشته بود که کاربران چیزی بیش از یک‌میلیون دلار در این بازی تبادلات مالی داشتند.

  مشخصاً کار کردن با چنین شخصیت‌های کارتونی بامزه‌ای مفرح و پرنشاط است، اما هدف اصلی پشت ساخت این بازی را می‌توان اثبات تأثیرات و کاربردهای بالقوه بلاک چین در بالا بردن سطح امنیتی و تجارت آسان‌تر دارایی‌های دیجیتالی دانست.

  در گزارش کار این بازی یا به‌عبارت‌دیگر در white paper آن آمده که این پروژه تمرکز ویژه‌ای بر بحث پرداخت‌ها دارد. در نهایت سازندگان این بازی امیدوارند که کاربران با گسترش دید خود بتوانند به درک بهتری از کارهایی که بلاک چین از پس آنها بر می‌آید، برسند.

  کریپتوکیتی ها ارز نیستند بلکه یک دارایی به‌حساب می‌آیند

  بخش عمده‌ای از پروژه‌های مبتنی بر بلاک چین به همراه یک ارز دیجیتالی منتشر می‌شوند. این ارزها، توکن های قابل معامله‌ای هستند که دارای ارزش کاربردی‌اند و حتی می‌توانند به‌عنوان سهم‌هایی از شرکت مربوطه مبادله شوند. عرضه توکن ها به یکی از موفق‌ترین ابزارها برای تأمین بودجه استارت آپ ها بدل شده، تا حدی که در بسیاری از این موارد، حتی این بودجه از میلیون‌ها دلار نیز فراتر رفته.

  در طرف دیگر اما، کریپتوکیتی ها، ارزهای دیجیتالی نیستند، بلکه دارایی‌های بلاک چینی‌اند که شباهت‌های ساختاری بسیاری با توکن های دیگر دارند؛ درعین‌حال تفاوت‌های آنها نیز بسیار است. هر کریپتوکیتی منحصربه‌فرد است و نمی‌توان کریپتوکیتی ای مشابه با کریپتوکیتی دیگر یافت کرد. همین مسئله یکی از مهم‌ترین اصول در بحث ارزهای دیجیتالی است. این بدان معناست که هر دلار جدای از کجا دریافت شده، چه سالی چاپ‌شده یا از چه راحتی به‌دست آمده، یک دلار است. دلار ارزش دارد چراکه این ارزش را قبول کرده‌ایم.

  ارزش توکن های منحصربه‌فرد از کمیاب بودنشان نشأت می‌گیرد. هر کریپتوکیتی یک توکن ERC-721 است که ویژگی‌های مخصوص به خود را دارد. این ویژگی‌های مخصوص در کدهای آن نوشته و تعیین‌کننده «فنوتایپ» یا «ژنوتایپ» بودن آن کریپتوکیتی است. به‌عبارت‌دیگر این کدها همان ژنتیک کریپتوکیتی هاست که ویژگی‌های هرکدام از آنها را تعیین می‌نماید و مستقیم در توکن های ERC-721 نوشته شده.

  ترکیب فنوتایپ و ژنوتایپ باعث می‌شود تا چهار میلیون حالت ممکن برای کریپتوکیتی ها تعریف شود که یعنی هرکدام، منحصربه‌فرد اند.

  پلتفرمی بر پایه اتریوم

  این بازی به جای آنکه بلاک چین مخصوص به خود را ایجاد کند، از شبکه اتریوم استفاده می‌نماید. قراردادهای هوشمند نیز تمامی کارهایی که منجر به ساخت و تبادل این کریپتوکیتی ها می‌شود را کنترل می‌کنند. درنتیجه هیچ نیروی نظارت مرکزی‌ای توانایی کنترل دارایی‌ها شما را ندارد. هر فردی که توکن ها را صاحب باشد، کیتی‌ها نیز برای او هستند و می‌تواند نگهشان دارد یا به تبادل آنها بپردازد.

  ازآنجایی‌که کریپتو کیتی‌ها از شبکه اتریوم استفاده می‌کنند، پس پرداخت و تمامی تراکنش‌ها نیز به‌وسیله اتر صورت می‌پذیرند. هنوز امکان خرید کریپتوکیتی ها به‌وسیله پول‌های سنتی وجود ندارد. اما توسعه‌دهندگان این بازی در نظر دارند تا این قابلیت به‌زودی به بازی اضافه کنند.

  نگه داری و تبادل کریپتوکیتی ها نیازمند نسخه‌ای از کیف پول اتریوم است که بر روی مرورگرهای وب اجرا می‌شود. یکی از آسان‌ترین راه حل‌ها برای انجام تبادلات در این پلتفرم استفاده از «متا ماسک» (Meta Mask) است. این امکان نیز وجود دارد که با کد نویسی به‌صورت مستقیم با قراردادهای هوشمند کریپتوکیتی ها کار کرد. به‌هرحال برای استفاده و کار با کریپتوکیتی های خود شما نیاز به افزونه متاماسک خواهید داشت.

  برای بازی کردن کریپتوکیتیز به چه چیزهایی نیاز داریم؟

  • کامپیوتر یا لپ تاپ متصل به اینترنت که روی آن مرورگر گوگل کروم یا موزیلا فایرفاکس نصب باشد.
  • نصب کیف پول متاماسک که به صورت افزونه ی مرورگرها از لینک‌های زیر قابل دانلود و نصب است.

  دانلود متاماسک برای گوگل کروم

  دانلود متاماسک برای موزیلا فایرفاکس

  • مقداری اتریوم برای خرید گربه.

  این کیتی‌ها از کجا آمدند؟

  اولین گربه در این بازی دوم دسامبر سال ۲۰۱۷ متولد شد. از آن زمان به بعد هر پانزده دقیقه یک گربه متولد می‌شود. این روند تا نوامبر سال ۲۰۱۸ ادامه خواهد داشت تا جایی که هیچ گربه‌ای از نسل صفر باقی نماند. بر اساس گفته‌های گزارش اصلی این بازی، تنها پنجاه هزار گربه از نوع نسل صفر وجود خواهند داشت.

  پس از رسیدن به این تعداد، تمام گربه‌های نسل صفر می‌توانند زاد و ولد نمایند. هر گربه می‌تواند نقش پدر یا مادر را ایفا کند. صاحب گربه مادر نیز حاصل این زاد و ولد را دریافت می‌کند. این گربه تازه متولد شده، علاوه بر خصوصیاتی شبیه به والدین خود، می‌تواند خصوصیاتی منحصر به فرد را نیز داشته باشد. در نوعی از جهش‌های خاص که به ندرت اتفاق میافتد یک گربه تجملی (Fancy) به دنیا خواهد آمد که ارزش بالایی دارد.

  از لحاظ تئوری تعداد گربه‌ها هیچ محدودیتی ندارند و تا زمانی که بتوانید از پس کارمزد تراکنش‌های زاد و ولد بربیایید می‌توانید گربه‌های جدید داشته باشید.

  بازاری نیز برای زاد و ولد با گربه‌های دیگران وجود دارد؛ به‌طوری‌که شما با پرداخت مبلغی به صاحب گربه مادر، می‌توانید زاد و ولد را صورت دهید. بازار دیگری نیز برای گربه‌هایی که تابه‌حال در زادوولد شرکت نکرده‌اند نیز وجود دارد.

  هنر بلاک چین؟

  با سروصدایی که این دارایی‌های منحصربه‌فرد در دنیای ارزهای دیجیتالی به پا کرده‌اند این سؤال به وجود می‌آید که آیا این هنر است؟

  کریپتوکیتی ها هم بامزه‌اند و هم زیبا. بااین‌همه، ارزش آنها به سبب منحصربه‌فرد بودن و کمیاب بودنشان است. حال تصور کنید که ارزش یک گربه تجملی با جزئیات خاص، چقدر خواهد بود.

  هنر بلاک چین از یک‌طرف و کمیاب بودن این دارایی‌ها از طرف دیگر باعث شده تا یک‌ گرایش در مورد کریپتوکیتی ها به وجود بی آید. تصور کنید که یک هنرمند می‌تواند به وسیله بلاک چین، از اصالت محصول خود حفاظت کند. با وجود اینکه کریپتوکیتی ها در بستری بلاک چین کار می‌کنند، اما این بدان معنا نیست که هنری در بطن آنها یافت نمی‌شود.

  درنهایت خالقان این بازی، کریپتوکیتی ها را تنها یک بازی می‌دانند و علاقه‌ای به گسترش ابعاد هنرمندانه آن نشان نمی‌دهند. از طرف دیگر شرکت پشت این پروژه بر این عقیده است که می‌توان به‌وسیله این روش بامزه، مردم را بیش‌ از پیش با بلاک چین آشنا کرد؛ درست به مانند بازی مشهور Minesweeper که باعث شد مردم با رایانه‌ها آشنا شود. یا بازی‌های مبتنی بر فلش که مردم را با اینترنت اجین نمود. یا Farmville که مردم را به سمت شبکه اجتماعی کشاند و صد البته «پرندگان خشمگین»، که باعث نزدیکی هر چه بیشتر مردم و تلفن‌های هوشمند شدند.

  مسائل فنی: قراردادهای هوشمند کریپتوکیتی ها

  این بازی از یک ساختار واحدی (Modular) قرارداد هوشمند و دیگر کتابخانه‌های آنها بهره می‌برد. قرارداد اصلی (Core contract) با ره‌گیری مالکیت هر کیتی، موجب تعیین هویت و انتقال آن می‌شود. از طرفی همین قرارداد مسئول تولید کریپتوکیتی های جدید نیز هست. فرای تمام این مسائل، همه‌ی کارکردها از قرارداد اصلی ناشی می‌شود که باعث اجرای دیگر قراردادها می‌شود.

  دیگر قراردادها همان عملکردهایی هستند که باعث زادوولد و تعیین ژنتیک گربه‌ها می‌شوند. همان‌طور که قبلاً گفته شد، می‌توان به‌وسیله کد نویسی به‌صورت مستقیم با قراردادهای هوشمند بلاک چین اتریوم کارکرد. اما راحت‌ترین روش استفاده از متاماسک خواهد بود.

  قیمت گربه‌ها چقدر است و چگونه بخریم؟

  راحت‌ترین روش برای خرید کریپتوکیتی، استفاده از بخش فروشگاه (Marketplace) در وبسایت است. از آنجایی‌که هر کریپتوکیتی منحصربه‌فرد است، قیمت هرکدام نیز متغیر خواهد بود. گربه‌های این سایت از ۰٫۰۰۳ تا ۱۰۰,۰۰۰ اتریوم قیمت گذاری شده اند.

  قبل از خرید کریپتوکیتی ها باید در حساب خود اتریوم داشته باشید. این اتریوم را می‌توانید از طریق صرافی‌های خارجی مانند «بیت فاینکس»، «کوین بیس»، «کریکن» و و یا صرافی‌های داخلی تهیه نمایید.

  پس از خرید اتریوم آنرا به کیف پول متاماسک خود انتقال دهید که پیش‌تر افزونه‌اش را در مرورگر نصب نموده‌اید. کار شما از اینجا به بعد راحت می‌شود و تنها کافی است که از طریق بخش مربوطه در وب‌سایت بازی، ثبت‌نام نموده و کریپتوکیتی های خود را خریداری کنید.

  چگونه کریپتوکیتی ها را ذخیره کنیم؟

  برای این کار می‌توانید از کیف پول رسمی اتریوم روی مرورگر، یعنی متاماسک استفاده کنید. متاماسک به شما این امکان را می‌دهد که دارایی‌های خود را نگه‌داشته و تجارت کنید. اگر تمایل به استفاده از کیف پول های سخت افزاری برای ذخیره کیتی های خود داشته باشید نیز میتوانید از «لجر نانو اس» استفاده کنید. این کیف پول سخت افزاری از توکن های ERC-721 پشتیبانی میکند.

  تیم توسعه

  «آکسیوم ژن» تیمی است که این بازی مفرح را ساخته است. در کارنامه این تیم میتوان انواع پروژه ها را مشاهده کرد، از عینک های واقعیت مجازی گرفته تا فناوری های مرتبط با بلاک چین. اما کریپتو کیتی ها را میتوان یکی از نقاط قوت کارنامه شان قلمداد کرد.

  درآمدهای آنها نیز از طریق بلاک چین و به واسطه این بازی منحصر به فرد است. این شرکت با فروش گربه های نسل صفر سود خوبی به جیب میزند. از طرفی برای هر تراکنش که در بستر بازی صورت میگیرد، مبلغی معادل ۳٫۷۵ درصد کل تراکنش را دریافت میکند. با پایان سال جاری میلادی و با تمام شدن گربه های نسل صفر، تنها منبع در آمد توسعه دهنده، از محل همین تراکنش ها خواهد بود.

  البته این بدان معنا نخواهد بود که شما حتما باید از بازار رسمی این بازی، کیتی های خود را خریداری کنید. این قابلیت فراهم شده که شما در بازارهایی غیر رسمی نیز گربه های خود را تجارت کنید تا بدین ترتیب هیچ پولی عاید آکسیوم ژن نشود. قراردادهای هوشمند بخش حراجی بازی را نمیتوان آن چنان مفید و قابل اعتماد برای انجام تراکنش ها دانست.

  چهارچوب‌های زمانی و نقشه راه

  در هفته اول دسامبر سال ۲۰۱۷ که بازی منتشر شد، پلتفرم چیزی در حدود شصت هزار کاربر، صد هزار گربه و پنج میلیون دلار پول در گردش در حراجی داشت. در همان هفته، مسئولین بازی اعلام کردند که چیزی در حدود ۲۵ درصد ترافیک شبکه اتریوم به‌واسطه این بازی بوده است.

  هفته پس‌ازآن بود که این ارقام چند برابر شده تا جایی که کاربران این بازی به ۱۵۰ میلیون نفر رسید و سرمایه در گردش در حراجی نیز ۱۵ میلیون دلار شد.

  بنا بر نقشه راهی که این شرکت منتشر نموده، نرم‌افزار موبایلی بازی با ویژگی‌های کامل نسخه وب در سال ۲۰۱۸ منتشر خواهد شد. پذیرش ارزهای غیرمجازی نیز به‌زودی به بازی اضافه خواهد شد. تا پایان سال ۲۰۱۸ نیز تمام گربه‌های نسل صفر به دنیا خواهند آمد

 • 29-ایاس (EOS) چیست؟ از کجا EOS بخرم؟
  =
  این روزها بلاک چین ایاس (EOS) به منظور تبدیل شدن به یک سیستم عامل غیرمتمرکز برای پوشش انبوهی از برنامه‌های غیرمتمرکز، به شدت درحال توسعه است.

  این به نظر بسیار شگفت انگیز است، اما آنچه که واقعا جلب توجه کرده، دو ادعای زیر است:

  • آنها قصد دارند تا کارمزدهای تراکنش‌ها را برای همیشه حذف کنند.
  • آنها مدعی هستند که پلتفرم آن‌ها خواهد توانست میلیون‌ها تراکنش را در ثانیه انجام دهد.

  حالا به بررسی این شبکه جذاب می‌پردازیم. در این راهنما درباره تمام جنبه‌های EOS اطلاعات کسب خواهید کرد. با این حال، قبل از هر چیزی باید بدانیم که چرا ما واقعا به یک شبکه مانند چیزی که EOS ادعا می‌کند، داریم.

   

  برنامه‌های غیرمتمرکز یا Dappها، باید چه ویژگی‌هایی داشته باشند؟

  • پشتیبانی از میلیون ها کاربر
   یک برنامه غیرمتمرکز باید به حدی مقیاس پذیر و قابل گسترش باشد،‌که میلیون‌ها کاربر همزمان قادر به استفاده از آن باشند. این ویژگی برای برنامه‌های غیرمتمرکزی که می‌خواهند با برنامه‌های متمرکز قدرتمند رقابت کنند، ضروری است.
  •  استفاده رایگان
   استفاده از برنامه‌ها باید رایگان باشد و فقط برای پرداخت خدمات تعاملی بین دیگران، نیاز به پرداخت توکن باشد.
  • ارتقای آسان
   یک پلتفرم خوب غیرمتمرکز باید امکان ارتقای راحت برنامه‌ها را برای توسعه دهندگان فراهم آورد. همچنین باگ‌های یک برنامه نباید روی پلتفرم اصلی تاثیر گذار باشد.
  • بدون لگ و لتنسی
   یک برنامه غیرمتمرکز نباید وقت کاربرانش را تلف کند.
  • عملکرد موازی
   در یک پلتفرم خوب، برنامه ها باید بتوانند برای صرفه جویی در زمان به صورت موازی با یکدیگر کار کنند.
  •  عملکرد پیوسته
   یک برنامه تا زمانی که کاربری داشته باشد، نباید متوقف شود.

  حالا برای برنامه‌های غیرمتمرکز در حال حاضر ما چه سیستم عامل‌هایی داریم؟

  «بیت شیرز» و «گرافن» دارای توانایی های زیادی هستند اما فاقد قراردادهای هوشمند هستند.
  اتریوم،‌ ملکه ارزهای دیجیتال، فوق العاده است. در اتریوم، قراردادهای هوشمند اجرا می‌شوند اما سرعت تراکنش‌ها پایین است و همچنین کارمزدها بالاست.

  شبکه EOS ترکیبی از توانایی بالای بیت شیرز و گرافن و کاربرد قراردادهای هوشمند اتریوم است.

  اکنون که ما هدف ایجاد EOS را می‌دانیم،‌ نگاهی به ساختار و پشت صحنه این پروژه می‌اندازیم.

  تیم توسعه دهنده EOS

  شرکت Block.one، توسعه بلاک چین EOS را برعهده دارد. این شرکت املاک سابق، از سال ۲۰۱۴ وارد حوزه بلاک چین شد. مدیریت این شرکت برعهده براندن بلومر است.

  توسعه دهنده اصلی EOS دن لریمر، است. او مدیر پروژه‌های بزرگی مثل بیت شیرز و استیم‌ایت هم است. لریمر درباره توسعه EOS می‌گوید:

  همیشه به دنبال حقیقت بودم و قصد داشتم آزادی و عدالت را با فناوری برقرارکنم. پس از بیت شیرز و استیم‌ایت که موفقیت‌های بسیاری در زمینه‌ تبادلات و رسانه‌های اجتماعی داشتند، حال می‌خواهم سیستمی بسازم تا همه بتوانند به سادگی روی آن برنامه‌های غیرمتمرکز و عادلانه بسازند. بعد از اتمام این پروژه، تمام پروژه‌های بعدی من روی EOS خواهد بود.

  ابهام زدایی در مورد توکن‌های EOS

  بسیاری از کاربران حوزه ارزهای دیجیتال گمان می‌کنند که EOS برنامه‌ای روی اتریوم است اما به هیچ عنوان اینگونه نیست. در واقع فقط توکن‌های EOS به طور موقت روی شبکه اتریوم قرار دارند. پلتفرم و بلاک چین اختصاصی EOS برای رقابت با اتریوم یا هر شبکه‌ی دیگری به زودی عرضه خواهد شد.

  ایاس (EOS) فعلا در مرحله ICO یا پیش فروش توکن‌هایش قرار دارد و توکن‌هایش روی کیف پول‌های رسمی اتریوم قابل ذخیره سازی است. اما زمانی که شبکه اصلی EOS شروع به کار کند، توکن‌های پیش فروش شده، روی شبکه اصلی به اجرا درخواهند آمد. طبق گفته‌های توسعه دهنده اصلی، دن لریمر در این ویدئو، پس از پایان ICO در ژوئن ۲۰۱۸، شبکه اصلی EOS شروع به کار خواهد کرد.

  برای خرید از صرافی‌ها یا شرکت در ICO توکن‌های EOS، در نظر داشته باشید که شبکه EOS برای ایجاد برنامه‌های غیرمتمرکز توسعه داده می‌شود و برای توسعه دهندگان ارائه می‌شود. هیچ تضمینی نیست که توسعه دهنده‌گان آینده EOS، از این توکن‌ها در برنامه‌ خود استفاده کنند.

  ویژگی‌های بلاک چین EOS

  ایاس مدعی است که پلتفرمش ویژگی‌های زیر را خواهد داشت:

  # مقیاس پذیری یا قابلیت گسترش

  بزرگترین مشکل فضا‌های مبتنی بر بلاک چین برقراری مقیاس پذیری است.

  ویزا بیش از ۱۶۰۰ تراکنش‌ و پی پال بیش از ۲۰۰ تراکنش را در ثانیه انجام می‌دهد. در مقابل در حال حاضر نهایت تایید تراکنش‌ها توسط بیت کوین ۸ تراکنش و برای اتریوم ۲۰ تراکنش بر ثانیه است.

  ایاس ادعا می کند که به دلیل استفاده از DPOS یا مکانیسم توافق اثبات سهام، می‌تواند به راحتی میلیون‌ها تراکنش در ثانیه را تایید کند. در ادامه به بررسی مختصر DPOS خواهیم پرداخت.

  # انعطاف پذیری

  در حمله DAO، سیستم اتریوم با مشکل مواجه شد و توسعه دهندگان ناگزیر به فورک شدند.

  از آنجا که EOS از DPOS استفاده می کند، در صورت خرابی یک برنامه، سیستم اصلی با مشکلی مواجه نخواهد شد.

  # حاکمیت

  در EOS، حاکمیت با ایجاد صلاحیت و انتخاب قانون توسط خود جامعه تعیین می‌شود. قوانینی برای شبکه توسط اعضا تعیین می‌شود و تمام توسعه دهندگان برای استفاده از پروتکل مجبور به استفاده از آن هستند.

  # پردازش موازی
  در پردازش موازی، دستورالعمل های برنامه در میان چند پردازنده تقسیم می شوند. با انجام این کار، زمان اجرای آن برنامه کاهش چشم‌گیری می‌یابد. EOS پردازش موازی قراردادهای هوشمند را از طریق مقیاس پذیری افقی، ارتباط ناهمزمان و قابلیت همکاری فراهم می کند.

  مقیاس پذیری افقی: در حالیکه در مقیاس پذیری عمودی، مقیاس پذیری با اضافه کردن قدرت پردازش بیشتر انجام می شود، مقیاس پذیری افقی با ایجاد ظرفیت برای افزودن کامپیوترها و قدرت پردازش بیشتر، تحقق می‌یابد.

  قابلیت همکاری: توانایی یک سیستم کامپیوتری برای تبادل و استفاده از اطلاعات.

  # سیستم عامل غیرمتمرکز
  مهمترین ویژگی EOS است. ویندوز و مک را برای ارزهای دیجیتال تصور کنید.در حال حاضر اتریوم یک ابرکامپیوتر غیرمتمرکز است و EOS مدعی یک سیستم عامل غیرمتمرکز است.

  اثبات سهام نمایندگی شده (Delegated Proof Of Stake) چیست؟

  حالا به بحث مکانیسم اجماع در ایاس می‌رسیم. همانطور که احتمالا می‌دانید، اولین مکانیسم اجماع، اثبات کار یا همان استخراج بود که امروزه توسط بیت کوین، اتریوم و بسیاری ارز ارزهای دیجیتال دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  در اثبات کار به عنوان یک فرآیند، مراحل زیر دنبال می‌شود:

  استخراج کننده یا ماینر محاسبات رمزنگاری را انجام می‌دهد و پس از تایید یک دسته از تراکنش‌ها که به آن بلاک می‌گویند، آن را به بلاک چین اضافه می‌کند. این روند برق و سخت افزارهای زیادی را طلب می‌کند. برای امنیت و ثبات، سیستم به‌گونه‌ای طراحی شده است تا محاسبات با گذشت زمان سخت تر گردد.

  در حقیقت بررسی صحیح بودن یک بلاک آسان است، اما سیستم طبق چیزی که برای آن مشخص شده، برای حفظ شبکه، از عمد محسبات را سخت تر و سخت تر می‌کند.

  با این حال، EOS از الگوریتم اثبات سهام نمایندگی شده (DPOS) برای اجماع خود استفاده می‌کند. ابتدا لازم است که کمی شما را با اثبات سهام آشنا کنیم.

  ویدئویی برای آشنایی با اثبات کار و اثبات سهام به زبان ساده:

   

  اثبات سهام چیست؟

  در اثبات سهام، ماینرها جایگزین دارندگان واحدهای ارز مورد نظر می‌شوند و دیگر نیاز به سخت افزار یا مصرف برق نیست.

  این کار این‌گونه انجام می‌گیرد:

  دارندگان ارزدیجیتال، مقداری یا همه ارزهای دیجیتال خود را به شبکه اختصاص می‌دهند.

  پس از آن، آنها اعتبارسنجی بلاک‌ها را شروع خواهند کرد. هرکس دارای مقدار بیشتری از آن ارز دیجیتال باشد، تعداد بیشتری بلاک را تایید می‌کند و پاداش بلاک را دریافت می‌کند. در مکانیسم اثبات کار یا استخراج تنها راه نابود کردن شبکه، داشتن بیش از ۵۰ درصد از محاسبات شبکه است و در مکانیسم اثبات سهام تنها راه نابودی شبکه داشتن بیش از ۵۰ درصد واحدهای ارزی موجود یک شبکه است.

  تفاوت اثبات سهام نمایندگی شده با اثبات سهام چیست؟

  توسعه دهندگان EOS، نرم افزار غیرمتمرکزی ارائه می‌دهند که هرکس قادر به ساخت بلاک چین خودش روی آن است. هر توسعه دهنده می‌تواند برای خودش توکن بسازد یا اینکه از توکن‌های EOS استفاده کند.

  به عبارت ساده بر خلاف سیستم اثبات سهام که همه در تایید بلاک ها نقش دارند و پاداش دریافت می‌کنند، در سیستم اثبات سهام نمایندگی شده، کاربرانی که دارای توکن‌ها هستند، به طور خودکار به ۲۰ نماینده رای می‌دهند.

  نمایندگان از ایجاد بلاک، پول خوبی دریافت می‌کنند. از این رو انگیزه برای نماینده شدن زیاد می‌شود. برای نماینده شدن باید شرایطی خاص مانند قدرت پردازش cpu، تعداد زیادی توکن و … محیا باشد. بنابراین رقابت برای بهتر بودن و جلب رضایت کاربران ایجاد می‌شود.

  اگر نماینده ای کار خود را درست انجام ندهد، در رای گیری حذف می‌شود و نماینده دیگری جای او را می‌گیرد. با این کار سرعت تراکنش ها افزایش و کارمزد تراکنش‌ها هم از بین می‌رود. چیزی که در NEO هم تقریبا شاهد آن هستیم.

  کیف پول‌های EOS

  توکن‌های EOS، فعلا مبتنی بر اتریوم هستند. برای ذخیره توکن‌های EOS، می‌توانید از کیف پول‌های رسمی اتریوم مانند مای‌اتر ولت و متامسک استفاده کنید. کیف پول‌های دیگری مانند اکسودوس، ایدو و صرافی‌ها هم از این توکن‌ها پشتیبانی می‌کنند، اما سایت رسمی ایاس توصیه می‌کند برای به روز‌رسانی های بعدی از کیف پول های رسمی اتریوم استفاده شود.

  آموزش کامل Myetherwallet

  از کجا EOS بخریم؟

  برای خرید توکن‌های EOS صرافی‌های زیادی قابل استفاده هستند.

  به طور کلی برای کاربران دو راه برای خرید EOS وجود دارد :

  ۱- خرید مستقیم با ارزهای سنتی مانند ریال یا دلار

  ۲- تبدیل ارزهای دیجیتال دیگر به EOS

  خرید EOS با ریال یا دلار

  ۱- خرید EOS با ریال

  خرید مستقیم EOS با ریال از طریق سایت های صرافی ایرانی صورت می‌گیرد. اکثر سایت های داخلی در حال حاضر فقط بیت کوین یا در برخی موارد اتریوم می‌فروشند. فقط تعداد کمی از سایت های ایرانی EOS را به سبد فروششان اضافه کرده اند که اکثر اوقات هم موجودی این سایت ها صفر است. شما می‌توانید در این سایت ها در صورت وجود توجه داشته باشید که حتما از اعتبار یک سایت یا فرد برای خرید ارزهای دیجیتال اطمینان حاصل فرمایید.

  ۲- خرید EOS با دلار

  خرید مستقیم ارزهای دیجیتال با دلار یک روش متداول در سراسر جهان است اما نه برای کاربران ایرانی. برای خرید ارزهای دیجیتال با دلار نیاز به حساب های بین المللی مانند مستر یا ویزا کارت است. به دلیل تحریم های موجود، برای افراد ساکن ایران، خرید مستقیم با دلار نیاز به واسطه های زیادی دارد که در نهایت باعث افزایش هزینه تمام شده می‌شود به علاوه مشکل ثبت نام کاربران ایرانی در سایت های معتبر خارجی هم وجود دارد.

  برای خرید مستقیم EOS با دلار می‌توانید از سایت های YoBit، Kraken و Bitstamp اقدام کنید.

  تبدیل ارزهای دیجیتال دیگر به EOS

  متداول ترین روش خرید EOS و یا سایر ارزهای دیگر، مخصوصا برای کاربران ایرانی این روش است. در این روش شما باید از سایت های ایرانی یا سایت معتبر LocalBitcoins.com،‌با استفاده از ریال اقدام به خرید بیت کوین یا اتریوم کنید و سپس این بیت کوین یا اتریوم را به صرافی های معتبر منتقل و آن را تبدیل به EOS کنید.

  سایت های قابل استفاده برای کاربران ایرانی به منظور تبدیل بیت کوین یا اتریوم به EOS:

  چنجلی(Changelly)

  یک پلتفرم تبادل سریع ارزهای دیجیتال است که بهترین نرخ کارمزد تبادل ارزهای دیجیتال را در بازار ارائه داده است. این سایت در واقع یک صرافی نیست.

  ربات چنجلی با پلتفرم های بزرگ و معروف ارزهای دیجیتال مانند پولونیکس و بیترکس هماهنگ است. این ربات در کسری از ثانیه، درخواست های خرید و فروش را در این پلتفرم ها ثبت می کند سپس بهترین قیمت موجود را که در صفحه اصلی نشان داده می شود را انتخاب و به کاربر نشان می دهد. در چنجلی می توانید حدود ۳۵ ارز دیجیتال را به صورت خیلی سریع و فوری تبادل کنید.

  آشنایی کامل با چنجلی

   ShapeShift

  یکی از راه های ساده تبدیل ارزها سایت شیپ‌شیفت است. این پلتفرم محیط کاربری ساده و زیبایی دارد و هر کسی می تواند به سادگی ارز خود را در آن تبدیل کند. امنیت بالای این صرافی در میان کاربران زبانزد است. این سیستم ارز شما را ذخیره نمی کند بنابراین خطر بلوکه شدن شما را تهدید نخواهد کرد. سرعت و کارمزد مناسب هم از ویژگی های خوب این سیستم است.

  ورود به سایت

  Binance

  صرافی چینی بایننس هم روش خوبی برای خرید EOS است. به دلیل واقع بودن صرافی در چین، احتمال تحریم و بلوکه شدن پول ها بسیار کم است. این سایت برای کاربران ایرانی قابل استفاده است. شما می توایند بیت کوین یا ارزهای دیگر را در این صرافی شارژ کنید و اقدام به خرید EOS یا ارزهای دیگر نمایید. همانظور که گفتیم این صرافی می تواند به عنوان کیف پول،‌سرمایه شما را ذخیره کند. پیشنهاد می‌کنیم که پس از خرید، ارزهای خود را به کیف پول های امن منتقل کنید.

  ورود به سایت

  Hitbtc

  مانند بایننس این پلتفرم هم محیط خوبی برای خرید و فروش EOS و سایر ارزهای دیجیتال است. ریسک بلوکه کردن در این صرافی بسیار بالاتر است بنابراین سعی کنید بلافاصله پس از خرید مبالغ خود را به کیف پولی امن منتقل کنید.

  صرافی های دیگری مثل bitfinex برای کاربران ایرانی قابل استفاده هستند اما به دلیل ریسک خیلی بالا،‌ شارژ ارز به آن ها را پیشنهاد نمی‌کنیم

 • 30-پارادوکس‌های سیاستگذاری

  بیت‌کوین یک نوآوری اینترنتی با کارکردی مشابه پول بی‌پشتوانه یا پول حکومتی است. ابزارهای مالی جدید همچون بیت‌کوین از جمله موارد قیدشده در دستور کار مراکز سیاست‌پژوهی، مجالس قانونگذاری و بانک‌های مرکزی بسیاری از کشورهای جهان است.

  در سال‌های اخیر ارزش بیت‌کوین در بازارهای جهانی از چند صدم دلار به صدها دلار افزایش یافته است. روند گسترده استقبال از بیت‌کوین، مواردی همچون نحوه محاسبه مالیات بر درآمد، مبارزه با پولشویی و نظارت بر تراکنش‌های جاری، امکان از میان رفتن ثبات مالی و خروج سرمایه از بازارهای مولد، تضعیف پول‌های ملی و به خطر افتادن شهرت بانک مرکزی را در مرکز توجه سیاستگذاران و مراکز تصمیم‌ساز جهانی قرار داده است. برخی اقتصاددانان و بانکداران برجسته رشد اقبال جهانی به بیت‌کوین را همانند حباب می‌دانند و در مورد تبعات آن هشدار می‌دهند. در مقابل برخی ایجاد و عرضه بیت‌کوین را یک واکنش قدرت‌گرفته از فناوری اطلاعات به نابسامانی‌های نظام مالی و پولی جهانی به شمار می‌آورند. واکنشی که با بازآفرینی مبنایی پول آغاز شده است. به عبارت دیگر از منظر منتقدان نظام مالی جهانی، معماری نظم نوین جهانی با جایگزینی ارزهای دیجیتالی با دلار آمریکا آغاز شده است. گرچه دیدگاه‌های مختلف و متناقض پیرامون بیت‌کوین، به بحث‌های پژوهشی بیشتری نیاز دارد، اما واقعیت امکان اثرگذاری بیت‌کوین بر اقتصاد ملی و نظام پولی و مالی کشور موجب لزوم توجه قانونگذاران به ابزارهای مالی جدید همچون بیت‌کوین می‌شود.

 • 31-هیجان غیرعقلایی
  گاردین در گزارشی درباره این پول دیجیتالی نوشته است که بیت‌کوین قصد دارد جایگزین پول‌های سنتی و رایج باشد اما این روند می‌تواند با قوانین ضد‌پولشویی در تضاد باشد و دست بزهکاران و خلافکاران را باز بگذارد. مثلاً کاربر می‌تواند بدون اینکه شناسایی شود بیت‌کوین جابه‌جا کند و در سیستم‌های خلافکارانه از جمله فروش مواد مخدر و... نقش داشته باشد. بسیاری از اقتصاددانان در مورد بقا و دوام بیت‌کوین چندان خوش‌بین نیستند و رشد سریع اخیر بیت‌کوین را به حساب هیجان غیرعقلایی کاربران جدیدی گذاشته‌اند که به سراغ آن آمده‌اند. بری آیچنگرین، اقتصاددان در دانشگاه کالیفرنیا-‌برکلی، در مقاله‌اش در واشنگتن‌پست نوشته است: «وقتی بتوانیم یک واحد پولی الکترونیکی خصوصی داشته باشیم، یعنی می‌توانیم واحدهای پولی متعددی از این نوع را داشته باشیم. بر این اساس هیچ تضمینی وجود ندارد که دیگران همان واحد پولی را که شما استفاده می‌کنید، بپذیرند.» با این حال، اکنون در تعدادی از مغازه‌ها در لندن از این واحد پولی استفاده می‌شود و نخستین دستگاه خودپرداز بیت‌کوین جهان نیز در ۲۹ سپتامبر در شهر ونکوور کانادا راه‌اندازی شد. همچنین سال گذشته مسوولان قانونی و وکلای دولت استرالیا اعلام کردند بیت‌کوین در استرالیا به تایید قانونی رسید و آن را به‌عنوان یک واحد پول معتبر در این کشور پذیرفتند.
 • 32-هم سنجی نظام تراکنش سنتی و بیت کوینی
  نظام تراکنش های مالی سنتی برای انجام تراکنش ها به بانک نیاز دارد. نمودار زیر نمایی از روند یک تراکنش ساده که هر 2 طرف تراکنش، در همان بانک حساب دارند را نشان می دهد.
  در نظام مالی سنتی، بانک ها کنترل همه تراکنش ها را با تغییر اطلاعات به اصطلاح «دفتر کل » در اختیار دارند. اما در نظام بیت کوین، اختیار دفتر کل در دست یک بانک مرکزی نیست. به همین دلیل، برخی مراجع از بیت کوین با عبارت «ارز رمزپایه» یاد می کنند زیرا برای ارزشیابی تراکنش ها و نظارت بر تولید بیت کوین های جدید از اصول رمزنگاری (ارتباطاتی که از دید طرف های سوم شخص به دور است) استفاده شده است. هر بیت کوین و هر کاربر بیت کوین به وسیله یک هویت یکتا، رمزنگاری شده اند و همه تراکنش ها در دفتر کل عمومی ثبت شده اند که برای همه رایانه های شبکه قابل مشاهده است، اما هیچ اطلاعات شخصی را در مورد طرف های درگیر افشا نمی کند، دفتر کل عمومی تایید می کند که انتقال دهنده اولیه بیت کوین، مالک حقیقی بیت کوین خرج شده بوده و در نتیجه تراکنش تایید شده و پذیرنده بیت کوین مالک جدید بیت کوین است.
  دفتر کل عمومی ویژگی اصلی بیت کوین است زیرا مساله دوباره خرج کردن پول(خرج کردن پولی که مالک آن نیستیم) و نیاز به وجود یک واسط سوم شخص (مانند بانک یا شرگت کارت اعتباری) برای تایید درستی تراکنش الکترونیکی بین خریدار و فروشنده را به طور همزمان حل کرده است. همچنین، در یک نظام مالی سنتی، پول توسط یک بانک مرکزی تولید می شود.
  اما شبکه بیت کوین بانک مرکزی ندارد. بنابراین، سیستم یک مکانیزم جایگزین برای تزریق پول در گردش نیاز دارد. طراح بیت کوین این مشکل را با یک روش هوشمندانه حل کرد. هزاران رایانه که در سرتاسر اینترنت پراکنده اند با هم کار می کننند تا تراکنش های بیت کوین را پردازش کنند. این کامپیوتر ها «استخراج کننده » نامیده می شوند و فرایند پردازش تراکنش های بیت کوین، «استخراج» نامیده می شود. این نامگذاری به این خاطر است که به طور میانگین هر ۱۰ دقیقه یکی از استخراج کننده ها یک رقابت محاسباتی را برنده شده و جایزه می گیرند. درحال حاضر این جایزه ۲۵ بیت کوین است که ارزشی حدود ۲۰ هزار دلار دارد. این جوایز انگیزه کافی برای افراد بیشتری فراهم می کند تا به فرایند پردازش تراکنش های بیت کوین بپیوندند و به این واحد پولی کمک کنند تا غیر متمرکز بماند. 
  این جایزه با یک نرخ مشخص کاهش می یابد به این صورت که هر چهار سال جایزه نصف می شود. از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۲م (1388- 1391) این جایزه ۵۰ بیت کوین بود، اکنون این جایزه ۲۵ بیت کوین است و از پایان سال ۲۰۱۶م (1395) به 5/12 بیت کوین کاهش می یابد و این کاهش همینطور ادامه می یابد. با یک محاسبه ساده ریاضی مشخص می شود که هرگز مجموع کل بیت کوین های شبکه به بیش از ۲۱ میلیون بیت کوین نمی رسد. الان در حدود ۱۲ میلیون بیت کوین در گردش وجود دارد بنابر این مجموع کل بیت کوین ها هرگز به بیش از ۲ برابر مقدار کنونی نخواهد رسید.
 • 33-پول مجازی و تجارب جهانی
  هنگامی که در سال 2009 م بیت کوین یا اولین ارز دیجیتالی رمزپایه به صورت عملیاتی آغاز به کار کرد. رشد سریع استفاده از بیت کوین موجب شد طی کمتر از 2 سال، سیاست گذاری بیت کوین در مرکز توجه سیاست گذاران کشورهای مختلف قرار بگیرد.در این قالب سه کشور آمریکا، چین و آلمان به دلیل گسترش روزافزون این پدیده تازه، توجه ویژه ای به آن داشتند که به نظر می رسد بررسی رویکرد قانونگذاران و دولتمردان این سه کشور به آن می تواند ما را در نوع و چگونگی تصمیم گیری نسبت به پول مجازی یاری رساند.
  1- سیاست های آمریکا
  به دلیل اهمیت ابزارهای مالی تازه مانند بیت کوین، کنگره و سنای آمریکا در جلسه های گفت و شنود(استماع)، در جریان چیستی بیت کوین قرار گرفتند. در این جلسه ها، بیت کوین به مانند ماهیت فضای مجازی(اینترنت) مورد تفسیر قرار گرفت و همان طور که اینترنت فرصت ها و تهدیداتی داشت که بعدها مشخص شد فرصت های آن بر تهدیدهایش می چربد، فرصت های بیت کوین برای آمریکا از تهدیدهای آن بیشتر است.
  در مجموع همه مراجع دولتی آمریکا در این جلسات نگرانی خود را از استفاده های غیرقانونی از ارزهای دیجیتالی اعلام کردند، اما همچنین بر این نکته تاکید کردند که ارزهای دیجیتالی استفاده های مشروعی دارد که باید با مقررات گذاری مناسب آنها را تقویت کرد؛ چراکه در آمریکا باتوجه به قوانین موجود نیاز به تصویب قانون جدید نیست، اما مقررات گذاری حوزه ضروری است.
  در این مسیر، شبکه جرایم مالی وزارت خزانه داری آمریکا و وزارت دادگستری این کشور، بیانیه هایی رسمی در ارتباط با مقررات گذاری ارزهای مجازی همچون بیت کوین منتشر کردند. شبکه جرایم مالی آمریکا به عنوان اولین اولویت، ابتدا در سال 2011 به مقررات گذاری کار مبادله بیت کوین اقدام کرد.
  شبکه جرایم مالی آمریکا در قانون 18 مارس 2013 (فروردین1392) خود، ارز یا ارز واقعی را این گونه تعریف کرد: «سکه و اسکناس منتشر شده توسط ایالات متحده آمریکا با کشورهای دیگر که به عنوان پول رایج تعیین شده و در کشور صادرکننده اش به طور معمول به عنوان واسط مبادلات در جریان است و پذیرفته می شود.»
  در مقابل ارز مجازی «یک واسط مبادلات است که در برخی محیط ها به عنوان ارز عمل می کند، اما همه مشخصات ارز واقعی را ندارد و در هیچ حکمی در جایگاه پول قانونی قرار نخواهد گرفت.» بنابراین با اشاره به این تعریف مشخص می شود که در سیاست گذاری آمریکا، بیت کوین و ابزارهای مالی مشابه به مانند ارز واقعی تعریف نمی شوند، بلکه عنوان تازه «پول مجازی» برای اطلاق به آن در نظر گرفته شده است. البته نوعی از پول مجازی که این مرکز به مقررات گذاری آن پرداخت، پول هایی هستند که قابل مبادله با پول های واقعی باشند یا به عنوان جایگزین این پول ها عمل می کنند.
  در سلسله مقررات گذاری های بعدی، شبکه جرایم مالی و دیگر نهادها مانند «دیوان محاسبات آمریکا » جوانب مختلف بیت کوین از نظر مالیات بر درآمد، قوانین ناظر بر تولیدکنندگان و مبادله کنندگان بیت کوین با دیگر ارزها به طور کامل روشن کردند. «مرکز درآمدهای داخلی آمریکا » بیت کوین را یک مایملک و دارایی و قوانین و مقررات مربوط به دارایی را در مورد آن جاری می داند. در نتیجه، در آمریکا استفاده از بیت کوین برای مقاصد قانونی مانند خرید و فروش و مبادله آن با دلار آمریکا برای کاربران آزاد است، اما بر تولیدکنندگان، مبادله کنندگان و کسب وکارهای مرتبط با بیت کوین قوانین بسیار دقیقی اعمال می شود. 
  به نظر می رسد پیش بینی جاری صاحب نظران آمریکایی این است که دلار آمریکا از قدرت کافی برای مبارزه با جایگزین شدن به وسیله ارزهای دیجیتالی برخوردار است و اگر قرار بر جایگزین شدن دلار آمریکا با یک ارز جدید باشد، این جایگزینی یک فرایند بلندمدت خواهد بود.
  2- سیاست های چین
  مطالعه سیاست گذاری چین در مورد پدیده بیت کوین نشان می دهد این کشور از سال 2007م (1386) با انتشار هشدار پیرامون استفاده غیرقانونی از ارزهای مجازی و از سال 2009 با مقررات گذاری و محدودسازی استفاده از ارزهای مجازی در فضاهای مجازی پیش از دیگر کشورهای جهان به مقررات گذاری ارزهای مجازی اقدام کرده بود. البته این پیشتازی چینی ها به قیمت ناپختگی مقررات این کشور در مواجهه با ظهور ابزارهای مالی جدید که بیت کوین هم یکی از آنهاست، تمام شد. بنابراین در این بخش، نخست سیاست گذاری چین درمورد ارزهای مجازی ذکر می شود و سپس با ذکر شواهد، ضعف قانون گذار چینی برای درس گرفتن از آن در تعریف درست بیت کوین، نشان داده می شود.
  در سال 2007 چین به رواج ارزهای تولید شده در فضای بازی های رایانه ای اینترنتی در دنیای واقعی با انتشار نامه هشدار واکنش نشان داد، در این هنگام سیاست گذاری گونه های جدید پول الکترونیکی در این کشور آغاز شده بود. به طور کلی تا پیش از اختراع بیت کوین، چهار نوع ارز مجازی در جهان منتشر شده بودند. ارزهای نوع اول تنها برای خرید کالاها و خدمات مجازی کاربرد دارند. در این گونه از نظام پول مجازی، پول مجازی در چارچوب عملکرد مجازی اعضای جامعه مجازی به آنها داده می شود و پول های مجازی برای مصرف کالاها و خدمات مجازی که توسط همان جامعه مجازی عرضه شده استفاده خواهند شد. این کالاهای مجازی می توانند مواردی با ارزش همچون کتاب الکترونیکی تا سایر اقلام مجازی تفریحی را دربر بگیرند.
  پول های مجازی نوع دوم بسط یافته نظام های نوع اول هستند که به کاربر اجازه می دهند کالاهای دنیای واقعی را نیز خریداری کنند. در این نوع از پول مجازی، ایجاد واسطی برای خرید کالاها و خدمات دنیای واقعی ضرورت می یابد و این نوع پول نشانگر مشارکت پول مجازی در دنیای واقعی نیز است.
  به دلیل اینکه پول نوع سوم از طریق پول های دنیای واقعی قابل خریداری است، این نوع پول مجازی بسط یافته پول مجازی نوع دوم است. پول مجازی نوع چهارم نه تنها با پول دنیای واقعی قابل خریداری است، بلکه قابل تبدیل به پول دنیای واقعی نیز می شود. مدیریت تولید و تبادل ارزهای مجازی با اداره کنندگان فضاهای مجازی است.
  به بیان دیگر، در سال 2007، گسترش ارزهای مجازی در کشور چین از لحاظ حجم در گردش و نحوه ایجادشان، احتمال خطر تضعیف جایگاه یوان (واحد پول کشور چین) و نابسامانی اقتصادی در این کشور را مطرح کرد؛ بنابراین در سال 2007 مراجع ذی ربط هشدارهایی در مورد استفاده غیرمتعارف از پول مجازی منتشر کردند. پیرو این هشدارها، وزارت فرهنگ و وزارت تجارت چین در سال 2009 به طور مشترک با انتشار بیانه ای به مقررات گذاری این حوزه پرداختند.
  در این قانون گذاری ، چینی ها پول مجازی را به لحاظ حقوقی به این صورت تعریف کردند: «پول مجازی یکی از انواع ابزارهای مبادله ای مجازی است که توسط سازمان های گرداننده بازی های رایانه ای اینترنتی منتشر می شود، مستقیم یا غیرمستقیم توسط کاربر بازی به ازای یک نرخ مشخص با پول های قانونی معاوضه و خارج از برنامه های بازی ذخیره می شود، در رایانه های خادم یا سرورهایی که توسط شرکت گرداننده بازی تهیه شده اند و در فرمت ثبت الکترونیکی ذخیره شده و با واحدهای عددی خاصی بازنمایی می شوند. پول مجازی به ازای میزان و زمانی معین برای مبادله با خدمات بازی که توسط سازمان منتشرکننده اش عرضه شده، استفاده می شود. پول مجازی به اشکال مختلفی بازنمایی می شود. به طور نمونه، کارت های بازی پیش پرداخت و مقادیر پیش پرداخت؛ اما دارایی هایی که از بازی کردن بازی های «برخط » (آنلاین) به دست می آیند، شامل این تعریف نمی شود. .
  تاکید مقررات منتشر شده از طرف مراجع سیاست گذار چینی بر نقش منتشرکننده و اداره کننده مرکزی در پول های مجازی موجب شد که در مواجهه با پدیده بیت کوین هشدار های سال 2009 کفایت نکند، زیرا بیت کوین یک منتشرکننده و اداره کننده یکتا ندارد؛ به این ترتیب خلا قانونی به وجود آمده موجب شد تا نظام حقوقی چین دچار نوعی سردرگمی در مواجهه با بیت کوین شود.
  به واسطه این خلا قانونی، در آغاز، چین رویکرد بسیار مثبتی به بیت کوین داشت، به نحوی که کارآفرینان برخط این کشور و بسیاری از خرده فروشان اینترنتی کالاها و خدمات خود را به ازای بیت کوین مبادله می کردند. شهروندان می توانستند به راحتی از طریق مراکز مبادله پول خود را به بیت کوین تبدیل کنند، اما در پنجم دسامبر 2013 (آذر1392) برای حفظ حقوق و منافع عموم، برای حفاظت از جایگاه قانونی یوان و به منظور ممانعت از مخاطرات پولشویی و حفاظت از ثبات مالی، بانک خلق چین، وزارت صنعت و فناوری اطلاعات، کمیسیون تنظیم مقررات بانکداری چین، کمیسیون تنظیم مقررات سهام چین و کمیسیون تنظیم مقررات بیمه چین به صورت مشترک اخطاریه ممانعت از مخاطرات بیت کوین را منتشر کردند. در این اخطاریه کسب و کارها و مردم عادی از استفاده از بیت کوین به مثابه پول و ارز منع شدند، اما خرید و فروش بیت کوین به عنوان کالای مجازی پرمخاطره برای مردم عادی مجاز باقی ماندند. در مفاد پیوست فرهنگی این بیانیه، آگاهی بخشی به مردم از چیستی پول مجازی و دلایل صدور این حکم به بانک ها و مراجع قانون گذاری تکلیف شد.

  3- سیاست های آلمان
  آلمان از جمله کشورهایی است که موضع گیری و سیاست گذاری هایش درمورد بیت کوین تاثیر جدی بر سیاست های اتحادیه اروپا و دیگر کشورهای اروپایی گذاشته است. در دسامبر 2011 (آذر1390)، مرجع قانون گذار آلمانی، در گزارشی به اعلام موضع در مورد بیت کوین پرداخت. در این اعلام موضع با استناد به «قانون نظارت بر خدمات پرداخت آلمان »، بیت کوین با استناد به ویژگی هایش به مانند پول الکترونیکی مورد بررسی قرار گرفت.اما با بررسی آن «بافین » به همان نتیجه ای رسید که بانک مرکزی اتحادیه اروپا در سال 2012 به آن رسیده بود؛ یعنی بیت کوین یک پول الکترونیکی نیست. سپس بافین بیت کوین را «واحد ارزش » تعریف کرد. عبارت «واحد محاسبه » یک عبارت تخصصی است که در قوانین مالی، دارای جایگاه مهمی است، اما واحد ارزش هیچ گونه معنای حقوقی ندارد.
  گرچه تعریف نخستین بیت کوین از سوی بافین، آلمان را در زمره اولین کشورهایی قرار می داد که به مقررات گذاری بیت کوین پرداخته بود، اما یکی از نمایندگان قوه مقننه آلمان، مقررات گذاری نخستین را کافی ندانست و با استفسار از قوه مجریه این کشور خواستار تعیین تکلیف بیت کوین از سوی وزارت دارایی آلمان شد. نماینده پارلمان آلمان در این استفساریه برای وزارت دارایی 2 پرسش مطرح کرد؛ پرسش نخست، در مورد مالیات پذیری و چگونگی محاسبه میزان مالیاتی که بر بیت کوین تعلق می گیرد و پرسش دوم در مورد تعریف بیت کوین و مالیات پذیری مبادلات آن بود. معاونت پارلمانی وزارت دارایی آلمان در پاسخ به سوال نخست، تراکنش بیت کوین را مالیات پذیر دانست و نحوه محاسبه مالیات بیت کوین ها را سالیانه اعلام کرد.
  معاونت پارلمانی وزارت دارایی آلمان، در پاسخ به پرسش دوم اعلام کرد: «بیت کوین نه پول الکترونیکی است و نه واحد پرداخت قانونی و در نتیجه به عنوان ارز یا انواع ارز رده بندی نمی شوند. بیت کوین در چارچوب ماده یکم بند 11 شماره هفت قانون اعتبار، تنها تحت مفهوم واحد پرداخت و واحد ارزش قلمداد می شوند و به این عنوان با ارز قابل مقایسه اند، اما غیر ارز هستند؛ زیرا از لحاظ قانونی وسیله پرداخت محسوب نمی شوند؛ مانند سایر پول های خصوصی یا مکمل ارزها که به علت خصوصی بودن توافق های پرداخت می توانند در حلقه های معاملاتی چندجانبه مورد استفاده قرار بگیرند، پدیده هایی مانند بیت کوین پدیده ای با نقش و کارکرد وسیله پرداخت در معاملات چرخه ای هستند.
 • 34-حمله‌ی دوبار خرج کردن (Double spending attack) چیست؟
  بیت‌ کوین روز به روز بیشتر در جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد. چیزی که بستر این ارزدیجیتال را فراهم می‌کند بلاک‌چین است.

  شاید برای شما تعجب‌آور باشد که حتی قبل از بیت‌ کوین، تلاش برای ایجاد یک سیستم پولی دیجیتال وجود داشته است. اما تمام این تلاش‌ها شکست خورده است؛ زیرا یک مشکل آشکار با پول دیجیتال این است که تراکنش‌ها را می توان دوبار کپی و در نتیجه دو بار آن را خرج کرد. بیت‌ کوین قادر به مقابله با حمله‌ی «دوبار خرج کردن» است و این موضوع را حل کرده است.

  مفهوم ساده‌ی «حمله‌ی دو بار خرج کردن»

  کپی کردن بیت‌ها از کپی کردن کاغذ راحت‌تر است !

  دوبار خرج کردن به معنی خرج کردن یک پول در دو مرتبه است.

  با این مثال این مفهوم را بهتر درک خواهید کرد:

  تصور کنید که شما وارد کافی‌شاپی می‌شوید و ۵ دلار برای قهوه خرج می‌کنید؛ حال دیگر شما نمی‌توانید با همان ۵ دلار یک قهوه دیگر بخرید مگر اینکه آن ۵ دلار را بدزدید!

  وقتی شما ۵ دلار بابت قهوه خرج می‌کنید سرویس‌دهنده‌ی کافی شاپ پرداخت شما را تائید می‌کند در عوضِ ۵ دلار به شما قهوه می‌دهد.

  ولی بیت‌ کوین ارزدیجیتال است و پول فیزیکی نیست پس می‌توان آن را کپی کرد و دوباره از آن استفاده کرد! احتمال این وجود دارد که یک واحد بیت‌ کوین توسط یک نفر دوبار خرج شود؛ اما چطور؟

  در مثال بالا وقتی شما ۵ دلار را پرداخت می‌کنید، توسط سرویس‌دهنده‌ی کافی شاپ تائید می‌شود ولی اگر در شبکه‌ی بیت‌ کوین مکانیسم تائید از دست رفته باشد احتمالا منجر به «دوبار خرج کردن» شود! هر کسی می‌تواند پول دیجیتال را کپی کند و جای دیگری خرج کند.

  بیت‌ کوین مشکل «دوبار خرج کردن» را حل کرده است

  بیشتر بخوانید:
  تکنولوژی بلاک‌چین چیست؟

  بیت‌ کوین مشکل حمله‌ی دوبار خرج کردن را با یک مکانیزم تائید تراکنش و و ثبت دارایی‌ها در یک دفترکل به نام بلاک چین حل می‌کند ؛ که شبیه به سیستم پول سنتی است.

  بلاک‌چین بیت‌ کوین همه‌ی تراکنش‌ها، از اولین تراکنشی که سال ۲۰۰۹ ثبت شد و تراکنش‌هایی که تا الان انجام می‌شود را نگهداری می‌کند.

  در هر ۱۰ دقیقه یک بلاک (تعداد کثیری تراکنش) به دفتر کل اضافه می‌شود؛ و همه‌ی گره‌ها (Node) در شبکه‌ی بیت‌ کوین کپی از این دفتر کل را دارند (بلاک‌چین).

  بیت‌ کوین چگونه در برابر «دوبار خرج کردن» مقابله می‌کند؟

  باز هم برای درک ساده‌ی مفاهیم برای شما مثالی می‌زنیم:

  فرض کنید شما یک بیت‌ کوین دارید و این بیت‌ کوین را برای فردی ارسال می‌کنید و حالا دوباره قصد برای ارسال این بیت‌ کوین برای فرد دیگری دیگری دارید و اقدام به تقلّب می‌کنید.

  هر دو تراکنش شما وارد استخر‌های استخراج می‌شوند؛ تراکنش اول شما در صف تائید توسط ماینر‌ها (استخراج کنندگان بیت‌ کوین) قرار می‌گیرد ولی فقط تراکنش اول شما تائید می‌شود و در بلاک بعدی قرار می‌گیرد سپس تراکنش بعدی شما توسط ماینر‌ها غیرمعتبر می‌شود و از شبکه‌ خارج می‌گردد زیرا در دفترکل ثبت شده است که کیف پول شما دارای چقدر بیت کوین است.

  صبر کنید…اگر هر دو تراکنش همزمان با هم به دست ماینر‌ها برسد چه می‌شود؟

  اگر همزمان با هم دو تراکنش وارد شوند، تراکنشی که بیشترین تائید (Coinfirm) را داشته باشد انجام می‌شود و برای فروشنده‌ی دوم تراکنش انجام نمی‌شود.

  شاید بگویید این برای فروشنده‌ی دوم عادلانه نیست که تراکنشش از شبکه خارج شود؛ ولی این اتفاق ممکن است بیفتد !

  برای همین است که به فروشنده‌ها توصیه می‌شود حداقل برای ۶ تائید صبر کنند.

  در اینجا «۶ تائید» به این معناست که ۶ بلاک دیگر هر یک شامل چندین تراکنش پس از آن اضافه شدند. «تائید‌ها» چیزی جزء اضافه شدن بلاک بیشتر به زنجیره‌ی بلاک‌ چین نیستند. هر تراکنش و بلاک با محاسبات پیچیده‌ی ریاضی به بلاک‌ها و تراکنش‌های قبلی خود وابسته است.

  پس تمام این تائیدها بر روی بلاک‌ها به صورت زنجیره‌ای ذخیره می‌شوند و برگشت‌پذیری هر یک را غیر ممکن می‌کند.

  پس در صورتی می‌توان این سکه را دو بار خرج کرد که فرستنده تمام معاملات را در ۶ بلاک که پس از معامله آن‌ها اضافه شده است، معکوس کند؛ که به صورت محاسباتی غیرممکن است. پس اگر فروشنده به این تعداد از تائید رسید می‌تواند امید داشته باشد که خریدار دو بار بیت‌ ۳کوین را خرج نکرده است.

  چطور حمله‌ی «دو بار خرج کردن» به وقوع می‌پیوندد؟

  ۱- حمله‌ی ۵۱ درصدی

   

  اگر یک نفر، ۵۱ درصد از «قدرت هش» شبکه را در دست بگیرد می‌تواند منجر به «دو بار خرج کردن» شود.

  تا کنون چنین حمله‌ای در بیت کوین رخ نداده است؛ زیرا کنترل ۵۱ درصد از شبکه قدرت سخت افزاری بسیار بالایی نیاز دارد. این قدرت بستگی به سختی شبکه (Difficulty), مصرف برق و سخت افزار دارد که انجام چنین کاری را غیرممکن می‌کند.

  ۲- حمله‌ی رقابتی

  وقتی شما سریع و همزمان یک بیت‌ کوین را به دو آدرس می‌فرستید مسلماً یکی از آن تائید نمی‌شود. حال شما به عنوان یک فروشنده که منتظر دریافت بیت‌ کوین می‌باشید اگر منتظر ۶ تائید نباشید، احتمال (ناچیزی) وجود دارد که بیت‌ کوین به آدرس کیف پول شما وارد نشود. برای همین است که به فروشنده‌ها توصیه می‌شود حداقل برای ۶ تائید صبر کنند.

  در تاریخ ۹ ساله‌ی بیت‌ کوین چنین حملاتی ناموفق بوده است. مکانیسم بیت‌ کوین برای نگهداری یک مبادله معامله جهانی براساس تائیدیه هنوز مورد فریب قرار نگرفته است.

  منبع:coinsutra
  print
  اشتراک در تلگرام

  حمله‌ی دوبار خرج کردن (Double spending attack) چیست؟

  double spending attack حمله 51 درصد حمله‌ ی 51 درصدی حمله ی دوبار خرج کردن دوبار خرج کردن هک بیت کوین
 • 35-صرافی ارز دیجیتال چیست و نحوه کار آن چگونه است؟
  صرافی‌های ارز دیجیتال مهمترین بخش از این بازار بزرگ هستند. در این مقاله کوتاه سعی شده است تا بدون جزئیات اضافی و به طور خلاصه نحوه کار و فعالیت صرافی‌های ارز دیجیتال برای شما شرح داده شود.

  صرافی‌های ارز دیجیتال چگونه کار می‌کنند؟

  صرافی‌های ارز دیجیتال مکانی مجازی برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال هستند.

  نرخ و قیمت یک ارز دیجیتال توسط همین عرضه و تقاضا در صرافی‌ها به دست می‌آید. بدیهی‌ست هر چقدر تقاضای خرید یک ارز بیشتر باشد، قیمت آن نیز افزایش می‌یابد و بالعکس. البته عوامل مصنوعی دیگری هم می‌تواند در قیمت‌ها تاثیرگذار باشد.

  صرافی‌های ارز دیجیتال می‌توانند از نظر امکانات و عملکرد با یکدیگر متفاوت باشند. در اکثر موارد، صرافی‌های ارز دیجیتال واسطه‌ای برای خریداران و فروشندگان هستند. عملکرد آن‌ها به این گونه است که صرافی وظیفه بهم‌رسانی سفارشات خرید و فروش بین کاربران را انجام می‌دهد و از هر معامله انجام شده کمیسیون دریافت می‌کند. این نوع صرافی‌ها برای ارزهای پشتیبانی شده در سایتشان، کیف پول قرار می‌دهند تا کاربر بتواند ارزهای دیجیتال مختلف را به صرافی وارد یا آن را برای معاملات بعدی ذخیره کند.

  نوع دیگر صرافی ارز دیجیتال وجود دارد که کاربران با مالکان سایت خرید و فروش می‌کنند. این صرافی‌ها اغلب محلی هستند و به کاربران کشور یا منطقه خاصی سرویس می‌دهند.

  جفت های معاملاتی ارز دیجیتال چیست؟

  جفت های معاملاتی ارز دیجیتال به شما این امکان را می دهد تا از تغییرات قیمت ارزها سود ببرید.

  ساختاری یک جفت ارز بدین شرح است:

  ارز دیجیتال دوم / ارز دیجیتال اول

  به خاطر داشته باشید که نوع ارزها و جایگاه‌های یک جفت ارز همیشه اهمیت دارد. به عنوان مثال، اگر پیشبینی می‌کنید که قیمت بیت کوین در قبال دلار افزایش خواهد یافت، شما باید جفت BTC / USD را خریداری کنید به این صورت که بیت کوین در سمت چپ و دلار در سمت راست باشد و اگر قصد فروش بیت کوین را داشته باشید برعکس این قضیه باید باشد.

  برخی از صرافی‌های محبوب ارز دیجیتال، جفت ارزهای معاملاتی با پول‌های رایج را ارائه نمی دهند و فقط به معاملات ارزهای دیجیتال با یکدیگر بسنده می‌کنند. بیشترین جفت ارزهای معاملاتی در صرافی های ارز دیجیتال BTC / LTC یا LTC / BTC و ETH / BTC یا BTC / ETH هستند.

  چرا قیمت‌ها در صرافی‌های ارز دیجیتال کمی بایکدیگر متفاوت است؟

  به دلیل اینکه صرافی‌های ارز دیجیتال به طور جداگانه فعالیت دارند، نسبت به عرضه و تقاضا و خرید و فروش‌های انجام شده در هر صرافی قیمت متفاوت است و قیمت‌های جهانی از برایند قیمت‌های مختلف در صرافی‌ها به دست می‌آیند. البته تفاوت قیمت در صرافی‌ها بسیار ناچیز است زیرا در صورت وجود یک اختلاف قیمت بالا، معامله گران زیادی برای کسب سود به آن صرافی حجوم خواهند برد و دوباره قیمت متعادل می‌شود.

  همانطور که در بالا اشاره کردیم، در هر صرافی، قیمت بیت کوین و ارزهای دیجیتال نسبت به حجم معاملات و عرضه و تقاضا محاسبه می‌گردد. این بدان معنی است که هر چه یک صرافی بزرگتر باشد، قیمت مناسب و واقعی تری نسبت به قیمت جهانی به دست می‌آید.

  برای بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال مشابه با آن قیمت ثابت معنایی ندارد و در هر لحظه می‌تواند تغییر کند.

  آیا می‌توانم از تفاوت قیمت‌ در صرافی‌های مختلف سود ببرم؟

  همانطور که گفتیم تفاوت قیمت‌ها در صرافی‌های ارز دیجیتال بسیار ناچیز است. بنابراین برای کسب یک سود بسیار کوچک نیاز به صرف سرمایه بسیار بالا دارید که یک لحظه تغییر قیمت می‌تواند شما را با ضرر زیادی مواجه سازد.

  قیمت بیت کوین در صرافی‌های مختلف بیش از ۱ الی ۲ درصد اختلاف ندارد. البته برخی اوقات به دلیل مشکلات فنی، تفاوت قیمت در یک صرافی به حد زیادی بالا می‌رود که در این صورت مدیران صرافی آن را به حالت تعلیق در می‌آورند و امکان برداشت را سلب می‌کنند.

  همچنین باید کمسیون و کارمزدهای معاملات یک صرافی‌ هم در نظر گرفته شود که این خود یک ریسک بزرگ برای این کار است.

  به طور کلی در بحث کسب سود از اختلاف قیمت در صرافی های مختلف نیاز به شرایط بسیار حساسی است که اغلب اوقات فراهم نمی‌گردند.

  می‌خواهم معاملات ارزهای دیجیتال را آغاز کنم, از کجا شروع کنم؟

  پیش از هر چیز شما باید مقداری ارز دیجیتال بخرید که معمولا بیت کوین یا اتریوم خریداری می‌شود. با توجه به تحریم‌ها و مشکلات خرید با حساب‌های مسترکارت و ویزا، کاربران ساکن ایران می‌توانند در سایت جهانی localbitcoins.com از فروشندگان ایرانی با ریال بیت کوین بخرند. همچنین از برخی از سایت‌های داخلی هم می توانید با ریال بیت کوین یا ارزهای دیجیتال دیگر را خریداری کنید. سعی کنید قبل از خرید بیت کوین یا ارزهای دیجیتال دیگر حتما قیمت تمام شده را محاسبه کنید و از منصف‌ترین فروشنده خرید نمایید.

  پس از خرید مقداری ارز دیجیتال باید در یک سایت صرافی بین‌المللی مانند binance.com ثبت نام نمایید و ارز دیجیتال خریداری شده خود را در حسابتان شارژ (deposite) کنید. سپس می‌توانید به قیمت مارکت‌های صرافی مراجعه کنید و با انتخاب یک جفت ارز (مانند BTC/ETH) به صفحه تجارت آن وارد شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به مقاله «چگونه ترون بخرم؟» مراجعه کنید زیرا فرایند معامله تمام ارزهای دیجیتال شبیه به هم است.

  سفارش استاپ لیمیت (StopLimit Order) چیست؟

  این امکان در سایت های خرید و فروش ارزهای دیجیتال مخصوص تریدرهای حرفه ای است. با این ویژگی می توانید مشخص کنید که وقتی قیمت یک ارز دیجیتال به مقدار x رسید، سفارش خریدی یا فروشی با مقدار y به صورت اتوماتیک برای شما ثبت کند.

  سفارش خرید استاپ لیمیت

  مثلا فرض می‌کنیم که شما یک تحلیل گر هستید و پیشبینی می کنید اگر قیمت یک ارز از خط مقاومت ۲۰ دلار عبور کند، قیمتش تا ۶۰ دلار صعود خواهد کرد. پس شما می توانید سفارش خرید استاپ لیمیتی با این ویژگی ایجاد کنید تا از ترید جا نمانید.

  STOP: 21

  LIMIT: 22

  طبق این معامله اگر قیمت دارایی مورد نظر به ۲۱ دلار یا بالاتر برسد، سفارش خریدی با قیمت ۲۲ دلار برای شما ثبت خواهد شد.

  سفارش فروش استاپ لیمیت

  برای فروش هم به همین گونه تعیین می‌کنید که در صورت رسیدن قیمت یک دارایی به مقداری X، سفارش فروشی با مقدار Y ثبت شود. این کار می‌تواند در بازارهای نزولی از ضرر بیشتر شما جلوگیری کند و در بازارهای صعودی به شما کمک می‌کند که در موقع مناسب اقدام به فروش و کسب سود کنید.

  به عنوان مثال شما یک ارز دیجیتال خریده اید و پیش‌بینی می‌کنید که قیمت آن تا ۱۰۰ دلار رشد می‌کند و پس از آن بازار نزولی می‌شود بنابراین می‌توانید اینگونه سفارش استاپ لیمیتی ثبت کنید :

  STOP: 97

  LIMIT:98

  طبق این معامله اگر قیمت دارایی مورد نظر به ۹۷ دلار یا بالاتر برسد، سفارش فروشی با قیمت ۹۸ دلار برای شما ثبت خواهد شد.

  print
  اشتراک در تلگرام

  صرافی ارز دیجیتال چیست و نحوه کار آن چگونه است؟

  exchange اکسچنج بیت کوین صرافی صرافی ارز دیجیتال صرافی ارزهای دیجیتال صرافی بیت کوین
 • 36-سه نوع تریدر در بازار ارزهای دیجیتال که باعث بدبختی سرمایه‌گذاران می‌شوند !
  برای اینکه یک سرمایه‌گذار در بازار خریدوفروش هر نوع دارایی (اعم از سهام، ارزهای دیجیتال و …) بتواند به سود برسد، کافی است عملکرد بهتری نسبت به یک سرمایه‌گذار دیگر داشته باشد. در واقع سود یک سرمایه‌گذار به معنای ضرر دیگری خواهد بود.

  در محیط‌های قانونمند و منضبط (نظیر برخی بازارهای سهام) دسترسی سرمایه‌گذاران به اطلاعات یکسان است. به‌همین‌دلیل، سود و زیان یک سرمایه‌گذار صرفا به توانایی‌اش برای پیش‌بینی بهتر بستگی دارد.

  اما دنیای ارزهای دیجیتال فرسنگ‌ها با چنین موقعیتی فاصله دارد. این بازار به شدت آشفته است و بسیاری از معامله‌گران رویکردی منصفانه و درستکارانه برای کسب سود ندارند. این معامله‌گران می‌خواهند به هر قیمتی شده به سود برسند که در بسیاری از موارد، این روند به ضررهای جدی سایرین می‌انجامد. در ادامه به بررسی این سه دسته از معامله‌گران نادرستکار در بازار ارزهای دیجیتال می‌پردازیم.

  دسته اول: معامله‌گرانی که از پشت پرده آگاهند

  برخی معامله‌گران به اطلاعاتی دسترسی دارند که در دسترس عموم قرار ندارد. در همه‌ی بازارهای سنتی مالی، این کار غیرقانونی است. کین لی (Qin Lei) در مقاله‌ای که در سال ۲۰۱۰ منتشر شد به شواهدی تجربی اشاره می‌کند که نشان می‌داد این دسته از معامله‌گران به سود زیادی از بازار سهام دست می‌یابند.

  در سال گذشته، شواهد زیادی وجود داشت که نشان می‌داد برخی از کاربران با دسترسی به اطلاعات محرمانه توانستند به سود خوبی در بازار ارزهای دیجیتال دست یابند.

  نمونه‌ی اول: پشتیبانی کوین بیس از بیت کوین کش

  در ۱۹ دسامبر ۲۰۱۷ بود که صرافی کوین بیس در توئیتر اعلام کرد که بیت کوین کش را نیز به فهرست ارزهای دیجیتال قابل معامله در این وبسایت اضافه می‌کند. اما پیش از اینکه این اطلاعیه به صورت عمومی منتشر شود، حجم معامله و نیز قیمت بیت کوین کش به شکلی مشکوک افزایش یافته بود. در مارس ۲۰۱۸ شکایتی حقوقی علیه کوین بیس مطرح شد. اسناد و مستندات این شکایت را می‌توانید در اینجا مشاهده کنید.

  نمونه‌ی دوم: اداره‌ی نظارت مالی کره جنوبی

  کسب سود از اطلاعات محرمانه‌ی بازار به قدری گسترده است که گاهی انگشت اتهام به سمت مقامات دولتی نیز گرفته می‌شود. برای نمونه، برخی مقامات اداره‌ی نظارت مالی در کره جنوبی از تدوین قوانین سختگیرانه آگاهی داشتند و با تکیه بر این اطلاعات، دست به معامله در این بازار زدند.

  چوی هیونگ-سیک (مدیر اداره‌ی نظارت مالی کره جنوبی) در ۱۸ ژانویه ۲۰۱۸ به این مسأله اعتراف کرد. اما یکی دیگر از مسئولان این اداره گفت:

  هیچ قانون یا الزام اخلاقی شفافی در خصوص ارزهای دیجیتال وجود ندارد و به‌همین‌دلیل نمی‌توان کسی را بابت چنین اقداماتی مجازات کرد.

  دو نمونه‌ی بالا فقط گوشه‌ای از اتفاقات صورت گرفته در بازار ارزهای دیجیتال است. معاملات با آگاهی از اطلاعات پشت پرده در دنیای ارزهای دیجیتال پدیده‌ای بسیار رایج است. افزایش قیمت و حجم معاملات پس از گنجانده شدن یک ارز دیجیتال جدید در یک صرافی امری کاملا عادی است.

  دسته دوم: نهنگ‌ها

  منظور از نهنگ، سرمایه‌گذاری است که می‌تواند با حجم بالای سرمایه خود روند بازار را به نفع خود تغییر دهد.

  نهنگ‌ها برای سرمایه‌گذاران خُرد در بازار ارزهای دیجیتال حکم «هیولا» را دارند! سرمایه‌گذاران خُرد هرگز نهنگ‌ها را نمی‌بینند و حتی آ‌نها را نمی‌شناسند. بااین‌حال اطمینان دارند که تغییرات شدید در بازار به خاطر آنها روی می‌دهد.

  البته دستکاری بازار توسط نهنگ‌ها صرفا به یک سری تصورات خلاصه نمی‌شود و نمی‌توان گفت واقعا مانند «هیولا» موجوداتی غیرواقعی هستند. درواقع، شواهد و مستندات متعددی در دست است که نشان می‌دهد نهنگ‌ها تأثیر چشمگیری بر روند بازار دارند. مطالعه‌ی جدیدی به‌منظور بررسی تغییرات شدید قیمتی در بازار ارزهای دیجیتال به انجام رسیده است. در این مطالعه می‌بینیم که یک نهنگ (که می‌تواند یک شخص یا تیم باشد) قیمت بیت کوین را طی ۲ ماه از ۱۵۰ دلار به ۱۰۰۰ دلار رساند. مطالعه‌ای دیگر نشان می‌دهد که چگونه گردش ناگهانی حجم زیادی از ارز دیجیتال «تتر» موجب تغییر شدید قیمت بیت کوین شد.

  اما نهنگ‌ها چطور می‌توانند بازار را دستکاری کنند؟ بیایید به بررسی چند شیوه‌ی مرسوم آنها بپردازیم.

  بهره‌گیری از حد توقف ضرر سایر معامله‌گران

  معامله‌گران حرفه‌ای یک قیمت مشخص را به عنوان حد توقف ضرر (StopLoss) انتخاب می‌کنند. حد توقف ضرر پایین‌تر از قیمت خرید دارایی توسط معامله‌گر است و نشان می‌دهد اگر دارایی به آن قیمت رسید، باید آن را بلافاصله به فروش رساند تا ضرر بیشتری متوجه‌ی اصل سرمایه نشود. نهنگ‌ها از این مسأله به نفع خود استفاده می‌کنند و ارزهای دیجیتال سایرین را در روند نزولی قیمت با کمترین قیمت می‌خرند و سپس منتظر می‌مانند تا بازار به حالت اولیه‌ی خود بازگشته و قیمت ارزهای دیجیتال خریداری شده افزایش یابد.

  این راهبرد برای سکه‌هایی که حجم معاملات و نیز سفارشات بالایی ندارند کاربرد دارد. نهنگ‌ها با اعلام درخواست فروش تعداد زیادی سکه می‌توانند قیمت آن سکه را در بازار پایین بکشند.

  برای درک هر چه بهتر این مسأله بیایید وضعیت زیر را تصور کنیم.

  فرض کنید یک سکه با قیمت ۱۵۰ دلار معامله می‌شود.

  چند درخواست خرید با رقم بین ۱۱۰ تا ۱۵۰ دلار (به ازای هر سکه) و با مجموع ارزش ۱۰ بیت کوین وجود دارد.

  چند درخواست خرید دیگر نیز با رقم بین ۹۰ تا ۱۱۰ دلار (به ازای هر سکه) و با مجموع ارزش ۱۰ بیت کوین وجود دارد.

  فرض کنید یک نهنگ قصد دارد قیمت سکه‌ی مذکور را به زیر ۱۰۰ دلار بکشد. احتمالا برخی از سرمایه‌گذاران این رقم را به عنوان نقطه‌ی توقف ضرر در نظر بگیرند و برای جلوگیری از افت ارزش سرمایه‌ی خود، سکه‌هایشان را به این قیمت بفروشند.

  نهنگ در اینجا می‌تواند یک درخواست فروش به مجموع ارزش ۱۰ بیت کوین را در بازار قرار دهد تا قیمت سکه از ۱۵۰ دلار به ۱۱۰ دلار برسد. همین امر به خودیِ خود سبب می‌شود برخی سرمایه‌گذاران، دارایی خود را (که در قالب این سکه است) بفروشند. سایر سرمایه‌گذاران هم که می‌بینند یک عده در حال فروش گسترده‌ی سکه‌های خود با قیمت ۱۰۰ دلار هستند، روند بازار را به دقت زیرنظر می‌گیرند.

  حالا نهنگ همه درخواست‌های فروش با قیمت ۹۰ دلار و کمتر را می‌خرد.

  در گام بعدی نیز کافی است نهنگ چند روزی منتظر بماند تا اوضاع بازار به وضعیت عادی بازگردد و سپس سکه‌های خریداری شده را دوباره بفروشد.

  شکار کوتاه/بلند

  این شیوه نیز یکی دیگر از روش‌های دستکاری در بازار است، اما معامله‌گران نمی‌توانند دست به چنین کاری بزنند و فقط صرافی‌ها قادر به انجامش هستند. بیایید ببینیم این شیوه در بیتمکس (Bitmex) برای بیت کوین چطور عمل می‌کند.

  یک معامله‌گر مبلغ ۱۰ هزار دلار بیت کوین را می‌خرد. او مبلغ ۱۰۰ دلار را به عنوان حداکثر ضرر قابل تحمل برای خود تعیین می‌کند. در نتیجه آستانه ورشکستگی برای او ۹۹۰۰ دلار است که برابر است با ۱۰ هزار دلار قیمت بازار منهای ۱۰۰ دلار حداکثر ضرر قابل تحمل.

  اما به محض اینکه قیمت به ۹۹۵۰ دلار رسید (یعنی ۰/۵ درصد از قیمت خرید اولیه)، بیتمکس بیت کوین‌های مذکور را با قیمت ورشکستگی (۹۹۰۰ دلار) می‌فروشد. به‌این‌ترتیب، معامله‌گر حاشیه‌ی سود خود را در قیمت ورشکستگی از دست می‌دهد و البته کارمزد بالایی را نیز بابت این تراکنش پرداخت می‌کند.

  در واقع با وجود اینکه قیمت بیت کوین هنوز به حد ضرر نرسیده است، همه‌اش به فروش می‌رود و صاحب آن ضرر می‌کند. از آنجایی‌که صرافی‌ها دقیقا می‌دانند چه وقت این اقدام برای فروش صورت می‌گیرد، می‌توانند با استفاده از انواع ربات‌های هوشمند قیمت‌ها را اندکی دستکاری کنند تا به این سود چشمگیر دست یابند. صرافی‌ها از توانایی فنی و البته انگیزه‌ی مادی لازم برای این کار برخوردارند.

  البته هیچ مدرکی علیه صرافی بیتمکس در این زمینه وجود ندارد. اما بارها دیده شده که پس از دوره‌های زمانی معامله‌ی اندک، شاهد افزایش ناگهانی تعداد معاملات بوده‌ایم. در این مواقع، چنین ابزاری سبب ضرر معامله‌گران شده و فقط کارمزدی سنگین را روی دست‌شان باقی می‌گذارد.

  سفارشات فریبکارانه

  یکی دیگر از راهبردهایی که نهنگ‌ها برای دستکاری بازار در پیش می‌گیرند، ارائه‌ی سفارشات فریبکارانه است. سفارش فریبکارانه به معنای سفارش خرید یا فروشی است که با قصد لغو کردن پیش از اجرای کامل آن صورت می‌گیرد. هدف از چنین کاری ارسال سینگالی به سایر سرمایه‌گذاران و سوق‌دادن آنها به سمت مسیری مشخص است.

  بیایید مثالی را در این زمینه با هم بررسی کنیم.

  یک نهنگ ابتدا یک سفارش بسیار پُرحجم خرید را زیر یک سفارش کوچک‌تر خرید قرار می‌دهد. به‌این‌ترتیب، سرمایه‌گذاران احساس می‌کنند فرصت خوبی برای فروش دارایی‌شان با قیمت بالا وجود دارد.

  پس از اینکه بخشی از این درخواست خرید انجام شد (تعدادی از سرمایه‌گذاران بخشی از دارایی خود را به این خریدار فروختند)، این نهنگ درخواست خرید مذکور را لغو می‌کند. اما این سیگنال کار خود را کرده و تعداد تقاضاها برای فروش افزایش یافته است. به‌این‌ترتیب، نهنگ می‌تواند حجم مورد نظرش را با قیمت خوب بفروشد.

  عکس این مسأله نیز انجام می‌شود. یک نهنگ می‌تواند با قرار دادن حجم قابل توجهی از درخواست‌های خرید، سیگنالی به بازار بدهد که می‌گوید قیمت‌ها رو به افول است. این امر سرمایه‌گذاران را به فروش بیشتر سوق می‌دهد و در نتیجه نهنگ پس از لغو درخواست خرید می‌تواند ارز دیجیتال موردنظر را به قیمتی پایین بخرد.

  معامله شستشو

  آخرین راهبردی که بررسی می‌کنیم «معامله شستشو» (wash trade) است. در چنین معامله‌ای، یک سرمایه‌گذار همزمان دارایی خود را فروخته و دوباره می‌خرد. این کار دو هدف دارد که عبارتند از:

  • افزایش غیرواقعی حجم معاملات برای ارسال سیگنال خرید به سرمایه‌گذاران
  • دستکاری قیمت‌ها در بازار با قراردادنِ سفارشات جزئی

  اثبات معامله شستشو کار دشواری است، زیرا شباهت زیادی به معاملات واقعی دارد. هنگام عرضه‌ی هارد فورک بیت کوین یعنی بیت کوین کش بود که صرافی بیتفینکس ناخواسته زمینه‌ی چنین کاری را فراهم کرد. در آن زمان، همه‌ی دارندگان بیت کوین می‌توانستند مقداری بیت کوین کش را متناسب با میزان دارایی خود دریافت کنند.

  بیتفینکس در آن زمان نوشت:

  به باقیمانده‌ی بیت کوین موجود در کیف‌های پول هنگام عرضه‌ی رسمی اولین بلاکِ فورک شده، بیت کوین کش تعلق می‌گیرد. این اتفاق احتمالا در اول آگوست ۲۰۱۷ روی خواهد داد.

  شیوه‌ی توزیع بیت کوین کش به این صورت است:

  • تمامی موجودی بیت کوین می‌تواند به بیت کوین کش تبدیل شود.
  • درخواست‌های اعتباری خرید بیت کوین/دلار و یا درخواست‌های فروش اعتباری به xxx/بیت کوین جزو دریافت‌کنندگان بیت کوین کش نخواهند بود.
  • درخواست‌های اعتباری فروش بیت کوین/دلار و یا درخواست‌های خرید اعتباری xxx/بیت کوین نمی‌توانند بیت کوین کش پرداخت کنند.
  • وام‌دهندگان بیت کوین می‌توانند بیت کوین کش دریافت کنند.

  با توجه به میزان ثابت بیت کوین اختصاص یافته در زمان فورک، شاید شیوه‌ی بالا سبب شود بیتفینکس با فزونی یا کمبود بیت کوین کش روبه‌رو شود. ما برای حل این مسأله یک ضریب توزیع جمعی را به کار می‌گیریم. برای نمونه، هم‌اکنون تعداد درخواست‌های خرید در پلتفرم ما از تعداد درخواست‌های فروش بیشتر است. همین سبب می‌شود ضریب توزیع به حدود ۱/۰۹۱ برسد. این بدان معناست که هر بیت کوینی که شرایط تبدیل به بیت کوین کش را دارد، ۱/۰۹۱ بیت کوین کش دریافت خواهد کرد. ضریب دقیق در زمان توزیع بیت کوین کش محاسبه خواهد شد.

  اما شرایط بیتفینکس به گونه‌ای بود که می‌شد از آن سوء‌استفاده کرد. از آنجا که بیتفینکس از کسانی که خواستار تبدیل بیت کوین به بیت کوین کش بودند هیچ کارمزدی نمی‌گرفت، هر کسی به‌راحتی می‌توانست درخواست خرید ۱۰ بیت کوین کش و فروش ۱۰ بیت کوین را داشته باشد. در واقع کاربران می‌توانستند بدون اینکه نگران تغییر قیمت بیت کوین در فاصله زمانی خرید تا فروش باشند، بیت کوین کش رایگان دریافت کنند. اگر قیمت بیت کوین کاهش می‌یافت، درخواست‌های فروش هر نوع ضرر احتمالی را خنثی می‌کرد. اگر قیمت بیت کوین بالا می‌رفت، سود به دست آمده نیز موقعیت فروش را پوشش می‌داد.

  در روز ۲۷ جولای، تعداد درخواست‌های خرید بیشتر از فروش بود و ضریب توزیع در پلتفرم بیتفینکس به ۱/۰۹۱ می‌رسید. اما در اول آگوست، ضریب توزیع به ۰/۷۷۵۷ رسید.

  اندکی مانده به اجرایی شدن فورک بیت کوین کش، انبوهی از موقعیت‌های خرید ایجاد شد. اما به جای اینکه قیمت بالا برود (یعنی اتفاقی که معمولا با ایجاد صف خرید صورت می‌گیرد) قیمت پایین رفت! آنچه سبب شد موقعیت مشکو‌ک‌تر به نظر برسد این بود که به محض اجرایی شدن فورک، حدود ۲۴۰۰۰ درخواست خرید به‌یک‌باره لغو شد!

  دستکاری صورت گرفته به قدری آشکار بود که حتی بیتفینکس هم آن را تصدیق کرد. بیتفینکس در این رابطه اطلاعیه‌ای هم منتشر کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر از نهنگ‌ها می‌توانید به این مقاله مراجعه کنید.

  دسته سوم: اجراکنندگان شیوه‌ی پامپ و دامپ ( بالا ببر و بفروش)

  تا اینجای کار درباره دو دسته‌ی سوءاستفاده‌گر از بازار ارزهای دیجیتال یعنی افراد آگاه از پشت پرده و نیز نهنگ‌ها صحبت کردیم. دسته‌ی سومی که به بررسی آنها می‌پردازیم، کسانی هستند که شیوه‌ی معروف به «بالا ببر و بفروش» (pump and dump) را به کار می‌گیرند. در این شیوه، یک گروه از معامله‌گران ابتدا دارایی مشخصی را به قیمت پایین می‌خرند و سپس به ایجاد تورم مصنوعی و بالا بردن تصنعی قیمت می‌پردازند. در گام بعد نیز دارایی مذکور را با قیمتی بالاتر به فروش می‌رسانند.

  انبوهی از گروه‌های مختلف با این هدف در بازار ارزهای دیجیتال شکل گرفته‌اند. برخی از این گروه‌ها عبارتند از:

  • گروه Big Pump Signal (با ۸۲۱۸۴ عضو)
  • گروه VIP Signal Strategy (با ۲۴۱۳۸ عضو)
  • گروه Crypto4Pumps (با ۱۳۹۵۴ عضو)
  • گروه AltTheWay (با ۸۳۵۰ عضو)

  عملکرد این گروه‌ها به‌این‌صورت است:

  مدیران گروه ابتدا سکه‌ای را که به‌راحتی می‌توان قیمتش را دستکاری کرد و به‌راحتی به فروش رساند، پیدا می‌کنند. چنین سکه‌ای معمولا اجتماعی منسجم از کاربران دارد، از توان بالقوه بالایی برای تبلیغات برخوردار است و درخواست خرید چندانی برایش وجود ندارد. مدیران گروه به شکلی که جلب توجه نکند، به تدریج حجمی از این سکه‌ها را در یک بازه‌ی زمانی می‌خرند. این خرید باید به شکلی باشد که تغییری در قیمت‌ها ایجاد نکند.

  مدیران این گروه‌ها سپس سیگنال خرید را به اعضای داخلی گروه خود می‌دهند. گفتنی است اعضای گروه باید هزینه‌ای حدود ۳۰۰ دلار بابت دریافت این سیگنال‌های خرید ارزان به مدیران این گروه‌ها پرداخت کنند. به این ترتیب، اولین موج گسترده‌ی خرید (صف خرید) ایجاد می‌شود. این گروه‌ها به سرمایه‌گذاران غیرحرفه‌ای خود می‌گویند که براساس «آخرین اخبار رسیده از» یا «اقدامات راهبردیِ» بنیانگذاران فلان ارز دیجیتال، ارزش آن در آینده افزایش می‌یابد و به‌همین‌دلیل زمانِ خوبی برای خرید ارزان و کسب سود در آینده است.

  ایجاد صف خرید سبب افزایش قیمت سکه‌های مذکور می‌شود. در این جا مدیران گروه وارد عمل شده و سکه‌هایی که قبلا با قیمتی پایین خریده‌اند را با قیمتی بالا به فروش می‌رسانند. پس از اینکه همه‌ی این سکه‌ها به فروش رفت، به اعضای گروه خود (که حق عضویت می‌دهند) سیگنال فروش را عرضه می‌کنند. به این ترتیب صف فروش ایجاد می‌شود. آن دسته از سرمایه‌گذارانی که دیر اقدام کنند، بازنده خواهند شد.

  واقعیت این است که گردانندگان چنین گروه‌هایی بیشترین سود را به دست می‌آورند و به‌همین‌دلیل به‌عنوان دسته‌ی سوم سوء‌استفاده‌گران از بازار ارزهای دیجیتال مطرح می‌شوند. سرمایه‌گذاران می‌توانند با پرداخت مبلغ ۳۰۰ دلار به عضویت این گروه‌ها درآمده و البته نقش سرباز را در کسب سود مدیران این گروه‌ها ایفا کنند. بسیاری از این سرمایه‌گذاران به امید کسب سود از دریافت سیگنال‌های خریدوفروش وارد این گروه‌ها می‌شوند، غافل از اینکه گردانندگان این گروه‌ها الگوی دیگری برای کسب درآمد (به جز دریافت حق عضویت) دارند!

  پس چه کار باید کرد؟!

  ساده‌ترین پاسخ این است که دیگر دست به سفته‌بازی و تلاش برای خریدوفروش‌های کوتاه‌مدت به‌منظور کسب سود نزنید! هر قدر بیشتر به دنبال نوسان‌گیری و استفاده از تغییرات اندک قیمتی برای کسب سود باشید، احتمال اینکه در یک بازی با مجموع صفر گرفتار شوید نیز افزایش می‌یابد. در چنین حالتی، سودتان به معنای ضرر دیگری خواهد بود. چنین بازاری ناعادلانه است و احتمال اینکه به معامله‌گرانی که رویکردی سوءاستفاده‌گرانه و ناجوانمردانه دارند ببازید بسیار بالاست.

  به‌همین‌دلیل فکر می‌کنم سرمایه‌گذاران معمولی باید به فکر بررسی شاخص کلی قیمت بازار باشند. اگر به فناوری ارزهای دیجیتال علاقه دارید و به فکر کسب سود در بلندمدت هستید، اصلا نیازی به سفته‌بازی و خریدوفروش کوتاه‌مدت نیست. کافی است سبدی از ارزهای موجود در بازار را داشته باشید. بررسی‌ها نشان می‌دهد عملکرد ۹۵ درصد از معامله‌گران حرفه‌ای در بازار دارایی‌ها از شاخص‌های آن بازار ضعیف‌تر است (یعنی سود نهایی کسب شده‌ی آنها از میزان رشد آن بازار کمتر است).

  به‌همین‌دلیل است که سامانه‌ی HodlBot‌ را طراحی کردیم. این ابزار به شما برای تنوع‌بخشی به سبد دارایی‌های‌تان در بازار ارزهای دیجیتال براساس ۲۰ ارز برتر بازار کمک می‌کند. حدود ۸۷ درصد از کل بازار ارزهای دیجیتال در این فهرست قرار می‌گیرد. هر هفته، سبد دارایی‌هایتان به‌صورت خودکار تنظیم می‌شود و می‌توانید همیشه ۲۰ ارز دیجیتال برتر را مورد پایش قرار دهید. با این بازار دیگر نیازی به بیخوابی برای مشاهده‌ی آخرین تغییرات قیمتی نیست! در این مقاله بیشتر در این باره توضیح دادم.

  برخلاف بازارهای سنتی معامله‌ی دارایی‌ (نظیر بازار سهام)، دنیای ارزهای دیجیتال مقررات چندانی ندارد و سرمایه‌گذاران در برابر سوءاستفاده‌گران از مصونیت چندانی برخوردار نیستند. بنابراین بهتر است رویکردی معقول را در این زمینه در پیش بگیرید.

 • 37-دلار دیجیتالی (TUSD) و آشنایی با مفهوم ارزهای دیجیتال باثبات
  یکی از نتایج مطلوب بازار بیت‌کوین و ارزهای‌ دیجیتال، امکان جایگزین آن بجای ارز‌های فیات و استفاده از آن برای تراکنش‌ها و مبادلات بین‌المللی می‌باشد. در حالی که بعضی‌ها معتقدند این امر به وقوع نمی‌پیوندد ولی بعضی‌ها بر این باورند که این امر اجتناب ناپذیر است. در حال حاضر ما نمی‌توانیم بگوییم کدام یک از تئوری‌ها بوقوع می‌پیوندد ولی می‌توانیم به قطع یقین بگوییم اگر تبادلات مردم از پول فیات به ارز‌های دیجیتال انتقال پیدا کند؛ برای وقوع آن چندین سال زمان نیاز است.

  اگرچه اعضای جامعه‌ی ارزهای دیجیتال به سادگی ارز‌های دیجیتال خود را انتقال می‌دهند ولی برای خرید اقلام روزمره‌ی خود وابسته به پول فیات هستند؛ زیرا امروزه فقط مکان‌های خاصی بیت‌کوین را برای خرید کالای خود قبول می‌کنند. پس در کوتاه مدت جایگزین کردن ارز‌های دیجیتال بجای ارز فیات بسیار مشکل است. بنابراین بهتر است که ما ارز‌های دیجیتال را توسعه دهیم تا اینکه فکر جایگزین یکباره‌ی آن را داشته باشیم.

  بخشی از دنیای ارز‌های‌ دیجیتال به ایده‌ی رشد در کنار سیستم مالی میراث عادت کرده است؛ یک استراتژی که ممکن است فناوری بلاک چین را به شیوه تعاونی به تنهایی با پارادایم مالی فعلی متحد کند؛ نه اینکه آن را سرنگون کند.

  با در نظر گرفتن این موضوع، خیلی از پروژه‌های ارزهای دیجیتال تنظیم شده بر اساس محصولی خاص یا ارز فیاتی خاص هستند. این ارزهای دیجیتال را در رده‌ی ارزدیجیتال باثبات (Stablecoin) قرار می‌دهند.

  ارزدیجیتال باثبات چیست؟

  دلار دیجیتالی (TUSD) و آشنایی با مفهوم ارزهای دیجیتال باثباتبه طور کلی ارزدیجیتال با ثبات، بر بستر بلاک چین است که ارزش آن به یک دارایی خالص مانند نفت، طلا یا ارز فیات یک کشور وابسته است. چنین ارزهایی ارزش خود را حفظ می‌کنند و به عنوان دارایی اصلی افراد به حساب می‌آید و برای مبادله‌گران ارز‌های دیجیتال که درگیر تنش‌های نوسانات بسیار این بازار هستند حکم تسکین را دارد.

  تتر یا USDT از محبوب‌ترین مثال برای ارز‌های‌ دیجیتال باثبات است که مقدار این توکن با مقدار دلار آمریکایی که به یک حساب بانکی سپرده شده برابر است

  بیشتر بخوانید: تتر چیست و چرا قیمت آن ثابت است؟

  در پلتفرم تتر، کاربران قادر به ایجاد سپرده و برداشت دلار آمریکا هستند؛ در نتیجه تعداد توکن‌های تتر زیاد شده است که تعداد آن رابطه‌ی مستقیم با دلارِ سپرده شده در حساب بانکی است.

  در حالی که تتر مدت زمان زیادی به عنوان ارزدیجیتال باثبات مورد استفاده قرار می‌گرفت؛ شایعات اخیر پیرامون مشروعیت پروژه و اتهامات «بانکداری کسری بودجه» موجب شد تعداد زیادی از کاربران به این پروژه اعتماد نکنند. علاوه بر این، فقدان نقدینگی (توانایی سپرده گذاری یا برداشت واقعی دلار فیات آمریکا) منجر به اختلاف چندگانه در بازارِ صرافی‌هایی مانند Kraken و دیگر صرافی‌ها در تبادلات دلار/تتر شده است.

  در حالی که این ارز در حال تلاش برای دستیابی به هدف خود یعنی ارزدیجیتال باثبات است با مشکلاتی همچون فقدان نقدینگی و عدم اعتماد مواجه است.

  دلار حقیقی که با نام TUSD شناخته می‌شود پروژه‌ای است که اجرا شده است و برای حل هر دو مشکل تتر استراتژی دارد؛ در حالی که این پروژه‌ی نوپا با اسم خود به یک استاندارد اشاره می‌کند.

  دلار حقیقی (TUSD) چیست؟

  دلار دیجیتالی (TUSD) و آشنایی با مفهوم ارزهای دیجیتال باثبات

  دلار حقیقی قسمتی از دارایی پروژه‌ی TrustToken است که یک پلتفرم نشانه‌گذاری شده، بر بستر بلاک چین است؛ اگرچه شبیه تتر می‌باشد ولی برای مشکلات اخیر تتر راه حل‌هایی دارد. سایت TUSD در این باب اظهار کرد:

  ما می خواستیم یک ارزدیجیتال باثبات ساده بسازیم، بدون نیاز به اعتماد حساب بانک‌های پنهان و شرکت‌ها و یا الگوریتم خاص.

  در سیستم TUSD، دلار آمریکا توسط چند حساب بانکی چند شرکت مورد اعتماد نگهداری می‌شود که قرارداد‌های سپرده را امضاء کرده‌اند؛ نه اینکه حساب توسط یک شرکت کنترل شود.

  محتویات حساب‌های بانکی هر روزه منتشر می‌شود و مورد بازبینی‌های ماهانه قرار می‌گیرند. این روش ذخیره‌سازی دلار آمریکا تضمین می‌کند که کاربر می‌تواند اعتماد بیشتری به TrueUSD داشته باشد و به عنوان دارایی‌های تأمین شده در هیچ یک از نهادهای متمرکز نیست، بلکه در میان بسیاری از شرکای سپرده‌ای توزیع شده است.

  از لحاظ تکنولوژی، TrueUSD یک چارچوب را اجرا می‌کند که اطمینان می‌دهد که آنها هنگام صدور توکن‌ها مسئول نیستند. در حالی که توکن تتر در بلاک چین بیت‌کوین از طریق پروتکل Omni صادر شده، ولی توکن USDT در بلاک چین اتریوم (Ethereum) است، در نتیجه یک مکانیسم صدور پیشرفته‌تری دارد.

  اگر کسی بخواهد دلار حقیقی را از طریق برنامه آنلاین دریافت کند، باید یک چک KYC / AML را منتقل کند. پس از تکمیل، آن‌ها می‌توانند دلار آمریکا را به یکی از شرکای اعتماد شرکت، ارسال کنند. هنگامی گه وجه مالی توسط شرکت مالی مورد اعتماد تائید شود؛ از طریق API این موسسه مالی به صورت قرارداد هوشمند نسبت یک به یک از این توکن و دلار صادر می‌شود و به حساب اتریوم مربوطه‌ انتقال داده می‌شود.

  هنگامی که در کیف پول قرار می گیرد، توکن‌ها را می‌توان به دیگر کاربران منتقل کرد یا به عنوان پرداخت استفاده می‌شود، و مزایای پول فیات (ثبات و اعتماد) را با ارزهای‌ دیجیتال ترکیب می‌کند (کاهش هزینه ها و زمان انتقال). کاربر همچنین می تواند‌ دلار واقعی واقعی ایالات متحده را از طریق ارسال برچسب های TUSD به آدرس قرارداد هوشمند، که به شرکت اعتماد اطلاع داده، و انتقال بانکی به حساب کاربر را به انجام دهد. همچنین کاربران می‌توانند دلار واقعی ایالت متحده‌ی آمریکا را از طریق این توکن با پشتوانه‌ی قرارداد هوشمند ارسال کنند که به شرکت مورد اعتماد اطلاع می‌دهد و یک انتقال بانکی را به حساب کاربر انجام می‌گیرد.

  سیستم فوق تائید می‌کند که صدور مجوز در یک محیط غیر متمرکز که از API های متعدد استفاده می‌کند، اطمینان حاصل می کند که مدیریت ارز مبنای فیات برتر از گزینه های قبلی است.

  چگونه از دلار حقیقی استفاده کنیم؟

  دلار دیجیتالی (TUSD) و آشنایی با مفهوم ارزهای دیجیتال باثبات

  در زیر لیست صرافی‌هایی است که در زمان نگارش مقاله امکان مبادله‌ی دلار حقیقی در آن‌ها وجود دارد:

 • 38-یکشنبه خونین ارزهای دیجیتال: سقوط بیت کوین به زیر 7,000$
   

  دیروز یکشنبه مصادف با شدیدترین کاهش قیمتی بازار ارزهای دیجیتال طی دو ماه گذشته بود. این کاهش قیمت از صبح یکشنبه با افت قیمت بیت‌کوین به سمت ۷,۰۰۰$ آغاز شد و بین ساعات ۹-۱۲ شب (بوقت ایران) بود که بیت‌کوین حمایت خود در محدوده ۷,۰۰۰$ دلار از دست داد و بدنبال آن با ریزش ناگهانی به سمت ۶٫۶۳۰$ کل بازار را پایین کشید.

   

  در حالی که بیت‌کوین سقوط ۱۱ درصدی را طی ۲۴ ساعت گذشته به خود دیده است، مابقی آلت‌کوین‌ها نیز بدنبال آن کاهش ۱۲ درصدی و بیشتر را تجربه کرده‌اند. این روند حجم کل بازار ارزهای دیجیتال را به زیر ۳۰۰ میلیارد دلار کشانده است.

  Bitcoin Price Index

  بیت‌کوین با کاهش ۵٫۸۸% طی ۲۴ ساعت گذشته روبه‌روست، و در لحظه نگارش این نوشته با قیمت $۶,۷۹۴ معامله می‌شود.

   

  Ethereum Price Index

  اتریوم نیز در حال نزدیک شدن به پایین‌ترین قیمت خود در اوایل ماه به زیر ۶۰۰$ کاهش یافته است. بعد از کاهش ۶ درصدی در لحظه نگارش این نوشته، این ارز در حال حاضر با قیمت ۵۳۰$ معامله می‌شود.

   

  Coinmarketcap

  حجم کل بازار با رسیدن به زیر ۳۰۰ میلیارد در حال حاضر ۲۹۸ میلیارد دلار می‌باشد. حجم کل بازار با افت ۳۰%- در یک ماه اخیر رو به رو است.

   

  در بین ۱۰ ارز برتر، آیوتا (MIOTA) و ای‌اواس (EOS) بیشترین افت قیمت را در ۲۴ ساعت گذشته داشته‌اند. آیوتا در لحظه نگارش این نوشته -۷٫۱۳% کاهش قیمت داشته است و با قیمت ۱٫۳۹ دلار معامله می‌شود. EOS نیز که اوایل ماه مصادف با راه اندازی شبکه اصلی خود شاهد رشد قیمت چشم‌گیری بوده است از این سقوط در امان نمانده و با کاهش ۱۵٫۴۹%- در ۲۴ ساعت اخیر رو‌به‌روست. EOS در حال حاضر با قیمت ۱۱٫۲۲$ معامله می‌شود.

  این کاهش قیمت نه تنها نمی‌تواند نشانه خوبی برای سرمایه‌گذاری‌های کوتاه‌مدت باشد که شاید خبر از کاهش قیمت‌های سخت‌تر و شدیدتر در آینده  بدهد.

   

   

  این روند  بدنبال انتشار خبر ورود کمیسیون بازرگانی قراردادهای آتی آمریکا موسوم به (CFTC) به پرونده تحقیق در مورد دستکاری قیمت‌ ارزهای دیجتال اتفاق می‌افتد. ۴ صرافی بزرگ ارزهای دیجتال Bitstamp, Coinbase, itBit and Kraken که به استناد Coinmarketcap  در لیست بزرگ‌ترین صرافی‌های دنیا قرار دارند، ملزم به ارائه داده‌های معاملاتی خود به  CFTC شده‌اند.

  بدنبال شروع عرضه قراردادهای آتی بیت‌کوین در دسامبر سال گذشته، چهار صرافی یاد شده توسط CFTC به مراجع قضایی احضار شده‌اند. این صرافی‌ها مسئول ارائه داده‌های قیمتی به “گروه بورس بازرگانی و کالای شیکاگو” موسوم به CME بوده‌اند. دستور صادره از طرف CFTC بخشی از تحقیقات دولت آمریکا در خصوص دستکاری احتمالی قیمت‌ها در بازار ارزهای دیجیتال می‌باشد تا مشخص شود آیا فعالیت این صرافی‌ها نقشی در این امر (دستکاری قیمت‌ها) داشته‌ است یا خیر.

  به گزارش بلومبرگ، امروز یک صرافی کره‌ای به نام  Coinrail نیز هدف حمله هکرها قرار گرفته است. طبق گزارشات کوین‌ریل توانسته است بموقع حساب‌های  NPXS, NPER و  ATX را مسدود کند. اما بهرحال، با توجه به اینکه این صرافی جایگاه ۹۹م جدول را با حجم معاملات تنها ۲٫۵ میلیون دلار در لیست بزرگ‌ترین صرافی‌های Coinmarketcap داراست، بعید بنظر می‌رسد این اتفاق تاثیر زیادی در کاهش قیمت اخیر داشته باشد.

   

  Alistair Milne حامی بیت‌کوین نیز طی یک نظرسنجی در توییتر خود از دنبال‌کنندگانش خواسته است تا دلیل کاهش قیمت شدید اخیر را در بین گزینه‌های موجود انتخاب کنند. آنچه از نتیجه این نظرسنجی برمی‌آید این است که به باور شرکت‌کنندگان، نه پرونده‌سازی CFTC علیه صرافی‌ها و نه هک اخیر کوین‌ریل، اما “آدم‌فضایی‌ها” باعث این کاهش قیمت شده‌اند! گزینه پرطرف‌دار بعدی نیز با ۳۱% آرا “کریپتو مرده است” می‌باشد.

 • 39-تکینگی ارزهای دیجیتال: پول بد، پول خوب را به حاشیه می‌فرستد !
  سکه‌های باستانی از نظر استاندارد عالی هستند. بی‌تردید بهترین شکل در میان همه‌ی پول‌ها به شمار می‌روند. به‌خوبی ضرب شده‌اند و یک حلقه‌ی دقیق هستند. در هر جایی، اینجا در یونان و سرزمین‌های بیگانه می‌توان از آن استفاده کرد. با این حال از آنها استفاده نمی‌کنیم و در عوض از سکه‌های بدِ مسی که به تازگی منتشر شده‌اند و با بی‌دقتیِ تمام ضرب می‌شوند استفاده می‌کنیم.

  اریستوفان – نمایش‌نامه نویس یونان باستان

  حدود ۴۰۰ سال پیش از میلاد مسیح (ع) بود که اسپارتا موفق شد کنترل معادن نقره را که تا آن زمان در دست حکومت آتن بود به دست آورد و بردگان اسیر در دست یونانیان را آزاد سازد. این امر سبب کمبود نقره شد و همین امر آتنی‌ها را به انتشار سکه‌های جدید از جنس برنز که یک لایه نازک نقره روی آن قرار داشت سوق داد.

  هنگامی‌که عامه‌ی مردم متوجه‌ی تفاوت میان این دو شدند، سکه‌های نقره قدیمی خود را نگه داشتند و بیشتر از سکه‌های برنزی برای خرج‌های روزمره خود استفاده کردند. به‌تدریج سکه‌های برنزی که در بازار به وفور یافت می‌شدند، از چشم مردم افتادند و دیگر کسی خواستار آن نبود.

  قانون گرشام یک اصل مالی است که می‌گوید: «پول بد سبب به حاشیه رفتن پول خوب می‌شود.»

  – دانش‌نامه بریتانیکا

  براساس این اصل، مردم می‌خواهند از «پول بد» برای خرج‌های روزمره‌ی خود استفاده کنند و در عوض، «پول خوب» را زیر بالش‌شان نگه‌دارند. به‌همین دلیل، «پول خوب» از گردش مالی خارج شده و فقط «پول بد» باقی می‌ماند.

  در بسیاری از دوره‌های بحران تورمی در یونان باستان هم، مردم سکه‌های «بهتر» را نگه می‌داشتند و سکه‌های «بدتر» را خرج می‌کردند. به‌این‌ترتیب، سکه‌های «بهتر» از گردش مالی دور می‌ماندند.

  قانون گرشام معمولا برای توصیف پول‌هایی به کار می‌رود که ارزش اسمی یکسانی دارند، ولی مواد به کار رفته در آنها ارزش متفاوتی دارد. یک نمونه‌ی دیگر را با هم بررسی کنیم. فرض کنید دو سکه دارید که ارزش روی آنها یک دلار است، ولی یکی از آنها ۸۰ درصد نقره و دیگری ۲۰ درصد نقره دارد. اگر قرار باشد یکی از آنها را به ازای خرید به یک فروشنده بدهید، کدام را انتخاب می‌کنید؟

  نکته‌ی نهفته در این قانون این است که افراد در موقعیتی این چنینی برای انتخاب بین این دو نوع پول، پول کم‌ارزش‌تر را برای امور روزمره انتخاب می‌کنند. در واقع می‌توان این گونه تفسیر کرد که مردم می‌خواهند پول کم‌ارزش‌تر را سریع‌تر خرج کنند.

  شاید به نظر برسد این قانون فقط درباره پول‌های فلزی صدق می‌کند، اما من فکر می‌کنم این قانون در دنیای ارزهای دیجیتال نیز مصداق دارد.

  شاید شنیده باشید که برخی فروشگاه‌ها از مشتریان بیت کوین نیز قبول می‌کنند. البته خودم تاکنون فقط توانسته‌ام دو چیز را با بیت کوین بخرم که یکی یک فنجان قهوه و یکی هم یک وعده غذا بود. در این سال‌ها توانسته‌ام فروشگاه‌های بیشتری را بیابم که پذیرنده‌ی بیت کوین باشند.

  بخشی از وجودم که عاشق فناوری است از اینکه دو بار هزینه را با بیت کوین پرداختم لذت می‌برد. شاید به‌این‌ترتیب می‌خواستم از پذیرندگان بیت کوین حمایت کنم. اما بخشی از وجودم که چندان کاری به فناوری ندارد، از این اقدام راضی نبود. می‌خواستم بیت کوین‌هایم را نگه دارم، چون بیت کوین از زمان عرضه تاکنون هر سال حدود ۱۵۰ درصد رشد ارزش داشت. این در حالی است که پزو (واحد پول) موجود در کیف پولم هر سال ۳ درصد از ارزشش را از دست می‌دهد. حتی اگر ارزش بیت کوین در مقایسه با پزو رشد نمی‌کرد و ارزش هر دو باثبات بود و با نرخی کمتر از ۳ درصد در سال کاهش ارزش می‌یافتند، باز هم ترجیح می‌دادم پولم را در قالب بیت کوین حفظ کنم.

  تکینگی

  مفهوم تکینگی یا سینگولاریتی (singularity) به زمانی اشاره دارد که هوش مصنوعی آن قدر پیشرفت کرده که می‌تواند خودش را بهبود بخشد. در این زمان است که هوش مصنوعی می‌تواند تحولی اساسی در دنیا ایجاد کند.

  فکر می‌کنم در دنیای ارزهای دیجیتال نیز یک مفهوم «تکینگی» داریم و آن هم وقتی است که این ارزها از نظر ثبات بتوانند با دلار آمریکا برابری کنند.

  اگر نیم‌نگاهی به روند تحولات قیمت بیت کوین بیاندازید، خواهید دید که قیمت آن به‌تدریج به ثبات بیشتری در برابر دلار آمریکا و یورو دست می‌یابد. وقتی به نقطه‌ی تکینگی برسیم، مردم بیشتر ترجیح خواهند داد که پول فیات دارای اثر تورمی را خرج کنند و ارزهای دیجیتال فاقد تورم را نزد خود نگه دارند. هر قدر مردم بیشتر پول دارای تورم را نگه دارند، بیشتر قدرت خرید خود را از دست خواهند داد.

  هر قدر افراد ارزش کمتری برای پول فیات دارای اثر تورمی قائل باشند، کمتر به فکر حفظ سرمایه‌ی خود در قالب آن خواهند بود. هر دلاری که از پس‌انداز خارج شده و وارد بازار شود به معنای ورود دلار بیشتر به چرخه‌ی پولی و افزایش اثر تورمی آن خواهد بود. کسانی که ترجیح می‌دهند پول فیات تورمی خود را حفظ کنند نیز قدرت خریدشان را بیشتر از دست خواهند داد. همین امر سبب می‌شود بیشتر به سوی حفظ پس‌انداز در قالب ارزهای دیجیتال غیر تورمی بروند.

  البته من با الهام از الگویی دیگر به این نتیجه رسیدم. مطالعه‌ی صورت گرفته در ایالات متحده نشان می‌دهد که پنل‌های خورشیدی در آینده سبب نابودی صنعت کنونی برق این کشور خواهد شد. در واقع هر قدر افراد بیشتری در خارج از شبکه توزیع برق با استفاده از پنل‌های خورشیدی انرژی مورد نیاز خود را تأمین کنند، تأمین برق برای سایر مشتریان از طریق شبکه توزیع برق پرهزینه‌تر خواهد شد. به این ترتیب، آنها نیز به استفاده از پنل‌های خورشیدی روی می‌آورند و این چرخه با شدت به پیش می‌رود.

  واکنش دولت‌ها چه خواهد بود؟

  واکنش دولت‌ها به این پدیده نیز جالب توجه خواهد بود. آیا دولت‌ها در سراسر دنیا برای افزودن بر جذابیت پول فیات خود دست به کاهش تورم آن می‌زنند؟ یا واکنشی عجولانه داشته و ارزهای دیجیتال را ممنوع می‌کنند، بدون اینکه بدانند چطور باید این ممنوعیت را به پیش ببرند؟

  آیا تکینگی خوب خواهد بود؟

  تکینگی بی‌تردید سبب می‌شود ارزش پول پس‌انداز شده‌ی عده‌ای از مردم بی‌ارزش شود. تکینگی برای کسانی که دیر متوجه‌ی آن می‌شوند خوب نخواهد بود. اما آیا این پدیده به‌طورکلی برای جامعه سودمند است؟

  ادعا نمی‌کنم که پاسخ این سئوال را می‌دانم. اما تردیدی نیست که پول تورمی در نهایت موجب ایجاد وضعیتی نظیر دوره‌ی «رکود بزرگ» (The Great Depression) در ایالات متحده می‌شود. برای درک بهتر این وضعیت، شاید بهتر باشد به داستانی که آلن واتس (فیلسوف و نویسنده‌ی انگلیسی) دارد اشاره کنم. او می‌نویسد:

  آیا روزهای رکورد بزرگ را به یاد دارید؟ یک روز همه‌چیز خوب پیش می‌رفت. همه ثروتمند بودند و چیزهای زیادی برای خوردن وجود داشت. روز بعد همه به فقر گرفتار شدند. چه اتفاقی افتاده بود؟ آیا مزارع ناپدید شدند، دام‌ها از بین رفتند، ماهیان دریا مردند، انسان انرژی، توانایی‌ها و مغز خود را از دست داده بود؟ نه! صبح روز آغاز رکورد بزرگ، کارگری برای کار در یک ساختمان نیمه‌ساز به آنجا می‌رود. سرکارگر به او می‌گوید: «متاسفم، امروز نمی‌توانی کار کنی! اصلا اینچ نداریم!» مرد کارگر گفت: «منظورت چیست که اینچ نداریم؟» سرکارگر پاسخ داد: «منظورم این است که الوار داریم، فلز داریم! نوار اندازه‌گیری داریم! مشکل اینجاست که کار را نمی‌فهمی! ما اینچ نداریم. هر چه داشتیم مصرف کردیم و دیگر به اندازه‌ی کافی اینچ روی زمین نمانده است!»

  -آلن واتس: از زمان تا ابدیت

  آلن واتس این گونه ادامه می‌دهد:

  انسان‌ها به شکلی باورنکردنی احمق هستند و پول را با ثروت یکی می‌گیرند. پول معیاری برای ارزیابی ثروت است و خودِ ثروت نیست.

  اما این مساله چه ربطی به تکینگی دارد؟

  فکر می‌کنم نمی‌توانیم جلوی این پدیده را بگیریم. مردم همیشه به دنبال این هستد که جلوی کاهش ارزش پول خود را بگیرند. همین یگانه عاملی است که سبب ایجاد تکینگی خواهد شد. حال چه باید کرد؟

  اگر اریستوفان (نمایش‌نامه نویس یونان باستان) امروزه زنده بود احتمالا می‌نوشت:

  سکه‌های رمزگذاری شده از نظر استاندارد عالی هستند. بی‌تردید بهترین شکل در میان همه‌ی پول‌ها به شمار می‌روند. از نظر ریاضی ایمن هستند و هیچ وزنی در جابه‌جایی ندارند. در هر جایی، اینجا و سرزمین‌های بیگانه می‌توان از آن استفاده کرد. استفاده از آنها خوب است و بهتر است دیگر از آن قطعات کاغذی بدی که به شکلی بی‌دقت چاپ شده‌اند اجتناب کرد.