تنظیم شده در تاریخ: ۱۳۹۷/۰۶/۱۵
وقتی مردم علاقه بیشتری به جواهر نشان می دهند و ترجیح می دهند به جای النگوها و آویزهای ساده بیشتر به سراغ کارهایی بروند که سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی روی آن سوار است، معلوم است که تعداد جواهر فروشی ها هر روز بیشتر می شود. طلا فروشان هم جواهرفروش می شوند. 

بعد رقابت بین جواهر فروشان به شدت افزایش می یابد و جواهر فروشان مثل این روزها ناچارند تا میتوانند جواهرات بیشتر و متنوع تری پشت ویترین های خود بچینند و ویترین های خود را بزرگتر کنند تا سهم بیشتری از بازار ببرند. تا اینجای کار مشکلی نیست. مشکل آنجا شروع می‏شود که وقتی می خواهیم طلاها را داخل ویترین بچینیم، وزنشان می کنیم و وقتی می خواهیم از توی ویترین جمعشان کنیم باز هم وزن می کنیم و می فهمیم چه قدر فروخته ایم. اما داستان جواهر فروشی خیلی فرق می کند. هر بار که کرکره را بالا می کشیم ، باید هزار قطعه را چک کنیم و وقت جمع آوری ، هر لحظه علاوه بر چک کردن نگران باشیم که اشتباه نکنیم.کدام ها را فروخته ایم؟ کدام ها گم شده است؟ اگر ما داخل جواهر فروشی نباشیم چگونه مطمئن باشیم فروشندگان چه کرده اند؟ می توانیم دائم این بررسی ها را انجام دهیم. 

هر بررسی ما چند ساعت طول می کشد. تازه مطمئن هم نمی شویم که اشتباه نکرده ایم! یک جواهر فروشی شبیه می شود به یک انبار بزرگ که روزانه 2 تا 4 بار لازم است همه چیز در آن چک شود،گاهی اوقات به شوخی گفته می شود وقتی که بابت این کار گذاشته می شود به زیانهای احتمالی ناشی از حساب و کتاب کردن نمی ارزد. خیلی ها را می شناسیم که اصلا از صورت برداری دست برداشته اند و خیلی ها را میشناسیم که به خاطر مشکل آمارگیری کار خود را توسعه نمی دهند چون حال و حوصله دردسر های حساب و کتاب پس دادن و پس گرفتن را، به دلیل اضافه کردن فروشنده یا فروشندگان جدید ندارد. 

اما مشکل برای بعضی از جواهر فروش ها که می خواهند مدرن تر باشند و برنامه های پیشرفته تری را برای فروش بیشتر و رضایت مشتریان به کار گیرند ،دشوار تر است. آنها طبیعتاً دوست دارند بدانند کدام یک از کارهای چیده شده در ویترین طرفدار بیشتری داشته یا در یک فاصله زمانی مشخص مثلا قبل از عید، کدام کارها بیشتر فروش رفته و تصویر آن کارها با آمار فروش و بازدیدشان به سادگی قابل بررسی باشد تا در خرید های بعدی بر اساس آن تصمیم گیری شود. 

کمک رسید!

و اما این مشقّت ها را تکنولوژی های جدید برطرف کرده است. تکنولوژی هایی که جواهر فروشان همیشه در ابتدا از آن ها فرار میکنند و بعد که متوجه می شوند سود خوبی برایشان دارد، به آن گرایش پیدا می کنند. امروزه تحولات دنیای تکنولوژی در عصر فناوری اطلاعات آنقدر سریع شده است که آنهایی که با روحیه های محافظه کارانه می نشینند، ببینند چه اتفاقی می افتد و دیگران چه می کنند، خیلی از قافله عقب می مانند. قبلاً، در همه جای دنیا برای فراگیر شدن یک تکنولوژی، اعم از ابزار آلات یا نرم افزار چندین سال طول می کشید. اما حالا در کمتر از چند ماه استفاده از یک وسیله فراگیر می شود. به طور مثال یک فیلم سینمایی را همزمان با آنسوی دنیا اینجا هم می بینیم یا برعکس. از زمانی که خبر آمدن یک وسیله جدید یا تکنیک جدید شنیده می شود تا مشاهده آن در کشور خودمان گاهی چند روز بیشتر نمی گذرد. 

برای حل مشکلات قدیمی جواهر فروشان که هم قدیمی تر ها و هم تازه کارها را به دردسر انداخته، تکنولوژی راه حل هایی پیدا کرده است. این راه حل این است که ما در چند دقیقه کوتاه همه جواهراتمان را صدا کنیم یا بخواهیم ، آنها را حضور و غیاب کنیم و آنها نیز در همین زمان کوتاه گزارشی از زنده بودنشان و حاضر بودنشان بدهند و اگر خواستیم قیافه هایشان هم نشان بدهند.این حضور و غیاب را می توانیم بارها و بارها بدون آنکه ما یا آنها خسته شوند انجام دهیم. اگر فروشنده هم عوض شود یا نباشد باز هم می شود این حضور و غیاب را انجام داد. اشتباهی هم در کار نخواهد بود! در هر لحظه می توانیم بدانیم دقیقاً موجودی ما چیست. به نظر شما هیجان انگیز نیست؟! جواهر فروشان بزرگ دنیا آنقدر از این راه حلی که دانشمندان و مخترعان هدیه کرده اند به هیجان آمده اند. آنها ظرف کمتر از دو سال اخیر از این تکنولوژی آمارگیری سریع جواهرات در فروشگاه ها و گالری های خود، به گرمی استقبال کرده اند.

جواهر فروشان دنیا استقبال کردند!

تقریباً اکثر جواهر فروشی های معتبر سوئیس که یکی از مهدهای این تکنولوژی است و همچنین سایر جواهر فروشی های اروپا به استفاده از تکنولوژی آمارگیری سریع ماشینی روی آورده اند. اما استقبالی که از این تکنولوژی در شرق آسیا به عنوان بزرگترین پایگاه تولید تکنولوژی دنیا شده، بسیار بیشتر است. در هنگ کنگ، تایلند، هند، مالزی و ... جواهر فروشان آمارگیری را به ماشین سپرده اند. حتی در مالزی تلاش هایی با استفاده از فناوری پیشرفته در فروش جواهر آغاز شده است. وقتی خریدار یکی دو جواهر را برای نگاه کردن یا تست کردن انتخاب می کند، بلافاصله کامپیوتر کارهایی در آن محدوده را به وی پیشنهاد کند.

 گزارش اتوماتیک به صاحب جواهر فروشی داده می شود که کدام کارها را برای خرید های بعدی مد نظر قرار دهد. در امارات هم تا این حد می دانیم که جواهری داماس (Damas) خود را به این تکنولوژی مجهز کرده است. 

همانطور که امروزه ترازوهای قدیمی، چماق برای محافظت، لامپ های میله ای هزار برای نورپردازی، دندان برای عیار سنجی و نگاه کردن الماس برای شناسایی، این روزها دیگر جواب نمی دهد، آمارگیری و اداره کردن یک جواهر فروشی و توسعه کارها بدون این تجهیزات به نظر تلاشی برای مقابله با پیشرفتهای دنیا به حساب می آید. از راحت تر شدن که بگذریم، دقت را هم که کنار بگذاریم این تکنولوژی لطف دیگری به ما می کند و آن فرصتی است که به ما میدهد تا به کسب و کارمان بیشتر فکر کنیم؛ از زندگی استفاده بیشتری کنیم؛ ساعت، فروش بیشتری داشته باشیم؛ از بقیه زودتر ویترین هایمان را آماده کنیم و دیرتر از بقیه ویترین را جمع کنیم و تا آخرین لحظات زندگی بازار و گذر مشتریان، ویترین کامل تری برای عرضه داشته باشیم. 

چطور به این تجهیزات مجهز شویم؟

استفاده از این تجهیزات و تکنولوژی جدید به نصب نرم افزار خاص خود در جواهر فروشی نیازمند است. بعد کافی است با تامین کننده این تجهیزات تماس بگیریم تا تعدادی تگ هوشمند (RFID Tag) و یک ریدر (سینی جواهر هوشمند)،[Reader] و یا یک دستگاه مشابه دستگاه بارکد خوان که در فروشگاه ها زنجیره ای دیده ایم باشد. تگ های کوچک هوشمند روی جواهرات نصب می شود و با هربار خواندن جواهرات توسط ریدر، گزارشی در کامپیوتر به ما ارایه می دهد، از هر آنچه موجود است! شناسنامه کارها و عکس هایشان و حتی قیمت ها به ما اعلام می شود. هرگاه مشتری یک کار را پسندید و توسط دستگاه شناسایی شد، شناسنامه آن ظاهر می شود و قیمت و مشخصات آن را میتوانیم بگوییم. یکی از حسن های این تکنولوژی این است که حتی یک نفر که تخصص نداشته باشد به راحتی می تواند به عنوان فروشنده در جواهر فروشی فعالیت کند. بدون اینکه لازم باشد شیوه محاسبه قیمت را بلد باشد و یا اطلاعات فنی و تخصصی کامل از سنگها و جواهرات داشته باشد. موقع جمع آوری کارها می دانیم دقیقاً کدام کارها فروخته شده و می توانیم عکس شان را ببینیم. حتی اگر فروشنده عوض شود یا مالک جواهر فروشی بخواهد، می تواند بلافاصله گزارش لحظه ای بگیرد که کدام کارها فروخته شده یا امانت داده شده است. یک فایده دیگر این است که وقتی مشتری دارد کارها را نگاه می کند و می خواهیم کارهای دیگری را به او پیشنهاد کنیم، لازم نیست همه را از ویترین خارج کنیم. 

می توانیم ریدر را روی آن نگه داریم و تصویر بزرگ شده آنرا در کامپیوتر به مشتری نشان دهیم. اگر لازم شد بعد کار را از ویترین خارج کنیم. صبح برای گزارش گیری اولیه کافی است همه کارها را از روی آنتن ریدر (سینی جواهر هوشمند) حرکت داده و بعد داخل ویترین بگذاریم، یا ریدر را روی آنها حرکت دهیم. با این روش، گزارش کاملی داریم از موجودی و همین کار را هم می توانیم موقع جمع آوری کارها انجام می دهیم. ظرف کمتر از چند دقیقه برای 1000 قطعه جواهر یا بیشتر یا کمتر!! صبح می توانیم دیرتر سرکار بیاییم و زودتر از بقیه ویترینمان را بچینینم. شب ها دیرتر جمع کنیم و زودتر به بقیه زندگی برسیم. خطا را هم به صفر برسانیم و اداره جواهر فروشی را آسان تر کنیم. فروشندگان بیشتری به کار بگیریم با خیال راحت و بدون اینکه لازم باشد خیلی به حافظه خود فشار بیاوریم و دفتر و کاغذ جمع کنیم. تعداد شعب بیشتری راه بیندازیم. نمایشگاه های بیشتری را پوشش دهیم. در خیابان یا هرجای دیگر مثل جشنوارهها یا شوهای خصوصی جواهرات را به سرعت به نمایش بگذاریم و به سرعت دوباره جمع کنیم. 

حتی میتوانیم بفهمیم کدام فروشنده چه کارهایی را در چه ساعت هایی به مشتریان نشان داده و کدام ها را در چه ساعتی فروخته است. کدام ساعتها مشتریان بیشتری میآیند و خیلی چیزهای دیگر... در ایران تا کنون 12 جواهر فروشی بزرگ این تجهیزات را نصب کرده اند و از عملکرد آن رضایت داشته اند، بقیه هم سفارش داده اند. به طور مثال برای یک جواهر فروشی با 1000 قطعه جواهر استقرار دایمی این سیستم نزدیک به 2 تا 5 میلیون هزینه برمی‏دارد. نکته مهم گارانتی و خدمات پس از فروش است.


آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
مقالات مربتط