تنظیم شده در تاریخ: ۱۳۹۷/۰۶/۱۸
نام اين سنگ از کلمه لاتين به معني «سنگ آبي» گرفته شده است. قرن ها است که از اين سنگ در جواهرات و همچنين زمينه هاي ديگر استفاده مي شود. حتي مصريان باستان اين سنگ را به صورت پودر درآورده و براي مواد آرايشي و نقاشان نيز براي ايجاد رنگ آبي در نقاشي هاي خود از آن استفاده مي کردند. در قرون وسطي نيز براي توليد رنگ موزاييک و ساخت کليسا استفاده مي شد

بدخشان استاني در کشور افغانستان که منطقه اي دورافتاده و صعب العبور با کوههايي به ارتفاع حدوداً 5 کيلومتر، منطقه اي است که منابع لاجورد (Lapis Lazuli) با کيفيت عالي در آن يافت مي شود

لاجوردي سنگي است که از چند کاني ديگر همچون Lazulite، Calcite و Pyrite تشکيل شده و در برخي موارد حاوي کاني هاي ديگري همچون Diopside، Amphibole نيز مي باشد.

اين سنگ نيمه کدر تا کدر بوده و داراي سختي متوسط بين 5 تا 6 مي باشد. جلاي آن شيشه اي يا موم گونه است
بهترين رنگ آن آبي مايل به بنفش با هاله متوسط تا تاريک و با غلظت رنگ زياد است. در نوع مرغوب آن کريستال هاي Calcite قابل مشاهده نبوده و ممکن است حاوي نقاط طلايي رنگ Pyrite باشد. لاجورد هاي کم ارزش داراي جلاي مات بوده و متمايل به سبز هستند و کريستال هاي سفيد Calcite در آن مشاهده مي شوند.
اگر چه بهترين رنگ آن آبي پر رنگ است ولي براساس ميزان کاني هاي ديگر موجود در آن و نسبت آنها مي تواند به رنگ هاي آبي مايل به بنفش، آبي کم رنگ و يا آبي مايل به سبز نيز ديده شود. به عنوان مثال کاني Lazulite باعث ايجاد رنگ آبي روشن و کاني Afghanite باعث ايجاد رنگ آبي کم رنگ در اين سنگ مي شود

درجه بندي لاجورد

نوع گرانبها اين سنگ در بازار هاي جهاني عبارتند از:

1) Persian يا Afghan: داراي رنگ آبي مايل به بنفش بوده داراي هاله متوسط تا زياد و حاوي مقدار کمي Pyrite و فاقد Calcite مي باشد.

2) Russian يا Siberian: داراي درجات مختلف رنگ آبي با غلظت هاي مختلف مي باشد. حاوي Pyrite بوده و ممکن است Calcite نيز در آن ديده شود.

3) Chilean: داراي نقاط سبز رنگ بوده و حاوي کريستال هاي سفيد Calcite به صورت شجره مي باشد

اين سنگ اغلب به صورت دامله، Bead (به صورت کروي) و Tablet (تخت) برش مي خورد. از اين سنگ به غير از جواهرات در ساخت کاسه هاي تزئيني، دسته چاقو، مجسمه و ... نيز استفاده مي شود.

بهسازي لاجورد:
عمل بهسازي در اين سنگ معمول بوده ولي چندان ثبات ندارد و نمونه هاي بهسازي شده داراي ارزش پايين تري نسبت به نمونه هاي طبيعي آن هستند
يکي از بهترين روش هاي بهسازي در اين سنگ رنگ کردن آنها است که با اين عمل رنگ سنگ تقويت شده و باعث پنهان شدن کريستال هاي سفيد رنگ Calcite مي شود. اما با استفاده از استون يا الکل مي توان رنگ پوششي آن را پاک نمود. بنابراين جهت جلوگيري از اين مورد، در برخي مواقع سطح سنگ را با استفاده از موم يا پلاستيک مي پوشانند.
در روش هاي ديگر لاجورد هاي رنگ نشده را در موم يا روغن قرار ميدهند که اين مواد به داخل سنگ نفوذ کرده و سبب افزايش جلا و بهبود رنگ آن مي شود.

بدلي هاي لاجورد:
به دليل قيمت بالاي اين سنگ، بدل هاي آن از مدت ها قبل توسط مصريان استفاده شده است. نمونه بدل هاي آن مي توان از شيشه يا پلاستيک نام برد. از نمونه هاي بدلي طبيعي آن هم مي توان به Howlite رنگ شده ويا Sodalite اشاره نمود.


آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
مقالات مربتط