تنظیم شده در تاریخ: ۱۳۹۷/۰۵/۰۳

منتقدان بیت کوین اشاره دارند که توکن‌های دیجیتال مانند حباب‌ جنون گل لاله هستند که در قرن هفدهم در هلند رخ داد. جنون گل لاله به دوره‌ای در عصر طلایی هلند اشاره دارد که قیمت پیاز گل لاله که تازه به هلند رفته بود، به شکل چشمگیری افزایش یافت و سپس بطور ناگهانی سقوط کرد و چیزی جز گل‌های پژمرده و سرمایه‌های نابود شده از آن باقی نماند.

از طرفی دیگر، طرفداران بیت کوین از ما می‌خواهند که به بیت کوین مانند اینترنت نگاه کنیم: رده وسیعی از تکنولوژی که هرچند انتظارات از آن در سال‌های اولیه از واقعیت پیش گرفت، اما کمی زمان برد تا به پتانسیل واقعی خود برسد. اگر این مقایسه درست باشد، سقوط قیمت بیت‌ کوین در سال گذشته مانند سقوط و انفجار حباب دات کام بوده است؛ پیش از آنکه ایده‌های بزرگ به باروری برسند موانع موقتی بر سر راه آنها پیش می‌آیند.

پس از پیگیری روند بیت کوین در طول چندین سال، اینطور به نظر می‌رسد که هیچ کدام از این مقایسه‌ها کاملا درست نیست. بیت کوین نه یک چیز غیرقابل خریداری ست و نه یک معجزه اقتصادی.

پس چیست؟ چندین سال است بر سر یک تقسیم‌بندی شفاف، از اینکه این تکنولوژی در کجای دنیای امروز قرار خواهد گرفت، بحث است. اگر بخواهیم مسیر و هدفی را که احتمال دارد این تکنولوژی به سمت آن حرکت کند را تصور کنیم، لازم است با نگاه ریزبینانه‌تری به چرخه قیمتی آن در زمان‌های مختلف نگاه کنیم تا بتوانیم بفهمیم که این تکنولوژی امروزه چگونه مورد استفاده قرار می‌گیرد و چه کسانی از آن استفاده می‌کنند.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
مقالات مربتط