تنظیم شده در تاریخ: ۱۳۹۸/۰۹/۱۳

سرمایه‌گذاری جمعی این امکان را برای بسیاری از کسب‌وکارها فراهم کرده که اقدام به جذب هزاران، حتی میلیون‌ها دلار سرمایه از طریق میلیون‌ها نفری کنند که پولی برای سرمایه‌گذاری دارند. درواقع این امکان به‌وسیله سرمایه‌گذاری جمعی ایجاد شده که هر کسی ایده‌ای دارد آن را با سرمایه‌گذارانی که منتظر هستند تا پولشان را سرمایه‌گذاری کنند مطرح کند.

به‌ عنوان‌ مثال در یکی از جالب‌ترین پروژه‌ها که می‌خواست جذب سرمایه کند، فردی می‌خواست یک دستور جدید برای تهیه سالاد سیب‌زمینی ارائه کند. طبق اطلاعیه‌ی او، برای عملی کردن این ایده، 10 دلار سرمایه نیاز بود، اما پس از قرار دادن ایده خود در یک وب‌سایت تأمین سرمایه، وی توانست از حدود 6911 بانکدار، مبلغی معادل 55 هزار دلار سرمایه جذب نماید. در چنین پلتفرم‌هایی، سرمایه‌گذاران می‌توانند از میان صدها پروژه، عنوان موردعلاقه‌ی خود را انتخاب و به میزان دلخواه، حتی ۱۰ دلار، در آن سرمایه‌گذاری کنند.

درنهایت پلتفرم میزبان، به نسبت سرمایه‌های تأمین شده، مبلغی را به‌عنوان کارمزد کسر کرده و مابقی آن را به کارآفرین یا ایده پرداز پرداخت می‌کند. معمولاً روند جذب سرمایه دارای محدودیتی‌های زمانی است و کارآفرین یا ایده‌پرداز ملزم است تا در مهلت‌های ۳۰ الی ۶۰ روزه، سرمایه‌ی مورد نیاز خود را جذب نماید.

بسیاری از پروژه‌هایی که به‌وسیله سرمایه‌گذاری جمعی، بودجه خود را تأمین می‌کنند بر پایه اعطای پاداش به سرمایه‌گذاران کار می‌کنند. به‌عنوان‌مثال، یک سرمایه‌گذار برای دست‌یابی به محصول یا دریافت یک جایزه از جانب سازنده و کارآفرین، اقدام به سرمایه‌گذاری می‌کند.

مثلا سازنده یک صابون خاص، برای سرمایه‌گذارانش، صابون‌های مجانی ارسال می‌کند یا سازندگان بازی‌های ویدیویی نسخه‌ایی ویژه از بازی را در اختیار سرمایه‌گذارانشان قرار می‌دهد.


سرمایه‌گذاری جمعی شامل سه دسته‌بندی اصلی است که در ادامه به تعریف هر کدام از آنها خواهیم پرداخت. کارآفرین و ایده‌پرداز می‌توانند بسته به جامعه‌ی هدف، نیازها و محدودیت‌های موجود، یکی از سه دسته‌بندی «مبتنی بر کمک بلاعوض»، «مبتنی بر پاداش» و «مبتنی بر شراکت» را انتخاب کند.

۱. مبتنی بر کمک بلاعوض
در این نوع از تأمین بودجه، سرمایه‌گذاران بدون اینکه انتظار برگشت پول‌شان را داشته باشند، اقدام به مشارکت در پروژه می‌کنند. چنین سازوکاری بیشتر برای مواردی مثل فاجعه‌های انسانی، خیریه‌ها، سازمان‌های غیرانتفاعی و کمک برای پرداخت هزینه‌های پزشکی افراد بی‌بضاعت انجام می‌شود.

۲. مبتنی بر پاداش
در این نوع از سرمایه‌گذاری جمعی، سرمایه‌گذار با هدف دریافت پاداشی که معمولاً محصول یا خدماتی از جانب فرد ایده‌پرداز یا کارآفرین است، اقدام به سرمایه‌گذاری می‌کند. چنین روشی شباهت بسیاری به سرمایه‌گذاری مبتنی بر کمک بلاعوض دارد، چراکه بازگشت سرمایه وجود ندارد و سرمایه‌گذار نمی‌تواند ادعای حقوقی در ارتباط با محصول یا خدماتی که در نهایت ایجاد می‌شود داشته باشد. «کیک استارتر» (KickStarter) از جمله این پلتفرم‌هاست که می‌توانید با قرار دادن ایده خود، جذب سرمایه کنید و درنهایت جوایزی دلخواه را به سرمایه‌گذاران اعطا کنید. از جمله دیگر پلتفرم‌های سرمایه‌گذاری جمعی مبتنی بر پاداش، می‌توان به «ایندی گوگو» (Indiegogo) اشاره کرد.

۳. مبتنی بر شراکت
برخلاف دو نمونه قبلی، در سرمایه‌گذاری جمعی مبتنی بر شراکت، مشارکت‌کنندگان به سهام‌داران شرکتی که در آن سرمایه‌گذاری کرده‌اند تبدیل می‌شوند و در قبال سرمایه‌ای که می‌گذارند، سهم دریافت می‌کنند. در پایان، هر یک از سرمایه‌گذاران نسبت به سود و زیان‌هایی که شرکت داشته، در سرمایه‌گذاری خود به سود یا ضرر می‌رسند

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
مقالات مربتط