تنظیم شده در تاریخ: ۱۳۹۷/۰۶/۱۵
 براي اولين بار در ايران، مجله ای با استانداردهای جهانی در حوزه سلامت، تغذیه و آشپزی، تناسب اندام ، بهداشت پوست و مو، روان شناسی و مهارت های زندگی، سلامت مادر و کودک، سلامت سالمندان، مشاوره پزشکی و ... سیب سبز را همزمان با کیوسک های مطبوعاتی در داروخانه ها و کلینیک های پزشکی و سوپر مارکت ها هم عرضه می شود.

 

 
چرا پوست‌تان سبز مي‌شود؟

ساده‌ترين نوع واكنش بدن به لوازم تزئيني و جواهرآلات، سبز تيره يا سياه‌شدن پوست ناحيه در تماس با اين لوازم است اما خيال‌تان راحت باشد، اين تغيير رنگ ناشي از حساسيت و حساس‌شدن پوست شما نيست. دكتر «ديويد هرشتال»، متخصص پوست و مو در مركز دانشگاهي «لودردال» مي‌گويد: «زيورآلات، به جز زيورآلات ساخته شده از طلا، با اكسيدشدن اين حالت سبز شدن را در پوست ايجاد مي‌كند. جواهرآلات طبيعي، مثل طلاي 18عيار، بسيار كمتر دچار اكسيدشدن مي‌شوند و براي همين شما معمولا اين روند را با آن‌ها نمي‌بينيد.» اين پزشك متخصص مي‌گويد: «در تابستان‌ها اين وضعيت شديد‌تر است، زيرا در تابستان پوست بيشتر عرق مي‌كند و نمك موجود در عرق بدن اين روند را تشديد مي‌كند.» دكتر هرشتال براي شما يك توصيه مهم دارد: «اگر گردنبند مسي‌تان را دوست داريد يا از گردنبند‌هايي با تركيب فلزي، غيراز طلا استفاده مي‌كنيد، در زمان رفتن به باشگاه ورزشي يا بودن ساعت‌ها زير آفتاب، از آن‌ها استفاده نكنيد.»
    مواظب باشيد نميريد

يك نكته بسيار مهم در مورد واكنش‌ها نسبت به زيورآلات واكنش بدن به لاتكس است. لاتكس ماده‌اي است كه به‌طور معمول در بخش‌هاي غيرفلزي جواهرآلات به كار گرفته مي‌شود. البته موادي كه براي ساخت لاتكس به كار گرفته مي‌شوند، حساسيت‌هاي ساده پوستي را رقم مي‌زنند اما واكنش به لاتكس كه بسيار شيوع كمتري دارد بسيار خطرناك است و حتي مي‌تواند جان فرد را در خطر قرار دهد. واكنش به لاتكس مي‌تواند باعث افزايش ميزان ضربان قلب، كاهش شديد فشار خون يا  سخت تنفس كردن و درصورت درمان نشدن حتي به مرگ بينجامد. اگر احساس كرديد كه با استفاده از يك وسيله تزئيني دچار مشكل جسمي در قلب و تنفس شده‌ايد فورا آن وسيله را از بدن خود دور كنيد و به پزشك مراجعه كنيد.
    وقتي كل بدن‌تان پر از جوش مي‌شود

نوع شديد‌تر واكنش به جواهرآلات كه شامل واكنش پوستي و ايجاد حساسيت است، ‌عموما به دليل وجود نيكل‌ در زيورآلات تزئيني است. در واقع اكثر مشكلات را همين نيكل موجب مي‌شود. اين واكنش سن و سال نمي‌شناسد و معمولا 12 تا 48 ساعت بعد از آن‌كه براي نخستين‌بار از زيورآلات نيكل‌دار خود استفاده كرديد، رخ مي‌دهد. واكنش پوستي ممكن است شامل جوش‌هاي قرمز خارش دار باشد يا حتي كهيرهاي حاوي مايع تشكيل شود. به‌طور معمول اين واكنش‌ها فقط در ناحيه‌اي از پوست كه با آن زيورآلات تماس داشته ايجاد مي‌شود. اما گاهي هم ديده شده است كه واكنش در تمام نقاط بدن ايجاد مي‌شود. اگر واكنش شديد نسبت به نيكل در بدن شما ايجاد شود، ممكن است هر بار كه از يك زيورآلات حاوي نيكل استفاده كنيد در كل بدن‌تان واكنش‌هاي پوستي شديد داشته باشيد.

 
    مداد نيكل‌ياب‌بخريد

اما اصلا اين نيكل چي هست و چه شكلي است؟ نيكل يك فلز سفيد ـ نقره‌اي رنگ است كه در طبيعت يافت مي‌شود و همراه با ساير فلزات مي‌شود تا زيورآلات را بسازد براي مثال از تركيب نيكل و آهن براي ساخت استيل مقاوم استفاده مي‌شود. ساير موارد استفاده از نيكل در زندگي روزمره انسان‌ها عبارت است از: زيپ‌ها و دكمه‌هاي لباس‌ها، بند و گيره جواهر‌آلات و گيره‌هاي لباس‌هاي زنانه.
   وقتي به زيپ شلوار حساسيت داريد

اگر متوجه شديد كه بدن شما نسبت به اين موارد حساس است و مثلا در محل دكمه يا زيپ لباس‌تان يا در زمان استفاده از زيور‌آلات فلزي دچار مشكل شديد بايد حتما به فكر جانشين‌كردن اين وسايل باشيد. استفاده از مداد پلاستيكي و فلزي كه بالايه كامل رنگ، پوشيده شده باشند يا حاوي نيكل نباشند يك گزينه خوب است اما اگر به زيورآلات غير طلا علاقه زيادي داريد و نمي‌دانيد چه نوع زيورآلاتي را بايد خريداري كنيد يك راه ساده در دسترس شماست؛ يك كيت آزمايش نيكل بخريد. اين كيت‌هاي آزمايش كه برخي از آن‌ها به شكل مداد هستند با ماليدن به زيورآلات به شما نشان مي‌دهند كه اين زيورآلات نيكل دارند يا نه.
    چه مدتي از بدليجات استفاده ‌كنيد؟

اما دكتر «ادري كومين»، فوق‌تخصص پوست در دانشگاه «كانزاس» چند توصيه ديگر هم براي شما دارد.

 پوست‌تان را خشك كنيد: هر وقت كه خواستيد از زيورآلات بدل استفاده كنيد حتما تمام مناطق پوست‌تان را كه در تماس با آن بدليجات قرار مي‌گيرند را كاملا خشك كنيد.

 مرطوب‌كننده فراموش نشود: قبل از استفاده از هر زيورآلات بدلي منطقه پوستي در تماس با آن زيورآلات را با يك لايه مرطوب‌كننده محافظ پوشانيد. اين لايه محافظ مانع تماس مستقيم بدليجات با پوست شما مي‌شود.

 نو شويد: اگر زيورآلات قديمي داريد كه خيلي دوست‌شان داريد و مي‌خواهيد دوباره از آن‌ها استفاده كنيد آن‌ها را پيش سازنده‌هاي اينگونه محصولات ببريد و از آن‌ها بخواهيد كه لايه‌هاي محافظ از جنس استيل روي اين زيورآلات بكشند. زيورآلات بدلي در گذر زمان لايه محافظ خود را از دست مي‌دهند و اينگونه حساسيت‌زايي آن‌ها بيشتر مي‌شود.
لاك ناخن شما معجزه مي‌كند

حتي اگر به زيورآلات خودتان حساسيت داريد هم نگران نباشيد؛ راه‌هايي وجود دارد كه مشكل را حل كنيد:

  •  از بدليجات دور شويد: بهترين كار اين است كه از محصولاتي مثل طلا كه حداقل عيار ‌14‌ داشته باشد يا نقره استفاده كنيد.
  •  از استيل‌ها استفاده كنيد: اگر لوازم تزئيني غيرطلا و جواهر را دوست داريد مي‌توانيد از زيورآلات ساخته شده از استيل يا پلاستيك استفاده كنيد. يادتان باشد كه گيره گوشواره و سنجاق گردنبند هم بسيار حساسيت‌زا هستند و بايد مواظب آن‌ها هم باشيد. دكتر «رابرت نورمن»، متخصص پوست و مو در دانشگاه «تامپابي» مي‌گويد: «اگر حتي نسبت به گوشواره‌ها، گردنبند و دستبند استيل، ‌نقره يا پلاستيكي خود واكنش نشان داديد به قفل يا بند اين وسايل دقت كنيد، ‌اگر از نيكل بود مي‌توانيد آن را با استيل يا بندها و قفل‌هاي طلا يا نقره جايگزين كنيد.»
  •  هابيوآلرژيك استفاده كنيد: برخي كارخانه‌هاي معتبر زيورآلاتي تهيه‌ كرده‌اند كه روي جعبه آن نوشته‌ شده است Hypo-allergenic به معناي كم‌حساسيت‌زا كه اين محصولات عموما حساسيتي در پوست ايجاد نمي‌كنند.
  •   از لاك ناخن استفاده كنيد: دكتر «سايا‌دا‌باكس»، متخصص ايمونولوژي يك توصيه جالب براي شما دارد: روي قسمت‌هايي مثل قفل يا گيره گردنبندها و گوشواره‌ها را كاملا با لاك ناخن بپوشانيد، اگر حتي با اين شيوه هم حساسيت شما برطرف نشد بهتر است كه بي‌خيال آن لوازم تزئيني شويد.

 


آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
مقالات مربتط