تنظیم شده در تاریخ: ۱۳۹۷/۰۴/۰۱
مستر کارت و ویزا کارت دو رقیب سرسخت یکدیگر هستند که خدمات مشابهی به مشتریانشان ارائه می‌دهند. هر دو حجم عظیمی مشتری مختص به خود دارند و هر کدام دارای شبکه‌ای گسترده هستند که این شبکه‌ها بیشتر از صد کشور دنیا را پوشش می‌دهند. ما به عنوان یک مشتری معمولا فرق زیادی بین این دو نمی‌بینیم، جز دو برند متفاوت! بین این دو شرکت ارائه دهنده خدمات کارت‌های اعتباری جهانی تقریبا تفاوت چشمگیری وجود ندارد. حقیقت این است که این دو رقبای یک میدان هستند و می دانید که هر کجا رقابت باشد هر دو رقیب سعی می‌کنند بهتر از دیگری باشند. افراد معمولا وقتی می‌خواهند اولین کارت اعتباریشان را بگیرند زیاد به این فکر نمی‌کنند که ویزا پشتیبانیش می‌کند یا مستر، بیشتر به این فکر می‌کنند که کدام بانک جوایز بیشتر و بهتری دارد و اینکه چقدر برای هزینه‌های بانکی‌شان دریافت می‌کنند.

بسیار به ندرت پیش می آید که مثلا فروشگاهی (یا یک وب سایت) یکی از این کارت ها را قبول و دیگری را رد کند، بنابراین هر دو کارت مستر و ویزا تقریبا به یک اندازه قابلیت استفاده دارند و این که کدام یک از این دو شرکت یک کارت را صادر نموده است، ذاتاً تغییری در ویژگی های آن کارت ایجاد نمی کند بنابراین آن چه لازم است در رابطه با خرید کارت برای شما مهم باشد، ویژگی ها، امکانات و محدودیت های کارت ارزی است و نه شرکت اصلی صادر کننده و پشتیبان کارت که ممکن است نام هایی چون مستر کارت (Master Card)، ویزا کارت (Visa card)، امریکن اکسپرس (American Express) و غیره باشد. در نتیجه ویژگی های کارت و تطابق آن با نیازهای شماست که باید به آن توجه نمائید. پس ابتدا لازمست بدانید چه نیازهایی دارید و مبتنی بر این نیازها، کارتی را تهیه کنید که بیشتر پاسخگوی این نیازهاست.

قوانین بانک عامل، قوانین بانک مرکزی بانک عامل، قوانین ویزا کارت و مستر کارت همگی با هم تلفیق میشوند و تفاوت ها را می آفرینند. به زبان ساده تر این که ویژگی جزئی ویزا کارت و مسترکارت توسط بانک ها مشخص میشود به این ترتیب که ممکن است یک بانک ویزا کارت به ارز دلار بدهد اما بانک دیگری ویزا کارت به ارز درهم بدهد و بانک بعدی ویزا کارت با ارز یورو. هر بانک استاندارد دهی کارت ها خودش را دارد به عنوان مثال طبقه بندی کارت ها به کلاسیک، گلد و ... فقط کاربرد داخل بانکی دارد ممکن است یک بانک به ویزا کارت خودش که روزانه 2000 دلار سقف برداشت دارد نام "کلاسیک" بدهد و دیگری به این کارت نام ویزاکارت سفید را بدهد. همینطور ممکن است ویزا کلاسیک یک بانک سقف برداشت روزانه 1500 دلار داشته باشد و دیگری سقف برداشت 4000 دلار.

در دنیای ویزا کارت و مسترکارت هیچ ویژگی ثابت و مشخصی وجود ندارد و این بانک ها هستند که کارت های خود را دسته بندی میکنند، نام گذاری میکنند و به مشتریان ارائه میکنند. هنگام تصمیم گیری برای گرفتن کارت اعتباری، افراد به طور کلی بانک را بر اساس طرح پاداش و کارمزد خدماتی که دریافت می کنند، انتخاب می کنند نه بر اساس ویزا کار


آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
مقالات مربتط