تنظیم شده در تاریخ: ۱۳۹۷/۰۴/۰۱

این الگو از دو بخش تشکیل شده است. یکی Spike و دیگری Ledge. اما این دو به چه معنا هستند؟
Spike: ممکن است با اسپایک ها از قبل آشنا بوده باشید. اما به صورت ساده باید بگوییم که Spike به حرکات قدرتمندی گفته می شود که معمولا در اثر تزریق یک خبر و یا برهم خوردن تعادل بین عرضه و تقاضا ایجاد میشود. از بارزترین نشانه های اسپایک ها میتوان به افزایش حجم معاملات اشاره کرد. یکی از مباحثی که پیرامون اسپایک ها وجود دارد این است که بیشتر تحلیلگران بر این عقیده اند که اسپایک ها در بیشتر موارد (نه همه موارد!) اصلاح میشوند.

حالا سوال مهمی بوجود می آید؛ آیا بعد از دیدن اسپایک باید پوزیشن خلاف جهت حرکت بگیریم؟
پاسخ سوال شما این است: خیر؛ به هیچ عنوان!
پس چگونه باید از این اصلاح احتمالی استفاده کنیم؟ در ادامه با بخش دوم این الگو یعنی Ledge آشنا میشوید.

Ledge: بخش دوم این الگو است. جایی که یک حرکت رنج و تقریبا به حالت باکس بوجود می آید. در واقع بازار وارد حالت تصمیم گیری میشود. این محدوده تقریبا بین ۸ تا ۱۰ کندل طول میکشد.

معامله روی الگو Spike & Ledge
۱- بخشی که رنج شده است را بین دو خط محصور کنید.
۲- منتظر بمانید تا یک کندل در تایم فریم مورد نظرتان در خلاف حرکت اسپایک، فراتر از محدوده مورد نظر بسته شود.
یعنی اینکه اگر یک اسپایک صعودی داشتیم و قیمت رنج شد، باید منتظر بسته شدن یک کندل زیر خطی باشیم که محدوده رنج را به ما نشان میدهد.
به تصویر زیر نگاه کنید.


حد سود
: حد سود را باید بر اساس مناطق مهم قبلی تعیین کنید. مثلا در تصویر زیر مشاهده میکنید که حد سود را میتوانستیم بر اساس منطقه شکسته شده قبلی تعیین کنیم. در واقع پولبک به این ناحیه را به عنوان حد سود در نظر میگیریم. اما حد سود دوم جایی است که اگر این منطقه مهم (خط سبز) شکسته شود، تا جایی که اسپایک شروع شده است، ریزش خواهیم داشت.
حد ضرر: تعیین حد ضرر بسیار ساده است. حد ضرر را باید بالاتر از منطقه Ledge قرار دهیم. به همین سادگی!


نکات مهم الگوی SAL
اگر کندلی که شکست محدوده Ledge را انجام داده است سایه بلندی دارد، از گرفتن پوزیشن خودداری کنید. به عنوان مثال اگر کندلی که کف Ledge را شکسته است سایه بلندی در پایین دارد، نشان دهنده وجود خریداران است. پس این نمیتواند شکست خوبی باشد. بهتر است که محدوده Ledge حالت خوبی داشته باشد و اگر سقف ها و کف های غیر همتراز ایجاد کند، زیاد نمیتواند برای پوزیشن گیری مناسب باشد. در صورتی که کندل شکست، در فاصله بسیار دوری از محل Ledge بسته شد، ورود به این پوزیشن مناسب نیست. چون ریسک بالا و سود کمی در برخواهد داشت. در این مواقع با بررسی شرایط شاید بتوان در پولبک به محدوده Ledge وارد پوزیشن شد. در صورتی که قیمت هدف اول خود را زد، در برگشت به محدوده Ledge دیگر نباید وارد پوزیشن شد.
مثال های دیگری را نیز در ادامه مشاهده خواهید کرد.آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
مقالات مربتط
قیمت خودرو
قیمت لوازم و قطعات خودرو
قیمت آهن آلات
قیمت مصالح ساختمانی
قیمت کالای دیجیتال
قیمت لوازم خانگی
قیمت مواد غذایی