تنظیم شده در تاریخ: ۱۳۹۷/۰۶/۱۵
 

رنگ: پريدوت سنگي با رنگ سبز بي‌رنگ و درخشان است اما در رنگ‌هاي ديگري نظير ليمويي، سبز مايل به زرد، سبز زيتوني و يا سبز به نسبت تيره يافت مي‌شود. 


ريشه‌‌ي نام: نام علمي اين سنگ "كريسوليت Chrysolite" است كه در زبان يوناني به معناي "سنگ طلايي" مي‌باشد. 

سالگرد ازدواج: پريدوت سنگ شانزدهمين سالگرد ازدواج است. 

نحوه‌ي مراقبت: همانند تمامي سنگ‌هاي قيمتي، پريدوت را مي‌بايستي در برابر خراشيدگي با اشياء تيز و مجاورت با تغييرات دماي بسيار بالا محافظت كرد. هرگز پريدوت را با استفاده از تميزكننده‌هاي اولتراسونيك خانگي تميز نكنيد. 

تاريخچه‌ي سنگ: اين سنگ طي قرن‌ها گران‌بها و محبوب به شمار مي‌آمده است. در قرون وسطي مردم از اين سنگ براي كسب قدرت پيشگويي و الهامات آسماني استفاده مي‌كردند. بر طبق افسانه‌ها، دزدان دريايي از اين سنگ براي دور كردن نيروهاي شيطاني استفاده مي‌كردند. پادشاهان مصر براي اين سنگ ارزش زيادي قائل بودند. برخي از زمردهاي كلئوپاترا در حقيقت پريدوت بوده‌اند. 
"معدن جزيره‌ي سنت جونز Saint Jones Island" در درياي سرخ كه "پليني Pliny‌" در كتاب تاريخ طبيعي (70 ب.م.م.) به آن اشاره كرده همچنان داراي ذخايري از سنگ‌هاي گران‌بها است. 

راهنماي خريد: پريدوت را مي‌توان در تمامي رنگ‌ها و طرح‌ها در بازار يافت و قيمت آن برابر با گارنت و تورمالين است. پريدوت مصنوعي(تقلبي) شباهت بسياري به گونه‌ي حقيقي آن دارد، در نتيجه هنگام خريد دقت كنيد. 
خواص درماني: پريدوت موجب افزايش توانايي‌هاي فيزيكي مي‌شود. اين سنگ از شخص در برابر اضطراب و نگراني محافظت مي‌كند و التيام‌بخش قلب‌هاي شكسته است. پريدوت بر روي عملكرد كبد و غده‌ي فوق كليوي تاثير مثبت مي‌گذارد. اين سنگ همچنين از شخص در برابر زخم‌ها و بيماري‌هاي ريوي، سينوسي و كمر حفاظت مي‌كند. 


قدرت جادويي: از پريدوت براي تبديل كردن روياها به واقعيت استفاده مي‌شود. گفته مي‌شود كه اين سنگ محبوب موجب جلب عشق مي‌شود. ته رنگ سبز تيره‌ي آن حاكي از توانايي آن در جذب ثروت است. پريدوت عصبانيت را فرو مي‌نشاند همچنين براي دور كردن احساسات منفي و درمان بي‌خوابي مفيد است. 

ويژگي‌هاي شگفت‌انگيز پريدوت

طبق باورهاي قديمي همواره ارتباطي ناگسستني بين رنگ سنگ‌ها و عضوي از بدن كه  برروي آن تاثير مي‌گذارند وجود دارد، از آنجايي كه پريدوت داراي رنگ سبز زردگون است، گفته‌مي‌شود كه داراي توانايي درمان بيماري‌هاي كبدي و مشكلات مرتبط با هضم غذا مي‌باشد. اين سنگ موجب سم‌زدايي و برطرف‌كردن مشكلات كليه‌ها، مثانه و معده مي‌شود. اين اعتقاد وجود دارد كه پريدوت بيماري‌هايي نظير جراحات، سوءهاضمه، مشكلات مربوط به روده و گزش حشرات را درمان مي‌كند. گفته‌مي‌شود كه پريدوت داراي خاصيت نيروبخشي است و به ترميم بافت‌هاي آسيب‌ديده، بهبود متابوليسم و وضعيت پوست كمك مي‌كند. طبق باورهاي قديمي اين سنگ موجب تنظيم سازوكار قلب، غده‌ي تيموس،‌ ريه‌ها و طحال مي‌شود، به‌علاوه در درمان بيماري‌هاي پوستي و مشكلات ناشي از غده‌ي فوق كليوي، غدد درون‌زير و تب كارايي دارد. اين اعتقاد وجود دارد كه پريدوت قادر به درمان مشكلات رواني نظير افسردگي است و داراي توانايي متعادل ساختن فرايند آرامش روحي، دوركردن نيروهاي منفي، ايجاد حس آرامش دروني و امنيت مي‌باشد. چنين كاربردهايي به دوران روميان باستان باز مي‌گردد، هنگامي كه حلقه‌هاي پريدوت براي درمان افسردگي مورد استفاده قرار مي‌گرفتند. از آنجايي كه اين سنگ داراي قدرت آرامش‌بخشيدن به سيستم عصبي است از آن در درمان مشكلات مربوط به خواب استفاده‌مي‌شود. خشم يكي از انواع احساسات انسان است، گفته‌مي‌شود كه پريدوت در مبارزه با آن و كاهش استرس عصبي بسيار مفيد مي‌باشد.


آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
مقالات مربتط