A. راهنمای بخش ها
B. راهنمای سامانه ها
C. راهنمای ابزارها + ویژگی ها
01. جداول قیمت 02. پاپ اوور قیمت ها 03. نسخه ها و زبان ها 04. موتور جستجوی سایت 05. گفت و گوی گروهی کاربران 06. آرشیو قیمت ها 07. راهنمای اختصاصی صفحات 08. نسخه موبایل 09. سامانه سنگ ها 10. تقویم اقتصادی 11. منوها 12. منوی سوییچر سامانه ها 13. شاخص یاب 14. جعبه ابزار سایدبار 15. کوییک ویو 16. تیکر قیمت ها 17. پشتیبانی آنلاین 18. تماس با ما 19. ربات های پشتیبانی هوشمند 20. تازه ها + بروزرسانی ها 21. ابزار پلاس 22. گزارش خطا 23. سامانه تکنیکال 24. متاتریدر آنلاین 25. نمودار های خطی و حجمی 26. نمودار کندل استیک 27. گزارش عملکرد نمادها 28. محاسبه گر سود و زیان 29. محاسبه‎‌گر سطوح حمایت و مقاومت 30. محاسبه‎‌گر میانگین متحرک (Moving Average) 31. محاسبه‎‌گر پیوت های کلاسیک (Classic) 32. محاسبه‎‌گر فیبوناچی (Fibonacci) 33. محاسبه‎‌گر خطوط کاماریلا (Camarilla) 34. محاسبه‎‌گر پیوت های وودی (Woodie) 35. محاسبه‎‌گر پیوت های دی مارک (DM) 36. اندیکاتورها 37. محاسبه گر و نمودار RSI 38. محاسبه گر و نمودار Stochastic 39. محاسبه گر و نمودار MACD 40. جستجوگرها 41. محاسبه گرها 42. مبدل ها 43. پایش گرها 44. کیف های پول (والت ها) 45. مقایسه گر ارزهای دیجیتال 46. محاسبه گر سود ماینینگ 47. استخرهای استخراج ارز دیجیتال 48. محاسبه گر رمز نگاری 49. پراکنش جغرافیایی ارز ها 50. نماگرهای ارز دیجیتال 51. خوانش‌گر شبکه‌های اجتماعی 52. صفحات شبکه‌های اجتماعی 53. وب سرویس ها 54. تبلیغات و آگهی 55. ابزار بازنشر 56. ابزار وب مستر + ویجت ساز 57. دارک مد + نمایشگر تاریخ و زمان 58. نوار اعلانات 59. نقشه سایت
D. راهنمای پروفایل ها
E. مفاهیم و آموزش های پایه
F. آموزش مفاهیم و روش های تحلیلی
G. آموزش روش ها و مفاهیم معاملاتی
H. روش ها و مفاهیم پرداخت ارزی
I. بانک مقالات و مطالب تخصصی
J. واژه‌نامه اقتصادی فارسی
K. واژه‌نامه تخصصی بورس
L. واژه‌نامه تخصصی ارزهای دیجیتال

04. راهنمای بازار سکه

 • 01. چند نوع سکه در ایران ضرب می شود و چه اوزانی دارند؟

  سکّهٔ بهار آزادی یکی از مسکوکات طلای قانونی در جمهوری اسلامی ایران است که جایگزین سکه‌های طلای پهلوی شده‌است. از سال ۱۳۵۸ خورشیدی، به مناسبت و یادبود پیروزی انقلاب اسلامی، انواع سکه‌های بهار آزادی در دو طرح متفاوت و در قطع‌های مختلف ضرب شده‌است. 

  عیار طلای این سکه‌ها -اعم از طرح قدیم و جدید- ۹۰۰ در ۱۰۰۰ است.

  معمولاً در هر سال ضرابخانهٔ بانک مرکزی ایران، سکه‌ها را ضرب کرده و از طریق بانکهای عامل یا صرافی‌های مجاز به بازار عرضه می‌کند. این سکه‌ها به صورت خرد یا عمده و به قیمت روز خرید و فروش می‌شوند. 

  وزن یک سکه بهار آزادی = یک سکه امامی طرح جدید = 8 گرم و 133 سوت = 8.133 گرم

  وزن نیم سکه بهار آزادی = 4 گرم و 0/066 سوت = 4.066 گرم

  وزن ربع سکه بهار آزادی = 2 گرم و 0/033 سوت = 2.033 گرم

 • 02. سکه چه کاربرد هایی در ایران دارد؟

  هدیه: از سکه طلا به‌عنوان هدیه در جشن‌ها و مهمانی‌ها، اعیاد ملی و مذهبی، مراسم ازدواج، تجلیل، تودیع، اعطای جوایز ورزشی، مسابقات و المپیادهای علمی و سایر مناسبت‌ها استفاده می‌شود. جشنواره‌ها مهم‌ترین رویدادهایی هستند که معمولاً در آن‌ها سکه اهدا می‌شود. به خاطر جایگاه ویژه طلا در جامعه ایرانی، سکه در قیاس با وجه نقد یا موارد دیگر، از مقبولیت بیشتری به‌عنوان هدیه برخوردار است.
  عیدی کارمندان دولت: طبق مصوبه هیئت‌وزیران در سال 1387، کلیه دستگاه‌های دولتی می‌توانند به‌جای پرداخت پول نقد به کارکنان خود به آن‌ها سکه بهار آزادی عیدی دهند. این سکه‌ها با نرخ روز اعلام‌شده از سوی بانک مرکزی به وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و شرکت‌های دولتی که تمایل دارند عیدی کارکنان خود را به‌صورت سکه اعطا کنند به فروش می‌رسد. پرداخت عیدی به‌جای پول نقد یکی از راهکارهای کنترل نقدینگی در پایان سال اعلام‌شده است. با این تصمیم بانک مرکزی سه هدف زیر را دنبال می‌کند: اول اینکه عیدی کارکنان پرداخت می‌شود، دوم با افزایش عرضه سکه توسط کارکنان، قیمت این کالا در آستانه عید کنترل می‌شود و سوم عده‌ای سکه‌های خود را نگهداشته و نقدینگی کمتری وارد جامعه می‌شود.
  مهریه ازدواج: در اغلب اوقات مهریۀ دوشیزگان ایرانی بر مبنای سکه‌های طلا تعیین می‌شود؛ از سال تولد وی گرفته تا شمار ائمه یا سوره‌های قرآن کریم همگی به‌عنوان معیار تعیین مهریه دختران استفاده می‌شوند. طبق بررسی‌های صورت گرفته، میانگین مهریه زنان ایرانی عددی بین 260 تا 350 سکه طلا را نشان می‌دهد.
  پس‌انداز: سکه طلا به‌عنوان کالایی سرمایه‌ای برای حفظ ارزش پول مورداستفاده قرار می‌گیرد. بخش مهمی از سرمایه و پس‌انداز مردم ایران در قالب سکه طلا است. با توجه به نقش بااهمیت سکه به‌عنوان کالایی سرمایه‌ای، بانک‌ها نیز بخشی از سرمایه‌ها و نقدینگی خود را به سکه به‌عنوان پشتوانۀ پولی و سرمایه مطمئن تبدیل می‌کنند.
  سرمایه‌گذاری: سکه طلا به دلیل ارزش ذاتی آن، کالایی کم ریسک محسوب می‌شود. به‌علاوه در مقایسه با سایر دارایی‌ها (نظیر املاک و مستغلات) از خاصیت نقد شوندگی بسیار بالاتری برخوردار است و می‌توان آن را در هر زمان و موقعیتی به فروش رساند. در بازار سکه ایران، معامله‌گرانی هستند که با پیگیری نوسانات قیمت طلای جهانی و سکه طلا، به‌صورت عمده در بازار به دادوستد سکه می‌پردازند.

 • 03. قیمت سکه به چه عواملی بستگی دارد و فرمول آن چگونه محاسبه می شود؟

  قیمت تئوریک سکه به عواملی چون قیمت جهانی طلا، قیمت دلار آزاد، هزینه ضرب سکه و سال ضرب آن توسط بانک مرکزی بستگی دارد. هزینه ضرب سکه همواره بین 5000 تومان تا 7000 تومان در نظر گرفته می‌شود. با توجه به عیار سکه بهار آزادی (6/21 یا 900) و وزن آن (13598/8 گرم) قیمت تئوریک یک قطعه سکه بهار آزادی به شرح ذیل محاسبه می‌شود:

    31.1034  /  نرخ آزاد دلار*9% *قیمت هر اونس طلا در بازار جهانی =قیمت یک گرم طلا با عیار 900( به تومان)

  (قیمت یک گرم طلا با عیار 900)+هزینه ضرب سکه=قیمت تئوریک سکه بهار آزادی

  به‌عنوان نمونه مثال فرض کنید امروز قیمت هر اونس طلا 1211 دلار و نرخ دلار در بازار 3471 تومان باشد. در این حالت قیمت تئوریک سکه تمام بهار آزادی به شرح زیر محاسبه می‌شود:

  121628 تومان= 31.1034 /  0.9  *1211*3471 =قیمت یک گرم طلا با عیار 900( به تومان)

  994563 تومان=  5000+8/13598*121628=قیمت تئوریک سکه بهار آزادی

 • 04. بازار های سکه در کشور به چند دسته تقسیم می شوند؟

  بازار های سکه در کشور به سه دسته تقسیم می شوند که عبارتند از :
  -بانک کارگشایی
  -بازارهای خارج از بورس
  -معاملات آتی سکه در بورس کالای ایران

 • 05. بازار های سکه خارج از بورس چگونه فعالیت می کنند؟

  دو بازار سبزه‌میدان و چهارراه استانبول از مراکز اصلی و متمرکز عرضه خرد سکه قلمداد می‌شوند. صرافی‌ها هم با اخذ مجوز از بانک مرکزی به‌صورت محلی به دادوستد خرد سکه می‌پردازند.

 • 06. ارزش ذاتی سکه چیست و چگونه محاسبه می شود؟

  چنانچه اکثر فعالان بازار سکه در کشور قیمت جهانی طلا را به دلیل تبعات سیاسی و اقتصادی آن صعودی پیش‌بینی نمایند و از طرفی به دلیل کاهش قیمت نفت و به‌ تبع آن کاهش درآمدهای دلاری دولت، نرخ دلار را بیش از رقم فعلی برآورد نمایند بنابراین قیمت معاملاتی سکه باقیمت تئوریک آن قطعاً متفاوت خواهد بود. به این قیمت که ماحصل انتظارات سرمایه‌گذاران و فعالان از آینده یک بازار می‌باشد ارزش ذاتی می‌گویند. جهت برآورد ارزش ذاتی سکه می‌توان از رابطه زیر پیروی نمود:

  (12 / دوره سرمایه گذاری  * نرخ سود مورد انتظار) +1 /   قیمت تئوریک سکه (با در نظر گرفتن پیش بینی نرخ دلار و اونس) = ارزش ذاتی سکه

  شایان‌ذکر است ازآنجاکه تعیین ارزش ذاتی سکه بر پایه چند عامل ذهنی و برآوردی ازجمله پیش‌بینی قیمت آتی اونس جهانی، پیش‌بینی نرخ آتی دلار و همچنین سود مورد انتظار صورت می‌گیرد بنابراین ممکن است ارزش ذاتی محاسبه‌شده توسط یک فرد با فرد دیگر متفاوت باشد. حتی ممکن است به تعداد سرمایه‌گذاران یک بازار، ارزش ذاتی وجود داشته باشد. همین ویژگی است که معاملات سهام و سکه را موجب می‌شود. اگر همه سرمایه‌گذاران در یک بازار به یک ارزش ذاتی واحد دست می‌یافتند در آن صورت قطعاً تصمیمات یکسانی اتخاذ نموده و معامله‌ای در بازار رقم نمی‌خورد.

 • 07. نحوه محاسبه قیمت سکه بر اساس اونس چگونه است؟

    قیمت سکه بر اساس یک فرمول متشکل از چهار معیار تعیین می شود:

  * عیار سکه مطابق با استاندارد بانک مرکزی ۹/۰ با وزن ۸.۱۳۳ گرم است.

  * قیمت‌های جهانی طلا برای هر اونس طلا با عیار ۹۹۹/۰ (که همان عیار ۲۴ است) اعلام می‌شود.

  * هر اونس برابر با ۳۱.۱۰۳۴۳۱ گرم است.

  * هزینه ضرب سکه معمولا ۵ هزار تا ۷ هزار تومان برای هر قطعه در نظر گرفته می‌شود.

  مطابق با مفروضات فوق قیمت هر سکه را می‌توان از رابطه زیر به دست آورد:

  قیمت سکه = (۲۳۵۳۳۴/۰ × قیمت هر اونس طلا × نرخ برابری دلار) +۵۰۰۰

 • 08. راه تشخیص سکه اصل و تقلبی چیست؟

  یکی از راهکارهای مفید برای جلوگیری از خرید اشتباه سکه و طلا، خرید از تمام شعبات طلا فروشی می باشد که زیر نظر اتحادیه طلافروشان است و دارای مجوز و کد خاص میباشد. بر روی سر در این واحدهای صنفی و مغازه های مجاز، حتما نوشته "زیر نظر اتحادیه طلافروشان" درج شده است.همچنین در این سامانه میتوانید لیست سکه فروشان مجاز را مشاهده بفرمایید.

 • 09. آیا سکه برای سرمایه گذاری مناسب است؟

  بازار سکه  غیر قابل پیش بینی است آنقدرنمیشود اعلام کرد که فردا سکه گران خواهد شد یا ارزان. ترغیب کردن مردم برای هدایت سرمایه هایشان به بازاری همچون بازار متلاطم سکه امر پسندیده ای نیست.

  شما میتوانید با مشاهده بخش سرمایه گذاری برای سکه از میران نوسانات یک سال  گذشته آگاهی پیدا کنید

 • 10 . چگونه به لیست سکه فروشان مجاز دسترسی پیدا کنم؟

  اتحادیه صنف سازندگان و فروشندگان طلا، جواهر، نقره و سکه. اتحادیه به عنوان متولی بازار سکه، پس از غربال و سنجش اعتبار واحدهای صنفی، تعدادی از واحدها را به عنوان واحدهای صاحب اعتبار و دارای مجوز رسمی از طریق وب سایت خود (وب سایت حاضر) در صفحه فهرست سکه فروشان مجاز اعلام همگانی کرده است. مجددا از همین طریق اعلام می گردد که هموطنان بویژه ساکنین محترم شهر تهران در هنگام خرید، به طور دقیق به جواز کسب واحد صنفی و مجوز پلمپ سکه دقت نمایند چرا که سکه هایی که از واحد های مجاز تهیه شده باشد دارای هولوگرام اختصاصی و در صورت بروز تخلف قابل ردیابی است اما سکه هایی که توسط واحدهای فاقد پروانه کسب ارائه می شود از این خصیصه برخوردار نیستند. شایان ذکر است که این فهرست به صورت فصلی بروزرسانی می شود و موارد حذف یا اضافه شده در آن لحاظ خواهند شد.

 • 10. تفاوت سکه امامی با سکه 86 چیست؟

  پس از انقلاب اسلامی، سکه بهار آزادی به دو شکل ضرب و توزیع شده است؛ یکی سکه بهار آزادی که سال 1358 تا 1370 ضرب شده است که با عنوان سکه طرح قدیم شناخته می‌شود. تصویر یک روی این سکه مزین به نام حضرت علی (سه بار تکرار «علی» به خط معقلی تزیینی در داخل یک شش ضلعی) و قید عبارت «بانک ملی ایران» در زیر آن است. تصویر روی دیگر این سکه بارگاه امام رضا(ع) به همراه عبارت «نخستین بهار آزادی» است.

  اما از سال 1370 نیز ضرب سکه بهار آزادی با طرح جدید معروف به سکه امامی آغاز شد. این نوع سکه که به عنوان سکه تمام طرح جدید در بازار عرضه می‌شود، تصویر یک طرف آن بنیان‌گذار جمهوری اسلامی، حضرت امام خمینی (ره) و تصویر طرف دیگر آن هم بارگاه امام رضا (ع) است.
  تفاوت سکه طرح جدید و قدیم چیست؟

  این دو نوع سکه از نظر وزن و عیار هیچ تفاوتی ندارند و هر دو با عیار ۹۰۰ در هزار و وزن ۸٫۱۳۵۹۸ گرم ضرب شده اند.

  قیمت انواع سکه تابع قیمت سکه تمام طرح جدید است

  نرخ سکه تمام که معیار مشخصی برای سنجش وضعیت بازار انواع سکه به حساب می‌آید، همواره به دو شکل طرح جدید (سکه امامی) و طرح قدیم (بهار آزادی) در بازار وجود داشته است.

  البته آن نرخی که به عنوان شاخص اصلی برای قیمت سکه در بازار تعیین کننده است و به نوعی بیان‌گر وضعیت کلی بازار سکه در جهت ثبات یا نوسان نرخ‌ها محسوب می‌شود سکه تمام طرح جدید (امامی) است و معمولا دیگر سکه‌ها مانند نیم، ربع و گرمی تحت تاثیر نرخ سکه تمام طرح جدید هستند.

 • 11. سکه بهار آزادی چگونه در ایران رایج شد؟

  پس از پیروزی انقلاب اسلامی با دستور نخست‌وزیر دولت موقت و به مناسبت نخستین بهار پیروزی انقلاب، اجازه ضرب انواع سکه طلای بهار آزادی صادر شد. یکروی این سکه مزین به نام حضرت علی (ع) و روی دیگر آن تصویری از بارگاه امام رضا (ع) منقوش بود. در سال 1370 مصادف با دومین سالگرد درگذشت امام خمینی (ره) سکه یادبودی با درج تصویری از امام راحل به روی آن ضرب شد که به سکه طرح امام معروف است.

 • 12. "سکه امامی" چیست؟
 • 13. "سکه بهار آزادی" چیست؟
 • 14. "نیم سکه" چیست؟
 • 15. "ربع سکه" چیست؟
 • 16. "سکه گرمی" چیست؟
 • 17. "سکه معاملاتی" به چه معناست؟
 • 18. "سکه تک‌فروشی" به چه معناست؟
 • 19. "سکه پارسیان" چیست؟
 • 20. "سکه طرح قدیم" چیست؟

  سکه قدیمی یا سکهٔ بهار آزادی یکی از مسکوکات طلای قانونی در جمهوری اسلامی ایران است. از سال ۱۳۵۸ خورشیدی، به مناسبت و یادبود پیروزی انقلاب ۱۳۵۷ ایران، انواع سکه‌های بهار آزادی در دو طرح متفاوت و در قطع‌های مختلف ضرب شده‌است. عیار طلای این سکه‌ها (اعم از طرح قدیم و جدید) ۹۰۰ در ۱۰۰۰ است. معمولاً در هر سال ضرابخانهٔ بانک مرکزی ایران، سکه‌ها را ضرب کرده و از طریق بانک‌های عامل یا صرافی‌های مجاز به بازار عرضه می‌کند.

 • 21. "سکه طرح جدید" به معنای چیست؟
 • 22. "حباب سکه" چیست؟

  سکه در بازار اغلب به قیمتی متفاوت از قیمت تئوریک معامله می‌شود که علت اصلی آن را می‌توان به پیش‌بینی معامله گران از قیمت آتی طلا در بازارهای جهانی و نرخ دلار در بازار داخلی مرتبط دانست. چنانچه سرمایه‌گذاران این بازار قیمت جهانی طلا را صعودی پیش‌بینی کنند در این حالت سکه کمی بالاتر از قیمت تئوریک دادوستد خواهد شد؛ بنابراین قیمت سکه در عمل علاوه بر ارزش تئوریک خود به برآیند انتظارات سرمایه‌گذاران و بازیگران اصلی از آینده این بازار نیز وابسته است.

  در بازار سکه اغلب افراد به‌اشتباه تفاوت قیمت بازار و قیمت تئوریک را به‌عنوان حباب قیمت سکه معرفی می‌کنند که این تلقی چندان صحیح نمی‌باشد. این درحالی‌که است که حباب در دانش مالی به تفاوت ارزش ذاتی یک سهم باقیمت جاری آن اطلاق می‌شود. در خصوص سکه نیز این برداشت صحیح‌تر است.

  محاسبه حباب سکه با روش زیر مقدور می باشد:

  ارزش ذاتی سکه -  قیمت بازار سکه  =حباب قیمتی سکه 

 • 23. "حباب سکه" را چگونه محاسبه کنم؟

  عیار طلای معامله شده در بازارهای جهانی یا اونس 24 و عیار سکه بهار آزادی 21.6 است و با تقسیم عدد 21.6 بر 24 عدد 0،900 به دست می‌آید و پس از ضرب عدد حاصل در وزن انواع سکه یعنی تمام بهار آزادی، نیم و یا ربع بهار آزادی قیمت واقعی آنها به دست می‌آید. به عبارت روشن تر فرمول قیمت سکه عبارتست از: {[(قیمت اونس جهانی طلا × نرخ دلار آزاد) ÷ 31،1 ]× 0،900×وزن سکه}+حق ضرب معمولاً بانک مرکزی در محاسبه قیمت سکه عددی را نیز تحت عنوان حق ضرب لحاظ می‌کند که برخی معتقدند حدود 5 هزار تومان است و این رقم را نیز باید به قیمت بدست آمده اضافه کرد.

  با محاسبه قیمت سکه به روش فوق میتوانید عدد حاصله را از قیمت فروش در بازار کسر کرد و عدد بدست آمده حباب سکه می باشد.

  همچنین در این سایت(tgju.org) در بالای باکس مربوط به قیمت سکه ها ، باکس محاسبه حباب سکه قرار دارد که با وارد کردن قیمت نوع سکه میزان حباب را محاسبه می کند.

 • 24. "حباب سنج سکه" چیست و چه کاربردی دارد؟
 • 25. "سکه در بورس" به چه معناست؟
 • 26. "قیمت سکه" در کدام بخش سایت ارایه می شود؟
 • 27. در نسخه موبایلی، "قیمت سکه" از چه طریق قابل مشاهده است؟
 • 28. قیمت "سکه پارسیان" در کدام بخش ارایه می‌شود؟
 • 29. در نسخه موبایلی، "قیمت سکه پارسیان" از چه طریق قابل دستیابی است؟
 • 30. قیمت "سکه تک‌فروشی" را از کجا می توان مشاهده کرد؟

  قیمت سکه بصورت تک فروشی در صرافی ها و مراکز مجاز فروش سکه با  تفاوتی  بیشتراز قیمت سکه بصورت بسته ای فروخته می شود وعلاوه بر نمایش سکه تک فروشی در صفحه اصلی سایت  با ورود به بخش قیمت سکه ها میتوانید لیست قیمت تک فروشی انواع سکه را مشاهده بفرمایید.

 • 31. "سکه در بورس" از کدام بخش سایت قابل دستیابی است؟

  قیمت سکه بصورت تک فروشی در صرافی ها و مراکز مجاز فروش سکه با  تفاوتی  بیشتراز قیمت سکه بصورت بسته ای فروخته می شود وعلاوه بر نمایش سکه تک فروشی در صفحه اصلی سایت  با ورود به بخش قیمت سکه ها میتوانید لیست قیمت تک فروشی انواع سکه را مشاهده بفرمایید.

 • 32. در نسخه موبایل، "سکه در بورس" کجای سایت واقع شده است؟
 • 33. داده های "حباب سکه" را در کدام بخش سایت می توانم پیدا کنم؟
 • 34. در نسخه موبایل، داده های "حباب سکه" از چه طریق در دسترس هستند؟
 • 35. قیمت "سکه های تاریخ پایین" را در کدام بخش سایت می توان مشاهده کرد؟
 • 36. "سکه آتی" چیست؟

  قرارداد آتی قراردادی است که فروشنده براساس آن متعهد می‌شود در سررسید معین، مقدار معینی از کالای مشخص را به قیمتی که الان تعیین می‌کنند بفروشد و در مقابل طرف دیگر قرارداد متعهد می شود آن کالا را با آن مشخصات خریداری کند.

 • 37. تاریخچه قرارداد آتی سکه در ایران چیست؟

  اولین معاملات قرارداد آتی سکه تمام بهار آزادی (طرح امام خمینی (ره) ) در شرکت بورس کالای ایران در ساعت 10 صبح سه شنبه 5 آذر 1387 با انجام 2 قرارداد آغاز شد.

  ارزش قرارداد در هر روز: در معاملات آتی برای هر روز قیمت پایه تعیین می‌شود که قیمت تسویه روز قبل است. ولی در اولین روز راه‌اندازی این معاملات استثنائا قیمت پایه توسط کمیته اجرایی قراردادهای آتی و با توجه به قیمت نقدی و زمان تحویل تعیین شده است.

 • 38. "معاملات آتی سکه" در بورس کالای ایران چگونه انجام می پذیرد؟

  بورس کالای ایران از سال 1387 قرارداد آتی سکه طلا را به فعالان و سرمایه‌گذاران این حوزه معرفی نمود. ‌سایت رسمی این بورس به نشانی www.imo.co.ir می باشد.


  در بورس کالای ایران، هر قرارداد 10 سکه را شامل می‌شود و در تمام ماه‌های زوج سال، این قراردادها تعریف می‌شوند.
  بورس کالا، نحوه انجام قرارداد آتی برای هر کالا شامل زمان تحویل، مقدار کالا، میزان سپرده قرارداد آتی و سایر مشخصات مربوط را به‌صورت استانداردشده تعیین و اعلام می‌کند. برای انجام معامله هر قرارداد آتی سکه، خریدار و فروشنده در ابتدا مبلغی را به‌عنوان «وجه تضمین اولیه» به‌حساب خود نزد اتاق پایاپای واریز می‌کنند. این مبلغ جهت تضمین ایفای تعهدات مشتریان برای هر موقعیت اخذ می‌شود و میزان این سپرده در مشخصات هر قرارداد آتی تعیین می‌شود. در حال حاضر، وجه تضمین اولیه در قراردادهای آتی سکه تقریباً برابر با مبلغ یک سکه نقدی و به مبلغ 11000000 ريال است. در حقیقت وجه تضمین اولیه حداقل سرمایه لازم برای انجام معاملات آتی سکه است و این مبلغ ممکن است تغییر نماید که این تغییرات از طریق اعلامیه‌های سایت بورس کالا به اطلاع عموم خواهد رسید.
  سرمایه‌گذاران سپس با توجه به تحلیل خود از آینده بازار سکه، به ارسال درخواست خرید یا فروش خود می‌نمایند. این سفارش‌ها در کارگزاری‌های دارای مجوز فعالیت در بازار آتی از طریق تماس تلفنی و همچنین سامانه آنلاین تریدینگ انجام می‌پذیرد. خریدار و فروشنده با توجه به زمان تحویل کالا بر روی قیمت رقابت می‌نمایند و پس از توافق، معامله صورت پذیرفته و سفارش‌ها به موقعیت تبدیل می‌شود. اتاق پایاپای نیز مبلغ وجه تضمین اولیه دو طرف را مسدود و کارمزد کارگزاران و عوارض بورس از حساب دو طرف معامله کسر می‌شود.
  سود یا زیان قرارداد در هرروز بر اساس قیمت تسویه قرارداد آتی در تالار بورس محاسبه و پس از پایان ساعت معاملاتی بدین شرح به‌حساب هر فرد منظور می‌شود که اگر قیمت‌ها در آن روز نسبت به‌روز قبل کاهش‌یافته باشد مبلغ سود از حساب سپرده خریدار کسر و به‌حساب سپرده فروشنده واریز می‌شود؛ اما اگر در آن روز قیمت‌ها افزایشی بوده آن مبلغ از حساب سپرده فروشنده کسر و به‌حساب سپرده خریدار واریز خواهد شد. این فرآیند تا زمانی ادامه می‌یابد که خریدار یا فروشنده موقعیت خود را باز نگه‌داشته باشند. منظور از «موقعیت باز» موقعیتی است که همچنان فعال بوده و از طرف صاحب آن بسته نشده باشد. بستن یک موقعیت از طریق اتخاذ موقعیت معکوس ممکن خواهد بود. بدین معنا که شخصی که موقعیت خرید دارد با اتخاذ موقعیت فروش در همان قرارداد می‌تواند موقعیت باز خود را ببندد و بالعکس.
  از طرفی اگر مبلغ وجه تضمین اولیه شخص (چه خریدار و چه فروشنده) به دلیل زیان‌های وارده، از حداقل وجه تضمین کمتر شود از طرف کارگزاری برای مشتری مربوطه اعلامیه افزایش موجودی ارسال می‌گردد. مشتری تا یک ساعت پس از شروع معامله روز بعد فرصت دارد نسبت به افزایش موجودی خود اقدام نماید. درصورتی‌که پس از انعقاد قرارداد بین خریدار و فروشنده هرکدام از طرفین قرارداد تمایلی به ماندن در قرارداد نداشته باشند می‌توانند قرارداد خود را در تابلو بورس عرضه نماید. در این حالت مجدداً رقابت بر روی تابلو بورس بر اساس قیمت پیشنهادی صورت گرفته و پس از انجام قرارداد، کلیه مسئولیت‌ها به خریدار یا فروشنده جدید منتقل می‌گردد.

  مثال کاربردی از معاملات آتی سکه
  فرض کنید ما قصد سرمایه‌گذاری در بازار سکه راداریم. پس از بررسی این بازار قرارداد تیرماه 94 را جهت ورود مناسب تشخیص می‌دهیم. با توجه به اینکه در روز ورود ما به بازار آتی، قیمت هر سکه تمام بهار آزادی در بازار 10200000 ريال است و پس از مطالعه آخرین اعلامیه‌های بورس کالا درمی‌یابیم که وجه تضمین اولیه در بازار آتی سکه 10 درصد قیمت روز قرارداد در بازار (به عبارتی قیمت روز یک سکه تمام) و حداقل وجه تضمین نیز 70 درصد وجه تضمین اولیه می‌باشد، ما با تأمین مبلغ وجه تضمین اولیه لازم به مبلغ 20400000 ريال اقدام به خرید 2 قرارداد می‌کنیم

  متأسفانه از روز بعد از خرید ما، سکه برای چند روز سیر نزولی به خود می‌بیند و موجودی وجه تضمین اولیه ما تحلیل رفته به‌طوری‌که در روز سوم از حداقل وجه تضمین نیز پایین‌تر می‌رود.
  کارگزار اخطاریه تأمین وجه تضمین اولیه را اعلام و ما می‌بایست مبلغ موجودی خود را ترمیم نماییم؛ بنابراین بلافاصله مبلغ 1680000 ريال واریز می‌کنیم. این عدد حداقل مبلغی است که موجودی وجه تضمین را به حداقل لازم یعنی 14280000 ريال می‌رساند.
  خوشبختانه از آن تاریخ به بعد قیمت سکه روند افزایشی در پیش می‌گیرد و ما در روز ششم با اتخاذ موقعیت معکوس یعنی فروش، تصمیم به خروج از این بازار می‌گیریم.
  این معامله درنهایت به 2100000 ريال منتج می‌شود

 • 39. مزایای "قرارداد آتی سکه" چیست ؟

  یکی از بزرگترین مزایای قرارداد آتی سکه طلا این است که سرمایه‌گذاران با استفاده از معاملات قراردادآتی از قرار گرفتن دارایی‌هایشان در معرض نوسانات قیمت بازار جلوگیری می‌نمایند.

 • 40. تفاوت سکه آتی و سکه در بازار آزاد چیست؟

  در بازارهای آتی الزامی نیست که کالا یا دارایی به طور فیزیکی رد و بدل شود و برخلاف بازارهای نقدی، انتقال مالکیت فوری دارایی مطرح نمی‌شود. بنابراین در این بازارها بدون در نظر گرفتن این که فرد مالک دارایی باشد یا نباشد، قراردادها قابل خرید و فروش هستند. همچنین برخلاف بازارهای نقد که پشتوانه آن تحویل دارایی است، بازارهای معاملات آتی مبتنی بر تسویه نقدی است و یکی از اهداف آن، خرید و فروش دارایی در آینده است. ضمن این که ریسک‌های موجود در بازرا نقدی در بازار آتی دیگر مطرح نیستند.

 • 41. بانک کارگشایی چگونه و با چه هدفی راه اندازی شد؟


  این بانک که از واحدهای تابعه بانک ملی ایران است از سال 1381 باهدف کنترل و تنظیم بازار سکه آغاز به فعالیت نموده است. یک ساعت قبل از آغاز مزایده روزانه در هرروز، بانک مرکزی بر اساس قیمت اونس جهانی قیمت هر سکه را محاسبه و در اختیار بانک کارگشایی قرار می‌دهد. بانک کارگشایی نیز سکه‌ها را دربسته‌های 100، 200 و 500 تایی به‌صورت مزایده عرضه کرده و بدین ترتیب وظیفه محوله خود که تنظیم بازار است را به انجام می‌رساند.

 • 42. فرآیند افتتاح حساب مشتری برای قراردادهای آتی چگونه است؟

  1- دریافت کد معاملاتی از طریق کارگزاری 2- معرفی مشتری به بانک توسط کارگزار جهت افتتاح حساب عملیاتی پس از اخذ کد معاملاتی مشتری 3- اعلام شماره حساب عملیاتی مشتری توسط بانک سامان به کارگزار 4- اعلام شماره حساب شخصی توسط مشتری به کارگزار در فرمهای مربوطه

  مشتری با خرید قرارداد معاملات آتی سکه را به قیمت روز قرارداد و با پرداخت 10 درصد کل ارزش خریداری می‌كند و می‌تواند در تاریخ تعیین شده با مراجعه به صرافی های اعلام شده آنها را دریافت كند. مسلماً ارزش قراردادها برحسب زمان تحویل سکه‌ها متفاوت خواهد بود. چنانچه در طول دوره معاملاتی، قیمت سکه افزایش پیدا کرد آن شخص می‌تواند قرارداد خود را در بازار بفروشد و مابه التفاوت قیمت سکه را (نسبت به زمانی که خودش قرارداد را خریده بود و برحسب مقدار پولی که تا آن زمان پرداخت کرده است) از خریدار بعدی دریافت كند و اگر قیمت سکه پایین آمد زیان کرده و این ریسک بازار است، اگر فکر می کند قیمت باز هم پایین تر می­‌آید می‌تواند برای جلوگیری از ضرر بیشتر نیز قرارداد خود را بفروشد.

 • 43. نقش اتاق پایاپای در "قراردادهای آتی" چیست؟

  تسویه معاملات در اتاق پایاپای انجام و تضمین می‌شود. اتاق پایاپای خود را در برابر طرفین معامله مسئول می‌داند و در برابر خریدار نقش فروشنده و بالعکس در مقابل فروشنده به عنوان خریدار عمل می نماید و بدین معنی است که مسئولیت ریسک طرف مقابل معاملات به اتاق پایاپای برمی‌گردد.

 • 44. اثر نوسانات بازار آزاد بر سکه آتی چیست؟

  مسلماً ارزش قراردادها برحسب زمان تحویل سکه‌ها متفاوت خواهد بود. چنانچه در طول دوره معاملاتی، قیمت سکه افزایش پیدا کرد آن شخص می‌تواند قرارداد خود را در بازار بفروشد و مابه التفاوت قیمت سکه را (نسبت به زمانی که خودش قرارداد را خریده بود و برحسب مقدار پولی که تا آن زمان پرداخت کرده است) از خریدار بعدی دریافت کند و اگر قیمت سکه پایین آمد زیان کرده و این ریسک بازار است. اگر هم فکر می‌کند قیمت باز هم پایین‌تر می‌‌آید می‌تواند برای جلوگیری از ضرر بیشتر نیز قرارداد خود را بفروشد.

 • 45. "تابلوی بر خط بازار آتی" چیست ؟

  در بخش معاملات بر خط اوراق مشتقه در وب‌سایت بورس کالا با جداولی روبرو می‌شویم. این جداول هرکدام به قرارداد آتی سکه مربوط است. همان‌گونه که پیش‌تر بیان شد قرارداد آتی سکه در بورس کالای ایران در ماه‌های زوج سال در دسترس می‌باشد.

  توضیحات:
  GCTR95 کد قرارداد مربوطه است. GC مخفف Gold Contract به معنی قرارداد آتی طلا و TR بیانگر ماه شروع قرارداد که در اینجا تیرماه است می‌باشد. عبارت «شنبه 26 تیرماه 1395» که در زیر GCTR95 درج‌شده نیز تاریخ آخرین روز معامله این قرارداد را نشان می‌دهد.
  اندازه هر قرارداد 10 سکه تمام بهار آزادی است؛ بنابراین در شکل فوق اعداد 8 و 10190000 در سطر سوم ستون تقاضا، درخواست خرید 8 قرارداد (80 سکه) به قیمت هر سکه 10190000 ريال را بیان می‌کند. این موضوع در خصوص ستون عرضه نیز صادق است.
  قیمت تسویه روزانه قیمتی است که از میانگین حجمی قیمت معاملات آن روزبه دست آمده و حداکثر یک ساعت پس از پایان معاملات توسط بورس کالا اعلام می‌شود. این قیمت مبنای محاسبه سود و زیان روزانه دو طرف قرارداد می‌باشد.
  منظور از «ارزش» ارزش کل معاملات در آن روز است که بر مبنای «هزار ريال» اعلام می‌شود. «موقعیت‌های باز» هم به‌کل موقعیت‌هایی گفته می‌شود که تا این تاریخ تسویه نشده و باقی‌مانده است. عدد 836 در شکل فوق تعداد موقعیت‌های باز قرارداد تیرماه 95 را در روز پنج‌شنبه 20 خرداد 95 نشان می‌دهد که نسبت به‌روز قبل 15 عدد کاهش‌یافته است.