A. راهنمای بخش ها
B. راهنمای سامانه ها
C. راهنمای ابزارها + ویژگی ها
01. جداول قیمت 02. پاپ اوور قیمت ها 03. نسخه ها و زبان ها 04. موتور جستجوی سایت 05. گفت و گوی گروهی کاربران 06. آرشیو قیمت ها 07. راهنمای اختصاصی صفحات 08. نسخه موبایل 09. سامانه سنگ ها 10. تقویم اقتصادی 11. منوها 12. منوی سوییچر سامانه ها 13. شاخص یاب 14. جعبه ابزار سایدبار 15. کوییک ویو 16. تیکر قیمت ها 17. پشتیبانی آنلاین 18. تماس با ما 19. ربات های پشتیبانی هوشمند 20. تازه ها + بروزرسانی ها 21. ابزار پلاس 22. گزارش خطا 23. سامانه تکنیکال 24. متاتریدر آنلاین 25. نمودار های خطی و حجمی 26. نمودار کندل استیک 27. گزارش عملکرد نمادها 28. محاسبه گر سود و زیان 29. محاسبه‎‌گر سطوح حمایت و مقاومت 30. محاسبه‎‌گر میانگین متحرک (Moving Average) 31. محاسبه‎‌گر پیوت های کلاسیک (Classic) 32. محاسبه‎‌گر فیبوناچی (Fibonacci) 33. محاسبه‎‌گر خطوط کاماریلا (Camarilla) 34. محاسبه‎‌گر پیوت های وودی (Woodie) 35. محاسبه‎‌گر پیوت های دی مارک (DM) 36. اندیکاتورها 37. محاسبه گر و نمودار RSI 38. محاسبه گر و نمودار Stochastic 39. محاسبه گر و نمودار MACD 40. جستجوگرها 41. محاسبه گرها 42. مبدل ها 43. پایش گرها 44. کیف های پول (والت ها) 45. مقایسه گر ارزهای دیجیتال 46. محاسبه گر سود ماینینگ 47. استخرهای استخراج ارز دیجیتال 48. محاسبه گر رمز نگاری 49. پراکنش جغرافیایی ارز ها 50. نماگرهای ارز دیجیتال 51. خوانش‌گر شبکه‌های اجتماعی 52. صفحات شبکه‌های اجتماعی 53. وب سرویس ها 54. تبلیغات و آگهی 55. ابزار بازنشر 56. ابزار وب مستر + ویجت ساز 57. دارک مد + نمایشگر تاریخ و زمان 58. نوار اعلانات 59. نقشه سایت
D. راهنمای پروفایل ها
E. مفاهیم و آموزش های پایه
F. آموزش مفاهیم و روش های تحلیلی
G. آموزش روش ها و مفاهیم معاملاتی
H. روش ها و مفاهیم پرداخت ارزی
I. بانک مقالات و مطالب تخصصی
J. واژه‌نامه اقتصادی فارسی
K. واژه‌نامه تخصصی بورس
L. واژه‌نامه تخصصی ارزهای دیجیتال

03. راهنمای بازار طلا

 • 01. چطور می توانم به داده های "بازار طلا" در سایت دست بیایم؟
 • 02. از کجا می توان قیمت های "بازار طلا" را مشاهده کرد؟
 • 03. در نسخه موبایل، داده‌های "بازار طلا" از چه طریق قابل دستیابی است؟
 • 04. طلای 18 عیار چیست؟

  قیمت یک قطعه طلا در ایران به متغیرهای زیادی چون قیمت یک گرم طلای 18 عیار، وزن طلا، اجرت ساخت، سود فروشنده و مالیات بر ارزش‌افزوده وابسته است. قیمت هر گرم طلای 18 عیار خود از مظنه بازار به دست می‌آید. منظور از مظنه بازار که به آن فی هم گفته می‌شود قیمت یک مثقال طلای 17 عیار (705) است و هر مثقال طلا معادل 608/4 گرم می‌باشد؛ بنابراین طبق رابطه زیر، مظنه بازار به قیمت یک گرم طلای 18 عیار (750) تبدیل می‌شود:

  0.23 * مظنه  = 705 / 750 * 4.608 / مظنه=قیمت یک گرم طلای 18 عیار

  به‌عنوان‌مثال اگر در بازار طلا شنیدید که امروز مظنه 455000 تومان است به‌راحتی می‌توانید قیمت هر گرم طلای 18 عیار را به شرح زیر محاسبه کنید:

  تومان104650  =0.23 * 455000=قیمت یک گرم طلای 18 عیار

 • 05. طلای 24 عیار چیست؟
 • 06. طلای دست دوم چیست؟
 • 07. آبشده چیست؟

  طلایی که ذوب می‌شود چه متفرقه باشد (طلای کهنه و دست‌دوم) چه شمش، آب شده نامیده می‌شود چون آب شده است . این آبشده ممکن است مخلوطی از طلا و فلزات دیگر باشد تا به عیار دلخواه تبدیل شود.

  انگ و شماره پاکت ری‌گیری
  برای اینکه از عیار طلای آب شده و درستی محاسبۀ تبدیل عیار مطمئن شوند، قطعه کوچکی از آن را (کمتر از نیم گرم) با قیچی دسته‌بلندی می‌بُرند و به «ری‌گیری» می‌دهند تا روی قطعه آزمایش‌هایی انجام دهد و عیار را اعلام کند. ری‌گیری، این قطعه را در پاکتی می‌گذارد و رسید را از آن پاکت جدا می‌کند و به شما تحویل می‌دهد. همچنین شماره‌ رسیدی که روی پاکت و قبض ری‌گیری ثبت شده را بر روی آبشده درج می‌کند و انگ می‌زند. اگر از شما خواستند «انگ آبشده را بخوان» باید همان شماره‌ای که روی آبشده درج شده را بخوانید؛ علاوه بر انگ، نام ری‌گیری نیز روی آبشده کوبیده می‌شود.

 • 08. مظنه چیست و چگونه محاسبه می شود؟

  مظنه بازار خود از قیمت اونس جهانی و قیمت دلار آزاد به شرح زیر به دست می‌آید:

  9.5742 / قیمت هر اونس در بازار جهانی * قیمت دلار آزاد = مظنه

  عدد 5742/9 از تبدیل عیار 24 در بازار جهانی به عیار 17 مربوط به مظنه و همچنین تبدیل اونس به مثقال حاصل‌شده است.
  فرض کنید امروز قیمت هر اونس طلا در بازارهای جهانی 1/1250 دلار و قیمت دلار آزاد در بازارهای داخلی 3474 تومان باشد. در این حالت مظنه طلا به شرح ذیل محاسبه می‌شود:

   453600تومان = 9.5742 / 3474 * 1250.1= مظنه

  این عدد به معنی قیمت یک مثقال طلای 17 عیار (705) است.

 • 09. مثقال چیست و چگونه محاسبه می شود؟

  هر مثقال در ابتدا برابر با حدود ۴٫۵۵ گرم بود (معادل ۱٫۳۳ درهم، ۲۴ قیراط یا ۹۶ حبه) اما در دوران خلافت عبدالملک ابن مروان با اصلاح سیستم ضرب سکه وزن هر سکه طلا به حدود ۴٬۲۵ گرم کاهش یافت (معادل ده هفتم درهم، ۲۰ قیراط یا ۶۰ حبه).

  در سرزمین های اسلامی، از دیرباز دو واحد «مثقال» و «درهم» با اصل یونانی دراخما به عنوان اصلی ترین واحدهای جرم به کار رفته اند. نسبت مثقال به درهم در منابع شرعی ۱۰ به ۷، و در کاربرد عرفی ۳ به ۲ است. براساس وزن دو نمونهٔ عینی رطل امویان از سال ۱۲۶ قمری و سنگ شیشهٔ یک قیراطی عصر عباسی مصر، برای درهم به عنوان واحد جرم، ۳٫۱۲۵ گرم، و از آنجا برای مثقال شرعی، 4.64 گرم به دست می آید.وبطور سر راست گفته می شود هر مثقال برابر 4.7 گرم است » 1 مثقال=4.7 گرم یا 4.6گرم وطبق محاسبه دیگر4.5زیرایک مثقال هیجده نخود وهرچهار نخود یک گرم پس یک مثقال 4.5گرم می شود بعبارت دیگر هر هیجده نخود برابر یک مثقال شرعی یا چهار و نیم گرم است.

 • 10. انس چیست؟

  اونس (مخفف: oz) از واحدهای جرم است. Oz سرواژهٔ «ounce» است.

  واحد «اونس» در دستگاه‌های گوناگون، همچون یکاهای انگلیسی، یکاهای سلطنتی و دستگاه یکاهای معمول ایالات متحدهٔ آمریکا کاربرد داشته‌است و در هر یک از این دستگاه‌ها وزن متفاوتی دارد.

  «اونسِ» معمولی در سیستم بین‌المللیِ اوزان برابر با یک‌شانزدهم پوند یا ۴۰۰ ارزن است که در دستگاه متریک برابر با ۲۸٫۳۴۹۵۲۳۱۲۵ گرم می‌شود. این واحد در ایالات متحدهٔ آمریکا بسیار متداول است. در بریتانیا استفادهٔ رسمی از آن در سال ۲۰۰۰ به پایان رسید، اما هنوز هم در این کشور به‌طور غیررسمی استفاده می‌شود.

  همچنین، برای اندازه‌گیری وزن فلزات گران‌بها، یعنی طلا، نقره، پلاتین، رودیم و پالادیم از اونس بین‌المللی تروا استفاده می‌شود که معادل ۳۱٫۱۰۳۴۷۶۸ گرم است. این اونس فقط برای اندازه‌گیری فلزات گران‌بها کاربرد دارد و وزن شمش‌ها و سکه‌های طلا و دیگر فلزات گران‌بها و نیز قیمت آن‌ها معمولاً با اونس تروا بیان می‌شود. اصطلاح «یک اونس طلا» به‌معنی طلایی یک‌تکه یا ساچمه با وزن یک اونس تروا و با خلوص ۹۹٫۹۹٪ (۲۴ عیار) است.

 • 11. "مثقال/عیار جهانی" به چه معناست و چه کاربردی دارد؟
 • 12. "مثقال/حواله دلار" به چه معناست و چه کاربردی دارد؟
 • 13. "مثقال/بر مبنای سکه" به چه معناست و چه کاربردی دارد؟
 • 14. "گرم نقره ۹۹۹" چیست؟
 • 15. "قیمت نقره" در کدام بخش از سایت ارایه می شود؟
 • 16. در نسخه موبایل، "قیمت نقره" از چه طریق قابل مشاهده است؟
 • 17. "قیمت برلیان" در کدام بخش از سایت ارایه می گردد؟
 • 18. در نسخه موبایل، "قیمت برلیان" از چه طریق قابل مشاهده است؟
 • 19. تحلیل بنیادی طلا چیست و مشتمل بر چه مواردی است؟

  حدود نیمی از تقاضای کل طلا در هرسال به صنعت جواهرسازی تعلق دارد که طرف تقاضای آن عموماً اشخاص حقیقی هستند. در دوران رونق اقتصادی، تقاضای کالاهایی نظیر طلا که جنبه احتیاطی دارند افزایش می‌یابد که این افزایش تقاضا، رشد قیمت طلا را موجب خواهد شد. البته برآورد میزان این تقاضا، کاری بسیار دشوار است. از سوی دیگر سرمایه‌گذاران انفرادی از طریق افتتاح سپرده‌های طلا نزد بانک‌ها و همچنین خرید شمش و سکه نیز می‌توانند در طلا سرمایه‌گذاری نمایند. در سال 2015 تقاضای بخش جواهرات 9/2414 تن بود که این میزان بیش از 57 درصد کل تقاضای طلای آن سال را در برمی‌گیرد. از طرفی تقاضای سرمایه‌گذاران انفرادی شامل شمش و سکه طلا جمعاً 6/1011 تن یعنی 24 درصد کل تقاضای سال 2015 را شامل می‌شود. این عدد نشان‌دهنده اهمیت نسبی سرمایه‌گذاران انفرادی در بازار طلا و تحلیل الگوی رفتاری این گروه از فعالان بازار طلا می‌باشد.

  تولیدکنندگان طلا نیز نقشی اساسی در بازار این فلز گران‌بها دارند که توضیحات بیشتر در خصوص این گروه در فصل سوم ارائه‌شده است. به‌طورکلی اگر قیمت طلا بالا باشد صنعت استخراج طلا توسعه‌یافته و فعالیت‌های معدنکاری افزایش می‌یابد که نتیجه این رویدادها افزایش عرضه طلا خواهد بود. عکس این موضوع نیز صادق است. با کاهش قیمت طلا در بازار ممکن است شرکت‌های تولیدکننده به این نتیجه برسند که با توجه به سطح قیمت‌ها، تولید طلا صرفه اقتصادی نداشته و بنابراین تصمیم به محدود کردن فرآیند تولید نمایند. این تصمیم نیز به کاهش عرضه منتج می‌شود که خود اثری مثبت بر قیمت طلا در بازار خواهد داشت. این گروه از فعالان بازار طلا طی چند سال گذشته در این بازار نسبتاً باثبات عمل کرده‌اند و تأثیر قیمتی آنجا همواره مثبت بوده است.

  در سال 1999 که بانک‌های مرکزی اروپایی فروش طلا را با محدودیت مواجه کردند تولیدکنندگان بزرگ طلا در جهان تغییر سیاست داده و از ریسک گریزی خود کاستند و در صنعت و بازار طلا ریسک‌پذیرتر عمل نمودند چراکه این محدودیت‌های فروش طلا توسط بانک‌های مرکزی حداقل اثری که داشت اطمینان نسبی برافزایشی بودن قیمت طلا در آینده بود. بسیاری از صاحب‌نظران معتقدند تولیدکنندگان طلا در آینده نیز در سطح بالایی فعالیت خواهند کرد و نقش مهم و اثرگذار خود را حفظ خواهند نمود. به هر ترتیب این گروه از بازیگران ازجمله شفاف‌ترین گروه‌ها بوده و تصمیمات آن‌ها تا حد مطلوبی افشا می‌گردد؛ زیرا اکثر این شرکت‌ها سهامی عام بوده و الزامات افشای اطلاعات برای عموم در مورد آن‌ها اعمال می‌گردد.

 • 20. بانک‌ شمش چیست و میزان اثرگذاری آنها در بازار چقدر است؟

  بانک‌های شمش مراکزی هستند که باهدف نگهداری فیزیکی طلا ایجاد گردیده و وظیفه بازار گردانی طلا را به عهده‌دارند. بانک‌های مرکزی اصلی و IMF ارتباط نزدیکی با بانک‌های شمش داشته و بخش عمده‌ای از سرمایه‌گذاری‌هایشان در طلا از کانال این بانک‌ها عبور می‌کند. از بانک‌های شمش معروف در جهان می‌توان به Barclays Bank، Deutsch Bank، Goldman Sachs، HSBC Bank و JP Morgan اشاره کرد. این بنگاه‌ها، بازار سازان بازار شمش لندن (LBMA) بوده و موجب افزایش نقد شوندگی بازار می‌شوند. بانک‌های شمش اغلب فعالیت خود را با استفاده از اهرم انجام می‌دهند.

  برای درک بهتر مفهوم اهرم در بازار طلا به مثال زیر توجه کنید:

  فرض کنید یک بانک شمش قصد فروش 50 تن طلا در بازار را دارد و در نظر دارد این میزان طلا را از بانک مرکزی فرانسه استقراض نماید. به این عمل در بازارهای مالی، فروش استقراضی گفته می‌شود. بانک شمش نیز پس از پرداخت بهره، طلای استقراضی را در بازار به فروش می‌رساند. تا اینجای کار همه‌چیز معمول و عادی است اما مشکل ازآنجا ناشی می‌شود که بانک مرکزی فرانسه طلایی را که قرض داده افشا نمی‌کند؛ بنابراین مانده طلای نزد بانک مرکزی فرانسه دست‌نخورده محسوب شده و در این شرایط در بازار نیز 50 تن طلای اضافی وجود دارد؛ بنابراین تلقی بازار، وجود 100 تن طلا خواهد بود.

   این مثال اتفاقی است که در بازار طلا به‌وفور اتفاق می‌افتد و نشان‌دهنده این موضوع است که بازار طلا بازاری بسیار اهرمی است. به‌طوری‌که شاید بتوان ادعا کرد که ذخایر طلا به دلیل وجود اهرم، عملاً دو برابر ذخایر واقعی در نظر گرفته می‌شوند. درست به همین دلیل است که فدرال رزرو تحت‌فشارهای بسیاری است تا شفافیت اطلاعاتی خود را از طریق افشای معاملات با بانک‌های شمش افزایش دهد که این مهم می‌تواند تصمیمی مطلوب و مناسب باشد. مادامی‌که شفافیت کافی در بازار فیزیکی شمش وجود نداشته باشد و هیچ اطلاعاتی از میزان شمش‌های قرض داده‌شده و قرض گرفته‌شده در دست نباشد اولاً برآورد میزان ذخایر موجود طلا، کاری تقریباً محال بوده و ثانیاً پیش‌بینی و درک تصمیمات بانک‌های شمش نیز برای تحلیل گران فرآیندی دشوار خواهد بود.

 • 21. صندوق های سرمایه گذاری چقدر در بازار طلا اثرگذارند؟

  صندوق‌ها و ETF ها طلا نهادهای مالی بسیار بزرگی هستند و گرچه به‌صورت مستمر به معاملات طلا اشتغال ندارند ولی همواره یک بازیگر اصلی در بازار به شمار می‌آیند. برای درک بهتر از نقش صندوق‌ها و ETF های طلا خوب است بدانیم در پایان مارس 2016 که بانک مرکزی ایالات‌متحده 8133 تن طلا در اختیار داشت صندوق ETF طلای SPDR (GLD) بالغ‌بر 818 تن طلا در مالکیت خود می‌دید. به‌بیان‌دیگر دارایی‌های طلای یک ETF معادل 10 درصد کل طلای فدرال رزرو بوده است که این مقدار رقمی بسیار بااهمیت است. GLD بزرگ‌ترین ETF یا صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله طلا در جهان بوده و این صندوق به‌صورت فیزیکی در شمش سرمایه‌گذاری می‌کند. صندوق‌های طلا تأثیر بسزایی در بازار طلا دارند. با افزایش تقاضای سرمایه‌گذاران انفرادی و نهادهای سرمایه‌گذاری، صندوق‌ها و ETF های طلا به خرید اقدام و واحدهای سرمایه‌گذاری خود را منتشر نموده و از این طریق در بازار ایفای نقش می‌کنند.

 • 22. قیمت طلا تحت تاثیر چه عواملی قرار دارد؟

  به‌طورکلی پنج عامل بنیادی مهم اقتصادی که قیمت طلا را تحت تأثیر قرار می‌دهند به شرح زیر است:

  1) بحران‌ها و ریسک‌های جهانی
  بارها این موضوع بیان گردید که درزمانی که سرمایه‌گذاران به دلیل بحران‌های جهانی وحشت‌زده هستند طلا به خاطر نقش خود به‌عنوان یک سرمایه‌گذاری امن، وظیفه خود را به‌خوبی به انجام می‌رساند. به بیانی دیگر در دورانی که از اعتماد عمومی به بازارهای مالی – به دلیل عدم وجود ثبات سیاسی- کاسته شده قیمت جهانی طلا تمایل به رشد پیدا می‌کند. به‌عنوان‌مثال قیمت طلا پس از تشنج روابط بین روسیه و اوکراین ظرف چند روز 4 درصد افزایش یافت چراکه سرمایه‌گذاران به ثبات ژئوپولوتیک منطقه‌ای و جهانی نامطمئن بودند. مثال دیگر، تشنج بین کره شمالی و کره جنوبی در 23 نوامبر 2010 است. داستان بدین گونه است که نیروهای کره شمالی به یک جزیره متعلق به کره جنوبی حمله کرده و چهار نفر را به قتل می‌رساندند. این خبر که احتمال وقوع جنگ را در ذهن‌ها بالابرده بود باعث شد قیمت طلا به‌وضوح افزایش یابد.
  در موضوع بحران‌های جهانی این نکته حائز اهمیت است که طرف‌های درگیر تنش‌های سیاسی، چه سهمی در سیاست و اقتصاد جهان را دارا می‌باشند. به کلام دیگر صرف وقوع یک جنگ یا یک تشنج برای پیش‌بینی قیمت طلا کافی نیست بلکه طرف‌های تأثیرگذار و تأثیرپذیر در آن نزاع بسیار مهم است. وقوع جنگ بین دو کشور ساحل‌عاج و لیبریا شاید اثر چندانی بر قیمت طلا نداشته باشد اما تنش‌هایی که حداقل یک‌طرف آن کشورهای ایالات‌متحده، اتحادیه اروپا، چین، ژاپن و حتی هند را درگیر می‌کند از اهمیت به سزایی برخوردار خواهد بود.

  2) تورم
  از طلا به‌عنوان مانعی در برابر تورم یاد می‌شود. بدین معنا که وقتی سطح عمومی قیمت‌ها بالا می‌رود، سرمایه‌گذاران می‌توانند پول‌های خود را در بازار طلا ذخیره کنند. نکته حائز اهمیت این است که اگر تورم با رشد اقتصادی همراه باشد این تورم کمتر به ترس سرمایه‌گذاران از کاهش ارزش پولشان منجر خواهد شد و در این حالت قیمت طلا به‌صورت یکنواخت و بدون روند باقی می‌ماند؛ چراکه بازده بالاتر سهام، اوراق قرضه و کالاهای معاملاتی، سرمایه‌ها را به سمت خود جلب کرده و تقاضای جدیدی برای بازار طلا ایجاد نمی‌گردد. نتیجتاً موضوع ترس و ابهام سرمایه‌گذاران از آینده اقتصاد در بحث تورم نیز صدق می‌کند. در اواخر دهه 1970 و اوایل 1980 ایالات‌متحده با نرخ تورم بالا روبه‌رو گردید که این تورم با رشد اقتصادی همراه نبود؛ بنابراین قیمت طلا در مقابل دلار بسیار تقویت شد. اگر قیمت طلا در آن دوران را بر مبنای نرخ تورم تعدیل کنیم آن قیمت، بالاترین قیمت تاریخ معاملات طلا خواهد بود.
  این موضوع نشان می‌دهد که تا چه حد ترس سرمایه‌گذاران از تورم طولانی می‌تواند قیمت طلا را متأثر کند.
  از مهم‌ترین نرخ‌های تورم که در آمریکا، اروپا، چین و انگلستان تعریف‌شده و به‌تناوب به اطلاع عموم می‌رسد می‌توان به شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) اشاره کرد. این شاخص تغییر سطح عمومی قیمت کالا و خدمات از دیدگاه مصرف‌کنندگان را نشان می‌دهد. در آمریکا CPI به‌صورت ماهانه محاسبه و 16 روز پس از پایان هرماه اعلام می‌گردد. البته در این کشور شاخص دیگری به‌عنوان CPI مرکزی نیز وجود دارد که اقلامی چون هزینه‌های خوراک و انرژی را در محاسبات مستثنا می‌کند. این شاخص نیز با همان زمان‌بندی افشا می‌گردد و در انگلستان این شاخص به‌صورت سالانه و به‌صورت نقطه‌به‌نقطه محاسبه و 16 روز پس از پایان هرماه اعلام می‌گردد و در منطقه یورو نیز شاخص CPI در آخرین روز هرماه برآورد و اعلام می‌شود. این شاخص در کشور چین نیز به‌صورت سالانه تخمین و 10 روز پس از پایان هرماه به اطلاع عموم می‌رسد.
  نکته بااهمیت که بارها بر آن تأکید شد، این است که تورمی که باعث رشد قیمت طلا می‌شود که اولاً با رشد اقتصادی معقولی متناسب و مرتبط نبوده و ثانیاً میزان آن یا دوره تحمل آن به‌قدری زیاد باشد که برای سرمایه‌گذاران فعال در سایر بازارهای موازی ازجمله سهام و اوراق قرضه ایجاد نگرانی کند. در غیر این صورت طلا سرمایه‌گذاری جذابی برای سرمایه‌گذاران نخواهد بود.

  3) نوسانات دلار
  ارزش یک ارز در مقابل ارز دیگر از سیستم عرضه و تقاضا پیروی می‌کند. به‌عبارت‌دیگر هرگاه تقاضای دلار در مقایسه با میزان عرضه آن فراتر رود ارزش برابری دلار در مقابل ارزهای دیگر با رشد مواجه خواهد شد. حال سؤال این است که چه زمانی تقاضای یک ارز مانند دلار افزایش خواهد یافت؟ از نگاه اقتصاد بین‌الملل، هرگاه تولید ناخالص داخلی (GDP) آمریکا با افزایش روبرو شود این افزایش ازیک‌طرف به صادرات بیشتر کالا و خدمات تولیدی آن کشور به کشورهای دیگر منتج و از سوی دیگر در داخل کشور موجب افزایش سطح اشتغال و درآمد اشخاص می‌گردد. افزایش صادرات آمریکا و درنتیجه واردات کشورهای طرف معامله، باعث می‌شود که این کشورها جهت تسویه‌حساب بابت کالاها و یا خدمات وارداتی از آمریکا به تهیه و تحصیل دلار روی بیاورند. به‌این‌ترتیب تقاضای خارجی دلار افزایش می‌یابد که این اتفاق موجب تقویت دلار نسبت به ارزهای دیگر می‌گردد.
  اینکه افزایش دلار چه اثری بر قیمت طلا خواهد داشت به دو ویژگی مهم طلا بازمی‌گردد؛ ویژگی شبه پول بودن طلا و ویژگی حفظ ارزش پول. با افزایش ارزش دلار در مقابل سایر ارزها بسیاری از سرمایه‌گذاران ممکن است پیش‌بینی کنند که چرخ‌های اقتصاد آمریکا همچنان در گردش خواهد بود و ریسک‌های مالی و اقتصادی در سطح پایینی قرار خواهد داشت. این گروه از دارندگان طلا احتمالاً به فروش طلای خود اقدام کرده تا در عوض سرمایه خود را به دلار تبدیل کنند. از سوی دیگر بانک‌های مرکزی که در پرتفوی خود ترکیبی از دلار و طلا را نگهداری می‌کنند با افزایش ارزش دلار، اگر به دلیل برخی ملاحظات و محدودیت‌ها مجاز به فروش طلا نباشند به‌احتمال قریب‌به‌یقین به حفظ دلارهای خود و عدم خرید طلای جدید اصرار خواهند داشت. اغلب در مقالات و تحلیل‌های اقتصادی، رابطه بین ارزش دلار و قیمت طلا را معکوس و رابطه بین ارزش یورو و قیمت طلا را مستقیم می‌دانند. باوجوداینکه روابط مذکور به‌صورت تاریخی مورد تأیید می‌باشند اما همه‌چیز ممکن است تغییر کند. مثلاً اگر روزی یوان چین به‌قدری قدرتمند و فراگیر شود که سرمایه‌گذاران و حتی بانک‌های مرکزی این ارز را به‌عنوان ارزی مطمئن و مأمن سرمایه‌گذاران قلمداد کند، در این حالت برخی از روابط بین ارزها و طلا تغییر خواهد کرد. شاید در آن دوران روند تغییرات ارزش طلا و یوان همسو و یا معکوس شود.

  4) نرخ‌های بهره
  همان‌گونه که پیش‌ازاین بیان شد طلا برخلاف اوراق قرضه و اوراق خزانه و نیز سپرده بانکی سود ثابتی ندارد. همین موضوع باعث رقابت طلا با اوراق با بهره و سود معین می‌شود. هنگامی‌که نرخ‌های بهره بالا می‌رود ارزش اوراق قرضه و دلار آمریکا افزایش می‌یابد و مردم به فروش طلا اقدام می‌کنند تا با منابع حاصله، فرصت سرمایه‌گذاری در اوراق با بازده بالاتر را از دست ندهند. عکس این قضیه نیز صادق است. با سقوط نرخ‌های بهره، به دلیل هزینه فرصت پایین‌تر سرمایه‌گذاری در طلا، قیمت آن رشد خواهد کرد. یک معیار مناسب برای تعیین نرخ بهره جهت استفاده در تحلیل‌ها، بازده اوراق قرضه 10 ساله آمریکاست، زیرا این اوراق ارتباط نزدیکی با وضعیت مسکن و اقتصاد آن کشور داشته و همچنین بسیار نقد شونده است. به‌عنوان نمونه در اوایل سال 2013 میلادی زمانی که سود اوراق قرضه 10 ساله آمریکا 76/1 درصد بود هر اونس طلا در محدوده 1700 دلار معامله می‌شد. با افزایش نرخ سود این اوراق به 3 درصد در دسامبر 2013 هر اونس طلا در بازار لندن به 1196 دلار کاهش یافت.
  اگرچه رابطه معکوس قیمت جهانی طلا و نرخ سود اوراق 10 ساله آمریکا کامل نیست اما زمانی که بازده اوراق قرضه در حال افزایش است روند قیمت طلا افت کرده و یا حداقل یکنواخت باقی‌مانده است. از آن‌سو، نرخ‌های کاهشی بهره اغلب به تغییر مثبت قیمت طلا دامن زده است.
  علاوه بر رقابت بر سر بازده، رابطۀ دیگری بین اوراق قرضه و طلا وجود دارد. اوراق خزانه دولتی و اوراق قرضه شرکت‌هایی که رتبه اعتباری مناسبی دارند نیز مانند طلا در طول دوره‌های نا اطمینانی و ترس، محلی امن جهت سرمایه‌گذاری تلقی می‌شوند. به‌عنوان نمونه، فدرال رزرو به‌منظور جبران رکود در اویل دهه 2000، به پایین آوردن نرخ‌های بهره اقدام کرد که این اقدام موجب شد سرمایه‌گذاران بلندمدت از اوراق قرضه با بازده پایین خارج‌شده و برای تنوع سرمایه‌گذاری خود به سمت طلا بروند. این یعنی رقابت بین سرمایه‌گذاری‌های مطمئن و امن نه صرفاً رقابت بین بازده سرمایه‌گذاری‌ها. نکته حائز اهمیت دیگر در خصوص نرخ بهره این است که این نرخ، رابطۀ نزدیکی باسیاست‌های پولی بانک‌های مرکزی دارد. به‌عنوان‌مثال اگر یک بانک مرکزی در راستای سیاست پولی انبساطی اقدام به بازخرید اوراق قرضه منتشره خود نماید این تصمیم باعث عرضه پول شده و مطابق با سازوکار عرضه و تقاضا، نرخ بهره که به تعبیری شاخص ارزش پول است پایین می‌آید. از سوی دیگر انتشار اوراق قرضه توسط دولت به جمع‌آوری پول منجر شده و نرخ‌های بهره را افزایش می‌دهد. عرضه پول ازیک‌طرف باعث کاهش نرخ بهره شده که احتمالاً به افزایش قیمت طلا منتج خواهد شد. اگر این عرضه پول در بلندمدت ادامه یابد تورم نسبی افزایش‌یافته که طبق توضیحات بند 2، این اتفاق مجدداً اثری مثبت بر قیمت طلا خواهد داشت. نتیجتاً باید در نظر داشت هیچ‌یک از 4 عاملی که تا اینجا به‌عنوان عوامل اثرگذار بر قیمت طلا بیان شد از هم جدا نبوده و به‌صورت بسیار نزدیک و تودرتو بر یکدیگر اثر می‌گذارند.

  5) عرضه و تقاضا
  در پایان سال 2015 کل طلای موجود در جهان 186700 تن بوده است. اگر کل این موجودی طلا را کنار هم بگذاریم مکعبی به طول هر ضلع 21 متر تشکیل می‌شود. چین با سهم 14 درصدی از تولید طلا در سال 2015، بزرگ‌ترین تولیدکننده طلا در جهان می‌باشد. قارۀ آسیا درمجموع 23 درصد، آمریکای جنوبی و مرکزی 17 درصد و آمریکای شمالی 16 درصد کل تولید سال 2016 را به خود اختصاص دادند. 19 درصد تولید به آفریقا و 14 درصد آن نیز به کشورهای متحد مشترک‌المنافع مربوط می‌شود. بازیافت طلا نیز در حدود یک‌سوم کل عرضه را شامل می‌شود.
  اما در طرف تقاضا، صنعت جواهرسازی همواره مهم‌ترین متقاضی طلا در طول تاریخ بوده است. طی دوره 5 ساله اخیر (2015- 2011) جواهرسازی بیش از 50 درصد کل تقاضای جهانی طلا را به خود اختصاص داده است. این نشان می‌دهد که طلا تنها یک صندوق سرمایه‌گذاری امن و پناهگاه سرمایه‌گذاران نبوده و در صنعت نیز مصارف مهمی دارد.
  دو کشور چین و هند به‌عنوان بزرگ‌ترین بازارهای جواهرات در جهان درمجموع بیش از نیمی از مصرف طلا را از آن خودکرده‌اند. بخش عمده‌ای از این اشتها به طلا به مسائل فرهنگی این کشورها بازمی‌گردد. در این دو کشور رسم است که در مراسم‌ها و جشن‌ها مردم طلا می‌خرند و به دلیل فقدان ابزارهای مالی مناسب، مردم طلا را اصلی‌ترین ابزار سرمایه‌گذاری تلقی می‌کنند. تمایل به خرید و حفظ جواهرات به‌صورت موروثی در چین و هند به نسل‌های بعدی نیز منتقل‌شده است. در برخی از نقاط هند طلا هنوز هم به‌عنوان واحد پولی در مبادلات به کار می‌رود. داشتن طلا نشان‌دهنده میزان ثروت فرد است و برخی معتقدند طلا نقش دفع بلا را دارد. در چین طلاهای سفید و زرد نمادهایی از ناز و نعمت‌اند و به این فلز احترام خاصی می‌گذارند.
  موضوع اساسی در خصوص تقاضای جواهرسازی طلا بحث رشد اقتصادی و افزایش ثروت می‌باشد. با افزایش رشد اقتصادی کشورها، سطح درآمد افراد نیز بالا می‌رود که این می‌تواند به افزایش تعداد خریداران طلا و جواهر منتج گردد. شواهد موجود نه‌تنها نشانه‌ای از فروکش کردن تقاضای جواهرسازی در دو کشور چین و هند را به دست نمی‌دهد بلکه با رشد اقتصادی فعلی این کشورها پیش‌بینی می‌شود در سال 2020 میلادی مجموعاً یک میلیارد مصرف‌کننده طلا در این دو کشور وجود داشته باشد که با سطح درآمدی احتمالی آن‌ها در آن سال، تقاضای جواهرات و طلا باقوت حفظ خواهد شد. در طرف تقاضا نباید از دارندگان بزرگ طلا ازجمله بانک‌های مرکزی، IMF و صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا غافل بود. هرکدام از این گروه‌ها می‌توانند تأثیر بسیار مهمی بر بازار طلا گذاشته و این تأثیرها بعضاً تقاضای سرمایه‌گذاری و همچنین صنایع جواهرسازی را نیز متأثر می‌کنند. این گروه از فعالان بازار می‌توانند چنان منبع تقاضای بزرگی شوند که حتی افزایش تولید شرکت‌های معدنی طلا را با خود همراه کند.
  به‌طورکلی سرمایه‌گذارانی که قصد ورود به بازار طلا رادارند باید بدانند قیمت این فلز متأثر از هزینه‌های تولیدی، عرضه پول، ثبات یا به‌هم‌ریختگی سیاسی و اقتصادی در جهان، تقاضای جواهرات و صنعت بوده و وابسته به تصمیم‌گیری‌های بانک‌های مرکزی و صندوق بین‌المللی پول می‌باشد. به‌بیان‌دیگر طلا منبع محدودی است که تحت تأثیر اوضاع اقتصادی جهان است. خوب است بدانیم قیمت طلا در بازه‌های بلندمدت از ثبات نسبی برخوردار است و نوسانات مهم آن بیشتر در کوتاه‌مدت اتفاق می‌افتد

 • 23. چرا اساساً باید پولمان را به طلا بدهیم؟

  به‌طورکلی دودسته خریدار در طلا سرمایه‌گذاری می‌کنند. گروهی به طلا نیاز دارند که بخش عمده خریداران طلا را شامل می‌شوند. این گروه همان خریداران جواهرات هستند که بیشتر به دلیل نیاز و احتیاجشان وارد بازار طلا می‌شوند و شاید نوسانات و ریسک‌های پیش روی این بازار برایشان چندان بااهمیت و قابل‌تأمل نباشد.

  گروه دیگر سرمایه‌گذاران افرادی هستند که به طلا مانند یک بیمه‌نامه نگاه می‌کنند. تخصص اصلی این اشخاص اغلب حوزه‌های دیگر سرمایه‌گذاری است و از طلا در نقش پوشش‌دهنده ریسک‌هایشان استفاده می‌کنند. برای این گروه از سرمایه‌گذاران موضوع میزان تخصیص سبد سرمایه‌گذاری‌شان به طلا بحثی داغ و بااهمیت است. از منظر بسیاری از فعالان حرفه‌ای بازار، تخصیص 10 تا 20 درصد سبد سرمایه‌گذاری به طلا هم ازنظر ریسک و بازده سبد و هم از نگاه بیمه‌ای به طلا مناسب است. تمایل به سمت 30 درصد یا نزدیک شدن به سمت 10 درصد تنها به نگرانی سرمایه‌گذاران از اوضاع سیاسی و اقتصادی جهان بستگی دارد. در فصل هفتم عوامل اثرگذار بر قیمت طلا موردبحث قرار گرفت. تمام عوامل برشمرده در آن فصل در یک عبارت خلاصه می‌شدند: «نگرانی از وضعیت آتی سیاسی و اقتصادی». هر چه این نگرانی عمیق‌تر باشد منطقی است سهم طلا در سبد سرمایه‌گذاری شخص بیشتر شود. مطالب فوق نحوه سرمایه‌گذاری در طلا، دلایل آن و زمان ورود به این بازار را به‌سادگی بیان می‌کند؛ اما در عمل موضوع شاید به این سادگی نباشد. نباید ازنظر دور کرد که طلا به‌هرحال یک بازار است. آن‌هم بازاری بسیار نقد شونده و فعال. درباره حجم معاملات این بازار کافی است بدانیم در سال 2010 معاملات قراردادهای آتی طلا روزانه معادل 55 میلیارد دلار ثبت‌شده است. ETF سهم طلای SPDR به‌طور متوسط 8/1 میلیارد دلار در روز مورد دادوستد قرار می‌گیرد. بازار شمش لندن نیز در ماه بیش از 24 میلیارد دلار معامله طلای فیزیکی به خود می‌بیند. این ارقام را اگر با معاملات روزانه کلیه بورس‌های سهام و اختیار معامله آمریکای شمالی که در حدود 8 میلیارد دلار است مقایسه کنیم همه‌چیز برای ما روشن می‌شود. همه این ارقام نشان‌دهنده این موضوع است که بازار طلا برای تاجران کوتاه‌مدت بازاری کارآمد، ارزان و انعطاف‌پذیر محسوب می‌شود. از طرف دیگر با توجه به این‌که این بازار فاقد ریسک نبوده که اگر این‌گونه بود قطعاً بازده ای هم در برنداشت بنابراین داشتن استراتژی در این بازار مانند سایر بازارها امری حیاتی است.

 • 24. واحد های اندازه گیری اوزان طلا در جهان به چه صورت می باشد؟

  واحد های اندازه گیری وزن طلا بسته به مکان جغرافیایی در سراسر جهان متفاوت هستند. با اینکه گرم واحدی بین المللی است اما اونس در کشور های آنگلوساکسون کاربردی تر است. اونس خود بر دو نوع است. اونسی که به اونس متریک موسوم است و هر اونس در این سیستم معادل 28/349گرم است .اونس دیگر که بسیار معروف تر است اونس تروی نام دارد.اونس تروی همان واحدی است که در مورد فلزات گران بها از جمله طلا، نقره پلاتین و پلادیوم بکار می رود و وزن آن 31/1034گرم می باشد.در سراسر این کتاب هرجا اصطلاح اونس بیان شود منظور همان اونس تروی است
  تولا واحدی است که در هند و پاکستان و برخی دیگر از کشورهای جنوب آسیا استفاده می شود. هر تولا طلا معادل 11/66گرم و یا در حدود 0/375اونس است. واحد دیگر برای اندازه گیری تیل است این واحد در هنگ کنگ، تایوان و برخی کشورهای دیگر شرق آسیا بکار می رود هر تیل طلا با 37/8گرم و 1/333اونس برابری می کند.
  جهت اندازه گیری خلوص طلا نیز چندین واحد وجود دارد که قیراط یکی از معروف ترین آنها است.طلای خالص معادل 24 قیراط در نظر گرفته می شود . به عبارت دیگر طلای با عیار 24 قیراط طرای خالص را شامل می شود. به همان نسبت عیارهای 22،18،14 و 10نیز طلا با خلوص کمتر را نشان نی دهند. روش های دیگر نشان دادن خلوص طلا عبارتند از روش های هزارتایی، صتایی،اعشاری دورقمی و اعشاری سه رقمی به عنوان مثال عیار 990 طلا در سیستم هزارتایی با 99در سیستم صدتایی و با 0/99در سیستم اعشاری دورقمی برابری میکند

 • 25. طلا چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

  طلای خالص فلزی است درخشان و به رنگ زرد براق ویژگی های این فلز زیبایی ، درخشندگی بی بدیل، شکل پذیری و چکش خواری بسیار خوب ، مقاومت زیاد در برابر عوامل محیطی چون هوا ، آب و تغییرات دما می باشد
  طلا شکلپذیر ترین عنصر است به طوری که می توان یک گرم از این فلز را با چش کاری به ورقی به مساح یک متر مربع تبدیل کرد و این ورق میتواند آنقدر نازک شود که نو را از خود عبور دهد.و به همین دلیل عمدتا در طبیعت به صورت خالص بسیار نرم است به طوری که میتوان با ناخن بر روی آن اثر گذاشت.به دلیل همین خاصیت طلا ، آن را در مصارف مختلف با سایر عناصر فلزی به صورت آلیاژ ترکیب می کنند .طلای خالص رنگ زرد پررنگ است و با افزودن برخی فلزات دیگر میتوان به آلیاژهایی به رنگ های مختلفی از این فلز گرانبها دست یافت

 • 26. طلا چه کاربرد هایی دارد؟

  بیشترین و شناخته شده ترین موارد تقاضای طلا صنایع جواهر سازی است .از مجموع 4212/2تن تقاضای طلا در سال 2015 معادل 2414/9تن یعنی بالغ بر 57 درصد آن به صنایع جواهر سازی مرتبط است. 35درصد د ر حوزه های مالی و سرمایه گذاری و مبقی به مصرف فناوری رسیده است. طلا رسانای الکترکی بسیار خوبی است و در صنایع الکترکی و الکترونیکی نیز کاربرد فراوان دارد.از طرفی به مانند نقره در دندان سازی به وفور مورد استفاده قرار می گیرد. جدیدترین استفاده طلا ، نمک طلاست که در مقیاس نانومتریک برای مصارف بیولوژیکی و پزشکی از جمله درمان بیماری های رماتیسمی کاربرد دارد
  یکی دیگر از متقاضیان طلا در جهان سرمایه گذاران هستند.بسیاری از سرمایه گذاران از طریق خرید شمش و مسکوکات به طور فیزیکی در طلا سرمایه گذاری می کنند.

 • 27. آیا طلا برای سرمایه گذاری مناسب است؟

  طلا با اوراق قرضه تفاوت زیادی دارد:طلا هیچگاه جریا ثابت درآمدی ندارد و از این حیث با اوراق قرضه متفاوت است.قیمت طلا غالبا در جهت مخالف سهام و اوراق قرضه تغییر میکند اما از طرف دیگر می تواند هم با سهام و هم با اوراق قرضه همبستگی داشته باشد. برای مثال در طول سه ماهه سوم سال 2010، تغییرات قیمت سهام، اوراق قرضه و طلا همه در یک جهت بود.سرمایه گذاری در اوراق قرضه عموما به منظور کسب سود صورت میگیرد به گونه ای که این اوراق طوری طراحی شده اند تا بازدهی مشخصی را با نسبتی از ریسک معین نصیب سرمایه گذار نماید.اگر چه در واقعیت کسب سود از برخی سپرده های ویژه طلا امکان پذیر است اما طلا هیچگاه مانند اوراق قرضه جریان درآمدی معینی تولید نمیکند درست زمانی مه نرخ های بهره بالا میرود طلا برای جذب سرمایه و جلب سرمایه گذاران، با اوراق قرضه به رقابت میپردازد
  به بیان دیگر در دورانی که نرخ بهره ، بالا و اقتصاد در حال رشد است غالبا این رقابت به ضرر سرمایه گذاران طلا تمام خواهد شد
  طلا با سهام متفاوت است:سهام از این لحاظ که ارزش ذاتی آن معادل ارزش فعلی سودهای برآوردی آتی است کاملا به اوراق قرضه شبیه است. زمانی که یک شرکت سهام خود را منتشر می کند سرمایه گذاران با این نیت آن سهام را خریداری میکنند که سودهای دریافتی آن در آینده ارزش ریسکی که پذیرفته اند را داشته باشد. سرمایه گذاران در سهام از دو جهت به دنبال کسب منفعت هستند یکی سودهای تقسیمی شرکت ها که عموما به صورت نقدی و سالانه پرداخت می شود و دیگری افزایش ارزش آن سهم. اما طلا هیچکدام از ویژگی های بازار مذکور را ندارد. بدین معنا که اولا سرمایه گذاری در طلا باعث جریان نقدی و سود تقسیمی نمی شود و ثانیا این سرمایه گذاری ماهیاتا به منظور افزایش ارزش طراحی نشده است. بنابراین طلا به سهام نیز متفاوت است . ارزش طلا در بلند مدت اغلب برگشت کننده به میانگین بوده و نسبتا ثابت و یکنواخت رفتار نموده است و به نوعی ارزش خود را حفظ می کند لذا طلا بهترین گینه برای تنوع بخشی به یک سبد سرمایه گذاری است.
  طلا مانند یک کالای معاملاتی عمل نمی کند: کالاهای معاملاتی به طور کلی از گروه های کالایی متنوعی تشکیل شده و در طبقات مختلفی دسته بندی می شوند از جمله کالاهای سخت، کالاهای نرم ،فلزات اساسی ، فلزات گرانبها ، انرژی و ... هر یک از این طبقات به شکل متفاوتی نسبت به تورم، انتظارات رش و ریسک های جهانی واکنش نشان می دهند. حتی در یک طبقه خاص نیز تفاوت هایی وجود دارد. دو تفاوت با اهمیت طلا با سایر کالاهای معاملاتی این است که اولا طلا هیچگاه ماهیت مصرفی نداشته و از بین نمیرود و حتی طلایی که هزاران سال پیش استخراج شده در حال حاضر وجود دارد. ثانیا طلا نقش یک شبه پول یا پشتوانه پل را دارد و ارزش خود را از خود بدست می آورد. این ویژگی ای است که سایر کالاها از آن بی بهره اند

 • 28. سرمایه گذاری در طلا چه ریسک هایی دارد؟

  با اینکه طبق داده های تاریخی طلا همواره منافع قابل توجهی برای سرمایه گذاری کوتاه مدت و بلند مدت فراهم آورده است اما سرمایه گذاری در طلا هیچگاه خالی از ریسک نبوده است برای مثال شخصی در سال 2011در طلا سرمایه گذاری نموده و پوزیشن خود را تا اگوست همان سال حفظ کرده ظرف مدت این 8 ماه سودی معادل 43درصد کسب نموده است. روی دیگر سکه این است که اگر همان شخص در سپتامبر 2011وارد این سرمایه گذاری می شد و آنرا تا پایان آن سال حفظ می کرد ظرف مدت 4ماه با 19 درصد زیان روبرو شده بود. این همان ریسکی است که سرمایه گذار باید در محاسبات خود جهت ورود به این بازار در نظر بگیرد البته طبق قاعده ریسک و بازده اگر ریسکی نباشد بازدهی هم نباید انتظار داشت. این ریسک منحصر به طلا نیست و موضوعی است که معامه گران در هر بازاری با آن سروکار دارند و تصمیم درست برای همه فعالان و سرمایه گذاران در تمام عرصه های سرمایه گذاری از جمله طلا ، ایجاد سبد و تنوع بخشی سرمایه گذاری است

 • 29. نقره چیست و چه جایگاهی نسبت به طلا دارد؟

  نقره نیز مانند طلا سالیان طولانی (بیش از 4000 سال) به‌عنوان پول و وسیله حفظ ارزش به کار گرفته‌شده است. این فلز سفیدرنگ و براق، از خواص رسانایی الکتریکی و گرمایی بسیار مناسبی برخوردار می‌باشد. علامت شیمیایی آن Ag و عدد اتمی آن 47 بوده و از دوران باستان به‌عنوان فلزی گران‌بها در صنایع زیورآلات، جواهرات و مسکوکات مورداستفاده قرارگرفته است.
  نقره مکمل طلاست و بااینکه بازارهای این دو تحت‌الشعاع یکدیگر قرار می‌گیرند ولی همبستگی کامل بین آن‌ها وجود ندارد. ازآنجایی‌که نقره به رشد اقتصادی حساس‌تر است بسیاری از سرمایه‌گذاران فلزات گران‌بها از این تفاوت کوچک استفاده کرده و از معامله دوطرفه بین طلا و نقره سود می‌برند. یک استراتژی مرسوم در بازار فلزات گران‌بها این است که زمانی که ترس و نا اطمینانی در بالاترین میزان خود قرار دارد سرمایه‌گذاران به خرید طلا روی می‌آورند و به‌موازات کاهش میزان ترس و بهبود رشد اقتصادی، بخشی از دارایی طلای خود را به نقره تبدیل می‌کنند و هیچ‌گاه پرتفوی خود را بلافاصله از طلا به دارایی‌های مالی چون سهام و اوراق قرضه تبدیل نمی‌کنند. پس از رفع کامل ابهامات و نگرانی‌ها، این سرمایه‌گذاران به انتقال پرتفوی نقره خود به دارایی‌های مالی پر ریسک اقدام می‌نمایند.

 • 30. تفاوت سرمایه گذاری در نقره نسبت به طلا چیست؟

  مشابه طلا ابزارهای سرمایه‌گذاری در نقره نیز بسیار متنوع است اما دو تفاوت اصلی بین دو بازار طلا و نقره شامل اولاً نوسانات بیشتر نقره نسبت به طلا و ثانیاً ً نقد شوندگی پایین‌تر نقره، باعث تفاوت‌هایی در این ابزارهای سرمایه‌گذاری شده است. یکی از ابزارهای سرمایه‌گذاری در نقره شمش فیزیکی است که ریسک‌ها و هزینه‌های خاص خود را دارد اما ETF های شمش نقره این مشکلات را به همراه ندارند. شرکت آی شرز که ETF طلای IAU را منتشر کرده، ETF نقره SLV را نیز مدیریت می‌نماید که بزرگ‌ترین ETF نقره در جهان است. این ETF بسیار نقد شونده بوده و فعالانه معامله می‌گردد.
  سهام نقره نیز ابزار دیگری جهت سرمایه‌گذاری در بازار نقره است. با توجه به اینکه بسیاری از بنگاه‌های استخراج‌کننده و تولیدکننده نقره همزمان به تولید طلا نیز اشتغال دارند، همپوشانی زیادی بین شاخص‌های سهام طلا و نقره وجود دارد. معروف‌ترین ETF سهام نقره، ETF استخراج‌کنندگان نقره گلوبال ایکس با نماد SIL است که به دلیل حجم کم سهام منتشره این صندوق، دسترسی به آن‌قدری مشکل است.

 • 31. نقره در بورس شیکاگو به چه صورت می باشد؟

  قرارداد آتی نقره در بورس شیکاگو، 5000 اونس نقره را نمایندگی می‌کند و مانند طلا به‌صورت 24 ساعته و در 5 روز هفته انجام می‌گیرد. نماد آن SI معرفی‌شده و بازار بسیار فعالی دارد.
  نقره نسبت به تغییرات در تقاضای کالای صنعتی حساسیت بیشتری دارد. همین تقاضای صنعتی است که باعث می‌شود نقره در مقایسه با طلا پر نوسان‌تر باشد. از طرفی نقره در محیط‌های اقتصادی با رشد زیاد و نرخ بهره بالا تدافعی‌تر از طلا عمل می‌کند. این فلز مانند طلا در دوران نا اطمینانی اقتصاد، یک سرمایه‌گذاری امن تلقی شده فلذا ارزش آن بالا می‌رود. از طرفی با توجه به اینکه بازار آن بسیار کوچک‌تر است کمتر موردتوجه بانک‌های مرکزی و صندوق بین‌المللی پول قرار می‌گیرد. این بدان معناست که نهادهای سرمایه‌گذاری خصوصی در این بازار بیشتر می‌توانند مؤثر واقع شوند. به‌عنوان نمونه در سال‌های 1997 و 1998 قیمت نقره تقریباً دو برابر شد که دلیل آن خرید 130 میلیون اونس توسط شرکت سرمایه‌گذاری وارن بافت بوده است.
  بیشترین تقاضای سالانه برای نقره به کاربردهای صنعتی، عکاسی و زیورآلات مربوط است. نقره مهم‌ترین رسانای الکتریکی شناخته می‌شود و در فناوری‌های جدید الکتریکی و الکترونیکی بسیار پرکاربرد است. این فلز شکاف میان فلزات گران‌بها که وظیفه حفظ ارزش را به عهده‌دارند و فلزات صنعتی را پر می‌کند و به همین دلیل است که تاجران زیادی آن را به طلا ترجیح می‌دهند. توصیه اکثر فعالان بازار نقره اختصاص سهم مناسبی از پرتفوی سرمایه‌گذاری به نقره است و هیچ‌گاه جایگزینی کامل طلا با نقره را توصیه نمی‌کنند.

 • 32. پلاتین چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

  پلاتین فلزی با عدد اتمی 78 و نشان شیمیایی pt است که در گروه فلزات واسطه قرار دارد. رنگ آن سفید – خاکستری است و از شکل‌پذیری و رسانایی مطلوبی برخوردار است. پلاتین کمترین واکنش‌پذیری را در بین تمام فلزات دارد و مقاومت بسیار خوبی در مقابل خوردگی از خود نشان می‌دهد.
  پلاتین کاربردهای متنوعی دارد. بیشترین موارد مصرف آن ساخت مبدل‌های کاتالیست در خودرو می‌باشد. این مبدل‌ها، گازهای سمی همچون مونوکسید کربن و اکسیدهای نیتروژن را که از احتراق سوخت در موتور خودرو ناشی می‌شوند را به گازهای بی‌خطر بخارآب و دی‌اکسید کربن تبدیل می‌کنند. دومین کاربرد اصلی پلاتین ساخت جواهرات است. مقاومت این فلز در مقابل خوردگی و تیرگی، بسیار بالا بوده و شکل‌پذیری آن حتی با طلا رقابت می‌کند. به همین دلیل پلاتین جایگزین مناسبی برای طلا در صنعت جواهرسازی محسوب می‌شود. بسیاری از مردم به‌اشتباه پلاتین را با طلای سفید مترادف می‌دانند.

 • 33. سرمایه گذاری در پلاتین به چه صورت است؟

  ابزارهای سرمایه‌گذاری در پلاتین از تنوع کمتری برخوردار است. معروف‌ترین ETF پلاتین با نماد PPLT در بورس نیویورک معامله می‌شود. سهام این ETF هم‌زمان با نماد معاملاتی PHPT در بورس سهام لندن نیز در دسترس می‌باشد. از طرفی قرارداد آتی پلاتین با نماد معاملاتی PL در بورس شیکاگو فعال است. هر قرارداد نماینده 50 اونس پلاتین بوده و معاملات آن به‌صورت 24 ساعته و در 5 روز هفته انجام می‌گیرد. بازار پلاتین و پالادیوم لندن (LPPM) بزرگ‌ترین بازار خارجی از بورس جهان برای این دو فلز محسوب می‌شود.

 • 34. پالادیوم چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

  پالادیوم فلزی کمیاب است که رنگ نقره‌ای و سفید دارد. این فلز در مجاورت هوا سیاه نمی‌شود و در مجاورت حرارت به‌آسانی نرم و کشیده می‌شود؛ مانند پلاتین کاربرد اصلی آن در صنعت خودرو و تولید مبدل‌های کاتالیست است. کاربرد دیگر آن ترکیب با طلا و تولید طلای سفید می‌باشد. در صنایع الکتریکی نیز به‌وفور مورداستفاده قرار می‌گیرد. به‌صورت شگفت‌انگیزی قابلیت جذب هیدروژن داشته و این ویژگی آن باعث شده تحقیقات گسترده‌ای جهت ذخیره کردن هیدروژن توسط پالادیوم صورت گیرد. ابزارهای سرمایه‌گذاری در پالادیوم نیز شامل سهام شرکت‌های فعال در این صنعت مانند شرکت پالادیوم شمال آمریکا (PAL) و شرکت نوریلسک نیکل روسیه و همچنین ETF پالادیوم فیزیکی با نماد معاملاتی PHPD و ETF سهام پالادیوم با نماد PALL می‌باشد. قرارداد آتی پالادیوم با نماد PA در بورس شیکاگو پذیرفته و معامله می‌شود. این قرارداد نیز به‌صورت 24 ساعته و در 5 روز هفته دادوستد و هر قرارداد 100 اونس پالادیوم را شامل می‌شود.

 • 35. طلای سفید چگونه ساخته می شود و چه ترکیباتی دارد؟

  طلای سفید از ترکیب طلای خالص با فلزاتی نظیر پالادیوم و نقره ایجاد می‌شود. اغلب جهت سخت‌تر کردن سطح خارجی طلا و همچنین افزایش درخشندگی آن، روکشی از رادیوم به طلای سفید اضافه می‌کنند. در ایالات‌متحده طلای سفید از محبوبیت بیشتری برخوردار است. اضافه کردن مس به طلای خالص رنگ صورتی به آن می‌دهد. رنگ‌های غیرمعمول‌تر طلا مثل آبی و بنفش نیز از اضافه کردن ایدیوم و آلومینیوم به سطح آلیاژ طلا به دست می‌آید. طلای سیاه هم از افزودن اکسید کبالت به طلا حاصل می‌شود. وزن طلا با اونس تروی که معادل 1034768/31 گرم است اندازه‌گیری می‌شود؛ اما عیار طلا را با قیراط بیان می‌کنند. قیراط به نسبت میزان طلای خالص در آلیاژ طلا اشاره دارد و عدد آن حداکثر 24 است. به‌عنوان‌مثال اگر عیار یک قطعه طلا 18 باشد، بدین معناست که از 24 واحد، 18 واحد آن یعنی (75 درصد) را طلای خالص و مابقی را سایر فلزات ازجمله نقره و مس شامل می‌شوند. حداقل عیار یک قطعه طلا در کشورهای مختلف متفاوت است. در ایالات‌متحده حداقل عیار قابل‌قبول 10 است ولی عیار 14 محبوب‌ترین می‌باشد. در کشورهای فرانسه، انگلستان، اتریش، پرتغال و ایرلند حداقل عیار را 9 در نظر می‌گیرند و در دانمارک و یونان عدد 8 به‌عنوان حداقل عیار قطعات طلا تعیین‌شده است.

 • 36. بزرگترین بازارهای جواهرات در جهان کدامند؟

  سه بازار اصلی جواهرات در جهان به ترتیب چین، هند و ایالات‌متحده می‌باشند که هرکدام بسته به نوع فرهنگ و رسوم خود به تقاضای جهانی جواهرات دامن می‌زنند. در پایان سال 2015 تقاضای جواهرات طلا در حدود 57 درصد کل تقاضای طلا را دربگرفت که 60 درصد آن را دو کشور چین و هند به خود اختصاص دادند.

 • 37. طلا در آداب و رسوم ملل ها چه جایگاهی دارد ؟

  در کشور چین رسم است که در مناسبت‌های مختلف بزرگ‌ترها به جوان‌ترها طلا هدیه می‌دهند. ثروتمندان چینی به نوزادان تازه متولدشده خانواده، چاپستیک ساخته‌شده از طلا هدیه می‌دهند و این‌گونه تولد وی را جشن می‌گیرند. عموماً طلا در سال نو چینی بسیار بالا می‌رود. در برخی شهرهای چین مانند شانگهای فروشگاه‌های بزرگی وجود دارد که قطعات طلا را به‌صورت هدیه‌های آماده و بسته‌بندی‌شده در اختیار متقاضیان قرار می‌دهند تا در زمان‌هایی چون سال نو به دوستان و اقوام خود هدیه بدهند. اغلب این قطعات طلا در اشکالی چون اژدها، مار، ببر و اسب تولید و به فروش می‌رسد. با توجه به رشد اقتصادی کشور چین در سال‌های اخیر و چشم‌انداز این رشد در آینده، به نظر نمی‌رسد از تقاضای جواهرات در این کشور کاسته شود. از طرفی تحقیقات انجام‌شده توسط هیئت جهانی طلا نشان می‌دهد مردم چین خرید جواهرات را یک سرمایه‌گذاری مناسب به‌حساب آورده و آن را حتی برتر از سرمایه‌گذاری‌های مالی می‌دانند.
  دهان تراس اولین روز از جشن‌های دیوالی در هند است. در این روز که به‌روز تجلیل از ثروت معروف است هندیان از الهه ثروت و رفاه می‌خواهند که در سال پیش رو به خانه‌هایشان بیاید. آن‌ها در جشن دیوالی که از مهم‌ترین روزهای تقویم هندی است به خرید طلا و جواهرات روی می‌آورند. در فرهنگ هند، جواهرات موجب اتفاقات خوب و دور کردن حوادث ناگوار از انسان می‌شود. با تولد یک دختر، گویی ثروت زیادی در آینده نصیب آن خانواده خواهد شد چراکه در زمان ازدواج این دختر، داماد طبق رسم باید مقدار زیادی جواهرات برای عروس خریده که به‌وسیله آن عروس امنیت مالی مناسبی به دست خواهد آورد.
  بازار جواهرات ایالات‌متحده در سال‌های اخیر از یک بازار با تولید یکسان و انبوه به یک بازار بر پایه مدل و برند تبدیل‌شده است. تقاضای اصلی جواهرات در آمریکا در زمان ازدواج افراد است. در سال 2015 مبلغ 7/9 میلیارد دلار حلقه ازدواج در ایالات‌متحده به فروش رسیده است. به‌طور متوسط هر زوج آمریکایی بین 1500 تا 2000 دلار در جشن عروسی خود طلا می‌خرد و این میزان با توجه به تنوع مدل‌ها و مارک‌های جدید، در حال افزایش است. بااینکه طیف وسیعی از رنگ‌ها برای جواهرات موجود در بازار طلای ایالات‌متحده در دسترس است اما قریب به 70 درصد عروس‌ها، طلای سفید را ترجیح می‌دهند. حلقۀ طلای سفید در سال 2015 در آمریکا بیش از 3/6 میلیارد دلارفروش را به خود اختصاص داده است.

 • 38. طلا و جواهر در ایران چه جایگاهی دارد؟

  در گزارش مربوط به ذخایر طلای کشورهای جهان که توسط هیئت جهانی طلا و در آوریل 2016 منتشر گردید نام ایران جزء 50 کشور نخست این جدول مشاهده نمی‌شود. رتبه پنجاهم این رده‌بندی به کشور بلغارستان با 2/40 تن ذخیره طلا اختصاص دارد. البته منظور از ذخیره، میزان طلایی است که در مالکیت نهادهای رسمی یک کشور چون بانک‌های مرکزی می‌باشد و ذخایر معدنی بالقوه را شامل نمی‌شود. طبق آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت 12 معدن طلا در کشور وجود دارد که مهم‌ترین آن‌ها معدن زر شوران در 35 کیلومتری تکاب، معدن آق دره در 30 کیلومتری تکاب و معدن موته در 50 کیلومتری گلپایگان هستند. سنگ‌های معدنی این معادن بین 5/1 تا 2 گرم در تن طلای خالص داشته و میزان ذخایر کشف‌شده قطعی در کشور بالغ‌بر 300 تن است. هم‌اکنون در ایران سالانه 5/2 تن طلا استخراج می‌شود که با سرمایه‌گذاری‌های انجام‌شده پیش‌بینی می‌شود در سال‌های آتی این رقم به 5 تن برسد.
  باوجوداینکه صنعت طلا و جواهر ایران از پیشینه چندین هزارساله برخوردار است اما در تولید طلا و جواهر، سهم کشور حداکثر به یک درصد جهان می‌رسد و جایگاهی در میان دیگر کشورهای جهان ندارد. این درحالی‌که است که از منظر تقاضا، ایران با 9/70 تن مصرف در سال 2015 پس از ترکیه با 1/72 تن و بالاتر از ویتنام با 4/63 تن مصرف در جایگاه هشتم جهان قرار دارد. عمده مصرف طلای کشور در صنعت جواهرسازی است. ایرانیان نیز مانند بسیاری از کشورها در مراسم عقد و عروسی زوجین به خرید طلا اقدام می‌کنند و خرید حلقه‌ها و سرویس‌های طلا، رسمی رایج در کلیه اقوام ایرانی است. طلا حتی در تعیین مهریه نیز نقش مهمی دارد و اغلب مهریه دوشیزگان بر پایه سکه طلا تعیین می‌شود. عیار مرسوم جواهرات طلا در ایران 18 است به‌جز طلای یزد که عیار آن 20 می‌باشد. بااینکه طلای زرد بین مردم کشورمان از محبوبیت زیادی برخوردار است اما در سال‌های اخیر و اغلب در قشر جوان، طلای سفید نیز مشتریان بسیاری به خود می‌بیند. تولید طلاهای رنگی در ایران به دلیل برخی ضعف‌های تکنولوژی چندان اجرایی نشده و به همین جهت‌بخش عمده‌ای از طلاهای رنگی موجود در بازار وارداتی است

 • 39. فرمول محاسبه طلا ساخته در طلافروشی چگونه است؟

  قیمت روز طلا:

  قیمت روز طلا یا مظنه یا فی طلا هر سه به یک معنی می باشد. قیمت طلا براساس هماهنگی لازمه بین اتحادیه طلا و جواهر با بانک مرکزی ایران مشخص می گردد و همچنین تغییر در اوضاع سیاسی و نحوه ثبات اقتصادی در آن دخیل است، بطوریکه همزمان با افزایش نابسامانی سیاسی در هر کشوری قیمت طلا نیز بعلت پشتوانه بودن آن در حال افزایش خواهد بود. معمولاٌ در ایران مظنه را براساس یک مثقال طلای ۷۰۵ یا ۱۷ عنوان می کنند که فروشنده می تواند آن را تبدیل به گرم و هر عیار مورد نیاز خود نماید. قیمت یک گرم طلای ۱۸ عیار آب شده نیز بعنوان مظنه استفاده میگردد.

  اجرت:

  اجرت کار، تنوع خاصی دارد و کارهایی که مدل جدیدتری باشند، معمولاٌ اجرات بالاتری دارند. اجرت در جواهرسازی بعلت دقت زیاد کار و همچنین احتمال کسری زیادتر و استفاده از سنگ های قیمتی که احتمال شکستن آن وجود دارد، معمولاً بالاتر است و بعضی اوقات تا ۴ الی ۶ درصد قیمت طلا نیز رسیده است. در کشورهای اروپایی نوع کار اجرات دارد، یعنی اجرت را با فلز نمی سنجند، بلکه کار انجام شده می سنجند. ولی در ایران یک نوع کار برروی دو فلز اجرت های متفاوتی دارد.

  سود فروش: 
   
  عرف عام در بازار بین ۵% الی ۱۰% می باشد. 
   
  روش محاسبه قیمت طلا: 
   
  خب حال با داشتن سه مورد بالا به انضمام وزن آن قطعه طلا می توانیم به محاسبه قیمت نهایی طلا با استفاده از فرمول بنشینیم.
   
  قیمت کل = ۸%+ (وزن کل× (اجرت هر گرم+ قیمت هر گرم))
 • 40. عیارهای مرسوم در طلاسازی بین‌المللی

  طلای خالص با توجه به نرمی زیاد برای ساخت بیشتر وسایل مناسب نیست و به همین جهت بیشتر طلایی که در جواهرات به کار می‌رود، طلای خالص نیست. در کشورهای مختلف یک یا چند عیار برای طلاسازی مرسوم است. در ایران معمولاً از عیار ۱۸ استفاده می‌شود. عیار سکه‌ها معمولا بالاتر از عیار جواهرات است و گاهی از طلای خالص هم استفاده می‌شود. در ایران تمام انواع سکه‌های طلای بهار آزادی با عیار ۲۱٫۶ (۹۰٪) ضرب می‌شوند.در زبان انگلیسی و دیگر زبان‌های اروپایی عیار را «قیراط» (carat یا Karat) با حرف اختصاری K می‌نامند که این قیراط را نباید با قیراط که یک واحد وزن برای اندازه‌گیری وزن جواهرات است اشتباه گرفت. هر قیراط ۲۰۰ میلی‌گرم (۰٬۲ گرم) وزن دارد.

  عیار مرسوم در مناطق مختلف جهان

  کشورهای عربی، چین، هنگ کنگ، تایوان : ۲۴ عیار

  کشورهای عربی، هند، بنگلادش، پاکستان، سریلانکا: ۲۲ عیار

  کشورهای عربی، منطقه خلیج فارس، ایران: 21 عیار 18 تا عیار

  جنوب اروپا و پرتغال : ۱۹٫۲ عیار

  جنوب اروپا، منطقه مدیترانه: ۱۸ عیار

  شمال اروپا، آلمان : عیار 18

  روسیه، شوروی سابق : عیار 14 قدیم و 9 جدید

  بریتانیا : 9 تا 22 عیار

  ایالات متحده : 10 تا 18 عیار

 • 41. نسبت قیمت طلا به نقره چیست؟ چه کاربردی دارد؟
  نسبت قیمت طلا به نقره نشان دهنده آن است که با چند اونس نقره می توان یک اونس طلا خرید. به عنوان مثال با فرض اینکه قیمت کنونی هر اونس طلا 1280 دلار و قیمت هر اونس نقره 20 دلار باشد بنابراین نسبت طلا به نقره برابر با 64 به 1 خواهد بود. معمولا در دوران رکود، قیمت نقره سریعتر از قیمت طلا کاهش پیدا می کند و به همین نسبت در زمان صعودی شدن بازار فلزات نیز نقره سریعتر از طلا روند افزایشی می یابد. بالواقع نسبت طلا به نقره در دوره نزول عمومی بازار ، عددی صعودی و رو به تزاید خواهد بود و در دوره رونق عمومی بازار ، عددی کوچکتر و رو به کاهش را نشان خواهد داد.
 • 42. قیمت یک گرم طلا در ایران چگونه محاسبه می شود؟

  قیمت یک قطعه طلا در ایران به متغیرهای زیادی چون قیمت یک گرم طلای 18 عیار، وزن طلا، اجرت ساخت، سود فروشنده و مالیات بر ارزش‌افزوده وابسته است. قیمت هر گرم طلای 18 عیار خود از مظنه بازار به دست می‌آید. منظور از مظنه بازار که به آن فی هم گفته می‌شود قیمت یک مثقال طلای 17 عیار (705) است و هر مثقال طلا معادل 608/4 گرم می‌باشد؛ بنابراین طبق رابطه زیر، مظنه بازار به قیمت یک گرم طلای 18 عیار (750) تبدیل می‌شود:

  0.23 * مظنه  = 705 / 750 * 4.608 / مظنه=قیمت یک گرم طلای 18 عیار

  به‌عنوان‌مثال اگر در بازار طلا شنیدید که امروز مظنه 455000 تومان است به‌راحتی می‌توانید قیمت هر گرم طلای 18 عیار را به شرح زیر محاسبه کنید:

  تومان104650  =0.23 * 455000=قیمت یک گرم طلای 18 عیار

 • 43. منظور از اجرت ساخت چیست؟

  منظور از اجرت ساخت هزینه‌ای است که کارخانه سازنده برای تبدیل طلای خام به طلای ساخته‌شده از بنکداران اخذ می‌نماید. بنکداران نیز این هزینه را از فروشندگان خرد و آن‌ها نیز از مشتریان طلا دریافت می‌کنند. اجرت ساخت عموماً بین 5000 تومان تا 35000 تومان به ازای هر گرم طلا در نظر گرفته می‌شود. طلاهای ساده مانند پلاک یا مدال کمترین اجرت ساخت رادارند. پس‌ازآن النگو، زنجیر، انگشتر، گوشواره، دستبند و سینه‌ریز به ترتیب در طیف مبلغ اجرت قرار می‌گیرند. به‌طورکلی هر چه ظرافت ساخت یک قطعه طلا و رنگ‌بندی آن بیشتر باشد اجرت آن نیز بیشتر خواهد بود.

 • 44. سود فروشنده در یک قطعه طلا چگونه محاسبه می شود؟

  سود فروشنده نیز بین 5 تا 10 درصد جمع قیمت هر گرم طلا و اجرت ساخت می‌باشد. اغلب فروشندگان از نرخ 7 درصد در محاسبات استفاده می‌کنند. این درصد جای چانه‌زنی بسیار دارد و می‌توان آن را به 5 درصد نیز کاهش داد. مالیات بر ارزش‌افزوده نیز در کشور ما 9 درصد است که بر جمع مبالغ فوق لحاظ می‌شود. با این اوصاف قیمت یک قطعه طلا از رابطه زیر تبعیت می‌کند:

  اعمال مالیات بر ارزش افزوده * اعمال سود فروشنده * وزن قطعه  (اجرت ساخت +  قیمت یک گرم طلای 18 عیار) = قیمت یک قطعه طلا

  به‌عنوان‌مثال فرض کنید شما قصد خرید یک جفت گوشواره ساده به وزن 11 گرم و 300 سوت رادارید. بر روی وایت برد فروشنده هر گرم طلای 18 عیار به مبلغ 104430 تومان درج‌شده است. با چانه‌زنی فروشنده را راضی به لحاظ کردن سود 6 درصدی می‌کنید. در این حالت مبلغ قابل پرداخت شما برای خرید این قطعه طلا به شرح زیر محاسبه می‌گردد:

   1428720تومان =1.09 * 1.06 * 11.300 * (104430+5000) =  قیمت یک جفت گوشواره

 • 45. از منظر سرمایه گذاری ، طلا چه تفاوتی با سهام دارد؟

  طلا با سهام متفاوت است:سهام از این لحاظ که ارزش ذاتی آن معادل ارزش فعلی سودهای برآوردی آتی است کاملا به اوراق قرضه شبیه است. زمانی که یک شرکت سهام خود را منتشر می کند سرمایه گذاران با این نیت آن سهام را خریداری میکنند که سودهای دریافتی آن در آینده ارزش ریسکی که پذیرفته اند را داشته باشد. سرمایه گذاران در سهام از دو جهت به دنبال کسب منفعت هستند یکی سودهای تقسیمی شرکت ها که عموما به صورت نقدی و سالانه پرداخت می شود و دیگری افزایش ارزش آن سهم. اما طلا هیچکدام از ویژگی های بازار مذکور را ندارد. بدین معنا که اولا سرمایه گذاری در طلا باعث جریان نقدی و سود تقسیمی نمی شود و ثانیا این سرمایه گذاری ماهیاتا به منظور افزایش ارزش طراحی نشده است. بنابراین طلا به سهام نیز متفاوت است . ارزش طلا در بلند مدت اغلب برگشت کننده به میانگین بوده و نسبتا ثابت و یکنواخت رفتار نموده است و به نوعی ارزش خود را حفظ می کند لذا طلا بهترین گینه برای تنوع بخشی به یک سبد سرمایه گذاری است.

 • 46. از منظر سرمایه گذاری ، طلا چه تفاوتی با کالای معاملاتی دارد؟

  کالاهای معاملاتی به طور کلی از گروه های کالایی متنوعی تشکیل شده و در طبقات مختلفی دسته بندی می شوند از جمله کالاهای سخت، کالاهای نرم ،فلزات اساسی ، فلزات گرانبها ، انرژی و ... هر یک از این طبقات به شکل متفاوتی نسبت به تورم، انتظارات رش و ریسک های جهانی واکنش نشان می دهند. حتی در یک طبقه خاص نیز تفاوت هایی وجود دارد. دو تفاوت با اهمیت طلا با سایر کالاهای معاملاتی این است که اولا طلا هیچگاه ماهیت مصرفی نداشته و از بین نمیرود و حتی طلایی که هزاران سال پیش استخراج شده در حال حاضر وجود دارد. ثانیا طلا نقش یک شبه پول یا پشتوانه پل را دارد و ارزش خود را از خود بدست می آورد. این ویژگی ای است که سایر کالاها از آن بی بهره اند

 • 47. آیا طلا برای سرمایه گذاری مناسب است؟

  بازار طلا  غیر قابل پیش بینی است آنقدر نمی توان نتیه گیری کرد که طلا  گران خواهد شد یا ارزان. ترغیب کردن مردم برای هدایت سرمایه هایشان به بازاری همچون بازار متلاطم سکه خالی از ریسک نبوده و ممکن است منجر به زیان گردد.

  همچنین برای درک دقیقتری از شرایط با ورود به این لینک میتوانید میزان نوسانات طلا را در یک سال گذشته مشاهده کنید.

 • 48. سرمایه گذاری در پالادیوم از چه طرقی امکان پذیر است؟

  سرمایه‌گذاری در پالادیوم نیز شامل سهام شرکت‌های فعال در این صنعت مانند شرکت پالادیوم شمال آمریکا (PAL) و شرکت نوریلسک نیکل روسیه و همچنین ETF پالادیوم فیزیکی با نماد معاملاتی PHPD و ETF سهام پالادیوم با نماد PALL می‌باشد. قرارداد آتی پالادیوم با نماد PA در بورس شیکاگو پذیرفته و معامله می‌شود. این قرارداد نیز به‌صورت 24 ساعته و در 5 روز هفته دادوستد و هر قرارداد 100 اونس پالادیوم را شامل می‌شود.

 • 49. چه نکاتی را هنگام خرید طلا باید مد نظر گرفت ؟

  طلا و جواهرات در ایران با استفاده از طلای 18 عیار تهیه می شوند. بنابر این توضیحات مشخص می شود که هرچه عیار طلا بالاتر برود، آن طلا نرم تر و گرانتر می شود.

  قبل از خرید طلا و جواهر با نشانه های عیار که روی طلا حک شده است آشنا شوید. غالبا روی زیورآلات طلا نشانه هایی که بیانگر عیار طلای به کار رفته است حک می شود. این نشانه معمولا روی قسمتی از طلا حک می شود که جلوی چشم نباشد. همان طور که گفته شد در ایران چون طلا 18عیار می باشد، شما باید دنبال عبارت 18k روی جواهر خود باشید. k درواقع اول کلمه ی Karat یا همان عیار است.

  به وزن طلا و تاثیر آن روی قیمت توجه کنید. معمولا طلا براساس گرم خرید و فروش می شود که هرچه وزن آن بیشتر باشد طبیعتا از قیمت بالاتری برخوردار می شود. توجه داشته باشید برای استفاده ی روزمره باید طلای ضخیمتری و سنگین تری خریداری کنید تا مقاومت بیشتری داشته باشد، بنابراین باید هزینه ی بیشتری پرداخت کنید.

  قبل از خرید به رنگ طلایی که می خواهید خریداری کنید فکر کنید. مرسوم ترین رنگ طلا و جواهرات همان رنگ طلایی است. اما در بازار، جواهرات با پایه ی طلای سفید و رزگلد نیز وجود دارد. اما می توانید طلاهایی به رنگ قهوه ای، سبز و آبی نیز پیدا کنید که با تکنیکهای خاص آبکاری و طلاسازی به این رنگها در آمده اند.

  برای خرید به هیچ وجه عجله نکنید و از چند گالری دیدن کرده تا مدل مدنظر خود را پیدا کنید. برای خرید جواهرات مغازه های طلا فروشی مرسوم هستند، اما امروزه خرید آنلاین طلا و جواهر انتخاب و خرید طلا وجواهرات را راحت کرده است ولی حتما به این نکته دقت نمایید اگر می خواهید طلا را به صورت آنلاین خریداری کنید از مکان رسمی و دارای مجوز از اتحادیه صنف طلا و جواهر و دارای نماد اعتماد باشد و حتما قوانین سایت موبوطه را قبل از خرید مطالعه نمایید

  از طلا فروش حتما درباره ی شرایط بازگرداندن طلا سوال کرده و شناسنامه ی جواهر را درخواست کنید. شرایط بازگرداندن طلا برای شما به عنوان مشتری بسیار مهم است،اینکه هنگام فروش جواهر چقدر ضرر یا سود می کنید. به علاوه شناسنامه ی جواهر به شما این اطمینان را می دهد که جواهری با اصالت را خریداری کرده اید.

  چنانچه می خواهید برای سرمایه گذاری طلا خریداری نمایید حتما دقت کنید طلایی که خریداری می کنید اجرت بالایی نداشته باشد تا در هنگام فروش کمترین ضرر متوجه شما باشد.

  معولا کارهای لوکس تر اجرت بالاتری دارند و کارهای دست ساز نیز اجرت بالایی دارند بهتر است قبل از خرید اجرت طلایی که مد نظرتان می باشد را سوال نمایید تا هنگام خرید انتخاب شما آگاهانه تر باشد

  حتما در خرید جواز کسب ،سابقه صنفی و خوشنامی را به عنوان یکی از پارامتر های اصلی واحد کسبی که انتخاب می کنید مد نظر قرار دهید

 • 50. تاریخچه طلا به چه زمانی برمی گردد و چه تحولاتی را پشت سر گذاشته است؟

  طلا در طول تاریخ همواره مهم‌ترین فلز گران‌بها بوده و به‌کرات به‌عنوان پول، وظیفه دادوستد و نگهداری ارزش را ایفا نموده است. طلا کمیاب است ولی می‌توان آن را در سطح زمین نیز پیدا نمود، حل نمی‌شود و مهم‌تر از همه آنکه مصرف نمی‌شود و از بین نمی‌رود. این بدین معناست که طلایی که از ابتدای تاریخ تاکنون استخراج‌شده در حال حاضر کمابیش وجود دارد. طلا ازلحاظ ظاهری جذاب بوده و به‌راحتی می‌توان خلوص آن را تعیین نمود. ترکیب ویژگی ‌های برشمرده را نمی‌توان در هر فلز گران‌بهایی یافت. این ویژگی‌های منحصربه‌فرد طلا باعث شده که درگذشته به‌عنوان یک واحد پول مرد استفاده قرار گیرد و به شکل سکه در دادوستد میان مردم به کار گرفته شود. در ادامه اتفاقات مهمی که در طول تاریخ بر این فلز گران‌بها رفته است بیان می‌شود:

  5000 سال قبل از میلاد

  طلا برای اولین بار استخراج شد.

  3900 سال قبل از میلاد

  طلا توسط مصریان ذوب شد.

  2000 سال قبل از میلاد

  طلا به‌صورت خالص تولید شد و این صنعت در مناطق آناتولی و شبه‌جزیره عربستان نیز گسترش یافت.

  1200 سال قبل از میلاد

  مصریان باستان با تبدیل طلا به اشکال مختلفی چون ورق، به قابلیت‌های جدیدی دست پیدا کردند. آن‌ها همچنین از یک‌سو به تکنیک موم کاری فائق آمدند و از سوی دیگر توانستند با ترکیب طلا با سایر فلزات، آلیاژهای رنگی طلا را تولید کنند و حتی روش لاست واکس را که در حال حاضر نیز در صنعت جواهرسازی به کار می‌رود کشف نمایند.

  300 تا 600 سال قبل از میلاد

  600 سال قبل از میلاد، اولین استفاده از طلا در دندانپزشکی در سرزمین اتروسکان (ایتالیای فعلی) انجام شد. 36 سال بعد اولین ارز بین‌المللی عصر باستان به دستور کرزوس پادشاه لیدی از طلا ضرب شد و این سکه کروسید نام‌گذاری گردید. 60 سال پس‌ازآن در زمان در زمان حکومت هخامنشیان، طلاسازان با ساخت ریتون ها و دیگر اشیاء نظیر گنجینه آمودریا، خود را به جهان معرفی نمودند. 300 سال قبل از میلاد مسیح رومی‌ها با تکنیکی خاص از طلا رنگ ساختند و جام معروف لیکورگوس را به وجود آوردند.

  500 سال قبل از میلاد

  روم باستان که در آن زمان مهمترین تولیدکننده طلا قلمداد می‌شد به ضرب سکه‌های اورئوس اقدام نمود. ژولیوس سزار حقوق سربازان خود را با این سکه‌ها پرداخت می‌کرد.

  قرون‌وسطی

  دوران سلطه امپراتوری روم بر طلا بود. این دوران به دلیل عدم ثبات سیاسی امپراتوری روم؛ عصر مطلوبی برای صنعت طلا به شمار نمی‌رود. در همین عصر بود که اپراتوری عثمانی معادن طلا در تملک رومیان را تسخیر کرد.

  سال‌های 1000 تا 1600 میلادی

  تولید طلا برای مدت‌زمان طولانی کنار گذاشته‌شده بود. در سال 1066 دولت بریتانیا سه پول فلزی با عناوین پوند، شیلینگ و پنس را که از نقره ساخته می‌شد ضرب نمود. در سال 1284 ونیز شاهد ضرب سکه طلایی به نام دوکات بود که برای قریب 500 سال معروف‌ترین سکه محسوب می‌شد. در دهه 1300 میلادی اولین سامانه حکاکی بر روی طلا به‌منظور استانداردسازی تجارت، در لندن پایه‌گذاری شد. در اواخر سال 1377 بریتانیا اولین سکه طلای خود را با عنوان فلورین معرفی کرد. در همان زمان سیستم پولی جدید این کشور که بر پایه طلا و نقره استوار بود آغاز به کارکرد. در سال 1511 میلادی فردیناند پادشاه اسپانیا به‌منظور به دست آوردن طلا، دستور اعزام گسترده نیرو به قاره آمریکا را صادر کرد. این هجوم به‌قدری عظیم بود که باعث نابودی تمدن‌های آزتک و اینکا گردید.

  قرون 17 و 18 میلادی

  در سال 1700 بریتانیای کبیر کلیه پول‌های پیشین خود را بی‌اعتبار اعلام نمود و سکه جدیدی که مخلوط طلا و نقره به نسبت 16 به 1 بود را معرفی کرد و قیمت طلای این سکه‌ها را 84 شیلینگ و 5/11 پنس برای هر اونس تثبیت کرد. قیمتی که برای 200 سال به‌عنوان مبنا باقی ماند. در دهه نخست قرن هجدهم معدن کاری طلا در روسیه از سر گرفته شد. در سال 1717 اسحاق نیوتن قیمت رسمی طلا را 25/4 پوند انگلیس تعیین کرد. این‌یکی از تلاش‌های متعدد در جهت تعیین و تثبیت قیمت طلا در آن دوران بود. در سال 1788 آمریکا سکه‌ای را که مخلوطی از طلا و نقره بود بر اساس قانون مسکوکات خود ضرب کرد. در سال 1799 و در ایالت کارولینای شمالی معادن طلای مهمی کشف شد.

  سال‌های 1800 تا 1913

  در سال 1804 با کشف طلا در ایالت کالیفرنیای آمریکا، بزرگ‌ترین هجوم طلا در این دوران به وقع پیوست. در سال 1885 کشف و جستجوی طلا در آفریقای جنوبی آغاز شد.

  تاریخ دقیق آغاز به کار سیستم استاندارد طلا نامشخص است اما برخی بررسی‌ها، دهه 1880 را نشانه گرفته‌اند. سه ویژگی اصلی این سیستم عبارت‌اند از اینکه اولاً نرخ تبدیل ارز کشورهایی که این سیستم را پذیرفته‌اند ثابت قرار داده شد. ثانیاً این کشورهای ملزم بودند پول خود را با ذخایر طلا حمایت کنند و سوم اینکه طلا به‌عنوان یک ابزار خودکار در جهت به‌کارگیری سیاست تعدیل اقتصادی به شمار می‌رفت. در این سیستم، طلا به‌نوعی واحد پول بین‌المللی شده بود و واحدهای پولی با اونس طلا سنجیده می‌شدند و این رویه نرخ‌های تبدیل ارز بین کشورها را تثبیت کرده بود. پوند انگلستان به‌عنوان واحد پول اصلی در سیستم استاندارد طلا شناخته می‌شد و هر اونس طلا با 2474/4 پوند انگلستان برابری می‌کرد. سیستم استاندارد طلا تا آغاز جنگ جهانی اول ادامه یافت؛ زیرا در دوران جنگ احتیاج زیادی به چاپ و انتشار پول احساس می‌شد و این باعث شد اعتماد عمومی نسبت به واحدهای پولی به‌صورت محسوسی تقلیل یابد. در پایان جنگ جهانی اول سیستم استاندارد طلا که قدرت پولی آن زمان تلقی می‌شد متوقف و این اثرگذاری و قدرت به کشور آمریکا و مشخصاً شهر نیویورک منتقل گردید.