دسته ها

B 01. سئوالات متداول قیمت ها

 • 01. نرخ ارز آزاد به معنای چیست؟
  منظور قیمت ارزها در معاملات نقدی و رایج روزانه با حجم و مقادیر عادی است. معاملات نقدی، معاملاتی هستند که خریدار و فروشنده به محض انجام معامله، ارز و ریال را با هم تبادل می نمایند.
 • 02. نرخ ارز مبادله ای به چه معناست؟
  مقصود از نرخ ارز مبادله ای، نرخ های اعلام شده در مرکز مبادلات ارزی است که روزانه یک نوبت اعلام می گردد و عموما به عنوان نرخ دولتی یا رسمی ارز از آن یاد می کنند. مرکز مبادلات ارزی تحت نظارت بانک مرکزی و به منظور ساماندهی عرضه و تقاضای ارزها در بین بازرگانان و تنظیم آن در شبکه بین بانکی کشور ایجاد شده است.
 • 03. سامانه سنا چیست؟ و نرخ ارز سنا معنایش چیست؟
  منظور از نرخ ارز سنا، نرخ های محاسبه و اعلامی در سامانه سنا است. این نرخ ها میانگین یا متوسط نرخ خرید و فروش ارز، بر مبنای معاملات ثبت شده در این سامانه توسط صرافی های مجاز کل کشور است. سامانه سنا زیرنظر بانک مرکزی قرار دارد.
 • 04. برابری ارزها به معنای چیست؟
  رقمی است که بیانگر ارزش یک ارز در برابر ارز دیگر و عموما در برابر دلار می باشد در واقع به قیمت ارز یک کشور بر حسب ارز کشور دیگر اطلاق می شود. این شاخص یعنی برابری ارزها، ارزش پول کشوری را برحسب پول کشوری دیگر در زمان معین نشان می دهد لذا برای محاسبه آن همواره به جای یک ارز، یک جفت ارز خواهیم داشت فرضا نرخ درهم در مقابل دلار یا نرخ دلار در برابر ین و ... به عنوان مثال عبارت EUR/USD = 1.5750 نشان دهنده نرخ یورو (ارزش برابری یورو) نسبت به نرخ دلار آمریکا است و بدین معنی که در حال حاضر ارزش 1 واحد از پول طرف اول (یورو) معادل 1.5750 از پول طرف دوم (دلار آمریکا) می باشد . در اغلب بازارهای ارزی دنیا به علت تسلط دلار به عنوان ارز قوی، نرخ دلار به عنوان پایه و پول ملی هر کشور به عنوان متغیر نسبت به دلار محاسبه می شود .
 • 05. حواله ارزی چیست؟ و نرخ ارز حواله به چه معناست؟
  حواله نوعی دستور پرداخت است که به موجب آن، یک بانک یا مؤسسه مالی به تقاضای مشتری خود، به یکی از بانک‌های همکار(کارگزار) خود در خارج از کشور، حواله‌ ای را صادر می‌کند و از آن موسسه می‌خواهد مبلغ حواله را به ذی‌نفع آن (دریافت کننده وجه که مشتری معین می نماید) پرداخت کند. این فرآیند توسط صرافی های مجاز به انجام می رسد و نرخ حواله ارزی، به معنای نرخ ارسال ارزها در قالب حوالجات ارزی توسط صرافی هاست.
 • 06. خروجی لحظه ای ارز سنا به معنای چیست؟ و چه کاربردی دارد؟
  سامانه سنا با هدف گردآوری سیستماتیک داده های معاملاتی بازار ارز و نقل و انتقالات ارزی در سطح صرافی های سراسر کشور طراحی و راه اندازی شده است و کلیه صرافی های دارای مجوز از بانک مرکزی، اطلاعات معاملاتی خود اعم از فروش و خرید را در این سامانه به ثبت می رسانند که از میانگین این معاملات و نرخ های ثبت شده، رقم میانگینی محاسبه و اعلام می گردد که به آن نرخ سنا اطلاق می شود به عبارت دیگر این نرخ ها میانگین یا متوسط نرخ خرید و فروش ارز، بر مبنای معاملات ثبت شده در سامانه سنا توسط صرافی های مجاز کل کشور است.

  این نرخ ها در واقع نوعا بیانگر نرخ ارز ها در معاملات بازار آزاد می باشند چرا که شامل قریب به اتفاق مبادلات ارزی هموطنان می باشد. در همین راستا و با توجه به اهمیت نرخ ارز برای اقتصاد کشور، در کلیه سطوح و با عنایت به اینکه فعالان اقتصادی و تجاری کشور به طور مرتب در حال رصد و کسب اطلاع از نرخ لحظه ای ارز ها می باشند مدیران وب سایت ها، سامانه های آنلاین و پایگاه های خبری، به طور مستمر اقدام به پوشش و اعلام نرخ ارزها در رسانه های ذیل مدیریت خود می نمایند که این فرآیند بعضا به دلیل نبود بسترها، ابزارها و امکانات مقتضی با چالش و یا نقصان هایی همراه می گردد ابزارهای سه گانه عرضه شده در صفحه سنا، تلاشی جهت ایجاد این بستر پایدار و امن و رفع نقصان های مذکور است. از طریق این 3 روش پیشنهادی امکان دستیابی به نرخ های سامانه سنا به طور زنده برای کلیه فریم ورک ها، زبان های برنامه نویسی، سی ام اس ها و .... با هر سطح تخصص و مهارتی فراهم می گردد. در پایان شایان ذکر است که وب سرویس های سامانه سنا به طور رایگان در اختیار عموم همکاران و کاربران قرار داده می شود و تا انتها نیز به همین منوال و سیاق، ارائه خواهد گردید و استفاده از آنها واجد هیچ گونه هزینه ای نخواهد بود.

 • 07. منابع نرخ ارزهای اعلام شده در سایت چیست؟
  منابع نرخ ارزهای اعلامی، مجموعه ای از صرافی های معتبر و دارای مجوز رسمی از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و نیروهای میدانی حاضر در بازار های اصلی معاملات ارزی می باشند. نرخ ارزهای اعلام شده در سایت، میانگین نرخ صرافی های فوق الذکر است که پس از اخذ، گردآوری و کنترل سیستماتیک، توسط الگوریتم های فنی و نظارت انسانی مورد بازبینی نهایی قرار می گیرند و در انتها این میانگین حاصله، به شکل نرخ ارزها در سایت اعلام می گردد. کل این فرآیند طی هماهنگی و با اخذ مجوز از مراجع ذیصلاح و به شکل قانونمند به انجام می رسد.
 • 08. منظور از "قیمت زنده" در جداول قیمت چیست ؟
  نرخ زنده، به نرخ فعلی و جاری بازار گفته می شود در واقع همان نرخی است که داد و ستد های بازار در آن لحظه با نرخ مذکور صورت می پذیرد.
 • 09. چگونه می توانم از نخستین نرخ بازار در روز جاری مطلع شوم؟
  همان طور که در سئوال پیشین شرح داده شد صرفا بخشی از اطلاعات و داده های مورد نیاز کاربران در نگاه نخست قابل مشاهده و در دسترس است و بخش بسیار مهمی از اطلاعات زمانی نمایش داده می شوند که ماوس کاربر روی هر ردیف از شاخص ها قرار بگیرد فرضا ردیف قیمت مثقال که در راهنمای تصویری زیر، ماوس روی آن قرار گرفته است. با انجام این کار، پنجره کوچکی ظاهر می شود که آن را "پنجره اطلاعات تکمیلی" می نامیم و حاوی اطلاعات بسیار کاربردی و مهمی می باشد مشتمل بر : نرخ های قبل شاخص + زمان ثبت نرخ های قبل + مقدار و درصد تغییر نرخ و همچنین در قسمت پایین آن، نرخ بازگشایی یا شروع بازار در روز جاری با عنوان "اولین نرخ امروز"قابل مشاهده و استفاده می باشد.

 • 10. منظور از "کمترین" و "بیشترین" در جداول قیمت ها چیست ؟
  "کمترین" و "بیشترین " بیانگر کمترین و بیشترین مقدار هر شاخص در روز جاری می باشند. به عبارتی می توان این دو خصیصه را پایین ترین و بالاترین حدود یا همان سقف و کف قیمت های هر شاخص در روز جاری تلقی کرد.

 • 11. منظور از "زمان" در جداول قیمت ها چیست؟
  این خصیصه بیانگر تاریخ یا ساعتی است که آخرین تغییرات در نرخ مربوطه صورت گرفته است.
 • 12. منظور از "تغییر" در جداول قیمت چیست ؟
  این گزینه که جنب قیمت زنده و در دومین ستون درج می گردد بیانگر میزان تغییر نرخ زنده در همین لحظه با نرخ روز گذشته است. شایان توجه است که منظور از روز گذشته، "آخرین نرخ ثبت شده در روز گذشته" یا اصطلاحا "نرخ بسته شدن بازار در روز قبل" می باشد.

 • 13. آیا امکان دسترسی به تعداد بیشتری از نرخ های قبل وجود دارد؟
  بله، این امکان هم برای سهولت و استفاده بهتر کلیه مخاطبان محترم گنجانده شده است و شما امکان دسترسی و مشاهده 10 نرخ آخر هر شاخص را دارا می باشید. برای دستیابی به این نرخ ها نیاز به انجام هیچ اقدام خاصی نیست و صرفا باید صفحه مرورگر شما باز بماند و رفرش (بارگزاری مجدد) نشود، این تنها الزامی است که باید رعایت نمایید . در صورت باز بودن صفحه مرورگر، همزمان با ثبت نرخ های جدید، یک ردیف به پنجره اطلاعات تکمیلی (پنجره ای که با قرار گرفتن ماوس کاربر روی هر سطر از شاخص ها گشوده می شود) افزوده می شود و از آن لحظه 4 نرخ قبل نمایش داده خواهد شد به همین سیاق، ردیف بعدی افزوده می شود و 5 نرخ قبل نمایش می یابند و این فرآیند تا نمایش 10 نرخ قبلی در پنجره مذکور ادامه خواهد یافت. در انتها تصویری نظیر شکل زیر در پنجره مذکور دیده خواهد شد:

 • 14. چگونه می توانم از نوسانات پیشین هر شاخص و جهت حرکت یا تمایل بازار آگاهی پیدا کنم؟
  این امکان هم برای کاربران پیش بینی شده است و به سهولت در دسترس شما خواهد بود. برای این منظور مجددا یادآوری می شود که صرفا بخشی از اطلاعات و داده های مورد نیاز شما در نگاه نخست قابل مشاهده است و بخش بسیار مهمی از اطلاعات زمانی نمایش داده می شوند که ماوس کاربر روی هر ردیف از شاخص ها قرار بگیرد فرضا ردیف قیمت مثقال که در راهنمای تصویری زیر ماوس روی آن قرار گرفته است. با انجام این کار، پنجره کوچکی ظاهر می شود که آن را "پنجره اطلاعات تکمیلی" می نامیم و حاوی اطلاعات بسیار کاربردی و مهمی می باشد مشتمل بر : نرخ های قبل شاخص + زمان ثبت نرخ های قبل + مقدار و درصد تغییر نرخ ها. بخشی که در یک مستطیل رنگی نمایش داده می شود بیانگر میزان تغییر و درصد تغییرات شاخص است. 

  برای تشخیص جهت یا تمایل حرکت بازار نیز، از سه رنگ استاندارد سبز، قرمز و زرد استفاده شده است بدین معنا که اگر تغییر حاصل شده افزایشی باشد مقدار آن در مستطیلی سبز رنگ نمایش داده می شود اگر کاهشی باشد در مستطیل قرمز رنگ و در صورت عدم تغییر نیز در مستطیل زرد رنگ به نمایش در خواهند آمد.

 • 15. چگونه می توانم از نرخ های قبل یک شاخص آگاه شوم ؟
  همان طور که در سئوالات پیشین شرح داده شد صرفا بخشی از اطلاعات و داده های مورد نیاز کاربران در نگاه نخست قابل مشاهده و در دسترس است و بخش بسیار مهمی از اطلاعات زمانی نمایش داده می شوند که ماوس کاربر روی هر ردیف از شاخص ها قرار بگیرد فرضا ردیف قیمت مثقال که در راهنمای تصویری زیر ماوس روی آن قرار گرفته است. با انجام این کار، پنجره کوچکی ظاهر می شود که آن را "پنجره اطلاعات تکمیلی" می نامیم و حاوی اطلاعات بسیار کاربردی و مهمی می باشد مشتمل بر : نرخ های قبل شاخص + زمان ثبت نرخ های قبل + مقدار و درصد تغییر نرخ و همچنین در قسمت پایین آن، نرخ بازگشایی یا شروع بازار در روز جاری نمایش داده می شود.

  نکته مهم : لازم به ذکر است که بصورت پیش فرض، در بدو قرار گرفتن ماوس روی هر ردیف، در پنجره اطلاعات تکمیلی که گشوده می شود 3 نرخ آخر شاخص مورد نظر به ترتیب از بالا به پایین نمایش داده می شود در واقع فرضا اگر هم اکنون ساعت 14 ظهر می باشد و آخرین تغییر در ساعت 13:58 رخ داده باشد این تغییر در بالاترین ردیف و فرضا تغییر قبل از آن که در 13:46 رخ داده است در ردیف دوم قرار خواهد گرفت.

  نکته مهم : نکته بسیار کلیدی و قابل توجه کاربران محترم این است که تا زمانی که صفحه مورد مشاهده، رفرش نشود (بارگزاری مجدد) به ترتیبی که در بالا به آن اشاره گردید به تعداد سطور یعنی نرخ های پیشین شاخص تا سقف 10 سطر اضافه خواهد شد.

 • 16. "پنجره اطلاعات تکمیلی" چیست؟ چگونه قابل دسترس خواهد بود و محتوای آن چیست؟
  کاربران محترم باید توجه فرمایند که صرفا بخشی از اطلاعات و داده های مورد نیازشان در نگاه نخست قابل مشاهده و در دسترس است و بخش بسیار مهمی از اطلاعات زمانی نمایش داده می شوند که ماوس کاربر روی هر ردیف از شاخص ها قرار بگیرد فرضا ردیف قیمت مثقال که در راهنمای تصویری زیر ماوس روی آن قرار گرفته است. با انجام این کار، پنجره کوچکی ظاهر می شود که آن را "پنجره اطلاعات تکمیلی" می نامیم و حاوی اطلاعات بسیار کاربردی و مهمی می باشد مشتمل بر : نرخ های قبل شاخص + زمان ثبت نرخ های قبل + مقدار و درصد تغییر نرخ و همچنین در قسمت پایین آن، نرخ بازگشایی یا شروع بازار در روز جاری نمایش داده می شود. • 17. هر یک از رنگ های قرمز، سبز و زرد در سایت نشانه چه وضعیتی می باشند؟
  این رنگ ها، بخشی از استاندارد بین المللی بازارهای پولی و مالی و اقتصادیست و به دلخواه برگزیده نشده اند بلکه در سراسر دنیا و بازارهای مالی و بورس ها از همین رنگ ها برای نمایش جهت حرکت شاخص ها و نوسانات معاملات استفاده می شود.

  رنگ قرمز نشانه وضعیت نزولی در بازارهاست یعنی شاخص مورد نظر کاهش یافته است

  رنگ سبز نشانه وضعیت صعودی در بازارهاست یعنی شاخص مورد نظر افزایش یافته است

  رنگ زرد نشانه وضعیت خنثی و ایستا در بازارهاست یعنی شاخص مورد نظر تغییری پیدا نکرده است • 18. بازارهای داخلی و نرخ هایش از چه ساعتی باز و در چه ساعتی بسته می شوند؟
  عموما بازار ارز از ساعت 10 صبح گشوده می شود و بازار طلا و سکه نیز اندکی پس از آن یا مقارن با بازار ارز فعالیتش را آغاز می کند و در ساعت 19 لغایت 20 عصر نیز که آخرین معاملات به انجام می رسد فعالیت و داد و ستد در این بازارها پایان می یابد.  ممکن است جسته و گریخته معاملاتی پس از این ساعات به انجام برسد که چندان به صحت و اعتبار آنها نمی توان یقین داشت و لذا تاثیری در بازار نخواهند داشت. بدیهی است که جمعه ها و در ایام تعطیل رسمی، این بازارها نیز تعطیل می باشند.