A. راهنمای بخش ها
B. راهنمای سامانه ها
C. راهنمای ابزارها + ویژگی ها
01. جداول قیمت 02. پاپ اوور قیمت ها 03. نسخه ها و زبان ها 04. موتور جستجوی سایت 05. گفت و گوی گروهی کاربران 06. آرشیو قیمت ها 07. راهنمای اختصاصی صفحات 08. نسخه موبایل 09. سامانه سنگ ها 10. تقویم اقتصادی 11. منوها 12. منوی سوییچر سامانه ها 13. شاخص یاب 14. جعبه ابزار سایدبار 15. کوییک ویو 16. تیکر قیمت ها 17. پشتیبانی آنلاین 18. تماس با ما 19. ربات های پشتیبانی هوشمند 20. تازه ها + بروزرسانی ها 21. ابزار پلاس 22. گزارش خطا 23. سامانه تکنیکال 24. متاتریدر آنلاین 25. نمودار های خطی و حجمی 26. نمودار کندل استیک 27. گزارش عملکرد نمادها 28. محاسبه گر سود و زیان 29. محاسبه‎‌گر سطوح حمایت و مقاومت 30. محاسبه‎‌گر میانگین متحرک (Moving Average) 31. محاسبه‎‌گر پیوت های کلاسیک (Classic) 32. محاسبه‎‌گر فیبوناچی (Fibonacci) 33. محاسبه‎‌گر خطوط کاماریلا (Camarilla) 34. محاسبه‎‌گر پیوت های وودی (Woodie) 35. محاسبه‎‌گر پیوت های دی مارک (DM) 36. اندیکاتورها 37. محاسبه گر و نمودار RSI 38. محاسبه گر و نمودار Stochastic 39. محاسبه گر و نمودار MACD 40. جستجوگرها 41. محاسبه گرها 42. مبدل ها 43. پایش گرها 44. کیف های پول (والت ها) 45. مقایسه گر ارزهای دیجیتال 46. محاسبه گر سود ماینینگ 47. استخرهای استخراج ارز دیجیتال 48. محاسبه گر رمز نگاری 49. پراکنش جغرافیایی ارز ها 50. نماگرهای ارز دیجیتال 51. خوانش‌گر شبکه‌های اجتماعی 52. صفحات شبکه‌های اجتماعی 53. وب سرویس ها 54. تبلیغات و آگهی 55. ابزار بازنشر 56. ابزار وب مستر + ویجت ساز 57. دارک مد + نمایشگر تاریخ و زمان 58. نوار اعلانات 59. نقشه سایت
D. راهنمای پروفایل ها
E. مفاهیم و آموزش های پایه
F. آموزش مفاهیم و روش های تحلیلی
G. آموزش روش ها و مفاهیم معاملاتی
H. روش ها و مفاهیم پرداخت ارزی
I. بانک مقالات و مطالب تخصصی
J. واژه‌نامه اقتصادی فارسی
K. واژه‌نامه تخصصی بورس
L. واژه‌نامه تخصصی ارزهای دیجیتال

02. برلیان

 • مردان به این دلیل از حلقه ازدواج فرار می کنند!
  به عقیده بسیاری از مردم حلقه ازدواج، بزرگ‌ترین سمبل برای نشان دادن علاقه به یک شخص دیگر است.

  به عقیده بسیاری از مردم حلقه ازدواج، بزرگ‌ترین سمبل برای نشان دادن علاقه به یک شخص دیگر است. 

  با این وجود با گذشت مدتی از ازدواج دو نفر، دیگر حلقه‌های ازدواج‌شان را دست نمی‌کنند. و بیشتر آقایان هستند که از دست کردن حلقه ازدواج اجتناب می‌کنند و البته به دلایل بسیار متفاوت که با هم تعدادی از این دلایل را بررسی می‌کنیم.

  1 - به دلیل نوع شغل

  بسیاری از آقایان در مشاغل سخت و پر خطر فعالیت می‌کنند که نمی‌توانند آن را با همراه داشتن جواهر و زینت آلات به خوبی انجام دهند. مکانیک‌های اتومبیل، کارگران ساختمانی، یا خلبانان نظامی از جمله کسانی هستند که همراه داشتن حلقه ازدواج برایشان تقریبا میسر نمی‌باشد زیرا ممکن است احلقه‌شان در حین کار به ابزار مختلف کارشان گیر کند و اتفاقی ناخوشایند بیفتد.

  2 - به علت سلامتی

  ممکن است باور نکنید اما مردان بسیاری به مواد سازنده حلقه حساسیت دارند به طوری که با دست کردن آن احساس آرامش ندارند. یکی دیگر از دلایل اجتناب از دست کردن حلقه، ورم روماتیسمی مفاصل است که در این بیماری،‌مفاصل انگشتان دچار ورم می‌شوند و استفاده از حلقه انگشتری را بسیار دشوار می‌کند.

  3 - آقایان بسیار فراموش‌کار هستند

  این دلیل ممکن است چندان قانع کننده به نظر نرسد، ‌اما برخی از مردها به دلیل فراموشکاری، ترجیح می‌دهند که حلقه ازدواج‌شان را دست نکنند. بسیاری از آقایان هم اصلا به دلیل فراموشکاری، به یاد نمی‌آورند که باید حلقه خود را دست کنند یا هراس دارند که جایی مجبور شوند آن را از دست خارج کنند، آن وقت آن را گم کنند. صرف نظر از دلایل آن، بسیاری از آنها به دلیل قیمت بالای حلقه‌ها از گم شدن آن هراس دارند.

  4 - آقایان عموما از زیورآلات خوششان نمی‌آید

  بازهم شاید این دلیل هم چندان موجه به نظر نرسد‌ اما بعضی از مردها اصلا با زینت آلات مختلف مثل انگشتر و گردن بند و ... راحت نیستند. و برخی مشخصا با انگشتر در انگشت‌شان احساس خوب و راحتی ندارند.

  5 - به علت شهرتی که دارند

  بسیاری شخصیت‌های معروف مثل بازیگران، سیاستمداران، خواننده‌ها و ... ترجیح می‌دهند حلقه ازدواج همراه نداشته باشند زیرا مردم بیشتر از خود آنها در جریان مناسبت‌های زندگی‌شان هستند. بنا بر این ترجیح می‌دهند خود را مجرد نشان دهند تا زمانی که این ماجرا به صورت فراگیر لو برود.

  6 - مخالف عقایدشان است

  برخی فرقه‌های مسیحیت مخالف حلقه ازدواج هستند. برای پیروان این فرقه دست کردن حلقه ازدواج نوعی گناه محسوب می‌شود. برای پیروان دین اسلام هم استفاده از حلقه طلا برای مردها مشکل شرعی به وجود می‌آورد.

  7 - مردان بی وفا هستند

  خیانت،‌ جنبه‌ای تاسف بار از ازدواج است. گرچه مردان بدون تردید همسران خود را دوست دارند،‌ برخی مردان بدشان نمی‌آید که سر همسر خویش را کلاه بگذارند. برخی مردان حلقه دست نمی‌کنند چون می‌خواهند وقتی با زن دیگری هستند، آن زن با دیدن حلقه ازدواج آنها احساس ناراحتی نداشته باشد و یا با حلقه ای که در دست دارند مجرم به نظر می‌رسند.

  با وجود این که اکثرا مردان هستند که حلقه ازدواج‌شان را دست نمی‌کنند اما این هرگز دلیل بر این نیست که این مردان،‌ نسبت به همسران خود مردانی بی‌وفا هستند. باید حتما در مورد علت مسئله دقت کنید و دلیل واقعی آن را پیدا کنید.

   

   


 • مردان,طلا و شرع
  - استفاده از زنجير، انگشتر و حلقه نامزدى طلا براى مردان چه صورت دارد؟


  زينت به طلا براى مرد در هر حال حرام است و نماز با آن باطل است.

  - حكم طلاى سفيد براى مردان چگونه است؟

  طلاى زرد، اگر مخلوط نقره داشته باشد كه در اصطلاح برخى طلاى سفيد ناميده مى‏شود، براى مرد جايز نيست؛ اما پلاتين كه فلز ديگرى غير از طلا است، براى مردان اشكال ندارد.

  می‏دانیم پوشیدن طلا مانند آویختن زنجیر طلا به گردن و انگشتر و حلقه طلا به دست کردن و بستن ساعت مچی طلا و عینک طلا گذشتن برای مردان حرام و نماز خواندن با آن‏ها باطل است. پرسشی که در این جا پیش می‏آید این است که پوشیدن طلای سفید و پلاتین برای مردان چه حکمی دارد؟

  برخی از مراجع عظام، مانند حضرت آیت‏الله مکارم شیرازی در این باره فرمودند:

  آنچه طلا نامیده می‏شود خواه طلای زرد یا سفید و یا سرخ باشد، پوشیدن آن برای مردان حرام است، و طبق شهادت اهل خبره طلای سفید خود نوعی طلا ولی به رنگ سفید است که حرمت آن گفته شد، اما پلاتین نوعی فلز دیگر است که پوشیدن آن برای مردان حرام نیست، هر چند بعضی از مردم پلاتین را همان طلای سفید می‏دانند.

  - بدست كردن انگشتر طلا توسط مردان بخصوص در نماز چه حكمى دارد؟

  بدست كردن انگشتر طلا براى مردان در هيچ حالى جايز نيست و نماز با آن هم باطل است.

  -استفاده مردان از انگشترى كه از جنس طلاى سفيد است، چه حكمى دارد؟

  اگر چيزى كه طلاى سفيد ناميده مى‏شود از موادى غير از طلاى زرد تركيب شده باشد، به دست كردن آن حرام نيست.

  - آيا استفاده از طلا بدون قصد زينت به طورى كه ديگران نبينند، اشكال شرعى دارد؟

  پوشيدن طلا خواه حلقه انگشترى باشد يا غير آن براى مردان مطلقا ً حرام است هر چند به قصد زينت نباشد و از ديد ديگران مخفى باشد.

  - استفاده از طلا براى مردان به مدت كوتاه چه حكمى دارد؟ ما اشخاص بسيارى را مشاهده مى‏كنيم كه مى‏گويند استفاده از آن براى مدت كوتاه، مثل لحظه عقد، اشكال ندارد؟

  پوشيدن طلا براى مرد حرام است، و فرقى بين مدت كم يا زياد نيست.

  - آيا مقصود از زينت با طلا، مطلق استفاده از آن توسط مردان است هر چند براى جراحى استخوان و دندانسازى باشد؟

  ملاك حرمت استفاده از طلا براى پوشيدن يا به گردن آويختن توسط مردان، صدق زينت نيست، بلكه استفاده از آن به هر صورت و به هر قصدى حرام است هر چند انگشتر، حلقه، گردنبند و مانند آن باشد. ولى استفاده از آن توسط مردان براى عمليات جراحى و دندانسازى اشكال ندارد.

  - ساخت و فروش جواهرات طلا كه مخصوص مردان است و زنان از آنها استفاده نمى‏كنند، چه حكمى دارد؟

  ساخت جواهرات طلا اگر به منظور استفاده مردان باشد، حرام است و خريد و فروش آن به اين قصد جايز نيست.


 • مروارید اشک چشم فرشتگان
  مروارید از قدیم‌الایام سمبل عشق، شادی و خوش شانسی بود و معجزه شگفت انگیز طبیعت لقب گرفته است. لغت مروارید در زبان یونان باستان به معنای «خلوص کامل» است و در زبان رومی‌ها «شیرینی و مایه لذت و آرامش» معنا می‌دهد.

  تولد یک مروارید؛ تولد یک راز

  افسانه های قدیمی، مروارید را چنین روایت می‌کند: «قطره اشکی به داخل پوسته صدف غلطید و مرواریدی به دنیا آمد!»

  مرواریدها در واقع اشک چشم فرشتگانند، مرواریدها در نتیجه نور و روشنایی به وجود آمدند... اما واقعیت قضیه این است که مرواریدها به طور طبیعی در درون صدف‌ها شکل می‌گیرند، وقتی که اجسام خارجی (به عنوان مثال شن و ماسه) به داخل صدف نفوذ می‌کنند، صدف سعی می‌کند که این اجسام نفوذی خارجی را بیرون کند. اگر صدف موفق به خارج کردن این اجسام خارجی نشود، صدف‌ها به طور خودکار دست به یک اقدام دفاعی علیه اقدام ایجاد شده توسط این اجسام خارجی می‌زنند، به این ترتیب که با لایه‌های هم مرکز(دایره ای شکل) یک ماده رنگین کمانی روی این اجسام را می‌پوشانند که آن را صدف مروارید می‌نامند، بر اثر مرور زمان و ایجاد شرایط مذکور، مروارید به وجود می‌آید.

  تنوع شگفت انگیز و مبهوت کننده مرواریدها

  مرواریدها انواع گوناگونی از لحاظ شکل، اندازه و رنگ دارند. مرواریدها در کل به سه نوع تقسیم می‌شوند:

  مرواریدهای طبیعی: که در اطراف اجسام محرکه خارجی شکل گرفته

  مرواریدهای پرورشی: مرواریدهایی که بر اساس قرار دادن اجسام خارجی توسط انسان در داخل صدف به وجود می‌آیند

  مرواریدهای بدلی: همچنان که ار اسمشان پیداست کاملا ساخته و پرورده دست انسان‌هاست

   

  انواع مرواریدهای پرورشی

  مرواریدهای پرورشی به سه گروه کلی طبقه بندی می‌شوند:

  مرواریدهای آکویا: فراوان‌ترین نوع مرواریدهای پرورشی در دنیا هستند

  مرواریدهای دریای جنوب(استرالیایی):اغلب به عنوان مرواریدهای ملکه یا ملکه مرواریدها شناخته می‌شوند

  مرواریدهای فرش واتر(ژاپنی): همان گونه که از اسم این مرواریدها پیداست، آن‌ها محصول پرورش صدف‌ها در آب تازه دریاچه‌ها (و نه دریاها) هستند

   

  مرواریدهای فرش واتر نیز به دو نوع تقسیم می‌شود:

  مرواریدهای کشی(باروک): اغلب به طور طبیعی از پوسته صدف‌های پرورشی به وجود می‌آیند.

  مرواریدهای مابه: معمولا به عنوان مرواریدهای نیمه مدور معروفند.

   

  چگونه می‌توان مروارید کاملی را انتخاب نمود؟

  شما به هنگام خرید مرواریدها نهایت دقت را به کار ببرید تا نه تنها زیبایی مرواریدتان توجه همگان را جلب کندبلکه این زیبایی تا سالیان سال بدون تغییر باقی بماند. پیش از خرید مروارید دلخواهتان باید عواملی همچون رنگ، اندازه، شکل، درخشش و پوسته رامورد ارزیابی قرار داد.

  مروارید مکمل شخصیت

  هر مروارید خاصی در تضاد با پوست و موی خاص زیباتر جلوه می‌کند. به عنوان مثال اگر پوستی رنگ پریده و مویی بلوند دارید، مناسب‌ترین و بهترین مروارید برای چنین حالتی، مروارید صورتی و انواع سایه روشن آن است. در حالی که مناسب‌ترین مروارید برای پوست‌های تیره‌تر و سبزه‌، مرواریدهایی با رنگ مایل به طلایی است.

  راه‌های گوناگون برای استفاده از مرواریدها:

  مرواریدها در نظر جواهرسازان، در زمره مطلوب‌ترین اجزا برای ساخت جواهرات محسوب می‌شوند. چراکه جواهرسازان می‌توانند از مرواریدها در انواع و اقسام مختلفی برای ارایه مدل‌های گوناگونی از جواهرات استفاده کنند.

  - مدل کلاسیک چوکر: طول این مدل ۱۴ الی ۱۵ اینچ بوده و دور گردن قرار می‌گیرد.

  - مدل پرنسس: طول این مدل ۱۸ اینچ بوده و بلندی آن تقریبا تا نیمه‌های استخوان سینه می‌رسد.

  - مدل ماتینی: طول این مدل حدود ۲۲ الی ۲۳ اینچ بوده و بلندی آن تا بالای سینه است.

  - مدل اپرا: طول گردنبند مروارید اپرا حدود ۳۰ الی ۳۶ اینچ بوده و بلندی آن تا روی استخوان سینه می‌رسد.

  مدل ساتوا, مدل قلاده‌ای, مدل بیب, مدل مدرج, مدل یونیفورم


 • مروارید، هدیه ای از دل اقیانوس ها
  از زمان های گذشته تا امروز، استفاده از زیورآلات به همراه گوهرهای قیمتی و نیمه قیمتی مورد توجه بوده است. علاوه بر گوهر هایی نظیر الماس، زمرد و یاقوت که کانی هایی هستند که از معادن استخراج می شوند، می توان به گوهر دیگری اشاره نمود که در اعماق اقیانوس ها رشد کرده و بدون نیاز به تراش و صیقل از زیبایی منحصر به فردی برخوردار است.
   

  مروارید از عجایب طبیعت بوده و در فرهنگ های متفاوت از ارزش مالی و معنوی بسیاری بهره مند است. مروارید توسط جانور نرم تنی تولید می شود که ما آن را صدف می نامیم. در حقیقت هنگامی که جسم خارجی وارد صدف می شود، صدف به منظور دفع آن، موادی ترشح کرده که از جمع شدن این مواد مروارید تشکیل می شود.

  امروزه مروارید های طبیعی به دلیل شکار بی رویه صدف بسیار کمیاب بوده و در نتیجه بسیار ارزشمند هستند. از این رو انسان به منظور حفظ ارزش و قدمت این گوهر زیبا اقدام به پرورش مروارید کرده است. امروزه بسیاری از مرواریدهای موجود در بازار های جهانی، مروارید های پرورشی بوده که در واقع انسان به نوعی در رشد آن دخالت داشته است و در نتیجه از قیمت پایینتری نسبت به نمونه طبیعی خود برخوردار است

  امروزه حدود ۸ هزار گونه متفاوت صدف شناسایی شده که فقط ۲۰ گونه از آنها می توانند مروارید پرورش دهند.
  مروارید از مواد Nacre که توسط جانور نرم تن (صدف) ترشح می شود تشکیل شده است. مواد Nacre از Aragonite (کربنات کلسیم) و Conchiolin (مواد پروتئینی) تشکیل شده است.

  ● انواع مختلف مروارید
  ۱) مروارید های طبیعی: این مروارید ها بدون دخالت انسان به صورت طبیعی رشد کرده و به وجود می آیند که امروزه به دلیل آلودگی آب اقیانوس ها و صید بیش از حد صدف ها، کمیاب بوده و در نتیجه بسیار گرانبها هستند. این دسته از مروارید ها تقریباً به طور کامل از Nacre درست شده است.

  ۲) مرواریدهای پرورشی: مروارید هایی هستند که انسان به نحوی در رشد و پرورش آنها دخالت دارد و بر خلاف مروارید های طبیعی تنها از یک لایه خارجی Nacre درست شده اند و هسته مرکزی آن از جنس کفه سخت صدف می باشد. از آنجایی که این دسته از مروارید ها با کمک انسان درست شده اند تماماً از جنس Nacre نبوده و زمان بسیار کوتاه تری صرف تولید و پرورش آن ها توسط صدف شده است، در نتیجه از قیمت های بسیار کمتری نسبت به مروارید های طبیعی برخوردار هستند.

  مروارید های پرورشی به دو گروه مهم تقسیم می شوند که عبارتند از:
  ▪ مروارید های پرورشی آب شور که در اقیانوس ها به وجود می آیند.
  ▪ مروارید های پرورشی آب شیرین که در رودخانه ها، سد ها و مرداب ها رشد می کنند.
  مروارید های آب شور خود به سه دسته تقسیم می شوند که عبارتند از:
  ▪ مروارید های پرورشی Akoya که اندازه ای به قطر ۲ تا ۱۱ میلیمتر را دارا هستند.
  ▪ مروارید های پرورشی تاهیتی که اندازه ای به قطر ۸ تا ۱۴ میلیمتر را دارا هستند.
  ▪ مروارید های پرورشی دریای جنوب که اندازه ای به قطر ۲ تا ۱۸ میلیمتر را دارا هستند.

  مروارید های آب شیرین هم به سه دسته تقسیم می شوند:
  ▪ مروارید های پرورشی آب شیرین چین
  ▪ مروارید های پرورشی آب شیرین ژاپن
  ▪ مروارید های پرورشی آمریکا و کشورهای دیگر
  مروارید های پرورشی آب شیرین می توانند اندازه ای به قطر ۴ تا ۱۱ میلیمتر را دارا باشند.

  ● عوامل تأثیر گذار در کیفیت و قیمت مروارید ها
  مروارید ها چه از نوع طبیعی و چه از نوع پرورشی می توانند، همانند سنگ های رنگی به رنگ ها و کیفیت های مختلفی در بازار های جهانی یافت شوند که تأثیر بسزایی در قیمت آن ها دارد.

  ۷ فاکتور بر بهای مروارید ها تأثیر گذارند که عبارتند از:

  ۱) اندازه: مروارید های بزرگتر نسبت به مروارید های کوچکتر از قیمت بیشتری برخوردار هستند.

  ۲) شکل: مروارید ها می توانند به اشکال متفاوتی تشکیل شوند ولی مروارید های گرد و غلطان از اشکال دیگر گرانبها تر هستند.

  ۳) رنگ: به دلیل آنکه مرواریدها توسط گونه های مختلفی از صدف ها تشکیل شده و محل پرورششان متفاوت است، دارای رنگ های مختلفی هستند. برای مثال مروارید های Akoya با رنگ سفید و هاله صورتی و یا مروارید تاهیتی با رنگ بادمجانی از نمونه رنگ های گرانبهای مروارید های پرورشی هستند.

  ۴) جلا: اگر مرواریدی از کیفیت و ضخامت Nacre خوبی برخوردار باشد جلای آن مروارید هم افزایش می یابد.

  ۵) کیفیت سطحی مروارید: هر چه سطح مروارید عاری از مشکلات سطحی باشد از کیفیت بهتری هم بهره مند بوده و در نتیجه از جلای بهتری برخوردار خواهد بود.

  ۶) کیفیت و ضخامت Nacre: کیفیت و ضخامت Nacre باعث افزایش جلا، استحکام و زیبایی مروارید می شود.

  ۷) هماهنگی: در مروارید های رشته ای باید از نظر اندازه، رنگ و جلا یک هماهنگی و هارمونی خوبی وجود داشته باشد.

  قابل ذکر است که مروارید های پرورشی بر حسب میلیمتر و مروارید های طبیعی بر حسب Grain اندازه گیری می شوند. یک قیراط برابر۴Grain می باشد.

  ● مروارید و روش های گوناگون به سازی آنها
  همانطورکه گفته شد، مروارید ها توسط گونه های مختلف صدف تشکیل و رشد می نمایند و می توانند از نظر شکل، رنگ و کیفیت متفاوت باشند. مروارید ها از نظر رنگی به روش های متفاوتی رنگزدایی شده و یا رنگ می شوند تا هاله متفاوت رنگی آنها از بین رفته و همرنگ شوند.
  از روش های متفاوت بهینه سازی رنگ در مروارید ها می توان به رنگ کردن آنها توسط مواد آلی و شیمیایی (Dyeing)، تغییر رنگ آنها توسط پرتوافکنی (Irradiation)، رنگ زدایی (هاله های رنگی مروارید ها توسط مواد شیمایی رنگ بر (Bleaching)) و یا پوشاندن سطحی مروارید ها با مواد رنگی (Coating) اشاره نمود.
  توجه داشته باشید که امروزه با پیشرفت علم در صنعت جواهرات به ویژه در صنعت رشد، تولید و بهینه سازی مروارید ها از دانش تخصصی بهره گرفته و تشخیص ۷ فاکتور تأثیر گذار در قیمت مروارید ها و شناسایی و جداسازی مروارید های طبیعی از نمونه های پرورشی و بدلی و مروارید های آب شور از آب شیرین و یا نمونه بهسازی شده آنها، مستلزم بهره مندی از تخصص و دانش روز و دستگاه های مخصوص آزمایشگاهی بوده و اشتباه در کارشناسی می تواند از نظر مالی بسیار حایز اهمیت باشد.
  یاد آور می شویم که قبل از خرید از صحت ادعای ارائه شده از طرف فروشنده اطمینان حاصل نمایید. چون در کشورهای خارجی به علت مشکل بودن تشخیص نوع و کیفیت مروارید ها بدون وسایل تخصصی گوهرشناسی کاری غیر ممکن است و معمولاً مروارید های ارائه شده در مغازه ها و نمایشگاه ها از کیفیت اعلام شده برخوردار نبوده و در نتیجه شما مبلغ بیشتری نسبت به ارزش واقعی مروارید می پردازید.

  ● روش های مراقبت از مروارید ها
  مروارید ها از سختی پایینی برخوردار بوده و به همین دلیل باید در نگه داری آنها دقت نمود تا از برخورد آنها با اجسام سخت تر جلوگیری شود. به همین علت لازم است که آنها را با جواهرات دیگر در یک مکان نگه داری ننمایید.

  مروارید ها متخلخل بوده و موادی همانند چربی، اسید و حتی عرق بدن را به خود جذب می کنند. به خاطر داشته باشید که مروارید ها نباید با مواد آرایشی, عطر، اسپری مو و حتی عرق بدن تماسی داشته باشند چون باعث تغییر رنگ مروارید و یا حتی فاسد شدن آنها شود. بهتر است بعد از هر بار مصرف آنها را با دستمال نرم تمیز کرده و آنها را به تنهایی در جای خود قرار دهید.

  از شستشوی مروارید ها با مواد شوینده، قرار دادن آنها در معرض بخار و درون دستگاه Ultra Sonic جداً خودداری نمایید چون این عمل برای آنها نامناسب و مضر می باشد.
  ما بین مروارید هایی که به صورت رشته می باشند باید حتماً گره هایی وجود داشته باشد تا از سایش مروارید ها به یکدیگر جلوگیری شود به همین علت رشته های مروارید های طبیعی و پرورشی با کیفیت خوب دارای گره هایی مابین مروارید ها هستند.


 • مرواریدهای طلایی فیلیپینی
  شما چگونه به دنیای صنعت مروارید راه‌ یافتید؟ آیا در این راه موفق بودید؟ این سئوالی است که اغلب به دلیل کنجکاوی معمولا و پس از خاموش کردن ضبط‌ مصاحبه‌ها از پیشروان صنعت مروارید پرسیده می‌شود. ما این سئوال را از مانوئل سوجو آنگ سو پیشرو در صنعت مروارید فیلیپین پرسیدیم.

  - فعالیت خود را در دنیای مروارید چگونه آغاز نمودید؟

  - فعالیتم را از ۱۹۶۹ آغاز کردم. در آن سال برای اولین بار آقای برانلیس را ملاقات کردم. او درصدد مسافرت به سراسر دنیا و در جستجوی مکانی مناسب برای پرورش مروارید بود. من در حال کار بر روی پروژه پرورش نارگیل در مزرعه‌ام بودم. تجارت خانوادگی من فقط به زمینه‌ای کاملا متفاوت تعلق دارد. ۶ ماه پس از ملاقات با او بود که مطالعات یکی از دوستانم در رابطه با کاشت و پرورش مروارید در اختیارم قرار گرفت. شاید تقدیر من چنین رقم خورده بود. که به دنیای اسرارآمیز صنعت مروارید راه یابم.

  من به بررسی امکانات موجود برای پرورش مروارید در جزایر Bugsuk دست زدم و برای اطمینان خاطر بیشتر به شنا و شیرجه در بستر دریا و بررسی شرایط آب آن نواحی پرداختم. پس از مطالعات ابتدایی برای اجرای پروژه‌مان، تصمیم گرفتیم که با وجود خطرات و ریسک‌های احتمالی پروژه مروارید را در ماه آبان به اجرا درآوردیم.

  در سال ۱۹۷۰ در جزیره مرجانی Arutua تاهیتی Tahiti جزایر پلی‌‌‌تری فرانسوی و دومین مزرعه خود را در ۱۹۷۲ درMarutea جنوبی تهیه کردم. در آنزمان در جزایر تاهیتی خلبان بودم. در جزایر پلی‌تری فرانسه فعالیت‌های اقتصادی چندانی در جریان نبود و قشر جوان نیز به این مسأله اهمیت زیادی نمی دادند.

   من با خود فکر کردم که کسی باید راه‌حلی برای این مشکل بیاندیشد و ممکن است پرورش مروارید روح مردم منطقه را جلا بخشد و کمک شایانی در ارتقاء سطح اقتصادی ناحیه باشد. خوشبختانه راه‌حل‌ ما عملی شد و مروارید‌های سیاه مهمترین منبع درآمد مردم پلی‌تریا شد.

  از اولین برداشت من در ۱۹۷۵ حدود هزار مروارید به دست آمد. یکسال بعد این شرکت را فروختم. تور دور دنیای خود را به منظور بررسی جزایر اقیانوس آرام برای یافتن مناسب‌ترین مکان ممکن برای پرورش مروارید‏، آ‎غاز کردم. جستجوی طولانی مدت من در فیلیپین خاتمه یافت. ما شرکت را با سرمایه‌گذاری مشترک در سال ۱۹۷۹ تأسیس و سفرهای خارق‌العاده و شگفت‌انگیز خود را در دنیای مروارید‌های دریایی جنوب فیلیپین آغاز کردیم.

  - مهمترین چالشی که تا کنون با آن مواجه شده‌اید، چه بود؟

  - مهمترین چالش مربوط به کمبود تهیه صدف برای اجرای پروژه‌مان طی دهه اول فعالیتمان بود. در آنزمان ما فقط دارای دو مزرعه کوچک مروارید در فیلیپین بودیم.

  ما به گونه‌ای برنامه‌ریزی کرده بودیم که هزار غواص به طور تنگاتنگ از ۲۰۰ قایق به شیرجه و جستجو بپردازند و پس از جمع‌آوری صدفها ۶ ماه صبر می‌کردیم و سپس آنها را به مزرعه انتقال می‌دادیم.


 • مرواریدهای‌ پرورشی‌ ژاپن‌
  با شنیدن‌ نام‌ مرواریدهای‌ پرورشی‌ ژاپن‌ به‌ یاد «میکی‌ موتو» Mikimoto افتاده‌ و تصویری‌ از مرواریدهای‌ سنتی‌ فوق‌العاده‌ درخشان‌ و به‌طورکامل مدور Akoya به‌ رنگ‌های‌ سفید و رز صورتی‌ در اندازه‌های‌ ۲ تا ۸ میلی‌متری‌ در ذهنمان‌ نقش‌ می‌بندد. در هر حال‌ این‌ Kokichi Mikimoto دوره‌‌گردی‌ سبزی‌ فروش‌ و فروشنده‌ مواد غذایی‌ بوده‌ است‌ که‌ سرانجام‌ در سال‌ ۱۹۱۹ توانست‌ تکنیک‌ پرورش‌ مروارید را متداول‌ و مرسوم‌ سازد.

   او با قرار دادن‌ مهره‌هایی‌ در داخل‌ صدف‌ Pinctado Martensii، مرواریدهای‌ مدوری‌ را تولید نمود که‌ امروزه‌ «اکویا» نامیده‌ می‌شوند. با وجود آن‌ که‌ مرواریدهای‌ «اکویا» اهمیت‌ ویژه‌ای‌ داشته‌ و برتری‌ خود را نسبت‌ به‌ سایر مرواریدها حفظ‌ نموده‌اند، اما امروز مرواریدهای‌ پرورشی‌ دیگری‌ در ژاپن‌ عرضه‌ می‌شوند که‌ خصوصیات‌ به‌طورکامل متفاوتی‌ دارند.

   - تاریخچه‌ History & Romanc

  در اواخر سال‌ ۱۸۰۰، «میکی‌ موتو» با قراردادن‌ مهره‌هایی‌ در درون‌ صدف‌های‌ موردنظر خود، فعالیتش‌ را در زمینه‌ پرورش‌ مروارید آغاز نمود و پس‌ از سال‌ها تلاش‌، به‌ خاطر پرورش‌ مرواریدهای‌ بسیار مرغوب‌ و مطابق‌ با اصول‌ استاندارد آوازه‌ و شهرتی‌ جهانی‌ یافت‌.

  مرواریدهای‌ طبیعی‌ سابقه‌ای‌ هزار ساله‌ دارند، از این‌ رو «روح‌ نهفته‌ در صدف‌» پنداشته‌ می‌شوند.با این‌ وجود مرواریدهای‌ پرورشی‌ با داشتن‌ ۱۰۰ سال‌ قدمت‌ نیز در ادبیات‌ عامیانه‌ از جایگاه‌ ویژه‌ای‌ برخوردارند. به‌ طوری‌ که‌ به‌ عنوان‌ نمونه‌ مباحث‌ در پزشکی‌ برای‌ معالجه‌ بیماری‌های‌ خاص‌ شکم‌ کاربرد یافته‌اند.اکثر مشتریان‌، مرواریدهای‌ پرورشی‌ ژاپن‌ را سنگ‌ تولد ماه‌ ژوئن‌ می‌پندارند که‌ اهمیت‌ آن‌ به‌ مراتب‌ بیش‌ از دیگر سنگ‌های‌ تولد این‌ ماه‌، مانند «سنگ‌ ماه‌» Moon Stone و الکساندریت‌ Alexandrite است‌.

  -  کیفیت‌ Qualities

  از آنجا که‌ آب‌ شور موجود در خلیج‌ها و مصب‌ رودخانه‌های‌ ژاپنی‌، بسیار خنک‌تر و سردتر از سایر آب‌های‌ دیگر کشورهای‌ پرورش‌‌دهنده‌ مروارید است‌، شکل‌گیری‌ لایه‌های‌ فشرده‌ و فوق‌العاده‌ نازک‌ مروارید به‌ راحتی‌ امکان‌پذیر شده‌ و تحت‌ تاثیر آن‌ مرواریدهایی‌ با دوام‌ و زیبا به‌ وجود می‌آیند.

  در صورتی‌ که‌ برودت‌ و سردی‌ آب‌ بیش‌ از میزان‌ معمول‌ باشد، مرواریدهای با دوام‌تر و زیباتری‌ تولید می‌شوند. از طرفی‌ علاوه‌ بر تأثیر درجه‌ حرارت‌ آب،‌ پاکی‌ آن‌ نیز در ایجاد مرواریدهایی‌ بسیار مرغوب‌ عامل‌ مؤثری‌ قلمداد می‌شود. ترکیب‌ دو عامل‌ مزبور توانسته است‌ زمینه‌ساز یک‌ قرن‌ پرورش‌ مروارید در ژاپن‌ شده‌ و این‌ کشور را به‌ شهرت‌ برساند.

  مرواریدهای‌ پرورشی‌ اکویا محصول‌ مهره‌هایی‌ هستند که‌ در درون‌ صدف‌ها قرار داده‌ می‌شوند. نکته‌ قابل‌ ذکر در اینجا آن‌ است‌ که‌ خود مهره‌ها نیز، در شکل‌گیری‌ مرواریدهای‌ پرورش‌ نقش‌ مؤثری‌ را ایفا می‌کنند، لذا کاربرد مهره‌‌هایی‌ عالی‌، اساس‌ تشکیل‌ مرواریدهای‌ گرانبها تلقی‌ می‌شود و مدور بودن‌ مروارید درجه‌ غلظت‌ و فشردگی‌ Nacre به‌ ساختار مهره‌ بستگی‌ دارد. به‌طورمعمول مرواریدهای‌ «اکویا» در اندازه‌های‌ ۲ تا ۸ میلی‌ متری‌ یافت‌ می‌شوند، اما امکان‌ نمونه‌های‌ ۱۱ میلی‌متری‌ آن‌ نیز وجود دارد.

   از طرفی‌ اندازه‌ مروارید به‌ قطر مهره‌ها نیز ارتباط‌ دارد. از آنجا که‌ به‌طور تقریبی ۳ سال‌ طول‌ می‌کشد تا «ناکرهایی‌» ۵ میلی‌متری‌ تولید شوند، از مهره‌ هایی‌ با قطر ۵ میلی‌متر استفاده‌ می‌شود، که‌ در مقایسه‌ با اندازه‌ نهایی‌ مرواریدهای‌ پرورشی‌ کوچک‌تر به‌ نظر می‌رسد.

  هنگامی‌ که‌ مهره‌ها درون‌ صدف‌ها جای‌ می‌گیرند، هر‌گونه‌ تغییری‌ امکان‌پذیر است‌. از این‌ رو احتمال‌ بیرون‌ رانده‌ شدن‌ مهره‌ها از صدف‌ها و مرگ‌ آنان‌ وجود دارد ضمن‌ آن‌ که‌ ممکن‌ است‌ «ناکرها» نیز رنگشان‌ را از دست‌ بدهند.

  از جمله‌ دیگر مرواریدهای‌ پرورشی‌ ژاپن‌ که‌ در رده‌ بعد از «اکویا» قرار می‌گیرند، «باروک‌ها» هستند. برخی‌ نمونه‌های‌ دیگر مروارید باروک‌ Baroque دارای‌ هسته‌ مرکزی‌ نیستند. ممکن‌ است‌ آن‌ها مرواریدهای‌ «فرش‌ واتر» حاوی‌ بافت‌ هسته‌ای‌ باشند و یا مانند مرواریدهای‌ دیگر «کشیkeshi» هیچ‌ گونه‌ هسته‌ای‌ در آن‌ها وجود نداشته‌ باشد، که‌ بتوان‌ چگونگی‌ تشکیل‌ مروارید را براساس‌ آن‌ توضیح‌ داد.

  مرواریدهای‌ «کشی‌ Keshi» نتیجه‌ فرعی‌ فعالیت‌های‌ پرورش‌ مروارید محسوب‌ می‌شوند. صدف‌ «مالسک‌ Mallusk» به‌ تنهایی‌ شکل‌‌دهنده‌ همان‌ مرواریدی‌ است‌ که‌ در شرایط‌ عادی‌، مروارید طبیعی‌ نامیده‌ می‌شوند. باروک‌های‌ معمول‌ تولید شده‌ تحت‌ تأثیر جریان‌ مزبور با داشتن‌ سطحی‌ صاف‌، فوق‌العاده‌ شفاف‌ و درخشان‌ به‌ نظر می‌رسند و در کنار مرواریدهای‌ کشی‌، قیمت‌هایی‌ متفاوت‌ با بهای‌ مرواریدهای‌ اکویا را به‌ نمایش‌ می‌گذارند.

  دیگر مرواریدهای‌ پرورشی‌ ژاپن‌ شامل‌ مرواریدهای‌ طلایی‌ هم‌ اندازه‌ «ساوت‌ سی‌ Amami golds» هستند که‌ دور از ساحل‌ جزیره‌ Amamioshima ، پرورش‌ داده‌ می‌شدند. این‌ مرواریدها در اندازه‌های‌ ۸ تا ۱۰ میلی‌متری‌ در دسترس‌ بوده‌ و بزرگ‌تر از اکویا هستند که‌ نتیجه‌ حضور در آب‌های‌ گرم‌تر بوده‌ و تحت‌ تاثیر ناکرهای‌ ضخیم‌تر تولید می‌شوند.

  ژاپن‌ همچنین‌ مرواریدهای‌ پرورش‌ فرش‌ واتر را نیز عرضه‌ می‌کند. مرواریدهای‌ Lake Biwa ، در سال‌ ۱۹۷۰ در قالب‌ بافت‌ Mante پرورش‌ می‌یافتند و سپس‌ از مدت‌ زمانی‌ شهرت‌ یافتند. اما در اواسط‌ سال‌ ۱۹۸۰، ساحل‌ دریاچه‌ با ازدحام‌ شدید جمعیت‌ مواجه‌ شد و آلودگی‌ منطقه‌ صدف‌های‌ «مالسک‌» را در تولید مروارید ناتوان‌ ساخت‌ به‌ طوری‌ که‌ دیگر امکان‌ پرورش‌ مروارید میسر نبود. Biwa در زمینه‌ پرورش‌ مرواریدهای‌ فرش‌ واتر تا درجه‌ای‌ پیش‌ رفت‌ که‌ حتی‌ چینیان‌ مرواریدهای‌ فرش‌ واتر خود را از راه‌ ژاپن‌ عبور می‌دادند تا بدین‌ طریق‌ از برچسب‌ Biwa برای‌ مرواریدهایشان‌ بهره‌مند شدند.

  امروزه‌ مرواریدهای‌ پرورش‌ فرش‌ واتر در اندازه‌های‌ ۱۵ میلی‌متری‌ تولید می‌شوند و به‌ طور طبیعی‌ رنگشان‌ صورتی‌ است‌. میزان‌ عرضه‌ آن‌ها محدود اما از کیفیتی‌ بسیار مرغوب‌ هستند.


 • مروري بر پنج ساعت مچي بي‌نظير زنانه و مردانه با قيمتي كمتر از پنج هزار دلار
  نقش يك صنعت در افزايش صادرات به بزرگ‌ترين بازارهاي ساعت در جهان از 15 به 50 درصد چيست؟ 
  يكي از گزينه‌ها تخفيف است كه بسياري از برندها اين كار را انجام مي‌دهند اما ارائه‌ي مجموعه كارهاي جديد با قيمت‌هاي پايين‌تر اقدامي است كه برخي از بهترين مارك‌ها به منظور افزايش فروش دست به انجام آن مي‌زنند. 
  برخي ديگر كيفيت كالاهاي خطوط توليد ارزان قيمت خود را به نحو چشمگيري افزايش مي‌دهند. به هر حال هر يك از اقدامات فوق، فرصتي استثنايي را در اختيار خرده‌فروشان به منظور عرضه‌ي ساعت‌هاي باكيفيت ساخت سوئيس به بازارهاي مصرفي بزرگ قرار مي‌دهد. 
  اين در حالي است كه هنوز بسياري از افراد ساعت‌هاي سوئيسي با قيمتي بيش از 000، 150 دلار به دست مي‌كنند. بد نيست بدانيد كه مي‌توان با صرف هزينه‌اي كمتر از 5،000 دلار يكي از بهترين ساعت‌هاي معروف‌ترين مارك‌هاي سوئيسي را به دست كرد. 
  ده مدل از ساعت‌هايي كه به آن‌ها خواهيم پرداخت- پنج مدل زنانه و پنج مدل مردانه از نقطه‌نظر زيبايي(مد روز)، دقت در زمان‌سنجي و هزينه بهترين هستند. تمامي آن‌ها ساخت سوئيس و داراي بهترين قطعات متحرك مي‌باشند. 

  زيباي سياه 
  زمان‌سنج "همپتن اسكوئر مگنم XXL"، ساخت "بوم مرسيه Baume & Mercier" زيباي سياه لقب گرفته است. اين ساعت داراي قاب استيل با پرداخت مخمل‌گون، صفحه‌ي سياه، بند لاستيكي، عقربه‌ها و علائم و اعداد سفيد مي‌باشد. مدل مذكور اتوماتيك و تا 200 متر زير سطح آب مقاوم مي‌باشد. (قيمت 990 ،4 دلار)  بوم مرسيه، مدل همپتن اسكوئر مگنم XXL  كارايي مطلق 
  يكي از مشخصه‌هاي بارز ساعت‌هاي "بريتلينگ Breitling" در مقايسه با ديگر ساعت‌ها، آمادگي براي انجام هر كاري است. مدل "اير ولف ريون Airworlf Raven" داراي دقتي بالغ بر يكصدم ثانيه، شمارش‌گر معكوس، زنگ و سيستم نور پشت صفحه‌ي نمايش در مواقع تاريكي است. لازم به ذكر است كه اين مدل دو زمانه، قطعات متحركي از جنس كوارتز دارد. (قسمت 380 ،4 دلار)


  زمان‌سنج بريتلينگ، مدل ايرولف ريون


  غواص كلاسيك 
  مدل "لومينار مارينا Luminar Marina"، به معناي واقعي يك "پانراي Panerai"، داراي مشخصه‌ي اصلي اين مارك يعني محافظ "تاج ساعت Crown"، اعدادي كه به سهولت خوانده مي‌شوند و "قطعه‌ي ضد شوكIncabloc antishock device" مي‌باشد. اين مدل تا عمق 300 متري ضد آب و داراي قدرت ذخيره‌ي انرژي به مدت 54 ساعت مي‌باشد.(قيمت 700، 4 دلار)

  پانراي، مدل لومينار مارينا   روز ايده‌آل 
  زمان‌سنج "ري‌موند ويل فري‌لنسر Raymond Weil Freelancer" از جنس استيل ضد زنگ با صفحه‌ نمايش مشكي براي لباس‌هاي رسمي مناسب مي‌باشد. نمايشگر تاريخ در قسمت پايين ساعت، روي عدد شش و نمايشگر ايام هفته در قسمت بالا روي عدد دوازده قرار گرفته است. (قيمت 695، 1 دلار) 


  زمان‌سنج ري‌موند ويل فري‌لنسر داراي نمايشگر تاريخ و ايام هفته

  طلاي سرخ
  مدل آكواريسر 500 ام، ساخت "تگ‌هوور TAG Heuer‌"، ساعتي بي‌همتا داراي صفحه‌ي نمايش به رنگ آبي يا سياه، قابي از جنس استيل ضد زنگ، بزل يك جهته و از جنس طلاي سرخ به منظور نشان دادن زمان سپري شده زير آب براي غواصان است. سوپاپي داخلي از جنس هليوم هنگام غواصي‌هاي طولاني هواي مورد نياز براي فعال بودن ساعت را آزاد مي‌كند. قطعات داخلي آن داراي كاليبر 5 مي‌باشند. (قيمت 950، 3 دلار) 


  آكواريسر 500 ام، ساخت تگ‌هوور، ساعتي بي‌همتا براي غواصان 
  مدل‌هاي زنانه

  منچت Manchette مزين به الماس 
  توليد مدل همپتن كلاسيك با قطعات متحرك از جنس كوارتز براي بوم مرسيه كه در ساخت مدل‌هاي رسمي شهرت دارد نقطه‌ي اوج به شمار مي‌آيد. بزل، "تاج Crown"، صفحه نمايش از جنس صدف و علائم روي صفحه همگي مزين به الماس هستند. دريچه‌ي نمايشگر تاريخ كه در قسمت پايين بر روي عدد شش قرار دارد نشانگر كارايي اين ساعت است.(قيمت 990، 3 دلار)

  مدل زنانه‌ي همپتن كلاسيك، ساخت بوم مرسيه. 
  آرزوي كلاسيك
  مارك كارتيه و اعداد رومي اين مدل از ساعت‌هاي زنانه‌ي كلاسيك را به يكي از متمايزترين مدل‌ها تبديل مي‌كند. مدل ظريف "تنك فرانسيسTank Francise " از جنس استيل داراي صفحه‌اي از نقره، عقربه‌هاي آبي به شكل خنجر و قطعات متحرك از جنس كوارتز مي‌باشد. بر روي "تاج Crown"‌ يك لعل سرخ با تراش دامله قرار گرفته است.(قيمت 875، 3 دلار) 

  مدل ظريف "تنك فرانسيسTank Francise " با مشخصه‌هاي اصلي كارتيه، اعداد رومي و عقربه‌هاي استيل آبي 
  دو مدل در يك ساعت 
  مدل زنانه‌ي "جگر- لكارتر ريورسو Jaeger-Le Coultre Reverso" را مي‌توان با يك چرخش به قطعه‌اي جواهرنشان مبدل كرد. قسمت پشت ساعت به صورت صفحه‌اي ساده است كه در صورت تمايل مي‌توان حكاكي‌هايي نظير حروف اول اسم را بر روي آن انجام داد. اين مدل بر اساس سبك آرت دكو طراحي شده است و داراي قاب شيبدار و قطعات متحرك از جنس كوارتز با كاليبر 657 مي‌باشد. (قيمت 4850 دلار). 


  مدل زنانه‌ي جگر- لكارتر ريورسو 
  پنجره را باز كن 
  دريچه‌اي كه بر روي صفحه‌ي نمايش از جنس صدف قرار دارد، باعث نمايان شدن چرخ دنگ يا همان قلب قطعات متحرك ساعت زنانه‌ي "ريموند ويل كوارتز فري‌لنسر" مي‌شود. جنس اين ساعت از استيل ضدزنگ است و نشانگرهاي صفحه نمايش از جنس الماس مي‌‌باشند.(قيمت 995، 1 دلار) 
  مدل زنانه‌ي "ريموند ويل كوارتز فري‌لنسر" با قطعات متحرك اتوماتيك 
  Le Mans

  براي خانم‌ها 
  مدل بالشتكي و متمايز "موناكو Monaco‌"، ساخت تگ‌هوور از سال 1971 كه "استيو مك‌كوئين" آن را در فيلم "Le Mans" به دست كرد به شهرت چشمگيري دست يافت. هم اكنون خانم‌ها نيز شانس استفاده از اين مدل استيل مزين به الماس را يافته‌اند. صفحه‌ي نمايش مدل زنانه‌ي موناكو از جنس صدف مزين به نشانگرهاي الماس و نمايشگر تاريخ مي‌باشد. قطعات اتوماتيك آن داراي كاليبر 6 مي‌باشند. (قيمت 000، 5 دلار)   فرصت‌هاي استثنايي ديگر 
   

  اين روزها فرصت‌هاي بيشتري براي علاقه‌مندان به ساعت‌هاي نفيس با قيمت مناسب وجود دارد. 

  * مدل سناتور اتوماتيك از جنس استيل ضد زنگ ساخت "گلاشات Glashutte" با قيمت 500، 5 دلار 

  * مدل "كيپ كاد تانو" از جنس استيل ضد زنگ، ساخت "هرمس Hermes"، سال گذشته در نمايشگاه بازل سوئيس به قيمت 400، 2 دلار فروخته شد. 

  * شركت "موريس لاكرويكس Maurice Lacroix"، به تازگي مدل كوارتز زنانه با نام "فيابا Fiaba"‌ را به بازار عرضه كرده است كه قيمت آن در بازار آلمان برابر با 1500 تا 3100 دلار مي‌باشد. مدل مردانه كه "پونتوس Pontos" نام دارد از جنس تيتانيوم و استيل داراي قيمتي برابر با 400، 3 دلار است. 

  * شما مي‌توانيد مدل جديد "پولو 45" از جنس تيتانيوم و استيل، ساخت پياژه را با قيمت 900، 11 دلار خريداري كنيد. 

  * شركت "دانيل راث Daniel Roth"‌ به تازگي مدلي جديد به نام "اندريورر كرونو اسپرينت Endurer Chrono Sprint‌" به قيمت 300، 14 دلار را به بازار عرضه كرد. گفتني است كه اين مدل اولين ساعت استيل از اين مارك تجاري طي دهه‌ي اخير مي‌باشد. اين شركت همچنين سال گذشته دو مدل با قيمت استثنايي به بازار عرضه كرد. 

  * مدل "آتيس پنج Athys V" داراي قيمتي برابر با 000، 50 دلار است كه بسيار پايين‌تر از مدل‌هاي مشابه اين كاليبر مي‌باشد. مدل ديگر كه "آتيس شش Athys VI" مي‌باشد، تنها 500، 31 دلار قيمت دارد. اين قيمت استثنايي به شمار مي‌آيد زيرا مدل مذكور يكي از معدود مدل‌هاي مجهز به 3 ديسك مخصوص مي‌‌باشد كه هر 125 سال يكبار نياز به تنظيم پيدا مي‌كند. 

  * رولكس كه كمابيش يكي از قابل دسترس‌ترين مارك‌هاي تجاري ساعت مي‌باشد در سال 2009 اقدام به عرضه‌ي مدل "تودر Tudor" كرد. ساعت‌هاي زنانه مجموعه "گلمر Glamour‌" داراي قيمت‌هاي بين 300، 2 تا 600، 3 دلار هستند. 

  * مدل "آدميرال كاپ Admiral Cup" ساخت شركت "كروم Corum" از جنس تيتانيوم و استيل داراي قيمتي در حدود 4800 دلار است. 

  *مدل اتوماتيك آكوا ريسر 300، ساخت تگ‌هوور داراي قيمت استثنايي 1600 دلار است. قيمت بهترين گروه از مدل‌هاي تگ‌هوور بين 000، 3 تا 000، 5 دلار متغير است. 


 • مروری بر ویژگی های کره جواهر نشان
   
  جواهرات سلطنتی بسیاری به سفارش شاهان ایرانی در طول نیم قرن اخیر ساخته شده که برخی از آنان هم اکنون توسط موزه جواهرات ملی ایران نگهداری می شوند و برخی دیگر نیز نابود شده یا به دلایل مختلف سر از سایر کشورها در آورده اند.تاکنون از مجموعه جواهرات و گوهرهای با ارزش ایران زمین، دو الماس دریای نور و کوه نور را معرفی کرده ایم، این بار قصد داریم به گنجیه ای بزرگتر و کمتر شناخته شده ای بپردازیم که به دستور ناصرالدین شاه قاجار ساخته شده است.

  kore javaherمجموعه جواهر نشان عظیمی که تحت عنوان کره جواهر نشان شناخته می شود، از جمله مهمترین گنجینه هایی است که به دستور ناصرالدین شاه در سال 1291 هجری شمسی ساخته شد.بدین ترتیب این کره 34 کیلوگرمی که با قطر 66 سانتی متر براساس نقشه کره زمین از طلای ناب ساخته شده است، به دستان گروهی از هنرمندان و جواهرتراشان زبردست ایرانی توسط 51 هزار و ششصد و شصت 666 قطعه جواهر مختلف پوشیده شد تا به نمادی پر شکوه از ثروت دربار حکومت قاجار مبدل شود.

  جواهرساز چیره دستی به نام ابراهیم مسیحی سرپرستی گروه گوهرتراشان این کره بی نظیر را برعهده داشت.در کره جواهر نشان، اقیانوس‌ها و دریاها زمرد ، قاره آسیا مرصع به یاقوت و لعل ، قاره اروپا به وسیله یاقوت ، قاره آفریقا مرصع به یاقوت سرخ و کبود، آمریکای شمالی و جنوبی و استرالیا نیز مرصع به یاقوت و لعل تزیین شده اند.در این میان ایران نیز همچون خط استوا به وسیله الماس مشخص شده است.در نهایت ، دو حلقه زرین ساده که بر روی آن ها گل های الماس نشان نصب شده اند نیز به شکل متقاطع کره جواهر نشان را در میان گرفته اند.با این حال انتقاداتی نیز به این شاهکار هنری گرانبها در زمینه طراحی و اجرا وارد است.برای مثال، یافتن کشورهای مختلف بر روی این کره مشکل است ، چرا که ظاهرا طراحان و سازندگان از مهارت کافی در نقشه کشی و جغرافیا بی بهره بوده اند.

  از دیگر نکات بارز و مهم رعایت شده در ساخت این کره زرین ، می توان به منبت کاری بسیاری از القاب و عناوین ناصرالدین شاه بر روی سطح آن اشاره کرد که به وسیله الماس کاری از سایر نوشته های تفکیک شده اند.همچنین در میان ایران، کوه دماوند با یاقوت درشتی مشخص است و یاقوت معروفی نیز به نام اورنگ زیب، به عنوان نماد شهر تهران و پایتخت سلسله قاجاریه به کار گرفته شده است.
  naseer ad din shah qajar
   
 • مصارف استفاده از طلا
  <p>
  در درجه ي اول از طلا به منظور سکه زني و تهيه ي شمش و پشتوانه ي ارزي استفاده مي شود به طوري که در کشور هاي سرمايه داري رقمي حدود 40000 تن را شامل مي شود. مقدار باقي مانده ي طلا در توليد لوازم مختلف به کار مي رود که جواهرات زينتي در صدر آنها قرار دارد (50%) .&nbsp;<br />
  انواع سبز و سفيد و زرد طلا در جواهرسازي مورد استفاده قرار مي گيرد. به خاطر نرمي در جواهرسازي آن را مس، نقره، نيکل و يا پالاديم همراه مي کنند.<br />
  عمده&zwnj;ترين موارد تقاضاي طلا براي جواهرات، صنايع الكترونيك، دندان&zwnj;پزشكي، سرمايه گذاري&zwnj;هاي جزيي و ديگر موارد است. تقاضاي مشتري يكي از موارد تقاضاي طلا است كه مجموع سرمايه گذاري&zwnj;هاي جزيي و تقاضا براي جواهرات را شامل مي&zwnj;شود.&nbsp;<br />
  ميزان تقاضاي طلا براي مصارف دندان&zwnj;پزشكي و صنايع در طول سا&zwnj;ل تقريباْ ثابت است و تغيير خاصي را نشان نمي&zwnj;دهد ولي تقاضاي طلا براي جواهرات در طول سال متغير است بطوري&zwnj;كه در سه ماهه آخر سال بالاترين مقدار را نشان مي&zwnj;دهد و در تمام كشورها بالاترين ميزان تقاضاي طلا در روزهاي قبل از سال نو آن&zwnj;ها است كه به&zwnj;دليل مصرف در ساخت جواهرات مي&zwnj;باشد.&nbsp;<br />
  اطلاعات موجود در سال 1995 معرف آن است كه كشورهاي آسياي&zwnj;شرقي و جنوب&zwnj;شرقي مجموعاْ با خريد 1126 تن طلا ركورددار تقاضاي طلا در سطح منطقه بوده&zwnj;اند. اين مقدار حدود 40 درصد كل تقاضاي جهاني طلا بود كه دليل عمده آن شكوفايي اقتصادي اين منطقه از جهان در اين سال&zwnj;ها است. كشور هند با متوسط تقاضاي 700 تا 800 تن طلا، در صدر كشورهاي مصرف كننده طلا قرار دارد زيرا در هند طلا و جواهرات جايگاه ويژه&zwnj;اي دارد.&nbsp;</p>
 • مصارف تزئينی و صنعتی طلا
  كشورهاي خاورميانه مجموعاْ از نظر تقاضاي طلا در رده دوم قرار دارند. ايالات متحده آمريكا با متوسط تقاضاي 350 تا 450 تن در رده سوم قرار دارد، به عبارتي هند به تنهايي مصرف بالاتري از مجموع كشورهاي خاورميانه و ايالات متحده آمريكا دارد. در رده‌هاي بعدي چين و كشورهاي اروپايي قرار دارند. عربستان سعودي و تركيه در رده‌هاي ششم و هفتم واقع شده‌اند. بيشترين مورد مصرف طلا در ساخت جواهرات و وسايل زينتي است كه برمي‌گردد به خواص ويژه اين فلز از جمله: مقاومت در برابر اكسيد شدگي و تيره شدگي، جلا و رنگ زيباي آن و همچنين اثر آرام‌بخش آن بر اعصاب .
  انواع آلياژهاي طلا در صنعت ارزش روزافزوني پيدا کرده است. طلا در صنايع و نيز سيستم هاي دفاعي با تکنولوژي بسيار مدرن کاربرد دارد. اين فلز در انواع زيادي از لوازم الکترونيکي حالت جامد، در وسايل ثبت و کنترل صنعتي و تجهيزات مقاوم به خوردگي، در فرآيندهاي شيميايي به کار برده مي شود. مصرف صنعتي طلا در سال 1983 حدود يک ميليون اونس بوده اما مصرف آن در کاربردهاي حساس مستقيم مانند الکترونيک و سخت افزار نظامي، احتمالا به طور قابل ملاحظه اي کمتر مي باشد. در ميان موارد استفاده ي استراتژيک و صنعتي طلا، مهم ترين استفاده ي آن در لوازم الکترونيکي به ويژه در بردهاي مدار چاپي اتصالات کنتاکتورهاي اصلي، مدارهاي مينياتوري و به عنوان يک دو پانت در بعضي از نيم رسانا ها را مي توان نام برد.
 • مصارف درماني طلا
  از گذشته‌هاي خيلي دور طلا براي درمان بسياري از بيماري‌ها استفاده مي‌شد. در اينجا به تعدادي از اين بيماري‌ها اشاره مي‌شود.

  1. در حدود سال 1885 در آمريكا طلاي كلوئيدي به عنوان درمان ديپسومانيا (dipsomania)كه ميل شديد به مصرف الكل مي‌باشد، به‌كار مي‌رفت.
  2. اولين تحقيق پزشكي مستند و مدرن در مورد كاربرد طلا در سال 1890 صورت گرفت. در اين سال دكتر رابرت كخ كشف كرد كه باسيل سل نمي‌تواند در حضور طلا زندگي كند.
  3. در اوايل دهة 1900 پزشكان براي درمان دردهاي مفصلي، قطعه‌اي از طلا به ارزش پنج دلار را در زير پوست، مثلآ در ناحيه مفصل زانو كار مي‌گذاشتند در نتيجه در بيشتر موارد درد كاهش يافته يا كاملآ برطرف مي‌شد.
  4. از سال 1927 طلا به‌طور مداوم براي درمان آرتروز به‌كار گرفته شده‌است.
  5. طلا در مورد ناهنجاري‌هاي غددي و عصبي مورد استفاده بوده و در احياء مجدد فعاليت‌هاي غددي، تحريك اعصاب و آزاد كردن فشار عصبي سودمند است.
  6. طلا مي‌تواند بر مكانيسم گرمايي بدن تاثير مثبتي داشته باشد. بويژه در مورد عرق كردن‌هاي شبانه، تشنگي شديد و ضعف و كاهش دماي بدن موثر است.
  7. آقايان نيلو كايرو(Nilo.Cairo) و ا. برينكمن(A.Brinckmann) تحقيق ارزنده‌اي به نام” مواد پزشكي“ ارائه دادند كه در آن طلاي كلوئيدي به عنوان درمان‌گر شماره يك چاقي مطرح شده است.

  طلا همچنين در درمان بيماري‌هاي زير مفيد مي‌باشد:
  8- اعتياد 
  9. آلزايمر 
  10. حواس پرتي 
  11. بيماري دوگانگي (Bi-Polar Disease) كه يك بيماري رواني است. 
  12. دندان قروچه(Bruxism) 13. ورم زانو و آرنج 
  14. سندرم جنگ خليج فارس 
  15. سرطان 
  16. غلظت خون 
  17. بيماري‌ كرون 
  (Crohn) 18. افسردگي 
  19. تورم قولن 
  20. كلسترول بالا 
  21. كم خوابي 
  22. پوكي استخوان 
  23. كشيدگي ماهيچه 
  24. آرتروز رماتيسمي 
  25. انفصال ديسك
  26. زخم معده 
  27. زخم روده
  لازم به توضيح است كه موارد بالا توسط سازمان‌هاي صنايع غذايي تائيد نشده است.(Liquid Gold )


 • مصارف طلا در جراحی لیزر درمانی
  يکي از مهمترين علوم اميد بخش پزشکي بحث ليزر يوني است، سطوح داخلي که بوسيله طلا پوشيده شده تمرکز اشعه را کنترل مي نمايد. در گسترش ليزر، بخار ليزر طلا مي تواند نور قرمز با دانسيته بالا که نياز به طول موج بالا دارد، توليد کرده و سلول هاي سرطاني را بدون هيچ زخمي در مجاورت سلول هاي سالم نابود سازد.

  ليزر کم وزن جديد، بوسيله افراد نظامي طراحي شده و درمحل تماس صفحات مطلا استفاده ميشود و براي زخم هاي ايجاد شده در مناطق جنگي استفاده مي شود، به موجب آن از دست دادن خون کاهش يافته و شانس زنده ماندن در مورد زخم هاي جدي افزايش مي يابد. در بيمارستان ها، اين طرح جديد اجازه مي دهد تا در صدمه هاي شديد و اورژانسي و بدون حرکت دادن بيمار، شانس زنده ماندن افزايش يابد.

  جراحان از ابزارآلات طلا براي تميز کردن لخته هاي خون در رگ هاي قلب استفاده مي کنند. جراحي ميکروسکوپي گلوله هاي طلا باعث کندتر شدن پيشرفت سرطان پروستات در مردان مي شود. بعضي از انواع سرطان بوسيله کلوئيدهاي طلا درمان مي شوند. ليزر با پوشاندن جزء به جزء بوسيله طلا زندگي جديدي به بيماران قلبي که به سختي عمل مي شوند، مي بخشد.

  ليزرهاي وابسته به طلا، انقلابي در عرصه پزشکي ايجاد کرده اند، از تخريب سلول هاي سرطاني تا جراحي هاي اورژانسي و جراحيهاي حساس روي چشم و بافت هاي مغز که در گذشته ممکن نبوده اند را ممکن پذيرساخته است. اخيراً، ليزرهاي پوشيده بوسيله طلا براي جوان سازي بافت پوست با از بين بردن قسمت هاي سوخته و صدمه ديده پوست به کار برده مي شوند. طلا مي تواند در داخل بدن انسان بدون احتمال فرسودگي و صدمه واکنش هاي فيزيکي در بسياري از نمونه ها مورد استفاده قرار مي گيرد. 


 • مطالبی در مورد الماس
  در زمانی‌ که‌ مواد در معرض تشعشعات‌ با انرژی‌ بالا مانند ماوراء بنفش‌ و اشعهِX ‌ قرار می‌گیرند این‌ تشعشعات‌ به‌ الکترون‌های‌ بعضی‌ از اتم‌ها ضربه‌ وارد کرده‌ و آنها را از مدار اولیه‌ خود به‌ مدار بالاتر انتقال‌ می‌دهد. با قطع‌ شدن‌ منبع‌ تشعشع‌، این‌ الکترون‌ها به‌ مدار اولیه‌ خود بازگشته‌ و انرژی‌ کسب‌ شــــده‌ را در بعضی‌ از موارد به‌ صـــورت‌ نور مرئی‌ آزاد مــــــی‌کند. به‌ این‌ عمل‌ فلورسنسی‌‌می‌گویند.

  - فسفرسنسی:‌

  چنانچه‌ تشعشعات‌ پس‌ از قطع‌ منبع‌ انرژی‌ همچنان‌ به‌ تشعشعات‌ ادامه‌ دهند این‌ عمل‌ را فسفرسنسی‌ گویند.

  بعضی‌ از الماس‌ها خاصیت‌ فلورسنسی‌ دارند که‌ حدود ۵۰ درصد الماس‌های‌ موجود در بازار این‌ خاصیت‌ را دارند و از این‌ تعداد۵۰ درصد، حدود۱۰درصد آن‌ها دارای‌ خاصیت‌ فلورسنسی‌ بسیار قوی‌ بوده. ‌ به‌ طوری‌ که‌ حتی‌ تحت‌ نور خورشید که‌ مقداریUV ‌ دارد نیز خاصیت‌ فلورسنسی‌ نشان‌ می‌دهند.

  معمولاً اکثر الماس‌ها که‌ دارای‌ فلورسنسی‌اند این‌ خاصیت‌ را به‌ رنگ‌ آبی‌ نشان‌ می‌دهند و تعداد کمی‌ از آنها به‌ رنگ‌های‌ سفید، زرد ونارنجی‌ نشان‌‌می‌دهند.

  اثر فلورسنسی‌ بر روی‌ الماس‌های‌ مختلف‌ متفاوت‌ است.‌ مثلاً یک‌ سنگI ‌ زرد که‌ فلورسنسی‌ شدید آبی‌ دارد می‌تواند بی‌رنگ‌ شود. چون‌ این‌ فلورسنسی‌ تأثیر خنثی‌کننده‌ در رنگ‌ دارد. به‌عبارت‌ دیگر چنانچه‌ یک‌ الماس‌ زرد روشن‌ دارای‌ فلورسنسی‌ قوی‌ آبی‌ باشد این‌ فلورسنسی‌ موجب‌ بهتر دیده‌ شدن‌ رنگ‌ آبی‌ می‌شود.

  سنگ‌هایی‌ که‌ دارای‌ فلورسنسی‌ بسیار قوی‌ هستند در زیر نور خورشید مات‌ دیده‌ می‌شوند. بنابراین‌ باید عملColor Grading ‌ را در محیط‌ با منبع‌ نوری‌ بدونUV ‌ انجام‌ دهیم‌ چون‌ اگر UV داشته‌ باشد و الماس‌ هم‌ فلورسنسی‌ داشته‌ باشد اشعهUV، ‌ رنگ‌ سنگ‌ را متفاوت‌ به‌ ما نشان‌ می‌دهد. میکروسکوپ‌هایGemalogy ‌ که‌ دارای‌ نور فلورسنت‌ در Over Hed هستند نیز برای‌ عملColor Grading ‌ به‌ صورت‌ شخصی‌ مناسب‌ است.

  تفاوت‌ بین‌ سه‌ رده‌ اول‌ رنگ‌ را -DEF- به‌ صورت‌ کمی‌ متفاوت‌ در شفافیت‌ سنگ -Transperency- ‌ می‌بینیم‌ و این‌ در صورتی‌ است‌ که‌ سایز سنگ‌ از ۲۵ سوت‌ بیشتر باشد و اگر زیر۲۵ سوت باشد اصلا تفاوتی‌ نمی‌بینیم.‌

  در سه رده‌ بعدی-GHI- ‌ چنانچه‌ سنگ‌ در کنار یک‌ نمونهD ‌ قرار گیرد امکان‌ دیده‌ شدن‌ تفاوت‌ وجود دارد. در حالی‌ که‌ اگر به‌ تنهایی‌ دیده‌ شوند رنگ‌ آنها به‌ دقت‌ قابل‌ تشخیص‌ نیست‌ و ازاین‌ شش‌ رده‌ به‌ بعد رنگ‌ها دیگر قابل‌ تشخیص‌ هستند.

   مشخصاتMaster Stone ‌

  ۱) وزنMaster Stone ‌ باید حداقل‌ یک‌ چهارم‌ قیراط‌ - ۰۰۲۵سوت - باشد.

  ۲) اندازهِMaster Stone ‌ ها باید یک‌ اندازه‌ باشد.

  ۳( هیچ‌ کدام‌ دارای‌ فلورسنسی‌ نباشند -ضعیف‌ و متوسط‌ می‌توانند باشند.-

  4)Clarity آنها از ۱SI به‌ بالا باشد.

  ۵) نوع‌ تراش‌ از نوع‌ گرد باشد.

  ۶) نوع‌ تراش‌ آنها حداقل۲Class ‌ تراش‌ باشد.

  ۷)از بین‌ سنگ‌های‌ زرد انتخاب‌ می‌شوند نه‌ قهوه‌ای‌

  برایColor Grading ‌ باید فاصله‌ الماس‌ها تا منبع‌ نور cm ۱۰ باشد و همچنین‌ سنگ‌ها را روی‌ یک‌ سطح‌ سفید مات‌ قرار داده‌ و سطح‌ از جنسی‌ باشد که ایجاد‌ فلورسنسی‌ نکند -زیر UV امتحان‌ شود.-

   مراحل‌ کار : Color Grading

  ۱) پاک‌ کردن‌ سنگ‌

  ۲(حتما عملPloting ‌ را قبلا انجام‌ داده‌ باشیم.‌

  ۳(سنگ‌ را روی‌ سطح‌ به‌ صورتFace Down ‌ قرار داده‌ و از رویPavilion ‌ شروع‌ به‌ بررسی‌ می‌کنیم.‌ زیرا اولاً تجمع‌ رنگ‌ در Pavilion بیشتر است‌ ثانیاً انعکاس‌ نور مزاحم‌ ما نیست.‌

  ۴(چون در گوشه‌ها تجمع رنگ بیشتر است بنابراین باید به همهِ پاویلیون دقت داشته باشیم نه به گوشه‌ها.

  ۵( همیشه به‌خاطر داشته باشیم قسمت‌های مشترک سنگ را باMaster stone ها مقایسه کنیم و دیدی مشابه به سنگ و Master stone داشته باشیم.

  ۶( فاصله بین Master Stone ها را که به‌صورت ردیفی چیده شده‌اند باید به اندازه نیم اینچ تنظیم کنیم و ترتیب قرار گرفتن، از چپ به راست - از روشن به تیره - چیده شوند.

  ۷)برای شروع کار سنگ را در جلو ردیف Master ها حرکت داده و هر مستر استونی را که رنگ آن به سنگ مورد آزمایش نزدیکتر بود در نظر گرفته و سنگ را در دو طرف Master stone مورد نظر مقایسه ‌کنیم.

  باید دقت کرد تا در حین اینکه سنگ و Master stone بسیار نزدیک هم قرار می‌گیرند ولی با هم در تماس نباشند سپس تصمیم خود را بر مبنای اینکه سنگ از Master stone روشن‌تر، تیره‌تر یا مشابه آن است می‌گیریم.

  لازم به‌ذکر است که شاید ناچار شویم سنگ را با چند Master stone مختلف به صورت تک تک مقایسه کنیم اگر پس از کمی آزمایش قادر به تصمیم‌گیری قطعی نبودیم بهتر است آزمایش را متوقف کرده و چند دقیقه‌ای به چشم استراحت دهیم و کار را از ابتدا تکرار نماییم.

   حالات مقایسه یک سنگ با Master stone

  ۱)چنانچه سنگ، در سمت چپ Master stone تیره‌تر و در سمت راست آن روشنتر به‌نظر آمد به این معنی است که رنگ سنگ ما مشابه Master stone است.

  ۲) چنانچه رنگ سنگ در سمت چپ تیره تر و در سمت راست مشابه به‌نظر آمد نتیجه می‌گیریم که رنگ سنگ مورد آزمایش کمی تیره‌تر است.

  ۳(چنانچه در سمت چپ مشابه و در سمت راست روشن‌تر به‌نظر آمد نتیجه می‌گیریم سنگ کمی روشن‌تر است. به این حالت که سنگ در یک طرف Master stone کمی روشن‌تر و در طرف دیگر کمی تیره‌تر به‌نظر می‌آیدMaster eye efect گویند.

   نحوه قرار گرفتن و دیدن سنگ

  الویت اول( به موازات و دید درون - Pavilionبهترین حالت دید-

  الویت دوم( عمود بر Pavilion

  لویت سوم( از زاویه دید عمود بر Pavilion

   تراش Cut

  خلوص Clarity، رنگColor جزء طبیعت سنگ است و اهمیت بیشتری از تراش در ارزش سنگ دارند. چون این‌ها قابل تغییر نیستند ولی تراش سنگ قابل اصلاح است.

  اساس کار ما در تراش، تراش‌های گرد است زیرا بهترین و محبوب‌ترین تراش همان تراش گرد برلیان است زیراSparkling ، Dispersion، Briliancy به بهترین نحو در این نوع تراش دیده می‌شود.

  در بازار بین‌المللی Briliancy را زندگیLife و به جای Dispersion نیز آتشFire گویند و در بازار ایران Briliancy را آب گویند.

  معمولا همهِ الماس‌های تا سه قیراط را سعی می‌کنند گرد بتراشند ولی از سه قیراط به بالا را Fancy تراش می‌دهند. در قرن اخیر چشم مردم عادت به دیدن الماس گرد دارد بنابر این زیر سه قیراط را گرد می‌تراشند و وقتی از سه قیراط بیشتر باشد حالت نمایشی پیدا می‌کند.

  از لیزر برای تراش استفاده نمی‌شود- با آنکه لیزر به‌راحتی می‌تواند الماس را بتراشد.- زیرا ضایعات ایجاد شده و دور ریز ایجاد شده در تراش با لیزر بیشتر است همچنین به‌دلیل حرارت بالای لیزر و بخار شدن قسمتی از سنگ دور ریز سنگ بالا است. بنابراین الماس‌های بزرگ را با لیزر نمی‌تراشند. تراش‌های Fancy ارزش هنری و قیمت خاص دارند ولی از نظر تعداد Facet درPanilion، Crown با تراش‌هایRound مطابقت دارند ولی Facet های مشابه ممکن است هم اندازه نباشند.

   Keel Lineاکثر Fa ncy cut ها دارای Qulet خطی هستند که به آن Keel Line گفته می‌شود یا به عبارت دیگر به خطی که اکثر انواع Fancy cut‌ها به‌جای Qulet در انتهای Pavilion واقع شده Keel Line گفته می‌شود


 • معرفی برترین زیورآلات فیروزه ای
   
  این بار به معرفی آویزها و انگشترهای فیروزه می پردازیم تا بتوانیم کمکی باشیم برای شما در انتخاب بهترین ها . گلچین کردن از بین آن همه زیبایی کار چندان راحتی نبود.سلایق متفاوت است و انتخاب سخت...
  7/78 گرم 
   
   

  14 گرم 
   
   

  14/36 گرم 
                                                                                             
   

  13 گرم 
   
   

  12  گرم 
   
   

  8 گرم 
   
   

  8/5 گرم 
   
   

  27 گرم 
   
   

  7 گرم 
   
   

  11 گرم 
   
   

  10/14 گرم 
   
   

  18 گرم     
                                      
   

  6/95 گرم 
   
   

  11 گرم 
   


 • معرفی بزرگترین الماس زرد جهان
   
  الماس Cora Sun-Drop Diamond یکی از گرانبها ترین الماس شناخته شده است. این الماس زرد که دارای 110.3 قیراط (22.1 گرم ) وزن است در سال 2011 رکورد گرانبهاترین الماس زرد جهان را از آن خود کرد و به قیمت 12.4 میلیون دلار به فروش رفت.

  تاریخچه
  این الماس در سال 2010 در آفریقای جنوبی کشف شد و آزمایشات نشان داد قدمتی بین 1 تا 3 میلیارد سال دارد. پس از آن تا تاریخ 24 فوریه 2011 در موزه تاریخ طبیعی لندن در کنار دیگر سنگ های قیمتی از جملهالماسHope قرار گرفت و در نوامبر 2011 در شهر ژنو سوئیس برای قیمتی بیش از 10.9 میلیون به حراج گذاشته شد. این جواهر که توسط شرکت بین المللی Cora کشف و تراش داده شده بود به صورت تلفنی به وسیله فردی که نمی خواست نامش فاش شود به قیمت 12.4 میلیون دلار خریداری شد.

  رنگ
  براساس درجه بندی الماس زرد GIA، الماس Sun-Drop در دسته Fancy Vivid Yellow Diamond قرار می گیرد. رنگ زرد از لحاظ کمیابی بعد از قرمز، سبز، آبی و صورتی قرار دارد و کلمه Fancy تنها به الماس هایی اطلاق می شود که دارای کیفیت بسیار خوبی باشد (از هر هزار الماس تنها یک الماس دارای این کیفیت است) این الماس نه تنها زرد است بلکه زردی آن از نوع Vivid بوده که خود نادرترین رنگ بین الماس های زرد می باشد. به همین دلیل این الماس با چنین کیفیت بالا و رنگ، بسیار نادر و بسیار گرانبها است.

  برش
  الماس Sun Drop به شکل Pear Brilliant تراش داده شده است. Suzette Gomes مدیر اجرایی شرکت Cora درباره انتخاب این نوع تراش می گوید: تراش برای نشان دادن زیبایی واقعی جواهر حیاتی است. اگر گوهر کمرنگ باشد باید برای نگاه داشتن رنگ به شکل مربعی تراش داده شود ولی اگر گوهر پررنگ باشد شما می توانید از برش گلابی مانند (Pear Brilliant) استفاده کنید. جالب است بدانید که تراش این الماس بی نظیر حدود 6 ماه زمان برده است.

  گوهرشناسی و گوهرتراشی از دیرباز به عنوان یکی از کهن ترین شاخه های هنری و صنعتی مورد توجه بشر مطرح بوده است ، اگر شما به این صنعت علاقه دارید می توانید از کلاس های جواهرتراشی و جواهرشناسی شرکت آرگو استفاده کنید و اگر این حرفه را آموخته اید می توانید انواع دستگاه های گوهرشناسی و جواهرتراشی را از بین محصولات عرضه شده توسط شرکت آرگو انتخاب نمایید.
   
 • معرفی جواهرات سلطنتی (تخت نادری_Naderi Throne)
   
  تخت نادر به دستور فتحعلی شاه قاجار و به دست جواهرسازان زبردست ایرانی ساخته شد. این اریکه که شامل چند هزار گوهر و سنگ قیمتی است، در حال حاضر در موزه جواهرات بانک مرکزی نگهداری می شود. بسیاری از افراد این تخت را بخاطر نام آن به نادر شاه افشار نسبت می دهند، ولی حقیقت این است که نام این اریکه به دلیل کمیابی و منحصربفرد بودن، تخت نادر گذاشته شده است.
  از آنجایی که این تخت زیبا برای استفاده در سفر ساخته شده است. باید بتوان آن را به راحتی حمل کرد به همین دلیل به گونه ای طراحی شده است که به 12 قطعه جدا از هم تبدیل شود. جنس آن چوب است که با طلا روکش شده و با انواع سنگ های قیمتی از جمله الماس، زمرد، یاقوت سرخ تزیئن شده است.
  علاوه بر 26 هزار و 733 گوهری که بر روی این اورنگ ایرانی قرارد دارد، نقش و طراحی آن هم در زیبایی آن مؤثر است. در پشت تخت، سر دو اردک که پیچ خورده اند مشاهده می شود و طرح دو اژدها هم در آن قسمت قرار دارد. در کنار پله تخت دو مجسمه اژدها قرار دارد (مانند نرده) و بر روی پله نقش یوزپلنگی می باشد که خال های آن جواهرنشان است. در سراسر تخت از طرح های سنتی ایران مانند ترنج های اسلیمی استفاده شده و ارتفاع این اریکه حدود 225 سانتیمتر است و برای آخرین بار در مراسم تاجگذاری محمدرضاشاه پهلوی در کاخ گلستان مورد استفاده قرار گرفته است.
  اگر شما تمایل دارید که بیشتر با سنگ های قیمتی و جواهرات آشنایی پیدا کنید می توانید به سایت شرکت آریان گوهر رخشان (آرگو) مراجعه و یا در کلاس های آموزشی آرگو شرکت نمایید و پرسش های خود را با ما در قسمت ارتباط با کارشناسان در میان بگذارید.
  منابع مورد استفاده:
   
   
 • معرفی جواهرات سلطنتی ایران (کمربند زرین)
     متاسفانه بسیاری از ایرانیان شناخت چندانی در مورد جواهرات و گنجینه های سلطنتی موجود در کشور ندارند. جواهراتی که از یک سو به عنوان سرمایه ملی کشور مطرح می شوند و از سوی دیگر هریک از نظر تاریخی بسیار با ارزشند. از این رو سعی داریم در سایت آرگو ، به معرفی این جواهرات ملی بپردازیم. در همین رابطه و در مطالب پیشین الماس دریای نور، تاج پهلوی و کره جواهرنشان معرفی شده اند.

  کمربند زرین یا کمربند زمرد یکی از جواهراتی است که در موزه جواهرات ملی به نمایش گذاشته می شود. این جواهر دارای یک قطعه زمرد با اندازه تقریبی 52 میلیمتر در 42 میلیتر و وزن حدودی 176 قیراط است که در مرکز کمربند قرار گرفته و اطراف آن با 145 قطعه الماس آراسته شده است. این کمربند زربافت 119 سانتیمتری به دستور ناصرالدین شاه قاجر ساخته شده و برخی بر این باورند که زمرد بی نظیر روی آن جز گوهرهایی است که نادرشاه افشار از فتح هند به دست آورده است. از دیگر نام های این کمربند میتوان به نام کمربند تاج گذاری نیز اشاره کرد.

  منبع مورد استفاده:

   

   


 • معرفی گوهر Cubic zirconia
   
  معرفی گوهر Cubic zirconia

  Cubic ZirconiaCUBIC-ZIRCONIA فرم کریستالی zirconium dioxide ، که اغلب اوقات از لحاظ اپتیکی بی عیب است. این گوهر معمولاً بی رنگ بوده ولی ممکن است در رنگ های مختلف ساخته شده باشد. توجه داشته باشید که این سنگ نباید به دلیل شباهت نامی با زیرکن (Zircon) اشتباه گرفته شود و استفاده از عبارت cubic zirconium برای یاد کردن از این سنگ قطعاً اشتباه است.

  به دلیل قیمت کم، دوام زیاد و شباهت بسیار به الماس، نوع مصنوعیCubic Zirconia گوهر مهمی محسوب می شود. زیرا این سنگ از سال 1976 از لحاظ اقتصادی و جواهرشناسی همواره به عنوان رقیب مهمی برای الماس به شمار می آمده است و به همین علت Cubic Zirconia جز پرتولیدترین مصنوعات در جواهرات است.

  مشخصات تکنیکی گوهر
  ضریب سختی موس Cubic Zirconia 8 تا 8.5 است که جز سنگ های سخت محسوب می شود. این گوهر دارای وزن مخصوص (specific gravity) 5.6 تا 6 است که این میزان حدود 1.6 از وزن مخصوص الماس بیشتر است. یکی دیگر از راه های تشخیص سنگ های قیمتی از یکدیگر اندازه گرفتن میزان شکست نور با استفاده از دستگاه رفراکتومتر است. زیرا این گوهر دارای شکست نور 2.17 است ولی الماس دارای شکست نوری 2.42 است که با استفاده از ابزار گوهرشناسی می توان آنرا به راحتی اندازه گرفت.

  تاریخچه
  Cubic Zirconiabrilliant در سال 1937 توسط دو گوهرشناس آلمانی به نام های von Stackelberg و Chudoba کشف شد. این دو جواهرشناس با مشاهده دقیق گوهر زیرکن (Zircon) با استفاده از اشعه ایکس فهمیدند که قطعات ریزی از ماده ای دیگر در آن وجود دارد. اما چون فکر کردند کشف کوچکی انجام داده اند نام خاصی برای این ماده در نظر نگرفتند به همین دلیل است که نام علمی آن (Cubic Zirconia) استفاده می شود. در سال 1970 دانشمندان روسی موفق به رشد دادن کریستال های این ماده در آزمایشگاه ها شدند. و در سال 1977 محصول جدید را با نام تجاری Djevalite به بازار عرضه کردند. ولی تا سال 1980 به طور انبوه از این ماده تولید نشد.

  نحوه نگهداری
  این سنگ قیمتی را می توان با استفاده از هر نوع از پاک کننده های طلا و جواهر و دیگر مواد شوینده رایج تمیز کرد، البته به دلیل مقاومت بالای این سنگ می توان از برس و روغن برای پاک کردن گردو خاک استفاده کرد. همچنین پاک کننده های صوتی جواهرات هم می توانند بدون آسیب رساندن به سنگ، برای تمیز کاری Cubic Zirconia مورد استفاده قرار گیرند. اگر از آب و صابون برای پاک کردن این گوهر با ارزش استفاده می کنید باید آنرا خشک کنید زیرا باقی ماندن مواد شوینده بر روی سطح آن میزان درخشش گوهر را کاهش می دهند.

  CUBIC-ZIRCONIA

  رنگ
  با اضافه کردن اکسید های مختلف به CZ می توان رنگ های قرمز، نارنجی، زرد، قهوه ای، سبز، صورتی، کهربایی، یاسی و بنفش بوجود آورد. برای اطلاعات بیشتر به جدول زیر مراجعه کنید.
  Oxide
  Colors Produced
  Cerium oxide
  red, orange, yellow
  Copper oxide
  yellow, amber, brown
  Iron oxide
  yellow, amber, brown
  Nickel oxide
  yellow, amber, brown
  Praseodymium oxide
  yellow, amber, brown
  Titanium oxide
  yellow, amber, brown
  Erbium oxide
  pink
  Europium oxide
  pink
  Holmium oxide
  pink
  Chromium oxide
  green
  Manganese oxide
  green
  Vanadium oxide
  green
  Cobalt oxide
  lilac, violet
  Manganese oxide
  lilac, violet
  Neodymium oxide
  lilac, violet
  Excess yttrium oxide
  blue, green

   


 • معضلی به نام شبه الماس
  Synthetic moissanite جدیدترین شبه الماسی است که به تازگی وارد بازار شده و به لحاظ برخورداری از خصوصیات بسیار نزدیک به الماس ، بسیاری از تجار الماس را در سطح جهانی دچار مشکل ساخته است . این بلور در اصل ترکیبی از عناصر کربن و سیلیسیم بوده silicon carbide ودر طول قرن اخیر نقش بسیار مهمی را بعنوان ساینده در صنایع مختلف دارد .

   اولین کسی که موفق به ساخت این بلور بطور آزمایشگاهی و آن هم بصورت کاملا تصادفی شد ، در سال ۱۸۹۳ شخصی بنام ادوارد جی آچسون بود و به دنبال آن در سال ۱۹۰۴ یک شیمیدان برنده جایزه نوبل به نام هنری مویسان مقدار کمی از نوع طبیعی این ماده را دریک شهاب سنگ در آریزونا یافت که خود بلور بعدها به افتخار او Moissaniteنام گرفت‌‌‌‌ .

   پس از آن بارها گزارش هایی مبنی بر یافتن مقادیر بسیار اندک از آن در دیگر شهاب سنگها و یا در برخی از یافتهای زمین ارائه شده است . به هر حال از همان اوایل آشنایی بشر با این کریستال و با توجه به سختی بسیار زیاد آن (پس از الماس سخت ترین ماده شناخته شده است ) همواره افرادی به فکر استفاده و یا سوء استفاده از آن در جهان جواهرات بوده اند . اولین بار که بطور رسمی اشاره‌ای به آن می‌شود.

  درسال ۱۹۸۰ بلورهایی به بزرگی نیم قیراط با رنگهای متفاوت از قهوه‌ای رنگ تا سبز و سیاه و با تراش خوردگی بسیار جذاب به نظر می رسد، می تواند مشابه های خوبی برای الماس باشند، ولی در ادامه اشاره می شود: ((البته اگر بتوانیم آنها را بی رنگ کنیم)) . به هر حال در آن زمان راهی برای کنترل رنگ پیدا نشد .

  ابتدای دهه ۹۰ که کریستالهای شفاف ولی نه بیرنگ ساخته شده ، تحقیقات گسترده‌ای ادامه یافت تا در دسامبر ۱۹۹۷ تعدادی synthetic moissanite تراش خورده و تقریبا بی‌رنگ در دفتر شرکت C۳ مشاهده شد . توزیع تجاری این سنگ از اوایل سال ۹۸ آغاز شد .

   هر چند که از آن زمان تا کنون مقالات و سمینارهای متعددی در سطح جهانی به منظور آشنایی با آن ارائه شده ولی این سنگ بدلیل خصوصیات فیزیکی بسیار نزدیک به الماس ، مشکلات فراوانی را در سطح بازارهای جهانی ایجاد کرده و این مشکلات در ایران نیز به دلیل فقدان منابع کافی مخصوصا به زبان فارسی دو چندان افزایش یافته است . این در حالی است که راههایی نسبتا ساده ولی کارآمد و مطمئن برای تشخیص آن از الماس وجود دارد . میزان سختی این سنگ پس از الماس از تمام بلورهای دیگر بالاتر است .

  به همین جهت آزمایش سختی و یا ایجاد خراش به روی آن چندان قابل اطمینان نیست . (هر چند آزمایش میزان سختی بطور کلی برای هیچ یک از سنگهای تراش خورده قیمتی، مناسب نیست) وزن مخصوص این شبه الماس نیز اختلاف زیادی با الماس ندارد و‌ به همین جهت اندازه گیری وزن مخصوص آن با روشهای معمولی نیز مشکلی را حل نمی کند . ضریب شکست نوری این بلور نیز تفاوت زیادی با الماس ندارد ، هر چند دستگاههای انکسار‌سنج رایج در بازار، قابلیت اندازه‌گیری کامل ضریب شکست نوری در هیچ کدام از سنگها را ندارد . اما میدان تفوق نورdispersion در این سنگ بالاتر از الماس است .

  (کلیه اعداد مربوط به مشخصات اشاره شده در جدول زیر ذکر شده است). ولی به هر حال این مورد نیز چندان مفید واقع نمی شود ، زیرا چشم انسان دارای چنان حساسیتی نیست که همیشه بطور مطمئن تفرق نوری این دو سنگ را تشخیص دهد و دستگاههای اندازه گیری تفرق نور نیز بسیار گرانند . میزان جلایLuster آن نیز همانند الماس بسیار بالاست .

   مهمتر از تمامی موارد یاد شده ، میزان انتقال حرارت Thermalinertia این دو سنگ همانند الماس بسیار بالاست و به همین جهت دستگاههای Diamond Tester که تا پیش از پیدایش Moissanite برا‌حتی برای تشخیص الماس از انواع بدلی در بازار استفاده می‌شد و اساس کار آن نیز بر مبنای قابلیت انتقال حرارت است دیگر کارآیی ندارند


 • معمای جواهرات سلطنتی پس از سقوط پهلوی اول - 1
  طرح فروش جواهرات ملي براي تامين سرمايه بانك ملی

  مجموعه جواهرات ملی ایران که در دوره تاریخی مورد بررسی، تحت عنوان جواهرات سلطنتی از آن ياد می‌شود، یکی از گران‌بهاترین مجموعه‌های تاریخی جواهرات می‌باشد که در طول چندین قرن، جمع‌آوری شده است. خصوصا از دوره صفویه اطلاعات روشن‌تری از مجموعه جواهرات سلطنتی وجود دارد.

  بعد از فراز و نشیب‌های بسيار با به وجود آمدن سلسله قاجار، به خصوص در دوره فتحعلی شاه، مجموعه شکل تازه‌ای يافت. همراه با تحولات تاریخی ایران، این مجموعه نیز تحت‌تاثیر قرار گرفت و با به وقوع پیوستن انقلاب مشروطه، همان گونه که بر اساس قانون اساسی مشروطه، سلطنت از جانب ملت به شاه تفویض می‌شد، جواهرات سلطنتی هم به صورت دارایی‌های مقام سلطنت (نه شخص سلطنت) و ملت در آمد.
  به خصوص بعد از واقعه پناهندگی محمدعلی شاه به سفارت روس و بازپس‌گیری جواهرات از او توسط مشروطه‌خواهان، این واقعیت محرز گردید که جواهرات متعلق به ملت و مورد استفاده مقام سلطنت است. بر همین مبنا یکی دیگر از عوامل قدرت، در اختيار ملت قرار گرفت و نمایندگان مجلس در دوره‌های مختلف، وظیفه رسیدگی به وضعیت جواهرات را بر عهده داشتند. نمایندگان با طرح سوالاتی از مقامات مربوطِ دولتی، نظیر رییس‌الوزرا و وزیر مالیه، وظیفه نظارتی خود را انجام می‌دادند. البته در مواقعی هم از آن برای تحت فشار قرار دادن دولت و دربار استفاده می‌کردند. طرح موضوع جواهرات سلطنتی در مجلس، ارتباط زيادی با اوضاع سياسی مملکت داشت؛ به ویژه هنگامی که حساسیت افکار عمومی نسبت به کم و کاست شدن جواهرات برانگیخته می‌شد. در بعضی موارد، طرح یک چنین مسائلی بیشتر شایعاتی بود برای تحت فشار قرار دادن دربار و دولت و تهییج افکار عمومی. روزنامه‌های داخلی و خارجی، مطالب تندی از سرقت جواهرات می‌نوشتند که البته بعضا همراه با غرایض سياسی و برای لطمه زدن به جناح مقابل انجام می‌شد. جایگاه قانونیِ رسیدگی به این موضوع، مجلس شورای ملی بود. نمایندگان سوالات خود را به رییس مجلس می‌دادند و با مطرح شدن سوال در صحن علنی مجلس، مقام دولتی مربوط (معمولا وزیر مالیه) موظف بود در مهلت قانونیِ ده روزه برای پاسخگویی در مجلس حاضر شود. این مجالس که برای آرام کردن افکار عمومی لازم بود،‌ گاه خود متشنج شده و محلی برای بيان انتقادات و درگیری‌های سياسی می‌گردید. برگزاری یک چنین مجالس پرسش و پاسخی، ارتباط تنگاتنگی با قدرت و موقعیت مجلس در برابر دولت و دربار داشت. برای نمونه با مطرح شدن موضوع سرقت جواهرات در دوره احمد شاه قاجار، مجلس که در این دوره از قدرت بالاتری برخوردار بود، جلسات پرسش و پاسخی برای رسیدگی به موضوع ترتیب داد. در سوالات نمایندگان مطرح شده بود که در روزنامه‌های داخلی و خارجی نظیرِ ایران آزاد، پاریس سوار، کوشش، دیلی کرانیکل، الاقبال و دیلی اکسپرس، خبر از فروش و به وثیقه گذاشته شدن جواهرات سلطنتی توسط احمدشاه در اروپا به ميان آمده است. طبق معمول قانون، مجلس با حضور وزیر مالیه جلسه‌ای تشکیل داد و او با دادن پاسخ و ارائه گزارش به مجلس، احمد شاه را از این اتهامات مبرا دانست. البته پرداختن به وضعیت جواهرات سلطنتی در دوره احمد شاه مجال دیگری می‌طلبد.

  در دوره سلطنت رضا شاه، مساله جواهرات در چند مورد خبرساز گردید که به ترتیب تاریخ وقوع حوادث به آن پرداخته خواهد شد. با اعلام انقراض سلسله قاجار و شروع سلسله پهلوی به تصویب مجلس موسسان در سال ۱۳۰۴هـ. ش.،

  اولین موضوعی که در مورد جواهرات مطرح گردید، رسیدگی به وضعیت جواهرات و اطمینان از دست‌نخوردگی آنها بود. به این سبب در طی تشریفاتی، رضا شاه به اتفاق هيات دولت و امنای دربار به خزانه رفتند و پس از آنکه مطمئن شدند در خزانه ممهور به مهر بيان‌السلطنه، رییس بیوتات وقت می‌باشد که هفت سال از درگذشت او می‌گذشت، از دست نخوردن جواهرات اطمینان پیدا کردند.

  در دی ماه ۱۳۰۴هـ. ش. برنامه‌ریزی برای برگزاری تاج‌گذاری رضا شاه تصویب شد و تصویب گردید تاج جدیدی برای وی ساخته شود. برای همین منظور مقداری از جواهرات نصب شده بر روی اشيا و سنگ‌های پياده خزانه استخراج شد. در روز ۴ اردیبهشت ۱۳۰۵هـ. ش. تاج‌گذاری رضا شاه در تالار موزه کاخ گلستان برگزار گردید و سپس جواهرات به‌کاررفته، به خزانه عودت داده شد؛ اما پس از این مراسم دیگر جواهرات سلطنتی آنچنان که مورد استفاده پادشاهان قاجار قرار می‌گرفت، برای شاه جدید استفاده نداشت. علت این رفتار را باید در خلقيات نظامی رضا شاه و دوری جستن وی از رسوم گذشته دربار قاجار جست‌وجو نمود. به هر حال بیشتر جواهرات سلطنتی، يادآور دوره قاجار و سلطنت ایشان بود.
  در سال ۱۳۰۶ هـ. ش. با تصویب ایجاد بانک ملی، باز صحبت از جواهرات سلطنتی به ميان آمد. چند سال قبل از این، پس از استقرار مشروطیت، هنگامی که دولت از مجلس شورای ملی اجازه استقراض خارجی خواست، احساسات ملی که از وام‌های گذشته و رفتار بانک‌های بیگانه جریحه‌دار بود، به هیجان آمد و نمایندگان ملت به منظور قطع نفوذ سياسی و اقتصادی بانک‌های خارجی و ترمیم وضع مالی خزانه در تاریخ پنجم آذرماه ۱۲۸۵هـ. ش. ضمن مخالفت با استقراض خارجی، تاسیس یک بانک ملی را خواستار شده بودند و پس از آنکه جمعی از بازرگانان و صرافان تعهد مشارکت دادند، اجازه تشکیل بانک صادر شد و خبر آن در تاریخ نهم آذرماه ۱۲۸۵هـ. ش/۱۹۰۶م. منتشر گردید. در اساسنامه بانک، دولت طرح‌های بسيار خوبی را در نظر گرفت؛ از قبیل تمرکز عایدات دولت در بانک ملی ایران و نیز واگذاری امتياز نشر اسکناس به آن پس از انقضای مدت امتياز بانک شاهنشاهی. پس از انجام این اقدامات، امید به فراهم آمدن سرمایه لازم و به ویژه بازگشت سرمایه ایرانيان خارج از کشور افزایش يافت، اما مشکلاتی که ایجاد شد و مخصوصا تغییرات ناگهانی وضع سياسی و انعقاد قرارداد ۱۹۰۷م. بین دولت‌های روس و انگلیس، دایر بر تقسیم ایران به مناطق نفوذ، تمام کوشش‌ها و تلاش‌ها را نقش بر آب کرد و امید‌ها را به ياس مبدل نمود. بانک ملی ایران به وجود نيامد و تحقق این آرزوی بزرگ ملت ایران سال‌ها به تعویق افتاد.  پس از استقرار نظم و آرامش در اوایل سلطنت رضا شاه، دولت بعد از مطالعات لازم، لایحه قانون اجازه تاسیس بانک ملی ایران را تقدیم مجلس شورای ملی کرد. لایحه مزبور پس از بررسی و بحث نمایندگان در جلسه مورخ ۱۴ اردیبهشت ۱۳۰۶هـ. ش. به تصویب نهایی رسید. در تاریخ ۲۸ مردادماه ۱۳۰۷هـ. ش. اعلان تشکیل رسمی بانک از طرف وزیر مالیه و رییس بانک صادر شد. دولت در آن لایحه برای حل مشکل سرمایه بانک که در سال‌های قبل هم مانع تشکیل آن شده بود، تصمیم گرفت، از خالصه‌جات و جواهرات سلطنتی استفاده کند. تصمیم بزرگی که هیچ مرجعی غیر از مجلس شورای ملی قادر به تصویب آن نبود. بحث‌های فراوانی در ميان نمایندگان بر سر محل تامین سرمایه بانک ملی صورت گرفت. نمایندگان در مورد استفاده از جواهرات سلطنتی به عنوان سرمایه بانک ملی نظرات گوناگونی داشتند. گروهی موافق و عده‌ای مخالف این پیشنهاد بودند. ذکر نظرات نمایندگان مجلس در موافقت و مخالفت با این لایحه، گويای نگاه آنان به جواهرات سلطنتی در آن دوران می‌باشد. هر دو گروه موافقان و مخالفان، دلایلی را مطرح می‌نمودند. مهم‌ترین دلایلی که موافقان برای فروش جواهرات بيان می‌داشتند، عبارت بود از: استفاده از مبلغ فروش جواهرات برای ایجاد اصلاحات اقتصادی نظیر ایجاد راه‌آهن، بانک، استخراج معادن و نیز جلوگیری از فاسد شدن و از بین رفتن جواهرات. در مقابل مخالفان طرح می‌گفتند که جواهرات ارزش تاریخی دارد و نسل به نسل به دست ملت رسیده و برای روز مباداست و اگر قرار باشد که جواهرات برای امور اقتصادی فروخته شود، قبل از همه فرنگيان این کار را انجام می‌دادند. در این بین، نمایندگانی هم بودند که پیشنهاد می‌دادند جواهرات به عنوان اعتبار بانک ملی قرار مورد استفاده قرار گیرد که این پیشنهاد هم از سوی برخی موافقان با فروش جواهرات رد می‌شد.

  نمایندگانی که با فروش جواهرات موافق بودند، عبارت بودند از: حسن خان مخبر فرهمند، میرزا ابوطالب شیروانی، محمدولی میرزا، فرمند، خواجوی، میرزا احمدخان شریعت‌زاده و نیز وزیر مالیه و وزیر معارف از دولت. عده‌ای اعتقاد داشتند جواهرات تاریخی از غیرتاریخی باید جدا شود و گروهی مانند شیروانی حتی خواستار فروش جواهرات تاریخی بودند. وی در نطق خود گفته بود: و بنده لازم می‌دانم به نماینده محترم آقای حاج میرزا مرتضی عرض کنم که آن جواهرات تاریخی را هم که ایشان فرمودند... یک مقدار جواهر پياده و مروارید است که دارد از بین می‌رود و آنها را بناست بفروشند، آن هم «بعد از تصویب مجلس» که بنده این جمله را در پیشنهاد خودم اضافه کرده‌ام و تاسیس این بانک هم افتخارش بیشتر از جواهرات تاریخی است.

  وزیر معارف البته بيان می‌داشت جواهرات تاریخی از جواهرات غیرتاریخی مشخص می‌گردند. وی توضیح می‌داد: یک جواهراتی هست که جزو اثاثیه تشریفات سلطنتی است. اینها همان‌هایی است که در روز تاج‌گذاری، اغلب آقايان که بودند، دیدند یک قسمت، چیزهایی است؛ نشان‌ها و جواهراتی است که مخصوص به پادشاه وقت است از قبیل نشان‌ها و تیر و کمان و سپر و گرز و این چیز‌ها؛ اینها اثاثیه سلطنتی است که همیشه باید محفوظ باشد و به هیچ‌وجه من‌الوجوه کسی معتقد نیست به ‌اینکه این اثاثیه و جواهرات مخصوص سلطنتی که جزو تشریفات سلطنت است، فروخته شود؛ ولی جواهراتی که مقصود، فروش آنها است، به کلی غیر از اینهایی است که عرض شد. اینها جواهراتی است که در تاریخ ادوار گذشته ایران در خزانه دولتی جمع آوری شده است و اگر مدتی دیگر بماند یک قسمتش ممکن است فاسد و خراب بشود. اینها زيادی است؛ بنابراین هرچه زود‌تر اینها تبدیل به پول بشود و از آن پول، مملکت استفاده کند، البته بهتر است و اگر شما تصور می‌کنید در روز مبادایی این جواهرات به درد ما خواهد خورد، خيال می‌کنم این‌طور نیست؛ اولا امروز خودش روز مباداست چون امروز مملکت ایران احتياج دارد به بانک و بانک هم پول می‌خواهد. ثانيا اگر تصور می‌کنید در یک موقع جنگی يا یک روز سختی دولت ایران بخواهد و مجلس هم تصویب بکند که فروخته شود گمان می‌کنم نتیجه مطلوبی ندهد؛ چون فروش جواهرات باید سر فرصت باشد نه در موقع اضطرار که نیمه‌بها از ما بخواهند بخرند و آن وقت آن نتیجه را هم ندهد؛ بنابراین بنده معتقدم در اصول که آقايان موافق هستند، در جزئيات دیگر این‌ قدر بحث نکنند. البته این توضیح وزیر معارف، حرف بیهوده‌ای بود به این علت که طی فراز و نشیب‌هایی که جواهرات سلطنتی و سنگ‌های مجموعه پشت سر گذاشته بود، تشخیص جواهرات تاریخی از غیرتاریخی غیرممکن شده بود.


 • معمای جواهرات سلطنتی پس از سقوط پهلوی اول - 3
  قانون منع فروش جواهرات
  میرزا محمدخان بامداد که از مخالفان اصلی فروش جواهرات بود بعد از تصویب این قانون با ابراز رضایت از اینکه در این قانون فروش جواهرات عملی نشد و باز منوط به قانون مخصوص گشته بود، بيان داشت: ... یکی هم مساله جواهرات و خالص‌جات است.


  خالصه را که آقايان تصدیق بفرمایند با آن میلی که ما داریم، به این زودی‌ها پول نمی‌شود؛ مخصوصا با آن قانونی که گذراندیم، جواهرات را هم تصور نمی‌کنم عملی بشود و امیدوارم که به دست مجلس ششم هم فروخته نشود و خوشبختانه شنیدم اعلی‌حضرت هم موافقت ندارند. از وقتی که این را شنیدم خیلی خوشحال شدم، برای اینکه حقیقتا یک جواهراتی در دو قرن تمام دویست سال، هزار جور دست‌به‌دست گشته و در ادوار هرج و مرج و استبداد ایران محفوظ مانده؛ بنده که در سهم خودم یک فرد ضعیف و از صد و سيام اجتماع اینجا می‌باشم و افتخار دارم، زیر این بار نمی‌روم که به دست من فروخته شود... بله اگر جواهرات را به اعتبار بانک بگذارند و بانک ما در دنيا معتبر باشد، بنده هم موافقم؛ مثل اینکه بانک پروس در تمام جا‌ها اعتبار دارد. اینجا را حرفی ندارم، ولی فروش آن را امیدوارم که بنده رای ندهم و آقايان هم رای ندهند؛ بنابراین اعتبار بانک منحصر می‌شود به‌‌ همان پنج میلیون و این اضافاتی که ما قرار دادیم و هيات محترم دولت باید مطابق آن قانون نظر به صمیمیتی که به مملکت دارند و نظر به احترامی که باید حتما از قانون موضوعه بکنند البته باید دست به این اعتبار نزنند و رخنه‌ای در آن قانون نکنند...

  بعد از تصویب این قانون در مجلس شورای ملی، رضا شاه تصمیم گرفت جواهرات سلطنتی، مورد ارزيابی قرار بگیرد. به این واسطه در طی سال‌های ۱۳۰۸ـ۱۳۰۷ هـ. ش کلیه جواهرات سلطنتی به استثنای قطعات تاریخی، توسط سه نفر از کار‌شناسان خبره موسسه فرانسوی بوشرون، مورد بررسی و ارزش‌يابی قرار گرفت. رییس موسسه بوشرون بعد‌ها اظهار كرده بود قیمت‌گذاری روی بعضی از این جواهرات نفیس، امری بود مشکل و بلکه محال و بستگی تام به طالب و خریدار داشت. وی اضافه کرده بود که هرگاه دولت بخواهد این جواهرات را برای فروش عرضه کند بازار جواهرات به اصطلاح تجارتی دنيا خواهد شکست؛ زیرا هیچ‌کس پیدا نخواهد شد که بتواند این مقدار جواهر را یکجا خریداری کند.
  پس از این، دیگر از جواهرات سلطنتی صحبتی نبود تا سال ۱۳۱۶هـ.. ش

  که دولت لایحه اجازه فروش قسمتی از جواهرات سلطنتی را به مجلس آورد. البته پیش از این، در سال ۱۳۱۴ هـ. ش بنا به تصویب مجلس شورای ملی، سرمایه بانک ملی به مبلغ سیصد میلیون ريال افزایش يافته بود و ماده ۲ قانون اجازه تاسیس بانک ملی ایران، مصوب ۱۴ اردیبهشت ۱۳۰۶هـ. ش هم که در آن از جواهرات دولتی صحبت شده بود، ملغی گردید.
  در سال ۱۳۱۶هـ. ش. وزیر مالیه دولت پهلوی اول، لایحه درخواست اجازه فروش قسمتی از جواهرات سلطنتی را به مجلس دوره يازدهم آورد. وی توضیح داد که یک قسمت از جواهرات موجوده، جواهراتی است که برای اساس سلطنت باید حفظ بشوند و یک قسمت هم جواهراتی هستند که سرمایه راکدی بوده و البته برای منظوری که دولت در نظر دارد و آن ازدياد سرمایه بانک ملی است، بهترین گزینه است. بر اساس این لایحه پیشنهادی، نمایندگان مجلس شورای ملی، هم در قسمت ارزيابی و هم در قسمت تفکیک جواهرات تاریخی از غیرتاریخی، شرکت می‌کردند. برخلاف سال ۱۳۰۶هـ. ش. که گفت‌وگوهای زيادی پیرامون لایحه دولت در مجلس ششم صورت گرفت، این بار این لایحه به راحتی و بدون هیچ حرف و حدیثی در مجلس يازدهم به تصویب رسید که نشان از تضعیف قدرت مجلس داشت. این لایحه، اول به کمسیون قوانین مالیه رفت و پس از بررسی و تصویب عین لایحه دولت، به شور اول ارجاع شد و چون در موقع شور اول، پیشنهادی از طرف نمایندگان نرسیده بود بنابراين کمیسیون، گزارش اولیه کمیسیون قوانین مالیه را که مبنی بر موافقت با عین مواد پیشنهادی دولت بود، تایید نموده و در شور دوم، گزارش آن را برای تصویب تقدیم مجلس نمود و سرانجام این لایحه در ۲۵ آبان ۱۳۱۶ با تعداد ۹۹ رای از۱۱۰ رای به تصویب مجلس شورای ملی رسید.

  مواد قانونی تصویب شده به شرح ذیل است:

  ماده اول ـ مجلس شورای ملی به دولت اجازه می‌دهد آن قسمت از جواهرات سلطنتی را که طبق ماده ۲ این قانون بلااستفاده تشخیص داده شود، به بانک ملی انتقال داده و بانک آن را جزو سرمایه خود منظور دارد.

  ماده دوم ـ تفکیک جواهرات از نظر اهمیت تاریخی توسط کمیسیون به عمل خواهد آمد. کمیسیون مزبور در تحت رياست رییس دولت و عضویت دو نفر از وزرا و دو نفر از نمایندگان که برای این منظور از طرف مجلس شورای ملی انتخاب می‌گردند، تشکیل خواهد شد.

  ماده سوم ـ هر موقع که بانک ملی فروش هر قسمت از جواهرات را مناسب و مقتضی بداند باید جواهرات مزبور تحت نظر کمیسیون مرکب از پنج نفر که سه نفر آن از طرف دولت و دو نفر از طرف مجلس شورای ملی انتخاب می‌گردند، ارزيابی شده و ترتیب فروش آن داده شود. بهای حاصل از فروش منحصرا به مصرف خرید شمش طلا خواهد رسید.
  در جلسات بعدی، مجلس با انجام رای‌گیری برای انتخاب دو عضو کمیسیون تفکیک جواهرات سلطنتی طبق ماده دوم قانون، نتیجه استخراج آرا را اعلام نمود. از تعداد ۱۰۹ رای ماخوذه، موید احمدی ۷۰ رای، اعتبار ۷۰ رای، همراز و شیرازی ۱۳ رای، موسی مرآت ۹ و معتضدی ۸ رای داشتند؛ بنابراین موید احمدی و اعتبار با اکثریت آرا انتخاب شدند. نکته‌ای که قابل توجه است تصویب سریع و بی‌سر و صدای آن برخلاف مجلس ششم است که نشان از تغییر زمانه و قدرت مجلس يازدهم داشت.

  پس از تشکیل کمیسیون و تفکیک جواهرات تاریخی از غیرتاریخی، در طی ۴۵ روز با حضور دولت و نمایندگان مجلس و تهیه صورت مجلس، صورت‌ها با مهر پنج نفر از کسانی که مباشر این کار بودند (از وزرا و نمایندگان) ممهور شد. یک نسخه از آن هم به مجلس فرستاده شد که در صندوق مجلس ضبط و محفوظ گردید. جواهرات هم از کاخ گلستان به خزانه بانک ملی منتقل شد. در این جداسازی آنچنان که از مطالعه صورت‌ها مشخص می‌شود، تفکیک دقیق و حساب‌شده‌ای بین جواهرات تاریخی و غیرتاریخی صورت نگرفته بود و تنها جواهراتی که می‌توانست مورد استفاده دربار و تالار موزه قرار بگیرد، جدا شده بود؛ به عبارت دیگر، آن جواهراتی هم که به بانک ملی منتقل شد، خود از نفایس تاریخی بودند. در مورد مجموعه جواهرات هنری و تاریخی هم که در صندوق‌خانه کاخ از اشياي تقدیمی به رضا شاه ایجاد شده بود، وی به‌رغم ایجاد کمیسیونی برای جدا کردن جواهرات، بدون توجه به نظر مخالف کمیسیون، دستور اوراق کردن اشيا را داد و در برابر رییس بانک ملی که از شاه خواسته بود به لحاظ تاریخی بودن یکسری اشيا مانندِ ساعت‌ها و قوطی سیگارهای مرصع، از اوراق شدن آنها صرف نظر شود تا موزه‌ای در بانک ایجاد شود، جواب داده بود: من خودم عقلم می‌رسد که اینها کارخانه و نوشته‌اش مهم‌تر از طلاست، ولی من می‌خواهم طلای بانکم زياد شود.
  در آن زمان، اندیشه ایجاد و گسترش بانک ملی آنچنان شدت گرفته بود که ممکن بود جواهرات سلطنتی هم در این راه آسیب ببیند. ابوالحسن ابتهاج یکی از روسای بانک ملی در مورد تصویب این قانون و فروش جواهرات معتقد بود: این، کاری بی‌معنی و غیرممکن بود و به همین دلیل هم بانک هیچ‌وقت اقدام به فروش آن جواهرات نکرد. در واقع منظور کردن جواهراتی که قیمت‌گذاری روی آنها کار آسانی نیست، در حساب سرمایه بانک قطع نظر از اینکه کاری است ناسالم، اساسا انجام‌پذیر نیست.

  در سال ۱۳۱۷هـ. ش مجلس شورای ملی قانون اساس‌نامه بانک ملی ایران را تصویب نمود. در تبصره ماده سوم قانون این اساس‌نامه، در مورد جواهرات آمده بود:
  تبصره ـ علاوه بر مبلغ فوق جواهرات سلطنتی موضوع قانون ۲۵ آبان ۱۳۱۶ جزو سرمایه بانک محسوب و بهای آنها پس از ارزيابی يا فروش به سرمایه نقدی فوق اضافه می‌گردد.
  برای انتشار اسکناس در مواقع نياز، اخذ مجوز از مجلس شورای ملی لازم و ضروری بود و مجلس این مجوز را بر طبق پشتوانه‌های موجود به بانک ملی می‌داد. ماده واحده ذیل مصوب سال ۲۱ اسفند ۱۳۱۸هـ. ش
  از همین مجوز‌های انتشار اسکناس می‌باشد.

  ماده واحده ـ بانک ملی ایران مجاز است تا یک هزار و پانصد میلیون ريال اسکناس روی‌هم‌رفته در گردش داشته باشد و در موقع لزوم از این اجازه استفاده خواهد کرد. کسري پشتوانه راکد اسکناس‌های در گردش تا میزان شصت درصد ـ مادام که جواهرات مطابق قانون ۲۵ آبان ۱۳۱۶ تبدیل به شمش زر نشده است ـ از اعتبارات جواهرات نامبرده تامین می‌شود.در سال ۱۳۱۸هـ. ش. چون نياز به انتشار اسکناس بیشتر بود و میزان اسکناسی که انتشار می‌يافت، بر طبق اساس‌نامه بانک ملی بايد ما به ازای شصت درصدی از طلا و نقره داشته باشد و در آن زمان این مقدار شمش طلا و نقره وجود نداشت، بنابراین ماده واحده، مجلس اجازه داد جواهرات به جبران کمبود اندوخته طلا و نقره به پشتوانه اسکناس اضافه شود و به زیر کلید هيات نظارت بر اسکناس درآید. طبق اساس‌نامه مصوب ۱۳۱۷هـ. ش و ماده واحده ۱۳۱۸هـ. ش. جواهرات انتقالی به بانک زیر نظر هيات نظارت بر اندوخته اسکناس قرار گرفت. هيات مزبور از دو نفر از نمایندگان مجلس، یک نفر از هيات وزرا، مدعي‌العموم دیوان عالی تميیز، مدیر کل بانک ملی ایران، خزانه‌دار کل و بازرس دولت در بانک ملی تشکیل شده بود. مدت ماموریت نمایندگان مجلس و نماینده هيات دولت یک سال بود و بايد در اولین جلسه مجلس شورای ملی و هيات وزرا در اردیبهشت هر سال انتخاب می‌شدند.
  بخشی اعظمی از جواهرات سلطنتی، پس از این تحت عنوان جواهرات پشتوانه اسکناس در خزانه بانک ملی زیر کلید هيات نظارت بر اندوخته اسکناس مراقبت می‌شد؛ اما بخش دیگری از جواهرات در کاخ گلستان در تالار موزه برای نمایش و مقداری هم در صندوق‌خانه دربار بود. مقداری از این جواهرات که در صندوق‌خانه دربار بود، به مناسبت ازدواج ولیعهد وقت محمدرضا پهلوی و امیره فوزیه خواهر پادشاه مصر برای بانوان خاندان سلطنتی ساخته شده بود. 


 • مواد منسوخ و جواهرات بديع
  از زمان‌هاي بسيار دور براي ساخت مجسمه ها و جواهرات از عاج و استخوان استفاده مي‌شده است. آثار به جا مانده از عهد پارينه سنگي نشانگر علاقه‌ي وافرِ بشر به حكاكي تصوير گوزن بر روي عاج ماموت‌ها است. تصاوير به جا مانده بر روي ديوار غارهاي "وگل‌هرد Vogelherd‌" در نزديكي اولم از شهرت فراواني برخوردارند. مجسمه، طلسم و ابزارهايي در مصر باستان و بين‌النهرين يافت شده‌اند كه متعلق به قرن سوم قبل از ميلاد مي‌باشند. 


  تاريخچه عاج 

  يونانيان مدت‌هاي بسيار زيادي بيش از ديدن فيل با عاج آن آشنايي داشتند. حكاكي بر روي عاج در تاريخچه روميان داراي پيشينه‌اي كهن است. استفاده از عاج در Christian Art به اوج خود رسيد. در قرون چهارده و پانزده به حكاكي بر روي عاج توجه خاصي شد. اين نوع حكاكي در قرن 17 به اوج شكوفايي رسيد حتي برخي از پادشاهان، خود اقدام به حكاكي بر روي عاج كردند و در نتيجه مجموعه‌هاي عظيمي تشكيل شد. كنت فرنز زو ارباخ( Franz Zu Erbach" (1833-1734"  مسئول اسكان جمعيت زيادي از حكاكان عاج در شهر "اودن والد Odenwald" واقع در ارباخ در نزديكي "هي‌دلبرگ Heidelberg" بود. اين شهر تا به امروز نيز مركز هنر حكاكي بر روي عاج در كشور آلمان به‌شمار مي‌آيد و موزه‌ي عاج آلمان هم در اين شهر مي‌باشد. در مجاورت اين شهر، در "ميشلستات Michelstadt" مدرسه‌ي آموزش حرفه‌اي حكاكي بر روي چوب و عاج وجود دارد كه آموزش نسل آينده حكاكان در اين مكان صورت مي‌گيرد. 

  در قرون نوزدهم و بيستم استفاده‌هاي ابزاري و سودجويانه از عاج صورت گرفت. به طور مثال در ساخت دسته‌هاي عصا، توپ‌هاي بيليارد و كليدهاي پيانو از عاج استفاده مي‌شد. در نتيجه، عرضه‌كننده‌ي اصلي آن، فيل، در معرض انقراض قرار گرفت، به همين دليل تجارت عاج در سال 1989 در سراسر جهان ممنوع و تنها استفاده از ذخيره‌هاي موجود مجاز اعلام شد. 
  گران‌بهاترين عاج به فيل تعلق ندارد بلكه مربوط به عاج نهنگ دريايي قطب شمال Narwhal مي‌باشد كه در گذشته قيمت آن برابر با طلا بوده است. عاج گراز دريايي (پستاندار بزرگ دريايي كه زيستگاه آن ناحيه‌ي پيرامون قطب شمال است) نيز به اندازه‌ي عاج نهنگ دريايي قطب شمال ارزشمند است به همين دليل نسل اين جانور نيز در معرض انقراض قرار گرفت. امروزه از عاج ماموت‌ها به عنوان جايگزين عاج فيل استفاده مي‌شود. نسل اين جانور ما قبل تاريخي بر اثر آخرين عصر يخبندان منقرض شد. بقاياي ماموت‌ها به مدت 000, 10 سال در لايه‌هاي منجمد سيبري حفظ شدند. فرسايش موجب پديدار شدن عاج‌ها بر روي سطح زمين شد. پس از كشف، هر يك از عاج‌ها مورد بررسي و تحقيق قرار مي‌گيرند و سپس خريد و فروش مي‌شوند. 

  تاريخچه‌ي استخوان 

  از آنجايي‌كه استخوان محصول فرعي و طبيعي شكار بود، از زمان‌هاي بسيار دور مورد استفاده‌ي بشر قرار مي‌گرفت. به علاوه، كار كردن بر روي آن آسان و بسيار بادوام است. در آغاز، ابزارهايي نظير سوزن، سرنيزه، قلاب ماهيگيري، دكمه و شانه از استخوان ساخته مي‌شدند كه در مقايسه با انواع چوبي ساختار ظريف‌تر و كاربرد آسانتري داشتند. در تمدن‌هاي اوليه از استخوان‌هاي بزرگ نظير دنده‌ي وال‌ها براي ساخت خيمه‌هاي پناهگاه استفاده مي‌شد. به مرور زمان، اين ابزارها بيشتر شكل هنري و مصنوع به خود مي‌گرفتند. حكاكي‌هاي روي استخوان ظريف‌تر شدند. در فرهنگ‌هاي شرقي، طلسم‌ها و تصاوير بر روي استخوان‌هاحكاكي مي‌شدند كه اغلب نشانگر آيين "شمن‌باوري يا شمنيسم Shamanism" بودند. حكاكي بر روي استخوان در نيوزلند و "ماوريس Maoris" به يك هنر تبديل شد. بوميان اين منطقه بر اين باور بودند كه هر يك از زيورآلات استخواني داراي سطح بالاي انرژي معنوي هستند. اين قبيل زيورآلات به عنوان ابزاري به منظور برقراري پيوند ميان انرژي جانور و روح شخص استفاده‌كننده در نظر گرفته مي‌شدند. امروزه طراحان جواهر مواد گران‌بها نظير طلا، نقره و سنگ‌هاي قيمتي- تجلي‌گر سبك كلاسيك- را با استخوان نمادي از سبك‌هاي ماقبل تاريخي- در هم مي‌آميزند. اين امر پلي ‌رابين جواهرات ما قبل تاريخ، با تمامي افسانه‌ها، آيين‌ها و تشريفات مذهبي مربوط به آن و دوران پيشرفته و مدرن پديد مي‌آورد.   عاج در كارگاه 
  عاج از 59-56 درصد فسفات كلسيم و مقدار اندكي آهك تشكيل كه با ماده‌ايي زيستي(ارگانيك) شبيه به غضروف احاطه شده است. اين ماده داراي آب نيز مي‌باشد. طي فرايند خشك شدن، عاج حدود 20 درصد از وزن خود را از دست مي‌دهد. درجه سختي عاج در مقياس "موس Mohs" برابر با 75/ 2 تا 50/ 3 مي‌باشد. 
  فرايند كار بر روي عاج با از بين بردن تراشه و ناصافي‌هاي سطح آغاز مي‌شود كه مي‌بايستي با در نظر گرفتن بافت عاج صورت گيرد. در صورتي‌كه اين كار برخلاف جهت بافت انجام شود، موجب شكستگي سطح مي‌شود. همواره بايد به خاطر داشت كه عاج را نمي‌بايست بيش از حد حرارت داد. در صورتي‌كه سطح عاج به حالت تراشه‌دار درآيد مي‌توان آن را با جداسازي لايه‌ي ضخيم‌تري از بين برد و به حالت صاف درآورد. از آنجايي‌كه عاج خاصيت رسانايي ضعيفي دارد، هنگام استفاده از ماشين‌آلات يا ابزارهاي چرخشي و دوار به علت پديد آمدن حرارت بالا حين كار مي‌بايستي دقت لازم را به عمل آورد. اين عمل موجب تغيير رنگ به حالت زرد، به وجود آمدن بوي سوختگي و لكه‌هايي بر روي عاج مي‌شود. بسته به اندازه‌ي شي مورد نظر، عاج را با استفاده از اره‌ي كمانه‌ايي، اره‌ي نواري يا اره‌ي دستي برش مي‌دهند. تيغه‌ي اره به حالت صاف قرار داده مي‌شود و شكل اصلي شي به كمك قلم درز تراشه‌گير ايجاد مي‌شود. لازم به ذكر است كه هنگام حكاكي بر روي عاج در مقايسه با حكاكي چوب، تنها مي‌توان تراشه‌هاي كوچك را از بين برد. اقدامات مقدماتي را مي‌توان به وسيله‌ي صفحه تراش بزرگ و ضخيم و سوهان انجام داد. شكل‌دهي ظريف‌تر با استفاده از مته‌هاي همراه با فشار آب، نظير ابزارهاي دندان‌پزشكان صورت مي‌گيرد. سطح عاج را به وسيله‌ي ساييدن به حالت صاف و يكدست درمي‌آورند. 
  ساختار متراكم و سختي به نسبت اندك عاج، آن را براي تراشكاري مناسب مي‌سازد. قرار دادن در آب در حال جوش به مدت 20 دقيقه عاج را انعطاف‌پذير مي‌سازد. از آنجايي‌كه عاج در تماس مستقيم و مستمر با آب داغ است، كار با آن مي‌بايستي با دقت بسيار زياد صورت پذيرد. سنگ‌زني عاج به وسيله‌ي خميري متشكل از پودر سنگ پا و آب انجام مي‌شود. بسته به اندازه و نوع سطح، ابزارهايي نظير پارچه‌هاي آستري، مسواك‌هاي پلاستيكي، ابزارهاي مدل‌سازي پوشانده شده از آستر، نمد يا چرخ سنباده كهنه(كه بيش از آن براي پرداخت فلزات مورد استفاده قرار مي‌گرفته است) به كار مي‌روند. در صورتي‌كه هنگام پرداخت به طور متناوب از حركات افقي و عمودي استفاده شود، بهترين نتيجه حاصل خواهد شد.   عاج را مي‌توان به وسيله‌ي كف و صابون ملايم يا آب گرم به همراه چند قطره مايع شوينده تميز كرد. محلول‌هاي قوي‌تر شستشو دهنده نظير آمونياك مايع يا مخلوطي از نسبت يكسان آمونياك مايع و الكل تنها به منظور تميز كردن عاج‌هاي قديمي و بسيار كثيف مورد استفاده قرار مي‌گيرند. عاج‌هايي كه بسيار زرد شده‌اند را مي‌توان با قرار دادن در ظرف آب، حاوي مقدار اندكي پرواكسيد هيدروژن به مدت سه يا چهار روز تميز كرد. 

  روش‌هاي بيشماري براي كارهاي تلفيقي فلز و عاج به كار مي‌روند. فلز را مي‌توان مطابق طرح الگو پرس كرد. در صورت استفاده از پرچ، بايد در نظر داشت كه پرچ‌ها مي‌بايستي در صورت امكان به فلز ريخته‌گري شده متصل شوند. تنها در صورت استفاده از آلياژهاي خيلي نرم مي‌توان براي اتصال پرج به عاج استفاده كرد، در غير اين صورت امكان شكستگي يا ترك خوردگي وجود دارد. بر خلاف اين موضوع استفاده از ميخ‌هاي كوچك هنگامي‌كه نوك تيز آن خم شده است، هيچ‌گونه مشكلي را پديد نمي‌آورد زيرا آن‌ها براي جبران فشار به اندازه كافي داراي خاصيت الاستيك هستند. هنگام استفاده از پيچ به منظور برقراري اتصالات، بايد دقت لازم را به عمل آورد و از كاربرد پيچ‌هاي نوك تيز اجتناب ورزيد. كم‌خطرترين روش، چسباندن عاج به فلز است. سطح مورد نظر براي چسباندن مي‌بايستي به حالت زبر و عاري از هر گونه چربي باشد. 
  عاج ماموت در مقايسه با ديگر انواع، داراي درجه سختي(5-3 در مقياس موس) است. در نتيجه،‌پياده كردن طرح‌هاي بسيار ظريف، بدون امكان شكستگي و ترك خوردگي بر روي آن امكان‌پذير مي‌شود. از آنجايي‌كه عاج ماموت‌ها مدت طولاني زير لايه‌هاي يخ مدفون بوده، آثار آن بر رويش به جا مانده است. اين ماده‌ي زيستي(ارگانيك) برخي اوقات با اكسيدهاي فلز موجود در خاك هنگام مدفون بودن) واكنش نشان داده است، كه منجر به تغيير رنگ آن به قرمز مايل به قهوه‌اي، سبز يا آبي پر طاووسي مي‌شود. در صورت استفاده از چنين عاج‌هايي در مجسمه‌سازي و جواهرات، تركيب رنگي زيبايي به دست مي‌آيد. شكاف‌هاي عاج را مي‌توان با استفاده از سنگ لاجورد، مالاكيت يا فيروزه پر كرد. با نگاهي به بافت‌هاي متفاوت و ميزان شكاف‌ها متوجه مي‌شويم كه هر عاج داراي ساختار خاص و در نتيجه ويژگي‌هاي منحصر به فرد است. 

  استخوان در كارگاه 

  استخوان‌هاي پا، بيش از ديگر استخوان‌ها براي كار مناسب هستند. اين استخوان‌هاي لوله‌اي شكل با مغز استخوان پر شده‌اند. در مجموع شش نوع متفاوت استخوان پا، علاوه بر استخوان‌هاي كف و روي پا، استخوان ران و استخوان بازو (دست) وجود دارند. تمامي استخوان‌هاي لوله‌اي، ميان تهي هستند. اين به آن معنا است كه تنها از يك سمت آن مي‌توان استفاده كرد. طي فرايند كار بر روي استخوان، به دليل ويژگي ترد و شكننده بودن عاج، تفاوت ميان عاج ماموت و فيل مشخص مي‌شود، اين در حالي است كه ابزارهاي يكسان براي آن‌ها مورد استفاده قرار مي‌گيرد. تفاوت ميان اشياء ساخته شده از عاج ماموت و فيل به ظاهر چندان مشخص نيست و تنها به وسيله‌ي آزمايشات دقيق بر روي ساختار آن‌ها قابل تشخيص است. تفاوت ميان عاج فيل با عاج ماموت و ديگر مواد را مي‌توان از روي دو ويژگي تشخيص داد. اين دو ويژگي ساختارهاي افقي و عمودي هستند. در ساختار افقي، بر اثر همپوشي (روي هم قرار گرفتن) دو خط، ساختاري تور مانند پديد مي‌آيد. زاويه‌ي بين اين خطوط در عاج ماموت تيزتر از عاج فيل است. در خصوص ساختار عمودي، ساختار شعله مانند به صورت خطوط تيره و روشن و با ضخامت كم و زياد وجود دارد. جواهراتي كه از شاخ يا استخوان حيوانات ساخته مي‌شوند با روغن بادام تميز مي‌شوند و رنگ اصلي خود را به دست مي‌آورند.  • نحوه اندازه گیری الماس
  سایزSize

  سنگ‌های الماس با یک‌صدم میلیمتر اندازه‌گیری می‌شوند. اگرچه"Table Gauge" تا یک‌دهم میلیمتر مدرج شده‌است ولی باتجربه به‌وسیله آن می‌توان تا یک‌صدم میلیمتر دقت اندازه‌گیری کرد ولی برای اندازه‌گیری دقیق از میکرومتر استفاده می‌شود که دو اشکال بر آن وارداست:

  ۱) نیروی وارده از میکرومتر ممکن است به سنگ آسیب برساند.

  ۲) ظرافت لازم را برای اندازه‌گیری ندارد. خصوصا که ما باید بیشتر سنگ‌های سوارشده را اندازه‌گیری کنیم. حال آنکه برخورد میکرومتر با قسمت‌های فلزی کار را مشکل ایجاد می‌کند. بنابراین وسیله‌ای به این منظور ساخته شده به‌نام "Leveridge Gauge‌" که از نظر شکل شبیه کولیس بوده و به‌راحتی می تواند حتی سنگ‌های سوار شده را نیز اندازه‌گیری کنید. حساسیت این دستگاه تا یک دهم‌میلیمتر است.

  برآورد Size

  درصورتی که سنگ درون یک کاسه باشد با حدس نقطه Culet تا روی Table‌را برآورد می کنیم. برای سنگ‌هایی که تا روی Bezelها را پوشانیده باشند Bezel Point ‌ها را برآورد کرده و فاصله بین دوPoint‌ روبرو را اندازه می‌زنیم.

  Sieve- دستگاهی برای تجار، که مانند الک عمل می‌کند. در روی هر سوراخی شماره‌ای نوشته شده‌است که نشان دهندهSize ‌سنگ‌ها است.

  Grainer- یک واحد تجاری است که معادل حدودا یک Quarter Ct) ۲۵/۰(‌ است .ولیبه‌طور دقیق همان وزن نیست.

   به‌عبارت دیگر در تجارت عمده سنگ بعضی از تجار سنگ ها را برحسب وزن Quarter با در نظر گرفتن یک تلورانس دسته بندی می کنند. این نوسان به صورت +,-۰/۷‌ بوده و به این محدوده با در نظر گرفتن ضریب Grainer می‌گویند.

  تاثیر شکل تراش بر قیمت

  در بازار بین‌المللی قیمت تراشMarquise ده درصد بیشتر از قیمت لیست و بهای Emerald cut ده درصد پایین‌تر از قیمت‌های درون لیست و قیمت جدول مربوط به "بارخانه Price‌ Parcel "است، که هر قیراط قیمتی ثابت دارد. اگر بخواهیم از یک بارخانه مقداری یا حتی یک عدد را جدا کنیم "Pick Price" گویند...

  برآورد وزن

  در فرمول‌های محاسبه وزن جدول قسمتی به نام Weight Correction Factor به معنی ضریب اصلاح وجود دارد که اعداد آن را از جدول به‌دست می‌آوریم و چنانچه ضخامت Girdle‌ سنگ کمتر ازSlightly Tick‌ باشد ضریب اصلاح را ۱ در نظر گرفته و چنانچه بالاتر از آن قرار گیرد بر مبنای Diameter سنگ این عدد را بدست می آوریم.

  ساختار کریستالی الماس

  کریستال کانی‌ها درون ماده مذابی به نامIgneous‌ که به آن سوپ نیز می‌گویند رشد می‌کند. فرم رشد کریستالی که تعیین کننده آن نیز است به شش دسته اصلی تقسیم می شوند:

  ۱- کوبیک یا ایزومتریک: در این نوع شکاف کلیه اضلاع با هم برابر بوده و زاویه‌ها به صورت ۹۰ درجه هستند. بنابراین یک تقارن کامل درون کریستال وجود دارد نمونه این کریستال گارنت است.

  ۲- تتراگونال Tetragonal: دو قاعده مکعب مستطیل با هم برابر بوده ولی سطوح جانبی یا کناری حالت مستطیل دارند. در تتراگونال زاویه ۹۰ درجه است. نمونه این نوع کریستال زیرکون است.

  ۳- اورترومبیک Orthorhombic: سطوح کریستال به‌صورت مستطیل بوده و دو به دو با هم برابر هستند. نمونه این نوع کریستال توپاز، پریدوت و تانزانایت هستند.

  ۴- مونوکلینیک Mono clinic: در این نوع دو وجه روبروی هم متوازی الاضلاع بوده و کناره‌ها مستطیل شکل هستند. نمونه این نوع کریستال کنزیت و جید هستند.

  ۵- تری کلینیک Triclinic: کلیه وجوه متوازی‌الاضلاع هستند. دو به دو وجوه موازی و برابر هستند. در منوکلینیک دو وجه متوازی الاضلاع بوده و در اینجا چهار تا از وجه‌ها متوازی‌الاضلاع هستند. نمونه این نوع کریستال Feldspars است.

  ۶- هگزاگونال Hexagonal: دو قاعده آن شش ضلعی و دور تا دور آن مستطیل است. نمونه این نوع کریستال Corundum, Beryl, Quartzهستند.

  ۷- آمورفوس Amorphous: به سنگ‌هایی گفته می‌شود که فرم و ساختار کریستالی ندارند. مواد یا سنگ‌هایی که فاقد تقسیم کریستالی باشند را Amorphous می‌گویند. . نمونه این نوع کریستال Glass, Moldavit هستند.

  علت سختی بیش از اندازه الماس به علت پیوند اتم‌های کربن است و فاصله بین اتم‌های الماس در ظاهر برابر است. اتم‌های کربن در واحدهای مختلفی به‌صورت اشتراکی قرار داشته و همین نوع پیوند بین اتم‌های کربن موجب سختی استثنایی الماس می‌شود. از نظر تئوری فاصله بین اتم ها در همه صفحات کریستالی یکسان بوده درحالیکه در عمل فاصله بین اتم‌ها در بعضی از صفحات کریستالی کمتر بوده و در نتیجه تراکم اتمی بیشتر و سختی بالاتری ایجاد می‌شود. این تلورانس بین ۹/۹۸الی۱۰ متغیر است. به علت فشردگی اتم‌های کربن در کریستال الماس وزن حجمی آن از گرانیت ۶/۱ بالاتر است و وزن مخصوص الماس (S.G) Special Gravit نسبت به آب ۳/۵۲ است


 • نسل دوم ساعت سازان
  با مشاهده ساعت "لاوالي la Valee" شكوه وعظمت دربار‌هاي اروپايي در ذهنمان متصور مي‌شود. طلاي به كار رفته و نقوش ايجاد شده در بدنه ظاهري، اين ساعت‌ها را تبديل به زيباترين و با ارزش ‌ترين اثرهنري ساخته است.


  با مشاهده ساعت "لاوالي  la Valee" شكوه وعظمت دربار‌هاي اروپايي در ذهنمان متصور مي‌شود. طلاي به كار رفته و نقوش ايجاد شده در بدنه ظاهري، اين ساعت‌ها را تبديل به زيباترين و با ارزش ‌ترين اثرهنري ساخته است.هر كدام از ساعت هاي "لاوالي" در صنعت ساعت سازي شاهكاري به  شمار مي‌آيد كه اجزاء پيچيده شان در قالب طرحي چشمگير تركيب شده‌اند. مراكز عرضه كننده "لاوالي" در شهر شگفت انگيز كومو واقع در ايتاليا تمامي بخش هاي ساعت هاي خود را طراحي وسپس توليد مي‌كنند.نسل دوم ساعت سازان  "ليو پولدو كويين تاوالي "leopoldo Quintavalle  و پسرش "مسي ميليانو Massimiliano"  بار ديگر به بازسازي سنت ساعت‌سازي ايتاليا از طريق عرضه شاهكارهاي بي نظير در اين زمينه مي‌پردازند و با داشتن تجربه در حيطه توليد توربيليون‌ها و ارايه سيستم هاي جهاني ساعت تقويم‌هاي دايمي، "گراندي سونريز  "grande sonneries،هر سال به طور متوسط يك مدل جديد عرضه مي‌كنند. در قلب ساعت غول پيكر تقويمي دايمي حاوي وزنه اي به اندازه 1/46 كيلوگرم قرار گرفته است كه گوياي پيچيده ترين اقدام شركت در طي دوره اخير است.

  "مگنام اوپس magnum opus"  تركيبي از ويژگي هاي مختلف است كه شامل تقويم دايمي ،ساعت جهاني ، معادله زمان ، شاخص هاي ذخيره نيرو و زنگ ،چرخ دنگ و منطقه البروج سال قمري مي شود. حركات پيچيده مكانيكي با جلوه و شكوه ظاهري ساعت كه ممكن است در ساخت آن نقره ، طلا ، روديوم به كار رفته باشد از هماهنگي بسياري برخوردار است به ويژه آن كه با دست نيز حكاكي‌هايي  روي آن‌ها انجام شده ومزين به "رود كروزيت "rhodocrosite و سنگ هاي قيمتي شده اند.  مدل ""Grand et Petite Sonneries با مخزني بزرگ و شش فنر خرك تراش خورده در قسمت عقربه، جاذبه اي ويژه به ساعت مي‌بخشد. 

  علاوه بر چرخ دنگ توربيليون و ديگر اجزاء اين ساعت مجهز به حرارت سنج و رطوبت سنج است. با توجه به سه خصوصيت اصلي خلاقيت، نوآوري ومنحصر به فرد بودن در توليد ساعت ، اين شركت توانسته است به عنوان توليد‌كننده ساعت هاي لوكس در رأس ديگر مراكز ساعت‌سازي اروپا قرار گيرد و به شهرت چشمگيري دست يابد.


 • نكاتي براي مراقبت از جواهر آلات
  - هنگام حمام گرفتن و يا شتستشوي دست هـا، جـواهر آلات خـود را در بياوريد چون صابون سبب ايجاد لايه نازك روي جواهر آلات ميگردد.
  - با جواهر آلات آشپزي نكـنيـد زيـرا گـرماي شـديد و روغــن موجب صدمه زدن به نگين جواهرآلات ميگردد.
  - همواره پس از آرايش و يا عطر زدن جواهر آلات خود را به تن كنيد.
  - فلزات قيمتي را تنها با يك پارچه ويژه پرداخت و يا پارچه نمدي پاك كنـيـد زيـرا حوله و يـا پارچه به خاطر آن كـه گـرد و غبـار را در خــود دارنـد باعث خراش برداشتن جواهر آلات ميگردند.
  - جواهر آلات را از ضربه، مواد شيميايي، نور خورشيد و گرماي شديد محافظت كنيد.
  - در استخر و يا شستشوي ظروف و يا لباسها جواهر آلات خود را در بياوريـد زيـرا كـلـر سبب تغيير رنگ و يا شل شدن نگين ها ميگردد.
  - جواهر آلات را بمنظور جلوگيري از خراشيده شدن بطور مجزا نگهداري كنيد.
  - نگهداري نقره در يك كيسه در بسته كدر شدن آن را بتعويق مي انــدازد. اما هيچگاه مرواريد را درون كيسه پلاستيكي قرار ندهيد.
  - بهترين روش تميز كردن جواهر آلات استفاده از آب و صابون اندك بهمراه يـك مـسـواك نرم ميباشد.
 • نور و الماس
  با برخورد نور به يک جسم شفاف، بخشي از نور از سطح آن منعکس شده (Reflection) و بخشي ديگر به داخل آن وارد مي‌گردد (Refraction) که هريک بحث جداگانه‌اي دارند.

  Reflection (انعکاس)
  ميزان انعکاس نور از سطح اجسام به دو عامل زاويه تابش و ماهيت جسم بستگي دارد.
  1-    با افزايش زاويه تابش شدت انعکاس نيز قوي‌تر مي‌گردد، بطوري‌که چنانچه زاويه تابش نسبت به خط عمود فرضي صفر باشد، شدت انعکاس به حداقل رسيده و درحالي‌که زاويه تابش به نزديک 90 درجه برسد، ميزان انعکاس به حداکثر خود مي‌رسد.

  2-    همانگونه که نوع و آرايش اتم‌ها موجب بسياري از خصوصيات الماس مي‌باشد در اينجا نيز اين‌گونه پيوند بين اتم‌هاي کربن موجب شدت بالاي انعکاس مي‌گردد. بطورمثال درحالي‌که نور با زاويه صفر درجه (عمود) به سطح شيشه تابيده شود، چيزي در حدود 4% نور منعکس مي‌گردد، اين درحاليست که در حالت مشابه الماس حدود 17% نور را منعکس مي‌کند، بطوري‌که الماس را از نظر شدت انعکاس در بين سنگ‌هاي شفاف در رديف اول قرارداده‌است.

  Luster (جلا)
  Luster که در واقه همان شدت انعکاس نور مي‌باشد در الماس بقدري زياد بوده که آن را پس از جلاي فلزات (MetallicLuster) در رديف دوم قرار داده که به آن در اصطلاح Adamantine  گفته مي‌شود. دليل آن نيز سختي و ضريب شکست نوري بالا در الماس است.
  البته شدت و چگونگي انعکاس نور به يک عامل فرعي، يعني کيفيت Polish نيز بستگي دارد، بدان معنا که گرچه يک جسم مانند الماس توانايي انعکاس زيادي را داشته باشد ولي در صورتي که خوب Polish نشده‌باشد به دليل آن‌که در زمان انعکاس در نظم نورهاي تابيده‌شده اخلال ايجاد مي‌گردد، بنابراين موجب مي‌شود تا سطح آن کدر بنظر برسد (مانند يک قطعه الماس Rough).

  Refraction
  سرعت نور در خلاء 000/ 300 کيلومتر بر ثانيه مي‌باشد، ولي با ورود نور به محيطي ديگر، از آنجايي‌که در اين محيط جديد اتم‌ها و ملوکول‌ها به صورت گاز، مايع يا جامد موجود مي‌باشند از سرعت نور کاسته مي‌شود. مقدار اين کاهش سرعت به تراکم اتم‌هاي اين محيط بستگي دارد، به‌طور مثال تراکم ملوکولي هوا بسيار کم است، بنابراين کاهش سرعت نور در هوا بسيار اندک بوده چنانچه به‌شورکلي سرعت نور در هوا را نيز از همان 000/ 300 کيلومتر بر ثانيه در نظر مي‌گيرند، ولي در محيط‌هاي ديگر مثل آب، شيشه و يا سنگ‌ها از اآنجايي‌که تراکم اتم‌هاي بسيار بالا است، بنابراين کاهش سرعت قابل ملاحظه‌اي داريم.
  به هرحال انسان اين کاهش سرعت را هراندازه هم که زياد باشد با حواس معمول احساس نکرده ولي اثر آن را به‌گونه‌اي ديگر احساس مي‌کنيم که به‌صورت انحراف مسير و يا همان شکست نور مي‌باشد.

  با ورود نور از يک محيط به محيطي ديگر نه تنها سرعت آن کاهش يافته، بلکه امتدا حرکت آن نيز تغيير مي‌کند که دليل آن نيز تاخير زماني در ورود شعاع‌هاي نوري به محيط جديد مي‌باشدو تنها حالتي که نور تغيير محيط داده، کاهش سرعت داده ولي شکسته نمي‌شود حالتي است که نور به صورت عمود به سطح مشترک دو محيط تابيده مي‌شود. از طرفي هرچه کاهش سرعت بيشتر باشد، ميزان انحراف نور بيشتر مي‌گردد. ميزان اين انحراف را مي‌توان با تقسيم کردن سينوس زاويه تابش به سينوس زاويه شکست بدست‌آورد که آن را Refractive Index با ضريب شکست نوري ناميده و با RI‌ نشان مي‌دهيم. البته براي بدست‌آوردن RI ميتوان از تقسيم کردن سرعت نور در محيط اوليه به سرعت نور در محيط ثانويه نيز استفاده کرد.

  ازآنجايي‌که تراکم اتمي هرماده به فرمول شيميايي و ساختار کريستالي آن مربوط شده، بنابراين تراکم اتم‌ها در هر ماده مقدار ثابتي بوده، در نتيجه سرعت نور آن مقدار ثابتي است و در نهايت عدد RI‌ در هر ماده مقدار معيني مي‌باشد، که به اين ترتيب مي‌توان از اين عدد براي شناسايي سنگ کمک گرفت. باتوجه به اين‌که سرعت نور در الماس 124121  کيلومتر بر ثانيه است، ضريب شکست نوري الماس برابر با 417/ 2 مي‌باشد. البته اين عدد يا بطورکلي تمامي ضرايب شکست نوري که در جداول يا کتب براي هر سنگ يا ماده‌اي ارائه مي‌گردد براي نور زرد مي‌باشد. زيرا مقدار شکست هريک از طول‌موج‌هاي نور مرئي در ماده متفاوت بوده و براي جلوگيري از اختلاف در جواب، نور زرد را به عنوان استاندارد براي اندازه‌گيري و تعيين ضريب شکست نوري در مواد انتخاب کرده‌اند. بطورمثال RI نور قرمز در الماس 407/ 2 و RI‌نور بنفش در الماس 451/ 2 مي‌باشد، و از آنجايي‌که نورهاي قرمز و بنفش ابتدا و انتهاي طيف نور مرئي مي‌باشند، اختلاف اين دو عدد که 044/ 0 مي‌باشد مقدار Dispersion سنگ مي‌باشد که با توجه به اين مقدار الماس داراي بالاترين مقدار Dispersion در بين سنگ‌هاي طبيعي مي‌باشد. همچنين در سنگ‌هايي که مانند الماس داراي ساختار Cubic‌ مي‌باشند از آنجايي‌که فاصله يا تراکم اتم‌ها در تمامي جهات يکسان است، نور واردشده فقط داراي يک شکست بوده که به آن Single Refraction يا SR مي‌گويند، ولي در سنگ‌هايي که ساختار غير Cubic دارند، چون فاصله و تراکم اتم‌ها در جهات مختلف بلور متفاوت مي‌باشد، بنابراين بيش از يک شکست داشته که به آن Double Refraction يا DR‌ مي‌گويند.

  با ورود نور از يک محيط رقيق‌تر (از نظر تراکم اتمي) به محيط غليظ‌تر نور شکسته شده و زاويه شکست در مقايسه با زاويه تابش کوچک‌تر مي‌باشد. البته چنانچه زاويه نسبت به خط عمود فرضي کوچک باشد، اختلاف آن با شکست دروني محسوس و زياد نمي‌باشد، ولي با بزرگ‌ترشده زاويه تابش شکست نور نيز بيشتر شده و درنتيجه اختلاف در زوايه مذکور نيز بيشتر مي‌شود و از آنجايي‌که بزرگ‌ترين زاويه تابش بيروني که امکان ورود به محيط دوم را دارد نزديک به 90 درجه مي‌باشد، بيشترين شکست را در اين حالت داريم. حال چنانچه منبع نور را درون محيط غليظ تصور کرده و در اين حالت نور از محيط عليظ به محيط رقيق وارد شود، چون در اين حالت سرعت نور افزايش پيدا کرده بنابراين در اين حالت زاويه شکست بيروني بزرگ‌تر شود. به‌اين ترتيب زاويه شکست بيروني نزديک بخ 90 درجه بوده و اين در حالي است که تابش دروني مربوط به آن به مراتب کوچک‌تر از 40درجه مي‌باشد. پس به اين ترتيب در محيط دروني امکان اافزايش زاويه تابش وجودداشته ولي ازآنجايي‌که در محيط بيرون امکان افزايش زاويه به بيش از 90درجه وجود ندارد، اين تابش‌هاي اخير امکان خروج از محيط غليظ‌تر را نداشته و نور به سمت داخل منعکس مي‌گردد (Total Reflection).  بنابراين آخرين شعاع نور که بيشترين شکست بيروني (نزديک به 90درجه) را دارد يک مرز محسوب شده و در صورتي‌که زاويه تابش دورني کوچک‌تر از آن باشد امکان خروج داشته و چنانچه بزرگ‌تر از آن باشد امکان خروج را ندارند. به اين زوايه‌اي که اين مرز را ايجاد مي‌کند زاويه حد (Critical Angle) گفته مي‌شود. مقدار زاويه حد در الماس 5/ 24 درجه مي‌باشد.

  برگشت نور واردشده به سنگ از Pavilion به سمت بالا نيز در اثر وجود همين زوايه حد مي‌باشد، و فقط چنانچه عمق Pavilion 43% باشد عمده نورهاي واردشده به سنگ پس از رسيدن به Pavilion در بيرون زاويه حد قرار گرفته و درنتيجه به سمت بالا منعکس مي‌گردند، چنانچه عمق Pavilion کمتر از 43% يا بيشتر از آن باشد، به‌هرحال مقدار بيشتري از نور درون زاويه حد قرار خواهدگرفت و درنتيجه از سمت پايين سنگ خارج شده و به سمت بالا برگشت نداشته و نتيجتاً مقدار Brilliancy و Dispersion کاهش مي‌يابد. دليل آن‌که بسياري از Diamond Simulant‌ها به اندازه الماس داراي Brilliancy‌ نمي‌باشند نيز به خاطر پايين‌بودن RI و يا بعکس بزرگ‌بودن زاويه حدشان مي‌باشد. اين خاصيت باعث شده تا چنانچه الماس داراي تراش Brilliant را به صورت Face Down‌ برروي يک خط يا نوشته قراردهيم، اين خط از طريق Pavilion قابل مشاهده نباشد، زيرا نورهاي حامل تصور اين خط امکان خروج از Pavilion‌ را ندارند، اين کار يک آزمايش قديمي براي تشخيص الماس از غيره مي‌باشد که به آن See through effect گفته مي‌شود.

  هرچند اين آزمايش برمبناي زاويه حد کاملاً صحيح مي‌باشد، ولي دو شرط دارد:

  1-    به شرطي اين خط از طريق Pavilion مشاهده نشده که تراش Pavilion سنگ منسب بوده و با حد ايده‌آل فاصله زيادي نداشته باشد، زيرا در غيراين‌صورت همانطور که نورهاي واردشده به سنگ درون زاويه حد قرار گرفته و از Pavilion خارج شوند، دراينجا نيز به دليل نامناسب بودن تراش Pavilion تصوير خط يا نوشته درون زاويه حد قرارگرفته، از Pavilion خارج‌شده و دليلي هم بر الماس نبودن سنگ نمي‌باشد.
  2-    از طرفي سنگ‌هايي مانند Synthetic Rutile، Strontium titanate و Moissanite هم مانند الماس داراي زوايه حد کوچکي بوده و در اين آزمايش خط را نشان نمي‌دهند.
  بنابراين مي‌توان گفت در اين آزمايش چنانچه Pavilion سنگ داراي تراش منسبي بوده و خط از طريق Pavilion مشاهده 
  شود، اين سنگ به احتمال زياد الماس نيست ولي در صورتي‌که خط يا نوشته مشاهده نشود هيچ چيزي اثبات نمي‌شود.

  Nail heed
  هرچند عمق Pavilion حتي کمي بيشتر از 43% باشد مقداري نور از Pavilion خارج مي‌گردد، ولي اين مقدار نور خيلي محسوس نيست، در حدو 46% مقدار خروج نور افزايش يافته و محسوس است و در 48% يا بيشتر مقدار خروج نور آنقدر زياد بوده که تقريباً هيچ برگشت نوري به Table وجودنداشته و بنابراين زير Table وجود نداشته و بنابراين زير Table تماماً تيره ديده مي‌شود که به اين حالت Nail heed گفته مي‌شود.


 • نيمه رسانايي بنام الماس
  شايد به زودى تصور متداول درباره الماس ها، به كلى دگرگون شود. الماس هايى كه به خاطر زيبايى، كمياب بودن و زمان طولانى توليدشان ارزش فوق العاده اى داشتند، امروزه در آزمايشگاه و در مدت زمانى حدود يك ساعت به وجود مى آيند. اينكه اين دگرگونى چه تاثيرى در صنعت جواهرسازى يا قيمت الماس هاى طبيعى در بازار خواهد داشت هنوز در پرده اى از ابهام است. اما درباره نقش اين الماس هاى آزمايشگاهى در تكنولوژى، شايعه هايى برخاسته از مجامع علمى به گوش مى رسد.

  بيشتر از هشتاد درصد از الماس هاى معدنى طبيعى به مصارف صنعتى از قبيل ابزارهاى برش يا مواد ساينده براى تراشكارى و پرداخت ديگر سنگ هاى قيمتى، فلزات، گرانيت و شيشه مى رسند. استفاده از الماس به عنوان نيمه رسانا نيز نيازمند شرايط ويژه اى مثل بالاترين درجه خلوص، بهترين بلورينگى و تعيين اتم ها به لحاظ الكتريكى فعال براى ايجاد گذرگاه الكتريكى در وسيله مورد نظر است.

   اما تمامى الماس هاى طبيعى به خاطر نقص ها، ناخالصى ها و ساختار ضعيف شان براى مصارف الكترونيكى نامناسبند. حتى با اينكه الماس هاى مصنوعى و طبيعى داراى كيفيت جواهرى بسيار ارزشمند هستند، اما ممكن است به خاطر رگه هاى ناچيز ناخالصى ها براى استفاده به عنوان نيمه رسانا مناسب نباشند. در واقع تنها خالص ترين اين سنگ ها در كاربردهاى الكترونيكى پرقدرت از سلفون ها گرفته تا كامپيوترهاى شخصى و خطوط ارتباطاتى قابل استفاده اند.

  به گفته جيمز باتلر (J.Butler)، يكى از شيميدانان محقق در آزمايشگاه تحقيقات نيروى دريايى ايالات متحده، به لحاظ تاريخى سه مشكل عمده سر راه استفاده از الماس هاى طبيعى در كاربردهاى الكترونيكى وجود داشته است. الماس هاى طبيعى هميشه به شكل بازدارنده اى براى استفاده همه جانبه گران بوده اند و يافتن سنگ هاى بزرگ با خلوص كافى نيز بسيار دشوار است. علاوه بر اين هيچ دو سنگى دقيقاً شبيه هم نيستند و خواص منحصر به فرد در هر يك مى تواند مشكلاتى را در مدارهاى الكترونيكى به بار آورد. آخرين مشكل در استفاده از الماس براى كاربردهاى الكترونيكى و كامپيوترى نيز نياز به دو نوع الماس يعنى سنگ هاى نوع n و p براى هدايت الكترونيكى بوده است.

  در دستگاه هاى مجتمع بايد از هر دو نوع الماس نيمه رساناى n و p، استفاده كرد اما الماس هاى نوع n به طور طبيعى وجود ندارند و الماس هاى نوع p الماس آبى، به قدرى نادرند كه هيچ راه مقرون به صرفه اى براى استفاده از آنها پيدا نشده است. به هر حال الماس هاى مصنوعى اين مشكلات را برطرف مى كنند. به گفته رابرت لينارس (R.Linares)، بنيان گذار كمپانى آپولو دياموند براى مثال مى توان با افزودن ناخالصى فلز برون به الماس، نوع P يعنى الماس آبى را توليد كرد. به طور مشابه دانشمندان مى توانند با افزودن فسفر به الماس هاى بى رنگ، الماس نوع n را نيز توليد كنند. ما براى استفاده از الماس به نوع نيمه رسانا در دستگاه هاى الكترونيكى پرقدرت نياز به تركيبى لايه اى از اين دو نوع الماس داريم.
   علاوه بر اين با توجه به اينكه الماس هاى بى رنگ خالص در عمل بيشتر از آنكه رسانا باشند عايق هستند، مى توان لايه هايى از آنها را به اين تركيب افزود.
  امروزه نيمه رساناهاى بسيارى مثل سيليكون در گستره وسيعى از دستگاه هاى الكترونيكى به كار مى روند. اما الماس با توجه به دامنه تغييرات حرارتى و سرعت فوق العاده بيشترش، تنها در مقايسه با خلاء است كه عنوان دومين نيمه رساناى برتر جهان را به خود اختصاص مى دهد. الماس با داشتن چنين ويژگى هايى و به خصوص امروز كه آزمايشگاه قادر به توليد سنگ هاى خالص و ناخالص كنترل شده اند، مى تواند پايه گذار انواع سراسر نوينى از دستگاه هاى الكترونيكى پرقدرت باشد. با اينكه استفاده از الماس در صنايع الكترونيك به چند دهه ديگر واگذار شده است اما به اعتقاد لينارس اين سنگ قيمتى صنايع نيمه رساناسازى را به كلى دگرگون خواهد كرد.

  الماس به طور طبيعى تحت فشارهاى زياد اعماق زمين و در زمانى طولانى شكل مى گيرد. اما در آزمايشگاه مى توان به كمك دو فرآيند مجزا در زمانى بسيار كوتاه تر الماس توليد كرد. فرآيند فشار بالا _ دما بالا (HP HT) اساساً تقليدى است از فرآيند طبيعى شكل گيرى الماس در حالى كه فرآيند رسوب گيرى بخار شيميايى (CVD) دقيقاً خلاف آن عمل مى كند. در واقع CVD به جاى وارد كردن فشار به كربن براى توليد الماس با آزاد گذاشتن اتم هاى كربن به آنها اجازه مى دهد با ملحق شدن به يكديگر به شكل الماس درآيند.

  اين دو تكنيك براى اولين بار در دهه 1950 كشف شدند. به گفته باتلر كه هفده سال روى توليد الماس با استفاده از تكنيك CVD كار كرده است «از آنجا كه پيشگامان توليد الماس بدون فشار بالا در دهه 1950 با تمسخر سايرين از ميدان به در شدند. تكنولوژى CVD هنوز دوران كودكى اش را سپرى مى كند.» هر دو فرآيند قادرند با سرعتى خيره كننده الماس هايى با كيفيت جواهر توليد كنند اما در نهايت اين فرآيند CVD است كه به خاطر كنترل ساده ناخالصى و اندازه محصول براى تكنولوژى هاى الكترونيكى مناسب ترين خواهد بود.
  فرآيند CVD با قرار دادن ذره بسيار كوچكى از الماس در خلأ آغاز مى شود. سپس گازهاى هيدروژن و متان به محفظه خلأ جريان مى يابند. در ادامه پلاسماى تشكيل شده باعث شكافته شدن هيدروژن به هيدروژن اتمى مى شود كه با متان واكنش مى دهد تا راديكال متيل و اتم هاى هيدروژن به وجود آيند. راديكال متيل نيز به ذره الماس مى چسبد تا الماس بزرگ شود. رشد الماس در تكنيك CVD، فرآيندى خطى است، بنابراين تنها عوامل محدودكننده اندازه محصول در اين روش بزرگى ذره ابتدايى و زمان قرار دادن آن در دستگاه است.
  به گفته ديويد هلير (D.Hellier)، رئيس بخش بازاريابى كمپانى ژمسيس، «فرآيند HP HT نيز با ذره كوچكى از الماس آغاز مى شود. هر ذره الماس در محفظه هاى رشدى به اندازه يك ماشين لباسشويى، تحت دما و فشار بسيار بالا درون محلولى از گرانيت و كاتاليزورى فلزى غوطه ور مى شود. در ادامه تحت شرايط كاملاً كنترل شده اى اين الماس كوچك به تقليد از فرآيند طبيعى، مولكول به مولكول و لايه به لايه شروع به رشد مى كند.» گرچه جنرال الكتريك در توليد الماس ها به اين روش پيشگام است و الماس هاى ساخته شده با تكنيك HP HT را براى مصارف صنعتى به بازار عرضه مى كرد اما تا پيش از آنكه كمپانى ژمسيس با ساده سازى اين فرآيند امكان توليد نمونه هايى با كيفيت جواهر را فراهم كند، هرگز آن الماس ها به عنوان سنگ هاى قيمتى به فروش نرسيده بودند.

  امروز هر دو كمپانى آپولو دياموند و ژمسيس الماس هاى جواهرى مى فروشند. اين الماس هاى «پرورشى» با قيمتى بسيار پايين تر از الماس طبيعى به فروش مى رسد. به گفته هلير «كمپانى ژمسيس از سال 2003 الماس هاى مصنوعى را با قيمت يك چهارم تا يك پنجم قيمت نمونه طبيعى به بازار عرضه مى كند كه از لحاظ رنگ، شفافيت، برش و قيراط مشابه سنگ هاى قيمتى طبيعى است. در واقع الماس هاى زينتى مصنوعى بخش كوچك و در عين حال پرسودى از صنعت الماس را تشكيل مى دهند. اين الماس هاى رنگى كه در مقايسه با همتاهاى بى رنگ شان فوق العاده كمياب و در نتيجه بسيار گران بها ترند با توجه به نوع ناخالصى ها در رنگ هاى گوناگون از قرمز و صورتى گرفته تا آبى، سبز و حتى زرد روشن و نارنجى توليد مى شوند. به گفته لينارس: «گرچه آپولو دياموند به زودى الماس هايى به رنگ آبى، صورتى و مشكى را عرضه خواهد كرد اما اين كمپانى با فروش الماس هاى بى رنگ مسير متفاوتى را در پيش گرفته است.» در واقع اين الماس ها مى توانند چنان كيفيت بالايى داشته باشند كه حتى ماشين هاى ساخته شده براى تشخيص سنگ هاى مصنوعى از طبيعى در تفكيك شان از يكديگر دچار مشكل شوند، همان طور كه امروزه برخى از بزرگ ترين الماس فروشان در صنعت نيز به زحمت از پس آن برمى آيند. شباهت فوق العاده نمونه هاى مصنوعى و طبيعى باعث شده است تا تاجران الماس براى تشخيص الماس هاى رنگى مصنوعى از سنگ هاى طبيعى دست به دامن آزمايشگاه هاى الماس بلژيك و ديگر نقاطى شوند كه به طور سنتى عهده دار تجزيه و تحليل و تاييد الماس ها از نظر بزرگى قيراط، رنگ و شفافيت هستند.

   به گفته جف ون روين (J.Van Royen)، يكى از فيزيكدانان شوراى عالى الماس آنتورپ «وظيفه ما حمايت از انجمن هاى الماس با يافتن شيوه هايى براى شناسايى الماس هاى مصنوعى و دست كارى شده است و با تكنولوژى فعلى مان كاملاً مطمئن هستيم كه مى توانيم از پس اين كار بر بياييم. اما با پيشرفته تر شدن تكنولوژى هاى رشد و دستكارى الماس، اين تكنولوژى فعلى ديگر ابزار مطمئنى نخواهد بود.»

  آزمايشگاه آنتورپ و چند تايى ديگر در سراسر جهان براى تشخيص الماس هاى مصنوعى به طور عمده از دو نوع دستگاه استفاده مى كنند. در دستگاه نوع اول با تابش نور به الماس مشخصات طيفى نور جذب يا ساطع شده تجزيه و تحليل مى شود. اگر نشانه هايى از الماس مصنوعى مشاهده شد، آزمايشگاه دستگاه دوم را به كار مى گيرد كه اين دستگاه براى آشكار ساختن ساختار درونى كريستال از نور فرابنفش استفاده مى كند. به گفته ون روين «اين دستگاه ها نقص هاى موجود در الماس را حتى در مقياس ميكروسكوپى يا اتمى نيز بررسى مى كنند. ما در اينجا ساختار هاى رشد الماس را بررسى مى كنيم.» در واقع الماس ها نيز درست مثل درختان داراى حلقه هاى رشدى در اطراف هسته درونى هستند.

   الماس هايى كه در آزمايشگاه توليد يا براى تغيير رنگ دستكارى شده باشند، ساختار رشد متفاوتى از خود نشان مى دهند. بنابراين با اينكه آزمايشگاه ها با استفاده از اين دستگاه ها قادر به تشخيص الماس هاى مصنوعى از طبيعى هستند اما نگرانى عمده در صنعت الماس جايى است كه افراد بدون اين دستگاه ها توانايى تشخيص سنگ هاى مصنوعى را نخواهند داشت. به گفته ون روين «بيشتر مشترى يا حتى جواهرفروشان قادر به بيان تفاوت اين دو نمونه نيستند. با اينكه صنعت الماس هيچ مشكلى با الماس هاى مصنوعى ندارد، آنها مصرانه مى خواهند كه اين نمونه هاى مصنوعى به روشنى برچسبى داشته باشند تا مشترى نسبت به آنچه خريدارى مى كند كاملاً مطلع باشد.» بنا به اظهارات هلير و لينارس هر دو كمپانى ژمسيس و آپولو دياموند در تلاش اند تا اعتبار سنگ هاى پرورشى شان را تضمين كنند. براى مثال روى تمام الماس هاى پرورشى بزرگ تر از يك چهارم قيراط كمپانى ژمسيس، اسم كمپانى و شماره سريالى انحصارى با ليزر حك شده است. همچنين تمام سنگ هاى بزرگ تر از يك قيراط همراه با تاييد نامه رسمى از آزمايشگاه جواهر شناسى اروپا عرضه مى شود. اما به اعتقاد ون روين هنوز اين پرسش باقى است كه آيا تمام توليد كنندگان الماس لزوماً با وجدان هم خواهند بود. به گفته وى «در پايان انتظار داريم الماس هاى مصنوعى جايگاه مخصوص به خودى در بازار را پيدا كنند.» برخى ديگر از دست اندركاران صنعت الماس نيز ديد بهترى نسبت به اين سنگ هاى پرورشى دارند. به گفته مارتين راپاپورت (M.Rapaport)، رئيس گروه راپاپورت، شبكه اى از كمپانى هاى درگير در صنعت الماس «از چشم انداز سياست عمومى، انواع بيشتر محصول، انتخاب هاى بيشتر، قسمت هاى متنوع و رقابت يعنى بازار بهتر. در واقع اين شانس منطقى است كه بتوانيم در آينده اى قابل پيش بينى ابعاد صنعت الماس را دو برابر كنيم.» لينارس معتقد است سرانجام اين ميزان فروش سنگ هاى قيمتى است كه تنها وسيله پايان بخش به اين جدل خواهد بود و بازدهى هاى بزرگ در دل تكنولوژى هاى صنعتى است.

  دورنماى الماس
  ويژگى هاى ذاتى الماس خالص مثل نارسانايى و رسانايى الكتريكى فوق العاده و نيز عنوان سخت ترين و مقاوم ترين ماده شناخته شده در جهان، آن را تبديل به ماده طبيعى مناسبى براى كاربرد هاى صنعتى و الكترونيكى كرده است. به گفته جيمز باتلر «در پنجاه سال آينده تحقيقات شيميايى الماس در آزمايشگاه تحقيقاتى نيروى دريايى ايالات متحده احتمالاً منجر به ظهور لوازم الكترونيكى نوينى خواهد شد كه به راحتى جاى سيليكون به عنوان گزينه اى براى نيمه رساناها را اشغال مى كند

  . به عنوان برخى از كاربرد هاى عملى الماس مى توان به موارد زير اشاره كرد:
  - لوازم الكترونيكى ولتاژ و توان بالا مثل ترن هاى سريع السير.
  - دستگاه هاى فركانس بالا مثل رادار هاى پرقدرت و ايستگاه هاى مخابراتى سلولى.
  - دستگاه هاى ميكرو و نانو الكترو مكانيكى مثل ساعت ها و فيلتر هاى تلفن هاى سلولى.
  - محاسبات كوانتومى مثل موارد مورد نياز در ارتباطات امن.
  - آشكارساز پرتو هاى پرانرژى مثل پرتو سنج هاى پزشكى.
  - اپتيك و ليزر هاى پرقدرت مثل آنچه در كابل و خطوط تلفن يا پنجره شاتل هاى فضايى به كار مى رود.
  - الكترود هاى الماسى مقاوم به خوردگى كه مى تواند محيط هاى آلوده را پاك كند.


 • هفت تکنیک گوهرشناسی
  سنگ ها و گوهر های قیمتی، دنیای متنوع و زیبایی دارند و همین تنوع سبب می شود که گاه در تشخیص این سنگ ها از یکدیگر و نحوه ی استفاده از آن ها با مشکلاتی مواجه شویم. حتی پادشاهان و اشراف نیز گاه با این مشکلات دست و پنجه نرم می کردند تا حدی که عده ای برای اثبات دقت و صداقت خود در تشخیص یک سنگ جان خود را بخطر می انداختند. یاقوت سیاه از سنگ های گران بهایی است که همواره جواهرشناسان و کلکسیونرها برای تشخیص آن با مشکلات زیادی رو به رو می شدند.
   
  • از سالیان دور، روش هایی برای تشخیص چشمی سنگ ها ارائه می شده اما نکته ی قابل توجه این است که ابتدا باید مطمئن شویم سنگی که در دست داریم یک تکه سنگ قیمتی است و با سنگ های معدنی و شیشه ها تفاوت دارد. اگر این سنگ، سخت و شنی باشد نباید آن را یک سنگ قیمتی بشمار آوریم. همچنین اگر نرمی سنگ تا حدی باشد که بتوان شکل و فرم آن را با ابزاری ساده مانند چکش و انبر تغییر داد، مطمئناً این تکه سنگ نیز نمی تواند قیمتی باشد. سنگ های قیمتی معمولا به خاطر شکل کریستالی خود معروف اند و تنها به وسیله ی ساینده ها و دستگاه های برش می توان شکل آن ها را تغییر داد. حتی مروارید که در صنعت جواهر سازی کاربرد بسیاری دارد، سنگ قیمتی به حساب نمی آید. حتی تنه ی درخت فسیل شده هم نمی تواند با وجود درخشش، رنگ و خطوط زیبایی که روی سطح آن وجود دارد در شمار سنگ های قیمتی قرار بگیرد.
   
  • تشخیص سنگ
  • دومین راه و البته مهم ترین راه شناسایی سنگ های قیمتی توجه به میزان سختی آن هاست. شاید تشخیص میزان سختی یک سنگ به تشخیص دقیق نوع آن سنگ منجر نشود اما در هر صورت کمک بسیار زیادی می کند تا بتوان سنگ مورد نظر را در لیست سنگ های احتمالی قرار داد. برای تخمین صحیح سختی سنگ ها باید از وسایل مخصوصی استفاده شود که از الماس بهره می برند. احتمال باقی ماندن آثار خراشیدگی روی سنگ بعد از تست سبب می شود، شیشه های مخصوصی به جای الماس مورد استفاده قرار بگیرند و همین امر از دقت دستگاه شما می کاهد و برای اطمینان می بایست این تست سختی، برای چندین بار تکرار شود.
   
  • تشخیص سنگ

   

  • مرحله ی بعد توجه به این نکته است که آیا بلورهای سنگ کریستالی شما به راحتی در هر زاویه ای ازآن جدا می شوند. سنگ ها ی متفاوت در این ویژگی نیز از یکدیگر متمایزاند و نمی توان به راحتی بلور های سنگ را از آن جدا کرد. سنگ هایی نظیر کوارتز و میکا به راحتی با همین روش قابل شناسایی هستند اما اگر شما نگران آسیب رسیدن به سنگ قیمتی خود هستید می توانید از این مرحله صرف نظر کنید.
  • یکی دیگر از روش های جالب تشخیص سنگ های قیمتی، ایجاد خراشی رنگی روی یک سطح سرامیکی است که رنگ حاصل از این خراش نمایانگر نوع سنگ ما خواهد بود. با مراجعه به جداول علمی و مقایسه ی خطوط رنگی سنگ ها ی مختلف می توانید سنگ خود را از سنگ های دیگر تمیز دهید.

   

  •  
  • تشخیص سنگ
  • شکل کریستالی سنگ ها نیز می تواند نشانه ی چشمی مناسبی برای تشخیص سنگ به شمار آید. استفاده از تجربه و دانش روز دنیا، در این بخش از آزمایش شما بسیار مهم است. شکل اتم ها و مولکول های هر سنگ سبب شده تا سنگ ها اشکالی منحصر به فرد و مخصوص به خود داشته باشند و همین اشکال آن ها را از دیگر سنگ ها متفاوت می سازد.
  • رنگ هر سنگ، از اولین نشانه های تشخیص چشمی هر سنگ به حساب می آید اما باید توجه داشته باشیم که رنگ نمی تواند معیاری قابل اعتماد برای تشخیص باشد. مثلا یاقوت می تواند در طیف های متنوع رنگی یافت شود و همین تنوع رنگ سبب می شود تا یاقوت صورتی ، سبز و یا زرد با سنگ های قیمتی دیگر اشتباه گرفته شوند. حتی سنگ های کریستالی بی رنگی نیز موجودند که شباهت زیادی به الماس دارند و ممکن است ما را در تشخیص دچار اشتباه نمایند.
  چینی ها به شدت در حال کریستال سازی و شبیه سازی هستند و مهمترین بخش تشخیص یعنی تشخیص چشمی را کاملا مورد حمله قرار دادند. ایجاد ناخالصی های غیرهمگن و رنگ های مخلوط شده و پراکنده، حاکی از آن است که بزودی تشخیص بسیار سخت تر خواهد شد. اما از طرف دیگر باید این آرامش خاطر را داشته باشیم که تکنولوژی ساخت سنگ های مصنوعی هرگز نمی توانند نتایج آزمایشات دقیق را تحت تاثیر خود قرار دهند. از سوی دیگر، وسایل آزمایشگاهی نیز روز به روز دقیق تر می شوند.
  • امروزه از اساسی ترین روش های تشخیص سنگ، استفاده از وسایل حرفه ای تست سنگ می باشد. کشف کانی های متنوع و تشابه ظاهری بعضی از سنگ ها بعد از تراش، مشکلات متنوع را در زمینه ارزیابی سنگ های قیمت بوجود می آورد، پیشرفت علم و فناوری در زمینه رشد کریستال های کاملا مشابه به کانی طبیعی و ابداع روش های مختلف بهسازی گوهرهای طبیعی، به این مشکلات دامن زده است.

 • همه چیز درباره استفاده صحیح از جواهر
  1- هنگام حمام گرفتن و یا شتستشوی دست هـا، جـواهر آلات خـود را در بیاورید چون صابون سبب ایجاد لایه نازك روی جواهر آلات میگردد.
  2- با جواهر آلات آشپزی نكـنیـد زیـرا گـرمای شـدید و روغــن موجب صدمه زدن به نگین جواهرآلات میگردد.
  3- همواره پس از آرایش و یا عطر زدن جواهر آلات خود را به تن كنید.
  4- فلزات قیمتی را تنها با یك پارچه ویژه پرداخت و یا پارچه نمدی پاك كنـیـد زیـرا حوله و یـا پارچه به خاطر آن كـه گـرد و غبـار را در خــود دارنـد باعث خراش برداشتن جواهر آلات میگردند.
   5- جواهر آلات را از ضربه، مواد شیمیایی، نور خورشید و گرمای شدید محافظت كنید.
  6- در استخر و یا شستشوی ظروف و یا لباسها جواهر آلات خود را در بیاوریـد زیـرا كلر سبب تغییر رنگ و یا شل شدن نگین ها میگردد.
   7- جواهر آلات را بمنظور جلوگیری از خراشیده شدن بطور مجزا نگهداری كنید.
   8- نگهداری نقره در یك كیسه در بسته كدر شدن آن را بتعویق می انــدازد. اما هیچگاه مروارید را درون كیسه پلاستیكی قرار ندهید.
   9- بهترین روش تمیز كردن جواهر آلات استفاده از آب و صابون اندك بهمراه یـك مـسـواك نرم میباشد.

   


 • همه گردنبندهاي من
   

  از آن جايي كه خانم‌ها به زيورآلات علاقه خاصي دارند و سنگ‌ها هم اين روزها محبوبيت ويژه‌اي دارند، گفتيم خوب است زيورآلاتي از جنس سنگ را به شما معرفي كنيم. جالب است بدانيد كه سنگ‌ها خاصيت درماني هم دارند، مثلا مرواريد سنگ شادي و آمتيس سنگ سلسله اعصاب است. گردنبندهاي اين صفحات كار طراح خوب زيورآلات، بتول رضايي است، حدود قيمت گردنبندها از 30 تا 60 هزار تومان متغير است. گردنبندهايي كه در آن ها نقره به كار رفته است حدود 50 هزار تومان قيمت دارند
   
   

     يك مدل كاملا شيك و سنگين. تيرگي رنگ‌هاي به كار رفته در اين مدل و در كنار هم نشستن رنگ‌هاي تند، اين گردنبند را به يك مدل بسيار زيبا تبديل كرده است. به‌خصوص اين‌كه مي‌توانيد در مهماني‌هاي شب از آن استفاده كنيد. 
   
   

     دختر خانم‌ها  به آن علاقه دارند. به‌خصوص اگر دنبال زيورآلاتي با مهره‌هاي درشت هستند، اين گزينه يك هديه عالي براي آن‌هاست. 
   
   

     مرواريد سنگ شادي‌هاست و اين گردنبند هم با به كار بردن مرواريد و 2 رنگ زيباي سرخابي و آبي در كنار هم يك مدل شاد را به وجود آورده. اين مدل براي دختر خانم‌هاي جوان خيلي مناسب است.
   
   

     لاجورد از سنگ‌هاي محبوب بيشتر خانم‌هاست. آبي تند اين سنگ و رگه‌هاي بي‌نظير طلايي‌رنگش باعث مجلل بودنش مي‌شود. نشستن اين سنگ زيبا در كنار فيروزه‌اي‌هاي به كار رفته در اين گردنبند، اين مدل را به مدلي تك تبديل كرده است.
   
   

     زرد رنگي است كه اسلام به آن توصيه كرده است. اين رنگ شاد و اين گردنبند زيبا را از دست ندهيد. 
   
   

     مدلي با تمام رنگ‌هاي شاد و سنگ‌هاي زيبا. اگر در لباس‌‌تان هر كدام از اين رنگ‌ها به كار رفته است، گردنبند‌ ست آن را در اين عكس پيدا مي‌كنيد. 
   
   

     يك مدل ساده اما شيك و رسمي. از اين گردنبند در مهماني‌هاي رسمي استفاده كنيد. 
   
   

     اگرچه صدف و مرواريد به نوعي جزو جواهرات محسوب مي‌شوند و معمولا جواهرات در مراسم رسمي به كار مي‌روند اما اين مدل با ذكاوت طراح طوري ساخته شده كه مي‌شود آن را به‌عنوان يك همراه هميشگي به گردن داشت و از زيبايي‌اش لذت برد.


 • همه‌ چیز درباره‌ مروارید
  هرگاه‌ سخنی‌ از مروارید به‌ میان‌ می‌آید، تصاویر و نمادهای‌ باشکوه‌ و فوق‌العاده‌ چشمگیری‌ از نمونه‌های‌ کلاسیک‌ جواهر گرفته‌ تا مدل‌های‌ جدید، در ذهن‌ انسان‌ مجسم‌ می‌شود. کسانی‌ که‌ از جواهر مزبور به‌ عنوان‌ هدیه‌ بهره‌ می‌جویند و آن‌ را به‌ افراد مورد نظر تقدیم‌ می‌نمایند، با این‌ اقدام‌ خود، راه‌ را برای‌ استمرار و تداوم‌ چنین‌ سنتی‌ هموار‌ ساخته‌اند. از این‌ رو یک‌ کارشناس‌ مروارید به‌ مؤلفان‌ کتاب‌ «مردم‌ و مروارید» می‌گوید: رشته‌ای‌ از مروارید به‌ خود بیاویزید و سپس‌ به‌ تأثیر آن‌ در وقوع‌ تغییراتی‌ همه‌ جانبه‌ پی‌ ببرید.

  مروارید سمبل‌ عظمت‌ و جاذبه‌ محسورکننده‌ هالیوود به‌ شمار می‌آید. Audrey Hepburn با بازی‌ در فیلم‌ «صرف‌ صبحانه‌ در تیفانی‌» شهرت‌ خود را مدیون‌ استفاده‌ از مروارید به‌ همراه‌ مدل‌ لباس‌ »گیونچی»‌ می‌داند. تنها جواهری‌ که‌ «کریس‌ کلی‌» هنرپیشه‌ فیلم‌ «پنجره عقبی» ساخته‌ هیچکاک‌، خود را به‌ آن‌ آراست‌، مروارید بود. همچنین‌ «رنی‌روسو» در فیلم‌ «تین ‌کاپ‌» و سپس‌ در فیلم‌ گروگانگیری‌، گردنبند مروراید با شکوهی‌ به گردن آویخته بود که‌ تحت‌ تأثیر آن‌ زنان‌ به‌ تقلید از وی‌ پرداختند.

  مروارید سمبل‌ مدل‌های‌ فوق‌العاده‌ شیک‌ و ارزنده‌ است‌. «کوکوچانل‌» طراح‌ پاریسی‌ که‌ با ابداع‌ ترکیبی‌ از رشته‌های‌ مروارید و لباس‌ سیاه‌ رنگ‌ کوتاه‌ اعتبار فراوانی‌ را کسب‌ کرد، می‌گوید: «یک‌ زن‌ به‌ حلقه‌های‌ بی‌شماری‌ از مروارید نیاز دارد.» از ژان‌ کندی‌ اوناسیس‌، نماد دیگر مد، در حالی‌ که‌ مرواریدها زینت‌بخش‌ لباس‌های‌ رسمی‌ و غیررسمی‌ او به‌ شمار می‌آیند، عکس‌هایی‌ متعددی‌ گرفته‌ شده‌ است‌.

  «دایانا وری‌ لند»، سردبیر Vogue در سال‌ ۱۹۶۶ ضمن‌ یادداشتی‌ به‌ کارکنان‌ زن‌ خود این‌ نکته‌ را یادآوری‌ کرد که‌ هیچ‌ چیز نمی‌تواند از نظر زیبایی‌ قابل‌ قیاس با مروارید باشد.

  مرواریدها از محبوبیت‌ بسیاری‌ در نزد اشراف برخوردارهستند. ملکه‌ الیزابت‌ اول،‌ رشته‌های‌ متعددی‌ از مروارید را بر خود می‌آویخت‌ و تمامی‌ لباس‌هایش‌ مزین‌ به‌ مروارید بود، تصاویر وی‌، او را در حالی‌ که‌ مرواریدها زینت‌‌بخش‌ چهره‌اش‌ شده‌اند، جلوه‌گر می‌سازند.

   در کلکسیون‌ مشهور مروارید ملکه‌ اسکاتلند«ماری کوئین‌»، تسبیحی‌ وجود داشت‌ که‌ از ۶۰۰ عدد مروارید ساخته‌ شده‌ بود. «دایانا»، شاهزاده‌ ولز اغلب طوقی‌ از مروارید بر گردن‌ داشت‌.

  مرواریدها سمبل‌ ثروت‌ نیز هستند. در افسانه‌ها آمده‌ است‌ که‌ کلئوپاترا با «مارک‌ آنتونی‌» شرط‌ بست‌ که‌ می‌تواند کل‌ ثروت‌ یک‌ کشور را یکجا ببلعد و برای‌ اثبات‌ گفته‌، شیشه‌ نوشیدنی‌ را که‌ در آن‌ مرواریدی‌ حل‌ شده‌ بود را آشامید. گفته‌ می‌شود کلکسیون‌ مروارید ملکه‌ «ایزابل‌» و دیگر جواهراتش‌ صرف‌ تأمین‌ بودجه‌ سفر کریستف‌ کلمپ‌ به‌ خشکی‌ شد.

  «جک‌ کاریتر» جواهرفروش‌، با فروش‌ یک‌ گردنبند حاوی‌ دو رشته‌ مروارید به‌ قیمت‌ ۱ میلیون‌ دلار، توانست‌ در خیابان‌ پنجم‌ نیویورک‌ در سال‌ ۱۹۱۶ یک پاساژ جواهرفروشی‌ خریداری‌ کند.مروارید سمبل‌ زیبایی‌ طبیعی‌ و ساده‌گی‌ است‌. یک‌ رشته‌ مروارید‌ می‌تواند تی‌‌شرت‌ ورزشی‌ را به‌ یک‌ لباس‌ بسیار شیک‌ تبدیل‌ کند. همچنان‌ که‌ یک‌ رشته‌ مروارید «ساوت‌ سی‌» و «تاهیتی‌» توانایی‌ عرضه‌ مدل‌های‌ پیچیده‌ و جدیدی‌ را دارند.گوشواره‌های‌ مزین‌ به‌ مرواریدهای‌ اصل‌، حتی‌ در نزد ثروتمندترین‌ زنان‌ جهان‌، جزو جواهرات‌ اساسی‌ آن‌ها قلمداد می‌شوند.

  مرواریدها یکی‌ از نعمت‌های‌ طبیعی‌ به‌ شمار می‌آیند.

   جواهراتی‌ که‌ توسط‌ طبیعت‌ پرورش‌ داده‌ می‌شوند و برخلاف‌ کانی‌های‌ دیگر جواهر، نیازی‌ به‌ تراش‌ و پولیش‌ ندارند. آن‌ها در آغاز حکم‌ یک‌ شی‌ء خارجی‌ و یا قطعه‌ شنی‌ را دارند که‌ وارد صدف‌ شده‌ وصدف‌ قادر به‌ بیرون‌ راندن‌ آن‌ها نیست‌. سلول‌های‌ صدف‌ ماده‌ای‌ به‌ نام‌ «ناکر» را برای‌ حمایت‌ بدنه‌ و اجزای داخلی‌ خود در مقابل‌ آن‌ ترشح‌ می‌کند.

  لایه‌هایی‌ از ناکر که‌ بر روی‌ ماده‌ محرکه‌ رسوب‌ یافته‌ و قرار گرفته‌اند پس‌ از دو یا سه‌ سال‌ تبدیل‌ به‌ مروارید می‌شود. مرواریدهای‌ پرورشی‌ نیز به‌ همین‌ صورت‌ به‌ وجود می‌آیند، به‌ استثنای‌ آن‌ متخصصان‌ هم ماده‌ای‌ را درون‌ صدف‌ قرار می‌دهند تا بدین‌ طریق‌ هسته‌ اصلی‌ مروارید موجب‌ شود، ‌ صدف‌ به‌ تحریک‌ آن‌ از خود «ناکر» ترشح‌ کند.

  هرگز نمی‌توان‌ دو مروارید به‌‌طورکامل شبیه‌ به‌ هم‌ یافت‌، بنابراین‌ مقایسه‌ مرواریدهای‌ یک‌ گردنبند، دستبند یا گوشواره‌ از نظر سایز، شکل‌ و درخشش‌ و رنگ‌، نیازمند دقت‌ فوق‌العاده‌ و نگاه تخصصی است. مرکز اطلاعات مرواریدهای پرورشی بر اساس محاسبات موجود، به این رسیده است که تجار مروارید، برای‌ آن‌که‌ بتوانند مرواریدهای‌ به‌طور تقریبی یکسانی‌ را برای‌ ساختن‌ یک‌ گردنبند به‌ دست‌ آورند، باید ده‌ هزار مروارید را مورد بررسی‌ قرار دهند تا از میان‌آن‌ها نمونه‌های‌ مورد نظر را برگزیند.


 • واحدهاي اندازه‌گيري جواهرات
  1) قيراط  Carat :


  واحد اندازه‌گيري بسياري از سنگهاي ارزشمند چون الماس است.

  حدود و تقسيمات آن در جوامع مختلف متفاوت است ولي در استاندارد جهاني هر قيراط برابر 200 ميلي‌گرم يا 0/2 گرم در نظر گرفته مي شود.

  كلمه قيراط از نام دانه درختي به نام كاروب Carob و يا تخم درخت مرجاني آفريقايي به نام كورا Kuara گرفته شده است.

  2) گرم :Gram

  اين واحد براي اندازه‌گيري سنگهاي نسبتاً كم‌ارزش يا شبه گرانبها بكار مي‌رود.

  3) گرين نخود (Grain):

  واحدي است كه براي توزين مرواريد بكار مي‌رود.

  4) انس:

  واحدي معادل 28gr كه براي اندازه‌گيري طلا و فلزات قيمتي بكار مي‌رود.


 • وارث مرواریدهای عربی
  یک افسانه کهن عربی می‌گوید: وقتی‌که ماه کامل بر روی دریای آبی می‌درشخد، صدف‌ها به سطح آب می‌آیند و موج‌ها صدف‌ها را در ‎آغوش می‌گیرند. آنگاه صدف‌ها قطره‌ای شبنم نقره‌ای فام را می‌بلعند و پس از این فرآیند سحرآمیز مرواریدها متولد می‌شوند.

   در طول تاریخ روایات پر رمز و رازی درباره خلق مرواریدها منتشر شده است:

  کشش و جذبه جهانی مروارید همواره توسط تمدن‌های متعدد کهن فرهنگی ایران، عربستان، مصر، یونان، رم، مایاز Mayaz، اینکاها Incas، آزتک Azteec، جزایر آرام جنوب و اتریش مورد توجه قرار گرفته است. هیچ سنگ گرانبهایی در طول تاریخ از چنین محبوبیت جاودانه‌ای برخوردار نبوده به این سنگ با مزیت تکامل ذاتی خود، و بدون نیاز به هیچگونه پرداخت احتمالا اولین شکل پول رایج و جواهر خام بوده که در دادوستدها و مبادلات مورد استفاده قرار می‌گرفته بعدها پس از پیشرف‌های حاصله، مرواریدها به خودی خود بخشی مستقل از تجارت جهانی را به خود اختصاص دادند.

   در تمام طول تاریخ اصل و منشاء مرواریدها موضوع روایات و افسانه‌های متعددی بوده و همواره سایه‌ای از ابهام و راز، چگونگی پیدایش مروارید‌ها را فرا گرفته است. تئوری مکتوب و مستندی در کتاب‌های معتبری وجود دارد که همه و همه بر خلوص تکامل پرستیژ و شکوه این سنگ قیمتی دلالت دارند.

   این مفاهیم در قدیمی‌ترین کتاب‌های کهن مربوط به تمدنهای باستانی دنیا از جمله قرآن مقدس مورد تأیید قرار گرفته. در قرآن مقدس‌ترین کتاب مسلمانان، کتاب پیامبر اکرم حضرت محمد(ص) چنین آمده که «در بهشت مرواریدها در بالاترین مدارج نگاهداری می‌شوند» خدای متعال در اشارات آسمانی زیر بهترین جوایز بهشتی بدین ترتیب وصف می‌شوند:

  میوه درختان بهشت، مروارید و زمرد هستند و افرادی که مجاز به ورود به حیطه این سرزمین قدسی و عالم ملکوتی هستند می‌توانند در چادری از مروارید و جا سنیت و زمرد به استراحت بپردازند و بر سر آنان تاجی مزین به مرواریدهای بی‌نظیر و درخشان ناده می‌شود و ماهرویان زیبایی به مانند مروارید از آنان پذیرایی می‌کنند.

   در تمامی دنیا و اعصار مرواریدها ارتباط تنگاتنگی با هنر و مد داشته‌اند.

  در دنیای سنگ‌های قیمتی، مرواریدها همواره مورد علاقه و توجه شاهان، ملکه‌ها و امپراطورها بوده. مروارید سمبل شکوه و عشق و منحصر به‌فرد است. در گالری‌های جهان در طول تاریخ، با دقت در عکس‌های مربوط به مردان و زنان معروف دنیا، در می‌یابیم که آنان با آویختن مروارید به خود، درصدد آن بوده‌اند که شکوه قدرت و ثروت خود را به همگان نشان دهند. هزاران سال است که بستر آب‌های گرم عربستان بهترین محیط برای رشد صدف به‌شمار می‌رود. صدف‌ها به‌عنوان عضوی از خانواده نرم‌تنان، خود را در بستر کم عمق و پرعلف دریا (محل وفور جلبک‌ها) به گیاهان دریایی می‌چسبانند.

  این صدف‌ها توسط اجسام خارجی شناور در آب مثل ذرات سنگ‌ها، شن‌ها، مرجان‌ها و پوسته‌ها و از طریق لایه‌های داخلی جذب و تغذیه می‌شوند. این ذرات که محرک نامیده می‌شوند و در داخل غشائی قرار می‌گیرند که Pearl Sack نام دارد و توسط ماده‌ای دیگر به نام صدف مروارید پوشیده می‌شود. با گذر هر سال مروارید در داخل لایه محفظ و اصلی رشد می‌کند و این لایه‌های متعدد اطراف مروارید را فرا می‌گیرند. این صدف‌ها دارای تنوع رنگی بی‌نظیری هستند و در آنها شاهد سایه رنگ‌های روشن، صورتی، طلایی، نقره‌‌ای، و سفید و سایر رنگ‌های تیره‌ترین همچون خاکستری، سبز و حتی سیاه هستیم.

  مرواریدها به محض تولد به تدریج از بستر علفی دریا جدا می‌شوند و به بستر مرجانی دریا در طول سواحل عربی می‌چسبند که غنی‌ترین و مرواریدخیزترین بستر دنیا به‌شمار می‌رود. این مناطق مرواریدخیز به دقت توسط غواصان مروارید شناسایی شوند.

   غواصان هر ساله به جستجوی این مرواریدهای ارزشمند و گنج‌های جاوید می‌روند. غنی‌ترین منطقه مرواریدخیز در خلیج‌فارس واقع شده بود و در زمان رونق تجارت مرواریدهای عربی، مشاهده هجوم کشتی بادبانی بزرگ عربی برای معامله این مرواریدها در سه زمان مختلف در طول سال به منطقه بودیم.

  سفر اکتشافی اول با کشتی السفینه Alsafiya در اواخر فروردین آغاز می‌شد و ۴۰ روز به طول می‌انجامید. سفر اصلی با کشتی القوس الود Al Ghos Al Od از اوایل خرداد تا اواخر شهریور به طول می‌انجامید. سفر آخر نیز با کشتی ال رادا Al RADDA و حدود یکماه طول می‌کشید. در دهه ۱۹۳۰ بود که «در دبی» از ۲۰۰۰ کشتی موجود در آن خلیج پهناور، حدود ۳۳۵ کشتی بادبانی فقط به صید مروارید اختصاص داشت. اکنون حدود ۸۰ هزار نفر از طریق مشاغل وابسته تجارت مروارید امرار معاش می‌کنند که در این میان غواصان حقوق بیشتر نسبت به ملوانان می‌گیرند.

  ناخدا سرپرست اصلی کشتی‌های بزرگ بادبانی عربی می‌گوید برای سفر آنی در جستجوی افراد داوطلب است و افرادی که مایل به غواصی هستند به نزد او می‌آیند. بیشتر آنان را دوره‌گردهای بدوی یا کشاورزان مناطق کوهستانی تشکیل می‌دهند. به افرادی که برای غواصی برگزیده می‌شوند، بخشی از دستمزدشان را پیشاپیش می‌گیرند احتیاجات خانواده‌شان را برای مدتی که در دریا هستند، خریداری کنند. در بعضی موارد، غواصان دیده می‌شوند که اغلب کار می‌کنند تا پول‌هایی را که سالانه قرض کرده‌اند و یا قروضی که از نیاکانشان نسل به نسل منتقل شده بپردازند.

  ریسک، خطر و سختی چنین سفرهایی با توجه به آمار مرگ و میر متعدد آن کم نیست. مردان بسیاری بوده‌اند که دیگر از چنین سفرهایی زنده بازنگشته‌اند.

  ناخدا برای خوش یمنی و دعای خیر راه به افرادی۹ پول می‌دهند تا آنان دعای خیر را بدرقه سفرشان کنند. او برای حمایت از کشتی در دریا دستور می‌دهد. به بدنه کشتی چربی و روغن کوسه بمالند و انبار کشتی را از احتیاجاب اولیه‌ای مثل آب، غذا، طناب و … پر کنند.

  در زمان شروع سفر، پرچم سیاه النوف Alnofe را به اهتزاز در می‌آورند. غواصان در حین کار، بسیار کم غذا می‌خوردند تا از بیماری و ناراحتی‌های احتمالی معده در امان بمانند. پیش از غروب همه کارکنان، روی عرشه و در کنار هم غذا می‌خورند چون در پایان روز شایستگی استراحت و آرامش لازم را دارند! گاهی شاهد حضور و تردد بیشتر از ۱۲۰ نفر در فضای ۴۰ فیتی عرضه هستیم که با وجود گرما رطوبت، کمبود فضا، بوی بد دریا و صدف‌های فاسد و نداشتن خلوت شرایطی طاقت فرسا و دشوار به حساب می‌آید.


 • وجود جواهرات از زمان پیدایش انسان
   

  gold existingاز زمان پیدایش بشر، جواهرات در ابتدایی ترین حالت خود و به کمک دانش اولیه استفاده از لباس و ابزار، مورد استفاده قرار گرفته اند. شواهدی که بر اساس جمجمه های کشف شده از کشور چاد واقع در مرکز آفریقا به دست آمده، به حدود 6 الی 7 میلیون سال قبل بر می گردد. این انسان های اولیه ملقب به تومای بودند و اطلاعات زیادی در مورد زندگی آنها در دست نیست اما نکته جالب توجه، وجود نشانه های استفاده از جواهرات در میان این انسانهاست.

  محققان تا چندی پیش بر این باور بودند که توانایی استفاده و ارزش رمزگذاری - تا زمانی که بشر حدود 35 هزار تا 40 هزار پیش که به قاره اروپا مهاجرت کردند- وجود نداشته است، اما حال به نظر می آید که جرقه های خلاقیت، بسیار پیش تر از آن که تصور می شده شکل گرفته است.

  جواهرات پیش از آنکه زبانی به نگارش درآید و یا کلمه ای بر زبان رانده شود وجود داشته اند. در اواخر قرن 18، باستان شناس انگلیسی به نام آرکیبالد کمپ بل کارلیل در مورد انسان های اولیه گفت: اولین خواسته فیزیکی بربرها، زینت بوده است.

  جواهرات نیز مانند هنر و با ارزشی بیش از یک عتیقه، پنجره ای به درون روح بشر است. همچنین آنها یادآور تلخ از آنچه که انسان را از دنیای حیوانات جدا می کند- تمایل به تسخیر جوهر زیبایی، رازهای آن و شناخت این رازها می باشد.

  یکی از قدیمی ترین جواهرات ساخت دست بشر، مهره هایی به نخ کشیده شده از صدف حلزون یا ناساریوس کراسیانوس است که اخیرا کشف شده اند . این جواهرات در غاری به نام بلومبوس واقع در آفریقای جنوبی کشف شده اند و به اواسط عصر حجر حدود 75 هزار تا 100 هزار سال پیش باز می گردد.
  gold existing


  کلمه jewelry از کلمه لاتین joule گرفته شده است و به معنای بازیچه است و کلمه jewel در قرن سیزدهم از کلمه فرانسوی قدیم joule به صورت انگلیسی در آمد. کلمه jewelry را به تمام اشیاء قیمتی مانند ( سنگ جواهر، فلزهای قیمتی، و غیره) که به عنوان زیورآلات استفاده می شوند، تعمیم می دهند. آرگو با ساخت و وارد کردن دستگاه های مختلف گوهرشناسی و گوهرتراشی با کیفیت از کشورهای صاحب نام، تلاش کرده تا در فرآیند تولید جواهرات نقشی پویا ایفا کند.
   
 • وزن الماس قیراط (Carat Weight)
  قیراط، یکی از واحدهای اندازه گیری است که هر قیراط برابر است با 200 میلی گرم یا 2/0 میلی گرم. به یاد دشته باشید اختلاف در سایز کاملاً قابل رویت است (حتی با نگاه غیر کارشناسانه).
  واژه قیراط carat، از کلمه کاروب (carob)، که دانه های گیاهی است و در گذشته برای وزنه از آن استفاده می کردند، گرفته شده.  این دانه ها از نظر وزن و شکل بسیار یکدست می باشند.

   

  برای انتخاب اندازه یا وزن الماس بهتر است، موارد زیر را در نظر داشته باشید:
  1) یک قاعده کلی برای خرید حلقه نامزدی این است که شما برابر با درآمد 2 ماه خود را هزینه کنید، البته این مورد فقط جنبه راهنمایی دارد.
  2) بین اندازه و کیفیت الماس تعادل ایجاد کنید. اگر جواهرات بزرگتر را ترجیح می دهید، شما می توانید نوعی از آن را که از نظر رنگ و خلوص در رتبه پایین تری قرار دارد را انتخاب کنید.
  3) دقت کنید تا پایه ای که برای قرار گرفتن نگین در نظر گرفته اید، اندازه جواهر مورد نظر شما باشد.


 • وزن به قيراط (Carat weight) در سنجش وزن جواهرات چگونه است ؟
  از زمان های بسیار قدیم قیراط واحد سنجش وزن در تجارت جواهرات بوده و اندازه آن از مغز درختی به نام کاروب (carob) و یا بذر درخت مرجانی آفریقائی به نام کورا (Kuara) گرفته شده است.

  اما چون این واحد وزن در مکان های مختلف متفاوت بود از سال 1907 میلادی در اروپا و آمریکا سیستم قیراط متریک (Metric Carat) را برابر 200 میلی گرم یا 2/0 گرم انتخاب و مورد استفاده قرار دادند.

  هر قیراط به 200 واحد کوچکتر تقسیم شده که به آن پوینت (Points) که در اصطلاح فارسی " سوت " میگویند.

  به زبان ساده تر هر یک گرم 5 قیراط است و هر قیراط 200 سوت می باشد
  وزن هم از عواملى است که بر قيمت سنگ اثر مى گذارد و هرچه وزن سنگ بيشتر باشد، قيمت آن هم بالاتر مى رود.

 • وقتي انگشتانه ها قيمتي مي شوند !
  اقلام كوچك نشانه‌هايي هستند حاكي از سبك زندگي! طراح مد "كريستين لاكرويكس Christian Lacroix" سبك زندگي را توانايي افراد در زيبا و دلپذير ساختن زندگي‌شان توصيف مي‌كند. اين موضوع به خصوص در مورد اشياء كوچكي كه در زندگي روزمره به آن‌ها نيازمنديم، مصداق مي‌يابد، به‌ويژه زماني‌كه از مواد قيمتي ساخته شده و طراحي‌شان با عشق و علاقه وافري انجام گرفته باشد. انگشتانه و قوطي مخصوص انفيه‌دان و جانشينان آن، يعني جاسيگاري‌ها، نمونه‌هاي بارزي در اين زمينه به شمار مي‌آيند. 

  1-    انگلستان، حدود 1880، اثري مليله‌كاري شده از نقره. در اين زمان شيشه‌هاي عطر به ابزار خياطي تعلق داشت زيرا از اين دوران به بعد بود كه زنان خوش ذوق و زيبا ديگر جاذبه خود را از دست مي‌دادند. 

  2-    از چپ به راست: طلايي مزين به گارنت- استيل و مزين به ابزار زينتي طلا متعلق به 1900- نقره حاوي ميناكاري- صدف لاك‌پشت- هنر لاك الكل به سال 1900، آثار مزبور در ژاپن تكميل گرديدند، در حالي‌كه در ساخت آنان از طلاي 3 رنگ استفاده شده بود. شركت توليدي گابلر، بزرگ‌ترين توليدكننده انگشتانه در آلمان است. 

  عليرغم ناپديد شدن اين اشياء از صحنه عصر پرآشوب و جنجال كنوني كه در آن فرصت‌ها به سرعت از دست مي‌روند، مي‌توان شاهد دقت و قدرت تخيل هنرمنداني بود كه سعي دارند در قالب طرح‌هاي مختلف، انگشتانه را به عنوان ابزاري كه كاركردي روزانه دارد، عرضه نمايند. به اين علت است كه امروزه انگشتانه‌ها در زمره‌ي اقلام مورد توجه كلكسيونرهاي مشتاق قرار گرفته‌اند. اشياء مذكور به صورت نقره يا طلا موجود بوده و با مرجان و ميناكاري مرصع گرديده‌اند، همچنان‌كه نمونه‌هايي نيز مزين به مرواريد، فيروزه و حتي گنبدي ساخته شده از عقيق، كريستال كوهي، سنگ ماه با آماتيست مشاهده مي‌شوند. حتي انگشتانه‌هايي را مي‌توان يافت كه در ساخت آنان چيني به‌كار رفته است. "مي‌بن Mei Ben " از جمله توليدكنندگان اين نوع انگشتانه مي‌باشد. عاج، شاخ حيوانات، صدف، لاك‌پشت، استخوان، چرم و چوب از جمله ديگر موادي هستند كه در توليد انگشتانه كاربرد دارند. 

  تا زماني‌كه با دست، خياطي يا رفوگري نماييم و براي آن‌كه به نوك حساس انگشت‌هايمان آسيبي وارد نشود، به اين ابزار نيازمنديم. 
  ساخت انگشتانه از اوايل دوران سنگي، حدود 000/30 سال پيش آغاز شد، زماني‌كه شكارچيان از استخوان‌هاي بلند براي دوختن مرواريدهايي كه از عاج ماموت ساخته شده بودند تا چرم، استفاده مي‌كردند. نمونه‌اي از يك انگشتانه كه در قسمت گنبدي شكل، سرپوشي ندارد، مشابه آنچه در نزد خياطان كنوني كاربرد دارد در "هركولانين Herculaneum" يافت گرديده است. 

  رومي‌ها انگشتانه‌هاي برنزي را با خود به مناطق آلپ‌نشين و شمالي بردند و سبب رواج آن در اين نواحي گرديدند. در هر حال، به علت آن‌كه در ساخت انگشتانه بيشتر از فلز مس استفاده مي‌گرديد، رنگ آن جذب دست يا پارچه مي‌شد و اثري از خود بر جاي مي‌گذاشت. 
  1-    انگشتانه‌اي چيني كه با دست نقاشي شده اثري از "مي‌بن MeiBen"، 1740 

  2-    ابزار خياطي در قالبي از تخم اردك قرار گرفته است كه شامل: انگشتانه، قيچي، شيشه عطر، سوزن، كتابي كوچك و قلم، تكه‌اي از كاموا مي‌گردد. 


  "ثوروالد گريف Thorvald Greif" مؤسس تنها موزه انگشتانه جهان، در "كرگ لينگن Creg Lingen‌" معتقد است، سازندگان مس در "كالوگني Cologne" به سرعت در قرن پانزدهم به اين صنعت رونق بخشيدند سپس آنان نوع خاصي از خاك را به مس مايع افزودند و به‌طور غيرمنتظره‌اي فلز برنج را كشف كردند. با اين وجود، شهروندان به جاي قدرداني از آنان، سازندگان زردپوش را طرد كردند زيرا روشي كه در توليد به كار مي‌بردند سبب آلودگي هوا مي‌گرديد. 
  همكاران صنعتگران مزبور در نورمبرگ، از مهارت بيشتري در كار خود برخوردار بودند. سرانجام "پاراسلسوس Paracelsus" كه مدتي با سازنده‌ي انگشتانه زندگي كرده بود دريافت كه فلز "روي" در ساخت "برنج" نقش موثري ايفا مي‌كند. به اين طريق با كشف خود به شهرتي چشمگير دست يافت و راه براي توليد برنج خالص هموار گرديد. به‌ زودي تمامي مناطق جهان، مشتري انگشتانه‌هايي شدند كه در نورمبرگ توليد مي‌گرديد ولي اين شهر به منظور حفظ انحصار توليد قانون خروج سازندگان، انگشتانه را كه اكنون به حرفه‌اي تبديل گرديده بود و شاگردان، مهاجران و اساتيد اين فن، رونق بخش آن محسوب مي‌شدند، تحريم نمود. به اين طريق از رفتن آنان به مناطق ديگر ممانعت به عمل آورد. 
  هنرمندان "نورمبرگ" علاوه بر تزيينات زيبا، انگشتانه‌ها را با ضرب‌المثل‌هاي جالبي كه اغلب ميان خياطان رايج بود، زينت مي‌بخشيدند از جمله: "هيچ دزدي نمي‌تواند عشق و شانس شما را بدزدد." 

  در هر حال مدت 200 سال اوضاع به همين منوال گذشت، اما بعدها، جاسوسان و آدم ربايان به تحريك "ماريا ترزا Maria Theresia" توانستند به راز فلز "برنج" پي برده و آن را در اختيار "وين" (پايتخت اتريش) قرار دهند اما اين حكايت كه طلاساز هلندي "نيكلاس وان بن‌شوتن Niclas Van Benschoten" انگشتانه طلايي را اختراع نموده است، افسانه‌اي بيش نيست و واقعيت ندارد زيرا طلاسازان فرانسوي مدت‌ها قبل به كار توليد انگشتانه‌هاي طلايي مزين به نشان و آرم براي مشتريان خود كه اشراف‌زادگان بودند، اشتغال داشتند. 

  در سال 1583 انگشتانه‌اي حاوي سنگ‌هاي قيمتي و بند كوچك چرمي كه پس از اتمام كار توسط آن جمع شده و كنار گذاشته مي‌شد، براي ملكه "ناوارا Navarra‌" ساخته شد. در قرن 19 شاهد اين نمونه در اشكالي همچون: تخم‌مرغ، ابزار شكستن تخم‌مرغ، كفش‌هاي شيشه‌اي يا جعبه‌هاي ساخته شده از نقره، صدف لاك‌پشت يا بطري‌هاي ساخته شده از چوب هستيد. 

  طرح‌هاي مذكور به علت مفيد بودنشان در هنگام رفوگري، از شهرت خاصي برخوردار بودند. در آغاز قرن 19، نقره‌‌سازي به نام "فردريك- جرج گابلر Friedrich- Georg-Gabler" وارد حرفه توليد انگشتانه شد و به مدت 6 سال در اين زمينه تجربه كسب نمود تا اين‌كه موفق شد به كمك برادرش، شهر "شون‌دورف" را تبديل به بزرگ‌ترين و مهمترين مركز توليد انگشتانه نمايد. آن‌ها بيش از 4000 انگشتانه در قالب 18 سايز توليد نمودند و به سرعت 7 الي 8 ميليون عدد از آن آماده گرديد. هر ماه نيز يك واگن پر از انگشتانه عازم مقصد اصلي يعني روسيه مي‌شد. 

  در انگلستان و فرانسه نيز سنت جمع‌آوري انگشتانه‌هاي تاريخي رايج بود اما در آلمان اين اقدام كمتر متداول به نظر مي‌رسيد. دلايل متعددي بر كيفيت كلكسيون‌ها تاثير مي‌گذارد كه مي‌تواند شامل مضامين، مواد به‌كار رفته و يا حتي كشورها باشد.  1-    انفيه‌دان طلا و جواهرنشان، متعلق به فردريك كبير كه سال 1792 بر روي آن حك شده است. 

  2-    جاسيگاري "آرت‌دكو Art Deco" مزين به عقيق، ميناكاري و الماس اثري از "بوچرون"

  3-    جاسيگاري آرت‌دكو از كهربا، مزين به لاجورد، الماس و امضاي "لاكلوچي Lacloche". 

  گرايش زنان به انگشتانه‌هايي كه به خوبي طراحي شده‌اند را مي‌توان هم‌طراز با علاقه مردان به انفيه‌دان‌ها و جاسيگاري‌هايي بسيار زينتي، قلمداد نمود. در سال 1858 زماني كه "كنت هلموث مولتكي Helmuth Molthe" به نمايندگي از شاهزاده فردريك ويلهلم، 6 نفر از مقامات مشهور را در لندن ملاقات كرد، به هر يك از اين افراد جعبه‌هايي گران‌بها اهدا نمود كه در ساخت‌شان استادي و مهارت بسيار به كار رفته بود، اين واقعه در واقع آخرين دوراني در تاريخ اروپا محسوب مي‌شود كه اهداي قوطي‌هاي كوچك جواهرنشان به عنوان نوعي پاداش سنتي ملي محسوب مي‌گرديد. مدال و نشان‌هاي افتخاري نيز از جمله اختراعات ديگر اين دوران به‌شمار مي‌آيند كه توليد آنان نيازي به استخدام هنرمندان برگزيده نداشت و هزينه ساخت‌شان نيز بسيار كمتر بود. به تدريج قوطي‌هاي گران‌بها، سمبل جايگاه فرد در جامعه و يكي از اقلام تشكيل دهنده كلكسيون‌ها از اواخر قرن هفدهم به بعد، از ارزش ويژه‌اي برخوردار گرديدند و مورد توجه قرار گرفتند. 

  عادت استفاده از انفيه‌دان در اين زمان به اوج خود رسيد و اشراف زادگان متمول دستور ساخت قوطي‌ها و جعبه‌هايي را مي‌دادند كه به طرز هنرمندانه‌اي تهيه مي‌شدند و در ضمن حاوي بخشي نيز ويژه‌ي ذخيره‌ي انفيه و در اصطلاح "تاباتيري Tabatiere" بودند. 

  پاريس در آن دوران قدرت اصلي در صحنه توليد به‌شمار مي‌آمد اگرچه "لودويگ چهارم Ludwig IV" مخالف انفيه‌دان بود و هيچكس در دربار جرأت استفاده از آن را در حضور وي نداشت لذا اين امر شايد يكي از دلايلي باشد كه قوطي‌هاي طلايي به طرز هنرمندانه‌اي با مينياتورهايي از پادشاه يا بانوان محترم و مشهور تزيين مي‌گرديدند تا به اين طريق ماهيت آنان مخفي بماند. 

  در سال 1700 دستور داده شد تا تغييري در كيفيت محصول ايجاد شود. در اين زمان در فرانسه اين امكان وجود نداشت تا در ساخت هر شيء بيش از 1 اونس طلا به‌كار رود، لذا انگشتانه‌هاي عصر مذكور مزين به سنگ‌هاي نيمه گران‌بها، صدف لاك پشت، عاج يا لاك الكل بودند. 

  به نظر مي‌رسيد آنچه در پاريس قيمتي است، در "درسدن Dresden" بسيار ارزان باشد. آگوست ملقب به "استرانگ Strong" به علت عشق وافري كه به هنر داشت بهترين طلاسازان و عاج‌كاران را فراخواند تا اين جواهرات كوچك را بسازند. 

  در اين زمان استفاده از جعبه‌هاي جواهرنشان همراه با زنجير براي نشان دادن موقعيت فرد، مرسوم بود. عصر "ركوكو Rococo"، دوران پيشرفت توليد اين قبيل جواهرات محسوب مي‌شود. هر فردي كه در جامعه از اعتباري برخوردار بود چنين جواهراتي را نيز تحت تملك داشت. گاهي اوقات ارزش توليد آنان، نجومي محاسبه مي‌شد و در اصل در زمره‌ي اشياء كلكسيونرهاي مشتاق قرار مي‌گرفتند. 

  محصولات برلن از اواخر دهه سوم قرن 18 مزين به سنگ‌هاي قيمتي و مينياتورهاي هنرمندانه بويژه توسط "نوبر Neuber" گرديدند. 
  انگلستان نيز در اين زمان شيفته اين قبيل قوطي‌ها بود همچنان‌كه طبقات بورژوا همانند اشراف‌زادگان علاقه وافري به اين‌گونه جواهرات داشتند. اين گرايش منجر به ساخت جعبه‌هايي گرديد كه در ساخت‌شان از نقره، صدف لاك‌پشت استفاده مي‌شد و با درب لاك الكل تزيين شده بودند. مشهورترين آنان توسط برادران مارتين در فرانسه و "جوهان هنريش استراب واسر" در آلمان توليد مي‌گرديد. 

  زماني‌كه اشراف‌زادگان، جعبه‌هايشان كه با مهارت بسياري ساخته مي‌شدند را كنار نهادند، اكثر مردم نيز نسبت به آنان بي‌علاقه شدند، در عوض ساعت‌هاي جيبي طلا و يا روكش شده با طلا، نماد ثروت و قدرت اقتصادي افراد گرديد. 

  همچنان‌كه سيگار‌هاي بزرگ و كوچك، انفيه‌دان‌ها را كنار زده و شهرت يافتند. با اين حال در 30 سال اول اواخر قرن، تصور اين موضوع دشوار بود كه مرد يا زني متشخص پاكتي از سيگار را از جيب درآورده و به كسي سيگار تعارف كنند، در واقع چنين رسمي متداول نبود. در عوض كمابيش جاسيگاري‌هايي كه به طرز زيبايي طراحي شده بودند در جيب سينه لباس، جاي داده مي‌شد. 

  "آرت نووا و آرت دكو" منبع الهام بخش بسياري از جواهرات و اقلامي محسوب مي‌شوند كه به طرز هنرمندانه‌اي ساخته شده‌اند. البته آن‌ها تنها از سنگ‌ها و فلزات قيمتي استفاده نمي‌كردند بلكه تركيبي از لاك‌الكل و صدف‌هاي تخم‌مرغي شكل كه ما آن را در آثار "جين دوناند Jean Duanand" مشاهده مي‌كنيم نيز در آثارشان ديده مي‌شود. 
  آثار دهه بيستم با طرح‌هايي مكعب مانند، سطوح و رنگ‌هاي ويژه خود، جاسيگاري‌ها را بسيار مدرن و جذاب جلوه مي‌داد. رنگ و درخشش حاصل از به‌كارگيري لاك‌الكل از شفافيت و جلاي خاصي برخوردار بود. صدف‌هاي تخم‌مرغي موجود بر روي سطوح درخشان، طرحي چشمگير را به نمايش مي‌گذاشتند. جاسيگاري‌هاي ميناكاري شده و نقش‌‌دار در مجموع بيانگر پيشرفت در ساخت توليداتي شگرف محسوب مي‌شدند. 

  آنان در سال 1910 در آلمان، گاهي اوقات در "فورزيهام Phorzheim" يا توسط "كارل لاستيگ Karl Lustig" اهل وين توليد مي‌شدند و زناني پوشيده، نيمه برهنه يا به‌طوركامل برهنه را در شرايطي دلپذير درحالي‌كه لباس از تن خارج مي‌كردند يا به عنوان برده در بازار در معرض فروش قرار مي‌گرفتند و يا توسط پزشك معاينه مي‌شدند را به تصوير مي‌كشيدند. اگرچه امروزه مشاهده چنين طرح‌هايي چندان تعجب‌آور نيست ولي در آن زمان اين موضوع شايعه شده بود كه بسياري از جاسيگاري‌ها درب ديگري نيز داشتند كه بر ارزش آنان بيش از پيش مي‌افزود.


  1-    هديه خاندان سلطنتي فرانسه "ماري آنتوانت‌" به مادام كامپيان اعطاء نمود. 

  2-    قطعه‌اي تزييني از بيسمارك، صدر اعظم "رايش Reich" كه در ساخت آن از طلا، استفاده شده است و مزين به ميناكاري قرمز و طلايي، بدليجات برليان مانند مي‌باشد و تاجي از الماس به قسمت مركزي آن جلوه خاصي بخشيده است. 

  3-    جعبه‌اي از نقره كه "گاستاو ماهلر Gustav Mahler" به "آلما ماهلر Alma Mahler" در كريسمس 1902 اهدا نموده است، طرح مذكور به "كولومن موسر Koloman Moser" تعلق دارد.


  هم اكنون اين قوطي‌ها با توجه به كاربردهاي مختلف‌شان بار ديگر الهام بخش هنرمندان معاصر به‌شمار مي‌آيند زيرا علاوه بر زنده ساختن هنر گذشته، ارزش هنري اين اقلام كوچك و مفيد بيش از پيش آشكار شده است.    


 • ياقوت سرخ (Ruby)
  وجه تسمیه: ازکلمه یونانی روبنوس به معنای سرخ گرفته شده است.

  فرمول شیمیایی: AL2O3

  رنگ: قرمز(فلز رنگ سازدر یاقوت سرخ ،کروندوم است.)

  جلا : شيشه اي

  سختي : سختی یاقوت سرخ وکبود به جهت کریستالوگرافی بستگی داردودرجهات مختلف متغییر می باشدازاین ویزگی جهت تراش استفاده می شود سختی یاقوت(9)است.

  وزن مخصوص : 4

  ضریب شکست: 1.76-1.77

  كليواژ : ندارد

  سيستم كريستالي : هگزاگونال

  شفافیت : مات، نيمه شفاف، شفاف

  پديده چند رنگي : قوي‌، زرد، قرمز، قرمز بي‌رنگ

  وزن مخصوص:علت زیاد بودن وزن مخصوص آن این است که یونهای اکسیژن بسته متراکمی بوجود می‌آورند که در آن یونهای آلومینیوم در موقعیت اکنائدریک خود با خواص بسیار کم قرار گرفته‌اند.

  محل پيدايش:

  كشور برمه منبع بهترین یاقوتهای سرخ دنيا است. در این کشور یاقوتهای سرخ در سنگ آهکهای دگرگونی يافت مي شود. كشورهاي ديگري مانند كامبوج ، تايلند وسريلانكا ياقوت هايي با کیفیت پایین‌تر از یاقوتهای برمه را دررسوبات آبرفتی بدست آورده اند.

  سرگذشت یاقوت سرخ :

   این‌ سنگ‌ در اروپا در اواخر قرون‌ وسطی ، سنگ‌ مورد علاقه‌ كشیشان‌ بود؛ آن‌ را روی‌ انگشتر می ‌گذاشتند و می‌ گفتند از بهشت‌ آمده‌ است. «یاقوت» بین‌ سنگ‌های‌ قرمز بیشترین‌ خواهان‌ را دارد و با ارزش‌ ترین‌ است. پس‌ از الماس، یاقوت‌ قرمز سخت‌ ترین‌ كانی‌ محسوب‌ می‌شود و در سایزهای‌ بالاتر از پنج‌ قیراط ، از الماس‌ با ارزش‌ تر است. در میان‌ جواهرات‌ به‌ «سلطان‌ سنگ‌ها» شهرت‌ دارد.

  یونانیان‌ اعتقاد داشتند كه‌ این‌ سنگ‌ به‌ صاحبش‌ نیروهای‌ خاصی‌ از جمله‌ سلامتی ، دانش ، ثروت‌ و موفقیت‌ در عشق‌ می‌دهد. همچنین‌ آنها معتقد بودند اگر در سمت‌ چپ‌ لباس‌ روی‌ سینه‌ با سنجاق‌ سنگ‌ یاقوتی‌ بگذارند ، زندگی‌ آنها همراه‌ با صلح‌ و صمیمیت‌ می شبود و اگر سربازی‌ آن‌ را با خود داشته باشد شكست‌ناپذیر می‌ شود.

  فلز رنگساز یاقوت‌ قرمز« كروم» است. امروزه‌ ذخایر یاقوت‌ در برمه، تایلند ، سریلانكا و تانزانیا و معدن‌ جدیدی‌ در ماداگاسكار وجود دارد. به‌علاوه ، یاقوت‌های‌ قرمز را در كشور تولید كننده‌ تراش‌ می‌ دهند. در بازار، انواع‌ یاقوت‌ قرمز بدلی‌ مخصوصاً به‌ شكل‌ شیشه‌ و دوبلت‌ (DOBLET) یافت‌ می ‌شود. سنگ‌ های‌ مشابهی‌ نیز وجود دارد كه‌ رنگ‌ آن‌ مثل‌ یاقوت‌ قرمز است، اما در حقیقت‌ آنها سنگ‌ های‌ گرانبهای‌ دیگری‌ هستند؛ از جمله‌ اسپینل‌(SPINEL)، گارنت‌(GARNET) و نوعی‌ تورمالین‌ قرمز (RED TOURMALINE).

  به ‌تازگی‌ یاقوت‌های‌ قرمز مصنوعی‌ با خواص‌ فیزیكی‌ و اُپتیكی‌ شبیه‌ یاقوت‌ نیز ساخته‌ شده‌ است.

  یكی‌ از نشانه‌ها برای‌ تشخیص‌ یاقوت‌ اصل‌ از بدل‌ آن‌ است‌ كه‌ سنگ‌ ِاصل، اشعه‌ فرابنفش‌ را از خود عبور می‌ دهد و انواع‌ مصنوعی‌ این‌ ویژگی‌ را ندارند.

  یاقوت‌ سرخ‌ یكی‌ از گرانبهاترین‌ سنگ‌های‌ جواهر محسوب‌ می‌ شود.

  یاقوتهای معروف:

  - درشت ‌ترین‌ یاقوت‌ سرخ‌ قابل‌ تراش‌ كه‌ یافت‌ شده‌ 400 قیراط‌ وزن‌ دارد و در كشور برمه‌ كشف‌ شده‌ است.

  - یكی‌ از درشت‌ ترین‌ یاقوت‌های‌ سرخ‌ مشهور جهان‌ «یاقوت‌ سرخ‌ ادوارد» است‌ با وزن‌ 167 قیراط‌ كه‌ در حال‌ حاضر در موزه‌ علوم‌ طبیعی‌ لندن‌ قرار دارد.

  - یاقوت‌ سرخ‌ ریوز(REVEES) با وزن‌ 138 قیراط‌ در ایالات‌ متحده‌ آمریکا است.

  - یاقوت‌ سرخ‌ لانگ ‌استار(LONG STAR) با وزن‌ 100 قیراط‌ در موزه‌ علوم‌ طبیعی‌ نیویورك‌ نیز از معروف ‌ترین‌ یاقوت‌ها هستند.

  - جالب ‌ترین‌ یاقوت‌ سرخ ‌، یاقوتی‌ با نام‌ «صلح» به وزن‌ 43 قیراط‌ است‌ كه‌ چون‌ تاریخ‌ كشف‌ آن‌ در سال‌ 1919 میلادی‌ همزمان‌ با پایان ‌یافتن‌ جنگ‌ جهانی‌ اول‌ بوده‌،‌ آن‌ را به‌ این‌ نام‌ خوانده‌اند


 • يك روز در راسته ساعت فروش‌ هاي بازار
   

  هنوز در فرهنگ خیلی از ما خریدهایی که به سبک سنتی انجام می‌شود طرفداران خاص خود را دارد. این خریدها گاهی بسیار اقتصادی و گاهی دیگر به ضرر خریدار تمام می‌شود. خرید ساعت‌های مچی از راسته ساعت‌فروش‌های بازار یکی از همین نوع خریدهاست که قوانین خاص خود را دارد. این نکات در مورد انتخاب ساعت‌های مردانه و زنانه یکسان است و لازم است که قبل از خرید آنها را بدانید. 

  چقدر هزینه کنیم 
  قبل از هر چیز بهتر است سقف هزینه‌تان را برای خرید ساعت مچی معین کنید. قیمت ساعت در نمایندگی‌های بازار با فروشگاه‌های دیگر آن نمایندگی تفاوت چندانی ندارد و اگر قصد خرید ساعت‌های مارک‌دار را دارید بهتر است این همه راه را تا بازار نیایید. اگر بودجه و هزینه‌تان کمتر از خرید ساعت‌های معروف است یا برندهای معتبر را نمی‌شناسید باید بدانید در این راسته از ساعت ۱۲ هزار تومانی تا ۵۰۰هزار تومانی حق انتخاب دارید. اگر دنبال خرید یک ساعت حرفه‌ای هستید بهترین انتخاب برایتان ساعت‌های سه موتوره است. 

  ساعت‌هایی که غیر از عقربه‌های اصلی، سه عقربه کوچک را درون صفحه خود جا داده است و معمولا یکی از عقربه‌ها نشان‌دهنده کورنومتر، دیگری نشان‌دهنده ثانیه و آخری نیز نشان‌دهنده روز یا شب بودن ساعت مورد نظر است. برای خرید این ساعت‌ها در نمایندگی‌ها باید مبلغی بالای ۱۵۰ هزار تومان پرداخت کنید و بسته به وسع‌تان حتی آن را افزایش بدهید اما ساعت‌های رنگی بند سیلکونی که ‌این روزها بین دختر‌خانم‌های جوان طرفداران بیشتری دارد را می‌توانید در ساعت‌فروشی‌های بازار از ۱۲ تا ۱۰۰ هزار تومان خریداری کنید.

  ساعت‌های مارک‌دار بند فلزی و ساده که رنگ بند آنها سیلور است از ۱۸ هزار تا ۱۶۰ هزار تومان قابل خریداری است. برای خرید ساعت‌های بند طلایی نیز که ‌این روزها حسابی روی بورس بازار هستند باید مبلغی بالای ۵۰ هزار تومان برای یک نوع برند متفرقه پرداخت کرد. 


  گارانتی و خدمات پس از فروش 
  کارت گارانتی مهر و امضا شده و پرسیدن خدمات ارائه شده پس از خرید از سوالاتی است که باید از فروشنده بپرسید. بعضی از نمونه ساعت‌ها دارای شیشه‌های محدب‌شکل یا بندهایی هستند که اگر کارت گارانتی هم داشته باشید تعمیر آنها در صورت نیاز کار ساده‌ای نیست و ممکن است گاهی هزینه‌ای بیشتر از خرید یک ساعت جدید روی دست‌تان بگذارد. 

  قبل از انتخاب آخر دقت داشته باشید که توقع‌تان از ساعتی که انتخاب کرده‌اید چیست و بعد تمام پرسش‌هایتان را راجع به ساعت مورد نظر از فروشنده بپرسید. سوالاتی مثل مقاومت ساعت در برابر آب، قابلیت بند ساعت در مورد تعویض و ترمیم، عمر باتری اورجینالی که روی ساعت وجود دارد، تعویض شیشه ساعت در صورت شکستن. البته توجه داشته باشید که بیشتر گارانتی‌هایی که برای ساعت‌های چینی در نظر گرفته شده‌اند هیچ کاربردی ندارند و تنها برای دلخوشی به مشتری ارائه می‌شوند .  کدام ساعت‌ها بهتر است 

  اگر برند ساعت برایتان مهم نیست و تنها به طرح آن اهمیت می‌دهید باید کمی ‌دقیق‌تر به ساعت‌ها توجه کنید. وزن ساعت اولین موضوعی است که اهمیت دارد و پس از آن جنس و نوع بند. ساعت‌های سنگین بعد از مدتی موجب آزارتان می‌شوند و بندهایی که از فلزهای نامرغوب تهیه شده‌اند با قیمت ارزان‌تر نیز فروخته شده و پس از مدتی باعث ایجاد حساسیت می‌شوند. ساعت‌های بند سیلیکونی امروزه طرفداران زیادی بین جوان‌تر‌ها پیدا کرده‌اند. ساعت‌هایی که با قیمت‌های نسبتا مناسب و ظاهر جذاب مشتری‌های زیادی را جذب کرده‌اند.


 • پاکستان سر منبع جدید سنگ های گرانبهای رنگی
  پاکستان از توان لازم در تجارت سنگ های رنگی برخوردار است. منبعی‌که می تواند انواع سنگ های دست نخورده را عرضه نماید، با این وجود به گفته " امبارین بوکاری " Ambarine Bukharey سفیر جدید انجمن بین المللی گوهرهای رنگی (۵CA )، در پاکستان راه درازی برای دستیابی به این جایگاه باید پیموده شود.

  بوکاری یکی از تاجران سنگ‌های رنگی ذی قیمت وکانی ها در اسلام آباد پایتخت این کشور است. وی در کنگره اخیر ماه فوریه در بانکوک به ICA پیوست. با بازدید از نیویورک در اوایل جولای به عنوان رییس نمایندگان شرکت گروپ ورکینگ استراتژی جمز و جوئلری Gems & jewellery Strategy working سازمان حمایتی که در سال ۲۰۰۴ توسط سهامداران خصوصی انجمن سنگ ها و جواهرات تشکیل شد، منصوب گردید و رییس ICA ، ژوزف منزی Joseph Menzie وی را به عنوان سفیر ICA در پاکستان به رسمیت اعلام کرد. از دید بسیاری از افرادی که در این تجارت به فعالیت مشغولند، پاکستان هنوز یک معماست.

   این وظیفه همه مسئولان است تا از این معما پرده بردارند و به همه نشان دهند که پاکستان در مقایسه با دیگر کشورهای دنیا بیش از حد تصور مالک منابع متنوع سنگ های قیمتی است. در این رابطه بوکاری می گوید: امیدوارم همه دنیا به کمک ما شتافته و در امر حفاری تولید و فروش این ذخایر با ارزش یاری مان نمایند. پاکستان دارای معادن آماتسیت، یاقوت، زمرد، تورمالین، گارنت ( پی روپ Py Rope آلماندین، رودولیت، دیمانتوید Demantoid ، اسپزوریت و هسونیت) توپاز، پریدوت، آکوامارین، اسپینل spinel ، پارگاسیت، دیوپساید، سنگ ماه، سرپنتاین، جید، اپی دوت Epidote ، برلیان صورتی(مورگانیت)، برلیان زرشکی، سفین، زوسیایت، لاپیس لازولا، فیروزه، کانزانیت و دیگر انواع کوارتز است.

  پاکستان هم چنین سرشار از کانی های مختلف است و از این لحاظ می تواند تبدیل به مرکز اکتشاف سنگ های قیمتی گردد و در نتیجه به عنوان یک بازیگر در سطح جهانی، در مقیاسی وسیع تاثیرگذار بماند. در آغاز لازم است در سطح منطقه ای میزان اکشافات و رشد تجارت افزایش یابد.

   بوکاری می گوید: من مطمئن هستم که عضویت تجار در ICA بتواند معرفی ما در سطح جهان به همراه دارد. شرکت ورکینگ گروپ به سرپرستی خانم بوکاری از سوی آژانس دولتی ایالات متحده، مسئول توسعه بین المللی(USAID ) و مسئول توسعه مشاغل کوچک و متوسط، وابسته به وزارت صنایع تولید و نوآوری و ابداع تامین مالی می شود.

   وی هم چنین عضو هییت و انجمن صادر کنندگان جواهر و سنگ های قیمتی در پاکستان است و مشاور دولت در عرصه تجارت جواهر نیز است. هییت نمایندگی شرکت فوق در آغاز ماه ژوئن طی بازدیدی از نمایشگاه JCK در لاس وگاس و مذاکره با نمایندگان انستیتو و آزمایشگاه های سنگ شناسی مشهور ایالات متحده به بحث درباره احتمال همکاری در زمینه های تعیین هویت سنگ های با ارزش و مسایل آموزشی پرداختند. این شرکت قصد دارد تا سطح تعلیم و آموزش های سنگ شناسی را ارتقاء دهد. نمونه آن موسسه سنگ شناسی پیش آور است، که در سال ۲۰۰۱ تاسیس شد.

   با این وجود این موسسه تنها اطلاعات بسیار اساسی و مهم را در زمینه سنگ های قیمتی در اختیار ما قرار می دهد و از تسهیلات کانی برای تست سنگ برخوردار نیست و در نتیجه نمی تواند مدارک لازم را برای تعیین هویت سنگ نمایندگان داشته باشد. در ضمن این موسسه ملاقاتی با مسئولان بانک جهانی در واشنگتن داشته است و از آن ها درخواست کمک های مالی در امر حفاری کرده اند.


 • پاکى (Clarity) و وزن به قيراط (Carat weight) الماس
  - پاکى (Clarity):
  پاکى نشان دهنده ميزان عارى بودن سنگ از عيوب سطحى (blemishes) و داخلى (inclusions) است. عيوب سطحى و داخلى بر پاکى سنگ تاثير مى گذارند و اثر مستقيم بر قيمت سنگ دارند.
  ممکن است با علم بر اين که الماسى عيوب سطحى و داخلى دارد، آن را خريدارى کنيد، چرا که وجود آنها به شما ثابت کرده که سنگ طبيعى است يا از نظر رنگ و پاکى بهسازى (treated) نشده اند.
  در ضمن آنها مى توانند مانند اثر انگشت عمل کنند و مانع تعويض سنگ شما با سنگهاى ديگر شوند البته به شرط آن که عيوب بيرونى و درونى بر جذابيت و دوام سنگ تاثير منفى نگذاشته باشد. پاکى سنگ را نيز با سيستم تدوين شده موسسه GIA درجه بندى مى کنند.
   

  - وزن به قيراط (Carat weight):
  وزن هم از عواملى است که بر قيمت سنگ اثر مى گذارد و هرچه وزن سنگ بيشتر باشد، قيمت آن هم بالاتر مى رود.4 فاکتور تراش، پاکى، رنگ، وزن به قيراط فاکتورهايى هستند که جهت ارزيابى و صدور شناسنامه يک سنگ جواهر الماس مورد استفاده قرار مى گيرند و تاثير مستقيم بر قيمت سنگ مورد نظر دارند و به 4C,s معروف هستند.


 • پاکى (Clarity) چیست ؟
  پاکى نشان دهنده ميزان عارى بودن سنگ از عيوب سطحى (blemishes) و داخلى (inclusions) است. عيوب سطحى و داخلى بر پاکى سنگ تاثير مى گذارند و اثر مستقيم بر قيمت سنگ دارند.
  ممکن است با علم بر اين که الماسى عيوب سطحى و داخلى دارد، آن را خريدارى کنيد، چرا که وجود آنها به شما ثابت کرده که سنگ طبيعى است يا از نظر رنگ و پاکى بهسازى (treated) نشده اند.
  در ضمن آنها مى توانند مانند اثر انگشت عمل کنند و مانع تعويض سنگ شما با سنگهاى ديگر شوند البته به شرط آن که عيوب بيرونى و درونى بر جذابيت و دوام سنگ تاثير منفى نگذاشته باشد. پاکى سنگ را نيز با سيستم تدوين شده موسسه GIA درجه بندى مى کنند.


 • پرفروش‌ترين طرح‌هاي ساعت در سراسر جهان
   


  ساعت‌هاي مچي ستاره‌هاي فيلم، مدت‌هاست كه ديگر برحسب اتفاق و به صورت تصادفي انتخاب نمي‌شوند. از اين رو در شرايط كنوني، تعيين جايگاه طبيعي و هدفمند زيورآلات با بهره‌گيري از ابزار ارتباط جمعي و ستاره‌هاي مشهور سينما، از جمله استراتژي‌هاي مهم بخش تبليغات و بازاريابي به شمار مي‌آيد. 
  جهان همواره در آخرين لحظه نجات مي‌يابد. اين اصل و قاعده تا زماني‌كه جيمزباند و مدير او به حمايت از نوع بشر مي‌پردازند و مانع از نابودي جهان مي‌شوند، قابل اجراست. خوشبختانه اين مأمور مخفي، مجهز به ساعت مچي بسيار دقيقي است كه به كمك آن قادر به مبارزه با افراد شرور است. ساعت او اغلب متشكل از اجزاي مختلفي است كه از جمله مي‌توان به اره مدور (Saw) در قسمت ديواره ساعت و گيرنده تلويزيوني بر روي صفحه آن و دستگاه كنترل از راه دور بمب با فشار يك دكمه اشاره كرد. در صورت بروز هرگونه حادثه، همواره لحظاتي وجود دارد كه مأمور مخفي، ساعت مرگ آفرين خود را به سمت دوربين نشانه مي‌گيرد و در اينجاست كه سازنده ساعت در مركز توجه قرار مي‌گيرد. 

  اين موضوع  به‌طوراتفاقي رخ نمي‌دهد. توليدكنندگان ساعت، براي به نمايش گذاشتن محصولات داراي امضاي خود از طريق بازيگران فيلم‌هاي تلويزيوني يا سينمايي هزينه‌ي قابل توجهي را صرف مي‌كنند. براي نمونه مي‌توان از ساعت "امگا Omega" نام برد كه هم‌اكنون موفق به اخذ گواهي‌نامه‌ي 007 شده است. در فيلم "چشم طلايي Golden eye" جيمز باند براي نخستين بار طرحي اسپرت را از شركتي واقع در بي‌يل سوييس توسط هنرپيشه مشهور "پيرس براز‌نان Pierce Brosnan" به نمايش مي‌گذاشت. او در اين فيلم نقش مأمور مخفي را ايفا مي‌كرد. حال اين مرد باهوش ايرلندي است كه تاريخ را مي‌سازد. 
  در فيلم كازينو رويال، جيمزباند كه "دانيل كرايگ Daniel Craig" بازيگر نقش آن مي‌باشد، اولين نسل ساعت‌هاي مچي امگا را در دست دارد. بر اساس قرارداد، هدف سازنده، ساعت جيمزباند است نه هنرپيشه‌اي كه نقش او را ايفا مي‌كند. به اين علت بر روي پوسترهاي تبليغاتي فيلم‌هاي سينمايي، واژه‌هايي مانند "آنچه كه جيمز باند برگزيده است" مشاهده مي‌شود. امگا نيز به اين تفاوت اهميت زيادي مي‌دهد زيرا پيرس براز‌نان نماينده رسمي امگا محسوب نمي‌‌شود به اين دليل كه در واقع او ساعت "ري‌ورسو Reverso" متعلق به "جاگر لوكولتر Jaeger Le Coulter" را در فيلم "توماس كراون افر Thomas Crown Affair" و مدل "پانراي Panerai" را در فيلم "پس از غروب خورشيد" در دست دارد. در دومين فيلم، زمان‌سنج TTI از "اوريس Oris" نقش مهمي را ايفا مي‌كند. البته "باند" همواره ساعت به دست دارد. 
  بر اساس رمان‌هاي موجود، او مالك ساعت "رولكس اويستر Oyster Rolex" است كه بندي فلزي دارد و ارقام درشت فسفري رنگ بر روي صفحه‌اش نقش بسته است. 

  "ايان فلمينگ Ian Fleming" خالق داستان‌هاي جيمزباند، سعي داشت شخصيت برجسته نقش اول داستان خود را با بهترين محصولات تجهيز كند. بنابراين منطقي است كه مأمور مخفي، ساعتي را در دست داشته باشد كه در اكثر فيلم‌هايش داراي علامت تاج است(مشخصه ساعت رولكس). تنها در دهه 70 و اوايل دهه 80 است كه اين مأمور مخفي، ساعت‌هاي مچي "كوارتز سيكو" را در دست دارد پيش از آن‌كه امگا در سال 1995 جايگزين رولكس شود. ساعت "بريت لينگ تاپ تايم Brit ling top time" نيز در فيلم "تاندر بال Thunder ball" به مدت كوتاهي به نمايش گذاشته مي‌شود.

  نمايش ساعت از طريق فيلم، شيوه متداولي در امر بازاريابي است كه سازندگان ساعت آن‌ را رايج كرده‌اند. در هر حال تبليغ ساعت در فيلم‌هايي نظير باند، استثنا محسوب شده و نمايش ساعت، محدود به صحنه‌هاي كوتاه و اندكي مي‌شود. براي مثال: در سريال جنايي "ميامي وايس Miami vice" ، پليس "ريكاردو تابس Ricardo Tubs" (جمي فاكس Jamie Foxx) ساعت اتوماتيك "پورجگيز Portuguese" متعلق به IWC را در طي روز به‌دست مي‌كند و به هنگام شب از زمان‌سنج "آكواتايمر Aqua timer" متعلق به شركت "شوفاسن Schaffhausen" استفاده مي‌كند. 

  حال اين موضوع كه آيا تبليغ ساعت به اين شيوه مي‌تواند تاثير مثبتي بر ميزان فروش IWC داشته باشد، مطلبي است كه هنوز به خوبي روشن نشده است. در هر حال از نقطه‌نظر اكثر متخصصان بازاريابي، چنين تعبيري تا حدودي ناخوشايند به‌نظر مي‌رسد. آن‌ها معتقدند كه محصول موردنظر مي‌بايست با محيط و شرايط حاكم بر فيلم هماهنگي داشته باشد. در فيلم ميامي وايس به مخفي‌كاري‌هاي دو جاسوس يعني "تابس Tubbs" و "كروكت Crocket" در دنياي تجملات پرداخته مي‌شود و ساعت برجسته و مشهوري همچون پورجگيز هيچگونه همخواني با جو و محيط سرد حاكم بر ميامي ندارد. از طرفي، ساعت ورزشي اكواتايمر سازگاري بيشتري با ماشين‌هاي سريع‌السير و لباس‌هاي غيررسمي دارد و به‌نظر مي‌رسد از سوي جواهري‌ها متقاضيان بسياري داشته باشد.

  ارقام فروش‌، حاكي از نتايج مثبت معرفي مدل‌هاي "سي‌مستر Sea master" متعلق به شركت امگا است كه پس از به نمايش گذاشتن آن‌ها در فيلم جيمزباند، تبديل به پرفروش‌ترين طرح‌هاي ساعت در سراسر جهان شدند. علاوه بر مدل‌‌هاي حقيقي و نمونه‌هايي كه در فيلم‌هاي سينمايي نمايش داده مي‌شدند، شركت "بي‌يل" نيز اقدام به معرفي طرحي جديد كرد و جهت تبليغ آن، فيلم جيمز باند را برگزيد كه در نخستين اكران از فيلم مأمور 007 بر روي صحنه پديدار شد.

  تبليغ افراطي و بيش از حد محصول در فيلم، مي‌تواند نتايج نامطلوبي را نيز به‌بار آورد. نمونه آن سازنده فيلم "كشتي شكسته Castaway" است كه به ساختن فيلم تبليغاتي براي "فداكس FedEx" متهم شد. در واقع شركت تبليغاتي علاوه بر امكان‌پذير كردن دسترسي به 500 كارمند به عنوان نيروي اضافي، هزينه تمامي اونيفورم مورد استفاده FedEx را برعهده گرفت ضمن آن‌كه "تام هانكس Tom Hanks" نيز در چند مرحله طي فيلم به تبليغ درباره شركت مي‌پردازد.

  "فرد اسميت" مسئول فداكس، از جمله افرادي است كه در بخش‌هايي از فيلم به ايفاي نقش مي‌پردازد. متخصصان تبليغاتي معتقدند براي آن‌كه از فيلم‌هاي تبليغاتي نتايج مطلوبي حاصل شود، نحوه استفاده از كالا مي‌بايست به گونه‌اي با صحنه‌ها و روند داستان ادغام شوند زيرا در غير اين‌صورت تلاش‌هاي به‌عمل آمده درباره معرفي محصول، ناكام باقي خواهد ماند.  از جمله ساعت‌هايي كه به اين طريق در معرض تماشاي عموم قرار گرفتند، "پانراي Panerai" است كه در فيلم "سپيده‌دم Day light" به‌كار برده شد. "سيلوستر استالونه Sylvester Stallone" پس از آشنايي با اين ساعت و خصوصيات برجسته آن در اواسط دهه 1990، ده نمونه از اين نوع مدل ساعت را سفارش داد. او از يكي از آن‌ها براي نمايش فيلم استفاده كرد و بقيه را به دوستانش از جمله "دمي‌مور Demi Moore"، "آرنولد شوارتزنگر Arnold Schwarzenegger"، "رابرت دنيرو Robert Deniro" اهدا كرد و نه تنها از اين طريق شهرت و نفوذ بيشتري يافت بلكه بر ميزان فروش پانراي نيز افزود و در واقع سود فراواني را نصيب شركت سازنده كرد. محل فعاليت پانراي در فلورانس بود و در گذشته مسئوليت طراحي ساعت‌هاي بسيار دقيق را براي ارتش برعهده داشت تا اين‌كه استالونه آن را براي تبليغات مناسب تشخيص داد و همان‌طور كه گفتيم او نيز با بازي در فيلم‌هاي متعدد، موجبات درخشش دوباره پانراي را در صحنه تبليغات فراهم كرد، به‌طوري‌كه علاوه بر رشد حيرت‌انگيز درصد فروش، عرضه ساعت‌هاي مردانه را در سايزهاي بزرگ‌تر از حد معمول آغاز كرد. بعدها "جوهان روپرت Johann Rupert" (مالك ريچ مونت Rich Mont) با ديدن اين ساعت در دست استالونه تحت تاثير جذابيت‌هاي آن قرار گرفت و شركت را خريداري كرد و پس از ادغام پانراي با شركت شخصي‌اش، اقدام به عرضه آن دسته از ساعت‌هايي كرد كه بي‌ترديد نظر بسياري از پيروان مد و طرح‌هاي جديد را به خود معطوف كرد، ضمن آن‌كه در فيلم‌هاي تبليغاتي نيز نمايش داده شد. 

  "تورمن"، ساعت‌هاي "تاگ‌هوئر TAG Heuer" را ترجيح مي‌دهد. او از جمله هنرپيشه‌هاي مشهوري است كه براي شركت سوييسي تبليغ مي‌كند. شركت مذكور، علاوه بر تورمن، گروهي از هنرپيشگان پرآوازه چون"برادپيت Brad Pitt" را به دور خود جمع كرده است كه در تبليغ اين مارك تجاري نقش برجسته‌اي را ايفا مي‌كند.
  اين شيوه تبليغاتي، موضوع جديدي نيست. بازاريابي مذكور براي اولين بار در اواخر دهه 1960 در سينما مورد توجه قرار گرفت. در اين دوره هزينه‌هاي توليد فيلم، افزايشي تصاعدي داشت. از اين رو استوديوهاي فيلم‌سازي تصميم گرفتند با استفاده از عناوين تجاري به تبليغ نيز بپردازند. اولين نمايش تبليغاتي به شيوه حرفه‌اي را در فيلم "فار‌غ التحصيل The Graduate" اثر "آلفا رومئو Alfa Romeo" شاهد هستيم كه "داستين هاف‌من Dustin Hoff man" در سال 1967 نقش اصلي را ايفا كرد.

  متخصصان تبليغاتي بر اساس محاسباتي كه انجام داده‌اند معتقدند كه شركت‌ها در سال معادل 4/ 2 ميليارد دلار را صرف آگهي‌هاي سينمايي يا تلويزيوني خود مي‌كنند. در پايان دهه كنوني، موسسه تحقيقاتي "پي‌كيو مديا PQ Media" اين مبلغ را 7 ميليارد دلار ارزيابي كرده است. به گزارش محققان، شركت‌هاي توليدكننده با توجه به موقعيت محصول خود به توليدكنندگان فيلم، چندين ميليون دلار مي‌پردازند تا صرف تبليغ درباره كالاهايشان شود. براي مثال اگرچه شركت‌ها حدود 160 ميليون دلار به سازنده فيلم "روز ديگر مي‌ميرد Die another day" پرداخته‌اند اما هيچكس تمايلي به ذكر مبلغ دقيق ندارد. 

  با توجه به اين شيوه تبليغاتي، صنعت ساعت‌سازي محل مناسبي براي اخذ تصميمات مهم شركت‌هاي سوييسي به‌شمار مي‌آيد. تعجبي ندارد كه بگوييم اگرچه روش فوق در بسياري از كشورها مورد بي‌توجهي و بي‌مهري قرار گرفته است و از نظر قانوني غذغن مي‌باشد، با اين وجود كميته‌هاي ناظر تا حدودي اين‌گونه جريان‌ها را ناديده مي‌گيرند از اين رو ميزان پولي كه صرف تبليغات شده است را به ندرت مي‌توان به‌طوردقيق ارزيابي كرد. در بسياري از موارد، طرح قرارداد واضح به‌نظر نمي‌رسد. در واقع اين شيوه، تبليغ معامله‌اي دو طرفه است و منافع حاصل از آن نيز نصيب هر دو گروه مي‌شود.

  در هر حال، در صورتي‌كه ساعت مچي، مناسب با شخصيت فيلم طراحي شود، علاوه بر تاثير بر صحنه نمايش، بر تعداد مشتريان كالا نيز افزوده خواهد شد. كاربرد اين شيوه‌ به همراه نشر پوسترها و آگهي‌هاي تبليغاتي اثر بيشتري را از خود به‌جاي خواهد گذاشت. در سينما، قبل از شروع فيلم، مدتي به نمايش برخي صحنه‌ها همراه با تبليغات اختصاص مي‌يابد در تلويزيون اختصاص مدت زمان معيني به آگهي با ايجاد وقفه در ادامه فيلم مي‌تواند اثربخشي شيوه مورد بحث را بيشتر سازد.

  به‌طورمعمول، هزينه اين‌گونه تبليغات چشمگير است و نمونه آن مدل‌هاي ساعت "اودمارس پياژه Audemars  Piguet" است كه به‌منظور نمايش در سومين قسمت فيلم "ترميناتور Terminator" طراحي شد. طرح ساعت "رويال اوك‌آف‌شور Royal oak offshore" با همكاري آرنولد شوارتزنگر هنرپيشه مشهور و يكي از طرفداران شركت توليدي "لي‌براسوس Le Brassus"، پي‌ريزي شد. اين ساعت داراي محفظه‌اي به عرض 2/57، طول 61 و ارتفاع 65 /15 ميلي‌متر مي‌باشد كه در ساخت آن تيتانيوم به‌كار رفته است و به علت عملكردهاي متنوع و مختلف، نظر بسياري از علاقه‌مندان سينما را مجذوب خود ساخته است.
  گاهي اوقات حضور يك كالا در فيلم، ارتباط چنداني با اهداف تبليغاتي ندارد اما در عوض نظرات را به سوي جزييات فيلم معطوف مي‌كند. 

  مدل‌هاي حرفه‌اي ساعت از جمله "اسپيدماستر Speed master" كه از سوي "ناسا NASA" براي استفاده در فضا مورد تاييد قرار گرفته‌اند، نقش مهمي در نجات مأموريت آپولو 13 ايفا كردند. به اين منظور از "تام هنكس Tom Hanks" درخواست شد تا به هنگام فيلمبرداري حوادث طبيعي در فيلم مذكور آن را درست كند. مشابه همين شرايط درباره "هوئر موناكو Heuer Monaco" صدق مي‌كند كه در فيلم "لمانز Lemans" استفاده شد. محتواي فيلم علمي-تخيلي به‌نظر مي‌رسد اما هنرپيشه اصلي "استيو مك‌كويين" در نقش راننده ماشين مسابقه، "جو سي‌فرت Joe Siffert" ظاهر شد و از اين طريق توجه بينندگان را به اين ساعت معطوف كرد. 

  در هر مورد، توليدكنندگان به حضور چشمگير كالاهايشان علاقه ويژه‌اي نشان مي‌دادند زيرا پس از نمايش فيلم، تقاضا به ميزان قابل توجهي افزايش پيدا كرده بود. در مجموع، عليرغم پرداخت مبالغ تعيين شده از سوي شركت‌ها جهت تبليغ، به‌نظر مي‌رسيد كه اين نوع آگهي بسيار هزينه‌بر مي‌باشد. بر اساس تحقيقات به‌عمل آمده در آمريكا، شيوه مذكور، سومين روش تبليغ به‌شمار مي‌آيد و در مقايسه با روش‌هاي سنتي، از اثر بخشي بيشتر برخوردار است. بر اساس آمارهاي"BMW" اين توليدكننده‌ي خودرو در صورتي‌كه تمايل داشت به موفقيتي نظير آنچه در فيلم "دنيا كافي نيست The world is not enough" دست يابد، مي‌بايستي حدود 254 ميليون دلار هزينه مي‌كرد. شركت مونيخ حدود 4 ميليون دلار براي تبليغ به شيوه مذكور هزينه كرد. البته مبالغي كه صرف تبليغ در صنعت ساعت‌سازي مي‌شد بسيار كمتر از ميزان مورد نظر است اما تاثير آن بر تبليغات و فروش يكسان مي‌باشد. يكي از دلايل اين امر آن است كه تبليغ محصول از طريق فيلم در مقايسه با شيوه‌هاي سنتي آگهي از جذابيت بيشتري برخوردار است زيرا تبليغ به شيوه مرسوم و عمومي همچون: آگهي‌هايي كه بر ديوار نصب مي‌شوند، پوسترها و تلويزيون اغلب از ديد مصرف‌كنندگان، كسل‌كننده و عادي به‌شمار مي‌آيند.

  حال اگر ساعتي كه در فيلم ديده شده است در عالم واقع وجود نداشته باشد چه رخ خواهد داد؟ هميلتون با اين مشكل پس از نمايش فيلم "سفر در فضا A space odyssey " ‌اثري از "استانلي كوبريك Stanley Kubrick" در سال 2001 رو به رو شد. پس از به پايان رسيدن نمايش اين فيلم در سال 1968، مشتريان بسياري متقاضي اين مدل ساعت شدند، اما امكان دسترسي به آن از طريق خرده‌فروشي‌ها وجود نداشت و به قول هميلتون بر روي كره زمين يافت نمي‌شد. در هر حال نمايش ساعت در فيلم منابع سرشاري را براي توليدكنندگان به دنبال داشت. 

  علاقه‌مندان به "اپوس Epos" افسانه‌اي، هم اكنون مي‌توانند اين ساعت جذاب را خريداري كنند. اين شركت مدل 01-X خود را در نمايشگاه بازل ورلد سوئيس به نمايش گذاشت. ساعت مذكور هم زمان قادر به نمايش 5 منطقه زماني مي‌باشد و توليدكنندگان آن كه بخشي از سواچ گروپ به‌شمار مي‌آيند تعداد طرح‌هاي 01-X خود را محدود به 2001 عدد كرده‌اند. موضوع مورد بحث ديگر در اينترنت، كاربرد مدل‌هاي مختلف ساعت در فيلم‌هاي سينمايي است. به اين معنا كه چه كسي چه ساعتي را در كدام فيلم در دست داشته باشد، به‌طوري‌كه جزييات و خصوصيات آن به‌طوركامل در معرض نمايش قرار گيرد، حتي در صورتي‌كه يك دهم ثانيه قابل رؤيت باشد. براي مثال: از

  ساعت‌هاي هميلتون مي‌توان نام برد كه در بيش از 300 فيلم مورد استفاده قرار گرفتند از جمله مدل "ون‌چورا Ventura" كه الويس پريسلي در سال 1961 در فيلم "هاوايي بلو Blue Hawaii" آن را به دست كرد. 
  ا

  ز مدل‌هاي متفاوت ساعت رولكس در فيلم‌هاي بسيار زيادي استفاده شده است. علاوه بر پيرس براز‌نان، نيكلاس كيج، گوينث پال‌رو، آنتوني هاپ‌كينز همگي از ساعت‌هاي "هول اشتاين Holstein" در فيلم‌هاي خود استفاده كرده‌اند.

  بنابر گزارش‌هاي شركت، ستاره‌هاي پر آوازه سينما تحت تاثير زيبايي و جذابيت مدل‌هاي اوريس قرار گرفته بودند. با اين وجود شانس بخش توليد ساعت در مقايسه با صنعت ماشين در سينما بسيار كمتر ارزيابي شده است زيرا به‌كارگيري ماشين در صحنه‌هاي مختلف فيلم با سهولت بيشتري امكان‌پذير مي‌باشد. بر اساس محاسبات متخصصان بازاريابي، در آينده نمايش كالا تنها محدود به فيلم‌هاي سينمايي نخواهد شد و علاوه بر برنامه‌هاي تلويزيوني از ديگر ابزارهاي ارتباطي نوين نيز بهره‌برداري خواهد شد. قلمرو كالاهاي تبليغاتي مي‌تواند دربرگيرنده توليدات مختلفي از پوشاك گرفته تا تنقلاتي كه توسط مهمانان حاضر در برنامه خريداري مي‌شود، باشد.
  حتي مي‌توان تصور كرد كه ساعت سوييسي استوديو خبري حاوي برچسب و عنوان تجاري شركت توليدكننده است كه قبل از برنامه خبري مشاهده مي‌شود و يا "لارا گرفت Lara Graft" پيش از آن‌كه وارد ماجراي جديدي در دنياي بازي كامپيوتر شود به ساعت مچي خود مي‌نگرد.

   

   

   


 • پیدا کردن بزرگترین الماس صورتی در استرالیا
   
  الماس صورتی، یکی از با ارزش ترین و نایاب ترین جواهرات در جهان می باشد. اخیراً در معدن بزرگ ریو تینتو (Rio Tinto)، واقع در استرالیا، یک الماس 76/12 قیراطی کشف شده است.
  گفتنی است این الماس صورتی رنگ، بزرگترین الماس صورتی تراش نخورده، در این کشور بوده است.
  شرکت آرگیل (Argyle)، واقع در کیمبرلی منطقه ای در غرب استرالیا ، که تولید 90 درصد از الماس صورتی جهان را به عهده دارد، این نمونه الماس فانتزی را بسیار کم نظیر و بی سابقه دانشته است.
  پس از برش این الماس که حدودآ 10 روز زمان می برد، این الماس صورتی رنگ به مناقصه گذاشته می شود. قیمت تخمین زده شده برای این الماس در حدود 20میلیون تا 25 میلیون پوند می باشد.
  ژوزفین جانسون، مدیر شرکت آرگیل، اعلام کرده است که پیدا شدن الماسی با این وزن و اندازه تاکنون بی سابقه بوده و این شرکت پس از گذشت 26 سال، توانسته است یک چنین الماسی از درون خاک بیرون آورد.
 • پیشنهاد زیورآلات
  اگر برای مهمانی‌های رسمی‌تان به‌دنبال زیورآلات سنگین و رسمی می‌گردید با ما همراه باشید.
   
      
  رنگ و انحنای روی سنگ‌های این گوشواره‌ و گردنبند آن را از لیست زیورآلات رسمی شما خط می‌زند. بر عكس اگر به‌دنبال مدلی همه جا پوش می‌گردید و دوست دارید كه همیشه از زیورآلات استفاده كنید، این ست برای شما درست شده. نوع زنجیر آن شبیه طرح‌های زیر خاكی است. 
   
    این طرح از مدل‌های كاملا مشابه جواهرات است. به دلیل مستطیل شكل بودنش به یك گزینه رسمی شبیه‌تر است تا مدلی همه جا پوش. در عین حال سادگی‌اش به كار خانم‌هایی می‌آید كه از مدل‌های شلوغ خوش‌شان نمی‌آید.
   
   این دستبند می‌تواند به بخشی از تیپ شما تبدیل شود، آن هم در یك چشم به هم زدن. نوع طراحی آن مناسب برای دخترخانم‌هایی است كه دنبال طرح‌های متفاوت و جدید می‌گردند. 
   
  این دستبند جزو همان‌هایی است كه طرح طلایی رنگ دارند. ساده است اما در عین سادگی همراه شدنش با سنگ‌های طرح جواهر نوعی حالت مجلل بودن به آن می‌دهد. به هیچ وجه در مهمانی‌های غیررسمی از آن استفاده نكنید. 
   
   یك مدل خیلی شیك كه برای تمام سنین متناسب است. حلقه‌های استفاده شده در ساختش آن را از خشك بودن درآورده اما از رسمیتش كم نكرده. معمولا طرح‌های طلای سفید در كنار لباس‌های مشكی خودشان را به‌خوبی نشان می‌دهند.
   
   برای دختر خانم‌های جوان مناسب نیست اما به كار خانم‌ها می‌آید به‌خصوص كه سنگ قهوه‌ای به كار رفته در آن حالت رسمی‌اش را 2 برابر می‌كند. اگر لباس‌تان رگه‌هایی از كرم یا قهوه‌ای داشته باشد همه‌چیز با هم هماهنگ است

   


 • چه ساعتی برای سال نو خریداری کنیم
  اگر به فكر هدیه خریدن برای عزیزی هستید یا می‌خواهید پس از یك سال سخت به خودتان هدیه بدهید، نگاهی به مچ دست‌تان بیندازید و زمان را به زیبایی هر چه تمام‌تر به دستان‌تان هدیه دهید. سعی كنید هنگام خرید ساعت، هوشمندانه‌تر عمل كنید تا یك ساعت مناسب و زیبا روی دست‌تان به مانند ستاره‌ای بدرخشد. 

   
  اگر به دنبال كیفیت هستید 

  كاترپیلار: از سال 1998 شركت كات در زمینه تولید ساعت با دیگر رقبای بازار ساعت وارد كار با دیگر كشورها شد كه از ابتدای سال 1380 به‌صورت جدی‌تری فعالیت خود را با كشور ایران با محصولات متنوع اسپرت- ورزشی و جوان‌پسند شروع كرد. ویژگی كه این مارك را نسبت به دیگر مارك‌های رقیبش متمایز می‌كند، استفاده از مواد تركیبی است كه متشكل از استیل خالص پلی‌كربنات و سیلیكون در رنگ‌های متنوع و زنده با طراحی قوی است. كیفیت بالای این محصولات از مشخصات كاملا برجسته این مارك است. 
   
   
  كاشت نگین روی استیل 

  زنانه رویال: همیشه استفاده از سنگ در تولید زیورآلات رواج داشته است اما كاشت نگین روی بدنه استیل بسیار كار مشكلی است. سال‌های گذشته این امر غیرممكن بود ولی با توجه به پیشرفت تكنولوژی امروزه بسیاری از ساعت‌ها  به‌خصوص زنانه با تزئین‌هایی مثل نگین، سنگ و... عرضه می‌شوند. معمولا ساعت‌های نگین‌دار نسبت به دیگر ساعت‌ها قیمت بالاتری دارند به‌خصوص اگر بدنه ساعت هم طلایی باشد.       
  اگر به دنبال ظرافت هستید

  ماوی: ساعتی زیبا و سبك، برای بانوانی كه خواستار ظرافت و زیبایی در یك محصول هستند، طراحی شده است. بدنه استیل ضد‌زنگ با روكش طلایی و به كار گرفتن نگین‌های با كیفیت بالا كه در برابر ضربه مقاوم هستند، خود گواه خاص بودن این ساعت است. 
   
   
  آمدن از اسپانیا 

  ویسروی: این برند در كشور اسپانیا طی سال‌های 2008 تا 2011 شهرت جهانی یافته و استانداردهای متعدد و بین‌المللی در حوزه كیفیت ساخت و طراحی با استیل را در رزومه افتخارات خود دارد. وسیروی در زمینه تبلیغات بین‌المللی نیز پا را فراتر از سایر رقیبان نهاده است و از سال 1997 میلادی با اسپانسرینگ چهره‌های ماندگار اسپانیایی زبان كارنامه درخشانی بر جای گذاشته است. 
   
   
  تركیب زیبایی با كیفیت 

  هوگو باس: تلفیقی از زیبایی و كیفیت با بدنه استیل ضد‌حساسیت و شیشه ضد‌خش كه در برابر ضربه مقاوم است. این مدل ساعت سوئیسی با 2 نوع طراحی نگین‌دار و ساده در رنگ‌بندی متنوع كه با سلیقه‌های مختلف همخوانی دارد، عرضه شده است.  
   
   
  مجموعه‌ای از برلیان

  كریستینا: ساعت بسیار زیبای سوئیسی با طراحی زیركانه و مدرن كه از انواع برلیان شناسنامه‌دار كه دارای برش گرد بوده برای زینت دادن ساعت استفاده شده است.  این نوع برش برلیان یكی از بهترین و مهم‌ترین برش‌ها در دنیای جواهرات است كه علاوه بر آن، طراح در صفحه ساعت از صدف 2 لایه استفاده كرده است. این مدل ساعت در 2مدل پر نگین با 66 برلیان و كم نگین با 24برلیان با 2 نوع بند فلزی و چرمی با رنگ‌بندی متنوع موجود است. 


 • چگونه از جواهرات مزين به الماس مراقبت کنیم ؟
  با وجود آن‌كه الماس يكي از سخت‌ترين مواد طبيعي به‌شمار مي‌آيد، پس از نصب بر روي يك انگشتر، گردنبند و يا هر چيز ديگر، تاحدودي آسيب‌پذير مي‌شود. در صورتي‌كه هنگام تميز كردن، احتياط لازم را به خرج ندهيد به الماس آسيب مي‌رسانيد.

   


  در اين مقاله چگونگي تميز كردن بدون آسيب رساندن به جواهر به شما آموزش داده مي‌شود. 

  1-    تميز كردن الماس 

  براي اين كار از يك برس نرم و آب و صابون استفاده كنيد، در صورت در دسترس نبودن برس خاص، براي تميز كردن جواهرات برس‌هاي ابرو يا رژ لب را به كار ببريد زيرا آن‌ها نرم و كوچك هستند. 

  2-    پيش از آغاز به كار، محلولي از آب گرم و ماده‌ي شوينده را آماده كنيد. آن را داخل كاسه‌اي بريزيد و انگشتر يا گردنبند خود را داخل آن قرار دهيد. برخي جواهرفروشي‌ها از محلول رقيق شده‌ي آمونياك براي تميز كردن جواهرات استفاده مي‌كنند. آسان‌ترين روش براي شما افزودن مقداري مايع شيشه‌شور به آب داغ است. حرارت آب، چربي موجود بر روي جواهرات را از بين مي‌برد. 

  3-    به مدت چند دقيقه جواهر را در آب داغ غوطه‌ور كنيد سپس آن را با برس نرم بشوييد. يك مسواك قديمي و كاركرده مفيدترين ابزار است. از آنجايي‌كه ذرات چربي و آلودگي در قسمت‌هاي زيرين تجمع مي‌كنند، اين بخش‌ها را با دقت تميز كنيد. 

  4-    شستشو با آب 

  براي آبكشي از يك صافي استفاده كنيد. 

  5-    پس از آبكشي، از پارچه‌اي تميز براي خشك كردن جواهرات استفاده كنيد. 

  نكته 

  •    جواهرات مزين به الماس را حداقل يكبار در سال مي‌بايستي نزد جواهرساز حرفه‌اي برد. او پايه‌هاي نصب كه الماس‌ها بر روي آن‌ها قرار مي‌گيرند را به دقت بررسي مي‌كند. با اين كار ديگر نيازي نيست كه نگران افتادن و سست شدن سنگ‌ها باشيد. 

  •    برخي از فروشگاه‌ها مواد خاصي براي شستشوي جواهرات دارند. در صورت خريداري، با دقت نحوه‌ي كاربردشان را مطالعه تا اطمينان حاصل كنيد كه براي جواهرات مورد نظر شما مناسب هستند. روش‌هاي استفاده و هشدارها را نيز به دقت بررسي كنيد. 

  •   درصورتي‌كه از جواهرات خود به مدت طولاني استفاده نمي‌كنيد، آن‌ها را مي‌بايستي در جعبه‌اي جداگانه، دور از جواهرات ديگر نگهداري كنيد. به خاطر داشته باشيد كه هر يك از جواهرات را در جعبه‌ي مخصوص خود قرار دهيد. در نتيجه از جواهرات مزين به‌ الماس در برابر آسيب‌ديدگي و خراشيدن ديگر جواهرات محافظت به عمل آورده‌ايد. 
  •    به خاطر داشته باشيد كه تصميم‌گيري در خصوص انتخاب نوع پاك‌كننده به شما بستگي دارد و تنها راه افزايش درخشش جواهرات، تميز كردن آن‌هاست. 

  هشدار 

  •    هنگام تميز كردن جواهرات، هرگز سنگ را با انگشتانتان لمس نكنيد و انگشتر يا گردنبند را از گوشه‌هايش بگيريد. 
  •    هنگام انجام حركات ورزشي از جواهرات مزين به الماس استفاده نكنيد، با اين كار از آلودگي و خراشيده شدن آن‌ها جلوگيري به عمل آورده‌ايد. 
  •    الماس‌هاي رنگي هرگز نبايد در معرض تماس با پاك‌كننده‌هاي خانگي، نظير سفيدكننده‌ها قرار گيرند زيرا آن‌ها نه تنها موجب تغيير رنگ الماس بلكه پايه‌ي نصب جواهر نيز مي‌شوند. 
  •    به دليل حركات روزانه‌ي بدن، الماس‌هايي كه بر روي جواهرات نصب هستند چرك و كثيف مي‌شوند همچنين به خاطر داشته باشيد كه حتي در صورت عدم استفاده، جواهرات شما گرد و خاك را به خود جذب خواهند كرد. 
  •    چربي‌ موجود بر روي پوست بدن از جمله عواملي است كه بر روي الماس‌ها تاثير منفي مي‌گذارد. اين امر موجب تجمع چربي و آلودگي در نتيجه از بين رفتن درخشش الماس مي‌شود. 
      


 • چگونه حساسيت به بدليجات را از بين ببريد؟
   براي اولين بار در ايران، مجله ای با استانداردهای جهانی در حوزه سلامت، تغذیه و آشپزی، تناسب اندام ، بهداشت پوست و مو، روان شناسی و مهارت های زندگی، سلامت مادر و کودک، سلامت سالمندان، مشاوره پزشکی و ... سیب سبز را همزمان با کیوسک های مطبوعاتی در داروخانه ها و کلینیک های پزشکی و سوپر مارکت ها هم عرضه می شود.

   

   
  چرا پوست‌تان سبز مي‌شود؟

  ساده‌ترين نوع واكنش بدن به لوازم تزئيني و جواهرآلات، سبز تيره يا سياه‌شدن پوست ناحيه در تماس با اين لوازم است اما خيال‌تان راحت باشد، اين تغيير رنگ ناشي از حساسيت و حساس‌شدن پوست شما نيست. دكتر «ديويد هرشتال»، متخصص پوست و مو در مركز دانشگاهي «لودردال» مي‌گويد: «زيورآلات، به جز زيورآلات ساخته شده از طلا، با اكسيدشدن اين حالت سبز شدن را در پوست ايجاد مي‌كند. جواهرآلات طبيعي، مثل طلاي 18عيار، بسيار كمتر دچار اكسيدشدن مي‌شوند و براي همين شما معمولا اين روند را با آن‌ها نمي‌بينيد.» اين پزشك متخصص مي‌گويد: «در تابستان‌ها اين وضعيت شديد‌تر است، زيرا در تابستان پوست بيشتر عرق مي‌كند و نمك موجود در عرق بدن اين روند را تشديد مي‌كند.» دكتر هرشتال براي شما يك توصيه مهم دارد: «اگر گردنبند مسي‌تان را دوست داريد يا از گردنبند‌هايي با تركيب فلزي، غيراز طلا استفاده مي‌كنيد، در زمان رفتن به باشگاه ورزشي يا بودن ساعت‌ها زير آفتاب، از آن‌ها استفاده نكنيد.»      مواظب باشيد نميريد

  يك نكته بسيار مهم در مورد واكنش‌ها نسبت به زيورآلات واكنش بدن به لاتكس است. لاتكس ماده‌اي است كه به‌طور معمول در بخش‌هاي غيرفلزي جواهرآلات به كار گرفته مي‌شود. البته موادي كه براي ساخت لاتكس به كار گرفته مي‌شوند، حساسيت‌هاي ساده پوستي را رقم مي‌زنند اما واكنش به لاتكس كه بسيار شيوع كمتري دارد بسيار خطرناك است و حتي مي‌تواند جان فرد را در خطر قرار دهد. واكنش به لاتكس مي‌تواند باعث افزايش ميزان ضربان قلب، كاهش شديد فشار خون يا  سخت تنفس كردن و درصورت درمان نشدن حتي به مرگ بينجامد. اگر احساس كرديد كه با استفاده از يك وسيله تزئيني دچار مشكل جسمي در قلب و تنفس شده‌ايد فورا آن وسيله را از بدن خود دور كنيد و به پزشك مراجعه كنيد.      وقتي كل بدن‌تان پر از جوش مي‌شود

  نوع شديد‌تر واكنش به جواهرآلات كه شامل واكنش پوستي و ايجاد حساسيت است، ‌عموما به دليل وجود نيكل‌ در زيورآلات تزئيني است. در واقع اكثر مشكلات را همين نيكل موجب مي‌شود. اين واكنش سن و سال نمي‌شناسد و معمولا 12 تا 48 ساعت بعد از آن‌كه براي نخستين‌بار از زيورآلات نيكل‌دار خود استفاده كرديد، رخ مي‌دهد. واكنش پوستي ممكن است شامل جوش‌هاي قرمز خارش دار باشد يا حتي كهيرهاي حاوي مايع تشكيل شود. به‌طور معمول اين واكنش‌ها فقط در ناحيه‌اي از پوست كه با آن زيورآلات تماس داشته ايجاد مي‌شود. اما گاهي هم ديده شده است كه واكنش در تمام نقاط بدن ايجاد مي‌شود. اگر واكنش شديد نسبت به نيكل در بدن شما ايجاد شود، ممكن است هر بار كه از يك زيورآلات حاوي نيكل استفاده كنيد در كل بدن‌تان واكنش‌هاي پوستي شديد داشته باشيد.
   
      مداد نيكل‌ياب‌بخريد

  اما اصلا اين نيكل چي هست و چه شكلي است؟ نيكل يك فلز سفيد ـ نقره‌اي رنگ است كه در طبيعت يافت مي‌شود و همراه با ساير فلزات مي‌شود تا زيورآلات را بسازد براي مثال از تركيب نيكل و آهن براي ساخت استيل مقاوم استفاده مي‌شود. ساير موارد استفاده از نيكل در زندگي روزمره انسان‌ها عبارت است از: زيپ‌ها و دكمه‌هاي لباس‌ها، بند و گيره جواهر‌آلات و گيره‌هاي لباس‌هاي زنانه.     وقتي به زيپ شلوار حساسيت داريد

  اگر متوجه شديد كه بدن شما نسبت به اين موارد حساس است و مثلا در محل دكمه يا زيپ لباس‌تان يا در زمان استفاده از زيور‌آلات فلزي دچار مشكل شديد بايد حتما به فكر جانشين‌كردن اين وسايل باشيد. استفاده از مداد پلاستيكي و فلزي كه بالايه كامل رنگ، پوشيده شده باشند يا حاوي نيكل نباشند يك گزينه خوب است اما اگر به زيورآلات غير طلا علاقه زيادي داريد و نمي‌دانيد چه نوع زيورآلاتي را بايد خريداري كنيد يك راه ساده در دسترس شماست؛ يك كيت آزمايش نيكل بخريد. اين كيت‌هاي آزمايش كه برخي از آن‌ها به شكل مداد هستند با ماليدن به زيورآلات به شما نشان مي‌دهند كه اين زيورآلات نيكل دارند يا نه.      چه مدتي از بدليجات استفاده ‌كنيد؟

  اما دكتر «ادري كومين»، فوق‌تخصص پوست در دانشگاه «كانزاس» چند توصيه ديگر هم براي شما دارد.

   پوست‌تان را خشك كنيد: هر وقت كه خواستيد از زيورآلات بدل استفاده كنيد حتما تمام مناطق پوست‌تان را كه در تماس با آن بدليجات قرار مي‌گيرند را كاملا خشك كنيد.

   مرطوب‌كننده فراموش نشود: قبل از استفاده از هر زيورآلات بدلي منطقه پوستي در تماس با آن زيورآلات را با يك لايه مرطوب‌كننده محافظ پوشانيد. اين لايه محافظ مانع تماس مستقيم بدليجات با پوست شما مي‌شود.

   نو شويد: اگر زيورآلات قديمي داريد كه خيلي دوست‌شان داريد و مي‌خواهيد دوباره از آن‌ها استفاده كنيد آن‌ها را پيش سازنده‌هاي اينگونه محصولات ببريد و از آن‌ها بخواهيد كه لايه‌هاي محافظ از جنس استيل روي اين زيورآلات بكشند. زيورآلات بدلي در گذر زمان لايه محافظ خود را از دست مي‌دهند و اينگونه حساسيت‌زايي آن‌ها بيشتر مي‌شود.  لاك ناخن شما معجزه مي‌كند

  حتي اگر به زيورآلات خودتان حساسيت داريد هم نگران نباشيد؛ راه‌هايي وجود دارد كه مشكل را حل كنيد:

  •  از بدليجات دور شويد: بهترين كار اين است كه از محصولاتي مثل طلا كه حداقل عيار ‌14‌ داشته باشد يا نقره استفاده كنيد.
  •  از استيل‌ها استفاده كنيد: اگر لوازم تزئيني غيرطلا و جواهر را دوست داريد مي‌توانيد از زيورآلات ساخته شده از استيل يا پلاستيك استفاده كنيد. يادتان باشد كه گيره گوشواره و سنجاق گردنبند هم بسيار حساسيت‌زا هستند و بايد مواظب آن‌ها هم باشيد. دكتر «رابرت نورمن»، متخصص پوست و مو در دانشگاه «تامپابي» مي‌گويد: «اگر حتي نسبت به گوشواره‌ها، گردنبند و دستبند استيل، ‌نقره يا پلاستيكي خود واكنش نشان داديد به قفل يا بند اين وسايل دقت كنيد، ‌اگر از نيكل بود مي‌توانيد آن را با استيل يا بندها و قفل‌هاي طلا يا نقره جايگزين كنيد.»
  •  هابيوآلرژيك استفاده كنيد: برخي كارخانه‌هاي معتبر زيورآلاتي تهيه‌ كرده‌اند كه روي جعبه آن نوشته‌ شده است Hypo-allergenic به معناي كم‌حساسيت‌زا كه اين محصولات عموما حساسيتي در پوست ايجاد نمي‌كنند.
  •   از لاك ناخن استفاده كنيد: دكتر «سايا‌دا‌باكس»، متخصص ايمونولوژي يك توصيه جالب براي شما دارد: روي قسمت‌هايي مثل قفل يا گيره گردنبندها و گوشواره‌ها را كاملا با لاك ناخن بپوشانيد، اگر حتي با اين شيوه هم حساسيت شما برطرف نشد بهتر است كه بي‌خيال آن لوازم تزئيني شويد.

   


 • چگونه یک ساعت مچی بخریم؟
  همیشه دانستن چند نکته ساده اما اصولی باعث می شود انتخاب های بجا و درستی داشته باشیم. دانستن چند نکته برای انتخاب یک ساعت مچی باعث می شود تا مناسب ترین انتخاب را باتوجه به بودجه ای که در اختیار دارد انجام دهید. بهتر است قبل از تصمیم به خرید، مشخص کنید چه انتظاراتی از ساعتتان دارید، کجا می خواهید آن را استفاده کنید یا از کجا باید آن را تهیه کنید البته قبل از همه این موارد باید میزان بودجه تان مشخص باشد و با دانستن این موارد بهتر است به یک ساعت فروشی معتبر بروید.
  اگر قرار است یک ساعت با برند معروف انتخاب کنید. بهتر است سری به سایت برند مربوطه بزنید. با دیدن مدل ها می توانید شماره سریال مدل هایی که موردپسندتان قرار گرفته را یادداشت کنید و به یکی از نمایندگی یا ساعت فروشی ها معتبر بروید. نکته بعدی که باید مورد توجه قرار داد، این است که اکثر برندهای معتبر تولیدات شان را معمولا تا دو سال گارانتی می کنند. تمام برندهای معتبر نام خود را حداقل دوبار روی ساعت حک می کنند. این کار را معمولا داخل صفحه و روی قفل با ظرافت تمام انجام می دهند. این نکات ممکن است برای ساعت های تقلبی نیز در نظر گرفته شود اما غیرممکن است که تمام ظرافت یکجا و همزمان انجام شود.

  نمونه تقلبی خیلی از برندها با ظاهری موجه در بیشتر ساعت فروشی ها موجود است. برای شناسایی این ساعت ها بهتر است به چند فروشگاه سر بزنید و مدل های مختلف را بررسی کنید. با این کار چشمتان به مدل های مختلف بیشتر آشنا می شود و می توانید نمونه های اصل را از تقلبی تشخیص دهید.
     بهترین گزینه ممکن برای خرید ساعت اصل، نمایندگی های معتبر هستند. معمولا بیشتر فروشگاه های معتبر نماینده رسمی چند برند متفاوت هستند اما اگر باز هم شک دارید می توانید قبل از خرید کمی اطلاعاتتان را بالا ببرید برای این کار بهتر است سری به اینترنتی و سایت برند موردنظر بزنید و نمونه های آنها را ببینید. حتی می توانید قبل از خرید، اطلاعاتی را راجع به جنس بند و ضدآب بودن یا نبودن ساعت از سایت مورد نظر بگیرید.

  کارت گارانتی مهر و امضا شده و پرسیدن خدمات ارائه شده پس از خرید باید اولین سوالی باشد که از نمایندگی دارید. بعضی از نمونه ساعت ها دارای شیشه های محدب شکل یا بندهایی هستند که اگر کارت گارانتی هم داشته باشید تعمیر آنها در صورت نیاز کار ساده ای نیست و ممکن است گاهی هزینه ای بیشتر از خرید یک ساعت جدید روی دستتان بگذارد. قبل از انتخاب آخر، دقت داشته باشید که توقعتان از ساعتی که می خواهید بخرید، چیست و بعد تمام پرسش هایتان را راجع به ساعت مورد نظر از فروشنده بپرسید. سوالاتی مثل مقاومت ساعت وجود دارد، تعویض شیشه ساعت در صورت شکستن و خیلی سوالات دیگر که در ذهن شما وجود دارد ممکن است برای هر شخصی پیش بیاید. فراموش نکنید که آدرس شعبه های دیگر برند را از نمایندگی بگیرید.


 • چگونگی تشخیص الماس مصنوعی (Synthetic Diamond)
  این نوع الماس برای نخستین بار توسط گروهی از دانشمندان سوئدی در سال 1953ساخته شده است. جنرال الکتریک در سال 1954 برای اولین مرتبه با استفاده از گرافیت در فشار 50 تا 60 کیلو بار و دمای 1500 درجه سانتیگراد توانست الماس مصنوعی بسازد. در روش جدید که توسط ژاپنیها ابداع گردیده ، بخار کربن بر روی یک صفحه سرد جمع می‌شود، ابتدا CH4 و H2 در میکروویو در دمای بیش از 2000 درجه سانتیگراد حرارت داده می‌شود و بخار کربن بر روی یک صفحه سرد متمرکز می‌شود.
   

  - تشخیص الماسهای مصنوعی (Synthetic Diamond)
  آزمایشگاه آنتورپ و چند تایى دیگر در سراسر جهان براى تشخیص الماسهاى مصنوعى بطور عمده از دو نوع دستگاه استفاده مى‌کنند. در دستگاه نوع اول با تابش نور به الماس مشخصات طیفى نور جذب یا ساطع شده تجزیه و تحلیل مى‌شود. اگر نشانه‌هایى از الماس مصنوعى مشاهده شد، آزمایشگاه دستگاه دوم را بکار مى‌گیرد که این دستگاه براى آشکار ساختن ساختار درونى کریستال از نور فرابنفش استفاده مى‌کند. این دستگاهها نقصهاى موجود در الماس را حتى در مقیاس میکروسکوپى یا اتمى نیز بررسى مى‌کنند.
   در واقع الماسها نیز درست مثل درختان داراى حلقه‌هاى رشدى در اطراف هسته درونى هستند. الماسهایى که در آزمایشگاه تولید یا براى تغییر رنگ دستکارى شده باشند، ساختار رشد متفاوتى از خود نشان مى‌دهند. بنابراین با اینکه آزمایشگاهها با استفاده از این دستگاهها قادر به تشخیص الماسهاى مصنوعى از طبیعى هستند اما نگرانى عمده در صنعت الماس جایى است که افراد بدون این دستگاهها توانایى تشخیص سنگهاى مصنوعى را نخواهند داشت.

   تولید الماس مصنوعی:
  - فرایند فشار بالا-دما بالا (HPHT)
  - فرایند رسوب گیری بخارشیمیایی (CVD)
  فرایند فشاربالا HPHTاساسا تقلیدی است از فرایند طبیعی شکل گیری درواقع  CVDبجای واردکردن فشاربه کربن برای تولید الماس با آزادگذاشتن اتمهای کربن به آنها اجازه می دهد با ملحق شدن به یکدیگر به شکل الماس درآیند.

  الماس بطور طبیعى تحت فشارهاى زیاد اعماق زمین و در زمانى طولانى شکل مى‌گیرد. اما در آزمایشگاه مى‌توان به کمک دو فرآیند مجزا در زمانى بسیار کوتاهتر الماس تولید کرد. فرآیند فشار بالا _ دما بالا (HP HT) اساساً تقلیدى است از فرآیند طبیعى شکل گیرى الماس در حالى که فرآیند رسوب گیرى بخار شیمیایى (CVD) دقیقاً خلاف آن عمل مى‌کند. در واقع CVD بجاى وارد کردن فشار به کربن براى تولید الماس با آزاد گذاشتن اتمهاى کربن به آنها اجازه مى‌دهد با ملحق شدن به یکدیگر به شکل الماس در آیند.
  این دو تکنیک براى اولین بار در دهه 1950 کشف شدند. به گفته باتلر که هفده سال روى تولید الماس با استفاده از تکنیک CVD کار کرده است «از آنجا که پیشگامان تولید الماس بدون فشار بالا در دهه 1950 با تمسخر سایرین از میدان به در شدند. تکنولوژى CVD هنوز دوران کودکى‌اش را سپرى مى‌کند.»
  هر دو فرآیند قادرند با سرعتى خیره کننده الماسهایى با کیفیت جواهر تولید کنند، اما در نهایت این فرآیند CVD است که بخاطر کنترل ساده ناخالصى و اندازه محصول براى تکنولوژیهاى الکترونیکى مناسب‌ترین خواهد بود.

  فرآیند CVD با قرار دادن ذره بسیار کوچکى از الماس در خلأ آغاز مى‌شود. سپس گازهاى هیدروژن و متان به محفظه خلأ جریان مى‌یابند. در ادامه پلاسماى تشکیل شده باعث شکافته شدن هیدروژن به هیدروژن اتمى مى‌شود که با متان واکنش مى‌دهد تا رادیکال متیل و اتمهاى هیدروژن بوجود آیند.

   رادیکال متیل نیز به ذره الماس مى‌چسبد تا الماس بزرگ شود. رشد الماس در تکنیک CVD ، فرآیندى خطى است، بنابراین تنها عوامل محدودکننده اندازه محصول در این روش بزرگى ذره ابتدایى و زمان قرار دادن آن در دستگاه است.

  به گفته دیوید هلیر (D. Hellier) ، رئیس بخش بازاریابى کمپانى ژمسیس ، «فرآیند HP HT نیز با ذره کوچکى از الماس آغاز مى‌شود. هر ذره الماس در محفظه‌هاى رشدى به اندازه یک ماشین لباسشویى ، تحت دما و فشار بسیار بالا درون محلولى از گرانیت و کاتالیزورى فلزى غوطه‌ور مى‌شود. در ادامه تحت شرایط کاملاً کنترل شده‌اى این الماس کوچک به تقلید از فرآیند طبیعى ، مولکول به مولکول و لایه به لایه شروع به رشد مى‌کند.»

  گر چه جنرال الکتریک در تولید الماسها به این روش پیشگام است و الماسهاى ساخته شده با تکنیک HP HT را براى مصارف صنعتى به بازار عرضه مى‌کرد اما تا پیش از آنکه کمپانى ژمسیس با ساده سازى این فرآیند امکان تولید نمونه‌هایى با کیفیت جواهر را فراهم کند، هرگز آن الماسها به عنوان سنگهاى قیمتى به فروش نرسیده بودند.

  در واقع الماسهاى زینتى مصنوعى بخش کوچک و در عین حال پر سودى از صنعت الماس را تشکیل مى‌دهند. این الماسهاى رنگى که در مقایسه با همتاهاى بى‌رنگ شان فوق العاده کمیاب و در نتیجه بسیار گرانبها ترند با توجه به نوع ناخالصیها در رنگهاى گوناگون از قرمز و صورتى گرفته تا آبى ، سبز و حتى زرد روشن و نارنجى تولید مى‌شوند. در واقع این الماسها مى‌توانند چنان کیفیت بالایى داشته باشند که حتى ماشینهاى ساخته شده براى تشخیص سنگهاى مصنوعى از طبیعى در تفکیکشان از یکدیگر دچار مشکل شوند، همانطور که امروزه برخى از بزرگترین الماس فروشان در صنعت نیز به زحمت از پس آن بر مى‌آیند.

  شباهت فوق العاده نمونه هاى مصنوعى و طبیعى باعث شده است تا تاجران الماس براى تشخیص الماسهاى رنگى مصنوعى از سنگهاى طبیعى دست به دامن آزمایشگاههاى الماس بلژیک و دیگر نقاطى شوند که بطور سنتى عهده دار تجزیه و تحلیل و تأیید الماسها از نظر بزرگى قیراط ، رنگ و شفافیت هستند.

  - شما هم الماس بسازيد
  الماسهای مصنوعی ابر سخت ، یک روزه و تقریبا از هوایی رقیق ساخته می‌شوند. راسل هملی ، سرپرست گروهی در موسسه کارنگی در واشنگتن دی سی که این الماسها را ساخته‌اند، می‌گوید: (بر اساس دانسته‌هایمان ، اینها سخت‌ترین بلورهای الماس هستند که ساخت آنها گزارش شده است) آزمایشها نشان داده است که بلورهای جدید حدود 50 درصد سخت‌تر از مجموعه‌ای از الماسهای طبیعی و مصنوعی هستند. همچنین آنها بزرگترین تک بلورهایی هستند که تاکنون با روش رسوب دهی بخار شیمیایی ، ساخته شده‌اند. اکثر الماسهایی که با این روش ساخته می‌شوند به صورت لایه‌هایی با ضخامت یک میلیمتر می‌باشند.

  الماسهایی که گروه کارنگی ساخته‌اند، ضخامتی حدود 4.5 میلیمتر دارد که پس از برش و تراش به صورت سنگهای جواهر با با ضخامت 2.5 میلیمتر در می‌آید. این الماسها طی دو مرحله ساخته می‌شوند. ابتدا بارانی از کربن گازی شکل بر سطح الماس اولیه داده می‌شود تا لایه‌ای از الماس بر آن تشکیل شود.
  این باران از پلاسمایی سرچشمه می‌گیرد که از برانگیزش مخلوطی از متان و هیدروژن با ذرات باردار حاصل شده است. سپس این لایه به صورت جواهر برش داده می‌شود و در دمای دو هزار درجه سانتیگراد و فشار 50000 تا 70000 اتمسفر قرار داده می‌شود. این مرحله عامل سختی فوق‌العاده الماسها محسوب می‌شود. این الماسها را می‌توان در ابزارهای برش و سایش بکار برد.


notification

آیا مایلید از نوسانات بازار آگاه شوید؟

دریافت هشدار در نوسانات قیمت طلا، سکه، دلار، اونس، نفت، بورس و بیت کوین