A. راهنمای بخش ها
B. راهنمای سامانه ها
C. راهنمای ابزارها + ویژگی ها
01. جداول قیمت 02. پاپ اوور قیمت ها 03. نسخه ها و زبان ها 04. موتور جستجوی سایت 05. گفت و گوی گروهی کاربران 06. آرشیو قیمت ها 07. راهنمای اختصاصی صفحات 08. نسخه موبایل 09. سامانه سنگ ها 10. تقویم اقتصادی 11. منوها 12. منوی سوییچر سامانه ها 13. شاخص یاب 14. جعبه ابزار سایدبار 15. کوییک ویو 16. تیکر قیمت ها 17. پشتیبانی آنلاین 18. تماس با ما 19. ربات های پشتیبانی هوشمند 20. تازه ها + بروزرسانی ها 21. ابزار پلاس 22. گزارش خطا 23. سامانه تکنیکال 24. متاتریدر آنلاین 25. نمودار های خطی و حجمی 26. نمودار کندل استیک 27. گزارش عملکرد نمادها 28. محاسبه گر سود و زیان 29. محاسبه‎‌گر سطوح حمایت و مقاومت 30. محاسبه‎‌گر میانگین متحرک (Moving Average) 31. محاسبه‎‌گر پیوت های کلاسیک (Classic) 32. محاسبه‎‌گر فیبوناچی (Fibonacci) 33. محاسبه‎‌گر خطوط کاماریلا (Camarilla) 34. محاسبه‎‌گر پیوت های وودی (Woodie) 35. محاسبه‎‌گر پیوت های دی مارک (DM) 36. اندیکاتورها 37. محاسبه گر و نمودار RSI 38. محاسبه گر و نمودار Stochastic 39. محاسبه گر و نمودار MACD 40. جستجوگرها 41. محاسبه گرها 42. مبدل ها 43. پایش گرها 44. کیف های پول (والت ها) 45. مقایسه گر ارزهای دیجیتال 46. محاسبه گر سود ماینینگ 47. استخرهای استخراج ارز دیجیتال 48. محاسبه گر رمز نگاری 49. پراکنش جغرافیایی ارز ها 50. نماگرهای ارز دیجیتال 51. خوانش‌گر شبکه‌های اجتماعی 52. صفحات شبکه‌های اجتماعی 53. وب سرویس ها 54. تبلیغات و آگهی 55. ابزار بازنشر 56. ابزار وب مستر + ویجت ساز 57. دارک مد + نمایشگر تاریخ و زمان 58. نوار اعلانات 59. نقشه سایت
D. راهنمای پروفایل ها
E. مفاهیم و آموزش های پایه
F. آموزش مفاهیم و روش های تحلیلی
G. آموزش روش ها و مفاهیم معاملاتی
H. روش ها و مفاهیم پرداخت ارزی
I. بانک مقالات و مطالب تخصصی
J. واژه‌نامه اقتصادی فارسی
K. واژه‌نامه تخصصی بورس
L. واژه‌نامه تخصصی ارزهای دیجیتال

08. طراحی جواهر

 • آبکاری با کادمیوم
   

  رنگ آن سفید بوده و به نقره شباهت دارد. بسیاری از خواص کادمیوم به روی شبیه اند. لایه کادمیوم به سهولت قابل لحیمکاری است. حفاظت ضدخوردگی کادمیوم شدیدا″ تحت تاثیر محیط خورنده میباشد. با توجه به اینکه فلز کادمیوم مسموم کننده است٬ بدین جهت از این لایه ها نباید برای قطعاتی که همیشه دم دست هستند و همچنین در صنایع غذایی استفاده نمود.

  الکترولیتهای آبکاری کادمیوم

  حمام های کادمیوم کاری بسیار متداول از انحلال اکسید کادمیوم و یا سیانید کادمیوم در سیانید سدیم تولید میشوند. 

  به وجود آمدن شکنندگی توسط هیدروژن در کادمیوم کاری سیانیدی سبب شده است که الکترولیتهای اسیدی برای کاربردهای ویژهای تهیه شوند. تنها فرایندی که امروزه سودمند است٬ بر پایه حمامهای فلوئوبرات مبتنی است. 

  عملیات پسین پوششهای کادمیوم نیز به منظور بهتر نمودن منظر قطعه انجام مییابد. غوطهور نمودن کوتاه مدت در اسید نیتریک 0.5-0.3 درصد سبب براق شدن لایهها از نوع نقره خواهد شد. در صورتی که بخواهیم لایه کادمیوم در مقابل خوردگی مقاومتر شود٬ به طریق پسین با استفاده از محلولهای اسید حاوی یونهای کروم (VI) ممکن خواهد بود. بر طبق غلظت و ترکیب محلولهای کرومدار٬ لایههای کرومات به رنگهای آبی آسمانی٬ زرد براق یا سبز زیتونی ایجاد میشود که به طور قابل ملاحظهای در مقابل خوردگی لایه را بهتر مینمایند.


 • آنتروپومتری و اندازه ها در طراحی جواهرات
  در مبحث کارکردگرایی، منظور از کارکرد جواهرات، قابلیت استفاده از آنها می باشد که بدین منظور در نظر گرفتن رابطه های جسمانی بسیار اهمیت دارد. برای جواهرات ابعاد استانداردی با توجه به ابعاد آنتروپومتریک بدن در نظر گرفته شده است که تولیدکنندگان بر آن اساس جواهرات را در سایزهای مختلف، تولید می کنند. راحتی، انطباق با فرم بدن و ایمنی، جنبه های مهم رابطه جسمانی در جواهرات می باشند.

  انگشتر:
  انگشتر و حلقه از بین جواهرات دیگر بیشترین کاربرد را داراست. در طراحی انگشتر باید از لبه تیز اجتناب کرد. جدول زیر ابعاد استاندارد سایز حلقه ها را نشان می دهند.

  سایز انگشتر

  گوشواره:
  در طراحی گوشواره، وزن و راحتی، دو فاکتور مهم می باشند. در طراحی گوشواره ها باید از وزن زیاد خودداری شود.

  دستبند:
  در طراحی دستبند ها نیز باید ازهرگونه لبه تیز اجتناب شود تا موجب ناراحتی پوست و همچنین گیر کردن به لباس ها نشود. نکته دیگر در طراحی دستبند های یکپارچه (بدون قفل) و النگو ها، در نظر گرفتن استخوان مچ است تا فرد هنگام به دست کردن یا درآوردن آن دچار مشکل نشود.

  در نمودار زیر ابعاد دستبند ها را مشاهده می کنید.

  طول دستبند اندازه افراد:
  7 اینچ صدک 5 زنان
  7.5 اینچ صدک 50 زنان
  8 اینچ صدک 95 زنان
  8 اینچ صدک 5 مردان
  8.5 اینچ صدک 50 مردان
  9 اینچ صدک 95 مردان


  گردن بند:
  برای گردنبند نیز باید فاکتور های قبلی مانند وزن مناسب و اجتناب از هر گونه گوشه و لبه تیز رعایت شود. ابعاد انواع گردنبندها، طوق ها و زنجیرها را در شکل زیر مشاهده می کنید.

  سایز گردن بند

   
 • ابزار و وسایل طلا سازی
   

  1)کوره ذوب

  2) وسایل اندازه گیری الکتریکی

  3) ترمومتر و ترموکوپل

  4) وسایل ایمنی و حفاظتی

  5) کارگاه طلا و جواهرسازی

  6) وسایل تقلیل حجم فلزات قیمتی


 • ارائه طرح های جدید
  کاربرد فلزات و سنگ‌های قیمتی نمادی از عشق به زیبایی و ارائه طرح‌های جدید و انعطاف‌ناپذیر است و سبب شکل‌گیری سبک بی‌نظیری در ساخت جواهرات شده است که به الساندرو ولتری Alessandro Velletri تعلق دارد.

   فلزات و سنگ‌های بی‌روح در دستان ولتری حیات تازه‌ای می‌گیرند. جواهراتش دیدگان را خیره می‌کند و چنین جاذبه‌ای تنها ناشی از درخشش ذاتی سنگ‌های گران‌ قیمت نیست، بلکه این زیبایی احساس‌ برانگیز متغیر و فوق‌العاده طرح‌هایش است که انسان را با تمامی وجود مفتون خود می‌کند و چنین است که ولتری طراح چیمنتو Chimento در ایتالیا به طرز قابل تحسینی در کار خود موفق است.

   او در این رابطه می‌گوید: من همواره شیفته هنرهای تزیینی و صنایع دستی بوده‌ام که از جمله خصوصیات بارز فرهنگ ایتالیا محسوب می‌شوند. علاقه مزبور، سبب شد تا پس از پایان دوران دبیرستان، به تحصیل در رشته هنر پرداخته و در بخش طراحی جواهر وابسته به انستیتو طراحی اروپا در رم، قبل از آن‌که در همان جا به تدریس مشغول شود، تخصص بگیرد. او در سال ۱۹۸۷ به‌طور رسمی به عنوان طراح، فعالیت خود را حدود ۱۶ سال پیش در آتلیه جواهرساز مشهوری در رم آغاز کرد.

   دوران کودکیش در شهری واقع در حومه رم سپری شد. هنگامی که دوران دانشجویی خود را در رم می‌گذراند، واقعه‌ای مسیر آینده‌اش را تغییر داد. همکلاسیش از او درخواست کرد تا با خانواده‌اش که سرپرستی آتلیه‌ای را بر عهده داشتند، همکاری کند. پس از مصاحبه دوران شاگردی و آشنایی او با حرفه جواهرسازی، تمامی مراحل ساخت یک جواهر شروع شد. متخصصانی همچون طراح شرکت و دیگر معلمان در آموزش او تاثیر به‌سزایی داشتند و بر آگاهی او نسبت به نیاز مستمر به نوآوری و عرضه طرح‌هایی بهتر افزودند. در چنین شرایطی پذیرش ایده‌های نوین اهمیت به تاریخ، به عنوان منبعی گران‌بها و الهام‌بخش از جمله تاریخ جواهرات، معماری و هنرهای تزیینی، کسب اطلاع از وضعیت گذشته و فرهنگی جامعه، ارج و منزلت بسیاری یافتند. ترکیب سبک‌‌های مختلف زندگی در حال و گذشته، سنت و تکنولوژی، ویژگی‌های متناقض جهانی به شمار می‌آیند که ما هم اکنون در آن به سر می‌بریم. جاذبه این شرایط در نزد او سبب ارائه طرح‌هایی شد که از طلا و پلاتینیوم ساخته شده و مزین به الماس و مروارید بودند و در نهایت جوایزی را به خود اختصاص دادند. اولین جایزه در سال ۱۹۸۶ هنگامی‌که در دانشگاه رم به سر می‌برد، به او اهدا شد. نام این جایزه آرماندوسیمونی Armando Simoni بود و آخرین جایزه را به عنوان فینالیست در مسابقه بین‌المللی ۲۰۰۱ برای طرح جواهری که در آن مرواریدهای اتوپیا به کار رفته بود، کسب کرد.

  آثار او نه تنها رقیب ساخته‌های هنرمندان مستعد ایتالیایی به شمار می‌آید بلکه در مقابل طرح‌های طراحان بین‌المللی کشورهایی مانند: استرالیا و شهرهایی چون توکیو و... عرض‌ اندام می‌کند و حتی در مقایسه با بسیاری از آن‌ها از جذابیت چشمگیری برخوردار است.

  از نظر او، آن دسته از جواهراتش که به آن‌ها جایزه تعلق گرفته است همگی از خصوصیت مشترکی بهره‌مند هستند. طرحی هماهنگ و مشخص، ترکیبی از ساختار و دکوراسیون همراه با تاثیر عینی فوق‌العاده از جمله ویژگی‌هایی هستند که در تمامی آثارش به چشم می‌خورند.

  نظر ولتری همواره معطوف به ارائه طرح‌هایی بوده است که در نوع خود بی نظیرند و حیاتی جاودانه خواهند داشت. او از عرضه جواهراتی که به زودی جاذبه‌شان را از دست داده و از مد می‌افتند، دوری می‌کند.

   از این رو، به کارگیری منطقی ترکیبی از طراحی، نوآوری و مهارت را موجب ارائه جواهراتی نادر و کمیاب می‌داند. روش او در این رابطه با شیوه کارفرمایی او یعنی چیمنتو Chimento هماهنگی دارد.

   شرکت چیمنتو در سال ۱۹۶۴ تحت نظارت آدریانوچیمنتو و خواهرش آنتونیت تاسیس شد. نظر آن‌ها به خلق آثار دست ساز، (بسیار با کیفیت) در قالب طرح‌های متداول ایتالیایی معطوف بود. آشنایی ولتری با این شرکت از طریق ملاقات نماینده آن‌ه در جواهرفروشی بود که پیش از این، با او همکار بود. او می‌گوید: با شرکت‌های خارجی و ایتالیایی بسیاری کار کرده‌ام و همچنین مدرس انستیتوی طراحی در اروپا (رم) بودم. در سال ۱۹۹۳ به عنوان مشاور، همکاری با چیمنتو را آغاز کردم و سپس به طور رسمی به استخدام آنجا درآمدم.

   رابطه ولتری با این شرکت با گذشت سال‌ها عمیق‌تر شد به ویژه آن‌که حس اطمینان به او، انگیزه مهمی در ادامه کار با آن‌ها محسوب می‌شد. از طرفی، علاقه بسیار خانواده‌اش به هنر و فرهنگ، الهام‌بخش او در انتخاب این نوع شیوه زندگی به شمار می‌رود. از نظر ولتری، عشق شدید به طراحی هنری، که به دست خود تجدید حیات می‌یابد، سبب می‌شود تا هر بار قطعه‌ای از جواهر خلق شود و همراه با آن ایده جدید، جنبه واقعی و عینی پیدا کند و جاذبه آن موجب لذت و شادی فردی شود.

   با وجود دریافت جوایز بسیار، ولتری ساعت‌های متمادی به طراحی مشغول است. او مجرد است و دنیای خود را بزرگ و در عین حال کوچک فرض می‌کند که در آن با بسیاری از افراد رابطه‌ای صمیمی دارد، کسانی که در لحظات دشوار همانند افراد خانواده از او حمایت می‌کنند و او خود را از این جهت سعادتمند می‌یابد.

   عصر وروم

   پاتریک شوارز Patrick Schwarz در چهار روز اول نمایشگاه جهانی بازل Basel سال ۲۰۰۶ جلساتی را برگزار کرد که از ساعت ۸ صبح الی ۷ شب ادامه داشت. نماینده جدید اترنا Eterna اگرچه فرصت تحقیق درباره دیگر بخش‌های نمایشگاه را نداشت، اما با وجود آن‌که تنها ۴ روز متصدی این کار شده بود با لبخند همیشگی خود و فراهم کردن برخی سرگرمی‌ها، سعی می‌کرد نظر شرکت‌کنندگان را معطوف به اقداماتش کند.

   در هر حال حضور او در نمایشگاه، نقطه عطفی به‌ شمار می‌آمد. اگر چه از دید همکارانش او تازه وارد محسوب می‌شود اما با توجه به تاریخچه اترنا و طراحی، پورشی Porsche فردی با تجربه به‌ شمار می‌آید. پورشی عنوانی مشهور در حیطه تولید اقلام مردانه متعلق به پورشی دیزان استودیو Porsche design studio در استرالیا است که شامل اشیای بسیاری می‌شود.

   اترنا Eterna شهرت به ‌سزایی در زمینه طراحی ساعت‌های سوییسی دارد و طرح‌های پورشی در قالب مدل‌های حاوی تستوسترون Testosterone از جایگاه ویژه‌ای برخوردار هستند. به گفته شوارز Schwarz : طرح فوق، سال‌ها قبل توسط IWC معرفی شده بود و ۲ سال قبل وارد بازار شد در حالی‌که مواد به‌کار رفته در آن تا حدودی تغییر یافته بود و از این جهت جدید به‌ نظر می‌رسید، اما هنوز حاوی DNA و نوشته پروفسور فردیناند (الکساندرپورشی که پورشی ۹۱۱ را طراحی کرد) بود


 • استحصال طلا به روش ثقلي(مارپيچ همفري)
  مارپيچ همفري( humphrey, spiral ): جداكننده‌هاي مارپيچي از جمله جداكننده‌هاي نسبتا مدرني هستند كه در سال 1940 ميلادي عرضه شده‌اند و از آن پس تا كنون به ندرت تغييرات اساسي در اصول اوليه اين دستگاه انجام گرفته‌است. در سال 1941 ميلادي همفري مطالعاتي را برروي بازيابي طلا به روش ارزان قيمت به كمك لاستيك‌هاي فرسوده اتومبيل انجام داد كه بعد‌ها ورقه‌هاي سرب به‌عنوان مسيرهاي مارپيچي جايگزين لاستيك شد و بدين ترتيب او توانست آزمايشات متعددي را با تغيير عواملي مانند قطر مارپيچ، شيب مارپيچ، مقطع مارپيچ و بسياري ديگر انجام دهد.


  تا چند سال اخير كليه مارپيچ‌هاي ساخته‌شده، براساس مارپيچ همفري طراحي شده‌اند ولي اخيرا تكامل قابل توجهي در تكنولوژي مارپيچ‌ها به‌عمل آمده‌است. 

  در حال حاضر تعداد بيشماري از اين دستگاهها در پرعيارسازي كانسارهاي ساحلي به‌كار مي‌رود. از معروفترين نسل جديد اين وسايل مي‌توان به نوعي از آنها اشاره كرد كه در آن از آب شستشو استفاده نمي‌شود و تنها يك مجراي دريافت كنسانتره در قسمت پايين مارپيچ وجود دارد. بطور كلي مارپيچ‌هايي كه در آنها از آب شستشو كمتر استفاده مي‌شود، ارزان قيمت هستند، عمليات و نگهداري آنها بسيار ساده‌است و در فرآوري طلا و نقره مكورد استفاده قرار مي‌گيرند.


 • اهمیت ایده در طراحی جواهرات
  کشف اینکه چه چیزی برای شما خوشایند است و چه چیزی نیست اولین موضوع در این درس است. در امر طراحی هر چیزی که برای شما خوشایند یا هیجان انگیز باشد مهم است. راهکارهای این بخش، تنها شیوه هایی هستند برای راهنمایی شما در جهت خلق ایده های بهتر بر اساس اندیشه های خودتان.

  بازدید از موزه ها، گالری ها و نمایشگاه ها، راهی عالی برای شروع است. حتی اگر شما در خارج از شهرهای بزرگ زندگی می کنید با بازدید از نزدیک ترین موزه ی شهر خودتان می توانید ایده های بسیاری را الهام بگیرید. باقیمانده ی سفال های قدیمی یا شیشه ها، همچنین تصاویر و آثار صنعتی محلی منابع وسیعی برای الهام گیری هستند.

  اگر شما شانس بازدید از موزه های بزرگ تر را دارید می توانید به بخش های ویژه جواهرات نیز بروید. همچنین می توانید از بخش کارهای فلزی و آهنگری بازدید کنیدکه شامل آثار مختلف از قطعات معماری گرفته تا تکه های جواهرات می شوند. همچنین قطعاتی چون تسهیلات نظامی، شمشیرها، چاقوها، ست های چای و قهوه خوری، ظروف، چراغ های زنگ زده نیز قابل توجه هستند.

  نقشه بازدید:

  موضوعی که قصد دیدن آن را دارید از قبل تعیین کرده و نقشه موزه و مکان مورد نظرتان را تهیه کنید. قسمت هایی که فکر می کنید جالب تر هستند را اول ببینید. یک دفترچه و مداد با خودتان داشته باشید و از چیزهایی که برایتان جذاب هستند، اسکچ بزنید.

  نگاه از نزدیک:

  وقتی یک قطعه جواهر را بررسی می کنید با دقت بسیار و از نزدیک به آن توجه کنید و سعی کنید حدس بزنید چگونه ساخته شده است. به نقاط تعمیر و شکاف ها و اتصالات آن توجه کنید و از مسئول موزه درباره آن سوال کنید. اینها به شما کمک می کند بدانید که قطعه چطور گردآوری و ساخته شده است.

  ایده های دیگر:

  به تصاویر جواهرات در کتاب های دیگر دقت کنید و از آن ها الهام بگیرید اما سعی کنید تا چیزی از ایده های خودتان به آن بیافزایید. به عنوان مثال سعی کنید آن را با حفظ شکل کلی یا رنگ قطعه اصلی ساده کنید.

  جمع آوری ایده ها:

  عادت کنید همیشه ایده های خود را جمع آوری و حفظ کنید.

  کارت ها:

  مجموعه ای از کارت هایی که از نمایشگاه ها جمع آوری کرده اید فراهم کنید. آن ها را روی یک دیوار یا تابلو نصب کنید تا با اولین فنجان قهوه ای که در صبح می نوشید، چیزی الهام بخش داشته باشید.

  آلبوم تصویر:

  تصاویر جالب مجلات را جدا کنید و در یک دفترچه یا البوم جمع آوری کنید یا آن ها را اسکن و دانلود نمایید و در کامپیوترتان جمع آوری و ذخیره کنید.

  کجا جستجو کنیم؟

  موزه ها: به بازدید موزه ها بروید و از جواهرات، اشیاء برنجی و مسی، ابزار صنعتی و کشاورزی و هر چیزی که برایتان جالب است بازدید کنید. به یاد داشته باشید که موزه های محلی کوچک، دارای آثار فریبنده هستند که با اشیای محلی و بومی منبعی عالی برای الهام گیری می باشند.

  گالری ها:

   گالری های نزدیک محل زندگی تان را پیدا کنید. نمایشگاه های آن ها را بروید و در سیستم اطلاع رسانی آن ها ثبت نام کنید تا به نمایشگاه هایی که برایتان جالب تر هستند بروید.

  نمایشگاه ها و آتلیه های دائمی:

  روزنامه های محلی و اخبار نمایشگاه ها را در مجلات را بخوانید. برای مثال ممکن است در شهر شما فستیوالی برپا شود. شانس دیدن آثار دیگران را از دست ندهید. آثار الهام بخش را خریداری کنید و با خالق آن ها درباره تکنیک ها و ابزاری که استفاده کرده اند گفتگو نمایید.

  مجلات:

   بسیاری از مجلات دارای آگهی های مد و جواهرات و حتی گاهی شرح درباره آن ها می باشد. حتی در یک مجله بی ارتباط با جواهر یا مد ممکن است تصویر افرادی را ببینید که جواهراتی در بر دارند. مجلات تخصصی جواهر را نیز به طور مرتب تهیه و مطالعه کنید.

  کتاب ها:

  کتاب ها شرحی عالی از جواهرات و اطلاعات مربوط به آن در سراسر دنیا فراهم کرده اند. به کتابخانه بروید یا کتاب های اینترنتی را مطالعه کنید.

  اینترنت:

   در بخش جستجو ی تصویر موتورهای جستجو برای جستجوی تصاویر، عکس ها، طراحی ها و آثار گرافیکی و غیره استفاده کنید. اما آثار هنرمندان دیگر را کپی نکنید بلکه از آن ها به عنوان منبع الهام بهره بگیرید.

  تمرین:
  این تمرین را انجام دهید تا شیوه ای منحصر به خودتان برای کشف ایده ها بیابید. قوانین سخت و سریعی وجود ندارد. این یک سفر اکتشافی برای کشف ایده هایی است که بر شما تأثیر عاطفی می گذارند. چیزهایی که شما را صدا می کنند، مهم نیست به چه دلیلی. چیزهایی که برای شما جالب، زیبا، هیجان انگیز یا جدال انگیز هستند می توانند راه های جدیدی برای دیدن متفاوت اشیاء روزمره بگشایند.

  هر جایی که زندگی می کنید، زمانی را برای قدم زدن در نظر بگیرید و کاملا به اطرافتان توجه کنید. بالا و پایین. چه اشکالی را در آسمان و زمین می بینید؟ ارتفاع آن ها نسبت به شانه های شما چقدر است؟ شما روی چه سطحی قدم می زنید؟جاده به چه شکلی است؟ شاید یک مسیر باریک در میان درختان است. هر جا که باشید، چیزی هست که توجه شما را به خودش جلب می کند. نور و سایه ها چگونه اند؟ انعکاسهای شیشه ها را می بینید؟ یک قطره ی شبنم روی برگ چگونه است؟ آیا هیچ کار فلزی در پارک دیده می شود؟حتی اگر شما نمی توانید هیچ کدام از چیزهایی که می بینید مستقیما در اثرتان به کار گیرید، فقط آگاه باشید که آن ها بر ایده های شما تأثیر خواهند گذاشت.

  فرم های منحنی:

  طراح می تواند از تصویر یک گل زنبق الهام بگیرد! انحناهای بلند گلبرگ ها تبدیل به یک فرم پیچان و زیبا شده اند که می توانند شکل دهنده ی طرح یک انگشتر یا آویز باشند.

  چه چیزهایی را بنگریم؟

  نور و سایه: شیوه ی نگاه خود به نور و سایه و بازتابش نور بر سطوح را تغییر دهید. سعی کنید آن ها را در سطوح و اشکال ساده تصور کنید. ببینید که اشکال سایه ها چگونه در طول روز تغییر می کنند و محو می شوند. به افق ها و سیلوئت ها دقت کنید و تفاوت اشکال با سایه هاشان را ببینید.

  ساختمان ها: معماری یک منبع فوق العاده برای ایده یابی است. برخی از ساختمان های مدرن بهترین فرم ها و خطوط را دارند. بسیاری از ساختمان های قدیمی تر از جمله کلیساها، فضاهایی بی نظیر ایجاد می کنند. افسانه ای از مهارت باور نکردنی معمارانی که آن ها را ساخته اند.

  طبیعت: کدام نقاش، مجسمه ساز، سفالگر، جواهرساز و طراحی هست که از طبیعت الهام نگرفته باشد؟ وقتی یک گل تا این حد عالی است، وقتی که خورشید هر عصر غروب می کند و وقتی ماه شب به شب بر ما می تابد؟ از این طبیعت خارق العاده متاثر شوید، از چیزهایی که انسان نقشی در ایجاد آن ها نداشته است.

  مد روز (Fashion): به عنوان یک طراح جواهرات، بسیار شایسته است که از مد روز و گرایش های جدید رنگ و فرم آگاهی داشته باشید. نیازی نیست که شما حتما متاثر از مد باشید، اما این الزام وجود دارد که شما از آنچه پیرامون تان می گذرد آگاه باشید و بیاموزید.

  فرهنگ های جهان: از فرهنگ های مختلف جهان و آثار آن ها ایده بگیرید. مثلا پارچه بافی بومی آفریقا، هنر بومی استرالیا، ماسک های اقیانوسیه و غیره همگی منابع فوق العاده ای از ایده ها هستند.

  اکتشاف ایده ها:

  بیاموزید چگونه آنچه را دیده و جمع آوری کرده اید، تجزیه و تحلیل کنید. آن ها را پس و پیش و جا به جا نمایید و تأثیرات مواد مختلف را بررسی کنید تا چیز جدیدی خلق کنید.

  نور و سایه:

  طرحی بر پایه بازی های تیره و روشن خلق کنید. اشکالی را از یک مقوای مشکی بسازید و آن را روی یک مقوای سفید قرار دهید تا کنتراست های اشکال را به خوبی ببینید. اشکال سیاه دوباره می توانند بریده شوند و به طور متفاوت در کنار هم قرار گیرند تا فرم های جدیدی بسازند.

  تصاویر سه بعدی:

  از اشیای سه بعدی از جمله ساختمان ها برای الهام گیری استفاده کنید. تصاویر و عکس های ساختمان ها را بیابید و از یک مداد برای ایجاد نقشمایه ها بهره گیرید. به خطوط محیطی آن ها توجه کنید.

  بافت و پارچه:

  الهام گیری از پارچه ها می تواند تأثیرات خوشایندی روی فلز ایجاد کند. اما به یاد داشته باشید که فلز به انعطاف پارچه نیست. ببینید چطور یک دامن آویخته یا پهن می شود یا لبه ی پیرامون آن به گونه ناصاف قرار می گیرد. شما همچنین می توانید از مقداری پارچه به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از طرحتان بهره گیرید.

  اشیای طبیعی:

  کلکسیونی از برگ ها، سنگ ها، گل ها، صدف ها، پوست درخت و غیره تهیه کنید و آن ها را نزدیک محل کارتان نگه دارید. به جای کاربرد مستقیم فرم یک برگ یا سنگ، تلاش کنید آن ها را به فرم های گوچک تر خرد کنید. به این روش به فرم های جدید تر و جالب تری می رسید تا اینکه بخواهید کل آن را کپی کنید.


 • ایده های ساخت جواهر
  برای طراحی جواهرات ویژه و بدیل همواره نیازمند ذهنی خلاق و مبتکر بوده ایم. اما برای استفاده از الهامات و تصاویر ذهنی خود می بایست از تکنیک های منحصر به فرد و مناسبی بهره بریم.

  بi همین منظور می توان به سایت های مختلفی مراجعه نمود و کلماتی مانند جواهر، دستبند، گردنبند، و یا هر عبارت مرتبط دیگری را در این سایت ها جستجو کرد. ممکن است این جستجو ها ساعت های زیادی به طول انجامد اما در نهایت شما با دنیایی از طراح های مختلف در زمینه ساخت جواهرات و زیور آلات آشنا خواهید شد.

  به علاوه، برای آشنایی با طرح های بین المللی و نشانه ها و سمبل های ملل مختلف، مطالعه ی مجلات و ژورنال های معتبر در زمینه ی ساخت جواهرات می تواند بسیار موثر باشد.

  ترکیب طرح های مختلف و نیز استفاده از کوچکترین عناصر ملت ها و اقوام می تواند در خلق آثاری بدیع موثر باشد.
 • ایده یابی برای طراحی جواهرات
  کشف اینکه چه چیزی برای شما خوشایند است و چه چیزی نیست، اولین موضوع در این درس است. در امر طراحی هر چیزی که برای شما خوشایند یا هیجان انگیز باشد مهم است. راهکارهای این بخش، تنها شیوه هایی هستند برای راهنمایی شما در جهت خلق ایده های بهتر بر اساس اندیشه های خودتان.

  بازدید از موزه ها، گالری ها و نمایشگاه ها، راهی عالی برای شروع است. حتی اگر شما در خارج از شهرهای بزرگ زندگی می کنید، با بازدید از نزدیک ترین موزه ی شهر خودتان می توانید ایده های بسیاری را الهام بگیرید. باقیمانده ی سفال های قدیمی یا شیشه ها، همچنین تصاویر و آثار صنعتی محلی منابع وسیعی برای الهام گیری هستند.

  اگر شما شانس بازدید از موزه های بزرگ تر را دارید، می توانید به بخش های ویژه جواهرات نیز بروید. همچنین می توانید از بخش کارهای فلزی و آهنگری بازدید کنیدکه شامل آثار مختلف از قطعات معماری گرفته تا تکه های جواهرات می شوند. همچنین قطعاتی چون تسهیلات نظامی، شمشیرها، چاقوها، ست های چای و قهوه خوری، ظروف، چراغ های زنگ زده نیز قابل توجه هستند.

  نقشه بازدید:
  موضوعی که قصد دیدن آن را دارید از قبل تعیین کرده و نقشه موزه و مکان مورد نظرتان را تهیه کنید. قسمت هایی که فکر می کنید جالب تر هستند را اول ببینید. یک دفترچه و مداد با خودتان داشته باشید و از چیزهایی که برایتان جذاب هستند، اسکچ بزنید.

  نگاه از نزدیک:
  وقتی یک قطعه جواهر را بررسی می کنید با دقت بسیار و از نزدیک به آن توجه کنید و سعی کنید حدس بزنید چگونه ساخته شده است. به نقاط تعمیر و شکاف ها و اتصالات آن توجه کنید و از مسئول موزه درباره آن سوال کنید. اینها به شما کمک می کند بدانید که قطعه چطور گردآوری و ساخته شده است.

  ایده های دیگر:
  به تصاویر جواهرات در کتاب های دیگر دقت کنید و از آن ها الهام بگیرید. اما سعی کنید تا چیزی از ایده های خودتان به آن بیافزایید. به عنوان مثال سعی کنید آن را با حفظ شکل کلی یا رنگ قطعه اصلی ساده کنید.

  جمع آوری ایده ها:
  عادت کنید همیشه ایده های خود را جمع آوری و حفظ کنید.

  کارت ها: 
  مجموعه ای از کارت هایی که از نمایشگاه ها جمع آوری کرده اید فراهم کنید. آن ها را روی یک دیوار یا تابلو نصب کنید تا با اولین فنجان قهوه ای که در صبح می نوشید، چیزی الهام بخش داشته باشید.

  آلبوم تصویر: 
  تصاویر جالب مجلات را جدا کنید و در یک دفترچه یا البوم جمع آوری کنید یا آن ها را اسکن و دانلود نمایید و در کامپیوترتان جمع آوری و ذخیره کنید.

  کجا جستجو کنیم؟

  موزه ها: به بازدید موزه ها بروید و از جواهرات، اشیاء برنجی و مسی، ابزار صنعتی و کشاورزی و هر چیزی که برایتان جالب است بازدید کنید. به یاد داشته باشید که موزه های محلی کوچک، دارای آثار فریبنده هستند که با اشیای محلی و بومی منبعی عالی برای الهام گیری می باشند.

  گالری ها: گالری های نزدیک محل زندگی تان را پیدا کنید. نمایشگاه های آن ها را بروید و در سیستم اطلاع رسانی آن ها ثبت نام کنید تا به نمایشگاه هایی که برایتان جالب تر هستند بروید.

  نمایشگاه ها و آتلیه های دائمی: روزنامه های محلی و اخبار نمایشگاه ها در مجلات را بخوانید. برای مثال، ممکن است در شهر شما فستیوالی برپا شود. شانس دیدن آثار دیگران را از دست ندهید. آثار الهام بخش را خریداری کنید و با خالق آن ها درباره تکنیک ها و ابزاری که استفاده کرده اند گفتگو نمایید.

  مجلات: بسیاری از محجلات دارای آگهی های مد و جواهرات و حتی گاهی شرح درباره آن ها می باشد. حتی در یک مجله بی ارتباط با جواهر یا مد شما ممکن است تصویر افرادی را ببینید که جواهراتی در بر دارند. مجلات تخصصی جواهر را نیز به طور مرتب تهیه و مطالعه کنید.

  کتاب ها: متاب ها شرحی عالی از جواهرات و اطلاعات مربوط به آن در سراسر دنیا فراهم کرده اند. به کتابخانه بروید یا کتاب های اینترنتی را مطالعه کنید.

  اینترنت: در بخش جستجو ی تصویر موتورهای جستجو برای جستجوی تصاویر، عکس ها، طراحی ها و آثار گرافیکی و غیره استفاده کنید. اما آثار هنرمندان دیگر را کپی نکنید بلکه از آن ها به عنوان منبع الهام بهره بگیرید.

  تمرین:
  این تمرین را انجام دهید تا شیوه ای منحصر به خودتان برای کشف ایده ها بیابید. قوانین سخت و سریعی وجود ندارد. این یک سفر اکتشافی برای کشف ایده هایی است که بر شما تأثیر عاطفی می گذارند. چیزهایی که شما را صدا می کنند، مهم نیست به چه دلیلی. چیزهایی که برای شما جالب، زیبا، هیجان انگیز یا جدال انگیز هستند می توانند راه های جدیدی برای دیدن متفاوت اشیاء روزمره بگشایند.

  هر جایی که زندگی می کنید، زمانی را برای قدم زدن در نظر بگیرید و کاملا به اطرافتان توجه کنید. بالا و پایین. چه اشکالی را در آسمان و زمین می بینید؟ ارتفاع آن ها نسبت به شانه های شما چقدر است؟ شما روی چه سطحی قدم می زنید؟جاده به چه شکلی است؟ شاید یک مسیر باریک در میان درختان است. هر جا که باشید، چیزی هست که توجه شما را به خودش جلب می کند. نور و سایه ها چگونه اند؟ انعکاسهای شیشه ها را می بینید؟ یک قطره ی شبنم روی برگ چگونه است؟ آیا هیچ کار فلزی در پارک دیده می شود؟حتی اگر شما نمی توانید هیچ کدام از چیزهایی که می بینید مستقیما در اثرتان به کار گیرید، فقط آگاه باشید که آن ها بر ایده های شما تأثیر خواهند گذاشت.

  طراحی جواهراتفرم های منحنی:
  طراح می تواند از تصویر یک گل زنبق الهام بگیرد! انحناهای بلند گلبرگ ها تبدیل به یک فرم پیچان و زیبا شده اند که می توانند شکل دهنده ی طرح یک انگشتر یا آویز باشند.

  چه چیزهایی را بنگریم؟

  نور و سایه: شیوه ی نگاه خود به نور و سایه و بازتابش نور بر سطوح را تغییر دهید. سعی کنید آن ها را در سطوح و اشکال ساده تصور کنید. ببینید که اشکال سایه ها چگونه در طول روز تغییر می کنند و محو می شوند. به افق ها و سیلوئت ها دقت کنید و تفاوت اشکال با سایه هاشان را ببینید.

  ساختمان ها: معماری یک منبع فوق العاده برای ایده یابی است. برخی از ساختمان های مدرن بهترین فرم ها و خطوط را دارند. بسیاری از ساختمان های قدیمی تر از جمله کلیساها، فضاهایی بی نظیر ایجاد می کنند. افسانه ای از مهارت باور نکردنی معمارانی که آن ها را ساخته اند.

  طبیعت: کدام نقاش، مجسمه ساز، سفالگر، جواهرساز و طراحی هست که از طبیعت الهام نگرفته باشد؟ وقتی یک گل تا این حد عالی است، وقتی که خورشید هر عصر غروب می کند و وقتی ماه شب به شب بر ما می تابد؟ از این طبیعت خارق العاده متاثر شوید، از چیزهایی که انسان نقشی در ایجاد آن ها نداشته است.

  مد روز (Fashion): به عنوان یک طراح جواهرات، بسیار شایسته است که از مد روز و گرایش های جدید رنگ و فرم آگاهی داشته باشید. نیازی نیست که شما حتما متاثر از مد باشید، اما این الزام وجود دارد که شما از آنچه پیرامون تان می گذرد آگاه باشید و بیاموزید.

  فرهنگ های جهان: از فرهنگ های مختلف جهان و آثار آن ها ایده بگیرید. مثلا پارچه بافی بومی آفریقا، هنر بومی استرالیا، ماسک های اقیانوسیه و غیره همگی منابع فوق العاده ای از ایده ها هستند.

  اکتشاف ایده ها:
  بیاموزید چگونه آنچه را دیده و جمع آوری کرده اید، تجزیه و تحلیل کنید. آن ها را پس و پیش و جا به جا نمایید و تأثیرات مواد مختلف را بررسی کنید تا چیز جدیدی خلق کنید.

  نور و سایه:
  طرحی بر پایه بازی های تیره و روشن خلق کنید. اشکالی را از یک مقوای مشکی بسازید و آن را روی یک مقوای سفید قرار دهید تا کنتراست های اشکال را به خوبی ببینید. اشکال سیاه دوباره می توانند بریده شوند و به طور متفاوت در کنار هم قرار گیرند تا فرم های جدیدی بسازند.

  تصاویر سه بعدی:
  از اشیای سه بعدی از جمله ساختمان ها برای الهام گیری استفاده کنید. تصاویر و عکس های ساختمان ها را بیابید و از یک مداد برای ایجاد نقشمایه ها بهره گیرید. به خطوط محیطی آن ها توجه کنید.

  بافت و پارچه:
  الهام گیری از پارچه ها می تواند تأثیرات خوشایندی روی فلز ایجاد کند. اما به یاد داشته باشید که فلز به انعطاف پارچه نیست. ببینید چطور یک دامن آویخته یا پهن می شود یا لبه ی پیرامون آن به گونه ناصاف قرار می گیرد. شما همچنین می توانید از مقداری پارچه به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از طرحتان بهره گیرید.

  اشیای طبیعی:
  کلکسیونی از برگ ها، سنگ ها، گل ها، صدف ها، پوست درخت و غیره تهیه کنید و آن ها را نزدیک محل کارتان نگه دارید. به جای کاربرد مستقیم فرم یک برگ یا سنگ، تلاش کنید آن ها را به فرم های گوچک تر خرد کنید. به این روش به فرم های جدید تر و جالب تری می رسید تا اینکه بخواهید کل آن را کپی کنید.


 • برش سنگ های قیمتی در طراحی جواهرات
  وقتی جواهرسازان درباره کیفیت برش الماس قضاوت می کنند، برش را به عنوان یکی از مهم ترین فاکتورهای سنگ محسوب می کنند. شیوه ای که الماس برش داده شده است اول از همه به شکل اولیه سنگ تراش نخورده (راف)، گنجایش سنگ و حذف عیوب سنگ بستگی دارد. در تراش سنگ، حفظ کردن وزن سنگ و محبوبیت شکل تراش مشخص نیز اهمیت زیادی دارد. "برش" سنگ را نباید با "شکل" سنگ اشتباه گرفت. شکل تنها به ظاهر بیرونی الماس مربوط می شود (شکل 5) درحالی که تراش مربوط به چگونگی تراش سطوح الماس می باشد.

  برش الماس
  نمایش قسمت های مختلف برلیان (برش گرد)

  اهمیت کیفیت برش الماس:

  وقتی یک قطعه الماس کیفیت برش بالایی دارد (برش ایده آل)، نور تابیده شده به آن از تمام سطح و تاج الماس وارد سنگ می شود و به سمت پاویلیون حرکت می کند. در اینجا نور از یک طرف به طرف دیگر بازتاب می یابد و سپس از سطح روی الماس به سمت چشم بیننده باز می گردد (شکل 1). از این پدیده با عنوان "بازتاب نور" یاد می شود (شکل 2) که بر شفافیت، درخشندگی و پراکندگی نور در سنگ تأثیر می گذارد. هر گونه کاهش نور به دلیل عدم تقارن کامل و یا برش های نا متناسب، کیفیت بازتاب نور را کاهش خواهد داد.

  "برش کم عمق" (Shallow Cut) و "برش عمیق" (Deep Cut) که در شکل 1 مشاهده می شوند، نشان می دهد که چگونه نوری که به سطح الماس می تابد، به تراش های سطوح پاویلیون نفوذ می کند و به جای بازتاب به سطح بالای الماس، از اطراف یا انتهای الماس خارج می شود. بازتاب نور کم تر به چشم یعنی درخشش کم تر. در برش ایده آل (Ideal Cut) بیش تر نورهایی که از بالا به الماس تابیده می شوند، از سطوح پاویلیون دوباره به چشم بیننده بازتاب می یابند.

  برش الماس
  شکل 1

  تشخیص تفاوت در بخش های برش ایده آل و برش های ضعیف، کم عمق یا عمیق ممکن است برای افراد عادی به سادگی قابل تشخیص نباشد. اگرچه این سنگ ها درخشندگی کم تر و برق کم تری خواهند داشت. کیفیت برش به درجاتی تقسیم می شود که در زیر بیان شده اند:

  · برش ایده آل (Ideal Cut)
  · برش اعلا (Premium Cut)
  · برش خیلی خوب و خوب (Very Good / Fine Cut)
  · برش خوب (Good Cut)
  · برش متوسط (Fair Cut)
  · برش ضعیف (Poor Cut)

  ویژگی های برش:
  در گذشته تنها افراد با تجربه و کارکرده می توانستند کیفیت یک برش خوب را مشخص کنند. اما امروزه با سیستم درجه بندی برش AGS و سیستم جدید GIA امکان این درجه بندی وجود دارد.

  برش الماس
  شکل 2

  بخش بندی و تقارن برش الماس و کیفیت صیقل دهی، فاکتورهایی هستند که کیفیت کلی برش را تعیین می کنند. یک برش ضعیف الماس باعث کاهش کیفیت سنگ می شود، زیرا کاهش درخشش و جرقه نوری الماس، به طور عمده بستگی به زاویه سطوح برش نسبت به یکدیگر دارد. یک برش ایده آل یا اعلا در برش "گرد" بر طبق استاندارد AGS ویژگی های زیر را دارا می باشد:

  - اندازه سطح رویی (Table Size) به اندازه 53% تا 60% قطر
  - عمق (Depth): ب خ اندازه 58% تا 63% قطر
  - زاویه تاج (Crown Angle):به اندازه 34 تا 35 درجه
  - ضخامت کمربند (Girdle Thickness): ضخامت متوسط تا کم
  - سطوح تراش: 58 سطح (اگر پخ زیر برلیان (Culet) حساب نشود 57 سطح)
  - صیقل دهی و تقارن: خیلی خوب تا عالی

  کمربند (Girdle) در برش گرد مدرن، می تواند 32، 64، 80 یا 96 صفحه داشته باشد که در مجموع سطوح برلیان (58) شمرده نمی شوند. تاج 33 صفحه دارد و پاویلیون 25 صفحه. انواع دیگر در برش گرد مدرن شامل "برلیان ایده آل" است که توسط جانسون (Johnson) و (Roesch) در سال 1929 ابداع شد. "برلیان پارکر" (Parker Brilliant) که در سال 1951 ابداع شد و "برلیان یولیتز" (Eulitz Brilliant) که در سال 1972 ابداع شد.

  عیوب تراش در سطوح و تقارن الماس:
  با توجه به روابط ریاضی در بازتاب نور، یک برش گرد برلیان که تقارن و سطوح تراش شایسته ای ندارد، درخشندگی کم تری خواهد داشت. عیوب متداول برش ممکن است در مرحله سطح بندی رخ دهد. یک سطح با زاویه نادرست می تواند تقارن کل سنگ را بر هم بریزد. همچنین ممکن است سطوح اضافی بیش از 58 سطح مورد نظر ایجاد شوند. تصویر زیر برخی از عیوب متداول تراش را نشان می دهد.

  عیوب متداول برش الماس
  شکل 3

  در برش برلیان مدرن (Tolkowsky Brilliant)، تعادلی میان درخشش (Brilliance) و جرقه نوری (Fire) وجود دارد. یک الماس با جرقه های نوری خیلی زیاد، شبیه "زیرکن" به نظر می رسد، چون جرقه های نوری این سنگ از برلیان طبیعی بیش تر است. یک برش خوب باید حداکثر میزان نور را از سطوح داخلی پاویلیون به سطح بالای برلیان بازتاب دهد. به این ترتیب وقتی از زاویه بالا به الماس نگریسته شود سفید رنگ به نظر می رسد. یک برش با سطوح تراش نامرغوب، باعث می شود تا در مرکز سنگ، تیرگی دیده شود.

  برش های فانتزی الماس:
  اگرچه کیفیت اجرای برش در درجه اول اهمیت قرار دارد، شکل برش موضوعی سلیقه ای هم هست. شکل برش برلیان به شدت وابسته به شکل بلور تراش نخورده (راف) اولیه است. در کریستال اکتاهدرون (Octahedron) برش گرد برلیان ارجح است. چون از هر یک کریستال، دو قطعه برلیان ساخته می شود. کریستال های نامتقارن مانند Macles معمولا به شیوه های فانتزی برش داده می شوند. معروف ترین این برش ها عبارت اند از:

  · امرالد (Emerald)
  · قلب (Heart)
  · مارکیز (Marquise)
  · بیضی یا اووال (Oval)
  · اشک (Pear)
  · پرنس (Princess)
  · رادیانت (Radiant)
  · گرد (Round)
  · تریلیون (Trillion)

  انواع برش الماس
  شکل 5

  مشهورترین برش ها شامل باگت (Baguette)، مارکیز یا ناوت (Marquise/Navette)، پرنس (Princess)، قلب (Heart)، بریولت (Briolette) و اشک (Pear) هستند. برش های فانتزی، برخلاف برش های گرد برلیان دارای استاندارد مشخصی نیستند.


 • تاریخچه تراش جواهر Old Mine Cut
   

  برش موسوم به Old Mine Cut در اواخر قرن هفدهم میلادی توسط یک معدنچی پیر به وجود آمد. اگر چه این برش با برش round brilliant تفاوت های بسیاری دارد، اماround brilliant در واقع گونه تکامل یافته از برش Old Mine Cut به حساب می آید.تراش Old Mine Cut برخلاف شیوه round brilliant بیشتر به شمای شکل هندسی مربع نزدیک است تا شکل هندسی دایره که بنیان گونه round brilliant را تشکیل می دهد.

  برش Old Mine Cut به وسیله تاج بالای الماس، سطح های کوچک، pavilion بلند و سطح زیرین (Culet) بزرگ شناخته می شود. این نوع برش دارای اسامی دیگری است که از مهمترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد: old miner،Peruzzi cut، triple cut brilliant

  به دلیل اینکه این نوع برش به اره الماس (diamond saw) نیاز ندارد، برای مدت زیادی جز استاندارهای برش الماس در اروپا محسوب می شد. اگرچه امروزه از این نوع برش برای تراشیدن گوهرها به ندرت استفاده می شود اما می توان گوهر های قدیمی برش خورده بدین شیوه را در عتیقه فروشی ها و موزه های جواهرات یافت.

  در گوهر هایی که با این روش تراش داده می شوند، معمولاً شکل اصلی سنگ ، تا حد زیادی حفظ می شود و در بسیاری موارد ، گوهر از نظر تراش دارای تقارن خوبی نیست اما در عوض وزن بیشتری نسبت به هم ردیفان خود دارد. امروزه دقت دستگاه های تراش جواهرات بسیار بالا رفته است و کمتر کسی است که متوجه تقارن تراش گوهر و... نشود. اما تراش Old Mine Cut دارای اصالت و زیبایی سحرآمیز خود است و همین امر است که افراد را به سمت خود جذب می کند.
 • تاریخچه تراش جواهرات، بررسی تراش از نوع Old Single Cut
   

  در مطالب قبلی از سلسله مقالات آشنایی با تارخچه تراش جواهرات، به بررسی تراشPoint Cut و تراشیدن جواهر به شیوه Table Cut پرداخته بودیم و درباره مزیت تراش به شیوه Culet، توضیحاتی را خدمت مخاطبین گرامی سایت آرگو ارائه کرده بودیم.در این شیوه قسمت زیرین گوهر به صورت صاف و مسطح تراش داده می شود که به افزایش استحکام ساختاری سنگ تراش خورده و ممانعت از گسترش ترک ها یاری می رساند.در ادامه این سری مقالات، توضیحاتی را در مورد شیوه تراش Old Single Cut خدمت علاقه مندان به صنعت جواهرتراشی ارائه می دهیم.

  تراش Old Single Cut در واقع نوع پیشرفته تر از برش معروف Table Cut محسوب می شود،در این شیوه به جای چهار گوشه تیز، سطوح کوچکی را بوجود می آوردند که زیبایی الماس را دوچندان کرده و بدین ترتیب گوهر دارای هشت وجه در قسمت تاج، و یک صفحه مسطح (Table) در قسمت زیرین می شود. به دلیل وجود همین هشت وجه این نوع تراش جواهر به نام برش هشت وجهی سنتی ((Old Eight Cut نیز مشهور است.جالب آنکه در این نوع تراش در قسمتPavilion سنگ نیز هشت وجه را بوجود می آورند که گاهی جواهرتراش این سطوح را به یک Table کوچک ختم می کند.
 • جدیدترین طراحی‌ها در دنیای جواهرات
  هرقدر هم که قیمت طلا و جواهر بالا برود باز هم نگاه‌های مشتاق نمی‌توانند مقابل ویترین سحرآمیز و خیره‌کننده فروشگاه‌های زیبای جواهر فروشی مقاومت کنند. برق محسور كننده جواهرات پیر و جوان نمی‌شناسد، آن هم  وقتی كه پای ظرافت جواهرات دست‌ساز در میان باشد... ما هم برای پاسخ گفتن به حس زیبا دوستی شما بر آن شدیم تا سری به یکی از بهترین گالری‌های جواهر بزنیم و گزارشی از جدیدترین طلا و جواهرات دست‌ساز تهیه کنیم. نمونه‌هایی که در این صفحات می‌بینید از جدیدترین طراحی‌های گالری «تهرانی» و گالری «سنگ» است که مشابه‌شان را در جای دیگری نمی‌بینید.
   


   
  منحصر به فرد باشید

  این انگشتر بسیار زیبا با درخشش سنگ‌های رنگی و طراحی زیبایش جلوه منحصر به‌فردی به دستان شما می‌دهد. 727/3 قیراط سنگ های رنگی در این انگشتر کار شده و وزن طلای آن 63/8 گرم و 52/0 صوت هم برلیان دارد. این انگشتر به دلیل طیف رنگی موجود در آن به انگشتر مولتی كالر معروف است.
      
  بازی رنگ‌ها 

  86/27 قیراط ازسنگ‌های  رنگی گارنت،آماتیس، بولوتوپاز، سیترین، پریدوت با طیف رنگی متفاوت در کنار هم این آویز زیبا را به وجود آورده اند. وزن طلای این آویز 700/33 گرم و برلیان موجود در آن 41/3 قیراط است. این مدل به آویز بولگاری شهره است.
      
  موجی از رنگ

  این دستبند با سنگ‌های رنگی مزین شده و یکی از کارهای بسیار زیبای جواهر است.98/14 گرم طلا ،76/2 قیراط برلیان و 60/13 قیراط وزن سنگ‌های رنگی به کار رفته در این دستبند زیباست. این دستبند به دلیل طیف رنگی كه در آن موج می‌زند به دستبند مولتی‌كالر شهره است. 
      
  مینا روی دستان شما

  روی این حلقه‌ها مینا کاری شده و طراحی آن طوری است که متناسب برای تمام رده‌های سنی به خصوص دختران نوجوان و جوان است. برای جلوه بیشتر بهتر است که این 2 حلقه با هم انداخته شوند. این حلقه‌ها حدود 500/4 گرم طلا و 5 0 / 0 صوت برلیان دارند. 
      
  خاص بودن همنشینی یاقوت و مروارید

   برای خانم‌هایی که دنبال یک سرویس خاص هستند، این گزینه انتخاب خوبی است. ترکیبی از یاقوت قرمز و مروارید این سرویس را خاص و چشمگیر کرده است. وزن طلای این سرویس: 180/41 گرم، 99/2 قیراط برلیان ، 22/4 قیراط یاقوت قرمز و 6 مروارید استرالیایی درجه یک است که در مجموع تشکیل‌دهنده این ست زیبا شده‌اند.
      
  برای آنهایی که صدف دوست دارند

  این نیم ست زیبا هم از طراحی‌های جواهری تهرانی است که برای دوستداران صدف طراحی شده است. وزن طلای به کار رفته در آن 990/45 گرم،76/3 قیراط وزن برلیان آن و 40/48 قیراط صدف دارد. 
      
  یاقوت چشم نواز

  ظرافت طراحی این آویز از یك طرف و چشم‌نوازی یاقوت كبودش  از طرف دیگر زیبایی آن را دو چندان كرده است. اما این تمام ماجرا نیست، یاقوت كبود این آویز از یاقوت‌های سیلان است،  یاقوت‌های كبودی كه به دلیل تمام شدن معادن این سنگ در شمار سنگ‌های طبیعی  نایاب قرار دارند. این آویز هنر دست است و  وزن طلای به كار رفته در آن 18 گرم و 890 صوت، یاقوت كبود آن 9 قیراط و 35 صوت و مجموع برلیان موجود در آن هم یک قیراط و 34 صوت است.
      
  تنیس برلیان‌ها چشم را خیره می‌کند

  سرویس تمام برلیان مدل تنیس:  اصولا سرویس‌های تمام برلیان همیشه طرفداران زیادی دارد و هیچ وقت هم از مد نمی‌افتد. وزن طلای این ست زیبا: 760/34 گرم است،58/3 قیراط برلیان مرغوب سفید تمام تراش هم در آن به کار رفته است.
      
  زمردها می‌درخشند

  این گردنبند كه بدون شك زیبایی خیره‌كننده آن چشمان شما را هم محسور خودش كرده،  هنر دست است با طراحی‌ای كاملا كلاسیك. مجموع وزن این گردنبند 33 گرم و 390 صوت است. وزن برلیان موجود در آن كه به دلیل پاكی‌اش در شمار برلیان‌های درجه یك قرار دارد یک قیراط و 38 صوت و مجموع وزن سنگ زمرد آن كه از سنگ‌های درجه یك كلمبیایی است 4قیراط و 72 صوت است.
      
  ماه‌تان را همراه خودتان داشته باشید

  آویزهای ماه تولد مدتی است که طرفداران زیادی پیدا كرده‌اند. این آویزها که سنگ‌های آن نماد یک ماه در سال هستند به عنوان یک آویز همیشگی یا برای هدیه روز تولد با استقبال بی‌سابقه‌ای روبه‌رو شده‌اند. این هم پیشنهادهای ما برای هم سو شدن با سلیقه شما...(تمام آویزهای پیشنهادی ما ترکیبی از طلا، سنگ ماه تولد و 4 0/ 0 صوت برلیان است)

  •   سنگ آماتیس بنفش برای متولدان بهمن‌ماه است که این آویز 5/5 گرم طلا دارد.

  حدودقیمت: 980 هزار تومان  

  •   سنگ اپال آبی سنگ متولدان مهرماه است که در این آویز 4 گرم طلا به کار رفته است.

  حدودقیمت: 770هزار تومان  

  •   کوارتز صورتی سنگ معروف متولدان اردیبهشت‌ماه است. در این آویز زیبا 5/3 گرم طلا به کار رفته است.

  حدودقیمت: 730 هزار تومان 

  •   سنگ کوارتز سفید مخصوص متولدان فروردین ماه است که حدود 5/5 گرم طلا دارد.

  حدودقیمت: 990 هزار تومان  

  •   سنگ چشم ببر نماد متولدان خرداد ماه است که این آویز 5/3 گرم طلا دارد.

  حدودقیمت: 700 هزار تومان 
   


 • روند تبدیل یک ایده به جواهر
  اين روزها بازار طلا و سكه بسيار داغ است و تيتر اول بسياري از روزنامه‌ها و سايت‌هاي اينترنتي به خبرهاي مرتبط با اين فلز گرانبها اختصاص يافته است.

  ما هم به تبعيت از بازار و اخبار داغ اين روزها بر آن شدیم تا شما را با نرم‌افزاري منحصر‌به‌فرد براي طراحي و مدل‌سازي فلزات گرانبها از جمله زيورآلات ساخته شده با طلا آشنا كنيم.

  شايد بسياري از فعالان و طراحان در صنعت طلا و جواهرسازي، طراحي زيورآلات را به‌صورت تجربي و با خلق ايده‌هايي كه حاصل نقاشي روي يك كاغذ معمولي باشد، شروع كرده باشند اما روش‌هاي نويني وجود دارد كه نه تنها راه را براي ورود كاربران مبتدي به اين حرفه همواره مي‌كند، بلكه سرعت عمل و دقت پيشكسوت‌هاي اين صنعت را نيز افزايش داده و آنها را قادر به طراحي زيورآلاتي منحصر‌به‌فرد و ماندگار مي‌كند.

  يكي از اين روش‌ها استفاده از نرم‌افزار قدرتمند JewelCAD Pro است.

  از طراحي تا ساخت

  نرم‌افزار JewelCAD Pro به شما امكان مي‌دهد به‌صورت كاملا سه‌بعدي و به كمك ابزارهايي با روش كار بسيار ساده، ايده‌هاي ذهن خود را به مدل‌هايي بسيار زيبا تبديل كنيد.
  براي استفاده از اين نرم‌افزار نيازمند يادگيري برنامه‌هاي مدل‌سازي پيچيده اتوكد يا تري‌دي‌مكس نيستيد و پس از چند ساعت مشاهده فيلم‌هاي آموزشي نرم‌افزار، براحتي مي‌توانيد اولين طرح خود را ايجاد كنيد.

  پشتيباني از چرخش، انتقال و تغيير اندازه در طرح هنگام تهيه مدل نهايي (Render)، پشتيباني از قابليت ايجاد انحنا روي سطوح، چيدمان آسان و سريع سنگ‌هاي قيمتي، قابليت مشاهده پيش‌نمايش به‌صورت سه‌بعدي، تهيه فايل خروجي در كوتاه‌ترين زمان ممكن با بالاترين كيفيت و محاسبه وزن نهايي و تعداد سنگ‌هاي به‌كار رفته در طرح‌هاي ايجاد شده توسط شما برخي ويژگي‌هاي اين نرم‌افزار به‌شمار مي‌رود.
  اين نرم‌افزار در حال حاضر در بسياري از كشورها از جمله چين، هند و تايلند مورد استفاده سازندگان طلا و جواهر است و به‌عنوان يكي از بهترين ابزارها براي ساخت زيورآلات اختصاصي با طراحي منحصر‌به‌فرد به‌شمار مي‌رود.

  چنانچه به استفاده از اين نرم‌افزار علاقه داريد مي‌توانيد نسخه محدود آن را از لينك زير دانلود كنيد:

  http:‌/‌‌/‌www.jewelcadpro.com‌/‌productDownload.php

  توجه: در نسخه محدود شده، امكان ذخيره‌سازي فايل‌نهايي و تهيه خروجي وجود ندارد.

   


 • ری گیری - آزمایشگاه تعیین عیار
  - آزمايشگاه تجزيه و تعيين عيار طلا


  از آن جايي که معمولا در سنگ هاي طلادار به علت ريز و پراکنده بودن طلا رويت آن با چشم غير مسلح در سنگ، عملي نيست لذا مانند ساير مواد معدني تعقيب ماده ي معدني و تشخيص آن از سنگ هاي باطله ميسر نمي باشد تنها با شناخت علائم زمين شاسي و سنگ شناسي مسئله قابل حدس است و تبديل اين حدس به يقين تنها به وسيله ي تجزيه و تعيين عيار طلاي نمونه هاي برداشت شده محل هاي مورد نظر مي تواند عملي شود. لذا وجود يک آزمايشگاه مجهز و دقيق در مورد تجزيه و تعيين عيار طلا آن هم در محل معدن يعني جايي که کارهاي اکتشافي در حال انجام است بسيار ضروري مي باشد. يک آزمايشگاه تجزيه و تعيين عيار طلا معمولا از قسمت هاي زير تشکيل شده است:

  1) قسمت نمونه کوبي در اين قسمت نمونه هاي گرفته از قسمت هاي مختلف معدن خرد شده و تا 80 مش پودر و جهت ذوب آماده مي شود.

  2)اتاق ذوب اول:در اين قسمت نمونه ي پودر شده ذوب و فلز آن از سرباره جدا مي گردد.

  3)قسمت کوپلاسيون در اين قسمت نقره و طلا با استفاده از کوپل از دکمه ي سربي جدا مي گردد.

  4)قسمت اسيدکاري در اين قسمت با حل نمودن نقره در اسيد نيتريک طلا جدا مي شود.

  5)اتاق توزين در اين قسمت طلاي حاصله به وسيله ي ترازوهاي الکترونيک توزين مي شود.

  6)اتاق بايگاني نمونه ها   باقي مانده ي نمونه هاي تجزيه در اين اتاق بايگاني و نگهداري مي شوند.

  7) اتاق بوته سازي  بوته هاي مورد مصرف در قسمت ذوب در اين قسمت به وسيله ي يک نفر سفالگر با استفاده از مواد اوليه ( سيليس- کائولن- خاک نسوز ) تهيه مي شود.

  8)اتاق کوپل سازي در اين قسمت با استفاده از استخوان، کوپل هاي مخصوصي که در قسمت کوپلاسيون جهت جذب و جدا نمودن سرب از طلا و نقره به کار مي رود ساخته مي شود.

  - تست تکنولوژي سنگ معدني طلا دار

  در مرحله ي اکتشاف تکميلي، يکي از اقدامات بسيار مهمي که در مورد سنگ معدني طلادار منطقه مورد مطالعه، بايستي صورت گيرد انجام آزمايشات تست تکنولوژي سنگ معدن مورد نظر مي باشد.

  اين آزمايشات بايستي بر روي نمونه ي متوسط معدن انجام پذيرد زيرا، در آزمايش، روش هاي مختلف استحصال طلا از سنگ معدن، در شرايط متفاوت مورد مطالعه و بررسي قرار داده مي شود و مناسب ترين روش براي سنگ معدن مورد نظر مشخص مي شود.

  لذا نمونه اي که بر روي آن آزمايش هاي مذکور انجام مي گيرد لازم است دقيقا نمونه ي متوسط معدن باشد، زيرا در زمان بهره برداري و شروع به کار کارخانه استحصال طلا بايد خوراکي که به کارخانه وارد مي شود، با نمونه ي متوسط معدن يکي باشد که در مراحل مختلف عمليات استخراج و بازيابي طلا از سنگ معدن، اشکالي پيش نيايد البته بايد در نظر داشت که در تمامي کارخانه هاي استحصال طلا با اين که آزمايش هاي تست تکنولوژي بر روي نمونه ي متوسط معدن قبلا انجام شده است .


  مع هذا مرتبا در زمان بهره برداري کارخانه خوراک ورودي به وسيله ي متخصصين امر و کارشناسان مربوطه در پايلوت کارخانه مورد بررسي و مطالعه قرار گرفته و در زمينه ي رگلاژ قسمت هاي مختلف کارخانه و کم و زياد کردن مقدار مواد شيميايي مصرفي اقدام مي شود. 

  در آزمايش تست تکنولوژي که در يک پايلوت انجام مي شود عمليات مختلف بر روي مقدار چند تن از نمونه سنگ معدن که نمونه ي متوسط مي باشد صورت مي گيرد و سپس نتايج حاصل از اين عمليات، براي مقدار زياد که در حد خوراک کارخانه مي باشد در نظر گرفته شده و کارخانه بر اساس اين نتايج طراحي و احداث و نصب مي شود.


 • سنگ‌هايي چشم‌نواز براي همه
  بتول رضايي طراح جواهرات و زيورآلات است. طراحي‌هاي زيباي اين هنرمند براساس ويژگي‌هاي طبي سنگ‌هاي موجود در طبيعت انجام مي‌شود.او در نمايشگاه‌هاي متعددي شركت كرده است، دل‌مان نيامد كارهاي جديدش را به شما نشان ندهيم. اين گزارش، گزارشي است از طراحي‌هاي زيورآلات او كه با استفاده از سنگ‌هاي درماني انجام شده است و مطمئنا دل دختر خانم‌ها را خواهد برد!

   

  فيروزه و چشم ببر به همراه پروانه‌هايي با روكش آب طلا. مي‌گويند چشم ببر براي تقويت بينايي و اعتماد‌به‌نفس مفيد است. 
   
   

   اين مجموعه زيبا از توپ‌هاي ميناكاري شده تهيه شده‌اند و جزو كارهاي محبوب و متفاوت هستند، به‌خصوص براي آن‌هايي كه سادگي و تفاوت را مي‌پسندند. زنجير اين كار از استيل مرغوب تهيه شده است.
   
   

  فيروزه از سنگ‌هاي بسيار محبوب ايـــراني‌هاست؛  سنگي كه به قول اين هنرمند ضد‌چشم‌نظر است و نيروي منفي چشم را دفع مي‌كند. اين دستبند ساده اما بسيار گيراست.  رنگ فيروزه‌اي به زيبايي در كنار نقره نشسته. در يك كلمه زيورآلاتي همه‌جا پوش!
   
   

  يك مدل بي‌نظير و متفاوت براي سخت‌پسندها. كريستال اين كار اين مدل را تبديل به يك مدل محبوب كرده است. اين مدل براي تمام سنين مناسب و بهتر است در مهماني‌هاي رسمي از آن استفاده كنيد. 
   
   

  اين گردنبند مرجان قرمز براي دختر خانم‌هايي كه كم‌كم دوست دارند مستقل شوند و كمي ظاهر بزرگ‌ترها را پيدا كنند، بسيار مناسب است. اين كار را هم مي‌توانند با رنگ مشكي لباس‌شان همراهش كنند و هم رنگ سفيد. 
   
   

  يك صدف زيباي تراش خورده به شكل گل و تركيب آن با مرواريدهاي زيبا؛ اين تركيب مطمئنا باب دل همه دختر كوچولوهاي خوش‌سليقه است. مي‌گويند مرواريد، محافظ دارنده آن است.
   
   

  نشستن رنگ طلايي زنجير در كنار رنگ سبز، نوعي گيرايي خاص به اين كار داده است. اين گردنبند با لباس‌هاي آجري خوب هماهنگ مي‌شود و در كنار رنگ‌هايي كه تم زرد دارند به‌خوبي خودش را نشان مي‌دهد. زنجير بيشتر اين كارها روكش آب طلا دارند. 
   
   

  در حقيقت سنگ‌هاي به كار رفته در اين دستبند و گوشواره‌ها از جنس دلربا نيستند اما دل را مي‌ربايند! 
   
   

  آمي‌تيس، سنگ سلسله اعصاب است و مرواريد هم براي رفع غصه مفيد است. احتمالا اين تركيب براي بچه‌هايي مناسب است كه شيطنت از سر و روي‌شان مي‌بارد. سنگ سلسله اعصابش هم به درد مادرها مي‌خورد!
   
   

  صدفي با برش زيباي كبوتر، رز كوارتز و گوي‌هاي قرمز ميناكاري شده براي نوجوان‌هايي با روحيه‌هاي پرشور جالب خواهد بود.


 • طراحی جواهرات
  در اصطلاح جواهرشناسی، لغت، طراحی ”design“به معنایی آن است که یک اثر هنری هر چه بیشتر زیبا، قابل استفاده، کاربردی و بدیع جلوه کند. طرح بر اساس یک مجموعه نکات کلیدی و اساسی ترسیم می‌شود.


  موارد زیر را به هنگام طراحی رعایت کنید:

  •  سعی در شناسایی نظر و سلیقه مشتری مورد نظر داشته باشید.
  •  ایده بیشتر به صورت اتفاقی به ذهن خطور می‌کند،سعی کنید همیشه یک دفترچه را برای ایده‌های خود همراه داشته باشید و سریع آنها را یادداشت و یا طراحی کنید.
  • جواهراتی انتخاب کنید که طراحی شما بر اساس آنها شکل گرفته است.
  •  خصوصیات مواد‌ و بالقوای که در ساخت مدل کاربرد می‌یابند را بشناسید.
  • طرح موردنظر را بر اساس تصور و نظرات مشتری طراحی کنید و اصول طراحی و زیبایی‌شناسی را در طرحتان رعایت کنید و از بافت و سطح‌های متفاوت در طرحتان استفاده کنید.
  •  محدوده قیمت طرح را ارزیابی کنید.
  •  محصول به گونه‌ای طراحی شود که امکان ساخت آن باشد.


  کاربرد application

  شما احتمالا برداشت‌هایی مختلفی درباره مواد جواهر خواهید داشت. دراین‌حال که یادداشت هرگونه عقیده‌ای در‌باره طرح مفید تلقی می‌شود، لازم است که برنامه طراحی خود را قبل از اجرای آن یادداشت کنید.

  لیستی بر اساس معیار و پارامترهای کاربر که م


 • طراحی جواهرات با کامپیوتر
  تاریخچه طراحی و ساخت طلا و جواهر در ایران قدمت هفت هزار ساله دارد. اما متاسفانه طراحی در ایران ناشناخته مانده است. طراحان بسیاری از قطعات معروف در موزه جواهرات ملی که یکی از شاخص ترین کلکسیون های جواهرات است ناشناخته هستند. امروزه تنها 40% از جواهرات دست ساز هستند. با پیشرفت تکنولوژی و بالا رفتن حساسیت و دقت در امر طراحی جواهرات طراحی دستی جوابگوی نیاز بازار نیست.

  علوم کامپیوتری این نیاز را حل کرده است. با ورود نرم افزار های سه بعدی به بازار طراحی قطعات جواهر بسیار آسان شده است. اگر یک طلا ساز، مسلط به نرم افزار های سه بعدی باشد و مشتری برای سفارش کار به او مراجعه کند، می تواند با طراحی سه بعدی و تخمین وزن و رنگ و تمام جزییات قطعه را در اختیار مشتری قرار دهد.

  معرفی نرم افزار راینو در طراحی جواهرات:

  راینو در سال 1980 در سیاتل آمریکا توسط رابرت مک نیل و همکارانش به وجود آمد در 1985 آنها به توسعه راینو بر مبنای اتوکد پرداختند و به همین دلیل راینو یک نرم افزار به اصطلاح CAD BASE است. در سال 1992 نوشتن پلاگین های راینو برای کاربران خاص شروع شد مانند Rhino Marine که برای ساخت کشتی و قایق و Rhino Gold که به منظور چیدمان سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی با برش های مختلف، Matrix و امثال آن استفاده می شد. در سال 2007 آمار کاربران راینو به بیش از 150000 نفر در سر تا سر جهان رسیده بود.

  راینو ابزاری است برای طراحان شامل طراحان صنعتی، جواهرآلات، کفش، کشتی، هواپیما و معماران و… که قدرت نامحدودی را برای ت


 • طراحی سنتی و مدرن جواهرات
  استفاده از جواهرات در دوران قدیم به معنای تراشیدن سنگ های گران بها و آویزان کردن آنها در گوشه لباس، کمربند و غلاف شمشیر جنگاوران بوده است. دستبند زنجیر مانند کلفتی که در قرن شانزدهم طراحی شد، اولین نمونه ای بود که به طراحی جواهرات امروزی شبیه بود. از زنجیر طلا علاوه بر زیور آلات در تهیه کیف و سنجاق سینه، قلاب کمربند و کلاه نیز استفاده می شد.

  در گذشته از هنر ویترا (نقاشی روی شیشه) برای ساخت گردن بند استفاده می شده است. جورج راونسکرافت در سال 1670 در فرانسه از الماس بر روی انگشترها استفاده کرد که با استقبال فراوانی از سوی افراد طبقه اشراف مواجه شد. کارلو جولیانی در ناپل ایتالیا، اوژینو فونتانی درفرانسه و تیفانی در نیویورک از دیگر کسانی بودند که شروع به طراحی زیور آلات با ویترا کردند. عصر شکوفایی جواهرات در اروپا را باید ازقرن نوزدهم دانست.

  پیوکاستلانی و میکل آنجلو کاتانی از نخستین کسانی بوند که در دهه اول قرن تمامی زیور آلات کلاسیک در اروپا جمع آوری کرده و به طراحی نمونه های جواهرات باستانی پرداختند. قرن 19، قرن ظهور سنگ سیاه در صنعت طلا و جواهر است و در اصل نماد میهن پرستی هستند.

  استفاده از آلیاژهای مختلف در زیور آلات را آلمانی ها با ساخت بند ساعت از جنس پلاتین در طراحی جواهرات پیاده کردند. بیشترین شکل هایی که در این زمان استفاده می شد شامل گل، خوشه گندم، پروانه و خورشید که هر کدام به عنوان سمبل شناخته شده بودند. سنجاق سینه به شکل گل و با شیشه های نارنجی تزئین شده بودکه نماد باروری و پاکی است که دوشیزگان در مهمانی ها استفاده می کردند.

  در قرن بیستم، برخی از کمپانی های طراحی جواهرات همچون کارتیه دست به اقدام جالبی زدند. کارتیه طراح و جواهر ساز فرانسوی در سال 1925 انگشتری ساخت از 3 حلقه باریک طلای زرد، قرمز و سفید ساخته شده بود و دیری نپائید که یکی از پرطرفداران ترین مدل حلقه ها بین زوج ها تبدیل شد. ساخت گوشواره های بلند و دنباله دار هم در همین قرن ساخته شد. گردنبد قلاده ای هم پس از اینکه ملکه الکساندرا در انگلیس برای پوشاندن زخم های گلویش از آن استفاده کرد رواج یافت.

  ایتالیایی ها خریداران اصلی سنگ های گران بها و مروارید های اصل شرقی بودند. تاجران ایتالیایی، جواهرات را به قیمتی نازل از شرقی ها می خریدند و به قیمت گزاف به اروپاییان می فروختند. در میان جواهرات، مروارید های سفید هند و ایران از ارزش بالایی برخوردار بودند. مدتی بعد تصمیم گرفتند که سنگ هایی مصنوعی شبیه مروارید ساخته تا بتوانند با نازل ترین قیمت به مردم عادی بفروشند. سرانجام با مخلوط کردن پودر شیشه سفید، سفیده تخم مرغ و ماده لزج حلزون، مروارید مصنوعی ساخته شد.

  از سال 1960 به بعد، طراحان جواهرات تصمیم گرفتند که روش های فانتزی را جایگزین طرح ها و روش های سنتی کنند و از روش های قدیمی کمی فاصله بگیرند. بدین ترتیب طرح هایی مخلوط از طلای زرد (طلا + آلیاژ برتز) و طلای سفید (طلا + آلیاژ نقره) و انواع سنگ های قیمتی رواج پیدا کرد.

   

  نرم افزار طراحی جواهرات  Rhinoceros

  راینو محصول کمپانی «مک نیل و شرکا» است. این کمپانی تا به امروز 4 نرم افزار طراحی کرده است که در واقع یکی نرم افزار مادر و بقیه نرم افزار های کمکی هستند. چندنمونه از برتری های راینو نسبت به نرم افزار های مشابه خود عبارتند از:

  1. محیط برنامه طوری طراحی شده است که کاربر می تواند به راحتی با فرمان ها و ابزار ها کار کند. این نرم افزار از دقت بالایی برخوردار است و به خوبی فایل های تولید نرم افزار های دیگر را می خواند. راینو دارای دستوراتی است که منحصر به فرد بوده و کمتر نرم افزاری از این مزیت برخوردار است.

  2. پلاگین (Plugin) های این نرم افزار شامل Bongo ،  Flamingoو Penguin است. Flamingo  به منظور رندرینگ در آن گنجانده شده است. Penguin نیز مانند آن عمل می کند با این تفاوت که خروجی های آن شبیه عکس واقعی نیست. Bongo نیز Plugin متحرک ساز است که در موارد خاص می توان از آن استفاده کرد.

   

  تفاوت طراحی کلاسیک با طراحی  کامپیوتری به صورت سه بعدی:

  طراحی کلاسیک یا به صورت دو بعدی روی کاغذ، تنها ایده ای از مدل مورد نظر را ارائه می دهد که پس از آن فرد مدل ساز که با دست روی موم کار می کند با استفاده از آن، ایده یا طرح مدل مومی آن را با دقت نه چندان کافی می سازد که برای ساخت آن زمان بسیار زیادی را با توجه به پیچیدگی آن طلب می کند.

  طراحی به صورت سه بعدی توسط رایانه چندین مزیت را نسبت به طراحی کلاسیک داراست. اولین و مهم ترین موضوع این است که می توان مدل سه بعدی کامپیوتری را با دستگاه های مخصوص ساخت قالب که از فن آوری متفاوتی برخورداند، با دقت بسیار زیاد و با کیفیت عالی تولید کرد. مزیت دیگر مدل های سه بعدی تخمین وزن نگین های مختلف و فلزات گران بها با عیار های مختلف می باشد. (قبل از تولید). نکته بعدی این که قبل از تولید می توان عکسی از مدل ساخته شده پیش از تولید به مشتری ارائه داد.

   

  دستگاه هایی که می توان با آن ها مدل سه بعدی را تولید کرد در حال حاضر از دو دسته تشکیل شده اند:

  1. CNC ها
  2. دستگاه های لیرز و  Rapid Proto type

  دستگاه های CNC با تراش موم مدل سه بعدی را می سازند که از محدودیت ساخت و زمان بیشتری نسبت به دستگاه های لیزر برخوردارند.

   

   دستگاه های لیرز خود از دو ساختار تشکیل شده اند:

  1. دستگاه هایی که با استفاده از فن آوری لیزر کار می کنند و مایعی مثلاً به نام رزین را به کریستال تبدیل می کنند. این دستگاه ها از کیفیت و سرعت بالایی برخوردارند.
  2.  دستگاه هایی که پرینتر سه بعدی هستند و پودر موم یا "واکس" را لایه به لایه به هم می چسبانند که می توان گفت نسبت به رزین از کیفیت و سرعت کمتری برخوردارند مانند  Solid Scape T66

   

  تعداد برنامه های مدل سازی با رایانه بسیار متنوع هستند که هریک تخصص خاص خود را دارند. برای طراحی جواهرات برنامه های ویژه ای برنامه ریزی شده است که یک سری از اعمال را به صورت خودکار انجام می دهند؛ مانند ArtCAM  و  Jewelcad .

  اعمال خودکار باعث می شود کاربر تسلط کمتری نسبت به طرح یا مدل سه بعدی خود داشته باشد اما برنامه های مدل ساز عمومی که با آن می توان هر مدلی را ترسیم کرد قابلیت بالاتری نسبت به برنامه های مذکور دارند. البته هر یک تخصص مخصوص به خود را دارا هستند و با یکدیگر متفاوتند. معمولاً در دنیا بیش تر از برنامه Rhino برای طراحی جواهر و البته مدل های دیگر استفاده می شود.


 • طراحی سنتی و پیشرفته جواهرات
  استفاده از جواهرات در دوران قدیم به معنای تراشیدن سنگ های گران بها و آویزان کردن آنها در گوشه لباس، کمربند و غلاف شمشیر جنگاوران بوده است. دستبند زنجیر مانند کلفتی که در قرن شانزدهم طراحی شد، اولین نمونه ای بود که به طراحی جواهرات امروزی شبیه بود. از زنجیر طلا علاوه بر زیور آلات در تهیه کیف و سنجاق سینه، قلاب کمربند و کلاه نیز استفاده می شد.

  در گذشته از هنر ویترا (نقاشی روی شیشه) برای ساخت گردن بند استفاده می شده است. جورج راونسکرافت در سال 1670 در فرانسه از الماس بر روی انگشترها استفاده کرد که با استقبال فراوانی از سوی افراد طبقه اشراف مواجه شد.

  کارلو جولیانی در ناپل ایتالیا، اوژینو فونتانی درفرانسه و تیفانی در نیویورک از دیگر کسانی بودند که شروع به طراحی زیور آلات با ویترا کردند. شکوفایی جواهرات در اروپا را باید ازقرن نوزدهم دانست.

  طراحی جواهرات طراحی جواهرات 


 • كاربرد چوب در طراحي جواهرات
  زمان دقيقي كه انسان استفاده از چوب در تزييناتي نظير مجسمه‌سازي را آغاز كرد به طور دقيق مشخص نيست. ناپايداري اين ماده گواه آن است كه تنها در صورت شرايط جوي و محيطي بي‌نهايت مناسب نمونه‌هاي كار شده با اين ماده حفظ مي‌شوند اما از آنجايي‌كه از چوب در اشياء متعلق به قبايل بومي استفاده شده است، مي‌توان به مستندات تاريخي دست يافت. به دليل ويژگي‌هاي منحصر به فرد چوب، حالت‌هاي متعدد آن و وزن كم كه عاملي مهم در ساخت اشياء حجيم به‌شمار مي‌آيد، امروزه طراحان علاقه فراواني نسبت به انواع متفاوت چوب پيدا كرده‌اند.

  طلا و نقره‌سازان هنگامي‌كه قصد ايجاد تضاد (كنتراست) بين رنگ و ويژگي‌هاي طلا، نقره و جواهرات را داشته باشند از چوب استفاده مي‌كنند. مواد غيرفلزي در اوايل دوران رنسانس، باروك و آرت‌دكو در مقايسه با ديگر مواد نقش مهم‌تري ايفا كرده‌اند كه نمونه‌ي بارز آن آثار "يوهان دين‌گلينگر Johan Dinglinger‌" (1731-1664) به نام "تصاوير دشت" مي‌باشد. قطعات اين مجموعه طلا و نقره‌ي مزين به قطعات حكاكي‌شده‌ي آبنوس هستند كه در "گرين والت Green Vault" در "درسدن Dresden" در معرض ديد عموم قرار گرفتند.   طلاسازاني كه با چوب كار مي‌كنند بر روي ويژگي‌هاي چوب، رگه‌ها، رنگ و ديگر مشخصه‌هاي منحصر به فرد، نظير پيوستگي آن تاكيد مي‌كنند. از ديگر عوامل جذابيتِ كاربرد چوب مي‌توان به سهولت برش و قابليت حكاكي آن اشاره كرد. از آنجايي‌كه چوب نوعي عايق حرارتي به‌شمار مي‌آيد ماده‌اي ايده‌آل براي ساخت دستگيره‌هاي قوري چاي، قهوه، كارد و چنگال محسوب مي‌شود. 
  حلقه‌هاي موجود بر روي چوب كه در برش عرضي آن قابل مشاهده‌اند مربوط به رشد سريع در بهار(سطوح روشن) و رشد كند در زمستان (سطوح تيره) هستند. دوام چوب تا حدود بسيار زيادي به جهت رگه‌ها بستگي دارد. به طوركلي، استحكام قطعاتي كه داراي رگه‌هاي افقي هستند به مراتب بيشتر از رگه‌هاي عمودي است. هنگام خريد چوب تفاوت ميان برش‌هاي موازي با رگه و برش‌هاي برخلاف جهت رگه‌ را مي‌توان تشخيص داد. 


  چوب‌هاي گران‌بها و داراي بافت ريز براي طلا و نقره‌سازي مناسب مي‌باشند. گران‌بهاترين آن‌ها، انواع متفاوت آبنوس است كه در آسيا و افريقا يافت مي‌شود و طي دوران باستان از آن به منظور ساخت گران‌بهاترين اشياء استفاده مي‌شده است. "بنونتو سليني Benvenuto Cellini" و "دينگلينگر Dinglinger" جزء معروف‌ترين جواهرسازاني هستند كه از چوب در آثار خود استفاده كرده‌اند. علاوه بر آبنوس سياه، آبنوس رگه‌دار در آسياي جنوب شرقي و اندونزي يافت مي‌شود. اين ماده همواره سنگين، سخت و شكننده است. آبنوس را مي‌توان به آساني حكاكي و خراطي كرد كه اغلب از آن به جاي سنگ‌هاي گران‌بها يا به عنوان مكمل آن‌ها استفاده مي‌شود. تضاد (كنتراست) بين آبنوس و طلا و نقره بسيار جذاب است.   همين كاربرد نيز در خصوص چوب‌هاي رگه‌دارِ تعدادِ بي‌شماري از انواع درخت(سرخدار، زبان گنجشك، افرا، توس، گردو، زيتون، نارون و غيره) صدق مي‌كند. ناهنجاري‌ در رشد ريشه‌ها و كوتاه بودن تنه درخت موجب پديد آمدن اين رگه‌هاي تزييني مي‌شوند. در بسياري از موارد مي‌توان چوب را به سهولت حكاكي و خراطي كرد. چوب "بايوتا Biota" سبك‌ترين و زبان گنجشك سنگين‌ترين هستند. چوب درخت سپيد


 • مد و طراحی جواهرات
   
  جواهرات و طراحی جواهرات همواره جایگاه خاصی در صنعت مد داشته اند و بسیاری از طرح های خاص و شگرف در دوره های زمانی گوناگون، با نگرشی بر صنعت مد رایج آن زمان به بازار ارائه شده اند. جواهرات و زیورآلات علاوه بر ایجاد جذابیت و زیبایی در فرد، می توانند بیانگر طرز تفکر افراد نیز باشند و معیاری برای سنجش سلیقه بشمار می آیند.


  توجه به رنگ، همواره در صنعت مد و طراحی جواهرات از اساسی ترین و کلیدی ترین نکاتی است که هرگز نمی توان آن را نادیده گرفت. رنگ ها اولین ویژگی برای معرفی یک اثر به شمار می آیند و می توانند تاثیراتی روانی به همراه داشته باشند. همواره از طیف رنگی آبی برای آرامش و از طیف رنگ قرمز برای القا بیشتر انرژی استفاده می شود. همچنین برخی رنگ ها در فرهنگ های مختلف نماد و سمبل مفاهیمی خاص مانند عشق، ثروت، اشرافیت و معصومیت می باشند. بنابراین، هر قطعه جواهر می تواند بیانگر بخشی از خصوصیات اخلاقی صاحب آن اثر خواهد بود.
  رنگ


  بعد از رنگ، دومین ویژگی در طراحی جواهرات استفاده از عناصر طبیعی است. استفاده از گل ها و گیاهان و نیز برخی موجودات در طراحی جواهرات همواره از محبوب ترین طراحی های رایج در قرون مختلف بوده است. پروانه ها، ماهی ها، پرندگان و حتی برخی از خزندگان از پر طرفدارترین طراحی ها محسوب می شوند.
  طبیعت

  در طراحی جواهرات، خلاقیت، از اساسی ترین و پایه ای ترین عناصر موثر بر طراحی یک اثر منحصر به فرد می باشد. ترکیب طراح های سنتی با نمونه های پیچیده ی مدرن از جمله طرح های خاص و پر طرفدار محسوب می شود. هماهنگی عناصر بکار برده شده در طراحی یک قطعه جواهر و نیز ترکیب عناصر مختلف که هر یک می توانند نماد مفاهیمی خاص باشند می توانند جذابیت خاصی به جواهرات بخشند.
  خلاقیت
   
  در همین راستا، ترکیب سنگ های قیمتی با چوب، چرم، پارچه های نفیس و یا حتی سیم های ساده از انواع فلزات برای طراحان این امکان را پدید آورده است که با ارائه طرح های منحصر به فرد، نیاز سلیقه های متنوعی را پاسخ دهند. بیشتر این ترکیبات بر اساس مفاهیم و باورهای مختلف شکل می گیرند اما گاه استفاده از نمادهای خاص آنچنان محبوبیتی پیدا می کند که آن طرح را به یک اثر جهانی و همه پسند مبدل می سازد.
  نماد

  یکی از همیشگی ترین و ساده ترین انواع طراحی که مورد استقبال سلیقه های مختلف نیز قرار می گیرد، استفاده از دایره و حلقه های تو رد تو در طراحی جواهرات است که بیشتر برای طراحی گوشواره ها از این نوع طراحی استفاده می شود. دایره ها علاوه بر سادگی، جذابیت و زیبایی خاصی به اثر می بخشند و همین سادگی سبب می شود که بتوان این طرح را روی انواع فلزات پیاده کرد.


  جواهراتجواهرات
   
 • مشخصات امنيتی اسکناس و ايران‌چک
  مشخصات امنيتی و قابل بررسی اسکناس و ايران چک به شما کمک می‌کند تا به راحتی اسکناس‌های واقعی را از موارد تقلبی و جعلی آنها تشخيص دهيد. در اسکناس‌های صادره توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ايران موارد متعددی از خصوصيات امنيتی وجود دارد که تشخيص آنها با اندکی دقت برای شما آسان خواهد بود. در بيشتر موارد بهتر است به يک خصيصه اکتفا نکنيد بلکه موارد بيشتری را جهت حصول اطمينان بيشتر بررسی نمائيد. دقت داشته باشيد که نگهداری و استفاده از اسکناس‌های جعلی پيگرد قانونی دارد.
 • معرفی دستگاه پولاریسکوپ
   

  پولاریسکوپ یکی از ابزار جواهرشناسی است که اغلب اوقات نادیده گرفته میشود. اکثر جواهرشناسان از این ابزار استفاده میکنند تا بتوانند سنگ قیمتی را در یکی از دو گروه Isotropic یا anisotropic  دسته بندی کنند و با استفاده از نور نوع گوهر را مشخص میکنند.

  پولاریسکوپ (Polariscope) که می توان ترجه فارسی قطب سنج نوری را برای آن در نظر گرفت، ابزاریست کاربردی در علم گوهر شناسی. این ابزار که با استفاده از نور پولاریزه برای شناسایی گوهرها مورد استفاده متخصصین جواهرشناس قرار می گیرد. دارای دو فیلتر است. (یکی در بالای آن و یکی در قسمت پایینی آن قرار دارد_شکل سمت راست).این فیلترها از ورقه های پلاستیکی پولاریزه تشکیل شده اند که جایگزین کریستال iodoquinine sulfate در مدل های اولیه این دستگاه مفید شده اند.

  با استفاده از پولاریسکوپ و چند ابزار جانبی برای آن می توان شخصیت نوری(optic character) و علامت نوری(optic sign) یک سنگ قیمتی را بررسی کرد. همچنین این ابزار جواهر شناسی بعد از میکروسکوپ وسیله بسیاری عالی برای تشخیص سنگ های قیمتی طبیعی از مدل های مصنوعی آنها می باشد، البته باید گفت که با پیشرفت علم تشخیص گوهر های طبیعی و مصنوعی از یکدیگر روز به روز دشوار تر می شود. داشتن دانش کافی و بروز در زمینه جواهرشناسی برای استفاده از این وسیله ارزشمند امریست حیاتی، برای کسب این دانش می توانید در کلاس های آموزش جواهر شناسی شرکت آرگو، که خود از وارد کنندگان دستگاه های جواهرشناسی و گوهرتراشی است، شرکت کنید.


 • معرفی نرم افزار طراحی جواهر
  می خوایم با یکی دیگر از نرم افزارهایی که در طلاسازی کابردهای زیادی داره اشنا بشیم.البته ArtCAM مثل نرم افزارهای دیگه مثلاjewelcad دقیقا مخصوص این کار نیست و در صنایع چوب و نقش برجسته سازی و.... کاربرد زیادی دارد.ولی ArtCAM jewelsmithمخصوص این رشته میباشد.


  این برنامه توسط کمپانی Delcam طراحی شده که نسخه های تخصصی دیگری هم از این نرم افزار داردکه میتوانید در سایت شرکت ببینید. اگر بخوایید یک تصویر را بصورت نقش برجسته سه بعدی طراحی کنید هیچ برنامه ای رو بهتر از این پیدا نخواهید کرد.البته امکانات خیلی زیادی را در اختیار شما میگذاردولی به نظر من برجسته ترین قدرت این برنامه این امکان است. ArtCAMمیتواند رنگهای یک تصویر را تفکیک کند و به شما این امکان را بدهد که یک تصویررا بصورت یک نقش برجسته تبدیل کنید.

  شما میتوانید به دو صورت با ArtCam شروع به کار کنید.

  1. بصورت برداری یا vector

  2. یک نمونه تصویر vector:که با استفاده از محاسبات ریاضی تولید میشود . مثل اکثر نرم افزارهای طراحی اجزای هندسی که با استفاده از خطوط و منحنی ها بر مبنای ریاضی طراحی میشود.

  ArtCam فرمتهای زیر را پشتیبانی می کند:

  dwg cps dxf ai wmfBitmap اشکالی که از نقاط تشکیل میشوند و هر نقطه شامل یک موقعیت مکانی و رنگ است که در مجموع یک تصویر تشکیل می شود .هر چه تعداد نقاط در یک اینچ


 • معرفی نرم افزار طراحی راینو
  تاریخچه طراحی و ساخت طلا و جواهر در ایران قدمت هفت هزار ساله دارد. اما متاسفانه طراحی در ایران ناشناخته مانده است. طراحان بسیاری از قطعات معروف در موزه جواهرات ملی که یکی از شاخص ترین کلکسیون های جواهرات است ناشناخته هستند. امروزه تنها 40% از جواهرات دست ساز هستند. با پیشرفت تکنولوژی و بالا رفتن حساسیت و دقت در امر طراحی جواهرات طراحی دستی جوابگوی نیاز بازار نیست.

  علوم کامپیوتری این نیاز را حل کرده است. با ورود نرم افزار های سه بعدی به بازار طراحی قطعات جواهر بسیار آسان شده است. اگر یک طلا ساز، مسلط به نرم افزار های سه بعدی باشد و مشتری برای سفارش کار به او مراجعه کند، می تواند با طراحی سه بعدی و تخمین وزن و رنگ و تمام جزییات قطعه را در اختیار مشتری قرار دهد.

  معرفی نرم افزار راینو در طراحی جواهرات

  راینو در سال 1980 در سیاتل آمریکا توسط رابرت مک نیل و همکارانش به وجود آمد. در 1985 آنها به توسعه راینو بر مبنای اتوکد پرداختند و به همین دلیل راینو یک نرم افزار به اصطلاح CAD BASE است. در سال 1992 نوشتن پلاگین های راینو برای کاربران خاص شروع شد مانند Rhino Marine که برای ساخت کشتی و قایق و Rhino Gold که به منظور چیدمان سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی با برش های مختلف، Matrix و امثال آن استفاده می شد. در سال 2007 آمار کاربران راینو به بیش از 150000 نفر در سرتاسر جهان رسیده بود.

  راینو ابزاری است برای طراحان شامل طراحان صنعتی، جواهرآلات، کفش، کشتی، هواپیما و معماران و… که قدرت نامحدودی را برای ترسیمات دو بعدی، مدل سازی، آنالیز برای ساخت، رندرینگ و انیمیشن در اختیار آنان قرار می دهد.

  سیستم مدل سازی راینو بر اساس NURBS یا Non-uniform rational B-spline می باشد که یک مدل ریاضی است و معمولاً در گرافیک رایانه ای کاربرد دارد و برای ایجاد و نمایش منحنی ها و سطح ها استفاده می شود.

  توسعه NURBS در سال 1950 و توسط مهندسان و طراحان شاغل در صنایع دریایی و هوایی و شرکت های خودروسازی آغاز شد که طراحی و نمایش سطوح به صورت دقیق برایشان دارای اهمیت بود. در ابتدا NURBS تنها در بسته های نرم افزاری CAD مرتبط با کارخانه های خودروسازی کاربرد داشت اما رفته رفته به عنوان جزئی از برنامه های گرافیکی استاندارد درآمد.

  ازاین شعار راینو،  Modeling Tools For Designer به راحتی می توان فهمید که بیشترین آمار کاربران راینو از طراحان صنعتی، جواهرآلات، کفش، کشتی، هواپیما، معماران، طراحان صحنه، مهندسین ساخت و تولید، بسته بندی و دیگر افرادی است که مستقیم یا غیر مستقیم با دنیای طراحی در ارتباط هستند. این افراد به ابزاری نیاز دارند که محدودیت های نرم افزارهای کاملاً مهندسی را نداشته، تا بتوانند به راحتی به ارائه ایده خود بپردازند و از طرف دیگر دقت کافی را در ساخت داشته باشد.

  ویژگی های نرم افزار راینو:

  • بدون محدودیت (Uninhibited): مدلینگ آسان و به اصطلاح Free Form Modeling. یعنی ساخت هر شکلی که بتوانید آن را تجسم کنید.
  • دقت (Accuracy): دقت لازم را در طراحی، آنالیز و ساخت و تولید در اختیار کاربر قرار می دهد.
  • سازگاری (Compatibility): با تمام نرم افزارهای مربوط به طراحی،نقشه کشی، CAM، مهندسی، آنالیز، رندرینگ، انیمشن و تصویرسازی.
  • راحتی  : (Accessible) در یادگیری و استفاده    
  • سرعت: سرعت در سیستم مدل سازی و همین طور در کارکرد نرم افزاری.
  • کم هزینه: هزینه کم در یادگیری و همین طور هزینه سیستمی که راینو احتیاج دارد. راینو احتیاج به سیستم سخت افزاری

  خاصی ندارد و با یک کامپیوتر معمولی راه اندازی می شود.

  معرفی پلاگین  Matrix

  آخرین ورژن Plug-in طراحی جواهرات برای راینوسروس که به منظور هدفمند کردن امکانات و ابزار های راینو و ایجاد محیط کاربری بسیار مناسب برای طراحی جواهرت، طراحی شده است، ماتریکس (Matrix) نام دارد. با کمک این Plug-in می توان طراحی های زیبا و واقعی را در راینوسروس به صورت سه بعدی ایجاد نمود که قابلیت اتصال به ابزارهای تولید را دارا می باشد (CAM).

  شرکت Gemvision تولید کننده این نرم افزار، بیش از 2 سال، ابزار ها، عقاید و روش های بسیاری را مورد بررسی قرار داده است که حاصل نتایج آن نرم افزار ماتریکس است که کارآمدی و انعطاف پذیری خوبی را فراهم کرده است. به طوری که هم زمان می توان با طراحی، جزئیات آن و رنگ آمیزی طرح را به طور دقیق اعمال نمود و پس از آماده شدن عکس سه بعدی از طرح، آن را چاپ و یا Email نمود. ماتریکس 6، قوه ابتکار، سرعت عمل و دقت را با محیا کردن ابزار ها و روش هایی که یک طراح جواهرات به آن نیاز دارد در یک مجموعه گرد آورده است. ماتریکس 6، بزرگ ترین و بهترین مجموعه ابزارهای چیدمان برای سنگ ها را در در نظر گرفته است. تغییر اندازه، چرخاندن و جا به جا کردن آن ها با استفاده از ابزار های ساده را میسر نموده است. گنجاندن روش چیدمان Pavé )سنگ فرشی) بر روی سطوح ناهموار یکی از این مزایا می باشد.

  هر سطحی که توسط طراح در نرم افزار طراحی می شود باید بدون نقص باشد. برای داشتن یک طراحی خوب رعایت این نکته ضروری است. بدین منظور راه های مختلفی برای کنترل و استفاده از سطوح در نرم افزار وجود دارد. در ماتریکس تمامی مراحل پیشرفته برای طراحی سطوح مدل به وسیله ابزاری برای کاربرانی که حتی تسلط چندانی بر روی سطوح ندارد به صورت بسیار آسان در نظر گرفته شده است و با کمک این ابزار، طراحی یک مدل بیش از یک ساعت طول نخواهد کشید. ماتریکس به عنوان همراهی مناسب برای راینوسروس 4، آن را واقعی تر و پیاده سازی اندیشه های خلاقانه طراح را در سریعترین زمان میسر ساخته است.


 • معضلات طراحی جواهر در ایران
  کپی کاری  مهمترین معضل طراحی

  اگر بخواهیم مبحث " طراحی طلا و جواهر در ایران" را بررسی و نقاط ضعف و کاستی های آنرا ریشه یابی نماییم باید در بسیاری از مسایل کنکاش کنیم که مستلزم یک مجال بسیار وسیع و گسترده است لذا در این فرصتی که برایم فراهم شده، صرفا به پاره ای از مسائل جدی مربوط به این عرصه اشاره ای خواهم داشت.

  1. فعالیت یک طراح حرفه ای جواهر را باید به انواع مختلف تقسیم کنیم. نخستین شاخه، آفرینش طرح هایی اختصاصی با هدف تولید انبوه در کارخانجات است و به 2 شیوه کلی انجام می شود. در شیوه نخست یک سازنده یا مصرف کننده جواهر، مستقیما طرحی را سفارش می دهد و در شیوه دوم ابتدا طرحی تهیه و سپس از روی آن سفارش ساخت دریافت می شود. به طور کلی این شاخه برای طراح، محدودیت هایی ایجاد می کند فرضا یک مشتری، قطعه جواهری با سقف قیمت مشخص درخواست می کند لذا طراح باید تمامی محاسبات در زمینه مقدار طلا و سنگ مورد نیاز قطعه مذکور را حین ایده پردازی و طراحی انجام دهد تا مبلغ نهایی سفارش، منطبق با بودجه مشتری تنظیم شود.

  یا در مثالی دیگر، طراح یک ایده بسیار بدیع مد نظر دارد اما به جهت محدودیت توان مالی مشتری و در نتیجه محدودیت میزان طلا و سنگ های قابل مصرف، ملزم می شود که تغییرات پردامنه ای در طرح خود اعمال نماید. به عنوان آخرین نمونه ، ممکن است طراح قصد ارائه یک طرح شکیل و روزآمد را داشته باشد اما به جهت محدودیت های فنی و تکنولوژیک تولید، ناچار به محدود ساختن حوزه طراحی خود شود. تمام این مفروضات به انضمام چندین الزام دیگر، حوزه مانور طراح را شدیدا کاهش می دهد و در اینجا صرفا مهارت اوست که می تواند بخشی از کمبود ها را جبران نماید. لذا با تعدد روش ها و شیوه های کاری در بخش طراحی طلا و جواهرات مواجه ایم.

  2. مهمترین مسئله طراحی طلا و جواهر در ایران، معضل کپی کاری است. در اغلب موارد، قطعات تولیدی یا به طور کامل از طرح قطعه دیگری الگوبرداری شده و یا با تغییراتی بسیار جزئی نظیر تفاوت در رنگ یا نوع سنگ ها یا تغییر رنگ طلای مورد استفاده، مشابه نمونه دیگری می باشند. دراین شرایط ممکن است یک نمونه خارجی یا طرح یکی از همکاران داخلی مورد تقلید قرار گیرد.

  متاسفانه این آفت بزرگ به جای آنکه طراحی مصنوعات طلا و جواهر را وارد عرصه رقابت نماید که مهمترین عامل توسعه هنر طراحی و تلاش مضاعف طراحان برای ارائه اثری بهتر و قویتر است بازار کار طراحان را به شدت محدود می


 • نقش سنگ هاى قيمتى و نيمه قيمتى و تاثير تکنولوژى در طراحى جواهرات
   

  پيشگفتار

  تحقيقات انجام شده در بازار ،به عمل آمده حاکى از آن است که زنان امروز ،خواهان خلاقيت و کيفيت در زندگى هستند .اين موضوع ،در مورد جواهرات نيز نقش فراوان دارد .آنها انتظار دارند که جواهرتشان کيفيت ساخت بالا و از ان مهم تر ،طرحى بديع و منحصر به فرد داشته باشد .آنچه براى تمامى ما در صنعت جواهر سازى آشکار است .درک اهميت طراحى خلاق و بديع در اين حرفه مى باشد .زيرا بدون بهره مندى از طرحى بديع،احتمال از دست دادن بازار ،با توجه به رقابت شديد و فشرده ،براى همه ما وجود خواهد داشت .

  طراحى جواهر ،همواره از نقطه نظر هنرى نگريسته مى شود ؛ به طورى که يک قطعه جواهر نشان دهنده استعداد هنرمندانه يک طراح به شمار مى آيد اما بايد ديد تکنولوژى در کدام بخش از اين سناريو قرار ميگيرد ؟ زيرا تکنولوژى و طراحى نقش فراوان در ساخت جواهر دارند ؛اما آيا با يکديگر ارتباطى هم دارند ؟ و حال اين سئوال مطرح خواهدئ شد که ارتباط اين دو با يکديگر چيست ؟

  طراحى ،تلفيقى از خلاقيت هنرى و تکنولوژى توليد است .طراحان با قدرت تحليل بى نظير و خلاقيت خود در طول سالها ،به دنبال مواد و تکنولوژى جديد بوده و مواد و تکنولوژى هاى جديد به طور متقابل از طراحان حمايت کرده اند  به طور معمول،نياز ،باعث اختراع مى شود و ابداعات جديد ،موجب پديد آمدن  تکنولوژى هاى جديد شده است .تکنولوژى هاى مدرن در تمامى زمينه هاى هنرهاى تزيينى تاثير گذاشته و تلفيق فلزات و کانى هاى گرانبها ،تکنولوژى خلاق توليد و مهارت بى نظير هنرمندان ،موجب به وجود آمدن جواهراتى شده است که خاص و منحصر به فرد هستند که  دوره خلق آثار ماندگار اين زمينه هنرى در دوران باستان با امکانات و تکنيک هاى  آن عصر قابل تشخيص است .

  خلق شاهکارهاى جواهر سازى دوران باستان ،مويد آن است که ساخت جواهر هرگز اسير تکنولوژى هاى توليد منسوخ و کهنه نبوده است .امروزه گستره تکنولوژى هاى موجود ،بسيار وسيع و سرعت پيشرفت تکنولوژى ،از گذشته بيشتر بوده ،حتى رو به افزايش است .مد نيز با سرعت بيشترى  دچار تغيير و تحول مى شود .

  بازه زمانى عرضه مجموعه هاى جديد جواهرات ،روز به روز کوتاه تر مى شود .رقابت شديد توليد کنندگان را مجبور مى کند طى يک سال به دفعات طرح هاى جديدترى ارائه نمايند .به همين علت است که مى بينيم تعداد توليد کنندگان و مسابقات طراحى ،در سراسر جهان رو به افزايش است مدت زمان کوتاه ارائه خلاقيت و توليد در رقابت بازار سياه ،در خور توجه است . در نتيجه ،تکنولوژى هاى توليد خلاق ،در زمينه جواهرات هم يک فرصت به شمار مى آيد و هم از ضروريات محسوب مى شود  .حال اين سئوال پيش مى ايد که چه ارتباطى ميان طرطاحى و تکنولوژى وجود دارد؟ ما در اين مقاله ،رابطه اين دو را در ساخت جواهر با تاکيد اصلى بر روى نقش سنگ هاى قيمتى ،نيمه قيمتى و تکنولوژى در طراحى خلاق مورد بررسى قرار مى دهيم .

   

  ارتباط بين طراحى و تکنولوژى

  در اين مقاله ،از واژه تکنولوژى ،هم براى فرايندهاى ساخت به کمک دستگاه و هم براى ساخت دستى به روش هاى سنتى استفاده مى شود .هر دو روش ،در صورتى که خواهان ارائه جواهرات خوب باشيم ،نيازمند درک مناسب از خواص و قابليت هاى فلزو کانى هاى مورد استفاده مى باشد .روش آنتى کلاسيک Anticlastic rising  ،يک مثال خوب درباره کاربرد مهارت دستى در تکنولوژى است که دستيابى به آن ،بدون درک صحيح از ماده و رفتا ر مکانيکى ماده ،ميسر نمى باشد .

  نظاير اين گونه موارد را مى توان در ديگر زمينه هاى هنرى يافت .به طور مثال نقاش ،مجسمه ساز و سفالگر را در نظر بگيريد .يک نقاش براى خلق تصاوير آن گونه که مى خواهد ،مى بايستى درک کاملى از مواد وابزار ،بوم نقاشى و رنگ و نحوه تاثير اين دو بر يکديگر ،سبک هاى متفاوت  نقاشى ،مهارت دست ،اهميت نور ،دورنماى سه بعدى و ترکيب رنگ ها و غيره را داشته باشد که البته اين موضوع ،در مورد مجسمه ساز يا سفالگر هم صدق مى کند بنابراين ،در صورتى که قصد ساخت يک جواهر با کيفيت را براساس استاندارد داشته باشيم ،طراح موظف به داشتن درک مناسب از مواد ،ابزار و روش هاى ساخت جواهر است .همچنين او بايد بدون شک و ترديد ،داراى سطح بالاى دانش ،نسبت به تکنولوژى باشد . اين مسئله اولين و واضح ترين ارتباط ،ميان طراحى  و تکنولوژى است ؛ زيرا ايده هاى طراحى ،تنها با تاکيد به اجرا در خواهند آمد .به منظور شرح اين موضوع ،ذکر برخى نکات ضرورى است .

  اول آن که ،آگاهى از تکنولوژى هاى گوناگون ،براى يک طراح بسيار اهميت دارد ؛زيرا توانايى درک فرصت ها و محدوديت ها يى را به او مى دهد که براى طرح لازم است بسيار از جواهرسازان و شرکت هاى سازنده ،طرح هاى زيباى پياده شده بر روى کاغذ را از طراحان دريافت مى کنند که در عمل ،ساخت آنها امکان پذير نيست ؛زيرا اجراى آنها به لحاظ اقتصادى ،با صرفه نيست .همچنين بسيارى از ريخته گرها ،قالب گيرى طرح هايى را تجربه مى کنند که به هيچ عنوان ،قابليت ريخته گرى ندارند .

  لازم به ذکر است که دستيابى به کيفيت فيزيکى مناسب در محصولات ،براى توليد کنندگان اهميت دارد ؛ زيرا يک طرح ،هنگامى موفق است که محصول به دست آمده از آن (قطعه جواهر ) ،داراى کيفيت فيزيکى مناسب باشد کهتنها در اسيه به کارگيرى تکنولوژى ،هم در زمينه مواد و هم تکنولوژى توليد ميسر مى شود .

  هنگامى که از طراحى جواهر ،صحبت به ميان  مى آيد ،بايد به خاطر داشته باشيم که دو جنبه ى طراحى وجود دارد .اغلب تمايل دارند که به طراحى جواهر ،تنها از نقطه نظر ططراحى هنرى نگاه کنند و اکثر طراحى هايى که به کمک کامپيوتر صورت مى گيرد (CAD)،از اين روش هنرى بهره جسته اند .کاربرد روز افزون CAD ،به وسيله طراحان ،نشانگر جنبه ى ديگر ارتباط ميان تکنولوژى و طراحى است و آن هم کاربرد تکنولوژى در تسهيل و تسريع فرايند طراحى هنرى مى باشد .از سوى ديگر ،تکنولوژى مکمل ديگرى به نام نمونه سازى سريع (Rapid prototyping ) وجود دارد .گرچه هرگز نمى بايست فراموش کرد که طراحى جواهر داراى يک بعد مهندسى ،نظير ماشين ،هواپيما و ديگر محصولات مهندسى مى باشد .جواهرات نيز نيازمند تعمير و تجهيز ،به منظور ايجاد هماهنگى با هدف طراحى آنها هستند.جواهر سازى هم به مهندسى نياز دارد ،يک قطعه جواهر بايد به اندازه کافى محکم باشد تا توانايى تحمل دست به دست چرخيدن را داشته باشد .برخى جواهرات ،همچون زنجيره هاى جناقى مى بايستى داراب قابليت تعمير باشند و در حين استفاده ،دچار پيچ خوردگى نشوند .گيره هاى فنرى بايد با دوام و قابل اطمينان باشند .طراحى جواهر ،به منظور تسهيل کار طراحى و تکنولوژى است و جزو زمينه هايى است که بسيار ناديده گرفته شده است .

   

  طراحى خلاق و تکنولوژى

  در ابتدا به مفهوم طراحى خلاق و گرايش به سوى محصولاتى که داراى طرح و تاثير جذاب هستند و سپس ،ارتباط ميان طراحى خلاق و تکنولوژى مى پردازيم .بايد به خاطرداشت که تکنولوژى ،داراى نقش اساسى در دستيابى به خاطر داشت که تکنولوژى ،داراى نقش اساسى در دستيابى به طرح خلاق است .

  تصوير شماره 1:

  حلقه هاى کلاسيک تنشن (Tension ) ، که براى اولين بار ،شرکت نيسينگ (Neissing ) آلمان آن را طراحى و اجرا کرد تا هنگامى که بسيارى از افراد ،از آن الگوبردارى کردند ،طرحى بديع به شمار مى آمد .توليد آنها امکان پذير نيست ؛مگر از طريق درک جزئيات خواص مکانيکى طلا و چگونگى کنترل اين خواص ،براى نگه داشتن يک سنگ معلق ،بدون هيچ گونه تکيه گاهى ،به غير از نيروى فشارى که دو انتهاى انگشتر به آن وارد مى شود . در نتيجه ،اين طراحى خلاق تا حدود زيادى به کاربرد تکنولوژى وابسته است .اين موضوع ،به طور مختصر در زير توضيح داده مى شود .

   


   

  -ارتباط شماره 1.ادراک عملى طراحى ،مستلزم کاربرد و درک تکنولوژى ،هم در زمينه مواد و هم فرايند هاى توليد است .

  -ارتباط شماره 2 تکنولوژى نوين ،قادر به ايجاد فرصت هاى جديد طراحى است .

  - ارتباط شماره 3 احتياجات و نيازهاى طراحى ،قادر به فعال کردن تکنولوژى پيشرفته است . اين نکات براى طراحان جواهر ،اهميت ويژه اى دارند که در ادامه مقاله به آن خواهيم پرداخت .توضيح ساده ارتباط شماره 2،ترکيب رنگ براى دستيابى به تاثيرات بديع است .تصوير شماره 2،توليد انبوه جواهرات ،با استفاده از طلاى چند رنگ شيار دار را نشان مى دهد که شرکت ميتسوبيشى(Mitsubishi )،با نام تجارى دياگلد (Diagold ) آن را به بازار عرضه ميکند .روش ديگر که بسيار ماهرانه تر هم مى باشد نيز امکان پذير است . اين روش بر اساس مفهوم ساده اى که به ماکومه گانه (Mokume Gane ) ،در زبان ژاپنى به معناى بافت چوبى ،استوار است .ماکومه گانه روشى است که در آن لايه هاى متفاوت از طلا ،در رنگ هاى مختلف (و ديگر ترکيبات فلزى ) به يکديگر متصل مى شوند و پس از قسمت بندى و اتصال لايه هاى متفاوت ،به صورت خيلى پيچيده و تخصصى بر روى آن کار مى شود .گرچه تصور چگونگى کاربرد آن در قطعات قالب گيرى شده بسيار دشوار است ؛به ويژه در صورتى که شخص قصد داشته باشد ،از چنين روشى به طور مثال ،در ساخت زنجير استفاده کند .اين موضوع ،مويد محدوديت هاى تکنولوژى است

   


   

  تکنولوژى؛فرصت هاى جديدى را براى طراحى فراهم مى کند

  در اين بخش ،به برخى از تکنولوژى هاى نه چندان جديد ،در زمينه مواد و فرايند توليد توضيح خواهيم پرداخت  فراهم ساختن فرصت هاى جديد طراحى را به کمک آنها توضيح خواهيم داد و از اين روش ها ،به منظور نشان داده چگونگى کاربرد در توليد ترکيبات رنگى به شيوى ماکومه استفاده خواهيم کرد .

   

  -طراحى به کمک کامپيوتر

  يکى ديگر از تکنولوژى هاى جديد در زمينه طراحى ،ابزار 3D-CAD  به همراه Rapid   Prototy ping  است .پيش از اين ،طرح هاى طراحان جواهر ،به ساختارها و جزئيات طراحى شده دو بعدى به کمک مداد و رنگ محدود مى شد .همچنين هرگز امکان ارائه طرح هاى سه بعدى وجود نداشت .طراحى سه بعدى به کمک کامپيوتر،طرح هاى مجازى را توليد مى کند که داراى قابليت تکميل و اصلاح در هر سه محور فضايى هستند . از اين روش مى توان براى استحکام بخشيدن به ساختار هاى محافظ در بخش هاى داخلى جواهرات سبک وزن ،به همراه روش هاى شناخته شده مهندسى مکانيک استفاده کرد .اجراى طرح هاى پيچيده هندسى و همچنين طرح هاى الهام گرفته از طبيعت جاندار ،به کمک اين روش امکان پذير است و طرح هاى پيچيده با ساختار هندسى يا ارگانيک را مى توان به راحتى جدا کرد .به کمک اين روش ،مى توان سطوح طرح ها را به اشکال متفاوت تغيير داد که بسيار شبيه به افزودن يک بعد ،به طراحى جواهر است .يکى از امتيازات برجسته CAD، انجام نمونه سازى ها ى متعدد و ترکيب يا بزرگ و کوچک کردن طرح ،به اندازه دلخواه است .نمونه سازى سريع (Rapid Prototoyping ) ،نه تنها سطح مهارت و استطاعت مالى طرح و نمونه سازى سريع  مدل ها را محدود نمى کند ،بلکه امکان ساخت کم هزينه تر آنها را بسيار بالا،داراى قابليت  ساخت  يک مدل پيچيده با تمامى جزئيات  و ساختار فضايى پيچيده است (تصوير شماره 3) .مليله کارى و ساخت فضا يا برش هاى زيرين دشوار يک مدل اگر قادر به متوقف ساختن فرايند توليد نيستند و ريخته گرى تمام جزئيات ،از روى مدل موم امکان پذير است .

   


   

  روش نمونه سازى سريع ،با سرعت چشمگيرى رو به پيشرفت است و تحقيقات بر روى روش هاى جديد ،در حال انجام است .همواره اصل بر اين است که مدل کامپيوترى را به اجزاى تشکيل دهنده آن تقسيم کنند و سپس قطعه قطعه آن را بسازند .لايه (حاشيه ) هر قطعه ،با قطعه ،با مدل اصلى متفاوت است .امتياز مدل سازى موم ،به صورت اتوماتيک ،آن است که ضخامت کوچک ترين قطعه 02/0 ميلى متر مى باشد که سطحى صاف را پديد مى آورد .البته در صورت نياز،انجام برخى کارها به صورت دستى اجتناب ناپذير است .مدل موم ،براى قالب گيرى مستقيم ،مناسب است .به طور معمول ،از استريوليتوگرافى،با قطعات 3/0 ميلى مترى ،براى نمونه هاى مهندسى مکانيک استفاده مى شود .دقت و صحت فرايندهاى تف جوشى به پودر فلز يا پلاستيکى که تف جوشى به کمک ليزر آن انجام مى شود ،بستگى دارد.قطر ليزر متمرکز شده ،حداقل 5/0 ميليمتر است که نتايج به دست آمده از اين چين نمونه سازى هاى سريع ،بسيار تاثير گذار است .

   

  ليزر

  کاربرد تکنولوژى ليزر در توليد جواهرات ،روبه افزايش چشمگير است .از ليزر نه تنها در برش و جوش ،بلکه در تزيين يا همان حکاکى استفاده مى شود و در ساخت جواهرات ،از مصداق هاى تکنولوژى جديد و موفق به شمار مى آيد .ليزر پيشرفته (Nd:YAG)،با طول موج مناسب براى فلزات گرانبها ،حرارت مورد نياز با تراکم انرژى بالا را براى قطعه کار فراهم مى آورد .هيچ منبع انرژى ديگر ،غير از اشعه الکترون که بنا به بالا بودن هزينه مناسب نمى باشد ،به منظور متمرکز کردن بر روى محدوده هاى بسيار کوچک ،مناسب نيست .

  از آن جايى که فلزات گرانبها داراى خاصيت رسانايى و بازتاب پذيرى بالايى هستند ،هيچ روش ديگرى براى جوشکارى قطعات بسيار ظريف و توخالى مناسسب نيست جاسازى دقيق قطعات ،به منظور به صفر رساندن فاصله موجود بين قطعات ،از الزامات  حتمى در اين زمينه به شمار مى آيد ؛در غير اين صورت ،حرارت از داخل مواد عبور نمى کند و اشعه ليزر بدون آن که انرژى را منتقل کند از فواصل موجود عبور مى کند .در نتيجه ،به منظور جامه عمل پوشاندن به اين الزامات و اقتصاد ى کردن فرايند ،براى انجام جوش ليزر قطعات توخالى ،سيستم جاسازى اتوماتيک قطعات ،اختراع شد.به منظور توليد اين گروه از محصولات کاربرد ليزر که تا حدود زيادى هزينه ها را کاهش مى دهد ،جايگزين روش هاى قديمى لحيم کارى شد .در نتيجه ،براى اين قبيل طراحى ها ،بخش جديدى با قيمت مناسب در بازار پديد آمد .همچنين ،از تکنولوژى ليزر ،به منظور از بين بردن معايب ريخته گرى و تعمير استفاده مى شود .ليزر داراى منابع متفاوتى است که مى توان از آن در زمينه هاى همچون جوش،برش،و حکاکى بهره برد .نقاط (خال جوش) که به کمک ليزر ايجاد مى شوند ،داراى قطر 5/0 ميلى متر هستند .

  امکان بهره مندى از برش و حکاکى با کيفيت را به کاربر مى دهند .موج هاى متوالى ليزر ،لبه هاى صاف و حکاکى هاى بى نظيرى را به وجود مى آورند .شيارهاى ايجاد شده به کمک ليزر ،متمرکز و به لحاظ عمق،داراى کيفيتى مناسب و تزيينات است و تصاوير حاصل از آن داراى جزئيات کاملا" مشخص هستند (تصوير شماره 4). از آن جايى که به وسيله کنترل کامپيوترى،مى توان سطحى را به کمک اشعه ليزر اسکن کرد ،طرح ها و تصاوير پيچيده ،مثل تصاوير ديجيتالى  يا طرح هاى دو بعدى (CAD) قابل اجرا هستند .به طور مثال ،طرح هاى هندسى متقارن و خطوط صاف و مثلثى،با اين روش انجام مى شوند .ميزان احتمالات به قوه تخيل طراح محدود مى شود .با گسترش کاربرد ليزر در صنعتت جواهر سازى پيشرفته ،اکثر اين طرح ها ى معمول،وارد بازار شدند .اين در حالى است که طرح هاى سه بعدى ،پيچيده تر از آن هستند که بتوان بر روى آنها کار کرد .

   


  ليزر را بايد با برد محدود ،بر روى سطح متمرکز کرد ،که که خود لزوم برنامه ريزى هاى دقيق را براى کاربرد افزايش مى دهد در نتيجه ،فرايند جوشکارى را مى توان حتى در نزديکى سنگهاى قيمتى نصب شده بر روى کار انجام داد.برخى از شرکت ها ،از طرح هايى استفاده مى کنند که پياده سازى آنها به کمک لحيم کارى امکان پذير نمى باشد و تنها آنها را به کمک جوش ليزر اجرا کرد .ترکيب رنگ ها و مواد متفاوت ،از ديگر گزينهاى ليزر محسوب مى شوند. از آن جايى که مى توان بين خواص جذب متفاوت مواد توازن برقرار کرد ،امکان اجراى تلفيقى از طرح هاى جديد امکان پذير مى شود .به کمک ليزر مى توان پلاتين را بر روى سطح طلا ذوب کرد .پس از پرداخت به شکل ماسه سايى(Sandblast ) سطح قطعه کار ،حاشيه هاى تيز ترى خواهد داشت .پودر ژلاتين بر روى سطح (Substrate ) قرار مى گيرد .چگالى پودر و شدت اشعه ليزر ،تاثير به سزايى بر روى اجراى فرايند خواهد داشت . در صورتى که مشخصه هاى فرايند به خوبى هماهنگ نشده باشد ،شيارها با لايه هاى نازکى از پلاتين توليد مى شوند . از آن جايى که مى توان اشعه ليزر را به هر سمتى حرکت داد ،پياده سازى طرح هاى پيچيده امکان پذير مى شود .فرايندهاى جديد تکنولوژى ليزر ،به منظور به حداکثر رساندن سطح توليد جواهرات،شامل ابداع روشى خلاقانه در "گوارسه گذارى (Granulation) به کمک ليزر مى شوند .

   

  -          الکتروفرمينگ

  مدت زيادى از کشف اين تکنولوژى مى گذرد ؛اما طى سال هاى اخير ،پيشرفت هاى فراوانى داشته است .الکتروفرمينگ را مى بايست يک فرايند منحصر به فرد به شمار آورد زيرا فقط يک جايگزين  براى ديگر روش هايى نظير پرس (Stamping ) و ريخته گرى موم گمشده (Lost wax) به شمار نمى آيد . از نقطه نظرطراحى ،هر يک از اين روش ها ،نقاط قوت خود را دارند .الکتروفرمينگ ،فرصت هاى بى نظيرى را براى طراحان خلاق و برخى توليد کنندگان  جواهر ،همچون چارلز گارنيير (Charles Garnier ) فراهم مى کند .او در فرانسه داراى اعتبار زيادى در مورد ارائه جوارهارت با کيفيت ،به کمک روش الکتروفرمينگ شده است .

   


   

  الکتروفرمينگ در توليد جواهرات در توليد جواهرات ظريف ،تو خالى ،سبک ،حجيم و اشکال پيچيده سه بعدى ،يک روش شکست ناپذير مى باشد . اين روش اجراى ،طرح هايى را که به وسيله ديگر روش ها امکان پذير نبود ،با قيمتى مناسب محقق مى سازد .طراحان جوارهر ماهر ،به کمک اين روش قادر به ساخت جواهرات بى نظيرى خواهند شد(تصوير شماره 5) .

  بازسازى کامل اشياى طبيعى همچون :برگ ،گل ،صدف ،و تار عنکبوت و همچنين خلق طرح هاى جالب از رو ى  ا شياى مصنوعى ، با يان روش عملى خواهد شد . به طور معمول در ساخت گوشواره ،آويز سينه ،زنجير ،گردن بند ،النگو و همچنين   مصنوعات تزئينى  و مجسمه از اين روش استفاده مى شود . از نقطه نظر طراحى ،اين روش را مى توان با يکديگر روشها مانند پرس(Stamping ) و ريخته گرى موم گمشده (Lost wax) ترکيب کرد .

  حتى مى توان يک سنگ قيمتى  را هم از طريق نصب آن در قالب موم ،يا روش هاى دو مرحله اى در جواهرات ساخته شده به وسيله اين روش به کار برد.رنگ را مى توان به عنوان يکى از مشخصه هاى طراحى در الکتروپليتينگ و الکتروفرمينگ ،در قسمت هاى مشخص با خاک طلاى سفيد و سرخ ،با الکتروفرمينگ است که ترکيب رنگ هاى جالب را در طلا امکان پذير مى سازد .کاربرد تکنولوژى الکتروفرمينگ،در طراحى خلاق ،منحصر به فرد و بى پايان است .

   

  -متالوژى پودر

  متالوژى پودر يکى ديگر از تکنولوژى هاى جديد است که اشکال جديد طراحى را به محصولات سنتى اضافه مى کند . و نيز داراى توان بالقوه بالا در ايجاد تغييرات در صنعت طلا و جواهر است .به طور مثال ،امروزه  از اين تکنولوژى در توليد حلقه هاى ازدواج چند رنگ استفاده مى شود .به منظور ايجاد هماهنگى ،اين محصولات اغلب داراى سطوح مات هستند .اصلى ترين امتياز متالوژى پودر ،اين است که ترکيب مواد ،هم از طريق حل کردن در مرحله ذوب و هم به صورت مجزا امکان پذير مى شود .به کمک ترکيب ،پرس کردن و تف جوشى پودر فلزات ،تمامى رنگ ها ى دلخواه طلا و حتى پلاتين را مى توان با يکديگر آميخت .تغيير مداوم از يک رنگ ،به ديگرى امکان پذير مى شود . با افزودن قطعات و اجزاى بسيار سخت ،استحکام جواهرات را مى توان بالا برد .در صورتى که قطعه کار آن قدر بزرگ باشد که ارزش پرداخت هزينه بالاى ابزار را داشته باشد ،ريخته گرى فلز تزريقى (M IM) روش جديد و جالبى براى توليد جواهرات است .

   

  -بافت

  بافت مفتول  هاى فلزى در ابتدا به منظور محافظت از اتصالات الکتريکى انعطاف پذير يا تحت شرايط جوى دشوار ابداع شد .محصولات ارائه شده به وسيله ى اين روش از مس و استيل ضد رنگ چنان جالب و زيبا بود که الهام بخش طراحان جواهر شد .گردنبند هايى بافته شده از مفتول هاى طلا عرضه و با استقبال مشتريا ن  مواجه شد .

  لازم به ذکر است که به منظور پاسخگويى به نياز هاى خاص اين محصولات ،بايد دشتگاه هاى جديد ى اختراع شوند .مهندسان صنعت ماشين هاى بافت که از رکود صنعت نساجى،سخت در رنج و عذاب بودند ،داوطلبانه  دستگاه هاى خود را با نياز هاى جديد وفق دادند .امروز ه چنين گردنبند  هايى ،بخش مهمى از صنعت جواهرات  را تشکيل مى دهند .تکنولوژى جوش مفتول،احتمال توليد قطعات چند رنگ را فراهم مى کند.به وسيله جوش سرد ،مفتول هاى آلياژ طلا با رنگ هاى متفاوت ،به يکديگر جوش داده شدند.حتى ترکيب با پلاتين نى زامکان پذير مى شود .همچنين از آن جايى که با استفاده از ماشين  هاى بافندگى جديد ،هر کدام از کوک ها (بافت ) به کمک  کامپيوتر کنترل مى شوند ،ساختار هاى متفتوتى را مى توان پديد آورد .صفحات صاف ،با طرح نامحدودى از بافت (گره ) را مى توان تصور کرد (تصوير شماره 6).

   

   

   

  -ريز آليا ژهاى طلاى 24 عيار

  خاک طلا و ديگر فلزات گرانبها که شرکت مواد ميتسوبيشى آن را ابداع کرده ،از ديگر  پيشرفت هاى جديد به شمار مى آيند . اين دو ماده متشکل از پودر فلز ،به همراه ماده اى چسبنده است که شباهت زيادى به خاک رس در سفالگرى دارد  و مى توان آن را قالب گيرى کرد و به طور بالقوه ،براى توليد انبوه ،ارزان و ساده قطعات و اجزاى جواهرات مناسب مى باشد . در اين روش سطح براق است اما در صورت تمايل مى توان از روش هاى قديمى پرداخت ،به منظور دستيابى به سطحى براق تر استفاده کرد .چنين کيفيتى ،هرگز به وسيله روش هاى قديمى ميسر نمى شود . اين خاک ها در انواع طلاى 24 عيار زرد ،سفيد ،سرخ ،نقره و پلاتين موجود است .ترک


 • هنر جواهر سازى (با تاکيد بر سنگ هاى قيمتى وشيوه هاى ساخت )
   

  چکيده :

  سرزمين ايران ،همواره بسيارى از هنر ها بوده است و حتى بسيارى از هنرها و فنون که در ممالک ديگرى شکل گرفته اند ،با ورود به ايران و قرار گرفتن در قالب و فرهنگ مردمان اين سرزمين ،شکل و شيوه تازه اى به خود گرفته اند . دراين نوشتار ،سعى بر اين است که به شناخت بيشتر هنر جواهر سازى و سنگ هاى قيمتى که همواره با فنون و تکنيک هاى خاص خود ؛زينت  بخش دوران هاى تاريخى  ايران زمين بوده است ،پرداخته شود .چه بسيار موزه ها و ديگر مجموعه هايى که امروزه افتخارات بزرگ خود را مديون آثار زيباى اين هنر مى دانند و به آن مى بالند .

  در ادامه ،با برخى از ابزار و سپس مواد و مصالح مورد استفاده در اين شاخه از هنرهاى صناعى که يک هنر ترکيبى و داراى پيچيدگى و تنوع خاصى است ،آشنا مى شويم .همچنين به معرفى فنون و تکنيک هاى اجرايى که از دير باز تا امروز،در ساخت اين آثار به کار گرفته شده ،مانند قلم زنى ،حکاکى ،مشبک ،ترصيع ،مينا و.. پرداخته ،در پايان ،به معرفى تنى چند از پيشکسوتان و هنرمندان اين صنعت مى پردازيم .

                                  

  واژگان کليدى :

  توپاز ،تورمالين ،چفت ،خوشه ،ريز نگارى ،شبق ،مها ،نارسنگ ،ياکند .

   

  مقدمه

  هنرمندان جواهر ساز ايرانى از زمان گذشته تا کنون ،فنون پيچيده اين هنر را به صورت سنت استاد و شاگردى فرا گرفته و ادامه داده اند .از آن جا که اين هنر ،به صورت سينه به سينه و نسل به نسل ،از گذشته تا به امروز منتقل گرديده و از طرفى به طور يقين ،در بعد عملى آن ،بررسى صورت نگرفته ،بنابراين ،از لحاظ عملى نيز پيشرفت چندانى نداشته و اين موضوع ،يکى از عوامل مهمى است که سبب مى شود اين هنر به فراموشى سپرده شود .پس بايد با راه حل هاى مناسب ،گامى موثر در عملى کردن اين صنعت دستى برداشت و انتقال آن را به صورت آکادميک در آورد و با ثبت روش ها و تکنيک ها و نيز با آگاهى يافتن از دانش ،ماهيت فلز و مطالعه در آثار و اشياى قديمى ،اين هنر را احيا نموده ،توسعه داد.

  اين نوشتار جهت شرکت در نخستين همايش تخصصى سنگ هاى قيمتى و نيمه قيمتى صورت گرفته است .اجراى اين پژوهش که به بحث در قلمرو هنر جواهر سازى مى پردازد،کوششى هر چند اندک ،جهت شناخت اين هنر است .اين مقاله ،با روش ميدانى و کتابخانه اى که با مراجعه به کتابخانه هاى مختلف از جمله کتابخانه دانشکده هنر و معمارى دانشگاه شيراز ،کتابخانه ميرزاى شيرازى دانشگاه شيراز ،کتابخانه دانشگاه هنر تهران و همچنين مراجعه به کارگاه جواهر سازى استاد اردبيلى و همچنين کارگاه قلم زنى و فلز کارى استاد حميدى د رشيراز ،نوشته شده است .اهميت رشته جواهر سازى و روش هاى ساخت جواهرات ،اين جانبان  را ترغيب کرد تا على رغم وجود منابع ،به دليل علاقه شديد به آگاهى يافتتن از اين (هنر –صنعت ) اين نوشتار را به رشته تحرير در آوريم .اين پژوهش ،با ثبت سير تاريخى اين هنر و معرفى ابزار،مواد و مصالح و روش هاى ساخت ،به گونه اى به معرفى و شناخت هنر جواهر سازى مى پردازد.

   

  تاريخچه جواهر سازى در جهان

  محققانى که تاريخچه جواهرسازى را بررسى کرده اند ،حداقل تا پنج هزار سال قبل از ميلاد ،به عقب برگشته اند .آنها رد پاى جواهر سازان بدوى را تا تمدن اوليه مصر وبين النهرين پيگيرى کرده و بالاخره به اين نتيجه رسيده اند که در گذشته ،آويختن  جواهرات ،سمبلى براى اظهار قدرت و نشانه اهميت و امتياز طبقه خاصى از مردم  آن جامعه بوده است .اين نقش سمبليک ،گاهى با استفاده از جواهرات ،به منظور مصونيت از بيمارى ها و همراه با آن ،رشد علايق خرافى ،پيوند خورده است .

  تعدادى از گنجينه هاى مربوط به تمدن  2500 سال پيش بين النهرين کشف شده است که از ميان آنها مى توان به کشفيات  آرامگاه سلطنتى شهر اور اشاره کرد .در اين گنجينه اشياى گرانبهاى پر کار و گوشواره هاى لاجورد ،يافت شده  و حتى نمونه هايى از ابتدايى ترين فعاليت بشر آن زمان براى زر اندوزى ،قابل بررسى است ).

  مصريان قديم ،با ساتفاده از سنگ هاى قيمتى ،گردنبند هاى سنگين گوهر نشان و تاج سرهايى جهت استفاده بر روى کلاه گيس مى ساختند .

  در خلال هزاره دوم و اول قبل از ميلاد ،شيوه ساخت جواهرات در اروپا و آسياى غربى حاکى از ظهور عصر آهن و برنز بود ،در اين دوره ،سنجاق ها،گل سينه ها ،النگو ها و سنجاق هاى لباس داراى شکلهاى ساده هندسى با نقوش برجسته حلقوى و يا گل بوته اى يود .

   


   


   

  در هزاره اول بعد از ميلاد جواهر سازى در اروپا به طور کلى ،به صورت کنده کارى و قالب ريزى و تهيه سنگ نگين دنبال شده است .در حالى که در ساير نقاط جهان ،مواد زينتى بسيارى مورد استفاده اهل فن بود .

   


   

  زيورهاى معمول در قرون وسطى،عبارت بود ند از النگوها و نشانه هايى که کاربرد دينى داشتند .اغلب اين زيورها و نشانه ها ،به طور معمول ،از جنس سرب و حامل تصويرى از قديسين يا شکل يک معبد بودند .از قرن يازدهم به بعد ،شهر ونيز مرکز ساخت شيشه هاى تزئينى و زيورهاى ظريف شد.

  قرن 17،دوران تحول جواهرات پرزرق وبرق و روى آورى به جواهراتى بود که بر اوضاع و شرايط اجتماعى آن زمان منطبق بود .قرن هجدهم در اروپا ،عصر پيدايش حرفه تراش جواهرات زيبا ،به ويژه زيورهاى درخشنده از جنس الماس است که تا امروز ادامه دارد .

   


   

  در کشورهاى آسياى مرکزى ،جواهر سازى منعکس کننده بسيارى از جنبه هاى زندگى مادى و معنوى و شيوه زيس ساکنان  اين منطقه ،و نيز مفاهيم دينى ،اجتماعى ،اخلاقى و هنرى آنان است .


   

  جواهر سازان باخترى ،در نشاندن سنگ هاى رنگينى ،چون فيروزه و نارسنگ ،مهارت داشتند و از انواع تکنيک هاى فلز کارى ،مانند ريخته گرى ،برجسته کارى ،قلم زنى و مليله کارى استفاده مى کردند.

   


   

  در اواخر سده نوزدهم و اوايل سده بيستم ،وفور بى اندازه ترصيعات الوان ،گوناگونى بسيار در اشکال و نيز نوعى کمال گرايى در جواهر سازى آسياى مرکزى پديد آمد .

   

  تاريخچه جواهر سازى در ايران

  "شواهد و مدارک باستان شناسى اين نکته را تاييد مى کند که شمال و مرکز ايران ،جزو قديمى ترين مراکز صنايع فلز کارى جهان بوده است .آشکار است که بشر ،تنها در سرزمينى مى توانست به سودمندى فلزپى ببرد که در ان فلزات و کانى هاى آنها وجود داشته باشد".(ياورى ،1380:7).

  "فلز کارى و هنرهاى مرتبط با‌آن ،به عنوان يکى از شاخه هاى عمده هنرهاى صناعى ،از کهن ترين روزگاران تا دوران معاصر و زمان حال ،آثار ارزشمندى همچون مفرغينه هاى لرستان ،زيور آلات و ريتون هاى هخامنشى ،بشقاب هاى نفيس زرين و سيمين ساسانى ،آثار فلزى بى بديل صدر اسلام ،مفرغ ها و مشبک کارى هاى بى مانند سلجوقى و نفايس گرانقدر فلزى چون طلا کوبى ها و نقره کوبى ها و مرصع کارى هاى دوران صفوى و سرانجام  ضريح هاى  پر جلوه و با ابهت را پيشکش هنر دوستان نموده است "(هانس،1372:1).

   


  فلز کارى ،رشته هاى متعدد ومتنوعى را شامل مى شود که ساخت زيور آلات ،يکى از مهم ترين اين رشته هاست .اين مصنوعات ،شامل طيف وسيعى از محصولات  و زيور آلات مى شود که با مواد و مصالح مختلفى ،مانند چوب ،عاج ،استخوان ،شاخ و همچنين شيشه هاى رنگى ،قطعات سراميکى ،فلزات ،سنگ هاى رنگى قيمتى و ارزان قيمت  و قرار دادن و جا گذارى قطعات رنگى داخل فلزات ساخته مى شود .اين هنر ها ،شامل دو گروه ،زيور آلات اصلى و قيمتى ،مانند طلا و جواهر و زيورآلات مى ود .عمده ترين محصولات آنها نيز شامل انواع گوشواره ،گردن بند ،سينه ريز ،دستبند ،النگو ،انگشتر و غيره است .

  " در ايران باستن و در دوران هاى قبل از مادها و در هزاره سوم و دوم قبل از ميلاد ،در کاوش هاى باستان شناسى تپه سيلک ،مارليک ،حسنلوو....آثارى به دست آمده که در حد خود زيبا و بى نهايت ،دقيق و صحيح ،ساخته و پرداخته شده است .اين آثار،بيشتر از سفال و فلزات گرانبها به ويژه طلا ونقره است "(ياورى 1384:7)

  "دوره هخامنشى ،دوره شکوفايى فلز کارى ايران ،در زمينه ريخته گرى ،چکش کارى ،سوار کردن فلزى روى فلز ديگر و نيز تزيين فلزات ،به وسيله سنگ هاى قيمتى (گوهر نشانى )بوده است .در دوره مذکور ،آثار متعددى از طلا و نقره ساخته شده که نشانگر سليقه و استادى فلز کاران در اندوره است "(دقتى پور ،1382:25)

   


  زيورآلات مکشوفه ،مربوط به  دوره هخامنشيان ،زيبا و ظريف و از نظر فن زرگرى ،دقيق و بى نقص است .در دوره اشکانيان ،اثار جالبى در اشکال گوشواره ،النگو و گردنبند به د ست آمده که نمودار هنر پيشرفته و تکامل يافته آن روزگار است .

  زيور آلات مربوط به دوره ساسانيان که فن زرگرى در آن بى نهايت ،پيشرفته بوده نمونه هاى ديگرى از گنجينه هاى هنر ايران ،در زمينه اشياى تزيينى براى خودآرايى است .

   


   


   

  در دوران اسلامى هنر زرگرى و زيور سازى با هنر گوهر نشانى همراه مى شود ،ابتدا سنگهاى لاجورد طبيعى و به تدريج عقيق و شبق و در دورانهاى نزديکتر زبرجد ،ياقوت ،زمرد ،الماس و برليان در تزئين زيورها به کار رفته و در قرن کنونى و زمان معاصر کاربرد فيروزه نيز به عنوان نگين هاى تزئينى رونق پيدا کرده است .

   


  (دوران اسلامى)

  "امروزه نيز بسيارى از روش ها براى بازيافت و ساخت طلا در ايران ،مانند گذشته ادامه دارد .گرچه علاوه بر روشهاى سنتى ،روش هاى نوينى روى کار آمده ؛ولى هنوز همان روش هاى قديمى ،متداول تر است ".

   


   

  امروزه ،مهمترين شهرهايى که به کار ساخت و تراش طلا و جواهر مشغول هستند عبارتند از :تهران ،اصفهان ،يزد و مشهد "(بخشنده 1379:142)

   

  مواد مورد نياز براى ساخت زيورآلات ،عبارت است از:فلز (طلا ،نقره ،پلاتين )،بوراکس،اسيد سولفوريک ،اسيد نيتريک ،تيزاب سلطانى ،سيليس ،اکسيد آهن ،زاج سفيد ،سود سوز آور و جوهر گوگرد "(همان :144).

   


  ابزار عمومى ساخت جواهرات

  به طور کلى ،ابزار عمومى کارگاه جواهر سازى ،عبارتند از :سندان ،چکش،سوهان ،کاغذ سمباده .

  در ذيل به تشريح هر يک مى پردازيم :

  الف) سندان :ابزار فولادينى که فلز را با چکش بر روى آن کوبيده و تغيير شکل مى دهند .

  ب) چکش : ابزارهايى هستند که براى ضربه زدن و شکل دادن به قطعه در حال ساخت ،به کار مکى رود .

  ج)کاغذ سنباده :کاغذى ضخيم که يک طرف آن را دانه هاى زبر و خشن پوشانده و از لحاظ زبرى و نرمى ،درجه بندى هاى مختلفى دارد .

   

  ابزار تخصصى براى ساخت جواهرات ،شامل دمبورى ،دستگاه نورد ،قيچى ،حديد ه،انبردست ،گيره ،چفت ،حلقه نقره ،ميل انگشترى ،ميل النگو ،خشه و قالب خشه ،صفحه نسوز ،خاک اره و بوته است .در ذيل ،به طور جداگانه به تشريح هر يک مى پردازيم :

  الف) دمبورى يا مشعل هوا و بنزين ؛وسيله اى براى ايجاد حرارت و يکى از مهمترين ابزارهاى کار طلا سازى است .

  ب) دستگاه نورد : از اين دستگاه براى تبديل شمش فلز به صفحه يا مفتول استفاده مى شود .

  ج) قيچى زرگرى : براى بريدن ورقههاى فلزى طلا و نقره که داراى اشکال و اندازه هاى مختلفى است ،استفاده مى شود .

   


   


   

  د) حديده :صفحه اى فلزى که بر روى آن سوراخ هاى متعددى با قطر هاى مختلف ،تعبيه شده و براى تهيه مفتول هاى طلا و نقره از آن استفاده مى کنند .

  ه) گيره : وسيله اى است براى ثابت نگه داشتن قطعه فلز مورد نظر عملکرد که بر روى ميز کار ثابت مى گردد و اندازه هاى متفاوتى دارد .

  و) بوته : ظرفى از جنس ماده نسوز که براى فعال و انفعالات شيميايى استفاده مى شود و نسبت به حجم کارى که انجام مى شود ،اندازه هاى متفاوتى دارد.ز) انبر دست : وسيله ايست که براى گرفتن ،پيچاندن و حالت دادن به فلز مورد نظر در هنگام ساخت ،استفاده مى شود .

   


   

  ح) حلقه نقره : وسيله اى با اندازه هاى مختلف است که براى اندازه گيرى انگشتان دست ،جهت ساختن حلقه انگشترى استفاده مى شود .

  ط) خشه و قالب خشه : خشه ،قلم هايى است که با سر کروى در اندازه هاى مختلف و قالب آن داراى حفره هاى نيم کره اى مى باشد و مانند پرس عمل مى کند .

   


  ى) صفحه نسوز (تخته بورى) : صفحه اى است که اغلب زير دست طلا ساز قرار مى گيرد و فلز مورد نظر بر روى آن تابانيده ،لحيم و حرارت داده مى شود .

  ک) خاک اره : براى خشک کردن و برق انداختن طلا ،پس از پرداخت کارى مورد استفاده قرار مى گيرد .

  ل) اره : شامل چهار چوب فلزى قابل تنظيمى است که تيغ اره ظريفى به آن نصب مى شود و به وسيله آن ،فلزات در طول خطوط دلخواه بريده مى شوند .

  م) چفت : وسيله اى انبرک شکل ،با نوک باريک برايگرفتن قطعات فلز و تکه هاى لحيم ،در هنگام لحيم کارى است .

   


   

  ن) ميل انگشترى : ميله فلزى و مخروطى که بدون درجه بندى ،براى ساخت حلقه انگشترى استفاده مى شود .

  س) ميل النگو : ميله فلزى يا چوبى و مخروطى شکلى است که براى النگو مورد استفاده قرار مى گيرد .

  ع) ميکرومتر : وسيله اى جهت اندازه گيرى ضخامت قطعه فلز نورد شده است .

  ف) انبر آتشکارى :براى برداشتن بوته از داخل کوره استفاده مى شود .

  ص) قالب النگو :جهت ساخت و شکل دهى حلقه اى که در نهايت ،تبديل به النگو مى شود .مورد استفاده مى باشد .

   

   

  فلزات و سنگ هاى مورد استفاده در جواهر سازى

  آکومارين :

  يکى از گونه هاى ياقوت ، به رنگ آبى روشن مايل به سبز است که از آن ،در جواهر سازى استفاده مى شود .

   


   

   

  الماس: "الماس يکى از زيباترين و گرانبها ترين جواهرات  محسوب مى شود که بسيار شفاف ،درخشان و زيبا است و جزو سخت ترين مواد معدنى شمرده ميشود و براى ساختن جواهرات از دوران هاى گذشته تا کنون ،براى ساخت جواهرات مورد استفاده  قرار مى گرفته است .اين ماده خاصيتى تراشنده ،ساينده ،اثر گذار و خراشنده دارد"(اشترى ،353:1381)

   


   

  پالاديوم :

   " پالاديوم از خانواده پلاتين است وزن سبکترى ،نسبت به پلاتين دارد و آلياژ آن براى ساختن جواهرات به کاربرده مى شود "(همان :286).

   


   

  پلاتين :

  به رنگ سفيد خاکسترى است و قابليت ريخته گرى ،قالب گيرى و جوشکارى دارد اين فلز ،به علت سفيدى و همرنگى براى نصب الماس استفاده مى شود .

   

  توپاز :

  تورمالين :

  ماده کريستاليزه شده که بخش اعظم آن از سيليکات تشکيل يافته است .در ميان بى شمار تنوع سنگ هاى نيمه قيمتى ،تورمالين سنگى پيشرو به شمار مى رود و به دليل تنوع بى نظير رنگ و انواع متعدد ،طرفداران بسيار ى دارد .

   


   

   

  زمرد :

  "زمرد ،جزو سنگ هاى گرانبهايى است که به علت وجود عنصر کروم و اناديوم در ترکيب شيميايى آن ،واجد رنگ زيباى سبز مى باشد .زمرد ،جزو جواهرات  سخت به شمار مى آيد و سختى قابل ملاحظه اى دارد .اگر زمرد به حد مناسبى شفاف باشد ،مى توان آن را برش داده ،به جواهراتى تراش داده تبديل کرد"( اشترى :352:1381)

   


   

  طلا :

  مهمترين فلز گرانبها ى جهان و اصلى ترين فلز جواهر سازى مى باشد که قابليت ريخته گرى عالى دارد .رنگ آن زرد درخشان است و جلاى خيره کننده آن باعث شده که از نظر تاريخى ،آن را سمبل خورشيد بدانند .طلا در هر درجه حرارتى  که پايينتر از نقطه جوش باشد ،به عمل آورده مى شود .آلياژهاى ططلا عبارتند ازکطلاى قرمز ،طلاى زرد ،طلاى سفيد ،طلاى صورتى و طلاى سبز .

   


   

  عقيق :

  يک نوع کوارتز بى شکل ،به رنگ هاى مختلف مى باشد .نوع مرغوب تر آن به رنگ سرخ يا آلبالويى است و مانند سنگ هاى قيمتى ،در زينت آلات به کار مى رود .

  تصویر27.عقیق


   تصویر28.فیروزه

  فيروزه :

  يکى از اولين کانى هاى قيمتى استخراج شده است که به دليل رنگ زيبايش ،بسيار ارزشمند مى باشد ،رنگ اين کانى بسته به ميزان آهن و مس موجود در ان ،از آبى آسمانى تا سبز تغيير مى کند 

  کوارتز :

  "کانى متنوع و زيبايى است که تقريبا" در همه مناطق يافت مى شود و در اشکال ظاهرى گوناگون و رنگ هاى متنوع ديده مى شود مهمترين عنصر خانواده کوارتز ،نوعى از آن است که گوهر شناسان ايرانى ،از آن با عنوان در کوهى ياد کرده اند  و به ان ؛مها نيز گفته مى شود "(معين ،892:1381).

   


   

  لاجورد :

  سنگى نسبتا" سخت آبى رنگ ،با ترکيب شيميايى فسفات ،آلومينيم ،آهن ،منيزيوم و کلسيم است و در ساخت جواهرات به کار مى رود .

   


  مرواريد :

  " رنگ مرواريد ،سفيد يا زرد است .نوع سفيد آن مرغوب تر بوده ،در جواهر سازى استفاده مى شود .اين سنگ از زمان هاى بسيار قديم شناخته شده و اصل آن را مدت ها اشک ونوس(زهره ) مى دانستند"(معين ،993:1381).

   


   

  نقره : نقره يکى از فلزات مورد استفاده در جواهر سازى است نقره خالص،درخشنده و براق است که به خوبى صيقل مى پذيرد .بهتر از همه اجسام ،نور را منعکس مى کند و قابليت چکش خوارى عالى دارد .نقره از مس نرمتر و از طلا ،سخت تر است .

   

  ياقوت :

  ياقوت از نادر ترين و زيباترين گوهر ها محسوب مى شود که از زمان باستان  مورد علاقه ايرانيان بوده است و ايرانيان قديم ،آن را "ياکند " مى ناميدند و به چهار گروه اصلى: يعنى سرخ ،زرد و آبى تقسيم مى کردند .

   

   

  يشم :

  يکى از گونه هاى عقيق است که داراى رنگ دودى مايل به سفيد مى باشد .اين سنگ ،گاهى در جواهر سازى و ساخت زينت الات استفاده مى شود .

   

   

   

  مراحل و روشهاى زيور الات (به طور عمومى )

  هنر طلا و جواهر سازى،تاريخ چندين هزار ساله دارد:و سابقه توليد و ساخت زيور آلات ،بسيار  طولانى است .روش هاى ساخت و اجراى تکنيک هاى جواهر سازى ،بسيار جالب و در عين پيچيده است .مهارت در ساخت و طراحى جواهرالات اصولى است که تناسب،هماهنگى و زيبايى آن را در پى خواهد  داشت .در ذيل،به مراحل مختلف ساخت و توليد جواهرات اشاره مى کنيم :

  1.اصول طراحى در ساخت  زيور آلات ؛

  2.آماده سازى مواد اوليه ؛

  3.چرخکارى (نورد گيرى)؛

  4.اسيد شويى (زاغاب کردن )؛

  5.اسيد شويى( زاغاب کردن )؛

  6.سوهان زنى ؛

  7.انتقال طرح ؛

  8.اره کردن ؛

  9.شکل دادن با ضربه چکش (زرگرى)؛

  10.لحيم کارى ؛

  11.حديده کشى(ساخت مفتول فلزى)؛

  12.ورقه کوب کردن (پياده کردن نقش)؛

  13.سياه قلم کردن ؛

  14.تميز و پرداخت کردن زيورآلات ؛

  15.رنگى کردن طلا و نقره ؛

  16.آب کارى ؛

  17.عتيقه سازى؛

  18. ساخت نگين دان .

   

  مرورى بر شيوه هاى تزيينى در ساخت جواهرات فلزى

  ترصيع کارى:

  معمولا" براى ترصيع فلز از اشياى غر فلزى ،همچون سنگ هاى گرانبهاى فيروزه ،يشم ،عقيق ...........و...استفاده مى شود . در اين حالت ،ابتدا محل سنگ را با قلم زنى گود کرده ،سپس آن را به وسيله چسب هاى مخصوص که داراى مقاومت کافى است ،مى چسسبانند .

  حکاکى:

  عبارت است از ايجاد نقوش ساده ،سطحى و کم عمق بر روى انواع فلزات با ابزارى ساده .اين هنر ،بيشتر روى نقره و مس انجام مى شود .

   

  سياه قلم کارى:

  در اين روش ،ترکيبى از سولفات سياه فلزى،روى سطوح منقوش فلز قرار مى گيرد تا تضادى در برابر تزئينات کنده کارى و قلم زنى ايجاد کند و ترسيمات ،به صورت برجسته ترى نمايان شود .

  طلا کوبى :

   

  در اين هنر ،نقاطى را که مى خواهند طلا کوبى کنند ،با کارد مخصوص طلا کوبى زبر کرده ،سپس زبر را مى کوبند .سرانجام ،آن را جلا داده ،هر گونه ناهموارى آن را از بين مى برند .

  فيروزه کوبى :

  (فيروزه کوبى هنرى است که طى آن بر روى شيء ،ظروف يا زيور آلات که از جنس مس،نقره يا برنز آماده شده ،ذرات و قطعات ريز سنگ فيروزه ،بر قسمت هايى


 • پَر، اثري هنري از طبيعت
  سَبُك، رنگارنگ، محكم و در عين حال انعطاف‌پذير: پَر يكي از آثار هنري حقيقي طبيعت است. اين پوشش بي‌نظير نه تنها توجه موجودات ديگر بلكه انسان‌ها را نيز به خود جلب مي‌كند. در حقيقت بشر از سرآغاز پيدايش، خود را به پر مزين كرده است. هزاران سال پيش، بوميان ويژگي‌هاي استثنايي و رنگ‌هاي حيرت‌انگيز آن‌ها را كشف و از همان زمان از پر به عنوان زيورآلات، نماد جايگاه اجتماعي و وسيله‌ي برقراري ارتباط استفاده كردند.

  امروزه نيز اوضاع به همين ترتيب است، مد روز دو مرتبه به سمت اين ماده‌ي جذاب كشيده شده است. هنرمندان صاحب نام نيز مجذوب تنوع رنگ‌هاي پر شده و از آن‌ها در خلق جواهرات منحصر به فردشان استفاده كرده‌اند. 

  در دوران باستان، از پر به عنوان زيورآلات و نمادي از موقعيت اجتماعي در كشورهاي مشرق زمين، مصر و فرهنگ‌هاي رومي-يوناني استفاده مي‌شده است. در قرون وسطي، زنان و مردان از پرهاي خوشرنگ در كلاه‌هاي مراسم آييني و پس از آن، اواخر قرن هفدهم، براي تزيين كلاه، بادبزن و دستكش‌هاي خود استفاده مي‌كردند. 

  سرخپوستان امريكا و مردمان اقيانوسيه از پر براي ساخت زيورآلات مخصوص سر و بدن در مراسم آييني و همچنين نمادي از جايگاه و مرتبه‌ي اجتماعي استفاده مي‌كردند و برخي اوقات لباس‌هايي (ردا) از جنس پر مي‌ساختند. براي اين كار پرها را به پوست حيوانات مي‌چسباندند يا اين‌كه آن‌ها را به همراه تار و پود تور مي‌بافتند. در برخي ديگر از تزيينات، پرها به صورت آجرهاي شيرواني بر روي كار نصب مي‌شدند و سپس با استفاده از چاقو، طرح مورد نظر از آن بريده مي‌شد. 

  موجودي اسطوره‌اي، نوعي مارپردار، نماد مار زنگي بود كه سر و بدنش با پرهاي پرندگان گرمسيري تزيين مي‌شد و يكي از خدايان مورد پرستش "آزتك‌ها Aztec"، "تولتك‌ها Toltec" و ماياها به‌شمار مي‌آمد. اهميت پَر در امريكاي جنوبي، به اندازه‌ي طلا در اروپا بود. در حقيقت، در مجمع‌الجزاير "سانتا كروز Santa Cruz" واقع در درياي شمال از پر به‌عنوان پول استفاده مي‌شد. از اوايل دهه 60، "هورست آنتس Horst Antes"، نقاش و مجسمه‌ساز آلماني اقدام به جمع‌آوري جواهرات و اشياء ساخته شده از پر، متعلق به سرخپوستان قبايل آمازون كرده است. رنگ‌هاي باشكوه پرهاي به كار رفته در اين اشياء به لحاظ اسطوره‌شناسي از اهميت ويژه‌اي برخوردارند. كارهاي هنري سرخپوستان يكي از استثنايي‌ترين نمونه‌هاي جواهرسازي به‌وسيله‌ي پر به‌شمار مي‌آيند. در حقيقت، در هيچ يك از نقاط جهان شاهد غناي موجود در آثار متعلق به آمازون و مناطق همجوار آن نيستيم. با وجود آن‌كه سرخپوستان ساكن در چمنزارهاي امريكاي شمالي از الگويي خاص و مشابه براي ساخت كلاه‌هاي پردار استفاده مي‌كردند، تنوع جواهرات مزين به پر در امريكاي شمالي حيرت‌انگيز مي‌باشد كه علاوه بر سر براي آراستن بازوان، گوش‌ها، بيني و همچنين به عنوان ابزار مفيد روزمره از آن‌ها استفاده مي‌شده است. حتي امروزه، ساخت اشياء پر‌دار يكي از اجزاء زندگي دشوار و بدوي اين قبايل به شمار مي‌آيد. 

  به طور كلي، از جواهرات پردار به منظور برقراري هماهنگي با نقاشي‌هاي روي بدن در مراسم آييني استفاده مي‌شود. اشكالي نظير خورشيد يا شكوفه از جمله طرح‌هايي هستند كه بر روي بدن نقاشي مي‌شوند. برخي اوقات، تزيين به وسيله‌ي پر به حدي هنرمندانه است كه بيانگر مفاهيم انتزاعي هم مي‌شود. به طور مثال، ويژگي‌هاي هنرِ كار كردن با پر نشان‌دهنده‌ي پيوندهاي خويشاوندي در قبيله‌اي خاص، شجاعت، جايگاه اجتماعي و شأن اعضاي قبيله است. در ميان قبايل "پاپيو Papua" كلاه گيس دو تكه مزين به پرهاي گران‌بها متعلق به پرندگان كمياب نشانگر وابستگي‌هاي خويشاوندي و شأن و منزلت اجتماعي است. طرح‌هايي به شكل خوشه، منگوله و بافت از پيش تهيه مي‌شوند. پرهاي سينه‌ي پرنده‌اي به نام نيباتيري- روح رودخانه- به صورت دسته گل بر روي كلاه گيس قرار مي‌گيرند. دو پر سفيد به شكل پارو كه در مركز كلاه گيس قرار داده مي‌شوند نشانِ تسخيرناپذيري هستند و پرهاي سرخ پرنده‌ي "پاروتي Paroti‌" لبه‌هاي داخلي را تشكيل مي‌دهند. از پرهاي سينه‌ي پرنده‌ي زيبايي به نام "پرنسس استفاني" براي تزيينِ ‌بخش روي پيشاني كلاه گيس استفاده مي‌شود. در قبيله‌ي پاپيو، قسمت پيشاني مهم‌ترين بخش بدن انسان به شمار مي‌آيد زيرا بر اين باورند كه توانايي و هويت يك مرد در اين قسمت قرار دارد. 

  عقاب، شاهين، فاخته(قمري)ها و پرندگان كمياب تاثير چشمگيري بر روي نمادها در قبايل داشته‌اند. هنرمندي به نام "بِاتريس استالي Beatrice Stäli" معتقد است كه در پر جذابيتي نهفته است كه تنها اشياء محدودي قادر به ايجاد حسي مشابه آن  هستند. از آنجايي‌كه پر نماد پرواز است، هنگام كاربرد بر روي اشياء و جواهرات، در هوا به حركت درمي‌آيد و احساس سبكي و پرواز را القا مي‌كند. پر موجب تلفيق چرخش و پيچش در هنگام پرواز و عدم وجود ايده‌اي خاص مي‌شود. 

  پر سمبل نفي تمامي اشياء سنگين، موانع و مؤيد صعود آسان و فرود مهار شده به شمار مي‌آيد. اين هنرمند بر اين باور مي‌باشد كه بشر همواره به پرندگان براي داشتن بال و پر حسادت ورزيده است. تقليد و كپي‌برداري از پرندگان هميشه يكي از اهداف دائمي انسان بوده است. 

  در حقيقت از آنجايي‌كه پر امكان پرواز، محافظت در برابر گرما، سرما، رطوبت و استتار را فراهم مي‌سازد در نتيجه قطعاتي هنري به‌شمار مي‌آيند كه داراي زبان گوياي خاص خود هستند. به همين دليل است كه سرخپوستان از پر در ساخت برخي آويزهاي گردن استفاده كرده‌اند. طبق باور آن‌ها، پر نماد هوا، در نتيجه روح، فضاي بيكران، آزادي اراده و اختيار است. به علاوه، پر نمادي از تماس مستقيم با ماده‌ي لطيف مي‌باشد كه انسان را براي استفاده از آن به طور همزمان جذب مي‌كند و به هيجان مي‌آورد. 

  "جان گاليانو John Galliano" از طراحان "ديور Dior" لباس شبي را با قيطان‌دوزي‌هاي فراوان طراحي كرده كه زيبايي آن با استفاده از جواهرات درخشان، مزين به پر و پوست مينك دوچندان شده است. طلاسازان به كرات اقدام به الگوبرداري از زيبايي پرندگان و رنگ‌هاي خيره‌كننده‌ي پرهايشان با استفاده از فلزات و سنگ‌هاي گران‌بها كرده‌اند. نمونه‌هاي مربوط به دوران "آرت نوو" نشان‌دهنده‌ي آن است كه استفاده از پر در گذشته و حال يك موضوع اصلي به شمار مي‌آمده كه در مجموعه جواهرات طاووس اثري از "كاررا-واي-كاررا Carrera y Carrera" به اوج خود رسيده است. در ساخت اين مجموعه از نوعي روش "مليله‌كاري Filigree"‌ استفاده شده است.  پاورقي 

  1- آرت‌نوو: (واژه‌اي فرانسوي) سبكي در هنر و معماري كه در اوايل قرن بيستم گسترش يافت. اين واژه در فرانسوي به معناي هنر جديد است و از جنبش‌هاي هنري مدرنيسم قرن بيستم به شمار مي‌آيد. در اين سبك از هنرهاي قديمي مانند سبك گوتيك، روكوكو و هنر ژاپني الگو گرفته شده است. دست‌نوشته‌هاي باستاني، شيشه‌كاري رومي، آثار دوران ويكتوريا حتي سفال‌هاي ايراني بر روي كارهاي آرت‌نوو تاثيرگذار بوده‌اند. 

  2- مليله‌كاري: روشي در طلاسازي است كه طرح‌هاي قوسي شكل با استفاده از رشته‌هاي تابانده شده‌ي طلا و نقره به وسيله‌ي لحيم‌كاري ايجاد مي‌شوند. 


 • چرا طرح های خود را ثبت نمی کنید؟
  مهمترین بخش ارزش افزوده در صنعت طلا و جواهر کجاست ؟ جواب روشن است. طراحی مهمترین گام در ایجاد درآمد است. شرکتهای پیشروی داخلی و خارجی با تکیه بر طرح های جدید خود موفق به توسعه کار و کسب خود شده اند. اگر شما طرح ها و قالب های خوبی و جذابی داشته باشید می توانید آن را در اختیار هر تولید کننده داخلی و خارجی قرار دهید تا آن را برای  شما با دستمزدی معین بسازد.

  یکی از دغدغه های امروز  هر صنعتگر خلاقی در حوزه طلا و جواهر ، حفاظت از دستاوردهای  ذهنی خود در زمینه طرح های نوینی است که به منظور گسترش کسب وکار و ایجاد تمایز از سایر صنعت گران در یک رشته ، به زحمت بدان دست می یابد. وقتی یک طلاساز خوش فکر با صرف هزینه ایی قابل توجه ، طرحی را برای ساخت انگشتر نامزدی می یابد و با گذاشتن وقت لازم چگونگی پیاده کردن آنرا به کارگران کارگاه خود می آموزد ، امیدوار است که این انگشتر پس از ساخت و ارائه در ویترین جواهر فروشی ، توجه مشتریان را به خود معطوف کرده و سود خوبی به دست آورد.اینجا عامل ایجاد ثروت چیست؟ قطعا همین طرح جدید ساخته شده است که برای این تولیدکننده ثروت می تواند ایجاد کند.اگر فرد دیگری حق نداشته باشد آن را کپی کند همین طرح قابلیت آنرا دارد تا برای فرزندان این تولید کننده هم ایجاد ثروت کند.

  اما در بازار فعلی ، با سودجویی برخی ، این طرح بدون اجازه پدیدآورنده تقلید و در سطح وسیع توزیع می شود ، در اینجاست که طراح اصلی باید به نحو متناسب از ایده خود دفاع کند ، به غیر از راهکارهای پیش بینی شده در صنف تجاری آیا پیگیری حقوق چنین اشخاصی از طریق قضایی امکان پذیر است ؟

   جواب مثبت است ؛همانطور که سند مالکیت خانه یا مغازه وسیله ای است که از دارایی غیر منقول شما محافظت می کند ، گواهی ثبت طرح صنعتی شما می تواند از این ثروت و ایده شما محافظت کند و مانع سو استفاده دیگران شود. چرا که ، به موجب قانون ثبت اختراعات ، طرح های صنعتی و علایم تجاری مصوب 1376 ، صاحب یک طرح تجاری ، میتواند آنرا در اداره ثبت مالکیت صنعتی به ثبت رساند و پس طی پروسه لازم ، قانوناً مالک آن محسوب شود ، و مانند هر مالک دیگری ( اعم از اموال منقول و غیر منقول ) مورد حمایت قانونگذار واقع شود و علاوه بر برخورداری از حق استفاده انحصاری از آن و خرید و فروش آن ( واگذاری حق استفاده از آن به ثالث) ، می تواند استفاده کنندگان غیر مجاز را تحت تعقیب قضایی قرار دهد ( بند ج ماده 28 قانون فوق الذکر) اموال متجاوزین را توقیف و کلیه ضرر و زیانهای وارده به خود را دریافت دارد  .

  رسیدگی به این نوع دعاوی در صلاحیت محاکم حقوقی تهران است ( ماده 179 به بعد آیین نامه اجرایی قانون مارا الذکر ) ،لکن دارنده طرح می تواند از دادگاه محلی که کالاهای مورد ادعای وی در آنجا واقع است خواستار صورت برداری و توقیف موقت را نماید.

  اما صنعتگر محترم برای استفاده از مزایای ثبت یک طرح صنعتی ، باید شرایطی را دارا باشد ، برای مثال یک طرح برای ثبت شدن باید مشخصات مدنظر قانونگذار را دارا  باشد ، ماده  21 قانون ثبت اختراعات مصوب 1376 ، در این رابطه چنین می آورد که : «ماده ٢١ : طرح صنعتی زمانی قابل ثبت است که جدید و یا اصیل باشد. طرح صنعتی زمانی جدید است که ازطریق انتشار به طور محسوس و یا از طریق استفاده به هر نحو دیگر قبل از تاریخ تسلیم اظهارنامه یا بر حسب مورد قبل از حق تقدم اظهارنامه برای ثبت در هیچ نقط های از جهان برای عموم افشاء نشده باشد. مفاد قسمت اخیر بند (ه) و بند (و) ماده ( 4) این قانون درخصوص طرحهای صنعتی نیز قابل اعمال است . » همچنین ماده 84 آیین نامه اجرایی این قانون نیز چنین می آورد که : « ماده ۸۴ ـ طرح هاي صنعتي طرح هايي كه جديد يا اصيل نباشند؛ طرح هايي كه تنها در نتيجه عملكرد فني محصول ايجاد مي شوند؛ طرح هاي حاوي نمادها يا نشان هاي رسمي و  طرح هاي مخالف نظم عمومي يا اخلاق حسنه  قابل حمايت نيستند. طرح صنعتي در صورتي اصيل محسوب مي شود كه به طور مستقل توسط طراح پديد آمده و كپي و تقليد طرح هاي موجود نباشد، به نحوي كه از ديد يك كاربر آگاه، متفاوت از طرح هايي باشد كه قبلاً در اختيار عموم قرار گرفته است. طرح صنعتي جديد با رعايت مفاد ماده ۲۱ قانون، طرحي است كه قبل از تسليم اظهارنامه و يا قبل از تاريخ ادعاي حق تقدم، همانند آن به عموم عرضه نشده باشد.

  همچنین برای ثبت یک طرح تجاری شرایط و ضوابط دیگری هم وجود دارد که بدلیل خارج بودن از حوصله این مقاله به آنها پرداخته نمی شود.

  اما نکته دیگر آنکه ؛ طرح صنعتی بهتر است به دلیل پیچیدگی های قانونی توسط گروهی از مشاوران و کارشناسان حقوقی و صنعتی ثبت گردد.زیرا در صورت عدم توجه به جزییات و نحوه ثبت ممکن است امکان پیگیری وجود نداشته باشد و تجربه و دانش کارشناسان حقوقی می تواند پروسه ثبت را اثر بخش کند.

  در پایان لازم است به این نکته اشاره شود که برای محافظت از دستاوردهای فکری و صنعتی در گام نخست لازم است این گروه خود نسبت به محافظت از آن اقدام کنند. اگر صنعتگران خود نسبت به حفاظت از سرمایه های خود حساسیت نشان دهند آنگاه با ابزارهایی مدرن حقوقی که در کشور ما نیز وجود دارد می توان از این سرمایه محافظت کرد.

  تا زمانی که طرح طلا و جواهری را که ساخته اید  ثبت نکرده اید نمی تواند بطور مناسب از آن محافظت کنید و چه بسا ممکن است تولید کننده دیگری آن را ثبت کرده و علیه شما ادعای خسارت کند!


 • چگونگی کشیدن مفتول و شروع ساخت زنجیر
  اگرچه می توانید سیم و لوله را در اندازه و اشکال مختلف خریداری نمایید، اما این امکان وجود دارد که به کمک صفحه رسم از موادی که در دسترس دارید استفاده نمایید و طرح را به دلخواه خود تعیین کنید.

   


  رسم یا گرته برداری Drawing Down

  اگرچه می توانید سیم و لوله را در اندازه و اشکال مختلف خریداری نمایید، اما این امکان وجود دارد که به کمک صفحه رسم از موادی که در دسترس دارید استفاده نمایید و طرح را به دلخواه خود تعیین کنید. اکثر کلاس های جواهر سازی میز رسم دارند که به آنها امکان کار با مواد سخت یا ضخیم تر را می دهد. اما برای کسی که بودجه کمتری دارد استفاده از صفحه رسم که با گیره بر روی میز محکم قرار گرفته است به همراه انبردست های رسم یا موازی دندانه دار امکان پذیر است. در واقع توان جواهرساز بیش از هر موضوع دیگر در ساخت نقش مهمی ایفا می کند. می توان با دست سیم یا لوله را به ضخامت   رسم نمود (یا پایین کشانید) سرد و گرم سازی سیم با هر 2 یا 3 بار کشش اقدام موثری تلقی می شود (تکنیک 7). زیرا کار  بر روی آن راحتتر صورت می گیرد در صورتی که سیم شروع به تکه تکه شدن(Hake) کند باید تکه جددی را مورد امتحان قرار دهید.

  کشانیدن سیم Drawing Down Wire

  1)    سیمی را به اندازه 1 یارد (متر) ببرید. سعی کنید طول آن بیش از این میزان نباشد. یک قسمت آن را روی بخش انتهایی دیگر حدود   سوهان کاری کنید (تکنیک 4). آن را سرد و گرم سازید در صورتی که ظریف بنظر می رسد آن را در غاز پیچ دهید(تکنیک 7)سپس سرد نموده و در آب و نمک نهاده و آبکشی کنید

  2)     تا خشک شود (تکنیک 7-10).
  از صفحه رسمی استفاده کنید که با اندازه و شکل سوراخ مطابقت دارد. بهترین نمونه های آن برای شما مدل مدوریا مربع شکل است.

  3)    صفحه رسم را با گیره محکم به میز متصل سازید تا سوراخ های پهن تر در قسمت پشت قرار گیرند. کار خود را با سوراخی شروع کنید که تا حدودی برای عبور آسان سیم کوچک بنظر می رسد. سوراخ را با مایع و روغن نرم سازید. نخ را از میان سوراخ واقع در پشت صفحه عبور دهید بطوریکه بتوان آن را با انبردست گرفت.

  4)    کل Taper  را با انبردست بگیرید. سیم را به آرامی وارد سوراخ سازید. اینکار را درباره منافذ کوچک تر انجام دهید تا سیم به اندازه دلخواه برسد. هر بار که tap گرفته می شود سوهان کاری را مجدداً به انجام برسانید.

  لوله رسم Drawing Down 

  1)    در آغاز   از میله یا سیم را به قسمت انتهایی لوله لحیم کنید (تکنیک 11). عرض آن باید مطابقت با عرض لوله داشته باشد البته هر دو لازم نیست که از یکنوع فلز باشند بر روی درز از لحیم بیشتری استفاده کنید.

  2)    به کمک سوهان در امتداد بخش در امتداد بخش انتهای و درز لحیم کاری شده را سوهان کاری کنید تا بین لوله و میله سطحی صاف ایجاد گردد. (تکنیک 4). این کار را به هنگام کشیدن سیم ادامه دهید و سرد و گرم سازی لوله را نیز به طور منظم به انجام برسانید، هنگامی که به ضخامت موردنظر دست یافته اید قسمت T را اره کنید.

  پیچیدن سیم Twisting wire

  پیچیدن سیم در اشکال مختلف امکان پذیر است و در ساخت جواهر کاربرد فراوان دارد. هنگامی که چندین سیم را بدور یکدیگر می پیچید، کاربرد فلزاتی که قابلیت چکش خواری بیشتری دارند توصیه می شود، ضمن آنکه عمل سرد و گرم سازی قبل و در طی مراحل ساخت نیز تأثیر گذار خواهد بود (تکنیک 7). در صورتی که عمل گرد و سرد سازی به طور یکنواخت انجام نشود، عمل پیچیدن سیم نیز به طور یکنواخت انجام نخواهد شد از طول سیم با عمل پیچیدن کاسته می شود لذا قطعه سیم شما باید 30 الی 50% اضافه تر از حد تعیین شده در نظر گرفته شود.

  1)    در آغاز سعی کنید سیم ظریف خود را دوبار پیچ دهید. قطعه سیم خود را سرد و گرم سازید (تکنیک 7)، آن را تا نمیه تازده و قسمت های انتهایی و بریده شده را به گیره متصل سازید. یک قطعه فلز یا چوب را وارد حلقه نموده و از آن به عنوان دسته برای پیچیدن سیم در یک مسیر به هنگام کشیدن سیم استفاده کنید. در صورت سخت شدن سیم دوباره آن را سرد و گرم سازید.

  2)    شیوه دیگر کاربرد مته دستی برای انجام کاری دشوار است. سیم را سرد و گرم نموده و به دو قسمت تقسیم کنید. یک قسمت را در میان دندانه های گیره قرار داه و قسمت دیگر را وارد دهانه مته دستی سازید. سپس دسته دریل مته را به آرامی بچرخانید تا پیچ همواری یابید. دوباره آن را سرد و گرم سازید تا کارتان راحتتر انجام گیرد.  3)    در صورتی کار با طرح سیم یا چند قطعه ای که در دسترس دارید دشوار بنظر می رسد از انبردست دندانه دار برای نگه داشتن قسمت های انتهایی استفاده کنید.

  ساخت حلقه های جامپ Making Jamp Rings

  حلقه های مدور سیمی به منظور انعطاف پذیر نمودن اجزاء تشکیل دهنده و همچنین متصل ساختن قطعات جواهر به یکدیگر کاربرد می یابد که حلقه های جامپ نامیده می شوند. از این حلقه ها به شیوه های مختلف استفاده می شود به ویژه آنکه به سهولت ساخته می شوند. خرید آنها نیز امکان پذیر است. اما اگر خودتان آنها را بسازید علاوه بر آنکه ارزان تر تمام می شوند، طرح موردنظرتان نیز در دسترس شما قرار خواهد داشت. در صورتی که به تنهایی کاربرد یابند به عنوان یک رشته زنجیر پایه اساس اکثر زنجیرها را شکل خواهند داد.
  در ساخته حلقه های جامپ سیم با هر گونه ضخامت و یا به هر شکل کاربرد می یابد به شرط آنکه قابل انعطاف بوده و بتوانید آن را محکم دور ماندرل های مختلف استفاده کنید.
  ساختن حلقه های جامپ به میزان فراوان و ذخیره کردن آنها بر طبقه بندی شان بر حسب اندازه اقدام مناسبی بنظر می رسد.

  در اینجا ساخت حلقه متوسط مورد نظر است، شما می توانید اندازه آن را تغییر دهید. داشتن میخ های کهنه، نوک شکسته مته، میخ های چوبی نیز جهت پیچیدن حلقه های متنوع لازم بنظر می رسد. در صورتی که در ترکیب بافت از هیچ اقلامی استفاده نشود در آوردن حلقه ها غیر ممکن بنظر می رسد

  1)    از سیمی به اندازه   استفاده کنید. سیم نباید سرد و گرم شود مگر آنکه براحتی پیچیده شود. سیم هایی که عمل سرد و گرم سازی درباره شان انجام نمی شود سبب می شوند که حلقه به راحتی باز نشود. از مته یا میخ قدیمی به عنوان ماندرل استفاده کنید. نوک آنها باید حدود   عرض داشته باشد. انتهای سیم روبروی ماندرل در گیره قرار دهید. سیم را محکم دور آن بپیچید.

  2)    انتهای سیم را با قیچی ببرید (تکنیک 2) و با حرکت سیم به سمت عقب ماندرل، حلقه های حاصل از آن را خارج سازید.

  3)    روش دیگر کاربرد مته دستی است. مته دستی را به صورت افقی در گیره قرار دهید. سپس ماندرل را محکم ساخته و انتهای سیم را زیر قطعه متصل به گیره بگذارید. دسته مته را چندبار بچرخانید تا ازمحکم بودن آن مطمئن شوید. انتهای سیم را به صورت زاویه قائمه به ماندرل محکم متصل سازید و دسته را ثابت بچرخانید. انگشتتان رانزدیک حلقه های سیم نگاه دارید تا بتوانید سیم را وارد سازید.

  4)    برای بریدن حلقه های یک تیغه 0/2 را به اره متصل سازید (تکنیک 2). حلقه ها را محکم در مقابل میخ نگاه دارید می توانید از بالا به پایین حلقه اره کنید یا از پایین به بالا این عمل را انجام دهید.

  5)    شما می توانید هربار چند حلقه را با نوک انگشتان خود محکم بگیرید. این عمل به سرعت و مهارت زیاد نیاز دارد.


  6)    به هنگام برش حلقه ها از پایین به بالا، اجازه دهید که حلقه ها به پایین تیغه بلغزند. سپس آنها را پس از اتمام کار با اره و باز کردن یکی از مهره ها بیرون آورید.

  باز و بسته کردن حلقه های جامپ

  همواره این کار را از سمت پهلو انجام دهید، تا بر طرح شما صدمه ای وارد نیاید. یک حلقه جامپ گشوده تقریباً شکل S را دارد. حلقه را محکم با انبردست بگیرید، شکاف آن را باز نگه دارید تا نخ وارد آن بشود (انبردست را رها نکنید). ادامه این مرحله به سهولت میسر است. حلقه های جامپ را با راندن قسمت جانبی( تصویر سمت راست بالا) آنها بسمت حلقه دیگر ببندید. دو لبه را با کشاندن یک سمت به سمت قسمت دیگر منطبق بر هم سازید تا درز کاملاً بسته گردد. همواره قبل از لحیم کاری این عمل را انجام تا بر طرح شما خدشه ای وارد نیاید (سمت راست، پایین).


  طرح محل اتصال با زاویه 90 درجه Mitering

  با ایجاد زاویه 90 درجه می توان میله، ورقه را به حالتی خم نمود که زاویه تند و کشیده ای تحت تاثیر خمیدگی بوجود آید. فلز را نمی توان بدون رفع مواد اضافی از قسمت داخلی محل خمیدگی توسط سوهان زوایه دار نمود. ایجاد زوایای دقیق از طریق این تکنیک امکان پذیر است اما این امر به سوهان کاری دقیق نیاز دارد. در هر حال پس از آنکه مهارت کافی در این زمینه به دست آوردید انجام اینگونه طرح ها موجبات رضایت خاطر شما را فراهم خواهد ساخت. زوایای 90 درجه باید به منظور پیشگیری از باز شدن لحیم کاری شوند.

  1)    محل خمیدگی را به دقت علامت گذاری نمایید. از پرگار برای انجام این کار استفاده کنید به ویژه زمانی که فضای میان یک قطعه باید به طور منظم درجه بندی گردد. (تکنیک 1).

  2)    به کمک اسکوئر و قلم امتداد میله راعلامت گذاری کنید تا خط مشخص شده در جهت زوایای قائمه در امتداد لبه طویل تر فلز قرار گیرد (تکنیک 1).

  3)    خط علامت گذاری شده با تیغه اره را برای ایجاد یک شیار عمیق مالش دهید (تکنیک 2). انگشت خود را روی تیغه نگه دارید تا از روی خط منحرف نشود.

  4)    حال زوایای 90 درجه miters را سوهان کاری کنید (تکنیک 4). در آغاز از 3 سوهان اسکوئر برای باز کردن شیار به میزان اندک استفاده کنید. با دقت این عمل را انجام دهید. لبه بالا را صاف زیر انگشت سبابه نگه دارید. سرعت ضربات سوهان شما نباید زیاد باشد. در واقع باید قلمرو سوهان کاری مشخص بوده و به آرامی این امر انجام گیرد. هدف ما ایجاد شیار V شکل با زاویه ای همانند است.

  5)    حال از سوهان اسکوئر استفاده کنید و زاویه اسکوئر را در امتداد قسمت عمیق شیار با ضربات کنترل شده سوهان بوجود آورید. فلز را بچرخانید تا یک قسمت قطعه کار شما بیش از قسمت دیگر سوهان کاری نشود.

  6)    به سوهان کاری تا حدی ادامه دهید که شیار   نوار فلز را در بر گیرد و خطی در قسمت پشت فلز مشاهده گردد. در اینجا قسمت شیار دار بسیار شکننده می باشد.

  7)    شیار سوهان کاری شده را گرم وسرد سازید (تکنیک 7). سپس یک سمت را با انبردست موازی ثابت نگه دارید و به آرامی سمت دیگر را با انگشت خود به صورت اهرم در آورید. از اسکوئر برای بررسی قائمه بودن زاویه استفاده کنید.

  8)    درز از طریق لحیم پس از اطمینان از صحیح بودن زاویه بسته شود (تکنیک 11). ممکن است برای بوجود آوردن زاویه قائمه دقیق، فلز بیشتری را سوهان کاری کنید.

  کاربرد ورقه فلز و ایجاد زاویه 90 درجه Mitering Sheet Metal

  1)    همان مراحل کار در مورد میله در اینجا موردتوجه قرار می گیرد البته کنترل بیشتری باید صورت گیرد. شیار را علامت گذاری نموده و سوهان بکشید (  فلز) تا خط کمرنگی در قسمت پشت ورقه مشاهده شود.

  2)    قلمرو حاوی شیار را گرم و سرد سازید (تکنیک 7). ورقه راتوسط انبردست نگه داشته و به آرامی فلز را تا بزنید تا زاویه 90 درجه ایجاد شود. زاویه را با اسکوئر یا چسب یا قرار دادن پالیون در امتداد شکاف (تکنیک 11) قبل لحیم کاری مورد بررسی قرار دهید.


 • کاربرد رنگ‌های شاد و هیجان‌انگیز در طراحی جواهرات
  - رنگ‌ سنگ‌ها چگونه بیماری‌ها را التیام می‌بخشند؟


  تاثیررنگ‌ها برروی زندگی بشر، از بدو پیدایش انسان، یعنی زمانی که زندگی تحت تاثیر تاریکی و روشنایی قرارداشت، از اهمیت قابل توجهی برخوردار بود. در اوایل قرن بیستم،‌ تحقیقاتی در مورد رنگ‌درمانی توسط ردولف استینر در اروپا انجام گرفت که طی آن، او مشخص کرد کیفیت ارتعاشی رنگ‌های خاص، تحت تاثیر اشکال معین می‌تواند تاثیرات مخرب یا سازنده برروی جانداران داشته باشد.

   در سال ۱۹۴۰میلادی. یک دانشمند روسی به‌نام کروکف ادعا کرد رنگ قرمز،‌ بخش سمپاتیک سیستم عصبی خودکار و رنگ آبی، بخش پاراسمپاتیک این سیستم را تحریک می‌کند. یافته‌های این دانشمند در سال ۱۹۵۸ توسط دانشمندان دیگری به‌نام جرارد مورد تایید قرارگرفت. مطابق نتایج به‌دست آمده از این تحقیقات، رنگ قرمز سبب تحریک‌پذیری و درنتیجه اضطراب می‌شود، درحالی که رنگ آبی موجب تسکین و احساس آرامش می‌گردد. براساس خواص درمانی رنگ آبی، در زمینه استفاده ثانوی از این رنگ در درمان بیماریهای مختلف پیشنهادهایی ارائه شد.

   - موج‌ آبی‌

  طراحان‌ با ارائه‌ جواهراتی‌ مزین‌ به‌ سنگ‌های‌ قیمتی‌ در رنگ‌های‌ شاد و زنده‌، که‌ خود جلوه‌ای‌ از رشد احساسات‌ و درک‌ عمومی‌ تحت‌ تأثیر پیشرفت‌ اقتصاد جهانی‌ به‌‌شمار می‌آید، شور زندگی را در طرح‌هایشان به‌نمایش می‌گذارند. در چند سال‌ اخیر، رنگ‌ نقش‌ مهمی‌ در طراحی‌ جواهرات‌ ایفا کرده‌ است‌. ماهیت‌ هیجان‌برانگیز و شادی‌آور طرح‌های‌ نوین‌، سبب‌ شده‌ است‌ که‌ جواهرات‌ از موقعیت‌ ویژه‌ای‌ در دنیای‌ مد برخوردار شوند. قلمرو مد و جواهرات‌ دو محدوده تفکیک‌ناپذیر محسوب‌ می‌شوند ولی این‌ شرایط‌ گویای‌ رابطه‌ تنگاتنگ‌ میان‌ آن‌ دو و تأثیرپذیری‌ جریان‌ فعالیت‌هایشان‌ از یکدیگر است‌.

   به‌ گفته‌ کارشناسان‌ مد، استفاده‌ از جواهرات‌ هماهنگ‌ با سبک‌ رایج‌ پوشاک‌، بر جذابیت‌ افراد می‌افزاید.تنوع‌ رنگ‌ یاقوت‌ کبودSapphire سبب‌ شده‌ است‌ که‌ این‌ سنگ‌ گرانبها در میان‌ طراحان و تولیدکنندگان‌ جواهر از محبوبیت‌ بسیاری‌ برخوردار شود.امروزه رنگ‌ها در سطحی گسترده به عنوان یک ابزار درمانی در بیماری‌ها مورد توجه قرار گرفته‌اند.

  برخی سنگ‌های رنگی خاص، اثرات قابل اندازه‌گیری و قابل پیش‌بینی برروی سیستم عصبی خودکار دارند. بدین ترتیب که فشار خون، نبض و تعداد تنفس تحت تأثیر رنگ زرد (سیترین)، نارنجی (کارنلین) و قرمز (یاقوت، مرجان) به ترتیب دچار افزایش شدید، متوسط و کم می‌شوند و همین علایم تحت تأثیر رنگ سیاه (حدید)،‌ آبی ( فیروزه، یاقوت کبود، توپاز) و سبز(یشم، مالاخیت) به ترتیب دچار کاهش شدید، متوسط و کم می‌گردند.

  سنگ‌های رنگی‌ صورتی مانند کانزیت، سفایر و توپاز سبب تسکین و آرامش در فرد می‌شود و رفتارهای پرخاشگرانه و اضطراب ‌‌آمیز را مهار می‌کند. به‌کارگیری رنگ صورتی در نقاشی دیوار زندان‌ها سبب مهار رفتارهای تهاجم‌آمیز زندانیان و کاهش قدرت ماهیچه‌ها در آنان می‌گردد و بالعکس در این‌گونه موارد از رنگ زرد نباید استفاده کرد، زیرا سبب افزایش تحریک‌پذیری می‌شود. همچنین مشخص شده است که عینک‌های رنگی آغشته به رنگ‌های رقیق می‌توانند کمک مؤثری در درمان اختلالات یادگیری باشند.

  -  تاثیرات فیزیکی رنگ‌ها:

  تا چندی پیش تصور می‌شد که رنگ تنها مرتبط با بینایی است، اما امروزه کاملا مشخص گردیده است که رنگ‌ها برای این که اثرات فیزیولوژیکی و روانشناسی خود را نشان‌دهند، نیازی به اینکه دیده شوند ندارند. رنگ‌ها می‌توانند توسط افراد نابینا، کوررنگ و افرادی که چشمان خود را بسته‌اند تشخیص داده‌شوند. این پدیده که به آن بینایی بدون چشم اطلاق می‌شود،‌ از سال ۱۹۲۰ مورد مطالعه قرارگرفت. در این سال، طی آزمایش‌هایی مشاهده شد که افراد هیپنوتیزم شده‌ای که چشمان آنها بسته است،‌ می‌توانند رنگ‌ها و اشکال اشیا را با پیشانی خود تشخیص‌دهند.


 • کاربرد و طراحی جواهرات اولیه
  کاربرد و طراحی جواهرات اولیه

  gold designدر مقاله پیش درمورد جواهرات و انسان اولیه صحبت کردیم. در این مطلب هدف آشنایی بیشتر با نوع جواهرات اولیه است. اولین جواهرات از مواد موجود طبیعی مانند دندان حیوانات و استخوان، انواع صدف ها و سنگ و چوب تراشیده شده ساخته می شدند. به نظر می آید که کاربرد اولیه جواهرات سفت کردن لباس بوده است و بعدها جنبه ی تزئینی پیدا کرد و یا به عنوان نماد مذهبی کاربرد یافت. اولین سنگ های قیمتی مانند غذا جمع آوری می شدند؛ همین طور احتمال می رود که این سنگ ها به صورت تصادفی هنگام جمع آوری غذا از رسوبات حاوی سنگ ها در بستر خشک رودخانه جمع آوری می شدند. آنچه انسان های اولیه در مورد کاربرد این اشیاء براق تصور کرده بودند- باوجود اینکه اشیاء بی استفاده ای به نظر می رسند- از این قرار بود: به دست آوردن و گرفتن گرمای آتش و نور خورشید یا رنگ آبی دریا و آسمان؛ یعنی با تصور جذب گرما و نور و رنگ از جواهرات استفاده می کردند.

  gold design 22.jpgبا رشد و ترقی انسان، جواهرات نیز به عنوان نماد ثروت و مقام و نیز برای حفاظت در مقابل آسیب، شرارت و شفای بیماری ها مورد استفاده قرار می گرفت. جواهرات برای زیباسازی تمام بدن استفاده می شد)از پابند و دستبند گرفته تا تزئینات کلاه و مو) و تقریبا از مواد طبیعی که برای بشر شناخته شده، ساخته می شد. تولید تعداد زیاد جواهرات توسط نیاکان انسان اندیشمند آغاز شد. بیش از 40 هزار سال پیش کرو مگنون (قرن 45– 10 هزار سال قبل از میلاد ) از مهد تمدن در مرکز آفریقا به ایندوس ولی، واقع در خاور میانه و قاره اروپا مهاجرت کردند. انسان های اولیه با سفرشان اشیاء عجیب را هم جمع می کردند و این جواهرات آنها را به شکلی در می آورد که نشان دهنده سفر آنها بود. در واقع در هر سفر آنها با استفاده از جواهرات خاص آن منطقه نشان می دادند که از چه نواحی ای گذر کرده اند. در مقالات آتی بیشتر به کنکاش گذشته خواهیم پرداخت.
 • کارتیه برند خلاق در طراحی جواهرات
  این شرکت تاریخی بسیار گسترده در زمینه ارائه خدمات به افراد مشهور دارد. یکی از پرنس‌های والس به کارتیه لقب جواهر پادشاهان را داده است. کارتیه درخواستی مبنی بر تهیه 27 تاج برای مراسم تاج‌گذاری پادشاه آینده دریافت كرد. ادوارد ششم در سال 1902 تاج‌گذاری کرد و در سال 1904 امتیاز ساخت جواهرات سلطنتی را به کارتیه اعطا كرد و این مساله توسط کشورهای اسپانیا، پرتغال، روسیه، یونان، بلژیک، رومانی، مصر و ... دنبال شد. 

  کارتیه در سال 1847 در پاریس توسط لوئیس فرانکو کارتیه تاسیس شد. لوئیس به کسب و کار تجارت جواهرات تحت نظر آدولف پیکارد وارد شد و بعد از بازنشست شدن، او کل کسب و کارش را خریداری نمود و خانه کارتیه را راه‌اندازی كرد. در سال 1874 پسر او آلفرد عهده دار اداره شرکت شد ولی در واقع برند کارتیه توسط پسران آلفرد، لوئیس، پیره و جاکویس جهانی شد. در سال 1904 یکی از پیشگامان هوانوردی، آلبرتو سانتو دومونت برزیلی در مورد نارضایتی اش از ساعت‌های جیبی با دوست خود لوئیس کارتیه صحبت کرد و او ساعت مچی باریکی را با صفحه‌ای مربعی طراحی كرد. این ساعت نه تنها مورد استقبال آلبرتو قرار گرفت بلکه مورد توجه بسیاری از مشتریان دیگر کارتیه نیز واقع شد و در این زمان کوتاه، اولین ساعت مچی مردانه به نام «سانتو» ساخته شد. 

  در سال 1907 کارتیه قراردادی با ادموند جاگر به امضا رساند و حق حمل و نقل ساعت‌ها را به او اعطا نمود. در این زمان شرکت در لندن، نیویورک دارای شعبه بود و به سرعت به موفق‌ترین شرکت تولید ساعت در جهان تبدیل شد. معرفی مدل‌های BaignoireوTortue که هردو هنوز در خط تولید قرار دارند در سال 1912 انجام شد. مدل تانک توسط لوئیس طراحی شد که از ماشین‌های جنگی جدید در غرب سرمشق گرفته بود و این محصول هم با سی مدل متفاوت هنوز تولید می‌شود. 
  در سال 1920 کارتیه با ادوارد جاگر شرکتی مشترک را تشکیل دادند که منحصرا محصولات کارتیه را حمل نماید. در همین دوران بود که کارتیه شروع به کدگذا


 • گرایشی نوین در جواهرات: Jewel action
  چند سال پیش یکی از برجسته‌ترین پیشکسوتان فرانسوی بنام لی ادل کورت LI Edelkoort اذعان داشت که جواهرات تاثیر بسزایی برمد خواهد گذاشت و بالاخره تناسب تحسین برانگیز پارچه‌های راه راه باریک ۲۰۰۳ با جواهرات اعم از الماس، مروارید و سنگهای قیمتی، منجر به آن شده که اکثر طراحان به این تلفیق نوین روی آورند. هلنا کودل Helena Krodel مفسر و رابط رسانه‌هایگروهی در مرکز اطلاع رسانی جواهرات نیویورک می‌گوید: قبلا جواهرات سفارشی مقوله‌ای جدا از لباس به شمار می‌رفت، اما امروزه انتخاب و آویختن جواهراتی که در نهایت هماهنگی با نوع و رنگ پوشش هستند، توجه مثبت بسیاری از مد شناسان را برانگیخته است.


   بعبارت دیگر، جواهرات سفارشی و مد به مثابه دو خواهرند، که موجب تاثیر متقابل بریکدیگر می‌شوند و درواقع مرز بین این دو بسیار باریک است. رواج فوق العاده لوازم تزئینی Accessoryو جواهرات سابقه دار مدیون شرکتهای معروفی همچون دبیر ال ویDebears LV، بوچرون Baocheron و گارارد Garrard است.

   اوگینا برونی Eagenia Bruni از جواهر سازان معروف ایتالیایی می‌گوید: بهر حال، بازار امروز اصولا متحول شده، اکنون جواهرات توجه همگان را به خود معطوف کرده و مشتریان تحصیلکرده امروزی به این نکته واقفند که چگونه می‌توان جدا از ایجاد هارمونی در نوع پوشش از جمله لباس و کیف و روسری- با استفاده از جواهرات تاثیرگذار، صاحب سبک بود. بدیهی است این نگرش جدید به نوبه خود موجب گسترش و توسعه دامنه و افق بازار و دنیای جواهرات شده است.

   دیوید استارینو David Staurino از جواهرسازان ایتالیایی الاصل می‌گوید: در جواهرات سفارش گرایش فزاینده‌ای بسوی مد مشاهده می‌شود و این تحول نه تنها در کارهای کلاسیک و الماس بلکه بیشتر در طراحی کارها محسوس است.

   گای الیا Guy Ellia طراح بنام جواهرسازان پاریسی معتقد است: چالش اساسی مد نظر قراردادن این نکته مهم است که درطراحی جواهرات به مواردی توجه کنیم که منجر به آفرینش کاری مطابق مد روز شود و البته به ظرف زمانی خاص محدود نگردد.

   مشتریان امروزی بیشتر به جواهراتی تمایل دارند که در استفاده و کاربرد آنها راحت و آسوده باشند و ردی از طرحهای فانتزی نیز به سهولت در کار مشاهده شود. جواهرات سفارشی امروزی با بازار نامساعد


 • گفت و گو با طراح موفق ترکیه
  جواهر باید چشم نواز و گیرا باشد

  " قسمت با میلکا " برندی است که در سال 2008  توسط میلکا کاراقاچلی در ترکیه بنیان گذاشته شد و در مدت کوتاهی به موفقیت های بسیاری دست یافت . میلکا تنها طراحی از کشور ترکیه محسوب می شود که در هفته مد پاریس شرکت کرده است . در حالیکه میلکا در کارگاه خود مشغول به کار است به سوالات ما نیز پاسخ می دهد :

  علاقه شما به طراحی جواهر و زینت آلات از کجا آغاز شد وچطور این گرایش را در خود پرورش دادید؟

  از زمانی که خودم را شناختم جواهرات و مد در زندگی من نقش داشته و از جمله مهم ترین علایقم بوده اند . من مدت 13 سال در یک شرکت طراحی مشغول به کار بودم و بعد از آن، در سال 2008  طراحی را به عنوان حرفه اصلی خود برگزیدم و فعالیت جدی خود را در این زمینه شروع کردم . در مدت زمان کوتاهی راه درازی را طی کردم و به سرعت همه چیز  برایم شروع به تغییر کرد .

   با طراحی حوزه ای مناسب برای بیان کردن دیدگاه ها و عقایدم پیدا کردم چنانچه هر چه بیشتر یاد می گرفتم بیشتر لذت می بردم و این گونه بود که برند " قسمت " بنیان گذاشته شد .

  از تولد برند "قسمت" کمی بیشتر بگویید؟

  داستان تولد برند قسمت همیشه مرا به هیجان وا  می دارد . تمام کارهایی که در آن دوره طراحی کردم  با یک دانه تسبیح آبی امضا شده اند . اعتقاد دارم که دانه آبی از مردم در برابر انرژی های منفی محافظت و انرژی منفی را دفع می کند به همین دلیل طرح های متفاوتی بوسیله برلیان و سنگ های قیمتی نزدیک به دانه آبی انجام داده ام .

  آیا آموزشی هم در زمینه طراحی جواهرات دیده اید ؟

  آموزش تخصصی در این زمینه نداشته ام اما حدود 14 سال با طراحان حرفه ای و توانمند همکاری داشته ام که خودش نوعی آموزش برای من بود. اگر شما استعداد و قوه تخیل داشته باشید بزودی طراحی را یاد خواهید گرفت .

  درباره تنوع سبک های طراحی و شیوه های متفاوت طراحان به تناسب تاریخ، فرهنگ و ملیتشان چه نظری دارید ؟

  هر کشور، منطقه و فرهنگی، سبک ها و نماد های منحصر به فرد خود را دارد. انعکاس این ذوق فرهنگی توسط هنر طراحی و طراحان، بسیار مناسب و موثر خواهد بود . من سبک های برآمده از هنر ایتالیا و آمریکای جنوبی را در طراحی بیشتر می پسندم .

  چگونه تصمیم گرفتید فعالیت هایتان را در زمینه طراحی به خارج از کشور گسترش دهید ؟

  در ماه ژوئن سال 2010  دعوتنامه ای  برایم ارسال شد  با دیدن آن بسیار خوشحال شدم چرا که باعث شد در هفته مد پاریس در ماه اکتبر 2010 و مارچ 2011 شرکت کنم .

  واکنش بازدیدکنندگان به نمایش آثار شما در پاریس چگونه بود ؟

  هر کسی که از مقابل مجموعه من  گذر می کرد می ایستاد ، نگاه می کرد و سوالاتی می پرسید. فروشگاه های زنجیره ای لندن ، دوبی و کویت مقدار قابل توجهی از تولیداتم را  خریداری کردند . در حقیقت برندی از ترکیه توسط مردم و متخصصان تحسین شد و من از این بابت خیلی خوشحال بودم .

  آیا در طراحی جواهر از اصول مشخص و یکسانی پیروی می شود؟

  نخست آنکه یک جواهر باید چشم نواز و گیرا باشد دیگر اینکه مصرف کننده جواهر باید آنرا تحسین و از استفاده آن احساس خوبی کسب کند . در مجموع قوانین کلی برای طراحی جواهر  وجود ندارد . زمانی که در آئینه به خود نگاه می کنید و احساس خوبی دارید بدان معناست که شما به هارمونی درست دست یافته اید .