A. راهنمای بخش ها
B. راهنمای سامانه ها
C. راهنمای ابزارها + ویژگی ها
01. جداول قیمت 02. پاپ اوور قیمت ها 03. نسخه ها و زبان ها 04. موتور جستجوی سایت 05. گفت و گوی گروهی کاربران 06. آرشیو قیمت ها 07. راهنمای اختصاصی صفحات 08. نسخه موبایل 09. سامانه سنگ ها 10. تقویم اقتصادی 11. منوها 12. منوی سوییچر سامانه ها 13. شاخص یاب 14. جعبه ابزار سایدبار 15. کوییک ویو 16. تیکر قیمت ها 17. پشتیبانی آنلاین 18. تماس با ما 19. ربات های پشتیبانی هوشمند 20. تازه ها + بروزرسانی ها 21. ابزار پلاس 22. گزارش خطا 23. سامانه تکنیکال 24. متاتریدر آنلاین 25. نمودار های خطی و حجمی 26. نمودار کندل استیک 27. گزارش عملکرد نمادها 28. محاسبه گر سود و زیان 29. محاسبه‎‌گر سطوح حمایت و مقاومت 30. محاسبه‎‌گر میانگین متحرک (Moving Average) 31. محاسبه‎‌گر پیوت های کلاسیک (Classic) 32. محاسبه‎‌گر فیبوناچی (Fibonacci) 33. محاسبه‎‌گر خطوط کاماریلا (Camarilla) 34. محاسبه‎‌گر پیوت های وودی (Woodie) 35. محاسبه‎‌گر پیوت های دی مارک (DM) 36. اندیکاتورها 37. محاسبه گر و نمودار RSI 38. محاسبه گر و نمودار Stochastic 39. محاسبه گر و نمودار MACD 40. جستجوگرها 41. محاسبه گرها 42. مبدل ها 43. پایش گرها 44. کیف های پول (والت ها) 45. مقایسه گر ارزهای دیجیتال 46. محاسبه گر سود ماینینگ 47. استخرهای استخراج ارز دیجیتال 48. محاسبه گر رمز نگاری 49. پراکنش جغرافیایی ارز ها 50. نماگرهای ارز دیجیتال 51. خوانش‌گر شبکه‌های اجتماعی 52. صفحات شبکه‌های اجتماعی 53. وب سرویس ها 54. تبلیغات و آگهی 55. ابزار بازنشر 56. ابزار وب مستر + ویجت ساز 57. دارک مد + نمایشگر تاریخ و زمان 58. نوار اعلانات 59. نقشه سایت
D. راهنمای پروفایل ها
E. مفاهیم و آموزش های پایه
F. آموزش مفاهیم و روش های تحلیلی
G. آموزش روش ها و مفاهیم معاملاتی
H. روش ها و مفاهیم پرداخت ارزی
I. بانک مقالات و مطالب تخصصی
J. واژه‌نامه اقتصادی فارسی
K. واژه‌نامه تخصصی بورس
L. واژه‌نامه تخصصی ارزهای دیجیتال

03. طلا و نقره

 • Golden Dream برند درخشان صنعت طلا و جواهر ایران
  Golden Dream شرکتی پیشرو در طراحی و تولید محصولات تزیینی نفیس از ورقه­ های طلای 24 عیار می باشد. این شرکت با هدف خلق خاطره­ای زیبا و ماندگار برای مشتریان خوش ­ذوق­ و ­سلیقه، با بهره­ گیری از تیمی کاملا حرفه­ای فعالیت می­کند.

  تمامی این محصولات دست­ ساز و کاملا هنری می باشند. طرح ­های اولیه این محصولات منحصر به فرد و نفیس توسط طراحان مجرب خلق می­ شوند. تمامی مراحل بعد از طراحی شامل انتخاب، برش ­زنی، سنگ ­زنی، پرداخت، غلتان، شکل دادن و چسباندن نیز همه و همه به صورت دستی انجام می­ پذیرد.

  طلای به کار رفته در این محصولات، طلای 24 عیار با خلوص 999.9 می باشد که گواهی­ های متعدد بین المللی ذیل موید این مطلب است.

   این شرکت برای حصول اطمینان مشتریان در هنگام خرید، گواهی آزمایش طلا به همراه کارت گارانتی، ضمانت تعویض سه ماهه و بیمه محصول را به خریدار ارائه می نماید.


 • آبكاري نقره
   

  مهمترين فرآيند براي ايجاد پوشش هاي نقره اي، روش الكتروليتي است. الكتروليت مورد استفاده حمام قليايي دي سيانوآرژنات پتاسيم كه مقدار بيشتري سيانيدپتاسيم و كربنات پتاسيم را بعنوان نمك هادي خود دارد. آنودهاي نقره اي خالص محلول جانشين فلز نهشته شده يا رسوب كرده بر كاتد مي شوند.براي آبكاري هاي معمولي، ترجيحا از نقره آلماني (70-45% مس،30-5% نيكل، 45-8% روي) استفاده مي كنند كه هم خواص مكانيكي خوبي دارد و هم چسبندگي آن بر روي پوشش نقره اي خوب است.

  مس و نيكل را ميتوان بطور مستقيم آبكاري كرد. پوشش نقره اي نازك و اوليه در حمام هاي ويژه، چسبندگي را به ميزان چشمگيري افزايش مي دهد. وقتي كه آهن را آبكاري مي كنيم، به يك پوشش حد واسط از جنس نيكل يا مس نياز داريم. اشياء پلاستيكي ( عمدتا اكري لوني تريل- بوتادين- استيرن يا پلي اورتان ) يا سراميك ها را مي توان با نقره آبكاري كرد، البته اگر سطح آنها را با پوشش رسانايي از مس يا نيكل كه بروش غير الكتريكي انجام شده است، كاملا پوشيده شده است. در تجهيزات كمك هاي اوليه و نجات دريايي، با 80 گرم زئوليت كه حدود 25 گرم نقره دارد حدود 400 سي سي آب آشاميدني ميتوان تهيه كرد.

  در روش هاي جديدي كه اخيرا كاربرد آنها نيز زياد شده است و جاي روش هاي قديمي و سنتي را گرفته است، از نقره در باكتري زدايي آب آشاميدني و فيلترهاي داراي دادوستد گرهاي يوني يا كربن فعال داراي نقره استفاده مي شود. گسترش كاربرد اين روش عمدتا محدوديت هاي ميزان مجاز نقره در آب آشاميدني بستگي خواهد داشت. در اين روش، ميزان نقره از بيشترين حد مجاز تعيين شده يعني L / mg 01/0 نيز بيشتر خواهد شد.

  نقره كلوئيدي كه بيشتر به شكل محلول 1% است، براي ضد عفوني كردن استخرهاي شنا بكار مي رود. غلظت موثر نقره تقريباL/mg 1/0 است. مزيت آن نسبت به روش ضدعفوني يا هيپوكلريت بيشتر بخاطر بي بوئي آن است. در آب هاي بسيار آلوده ( براي نمونه استخرهاي شناي روباز ) ميزان موثر ياد شده در بالا كافي نيست.

  يديد نقره را كه معمولا با كلريد سديم مخلوط مي كنند، اگر بصورت بلورهاي بسيار ريز در حد fj.m 1/0 در ابرها بپاشند، موجب ريزش باران مي شود. اين ميزان، هسته هاي تمركز مورد نياز را فراهم مي آورد. به منظور ايجاد بارش، هسته هاي تمركز را به ميزان مناسب ( بيش از 100000 در متر مكعب ) در ابرها پخش مي كنند تا بارش انجام شده اندك باشد و زيان بار و سيل آسا نشود. بارش در نواحي خشك بسيار اهميت دارد.


 • آشنایی با واحدها و مقیاس های طلا و نحوه تبدیل آنها
  - هر گرم 1000 میلی گرم و هر میلی گرم یک سوت است.
  - هر گرم 1000 سوت است.
  واحد دیگری که هنوز در نزد طلافروشان و جواهر فروشان مصطلح است مثقال می باشد که هر مثقال برابر 4 گرم و 608 سوت است یعنی 608/4 گرم.
  - تذکّر:  واحد وزنی سنّتی دیگری که هنوز پس از طی زمانهای زیاد وطولانی در بین زرگرها در بعضی از نقاط کشور مورد استفاده قرار میگرد: نخود، لپه و گندم است که:
  - هر نخود برابر است با 192 سوت است.
  - هر نخود برابر است با 2 لپه است.
  - هر لپه برابر است با2 گندم است.
  مهم: برای توزین سنگهای قیمتی از واحد وزنی قیراط استفاده می نمایند.
  هر قیراط برابر با 200 سوت است.
  هر 5 قیرایط برابر با 1 گرم است.
  مهم: آنچه در اصطلاح و در بازار سنّتی زرگرها مثقال شرعی گفته می شود با مثقال معمولی متفاوت است. هر مثقال شرعی برابر با 18 نخود است در حالیکه هر مثقال معمولی برابر با 24 نخود است.
  واحد توزین فلزات در کشورهای اروپایی و آمریکایی:
  هر انس تروی دقیقاً برابر با 103431/31 گرم است.
  واحد وزنی دیگر پوند است که عبارت است از پوند تروی و پوند معمولی است.
  - پوند تروی برابر با 12 انس است.
  - پوند معمولی برابر با 16 انس است.
  نام دیگر انس معمولی، انس لندن می باشد. که هر انس معمولی برابر 28 گرم می باشد. واحد اندازه گیری متداول دیگری که در طلا جواهر سازی اروپا و آمریا وجود دارد که پرین نامیده می شود. هر گرین برابر با648 گرم است..
  ینی ویت واحد اندازه­گیری دیگری در سیستم تروی است. هرپنی ویت برابر با 24 گرین است.
  تذکّر: در ترازوهای معمولی که در آنها از وزنه استفاده میگردد وزن هر وزنه یاسنگ برروی آن حد گردیده است و بهتر است پس از توزین طلا و جواهرات باتر از روی معمولی هر سنگ در جای خودش در داخل جعبة چوبی مخصوص قرار دهیم تا دچار سردرگمی و اتلاف وقت نگردیم.
  - طلای شرعی: 
  به مقدار 16 نخود طلای 24 عیار یک مثقال طلای شرعی گفته می شود. 
 • آلومینیم چيست؟
   
   آلومینیوم یکی از فلزات واسطه است که در ایالات متحده آمریکا و کانادا برخلاف سایر کشورها به «آلومینیُم»، «آلومینُم» می‌گویند. هر دو تلفظ از واژه لاتین Lumen به معنی «نور» گرفته شده‌است. 
   
  پیش از جداسازی فلز آلومینیم، اکسید آن آلومین نامید می‌شد. هامفری دیوی که موفق نشده بود از آلومین، آلومینیم تهیه کند، گفت که می‌خواهد نام این فلز را «آلومیم» بگذارد. ولی بعداً آن را به «آلومینم» تغییر داد تا با آلومین مطابقت داشته باشد. با این حال واژهٔ آلومینیم کاربرد عمومی پیدا کرد، زیرا نام بسیاری از عنصرهای فلزی به «یُم» ختم می‌شود.
   
  آلومینیم با علامت شیمیایی AL و شبکه کریستالی FCC می تواند اتم های عناصری مثل کربن ،نیتروژن،بر ، هیدروژن و اکسیژن را به دلیل شعاع اتمی کوچک که دارد در خود به شکل محلول جامد بین نشین حل نماید. نقطه ذوب 660   درجه سانتیگراد و نقطه جوش آن 2750 درجه می باشد. آلومینیم را در دماهای 1000  درجه و بالاتر از آن استفاده نمی کنند به دلیل اینکه شدیدا اکسید شده و تلفات آن زیاد می باشد. ولی منیزیم و روی این مقدار بیشتری از آلومینیم تلفات دارند. 
   
  وزن مخصوص 7/2 می باشد و در حالت مذاب 3/2 بنابراین می توان نتیجه گرفت در حالت مذاب انبساط آن زیاد می باشد.در صد انقباض آن در فاز مایع 10% و در حین انجماد 8/6% است و به دلیل انقباض های زیاد به تغذیه در قعات آلومینیم ضرورت می یابد.مهمترین آیاژهای آلومینیم عبارتند از : آلیاژ آلومینیم با منیزیم – مس و سیلیسیم و یا آلیاژهای با ترکیب این سه عنصر لذا در اثر آلیاژ نمودن خواص مکانیکی مقاومت به خوردگی و ماشین کاری آلومینیم افزایش می یابد .
   
   به هر حال آلومینیم  و آلیاژهای آن به دلیل نقطه ذوب پایین ، سیالیت زیادی که دارد افزایش خواص مکانیکی در اثر آلیاژ سازی  و همچنین قابلیت عملیات حرارتی را دارد. منحنی سرد شدن تعادلی مواد فلزی با یکدیگر متفاوت است مثلا یک آلومینیم خاص را با یک آلیاژ  دیگر در نظر بگیرید در فلز خاص در یک دمای خاص انجماد صورت می گیرد .
   
   در صورتی که در یک آلیاژ انجماد در یک فاصله در جه حرارتی صورت می گیرد. عملیات گاز زدایی با استفاده از گازهای فعال مثل کلر : اگر درجه حرارت 180 درجه برسد ترکیب فوق به شکل حباب در آمده ( فرار می باشد ) و هید روژن به داخل آن نفوذ می کند هر چه عمق مذاب بیشتر باشد گاز زدایی یا بازده ی آن بیشتر می شود. عملا باید 6/0 % گاز کلر مصرف شود که بستگی به نوع آلیاژ نوع کوره و شرایط وارد کردن گاز و روش تهیه قالب و رطوبت هوا دارد. گاز زدایی باکلر نسبت با ازت برتری دارد چون گاز کلر حباب کارید آلومینیم ریز و بیشتری تولید می کند .
   
  *** تاریخچه کشف آلومینیوم
   
  فردریک وهلر" بطور کلی به آلومینیوم خالص اعتقاد داشت. اما این فلز دو سال پیشتر به‌وسیله «هانس کریستین ارستد» شیمیدان و فیزیکدان دانمارکی بدست آمد. در روم و یونان باستان این فلز را به‌عنوان ثابت کننده رنگ در رنگرزی و نیز به‌عنوان بند آورنده خون در زخمها بکار می‌بردند و هنوز هم به‌عنوان داروی بند آورنده خون مورد استفاده‌است. در سال ۱۷۶۱، «گویتون دموروو» پیشنهاد کرد تا alum را آلومین (alumin) بنامند.
   
  *** پیدایش و منابع
   
  اگر چه Al، یک عنصر فراوان در پوسته زمین است(۱۸٪)، این عنصر در حالت آزاد خود بسیار نادر است و زمانی یک فلز گرانبها و ارزشمندتر از طلا به حساب می‌آمد. بنابراین، به‌عنوان فلزی صنعتی اخیرأ مورد توجه قرار گرفته و در مقیاسهای تجاری تنها بیش از ۱۰۰ سال است که مورد استفاده‌است. در ابتدا که این فلز کشف شد، جدا کردن آن از سنگها بسیار مشکل بود و چون کل آلومینیوم زمین بصورت ترکیب بود، مشکل‌ترین فلز از نظر تهیه به شمار می‌آمد.
   
  آلومینیوم برای مدتی از طلا با ارزش‌تر بود، اما بعد از ابداع یک روش آسان برای استخراج آن در سال ۱۸۸۹، قیمت آن رو به کاهش گذاشت و سقوط کرد. تهیه مجدد این فلز از قطعات اسقاط (از طریق بازیافت) تبدیل به بخش مهمی از صنعت آلومینیوم شد.
   
   بازیافت آلومینیوم موضوع تازه‌ای نیست، بلکه از قرن نوزدهم یک روش رایج برای این کار وجود داشت. با اینهمه تا اواخر دهه ۶۰ این یک کار کم منفعت بود تا زمانیکه بازیافت قوطیهای آلومینیومی آشامیدنیها بالاخره بازیافت این فلز را مورد توجه قرار داد. منابع بازیافت آلومینیوم عبارت‌اند از: اتومبیلها، پنجره‌ها، درها، لوازم منزل، کانتینرها و سایر محصولات.
   
  آلومینیوم، عنصر شیمیایی است که در جدول تناوبی دارای علامت Al و عدد اتمی ۱۳ می‌باشد. 
   
  آلومینیوم که عنصری نقره‌ای و انعطاف‌پذیر است، عمدتأ به صورت سنگ معدن بوکسیت یافت می‌شود و از نظر مقاومتی که در برابر اکسیداسیون دارد، همچنین وزن و قدرت آن، قابل توجه‌است. آلومینیوم در صنعت برای تولید میلیونها محصول مختلف بکار می‌رود و در جهان اقتصاد، عنصر بسیار مهمی است.
   
  اجزای سازه‌هایی که از آلومینیوم ساخته می‌شوند، در صنعت هوانوردی و سایر مراحل حمل و نقل بسیار مهم هستند. همچنین در سازه‌هایی که در آنها وزن پایداری و مقاومت لازم هستند، وجود این عنصر اهمیت زیادی دارد.
   
  *** ویژگی‌های قابل توجه
   
  آلومینیوم، فلزی نرم و سبک، اما قوی است، با ظاهری نقره‌ای - خاکستری مات و لایه نازک اکسایش که در اثر برخورد با هوا در سطح آن تشکیل می‌شود، از زنگ خوردگی بی. ِ چکش خوار، انعطاف پذیر و به راحتی خم می‌شود. همچنین بسیار بادَوام و مقاوم در برابر زنگ خوردگی است. بعلاوه، این عنصر غیر مغناطیسی، بدون جرقه، دومین فلز چکش خوار و ششمین فلز انعطاف‌پذیر است.
   
  *** کاربردها
   
  چه از نظر کیفیت و چه از نظر ارزش، آلومینیوم کاربردی‌ترین فلز بعد از آهن است و تقریبأ در تمامی بخش‌های صنعت دارای اهمیت می‌باشد. آلومینیوم خالص، نرم و ضعیف است، اما می‌تواند آلیاژهایی را با مقادیر کمی از مس، منیزیوم، منگنز، سیلیکون و دیگر عناصر بوجود آورد که این آلیاژها ویژگی‌های مفید گوناگونی دارند. این آلیاژها اجزای مهم هواپیماها و راکتها را می‌سازند.
   
  وقتی آلومینیوم را در خلاء تبخیر کنند، پوششی تشکیل می‌دهد که هم نور مرئی و هم گرمای تابشی را منعکس می‌کند. این پوششها لایه نازک اکسید آلومینیوم محافظ را بوجود می‌آورند که همانند پوششهای نقره خاصیت خود را از دست نمی‌دهند. یکی دیگر از موارد استفاده از این فلز در لایه آینه‌های تلسکوپ‌های نجومی است.
   
  *** فهرست کاربردها
   
  برخی از کاربردهای فراوان آلومینیوم عبارت‌اند از: حمل و نقل (اتومبیل‌ها، هواپیماها، کامیون‌ها، کشتی‌ها، ناوگانهای دریایی، راه آهن و...) بسته‌بندی (قوطی‌ها، فویل و...) ساختمان (درب، پنجره، دیوار پوشها و...) کالاهای با دوام مصرف کننده (وسایل برقی خانگی، وسایل آشپزخانه، ...) خطوط انتقال الکتریکی (به‌علت وزن سبک اگرچه هدایت الکتریکی آن تنها ۶۰٪ هدایت الکتریکی مس می‌باشد) ماشین آلات اکسید آلومینیوم (آلومینا) بطور طبیعی و بصورت کوراندوم، سنگ سنباده، یاقوت و یاقوت کبود یافت می‌شود که در صنعت شیشه‌سازی کاربرد دارد. یاقوت و یاقوت کبود مصنوعی در لیزر برای تولید نور هم‌نوسان بکار می‌روند. آلومینیوم با انرژی زیادی اکسیده می‌شود و در نتیجه در سوخت موشکهای با سوخت و دمازاها مورد استفاده واقع می‌شود.
   
  *** استخراج آلومینیوم
   
  آلومینیوم یک فلز واکنشگر است و نمی‌تواند از سنگ معدن خود بوکسیت (Al۲O۳) به‌وسیله کاهش با کربن جدا شود. در عوض روش جداسازی این فلز از طریق برق‌کافت است. (این فلز در محلول اکسیده شده، سپس بصورت فلز خالص جدا می‌شود.) لذا جهت این کار، سنگ معدن باید درون یک مایع قرار بگیرد. اما بوکسیت دارای نقطه ذوب بالایی است (۲۰۰۰ درجه سانتی‌گراد) که تامین این مقدار انرﮊی از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نیست.
   
  برای سالهای زیادی بوکسیت را در فلورید سدیم و آلومینیوم مذاب قرار می‌دادند و نقطه ذوب آن تا ۹۰۰درجه سانتی‌گراد کاهش می‌یافت. اما امروزه مخلوط مصنوعی ازآلومینیوم، سدیم و فلوئورید کلسیم، جایگزین فلورید سدیم و آلومینیوم شده‌است. این فرایند هنوز مستلزم انرژی بسیار زیاد است و کارخانجات آلومینیوم دارای ایستگاههای برق مخصوص خود در اطراف این کارخانه‌ها هستند.
   
  الکترودهایی که در الکترولیز بوکسیت بکار می‌روند، هر دو کربن هستند. وقتی سنگ معدن در حالت مذاب است، یونهای آن آزادانه حرکت می‌کنند. واکنش در کاتد منفی اینگونه‌است:
  یون آلومینیوم در حالت کاهش است (الکترونها اضافه می‌شوند) سپس فلز آلومینیوم به سمت پایین فرو می‌رود و خارج می‌شود.
   
  آند مثبت، اکسیژن بوکسیت را اکسیده می‌کند که بعد از آن با الکترود کربنی واکنش کرده تا تولید دی‌اکسید کربن نماید.
   
  این کاتد باید عوض شود، چون اغلب تبدیل به دی‌اکسید کربن می‌شود. بر خلاف هزینه الکترولیز، آلومینیوم فلزی، ارزان با کاربرد وسیع است. امروزه آلومینیوم را می‌توان از خاکه معدنی استخراج کرد، اما این فرایند، اقتصادی نیست.
   
  *** ایزوتوپها
   
  آلومینیوم، دارای ۹ ایزوتوپ است که عمده‌ترین آنها بین ۲۳ تا ۳۰ مرتب شده‌اند. تنها Al-۲۷ (ایزوتوپ پایدار) و Al-۲۶ (ایزوتوپ رادیواکتیو) بطور طبیعی وجود دارند.  Al-۲۶  از پراشیدن ذرات اتم آرگون در اتمسفر که در نتیجه پروتونهای اشعه کیهانی رخ می‌دهد، تولید می‌شود.
   
   ایزوتوپهای آلومینیوم، کاربردهای عملی در تعیین قدمت رسوبات دریایی، خاستگاه منگنز، یخهای دوران یخبندان، کوارتز در صخره‌ها و شهاب سنگها دارد.
   
  Al-۲۶  اولین بار در مطالعات ماه و شهاب‌سنگها بکار رفت.  اجزاء شهاب‌سنگها بعد از جدا شدن از پیکره مادر در مدت سفر خود در فضا در معرض شدید بمباران اشعه کیهانی هستند که باعث تولید آلومینیوم ۲۷ پایدار می‌شود. بعد از سقوط روی زمین، حفاظ اتمسفر مانع از تولید Al-۲۶ بیشتر از قطعات شهاب‌سنگها می‌شود و واپاشی آن در تعیین عمر زمینی آنها موثر است. تحقیقات روی شهاب‌سنگها ثابت کرده‌است که Al-۲۶ در زمان شکل‌گیری سیاره ما نسبتاً به مقدار فراوان وجود داشته‌است. احتمالاً انرژی آزاد شده در نتیجه واپاشی Al-۲۶، ذوب شدن مجدد و جدایی سیارکها بعد از شکل گیری آنها را ۲-۴ میلیارد سال پیش در پی داشته‌است.
   
  *** هشدارها
   
  آلومینیوم یکی از معدود عناصر فراوانی است که ظاهراً هیچ فعالیت موثری در سلولهای زنده ندارد. اما درصد کمی از مردم به آن حساسیت دارند. آنها تجربه کرده‌اند تماس هر نوع از آن موجب التهاب پوستی می‌شود. مصرف داروهای بند آورنده خون و مواد ضد عرق باعث ایجاد جوشهای خارش آور و سوء هاضمه می‌گردد. عدم جذب مواد غذایی مفید از غذاهای پخته شده در ظروف آلومینیومی همچنین تهوع و سایر علائم مسمومیت در نتیجه خوردن اینگونه محصولات مانند Maalox، Amphojel، Kaopectate.
  در سایر افراد آلومینیوم مانند فلزات سنگین، سمی نیست، اما در صورت مصرف زیاد علائمی از مسمومیت دیده شده‌است. اگرچه استفاده از ظروف غذای آلومینیومی به خاطر مقاومت در برابر زنگ‌زدگی و خاصیت هدایت گرمایی بالای آنها بسیار رایج است، در کل، هیچگونه علامتی در مورد ایجاد مسمومیت آنها دیده نشده‌است. مصرف زیاد داروهای ضد اسید و مواد ضد عرق که حاوی ترکیبات آلومینیومی هستند، احتمال مسمومیت بیشتری دارند. بعلاوه احتمال ارتباط آلومینیوم با بیماری آلزایمر مطرح شده‌است، گرچه اخیرا این فرضیه رد شده‌است. مصرف زیاد این عنصر باعث کم خونی نیز می‌گردد.
   
  *** املای انگلیسی
   
  املاء رسمی این عنصر در زبان انگلیسی، IUPAK) Aluminium) است، گرچه عموماً آمریکایی‌ها و کانادایی‌ها آنرا بصورت Aluminum نوشته و تلفظ می‌کنند. «همفری دیوی» در سال۱۸۰۷ Aluminum را برای عنصر کشف شده در آن زمان ارائه کرد، اما بعداً تصمیم گرفت تا این نام را به Aluminium تغییر دهد که با وجود ium در نام بیشتر عناصر تطبیق کند. بعدها املا Aluminium در بریتانیا و آمریکا متداول شد، اما بعد بتدریج آمریکایی‌ها برای اهداف غیرتخصصی این نام را به Aluminum برگرداندند. نام رسمی این عنصر در آمریکا و در رشته شیمی تا سال ۱۹۲۶ بصورت Aluminium بکار رفت. از این تاریخ به بعد انجمن شیمی آمریکا تصمیم به استفاده از املاء Aluminum در نشرِات خود گرفت.
   
  کلر معایبی هم دارد که عبارتست از : - سمی بودن کلر     2- تلفات آلومینیم
  عملیات با کلرید ها قدیمی ترین روش گاز زدایی می باشد و بر اساس واکنش کلر با فلز است . 
   
  در این روش تر کیبات کلرید تجزیه شده و در انتخاب کلرید بایستی دقت شود تا ناخالصی وارد مذاب نشود.آلیاژ های Mg-Al  که تا 2%Mg  خالص به مذاب AL تولید می شود. بدیهی است که تلفات این عنصر زیاد می باشد و از این رو اغلب از آمیژن این عنصر با 10 % Mg استفاده می شود.سیالیت آلیاژهای Mg  کم بوده و از این سیستم های راهگاهی معمولا از اندازه عادی بزرگتر انتخاب می گردد.
   
  *** آلیاژهای Si-Al-Mg  
   
  دو عنصر آلیاژی Si  و  Mg قادر به ترکیب بوده و ترکیب بین فلزی را بوجود می آورند این عناصر به عنوان یک سیستم آلیاژی شبه دو تایی عمل می کند. این سیسیتم سه تایی سیستمی است که می توان آن را تحت عملیات حرارتی محلولی و پیر سختی قرار داد . آلیاژهای سه تایی دارای مزیت سیستم شبه دو تایی و همچنین اثرات مفید Si محلول درصد کم  Mg  تا حدود 3/0 %  و درصد های بالای Si یعنی 6-8 %می باشد. افزایش بیشتر Si باعث بهبود خواص ریخته گری این آلیاژ ها می شود . در بعضی از آلیاژها ترکیب سیلیسیم و منیزیم مضر هستند که در نتیجه به عنوان نا خالصی محسوب می شوند . به خاطر این که تمامی آلیاژ Al دارای Si می باشد افزایش سختی در اثر تشکیل می باشد و با افزایش این سختی آلیاژ ترد و شکننده می شود. از خواص قطعات ریخته گری Al می تواند به قابلیت ماشین کاری ، قابلیت پرداخت کاری ، جوش کاری، لحیم کاری و قابلیت عملیات سختی سطحی اشاره کرد . این آلیاژ دارای خواص دیگری مانند استحکام برشی ، استحکام فشاری و مقاومت به خوردگی نیز می باشد.
   
  *** وزن مخصوص كم:
   
   یك متر مكعب آلومینیوم خالص 8/2827 كیلوگرم وزن دارد و یك متر مكعب از سنگین‌ترین آلیاژهای آلومینیوم (یعنی آلیاژهای حاوی مس و روی) دارای وزنی در حدود 2953 كیلوگرم است. حتی این سنگین‌ترین آلیاژ‌های آلومینیوم نیز حداقل 1978 كیلوگرم در هر متر كعب سبك‌تر از وزن هم حجم سایر فلزات ساختمانی (بجز منیزیم) است.
   
  *** پوشش سخت دادن Hard Coating
   
   یكی از فرآیندهای آندایزه كردن است كه به تدریج اهمیت پیدا می‌كند و آن را آندایزه كردن سخت یا پوشش سخت دادن می‌نامند. این فرآیند گرچه در اساس مشابه آندایزه كردن معمولی است ولی از چند نقطه نظر با آن تفاوت دارد. در پوشش سخت، محلول مورد استفاده اسید سولفوریك و درجه حرارت عمل پایین‌تر است. فرآیند بقدری ادامه می‌یابد كه لایه اكسیدی به ضخامتی تا حدود 5 برابر ضخامت آندایزه كردن معمولی برسد.
   
  *** پوشش آلومینیومی دادن Alcladding
   
   بطور كلی آلیاژهای آلومینیوم با استحكام زیاد از نظر خوردگی كم مقاومترین آنها محسوب می‌گردند. این مطلب بخصوص در مورد آلیاژهای حاوی درصدهای زیاد مس یا روی صادق است. از طرف دیگر مقاومت به خوردگی آلومینیوم خالص بسیار زیاد است. پوشش آلومینیومی دادن یكی از روشهای افزایش مقاومت خوردگی به یك آلیاژ با استحكام زیاد است. در این فرآیند یك لایه آلومینیوم خالص به سطح آلیاژ مورد نظر متصل شده و در نتیجه مجموعه حاصل خواص مورد نظر حاصل می‌شود. این روش مخصوصاً در محصولات ورقه‌ای مناسب است.
   
  *** ریخته گری در قالبهای مختلف
   
  ریخته گری در قالب های فلزی – ریخته گری در قالبهای ماسه در قالبهای فلزی در رابطه با آلیاژهای آلومینیم – سیلیسیم با افزایش درصد سیلیسیم سختی پیوسته افزایش می یابد با افزایش در صد سیلیسیم تا حدود 12% استحکام کششی  افزایش و بعد از آن کاهش می یابد و همچنین با افزایش آن تا حدود 6% از دیادطول کاهش می یابد. در رابطه با قالب های ماسه ای با افزایش درصد سیلیسیم تا حدود 22% استحکام افزایش و بعد از آن کاهش می یابد . افزودن سیلیسیم به مذابآلومینیم توسط آلیاژ ساز های آلومینیم-سیلیسیم که دارای 13 تا 23 % سیلیسیم می باشد صورت می گیرد این آلیاژ ساز به دلیل نقطه ذوب پایین یعنی 580 درجه سانتیگراد به راحتی در مذاب آلومینیم قابلیت حل شدن دارند.
   
  *** روش های مختلف  قالبگیری آلیاژهای آلومینیم :
   
  آلیاژهای آلومینیم با کلیه روش های قالبگیری  موقت ماسه ای ، گچی پوسته ای ، سرامیکی و قالب های فلزی و قالب های تحت فشار قابلیت ریخته گری دارند. ریخته گری در قالب های ماسه ای از انواع ماسه های سیلیسی ، زیرکنی ، کرومیتی استفاده می شود و در قالب های فلزی جنس قالب های فلزی از چدن خاکستری پر کربن بوده و سطح آن را با گرافیت پوشش می دهند.
   
  *** نرمی آلومینیم در حالت سرد
   
  اغلب عملیات شکل دادن آلومینیم در حالت سرد انجام می گیرد زیرا وقتی پوفیلی با رویه نازک و روق های نازک حرادت داده می شوند امکان تاب خوردن آنها وجود دارد نیروی لازم برای تغییر شکل آلومینیم کمتر از فولاد است نرمی آلومینیم به خود ماده ( نوع آلیاژ ) و حالت آن بستگی دارد وضعیت آلومینیم مانند هر فلز دیگری در اثر کار  سرد تغییر می کند تاثیر کار سرد بر آلومینم از این قرار است ماده مستحکم تر و سخت تر می شود در قطعه تنش تولید می شود اگر تغییر شکل از ظرفیت تغییر شکل پذیری فلز بیشتر شود کار سرد مممکن است باعث ترک خوردن آن شود راحت  ترین ماده آلومینیمی از نظر تغییر شکل و نرمی آلویمینم حالص آلومینیم تصفیه شده و آلیاژ Al-Mn در حالت نرم آ« است آلومینیم خالص و آلیاژهای آلومینیم در حالت نیمه سخت و آلیاژهای پیر سختی پذیر در حالت نرم در حال کار پذیر هستند گر چه کارپذیری آن ها کمتر از موادبیشتر شاد شده است آلیاژ های آلومینیم در حالت سخت یا حالات کاملا پیر سهت شده به مقدار کمی کار پذیرند و به طور کلی کارپذیری آنها بسیار مشکل است .
 • آلياژ مخصوص خود را بسازيد
  در قرون وسطي،‌كيمياگري هنر پي بردن به ويژگي‌هاي مواد طبيعي به روش‌هاي تجربي به شمار مي‌آمد و هدف كيمياگر اصلاح، تصفيه و دگرگوني مواد بود.

   


  امروزه فرايند ذوب و عيار زني فلزات گران‌بها نيز به همان اندازه جذاب است. در حال حاضر تجربه و علوم تجربي بدون نياز به آزمايشات پي‌درپي نتيجه مناسبي را فراهم آورده‌اند. 

  يكي از طلاسازان اهل "برونسويك Braunschweig" در كشور آلمان، دليل عيارزني طلا را در كارگاهش چنين توضيح مي‌دهد: "توانايي عيار زنيِ مقادير اندكي از طلا يا ذوب كردن ذرات باقي مانده به منظور ساخت ورقه يا سيم‌هاي طلا به من حس استقلال مي‌دهد. از آنجايي‌كه انجام اين كار موجب حذف هزينه‌هاي حمل و نقل و شكل‌دهي به ورقه‌هاي طلا مي‌شود،‌ امري در خور توجه مي‌باشد، كه يكي از پيامدهاي آن عدم وجود سرمايه‌ي مسكوت به شكل مفتول و ورقه‌هاي آلياژهاي كم مصرف در گاو صندوق است." 

  طلاي كهنه يا ذرات طلا 

  به منظور تشخيص مقرون به صرفه بودن، عيار زني را مي‌بايست به دقت مورد بررسي قرار داد. اقدامات تفكيك شده،‌ موجب عرضه‌ي گستره‌ي وسيعي از آلياژها با رنگ‌ها و طرح‌هاي متفاوت شده است كه داراي قابليت تحويل 24 ساعته مي‌باشند. عرضه‌كنندگانِ فلزات گران‌بها، "ذرات فلزات گران‌بها Granules of precious metals"، "محورهاي مسي Copper Pivot"‌ و آلياژهاي Master، كه اغلب به فلزات گران‌بها افزوده مي‌شوند را به مشتريان عرضه مي‌كنند. Master alloys را به وسيله‌ي برخي افزودني‌ها نظير روي يا نيكل مي‌سازند. بسته به هدف و نوع كاربرد، يك Master alloys داراي تركيب خاص و ويژگي‌هايي نظير سختي، تورق‌پذيري يا انعطاف است، كه تركيبات آن به نوع استفاده (لحيم‌كاري، ريخته‌گري و غيره) بستگي دارد. توصيه مي‌شود كه از فلز روي خالص به منظور عيار زني استفاده نشود زيرا شكل خالص آن به سهولت تبخير مي‌شود. آلياژهايي كه از تركيب چند Master alloys متفاوت به دست آمده‌اند را نبايد با يكديگر تركيب كرد زيرا در اين صورت تحت شرايط خاص، ويژگي‌هاي آلياژهاي متفاوت موجب از بين رفتن خواص آلياژهاي ديگر مي‌شود. استفاده از مس كه از لحاظ شيميايي تميز و فاقد آلودگي است براي عيار زني طلا حائز اهميت است. هنگام ذوب كردن طلاهاي كهنه در ابتدا مي‌بايستي اطمينان حاصل كرد كه قطعه كار، روكش طلا نباشد. تصفيه‌ي طلاي مورد استفاده در دندانپزشكي بايد در تصفيه خانه‌ي فلزات گران‌بها انجام شود زيرا از آن‌جايي‌كه اين آلياژها مي‌بايستي هنگام استفاده به حالت سخت و محكم درآيند حاوي آلياژها و مواد افزودني خاص هستند كه به منظور استفاده در جواهرسازي مناسب نمي‌باشند. 

  ذوب 

  يك بطري گاز بوتان و نازل سوخت پاش بزرگ براي ذوب كردن طلا كافي هستند.(براي طلا سفيد به همراه پالاديوم درجه بالا مورد نياز است) و به منظور ذوب پلاتين به يك بطري اكسيژن نياز است. پلاتين را نمي‌بايست با استيلن يا ديگر گازهاي كربن ذوب كرد. استفاده از كوره‌ي حرارت الكتريكي مي‌تواند جايگزين مناسبي براي كوره‌هاي معمول باشد. مزاياي استفاده از كوره‌ي ذوب، كنترل حرارت، اجتناب از برجاي ماندن سوخت و كاهش قابل توجه مدت زمان ذوب مي‌باشد. هنگام عيارزني و ذوب، استفاده از هواكش موجب مي‌شود كه گازهاي سمي و ديگر گدازآورها تخليه شوند. هنگام ذوب پلاتين استفاده از عينك ايمني به منظور محافظت چشم‌ها در برابر اشعه‌ي مادون قرمز و فرابنفش و دستكش ايمني ضروري است. 

  عيار زني (نمونه‌اي از عيار زني طلاي عيار 8)

  همانگونه كه در تصوير 1 مشاهده مي‌كنيد، ابتدا مي‌بايستي مقادير مشخصي از طلا، نقره و مس محاسبه شوند. در صورت استفاده از طلاي كهنه يا طلاي خالص و همچنين آلياژها نسبت‌ها متفاوت مي‌باشند. (وب‌سايت شركت ايتاليايي "لگور Legor" امكان محاسبه‌ي اتوماتيك تركيبات را براي شما فراهم مي‌آورد.)
  ابزارهاي عيار زني شامل كوره‌‌اي از جنس آجرنسوز، بوته‌ي آهنگري سراميك به همراه درپوش، قالب ساخت مفتول و ورق، ظرفي داراي لوله‌ي خروجي (شيراب)، انبر مخصوص بوته و پودر گدازآور مي‌شوند(تصوير2). به منظور سهولت در انجام ريخته‌گري، قالب(شابلون) را مي‌بايستي در روغن ماشين (به اندازه كافي) جوشاند(تصوير3). به كمك قالبِ نشان داده شده در تصوير مي‌توان ضخامت ورق يا مفتول را تغيير داد. در صورت استفاده از بوته‌ي آهنگري داراي لوله‌ي خروجي (شيراب) كه به تازگي خريداري شده است، براي سهولت جريان مواد مذاب مي‌بايستي لبه‌هاي آن را سوهان‌كاري كرد. براي عيار زني طلا زرد و سفيد بايد از بوته‌هاي جداگانه استفاده كرد. به منظور جلوگيري از چسبيدن فلزات گران‌بها به ظروف، بوته‌هاي سراميكي جديد با لايه‌اي از "پودر گداز Master Powder" لعاب‌كاري شده‌اند. بنابراين بايد آن را داخل "انبر بوته Crucible Pince" قرار داد كه با پودر بوراكس پر شده است، سپس تا هنگامي‌كه پودر ذوب شود آن را حرارت داد.(تصوير 4و5). در مرحله‌ي بعد طلا و نقره به بوته افزوده و با گداز آور (Flux) و گرد بوراكس (مخلوطي از بوراكس، پتاس و نمك معمولي)‌پوشانده مي‌شود اين كار به منظور ممانعت يا به حداقل رساندن اكسايش و كاهش نقطه ذوب آلياژ انجام مي‌شود. به منظور جلوگيري از ايجاد شكستگي بر اثر دماي بيش از حد، بايد آن را با دقت حرارت داد(تصوير6). درپوش بوته را بايد با انبر نگه داشت، با اين عمل حرارت داخل بوته سريع‌تر بالا مي‌رود. به منظور جلوگيري از اكسايش از شعله‌هايي استفاده مي‌شود كه داراي اكسيژن كمتري هستند. مس را تنها هنگامي‌كه طلا و نقره به طور كامل ذوب شده‌اند به آن مي‌افزايند. قالب را مي‌بايست به طور همزمان با ذوب فلز حرارت داد، حداقل تا هنگامي‌كه گازهاي مايع موجود بر روي آن تبخير شوند(تصوير 7).

  براي جلوگيري از سخت شدن و به حداقل رساندن تماس با اكسيژن بايد مواد مذاب را به سرعت داخل قالب ريخت(تصوير 8). در صورتي‌كه فلز از قالب جدا نشد، مي‌توان از انبر يا چكش استفاده كرد. بقاياي فلزات بر روي لبه‌هاي قالب به وسيله‌ي سوهان از بين برده مي‌شوند.(تصوير 9). سپس قطعه‌ي ريخته‌گري شده به منظور از بين بردن ماده‌ي "گدازآور نيم سوخته Flux Slog‌"، داخل آب نمك قرار داده مي‌شود، در اين مرحله آن را مي‌توان به كمك چكش محكم به حالت مدور درآورد، سرد و گرم كرد تا محكم شود، با اين كار ساختار فلز به حالت يكدست مي‌شود.(تصاوير 10 و 11). به روش‌هاي متفاوتي مي‌توان بر روي اين ورقِ آماده كار كرد(تصوير 12). تهويه مناسب و جداسازي ناخالصي‌ها از پيش شرط‌هاي ذوب كردن فلزات مي‌باشند. 

  طلا و نقره در حالت جامد، تنها به ميزان محدودي با مس حل مي‌شوند و هر قدر به حالت جامد نزديك‌تر شوند از ميزان انحلال‌پذيري آن‌ها كاسته مي‌شود. پس از سرد و گرم كردن، فلز را كه هم اكنون به حالت مورد نظر (ميله، ورق و...) درآمده است را در آب سرد قرار مي‌دهند تا فرايند انحلال‌ناپذيري متوقف ‌شود. (آلياژهاي طلا سفيد كه حاوي نيكل هستند را نمي‌بايست سرد كرد زيرا امكان شكستگي آن‌ها وجود دارد.)

  عرضه‌كنندگان فلزات گران‌بها 

  استفاده از دستگاه‌ها‌ و ابزارهاي پيشرفته و كاربرد گازهاي نجيب(بي‌اثر) و غيره امكان تضمين كيفيت و خواص محصولات (ورق، مفتول، لوله، اشكال مربع و مثلث) را براي عرضه‌كنندگان فلزات گران‌بها فراهم مي‌كند. هنگام سفارش اين قبيل محصولات ذكر تلورانس ضروري است همچنين مي‌بايستي سؤالاتي در خصوص چگونگي نرم كردن فلز پرسيده شود. سفارشات را مي‌توان براي هدفي خاص ترتيب داد. به طور مثال، از خاصيت انعطاف‌پذيري آلياژ طلا سفيد و اريديوم براي طرح‌هايي استفاده مي‌شود كه به حداكثر انعطاف‌پذيري نياز دارند. اغلب عرضه‌كنندگان فلزات گران‌بها اطلاعات دقيقي در خصوص آلياژهاي خود عرضه مي‌كنند. 

  قوانين درج عيار (عيار گذاشتن) 

  درج عيار را مي‌توان با قرار دادن يك تكه چرم در زير قطعه‌كار انجام داد(تصوير13). نام فلزي كه بيشترين درصد را در آلياژ تشكيل مي‌دهد بر روي آن مي‌گذارند. طلاي زرد 333 يك استثناء است زيرا طلا، بخش عمده‌ي اين آلياژ را تشكيل نمي‌دهد. عيارهايي كه از لحاظ بين‌المللي مورد تاييد هستند در سايت رسمي شوراي بين‌المللي طلا ذكر شده‌‌اند. 

  توصيه‌هايي در خصوص محاسبات عيارزني 

  به منظور دستيابي به دقيق‌ترين نتايج، مقياس‌هاي دقيق مورد استفاده قرار مي‌گيرند. هر قدر ميزان مس در آلياژ بيشتر باشد طلاي زرد محكم‌تر و قرمز‌تر مي‌شود، هر قدر ميزان نقره بالاتر باشد، آلياژِ براق‌تر و نرم‌تري به دست مي‌آيد. هنگامي‌كه طلاي كهنه دو مرتبه مورد استفاده قرار مي‌گيرد، به منظور دستيابي به آلياژي با كيفيت مي‌بايستي لحيم‌هاي موجود بر روي قطعه كار را از بين برد. به طور مثال، طلاي سفيد 18 عيار، در هر 1000 قسمت داراي 750 قسمت طلا است. ممكن است 250 قسمت باقي‌مانده، پالاديوم (آلياژ بسيار نرم) يا تركيبي از پالاديوم، نقره و نيكل(آلياژ سخت‌تر) باشد. 
  عيارزني از 8/13 گرم طلاي زرد با عيار 8 (در هر 1000 قسمت، 333 قسمت طلاي خالص، 445 قسمت نقره‌ي خالص، 222 قسمت مس خالص)- درصدها بستگي به خواص و رنگ مورد نظر دارند: 

  وزن طلاي خالص: وزن آلياژ × درصد طلاي خالص  
     ‌                   
  وزن افزوده: وزن آلياژ × درصد فلز اضافي 

  وزن افزوده‌ي واحد: درصد فلز افزوده شده × وزن طلاي خالص= درصد طلاي خالص 

  طلاي 24 عيار: 8/13 گرم × 333/0= 6/4 گرم 

  فلز افزوده (نقره و مس): 8/13 گرم × 667/0= 2/9 گرم 

  نقره: 445/0× 6/4 گرم: 333/0= 1/6 گرم 

  مس: 222/0× 6/4 گرم: 333/0= 1/3 گرم 

  ساخت آلياژ طلاي زرد 14 عيار(585 قسمت از 1000 قسمت) از طلاي زرد با عيار 8 (333 قسمت از 1000 قسمت)

  وزن آلياژ جديد 14 عيار= وزن آلياژ قديمي عيار 8 × درصد فلز افزوده، قديمي: درصد فلز افزوده شده‌ي، جديد (415= 585-1000      667 =333-1000)

  وزن طلاي خالص افزوده= وزن آلياژ- وزن آلياژ قديمي 

  وزن طلاي زرد 14 عيار= 8/13 گرم × 667/0 : 415/0= 18/22 گرم 

  طلاي خالص افزوده= 8/13– 18/22 گرم = 38/8 گرم 


 • آلیاژهای تیتانیوم
  تیتانیوم وآلیاژهای آن پتانسیل بالایی در خیلی از کاربردهای خاص دارند ولی بایستی قبل از طراحی و استفاده از آن ، برخی از واقعیتها را درمورد آن مطلع بوده و مد نظر داشت که بیشتر آن در ادامه آورده شده است .

  محصولات شکل داده شده تیتانیوم به راحتی در دسترس می باشند ولی ریخته گری شده آن محدودتر است . آلیاژهای شکل داده شده از فاکتورهای تجربی خوبی برخوردار می باشند . هر چند که آلیاژهای ریخته گری از لحاظ وزن و قیمت مقرون به صرفه هستند . ریخته گری تحت فشار ایزواستاتیک گرم می تواند محصولاتی در مقایسه با استحکام کاربردی محصولات شکل داده شده را برای بیشتر فلزات حاصل کند .

  آلیاژهای پودری خیلی بیشتر مورد قبول هستند . همچنین فرآیندهای پودر ( متالورژی پودر ) امکان ترکیب آلیاژهای نا متعارف تری را نسبت به هم می دهد . اگر در این فرآیند به واسطه بر هم کنش تیتانیوم با گازهای بین شبکه همچون N2 & O2 ، روشهای پیچیده بایستی اتخاذ شود . بنابراین آلیاژهای پودری تیتانیوم بایستی بسیار گران و پر هزینه در کاربردهای مختلف باشند سطح خواص آلیاژهای پودر ممکن است به حد انتظار ترکیبات شیمیایی نرسد . با این حال با متالورژی پودر این امکان وجود دارد که با بدست آوردن محصولی ترکیبی به شکل نهایی محصول مورد نظر امکان جبران قیمت تمام شده باشد و دلیلی بر اینکه حداقل یک پتانسیل برای هزینه های پایین تر هنگامی که در طی پروژه منظور می شود وجود داشته باشد .

  آلیاژهای ریخته گری شده یا پودری تیتانیومی همیشه امکان انتخاب در کاربردهای سازه را دارا می باشند . اما بایستی برنامه ریزی برای این قبیل استفاده ها در همان مراحل اولیه طراحی مد نظر قرار گیرد نه اینکه تلاش شود تا مواد به دست آمده پودری یا ریخته گری شده در مراحل نهایی کار به جای مواد شکل داده شده قرار گیرند . این معقول به نظر می رسد که موقع انتخاب آلیاژهای تیتانیومی از عمومی ترین آلیاژِها استفاده شود مگر در مواقعی که خاصیت خاصی از این فلز مد نظر باشد تا یک آلیاژ خاص در نظر گرفته شود ( مثلاً Ti-6AL- 4v دارای خواص متعدد و زیادی است اما مصارف خاصی دارد(

  Handbook ها و مراجع مربوط به مواد و از این قبیل کتابها برای طراحی بسیار با ارزش هستند . اما هیچ جانشینی را برای تماس با تأمین کننده و سازنده وجود ندارد . خواص و ویژگیهای از این قبیل شرایط فرم دهی غیر معمول و یا فرآیند غیر ایده آل ریخته گری را برای این فلز نبایستی عملیات سرد کردن و گرم کردن غیر معمولی را برای خواص در نظر گرفت . خواص مواد ریخته گری شده و پودری در محدوده پایین تر نسبت به آلیاژهای شکل داده شده قرار دارد . به طوری که خواص مشترک آنها به سختی به همدیگرقابل مقایسه هستند .

  اما داده های بدست آمده پراکنده در ریخته گری و همچنین متالورژی پودر ممکن است پایین تر از حداقل های طراحی را نتیجه بدهد . اگر یک طراحی پذیرفته شود بدون هیچ انعطافی با رعایت سطح خواص آن مشخص شده ، این طراحی ممکن است به صورت غیر قابل برگشت پذیری بعداً مورد سؤ ظن و گمان باشد . صنایع فضایی به دنبال بهترین خصوصیت وبهینه ترین آنها هستند . هنگامی که تیتانیوم در کاربردهایی با بحرانیت کمتر استفاده می شود ، دقت کمتری در خواص بایستی در نظر گرفته شود و این امکان وجود دارد تا هزینه و زمان کاهش داده شود .

  امروزه دز ایران علاوه بر صنایع هوایی و نظامی رویکردی خاص به این فلز در صنایع شیمیایی به خصوص در صنایع پتروشیمی دیده می شود که این به نوبه خود باعث ایجاد مجال مناسبی جهت کار بر روی ابن فلز و تهیه روشهای استاندارد تولید تجهیزات تیتانیومی در ایران می گردد .

  تیتانیوم چیست؟

  تیتانیوم خالص تجاری و آلیاژهای تیتانیومی آلفا و شبه آلفا به طور کلی نشان داده اند که مقاومت خوبی در مقابل خوردگی دارند . آنها جزء این دسته از آلیاژهای تیتانیوم هستند که قابلیت جو شکاری دارند .تیتانیوم خالص معمولاً دارای مقداری اکسیژن آلیاژ شده با آن است که استحکام تیتانیوم خالص تحت تاثیر مقدار این عناصر بین نشینی ( اکسیژن و نیتروژن ) در ساختار تیتانیومی است .

   آلیاژهای آلفا معمولاً دارای مقدار بالایی از آلومینیوم هستند که موجب مقاومت به اکسایش این آلیاژ در دماهای بالا می شوند . ( آلیاژهای آلفا – بتا همچنین دارای یک عنصر آلیاژی اصلی هستند که آلومینیوم است اما اولین دلیل آن برای پایدار کردن فاز آلفا است ) .آلیاژهای آلفا را نمی توان برای افزایش خواص مکانیکی بالا تحت عملیات حرارتی قرار داد زیرا یک آلیاژ تک فاز به حساب می آید . اضافه کردن عناصر آلیاژی به تیتانیوم خالص قابلیت عملیات حرارتی برای این آلیاژها یا کار در دمای بالا را چون به صورت یک ساختار دو فازی حاصل شده اند ( آلفا – بتا ) ، ایجاد می کند.

  آلیاژهای بتا نیمه پایدار هستند ، به این منظور که تمایل به تغییر فاز برای یک حالت تعادلی یا بالانسی از ساختارها دارند . آلیاژهای بتا استحکامی به واسطه ، استحکام ذاتی شان ، ناشی از ساختار بتا و رسوب فاز آلفا و دیگر فازها از آلیاژها در طراحی فرآیندهای عملیاتی حرارتی به دست می آورند .

  با اهمیت ترین فایده و مزیت به دست آمده از ساختارهای بتا ، افزایش شکل پذیری آنها در ارتباط با دیگر ساختارهای هگزاگونال از جمله آلفا و آلفا – بتا است . تیتانیوم آلومیند از آلیاژهای متداول تیتانیومی متفاوت هستند زیرا آنها به طور اساسی ترکیباتی هستند که باعث افزایش استحکام و قابلیت شکل پذیری و دیگر خواص می شوند . تیتانیوم آلومیندی کاربردهای دمای بالاتر نسبت به آلیاژهای تیتانیومی دارند اما قیمت تمام شده بیشتر و به طور کل داکتیلیته و قابلیت فرم پذیری کمتری خواهند داشت


 • آلیاژهای طلا
  طلا و نقره به هر نسبتی با یكدیگر با یكدیگر تشكیل آلیاژ می‌دهند. هرگاه درچنین آلیاژی 60 – 50 در صد نقره بكار رود آلیاژی به رنگ زرد مایل به سفید تشكیل خواهد شد. هرگاه میزان نقره 25 درصد باشد آلیاژ حاصله سفید مایل سبز خواهد شد كه آلیاژ در طلا و جواهر سازی كاربرد زیادی دارد. آلیاژ طلا و مس با 75 درصد طلا و 25 درصد مس به رنگ به رنگ زرد مایل به سرخ در سكه سازی كاربرد دارد. طلای قرمز با افزایش درصد مس بدست می‌آید. طلای ارغوانی آلیاژی از 75.49 درصد طلا و بقیه آلومینیوم است و طلای آبی رنگ روشن حاوی 53.83 درصد ایندیوم و 46.17 درصد طلا می‌باشد. در هر صورت با تغییرات لازم در میزان درصد طلا و عناصر آلیاژی دیگر رنگهای متنوعی از طلا بدست می‌آید. 
  مقیاس عیار در حقیقت مقدار طلای خالص در 24 قسمت قسمت از كل فلز است یعنی اینكه عیار طلای 100 درصد خالص 24 در نظر گرفته می‌شود به عبارت دیگر واژه عیار بیامگر میزان خلوص آن در 24 قسمت می‌باشد. بهترین طلای تجاری كه در ساخت زیور آلات به كار می‌رود 22-14 عیار است. سكه های داخلی طلا عموما 21.6 عیار هستند یعنی در آنها 90 درصد طلا وجود دارد. 
  نسبت طلا را گاهی اوقات در هزار قسمت در نظر می‌گیرند با یك تناسب ساده می‌توان مثلا متوجه شد كه طلای 18 عیار در چند هزار است.
 • آیا طلای ایران ارزان تر است ؟
  دیروز یک باند قاچاق طلا در یزد دستگیر شد. یکی دو ماه قبل در هرمزگان و قبل از آن در شیراز و اصفهان. باندهایی که کیلو کیلو شمش و سکه و طلا را در لنج‌ها و خودروهایشان جا داده بودند تا طلا بدهند و ارز آزاد به جیب بزنند.

   


  در چند ماه گذشته حدود 500 کیلوگرم طلا در یزد کشف شد که در حال خروج از کشور بودند. در استان هرمزگان یک محموله 250 کیلوگرمی شمش طلا و جواهرات کشف و ضبط شد که قاچاقچیان آن را در یک لنج تجاری در بندرلنگه جاسازی کرده بودند و قصد داشتند به همراه 358 عدد سکه طلا به امارات قاچاق کنند؛ محموله ای که ارزش آن 25 میلیارد تومان تخمین زده می‌شد و 7نفر قاچاقچی آن دستگیر شدند. مشابه همین اتفاق در شیراز هم افتاد و اعضای یک باند قاچاق طلا در حالی دستگیر شدند که می‌خواستند 27 کیلوگرم طلا و 301 سکه را از کشور خارج کنند. اما چرا در ماه‌های اخیر قاچاق طلا تا این اندازه دردسرساز شده است؟


  روزهای طلایی قاچاقچیان

  مهم ترین بهانه قاچاق طلا را افت شدید ارزش پول ملی به دست قاچاقچیان داده است. با وجودی که نرخ طلا جهانی است، اما تعیین قیمت آن در داخل بر اساس ارز مرجع صورت می‌گیرد و همین باعث می‌شود طلا در ایران ارزان تر از بقیه دنیا باشد و قاچاقچیان انگیزه پیدا کنند تا با خارج کردن طلا و فروش آن در خارج از کشور ارزی را همراه خود بیاورند که در داخل می‌توانند به قیمت آزاد بفروشند و حدود دو برابر قیمت طلا سود کنند.

  اوایل امسال وقتی بازار هنوز در شوک گرانی ارز و کاهش ارزش پول ملی بود، اتحادیه طلا و جواهر برای رونق گرفتن دوباره بازار طلا درخواست کرد نرخ طلا با ارز دولتی محاسبه شود و نه نرخ آزاد. این اتفاق قیمت‌ها را در بازار طلا کاهش داد اما دندان قاچاقچیان را هم تیزتر کرد تا طلا خارج کنند و ارز آزاد به دست آورند.

  مدتی بعد، آمارهای عجیب و غریبی که از خروج کیلویی طلا و شمش و سکه منتشر می‌شد، بالاخره رئيس اتحاديه طلا و جواهر استان تهران را وادار کرد لب به شکایت باز کند و بگوید که قيمت گذاري طلا با نرخ ارز مبادله اي نتیجه ای جز قاچاق طلا و خروج دارايي هاي مردم از کشور ندارد. احمد وفادار که معتقد است هر بار قیمت طلا در داخل و خارج به وضعیت تعادل رسیده، قاچاق طلا هم کمتر شده است، گفته بود: «تعيين قيمت طلا براساس نرخ اتاق مبادله ارز به هيچ وجه به صلاح مردم نيست و باعث خروج گسترده طلا از کشور مي شود.»

  در همین زمان هم بود که کاهش عیار طلا برای کم شدن قیمت آن و بالا رفتن قدرت خرید مردم به عنوان یک گزینه جدی مطرح شد اما با مخالفت‌های اتحادیه طلا و جواهر و اداره کل استاندارد استان تهران ماجرا از داغی افتاد تا تصمیم‌گیری درباره تبدیل طلای 18عیار به 14عیار به وقت دیگری موکول شود.

  حالا چندماهی هست که ورود و خروج طلا بدون کسب مجوزاز بانک مرکزی کشور ممنوع شده و بر اساس قوانینی که از مهرماه امسال اجرایی شد، فقط مسافران زن می‌توانند تا 150 گرم زیورآلات طلا با خود همراه داشته باشند و بدون مجوز بانک مرکزی آنها را از کشور خارج کنند اما خروج سکه از کشور به هیچ عنوان به عنوان کالای همراه مسافر امکان پذیر نیست. صادرات مصنوعات طلا هم‌ در حال حاضر فقط با اجازه بانک مرکزی انجام می‌شود.  با تمام این ها، گمرکی‌ها به آینده امیدوارند. نادری معاون امور گمرکی گمرک ایران می‌گوید: «این که گفته می‌شود به دلیل ارزان بودن قیمت طلا در ایران خروج غیرقانونی طلا شدت گرفته درست است اما وضعیت همیشه ثابت نمی‌ماند و در مقاطعی چون قیمت طلا متاثر از قیمت ارز است، ممکن است قیمت طلا در ایران پایین‌تر از قیمت جهانی شود، اما بعد از مدتی قیمت‌ها تعادلی می‌شود. حتی ممکن است در مقطعی قیمت طلا در ایران بیشتر از قیمت جهانی شود.»

  وقتی شبنم مچ می‌گیرد

  تا پیش از گرانی ارز و شوکی که از سال گذشته دامن بازار داخلی را گرفته، قاچاق طلا برعکس بود. یعنی این بار مرزهای ترکیه، عراق، روسیه و آبهای خلیج فارس مسیرهای ورود طلای قاچاق به کشور بودند نه خروج آنها. در واقع خروج طلا از کشور تقریبا صفر بود و به گفته رئیس اتحادیه کشوری طلا و جواهر، هرکسی می‌توانست شمش طلا را وارد کند و این نه تنها ضربه‌ای به اقتصاد کشور نمی‌زد بلکه به نفع اقتصاد کشور هم بود.

  تا آن زمان بنابر اعلام وزارت صنايع 90 درصد معاملات جواهر و طلا در كشور قاچاق بود و اصفهان به عنوان مركز قاچاق طلاي ايران تبدیل به بهشت قاچاقچیان سامسونت به دستی شده بود که برای فرار از 4درصد مالیات ورود طلا، دو برابر طلای موجود در کشور را غیرقانونی وارد می‌کردند.

  اما با معکوس شدن این روند، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز به روش‌های جدیدی برای کنترل مرزها رو آورده است. ابویی، معاون این ستاد می‌گوید: «برای جلوگیری از قاچاق طلا چیپ‌های بسیار کوچکی طراحی کرده‌ایم که روی طلاهای ساخته و وارد شده نصب می‌شود. در حال حاضر این چیپ‌ها روی برخی تولیدات داخلی در حال نصب است. تا چند وقت آینده به دنبال آن هستیم تا روی طلاهای وارداتی و همچنین تولید داخلی این چیپ‌ها را نصب کنیم.» چیپ‌هایی که ابویی از آنها صحبت می‌کند با چشم قابل رویت نیستند و با دستگاه‌های الکترونیکی خوانده می‌شوند. این چیپ‌ها تا زمانی که ذوب و به شمش تبدیل نشوند از بین نمی‌روند.

  ابویی می‌گوید: «طرح شبنم و ایران کد هم از دیگر راه‌های جلوگیری از قاچاق کالاست اما مردم و متقاضیان طلا باید بسیار هوشیار باشند و طلای تقلبی را از بازار خریداری نکنند.»


 • اثرات طلا و نقره بر بدن انسان
  - استفاده تزئييني از طلا و نقره براي درمان برخي بيماريهاي جسمي و رواني موثر است.
  - بر اساس نتايج تحقيقات اين دانشمندان ، طلا، روند فعاليت ارگانيسم بدن انسان را تسريع كرده و  نقره، بر عكس آرام‌بخش است.
  - به نوشته روزنامه روسي “وزگلياد” ، طلا مي‌تواند به رفع بيماريهاي قلبي كمك كرده و فشار خون را پايين بياورد و نقره فشار خون را بالا مي‌برد.
  به همين دليل است كه در طب سوزني شرق، براي بخش‌هاي مختلف بدن از سوزن هاي طلايي و نقره‌اي استفاده مي‌شود
  - دانشمندان بلاروس توصيه كردند افراد داراي زخم معده و يا بيماريهاي ديگر معده، از طلا استفاده كنند و اشخاصي كه عصبانيت و تند خويي دارند، نقره بكار ببرند.
  - همچنين سياه شدن حلقه طلا بر روي انگشت دست مي‌تواند نشانه بيماري صاحب آن باشد.
  - پزشكان استفاده آلياژ مركب از طلا و نقره را توصيه نمي‌كنند و به استفاده مجزاي آنها اعتقاد دارند.
  - همچنين استفاده طلا براي مردان بعلت تشعشعات طلا مضر بوده و دين اسلام استفاده از طلا را براي مردان اشكال دار ميداند. 
   
 • اثرات مثبت طلا و نقره بر ارگانیسم بدن
  استفاده تزئینی از طلا و نقره برای درمان برخی بیماری‌های جسمی و روانی موثر است. طلا برای آقایان مضر است و برای خانم‌ها مفید.

   


  پژوهشگران معتقدند كه از نظر پزشكی، طلا بر روی گلبول‌های قرمز خون مردان اثر‌گذار است و سیستم ایمنی بدن آن‌ها را دچار اشكال می‌كند. ضمن این‌كه به راحتی به‌صورت یون‌، از پوست مردان عبور می‌كند و كبد را مختل می‌نماید. طلا در سال‌های 1927، برای درمان آرتروز و كاهش درد مفاصل زانو نیز استفاده می‌شده است.

  همچنین تحقیقات دانشمندان در سال 1970 نشان داد كه استفاده طولانی مدت از طلا باعث عقیم شدن مردان می‌شود. طلا بر روی ناهنجاری غددی و عصبی، تأثیر مثبت دارد و فشار عصبی خانم‌ها را كاهش می‌دهد
  بر‌اساس نتایج تحقیقات دانشمندان طلا، روند فعالیت ارگانیسم بدن انسان را تسریع کرده و نقره، بر عکس آرام‌بخش است.

  به‌نوشته روزنامه روسی "وزگلیاد" طلا می‌‌تواند به رفع بیماری‌های قلبی کمک کرده، فشار‌خون را پایین بیاورد و نقره فشار خون را بالا می‌برد.

  به‌همین دلیل است که در طب سوزنی شرق، برای بخش‌هاي مختلف بدن، از سوزن‌هاي طلا و نقره استفاده می‌شود.
  دانشمندان بلاروس توصیه کردند، افراد دارای زخم معده و یا بیماری‌های دیگر معده، از طلا استفاده کنند و اشخاصی که عصبانیت و تند خویی دارند، نقره به‌کار ببرند.

  همچنین سیاه شدن حلقه طلا برروی انگشت دست، می‌تواند نشانه بیماری صاحب آن باشد.
  پزشکان، استفاده آلیاژ مرکب از طلا و نقره را توصیه نمی‌کنند و به استفاده مجزای آن‌ها اعتقاد دارند.
  در ضمن استفاده طلا برای مردان به‌علت تشعشعات طلا مضر بوده و برای زنان سودمند است و دین اسلام استفاده از طلا را برای مردان، مواجه با مشكل می‌داند.


 • اثرات مثبت طلا و نقره بر ارگانیسم بدن انسان
  استفاده تزئیینی از طلا و نقره برای درمان برخی بیماریهای جسمی و روانی موثر است. 
  بر اساس نتایج تحقیقات این دانشمندان ، طلا، روند فعالیت ارگانیسم بدن انسان را تسریع کرده و نقره، بر عکس آرام‌بخش است. 
  به نوشته روزنامه روسی "وزگلیاد" طلا می‌تواند به رفع بیماریهای قلبی کمک کرده و فشار خون را پایین بیاورد و نقره فشار خون را بالا می‌برد. 
  به همین دلیل است که در طب سوزنی شرق، برای بخش‌های مختلف بدن از سوزن های طلایی و نقره‌ای استفاده می‌شود . 
  دانشمندان بلاروس توصیه کردند افراد دارای زخم معده و یا بیماریهای دیگر معده، از طلا استفاده کنند و اشخاصی که عصبانیت و تند خویی دارند، نقره بکار ببرند. 
  همچنین سیاه شدن حلقه طلا برروی انگشت دست می‌تواند نشانه بیماری صاحب آن باش
  پزشکان استفاده آلیاژ مرکب از طلا و نقره را توصیه نمی‌کنند و به استفاده مجزای آنهااعتقاد دارند. همچنین استفاده طلا برای مردان بعلت تشعشعات طلا مضر بوده و برای زنان سودمند است و دین اسلام استفاده از طلا را برای مردان اشکال دار میداند.
 • اجرت و سود در خرید و فروش طلا
  اگر شما به واحدی طلا فروشی مراجعه و جنسی را خریداری کنید، اگر فردای همان روز برای فروش مراجعه کنید، اجرت پرداخت و سودی که طلا فروش برده است از جنس طلا کسر شده و جنس طلای شما، به قیمت طلای کهنه از شما خریداری خواهد شد. تعجب نکنید! این کار قانونی است.
  البته این مورد که فرد بعد از یک یا چند روز برای فروش جنس طلای خریداری شده خود مراجعه کند، خیلی به‌ندرت پیش می‌آید و موردی استثناست. اما در این صورت طلافروش درصدی جزئی بابت آب کردن طلا از فرد می‌گیرد و این کار قانونی است. البته طلا فروش حق ندارد طلای نویی را که به قیمت طلای کهنه می‌خرد، دوباره به فرد دیگر بفروشد و این عمل خلاف قانون است. 
  کوروش گوهربین در این زمینه می‌گوید: در صورت مشاهده این قضیه با واحدهای طلافروشی خاطی برخورد خواهد شد. البته در عمل زیر نظر گرفتن همه طلافروشی‌ها در تمام طول روز و نظارت بر عملکرد تمام ساعات روزانه آنها کاری محال است.

  یک طلافروش در پاسخ به این سؤال که خریداران در این مورد خاص بیان شده، چگونه باید تشخیص دهند که طلا نو است یا کهنه؟ می‌گوید: هیچ ملاکی برای تشخیص طلای نو از طلایی که پس از چند روز به قیمت طلای کهنه خریداری شده (اما هنوز نو است) وجود ندارد.
  طلافروش دیگری در این زمینه می‌گوید: اتحادیه نمی‌تواند بر عملکرد تمامی طلافروشی‌ها نظارت روزانه داشته باشد، تنها عاملی که ممکن است باعث شود طلافروش طلای نویی را که اجرت و سود آن را کم کرده و دوباره آن را خریده، به فرد دیگری به عنوان طلای نو نفروشد، وجدان خود طلافروش است. در غیر این صورت خریدار اصلاً نمی‌تواند این امر را تشخیص دهد. 

  مواظب فاکتور خرید خود باشید!
  اگر فاکتور خرید جنس طلا را گم کنید، دچار دردسر خواهید شد. یعنی اگر برای فروش طلای خود مراجعه کنید چون امکان اثبات این‌که مالک جنس طلا هستید وجود ندارد، طلا از شما خریداری نخواهد شد مگر این‌که مشتری ثابت یک طلافروشی خاص باشید و طلافروش شما را بشناسد. در غیر این صورت اکثر طلافروشان حاضر به خرید جنس طلای شما نخواهند بود.
  رئیس اتحادیه طلا و جواهر در این زمینه نظر جالبی دارد. به نظر کوروش گوهربین این مشکل نیز قابل حل است. او می‌گوید: خریدار در صورت گم کردن فاکتور خود باید به همان واحدی که طلا را از آن خریداری کرده مراجعه و تاریخ دقیق خریداری خود را به آن واحد اطلاع دهد، در این صورت واحد فروشنده در لیست فروش تاریخ یاد شده مراجعه و پس از تأیید خرید، برای خریدار المثنی فاکتور را صادر می‌کند و اگر فرد تاریخ دقیق را نداند، راه‌حلی وجود ندارد.
  البته طلا فروشان با شنیدن کلمه المثنی برای فاکتور تعجب کردند. اکثر آنها گفتند ما لیست خرید خود را مدت زمانی طولانی نگهداری نمی‌کنیم؛ بنابراین نمی‌توانیم بر اساس لیست فروش خود، خرید فرد را تأیید کنیم. طلا فروشی در این زمینه گفت: ما نمی‌توانیم به افراد اعتماد کنیم چرا که در حال حاضر حتی سارقان در حین سرقت جنس طلا از منازل، اول به دنبال فاکتور آن هستند. وقتی سارقان با جنس و فاکتور مراجعه می‌کنند، ما چه‌طور می‌توانیم به افرادی که فاکتور ندارند اعتماد کنیم که جنس طلا متعلق به خود آنهاست. 
  طلافروش دیگری در این زمینه می‌گوید: اگر فردی که بدون فاکتور مراجعه کند، چهره آشنایی داشته باشد، ممکن است جنس طلایش را بخرم! ولی معمولاً این کار را انجام نمی‌دهم، چون به دردسرش نمی‌ارزد.
  متأسفانه در کشور ما فرهنگ نگهداری فاکتور خرید طلا وجود ندارد. اگر به کسی بگوییم جنس طلایت را با فاکتور خرید از شما خریداریم، چه بسا با عصبانیت به ما بگوید من مالک این طلا هستم! منظور شما چیست؟! در صورتی که ما هم چاره‌ای نداریم، جنس طلا باید فاکتور داشته باشد. چون این تنها راهی است که ما می‌توانیم متوجه شویم طلا متعلق به فرد است و سرقتی نیست! 

  مال خری طلا، قابل پیگیری و نظارت است؟
  اگر فردی کلاهبردار و سارق برای فروش طلای سرقتی به طلافروشی مراجعه کند و طلافروش هم از او فاکتور نخواهد و طلایش را بخرد، طلافروش مواخذه خواهد شد. این جمله را کوروش گوهربین بیان کرد و افزود: نظارت بر این امر نیز بر عهده اتحادیه طلا و جواهر و آگاهی است؛ به این صورت که اگر کسی شاکی خصوصی داشته باشد که محصول طلایش مورد سرقت قرار گرفته است، آگاهی به ما اطلاع می‌دهد و ما نیز به‌صورت اطلاعیه در سازمان نصب می‌کنیم و این امر را مورد پیگیری قرار می‌دهیم.

  البته بازرسان ما نیز هر 2 ماه یک‌بار به طلافروشی‌هایی که زیرنظر اتحادیه هستند مراجعه و بر کار آنها نظارت دارند. علاوه بر آن اگر کسی بگوید که واحد طلافروشی خاص محصولات طلا را بدون فاکتور خریداری می‌کند، اتحادیه این امر را پیگیری کرده و شخص خاطی باید پاسخگو باشد.
  یک طلافروش در این زمینه می‌گوید: اتحادیه نمی‌تواند بر تمام عملکرد خرید و فروش طلافروشان نظارت داشته باشد، مهمترین عامل و مانع مالخری توسط طلافروشان وجدان کاری خود آنهاست.
  کشف مالخری طلافروشان نیز خیلی اتفاقی و بر اساس حدس و گمان است. به این صورت که وقتی آگاهی هر چند وقت یک‌بار، سارقی را دستگیر می‌کند در موقع اعتراف‌گیری از او می‌خواهد طلافروشی‌هایی را که اجناس را به آنها فروخته است، نشان دهد.
  نکته جالب اینجاست که اگر سارق هر طلافروشی‌ای را نشان دهد، طلافروش متهم است و اصلاً نمی‌تواند اثبات کند که جنس طلا را نخریده است! و برای طلافروش پرونده‌ای تشکیل می‌شود. به هر حال امکان نظارت دقیق بر تمام ساعات کاری طلافروشان وجود ندارد و کشف مالخری طلا نیز بر اساس احتمال و بسیار اتفاقی است
 • ادامه داستان طلا
  يكي از ويژگي‌هاي مهم طلا خاصيت چكش‌خواري آن مي‌باشد كه به همراه زيبايي و مقاومت در برابر خورگي و زنگ‌زدگي، آن را به ابزاري خلاق براي بشر مبدل مي‌سازد.

   


  طلاي خالص به حدي نرم و ظريف است كه از آن نمي‌توان در ساخت زيورآلات استفاده كرد بنابراين براي استحكام بيشتر، بايد آن را با فلزات ديگر تركيب كرد. واژه‌ي‌ عيار، به ميزان طلاي خالص 
  به كار رفته در جواهرات اتلاق مي‌شود و مي‌توان آن را به دو شيوه تعريف كرد:

  •    " عيار " كه بيانگر ميزان طلا در واحد 1000 مي‌باشد.
  •    " درصد " طلاي خالص

  جهت سهولت، مي‌توان از مقادير ذكر شده در جدول زير استفاده كرد.


  طلاي 24 عيار، طلاي خالص محسوب مي‌شود و نرم، انعطاف‌پذير و حتي ظريف مي‌باشد. عيار مذكور در چين به‌خصوص براي جواهرات مراسم ازدواج متداول است.

  عيارهاي 22 و 21 به ترتيب از 91% و 87% طلاي خالص تشكيل شده‌اند كه در هند و خاورميانه مرسوم مي‌باشند. عيار 18 كه حاوي 75% طلاي خالص مي‌باشد به استاندارد بين‌المللي مبدل شد، به‌طور مثال در صنعت ساعت‌سازي برندهاي معروف، مورد استفاده قرار مي‌گيرد. طلاي داراي عيار 18 به‌گونه‌اي اعجاب‌انگيز هنگام افزودن ديگر فلزات براي ساخت آلياژ، تغيير رنگ مي‌دهد. ساخت جواهرات از عيارهاي پايين‌تر طلا نيز امكان‌پذير مي‌باشد. به‌طور مثال عيار 14 در ايالات‌متحده‌ي‌امريكا بسيار متداول است اما طلايي كه عيار آن كمتر از 10 باشد غيرقانوني است و به‌عنوان طلا خريد وفروش نمي‌شود. عيار 9 در انگليس مرسوم مي‌باشد كه هنگام جنگ به بازار معرفي شد، در اين دوران به‌منظور تداوم توليد حلقه‌ي ازدواج به‌عنوان" كالاي ضروري " در دوران جنگ، دولت انگليس مجوز ساخت طلاي عيار پايين را براي دفاتر عيارزني صادر كرد. در بسياري از كشورها بر اساس قانون داخلي تمامي زيورآلات از جنس طلا بايد داراي نشان واضحي از عيار باشند و اغلب توسط سيستم‌هاي عيارسنجي كنترل مي‌شوند كه در قرن چهاردهم در تالار طلاسازان لندن پايه‌گذاري شد. امروزه در كشورهايي نظير انگليس، فرانسه، هلند، مراكش، مصر و بحرين عيارسنجي اجباري است. در كشورهايي كه اين قانون اجباري نيست، توليدكنندگان، عيار و نشان ( برند ) خود را به‌عنوان درجه خلوص زيورآلات بر روي محصولاتشان حك مي‌كنند.   رنگ

  در تاريخ، طلا به دليل زيبايي و درخشندگي به‌عنوان دارايي ذخيره مي‌شد. به همين دليل در بسياري از فرهنگ‌ها، طلا نماد خورشيد بوده است. امروزه رنگ طلايي اين فلز را مي‌توان به‌گونه‌اي اعجاب‌انگيز تغيير داد. در فرايند نوين ساخت آلياژ علاوه بر افزايش دوام مي‌توان از طريق تركيب طلاي خالص با ديگر فلزات، رنگ طلا را تغيير داد. از تركيب طلا با فلزاتي نظير پالاديوم يا نقره، طلاي سفيد ساخته مي‌شود كه هم‌اكنون به‌عنوان زيورآلات مراسم ازدواج در ايالات‌متحده‌ي‌امريكا و ديگر كشورها مورد استفاده مي‌باشد. افزودن مس به طلا اين فلز را به رنگ صورتي كمرنگ در مي‌آورد. امروزه حتي مي‌توان طلا را در رنگ‌هايي نظير سبز، بنفش و حتي سياه توليد كرد. اما هنوز پرطرفدارترين رنگ براي طلا، همان رنگ گرم، غني و نافذ زرد طلاگون مي‌باشد. 

  مراقبت

  علاوه بر انعطاف‌پذيري، طلا به خاطر فناناپذيري نيز شهرت دارد. به دليل مقاومت بي‌نظير در برابر ويرانگري زمان، اين فلز زيبايي و رنگ خود را طي نسل‌ها حفظ مي‌كند. در ادامه با سه توصيه‌ي ساده اما مهم درخصوص نحوه‌ي نگهداري از طلا آشنا خواهيد شد. 

  تميز كردن

  كارشناسان توصيه مي‌كنند زيورآلات طلاي خود را به‌طور مرتب تميز كنيد.
  به‌منظور كسب بهترين نتيجه‌ از پارچه‌ي نرم يا چرم بسيار نازك از پوست گوسفند، آغشته به ماده‌ي پاك‌كننده‌ي مناسب استفاده نماييد. 

  پارچه يا چرم را به مايع پاك‌كننده آغشته و به وسيله‌ي آن زيورآلات خود را به‌طور كامل پاك كنيد. فلز گرانبها را به آرامي و با حركت دوراني جلا دهيد ( پرداخت كنيد ) و اطمينان حاصل كنيد كه اين عمل بر روي كل سطح طلا انجام مي‌شود. سپس با استفاده از پارچه‌ي خشك، طلاي جلا داده شده را دومرتبه با حركت دوراني خشك كنيد. با اين كار چنانچه از مايع پاك‌كننده بر روي قطعه‌كار باقي مانده باشد به‌خوبي پاك مي‌شود و جواهراتتان درخششي عميق مي‌يابند.
  با پيروي از اين رهنمون‌هاي ساده جواهرات شما همواره درخشان باقي مي‌مانند، يا اينكه به‌طور متناوب جواهراتتان را براي تميز كردن حرفه‌اي به يك جواهرساز مورد اطمينان بسپاريد. شايد كمي ولخرجي به ‌نظر برسد اما بسياري از جواهرفروشان اين خدمات را به‌صورت رايگان به مشتريان خود ارائه مي‌دهند. درغير اينصورت وسايل ديگري هم وجود دارند كه ما براي تميز كردن آنها هزينه‌هايي را پرداخت مي‌كنيم. جواهرات هم مي‌توانند يكي از آنها باشند.

  نگهداري

  برخي از جواهرات چنانچه با دقت نگهداري نشوند ساييده يا خراشيده مي‌شوند بنابراين توصيه مي‌شود از جواهراتتان به دقت نگهداري كنيد و آنها را در مكان مناسب قرار دهيد. بهترين مكان براي نگهداري، جعبه‌هاي آستردار مي‌باشد، هر قطعه را به‌صورت جداگانه داخل يك جعبه قرار دهيد تا مطمئن شويد كه با يكديگر تماس ندارند. براي اطمينان بيشتر قطعات كوچكتر را داخل دستمال كاغذي بپيچيد و سپس در جعبه قرار دهيد. مراقب باشيد كه چندين قطعه را داخل يك كيسه قرار ندهيد. اين روش نگهداري درصورتي كه قطعات با يكديگر تماس داشته باشند به آنها آسيب وارد مي‌كند به‌خصوص درصورتي كه قطعات مذكور مزين به الماس يا ديگر سنگ‌هاي جواهر باشند. هرقدر درخصوص نگهداري از جواهرات بيشتر تلاش كنيد به همان اندازه آنها زيبايي و دوام خود را حفظ حواهند كرد. 

  بيمه

  طبيعي است چنانچه جواهرات خود را بيمه كنيد درصورت گم شدن يا به سرقت رفتن برابر با ارزش آن، پول دريافت خواهيد كرد بسياري از افراد از ارزش واقعي جواهرات خانوادگي كه نسل به نسل گشته‌اند آگاهي كافي ندارند. داشتن يك عكس از جواهراتتان به پيگيري پرونده درصورت سرقت بسيار مفيد خواهد بود.

  آمار و ارقام

  در ادامه با برخي آمار و ارقام شگفت‌انگيز در رابطه با طلا كه طي قرن‌ها حاصل شده آشنا خواهيم شد.

  79 – عدد اتمي طلا، اين بدان معناست كه 79 پروتون در هسته‌ي اتم طلا وجود دارند.

  49 – در سال 1849، تعداد 40000 معدنچي به كاليفرنيا هجوم بردند كه در اصطلاح به آنها 49ها گفته مي‌شود. لازم به‌ذكر است كه تنها تعداد معدودي از آنها ثروتمند شدند.

  50 - از يك اونس طلا مي‌توان مفتولي به ضخامت 5 ميكرون و طول 50 مايل ساخت.

  2/ 7 – چنانچه كل طلاي دنيا را به مفتولي با ضخامت 5 ميكرون تبديل كنيم، مي‌توان آن را 2/ 7 ميليون بار به دور كره زمين پيچيد.

  9 – با يك اونس طلا مي‌توان، يك ورق طلا در ابعاد 9 متر مربع ساخت.

  1064 - طلا دردماي 1064 درجه سانتيگراد ذوب مي‌شود.

  2808 – طلا در دماي 2808 درجه سانتيگراد مي‌جوشد.

  166600 – از زمان پيدايش تمدن تاكنون 166600 تن طلا استخراج شده است.

  20 – مي‌توان 166600 تن طلا را به مكعب‌هاي 20 متر مربعي تقسيم كرد.

  90 – بيش از 90 درصد از طلاي جهان، از زمان كشف طلا، در كاليفرنيا استخراج شده است.

  100 – صد ميليون نفر در جهان از راه استخراج طلا امرار معاش مي‌كنند.  103/ 1 – هر " تروي اونس Troy Ounce " طلا 103/ 1 گرم وزن دارد.

  400 – در" لاندن گود دليوري بار London Good Delivery Bar "400 اونس طلا وجود دارد.

  200 – جوليوس سزار از غنائم جنگي حاصل از شكست" گل Gaul " ( كشور باستاني گل فرانسه ) به هر يك از سربازانش 200 سكه‌ي طلا داد.

  4600 – " فورت ناكس Fort Knox " داراي 4600 تن طلا است.

  6200 – ذخيره‌ي خزانه فدرال امريكا برابر با 6200 تن طلا مي‌باشد.

  37 – همانطور كه مي‌دانيد دماي بدن انسان 37 درجه سانتيگراد است. به‌دليل ويژگي منحصربفرد رسانايي طلا، هنگام استفاده از جواهرات، دماي آنها با بدن انسان تنظيم و به بخشي از بدن تبديل مي‌شوند.

  1 – تكه‌ايي از طلا به وزن يك اونس به اندازه‌ي يك الماس 5 قيراطي، كمياب است.

  60 – شصت درصد از طلاي كشف شده درحال‌حاضر به جواهرات تبديل مي‌شود.  394 – بهاي طلا از دسامبر 2000 تا اكتبر 2010 درحدود 394% افزايش داشته است.

  750 – چنانچه اجزاء تشكيل‌دهنده‌ي طلا را 1000 قسمت فرض كنيم، در طلاي 18 عيار 750 قسمت از آن طلاي خالص و مابقي از فلزات ديگر است.

  95 – نودوپنج سال قبل از ميلاد مسيح " سيائو وو اول Hsiao Wu 1 " به مناسبت مشاهده‌ي تك شاخ، سكه‌هاي طلاي يادبود ضرب كرد.

  53 – قطر بزرگترين سكه‌اي كه تا به‌حال ضرب شده است برابر با 53 سانتي‌متر مي‌باشد. اين سكه‌ي كانادايي به نام " ميپل ليف  Maple Leef" به معناي برگ درخت افرا به ارزش 000،000،1 دلار در سال 2007 ضرب شد.

  1922 – " هوارد كارت Howard Carter " در 26 نوامبر 1922 با كشف مسيري باريك از سمت چپ راهروي ورودي به مقبره‌ي توت آنخ آمون براي اولين‌بار موفق به مشاهده‌‌ي اين مكان شد.

  15000 – با در نظر گرفتن اينكه در هر كادريليون ( عدد يك تا پانزده صفر به توان 12 ) آب دريا تنها 10 قسمت آن طلا مي‌باشد، (    10/10000000000000000 ) مي‌توان نتيجه‌گيري كرد كه كل اقيانوس‌هاي جهان حاوي 15000 تن طلا مي‌باشند.


  2316 – بزرگترين تكه‌ي طلا در " مولياگال " Moliagul استراليا در سال 1869 به وزن 2316 تروي اونس كشف شد و " خوش‌آمدي غريبه " نام گرفت.

  60 – اعضاي شوراي بين‌المللي طلا در مجموع 60% از سهام كل فعاليت‌هاي استخراج معادن را در اختيار دارند.

  22 – طي سال 2010 قيمت طلا 22 بار ركوردشكني كرد.


 • ارتباط عاشقانه هندیان با طلا
  تلألو و درخشش طلا همواره نظر هندیان را به خود معطوف داشته‌است. نور و جلای چشمگیر آن بسان خورشید فروزانی می‌ماند که گنبدهای طلایی و درخشان معابد و مساجد را در اقصی نقاط شهر با‌وجود خود منور نموده‌‌است. آهنگ و سر و صدای جواهرات زرد رنگ در بازارهای پر ازدحام گوش‌ها را می‌نوازد و جامه‌های ابریشمی زنان با تاروپودی از طلا چشم‌ها را خیره می‌کند. شالوده ساختار اجتماعی هند چنان با طلا در آمیخته که سبب شده هند از دیگر کشورها متمایز شود.


  میزان تولید طلا در این کشور اندک است و تنها هر سال از معادن کوچک” بهارتBharat “ و” هویHuti “ ۲ تن استخراج می‌شود. با این وجود عطش سیری‌ناپذیر هند را تبدیل به بزرگترین خریدار جهان کرده‌است. درحالی‌که دولت هند نیاز مبرمی به سرمایه‌گذاری‌های خارجی دارد، مقادیر عظیمی از طلا در دست مردم و خانواده‌هایشان است. میزان مالکیت دولت نسبت به ۴۰۰ تن طلا در برابر ۸ یا ۱۲ هزار تن طلایی که در اختیار ارگان‌های خصوصی قرار‌دارد بسیار اندک به‌نظر می‌رسد. پرسشی که در اینجا مطرح می‌شود این است که این میزان طلا در کجاست و چرا طلا در نزد میلیون‌ها نفر از مردم هند تا این درجه از اهمیت بر‌خوردار‌است؟

  طلا در هند اعتبار مالی و عاطفی بسیار فراوانی یافته‌است و به عنوان مانعی بر سر راه تورم و کاهش ارزش روپیه سمبل امنیت اقتصادی، ثروت و پایگاه اجتماعی به‌شمار می‌رود. هم اکنون در این کشور با جمعیتی حدود یک بیلیون نفر طلا تبدیل به کالاهایی حیاتی و مهم شده‌است، به‌طوری‌که تاروپود لباس‌های گران قیمت ابریشمی از طلاست و حتی شیرینی مجالس مهم باورقه‌های ترد و شکننده‌ای از طلا تزئین می‌شوند.

  اغلب هدایای هندی‌ها در مراسم مختلف طلاست. این فلز در مراسم ازدواج هندوها و مسلمانان اهمیت ویژه‌ای یافته و موقعیت یک خانواده اساسا با توجه به میزان طلایی که عروس به‌عنوان جهیزیه به خانه شوهر می‌آورد سنجیده می‌شود.

  مجموعه طلایی که برای آراستن عروس در مراسم ازدواج مورد استفاده قرار می‌گیرد، شامل ۲ گوشواره، یک سنجاق بینی، یک حلقه و گردنبند و ۲ النگو است که همگی از طلای ۲۲ عیار بوده و معادل ۲۰ الی ۲۰۰ گرم وزن دارند.

  سالانه در این کشور میلیون‌ها عروسی برگزار می‌شود و هدایای بسیاری از طلا در این گونه مراسم رد و بدل می‌شود. برخی از این‌گونه جواهرات متعلق به گنجینه خانوادگی عروس است که از هنگام تولد او به مرور زمان توسط والدین جمع‌آوری شده‌اند.

  فصل ازدواج از ماه اکتبر آغاز می‌شود، بدین لحاظ تقاضا برای خرید طلا و تحت تاثیر آن قیمت نیز افزایش پیدا می‌کند. وضعیت آب و هوایی، تعداد روزهای فرخنده و مناسبت‌ها بر میزان تقاضا مؤثرند، ضمن آنکه مراسم محلی بخش‌های مختلف جامعه و موسم بارندگی از جمله عوامل اساسی در این رابطه به‌شمار می‌آیند.

  از طرفی طلا در میان کشاورزان به‌ویژه پس از برداشت محصول فراوان و برگزاری مراسم خاص آن اهمیت بسیاری یافته است. از جمله مراسمی که موجب افرایش تقاضا نسبت به طلا می‌شود شامل ”دیوالیDiwali“ ( جشن آتش و روشنایی)، ”دورگا پوجاDurga Pooja“( سمبل پیروزی حق بر باطل) و ”پونگالPongal“ و” اونامOnam“- فصل‌های برداشت در تامیل ”نادوTamil Nuda“ و ”کرالاKerala“ است.

  ”دریک ما کادوDerrick Machalo“ مدیر محلی شورای جهانی، طلا را جزء لاینفک زندگی هندیان دانسته و معتقد است که از آن به‌عنوان هدیه در مراسم ازدواج و مذهبی، جشن‌ها و مناسبت‌های مختلف استفاده می‌شود. به‌طوری‌که صرف‌نظر از ارزش مذهبی، در زمینه سرمایه‌گذاری نیز فلز ارزشمندی قلمداد می‌شود.

  در حقیقت طلا در میان قشرها و طبقات اجتماعی هند نفوذ و تاثیر خود را به‌جای گذاشته‌است. به‌طوری‌که تاجر ثروتمند شهر و کشاورز فقیر هر دو به یک دیده به آن می‌نگرند و در پی دستیابی به آن از هیچ تلاشی فروگذار نمی‌کنند


 • ارشميدس در طلا چه يافته بود؟
  چه بود كه او را اين قدر به هيجان آورد كه فراموش كرد قبل از دويدن به سوي خانه لباسهايش را بر تن كند؟ براي اينكه به اين پرسش ها پاسخ دهيم بايد بدانيم كه وقتي آن روز ارشميدس پا به خزينه گذاشت فكرش به چه چيزي مشغول بود .


  هيرو، پادشاه سيراكوز، از دوستان نزديك يا شايد از خويشاوندان ارشميدس، زرگري را مأمور كرده بود تا برايش تاجي از طلاي خالص بسازد. وقتي تاج تكميل شد و به دست پادشاه رسيد، ترديد داشت كه زرگر تمام طلا را به كاربرده باشد. آيا امكان نداشت كه زرگر به جاي قسمتي از طلايي كه به او داده شده بود، از فلز كم ارزش تري مثل نقره يا مس استفاده كرده، و بقيه ي طلايي را كه مصرف نشده بود براي خود نگه داشته باشد؟

  هر كس مي دانست كه چگونه طلا را با نقره و مس مخلوط كرده و در اين مخلوطها، يا آلياژها، حتي وقتي مقادير زيادي از فلزات ديگر استفاده شود، باز هم رنگ خيره كننده ي طلا باقي مي ماند. طلاي خالص را طلاي 24 عيار مي نامند. طلاي 14 عيار از 58% طلا و 42% فلزهاي ديگر تشكيل شده است. اين آلياژ به فراواني در جواهرات استفاده مي شود، و ظاهر آن با طلاي خالص تقريباً هيچ فرقي ندارد.

  شاه هيرو، دوست خود ارشميدس را احضار كرد و از اين رياضيدان مشهور خواست تا بفهمد آيا واقعاً تاج از طلاي خالص است و تمام فلز با ارزشي كه پادشاه به زرگر داده در آن به كار رفته است يا نه. در سده ي سوم پيش از ميلاد، شيمي تحليلي به اندازه ي رياضيات پيشرفته نبود و ارشميدس در رياضيات و مهندسي توانايي بسيار داشت.

  ارشميدس قبلاً براي محاسبه ي حجم جامدهايي كه شكلي منظم مثل كره يا استوانه داشتند دستورهاي رياضي ابداع كرده بود. او مي دانست كه اگر بتواند حجم تاج هيرو را تعيين كند، خواهد فهميد كه آيا تاج از طلاي خالص درست شده است يا از مخلوطي از طلا با فلزات ديگر.

  وقتي پا به خزينه گذاشت و ديد كه آب از آن سر ريز كرد، متوجه شد كه حجم آبي كه بيرون ريخته است دقيقاً با حجم قسمتي از بدن او كه وارد آب شده برابري مي كند. اكنون مي دانست كه چگونه بايد حجم هر جسم جامد نامنظمي را محاسبه كند، چه پاي خودش باشد و چه تاج پادشاه. اگر او تاج را در ظرفي پر از آب قرار مي داد، مي توانست حجم آبي را كه سرريز مي كرد اندازه گيري كند، و اين مقدار با حجم تاج برابر بود.

  فرض كنيد هيرو به زرگر، مكعبي از طلاي خالص داده بود كه دقيقاً 2 كيلوگرم وزن داشت. ابعاد چنين مكعبي 7/4 سانتيمتر، و حجم مكعب 104 سانتيمتر مكعب مي شد. اگر زرگر تاج را با تمام اين طلا درست كرده بود و از هيچ فلز ديگري استفاده نكرده بود، وزن تاج 2 كيلوگرم مي شد، گرچه شكل آن با مكعب اوليه فرق مي كرد، اما حجم آن همان 104 سانتيمتر مكعب باقي ميماند. ولي اگر زرگر فقط از نصف طلا استفاده و يك كيلوگرم باقيمانده را با وزني برابر مثلاً نقره جايگزين كرده بود، وزن آلياژ به كار رفته در تاج همان 2 كيلوگرم مي شد، اما حجم آن تفاوت مي كرد.

  اگر مي شد به نحوي حجم تاج را محاسبه كرد، معلوم مي شد كه بيشتر از 104 سانتيمتر مكعب وزن دارد، چون چگالي نقره فقط در حدود نصف چگالي طلاست. چگالي هر ماده عبارت است از وزن واحد حجم آن. چگالي طلا بيش از چگالي ديگر فلزات رايج است؛ چگالي آن 3/19 گرم بر سانتيمتر مكعب، چگالي نقره 5/10 گرم بر سانتيمتر مكعب، و چگالي مس از آن هم كمتر، يعني 9/8 گرم بر سانتيمتر مكعب است. حجم يك تاج 2 كيلوگرمي كه از 50% طلا و 50% نقره درست شده باشد، 147سانتيمتر مكعب خواهد بود.

  وقتي ارشميدس اين كشف تصادفي را در حمام عمومي كرد، ديگر اندازه گيري حجم تاج نو هيرو دشوار نبود. كافي بود آن را در آب بگذارد و حجم آب جا به جا شده را اندازه گيري كند. هنگامي كه پادشاه دريافت حجم تاجش بسيار بيشتر از تاجي است كه با طلاي خالص ساخته شده، با اعدام زرگر خطاكار حقش را كف دستش گذاشت. تصادفي كه منجر به اكتشاف پر بركت ارشميدس شد (بخت ياري!) زياد هم براي زرگر تبرك نداشت.

  بدين ترتيب كشف راهي براي اندازه گيري حجم هر جسم جامد، باعث شد ارشميدس آن قدر، هيجان زده شود كه وقتي از حمام بيرون مي دود فراموش كند كه لباسهايش را جا گذاشته است.


 • از سرمایه گذاری در طلا بیشتر بدانیم
   
  در زمان بحران اقتصادی انتخاب بهترین گزینه برای سرمایه گذاری پول بسیار دشوار است و دلیل اصلی این امر عدم اعتماد افراد به ارزهای ملی و بین المللی می باشد.
  با توجه به چالش های موجود در اکثر سیستم های اقتصادی و نوسانات غیرقابل پیش بینی پول ،خرید و نگهداری طلا و سایر فلزات پرارزش ؛ به روشی ایمن در سرمایه گذاری مبدل شده است.البته در صورت ایجاد فرصتهای سرمایه گذاری جذاب توسط دولتها و تضمین اصل سرمایه ها ، طبیعتا رویکرد فعلی تغییر کرده و سرمایه گذاران با تزریق دارائی های خود در بسترهای ایجاد شده به فعالیت اقتصادی پرداخته و متعاقب آن در توسعه اقتصادی کشورشان مشارکت خواهند کرد.
  واقعیت این است که ارزش این ارزها دائما در حال تغییر می باشد و هیچ کس نمی تواند پیش بینی کند که نوسانات موجود در ارزها تا چه مدت ادامه خواهد داشت. به عبارت دیگر، در صورت سرمایه گذاری روی ارز خاصی هیچ تضمینی برای حفظ پس انداز شما وجود ندارد.
   در چند سال گذشته به نظر می رسید حوزه املاک و مستغلات بهترین گزینه برای سرمایه گذاری به شمار می آید و ظاهرا هر فردی که قراردادی امضا می کرد از معامله خود خوشحال بود. اما اکنون از آنجایی که ملک نیز ارزش خود را از دست می دهد افراد نسبت به خرید آن مردد هستند. از زمانی که بحران مالی سراسر جهان را فرا گرفته است قیمت املاک نیز به طور باورنکردنی کاهش یافته است.
  در این بین ظاهرا طلا ارزش خود را از دست نداده است و سرمایه گذاران همچنان به خرید اشکال مختلف آن از قبیل شمش، جواهرات و سکه ادامه می دهند.
  مزیت طلا نسبت به فلزات گرانبهای دیگر این است که این فلز در زمینه پزشکی کاربرد دارد و به عنوان داروی پزشکی و در جراحی مورد استفاده قرار می گیرد. در کنار نقشهای متعدد طلا ، مصرف در صنعت را هم می توان نام برد که البته حجم زیادی را در بر نمی گیرد ولیکن طلا را به عنوان یک کالای مصرفی معرفی می کند. حتی دندانپزشکی نیز مصرف طلا دارد و یا در آزمایشگاههای شیمی.
   علاقه مندان  به سرمایه گذاری در حوزه طلا ، این روش را مطمئن ترین امکان سرمایه گذاری می دانند اما برخی معتقندند که افزایش قیمت طلا، دائمی نخواهد بود و نباید زیاد بدان اعتماد کرد
  اکثر  کارشناسان مسائل اقتصادی بر این باورند که  نگرانی از سطوح رو به رشد بدهی و تورم در کشورها، باعث افزایش بی اعتمادی به  پول و ارز شده است، در حالی که طلا و سایر فلزات گرانبها، یک دارایی واقعی و قابل لمس به شمار می روند، موردی که ظاهرا این روزها نباید از پول و ارز انتظار داشت.
   
  شاید علت این مقبولیت عمومی طلا را بتوان در این جستجو کرد که این فلز صدها سال یا بهتر است بگوییم هزاران سال است که پول واحد تمام جهان است و بر سر قدرت آن هیچ گونه شک و شبهه ایی وجود ندارد. این فلز در طول تاریخ و البته هم اکنون در تمام کشورها دارای ارزش مبادلاتی بسیار بالایی است، همانند یک پول واحد که هیچ کس از قبول آن سرباز نمی زند و همگان با احترام با آن برخورد می کنند. مقایسه بین مقبولیت و سابقه یورو و طلا، بسیار روشنگر است و ما تازه پی به قدرت طلا می بریم.
  طلا تنها نقش پول را ایفا نمی کند، بلکه ابزاری برای تزیینات نیز هست. طلا به عنوان فلز پایه در جواهرات بکار می رود که خود تقاضای زیادی را برای آن به همراه دارد. در اکثر نقاط دنیا طلا ( چه به رنگ زرد و چه به رنگ سفید ) طرفداران بسیار زیادی دارد که از آن به عنوان جواهرات زنانه و مردانه استفاده می کنند. کشورهای خاورمیانه، عربی و هندوستان بیشترین تقاضای طلا را برای جواهرات دارا می باشند. در این کشورها علاوه بر تزیینات، طلا در حکم هدیه نیز هست و در واقع طلا نقش هدیه راهم ایفا می کند بویژه در عروسی ها و اعیاد ملی-مذهبی.
  طلا و سرمایه گذاری
  گفتنی است، اعتبار طلا از هر نوع سرمایه گذاری دیگر بیشتر می باشد ، امکان مبادله آن با پول وجود دارد و خرید و فروش آن بدون هیچ مشکلی صورت می گیرد.
  افرادی که علاقه مند به سرمایه گذاری در حوزه طلا هستند، این روش را مطمئن ترین امکان سرمایه گذاری در شرایط کنونی می دانند اما برخی دیگر می گویند که افزایش قیمت طلا، دائمی نخواهد بود و نباید زیاد بدان اعتماد کرد.
  عده ای معتقدند سرمایه گذاری در حوزه طلا  فرصتی کاملا مناسب برای افرادی است که احتمالا در سایر حوزه های اقتصادی ضرر کرده و می خواهند یک سرمایه گذاری مطمئن داشته باشند. به عقیده کارشناسان مسائل اقتصادی روند سرمایه گذاری در بازار طلا  تا زمانی که بی ثباتی در سایر بخش های سرمایه گذاری حاکم است ادامه خواهد داشت.
  جاناتان خیونگ یکی از اعضا ارشد  «شرکت سرمایه گذاری ملون» معتقد است که نگهداری طلا ایده خوبی است اما در صورتی که مالکان آنها بتوانند این فلزات را برای مدتی طولانی و با هزینه پایین نگهداری کنند. از نظر وی، ذخیره طلا به عنوان یک زمینه سرمایه گذاری می تواند «پناهگاهی امن» برای سرمایه های مردم باشد.
  سرمایه گذاری نقش عمده دیگری است که طلا در بازی کردن آن مخصوصا اخیرا تبحر خاصی پیدا نموده است. در سالهای گذشته در کشورهای غربی صندوقهای سرمایه گذاری پدید آمده اند که تخصصا بر روی طلا کار می کنند. گاهی این صندوقها را ETF می نامند. البته  ETF ها فقط بر روی طلا سرمایه گذاری نمی کنند . بزرگترین ETF جهان که بر روی طلا کار می کند صندوق SPDR است که هم اکنون مالک حدود 1300 تن طلا است. در واقع طلا به عنوان یک نوع بیمه در اکثر صندوقهای سرمایه گذاری حضور دارد و این صندوقها با خرید و فروش آن سود مناسبی را کسب می کنند. بنابراین نقش سرمایه گذاری نیز تقاضای بسیار مناسبی را برای طلا در سطح جهان ایجاد نموده.
  عده ای معتقدند سرمایه گذاری در حوزه طلا  فرصتی کاملا مناسب برای افرادی است که احتمالا در سایر حوزه های اقتصادی ضرر کرده و می خواهند یک سرمایه گذاری مطمئن داشته باشند
  این نقشهای گوناگون باعث تقاضای زیادی برای طلا شده و همین عامل است که وقتی قیمت طلا را بطور مثال در یک بازه 10 ساله که می بینیم، در می یابیم همواره طلا در حال گران شدن است و خرید آن مساوی شده با سود. در واقع همان معنی که ملک برای ما ایرانیها داشته، طلا برای جهانیان والبته باز برای ما ایرانیها داشته است، از خرید طلا زیان نمی کنیم.
  علاوه بر این تقاضای زیاد، عوامل متعدد دیگری وجود دارند که باعث افزایش قیمت این فلز می گردند. تورم، نرخ بهره پایین، سیاستهای انبساط اقتصادی دولتها، رکود، نا امنی اقتصادی سیاسی و یا اجتماعی و…
  معاملات آتی طلا و پیش فروش سکه
  در حالت کلی یک قرارداد آتی برای یک درجه ، مقدار ، ماه تحویل و  قیمت  معین منعقد می گردد.
   مثال :  قرارداد آتی 500 تن مس کاتد با درجه خلوص 99 درصد جهت  تحویل در ماه شهریور 84  به قیمت هر کیلو 3500 تومان ، ( تحویل 30 /6/84 )  ،     
  رتبه ، مقدار ،  تاریخ تحویل ، نحوه ارائه قیمت ، میزان سپرده اصلی یا جبرانی برای هر نوع قرارداد همزمان با  افتتاح  معامله  از طریق بورس تعیین و مشخص خواهد شد. در مجموع فقط تعیین قیمت در اختیار طرفین قرارداد آتی  گذاشته می شود. داد و ستد این قرارداد تنها در تالار بورس صورت می گیرد .  تدوین مقررات و برقراری ضمانت اجراء آن در خصوص چگونگی داد و ستد قراردادهای آتی در زمره اختیارات و مسئولیتهای بورس است .
  بدیهی است که شرایط اولیه معامله مثل قیمت با توجه به شرایط روز بستگی دارد. از مدتی پیش خبری‌هایی مبنی بر اجرای مرحله جدید پیش‌فروش سکه مطرح شده است. این خبر در حالی مطرح می‌شود که تحویل سکه‌های پیش‌فروش شده در حال اتمام است و مرحله اول تقریبا توانست سیر صعودی قیمت‌ها را کنترل و یا برای مدتی کاهش دهد. قیمت سکه از یک میلیون تومان به کمتر از 700 هزار تومان رسید و تا مدتی در این نرخ باقی ماند.
  در مرحله اول بیش از 9 میلیون سکه پیش‌فروش شد که بخشی از آن در قالب اوراق گواهی سپرده و خرید نقدی جمع‌آوری شد.
  البته در آن زمان هم انتقاداتی نسبت به این اقدام توسط برخی کارشناسان مطرح شد که با واکنش بانک مرکزی روبرو شد.
  شایعه اجرای دوره جدید پیش فروش سکه هم پس از انتشار مصاحبه‌ای در یکی از رسانه‌ها با عنوان احتمال برنامه ریزی برای دورجدید پیش فروش سکه به نقل از یکی از مسئولان بانک مرکزی مطرح شد. به گفته مسئولان بانک مرکزی در دوه قبل، حدود 56 هزار میلیارد ریال از نقدینگی با اجرای این طرح جمع‌آوری شد. البته به گفته آن مقام مسئول در بانک مرکزی اجرای دور جدید پیش‌فروش سکه با تغییراتی همراه خواهد بود.
 • استاندارد ها و عيار هاي طلا
  تنها در آب اقيانوسها قريب 1 ميليارد تن طلا وجود دارد. طلا به صورت يك فلز سنگين و نيز نجيب طبقه بندي شده و در تجارت مهمترين فلز در ميان فلزات گرانبها تلقي مي شود.

   


  .
   

  استاندارد
  عيارآمريكايي
  عيار اروپايي
  درصد خلو ص
  --
  24
  1000
  99.9%
  Au916
  22
  916
  91.6%
  Au833
  20
  833
  83.3%
  --
  19
  792
  79.2%
  Au750
  18
  750
  75%
  --
  17
  705
  70.5%
  --
  15
  625
  62.5%
  --
  14
  588
  58.8%
  --
  12
  500
  50%
  --
  10
  416
  41.6%

 • استخراج طلا از سایر فلزات
  ببیشتر طلای جهان از معادنی تامین می شود که در آنها طلا محصول اصلی است. اما مقادیر مهمی نیز در حین تصفیه ی فلزات دیگر به ویژه مس بازیابی می شوند. در ایالات متحده ی آمریکا در طول سال 1983 حدود 20% کل تولید، محصول فرعی استخراج فلز پایه به ویژه مس بود. طلا در چندین کشور، از کانی های مس بازیابی می شود. برای مثال این فلز از کانی های نیکل در کانادا، از کانی های پلاتین در آفریقای جنوبی بازیابی شده و سایر کشورهایی که در آنها طلا به عنوان یک محصول فرعی مهم بازیابی می شود، عبارتند از: فیلیپین، استرالیا، گینه ی جدید، مکزیک و شوروی.
  در ایران نیز از معدن مس سرچشمه ی کرمان طلا به عنوان یک محصول فرعی به دست می آید. نقره به خاطر همراهی و ارتباط آن با طلا در کانی ها به عنوان یک محصول، همراه تمامی عملیات استخراج طلا می باشد. در تصفیه ی نهایی طلا به عنوان یک محصول فرعی، در کشور ایالات متحده ، مقادیر مهمی از فلزات خانواده ی پلاتین (به ویژه پالادیم) نیز بازیابی می شوند. در سرتاسر جهان، کانی های طلا و کانسارهای آبرفتی محصولات فرعی ارزشمندی را فراهم می آورند. برای مثال می توان به چندین معدن طلای مهم آفریقای جنوبی اشاره کرد که در آنها اورانیم به عنوان محصول مهم همراه تولید می شود.
   
  - ذخایرطلا و همراهان آن
  عموماً طلا، با سولفید های فلزی غیرآهنی و کانی های وابسته به آن، ارتباط بسیار نزدیکی دارد و اغلب با این سولفیدها و یا محصولات ناشی از اکسیدشدگی آنها همراه است. این همراهان طلا عبارتند از: کالکوپیریت،اسفالریت، گالنیت، آرسنوپیریت، پیریت، آنتیمونیت، لیمونیت و کوارتز.
   
  - آنتیمونیت
  آنتیمونیت معمولاً به صورت بلورهای ستونی و سوزنی یا اینکه به صورت شعاعی پدیدار می شود و به ندرت به صورت آگرگات در کوارتز دیده می شود، ترد و شکننده بوده ، رنگ آن خاکستری سربی و دارای جلای فلزی می باشد.
   
  - لیمونیت (کانی آهن قهوه ای)
  انباشتگی و تراکم این کانی در قسمت های آلتره شده کانی سولفیدی، از این جهت قابل توجه است که در بعضی مواقع دارای مقادیر زیادی از طلا میباشد.
  کوارتز بیشتر از دیگر کانی ها، طلا را همراهی می کند. بدین سبب اغلب در رگه های کوارتزی وجود دارد. طلای آشکار (visible gold) اغلب در کوارتزهای زرد – قهوه ای با ادخال های اخری (ochreous) دیده می شود.
   
  - کانی هرزه سنگ طلا
  کانی هرزه سنگ طلا، معمولا کوارتز است، اما کربنات ها، تورمالین، فلوئوراسپار ( فلوئورید کلسیم CaF2 ) و مقدار کمی از کانیهای غیر فلزی نیز ممکن است به عنوان هرزه سنگ (Gongue) طلا وجود داشته باشند. طلا معمولا در سولفیدهای فلزات پست (Basemetals) و کانی های وابسته ی آن، جای می گیرد.
 • استخراج و کشف پروژه نقره در شهر نوسترت سنورا :
   
  ونکوور: گروه معدن اسکورپيو مکزيک درحال استخراج و کشف پروژه نقره در شهر نوسترت سنورا ايالت سينالوآمکزيکوسيتى ميباشند.
  اين گروه که کار خود را در سال 2005 آغاز کرده است در حال بررسى واستخراج معدن هستند که.دراين مدت در اعماق زمين نمونه هاى شاخص توسط دستگاههاى دريلينگ استخراج شده است.اين کانسنگ شامل: نقره-روى ويکسرى از کانيهاى ديگر بصورت ته نشين و رسوب استخراج ميشوند(ديپوزيت).
  مجاور و حاشيه شهر سنورا رسوبات و ديپوزيتهاى فراوانى از جنس نقره-مس ورگه هاى روى بصورت کانسنگ کشف شده است.
  اين رسوبات شامل: کانسنگهائى بصورت رگه هاى کربنات همراه با طلا و نقره وجود داردو بصورت جايگزين رسوب ميشود.
  قسمتى از يک استراکچر که تحت مطالعه است نشان ميدهدکه اين سيستم کانسنگ حدود 150 متر
  از سيستم رسوبات شهر سنورا بالاتر است ولى در بعضى مناطق بصورت روباز ميباشد..
  درکل اين گروه استخراج و اکتشاف حدود دو هفته برروى نمونه هاى دريل شده (گمانه) زمان صرف کرده اند که آنها را مطالعه و استخراج کنند.
  لازم است که بدانيد مديريت گروه اسکورپيو به دنبال فرستادن مقاله ها وشرکت در انجمنهاى معادن و به روز رساندن شاخصهاى کارى ميباشد.اين گروه از 6-9 مارس سال جارى در تورنتو کانادادر نمايشگاه معدن با ارائه نمونه هاى معدن سنورا شرکت کردند

   
 • استيل ; فلزي سخت براي جواهرات ظريف


  فلز سفيد، القاكننده‌ي خلوص، پاكي و ويژگي‌هاي فني است كه به پيشرفت و تكامل اشاره دارد. ساخت جواهرات استيل يك نوآوري جديد اما ايده‌اي بسيار قديمي است. هنرمندان دهه‌ي 1970 با به‌كارگيري مواد نيمه قيمتي قصد براندازي ايده‌‌ي سنتي ساخت جواهرات را داشتند. امروزه استيل ضد زنگ با تكيه بر ويژگي‌هاي بي‌نظير و گيرايي بالا،‌ ماده‌اي است كه اغلب در ساخت جواهرات مورد استفاده قرار مي‌گيرد. 

  استيل، محكم‌ترين ماده براي تمدن و تاريخچه‌ي فناوري به‌شمار مي‌آيد. بزرگ‌ترين آرزوهاي بشر با راه‌آهن آغاز شد و با هواپيما، آسمان خراش، ساخت پل‌هاي عظيم، اقيانوس‌پيماها و اتومبيل‌ها ادامه يافت، حتي سفر به فضا بدون اين ماده امكان‌پذير نبود. استيل، فلز عصر ماست، اما از آن تنها در سازه‌هاي عظيم و فني استفاده نمي‌شود بلكه براي ساخت قابلمه، ماهي‌تابه، پيچ‌گوشتي و چاقوي جراحي به كار مي‌رود. آهن فلزي كمياب به شمار نمي‌آيد، زيرا حدود 5 درصد از كل پوسته زمين را تشكيل مي‌دهد و پس از آلومينيوم دومين فلز فراوان بر روي كره زمين است. از آنجايي‌كه بشر در عصر يخبندان چگونگي استخراج اين فلز سخت به ميزان لازم را فرا گرفت، مهم‌ترين دوران پيشرفت بشر محسوب مي‌شود. اين شكوفايي در عصرهاي حجر و برنز ادامه مي‌يابد. 

  مصريان باستان براي اولين بار موفق به استخراج آهن از شهاب سنگ شدند و حتي در آن زمان از اين فلز كه به سادگي دچار خوردگي و فرسايش مي‌شد براي ساخت جواهرات استفاده كردند. اشياء يافت شده در قبور، شامل گوي‌هاي آهني به همراه زيورآلاتي از جنس طلا بودند. حدود 1400 سال پيش از ميلاد مسيح، "هيتيت‌ها Hittite"، قبيله‌اي در خاور نزديك، از دم آهنگري به منظور فراهم كردن حرارت لازم براي تبديل آهن به فولاد (استيل) استفاده كردند. 800 سال پيش از ميلاد مسيح، عصرآهن در اروپا آغاز شد. "سلت‌ها Celts" اولين كساني بودند كه موفق به كشف منابع آهن در شمال استراليا شدند و از آن براي ساخت اسلحه، ابزارآلات و البته زيورآلات استفاده كردند. پس از اين دوران، ديگر زيورآلات آهني چندان مشاهده نشدند زيرا مردم فلزات گران‌بها را ترجيح مي‌دادند. فولاد (استيل) به طور انحصاري به منظور ساخت ابزارآلات مورد استفاده قرار گرفت و ساخت زيورآلات از جنس آهن ريخته تا حدود سال 1786 دو مرتبه مرسوم نشد. در آن زمان اين فلز در يك تصفيه خانه كوچك در "گلي‌ويتز Gleiwitz" واقع در "پروس Pruss" تصفيه و قالب‌گيري مي‌شد. 
  كاربرد مجدد آهن در ساخت زيورآلات از دوران باستان دست به دست با افزايش اهميت اين فلز در رونق و شكوفايي چرخيد. قطعات فولادي (استيل) بسيار بزرگ ساخته شدند و بسياري از افراد نظير "تايسن Tyssen" يا "كراپ Krupp" كه به بارون فولاد (استيل) شهرت يافتند ثروت عظيم خود را مديون انقلاب صنعتي بودند. آهن ماده‌اي جديد و مترادف "دگرگوني" به‌شمار مي‌آمد. اين ماده تناسب زيادي با مفاهيم سبك هنري باستاني كلاسيك (Classicism: پيروي از سبك‌هاي يونان و روم) داشت. طي دوره‌ي جنگ‌هاي ناپلئوني (1812-1807)، زيورآلات ساخته شده از آهن "دوران طلايي" خود را سپري كردند. شهروندان به منظور تامين هزينه‌هاي تسليحات، طلا و جواهر خود را هديه كردند. زيورآلات آهني برلين با قطعات ريخته‌گري شده كوچك و ظريف با رنگ آبي و مشكي در سراسر اروپا شهرت فراواني داشتند و بر روي آن‌ها نوشته‌هايي نظير: "من طلا را با آهن معاوضه كردم" به چشم مي‌خورد كه يادآور اهداف وطن‌پرستانه است. دوران اوج محبوبيت فولاد (استيل) حدود سال 1800 آغاز شد و در فرانسه با بيشترين محبوبيت مواجه شد. توليدكنندگان انگليسي با استفاده از پلاك‌هاي كوچك، برش‌هاي الماس را بر روي قطعات استيل پياده مي‌كردند. تقاضا براي گل‌سينه يا آويزهاي گردن با تصاويري نظير پروانه يا غنچه بسيار زياد بود. زنان طبقه متوسط ساكن در شهرها، از زنجيرهاي بلند يا دستبندهايي از جنس استيل بافته شده مزين به سكه‌هاي متعدد استفاده مي‌كردند كه به هيچ وجه كم ارزش نبودند. اين مد در حدود اواسط قرن نوزدهم به اوج خود رسيد و از سال 1870 به بعد به ندرت زيورآلاتي از جنس آهن و استيل توليد شدند.
  در سال 1974 اين ماده‌ي اصلي پيشرفت صنعتي، با شكل‌گيري "سمپوزيوم جواهرات استيل لينزر Linzer Symposium for steel Jewelry" كه بنيانگذار آن "پيتر اسكوبيك Peter Skubic" بود به طور مجدد احيا شد. اين در حالي بود كه برخي هنرمندان در خلق آثار(جواهرات) خود از اين فلز استفاده مي‌كردند. به طور مثال، شركت "استال Sthal" واقع در "بيركن فلد Birkenfeld‌" مجموعه‌اي كوچك از جواهرات استيل ضد زنگ را در دهه‌ي 1990 توليد كرد. لازم به ذكر است كه كاربرد اين فلز به برخي قطعات هنري خاص محدود شد. با ظهور هنرمند ويني(اهل وين)‌ اين فلز نه تنها در زمينه جواهرات بلكه در ديگر زمينه‌ها با استقبال گسترده‌اي رو به رو شد، اين چهره‌ي محرك در صحنه‌ي جواهرات علاقه‌ي بسياري به گسترش ديدگاه‌هاي جنبش ماده‌گرايي در صنعت طلا سازي داشت و جواهرات آهني به مارك تجاري او تبديل شد. او همچنين قصد داشت كه آهن را جايگزين طلا و ارزش‌هاي ماده گرايانه‌ي آن كند. اين فلز متعلق به دنياي تكنولوژي مي‌باشد و‌ برخلاف فلز گران‌بهاي نرم و چكش‌خوار(طلا)‌ سمبل استحكام و كارايي است. 
  "فردريك بكر Fredrich Beker‌" هنرمند صاحب نام ساكن "دوسلدورف Dusseldorf" تاكيد بسيار زيادي بر روي استيل به عنوان فلز سازنده‌ي اشياي متحرك و جواهرات دارد. از استيل مي‌توان به منظور توليد اشياي حجيم در عين حال سبك و محكم نظير قطعات متحرك، لولا‌ها، چرخ‌دنده‌ها و گيره‌ها استفاده كرد. درمقايسه با طلا و نقره عمل‌آوري استيل را مي‌توان با دقت بسيار بالاتري انجام داد. موارد مذكور به طور مختصر به ويژگي‌هاي فلزي اشاره دارند كه اساس و مبناي استيلاي پيروزمندانه‌ي دنياي تكنولوژي به شمار مي‌آيد. ارزش استيل در صنعت جواهرسازي همسان با ارزش آن در بخش فناوري است. 

  چندي پيش كنفرانس "نوردراين وستفالن North Rhine Westphalia" نمايشگاهي را با عنوان جواهرات در موزه‌ي جواهرات "فورزيم Phorzheim‌" و چهار محل ديگر برگزار كرد. در اين نمايشگاه 16 هنرمند جواهرساز از كشور آلمان انتخاب و به نمايشگاه دعوت شدند. به علاوه، آثار دانش‌آموزان مدرسه‌ي جواهرسازي فورزيم كه در مسابقه سال پيش شركت كرده بودند در معرض ديد عموم قرار گرفتند. به طور كلي، 100 اثر به نمايشگاه تحويل داده شده بود. 

  آهن و استيل جزء فلزات گران‌بها به شمار نمي‌آيند اما عمل‌آوري آن‌ها از اهميت بسيار زيادي براي طلا و جواهرسازان برخوردار است. به دليل برخورداري از مقاومت و استحكام بالا مي‌بايستي سازنده، تمامي مهارت خود را در ساخت آن به‌كار گيرد و از طرح‌هاي خلاقانه استفاده كند. اين ماده داراي قابليت اجراي انواع بي‌شماري پرداخت بر روي سطح نظير پرداخت فوق‌العاده براق، ساييدگي مات به رنگ طوسي، قلم‌زني و غيره مي‌باشد. تلفيق اين فلز با فلزات گران بها نظير طلا و نقره يا سنگ‌هاي قيمتي تباين (كنتراست) تاثيرگذاري را ارائه مي‌دهد. استيل تنها موضوع مورد علاقه‌ي هنرمندان نيست، بسياري از شركت‌هاي جواهرسازي در حال حاضر به سمت اين فلز سفيد متمايل شده‌اند. محصولات آن‌ها طيف وسيعي را در برمي‌گيرد كه شامل زيورآلات فانتزي يا جواهرات قيمتي مزين به الماس و ديگر سنگ‌هاي گران‌بها مي‌شود كه اغلب اوقات با فلزات قيمتي تركيب مي‌شوند.  ماده‌ي ماندگار 
  آهن فلزي سفيد نقره‌اي است كه در حالت خالص تا حدودي نرم و چكش‌خوار است. نام لاتين آن "فروم Furrum‌" مي‌باشد و جزء فلزات مغناطيسي به شمار مي‌آيد. اين فلز در محيط‌هاي خشك مقاوم است اما در صورت وجود رطوبت دچار زنگ‌زدگي مي‌شود. اسيدهاي متفاوت موجب خوردگي آهن مي‌شوند و تنها اسيد سولفوريك بر آن تاثير ندارد. رسانايي حرارت و جريان الكتريسته‌ي آن بالغ بر 20 درصد مي‌باشد. آهن از سنگ آهن استخراج مي‌شود. در سنگ آهن خام ميزان آلودگي كربن بسيار بالا است و در اين حالت شكننده است و به آساني خرد مي‌شود در نتيجه داراي قابليت چكش‌خواري نمي‌باشد. پس از تصفيه و عاري شدن از عنصر كربن و ساخت آلياژ با ديگر فلزات، آهن يا استيل قابليت چكش‌خواري مي‌يابند. دماي ذوب آهن برابر با 535,1 درجه‌ي سلسيوس مي باشد. تا قرن چهاردهم يعني پيش از ابداع كوره‌ي ذوب آهن، تامين اين ميزان حرارت به منظور ريخته‌گري آهن امكان‌پذير نبود. سلت‌ها اسلحه‌هاي خود را با توده‌اي خميري به نام "لوپ Luppe" مي‌ساختند. دانشمندان شركت "كراپ Krupp" در سال 1912، استيل ضد زنگ را كشف كردند. استيل V2A آلياژي از استيل، كروم و نيكل است اما از آنجايي‌كه بسياري از افراد نسبت به نيكل حساسيت دارند، استيل مورد استفاده در بخش جواهرسازي فاقد نيكل مي‌باشد. از نقطه‌نظر سختي و مقاومت در برابر خوردگي (فرسايش) استيل ضد زنگ بر بسياري از فلزات گران‌بها برتري دارد. به علاوه، عنصر آهن براي بدن انسان از اهميت ويژه‌اي برخوردار است و نياز اصلي رژيم غذايي روزانه‌ي او مي‌باشد. "آهن Iron" از واژه‌ي يوناني "ايسانورم Eisanorm" به معناي فلز سخت گرفته شده است. به دنبال آن واژه‌ي آلماني "ايسارنا Isarna" پديد آمد اين در حالي است كه استيل از لغتي آلماني به نام "استاليا Stahlia" به معناي "محكم" گرفته شده است. 


 • اطلاعات لازم در زمینه قیمت طلا
  به داخل سایت www.kitco.com رفته وبر رو ی نمودار gold کلیک کنید تصویری در داخل تصاویر البوم نمایان میشود.
  نمودار مشکی نشان دهنده نوسانات قیمت طلا بر حسب دلار در بازار جهانی میباشد که قیمت ان در تاریخ ذکر شده 581.50 دلار برای 1 انس طلای 24 عیار (شمش) میباشد.
  برای پیدا کردن قیمت 1 گرم طلای 18(750 استاندارد ایران) به تومان به روش زیر عمل میکنیم:
  1once=28.35gr
  20.5114 = 28.35 / 581.50
  قیمت 1گرم طلای 24 عیار به دلار
  حدودا طبق این تاریخ داریم: 
  1دلار=914 تومان 
  18747.478=914*20.5114
  قیمت 1گرم طلای 24 عیار به تومان 
  14132=995/(750*18747.478)
  قیمت 1گرم طلای 18عیار (750) آبشده در بازار جهانی به تومان
 • اطلاعات کلی درباره فلز طلا
  طلا يك عنصر فلزي با ساختار کوبیک بوده كه از اول طلايي رنگ بوده ولي هنگام بريده شدن سياه و يا بنفش مي شود. طلا شكننده ترين عنصر مي باشد. همچنين بسيار سست بوده و به منظور استحكام بيشتر به صورت آلياژ در مي آيد. اين عنصر هدايت كننده خوب دما و الكتريسته مي باشد .

  طلا معمولاً در رگه های پوسته زمین همراه با کانی های مس و یا به صورت آزاد وجود دارد . 

  معمول ترين تركيبات طلا عبارتند از (AuCl3) و (HAuCl4) . مخلوطي از يك قسمت نيتريك و سه قسمت اسيد هيدروكلريك aqua regia نام دارد كه طلا را در خود حل مي كند.65% طلاي جهان از آفريقا به دست مي آيد . 

  این عنصر از گذشته های بسیار دور شناخته شده بود طلا در طبیعت به صورت آزاد یافت می شود . این عنصر به طور گسترده در طبیعت پخش شده است و در بیشتر مواقع همراه با کوارتز و پیریت یافت می شود. 

  طلا به صورت رگه ای و نهشته های آبرفتی و به صورت جدا از سنگها و دیگر کانیها در معدن کاری استفاده می شود. حدود دو سوم تولیدت دنیا در کشور آفریقای جنوبی و حدود دو سوم از کل تولیدات آمریکا در ایالات داکوتای جنوبی و نوادا تولید می شود. این عنصر از معادن طلا توسط فرایندهای سیانوراسیون ،آمالگاماسیون و ذوب استحصال می شود. این عنصر همچنین توسط الکترولیز نیز استحصال می شود. میزان طلا در آب دریا حدود 0.1 تا 2 میلی گرم در تن است که این رقم بستگی به نوع طلا نیز دارد. هنوز روشی برای اینکه طلا را از آب دریا استخراج کنند وجود ندارد. 

  بدون شک طلا یکی از زیباترین عنصر در طبیعت در بین عناصر دیگر است. این عنصر دارای جلای فلزی است و وقتی به صورت توده ای باشد دارای رنگ زرد می باشد. اما وقتی به صورت رگه نازک باشد به رنگهای سیاه، سرخ و ارغوانی نیز دیده می شود. 

  از این عنصر برای ضرب سکه و سیستمهای پولی استاندارد در بیشتر کشورها استفاده می شود. از این عنصر برای زیور آلات ، صنایع دندانسازی و آبکاری فلزات نیز استفاده می شود. از این عنصر به عنوان پوشش برای ماهواره ها و به عنوان بازتابنده خوب اشعه مادون قرمز استفاده می شود. 

  طلا جز عناصر گرانبها است که مقیاس اندازه گیری آن اونس است. وقتی این عنصر به صورت آلیاژ درمی آید با مقیاس وزنی قیرات اندازه گیری می شود. 

  بیشترین ترکیبات عمومی طلا شامل اسید کلرید طلا و اسید کلروائوروئیک است که در صنعت عکسبرداری ازآن استفاده می شود. طلا دارای 18 ایزوتوپ است. طلای 198 با نیمه عمر 2.7 روز برای درمان سرطان و بیماری های گوناگون کاربرد دارد. 

  طلایی که در بازار استفاده می شود بای تجارت خلوص برابربا 99.999 درصد است. چگالی نسبی طلا بستگی به درجه حرارت آن دارد. 

   

  اثرات طلا بر روی سلامتی

  تنفس: اگر استنشاق آن طولانی مدت باشد، باعث سوزش می شود. 

  خوردن: هیچ اثر منفی تا کنون گزارش نشده است.

  پوست: ممکن است باعث سوزش و یا واکنشهای آلرژیک شود. 

  چشم: ممکن است باعث سوزش شود. 

   

  اثرات زیست محیطی طلا

  سمیت طلا ارزیابی نشده است. اما تجزیه زیستی طلا در حالت هوازی بسیار ضعیف است و اثرات زیست محیطی آن هنوز ثابت نشده است. از آنجایی که طلا نامحلول است، تجمع زیستی اندکی دارد. 


  خواص فیزیکی و شیمیایی عنصر طلا :

  عدد اتمی : 79

  جرم اتمی : 196.96655

  نقطه ذوب: C° 1064.18

  نقطه جوش: C° 2856

  شعاع اتمی : Å 1.79

  ظرفیت : 1 

  رنگ : طلایی 

  حالت استاندارد : جامد 

  نام گروه : 11

  انرژی یونیزاسیون : Kj/mol 890.1

  شکل الکترونی : 4f14 5d10 6s1[Xe ]

  شعاع یونی : Å 0.85

  الکترونگاتیوی: 2.54

  حالت اکسیداسیون: 3, 1

  دانسیته : 19.300 

  گرمای فروپاشی : Kj/mol 12.55

  گرمای تبخیر : Kj/mol 334.4

  مقاومت الکتریکی: Ohm m 0.0000000221

  گرمای ویژه: J/g Ko 0.128

  دوره تناوبی : 6 

  شماره سطح انرژی : 6

  اولین انرژی : 2

  دومین انرژی : 8

  سومین انرژی : 18

  چهارمین انرژی : 32

  پنجمین انرژی : 18

  ششمین انرژی : 1

  ایزوتوپ :

  ایزوتوپ نیمه عمر

  Au-194 1.6 روز

  Au-195 186.1 روز

  Au-195m 30.5 ثانیه 

  Au-196 6.2 روز

  Au-197 پایدار

  Au-198 2.7 روز

  Au-199 3.14 روز

  اشکال دیگر :

  اکسید طلا Au2O3

  کلرید طلا AuCl و تری کلرید طلا AuCl3
  منابع : پوسته زمین ، سنگ معدن مس و طلا 

  کاربرد : به دلیل نرم بودن و چکش خواری زیاد در صنعت الکترونیک ، جواهر سازی ، دندانسازی ، تاج سر و ساخت سکه به کار می رود .


  واژه نامه براي كلمه طلا

  قيراط(Carat) 
  واحدي از وزن براي اندازه گيري الماس، مرواريد و جواهرات ديگر است.

  از نظر سيستم متريك ،هر قيراط برابر با 200 ميلي گرم يا 0.2 گرم است كه اين مقدار يك استاندارد جهاني است.

  فرآوري و لاي روبي(Dredging ) 

  فرآيندهاي مختلفي كه توسط ماشين هاي بزرگ شناور سازي يا لاي روبي صورت ميگيرد در اين فرآيند بوسيله اين ماشين ها لايروبي كف حوزه هاي زميني بوسيله جريان آب و بلند شدن آب از سطح و برگشت آن ( دشارژ آب) بصورت يك خط لوله مستقيم يا انحراف دار كه نتيجه آن انتقال كاني هاي معدني است، صورت ميگيرد.

  اپي ژنتيك (Epigenetic ) 

  به ذخاير مينرالي گفته ميشود كه منشا آنها پس از تشكيل سنگ ايجاد شده باشد.

  طلاي دروغين(ابلهان) (Fools Gold) 

  يك واژه عمومي براي كاني پيريت كه فلزي است كه از نظر رنگ بسيار شبيه طلا است.

  طلا (Gold ) 

  يك فلز زرد رنگ و نرم كه عنصر فلز طبيعي آنAu است. وزن مخصوص طلاي خالص 19.3 است. طلا اغلب بطور طبيعي بصورت آلياژ ، همراه با نقره يا ديگر فلزات يافت ميشود و همچنين ممكن است بصورت سنگ معدن يا بصورت دانه هايي در گراولها مشاهده شود. فلز طلا بصورت رگه همراه با كوارتز نيز ديده ميشود.  گرد و خاك طلا (Gold dust) 

  تكه هاي ريز يا ذراتي از طلا كه در معادن پلاسر يافت ميشود.

  عيار (Karat ) 

  نسبتي از خلوص طلا را در آلياژ عيار ميگويند. خلوص خوب طلا عيار 24 است . بطور مثال عيار 10 طلا ، داراي نسبت ده بيست و چهارم خلوص يا 10 قسمت از خلوص طلا از نظر وزني است، بطوريكه 14 قسمت ديگر آلياژ را فلزات ديگر تشكيل داده اند.

  معدن فلزي رگه اي (Lode ) 

  يك ذخيره معدني شامل زوني از رگه ها و رگچه ها و انتشارات آن ميباشد، بطور كلي اين ذخاير مينرالي در سنگ سخت يافت ميشوند و معمولا از آن در برابر ذخاير پلاسر استفاده ميشود.

  جلا (Luster ) 

  انعكاس نور را از سطح مينرال جلا ميگويند. اين واژه بوسيله كيفيت و شدت ظاهر مينرال كه نور را منعكس ميكند، توصيف ميشود. واژه هايي چون متاليك يا رزيني براي ظاهر عمومي كاني ارائه ميشود و واژه هايي همچون روشني يا تيرگي براي شدت ارائه ميشود.

  مقياس سختي موهس 

  يك استاندارد از 10 كاني كه به نسبت سختي كه هر كدام دارند ، طبقه بندي شده است. اين مقياس شامل نرمترين سختي با شماره 1 براي كاني تالك است و پس از آن از شماره 2 تا 10 كاني هاي زير بترتيب وجود دارند: ژيپس، كلسيت، فلوئوريت، آپاتيت، ارتوكلاز، كوارتز، توپاز، كرندم و الماس.

  ناگت (Nugget ) 

  يك قسمت آب شسته از پلاسر طلا يا ديگر فلزات را Nugget ميگويند.

  پلاسر (Placer Mining ) 

  ذخيره مينرالي سطحي كه بوسيله تجمع مكانيكي حاصل از هوازدگي ذرات مينرالي شكل گرفته است. تيپ عمومي آن معمولا در پلاسرهاي ساحلي و آبرفتي ديده ميشود. 

  اين تجمعات مينرالي بطور معمول حاوي كاني هاي سنگين از جمله طلا ، كاسيتريت يا روتيل هستند.

  معدنكاري پلاسر (Placer Mining ) 

  غني شدگي فلزات يا كاني هاي سنگين در ذخاير پلاسر كه اين عمل به روش هاي مختلف از جمله استفاده از آب جاري صورت ميگيرد.

  پيريت (Pyrite ) 

  يك كاني ايزومتريك زرد رنگ و از نظر ظاهري شبيه طلا(با خاكه سياه) با فرمول Fes2 .

  تعريف طلاي مقاوم

  با توجه به افزايش بي سابقه قيمت طلا در دهه ۱۹۸۰، پيداكردن راه حل هاي جديد متالورژيكي براي استحصال طلاي مقاوم به عنوان منبعي براي استحصال كاني هاي با ارزش لازم و ضروري بود. كانسارهاي طلاي مقاوم شامل طلاي موجود در كانسارهاي سولفيدي بالاخص پيريت و ارسنوپيريت است كه اين نوع طلا حتي با خردايش بسيار زياد، در سيانور حل نمي شود و يا به عبارت ديگر براي استحصال طلا توسط سيانور بايد عيار آن در حد متوسط و در حدود ۳ الي ۷ گرم بر تن باشد، ولي امروزه به دليل پايين بودن عيار طلاهاي موجود و بازيابي كم آنها (كمتر از ۲۰ درصد) و يا مصرف زياد سيانور قابل استحصال نيستند، به اين طلاها، طلاي مقاوم گفته مي شود و براي اينكه طلا در سيانور حل شود بايد به صورت آزاد باشد كه با استفاده از روش هاي مختلفي از جمله تشويه، رآكتورها و روش ميكروبي، طلا به صورت آزاد درمي آيد و بعد قابل استخراج توسط سيانوراسيون مي باشد كه به دليل كاربرد خوب روش بيوليچينگ و هزينه كمتر آن نسبت به روش هاي ديگر قابل استفاده است.

  دو روش اول روش هايي هستند كه در بيشتر پروژه هاي صنعتي مورد استفاده قرار مي گيرند و امروزه روش ميكروبي در مقياس صنعتي در آفريقاي جنوبي، استراليا، (سه مكان)، برزيل و غنا مورد استفاده قرار مي گيرد. بزرگترين معدني كه از روش بيواكسيداسيون استفاده مي كند، پروژه سان سو در غنا است كه ظرفيتي در حدود ۷۰۰ تن در روز دارد. ‏

  طلاي توليد شده در حوالي سال هاي ۱۹۹۰ در حدود ۲۴۰۰-۲۲۰۰ تن در سال به صورت ثابت بوده است و قيمت طلا نيز تغييرات چنداني نداشته است. در حدود سال هاي ۱۹۹۴ طرز استخراج جديدي از طلا مطرح شد كه بر روي قيمت طلا تاثيراتي گذاشت و براي برابري هزينه هاي عملياتي با قيمت طلا بايد تمهيداتي صورت پذيرد كه با استفاده از روش هاي ميكروبي و آسان بودن اين روش راه حل بسيار مناسبي براي آنها محسوب مي شود. افزايش شديد قيمت طلا در يكي دو سال اخير باعث توجه مجدد به معادن طلاي مقاوم شده است. 

  اصول كلي بيوليچينگ طلاي مقاوم

  براي استحصال كاني هاي طلاي مقاوم كه با روش سيانوراسيون بازيابي كمي دارند، از روش بيوليچينگ استفاده مي شود. به هرحال شباهت هاي بسيار زيادي بين بيوليچينگ مس و مواد معدني سولفيدي طلاي مقاوم وجود دارد و البته اختلافاتي نيز وجود دارد.

  به طور مثال طلا نيز مانند مس بايد تا ابعادي كه از نتايج آزمايشگاهي به دست آمده است، خرد شود. اگر ماده معدني به شدت اسيد مصرف كند، به منظور آماده سازي كانه از اسيدسولفوريك غليظ در حين آگلومراسيون استفاده مي شود و اگر ماده معدني اسيد مصرف نكند از محلول برگشتي از عملياتي قبلي استفاده مي شود. بعد از آگلومراسيون، ماده معدني بر روي پدهاي ديناميكي با بسترگر اولي درشت انباشته مي شوند. خطوط هوادهي در بسترگر اولي درشت قرار داده مي شوند. هوادهي هنگامي كه پد كاملا پر شد، انجام مي شود. پدهاي فلزات قيمتي با مخلوطي از باكتري هاي اكسيدكننده آهن كه سولفات فريك توليد مي كنند، آبياري مي شوند. زمان قرار گرفتن ماده معدني تحت تاثير باكتري به خصوصيات كاني شناسي، ميزان اكسيداسيون مورد نياز براي تبديل سولفيد به سولفور و فاكتورهاي ديگر مثل دماي توده هاي انباشته بستگي دارد. به منظور از بين بردن اسيد از پدها و كم كردن ميزان آهك و سيانور مصرفي ماده معدني اكسيد شده، توسط آب تميز شسته مي شوند. بعد از شستشو، ماده معدني اكسيد شده، از پدها حمل و با آهك مخلوط مي شوند و بر روي پدهاي موقت به منظور سيانوراسيون انباشته مي شوند و عمليات سيانوراسيون طلاي اكسيد شده مانند روش هاي مرسوم انجام مي شود.

  روش هاي اكسايش سنگ معدني توسط باكتري

  عمليات اكسايش سنگ معدني توسط باكتري به دو روش انجام مي شود:

  روش رآكتورهاي شيميايي: ماده معدني سولفيدي طلاي مقاوم شامل طلاي محصور شده در كاني هاي سولفيدي است كه معمولا اين نوع طلا با پيريت و آرسنوپيريت همراه است. اين نوع طلا براي بازيابي توسط روش سيانوراسيون بعد از مرحله آسيا شدن به صورت آزاد وجود ندارد و بايد از سنگ ميزبان جدا شود تا قابل دسترسي توسط سيانور باشد.

  شش رآكتور شيميايي صنعتي در آفريقاي جنوبي، برزيل، استراليا و غنا براي آماده سازي فلوتاسيون طلاي سولفيدي مقاوم به منظور آزاد شدن طلا براي سيانوراسيون مورد استفاده قرار گرفته است. آزمايش ها، نشان مي دهند كه ميزان هزينه هاي سرمايه اي با افزايش مقياس كار، كاهش مي يابد و روش رآكتورهاي شيميايي براي كارخانه هايي با توليد كمتر از ۲ هزار تن در روز بهترين تكنولوژي موجود مي باشد.

  روش توده اي: آزادسازي طلا از ماده معدني مقاوم با عيار كم توسط روش اسيدشويي توده اي توسط معادن زيادي از جمله نيومونت در نوادا مورد بررسي قرار گرفته شده است. روش استفاده شده توسط نيومونت دقيقا مثل روش توضيح داده شده در بخش ۲-۴-۲ مي باشد. اين روش براي كاني هاي سولفيدي با عيار كم و حتي در حدود ۲/۰-۴/۰ درصد و با ميزان عيار حدود ‏g/t‏ ۳/۲-۱ با بازيابي اقتصادي ۵۰-۶۰ درصد نيز مورد استفاده قرار مي گيرد و ميزان هزينه مصرفي در اين روش در بخش ۲-۴-۴ آورده شده است و هيچ روش ديگري از لحاظ سوددهي و اقتصادي مشابه اين روش نمي باشد.

  نمونه اي از كاربرد بيوليچينگ طلاي مقاوم

  اگرچه انجام عمليات بر روي ماده معدني در مقياس صنعتي، اقتصادي ارزيابي شده است ولي تمامي عمليات بيواكسيداسيون بر روي كنسانتره فلوتاسيون انجام مي شود. کنسانتره فلوتاسيون كاني هاي سولفيدي مقاوم در رآكتورها اكسيده مي شوند تا به حد درجه آزادي مورد نظر برسند. مزيت بيواكسيداسيون در مقايسه با ديگر روش ها اين است كه براي تعداد زيادي از مواد معدني مخصوصا آن دسته اي كه طلا با آرسنوپيريت وجود دارد اكسيداسيون كامل براي دستيابي به بازيابي بالاي طلا لازم نمي باشد و اين به خاطر ارجحيت ارسنوپيريت نسبت به پيريت است. مواد بر جاي مانده اكسيد شده از مواد شسته شده براي بازيابي طلا توسط روش سيانوراسيون فرستاده مي شوند. محلول حاصل به منظور خنثي شدن آهن و آرسنيك موجود در آن و رسيدن اين دو عنصر به حد استانداردهاي زيست محيطي، توسط آهك شسته مي شوند.

  اختلافات زيادي بين هزينه هاي عملياتي و هزينه هاي سرمايه گذاري كلي وجود دارد. محاسبه واحد هزينه سرمايه گذاري، نسبت به هزينه سرمايه گذاري كلي به ظرفيت براي سه عمليات اولي براساس تكنولوژي بيومين است. در پروژه يوآن مين از تكنولوژي بك تك استفاده شده است كه هزينه سرمايه گذاري بسيار پاييني نياز دارد اما به دليل موقعيت حساس معدن اجازه هيچ گونه مطالعه اي براي بررسي فاكتورهاي ديگر موثر بر هزينه وجود ندارد. هزينه هاي عملياتي نيز بين ۳ معدن با يكديگر متفاوت هستند و به دليل كمبود اطلاعات لازم براي نتيجه گيري هيچ گونه نتيجه قطعي حاصل نمي شود. به هرحال اين مطلب را مي توان بيان كرد كه هزينه هاي سرمايه گذاري و عملياتي مثل بازدهي اقتصادي به ظرفيت عملياتي، عيارطلا، عيار سولفور و ميزان سولفيدي كه بايد اكسيد شود، بستگي دارد.

  معادن براي اكسيداسيون پيريت و آرسنوپيريت كه طلا در آنها به صورت قفل شده است، از رآكتورهاي شيميايي بزرگ و خودهواده استفاده كرده اند. در كارخانه يوآمين استراليا كه از تكنولوژي بك تك استفاده شده است، از باكتري ترموفيليك نزديك به خانواده سولفوباسيلوس ترموسولفيدواكسيدان استفاده شده است. اكسيداسيون در دماي بين ۵۵-۴۵ درجه سيليسيوس انجام مي شود. شش معدن ديگر از روش بيوكس كه تركيبي از و فرواكسيدانس است و دماي فعاليت آنها ‏oc‏۴۵-۴۰ است، استفاده كرده اند.

  تنها معدن طلا، معدن نيومونت است كه از روش كپه اي براي اكسيداسيون طلا در مقياس بزرگ استفاده كرده است. در روش اكسيداسيون توسط باكتري، سنگ ها بايد تا ابعاد ۷/۱۲ ميليمتر خرد شوند. كپه ماده معدني به مدت ۱۰۰ تا ۲۷۰ روز هوادهي و آماده مي شوند. ماده معدني اكسيد شده از پدها جمع آوري، خنثي و سپس شسته مي شوند. بسته به نوع كاني موجود و ابعاد ماده معدني بازيابي طلا بين ۸۰-۶۰ درصد متغير است. براي مواد معدني با عيار پايين كه معمولا هزينه هاي آنها اقتصادي نمي باشد و يا معادن خيلي كوچكي كه نمي توان سرمايه گذاري زيادي براي آنها انجام داد، آماده سازي ماده معدني اكسيد شده، انجام مي شود.

  آينده بيوتكنولوژي طلا

  يكي از روش هاي جديد در استحصال طلا كه آينده بسيار درخشاني خواهد داشت، روش ژئوكت مي باشد. اين روش توسط كمپاني ژئوبيوتكس ابداع شد كه از پروسس اكسيداسيون مواد معدني توسط باكتري استفاده مي كند كه اين روش هزينه هاي سرمايه گذاري و عملياتي كم با بازيابي بسيار بالا براي اسيدشويي توده اي در رآكتورهاي پيوسته دارد. هر دو روش بيواكسيداسيون توده اي و مخزني مورد قبول صنعت هستند و در مقياس صنعتي در كل جهان استفاده مي شوند.

  در عمليات ژئوكت طلا از باكتري اكسيدكننده گوگرد و آهن كه شامل تيوباسيلوس فرواكسيدانس، تيوباسيلوس تيواكسيدان و ليپتوسپيليريوم فرواكسيدانس است، به منظور اكسيداسيون و ليچينگ كاني هاي سولفيدي در هيپ ها استفاده مي كند. در دو سال گذشته، شركت مذكور روش ژئوكت را براي ليچينگ كاني هاي مس ابداع كرده است و مطالعات بسيار زيادي در مورد ليچينگ كالكوپيريت در درجه حرارت بالا با استفاده از ميكروگانيسم هاي ترموفيليك (باكتري هاي درجه حرارت بالا) انجام داده است.

  بعد از اينكه كنسانتره توسط روش فلوتاسيون پيوسته به دست آمد، پالپ كنسانتره بر روي سنگ ميزبان يا پايه پوشانده ‏‎(coating)‎‏ مي شود كه ممكن است از سنگ باطله و يا سنگ معدني كم عيار به عنوان مبنا استفاده شود. سنگ ميزبان حتما بايد در محدوده ابعادي ۲۰-۶ ميليمتر باشد و كنسانتره، پوششي به ضخامت يك ميليمتر بر روي سنگ ميزبان ايجاد مي كند. نسبت ميزان سنگ ميزبان نسبت به كنسانتره به طور ايده آل در حدود ۵:۱ تا ۱۰:۱ مي باشد. از روي نوار نقاله اي كه پالپ كنسانتره را براي هيپ مي آورد، كنسانتره به صورت اسپري بر روي سنگ ميزبان پاشيده مي شود.

  به دليل خاصيت آبراني كنسانتره، لايه بسيار نازكي بر روي سطح سنگ ميزبان به صورت پوشش تشكيل مي شود. پوشش به وجود آمده با محلول به كار رفته در هيپ و يا باران هاي شديد شسته نمي شود. به خاطر سايز نسبتا يكنواخت سنگ ميزبان فضاهاي نسبتا كوچكي در هيپ به وجود مي آيد كه اين سوراخ ها مقاومت كمي در برابر جريان هوا و محلول به وجود مي آورند. بادبزن هاي فشار پايين توسط لوله هايي كه در زير هيپ قرار داده شده اند، هواي لازم براي فعاليت باكتري را فراهم مي كنند. سرعت جريان هوا، به منظور كنترل درجه حرارت هيپ در پايين ترين دماي لازم براي فعاليت باكتري تنظيم مي شوند. هوا، همچنين ميزان اكسيژن لازم براي عمليات اكسيداسيون را فراهم مي سازد.

  فضاي بين ذرات با پوشش نازكي از كنسانتره تركيب مي شوند و شرايط ايده آل براي بيواكسيداسيون را ايجاد مي كنند. دانه هاي سولفيدي مواد معدني تحت جريان مستقيم از محلول و جريان معكوس از هوا قرار مي گيرند. نتايج حاصله به ميزان اكسيژن منتقل شده و ميزان سرعت اكسيداسيون بستگي دارد. به طور ايده آل، اكسيداسيون در مدت ۳۰ تا ۶۰ روز تكميل مي شود. اين روش در مقابل اسيدشويي توده اي كه حتي با آگلومراسيون، اكسيداسيون ۲۰۰ تا ۳۰۰ روز به طور مي انجامد، زمان كوتاهي است.

  به طور ايده آل، كنسانتره سولفيدي بر روي مواد معدني سولفيدي كم عيار كه به عنوان باطله دمپ مي شوند پوشش داده مي شود. عمليات باكتري بر روي كنسانتره همچنين باعث اكسيداسيون مواد سولفيدي سنگ ميزبان نيز مي شود و اين گونه فلز بيشتري براي بازيابي در دسترس است. اين مسئله باعث اقتصادي شدن بيشتر اين روش مي شود. بقيه مواد معدني آسيا و شناور مي شوند و اين كنسانتره اي است كه شكاف هاي سنگ ميزبان را مي پوشانند. اگر از سنگ باطله استفاده شود، اين سنگ به وسيله شستشو و سرند كردن از كنسانتره جدا مي شود و دو مرتبه براي عمليات با كنسانتره جديد به مسير برگردانده مي شود.

  در عمليات ماده معدني طلاي مقاوم، فلز با ارزش در رسوب جامد باقي مي ماند كه براي جدا كردن آن از پد به عمليات مجددي نياز است. در عمليات مس و ديگر فلزات سولفيدي پايه، فلز در حلال حل مي شود در حالي كه مواد رسوب كرده در پدها باقي مي مانند و اين فلز محلول به وسيله شستشو بازيابي مي شود. براي مواد معدني طلاي مقاوم از نمونه پدهاي منفصل يا ‏on-off‏ استفاده مي شود كه مواد اكسيد شده از پد حمل مي شوند و پد دو مرتبه مورد استفاده قرار مي گيرد. به هرحال براي مس و ديگر فلزات پايه از پدهايي استفاده مي شود كه هر ميزان عمليات گسترده باشد ابعاد پد را گسترش مي دهند و از پدهاي قبلي استفاده نمي شود. به خاطر انعطاف پذيري موجود در روش مذكور به مصرف كننده اجازه داده مي شود كه از فلوشيت هاي پيوسته به منظور بهينه كردن شرايط ماده معدني استفاده شود. 

  انتخاب فلوشيت بهينه براي روش ژئوكت به فاكتورهاي زير بستگي دارد: عيار ماده معدني، كاني شناسي و خصوصيات شيميايي ماده معدني، خصوصيات كنسانتره، درجه شكست ماده معدني، سختي بيواكسيداسيون، در دسترس بودن مواد يا ماده معدني كم عيار براي سنگ پايه، وجود آب و كيفيت آن و خصوصيات محل مثل وجود امكانات ويژه براي عمليات.

 • افزايش 2برابرى توليد در بزرگ‌ترين معدن نقره جهان
   

  يک شرکت معدن‌کارى مکزيکى که در زمينه فلزات گران‌بها فعاليت مى‌کند، قصد دارد توليد خود را در بزرگترين معدن نقره جهان به دو برابر برساند.فرسنيلو که واحد تابع شرکت مکزيکى بنلوئز است، قصد دارد با سرمايه‌گذارى‌ مناسب طى 10 سال آينده توليد طلا و نقره را به ترتيب به 400 هزار اونس و 60 موز برسانداين شرکت قصد دارد در همين راستا پروژه‌ نقره جديدى را در مرکز مکزيک آغاز کند که اين ذخيره نخستين بار در سال 1500 مورد بهره‌بردارى قرار گرفته بود.اين شرکت برنامه‌ريزى کرده است که 100 ميليون دلار در طرح توسعه و 50 ميليون دلار نيز روى اکتشافات جديد سرمايه‌گذارى کند. 5 ميليون دلار از اين ميزان در فعاليت‌هاى اکتشافى در کشورهاى پرو و شيلى صرف خواهد شد.

   

   


 • اونس به چه معناست؟
   

  واحد اونس در دستگاه‌های گوناگون همچون یکاهای انگلیسی، یکاهای سلطنتی و دستگاه یکاهای معمول ایالات متحده کاربرد داشته است.


  و در هر یک از این دستگاه‌ها وزن متفاوتی دارد. اونس معمولی در سیستم بین‌المللی اوزان برابر با یک‌شانزدهم پوند یا ۴۰۰ ارزن است که در سیستم متریک مساوی ۲۸٫۳۴۹۵۲۳۱۲۵ گرم می‌شود. این واحد در ایالات متحده بسیار متداول است، در بریتانیا استفاده رسمی از آن در سال ۲۰۰۰ به پایان رسید اما هنوز هم در این کشور استفاده می‌شود.همچنین برای اندازه‌گیری وزن فلزات گرانبها یعنی؛ طلا، نقره، پلاتین و پالادیم از اونس بین‌المللی تروا استفاده می گردد که معادل ۳۱٫۱۰۳۴۷۶۸ گرم می باشد. این اونس فقط برای اندازه‌گیری این فلزات گران‌بها کاربرد دارد و وزن شمش‌ها و سکه‌های طلا و دیگر فلزات گران‌بها و همینطور قیمت آن‌ها معمولاً با اونس تروا بیان می‌شود. اصطلاح یک اونس طلا به معنی طلایی یک‌تکه یا ساچمه با وزن یک اونس تروا و با خلوص ۹۹٫۹۹ درصد (۲۴ عیار) است.
  انواع دیگر اونس شامل اونس ماریا ترزا معادل ۲۸٫۰۶۶۸ گرم، اونس اسپانیایی معادل ۲۸٫۷۵ گرم، اونس متریک چینی معادل ۵۰ گرم و اونس متریک هلندی معادل ۱۰۰ گرم، می‌شوند. هر اونس طلا برابر با بیست و نه گرم و سی و هفت سوت است.


 • اونس تروا
  اونس تروا یا اونس تروی (به انگلیسی: troy ounce (oz t)) یکای اندازه‌گیری وزن در دستگاه امپراتوری است که برای اندازه‌گیری وزن فلز گران‌بها کاربرد دارد.

  تعریف :

  یک اونس تروا دقیقا برابر است با ۰٫۰۳۱۱۰۳۴۷۶۸ کیلوگرم یا ۳۱٫۱۰۳۴۷۶۸ گرم.

  • به صورت حدودی ۳۲٫۱۵ اونس تروا برابر با یک کیلوگرم است.
  • یک اونس تروا برابر با ۱٫۰۹۷۱۴ اونس هست.

  اونس تروا یکی از یکاهای اندازه‌گیری تروا هست که برگرفته از پول رومی است در روم باستان از شمش برنزی برای اندازه‌گیری وزن استفاده می‌کردند


 • بازار فلزات پایه - مس
  مس یکی از قدیمی ترین کالاهایی است که بشر با آن به انجام معامله پرداخت و بعدها در اقتصاد جهان تحولی را ایجاد گردید.مس، سومین فلزی است که پس از آهن و آلومینیوم بیشترین کاربرد را برای بشر دارد و در صنایع مهمی از جمله در کارخانجات تولیدی و صنعتی نقش بسیار مهی ایفا می کند. 

  استخراج پر سود این فلز با استفاده از تکنیکهای خاصی و در حجم بالا صورت می گیرد و عرضه آن نیز بسته به عوامل سیاسی خصوصاً در کشورهایی است که دولت بطور انحصاری تولید و فروش آن را در اختیار دارد، می باشد. مس برای اولین بار در حدود 7.000 سال پیش مورد استفاده قرار گرفت. 

  نرمی و انعطاف، رنگ و قابلیت دوام طبیعی آن از ویژگیهایی بود که بشر توانست با استفاده از آن برای خود ابزار و سلاح تهیه کند. پنج هزار سال پیش، با ترکیب مس و قلع، برنز تهیه شد که این دستاورد، عصر جدیدی را برای این فلز بوجود آورد. بدین ترتیب، مس به عنوان کالایی تجاری، هویتی معاملاتی بدست آورد.

  در اواسط سال 1800، انگلیس با استفاده از فناوریهای خاص خود در ذوب این فلز، توانست یک چهارم کل معاملات مس جهان را در اختیار بگیرد. از آنجاییکه این فلز در طبیعت به صورت سنگ موجود بود، بهتر آن بود که ابزارها و فن آوری ذوب سنگ مس در کنار معادن قرار می گرفت و محصول نهایی از آنجا به بازار عرضه می شد. در قرن 19، اکتشافات معادن مس در آمریکای شمالی، شیلی و استرالیا، موقعیت برتر انگلیس در عرصه تولید و فروش مس را دچار چالش کرد. در اوایل قرن بیستم، با ظهور تکنولوژیهای جدید، ایالات متحده توانست سنگ معدن بیشتری را استحصال و تبدیل به مس کند. بدین ترتیب، بازار جهانی مس، وسعت بیشتری یافت. 

  از سال 1950، بازار مس در دوره های زمانی مختلفی، انجام معاملات با تاخیر صورت گرفته است. در حال حاضر، انجام معاملاتمس در بازارهای جهانی صورت می گیرد و بسیاری از معامله گران برای کاهش میزان ریسک معاملاتی اقدام به انجام معامله در بازار نیویورک که حجم بالای معاملات را در اختیار دارد، می نمایند.


 • بازار فلزات گرانبها - طلا
  شاید هیچ بازار جهانی به اندازه طلا جذابیت سرمایه گذاری نداشته باشد. برای قرن ها، طلا به دلیل ویژگی های منحصر به فرد، نایابی، زیبایی و عدم فناپذیری، مورد توجه همیشگی انسانها بوده است. کشورها طلا را به عنوان ذخیره ثروت و وسیله ای برای تبادل معاملاتی پذیرفته اند و افراد برای کسب اطمینان از تغییرات و عدم ثبات پولهای کاغذی، همواره بدنبال خرید و ذخیره طلا بوده اند. 

  در حال حاضر، معاملات طلا بجای شیوه های سنتی استفاده از شمش، سکه و جواهر آلات، در بازارهای بورس بین المللی صورت می گیرد. قراردادهای سلف خرید و فروش طلا از ابزارهای معاملاتی با ارزش هستند که تولید کنندگان تجاری و مصرف کنندگان طلا از آنها استفاده می کنند. طلا در طبیعت به صورتهای مختلفی یافت می شود: در ترکیبات نقره و سرب، رگه های کوارتز، سنگ ریزه های بستر رودخانه ها و یا به همراه سولفید آهن. در آب شور مقادیر قابل توجهی طلا یافت می شود اما استحصال آن مقرون به صرفه نیست. تلاشهای اولیه برای کسب طلا از هنگام اولین سفر دریایی کریستف کلمب صورت گرفت. 

  از سال 1492 تا 1600، کشورهای آمریکای شمالی و جنوبی و جزایر واقع در کارائیب بیشترین میزان استخراج طلا را داشتند و معاملات تجاری عمدتاً توسط این کشورها انجام می شد. در اواسط قرن 17، کلمبیا، پرو، اکوادر، پاناما و جزایر اطراف آن بیش از 61% از طلای کشف شده جدید را در اختیار گرفتند. در قرن 18، این کشورهای 80% طلا جهان را عرضه می کردند.

  پس از اکتشاف طلا در کالیفرنیا در سال 1848، آمریکای شمالی به عنوان بزرگترین تولید کننده و عرضه کننده طلای جهان شناخته شد. از سال 1850 تا 1875 مقدار اکتشاف طلا در جهان از 350 سال گذشته آن، بیشتر شد و در سال 1890، رگه های یافت شده طلا در آلاسکا و یوکان مهمترین منابع طلا شناخته شدند و تنها اندک زمانی پس از آن، طلا در آفریقا کشف شد و امروزه، بزرگترین تولید کنندگان طلا: آفریقای جنوبی، ایالات متحده آمریکا، استرالیا، کانادا، چین، اندونزی و روسیه هستند. ایالات متحده آمریکا، اولین نقش رسمی مبادلاتی طلا به عنوان پول را در سال 1792 اجرا کرد و کنگره پشتوانه پول کشور را با دو فلز طلا و نقره تعیین نمود. 

  طی رکود بزرگ اقتصادی در دهه 1930، بیشتر کشورها برای تثبیت بیشتر وضعیت اقتصادی، پول خود از طلا را جدا کردند. بار دیگر، در سال 1944 طلا به سیستم پولی بازگشت و آن زمانی بود که معاهده برتون وودز (Bretton Woods) ارزش پول کاغذی کشورهای جهان را با دلار آمریکا تعیین کرد که خود دلار نیز پشتوانه طلا را بخود گرفت. این معاهده تا سال 1971 پایدار بود و سرانجام نیکسون، رئیس جمهور وقت آمریکا، با لغو این قرار دارد، به قیمومیت طلا بر دلار پایان داد. 
  در حال حاضر، قیمت طلا به صورت آزاد و با چرخه عرضه و تقاضا تعیین می شود و عوامل سیاسی و اقتصادی در تغییرات قیمت آن نقش دارند. طلا یکی از کالاهای تجاری حساس و حیاتی است . 

  از ویژگی های این فلز قیمتی می توان به این موارد اشاره کرد: بهترین هدایت کننده الکتریسیته، مقاومت بسیار زیاد در مقابل تحلیل و زنگ زدگی و نیز یکی از مواد پایه که در ترکیبات شیمیایی و ابزارهای جدید مورد استفاده قرار می گیرد. در حال حاضر، طیف وسیعی از شرکتهای معدنی، تولید کنندگان، بخشهای صنعتی و مصرف کنندگان در معاملات طلای بازارهای بورس جهانی فعالیت دارند و از آنجاییکه بطور سنتی، طلا ثروت و سرمایه محسوب می شود، بسیاری از سرمایه گذاران اقدام به تبدیل بخشی از سرمایه های خود به این فلز گرانبها و خرید و ذخیره آن می نمایند.


 • بازار فلزات گرانبها - نقره
  هزاران سال است که نقره، این فلز خاکستری، علاقه بشر را به خود جلب کرده است. در دوران قدیم، نقره به آسانی قابل دسترسی بود و تقریبا در سطح زمین یافت می شد. آثار باستانی بجا مانده از تمدن قدیم در جواهرات، ابزار آلات مذهبی، ظروف غذا همگی نشان دهنده توجه انسان به این فلز ماندگار و بادوام است.

  در سال 1792، نقره نقشی کلیدی در سیستم پولی ایالات متحده آمریکا یافت زیرا کنگره ارزش پول را به نقره و ارزش مستقیم آن با طلا معین نمود. بدین ترتیب، نقره به عنوان سکه ضرب شد و تا سال 1965 نیز معامله با آن رایج بود. با پایان قرن نوزدهم، جنبه صنعتی نقره مورد توجه قرار گرفت و امروزه نقره به عنوان یک فلز صنعتی با ارزش محسوب می شود و بیشتر در صنایع عکاسی، جواهر سازی و الکترونیک مورد مصرف است. 

  برای کشف نقره معادن زیادی مورد مطالعه قرار گرفته اند و تولید کنندگان اولیه نقره مکزیک، آمریکا و پرو بوده اند. منابع ثانویه نقره ذوب سکه ها و ضایعات هستند که البته قیمت نقره در این نوع منابع تغییراتی دارد. بسیاری از شرکتهای معدنی، تولید کننده کنندگان و مصرف کنندگان صنعتی نقره، اکنون به عنوان علاقمندان معاملات جهانی این فلز هستند و همچنین از آنجاییکه نقره به عنوان یک فلز قیمتی رده بنده شده است، در معاملات سرمایه گذاری نیز از آن استفاده می گردد.


 • بازيافت تیتانیوم
  هرچند كه بازیافت كاغذ و پلاستیك مصرف مواد خام را كاهش داده است، مواد بازیافتی از می‌بایست با افزایش تیتانیوم از نظر درخشندگی بهبود داد. رنگ به ندرت بازیافت می‌شود. فلز تیتانیوم و آلیاژهای آن بازیافت می‌شوند، هرچند دورة زندگی طولانی و آلودگی‌های غیرقابل قبول از نظر بازار مسئله ساز است. ذخایر شامل قراضه‌های حاصل از ذوب، ریخته‌گری و ساخت قطعات بویژه شمش هستند. قراضه‌های قدیمی از هواپیماهای قدیمی و مبدلهای حرارتی بدست‌ می‌آید. بیشتر تیتانیوم بازیافتی در صنعتفولاد به ویژه در تهیه فروتیتانیوم بكار می‌رود.

  میزان مصرف ظاهری تیتانیوم در جهان در طی این دوره ( 1997 – 2001) از 06/10 میلیونتن در سال 1997 به 78/9 میلیون تن در سال 1999 و 58/10 میلیون تن در سال 2001افزایش یافته است.

  روند مصرف جهانی تیتانیوم طی سالهای ذكر شده بصورت نوسانی بوده و از یك روند ثابت تبعیت نكرده ومصرف جهانی كانی های تیتانیوم در سال 1999 به كمترین میزان در طی سالهای 2001-1997رسیده است. بیشترین آمار مصرف كانی های تیتانیوم در جهان مربوط به سال2000 می‌باشد كه حجم مصرفی بالغ بر 5/10 میلیون تن داشته است.


 • بازگشت حلقه های طلایی ازدواج
   
   
  به تازگی طراحان جواهرات در مجموعه های جدید خود ، طرح های تازه ای را برای حلقه های ازدواج طلا به کار می گیرند که برداشتی مدرن را از طرح کلاسیک این حلقه های ساده و سنتی رقم می زنند.در ادامه مطلب نظر شما را به 3 مورد از زیباترین و متفاوت ترین این طرح های تازه برای حلقه های طلایی جلب می کنیم.
   
  1- حلقه سفر زندگی
  این حلقه در عین زیبایی و جذابیت بسیار ساده و شیک طراحی شده است اما هیچگونه جواهری برای آن استفاده نشده است. در عوض، خطی سیاه رنگ و پیوسته در محیط حلقه، چشمان بیننده را به دنبال خود می کشد. طراح این حلقه تازه می گوید، این خط نمادی از نقشه سفر زندگی مشترک است که ممکن است با پیچ و خم های متعددی و هیجان انگیزی همراه باشد. 
   
  2- حلقه درخت زندگی
  همانطور که از نام این حلقه پیداست طراح این اثر هنری چشم نواز، با قرار دادن برگ هایی به هم پیچیده سعی داشته، به روند رشد انسان که مانند یک درخت است اشاره کند ولی شاید بهتر بود برای این درخت میوه هایی از چند نوع سنگ تراش خورده در نظر میگرفت.چرا که ازدواج ثمرات خوبی نیز به دنبال دارد که می توان آن ها را با نگین هایی زیبا و خوش تراش تصویر کرد.
   
  3- حلقه ای با تراش پرنسس
  این حلقه در نگاه اول خیلی ساده به نظر می رسد ولی طراح جواهر از نوعی تراش خاص به نام Princess Cut برای الماس سفید استفاده کرده است در این نوع تراش ، الماس را به شکل مکعبی می تراشند که جذابیت ظاهری آن را حتی برای قطعاتی با سایز کوچک، دو چندان می نماید.بدین ترتیب امکان ساخت یک حلقه الماس نشان زیبا ، شیک و البته نه چندان گران بها که مناسب زوج های جوان باشد، فراهم شده است.
   
 • بحـران طـلا در اقتصـاد ايـران
  در کشور ما مسايل اجتماعي، اقتصادي، سياسي، فرهنگي، هنري و هر آنچه در اطرافمان مي‌گذرد، با ساير کشورها متفاوت است. يکي از اين موارد به مسايل اقتصادي به ويژه سکه و طلا باز مي‌گردد. قيمت طلا در جهان 50 تومان بالا مي‌رود اما همين طلا در کشور ما 500 تومان گران مي‌شود.

   


  از سوي ديگر طلا در ساير کشورهاي جهان پايين مي‌آيد اما در کشور ما نه تنها پايين نمي‌آيد بلکه بالاتر هم مي‌رود! اقتصاددانان، صاحب نظران و دولتمردان هر کدام دلايل خاص خودشان را دارند اما در نهايت هيچکدام به درستي نمي‌دانند چرا چنين است.

  فرضيه توطئه احمدي‌نژاد در بازار طلا

  با نگاهي به روند رو به رشد قيمت طلا، متوجه مي‌شويم که قيمت انواع سکه طلا از دي ماه 1390 به صورت روزانه در حال افزايش بود و اين روند به جايي رسيد که براي اولين بار در تاريخ کشورمان، سکه از مرز يک ميليون تومان گذشت. اما دولتمردان که متهم به ناکارآمدي شده بودند، به جاي آنکه در فکر حل ريشه‌اي مشکلات باشند، به دستاويز هميشگي يعني فرضيه توطئه متوسل شدند و محمود احمدي‌نژاد در مقام رييس دولت دهم، وظيفه اصلي رسانه‌ها يعني اطلاع رساني را، «بازي زشت» و «خيانت» نامگذاري کرد و گفت: روز تعطيل و شهادت پيامبر عظيم‌الشان اسلام، اس‌‌ام‌‌اس‌ها، خبرگزاري‌ها و رسانه‌هاي عمومي لحظه‌اي خبر مي‌دادند كه قيمت سكه و ارز فلان قدر شده است. يك بازي زشت، اقتصادي – سياسي و رسانه‌اي شد كه به نظر من خيانت بود.

  نقدينگي مردم در بازار طلا

  اما با گذشت چندين ماه از آشفته بازاري که در برابر سياست‌هاي دولت مقاومت مي‌کرد، رئيس کل بانک مرکزي گويي که کشف بزرگي کرده باشد، اعتراف کرد که هيچ عامل خاصي در بازار دخالت نداشته و تنها عامل اين بوده که مردم تمايل داشته اند بخشي از نقدينگي خود را به سمت طلا که ارزش ذاتي دارد، ببرند.

  محمود بهمني با يادآوري اينکه قيمت جهاني طلا پايين مي‌آيد، اما قيمت طلا در کشور بالا رفته است مي‌گويد: فکر کرديم چه عاملي مي‌تواند اين عامل را بالا ببرد. بررسي کرديم ديديم عامل خاصي در اين رابطه دخالت ندارد و مردم مي‌خواهند مقداري از نقدينگي خود را به سمت طلا سوق دهند. بلافاصله ما آمديم پيش فروش را مطرح کرديم و در سال گذشته 9 ميليون و 600 هزار قطعه سکه پيش فروش کرديم و 57 هزار ميليارد تومان نقدينگي را از جامعه جمع و به سمت توليد هدايت کرديم.

  نبود جذابيت در توليد

  يکي از مهمترين دلايل رشد يک باره قيمتها در بخشي از اقتصاد، نگراني مردم به دليل از دست رفتن ارزش پولي است. هنگامي‌ که توليد در بخشهاي کشاورزي و صنعت، زمينه‌هاي لازم براي جذب نقدينگي را نداشته باشد و از سوي ديگر سيستم بانکي نيز جذابيت خود را براي سوددهي به سرمايه‌گذاران از دست بدهد و بورس نيز نتواند نقدينگي‌ها را به سمت خود جلب کند و گراني در همه زمينه‌ها نيز روز افزون باشد، مردم نگران از دست رفتن ارزش پولي مي‌شوند که نمي‌دانند با آن چه کار کنند. در اين صورت طبيعي است که سرمايه‌هاي خرد و کلان مردم به سمت بازارهاي حاشيه‌اي هدايت مي‌شود و اين نقدينگي يک روز بازار خريد و فروش سيم کارت را داغ مي‌کند، روز ديگر در بخش مسکن متورم مي‌شود، چندي بازار دلار را به چالش مي‌کشد و گاهي نيز به سوي بازار سکه و طلا سرازير مي‌شود تا اوضاع کشور هر روز در يک بخش آشفته باشد و اين بحرانها هيچ ربطي به پيامک فلان خبرگزاري، تيتر فلان روزنامه يا اقدام فلان نهاد ندارد بلکه روالي است که از يک منطق اقتصادي تبعيت مي‌کند.

  خبرگزاري بحران ساز بازار سکه

  اگر چه تجربه ثابت کرده سوءمديريت باعث بحران اقتصادي شده اما باز هم مسوولان به حاشيه مي‌روند و حميد بقايي هنگامي‌که از سوي خبرگزاري فارس به يک موردي متهم مي‌شود، براي آنکه آن اتهام را به سوي ديگري هدايت کند به سابقه اخبار كذب سايت فارس طي چند ماه گذشته اشاره كرده و مي‌گويد: اين سايت طي چند ماه گذشته با انتشار اخبار دروغ ، سبب گران شدن قيمت سكه و طلا در بازار شد و اكنون بار ديگر اخبار دروغي را منتشر كرده است. اگر چه بعد از اين ادعاها، سايت‌هايي که در مورد قيمت طلا و ارز به صورت لحظه اي اطلاع رساني مي‌کردند فيلتر کرده يا به آنها تذکر دادند که قيمت‌ها را اعلام نکنند، اما شاهد هستيم که اين رفتارها نيز مفيد فايده نبود و همچنان قيمت‌ها بالاتر رفت.


  تقويت فرضيه توطئه به جاي مديريت

  اگر چه صاحب نظران و نمايندگان مردم از مديريت غلط دولت دهم ابراز نگراني مي‌کردند اما محمود احمدي نژاد يک بار ديگر به فرضيه توطئه دامن زد و اين بار در جمع مردم مشهد از برخي تلاش‌ها براي جلوگيري از اجراي موفق قانون هدفمندي يارانه‌ها خبر مي‌دهد. وي که در جريان سفرهاي استاني به البرز و هرمزگان، فرضيه توطئه عليه دولتش را مطرح کرده بود، براي اولين بار در شهر مشهد به غفلت دستگاه اطلاعاتي در مواجهه با اين موضوع اشاره كرد.

  احمدي‌نژاد با اشاره به هدفمند کردن يارانه‌ها مي‌گويد: آنها هرگز نخواسته و نمي‌خواهند اجازه دهند شيريني حاصل از اجراي اين طرح بزرگ در كام ملت بنشيند و درصدد انتقام گرفتن از عظمت، همبستگي و هوشمندي مردم برآمده‌اند. اين عده از سويي به ايجاد اخلال در بازار پرداختند تا با بالا رفتن قيمت برخي کالاها در بازار نابساماني ايجاد شود و از سوي ديگر بتوانند به بهانه اين اخلال‌ها و نابساماني‌ها، اقدام بزرگ، ارزشمند و موفق دولت و ملت را زير سوال ببرند.

  وي که از همان ابتداي دولت نهم از در دست داشتن ليست مفسدان اقتصادي خبر داده بود، بدون آنکه نامي‌ از اخلالگران ببرد، باز هم تاکيد مي‌کند:‌ اين عده با شايعه پراكني و انتشار اخبار دروغ و با كمك بيگانگان و برخي عناصر داخلي در بازار ارز و سكه اخلال ايجاد كردندو با شيطنتي بسيار موذيانه و با كمك و پشتيباني بيگانگان، بازار ارز و طلا را به هم ريختند.

  رييس دولت دهم اخلال در بازار ارز و طلا را حاصل يك توطئه مشترك داخلي و خارجي دانسته و مي‌گويد: دولت درصدد است با برخورد قاطعانه با اين توطئه،‌ به گونه‌اي رفتار کند تا فشاري متوجه ملت نشود.

  احمدي نژاد برخورد قاطعانه با اخلالگران سکه و ارز را نيازمند اطلاعات دقيق و جزيي مي‌داند که مي‌بايست در زمان مناسب در اختيار دولت قرار بگيرد و مي‌گويد: متاسفانه در اين زمينه دست دولت خالي بود، چرا كه با وجود حضور تعداد زيادي عناصر اطلاعاتي هوشمند در كشور، بدخواهان در مقدمه و ابتداي توطئه خود با طراحي موضوعاتي فرعي، کذب و دروغين، ذهن و انديشه عناصر اطلاعاتي كشور را به مسائل ساختگي معطوف كرده و غفلتي ايجاد كردند تا توطئه خود را اجرا كنند.

  مافياي طلا که از شكار ريگي سخت‌تر نبود

  يک عضو کميسيون اقتصادي مجلس با انتقاد از سخنان رييس دولت دهم مي‌گويد: اين چه حرفي است که رييس جمهور ادعا مي‌کند چند دلال بازارهاي کشور را بر هم ريخته اند و اقتصاد کشور را به چالش کشيده‌اند؟ سوال ما از رييس‌جمهور اين است که آيا دستگيري چند دلال سکه و ارز از دستگيري ريگي در آسمان سخت‌تر است؟

  ايرج نديمي‌ با اشاره به بازار غيرمنطقي در کشورمان مي‌گويد: همه چيز بايد تابع عرضه و تقاضا باشد اما در ايران شرايط به نوعي ديگر است. امروزه شاهد سقوط قيمت جهاني طلا و افزايش قيمت در بازارهاي داخلي هستيم و اين نشان مي‌دهد که ايران با کشورهاي ديگر تفاوت دارد. وي خريد طلا در ايران را به شکل معاملات رايج جهاني نمي‌داند و مي‌گويد: مردم طلا را در ايران مي‌خرند تا بعدها سود کنند.

  نماينده لاهيجان با پذيرفتن اينکه در بازار طلا هم مانند بازار ارز، چند نفر دلال اصلي هستند مي‌گويد: دستگاه‌هاي قضايي، امنيتي و دولتي بايد همانطور که در بحث ارز ورود کردند، در بحث طلا نيز ورود کنند.

  وي علت اصلي گراني طلا را، دلالان و مافيايي مي‌داند که با عملکرد خود مانع ايجاد ارزش افزوده براي کشور مي‌شوند و مي‌گويد: مگر اينها چه کساني هستند که دولت نمي‌تواند سراغ آنها برود؟

  عضو کميسيون اقتصادي مجلس با طرح اين پرسش که چرا اين مافيا به خود اجازه مي‌دهند عليرغم کاهش قيمت جهاني طلا، همچنان قيمت را بالا نگه دارند مي‌گويد: خريد، فروش و سود طلا در همه جاي دنيا تعريف مشخصي دارد، اما فاصله سنگيني بين قيمت خريد و فروش طلا در ايران وجود دارد.

  وي با اشاره به زياده خواهي فروشندگان طلا مي‌گويد: به راستي فعالان بازار طلا چقدر سود مي‌خواهند؟

  نديمي‌ با ابراز تاسف از اينکه در مورد سود معقول خريد و فروش طلا از استانداردهاي جهاني پيروي نمي‌کنيم مي‌گويد: دولت و مجلس بايد در اين زمينه ورود جدي کنند. عضو کميسيون اقتصادي مجلس با تاکيد بر اينکه دولت بايد در اداره بازار طلا نقش موثري داشته باشد مي‌گويد: دولت نمي‌تواند بي تفاوت و تماشاگر باشد. اگر دولت خود را دولت بازي گرداني مي‌داند، بايد براي کنترل قيمتها ورود کند و اگر هم خود را تماشاگر مي‌داند، ورود نکند و اين چند ماه باقيمانده را نيز به نوعي سپري کند.

  تاثير گراني طلا بر رونق بدليجات

  با نگاهي به وضعيت معيشتي اکثريت مردم، دستمزدهاي ناچيزي که دريافت مي‌کنند و تورم بالايي که در همه زمينه‌ها گريبانگير کشور شده، مردم به سمت بدليجات گرايش پيدا کرده اند که اين رويکرد زنگ خطري براي صنعت طلا و جواهر کشورمان محسوب مي‌شود.

  فرهنگ زنانه در ايران و جهان نشان مي‌دهد خريد كالاهاي زينتي از قديم الايام مورد توجه بوده و از سوي ديگر خانواده‌هاي کم درآمد، از طلا به عنوان سرمايه‌اي ياد مي‌کنند که هر لحظه مي‌توان آن را به پول تبديل کرد، در نتيجه شاهد اين بوده و هستيم که دست و گردن زنان ايراني به انواع زيورآلات طلايي همچون گوشواره، النگو، گردنبند، دستبند و... آراسته شده است. اما به مرور زمان و با گران شدن طلا، بدليجات جاي زيورآلات طلايي را گرفت به نوعي که امروزه، استفاده از بدليجات روز به روز در حال افزايش است.

  با نگاهي دقيق به رفتار مردم، متوجه مي‌شويم که فرهنگ استفاده از زيورآلات کم رنگ نمي‌شود و مردمي‌که توان خريد طلا ندارند، به سوي کالاهاي بدلي گرايش پيدا کرده اند و اين رويکرد در بين اقشار كم درآمد جامعه بيشتر به چشم مي‌خورد. امروزه به هر کوچه و بازاري که سر بزنيد، انواع فروشگاه‌هاي بدليجات را مشاهده مي‌کنيد. قيمت اين بدليجات آنقدرها هم کم نيست و از 5 هزار تومان تا 100 هزار تومان مي‌توان بدليجات را خريداري کرد. در حالي که با قيمت همين اجناس بدلي در سال 84 مي‌شد زيورآلات طلا خريداري کرد.  نکته مهم در رونق بازار بدليجات، قيمت ارزان و شبيه بودن با مشابه اصلي است که باعث شده فروشندگان و خريداران بدليجات زياد شود.

  امروزه بازار بدليجات به فروشگاه‌هاي سطح شهرها محدود نمي‌شود بلکه فروشگاه‌هاي اينترنتي بسياري نيز حاضر هستند همين بدليجات را در مانيتور رايانه خانه مان عرضه کنند و بدون آنکه از منزل خارج شويم، با يک تماس در خانه تحويل بدهند.

  امروزه سرويس‌هاي زينتي بدلي در سطح کشور عرضه مي‌شود که از جنس تيتانيوم، برنج، نقره، پلاستيك، استخوان، عاج فيل، نيكل، راديوم، مس و آب كاري‌هاي رنگارنگ با نگين‌هاي براق از جنس شيشه و پلاستيك است که همگي از چين وارد کشور ما شده و اقتصاد ايران و ايراني را دو دستي تقديم چين مي‌کند. امروزه اگر دختر و پسري بخواهند يک عروسي ساده برگزار کنند، بايد حداقل 5 ميليون تومان براي خريد يک سرويس طلا بپردازند و چون اين توانايي در بسياري از خانواده‌ها وجود ندارد، به ناچار سراغ سرويس‌هاي بدلي مي‌روند. در حال حاضر زوج‌هاي بسياري را سراغ داريم که دختر و پسر توافق کرده‌اند سرويس‌هاي بدلي به جاي طلا و جواهر در ابتداي راه زندگي خريداري کنند و بدون آنکه والدينشان در جريان باشند، پس از آنکه مدتي از زندگي شان گذشت و توانايي مالي لازم را به دست آوردند، همان سرويس بدلي را به مرور زمان سفارش مي‌دهند و جايگزين نمونه بدلي مي‌کنند يا بهانه مي‌آورند که براي خريد ماشين يا پول پيش خانه مجبور شده اند طلاهايشان را بفروشند. بنا بر اين شاهد هستيم زيورآلات طلا که در باورهاي سنتي علاوه بر اينکه يک وسيله زينتي براي مردم است، به عنوان پشتوانه اقتصادي براي دوران‌هاي بحراني خريداري مي‌شد، ديگر وجود خارجي ندارد تا در روزهاي نياز فروخته شود و بتواند مشکلات خانواده را رفع کند.


 • بررسي تغييرات قيمت طلا در قالب ارزهاي مختلف
  هدف از ارائه اين نوشتار كه عمدتا برگرفته از تحقيق ارائه شده شوراي جهاني طلا در ژانويه 2012 مي‌باشد، بررسي تغييرات قيمت طلا در قالب ارزهاي مختلف و به طور خاص ريال ايران و همچنين نوسانات و همبستگي آن با ساير دارايي‌ها از ديدگاه بازارهاي مالي جهاني و تبيين و تشريح عوامل كلان اقتصادي اثرگذار بر رفتار اين فلز گرانبها و تغييرات قيمتي آن در ايران در طول سال 2011 مي‌باشد.


  اين گزارش به طور خاص، ضمن بررسي وقايع مهم جهاني بازار در سال 2011 كه منجر به افزايش قيمت طلا در طول اين سال شده است، همبستگي‌هاي مشاهده شده آن را با اوراق سهام در طول مدت افزايش ارزش دلار آمريكا تبيين مي‌كند.  روند نوسانات افزايش قيمت طلا در سال 2011، بار ديگر توجه سرمايه‌گذاران را به اين فلز گرانبها در كنار بحران‌هاي مالي و اعتباري جهان به خود جلب كرد و بعد از يك سال پر هياهو در بازارهاي مالي در سرتاسر جهان، طلا يكي از طبقات دارايي نادري بود (نمودار يك) كه بازدهي مثبتي را براي سرمايه‌گذاران به ارمغان آورد. در طول سال 2011، قيمت دلاري طلا 9درصد افزايش پيدا كرد و تا پايان سال 2011 به 1531 دلار آمريكا در هر اونس رسيد (بر اساس London PM fix) و يازدهمين سال متوالي افزايش قيمت طلا را بوجود آورد و تا نيمه ابتدايي ژانويه 2012 روند افزايشي خود را ادامه داد و در اواخر اين ماه ميلادي به بيش از 1737 دلار آمريكا رسيد.

  همانطور كه در جدول يك نيز نشان داده شده است، شاهد كاهش ارزش ارز كشورهاي در حال توسعه در نيمه دوم سال بوده‌ايم. افزايش قيمت طلا بر اساس ساير ارزها نسبت به دلار آمريكا در اين بازارها، به استثناي چين به طور كلي بالاتر بوده است. ارزش يورو در كشورهاي توسعه‌يافته بيشترين كاهش را در مقايسه با دلار آمريكا داشت كه اين موضوع به‌دليل ادامه مسائل مربوط به بحران بدهي در منطقه اروپا بود و به‌اين ترتيب موجب تحقق رشد 11/6 درصدي قيمت طلا به يورو شد. قيمت اين فلز زرد رنگ بر پايه ين ژاپن نيز تا 3/6 درصد افزايش يافت كه دليل آن تقويت ين نسبت به دلار آمريكا در طول اين مدت بود. در كشورهاي در حال توسعه نيز از يك طرف، ليره تركيه، روپيه هند و راند آفريقاي جنوبي بيشترين كاهش را داشتند كه اين موضوع موجب افزايش قيمت طلا در اين ارزها تقريبا تا 30 درصد شد. از طرف ديگر، با توجه به پررنگ‌تر شدن يوآن چين در مبادلات پولي بين‌المللي و تقويت آن از ژوئن 2011، قيمت طلا به يوآن با نرخ ملايم 4/3 درصد رشد داشت.


  همان‌طور كه ملاحظه مي‌شود، طلا كالايي است كه تغييرات نرخ ارز كشورها را به طور مستقيم در خود انعكاس داده و مي‌توان گفت هدف از خريد طلا در حوزه سرمايه‌گذاري از يك جهت دريافت سود سرمايه‌اي ناشي از افزايش قيمت آن به عنوان يك كالا كه تابع عرضه و تقاضاي جهاني مي‌باشد و ريسك بازار را براي سرمايه‌گذاري پوشش مي‌دهد و از سوي ديگر بدليل همبستگي شديد آن با نرخ تبديل ارز كشورها با يكديگر، تغييرات نرخ ارز را در خود پوشش داده و سرمايه‌گذار به‌اين صورت با سرمايه‌گذاري در طلا، خود را در مقابل نوسانات ارزش پول كشور خود پوشش مي‌دهد.
  با توجه به نقش طلا به عنوان ابزاري براي تنوع و مديريت ريسك، طلا از بسياري از دارايي‌ها از جمله نفت بر اساس بازده تعديل شده بر حسب ريسك در سالي كه ابهام و نوسانات بسيار بود، بهتر عمل كرده است. هرچند كه تغييرات قيمت آن در طول سال تابع روند يكنواختي مخصوصا در ماه‌هاي آخر سال نبوده است. با نگاهي اجمالي به وقايعي كه در طول اين سال اتفاق افتاده است، مي‌توان دريافت كه چه عواملي بر عملكرد طلا در سال 2011 اثر داشته است. (نمودار 3)  وخيم‌ترشدن وضعيت مالي يونان بين ژانويه و آگوست و خصوصا در طول تابستان و سرايت آن به ديگر كشورهاي عضو اتحاديه اروپا و احتمال نكول آمريكا بواسطه بدهي‌هاي دولتي آن، موجب افزايش قيمت طلا در طول اين سال شد.
  موسسات رتبه‌بندي اعتباري بدليل گسترش كسري در كشورهاي درگير، در رتبه‌هاي اعتباري تجديد نظر كرده و آنها را كاهش دادند. با تحقق اين بحران، پرتغال و يونان از IMF و امكانات ثبات اروپا (European Stability Facilities) ، بسته‌هاي حمايتي دريافت كردند. در اين ميان، بحران به ساير كشورهاي آسيب‌پذير مانند ايتاليا كه سومين بازار بزرگ بدهي را بعد از ايالات متحده و ژاپن دارد، سرايت كرد. حتي فرانسه نيز شاهد فروش شديد اوراق دولتي خود بود. شكاف نرخ بهره در سطح منطقه اروپا به طور گسترده‌اي بيشتر شد و سفته‌بازي روي اين احتمال كه بانكها ممكن است به واسطه سبد اعتبارات خود متحمل زيانهايي شوند، افزايش يافت. Dexia بانك فرانسوي-بلژيكي با زنده نمودن خاطره ورشكستگي Bear Stearns در بحران 2008 آمريكا، قبل از اينكه فرانسه و بلژيك تصميم بگيرند اين بانك را ملي كنند، به ورشكستگي نزديك شده بود. همزمان با اين موضوع، رتبه اعتباري آمريكا توسط S&P از AAA كاهش پيدا نمود. در نتيجه، مشاركت‌كنندگان در بازار احتمال بيشتري به اجراي فاز سوم برنامه QE3 در نظر گرفتند. ليست وقايع سال 2011 به تفضيل در جدول 2 ارائه شده است.
  در چنين فضايي، بسياري از سرمايه‌گذاران كه طلا را به عنوان يكي از چندين دارايي مي‌ديدند كه مي‌تواند سرمايه‌شان را حفظ نموده و در مقابل ريسك‌ها حفاظت كند، در اين بازار بيشتر شركت كردند بخصوص در تابستان. در اوايل ماه آگوست، قيمت طلا شكسته شد و به 1800 دلار در هر اونس رسيد و در 6 سپتامبر به بالاترين حد خود يعني 1895 دلار در هر اونس رسيد.

  در طول اين مدت با افزايش قيمت طلا، بازار سهام در كل جهان به روند نزولي خود ادامه داد. ترس از ورشكستگي كشورهاي عضو اتحاديه اروپا، افزايش احتمال ركود دوچاله‌اي (double dip recession) در اروپا، نشانه‌هاي بحران در اقتصاد آمريكا و كندي اقتصادي بازارهاي نوظهور مانند هند و چين، سرمايه‌گذاران را در سرتاسر جهان مجبور نمود تا خود را كمتر در معرض ريسك‌هاي اوراق بهادار و ساير دارايي‌ها قرار دهند و به اين ترتيب زيان‌هاي خود را كاهش دهند.
  از سوي ديگر، قيمت طلا در پايان سال كاهش پيدا كرد و به 1600 دلار آمريكا در هر اونس رسيد كه بخشي از آن به دليل قوت گرفتن دلار آمريكا بود و بخشي ديگر بدليل خاص بودن طلا به عنوان يكي از دارايي‌هاي نقدشونده با بازدهي مثبت كه سرمايه‌گذاران مي‌توانستند براي پوشش مقداري از زيان‌هاي خود استفاده كنند، بود. اين موضوع در نمودار 4 با انعكاس موقعيت خريد مديران پرتفوي ديده مي‌شود؛ اين موقعيت‌ها بدليل اهرمي بودن خود نشان‌دهنده رفتار سفته‌بازي بازار مي‌باشد.  در سه ماهه چهارم سال، به‌رغم قوت گرفتن دلار آمريكا، تقاضا براي طلا همچنان متغير بود كه دليل عمده آن نگراني‌هاي مداوم از وضعيت مالي و اقتصادي در اروپا و مناطق مختلف بود. بانك‌هاي مركزي كه از سه ماهه دوم سال 2009 نيز خريداران بالقوه طلا بودند، فعاليت‌هاي خود را در طول سال 2011 افزايش دادند و در اين سال سعي كردند كه ركورد‌دار خريداران باشند و بسياري از اين خريدها را در سه ماهه سوم و چهارم انجام دادند. در مجموع فعاليتهاي سرمايه‌گذاري در طول سال سلامت خود را حفظ نمود و فعالان بازار از طريق شمش، سكه و ساير ابزارها در اين بازار مشاركت مي‌نمودند. در واقع صندوق‌هاي قابل معامله طلا به تنهايي 75 تن طلا را در فاصله سپتامبر تا دسامبر به دارايي‌هاي خود اضافه كردند (از 153 تن در كل سال). هرچند كه با نزديك شدن به پايان سال، قيمت‌هاي طلا بدليل تغيير در اوزان پرتفوي‌هاي سرمايه‌گذاري، بار ديگر تحت فشار قرار گرفت. در مجموع، بدليل اينكه تعداد بيشتري از شركت‌هاي سپرده‌گذاري و تسويه وجوه مركزي، بورس‌ها و بانك‌ها، طلا را به عنوان وثيقه قبول مي‌نمودند، طلا به عنوان يك جزء اصلي در سيستم مالي و پولي درآمد. با دريافت اخطار كسر وديعه در موقعيت‌هاي مختلف، برخي سرمايه‌گذاران از طلا براي تامين مالي اين اخطارها استفاده نمودند و اين موضوع به نوعي موجب عرضه بيشتر طلا و كاهش قيمت آن شد. در نتيجه فشار بر قيمت طلا افزايش يافت. لذا كاركردهاي هميشگي طلا به عنوان يك دارايي جهت متنوع‌سازي پرتفو‌هاي سرمايه‌گذاري، وسيله‌اي براي مديريت موثر ريسك و همچنين نقش قديمي آن در حفاظت از سرمايه، عواملي بودند كه توجه به طلا را در تخصيص دارايي‌ها در پرتفو‌هاي سرمايه‌گذاري حائز اهميت مي‌نمود.


  به طور كلي، نوسان 15 درصدي قيمت طلا از سوي برخي كارشناسان به عنوان شكستي در روند دو ساله طلا در نظر گرفته مي‌شود. در حالي كه با نگاهي به روند 10 سال گذشته طلا، برگشت‌ها و نوسانات منفي متعددي روي طلا ديده مي‌شود. قيمت طلا همچون ساير دارايي‌ها به طور منصفانه و بر اساس قيمت‌هاي مورد انتظار مصرف‌كنندگان و سرمايه‌گذاران تعيين مي‌شود و اين كشف قيمت به طور كلي موجب افت و خيز قيمت در بازار مي‌شود. تحليل‌هاي انجام شده نشان‌دهنده اين موضوع است كه در دهه گذشته تنها 6 مورد مشاهده مي‌شود كه در آن قيمت طلا بيشتر از 10 درصد افت داشته است و به محض اينكه قيمت روي سطح خاصي ثبات پيدا نموده، دوباره حركت صعودي خود را آغاز نموده است. علاوه‌براين، كاهش قيمت مشاهده شده در سپتامبر 2011 كمتر از سال 2008 بود. حتي همان موقع نيز قيمت طلا روند افزايشي خود را تا پايان سال حفظ نمود. در كنار اين تغييرات قيمت، موضوع تقاضا و عرضه بلندمدت اين كالا همچنان مورد توجه سرمايه‌گذاران مي‌باشد.


  در نگاه اول، به نظر مي‌رسيد كه نوساناتي كه طلا در نيمه دوم سال تجربه كرده بدليل افزايش نوسانات و همبستگي با ساير دارايي‌ها، داراي اثر منفي در عملكرد كليدي اين فلز در سبد دارايي باشد. هرچند تحليل دقيق‌تر اين موضوع تصوير كاملا متفاوتي ارائه مي‌دهد. همان طور كه در نمودار 5 منعكس شده، نوسانات قيمت طلا در ماه‌هاي آگوست و اكتبر افزايش يافته، البته اين نوسانات به مراتب كمتر از بازار سهام بوده است.


  علاوه‌ بر اين، بسياري از ناظران بازار افزايش همبستگي طلا به اوراق بهادار را نشان از تنوع كمتر پرتفو‌ليو‌ها مي‌دانستند. تحليل‌ها نشان مي‌دهد كه اين مطلب لزوما درست نيست و در حالي‌كه تغييرات كوتاه‌مدت در همبستگي مشاهده مي‌شود، همبستگي كم بلندمدت طلا به بيشتر دارايي‌ها به اثربخشي طلا به عنوان يك دارايي كه سبد دارايي را متنوع‌تر مي‌كند، كمك مي‌كند.


  اول اينكه، طلا همبستگي منفي با دلار آمريكا دارد و در دوره‌هايي كه ارزش دلار آمريكا كاهش مي‌يابد، قيمت طلا افزايش مي‌يابد. اگر اين ارتباط متقارن باشد، انتظار مي‌رود كه اگر ارزش دلار آمريكا افزايش يابد، قيمت طلا كاهش يابد. اما همبستگي منفي اغلب ضعيف‌تر است و زماني‌كه دلار در حال افزايش باشد، طلا به يك دارايي مؤثر در حفظ ارزش تبديل مي‌شود. به‌اين معني كه در كوتاه‌مدت فشار براي افزايش ارزش دلار آمريكا، كمتر منجر به كاهش قيمت طلا مي‌شود.


  دوم اينكه، بازارهاي اوراق بهادار به دلايل مختلف تحت فشار بودند و در نتيجه اين تصور بوجود مي‌آمد كه بين طلا و اوراق بهادار همزماني وجود دارد. در واقع، در حالي‌كه همبستگي بين طلا و اوراق بهادار افزايش مي‌يافت، اين همبستگي بيشتر از روزهاي قبل نبود. در دوره‌هايي كه بازارهاي مالي، بحران را تجربه مي‌كردند، همبستگي بين طلا و اوراق بهادار در دوره‌هاي كوتاه‌مدت افزايش يافته است. اين به‌اين دليل بود كه سرمايه‌گذاران همچنانكه ريسك خود را كم مي‌كنند اول از همه به دنبال پول نقد هستند. در نتيجه سرمايه‌گذاران تمايل دارند دارايي‌هاي خود را دوباره متعادل كنند و براي اين‌كار از طلا و ساير دارايي‌هاي واقعي براي حفظ ثروت بيشتر استفاده مي‌كنند. اين كار باعث مي‌شود كه همبستگي بين طلا و اوراق بهادار كاهش يابد. اين دوره با ساير دوره‌ها متفاوت نبود و طلا شايد به همبستگي بلندمدت پايين خود با اوراق بهادار برگردد. (نمودار 6)  نتيجه‌گيري ضمن مروري بر عملكرد طلا در ايران
  به‌‌رغم افزايش موقت نوسانات كه تمامي بازارهاي مالي را تحت تاثير قرار داد، در سال 2011، طلا از تعداد زيادي از دارايي‌ها بهتر عمل نمود و نقش پايه‌اي خود را در تركيب سبد دارايي سرمايه‌گذاري‌ها قوت بخشيد. زماني‌كه سرمايه‌گذاران احتياج دارند، طلا خاصيت نقدشوندگي بالايي دارد و به عنوان وسيله‌اي براي مديريت ريسك محسوب مي‌شود. همچنين اين كالا وسيله‌اي براي پوشش نوسانات نرخ ارز خصوصا دلار آمريكا بوده و چنين ارتباط معكوسي باعث كاهش قيمت طلا در پايان سال 2011 شد كه عمدتا بدليل تغيير در اوزان دارايي‌ها در سبد پرتفوي سرمايه‌گذاري‌ها بود. بر اين اساس، تحليل‌ها همچنان اعتقاد به نقش قوي عرضه و تقاضا در تعيين قيمت دارند. انتظار مي‌رود مشاركت‌كنندگان در بازار طلا، در بخش‌هاي مختلف آن (ازجمله سرمايه‌گذاري، فعاليت‌هاي بانك مركزي، جواهر آلات و مصارف فني)، ميزان تقاضاي خود از طلا را حفظ كنند. قيمت طلا با افزايش 9 درصدي بر پايه دلار آمريكا و ارزهاي ديگر با نرخ‌هاي افزايشي متفاوت، رشد ديگري را در سال 2011 تجربه نمود.  اگر در اينجا نيم‌نگاهي به روند تغيير قيمت دلار و طلا در بازار ايران در دو مقطع ابتدايي و انتهايي سال 2011 طبق جدول 3 بالا نيز داشته باشيم، مي‌بينيم كه دلار با 49 درصد افزايش از 1077 تومان در ابتداي سال 2011 به 1605 تومان در پايان آن سال (11/10/1390) رسيده و هر اونس طلا بر پايه ريال ايران نيز از 15,305,790 ريال به 23,737,810 ريال(بر حسب قيمت اعلامي براي هر گرم طلاي 24 عيار و حاصلضرب آن در عدد 31.101 در تاريخ‌هاي مذكور) در اين مدت افزايش يافته و 1/55 درصد رشد منعكس نموده است. اين نرخ رشد 55 درصدي مي‌بايستي شامل دو بخش افزايش قيمت طلاي جهاني و ارز ‌باشد كه طبق توضيحات فوق 9/8 درصد آن مربوط به افزايش قيمت طلاي جهاني به دلار بوده و 49 درصد مربوط به افزايش نرخ تبديل دلار به ريال كه در مجموع 9/57 درصد مي‌شود. اين موضوع نشان‌دهنده تفاوت 8/2 درصدي در اين بين مي‌باشد. حال اگر صرفا‌ قيمت جهاني طلا در هر اونس به دلار را با نرخ‌هاي تبديل دلار به ريال در مقاطع زماني فوق تبديل كنيم، شاهد رشد 3/62 درصدي اين كالا خواهيم بود. از سوي ديگر با نگاهي به قيمت سكه تمام در ابتدا و انتهاي سال 2011 به ترتيب به ميزان 367 هزار و 619 هزار تومان، رشد 7/68 درصدي را شاهد هستيم كه با توجه به توضيحات فوق، اين نرخ رشد نشان‌دهنده حدود 7 درصد حبابي است كه در پايان سال 2011 در اين كالا در كشور وجود داشته است. با توجه به روند افزايش قيمت طلا، سكه و نرخ ارز در يك ماه ابتدايي سال 2012 نيز با احتساب نرخ تبديل دلار به ريال 19.000 ريال و قيمت طلاي جهاني 8/1737 دلار و قيمت سكه تمام بهار آزادي به ميزان 8 ميليون ريال درتاريخ 1390/11/11و پايان ماه ژانويه 2012، اين حباب به حدود 9 درصد نزديك شده است.
  اين در حالي است كه قيمت سكه تمام بهارآزادي در ابتداي سال 2011 با مفروضات فوق و فرمول استاندارد محاسبه ارزش ذاتي سكه تمام بهارآزادي بصورت زير و اضافه نمودن 2 درصد بابت هزينه‌هاي خريد شمش طلاي جهاني تا ورود به بازار ايران، به ميزان 320, 705 ,3 ريال و يك درصد بيشتر از ارزش بازار آن به مبلغ 000, 670 ,3 ريال مي‌باشد؛ يعني ارزش بازار اين فلز زرد رنگ يك درصد كمتر از ارزش ذاتي آن بوده است.

  اگر بخواهيم وجود حباب 7 درصدي، 9 درصدي يا بيشتر را با قيمت‌هاي مشاهده شده 000, 500 ,10 ريالي سكه تمام در مقاطع گذشته تفسير كنيم، شايد بتوان صراحتا نرخ تبديل ارز را به عنوان عامل اصلي اين حباب شناسايي كرد. در مقطع 1390/10/11، بدليل عدم وجود رفتار هيجان عمومي مردم نسبت به ارز، اين فلز در قطعه كامل آن در آن تاريخ فاقد حباب بوده است، هر چند در آن زمان نيز بدليل وجود نقدينگي خرد نزد مردم بدليل تزريق يارانه‌هاي دولتي، تقاضا براي ربع سكه و در نتيجه حباب حدود 30 درصدي در قيمت آن وجود داشت. با افزايش نگراني مردم نسبت به وضعيت آتي ارز خصوصا دلار آمريكا، مردم به دنبال پوشش ريسك كاهش ارزش ثروت خود بودند و بهترين وسيله اين امر را خريد دلار مي‌دانستند كه به مرور تقاضا براي اين اسكناس خارجي اضافه شد و شوك‌هايي در اين رابطه در طي سال 90 به قيمت و جريان عرضه و تقاضاي اين ارز خارجي وارد شد.
  در اواخر سال 2011، اين فشار ارزي بسيار زياد شد و بدليل عدم تناسب عرضه و تقاضاي اين اسكناس، مردم به يكباره به تبعيت از رفتار هيجاني ايجاد شده در طي سال، جهت خريد ارز به بازار هجوم آوردند كه با توجه به عدم افزايش مناسب كمي ارز در آن روزها، مردم براي پوشش اين ريسك، چاره‌اي جز خريداري طلا و سكه نمي‌ديدند. به‌اين ترتيب اين رفتار هيجاني مردم موجب بوجود آمدن حباب 9 درصدي سكه در اواخر سال 2011 گرديد؛ زيرا مردم به دليل نبود دلار جهت خريد، به سكه روي آورده بودند. در اينجا اگر نگاهي نيز به پيش فروش سكه و دستور جديد بانك مركزي مبني بر ممنوعيت خروج طلا از كشور و متوقف شدن پيش فروش 4 ماهه سكه و تعداد قراردادهاي پيش فروش سكه تاكنون داشته باشيم، مي‌بينيم كه از آنجايي كه تاكنون طبق اخبار غيررسمي منتشر شده، در حدود 8 ميليون قطعه سكه پيش خريد شده به قيمت‌هاي 000, 460, 5 و 000, 274 ,6 ريال و 000, 989 ,5 ريال به صورت 4 و 6 ماهه پيش فروش شده كه حدود 80 درصد آن با سررسید 4 ماهه و قيمت‌های 000, 460 ,5 ريال (4 میلیون قرارداد پیش‌فروش) و 274,000, 6 ريال (5/2 میلیون قرارداد پیش‌فروش) بوده است، بانك مركزي ضمن جذب 800 ,4 میلیارد تومان از حدود 000 ,30 میلیارد تومان نقدینگی سرگردان نزد مردم و حدود 5/1 درصد از حجم نقدینگی 000, 330 میلیارد تومانی کل کشور، متعهد به تحويل حدود 65 تن طلا از ذخيره حدود 300 تني خود در ماه‌های آتی خواهد بود كه اين موضوع قابل توجه بوده و در زمان تحويل اين تعداد سكه نيز، در صورتيكه تمهيدات و برنامه‌ريزي مناسبي جهت كنترل قيمت آن صورت نگيرد، ‌شايد قيمت سکه در آن تاريخ داراي روند كاهشي و در نتيجه حباب منفي گردد.


  اگر چه اين موضوع در یک نگاه به نفع بانك مركزي خواهد بود اما به دليل اثرات رواني و رفتارهاي هيجاني سرمايه‌گذاران، مي‌تواند موجب بحران در اين قسمت و کاهش ارزش سرمایه‌گذاری انجام شده گردد. بر این اساس، به‌رغم اینکه اثرات پیش فروش سکه به صورت کوتاه‌مدت توانسته مقداری از نقدینگی‌ بازار را به خود جذب کند، راه حل اساسی در کنار تعدیل نرخ سود سپرده‌های بانکی و جذب نقدینگی‌های خارج شده از نظام بانکی، استفاده از ابزارهای بلند مدتی همچون اوراق بدهی، سهام شرکت‌ها و صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک کالایی جذب کننده تورم، در این بازار می‌باشد و شاید استفاده از صکوک طلا نیز گزینه مناسبی برای رویارویی با ریسک کاهش قیمت بازار سکه و مدیریت اثرات این موضوع باشد؛ البته با مدیریت سایر ریسک‌های احتمالی این اوراق.


 • بررسی مزیت های نسبی صنعت طلا و جواهر
   
  بررسی مزیت های نسبی صنعت طلا و جواهر
  صنعت طلا و جواهر به علت ارزش هنری خود به عنوان یکی از محبوب‌ترین صنایع نزد هنرمندان و به علت وجود بازار چند صد میلیاردی خود صنعتی محبوب نزد تجار مختلف دنیا از معدود صنایعی است که در طول قرن‌های متمادی هرگز ارزش خود را از دست نداده و در زمینه‌های مختلف دارای مزیت‌های مهمی‌نسبت به دیگر صنایع می‌باشد که این مزایا را به صورت خلاصه می‌توان در موارد زیر ذکر کرد:

  1 - از مزيت‌هاي صنعت طلا و جواهر مي‌توان به اشتغالزايي اين صنعت در فضايي محدود (12 متر براي 6 نفر) اشاره كرد. این جنبه از این صنعت خود دارای مزیت‌های بسیاری است که مهمترین آنها پايين آمدن هزينه‌هاي سربار است.
  2 - یکی دیگر از مزیت‌های نسبی صنعت طلا و جواهر نسبت به صنایع دیگر حسن عدم تاثیر‌گذاری آب و هوا در مناطق تولیدی آن است. برای مثال صنعت فرش دستباف ایران در شمال کشور به علت رطوبت از تولید بسیار پایین‌تری برخوردار بوده است حال آنکه صنعت طلا و جواهر از اقلیم‌های مختلف تاثیر نمی‌پذیرد.
  3 - از دیگر برتری‌هایی که این صنعت به طور کلی دارا است می‌توان به عدم وجود ضایعات در آن اشاره کرد. صنعت طلا و جواهر جزو صنایع با حداقل ضایعات است. کمتر می‌توان صنعتی را یافت که از تمام ماده اولیه آن حتی از خاک بلند شده از روی دستگاه‌ها استفاده کرده و این خاک مورد بازیابی و استفاده قرار مي‌گیرد.
  4 - از دیگر برتری‌های این صنعت زنجیره چرخش مالی بالای آن و لذا بازگشت سرمایه در زمان اندک است در حالی که صنایع دیگر به طور معمول در سال 2 بار گردش مالی دارند. این صنعت با گردش مالی بین 4 تا 12 بار می‌تواند به رشد و شکوفایی اقتصادی کشورها کمک‌های شایانی کند.
  5 - عدم تاثير عوامل طبيعي مانند گرما، سرما، زلزله و سيل و آتش‌سوزي بر محصولات اين صنعت نيز از ديگر مزيت‌هاي آن است.
  6 - بر اساس تحقيقات به عمل آمده توسط سازمان توسعه تجارت ایران هر كيلوگرم طلا در اين صنعت براي 75 نفر ايجاد اشتغال مي‌كند. در عین حال نكته قابل توجه این صنعت ميزان سرمايه‌گذاري پايين لازم براي ايجاد اشتغال در اين صنعت يعني 15تا10 ميليون تومان براي هر نفر است، در حالي كه ميزان سرمايه‌گذاري لازم جهت اشتغالزايي هر نفر در ايران توسط بانك مركزي 20 ميليون تومان اعلام شده است.
  7 - از ديگر مزيت‌هاي نسبي این صنعت جذب توريست است. کشورهایی نظیر تایلند، ترکیه و امارات با توسعه صنعت طلا و جواهر خود سالانه میلیو‌ن‌ها توریست را به کشور خود جذب می‌کنند و صنعت توریسم و طلا و جواهر خود را به صورت موازی رونق می‌بخشند.
 • بزرگترین سنگ طلاي جهان
   
  بزرگترین سنگ طلای خالص در جهان هم اکنون در کشور برونئی و در معرض دید عموم مردم قرار دارد.
  بزرگترین سنگ طلای خالص در جهان هم اکنون در کشور برونئی و در معرض دید عموم مردم قرار دارد. 
  البته مردم قبل از ورود به محل بازدید، تحت بازرسی دقیق قرار می‌گیرند تا از ورود هرگونه وسیله برای خراشیدن یا آسیب زدن به این سنگ طلا، جلوگیری شود.
  «سلطان حسن بلقية» پادشاه برونئی با کسب 90 یورو در هر ثانیه، ثروتمندترین حاکم جهان است. 
  این پادشاه به علاقمندی به طلا و استفاده از آن در همه چیز از جمله لباس، خودرو و وسایل منزل مشهور است. برونئی کشوری کوچک در نزدیکی مالزی است.
   
   
   
   

   


 • به کار گيرى فلز ها در ايران قديم
   

  1-10-1- طلا

  طلا فلز گرانبهايى است که در زبان فارسى به زر معروف بوده است .زر از جمله فلز هايى است که از زمان هاى باستان مورد استفاده بشر بوده است و احتمال مى رود در ابتدا ريزه هاى براق آن در کنار رودخانه ها جلب توجه کرده باشد .

  در ايران چندين معدن طلا از دوره هاى پيش از تاريخ شناخته شده بود و برخى نيز بعدها کشف و مورد استفاده قرار گرفتند .استرابون شرحى از معادن طلا در رودخانه هيکتانيس(Hyktanis)در کارمانيا داده شده است. نوشته هاى آشورى به ذخاير طلا در کاوند زنجان اشاره مى کنند.

  طلا جزو نخستين فلزهايى است که مورد استفاده ايرانيان واقع شده و تاريخ آن از هزاره هاى پيش از ميلاد نيز فرارتر است .از آن اشياى زينتى درست مى کردند که تعدادى از اين اشيا،در حفارى هاى باستان شناسى بدست آمده است .اقوام مهاجر آريايى با فلز ها آشنايى داشتندو پس از مهاجرت به ايران ،تحول عظيمى در صنعت فلز در اين کشور پديد آمد.رشد فلز کارى طلا نيز از اين تحول بى بهره نماند . در دوره هخامنشى ،توليد طلا در کشور و همچنين واردات طلا به ايران افزايش يافت و در اين دوره ،سکه طلا نخستين  بار در جهان ضرب شد (516 ق.م) در زاميادشت(اوستا)از درياچه اى نام برده شده به نام زرنوميتى(زر دار)که از آن طلا استخراج مى شده است .

  در دوره ساسانى ،طلا در ايران فراوان بوده ،ظروف ،ابزار و اشياءطبقه مرفه ،همه از طلا و نقره ساخته مى شدو اين وضع ،تا حمله اعراب به ايران نيز ادامه داشت .با ممنوعيت استفاده از طلا ،ساخت ظروف برنجى آغاز مى گردد. تاريخ نوييسان درباره طلا مطالبى را نقل کرده اند از جمله :

  شاپور (پسر اردشير ) مى نويسد:"معدن طلاى زروند آن قدر غنى است که نمى توانستم از زر آن صرفنظر کنم و گفتم براى اين که کارگران در دهليز هاى طلا ى معدن دچار خفگى نشوند،هر کارگر بيش از دو بنگان (دو ساعت )کار نکند.... اما طول و عمق دهليز هاى معدن آن قدر زياد شد که کارگران نمى توانستند حتى مدت يک بنگان در معدن کار کنند و دچار خفگى مى گرديدند.بنابراين به معدنچى خود گفتم کار در معدن طلا ترک کند تا اينکه جان بندگان اهورا مزدا و اتباع من در معرض خطر قرار نگيرد".

  ابو دلف ،سياح  عرب زمان سامانيان از معدن طلاى شيز (تخت سليمان فعلى )نام مى برد . ابن حوقل از معادن طلاى فارس و بالاخره جرجى زيدان از معادن طلاى خراسان ،ماوراءالنهر و دمندان در کرمان ياد نموده است .

  گيرشمن در کتاب ايران از آغاز تا اسلام مى نويسد :در دوره مادها از معادن طلاى اطراف همدان بهره بردارى مى شده است . احتمال مى رود اين معادن خيلى نزديک به همدان نبوده و معادن آستانه و نواحى گلپايگان که شامل سرزمين هاى قوم ماد مى شدند،باشد.

  ويل دورانت در جلد اولکتاب مشرق زمين گاهواره تمدن ،از قول جي.هورات (G.HUART)نقل مى کند:در کوه هايى که قوم ماد براى سکونت خود انتخاب کردند،مس،آهن،طلا ،نقره و سنگ مرمر و سنگ هاى گرانبها به دست مى آمد.

  از گفتاراسترابون جغرافيدان  يونانى نقل شده است که در ايران ،طلا ،مس،نقره ،آهن ،سرب،و زرنيخ استخراج مى شد که بيشتر از ناحيه کرمان به دست مى آمد.

  تاورنيه در سفرنامه خود آورده است :در قديم ،معدن طلا و نقره در ايران وجود داشته ،چنان که نشانه هاى آنها در بعضى از حفارى هاى بسيار عميق ديده مى شود ولى پس از افزايش طلا در ديگر کشورها ،ايرانيان به پول هاى طلا و نقره اى که اروپا مى آيد،قناعت مى کنند.وى مى افزايد:شاه عباس کبير هم خواست اين معادن را استخراج کند ولى چون خرجشان بيش از دخلشان بود،از آن منصرف گرديد.

  شاردن از معدن طلاى نزديک تبريز نام مى برد و مى نويسد :مدت مديدى است که استخراج آن متوقف شده ،چرا که معلوم گشته عايدات حاصله ،تکافوى مخارجش را نمى کند.

  1-10-2- مس

  مس نخستين فلزى است که بشر از آن استفاده کرده است .به نظر مى رسد که مس نخستين با در ايران شناخته شده و به کار رفته است .نقطه اى که تاکنون قديمى ترين اطلاعات را درباره ذوب مس به دست داده ،سيلک کاشان است و به وضوح ،قديمى ترين نمونه هاى آن از طبقات اصلى اول و دوم بوده اند که قديمى تر از نمونه هاى به دست آمده از تل ابليس است . به عقيده ورتايم (vertime)،قديمى ترين معدن مس ايران ،معدن مس تالمسى نزديک انارک است و احتمال زياد مى رود که اهالى سيلک کاشان ،مس خود را از اين معدن تامين کرده باشند (به عقيده مومن زاده معدن وشنوه قم نيز مى تواند تامين کننده  کانسنگ مس سيلک بوده باشد).اشياى مسى و مفرغى که در نقاط مختلف ايران در اثر کاوش هاى باستان شناسى به دست آمده ،نشان مى دهد که در بخش هاى زيادى از کشور ،از معادن مس در عهد باستان استفاده مى شد.

  سير تحول استفاده از کانى هاى مس در ايران به اين صورت بوده که ابتدا کانسنگ مس آزاد(ناتيو) مورد توجه قرار گرفته است .شايد بتوان گفت معدن مس آزاد مجدر اردبيل (که در اصل دره بوده است ) جزو نخستين کانسارهاى شناخته شده مس در ايران باستان باشد.پس از کاننگ هاى آزاد کانسنگ هاى اکسيدى و سپس کانسنگ هاى سولفيدى مورد توجه قرار گرفتند . در معدن کارى قديمى مس ،ديده مى شود که در اغلب کانسنگ هاى سولفيدى ،بخش اکسيدى مورد توجه بوده است .

  در هزاره چهارم و پنجم پيش از ميلاد ،صنعتگران ايرانى ،مى توانستند حرارت کافى براى ذوب تمام فلزهاى شناخته شده آن عصر را تهيه نمايند.سپس کويپرنيت و مالاکيت را هم به وسيله ذغال ذوب کردند.عمليات معدنى در حوضه انارک نشان مى دهد که سنگ هاى معدنى سولفيدى با اين ترکيب هاآميخته بوده اند .

  در دوره هاى بعد،صنعت ذوب فلز روبه تکامل نهاد،به گونه اى که در دوره هخامنشى ،توانسته اند نمونه هاى جالبى از اسيا و ابزار مسى و مفرغى تهيه نمايند ،در اين دوره از مس ،سکه نيز ضرب کرده اند .

  در ساختن زياد فلز مس به کار رفته است .پس از اسلام ،ابودلف سياح عرب در سده چهارم هجرى ،از معدن مس نيشابور نام مى برد . در دوره صفويه ،اطلاعات ما درباره معدن بيشتر از دوره هاى پيشين است ،زيرا نويسندگان ايرانى و مسافران خارجى به کارهاى معدنى در ايران ،اشاره هايى کردهاند .در همين رابطه ،شاردن مى نويسد:در سارى،خراسان و در نزديکى قزوين ،مسوجود دارد. مس ايران نرم نيست و براى اينکه آن را نرم کنند ،با مس سوئد و ژاپن مخلوط مى کنند.

  کامفر(Kaemfer)در زمان سليمان صفوى ،مى نويسد :کرمان داراى منابع سرشارى از مس است ... در خراسان معدن مس يافت مى شود .کارى در سده هفدهم ميلادى مى نويسد :سه مايلى تبريز معدن طلا وجود دارد که چون مقدار طلاى استخراجى کفاف هزينه را نمى کند،لذا تعطيل مانده است . در چهار مايلى همين ناحيه ،معدن مسى است که محصول فراوان و در امد زيادى به خزانه شاهى مى رساند .

  کنتار و شوشوار ،سفير فرانسه در دوران قاجاريه ،در سفرنامه خود مى نويسد :مصرف مس در ايران زياد است و کمتر کشورى است که اين قدر مس مصرف کند .همه لوازم زندگى از مس است ،در کاشان از همه جا بيشتر از مس ظرف تهيه مى شود .

   

  1-10-3- آهن

  آهن از فلزهايى است که در زندگى بشر تاثير بسزايى داشته و آن را سلطان فلز ها دانسته اند.يافته ها و آموخته هاى باستان شناسى بر اين گواهى مى دهند که شناخت و کاربرد آهن ،تاريخى 6 هزار ساله دارد.

  برخى پژوهشگران بر اين باورند که آهن از آسن که در اوستا به معنى آهن است ،آمده که آن هم از آسمن (به معناى آسمان )ريشه گرفته است . امروزه در زبان کردى که يکى از شاخه هاى زبان پارسى است ،به آهن ،آسن گفته مى شود . تلفظ آهن در زبان انگليسى (IRON)آلمانى (آيزن ) و فرانسوى با ريشه پارسى آن نزديک است .

  اين موضوع مى تواند از اين ناشى شود که نخستين بار ايرانيان آهن را از شخانه هاى آهنى که به زمين افتاده اند،به دست آورده باشند.

  از کاوش هاى گروه باستان شناسى سيلک ،مربوط به هزاره اول پيش از ميلاد ،روشن شد که اسلحه سرداران و فرمانروايان ،آهنين بودهخ است و اسلحه افراد معمولى ،از مفرغ(گيرشمن،1355)همچنين گفته مى شود که کمربند پادشاه سيلک از آهن بوده و کمربند سربازان از زر (اسمير نوف،1983).

  دوره ثابت کار با آهن در اران ،به 1200 ق.م.باز مى گردد. در ابتداى بهره ورى از اهن ،معلوم مى گردد که توليد آن کم و قيمت آن زياد بوده است .هيات حفارى شوش زير نظر گيرشمن ،مى نويسد :در بين اشيايى که در شوش در وران هخامنشى به دست آمده ،ابزار آلات و وسايل جنگى آهنى کمترى ديده مى شود و اين ابزار بيشتر مفرغى است ،ولى در دهکده اى که مجاور شوش و مسکن اهالى فقير بوده ،آهن را براى زيورآلات مورد استفاده قرار داده اند .

  شايد کمى توليد آهن در ايران پس از شناختن خواص آن ،به علت دشوارى ذوب سنگ هاى آهنى بوده است . در دوره پارت ها نيز موخان نوشته اند :توليد آهن ايران کم بوده و آهن و پولاد از راه مرو،بيشتر از چين ،وارد مى شد.

  از قرار معلوم ،دردوره هخامنشى ،نيريز در فارس،يکى از مراکز توليد اسلحه آهنى بوده است ،و پس از آن ،از معادن آهن ماسوله مى توان  ياد کرد که تا دوره قاجار فعال بوده است .

  شيوه تهيه پولاد در ايران پيش از اسلام روشن نيست . در مورد شکل کوره و آجرهايى که براى ساختن آن مصرف مى کردند و وسايل ديگر ،تا کنون پژوهشى به عمل نيامده است .

  افزون بر اينها ،بايد از چند ناحيه در ايران ياد کرد که نام آنها ريشه در وجود معادن آهن و صنعت گران آن دارد.

  مانند روستاى آهنگران ملاير ،کوه آهنگران در جنوب شمس آباد اراک (نزديکى معدن شمس آباد ) معدن آهن کلات ناصر در ناحيه آهنگران  قائن .شايد نام فولاد محله (بين سارى و سمنان )ناشى از وجود صنعت پولاد باشد که کانسنگ آن از معدن آهن شمال سمنان تهيه مى شد.

   

  1-10-4- نقره

  در ايران از اواخر هزاره چهارم و اوايل هزاره سوم پيش از ميلاد ،نقره شناخته شده و بهره بردارى مى شد.به طورى که باستان شناسان مى گويند :نقره از هزاره سوم پيش از ميلاد در ايران شناخته شده بود. در دوره ساسانيان ،نقره کارى در ايران پيشرفت نمود و هم اکنون بسيارى از ظروف نقره کارى آن عهد،در موزه ها وجود دارد.

  دراين دوره ،توجه به ظروف نقره اى و صنعت نقره کارى ،رونق معدن نقره را نيز در پى داشت .از آنجا که ايرانيان بيشتر نقره را همراه با کانسنگ هاى سرب يافته بودند ،در اين زمان بيشتر ،کانسنگ هاى سرب نقره دار مورد توجه قرار گرفت و وجود نام هاى جغرافيايى زير عنوان دره نقره ،کوه نقره و کمر نقره در بسيارى از مناطق سرب و روى دار ايران و يا کوه زردان نقره اى در شمال خاور نقره اى محدود مى شود ،صنعت گران به ساختن ظروف برنجى همت گماشتند.

  بهره بردارى از معادن نقره در دوره سامانيان تا حمله مغول در ايران رونق داشت و از معادن زرافشان ،قسمت عمده نقره مورد مصرف تامين مى شد.معدن کاران ايرانى در حفر چاه و راهروهاى زير زمينى ،مهارت زيادى داشتند فعاليت در معادن در معادن نقره فراوان بود.نمونه بارز آن را مى توان در معادن ناحيه بيدستر در منطقه خارستان بلوچستان مشاهده کرد.

   

  1-10-5- قلع

  قلع از فلز هايى است که در پيشرفت تمدن بشر تاثير بسزايى داشته است .قلع خالص،نرم و شکننده است ،ولى هنگامى که بامس ترکيب شود،جسم سهتى به وجودمى آيد و به علت همين سختى است که پيش از کشف و به کاربردن آهن ،بشر استفاده زيادى از قلع کرده است .

  در ايران ،به نظر باستان شناسان ،قلع از اواخر هزاره سوم ق.م.براى ساختن مفرغ به کار مى رفت .در اشيا ى مفرغى به دست آمده از کاوش هاى باستانى تا 25 درصد قلع وجود داشته است .

  مورخان از 7 نقطه ايران نام برده اند که در انها معادن قلع وجود داشته است :شمال خراسان ،استر آباد ،سيستان ،اطراف درياى خزر ،لرستان ،نزديک کوهبنان کرمان و نزديک تبريز .

  قلع نامى است که پس از اسلام به ارزير داده اند .بخشى از قلع مورد نياز پس از اسلام ،از اسکندريه حمل مى شد،شايد همين قلع بوده که در کتاب هاى جواهر آن را قلع زنگستان ناميده اند .

  در دوره صفويه ،بيشتر جهانگردان از قلع نام برده اند ،براى نمونه شاردن و تاورنيه نوشته اند :در ايران معدن قلع وجود ندارد .شواهد تاريخى ،فلزگرى و معدن شناسى در ايران نشان مى دهد که پس از اسلام ،هيچ معدن قلعى فعال نبوده است .

   

  1-10-6- سرب

  سرب از هزاره چهارم پيش از ميلاد مورد استفاده قرار گرفت .سرب به علت آسانى ذوب و جدا شدن از کانسنگ خود ،خيلى زود مورد شناسايى بشر قرار گرفت .

  در ايران ،سرب از اواخر هزاره سوم پيش از ميلاد ،شناخته شدو چون ذوب کربنات هاى آسان بود ،بهره بردارى از معادن کربناتى زودتر شروع گرديد.در معادن قديمى ديده مى شود در محلى که سولفيد و کربنات هر دو وجود داشته اند،تنها از کانسنگ هاى کربناتى بهره بردارى کرده اند.

  دردوره پيش از اسلام ،سرب به عنوان ملات در کارهاى ساختمانى ،سد سازى و پل سارى و نيز ساختن برخى ظروف استفاده مى شد.به نظر گيرشمن در دوره سلوکيان ،استخراج آهن ،مس و سرب تحت مراقبت صاحب منصبان شاهى بود،افزون گرديد و صادر مى شد،در اين زمان همه معان و استخراج هاتحت انحصار بوده و ملک شاه به شمار مى رفت .

  همچنين ،کانسنگ  هاى سولفيدى سرب ،به عنوان سنگ سورمه در ايران باستان و پس از اسلام به کار مى رفت .وجود نام هاى جغرافيايى مانند کوه سورمه ،خانه سورمه ،دره سورمه د راين راستا تعريف مى شوند.شايان توجه است که در اين نواحى ،داراى کانسارهاى سرب و روى مى باشند .

  در دوره پس از اسلام ،بهره بردارى معادن سرب بيشتر براى به دست آوردن نقره آنها بوده و در برخى کتاب ها ،اين معادن را معادن نقره ناميده اند.ميزان استخراج به نسبت زياد بوده و همان گونه که بيرونى نوشته است بخشى از سرب ايران به خارج صادر مى شد.

   

  1-10-7-جيوه

  تصور مى شود در ايران ،جيوه از دوره هخامنشى شناخته شده باشد. در زبان پهلوى ،به آن زيوندک مى گفتندو در دوره هاى پس از اسلام ،به نام هاى جيوه ،زيوه و زراق نيز ناميده مى شد.نمايندگان چينى که بين سال هاى 455و531 ميلادى به دربار ايران رفت و آمد داشته اند ،از جيوه به عنوان يکى از محصولات ايرانى نام برده اند .قديمى ترين اشاره  درباره معادن جيوه ايران ،در کتاب پلينى آمده است .

  نامبرده از قول گويا نقل مى کند که در کرمان معادن مينيو(به لاتين يعنى شنگرفو سرنج)وجوددارد،ولى در اکتشافات جديد،تابه حال در منطقه کرمان کانسار جيوه يافت نشده است .در کتاب هاى تاريخى متعلق به دوره هاى پس از اسلام ،از معادن جيوه در مناطق زير ياد شده است :

  -شهر باستانى شيز(نزديک زرشوران کنونى)

  - ناحيه پارس (فارس) در نزديکى دارابجردو استخر.

  - ناحيه فرغانه

  -ناحيه نطنز

  در مناطق ياد شده ،به جز پيرامون شهر قديمى شيز (ناحيه اى از تکاب)،در پى جويى هاى و اکتشافات جديد تا کنون گزارشى از جيوه به دست نيامده است .

   


 • بيولوژي و تأثيرات زيست محيطي نقره
   

  نقره را با درجه خلوص هاي گوناگوني بكار مي برند. بازار نقره معمولا با درجه خلوص هاي نسبتا بالايي تغذيه مي شود براي بيشتر استفاده هاي صنعتي، نقره با درجه خلوص 7/999 (براي آلياژ سازي) يا 9/999 ( براي آبكاري و كنتاكت هاي الكتريكي) مورد نياز است.

  بيشتر نقره به شكل شمش عرضه مي شود. براي كيفيت هاي خوب اشياء از شمش هاي معمولا 31 كيلوگرمي استفاده مي شود. ولي سرمايه گذاران كوچك شمش هاي يك كيلوگرمي را ترجيح مي دهند، هر چند كه بعلت نياز متفاوت بازار، شمش ها را با وزن هاي متفاوت عرضه مي كنند (شمش قالبي 5 كيلوگرمي، 500 و 250 گرمي، ورقه هاي پرس شده با اوزان 100، 50 و 20 گرمي، ورقه هاي مارك دار 1 اونسي يا سكه هاي تزييني نقره(.

  گاهي اوقات، صنعتگران و مصرف كنندگان صنعت ترجيح مي دهند كه از گرانول استفاده كنند كه در كيسه هاي 20 كيلوگرمي عرضه مي شود. وزن خالص شمش ها بر حسب كيلوگرم يا اونس تروا ( 1 اونس تروا = 103486 / 31 گرم ) و درجه خلوص آنها نوشته مي شود.

  براي تعيين دقيق ميزان نقره، بايد روش نمونه برداري صحيح باشد. بوسيله حفرات يا سوراخ هاي ضربدري يا قطري كه در شمش حفر مي شود، يا با ايجاد كنده كاري فلز بوسيله اره در كل مقطع شمش به اين امر دست مي يابيم. براي محصولات نيمه نهايي، از روش هاي مشابهي استفاده مي شود. اگر امكان داشته باشد، مواد ناهمگن را ذوب كرده، به شكل قالب درآورده و آنگاه نمونه برداري مي كنند.

  ممكن است كه ماليات زائد نقره دار حاوي رسوبات و نهشته هايي باشند كه بر روي ديواره ظروف از قبل مانده است و مي توان آنها را با پالايش يا حل كرن زدود يا اينكه نمونه برداري را مي توان پس از هم زدن انجام داد.

  محصولات عرضه شده به شكل پودر يا كلوخه اي كه نمي توان آنها را ذوب كرد، (مانند ريم فلزات) آسيا مي كنند و سپس غربال مي كنند. بخش ريزدانه و درشت دانه را جداگانه آناليز مي كنند. اگر بخش درشت دانه فلزي داشته باشيم، ميتوان آنرا ذوب كرد.

  روش هاي خاصي براي نمونه برداري مقادير زيادي از كانسنگ ابداع شده است، كه فرآيند هاي فوق را پس از آن انجام مي دهند.


 • تأثيرات زيست محيطي تیتانیوم
  تصور می شود كه نمك های تیتانیوم اغلب نسبتاً بی ضرر هستند. اما مواد مركب كلرین تیتانیوم مانند TiCl4و TiCl3 بایدخورنده باشند. تیتانیوم تمایل به تجمع بیولوژیكی در بافت هایی دارد كه حاوی سیلیسهستند كه نباید در اعمال بیولوژیكی انسان نشان داده شود.

  درصد مواد رادیواكتیو در كانه های تیتانیم دار كه می‌تواند طی فرآوری متمركز شده و سرطان‌زا باشند، مسئلة مهم زیست محیطی تیتانیوم است.

   درصد مجاز مواد رادیواكتیو كانی‌هایتیتانیوم توسط دولت‌های محلی و ایالتی قانون‌گذاری می‌شود. دربارة تولید دی‌اكسیدتیتانیوم، دفع مواد زائد به ویژه سولفات‌های آهنی و اسید زائد در فرایند سولفاته از دیگر مسائل زیست محیطی تولید تیتانیوم است.

   


 • تاريخچه استحصال طلا
  بر اساس توصيف هندلي(1990)، طلا در آغاز به مقدار فراوان، توسط معدنكاريهاي فراعنه در بيش از 5000 سال قبل، از نهشته هاي آبرفتي در طول رودخانه نيل بدست مي آمده است. طولي نكشيد كه جستجو براي طلا به قيمت خوب در حبشه و ساحل شرقي آفريقا گسترش يافت. كل خاور ميانه منطقه اي بسيار مستعد براي معدنكاري و احداث معادن طلا در 2 تا 3 هزار سال قبل از ميلاد مسيح بود. پروسه هاي كشف و توليد طلا در طي دوره آهن و امپراتوري روم، گسترش يافت. 


  كشورهاي اسپانيا و روسيه عمده ترين معدنكاران طلا را در اين زمان داشته اند. كه به دنبال آن و در درجات بعدي، كشورهاي چين و آفريقا قرار مي گرفته اند. مهمترين تنزل و سقوط توليد طلا در دوره سياه (Dark Ages)، بوقوع پيوسته، و در دوره مياني ( Middle Aages)، بازيافت طلا بسيار پراكنده بوده است. طلاي اسپانيايي، كه از غارت و چپاول جنوب آمريكا در قرن شانزدهم و نيز استخراج متعاقب آن در كلمبيا به عنوان بزرگترين همكار بدست آمد.

   منشا جديد مهمتري را جهت دست يافتن به ذخيره طلا نمايان ساخت.  در حدود 117000 تن شمش از نهشته هاي طلا تا 1990 بدست آمده كه از اين مقدار در حدود 16000 تن تا قبل از سال 1700 توليد شده است.بررسي روند نرخ توليد طلاي جهان نشانگر اين است كه از كل 3000 تن طلا كه از سال 1700 تا 1850 معدنكاري مي شده، برزيل و روسيه مهمترين توليد كنندگان طلا مي باشند.

   توسعه و توليد ناگهاني، از اواسط قرن نوزدهم، در نتيجه كشفيات بي سابقه اي به لحاظ اندازه و گسترش جغرافيايي به شرح زير بوقوع پيوست: _ حوزه هاي طلا در كاليفرنيا در سال 1848 _ ويكتوريا و ولز جنوبي جديد "New South Weles " در سال 52-1851 _Wtwatersrand در سال 1886 _Cripple Creek در سال 1891 _Golden Mile در Kalgoorlie در سال 1893 _klondikeدر سال 1896 در يك فاصله كوتاه زماني 50 ساله پايان قرن، طلاي بيشتري نسبت به آنچه 5000 سال قبل حاصل شده بود، استحصال گرديد.


 • تاریخچه تیتانیوم
  تیتانیوم (از كلمه لاتین Titans كه پسراول پادشاه Gaia بود،گرفته شده است) كه در انگلستان به وسیلهWilliam GregOr در سال 1791 كشف شد و او این عنصر را به عنوان یكعنصر جدید در ایلمنیت شناسایی نمود. این عنصر چندین سال بعد توسط شیمیست آلمانی Martin Heinrich KlaprOth درذخایر روتیل مجدداً كشف شد.

   تیتانیوم فلزی خالص (9/99%)اولین بار در سال 1910 توسط Matthew A.Hunter به وسیله حرارت TiCl4 با سدیمدر یك بمب فلزی در 800-700 درجه سانتی گراد تهیه شد. این یك پردازش گسترده وپیچیده است اما در فرآیند جدیدتر، روش FFC_Cambridgeممكناست جایگزین فرآیند قدیمی شود. 

  در موارد استفاده پودر اكسید تیتانیوم (فرم پالایشیافته روتیل)، محصول نهایی در آبراهه پیوسته ای از مذاب مناسب تیتانیوم برایاستفاده سریع در تولید آلیاژهای اقتصادی است. فلز تیتانیوم تا سال 1946 در خارج ازآزمایشگاه استفاده نمی شد تا این که William Justin krOll بررسی نمود كه تیتانیوم می تواند از نظر اقتصادی بوسیله احیای TiCl4 (تتراكلرین تیتانیوم) با منیزیمبوجود آید كه این روش هنوز هم كاربرد دارد.


 • تاریخچه زیورآلات در ایران
  کشور ایران از لحاظ جغرافیایی بر روی کمربند معدنی جهان قرار دارد و از ذخائر عظیم فلزات و کانی های با ارزش برخوردار است. همین موضوع ار نظر تاریخی موجبات گسترش دانش و صنعت فلز کاری از ایران به سایر مناطق جهان را فراهم ساخته، به طوری که ساکنین مصر، بابل، هند و جیحون با تمام پیشرفت هایی که در عصر خود داشتند نتوانستند در این زمینه بر ایرانیان پیشی بگیرند. صنعت طلا و جواهر و ساخت و تولید زیور آلات و مصنوعات فلزات قیمتی ایران در این رابطه سرآمد کشورهای جهان است.

  آثار هنری بسیار ارزشمند و گرانبهائی که امروزه موزه های معتبر داخلی و خارجی و مجموعه های خصوصی کلکسیونر های معروف دنیا را در سراسر جهان زینت بخشیده است، بیان گر این حقیقت می باشد که طلاسازان و جواهرسازان ایرانی در ادوار مختلف تاریخی چه پیش از اسلام و چه بعد از آن در ساختن اشیاء تزئینی و زیور آلات گرانبها، از مهارت خارق العاده ای برخوردار بوده اند و امروزه هر بیننده ای که آنها را در موزه های معروف بین المللی مشاهده می نماید، خلاقیت و توانمندی حیرت برانگیز سازندگان ایرانی این اشیاء را تحسین می کند. مجسمه مشهور بز بال دار، جام طلای افسانه زندگی، جام طلای مارلیک و ده ها اثر تاریخی دیگر اصیل ترین اسناد تاریخ فرهنگی و هنری صنعت گران ایرانی در گذرگاه زمان و کارنامه درخشان پیشینیان ما به شمار می روند.

  جام مارلیک
  جام طلای مارلیک

  فرهنگ و تمدن ماد را می توان پیشگام سبک های هنری دانست، با تشکیل امپراطوری عظیم هخامنشی، روند نزدیکی فرهنگ ها و تمدن های شرق باستان به نقطه عطف خود رسید. هنر فلزکاری ماد و هخامنشی، به دلیل پیوستگی فرهنگی، به صورت دقیق قابل تفکیک نیست. شکوفایی و توسعه اقتصادی، سیاسی به خصوص در دوران هخامنشی، به خلق آثار بسیار با ارزش هنری در تمامی زمینه ها به خصوص در فلزکاری انجامید که نمونه های شاخص آن، از تخت جمشید، پاسارگاد، شوش و همدان، به دست آمده است.

  دستبند طلای هخامنشی
  دستبند طلای هخامنشی

  همچنین باید اشاره کرد که در دوره هخامنشیان برای اولین بار در جهان سکه طلا توسط داریوش کبیر در ایران ضرب گردید که به آن داریک گفته می شود. تا آن دوره در دنیای آن روز هنوز سکه های طلا ضرب نشده بود. سکه های رایج از مس، مفرغ و نقره بود و پس از داریوش در کشورهای دیگر هم سکه ی طلا ضرب شده است.

  سکه هخامنشی داریک
  سکه هخامنشی داریک

  در عصر ساسانیان نیز مصرف طلا در ایران فراوان بود. براساس نوشته های مورخین سرشناسی نظیر ویل دورانت، گیرشمن، شاردن و دیگران، در ادوار مختلف تاریخی فعالیت های تولیدی وبازرگانی مصنوعات طلا و جواهر و سنگ ها و مواد طبیعی قیمتی رونق فراوانی داشته است و طبقه اشراف و ثروت مندان جامعه عموما از وسایل و اشیاء زینتی گرانبهائی که از طلا وجواهرات ساخته شده بود استفاده می کردند. از شکوه و عظمت دست ساخته های هنری ایرانیان در روزگاران هخامنشی و ساسانی هرچه گفته شود کم است. پادشاهان این سلسله نظیر هرمز اول، خسرو دوم چنان به ساخت زیور آلات اشرافی و به ویژه تاج و تخت پادشاهی توجه داشتند که حیرت مورخین را برانگیخته است. تئوفیلاکتوس مورخ بیزانسی و ثعالبی مورخ عرب در وصف تاج و تخت پادشاهان مذکور مطالبی نگاشته اند و اعتراف کرده اند که طلا و جواهر سازان ایرانی در عصر خود همواره شهره آفاق بوده اند.

  گوشواره دوره ساسانی
  گوشواره دوره ساسانی

  با گام نهادن به قرن بیستم صنعت طلا جواهر سازی ایران وارد عصر جدیدی شد. زیرا به تدریج لباس های ایرانیان از حالت سنتی گذشته خارج گردید و در اثر افزایش رفت و آمد های مردم ایران به ویژه با اروپائیان تاحدود زیادی صنعت طلا وجواهر سازی هم تحت تأثیر قرار گرفت و سبک های جدیدی در تولید مصنوعات مردم پسند به کار گرفته شد از جمله جورجیایی، ویکتوریایی و ادواردی. البته در تاریخ ایران پس از استقرار سلسله پهلوی نیز تزئینات شاهی نظیر تاج جدید، چوگان جدید، جامه های جدید و غیره ساخته شد که هم اکنون در موزه جواهرات بانک مرکزی نگهداری می شود.

  تاج کیانی قاجاریه تاج پهلوی
  تاج کیانی (قاجاریه) تاج پهلوی

  به هر صورت تاریخ طلا و جواهرات ایران سرشار از غرور و افتخارات فراوان برای سازندگان و هنرمندان این صنف و صنعت است و نشان می دهد که همواره در طول تاریخ این کشور طلا و جواهر سازان هنرمند ایرانی باخلق آفرینش های بی نظیر و بی همتا، توانسته اند توجه جهانیان را به خود جلب کنند.

  به امید آنکه صنعت جواهرسازی ایران همیشه بتواند در سطح بین المللی مطرح باشد و کارنامه این صنعت و هنر اصیل ایرانی در خشان تر از گذشته باقی بماند.


 • تاریخچه نقره
   

  در كتاب Genesis به فلز نقره اشاره شده است و در تپه هاي سرباره در آسياي صغير و جزاير درياي اژه يافت شده است كه نقره از سرب جدا شده و به هزاره چهارم قبل از ميلاد اشاره مي كند. نقره با قدمت هزاران ساله به صورت وسايل تزئيني و ظروف آشپزخانه، اهداف تجاري(صنعتي) و در سيستم هاي پولي استفاده مي شود. فلز نقره به عنوان دومين فلز قيمتي بعد از طلا از گذشته دورمدنظر بوده است.

  وابستگي به اقمار باعث شده است كه فلز نقره توسط كيمياگران به نام Luna شناخته شود. سيمبل كيمياگري براي نقره يك نيمه ماه است كه بخش نيمه هلالي ماه به سمت چپ است. اگرچه دو عنصر نقره و جيوه از نظر شيميايي بهم ارتباطي ندارند وليکن برخي تصور مي کنند كه فلز جيوه نوعي نقره است.

  نقره آبي(Watery) به نام Hydrargyrum ناميده مي شود و واژه Quick Silver (جيوه) اين مطلب را اثبات مي نمايد. در نسب شناسي، رنگ سفيد اشاره به نقره خام مي کند و جيوه ظاهري شبيه نقره دارد. اروپائي ها مقادير عظيم نقره را درZacatacas‌، مكزيك و Potosi يافتند كه با يك دوره تورم در اروپا آغاز شده است. Rio de la plata‌ بعد از کشف نقره (كه در اسپانيايي Plata مي گويند)، به نام Argentina ناميده شد.


 • تاریخچه هنر فلزکاری در ایران
  محوطه باستانی ارجان در کنار رودخانه مارون در ۱۲ کیلومتری شرق شهرستان بهبهان قرار دارد. در پاییز سال ۱۳۶۱ هنگام عملیات خاک‌برداری جهت بر پایی سدی بر روی رودخانه مارون، به‌طور تصادفی به آرامگاهی با دیوارهای سنگی در دل توده‌ای از خشت برخورد شد. بلافاصله بعد از آگاهی کارشناسان دفتر آثار تاریخی سابق به منطقه اعزام و اشیاء درون آرامگاه را به تهران منتقل و سپس کارشناسان مرکز باستان‌شناسی به کاوش در منطقه پرداختند. این آرامگاه به استناد نوشته میخی ایلامی که بر روی حلقه طلایی دیده می‌شود، مربوط به کیدین هوتران پسر کورلوش است.

  - حلقه زرین (حلقه قدرت) :

  این حلقه دارای دسته‌استوآن‌های هلالی توخالی است که دو انتهای آن به دو صفحه بیضی شکل ختم می‌گردد. در قسمت داخلی این صفحه‌ها به طور قرینه نقش دو شیر بالدار که در دو طرف درخت مقدس ایستاده‌اند و دور آن‌را با نقش گیس بافت تزیین کرده‌اند قرار دارد، در زیر پای شیرها نیز سه ردیف نقش به صورت طاق هلالی شکل کنده شده‌است. بر روی دسته، شیارهایی است که انتهای آن به یک گل دوازده پر در قسمت بیرونی دو صفحه ختم می‌شود. این حلقه دارای نوشته‌ای با خط میخی ایلامی در قسمت جای دسته‌است که ترجمه آن (کیدین هوتران پسر کورلوش) است.

  - کلورز گیلان:

  کلورز یکی از دهکده‌های رودبار گیلان در ساحل غرب سفیدرود، یک کیلومتری از جاده ‌اصلی رشت به قزوین، ۵۶ کیلومتری رشت و ۸۵ کیلومتری دریای خزر واقع شده، این دهکده حدود ۳۶۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد و دارای آب و هوای فرح بخش است. قدیمی‌ترین استقرار در کلورز متعلق به بیشتر از هزار سال قبل از میلاد است و متعلق به همان مردمی است که اشیاء با ارزشی از فرهنگشان به جا گذاشته‌اند. هیأت کاوش کلورز اشیاء زیادی همچنین قبور متعلق به مردم هزاره اول ق.م کشف کرد.

  در فصل‌های مختلف کاوش چهار نوع قبر در این مکان پیدا شد:

  ۱) قبور ساده :

  همه این قبور تخم مرغی شکل و با خاک سخت ساخته شده‌بودند. اسکلت‌ها شمالی جنوبی همراه با تعداد زیادی اشیاء شامل سفالهای قرمز و سیاه، برنز، دستبند، چاقو و مهره‌هایی از عقیق و لاجورد قرار گرفته‌بودند.

  ۲)قبوری ساخته شده با دیوارهای سنگی منظم:

  همه‌ی این قبور چهار گوش بودند، اسکلت‌ها بیشتر در گوشه جنوب شرق قبر قرار گرفته‌بود و اشیاء شامل: گردنبند، خنجر، دستبند و مقداری قطعات سفال، اطراف قبر با چند ردیف سنگ پوشیده شده و هر دو این قبور (۱و۲) در عمقی بین ۵/۰ تا ۴ متر قرار داشتند.

  ۳) قبور با دیوار سنگی نامنظم:

  این قبور بیشتر چهارگوش با گوشه‌های کمی‌گرد یا به‌طور کامل گرد و یا بیضی شکل بودند. اسکلت‌ها در طرف راست قبر و گاهی بر روی یک سکوی کوچک قرار گرفته بودند. عمق این قبور بین ۲۰/۱ تا ۲ متر بوده و همگی با سنگ‌های رودخانه پوشیده شده‌بودند. این قبور جدیدتر از دو نوع قبر ذکر شده هستند. بیشتر اشیاء با ارزش کلورز از این نوع قبرها پیدا شده‌است. اندازه قبور متفاوت و بر طبق اندازه اسکلت بزرگ وکوچک می‌شدند. بزرگ‌ترین آن‌ها حدود ۵۰/۴ تا ۵ متر بودند.


 • تاریخچه و محل پیدایش طلا
  طلا از گذشته‌های بسیار دور، به ‌دلیل جلای زیبا، مقاومت بالا در مقابل اكسیداسیون و دیگر عوامل شیمیایی، شكل‌پذیری خوب و كمیابی، در طول تاریخ مورد توجه بشر بوده و دارای اهمیت ویژه‌ای می‌باشد.
  طلا به عنوان مهمترین استاندارد پولی جهان مطرح بوده و بیشترین مورد مصرف آن در ساخت سكه و شمش طلا به عنوان ذخایر پولی بین‌المللی است. 
  این فلز به علت زیبایی و مقاومت، به صورت زیورآلات و كارهای هنری نیز استفاده می‌شود. 
  این فلز همچنین درساخت لوازم الكترونیكی دقیق مورد استفاده است به‌طوریكه در آینده رده اول مصرف طلا را به خود اختصاص خواهد داد. 
   فلز طلا به عنوان یك سرمایه ملی و پشتوانه اقتصادی كشور مطرح می‌باشد، بنابراین اطلاع رسانی در مورد آمار قیمت، تولید، ذخیره و ...این فلز گران‌بها در ایران در مقایسه با دیگر كشورها برای برنامه‌ریزی بهتر در جهت استخراج و استفاده از آن مفید و حتی ضروری می‌باشد.
  طلا از اسمگوتیك Gult گرفته‌ شده‌است. 
  این فلز از قدیمی‌ترین فلزات شناخته ‌شده است كه مورد استفاده قرارگرفته است، زیرا به سادگی شكل‌پذیر می‌باشد. هندی‌ها اولین بار در كتاب مقدسشان (4000 سال قبل از میلاد مسیح) به طلا اشاره كرده‌اند.
   
  قدیمی‌ترین معدن طلا (4000 سال قبل از میلاد مسیح) در بین‌النهرین، در خاورمیانه و مربوط به سومریان بوده‌است.
  یافته‌ها نشان می‌دهد بین سال‌های 2654 تا 2685 قبل از میلاد در آبیدوس (Abydos) و نگده (Nagada) مصر،زرگری مرسوم بوده‌است. 
  این زمان به پیش از تاریخ استفاده از نقره برمی‌گردد. 
  در این زمان استفاده از طلا در جواهرسازی و تزئینات، بجز برای فرعونیان،خانواده آن‌ها، كاهنین و مقامات بلند پایه ممنوع بود. 
  براساس اطلاعات محلی در مصر، طلا برای اولین بار در نیل آبی و معادن خاص گزارش شده كه به سال 2200 قبل از میلاد برمی‌گردد (O.Medenbach,H.Wilk1986).
  گنجینه‌های فوق‌العاده یافت شده در مقبره فرعون توتانخامون (TutanKhamun) كه در سال1350 قبل از میلاد مسیح دفن شده، شاهدی بر استانداردهای بالای زرگری در مصر است.
   
  تابوت او شامل 110 كیلوگرم طلای ناب است كه چهره وی برروی آن با دست كنده‌كاری و تزئین شده است.
  صدها سال بعد در تمدن اینكاها (Incas)، طلا ارتباط تنگاتنگی با پرستش خدا داشت؛ چنانكه معبدی برای خورشید، بنام كوری‌كانچا (Coricancha) در كوزكو (Cuzco) بنانهاده شد كه پایتخت اینكاها در قرن14 شد.
  سقف كاه‌گلی آن دارای رشته‌هایی از طلا و روی آن سرشار از تزئینات و سریر زرین بود (O.Medenbach,H.Wilk1986). دریونان باستان سكه‌های طلا در سده‌های هفتم و هشتم پیش از میلاد رایج بوده است و در ارمنستان استفاده از سكه‌های طلا در سده اول پیش از میلاد شروع شد.
 • تاریخچه پلاتین
  پلاتین با منشأ طبیعی از مدت زمان طولانی شناخته شده اند و آلیاژهای پلاتین نیز در از همان دوران ساخته شده اند. اگر چه این فلز توسط هندیها قبل از Columbian مصرف می شد اما اولین اروپایان ظهور پلاتینیوم رابه سال 1557 براساس نوشته های Julius Caesar Scaliger انسان شناس ایتالیایی در سال 1558-1484 نسبت داده اند كه در معادن امریكای مركزی بین پاناما و مكزیك یافته بود. اسپانیایی ها زمانی كه این فلز در كلمبیا كشف كردند، نام این فلز راPlatina یا نقره كوچك نامیدند. اسپانیایی ها توجه نمودند كه پلاتین یك ناخالصی ناخواسته در نقره ایجاد می كند وزمانی كه نقره استخراج می شود، پلاتین اغلب دور ریخته می شود.

  پلاتین توسط یك اختر شناس به نام Antonia de Ulloa و Dan Jorge JuanySantacilia (1773-1713) كشف شد. Ulloa، Platina Del pinto را مشاهده نمود كه به صورت یك ناخالصی است كه باطلا در نیوگراند (كلمبیا) یافت می شود.

  اگر چه پلاتین در انگلستان كاربرد پیدا كرد و حتی در جامعه سلطنتی نیز رسوخ كرد، اما از انتشار آن جلوگیری شد و تا سال 1748 به صورتیك فلز ناشناخته بود.

  حالا تصور می شود که پلاتینیوم قیمتی تر از طلاست. قیمت پلاتینیوم بسته به سطح دسترسی به آن تغییر می كند اما به طور عادی تا 8 برابر مثل طلا افزایش قیمت می یابد. این فلز در تشخیص الكترود ئیدروژن استاندارد استفاده می شود.


 • ترازوهای دقیق!
  در خرید و فروش طلا، تعیین وزن آن و سپس تعیین قیمت و تقریباً همه چیز را ترازوهای خاص و دقیق تعیین می‌کند. به نظر می‌رسد به‌صورت کلی هر ترازویی نیز ممکن است دچار خرابی یا عدم دقت شود. در این صورت میزان گرم و در نتیجه قیمت طلای خریداری شده کم یا زیاد خواهد شد. بنابراین نظارت بر میزان دقت ترازوهای طلافروشان امری بسیار ضروری است.


   به نظر کوروش گوهربین چون ترازوهای طلافروشی‌ها دیجیتالی بوده و از طریق مؤسسه استاندارد کنترل شده است، امکان خطا در آنها وجود ندارد. با این حال سالی یک‌بار نیز ترازوها توسط اتحادیه طلا و جواهر بازبینی و کنترل می‌شود. طلافروشان این امر را به این صورت بیان کردند که ترازوها را ما خودمان هر روز تنظیم می‌کنیم، از اتحادیه سالی یک‌بار و از مؤسسه استاندارد نیز ۶ ماه یک‌بار جهت تنظیم دقت ترازو مراجعه می‌کنند.

  یکی از طلافروشان نیز گفت: دقت ترازوها فقط توسط مؤسسه استاندارد که با اتحادیه در تماس است، ۲ بار در سال مورد بررسی قرار می‌گیرد. افراد دیگر نیز تقریباً نظرات مشابهی داشتند با این تفاوت که زمان‌های متفاوتی را جهت بازبینی و بررسی دقت ترازوها توسط مؤسسه استاندارد بیان کردند. 

  به هر صورت نکته مهم و قابل توجه این است که ترازوهای دیجیتالی ابزار دست طلافروشان بوده و بالا بودن میزان دقت آن بسیار مهم و ضروری است.


 • تعیین کیفیت و آنالیز نقره
  نقره را با درجه خلوص هاي گوناگوني بكار مي برند. بازار نقره معمولا با درجه خلوص هاي نسبتا بالايي تغذيه مي شود براي بيشتر استفاده هاي صنعتي، نقره با درجه خلوص 7/999 (براي آلياژ سازي) يا 9/999 ( براي آبكاري و كنتاكت هاي الكتريكي) مورد نياز است. 

  بيشتر نقره به شكل شمش عرضه مي شود. براي كيفيت هاي خوب اشياء از شمش هاي معمولا 31 كيلوگرمي استفاده مي شود. ولي سرمايه گذاران كوچك شمش هاي يك كيلوگرمي را ترجيح مي دهند، هر چند كه بعلت نياز متفاوت بازار، شمش ها را با وزن هاي متفاوت عرضه مي كنند (شمش قالبي 5 كيلوگرمي، 500 و 250 گرمي، ورقه هاي پرس شده با اوزان 100، 50 و 20 گرمي، ورقه هاي مارك دار 1 اونسي يا سكه هاي تزييني نقره).

  گاهي اوقات، صنعتگران و مصرف كنندگان صنعت ترجيح مي دهند كه از گرانول استفاده كنند كه در كيسه هاي 20 كيلوگرمي عرضه مي شود. وزن خالص شمش ها بر حسب كيلوگرم يا اونس تروا ( 1 اونس تروا = 103486 / 31 گرم ) و درجه خلوص آنها نوشته مي شود. 

  براي تعيين دقيق ميزان نقره، بايد روش نمونه برداري صحيح باشد. بوسيله حفرات يا سوراخ هاي ضربدري يا قطري كه در شمش حفر مي شود، يا با ايجاد كنده كاري فلز بوسيله اره در كل مقطع شمش به اين امر دست مي يابيم. براي محصولات نيمه نهايي، از روش هاي مشابهي استفاده مي شود. اگر امكان داشته باشد، مواد ناهمگن را ذوب كرده، به شكل قالب درآورده و آنگاه نمونه برداري مي كنند. ممكن است كه ماليات زائد نقره دار حاوي رسوبات و نهشته هايي باشند كه بر روي ديواره ظروف از قبل مانده است و مي توان آنها را با پالايش يا حل كرن زدود يا اينكه نمونه برداري را مي توان پس از هم زدن انجام داد. 

  محصولات عرضه شده به شكل پودر يا كلوخه اي كه نمي توان آنها را ذوب كرد، (مانند ريم فلزات) آسيا مي كنند و سپس غربال مي كنند. بخش ريزدانه و درشت دانه را جداگانه آناليز مي كنند. اگر بخش درشت دانه فلزي داشته باشيم، ميتوان آنرا ذوب كرد. 

  روش هاي خاصي براي نمونه برداري مقادير زيادي از كانسنگ ابداع شده است، كه فرآيند هاي فوق را پس از آن انجام مي دهند.
 • تفاوت پلاتين و طلای سفيد
  - پلاتين فلزی سنگين و بسيار مقاوم می بـاشد. 

  - پلاتين مـعمولاً با پـالاديـوم، روديـوم، ايـريـديوم، مس، روتيوم و تيتانيوم آميخته مي گردد.

  - درجه خلوص آن مانند نقره بر پايه 1000 قسمتي مي باشد:

  %95 پلاتين خالص = Plat 950

  %90 پلاتين خالص = Plat 900

  %85 پلاتين خالص = Plat 850

   

  -مقايسه پلاتين و طلای سفيد

  1) پلاتين سنگين تر از طلای سفيد مي باشد.

  2) پلاتين بطور طبيعی سفيد بوده و درخشندگي و لومينانس بيشتري از طـلاي سفيد دارد.

  3) از طلا كمياب تر بوده از اين رو گرانبها تر از طلا مي باشد.

  4) پلاتين مقاومت بيشتري نسبت به كدر شدگي دارا مي باشد.

   


 • تولید طلا از کلم
  یك دانشمند نیوزلندی از ابداع روشی برای استحصال طلا از گیاهانی مثل كلم خبر داد. كریس اندرسون پژوهشگر 26 ساله نیوزیلندی اعلام كرد اطمینان دارد كه شیوه ابداعی وی برای استخراج طلا با كشت گیاهانی همچون كلم روی پس مانده های سنگ معدن پس از استخراج فلز از آنها از لحاظ تجاری قابل اجرا است. 
  وی بر این باور است كه می توانید از یك هكتار كلم زیر كشت بیش از یك كیلوگرم طلا بدست می آورد .ولی می گوید در جریان آزمایشی در سال 1997 به طور تصادفی به این روش پی برد.ولی جزئیات آن را فاش نساخت.به گفته این دانشمند جوتن توانایی گیاهان در جذب برخی از فلزات از زیمن طی فرایندی مرسوم به فیتوماینینگ (گیاه معدنی) طی سالیان گذشته شناخته شده بود لیكن به نظر نمی رسید كه این فرآیند در مورد طلا هم كارآمد باشد اندرسون می گوید گیاهانی همچون كلم وگل  كلم شلغم برای این كار مناسبند.
  وی می افزاید این گیاهان روی پس مانده های سنگ معندنی در معادن قدیمی كاشته می شود.  و وقتی به نهایت رشد رسیدن یك ماده شیمیایی مخصوص به خاك اضافه می شود این ماده موجب می گردد كه تا مدت 10 روز املاح باقی مانده طلا در خاك به صورت قابل حل درآید.گیاهان مذبور فلز محلول را جذب ودر واقع می مكند وسپس می میرند در مرحله بعد گیاهان پژمرده ،خشك وسپس برای استحصال طلا سوزانده می شوند .
  این دانشمند اظهار می دارد در صدد است این شیوه را با استفاده بیشتر از گیاهان كلم برای استحصال فلزات با ارزشتر همچون پلاتین یا پلادیوم مورد آزمایش قرار دهد.
 • تولید طلا در جهان
  - مقدمه اي در مورد توليد طلا :


  بيش از 5000 سال از تاريخ اولين معدن طلا در روي سياره ما مي گذرد. در اين مدت بيش از 130000 تن طلا از معادن استخراج شده است.بخش اعظم اين مقدار طلا بعد از سال 1500 ميلادي توليد شده است و حدود نصف کل مقدار طلاي استخراج شده در چهل سال گذشته صورت پذيرفته است. اين آمار ساده شتاب جوامع امروزي را در اکتشاف،استخراج و فرآوري طلا نشان مي دهد.که ميزان سرانه طلا در سال 1800 ميلادي 3/4 گرم بوده است ولي در سال 1997 نزديک به 30 گرم مي باشد.

  در شکل روبرو ميزان توليد سالانه جهاني طلا بين سالهاي 1840 تا 2000 نشان داده شده است.اين ميزان در سال 1845 حدود 60 تن در سال بوده است.اولين افزايش چشمگير در توليد طلاي جهان مربوط به سال 1849 مي شود.در آن سال کشفکانسارهاي طلا در غرب ايالات متحده صورت گرفت.پس از اين افزايش چشمگير در توليد طلا يک روند عمومي کاهش توليد طلا بين سالهاي 1860 تا 1880 به چشم مي خورد.

  از سال 1880 تا 1910 افزايش توليد ادامه مي يابد،به طوري که توليد طلا در اين سال به حدود 700 تن در سال مي رسد.در اين افزايش پيوسته توليد طلا براي دو دهه،کشف تيپ هاي جديد کانسارهاي طلا و همچنين نياز روزافزون براي دستيابي به سرمايه لازم براي توسعه موثر بوده است.از سال 1910 تا کمي بعد از جنگ جهاني اول توليد طلا کاهش شديدي را نشان مي دهد.اين روند کاهش تا آغاز دهه سوم قرن بيستم ادامه مي يابد.دوره ديگر افزايش توليد طلا از حدود 1925 آغاز و به شروع جنگ حهاني دوم مي رسددر اين افزايش توليد هم عواملي نظير قيمت طلا و نياز به سرمايه براي رهايي از ركود اقتصادي موثربوده است .

   يك كاهش بسيار شديد در توليدطلا در خلال جنگ جهاني دوم رخ داده است و سپس دوره چهارم افزايش توليد طلا آغاز مي‌شود. در اين افزايش توليد نيز،نياز به سرمايه براي بازسازي جوامع بعد از جنگ و توسعه آنها نقش عمده اي ايفا كرده است. اين افزايش توليد براي بيشتر از دو دهه ادامه داشته به طوري كه توليد طلا از 750 تن به نزديك 1500 تن در سال رسيده است. كشف كانسارهاي طلاي تيپ كارلين مصادف با اين دوره از افزايش توليد طلا در جهان مي باشد.

   يك دوره كاهش در توليد طلا در جهان از 1975 شروع وتا سال 1985 ادامه مي يابد. جالب آنكه اين كاهش توليدمصادف با دوره اي است كه در آن شديد ترين افزايش در قيمت طلا رخ مي دهد . اين افزايش قيمت طلا كه موجب كاهش عيار اقتصاذي آن گرديد مدتي طول كشيد تا موجب افزايش مجدد توليد طلا شود ، زيرا خصلت كانسارهاي طلا طوري است كه دوره اكتشاف تا بهره برداري آنها طولاني مي باشد.

  قابل ذكر آنست كه درست در هنگامي كه قيمت طلا در سال 1981 شروع به كاهش گذاشت، توليد طلا دوران جديد افزايش خود را آغاز كرد . اين تاخير افزايش توليد نسبت به افزايش قيمت آن به اين واقعيت بر مي‌گردد كه قرار دادن يك معدن جديد در خط توليد مدت طولاني زمان مي‌برد . پيشرفت فن آوري استحصال طلا در دهه 1980 تاثير فراوان در افزايش توليد طلا داشت.

     به طور خلاصه اگرچه ذخاير طلا در سراسر جهان مورد اكتشاف ، استخراج و بهره برداري قرار گرفته و بسياري از كشورها در چرخه توليد آن سهيم مي‌باشند ولي توليد طلا در جهان بوسيله شش كشور آفريقاي جنوبي ، آمريكا ،استراليا ،چين ،كانادا و روسيه كه هر يك سهم قابل ملاحظه اي در توليد طلا دارند كنترل مي شود . البته چين با آنكه از نظر ذخاير شناخته شده طلا چندان برجسته و ممتاز نيست ولي در سالهاي اخير در رده كشورهاي توليد كننده خود را بمقام چهارم رسانده است . سهم آفريقاي جنوبي از كل ذخاير شناخته شده طلا در جهان كه حدود 42000 تن مي باشد،حدود18000 تن است كه بسيار برجسته و چشمگير مي‌باشد.

  - ارزيابي عوامل اقتصادي يك ذخيره طلا:

     ارزيابي اقتصادي يك ذخيره تابع عوامل چندي است كه مهمترين آنها عبارتند از :

  ماهيت فرايندهاي تصميم گيري ،نوع ملاكهاي اقتصادي و تكنيك بكار گرفته شده براي ارزيابي.

     فرايند تصميم گيري از هر نوعي كه باشدتا حدو د زيادي تحت تاثير اطلاعات حاصل از تجربيات قبلي بخصوص انواع اقتصادي آن خواهد بود .اين اطلاعات تجربي قبلي مي‌تواند ملاك تخمين مجهولات باشد . اين مجهولات عبارتند از :توزيع فضايي كل عيار و عيار قابل استحصال ، مقدار ذخيره كل و ذخيره قابل استحصال ، عمق ماده معدني و پيش‌بيني قيمت طلا در آينده ، مناسب ترين روش معدنكاري ، هزينه هاي سرمايه گذاري و هزينه عمليات ، حجم پول در گردش و مدت زمان چرخه آن ، ارزش خالص ماده معدني ،نرخ بازگشت سرمايه، سياست هاي دولتي نظير قوانين مالياتي و محيط زيست.


 • تولید ماده‌ای گران‌تر از طلا!
   

  دکتر حمزه شامانی نانو کرین تیوب (CNT) را از جمله مواد استراتژیک دانست و افزود: به دلیل آنکه سنتز (تولید) این ماده بسیار سخت و دشوار است، قیمت هر گرم آن در نوع تک لایه بیش از ۲۵۰ هزار تومان است.
  وی با بیان اینکه قیمت این محصول استراتژیک از طلا گران‌تر است، اظهار داشت: با اجرای پروژه‌ای در این زمینه موفق به تولید نانو کربن تیوب با خلوص بالا و در مقیاس صنعتی شدیم.

  شامانی با اشاره به کاربردهای این ماده، خاطر نشان کرد: نانو لوله‌های کربنی در بسیاری از صنایع چون در صنایع بتن، تولید میکروچیپ‌ها، IC‌ها، نانو حسگرهای بسیار دقیق، صنایع نفت، گاز و پتروشیمی و صنایع هوافضا کاربرد دارد.

  مجری طرح با بیان اینکه از این ماده محصولات متنوعی تولید شده است، خاطر نشان کرد: با استفاده از این نانو کربن تیوب موفق به تولید جاذبهای گازهای سمی شدیم.

  مدیر عامل شرکت دانش بنیان نانو فناوران فاتح کیمیا با اشاره به ویژگیهای این نانو جاذب‌ها، یادآور شد: نانو جاذبهای تولید شده دارای پایداری بالا و با قدرت بالا قادر به جذب گازهای سمی هستند.

  به گفته شامانی این نانو جاذب‌ها در صنایع بزرگی چون پتروشیمی کاربرد دارد.