A. راهنمای بخش ها
B. راهنمای سامانه ها
C. راهنمای ابزارها + ویژگی ها
01. جداول قیمت 02. پاپ اوور قیمت ها 03. نسخه ها و زبان ها 04. موتور جستجوی سایت 05. گفت و گوی گروهی کاربران 06. آرشیو قیمت ها 07. راهنمای اختصاصی صفحات 08. نسخه موبایل 09. سامانه سنگ ها 10. تقویم اقتصادی 11. منوها 12. منوی سوییچر سامانه ها 13. شاخص یاب 14. جعبه ابزار سایدبار 15. کوییک ویو 16. تیکر قیمت ها 17. پشتیبانی آنلاین 18. تماس با ما 19. ربات های پشتیبانی هوشمند 20. تازه ها + بروزرسانی ها 21. ابزار پلاس 22. گزارش خطا 23. سامانه تکنیکال 24. متاتریدر آنلاین 25. نمودار های خطی و حجمی 26. نمودار کندل استیک 27. گزارش عملکرد نمادها 28. محاسبه گر سود و زیان 29. محاسبه‎‌گر سطوح حمایت و مقاومت 30. محاسبه‎‌گر میانگین متحرک (Moving Average) 31. محاسبه‎‌گر پیوت های کلاسیک (Classic) 32. محاسبه‎‌گر فیبوناچی (Fibonacci) 33. محاسبه‎‌گر خطوط کاماریلا (Camarilla) 34. محاسبه‎‌گر پیوت های وودی (Woodie) 35. محاسبه‎‌گر پیوت های دی مارک (DM) 36. اندیکاتورها 37. محاسبه گر و نمودار RSI 38. محاسبه گر و نمودار Stochastic 39. محاسبه گر و نمودار MACD 40. جستجوگرها 41. محاسبه گرها 42. مبدل ها 43. پایش گرها 44. کیف های پول (والت ها) 45. مقایسه گر ارزهای دیجیتال 46. محاسبه گر سود ماینینگ 47. استخرهای استخراج ارز دیجیتال 48. محاسبه گر رمز نگاری 49. پراکنش جغرافیایی ارز ها 50. نماگرهای ارز دیجیتال 51. خوانش‌گر شبکه‌های اجتماعی 52. صفحات شبکه‌های اجتماعی 53. وب سرویس ها 54. تبلیغات و آگهی 55. ابزار بازنشر 56. ابزار وب مستر + ویجت ساز 57. دارک مد + نمایشگر تاریخ و زمان 58. نوار اعلانات 59. نقشه سایت
D. راهنمای پروفایل ها
E. مفاهیم و آموزش های پایه
F. آموزش مفاهیم و روش های تحلیلی
G. آموزش روش ها و مفاهیم معاملاتی
H. روش ها و مفاهیم پرداخت ارزی
I. بانک مقالات و مطالب تخصصی
J. واژه‌نامه اقتصادی فارسی
K. واژه‌نامه تخصصی بورس
L. واژه‌نامه تخصصی ارزهای دیجیتال

04. سکه و ارز

 • آیا نرخ دلار در ایران فرمول علمي دارد؟
   

  طبق «نظريه برابري قدرت خريد» شما بايد نرخ تورم هر سال را از سال ۱۳۵۷ در ايران به دست آوريد و آن ها را با هم جمع کنيد و در صورت کسر بگذاريد. سپس نرخ تورم هر سال آمريکا را از سال ۱۹۷۹ تاکنون به دست آوريد و با هم جمع کنيد و در مخرج کسر بگذاريد. در نهايت نرخ ۷۰ ريال دلار را در سال ۱۳۵۷ در آن ضرب کنيد.

   

  نه که فکر کنيد خداي نکرده قصد داريم جاي «جمشيد بسم ا...» را بگيريم، نه، فقط خواستيم تحقيقي کنيم ببينيم در اين آشفته بازار ارز و چهارپايه و رانت و داد و فرياد، بدون در نظر گرفتن حواشي ( که البته در ايران، گاه همين حواشي بسيار مهم تر از اصل است، به ويژه در عرصه اقتصادي) و با توجه به واقعيات موجود، نرخ واقعي دلار چند است؟ همين دلاري که با وجود نوسانات شديد در ساعت ۱۴:۳۵ روز (1391.8.22)و به قيمت حدود 3 هزار تومان خريد و فروش مي شود.

  براي محاسبه نرخ برابري ارزها روش هاي مختلفي وجود دارد، مبناي کالايي که بر اساس نرخ تورم کشورها محاسبه مي شود، قدرت برابري خريد که در اين روش ميزان پول به کار گرفته شده براي يک سبد ثابت کالايي در چند کشور مورد مقايسه قرار مي گيرد و نرخ تبديل محاسبه مي شود، روش ديگر بر مبناي تراز پرداخت ها است که ما به التفاوت ميزان ارز وارد و خارج شده به کشور را مبنا قرار مي دهند و با حجم نقدينگي مقايسه مي کنند.

  همه اين روش ها مبناي علمي دارند و قابل اثبات هستند ولي آنچه در بازار ارز شکل مي گيرد وراي اين ارقام است، بازار ارز در مبناي عرضه و تقاضا مانند هر کالاي ديگري به تعيين نرخ مي پردازد، اين نرخ البته قابل دستکاري هم است اگر در طرف عرضه يا تقاضا انحصارگري وجود داشته باشد.

  در اقتصاد ايران هم با توجه به سهم بالاي دولت از اقتصاد، طرف عرضه و تقاضا در عمل و انحصار دولت است، اگر تصور کنيم همه سهم صادرات غيرنفتي توسط بخش غيردولتي صورت مي گيرد در نقطه اوج خود در سال ۹۰ معادل ۳۰ ميليارد دلار بوده است. بر اين اساس صادرات نفتي معادل ۱۱۳ ميليارد دلار، نيز سهم بخش غيردولتي در طرف عرضه اين بازار زير ۲۰ درصد خواهد بود، آن هم عرضه اي که با ضوابط بانکي به طور کامل در اختيار بانک مرکزي است.

  بنابراين با هر روشي که بخواهيم محاسبه ارز را بر مبناي علمي انجام دهيم در نهايت آنچه قيمت ارز را تعيين مي کند توقع و توان بانک مرکزي ودولت است، رئيس کل بانک مرکزي چندي پيش در زماني که به نظر مي رسيد دلار سير نزولي پيدا کرده است در مصاحبه اي گفت: مگر ۵ سال پيش قيمت کالاها پايين آمد که انتظار دلار ۱۰۰۰ تومان را داشته باشيم، اين نوع نگرش تعيين قيمت بر مبناي تورم را نشان مي دهد، اگر بخواهيم بر اين اساس قيمت را محاسبه کنيم با در نظر گرفتن سال هاي پايه متفاوت، مي توانيم قيمت هاي متفاوتي براي دلار محاسبه کنيم.

  چند نظر

  در اين بين چند تن از مسئولان کشور درخصوص نرخ واقعي دلار در کشور اظهارنظرهايي کرده اند که نمي دانم تا چه حد با نظريات و روش هاي علم اقتصاد مطابقت دارد. از جمله در آخرين اظهار نظر يک کارشناس اقتصادي راهکار علاج بازار ارز را وارد کردن شوک به بازارهاي موازي دانست و گفت: در بدترين حالت و با همه فشارها، نرخ دلار نبايد بيش از ۱۷۰۰ تا ۱۸۰۰ تومان باشد. بيش از اين رقم، ديگر کارکرد اقتصاد نيست و مسائل ديگري پشت سر آن است.

  «کورش معدلت» کارشناس مسائل اقتصادي و از مديران نظام بانکي مي افزايد: فکر مي کنم با همه فشارهاي تحريم، اقتصاد ايران نرخ فعلي را بيرون نمي دهد و الان چند عامل، نرخ ارز ما را مديريت مي کند. اولين و مهم ترين آن، عامل رواني است که به حداکثر خود رسيده است، با کمترين اتفاقي نيز شاهد بيشترين واکنش در بازار هستيم.

  وي تاکيد مي کند: شخصاً اعتقادي به امنيتي کردن بازار ندارم اما شک هم ندارم که در کشور ما ريال هايي وجود دارد که به عمد براي خريد دلار، فارغ از بازدهي اقتصادي آن حرکت مي کنند، اتفاقاً موقعي آن را مي خرد که تا حدي در حال کاهش است. اقتصاد ايران اقتصادي توانمند در مقابل اقتصاد جهان نيست اما نرخ ارز ما هم اين نيست. در بدترين حالت و با وجود همه فشارها، نرخ دلار نبايد بيش از ۱۷۰۰ تا ۱۸۰۰ تومان باشد. بيش از اين رقم، ديگر کارکرد اقتصاد نيست و مسائل ديگري پشت سر آن است.

  «هادي حق شناس» عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس هفتم نيز با اعلام اين که، قيمت واقعي دلار زير ۳ هزار تومان است، مي گويد: تثبيت قيمت دلار در سال هاي ۸۴ تا ۹۰ و کاهش درآمدهاي ارزي، موجب افزايش قيمت دلار شد؛ در حالي که قيمت واقعي دلار پايين تر از ۳ هزار تومان است.

  وي با اشاره به قيمت ۹۰۰ توماني دلار در سال ۸۴ مي گويد: اگر مبناي محاسبه ما سال ۸۴ باشد با توجه به مابه التفاوت تورم کشور نسبت به تورم کشورهايي که با آن ها مبادله تجاري داريم، قيمت کنوني دلار بايد زير ۳ هزار تومان باشد. او تصريح مي کند: اگر به هر دليلي مشکلي در عرضه ارز بروز کند يا درآمدهاي ارزي کمتر از وضعيت فعلي شود يا دولت بخواهد در بازار ارز و تعيين قيمت بيش از گذشته دخالت کند، بايد انتظار داشت قيمت دلار بالاي ۳ هزار تومان شود، ولي اگر همين وضعيت ادامه يابد و شوک سياسي و شوک قيمت نفت وارد نشود، وضعيت کنوني مي تواند پايدار باشد.

  اظهار نظر نشود بهتر است

  براي آن که نظر مسئولان فعلي اقتصادي کشور را در خصوص نرخ دلار در بازار آزاد ونرخ رسمي آن بدانيم با نايب رئيس اول کميسيون اقتصادي مجلس صحبت مي کنم ولي وي اعتقادي به اعلام عدد ورقمي در قالب نرخ واقعي دلار ندارد و آن را عاملي براي نوسانات بازار مي داند. «روح ا... بيگي نيلانلو» در اين باره مي گويد: يکي از عوامل التهاب بازار ارز و دلار، همين مصاحبه هاي غيرکارشناسي و حتي کارشناسي آقايان است. زيرا دشمنان از اعداد و ارقام اعلام شده سوء استفاده مي کنند.

  وي مي پرسد: شايد با انجام يک کار کارشناسي به نرخي بسيار کمتر از نرخ امروز برسيم، شايد هم به نرخي بيشتر، اين چه فايده اي دارد جز تلاطم بيشتر بازار؟ درست است که شما به عنوان يک روزنامه نگار به وظيفه تان که تحقيق و کنجکاوي براي يافتن واقعيت است عمل مي کنيد و طرف مصاحبه نيز به رسالتش، ولي سوداگران از نتيجه آن سوء استفاده مي کنند.

  ولي آيا اين پاک کردن صورت مسئله نيست؟ آيا نبايد به جاي ترس از التهاب بيشتر بازار که خود نشان از بي تدبيري مسئولان و سود مديريت آن هاست، در پي پاسخي کارشناسي براي اين سوال ساده بود؟

  نايب رئيس اول کميسيون اقتصادي در پاسخ مي گويد: حق با شماست ولي افراد مرجع مناسبي وجود ندارد بايد يک مرجع معتبر و علمي داير شود و اين مرجع فقط بر اساس فرمول هاي اقتصادي و واقعيات موجود، نرخ واقعي ارز را اعلام کند که در حال حاضر چنين خلاء بزرگي وجود دارد.

  ۴ نرخ قابل محاسبه و جاري دلار

  اما بانک مرکزي هم چون گذشته اعداد و ارقام و تفسير خود را دارد. بر اين اساس مي توان به جدولي که از اعداد و ارقام ارائه شده توسط اين بانک و نيز صندوق بين المللي پول به دست آمده است اشاره کرد. جدولي که بر اساس آن برآورد نرخ دلار در بهار سال جاري ۲۸۸۴ تومان بوده است.

  در اين بين کمتر کسي است که بر اساس فرمول و نظريه در اين خصوص حرف زده باشد. «ميثم دهقان» کارشناس اقتصادي از معدود افرادي است که در مقاله اي در همين باره مي نويسد: «يکي از روش هاي محاسبه نرخ حقيقي ارز، تعديل نرخ ارز اسمي بر اساس مابه التفاوت تورم داخلي و خارجي است. در اين استدلال انتخاب سال مبنا اهميت راهبردي دارد. بهترين زمان براي تعيين سال مبنا، سالي است که عرضه و تقاضاي ارز بدون دخالت دلارهاي نفتي تعيين شده باشد. بنابراين با انتخاب سال ۱۳۴۰ و با فرض محاسبه مابه التفاوت تورم داخل ايران با آمريکا طي ۵۰ سال گذشته، نرخ حقيقي دلار در سال جاري حدود ۸۲۰ تومان برآورد مي شود. همواره وضعيت نرخ حقيقي ارز متأثر از مسائل مناقشه برانگيز طي ساليان اخير ميان برنامه ريزان و صاحب نظران اقتصادي بوده است.

  يکي از روش هاي محاسبه نرخ حقيقي ارز، تعديل نرخ ارز اسمي بر اساس مابه التفاوت تورم داخلي و خارجي است. در اين استدلال انتخاب سال مبنا اهميت راهبردي دارد و انتخاب سال هاي مبناي متفاوت نتايج بسيار متفاوتي را در پي دارد. به عنوان مثال سطح عمومي قيمت ها در ايران از سال ۱۳۴۰ تا ابتداي سال ۱۳۹۰ در يک دوره ۵۰ ساله، ۷۸۰ برابر شده است و سطح قيمت ها در آمريکا با ارز خارجي دلار، 42.7 برابر شده است. بنابراين سطح قيمت ها در ايران حدود 18 برابر آمريکا افزايش يافته است. چنان چه سال ۴۰ را، که در آن نرخ ارز اسمي معادل ۷۶ ريال بوده است، به عنوان سال مبنا انتخاب کنيم، يک محاسبه ساده نشان مي دهد ميزان نرخ ارز اسمي در سال ۹۰ که نرخ ارز حقيقي در اين سال را معادل سال مبنا قرار مي دهد، معادل ۸۱۹۰ ريال خواهد بود. به عبارت ديگر با لحاظ سال ۴۰ به عنوان سال مبنا، قيمت ۸۱۹۰ ريالي ارز در سال ۹۰، اثرات تورم در ۲ کشور را مي زدايد و نرخ حقيقي ارز را ثابت نگاه مي دارد.»

  وي معتقد است اگر بخواهيم به همين روش بر مبناي مابه التفاوت نرخ جهاني تورم با تورم داخلي، نرخ دلار را با پايه قرار دادن سال ۸۰ که ارز در کشور تک نرخي شده، نرخ برابري ريال و دلار را محاسبه کنيم، به قيمتي معادل ۲۸۸۴ تومان مي رسيم. از سوي ديگر اگر بخواهيم مبنا را بر اساس قدرت برابري خريد محاسبه کنيم، نرخ دلار در سال جاري ميلادي بر اساس محاسبه صندوق بين المللي پول معادل ۶۳۲ تومان خواهد بود.

  اين ارقام در حالي محاسبه مي شود که آن چه واقعاً در بازار قابل دسترسي است ارقام ديگري است، در ۳ ماه نخست سال جاري قيمت هر دلار به طور متوسط، به رقمي معادل ۱۷۵۹ تومان رسيد و نرخ رسمي بين بانکي معادل ۱۲۲۶ تومان بود.

  همان طور که اشاره شد اين تفاوت قيمت ها بر اساس مديريت ارزي بانک مرکزي و نحوه عرضه و مديريت تقاضاي ارز توسط دولت ايجاد مي شود. البته همه اين نرخ ها گوياي رانت بخش هايي است که مي توانند از اين نحوه مديريت دولت سود ببرند. فاصله بين ۲۸۸۴ تا ۱۷۵۴ تومان در واقع تلاش دولت براي حمايت از مصرف کنندگان ايراني ايجاد شده است و البته مابه التفاوت بين ۶۳۲ تومان تا ۱۲۲۶تومان رانت دولت، از محل انحصار درآمدهاي نفتي و مديريت بازار ارز است.

  مابه التفاوت بين ۱۲۲۶ تومان تا ۱۷۵۹ تومان هم رانتي است که دولت در اختيار واردکنندگان قرار مي دهد به عنوان حمايت از صادرات، ولي زيان آن در واقع از جيب مصرف کننده پرداخت مي شود. حال شما بايد تصميم بگيريد کدام نرخ را ترجيح مي دهيد هر چند آن چه بازار به شما ديکته مي کند با آن چه مي خواهيد حتماً يکي نخواهد بود.

  اعداد باور نکردني

  درباره عملکرد ميثم دهقاني براي تعيين نرخ واقعي دلار و نيز اعتبار اين روش با دکتر «مهدي تقوي» اقتصاد دان و مدرس دانشگاه علامه طباطبايي در اين خصوص گفت و گو مي کنم. وي با تأکيد بر اين که اغلب اظهارنظرها در اين باره کارشناسي نيست مي گويد:با استفاده از ۲ نظريه مي توان نرخ واقعي دلار را در حال حاضر به دست آورد. البته اين ۲ نظريه بر اساس علم اقتصاد و ۲ مولفه تورم و حجم نقدينگي که ۲ عامل اصلي تأثيرگذار در تعيين نرخ ارز در همه کشورهاست، انجام مي شود. بنابراين دور از انتظار نيست که عدد به دست آمده با آن چه مشاهده مي شود تفاوت زيادي داشته باشد که آن هم به خاطر حواشي بسيار زياد اقتصاد ايران است.

  وي درباره نظريه اول مي گويد: طبق «نظريه برابري قدرت خريد» شما بايد نرخ تورم هر سال را از سال ۱۳۵۷ در ايران به دست آوريد و آن ها را با هم جمع کنيد و در صورت کسر بگذاريد. سپس نرخ تورم هر سال آمريکا را از سال ۱۹۷۹ تاکنون به دست آوريد و با هم جمع کنيد و در مخرج کسر بگذاريد. در نهايت نرخ ۷۰ ريال دلار را در سال ۱۳۵۷ در آن ضرب کنيد.

  تقوي در بيان فرضيه دوم هم مي گويد: نظريه ديگر، «نظريه پولي» است که همانند نظريه قبلي است. فقط به جاي تورم بايد درصد افزايش نقدينگي يا حجم پول را در فرمول قرار دهيد. شما مي توانيد با انجام اين ۲ روش، نرخ واقعي دلار بدون دخالت هرگونه عامل خارجي نامعقول را به دست آوريد. مابه التفاوت اين رقم و نرخ فعلي چيزي نيست جز تأثير سياست هاي اشتباه دولت، تحريم ها، رانت خواري ها و خيلي پشت پرده هاي ديگر.

  از وي مي پرسم که خود وي به چه نتيجه اي رسيده است؟ تقوي مي گويد: تاکنون فرصت اين محاسبه را نداشته ام. اگر شما اين کار را انجام دهيد، اولين روزنامه اي هستيد که به روش علمي، پاسخ را يافته ايد.

  هندوانه اي که دکتر تقوي زير بغلم مي دهد کار خود را مي کند. کار بسيار زمان بر و دشواري است ولي ارزشش را دارد. براي يافتن نرخ هاي تورم و درصد افزايش نقدينگي ايران از سال ۱۳۵۷ تاکنون، مشکل چنداني وجود ندارد (هرچند در صحت و سقم آمار و ارقام ارائه شده طي اين سال ها ترديدهاي زيادي وجود دارد) ولي يافتن همين ارقام در آمريکا کمي دشوار مي شود.

  سرانجام موفق مي شوم ارقام مورد نياز را از پايگاه اينترنتي Worldwide Inflation Data که يک پايگاه آماري معتبر است بيابم. در نهايت پس از محاسبات لازم زيرنظر دکتر تقوي، اعدادي به دست مي آيد که تعجبم را بر مي انگيزد ولي دکتر تقوي تأکيد مي کند اين اعداد به لحاظ علمي درست است و اگر در يک اقتصاد سالم و بدون وجود تحريم به سر مي برديم، اکنون نرخ دلار همين قدر بود.

  وقتي که از روش برابري قدرت خريد استفاده مي کنم به عدد 323.07 ريال مي رسم و از روش نظريه پولي به رقم 569.03 ريال. واقعاً باور نکردني است. بر اساس اين ۲ نظريه و با توجه به ۲ عامل اصلي تعيين کننده نرخ ارز در همه کشورها يعني تورم و حجم نقدينگي، قيمت واقعي دلار در حال حاضر در کشور، بايد حداکثر حدود ۵۷ تومان (569.03ريال) باشد.

  دکتر تقوي ضمن تأييد اين ارقام مي گويد: اين ۲ عدد نشان مي دهد که افزايش نقدينگي در ايران نسبت به تورم در مقايسه با آمريکا بسيار بالاست. جالب آن که اين نظريات از توضيح علمي شرايط موجود در اقتصاد ايران ناتوان هستند. بنابراين اگر محققي در پي آن باشد که چه متغيرهايي در تعيين نرخ دلار در ايران تأثير کلان دارند، با توجه به اين تحقيق مي تواند بفهمد که تورم و نقدينگي تأثير چنداني نداشته اند و بايد به دنبال عوامل ديگري برود.

  عواملي که بومي، غيرعلمي، نامشهود و در برخي موارد غيرداخلي ولي به هر حال واقعي هستند.

   


 • ارز و کاربرد آن در بازار پول
  هنگامي که صادرات کالاها، صادرات خدمات و سرمايه‌گذاري خارجيان در داخل يک کشور بيشتر از واردات کالا، واردات خدمات و سرمايه‌گذاري در خارج از کشور باشد، کشور مربوطه با مازاد تراز ارزي مواجه خواهد شد.
  - بسياري از اقتصاددانان، مازاد تجارت خارجي را موتور رشد اقتصاد کشورها معرفي كرده‌اند، زيرا در صورت رونق تجارت خارجي و حصول مازاد تجاري، زمينه گسترش بازار داخلي، افزايش كارايي، ارتقاي سطح کيفيت کالاها و در نهايت رشد توليد فراهم مي‌شود
  - افراد و شرکت‌ها در سبد دارايي‌ها و بدهي‌هاي خود انواع ريسک‌ها از جمله ريسک نوسانات نرخ ارز را در نظر دارند و سعي مي‌کنند با کمترين ريسک، بيشترين سود را نصيب خود کنند
  - بازار ارز تنها بازاري در سطح جهان است که در آن شب و روز و تعطيلي معنا و مفهومي ندارد، زيرا به دليل جهاني بودن نرخ آن و وجود نوسانات نرخ ارز، در هر لحظه خريد و فروشي صورت مي‌گيرد

  مقدمه
   تقريباً همه نيازهاي انسان‌هاي اوليه در محيط خانوادگي ‌تأمين مي‌شد، اما با رشد جوامع و شروع زندگي اجتماعي، نياز به استفاده از توليدات ديگران احساس شد. به‌طوري‌که افراد، محصولات و توليدات خود را با محصولات و توليدات به‌دست آمده به وسيله ديگران معاوضه مي‌کردند. با اختراع پول، اين مبادلات سيري صعودي يافت و مراودات تجاري بين ملل نيز آسان‌تر شد، به‌طوري‌که امروزه کمترين کشوري را مي‌توان يافت که کليه نيازهاي خود را در داخل تأمين کند. زيرا به دليل تنوع منابع طبيعي يا پيشرفت فن‌آوري، کشورها از قابليت‌هاي گوناگوني براي توليد کالاها و ارايه خدمات برخوردار شدند. از اين‌رو رشد و توسعه فزاينده تجارت جهاني در چند دهه اخير سبب تغييرات گسترده‌اي در روابط تجاري بين ملل مختلف شده است، به‌نحوي‌که شيوه نوين خريد و فروش بين‌المللي جايگزين روش سنتي شده و استفاده از پول بيگانه (ارز) به جزئي لاينفک ازاين مبادلات تبديل شده است. به اين دليل کسب درآمدهاي ارزي از مهمترين برنامه‌هاي اقتصادي کشورها به‌شمار مي‌رود. از طرف ديگر واژه برنامه‌ريزي براي کسب درآمدهاي ارزي مستلزم درک اهميت ارز در اقتصاد ملي، نحوه تبديل پذيري پول‌هاي بيگانه به پول ملي و نقش بانک‌ها در بازار ارز با توجه به ريسک نوسانات نرخ ارز است.

  اهميت ارز در اقتصاد ملي
  امروزه کسب حداکثر وجوه ارزي ناشي از صادرات کالا و خدمات، از عمده‌ترين سياست‌هاي اقتصادي کشورها است. زيرا چنانچه کشوري با کمبود ذخاير ارزي مواجه شود، براي تأمين نيازهاي وارداتي خود، به ناچار مي‌بايد از مجامع، کشورها يا بانک‌هاي بيگانه وام بگيرد. اين حالت زماني اتفاق مي‌افتد که کشور با کسري تراز ارزي مواجه باشد.در جريان عکس، هنگامي که صادرات کالاها، صادرات خدمات و سرمايه‌گذاري خارجيان در داخل يک کشور بيشتر از واردات کالا، واردات خدمات و سرمايه‌گذاري در خارج از کشور باشد، کشور مربوطه با مازاد تراز ارزي مواجه خواهد شد. محاسبه مازاد يا کسري تراز از جدول تراز پرداخت‌هاي کشور به‌دست مي‌آيد، اين جدول نشان‌دهنده ارزش سالانه کليه مبادلات اقتصادي ساکنان يک کشور با بقيه جهان است.
  بسياري از اقتصاددانان، مازاد تجارت خارجي را موتور رشد اقتصاد کشورها معرفي كرده‌اند، زيرا درصورت رونق تجارت خارجي و حصول مازاد تجاري، زمينه گسترش بازار داخلي، افزايش كارايي، ارتقاي سطح کيفيت کالاها و در نهايت رشد توليد فراهم مي‌شود. سپس از طريق گسترش و شکوفايي بخش‌هايي از اقتصاد كه كشور در آن مزيت دارد، راه‌هاي دستيابي به رشد و توسعه اقتصادي فراهم مي‌شود. گسترش تجارت خارجي و افزايش صادرات کالا سبب توسعه زيرساخت‌هاي اساسي اقتصاد مي‌شود و از طرف ديگر، به سبب افزايش تقاضاي محصول و وارد شدن فعالان اقتصادي کشور در بازارهاي جهاني، رشد اقتصادي و بهبود كيفيت كالاها حاصل خواهد شد. افزايش صادرات از جنبه‌هاي ديگري نيز سبب افزايش درآمدهاي ارزي و به دنبال آن افزايش تقاضاي مؤثر در اقتصاد مي‌شود. تأمين تقاضاي صادرات، نيازمند عرضه کالا و خدمات است كه اين امر مي‌تواند افزايش سرمايه‌گذاري از طريق جذب سرمايه‌هاي داخلي و خارجي را به دنبال داشته باشد و زمينه رشد اقتصادي و کسب حداکثر درآمدهاي ارزي را فراهم کند.

  سياست تعيين نرخ ارز
  نرخ مبادله پول رايج يک کشور با پول ساير کشورها را در اصطلاح، "نرخ ارز" گويند. اين نرخ در کشورهاي مختلف بر اساس يکي از روش‌هاي ثابت، متغير، چندگانه يا مديريت شناور شده تعيين مي‌شود. سياست تعيين نرخ ارز، تنظيم كننده جريان ورود و خروج ارز در اقتصاد ملي است و از آن طريق ميزان ورود و خروج كالا، خدمات و سرمايه بين يک كشور با ساير كشورها مشخص مي‌شود.
  نئوكلاسيك‌ها در مدل تعادل عمومي خود اعلام کرده‌اند که نرخ واقعي ارز همواره به‌عنوان عامل مؤثر تعادل در بخش خارجي مورد توجه قرار مي‌گيرد. اگر ارزش پول يك كشور به‌صورت تصنعي بالاتر از ارزش واقعي آن نگه‌داشته شود، قيمت كالاهاي خارجي در بازارهاي داخلي نسبت به كالاهاي توليد داخل ارزان‌تر خواهد شد و واردكنندگان، اين مابه‌التفاوت ارزش را به‌دست خواهند آورد. اگر ارزش پول كشور به‌صورت تصنعي كمتر ارزش‌گذاري شود، اين اثرات به‌طور معكوس در اقتصاد نمايان مي‌شود.
   در واقع نرخ ارز مي‌بايد از طريق عرضه و تقاضا تعيين ‌شود. عرضه و تقاضا نيز به کسري يا مازاد ترازپرداخت‌هاي هر کشور براي پرداخت تعهدات و نيز انتظارات مربوط به تغييرات آتي نرخ ارز بستگي دارد،اما بسياري از کشورهاي جهان از جمله ايران به دلايل گوناگون کنترل ويژه‌اي بر نرخ برابري پول ملي با ارزهاي خارجي اعمال مي‌کنند. لذا چنانچه دولت (بانک مرکزي) نرخ ارز را مديريت کند، اين نرخ به صورت شناور مديريت شده تعيين مي‌شود. در جدول زير، نرخ برابري 4 نوع ارز (دلار آمريکا، يورو، پوند انگليس و ين ژاپن) نسبت به ريال ايران در مقاطع ماهانه مربوط به شش ماه مختلف نشان داده شده است.(1)
   همان‌طوري‌که ملاحظه مي‌شود نرخ برابري هيچ‌يک از ارزهاي ياد شده در جدول نسبت به ريال ثابت نبوده و به‌طور دايم در حال تغيير و نوسان بوده است، اما چنانچه نرخ برابري يک ارز بيش از يک دامنه محدود افزايش يا کاهش يابد، دولت از طريق بانک مرکزي در بازار وارد مي‌شود و با جمع‌آوري يا عرضه ارزمربوطه براي مديريت آن اقدام مي‌کند.

  چرا دولت‌ها در بازار ارز مداخله مي‌کنند؟
  برخي از تحليلگران معتقدند، سياست ارزي مطلوب كه به تنظيم متناسب نيروي درون بازار ارز مي‌انجامد، سياست ارزي شناور مديريت شده است. به‌کارگيري اين سياست به دولت اجازه مي‌دهد كه شرايط عرضه و تقاضا در بازار ارز را تحت مديريت خود قرار دهد و از اين طريق نيز بتواند به توزيع ارز بين متقاضيان مبادرت كند.‌ از طرف ديگر تغييرات گسترده و سريع نرخ ارز مي‌تواند براي اقتصاد هر کشور ويرانگر باشد، لذا از طريق مداخلات احتياطي دولت و بدون آنكه نرخ مشخصي بر بازار تحميل شود، نوسانات سريع و گسترده در بازار ارز مديريت مي‌شود، زيرا تنظيم نکردن نرخ واقعي ارز، روند صادرات و واردات و شكل‌گيري توليدات داخلي را براساس شرايط غيرواقعي شكل مي‌دهد. به بياني ديگر، توليدكنندگان با دريافت علايم غلط درباره ارزش منابع اقتصادي و قيمت محصولات توليدي، به سمت سرمايه‌گذاري‌هاي غيراقتصادي سوق مي‌يابند و به‌اين ترتيب ساختار اقتصادي بر مبناي يك شرايط مصنوعي شكل مي‌گردد كه در آينده، ايجاد تغيير در آن، مشكلات و خسارات زيادي را به همراه خواهد داشت.

  نقش بانک‌ها در بازار ارز
  بازار ارز را نبايد در يک مکان خاص و با محدوده‌اي مشخص تصور کرد، بلکه اين بازار مکانيسمي است که خريداران و فروشندگان، ارز را براي انجام دادن مبادله ارزي به يکديگر نزديک مي‌کنند. در اين بازار معمولاً انتقال پول از يک کشور به کشور ديگري صورت مي‌گيرد. به‌طور کلي بانک‌ها، صادرکنندگان، واردکنندگان، شرکت‌ها، دلالان، تجار و سوداگران ارز (سفته بازان)، اعضاي اصلي بازار ارز را تشکيل مي‌دهند و نقشي اساسي در اين بازار ايفا مي‌کنند که به‌وسيله تلفن، سوئيفت، پست، تلکس و ... به‌طور دايم با يکديگر در تماس هستند و به خريد و فروش ارز اقدام مي‌کنند. به‌طور مثال، انواع ارزهاي قابل خريد و فروش در بانک‌هاي کشور که نرخ خريد و فروش برخي از آنها روزانه از سوي بانک مرکزي اعلام مي‌شود و بانک‌ها با يکديگر و يا با مشتريان خود وارد معاملات ارزي مي‌شوند، عبارت‌اند از: دلار آمريکا، پوند انگليس، فرانک سوئيس، کرون سوئد، کرون نروژ، کرون دانمارک، درهم امارات، دينار کويت، ين ژاپن، ريال عمان، دلار کانادا، ريال قطر، پوند سوريه، دلار استراليا، ريال سعودي، دينار بحرين و يورو (واحد پول اروپايي)(2).

  انجام دادن هر معامله ارزي مستلزم دريافت يا پرداخت ارز است. به بياني ديگر، با انجام دادن هر معامله ارزي، مبلغ مشخصي از يک نوع ارز دريافت و نوع ديگري از ارز پرداخت مي‌شود. بانک‌ها نيز به‌عنوان يکي از بزرگترين و فعال‌ترين اعضاي بازار ارز از روش‌هاي مختلفي براي دريافت يا پرداخت وجوه ارزي استفاده و نقشي برجسته و مهم در اين بازار ايفا مي‌کنند و با خريد و فروش اسکناس و مسکوک ارزي، ارسال يا دريافت انواع حواله‌هاي ارزي، صدور و پرداخت چک‌هاي ارزي، صدور انواع اعتبارنامه مسافرتي، گشايش اعتبارات اسنادي، قبول و پرداخت بروات ارزي، و صدور انواع ضمانتنامه‌هاي ارزي نقشي غيرقابل انکار در بازار ارز ايفا مي‌کنند.

  عمليات خزانه‌داري(3) ارزي از ديگر اقداماتي است که بانک‌ها در بازار ارز انجام مي‌دهند. از طرف ديگر عمليات خريد و فروش در بازار ارز که بانک‌ها نيز در آن به‌صورت فعالانه مشارکت دارند به دو شکل نقد(4) و سلف(5) انجام مي‌گيرد. اصطلاح معامله نقد به معاملاتي اطلاق مي‌شود که در زمان انجام معامله يا حداکثر دو روز کاري بعد از آن ارز مبادله شود. به معاملاتي که تاريخ سررسيد دريافت يا پرداخت ارز بيش از دو روز کاري پس از تاريخ انجام دادن معامله و براي تاريخي معين در آينده - مثلاً براي مدت سه يا چهار ماه - باشد، سلف گويند. تفاوت ميان نرخ نقدي ارز با نرخ وعده‌دار (سلف) براساس نرخ بهره و ريسک مبادله، که همان امکان تقويت يا تضعيف پول در آينده است، تعيين مي‌شود. بنابراين از مقايسه ميزان صرف يا تنزيل ارز با قيمت نقدي آن مي‌توان به حد انتظارات بازار درباره مقادير تضعيف يا تقويت يک نوع ارز در آينده پي برد. معاملات سلف در بازار ارز به دو بخش سلف ثابت(6) و سلف اختياري(7) تقسيم مي‌شود. در معاملات سلف ثابت سررسيد و زمان تحويل و تحول ارز مورد معامله مشخص است و اما در معاملات سلف اختياري، مشتري که با بانک قرارداد سلف ارزي منعقد کرده است، اين فرصت و اختيار را دارد که تا سررسيد يا در سررسيد طبق نرخ توافق شده معامله انجام دهد. چنانچه مشتري در مهلت مقرر براي تحويل و تحول ارز با بانک اقدام نکند، نرخ ارز توافق شده معتبر نبوده و بانک با نرخي جديد با مشتري وارد معامله خواهد شد.

  ريسک نوسانات نرخ ارز
   با توجه به گسترش مبادلات بين‌المللي، بازار مالي کشورها در حال گسترش است و برخي از افراد و شرکت‌ها براي انجام دادن مبادلات تجاري بين‌المللي به ناچار مي‌بايد اقدام به نگهداري ذخاير و وجوه خارجي کنند و در اين صورت چنانچه شرکتي اقلام زيادي از دارائي‌هاي خود را به‌صورت پول خارجي (مثلاً 15000يورو) نگه‌داري کند که هر يورو را 11600 ريال خريداري کرده باشد، هر لحظه با اين خطر مواجه خواهد بود که اين نرخ کاهش يابد و مثلاً به 10000 ريال برسد. در صورت وقوع چنين رخدادي، شرکت ياد شده 24 ميليون ريال زيان خواهد کرد. لذا ريسک‌ نوسانات نرخ ارز مي‌تواند دارايي‌ها و بدهي‌هاي افراد و مؤسسات را تحت تأثير جدي قرار ‌دهد. در هر حال افراد و شرکت‌ها ‌در سبد دارايي‌ها و بدهي‌هاي خود انواع ريسک‌ها از جمله ريسک نوسانات نرخ ارز را در نظر دارند و سعي مي‌کنند با کمترين ريسک، بيشترين سود را نصيب خود کنند. برخي ديگر نيز به قصد انتفاع خود را در معرض ريسک ياد شده قرار مي‌دهند که از آن جمله مي‌توان به سفته بازان و سوداگران ارز اشاره کرد. عمليات مرتبط با تغييرات نرخ ارز در بازار پول عبارتند از:

  · هجينگ ارزي
  چنانچه يک واردکننده بخواهد بهاي کالاي خريداري شده از خارج خود را در آينده و به ارزي مشخص پرداخت کنند، همواره با اين خطر مواجه است که نرخ برابري آن ارز به پول ملي افزايش يابد. لذا از هم اکنون به خريد آن ارز اقدام مي‌کند و با اين عمل، خود را در مقابل ريسک نوسانات نرخ ارز پوشش مي‌دهد.

  · آربيتراژ ارزي
  "آربيتراژ" به معني خريد ارز از بازاري که ارزانتر است و فروش همزمان همان ارز در بازاري که گرانتر است. در عمل با انجام دادن آربيتراژ، نرخ ارز در بازارهاي بين‌المللي يکسان مي‌شود. لذا عمل آربيتراژ هنگامي سودآور خواهد بود که تفاوت مکاني نرخ ارز در دو بازار (با دو مکان متفاوت) از هزينه نقل و انتقال آن ارز بيشتر باشد.

  · سوآپ(8) ارزي
   خريد نقدي ارز و فروش همان ارز در بازار سلف ارز يا فروش نقدي ارز و خريد همان ارز در بازار سلف ارز، سوآپ نام دارد. با اين تعريف، سوآپ از انجام دادن دو معامله ارزي در يک زمان و با سررسيدهاي متفاوت شکل مي‌گيرد. معامله گران در بازار ارز با انجام سوآپ، خود را از ريسک نوسانات ارزي دور نگه مي‌دارند.

  · سوداگري(9) ارز
  سوداگري ارز يا سفته بازي ارزي در بازار توسط معامله‌گران به قصد کسب سود و بهره جستن از نوسانات آتي نرخ ارز انجام مي‌گيرد. به عبارتي ديگر، سوداگري ارز همان عمل هجينگ است، با اين تفاوت که سودا‌گر به قصد انتفاع در بازار ارز به خريد و فروش آن ارز اقدام مي‌کند.

   نتيجه گيري
   رشد و توسعه اقتصاد بين‌الملل مديون استفاده از ابزارهاي به‌وجود آمده به‌خصوص ارز است. به‌طوري‌که امروزه مبادلات ارزي و نقل و انتقالات آن، پايه و اساس تجارت بين‌الملل محسوب مي‌شود. شايد به جرأت بتوان گفت، بازار ارز تنها بازاري در سطح جهان است که در آن شب و روز و تعطيلي معنا و مفهومي ندارد، زيرا به دليل جهاني بودن نرخ آن و وجود نوسانات نرخ ارز، در هر لحظه خريد و فروشي صورت مي‌گيرد. يکي به دليل ترس از کاهش نرخ ارز آن را مي‌فروشد و ديگري به اميد افزايش و تقويت نرخ آتي ارز، آن را مي‌خرد. اين چرخه باعث شده تا ارز جايگاه خود را در بازار پولي نه تنها تثبيت، بلکه روز به روز گسترش دهد و به‌کارگيري پول‌هاي بيگانه در کشورهاي ديگر افزايش يابد. از آنجايي‌که بانک‌ها از بزرگترين مؤسسات شرکت کننده در بازار ارز محسوب مي‌گردند، فراگيري مقررات حاکم بر اين بازار ضروري به نظر مي‌رسد.  


 • اسد LEO
   

  رنگ: پريدوت سنگي با رنگ سبز بي‌رنگ و درخشان است اما در رنگ‌هاي ديگري نظير ليمويي، سبز مايل به زرد، سبز زيتوني و يا سبز به نسبت تيره يافت مي‌شود. 


  ريشه‌‌ي نام: نام علمي اين سنگ "كريسوليت Chrysolite" است كه در زبان يوناني به معناي "سنگ طلايي" مي‌باشد. 

  سالگرد ازدواج: پريدوت سنگ شانزدهمين سالگرد ازدواج است. 

  نحوه‌ي مراقبت: همانند تمامي سنگ‌هاي قيمتي، پريدوت را مي‌بايستي در برابر خراشيدگي با اشياء تيز و مجاورت با تغييرات دماي بسيار بالا محافظت كرد. هرگز پريدوت را با استفاده از تميزكننده‌هاي اولتراسونيك خانگي تميز نكنيد. 

  تاريخچه‌ي سنگ: اين سنگ طي قرن‌ها گران‌بها و محبوب به شمار مي‌آمده است. در قرون وسطي مردم از اين سنگ براي كسب قدرت پيشگويي و الهامات آسماني استفاده مي‌كردند. بر طبق افسانه‌ها، دزدان دريايي از اين سنگ براي دور كردن نيروهاي شيطاني استفاده مي‌كردند. پادشاهان مصر براي اين سنگ ارزش زيادي قائل بودند. برخي از زمردهاي كلئوپاترا در حقيقت پريدوت بوده‌اند. 
  "معدن جزيره‌ي سنت جونز Saint Jones Island" در درياي سرخ كه "پليني Pliny‌" در كتاب تاريخ طبيعي (70 ب.م.م.) به آن اشاره كرده همچنان داراي ذخايري از سنگ‌هاي گران‌بها است. 

  راهنماي خريد: پريدوت را مي‌توان در تمامي رنگ‌ها و طرح‌ها در بازار يافت و قيمت آن برابر با گارنت و تورمالين است. پريدوت مصنوعي(تقلبي) شباهت بسياري به گونه‌ي حقيقي آن دارد، در نتيجه هنگام خريد دقت كنيد. 
  خواص درماني: پريدوت موجب افزايش توانايي‌هاي فيزيكي مي‌شود. اين سنگ از شخص در برابر اضطراب و نگراني محافظت مي‌كند و التيام‌بخش قلب‌هاي شكسته است. پريدوت بر روي عملكرد كبد و غده‌ي فوق كليوي تاثير مثبت مي‌گذارد. اين سنگ همچنين از شخص در برابر زخم‌ها و بيماري‌هاي ريوي، سينوسي و كمر حفاظت مي‌كند. 


  قدرت جادويي: از پريدوت براي تبديل كردن روياها به واقعيت استفاده مي‌شود. گفته مي‌شود كه اين سنگ محبوب موجب جلب عشق مي‌شود. ته رنگ سبز تيره‌ي آن حاكي از توانايي آن در جذب ثروت است. پريدوت عصبانيت را فرو مي‌نشاند همچنين براي دور كردن احساسات منفي و درمان بي‌خوابي مفيد است. 

  ويژگي‌هاي شگفت‌انگيز پريدوت

  طبق باورهاي قديمي همواره ارتباطي ناگسستني بين رنگ سنگ‌ها و عضوي از بدن كه  برروي آن تاثير مي‌گذارند وجود دارد، از آنجايي كه پريدوت داراي رنگ سبز زردگون است، گفته‌مي‌شود كه داراي توانايي درمان بيماري‌هاي كبدي و مشكلات مرتبط با هضم غذا مي‌باشد. اين سنگ موجب سم‌زدايي و برطرف‌كردن مشكلات كليه‌ها، مثانه و معده مي‌شود. اين اعتقاد وجود دارد كه پريدوت بيماري‌هايي نظير جراحات، سوءهاضمه، مشكلات مربوط به روده و گزش حشرات را درمان مي‌كند. گفته‌مي‌شود كه پريدوت داراي خاصيت نيروبخشي است و به ترميم بافت‌هاي آسيب‌ديده، بهبود متابوليسم و وضعيت پوست كمك مي‌كند. طبق باورهاي قديمي اين سنگ موجب تنظيم سازوكار قلب، غده‌ي تيموس،‌ ريه‌ها و طحال مي‌شود، به‌علاوه در درمان بيماري‌هاي پوستي و مشكلات ناشي از غده‌ي فوق كليوي، غدد درون‌زير و تب كارايي دارد. اين اعتقاد وجود دارد كه پريدوت قادر به درمان مشكلات رواني نظير افسردگي است و داراي توانايي متعادل ساختن فرايند آرامش روحي، دوركردن نيروهاي منفي، ايجاد حس آرامش دروني و امنيت مي‌باشد. چنين كاربردهايي به دوران روميان باستان باز مي‌گردد، هنگامي كه حلقه‌هاي پريدوت براي درمان افسردگي مورد استفاده قرار مي‌گرفتند. از آنجايي كه اين سنگ داراي قدرت آرامش‌بخشيدن به سيستم عصبي است از آن در درمان مشكلات مربوط به خواب استفاده‌مي‌شود. خشم يكي از انواع احساسات انسان است، گفته‌مي‌شود كه پريدوت در مبارزه با آن و كاهش استرس عصبي بسيار مفيد مي‌باشد.


 • اسکلتی دیدنی از صورت انسان تزیین شده با الماس
  اسکلتی دیدنی از صورت انسان تزیین شده با الماس اسکلتی دیدنی از صورت انسان تزیین شده با الماس اسکلتی دیدنی از صورت انسان تزیین شده با الماس
 • الماس زرد فانتزی 110 قیراطی به حراج گذاشته می شود
  یکی از بزرگترین الماس های دنیا، که سنگ الماس زرد رنگ گلابی شکل می باشد، در 15 نوامبر 2011 در ژنو به حراج گذاشته می شود. وزن این الماس حدود 3/110 قیراط می باشد و رنگ آن به رنگ زرد می باشد. طبق تایید انستیتوس گوهر شناسی امریکا (GIA)، این سنگ بزرگ دارای بهترین درجه رنگ و خلوصیت بسیار بالایی می باشد. درجه خلوصیت این سنگ VVS1 می باشد.  این الماس فانتزی که به قطره خورشید (Sun-Drop) معروف است، سال گذشته در افریقای جنوبی کشف شده است و در خانه حراج Sotheby به عنوان بزرگترین الماس فانتزی زرد رنگ گلابی شکل شناخته شده است.
  قیمتی که برای این الماس استثنایی زرد رنگ برآورد شده است حدود 11 تا 15 میلیون دلار می باشد. 
 • انگشترهای هفت گناه کبیره
   
  چندی پیش یکی از طراحان خوش ذوق جواهرات به نام استفان وبستر ((Stephen Webster مجموعه زیبا و تحسین بر انگیزی به نام هفت گناه کبیره (Seven Deadly sins) را به نمایش گذاشت.

  این مجموعه شامل 7 انگشتر با گوهر های مختلف است که هر یک از آنان، نمادی برای یک معصیت محسوب می شود. این گناهان شامل تکبر (Pride)، طمعکاری (Greed)، شهوت (Lust)، حسادت (Envy)، خشم (Wrath)، شکم پرستی (Gluttony) و تنبلی (Sloth)است که این طراح خلاق جواهرات، هر کدام از این گناهان را با توجه به ماهیت آن با ترکیبی زیبا از سنگهای قیمیتی تراش و با استفاده از طلا روی هر انگشتر نمایش داده است.

  این طراح جواهرات درباره قیمت این انگشترها گفته است که هرکدام بین 15 تا 98 هزار یورو قیمت دارند و البته از هرکدام فقط 7 عدد تولید خواهد شد.
   

   
  طمع:
  این انگشتر که از طلای 18 عیار ساخته شده است به شکل پشته هایی از سکه های طلا است که بر روی هر کدام قطعه ای الماس سفید کار شده است.
     تنبلی:
  گوهر روی این انگشتر توپاز آبی (Blue Topaz) است که به زیبایی تراش داده شده است. در چهار سمت این گوهر از پایه هایی استفاده شده است که با الماس سفید تزئین شده و در زیر آن گوهری بسیار زیبا به مشابه تشکی مخملی استفاده شده است. متاسفانه جنس این جواهر زیبا و متفاوت تاکنون به صورت رسمی اعلام نشده است. در نهایت بخش اصلی حلقه نیز از طلا 18 عیار زرد با نقشی ظریف مشابه کنده کاری های اشرافی انتخاب شده است که نهایت شکوه، ثروت و کاهلی را به سبک زندگی پادشاهان قدیمی یاد آور می شود.
 • انگشتری زیبا با ایده ای بکر
  انگشتر وزغ و موش کور ساخته شده توسط نیمی از صنعتگران که در نوع خود بسیار نادر بوده، بر اساس داستان معروف The Wind in the Willows درست شده است. این داستان کودکانه بخشی از ادبیات کلاسیک انگلیس محسوب می شود که دارای شخصیت های حیوانی از جمله وزغ مغرور و موش کور خوش ذات است و همین دو موجود نیز به عنوان محور اصلی ساخت این حلقه طلا منحصر به فرد انتخاب شده اند.

  حلقه اصلی تماماً از طلا 24 عیار و با جزئیات بسیار ساخته شده است و شخصیت های اصلی داستان را بر روی یک پل نمایش می دهد. این پل دارای نقش هایی است که با دست تراشیده شده و با تعدادی الماس سفید تزیین شده است.جالب آنکه، شاخ و برگ های قرار گرفته بر روی دیواره جانبی پل نیز با طلای سفید ایجاد شده اند که تضاد بصری فوق العاده ای را به دلیل استفاده از طلای زرد و سفید در کنار الماس های ظریف درخشان به وجود آورده اند.

  Theo Fennell سازنده این جواهر است می گوید: هر کس که از پله های کارگاه بالا می آید،در نگاه اول با دیدن این حلقه احساساتی می شود و گریه می کند. این دقیقاً همان چیزی است که من از یک قطعه جواهر خوب انتظار دارم.
   
 • اولین "پول" کاغذی ایران
   
  وقتي كه گيخاتوي مغول به فرمانروايى ايران رسيد به سبب آن كه از مرض شفا يافته بود، فرمان آزاد كردن زندانيان را صادر كرد و از خزانه‏ ی مملكت، آنچه كه در دستش رسيد، در بين تهي ‏دستان و درباريان تقسيم نمود.
   
  اين بخشش‏ها، كشور را به كمبود درآمد و فقر اقتصادي دچار ساخت و خزانه را تهي نمود. در اين هنگام وزير گيخاتو كه مي‏دانست در چين پول كاغذي رواج دارد، براي جبران كمبود مالي و برگشتِ طلا و نقره به خزانه، دستور تاسيس چاپخانه‏اي را در تبريز صادر كرد و به رواج نوعي اسكناس كه "چاو" نام داشت اقدام كرد.
   
   هرچند اين پول مورد قبول مردم واقع نشد و آن را معتبر نشمردند، ولي اين گام، زمينه‏اي براي به كارگيري پول كاغذي در معاملات روزمره‏ي مردم را فراهم آورد.چاو: در زبان تركى به معناى شهرت، آوازه، شايعه و نام نيك است و بعدها به معناى خبر، نشر، سر و صدا، شلوغى هم آمده است‏. 
   
  گفته شده ، پول كاغذى را مغولها پس از آنكه چين را مسخر ساختند مرسوم كردند. شایان ذکر است بالشت (بالش)- جمع: بوالش، لغتی تركى است و در متن ابن بطوطه به پول كاغذى (چاو) چينى اطلاق شده كه هر قطعه از آن باندازه كف دست و ممهور به مهر « قاآن»بوده است.
   
  ناگفته نماند، پيشنهاد از طرف شخصى بنام عز الدين محمد بن مظفر بن عميد كه مدتها در چين بود صورت گرفت و در جمادى الاخرى سال 693 يرليغ - یعنی فرمان - صادر شد كه معاملات با طلا و نقره نشود بلكه با چاو انجام گيرد و در هر ايالت چاوخانه ترتيب دادند و بزور مردم را بقبول چاو وا داشتند .
   
   این کار در سنه ثلاث و تسعين  بود که چون تدبير خطا بود ميسر نشد و فتنه عظيم پديد آمد.
 • اوپال آتشی (fire opal)
  فرمول شيميايي:   SiO2.nH2O


   - سيستم تبلور: دودکائدر

  - سختي :  5.5-6.6

  - جلا: شیشه ای - چرب – مات

   - اشکال ظاهری: قلوه ای شکل - استالاکتیتی - کنکرسیونی - قشری پسودومورف

  - ميزان شفافيت : شفاف - نیمه شفاف

   - رنگ : سفید - زرد - قرمز - سبز - قهوه ای قرمز - آبی - سیاه

  - ژیزمان: کمیاب ; ترکیه ، مکزیک ، اطریش ، چک و اسلواکی

   - محل تشکيل :  مکزیک

   - خواص شیمیایی:  محلول در KOH , HF

  - پاراژنز: اوپال نوبل - هیالیت

   از نظر خواص فیزیکی و شیمیایی مشابه اوپال است ولی ازنظر رنگ قرمز آتشی از آن تمیز داده میشود.


 • با اصطلاحات بازار ارز آشنا شوید
   

  براساس یك برآورد انجام شده، فعال‎ترین نرخ‎های تبادلی ارز دنیا مثل دلار/ین و یورو/دلار می‌توانند در طی روز تا ۱۸۰۰۰ بار تغییر كنند

   

  به گزارش خبرنگار بازار باشگاه خبرنگاران ، یك سری از ارزهــا هستند كه بیشتر از بقیه معامله میشوند و به ارزهــای اصــلی Major معروف هستند . علائم اختصاری آنها عبارت است از :

  USD دلار آمریكا
  EUR یــورو (پــول مشترك اتحـــادیه اروپــــا)

  GBP پونـــد انگلیس

  JPY یــن ژاپن

  CHF فرانك سوئیس

  CAD دلار كـــانــادا

  AUD دلار استـــرالیــــــا
   

  وسعت، عمق و نقدینگی بازار ارز واقعا حیرت‌ انگیز است. براساس یك برآورد انجام شده، فعال‎ترین نرخ‎های تبادلی ارز دنیا مثل دلار/ین و یورو/دلار می‌توانند در طی روز تا ۱۸۰۰۰ بار تغییر كنند. نوسانات منحنیهای عرضه و تقاضای ارزیك كشور كه براثر عوامل زیادی چون، تغیییر سلیقه مردم نسبت به تولیدات داخلی و خارجی، رشد اقتصادی، تغییر نرخ تورم، تغیییر نرخ بهره، تغییر در انتظارات و نهایتا مداخلات بانك مركزی جهت انجام سیاستهای پولی ایجاد می شود، باعت تغییر مداوم نرخ ارزها نسبت به یكدیگر می گردد.
  حال زمانی كه شما این عبارت را می بینید : EUR/USD = ۱.۳۰۰۱ به این مفهــوم است كه ارزش یك یورو ۱.۳۰۰۱ برابر ارزش یك دلار است. یعنی شما برای خرید یك یورو باید معادل ۱.۳۰۰۱ دلار پرداخت نمایید. این نسبتهــا برای تمامی ارزها وجود دارند و تا چهار رقم محاسبه میشوند.یك استثناء در این میان ین ژاپن است كه تا دو رقم اعشار محاسبه میشود.

  مثلا USD/JPY = ۱۰۵.۳۲ به این مفهــوم است كه برای خرید یك دلار باید ۱۰۵.۳۲ ین بپردازید.
  به ارزی كه در سمت چپ قرار دارد ارز پایه میــگویند.
  به یك نسبت مثل EUR/USD یك جفت ارزی یا Pair گفته میشود.

  برای سهولت كار هر جفت ارزی را بصورت یك شیء واحد یا یك كالا در نظر بگیرید كه قیمت آن بالا و پایین میــرود و شما سعی دارید تا در فرصتهای مناسب با خرید و فروش آن سود كنید.
  در اعلام نرخها به هر ۰.۰۰۰۱ تغییر یك پیپ (PIP) گفته میشود و در تغییر نرخ ین به هر ۰.۰۱ تغییر یك پیپ گفته میشود.
  در یك ترید دو نرخ وجود دارد. نرخ خرید از شما (Bid) و فروش به شما (Ask). طبیعی است كه نرخ فـروش به شما از نرخ خرید از شمــا بیشتر باشد. این تفاوت بستگی به كارگزار دارد و بین ۲ تا ۷ پیپ در تغییر است كه البته عرف بازار ۵ پیپ است و به این فاصله قیمت خرید و فروش Spread گفته میشود.

  توجه : نرخ Spread كاملا بستگی به كارگزار دارد و در مواردی دارای اختلاف زیادی بین كارگزاران مختلف میباشد.
   

  لات (Lot) : هر لات معاملاتی طبق تعریف معــادل ۱۰۰۰۰۰ واحد از ارز سمت چپ یك جفت ارزی میباشد.
   

  مارجــین : این مفهوم یك حساب اعتباری است كه شما تنها با آن معامله میكنید و حق برداشت از آن را ندارید. این حساب چندین برابر موجودی اولیه به شما اعتبار میـدهد كه این به شرایط كارگزار بستگی دارد. معمــولا از ۲۰ الی ۵۰۰ برابر متغیر است.مارجین در واقع مانند یك اهرم عمل میكند به همین خاطر در اصطلاح به این ارزش افزوده Leverage گفته میشود و منظور از عبارت Leverage ۱:۱۰۰ اعتبار ۱۰۰ برابر سرمایه اولیه میباشد.

  مارجین كال یا كال مارجین : در صورتی كه پوزیشن های بازار ارز شما آنچنان به سمت ضرر برود كه موجودی شما از مارجین مورد نیاز بازار ارز كمتر باشد و بروكر بیم داشته باشد كه با ادامه این روند حساب بازار ارز شما صفر شود و بروكر مجبور شود بقیه زیان را خود متقبل شود ، یك یا تمام پوزیشن های بازار ارز شما را می بندد و از ادامه ضرر جلو گیری می كند كه به این حالت مارجین كال بازار ارز گفته می شود

  پوزیشن : به یك معامله باز در بازار بازار ارز پوزیشن گفته می شود. با انجام یك معامله در جهت معكوس می توان پوزیشن را بست.

  سواپ : در صورتی كه یك پوزیشنبازار ارز در ساعت ۲۴ پلتفرم بروكر باز باشد برای نگهداری آن هزینه ای اخذ می شود كه به آن سواپبازار ارز گفته می شود. این هزینه در بروكر های مختلف بازار ارز متفاوت است و در اكثر موارد با اختلاف نرخ بهره جفت ارز معامله شده متناسب است. همچنین بعضی از بروكر ها سواپ مثبت هم دارند. بروكر هائی هم هستند كه حساب های بدون سواپ ارائه می كنند.

  انواع سفارشات:

  به طور كلی سفارشات در بازار بازار ارز به دو گونه انجام میگیرد :
  ۱) سفارشات آنی
  ۲) سفارشات برای اجراء در آینده

  سفارشات آنی :این نوع از سفارشات با توجه به روند و نرخ فعلی بازار به انجــام میرسند.بطــور مثال شخصی با تصمیم به اینكه هم اكنون باید وارد بازار شود ، اقدام به خرید یا فروش میكند. به این نوع از معامله كه بصورت دستی و توسط خود معامله گر در بازار ارز به اجرا در میآید معامله آنی گفته میشود.انواع معاملات آنی شامل موارد ذیل میباشد :
  Buy : سفارش خرید ارز پایه در مقابل ارز دیگـــر
  Sell : سفارش فروش ارز پایه در مقابل ارز دیگر
  سفارشات برای اجراء در آینده :این نوع از سفارشات بر مبنای پیش بینی معامله گر برای ایجاد یك روند نوسان قیمت در آینده میباشد. بطور مثال معامله گر پیش بینی میكند ك چنانچه قیمت از یك حد خاص عبور كند بطــور حتمی روند جدیدی رو به بالا یا پایین بوجود خواهد آمد بنابراین در داخل نرم افزار كارگزار خود تعریف میكند كه چنانچه نرخ به حد تعریف شده رسید ، اقدام به خرید یا فروش كند.

  سفارشات برای اجراء در آینده به انواع مختلف سفارشات خرید و فروش تقسیم بندی میشوند :
   

  Buy Limit ، Sell Limit ، Buy Stop و Sell Stop
   

  Buy Limit : پیش بینی میكنیم كه نرخ ارز پس از پیمودن یك روند نزولی به خط حمایت (Support) موثری برخورد نماید و نوسان صعودی خود را آغاز نماید. در این حالت پتانسیل یك معامله از نوع خرید (Buy) شكل خواهد گرفت لذا میتوان در داخل نرم افزار كارگزار تعریف نمود كه به محض رسیدن قیمت به حد پایین و برگشت به سمت بالا ، مقدار مشخصی از آن ارز را برای شما خریداری نماید. این حالت را میتوان بصورت خلاصه "خرید در زیر قیمت كنونی بازار" نام نهاد.

  Sell Limit : این نوع از معاملاتی در حالتی است كه معامله گر تشخیص میدهد كه قیمت پس از یك روند صعودی و رسیدن به یك دامنه قیمتی مشخص ، شروع به یك روند نزولی خواهد نمود. این حالت را میتوان بطور مختصر "فروش در قیمتی بالاتر از قیمت لحظه ای بازار" نامید.

  Buy Stop : فرض كنیم كه یك معامله گر تشخیص میدهد كه روند قیمت پس از رسیدن به یك قیمت مشخص در یك روند صعودی قیمت ، حركت خود را ادامه خواهد داد.در این حالت معامله گر اقدام به گذاشتن یك معامله از نوع خرید در قیمتی بالاتر از قیمت كنونی بازار خواهد نمود كه به آن Buy Stop اطلاق میگردد.

  Sell Stop : اگر معامله گری بروز یك معامله از نوع فروش را در قیمتی پایین تر از قیمت لحظه ای بازار پیش بینی نماید ، یك معامله از نوع Sell Stop میتواند شكل بگیرد.در این حالت معامله گر در داخل نرم افزار كارگزاری خود تعریف خواهد نمود كه پس از طی شدن یك روند نزولی و رسیدن قیمت به دامنه ای مشخص و ادامه آن ، مقداری مشخص از آن ارز را به فروش برساند.

  سفارشات (OCO (One Cancels the Order : این نوع از سفارش در واقع تركیبی از دو سفارش Take Profit و Stop Loss میباشد و به معنی آنست كه هر كدام از آنها كه زودتر فعال گردید ، سفارش دیگر بطـــور خودكار Cancel خواهد شد.

  سفارشات Loop : در صورتیكه بازار حالت Side Trend داشته باشد و در میان دو خط یا محدوده حمایت و مقاومت بطور مكرر نوسان نماید ، معامله گر قادر خواهد بود تا از سفارشات Loop در معاملات خود استفاده نماید.در این روش از سفارش میتوان دو معامله برای سیستم تعریف نمود كه یكی از نوع Buy بوده و در محدوده خط حمایت آغاز بكار نماید و دیگری سفارش Sell بوده و در محدوده مقاومت سفارش داده میشود.در این معاملات حد سود قاعدتا بین محدوده فوقانی (مقاومت) و حد تحتانی (حمایت) تعیین می گردد.


 • با تاریخچه دلار آشنا شوید
   

  دلار آمریکا واحد پول رایج ایالات متحده آمریکا است. کنگره ایالات متحده آمریکا در ۶ ژوئیه ۱۷۸۵ دلار را پول رسمی آمریکا تصویب کرد.

  ششم ژانویه سال ۱۷۸۵کنگره آمریکا (که در آن زمان، تنها یک مجلس بود) به اتفاق آرا دلار««Dollar را واحد پول آن کشور قرار داد. پیش از استقلال ایالات متحده یعنی در ۴ ژوئیه ۱۷۷۶، پول انگلستان (لیره) در ۱۳ مهاجر نشین انگلیسی آمریکای شمالی رایج بود.

  در جریان انقلاب، آمریکائیان سکه نقره‌ای اسپانیا به نام «دلار» را که در مکزیک رایج بود وسیله داد و ستد قرار داده دادند و به همین دلیل نام پول ملی خود را «دلار» گذاشتند. سکه دلار نقره‌ای از قرن چهاردهم بیش از سه قرن به نام تالر، دالر، تلار و دلار» در اروپا رایج بود که اسپانیایی‌ها آن را حفظ کردند و به مستعمرات خود در قاره آمریکا منتقل ساختند.

  اس با خط عمودی«$» که علامت بین‌المللی دلار است نیز از اسپانیایی‌ها اقتباس شده که پول خود را با علامت P (پی) مشخص می‌کردند و این "P" در آمریکای شمالی به تدریج و در جریان نوشتن به شکل «$» درآمد.


 • به نظر شما واقعاً این انگشتر زیباست؟!
   
  زیورآلات از جمله انگشتر و یا گردنبند برای داشتن ظاهری مناسب استفاده می‌شود و البته اغلب از جنس طلا و یا نقره هستند.

   «سورلی رچت» طراح جواهر اهل ایسلند به تازگی دست به کاری بسیار عجیب زده است و یک حلقه طلا را با پوست خودش تزئین کرده است که در نوع خود منحصر به فرد است.

  تا به حال موارد عجیبی مانند استفاده از استخوان در ساخت جواهر بوده است اما اینکه فردی پوست خودش را روی یک حلقه استفاده کند بسیار عجیب است.
  او برای اینکار با یک عمل جراحی، 11 سانتی متر از پوست بدنش را کنده است و روی این حلقه قرار داده. این در حالی است که موهای بدن او همچنان به این پوست باقی مانده است.

  این طراح جواهر یکی از معروفترین و البته عجیب‌ترین طراحان است و تابه حال کارهای مختلفی انجام داده است. این انگشتر را نیز با قیمت 500 هزار دلار برای فروش گذاشته است.

  به همراه این انگشتر او یک دی وی دی مستند از مراحل ساخت این حلقه آماده کرده است و همچنین دی ان ای خودش را نیز در آنجا قرار داده است. 


   


 • بورس سکه چیست؟
  با وجود همه پیشرفت هایی که بازار بورس طی سال های اخیر به خود دیده است اما همچنان پدیده بورس، موضوع ملموسی برای عموم هموطنان به حساب نمی آید و بخش عمده ای از افراد، نه تنها با آن برخوردی نداشته اند بلکه در پی آگاهی از روند کار و آگاهی از میزان سود و سایر موارد مربوط نیز نبوده اند. گویا در نگاه بخش عمده ای از آنها، بورس منحصر به طبقه ای خاص و  و مختص اقتصاددانان تلقی می شود.

  این تصور در مورد بورس سکه چندان صادق نیست چرا که با وجود ابعاد فنی و تخصصی بازار بورس در سایر رسته ها، بورس سکه از پیچیدگی کمتری برخوردار است البته صرف نظر از توانایی پیش بینی آینده بازار طلا که امری بسیار تخصصی است.

  علاقه مندان به این عرصه می توانند با صرف زمان نه چندان زیاد و طی کردن کلاس های لازم و اخذ مشاوره حرفه ای بخوبی در این بازار فعالیت کرده و کسب سود نمایند. هر چند نباید این گونه تصور شود که هر فردی از فردا قادر است با مراجعه به تالار بورس کارش را شروع کند چرا که آشنایی با مکانیسم کلی بازار سرمایه و نوع کارکرد بورس و همچنین آگاهی از بازار فلزات گران بها و تحولات جهانی از ضروریات آغاز فعالیت است و بدون برخورداری از این ابزارها صرفا ضرر و زیان نصیب فعالان بازار بورس خواهد شد منتها مراد امکان حضور تمامی اقشار در بورس سکه و نوع معاملات آن است که انحصار حضور سرمایه داران را در بورس از بین برد و راهی به تالارهای معاملات پیش پای عموم علاقه مندان گشود.

  ایده راه اندازی معاملات قراردادهای آتی در بورس کالای ایران به عنوان ابزاری برای پوشش ریسک در سال 85 مطرح شد به طوری که مسئولان این شرکت مطالعاتی را در این زمینه انجام دادند.

  همچنین دستورالعمل معاملات قراردادهای آتی اسفندماه سال 86 به تصویب هیئت مدیره سازمان بورس رسید تا شرایط برای راه اندازی این معماملات در بورس کالا فراهم شود.

  نرم افزار فیوچرز در فاز بعدی خریداری و بومی سازی شد تا اینکه در اوایل تیرماه سال 87 نخستین قرارداد آتی بر روی فلز گران بهای طلا منعقد شد تا درهای بورس کالا بر روی سرمایه گذاران کوچک باز شود پس از آن انحصار خریداران بزرگ در این بورس شکسته شد.

  قرارداد آتی حالت تکامل یافته قرارداد سلف است که از طرفین قرارداد، سپرده‌ای به‌ عنوان حاشیه اطمینان گرفته می‌شود تا ملزم به اجرای تعهدات خود شوند.

  بدین ترتیب، پس از امضای قرارداد خریدار موظف است تا بخشی از قیمت نهایی را به‌ صورت پیش پرداخت بپردازد. فروشنده نیز در تاریخ موعد، نسبت به تحویل تمام کالا اقدام می‌کند.

  خریدار مابقی تعهدات خود را هم در زمان موعد نهایی پرداخت می‌کند. در مبادلات آتی، برخلاف نوع سلف تنها درصدی از ارزش معامله بسته به ماهیت کالای خریداری شده پرداخت می‌شود.

  در این مبادلات 5 تا 15 درصد از قیمت کالاهای خریداری شده برای تضمین پرداخت می‌شود و مابقی وجه در هنگام تحویل به دست فروشنده می‌رسد. به این ترتیب خریدار براساس قیمت توافقی و از طریق کارگزار اقدام به خرید می‌کند در حالی که از انجام معامله و تحقق آن کاملا اطمینان دارد.

  ارزش معاملات قراردادهای آتی در پایان سال 87 به حدود 40 میلیارد ریال رسید اما استقبال سرمایه گذاران به معاملات سکه طلا باعث شد تا این رقم در پایان سال 88 به 1400 میلیارد ریال برسد.

  روند صعودی معاملات سکه طلا در سال 89 نیز ادامه یافت به طوری که ارزش قراردادهای آتی با ورود شمش طلای 10 انسی به بیش از 6200 میلیارد ریال در پایان سال 89 رسید.

 • تاج پهلوی
     تاریخچه
  در نخستین سال های قرن چهاردهم هجری، رضا شاه پس از قاجاریان به قدرت رسید. ولی وی حاضر نشد تاجی را که آنان استفاده می کردند، بر سر گذارد. درنتیجه به عده ای از استادان جواهرساز ایرانی، به سرپرستی سراج الدین جواهری، تاجی نو سفارش داد. بنابراین مراسم جلوس وی بر تخت سلطنت تنها با سرنهادن کلاهی مزین به الماس دریای نور در سال 1304 شروع شد و پس از حاضر شدن این تاج پرجواهر در سال 1305 از آن استفاده شد. محمد رضا پهلوی نیز از این تاج استفاده کرد. این تاج هم اکنون در خزانه بانک ملی (موزه جواهرات ملی) قرار دارد.
   


  مشخصات تاج
  فریم اصلی تاج از طلا، نقره و مخمل قرمز ساخته شد و ارتفاع آن 29 سانتیمتر و عرض آن 20 سانتیمتر است. وزنی برابر با 2 هزار و 80 گرم داراست. در این تاج زیبا از 3 هزار و 380 قطعه الماس استفاده شده است که در مجموع هزار و 444 قیراط (229 گرم) می شود. بزرگترین الماس کار شده روی آن الماس زرد به وزن 80 قیراط (12 گرم) است که توسط الماس های سفید احاطه شده است. به علاوه در این تاج 369 مروارید در سه ردیف استفاده شده است که به طور استادانه ای کنار هم قرار گرفته اند. در مجموع از 5 زمرد استفاده شده که بزرگترین آنها در نوک تاج با 100 قیزاط وزن قرار دارد.

   


 • تاریخچه ضرب سکه نقره
  ميزان ضرب سكه رايج يا پول مضروب در گردش تحت تاثير نوسانات تاريخ نقره است. رابطه متقابل بين استفاده پولي و غير پولي نقره، اغلب تحت تاثير موقعيت سياسي آن بوده است. در زمان جنگ، نقره بيشتر وارد سيستم پولي مي شد تا هزينه هاي جنگ را بپردازند و به هنگام انبار شدن ميزان كافي از آن در خزانه، وضعيت نقره حالت عادي گرفته به شكل نقره جات و اشياء نقره بخشي از اموال خصوصي و شخصي افراد را تشكيل مي داد. 

  از زمان رشد تقاضاي صنعتي براي نقره، اين فلز از حالت پشتوانه پولي و ارزش مبادلاتي خارج شده است. با اينحال، مقادير كلاني از سكه هاي نقره، كه از چرخه پولي خارج شده است، هنوز بعنوان ذخاير ملي نگهداري مي شوند. حتي امروزه، در برخي از كشورها، پشتوانه سكه هاي و اسكناس هاي خرد ذخاير نقره است. در آلمان در سال 1880 پيش از ظهور پول كاغذي، گردش سكه هاي نقره به بالاترين حد خود رسيده بود. 
  در دوران قديم، بويژه در آتن و رم، سكه هاي نقره را از ضرب نقره پالايش شده با درجه خلوص 1000 : 980 تا 1000 : 990 بدست مي آوردند.

  معمولا سكه هاي قرون وسطي داراي درجه خلوص 1000 /990 – 1000 /900 هستند. ارزش واقعي اين سكه ها از نوشته هاي روي آنها مشخص مي شد. با اين حال، در دوره كاهش ارزش سكه، سكه هاي به اصطلاح نماديني نيز بكار مي رفته است كه مقادير فلز آنها كمتر از آن چيزي بود كه بر سكه نوشته شده بود و مقدار نقره آن تا حدود 1000 /500 هم مي رسيد. در اوايل قرن بيستم، معمولا از اين سكه هاي نمادين ضرب مي كردند. محتواي نقره بين 1000 / / 945 400 تا 1000 در تغيير و نوسان بود. روش هاي ضرب سكه نقره اي در طي زمان تغييرات بسياري را پشت سرگذاشته است. اوايل، سكه هاي نقره اي را با تلفيقي از قالبگيري و چكش كاري ضرب مي كردند. سپس از شيوه هاي متنوعي از عمل پرس و فشرده سازي استفاده شد. امروزه، شمش ها را با قالبگيري ممتد و پيوسته تهيه مي كنند. شمش ها را پس از آن لوله مي كنند تا ورقه هاي با ضخامت يكسان براي تهيه سكه بدست آيد. پس از آن اين ورقه ها را حرارت مي دهند تا تاثير سخت شدگي ناشي از سرد شدن آنرا از بين ببرد. اشكال دايره اي شكل از اين ورقه را با فشار جدا مي كنند و در اسيد سولفوريك رقيق فرو مي كنند تا هم پوشش اكسيدي نازك را از بين ببرد و هم مس نزديك به سطح فلز را در خود حل كند و فلز يا سكه سفيد رنگ شود. عمل فوق موجب مي شود تا سطح سكه روشن تر شود و ظاهر نقره خالص را بخود بگيرد. پس از شستن، آنها را در سانتريفوژ خشك مي كنند و حاشيه هاي آنها را در ماشين مفرس كار دندانه دندانه ميكنند و حاشيه هاي حروف را اضافه كرده، سپس در ماشين ضرب سكه يا پرس سكه آنرا ضرب مي كنند. ماشين هاي جديد ضرب سكه 8000 سكه در ساعت توليد مي كند. 
  در گذشته، ساخت اشياء نقره براي تزئينات و جواهرآلات و استفاده هاي عمومي و معمول، تنها روش استفاده از نقره بغير از ضرب آن بود كه هنوز استفاده و كاربرد مهمي براي نقره است. اين موارد شامل قاشق و چنگال و كارد، پارچ، بشقاب، سيني، فنجان، جام ها، كاپ ها، قاب، نقره جات كليسا، گلدان، چراغ و جواهراتي چون گردنبند، دستبند و النگو، بشكه سوراخ كن، آويز و حلقه است. نقره را در ساخت وسايل موسيقي مانند فلوت نيز بكار مي برند. گذشته از جنبه هاي پولي و پشتوانه مالي و تزئيناتي، خاصيت باكتري كشي نقره و كاربرد آن در وسايل آشپزخانه، جنبه با اهميت و سرنوشت سازي را در بازار خريد اين فلز ايفا مي كند. 

  امروزه آلياژهاي نقره- مس با درجه خلوص 1000 /925، 1000 /835 و 1000 /800 بعلت ويژگيهاي مناسب آنها هم در ساخت و هم درمصرف و استفاده آنها، به هم شكلي و با هر درجه خلوصي در جواهرآلات بكار مي رود. اكنون ميزان خلوص نقره را به "درهزار" بيان مي كنند ولي در قديم از واحد "لوت" استفاده مي شد. درجه خلوص را بر اساس سيستم روسي سولفوتينك نيز بيان مي كنند. 

  مواد استاندارد 925 Ag، 835 Ag، 800 Ag به شكل ورقه، باند، سيم، ميله و شمش و پروفيل عرضه مي شود. فرآيند صنعتي توليد آلياژ درز اجاق خلاء را با قالب گيري و شكل دهي در حالت سرد دنبال مي كردند كه اكنون اين دو فرآيند جاي خود را به قالب گيري پيوسته داده است. از نظر همگن بودن، جمع شدگي و انقباض، حفرات گاز يا حبابهاي گاز موجود و شكل پذيري، كيفيت آلياژها بهتر شده است. 

  هوازدگي نقره ناشي از تشكيل سولفيد نقره است كه در نتيجه سولفيد هيدروژن و مشتقات آلي و غير آلي آن حاصل مي شود. وجود طلا، پلاتين يا پالاديم در آلياژ، مقاومت آن را در برابر هوازدگي افزايش مي دهد اما گران تمام مي شود. اجزاي آلياژهاي فلزات پايه مانند نقره و كادميم، رنگ و جلا را بدون ممانعت كامل از هوازدگي تغيير مي دهد. پوشش الكتروليتي نقره از آلياژ معمولي مس - نقره در برابر هوازدگي مقاوم تر است. پوشش روديم كه در زمانهاي قديم گاهگاه بكار مي رفت، گران هستند و ظاهر آن را تغيير مي دهند، هر چند كه اين تغيير بسيار اندك است. پوشش هاي بي رنگ (براي نمونه لاكرها ) نيز ظاهر و سطح نقره را خراب مي كنند. 

  حمام ها يا حوضچه هاي زدايش لايه هوا زده نيز سولفيد نقره را به نقره خالص احيا مي كنند كه بدون آسيب رساندن به ظاهر آن، شسته شده و پاك مي شود. خميرهايي نيز كه استفاده مي شوند، مواد ساينده بسيار ريز دانه و مواد احيا كننده اي همچون دي تيونيت سديم دارند. موادي كه به سطح نقره مي زنند ( مانند تركيبات با بنيان هاي اصلي سيليكون )، محافظت بيشتري را موجب مي شوند. 

  از هوازدگي وسايلي همچون ظروف آشپزخانه مي توان با پيچيدن آنها در پارچه هاي داراي مقادير كمي نقره جلوگيري كرد. اين لباس ها تركيبات سولفيدي هوا را جذب مي كنند و اين امر از واكنش آنها با سطوح فلزات جلوگيري مي كند. موثرترين روش، كار طاقت فرساي پاك كردن آنها با خمير است كه نه تنها لايه سطحي سولفيد نقره را از بين مي برد، بلكه با از بين بردن ناهمواري هاي سطح ظروف، موجب ايجاد سطح صيقل و صاف شده و جلا و برق اصلي و اوليه نقره را به آن بازمي گرداند. 

  فرآيند رنگ دهي به نقره عبارتند از سفيد كردن با اسيد سولفوريك و ايجاد نقره اكسيد شده كه نوعي هوازدگي بحساب مي آيد. 
 • تاریخچه و کاربرد سکه بهار آزادی
  سکه بهار آزادی یکی از مسکوکات طلای قانونی در جمهوری اسلامی ایران است، که جایگزین سکه‌های طلای پهلوی شده‌است. از سال ۱۳۵۸ تاکنون، به مناسبت و یادبود بهار پیروزی انقلاب اسلامی، انواع سکه‌های بهار آزادی در دو طرح متفاوت، و در قطع‌های مختلف ضرب شده‌اند. عیار طلای این سکه‌ها - اعم از طرح قدیم و جدید - ۹۰۰ در هزار است. معمولاً هر سال ضرابخانه بانک مرکزی ایران، سکه‌ها را ضرب کرده، و از طریق بانک‌های عامل یا صرافی‌های مجاز، به بازار عرضه می‌کند. این سکه‌ها به صورت خرد یا عمده، و به قیمت روز، خرید و فروش می‌شوند. سکه بهار آزادی، به عنوان هدیه، مهریه ازدواج، عیدی کارمندان دولت، و نیز برای سرمایه‌گذاری و پس‌انداز مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  انواع سکه بهار آزادی
  • از نظر شکل - سکه‌ها در دو نوع «طرح قدیم» و «طرح جدید (امامی)» هستند.
  • از نظر قطع - این سکه‌ها در انواع «ربع»، «نیم»، «یک» یا «تمام»، «دو و نیم»، و «پنچ» بهار آزادی موجود هستند.
  تاریخچه سکه بهار آزادی
  پس از انقلاب اسلامی ایران، به پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی و با تأیید و دستور نخست وزیر دولت موقت، به مناسبت و یادبود نخستین بهار پیروزی انقلاب اسلامی، اجازه ضرب انواع مسکوک طلا بنام «بهار آزادی» صادر شد. از آن زمان تاکنون، سکه‌های بهار آزادی با دو طرح مختلف ضرب شده‌اند:
  از سال ۱۳۵۸ تا ۱۳۷۰ (طرح قدیم)
  یک روی این سکه مزین بنام علی بن ابیطالب بود (به سه بار تکرار «علی» به خط معقلی تزیینی در داخل یک شش ضلعی، و قید عبارت «بانک ملی ایران» در زیر آن) و بر روی دیگر آن تصویر بارگاه امام رضا به همراه عبارت «نخستین بهار آزادی» و تاریخ ۱۳۵۸ منقوش بود. از آن پس تا سال ۱۳۷۰، انواع سکه‌های بهار آزادی با همین طرح تولید می‌شد.
  از سال ۱۳۷۰ تاکنون (طرح جدید)
  با توجه به ماده ۵ قانون نحوه حفظ آثار و یاد سید روح‌الله خمینی[ بانک مرکزی ایران موظف شد که تصویر بنیان‌گذار نظام جمهوری اسلامی ایران را بر یک طرف سکه‌های بهار آزادی به گونه‌ای مناسب نقش کند. از اینرو، بنابر پیشنهاد بانک مرکزی و موافقت وزارت اموراقتصادی و دارایی و به استناد بند ۲ قانون اصلاح قانون ضرب مسکوک طلا، هیئت وزیران در جلسه مورخ ۱۳۷۰/۳/۱۹ (راجع به تغییر طرح سکه یک بهار آزادی) چنین تصویب کرد:
  بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مجاز است به مناسبت دومین سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی (قدس سره) سکه یادبود یک بهار آزادی را با مشخصات ذیل و طبق نمونه‌ای که در نهاد ریاست جمهوری نگهداری می‌شود ضرب نماید:
  1. عیار طلا: ۹۰۰ در هزار؛
  2. وزن سکه: ۸/۱۳۵۹۸ گرم؛
  3. قطر سکه: ۲۲ میلیمتر؛
  4. یک روی سکه مزین به تصویر حضرت امام (قدس سره) و قید سال ضرب (۱۳۷۰) در ذیل تصویر؛
  5. یک روی سکه تصویر بارگاه حضرت امام رضا علیه‌السلام و قید عبارت «بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران» در بالای تصویر و عبارت «بهار آزادی».
  مصوبه مذکور جهت اجرا به بانک مرکزی جمهوری اسلام ایران ابلاغ شد. بدین ترتیب، در دومین سال فوت رهبر جمهوری اسلامی ایران، طرح سکه تمام بهار آزادی تغییر کرد و از آن پس (سال ۱۳۷۰ به بعد) سکه‌ها بر اساس آن مصوبه ضرب می‌شوند. گفتنی است طرح سکه‌های با قطع‌های ربع و نیم، همانند سابق است.
  در میزان عیار طلای سکه‌های طرح قدیم و طرح جدید، هیچ تفاوتی نیست و تنها اختلاف این دو در زمان ضربشان است، چون دیگر بانک مرکزی اقدام به ضرب سکه طرح قدیم نمی‌کند؛ این مسأله موجب ویژگی خاص این سکه و افزایش قیمت آن شده و گرنه در میزان طلای به کار رفته کوچکترین تفاوتی وجود ندارد.
  معمولاً در هر سال، انواع مسکوک بهار آزادی بر اساس مجوزی که بانک مرکزی دارد، در ضرابخانه این بانک تولید می‌شود. طبق آمار اعلام‌شده در سال ۱۳۸۶، تاکنون ۴۰ میلیون قطعه سکه بهار آزادی در طول دهه‌های اخیر در کشور ضرب شده‌است.
  صدور مسکوک طلا از کشور به هر نحوی ممنوع است، مگر توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران.
  مشخصات سکه بهار آزادی
  مسکوک طلای بهار آزادی از لحاظ مشخصات، منطبق است بر قانون مسکوک طلا و نیز قانون اصلاح قانون ضرب مسکوک طلا. شکل این مسکوک بر اساس ماده دوم قانون ۱۳۳۷، مدور است، و میزان عیار آن بر طبق ماده چهارم همان قانون عبارت است از ۹۰۰ در هزار طلای خالص، و ۱۰۰ در هزار مس، یا آلیاژی از نقره و مس.
  قطع وزن کل (گرم) وزن طلای خالص (گرم) حد ترخّص وزن در هزار قطر دایره (میلیمتر) عیار در ۱۰۰۰ عیار در ۲۴
  ربع ۲/۰۳۲۲۵ ۱/۸۳۰۵۹۵۵ ۱۰ ۱۶ ۹۰۰ ۲۱/۶
  نیم ۴/۰۶۶۵ ۳/۶۶۱۱۹۱ ۵ ۱۹ ۹۰۰ ۲۱/۶
  یک ۸/۱۳۳ ۷/۳۲۲۳۸۲ ۲/۵ ۲۲ ۹۰۰ ۲۱/۶
  دو و نیم ۲۰/۳۳۲۵ ۱۸/۳۰۵۹۵۵ ۲/۵ ۳۰ ۹۰۰ ۲۱/۶
  پنج ۴۰/۶۶۵ ۳۶/۶۱۱۹۱۰ ۲ ۴۰ ۹۰۰ ۲۱/۶
  کاربردهای سکه بهار آزادی
  • هدیه — در ایران رسم است که مردم به مناسبت‌های مختلف در اعیاد ملی، مذهبی، تولد، و ازدواج، به یکدیگر سکه طلا هدیه می‌دهند. جشنواره‌ها مهمترین رویدادهایی هستند که معمولاً در آنها سکه اهدا می‌شود. به خاطر جایگاه ویژه طلا در جامعه ایرانی، هدیه‌دادن سکه، نسبت به پول یا اشیای دیگر، از مقبولیت بیشتری برخوردار است.
  • عیدی کارمندان دولت — طبق مصوبه هیأت وزیران در سال ۱۳۸۷، کلیه دستگاه‌های دولتی می‌توانند بجای پرداخت پول نقد به کارکنان خود، به آنها سکه طلای تمام بهار آزادی عیدی دهند. این سکه‌ها با نرخ روز اعلام‌شده از سوی بانک مرکزی، به وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و شرکت‌های دولتی که تمایل دارند عیدی کارکنان خود را به صورت سکه اعطا کنند، به فروش می‌رسد. پرداخت عیدی به جای پول نقد یکی از راهکارهای کنترل نقدینگی در پایان سال اعلام شده‌است. به گفته محمود بهمنی، رئیس کل وقت بانک مرکزی، با این رویکرد سه هدف محقق می‌شود: اول اینکه عیدی کارکنان پرداخت می‌شود، دوم با افزایش عرضه سکه توسط کارکنان، قیمت این کالا در آستانه عید کنترل می‌شود، و سوم، عده‌ای سکه‌های خود را نگهداشته و نقدینگی کمتری وارد جامعه می‌شود.
  • مهریه ازدواج — در بسیاری از اوقات، مهریهٔ دختران ایرانی بر مبنای سکه‌های طلا تعیین می‌شود؛ از سال تولد دختر گرفته تا شمار ائمه یا سوره‌های قرآن کریم به عنوان تعداد سکه‌های مهریه دختران بریده می‌شود. پژوهش‌های انجام‌شده نشان می‌دهند که میانگین مهریه زنان ایرانی، بین ۲۶۰ تا ۳۵۰ سکه طلا است. البته مهریه‌هایی با مبنای ۱۲۴۰۰۰ سکه طلا هم دیده شده‌است.
  نمودار روند قیمت سکه تمام بهار آزادی (طرح قدیم و جدید) از سال ۱۳۷۴ تا ۱۳۸۶. این نمودار که بر اساس داده‌های آماری بانک مرکزی ایران رسم شده است ارزش سکه بهار آزادی در برابر ریال و در گذر زمان را نشان می‌دهد.
  • سرمایه‌گذاری — سکه طلا به دلیل ارزش ذاتی آن، کالایی کم‌ریسک محسوب می‌شود. در بازار سکه ایران، معامله‌گرانی هستند که با پیگیری نوسانات قیمت طلای جهانی و سکه طلا، به صورت عمده به دادوستد سکه می‌پردازند. معمولاً متوسط بازدهی از خرید و فروش عمده سکه طلا، بین ۳۰ تا ۵۰ درصد در سال است.
  • پس‌انداز — بخشی مهمی از سرمایه و پس‌انداز مردم ایران در قالب سکه طلا است. با افتتاح طرح قرض‌الحسنه پس‌انداز سکه طلا در بانک رفاه، مردم سکه‌های خود را که به شکل سرمایه راکد در دست آنان است، به صورت قرض‌الحسنه در اختیار بانک قرار می‌دهند، و در مقابل کسانی که نیاز به سکه دارند می‌توانند از بانک تقاضای سکه کنند و بانک از محل سکه‌های به امانت گذاشته شده، به متقاضیان سکه می‌دهد؛ بدین ترتیب این سرمایه راکد به گردش در می‌آید. دولت امیدوار است حساب قرض‌الحسنه طلا از یک طرف بتواند مشکل کسانی را برای خرید هدیه با مشکل نقدینگی مواجه هستند، حل کند و از طرف دیگر نگرانی‌های ناشی از حفظ و نگهداری سکه طلا را کاهش دهد.
  خرید و فروش سکه بهار آزادی
  خرید و فروش سکه به صورت عمده و خرد، در بازار طلای ایران انجام می‌شود. عواملی که بر قیمت روزانه سکه طلا در ایران تأثیرگذار هستند، عبارتند از:
  • قیمت جهانی طلا (بر حسب ریال)؛
  • هزینه ضرب سکه توسط بانک مرکزی (تقریباً معادل هفت‌هزار تومان، طبق برآورد سال ۱۳۸۶)؛
  • هزینه چهار درصدی گمرک؛
  • کارمزد عرضه سکه در بانک (تقریباً معادل پانصد تومان، طبق برآورد سال ۱۳۸۷)؛
  • سال ضرب سکه (صرفاً از نظر روانی بر روی قیمت سکه اثرگذار است)؛
  معمولاً نرخ دلار آمریکا در قیمت اونس جهانی طلا ضرب و قیمت سکه به دست می‌آید، بنابراین زمانی که قیمت اونس جهانی طلا، و یا نرخ دلار افزایش می‌یابد، قیمت سکه بهار آزادی نیز متأثر از این دو عامل بالا می‌رود. بجز این، افزایش تقاضا برای سکه در برخی از ایام سال نیز سبب افزایش بهای سکه بهار آزادی می‌شود. برای مثال در روزهای پایانی سال، تقاضا برای سکه افزایش می‌یابد. در این ایام، بیشترین تقاضا برای ربع سکه و در مرحله بعد برای نیم سکه‌است، و سکه تمام بهار آزادی (طرح جدید) کمتر مورد تقاضا قرار می‌گیرد.
  مسئله سال ضرب سکه
  از آنجا که متقاضیان سکه‌های جدیدالضرب بیشتر هستند، این افزایش تقاضا، قیمت سکه‌های جدید را افزایش می‌دهد. به همین دلیل، فروشندگان سکه تفاوتی برای قیمت سکه‌های جدید و قدیم قائل شده، و سکه‌های با تاریخ ضرب قدیمی‌تر ارزان‌تر از سکه‌های جدید معامله می‌شوند.
  البته برخی فروشندگان سکه در زمان فروش، توجهی به سال ضرب سکه ندارند، و تمام سکه‌ها را به قیمت یکسان به فروش می‌رسانند، اما در زمان خرید، سال ضرب را بهانه‌ای برای کاهش بهای خرید سکه قرار می‌دهند. برای مثال، هنگامی که فردی برای فروش سکه خود به مغازه مراجعه می‌کند، اگر قیمت روزانه سکه ۱۹۰ هزار تومان باشد، اما تاریخ ضرب آن پنج سال پایین‌تر باشد، آن سکه ۱۰ هزار تومان ارزانتر از او خریداری می‌شود.
  این در حالی است که میزان طلای به کار رفته در این سکه‌ها، هیچ تفاوتی با هم ندارند. از نظر بانک مرکزی، اختلاف قیمت میان سکه‌ها به علت تفاوت در سال ضرب آنها، موجه نیست و تنها عاملی که می‌تواند در نوسان قیمت سکه مؤثر باشد، نوسانات بهای طلا در بازارهای جهانی است. قرار است برای حل این مشکل، بانک مرکزی تاریخ ضرب سکه را از روی آن حذف کند.
  مسئله سکه‌های تقلبی
  وظیفه ضرب مسکوک طلا بنا بر تصویب شورای پول و اعتبار منحصراً بر عهده بانک مرکزی ایران است. با این حال عده‌ای به عرضه سکه‌های تقلبی یا در اصطلاح «غیر بانکی» اقدام کرده‌اند. به عنوان نمونه، برخی در این بازار اعلام می‌کنند که سکه ربع بهار آزادی، بانکی ۳۶ هزار تومان، و غیربانکی ۱۲ هزار تومان، موجود است، که طلای سکه ۱۲ هزار تومانی یا بسیار پایین بوده و یا عیار آن دچار اشکال است. حتی اگر شخصی سکه را با مشخصات اصلی آن ضرب کند، مرتکب خلاف شده و از نظر اداره حقوقی بانک مرکزی قابل پیگیری است.
  مسئله ضرب و توزیع سکه‌های تقلبی، مسئله جدیدی نبوده و سالهاست که سودجویان در این زمینه فعال بوده و از این راه سودهای کلان نیز به دست آورده‌اند. ضرب سکه‌های طلای تقلبی کار چندان سختی نیست. چرا که هر کس با اندک تخصص و شناختی از بازار طلا و آلیاژ فلزات مختلف، با سفارش ساخت دستگاهی برای قالب‌گیری انواع سکه می‌تواند هرگونه فلزی را در ابعاد و اندازه سکه‌های طلای مرسوم در بازار، ضرب کرده و با آبکاری و روکش طلا روانه بازار کند. پلمب و وکیوم این سکه‌ها با مشخصات طلا فروشی‌های معتبر و صاحب نام، تقلب دیگری است که فروش سکه‌های تقلبی را برای این افراد ساده‌تر می‌کند.
  مهمترین مراکز عرضه سکه در ایران
  • بانک کارگشایی — بانک کارگشایی در طول هفته، برای تنظیم و کنترل قیمت سکه طلا در بازار، اقدام به حراج سکه می‌کند. بانک کارگشایی، سکه‌ها را مستقیماً از خزانه بانک مرکزی دریافت می‌کند. این سکه‌ها در حضور نمایندگان بانک مرکزی، به بسته‌های ۱۰۰، ۲۰۰، و ۵۰۰ تایی تبدیل شده و به فروش می‌رسند. جلسات حراج به این صورت است که حراج‌کننده با اعلام نرخ پایه بانک مرکزی، مردم را برای خرید یکصد سکه تمام بهار آزادی، به رقابت تشویق می‌کند؛ در نهایت کسی برنده این مزایده‌است که بیشترین مبلغ را پیشنهاد دهد. در ادامه، این مزایده به ترتیب برای سکه‌های «نیم»، «ربع»، و «دو و نیم» بهار آزادی اجرا شده، و به طور متناوب تا پایان حراج ادامه می‌یابد. افزایش تعداد روزهای حراج برای عرضه سکه، و یا حذف حق‌الضرب سکه (تقربیاً هفت‌هزار تومان در سال ۱۳۸۶)، مهمترین ابزارهای کنترلی این بانک برای تعدیل قیمت سکه هستند. جلسات حراج، در وضعیت عادی در روزهای شنبه، دوشنبه، و چهارشنبه هر هفته برگزار می‌شوند، اما در هنگام افزایش تقاضا (مثل روزهایی پایانی سال، و فرارسیدن عید نوروز)، به صورت هر روزه هستند. شرکت در جلسات حراج، و خرید سکه برای عموم آزاد است.
  • شعب منتخب بانک‌های سپه و تجارت در تهران — که جزو بانک‌های عامل برای عرضه خرد سکه با قیمت مصوب بانک مرکزی هستند. البته قیمت فروش سکه در بانک‌های عامل لزوماً با نرخ بازار آزاد یکسان نبوده، و حتی ممکن است اختلاف قابل توجهی هم بین آنها وجود داشته باشد. برای مثال، کاهش شدید نقدینگی و رکود در بازار سکه در اواخر سال ۱۳۸۷، سبب شد که قیمت فروش سکه در بازار آزاد تقریباً به ۶/۸ درصد کمتر از قیمت مصوب بانک مرکزی برسد.
  • چهارراه استانبول و سبزه‌میدان — این دو از مراکز عرضه خرد سکه در تهران به شمار می‌روند. برای کسب اطمینان از اعتبار و اصالت سکه، باید آنرا از صرافی‌ها یا واحدهایی خریداری کرد که دارای مجوز اتحادیه طلا و جواهر یا مجوز بانک مرکزی باشند. به علاوه، سکه‌ها حتماً باید به صورت پلمپ‌شده (پرس‌شده در کارت، به صورت وکیوم) خریداری شوند، و روی پلمپ، علاوه بر نام و نشانی فروشنده، باید عباراتی همچون «تضمین بانکی» یا «مجوز اتحادیه» و امثالهم وجود داشته باشد. شایان ذکر است که سکه‌های تقلبی طلا که بانک مرکزی آنها را ضرب نکرده‌است، از روی ناهمواری‌های پشت و روی سکه، و عیار کم طلای آن، قابل تشخیص هستند. 
 • تجربه دیگران
  تشكیل حساب ذخیره ارزی ایران در سال ۱۳۷۹ اقدام بسیار مهمی در ساماندهی به مازاد درآمد نفتی بود اما مسئله برداشت های مكرر و بی برنامه از این حساب ماهیت و نقش اقتصادی آن را زیر سئوال برده است. به عنوان مثال با اینكه استفاده از وجوه حساب ذخیره ارزی برای تامین بودجه عمومی و كسری ناشی از درآمدهای غیرنفتی بودجه عمومی دولت ممنوع اعلام شده اما عملكرد دولت در سال های اخیر در بعضی مواقع خلاف آن بوده است. برداشت از این حساب برای واردات بنزین بارزترین نمونه از بی كفایتی در بهره برداری از مازاد درآمد نفتی محسوب می شود. اخبار اخیر در مورد برداشت چهار میلیارد دلاری دولت برای واردات بنزین در شش ماهه دوم سال ۸۵ نیز بیانگر آن است كه نمی توان انتظار داشت در آینده نزدیك حساب ذخیره ارزی جایگاه معین و تعریف شده ای در اقتصاد ایران پیدا كند. این در حالی است كه كشورهای دیگر تولیدكننده نفت در دنیا مانند نروژ، عربستان سعودی و كویت توانسته اند با تشكیل حسابی مشابه حساب ذخیره ارزی ایران شاهد شتاب فعالیت های عمرانی و پیشرفت چشم گیر بخش های مختلف اقتصادی خود باشند. توجه به اهداف تشكیل این حساب و نحوه استفاده از ذخایر آن در این كشورها مشخص می كند كه برای دستیابی به نتایج اقتصادی مطلوب و دلخواه مطمئنا باید نگرش دولت نسبت به جایگاه حساب ذخیره ارزی در اقتصاد كشورمان تغییر كند. تجربه این كشورها و به ویژه نروژ در استفاده از ذخایر مازاد درآمد نفتی می تواند الگوی بسیار مناسبی برای تصمیم گیری مقامات ایرانی باشد. در اینجا سعی شده با بررسی نقش صندوق ذخیره ارزی در عربستان، كویت و به ویژه نروژ، دیدگاه اقتصادی این كشورها در برخورد با مازاد درآمد نفتی شان مورد توجه قرار گیرد.

  ●صندوق ذخیره ارزی نروژ
  افزایش قیمت نفت در سال های ۱۹۷۳ و ۷۴ درآمد زیادی را به اقتصاد نروژ وارد كرد. دولت نروژ با پیش بینی ادامه روند افزایش قیمت ها اقدام به اجرای یك سری برنامه های اقتصادی پرهزینه كرد اما با محقق نشدن شرایط پیش بینی شده، در سال ۱۹۷۷، نروژ با بالاترین میزان بدهی در طول تاریخ این كشور یعنی ۵۰ درصد از تولید ناخالص ملی مواجه شد. با نزول قیمت ها در اواخر دهه ۸۰ دولت نروژ تصمیم گرفت برای كاهش وابستگی اقتصاد خود به نوسانات قیمت نفت محدودیت هایی را در نحوه هزینه درآمد های نفتی وضع كند. این امر موجب شد تا پارلمان نروژ در سال ۱۹۹۰ تشكیل صندوق ذخیره ارزی را به تصویب برساند. این صندوق به طور رسمی در سال ۱۹۹۶ ۱۳۷۵ كار خود را آغاز كرد و از آن زمان تاكنون توانسته موجب تحول بزرگی در اقتصاد نروژ شود. از لحاظ قانونی این صندوق یك حساب كرونی واحد پول نروژ در بانك مركزی نروژ Norges Bank است كه به نام صندوق دولتی نفت نامگذاری شده است. 
  مدیریت صندوق در ابتدا بر عهده وزارت دارایی قرار گرفت اما از اكتبر ۱۹۹۷ وزارت دارایی مسئولیت مدیریت عملیاتی صندوق دولتی نفت را به بانك مركزی نروژ واگذار كرد. براساس قانون، وجوه صندوق در اسناد مالی خارجی اوراق قرضه، سهام شركت ها، اسناد بازار مالی، اوراق بهادار سرمایه گذاری می شود و اعمال تغییرات اساسی در صندوق باید در پارلمان كشور به بحث و بررسی گذاشته شود. شفافیت عملكرد صندوق هزینه های صندوق و درجه ریسك پذیری، هر سه ماه یك بار توسط بانك مركزی نروژ به اطلاع عموم رسانده می شود. همچنین گزارش های فصلی صندوق به طور مرتب بر روی وب سایت آن قرار می گیرد.
  به موازات به طور مرتب بعد از تشكیل جلسات اعضای صندوق با مسئولان وزارت دارایی یك كنفرانس خبری در مورد عملكرد فعلی صندوق ترتیب داده می شود. گفتنی است در گزارش سالانه صندوق فهرست تمامی سرمایه گذاری ها، درصد مالكیت ها و درآمدها اعلام می شود. به گفته ادسوور هارالسن مدیركل فناوری و صنعت وزارت نفت و انرژی نروژ تمامی موجودی صندوق مازاد درآمد نفت نروژ صرفا در دیگر كشورها سرمایه گذاری می شود و این كشور در سال ۲۰۰۵ بیشترین و بزرگترین سرمایه گذاری ها در مورد نفت و گاز را داشته است. هارالسن می افزاید موجودی این صندوق به اقتصاد عمومی كشور وارد نخواهد شد چرا كه اگر این صندوق را خرج امور داخلی نروژ می كردیم به افرادی چاق و تنبل تبدیل می شدیم. مطالب ذكر شده در اینجا در مورد صندوق ذخیره ارزی نروژ بیانگر تفاوت فاحش میان نقش این صندوق در این كشور و نقش آن در كشور ما است. با بررسی تاثیرات اقتصادی این صندوق در سال های گذشته كه در ادامه آمده این تفاوت بیشتر احساس می شود.

  ●نقش اقتصادی صندوق ذخیره ارزی در نروژ
  تاسیس صندوق ذخیره ارزی و سیاست هایی كه نروژ در اكتشاف و توسعه میادین نفت و گاز خود توسط شركت های دولتی و خصوصی داخلی و خارجی اجرا كرده باعث شده تا:

  ۱ كل درآمد ناشی از فروش نفت به عنوان منبع طبیعی خدادادی كه متعلق به همه نسل های مردم نروژ است برای مردم همه نسل ها باقی بماند و همه از مزایای آن بهره مند شوند.
  ۲ كلیه فعالیت های دولت اعم از عمرانی و جاری عمدتا از محل درآمدهای مالیاتی تامین می شود و منابع حاصل از فروش ثروت كشور در دست دولت قرار نمی گیرد. از همین رو به دلیل نیاز دولت به مردم جهت تامین هزینه ها دولت در مقابل اعمال خود باید پاسخگو باشد.
  ۳ چون اداره جامعه عمدتا از طریق مالیات ها انجام می گیرد مردم برای ایجاد رفاه بیشتر در جامعه بیشتر كار می كنند تا درآمد بیشتری به دست آورند و در پی آن مالیات بیشتری نیز می پردازند.
  ۴ رونق صنعت نفت در نروژ باعث شده فرصت های شغلی زیادی به طور مستقیم و غیرمستقیم ایجاد شوند.
  ۵ تعداد زیادی متخصص و تكنسین در رشته های نفت و گاز در نروژ تربیت شده اند كه حتی با پایان مخازن نفتی می توانند با كار در سایر كشورها برای نروژ درآمد ایجاد كنند و سرمایه بیاورند.

  موارد عنوان شده تنها بخشی از سهم عظیم صندوق ذخیره ارزی در اقتصاد رشدیافته نروژ است. توجه به بحث كلی از این صندوق چند تفاوت مهم بین حساب ذخیره ارزی در ایران و نروژ را آشكار می كند. به عنوان نمونه نروژی ها تمامی درآمدهای حاصل از فروش نفت و گاز خود را به حساب مزبور واریز می كنند و به هیچ وجه حق برداشت از اصل آن را ندارند و برداشت از آن فقط جهت سرمایه گذاری در خارج از نروژ مجاز است، در حالی كه در ایران درآمدهای احتمالی مازاد بر سقف درآمدهای پیش بینی شده در بودجه سالانه به این حساب واریز می شود و هرگاه درآمدهای دولت از محل فروش نفت از مقدار پیش بینی شده در بودجه كمتر شود، دولت حق دارد مابه التفاوت را از صندوق مزبور برداشت كند. نكته مهم دیگر استفاده از صندوق به منظور ایجاد انگیزه برای سرمایه گذاری است كه در توسعه میادین نفتی فعالیت می كنند. نروژ توانسته با تشویق این گونه سرمایه گذاران تلاش آنها را برای به كار بردن آخرین تكنولوژی روز دنیا و ابداع روش های جدید جهت افزایش هرچه بیشتر ضریب بازیافت میادین نفتی دوچندان كند. از این طریق بازیافت نفت در برخی از میادین نروژ به حدود ۷۰ درصد رسیده است، در حالی كه این رقم برای اكثر مخازن ما حداكثر ۳۰ درصد است. به عبارت دیگر نروژی ها توانسته اند از یك میدان نفتی بیش از دو برابر نفتی كه در سایر مناطق دنیا استخراج می شود برداشت كنند. یكی از ویژگی های مهم صندوق ذخیره ارزی نروژ نقش آن در صندوق بازنشستگی این كشور است. سود حاصل از سرمایه گذاری های صندوق ذخیره ارزی برای تامین تعهدات بلندمدت دولت در صندوق بازنشستگی نروژ به كار می رود و عملكرد مناسب آن طی سال های اخیر این صندوق بازنشستگی را به كارآمدترین صندوق در دنیا تبدیل كرده است. 

  با وجودی كه نروژ سومین صادركننده بزرگ نفت در دنیا بعد از عربستان و روسیه است اما درآمد نفت آن تنها ۲۰ درصد از درآمد ارزی اش را تشكیل می دهد و ۸۰ درصد بقیه مربوط به صادرات كالاهای پیشرفته الكترونیكی می شود. سیاست های مناسب دولت نروژ نسبت به درآمدهای نفتی آن موجب شد تا در ۳۱ مارس سال ۲۰۰۶ موجودی صندوق ذخیره ارزی نروژ به ۲۳۴ میلیارد دلار برسد. طی سال های اخیر درآمد نفتی ۲۰ درصد تولید ناخالص داخلی و ۴۴ درصد صادرات نروژ را تامین كرده و صادرات ۳ میلیون بشكه نفت در هر روز نه تنها موجب وابستگی اقتصاد آن به درآمدهای نفتی نشده بلكه تشكیل صندوق ذخیره ارزی مانعی جهت ورود لجام گسیخته این درآمدها به اقتصاد نروژ شده است. برنامه های دولت نروژ برای چگونگی هزینه درآمد نفتی آن بهترین الگو برای كشورهای صادركننده نفت دنیا است اما در اینجا به اختصار به سیاست های دولت های عربستان، كویت و امارات نیز دراین باره می پردازیم.●صندوق مازاد درآمد نفتی عربستان
  طی سال های اخیر افزایش بی سابقه قیمت نفت موجب سرازیر شدن حجم عظیم پول به این صندوق شده است. به عنوان مثال درآمد نفت عربستان سعودی در سال ۲۰۰۴ میلادی دوبرابر میزان پیش بینی شده در بودجه این كشور و به میزان ۱۰۴ میلیارد دلار بود و در نهایت این كشور با مازاد بودجه ۱۲۶ میلیارد دلاری مواجه شد. ۲۱۵ میلیارد دلار از این مازاد برای بازپرداخت بدهی دولت به كار گرفته شد و ۹۱۰ میلیارد دلار آن نیز برای پروژه های توسعه صنایع غیرنفت و گاز این كشور طی پنج سال آینده در نظر گرفته شد به طوری كه هشت میلیارد دلار آن به طور مستقیم صرف پروژه های توسعه ای شده و ۴۲ میلیارد دلار آن نیز در اختیار صندوق توسعه دارایی های سعودی قرار گرفت تا به عنوان وام مسكن در اختیار مردم قرار گیرد. در دهه ۹۰ و سال ۲۰۰۰ میلادی نیز بخشی از مازاد درآمد نفتی عربستان برای توسعه جاده ها، آب، فاضلاب و نیروگاه ها به كار گرفته شد. عملكرد دولت عربستان نسبت به صندوق ذخیره ارزی آن به هیچ وجه قابل مقایسه با شفافیت عملكرد دولت نروژ نیست اما به طور كلی زمینه های هزینه این درآمد در سال های گذشته نشان می دهد كه دیدگاه دولت عربستان نیز به درآمد نفت یك دیدگاه بلندمدت و در جهت توسعه همه جانبه اقتصادی است.
  به عنوان مثال چندی پیش شركت سعودی «معادن» اعلام كرد با صرف هشت میلیارد دلار سرمایه عربستان سعودی قصد دارد با استفاده از درآمدهای اضافی فروش نفت، شهری صنعتی در شرق عربستان احداث كند كه هدف از آن تولید محصولات معدنی است. درآمد نفت عربستان از ابتدای سال ۲۰۰۶ تاكنون ۱۰۱ میلیارد دلار بوده و پیش بینی می شود تا پایان سال به ۲۰۳ میلیارد دلار برسد.

  انتظار می رود تا پایان سال حجم ذخیره صندوق درآمد ارزی عربستان به ۱۴۱ میلیارد دلار افزایش یابد و مقامات این كشور نیز بارها اعلام كرده اند كه قصد دارند از وجوه این صندوق در راستای گسترش بخش خصوصی، كاهش بدهی های دولت، گسترش امكانات آموزش و پرورش، زمینه سازی برای افزایش سرمایه گذاری های مستقیم خارجی، افزایش هزینه در بخش های امنیتی كشور و بالا بردن سوبسیدهای دولت به شهروندان عربستانی استفاده كنند.

  ●صندوق مازاد درآمد نفتی كویت
  كشور كویت نیز با افزایش قیمت نفت در بازارهای بین المللی شاهد بهترین وضعیت اقتصادی خود در دهه گذشته است و مازاد درآمد نفتی خود را برای بهبود بخش های مختلف اقتصادی در صندوق ذخیره ارزی نگهداری می كند. از جمله برنامه های دولت كویت برای هزینه وجوه این صندوق، توسعه پالایشگاه ها، و خرید اوراق سهام بین المللی است. چنانچه در حال حاضر نیز این كشور بزرگ ترین سهام دار شركت معروف خودروسازی دایملر كرایسلر محسوب می شود و ۷ درصد سهام آن معادل ۷۳ میلیارد دلار را در اختیار دارد. براساس قانون كویت سالانه باید ۱۰ درصد از كل درآمد نفتی این كشور به صندوق درآمد ارزی واریز شده و وجوه آن برای نسل های آینده نگهداری شود. كویت با سرمایه گذاری این مبلغ در سهام بازارهای بین المللی از سود آنها نیز بهره مند می شود. شركت نفت كویت در نظر دارد ظرفیت تولید نفت این كشور را از ۵۲ میلیون بشكه در روز به ۴میلیون بشكه تا سال ۲۰۲۰ افزایش دهد و این امر مطمئنا مازاد درآمد عظیمی برای كویت به همراه خواهد داشت. در حالی كه شورای عالی نفت كویت اعلام كرده است كه توسعه همه میادین نفت این كشور به ۳۰ تا ۴۰ میلیارد دلار هزینه نیاز دارد اما دولت كویت سعی می كند بخش بیشتر مازاد درآمد نفتی اش را در گسترش پروژه های سرمایه گذاری غیرنفتی و از جمله تكمیل ساخت بندر كانتینری در جزیره بوبیان مصرف كند.
  اگر تا پایان سال قیمت نفت همچنان در دنیا بالا باقی بماند درآمد كویت از صادرات نفت به ۷۶۵۵ میلیارد دلار خواهد رسید كه مطمئنا ۱۰ درصد آن به صندوق ذخیره ارزی وارد خواهد شد. چندی پیش مقامات این كشور اعلام كردند كه بخش اعظمی از مازاد درآمد نفتی برای ارتقای سطح بهداشت در كویت هزینه خواهد شد. تجهیز بیمارستان های كویت به پیشرفته ترین دستگاه ها و لوازم پزشكی یكی از برنامه های دولت كویت در سال های آینده است. این كشور قصد دارد با فراهم كردن بهترین خدمات پزشكی به مركز درمانی در منطقه خاورمیانه تبدیل شود. از سوی دیگر انتظار می رود نزدیك به ۵۴ میلیارد دلار از سوی دولت كویت برای گسترش بندر بوبیان و تبدیل آن به یك بندر تجاری اختصاص پیدا كند. در ادامه این برنامه ها، بخشی از مازاد درآمد نفتی كویت نیز در پروژه های اجتماعی هزینه خواهد شد. علاوه بر عربستان، نروژ و كویت، كشورهای امارات و قطر نیز برنامه های مدونی برای هزینه مازاد درآمدهای نفتی خود در نظر گرفته اند. به عنوان مثال قطر برای بازپرداخت بدهی های خارجی، افزایش ظرفیت تولید نفت و گاز، توسعه زیرساخت های غیرنفتی و افزایش سرمایه گذاری های مالی از این درآمد استفاده خواهد كرد. از طرف دیگر بخش عظیمی از این مازاد صرف برنامه های دولت قطر در تبدیل شدن به بازار بزرگ ال ان جی در جهان خواهد شد. ساخت هتل، جاده، نیروگاه، توسعه بهداشت و آموزش از دیگر موارد هزینه مازاد درآمد قطر است.

  در این میان دولت امارات بیشتر سعی دارد درآمد نفتی خود را جهت گسترش بخش گردشگری، ساخت هتل ها، پارك ها و سرمایه گذاری خارجی هزینه كند.
  با توجه به برنامه این چند كشور صادركننده نفت در مورد مازاد درآمد نفتی، این سئوال ایجاد می شود كه ایران به عنوان چهارمین كشور صادركننده نفت دنیا چگونه توانسته است از مازاد درآمد نفتی خود بهره ببرد. طی سال های اخیر نهادهای مختلف مكررا نسبت به عملكرد نامناسب دولت نسبت به حساب ذخیره ارزی هشدار داده اند. به گزارش وزارت امور اقتصادی در چهار ماهه نخست سال جاری درآمد صادرات ایران از نفت، فرآورده های نفتی و میعانات گازی كشور به بیش از ۱۸ میلیارد دلار رسید و این در حالی است كه به گزارش بانك مركزی طی این دوره زمانی با برداشت ۴۷ میلیارد دلار از حساب ذخیره ارزی در فقدان شفافیت، ركورد جدیدی در میزان برداشت از این حساب ثبت شده است.

  برداشت ۴میلیارد دلاری از این حساب برای خرید بنزین در شش ماهه دوم سال نیز تنها تلف كردن و ضایع كردن این منبع مهم مالی است. اما واقعا تا چه زمانی وضعیت بازار نفت به این گونه خواهد بود و با كاهش قیمت ها در آینده چه سرنوشتی منتظر اقتصاد ایران است در حالی كه همه كشورهای صادركننده نفت سعی دارند از موقعیت حاضر برای تضمین اقتصاد خود در آینده استفاده كنند چرا باید ۴ میلیارد دلار تنها برای خرید بنزین و دود كردن آن هزینه شود. با ادامه این شرایط بعید نیست زمانی برسد كه برای تامین مخارج جاری خود حتی مجبور به گرفتن وام از همین كشورها شویم پس چه بهتر كه از همین الان به فكر آینده باشیم و با چاره اندیشی از فرصت طلایی كه ممكن است دیگر در تاریخ كشور ایران تكرار نشود حداكثر استفاده را ببریم و از این طریق زندگی مرفهی را برای نسل های آینده ایرانی تضمین كنیم.


 • تصاویری از بزرگترین سنگ طلای جهان
  زرگترین سنگ طلای خالص در جهان هم اکنون در کشور برونئی و در معرض دید عموم مردم قرار دارد. 

  البته مردم قبل از ورود به محل بازدید، تحت بازرسی دقیق قرار می‌گیرند تا از ورود هرگونه وسیله برای خراشیدن یا آسیب زدن به این سنگ طلا، جلوگیری شود.

  «سلطان حسن بلقية» پادشاه برونئی با کسب 90 یورو در هر ثانیه، ثروتمندترین حاکم جهان است. 

  این پادشاه به علاقمندی به طلا و استفاده از آن در همه چیز از جمله لباس، خودرو و وسایل منزل مشهور است. برونئی کشوری کوچک در نزدیکی مالزی است.
 • تصاویری از خلاقیت با سکه های پنی
  در زیر مجسمه هایی حیرت انگیز که از سکه های فلزی ساخته شده اند، به نمایش گذاشته شده است. استیسی لی وبر، هنرمند فیلادلفیایی این مجموعه، برای ساخت این مجسمه های هنری از مجموعه ای از سکه های پنی، نیکل و دایم استفاده کرده است. لی وبر این مجموعه را در گرامیداشت قشر کارگر امریکا تولید کرده و به اعتقاد وی سکه ها نمادی از قشر کارگر در امریکا می باشد.
   
  دایم، سکه‌ای در ایالات متحده آمریکا است با ارزش ده سنت یا یک دهم دلار آمریکا. دایم کوچکترین و باریک‌ترین سکه در ایالات متحده است که هنوز در بازار کاربرد دارد و شخصیت حکاکی شده در جلوی آن تصویر فرانکلین روزولت است.
   
  سکه یک سنتی معروف به پنی می باشد که تصویری از آبراهام لینکلن بر روی آن حکاکی شده است و از آلیاژ مس ساخته شده است. سکه های پنی اخیراً جای خود را به نیکل یا همان سکه های پنج سنتی داده اند.

   


 • تلفنبانک صادرات در یک ماه به 6میلیون تماس پاسخ داد
  سامانه تلفنبانک صادرات ایران در تیر ماه سال‌جاری به حدود 6 میلیون تماس هموطنان از سراسر کشور پاسخ داد. به گزارش دنیای صنعت به نقل از  روابط عمومی بانک صادرات ایران، این بانک به منظور رفاه حال مشتریان ودر جهت ارائه خدمات بانکی اعم از اطلاع از مانده حساب، گردش حساب و پرداخت قبوض خدماتی و کاهش مدت انتظار در شعب بانک و سفرهای درون‌شهری سامانه تلفنبانک را راه‌اندازی نموده که این سامانه در تیرماه سال‌جاری پاسخگوی 6 میلیون و 80 هزار تماس مشتریان از سراسر کشور بوده است و این بانک با هدف تسریع در ارائه خدمات به مشتریان وکاهش در هزینه‌ها و وقت مشتریان مرکز صدای سپهر 09602 را به صورت شبانه‌روزی راه‌اندازی نموده و مشتریان می‌توانند ضمن تماس با این شماره علاوه بر دریافت خدمات تلفنبانک از مشاوره و راهنمایی کارشناسان برخوردار و انتقادات و شکایت خود را نیز اعلام نمایند. مشتریان جهت استفاده از سامانه تلفنبانک بانک صادرات‌ایران لازم است با مراجعه به یکی از دستگاه‌های خودپرداز این بانک و انتخاب گزینه عملیات رمز نسبت به تعیین رمز دوم حساب خود اقدام نمایند.

  این گزارش می افزاید: بانک صادرات تا کنون حدود 47 میلیون حساب را برای هموطنان افتتاح و بیش از 3 هزار و 793 دستگاه خودپرداز ، 385 هزار دستگاه پایانه فروش نصب و راه‌اندازی نموده و ابزارهای پرداخت این بانک به طور متوسط هر ماه 430 میلیون تراکنش مالی مشتریان و حدود 61 میلیون تراکنش شتابی را با موفقیت انجام می‌دهند.

   
 • تمیز و براق کردن طلا و جواهرات
  خانم های با سلیقه با خواندن این مطلب می توانند طلا و جواهرات خود را همیشه نو و براق نگه دارند.

  طلا و جواهر پس‌ از استفاده‌ به ‌مدت‌ طولاني، در اثر مجاورت‌ با بدن‌ كثيف‌ مي ‌شوند و رنگ‌ و جلاي‌ اوليه‌ را از دست‌ مي‌ دهند. اگر به‌ دنبال‌ راهكاري‌ براي‌ تميز شدن‌ طلا ، جواهر و زينت ‌آلات‌ خود هستيد، اين مطلب را با دقت‌ بخوانيد.

  تميزكردن‌ جواهرات‌ بدل‌

  مقداري‌ جوش‌ شيرين‌ روي‌ سطح‌ نمناك‌ برس‌ مسواك‌ بريزيد و آن‌ را به‌ آرامي‌ روي‌ اين‌ جواهرات به اصطلاح اتمی‌ بماليد تا براق‌ شوند.

  براق‌ كردن‌ طلا و جواهر

  براي‌ براق‌ كردن‌ طلا و جواهر دو روش‌ پيشنهاد مي‌ شود:
  الف) مقداري‌ خاك‌اره‌ نرم‌ يا خاكستر چوب‌ تهيه‌ كنيد و زيورآلات‌ را درون‌ آن‌ فرو ببريد. سپس‌ به ‌وسيله‌ خاك ‌اره‌ يا خاكستر چوب، سطح‌ آنها را مالش‌ دهيد. پس‌ از پاك ‌كردن‌ طلا و جواهر از خرده‌هاي‌ چوب‌ يا خاكستر، شفافيت‌ و برق‌ چشمگيري‌ را مشاهده‌ خواهيد كرد.
  ب) با مالش‌ دادن‌ قطعه‌ اي‌ چرم‌ يا پارچه‌ نخي‌ بر سطح‌ طلا، برق‌ و جلاي‌ خاصي‌ به‌ وجود مي‌آيد.

  لکه گیری جواهرات

  جواهرات مرجانی :

  با آب و صابون یا آب و نمک خوب بشویید و بعد از شست و شو خشک کنید.

   
  جواهرات سنگی :

  با یک پارچه ء نرم تمیز کنید و با یک ماهوت(برس) نرم آن را برق بیندازید.
   
  طلاجات :

  وسیله را در محلول بی کربنات سدیم و آب قرار دهید و بعد آبکشی کنید.سپس آن را با پارچه ای نرم و سشوار (درجه ء باد سرد )خوب خشک کنید.
   
  نكاتي براي مراقبت از جواهر آلات

  - هنگام حمام گرفتن و يا شتستشوي دست هـا، جـواهر آلات خـود را در بياوريد چون صابون سبب ايجاد لايه نازك روي جواهر آلات ميگردد.
  - با جواهر آلات آشپزي نكـنيـد زيـرا گـرماي شـديد و روغــن موجب صدمه زدن به نگين جواهرآلات ميگردد.
  - همواره پس از آرايش و يا عطر زدن جواهر آلات خود را به تن كنيد.
  - فلزات قيمتي را تنها با يك پارچه ويژه پرداخت و يا پارچه نمدي پاك كنـيـد زيـرا حوله و يـا پارچه به خاطر آن كـه گـرد و غبـار را در خــود دارنـد باعث خراش برداشتن جواهر آلات ميگردند.
  - جواهر آلات را از ضربه، مواد شيميايي، نور خورشيد و گرماي شديد محافظت كنيد.
  - در استخر و يا شستشوي ظروف و يا لباسها جواهر آلات خود را در بياوريـد زيـرا كـلـر سبب تغيير رنگ و يا شل شدن نگين ها ميگردد.
  - جواهر آلات را بمنظور جلوگيري از خراشيده شدن بطور مجزا نگهداري كنيد.
  - نگهداري نقره در يك كيسه در بسته،  كدر شدن آن را بتعويق مي انــدازد. اما هيچگاه مرواريد را درون كيسه پلاستيكي قرار ندهيد.
  - بهترين روش تميز كردن جواهر آلات استفاده از آب و صابون اندك به همراه يـك مـسـواك نرم ميباشد.

  نوسازی طلا و نقره

  اگر انگشتر نقره شما به هر دلیلی مثلا مجاورت با مایع سفید کننده(وایتکس) سیاه شد ناراحت نباشید، آن را مدتی داخل آب نمک غلیظ بیندازید سپس چند دقیقه ای آن را روی فرش که پرزدار است محکم بکشید می بینید که مثل اول سفید می شود.

   


 • جواهرات الهام گرفته از قرون وسطی
  طراح سوئیسی (Miriam Josi )، این جواهرات فانتزی را برای برند می می ورت (Mimi Vert) ساخته است. ایده طرح های وی بر اساس اشکال و طرح های قرون وسطی است که آنرا به شکل کاملا معاصر تبدیل کرده است.
  این کلکسیون جنی دآرک (Jeanne d’Arc)، نامیده می شود. مدل های این مجموعه زره، تاج و زنبق هستند. این جواهرات از جنس طلا و یا نقره هستند که می توانند به عنوان حلقه، آویز و یا زنجیر استفاده شوند.
 • جواهرات عرفانی الهام گرفته از مکتب بودا
  برند طلا و جواهر اچ. استرن (H.Stern)، یکی از معروف ترین برندهای طلا و جواهر برزیل می باشد.  قبلا نیز با ایجاد مجموعه های زیبا و حیرت انگیز خود از جمله حلقه های آلیس در سرزمین عجایب  آشنا شده ایم. این بار برند طلا و جواهر استرن (H.Stern)، با همکاری دیان ون بورستنبرگ (Diane von Furstenberg)، اقدام به تولید مجموعه ای زیبا و عرفانی نموده است. 
  این مجموعه از هشت جواهر جدید که الهام گرفته از سوتراس (نوع ترکیب ادبی در بودیسم و هندوئیسم) می باشد تهیه گردیده است. واژه سوتراس در زبان سانسکریت به معنای یکی شدن خطوط میباشد و قانون هایی هستند که در قلب عرفان شرق قرار دارند. دیان ون بورستنبرگ با ساخت این جواهرات خواسته است تا آثار جادویی و نگهدارنده جواهرات را به نمایش بگذارد.
   
  این جواهرات به سبک جواهرات باشکوه و فاخر مغولها در قرن 18 و عرفان کهن ساخته شده است. در این مجوعه سعی شده است که زیبایی و قدرت معنوی جواهرات گفته شود. جالب است که هر کدام ازاین جواهرات در خود پیامی از اصول معنوی به همراه دارد.
   
  دیان ون بورستنبرگ درباره جواهراتش این را بیان کرد که : این مجموعه از جواهرات مغول های هندی و شعارهای من با الهام از انگشتر مردانه هندی قدیمی ای که متعلق به 30 سال پیش است، تشکیل شده است که شامل یک گردنبند، چند انگشتر، آویز و گوشواره می باشد.
   
  بر روی این جواهرات فاخر سنگ کریستال هایی تخت و صیقل داده شده، استفاده شده است. این سنگها بر روی طلایی با پرداخت عالی و همچون آینه سوار شده اند. 
  پیام های دیان، به صورت کوتاه در پشت قطعات حک شده اند و احساساتی قوی نظیر عشق، خنده، آزادی، توازن، حقیقت، اعتماد و زندگی را فرا می خوانند.
 • جواهرات پنهان
  پیچیدگی یک خارپشت دریایی، شکنندگی و ظرافت یک برگ روی زمین افتاده، سطح ناهموار صخره دریایی، حرارتی که از دهانه یک آتشفشان بیرون می آید. اینها شالوده فرم هایی هستند که الهام بخش و سازمان دهنده اساس کلکسیون جواهرات در هم تنیده کارخانه نیرو (NIIRO)، هستند.

  این کلکسیون شامل زیورآلات دست سازی است که علامت مشخصه آنها نوآوری و بافندگی با الگویی بر اساس بی نظمی و بی قاعدگی، براقی، رنگارنگی، اصالت و منحصربفردی مواد استفاده شده است.

  نه تنها طراحی آن، بلکه شالوده مواد سازنده نیز از بافت و شکل مواد طبیعی بوده که به زیورآلات تولید شده، حسی از یک بی نظمی آراسته می دهد.


 • حساب ذخیره ارزی
  اندیشه کاهش وابستگی بودجه کشور به درآمدهای ناپایدار حاصل از فروش نفت خام وافزایش قیمت نفت در سالهای اخیر که بیشتر از پیش بینی های معمول در قانون بودجه بود ، دولت را به سوی این فکر سوق داد تا درآمدهای مازاد فروش نفت خام را به دارائی های دیگری تبدیل و یا اندوخته نماید ؛ تا در صورتی که در آمد ارزی حاصل از صدور نفت خام ، کمتر از ارقام مندرج در قانون بودجه شد در فواصل زمانی معینی از آن برداشت کند. لذا به هنگام تدوین لایحه برنامه سوم توسعه اقتصادی ،اجتماعی وفرهنگی جمهوری اسلامی ایران ، ایجاد «صندوق ذخیره ارزی » پیشنهاد ومطرح شد که با بحث ها وبررسیهای انجام شده در مجلس شورای اسلامی ، با ایجاد «حساب ذخیره ارزی حاصل از درآمد نفت خام» موافقت گردید واین مهم بموجب ماده ۶۰ قانون برنامه سوم توسعه تحقق یافت .

  ● تشکیل حساب ذخیره ارزی واهداف آن :
  بموجب بند «الف» ماده مذکور مقرر شد که از سال ۱۳۸۰ مازاد درآمد ارزی حاصل از صادرات نفت خام در پایان هر سال ، نسبت به ارقام پیش بینی شده جدول مربوطه در قانون بودجه ، در حساب سپرده دولت نزد بانک مرکزی نگهداری شود. بندهای «ب»و«ج» همان ماده نیز نحوه برداشت واستفاده از موجودی این حساب سپرده را تعیین و حسب بند «د» ماده مرقوم ،تامین کسری ناشی از درآمدهای غیر نفتی بودجه عمومی دولت از این حساب ممنوع گردید .

  (۱) هنوز زمان اجرای ماده ۶۰ قانون برنامه سوم توسعه فرا نرسیده بوده دولت ،طی لایحه ی فوریتی تقاضای اصلاح ماده فوق را نمود .

  (۲) موافقان با لایحه مذکور ،«عنایت خداوند ،زحمت دولت محترم،دیپلماسی فعال ،مطلوب تر شدن وضعیت بازار نفت وکسب درآمد مازاد»را از جمله عوامل موافقت خود با فوریت لایحه پیشنهادی اعلام داشتند .

  (۳)لذا در جلسه مورخ ۱۹/۷/۷۹ مجلس شورای اسلامی ،اصلاحاتی در ماده ۶۰ قانون برنامه سوم توسعه به عمل آمد .

  (۴) بموجب این اصلاحات مقرر شد:
  ۱) مکانیسم «حساب ذخیره ریالی» حذف گردید . 
  ۲) مازاد درآمدهای ارزی حاصل از صادرات نفت خام نسبت به ارقام پیش بینی شده در قانون بودجه از سال ۱۳۷۹ در حساب سپرده دولت نزد بانک مرکزی نگهداری شود . (۶)
  ۳) در صورت کاهش درآمد ارزی حاصل از صادرات نفت خام، دولت در فواصل زمانی سه ماهه از موجودی این حساب برداشت نماید . (۷)
  ۴) دولت مجاز است حداکثر معادل پنجاه درصد حساب مذکور را برای سرمایه گذاری بخش غیر دولتی بصورت تسهیلات استفاده نماید . (۸)
  از مهمترین این اصلاحات ، اصلاحات مندرج دربند«ج» ماده فوق الذکر بود که به دولت اجازه داد حداکثر معادل پنجاه درصد از حساب ذخیره ارزی برای سرمایه گذاری و تامین بخشی از اعتبارات مورد نیاز طرحهای تولیدی و کارآفرینی صنعتی،معدنی، کشاورزی ،حمل و نقل وخدمات فنی مهندسی بخش غیر دولتی که توجیه فنی و اقتصادی داشته باشندبصورت تسهیلات استفاده نماید.

  با توجه به مراتب فوق از جمله اهداف و برنامه هائی که برای حساب ذخیره ارزی بر شمرده اند موارد زیر را می توان نام برد :
  - توسعه صنعتی کشور .
  - ثبات اقتصادی.
  - نقد شوندگی به هنگام نیاز.
  - کمک به سرمایه گذاری ها و فعال نمودن بخش غیر دولتی در امور تولیدی وصنعتی و کارآفرینی.
  - جلوگیری از نوسانات درآمدهای نفتی .
  - پشتوانه اعتباری برای کشور در عرصه های بین المللی اقتصادی.

  البته ماده ۶۰ قانون سوم برنامه توسعه چند بار دیگر نیز در مجلس شورای اسلامی مورد اصلاح واقع شده که همگی مربوط به اجازه برداشت دولت از حساب ذخیره ارزی بوده است . (۹) لذا بی مناسبت نیست که پاره ای از نظرات مختلف راجع به برداشت دولتی از این حساب را مختصرا ذکر نمائیم .

  ● نظرات مختلف راجع به برداشت دولتی از حساب ذخیره ارزی :
  بنا بر اهدافی که ذکر شد بحث جدی در زمینه برداشت دولتی از این حساب همواره موافقان ومخالفانی داشته که پاره ای از نظرات ایشان ذکر میشود:

  الف)نظریه مخالفان:
  مخالفان برداشت های دولتی از این حساب معتقدند : با توجه به روح متون قانونی تا زمانی که دلیل توسعه ای فراگیر ویا واکنشهای مختلف اقتصادی واجتماعی یا ضرورتی ملی پیش نیامده نباید از این حساب برداشت شود و گرنه باعث عدم کنترل توقعات و کاهش گرایش به سمت تولید واشتغال خواهد شد و اهداف قانون لوث می شود. لذا باید با ایجاد انظباط مالی و اعتبار بخشیدن به روح قانون ، اعتبار این حساب را حفظ نمود و دقیقاً در راستای اصول و مبانی و اهدافی که منجر به تصویب قانون شده برنامه ریزی و اقدام نمود. بر همین اساس اگر دولت در غیر از عوائد نفتی کسر بودجه داشته باشد حق استفاده و برداشت از حساب ذخیره ارزی را ندارد. لذا هر گونه برداشت از این حساب باید یک حرکت استثنائی و خلاف قاعده تلقی شود وگرنه انضباط گرائی تضعیف شده و نقض غرض پیش خواهد آمد.

  ب) نظریه موافقان :
  موافقان برداشت های دولتی از این حساب معتقدند: موجودی حساب ذخیره ارزی نباید بلوکه شود واجازه برداشت از این حساب اصلاح برنامه محسوب نمی شود که نقض غرض پیش آید. زیرا حداکثر پنجاه درصد موجودی این حساب برای اعطای تسهیلات به بخش غیر دولتی در نظر گرفته شده، بنا براین ابتکار استفاده از موجودی حساب ذخیره ارزی همواره در اختیار مجلس است که عنداللزوم به عنوان پوشش نوسانات اقتصادی واجتماعی وبه صورت مانعی برای جلوگیری از صدمات ناگهانی به جامعه اجازه برداشت از آن را به دولت می دهد .پس استفاده دولتی از موجودی این حساب تابع شرایط و نتایج ارزیابی موضوع است تا بتوان مثلاً جهت اتمام سریعتر طرح های عمرانی و یا کارهای کلیدی و توسعه ای نیز از آن بهره برد .ضمناً تلقی این حساب به عنوان پشتوانه ارزی کشور صحیح نیست بلکه هدف از ایجاد این حساب ایجاد تعادل در درآمدهای ناشی از صادرات نفت و جلوگیری از نوسانات اقتصادی آن است .

  ● ادامه فعالیت حساب ذخیره ارزی:
  رشد بالای اقتصادی کشور به عنوان رویکرد اول قانون برنامه چهارم توسعه و تدبیر تداوم سیاست حساب ذخیره ارزی ، عامل دستیابی به این ویژگی و بهره برداری مطلوب تر از منابع حاصله از صادرات نفت خام ، توصیف ریاست محترم جمهوری از این حساب است . (۱۰) لذا به منظور بستر سازی برای رشد سریع اقتصادی و در جهت نیل به رشد اقتصاد ملی دانائی محور در تعامل با اقتصاد جهانی ، در ماده ۱ قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی ،اجتماعی وفرهنگی جمهوری اسلامی ایران نیز دولت مکلف گردید نسبت به ایجاد «حساب ذخیره ارزی حاصل از عوائد نفت» اقدام نماید .
  معادل مانده حساب ذخیره ارزی موضوع ماده ۶۰ قانون برنامه سوم با اصلاحات بعدی آن ،در پایان سال ۱۳۸۳ و همچنین مطالبات دولت از اشخاص ، ناشی از تسهیلات اعطائی از محل موجودی حساب یاد شده ، در ابتدای سال ۱۳۸۴ به این حساب واریز می گردد تا به نحوی که مشروحاً در این قانون آمده مورد بهره برداری قرار گیرد . (۱۱) البته نمایندگان محترم مجلس دیدگاه های متفاوتی در مورد ارزیابی عملکرد این حساب دارند. بعضی تاسیس حساب ذخیره ارزی را سیاستی درست و بسیار کار آمد توصیف نموده اند که با عث جلوگیری از واردات بی رویه کالاهای خارجی و اعطای تسهیلات مورد نیاز بخش خصوصی جهت امور تولیدی و طرحهای دارای توجیه فنی و اقتصادی ، شده است . (۱۲) بعضی از عملکرد این حساب انتقاد کرده و معتقدند میزان ایجاد اشتغال و سرمایه های جدید از حساب ذخیره ارزی در ارتباط با بخش صنعت مشخص نیست (۱۳) ویا فاکتورهائی بیش از قیمت واقعی توسط برخی استفاده کنندگان از تسهیلات ارائه شده ، یعنی اگر صنعت گری ۵ میلیون یورو وام گرفته در واقع ۳ میلیون آن را وارد ایران کرده و ۲ میلیون آن را در خارج از کشور دارد.(۱۴)

  ● مقررات اجرائی:
  بند«ه» ماده۶۰ قانون برنامه سوم توسعه اصلاحی سال ۷۹ ،تصویب آئین نامه اجرائی این امر را به هیات وزیران محول نمود .هیات وزیران نیز در جلسه مورخ ۱۸/۸/۷۹ بنا به پیشنهاد مشترک سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور ، وزارت امور اقتصادی ودارائی وبانک مرکزی ،آئین نامه اجرائی ماده یاد شده را در ۸ماده و۱۱تبصره تصویب نمود . (۱۵) بر همین اساس خزانه داری کل (وزارت امور اقتصادی و دارائی) مکلف گردید حداکثر ظرف دوهفته از تاریخ تصویب آئین نامه ،یک فقره حساب ارزی نزد بانک مرکزی افتتاح نماید تا بر اساس مقررات آئین نامه از آن برداشت شود .بانک مرکزی نیز موظف شدطبق برنامه پیش بینی شده نسبت به واریز درآمد ارزی به حساب مذکور اقدام نماید تا حداکثر پنجاه درصد از وجوه واریز شده به حساب ارزی طبق قراردادی که بین سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و بانکهای عامل منعقد میشود ،از محل وجوه اداره شده توسط بانک عامل به متقاضیان طرح های تولیدی و کارآفرینی صنعتی ،معدنی، کشاورزی، حمل ونقل و خدمات فنی مهندسی بخش غیر دولتی (تعاونی و خصوصی ) به صورت تسهیلات اعطا شود.صددرصد وجوه ارزی برگشتی ناشی از اعطای تسهیلات فوق که توسط بانکهای عامل به حساب ارزی واریز می گردد مجدداً برای پرداخت تسهیلات قابل تخصیص است.طبق ماده ۴آئین نامه مذکور طرح های بخش غیر دولتی صرفاً طرحهای انتفاعی هستند که با سرمایه گذاری بخش غیر دولتی (با استفاده یا بدون استفاده از منابع بانکی )و با مباشرت اشخاص حقیقی یا حقوقی غیر دولتی در زمینه های تولیدی و کار آفرینی در بخشهای صنعت،معدن،کشاورزی،حمل و نقل وخدمات فنی و مهندسی به اجرا در می آیند . البته اعطای تسهیلات ارزی به سرمایه گذاریهای مشترک(۱۶) که در چارچوب قانون جلب وحمایت سرمایه های خارجی ایران(۱۷) به تصویب می رسند نیز بلا مانع است.بررسیهای فنی، مالی واقتصادی طرحهای ذیربط توسط بانکهای عامل انجام و پس از تائید وزارتخانه های تخصصی قابل اجرا خواهد بود.دوره استفاده از وام برای سرمایه گذاری و بهره برداری آزمایشی از طرحها حداکثر سه سال و مدت باز پرداخت وام اعطائی حداکثر پنج سال از مدت یاد شده می باشد(مجموعاً هشت سال) .استفاده کنندگان از تسهیلات ارزی مربوطه باید اصل وسود متعلقه را طبق مقررات ارزی کشور ،بصورت ارز تامین و باز پرداخت نمایند.

  ● هیات امنای حساب ذخیره ارزی:
  هیاتی مرکب از رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور ،وزیر امور اقتصادی و دارائی،رئیس کل بانک مرکزی و دو نفر نماینده به انتخاب رئیس جمهور به عنوان هیئت امنای حساب ذخیره ارزی تعیین شده اند تا بر حسن اجرای قانون و اتخاذ تصمیم در موارد تعیین شده در آئین نامه و نحوه تعیین اولویت طرحها،تعیین روش محاسبه و نرخ سود تسهیلات و زمان باز پرداخت آن ، نحوه پیگیری و وصول مطالبات ، تعیین چارچوب قراردادهای سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور با بانکهای عامل و تعیین کارمزدبانکها و سایر ضوابط مورد نیاز اقدام نماید.همچنین دستورالعمل اجرائی آئین نامه در خصوص چگونگی ارتباط و وظایف مراجع ذی ربط به تصویب هیات امنا میرسد .

  شرایط و ضوابط اعطای تسهیلات ارزی در تاریخ ۲۷ آذر ۱۳۷۹ در ۱۳ بخش به تصویب هیات امنای حساب ذخیره ارزی رسیده است . بر اساس این مصوبه :

  ۱) واحد پولی محاسبات دلار امریکایی است ولی پرداختها بر اساس ارز مورد نیاز طرح قابل تبدیل و باز پرداخت تسهیلات به همان ارزی که پرداخت شده خواهد بود.

  ۲) اشخاص حقیقی وشرکتهائی که اکثریت سرمایه آنها متعلق به بخش خصوصی یا تعاونی است،شرکتهای ایرانی که محل فعالیت آنها در ایران ولی بخشی از سهام یا حق رای آنها متعلق به سرمایه گذاران مقیم خارج از کشور است ،شرکتهائی که دولت یا شرکتهای دولتی ،یا موسسات و نهادهای عمومی غیر دولتی در آنها سهامدار جزیی هستند مشروط بر اینکه سهم آنها از ۴۹ درصد سهام دارای حق رای تجاوز نکند و اکثریت هیات مدیره آنها منتخب سهامداران خصوصی بوده و فعالیت انتفاعی آنهابه تقویت بخش غیر دولتی بیانجامد ،همچنین شرکتهای خارجی که با اشخاص فوق در قالب اعتبار اسنادی معتبر و دارای پوشش بیمه ای دولتی قرار دارد خرید کالا یا خدمت و یا حمل ونقل دارند ، به عنوان اشخاص مجاز استفاده کننده از تسهیلات معرفی شده اند .

  ۳) فعالیت های قابل قبول عبارتند از :
  - کلیه فعالیتهای سرمایه گذاری در طرحهای تولیدی و کارافرینی صنعتی، معدنی، کشاورزی، حمل و نقل وخدمات فنی و مهندسی بخشهای تعاونی وخصوصی.
  - سرمایه گذاری برای ایجاد ظرفیتهای جدید از جمله خرید تجهیزات ،ماشین آلات ، دانش فنی وپرداخت هزینه های نصب و راه اندازی مربوط به طرح های فوق.
  - خرید نهاده های وارداتی برای بهره برداری آزمایشی، راه اندازی تجاری و قطعات یدکی به عنوان سرمایه در گردش طرحهای مذکور.
  - سرمایه گذاری برای توسعه و باز سازی ظرفیتهای تولیدی موجود.
  شایان ذکر است که سرمایه گذاری در طرح های بهینه سازی انرژی در صنایع ، فناوری اطلاعات (IT) ، فناوری زیستی (BT) ، صنایع تبدیلی کشاورزی و دامی و صنایع تولید ابزارهای مکانیزه کشاورزی از اولویت برخوردارند.

  ۴) زمین ،ماشین آلات و تجهیزات ، سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس و خارج از بورس ، تضمین بانکی و اعتبار اسنادی معتبر بانکهای خارجی به نفع متقاضی ایرانی ، اسناد قابل وصول ، سفته مدیران شرکت، پروانه بهره برداری از معدن، صورت وضعیت های تائید شده و بدهی های قطعی دستگاههای دولتی به متقاضی و موضوع تامین قابل قبول دیگربرای بانک ،وثایقی هستند که هر یک به تشخیص بانک پذیرفته خواهد شد .
  احراز کفایت بازدهی طرحها ، ارزیابی گزارشهای توجیه فنی –اقتصادی ، احراز اطمینان از تامین منابع ریالی مورد نیاز توسط متقاضی و نظارت بر پیشرفت طرحها و ارسال گزارشهای ماهانه آن به سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور وبانک مرکزی از جمله وظایفی است که برای بانکهای عامل در نظر گرفته شده است .

  ● شیوه عملکرد بانکهای عامل:
  بر اساس مقررات فوق بانکهای عامل در قالب عقود بانکی موضوع قانون عملیات بانکی بدون ربا و آئین نامه ها و دستور العمل های اجرایی آن از جمله «قرارداد جعاله گشایش اعتبار اسنادی ارزی » «قرارداد مشارکت مدنی وارداتی» از محل وجوه اداره شده حساب ذخیره ارزی اقدام به اعطای تسهیلات لازم می نمایند .در این قرارداد مابین طرفین مقرر می شود که بانک و کارگزاران آن صرفا بر اساس و در چارچوب عرف بانکداری ومقررات متحدالشکل اعتبار اسنادی (UCP)اقدام می نمایند بنابراین مسئولیت عدم تطبیق خدمات ارائه شده با خدمات موضوع اعتبار اسنادی (L/C) ومعتبر یا غیر معتبر بودن تعهدات و ایفاء ویا عدم ایفای آنها، متوجه بانک نخواهد بود . همچنین بانک برای احراز اطمینان از نحوه استفاده و برگشت سرمایه در هر زمان و به هر طریقی که خود صلاح ومقتضی بداند بر اقدامات متقاضی و عملیات اجرائی نظارت خواهد نمود.
  شایان ذکر است قراردادهای بانکی طبق ماده ۱۵ قانون عملیات بانکی بدون ربا مصوب سال۱۳۶۵ در حکم اسناد رسمی و تابع مفاد آئین نامه اجرائی اسناد رسمی می باشند .

  ● خاتمه بحث:
  بنا بر پیش بینی تدوین کنندگان سند چشم انداز بیست ساله اقتصادی آینده ایران، کشورمان طی بیست سال آینده به کشوری توسعه یافته با جایگاه اول اقتصادی ، علمی و فناوری در سطح منطقه، الهام بخش در جهان اسلام ، متکی به اراده وفرم ملی در پرتو تلاش و کوشش جمعی و همچنین دارای تعامل سازنده و موثر در روابط بین المللی تبدیل خواهد شد و در صورت پیوند با اقتصاد جهانی ، متوسط رشد سالانه اقتصاد کشور طی بیست سال آینده ۶۳/۸ درصد و متوسط نرخ تورم به پنج در صد خواهد رسید. اما دانشکده های حقوق علی رغم تغییر و تحولات حاصله در پهنه اقتصاد و تجارت جهانی ، همچنان بر محور دروس سنتی می چرخد و به موضوعات جدید چندان که شایسته است نمی پردازد.عزم کشورمان برای ورود به عرصه اقتصاد و تجارت جهانی ، ضرورت بازنگری و نوآوری هایی را در نظام اقتصادی ، تجاری و حقوقی مطرح ساخته است . امید است اینگونه بحثها مقدمه ای برای پی ریزی و به هنگام نمودن نظام حقوقی – اقتصادی کشورمان با نظامهای بین ا لمللی باشد(۱۸).


 • حلقه های آلیس در سرزمین عجایب
  برند طلا و جواهر استرن (H.Stern)، که یکی از معروف ترین برندهای طلا و جواهر برزیل می باشد، با همکاری دیزنی اقدام به تولید مجموعه ای زیبا و لوکس نموده است. این مجموعه گرانبها الهام گرفته از کارتون آلیس در سرزمین عجایب می باشد.

  این مجموعه متشکل از پنج عدد حلقه بوده که از جنس طلا و آراسته به الماس می باشند.

  حلقه اول: حلقه ای است که از صدها برگ طلا در قالب پرنده ساخته شده است. قیمت این حلقه 7450 دلار می باشد.
  حلقه دوم: حلقه ای به شکل گربه بوده که از جنس طلا ساخته شده است. قیمت این حلقه 20500 دلار می باشد.
  حلقه سوم: حلقه ای به شکل اژدها بوده که از جنس طلای سیاه و سفید ساخته شده است. قیمت این حلقه 8650 دلار می باشد.
  حلقه چهارم: این حلقه یادآور قارچ جادویی بوده که با الماس تزیین شده وقیمت آن 18000 دلار می باشد.
  حلقه پنجم: حلقه ای به شکل بوته های گل بوده که به رنگ بنفش بوده و قیمت آن 23000 دلار می باشد.


 • خرس های جواهرنشان کمپانی چوپارد
  کمپانی سوئیسی چوپارد (chopard)، سازنده ساعت و جواهرات لوکس بوده و به دلیل خلاقیت های غیر منتظره اش، مشهور است. این روزها جواهرات ساخته شده به شکل حیوانات حرف زیادی برای گفتن دارند و سهم بزرگی از فضای مد روز را دارا می باشند.

  کمپانی چوپارد (chopard)، از تولید این سری جواهرات سود زیادی برده و می توانیم بگوییم سری حیوانات مهره شانس این کمپانی است. سری جدید آن به صورت خرس هایی از جنس پلاتین یا طلای قرمز بوده که با سنگ های قیمتی نظیر انیکس و یا سایر سنگ های قیمتی یه عنوان بینی و چشم هایی خرس ها تزئین شده اند.
  این خرس ها به صورت آویز، انگشتر، گوشواره، دستبند و سایر زیورآلات ساخته شده اند و اولین سری آنها در کشور چین به بازار عرضه شده است.


 • در مورد سکه بهار آزادی
  پس از انقلاب اسلامی ایران ، به پیشنهادِ وزارت امور اقتصادی و دارایی و با تأیید و دستور نخست وزیر دولت موقّت ، به مناسبت و یادبود نخستین بهار پیروزی انقلاب اسلامی ، اجازة ضرب انواع مسکوک طلای بهار آزادی صادر شد. یک روی این سکّه مزیّن بود به نام حضرت علی بن ابی طالب علیه السلام ـ به سه بار تکرار «علی » به خطِ مَعقِلیِ تزیینی در داخل یک شش ضلعی ـ و قید عبارت «بانک ملّی ایران » در زیر آن ، و بر روی دیگر آن تصویر بارگاه حضرت علی بن موسی الرضا علیه السلام با عبارت «نخستین بهار آزادی » و تاریخ 1358 منقوش بود. 

  از آن پس ، انواع سکه های بهار آزادی (ربع ، نیم ، یک ، دو و نیم ، و پنج بهار) با همین طرح تولید می شد، با توجه به مادة 5 قانون نحوة حفظ آثار و یاد حضرت امام خمینی رحمة الله علیه، بانک مرکزی ایران موظّف گردید که تصویر بنیانگذار جمهوری اسلامی را بر یک طرف سکه های بهار آزادی به گونه ای مناسب نقش کند.
  ازاین رو، بنابر پیشنهاد بانک مرکزی و موافقت وزارت اموراقتصادی و دارایی و به استناد بند 2 قانون اصلاح قانون ضرب مسکوک طلا مصوّب 1337 ش ، هیئت وزیران در جلسة مورخ 19ر3ر1370 (راجع به تغییر طرح سکة یک بهار آزادی ) چنین تصویب کرد: «بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مجاز است به مناسبت دومین سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی (قدس سره ) سکة یادبود یک بهار آزادی را با مشخصات ذیل و طبق نمونه ای که در نهاد ریاست جمهوری نگهداری می شود ضرب نماید:

  1)عیار طلا: 900 در هزار؛

  2) وزن سکّه : 13598ر8 گرم ؛

  3) قطر سکّه 22 میلیمتر؛

  4) یک روی سکّه مزین به تصویر حضرت امام (قدس سره ) و قید سال ضرب (1370) در ذیل تصویر؛ 5) یک روی سکّه تصویر بارگاه حضرت امام رضا علیه السلام و قید عبارت «بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران » در بالای تصویر و عبارت «بهار آزادی » در پایین تصویر.» آنگاه مصوبة مذکور جهت اجرا به بانک مرکزی جمهوری اسلام ایران ابلاغ گردید. بدین سان ، در دومین سال رحلت رهبر کبیر انقلاب اسلامی ، تنها طرح سکة یک بهار آزادی تغییر کرد و از آن پس (1370 ش به بعد) سکه ها بر اساس آن مصوبه ضرب می شود.

  معمولاً در هر سال ، انواع مسکوک بهار آزادی ، بر اساس مجوّزی که بانک مرکزی دارد، در ضرّابخانة این بانک تولید می گردد، زیرا وظیفة ضرب مسکوک طلا بنا بر تصویب شورای پول و اعتبار منحصراً بر عهدة بانک مرکزی ایران است . همچنین بر طبق بند (الف ) مادة 6 آیین نامة ورود و صدور و معاملات طلا و نقره، صدور مسکوک طلا از کشور به هر نحوی ممنوع است مگر توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران .

  مسکوک طلای بهار آزادی ، از لحاظ مشخصات ، منطبق است بر قانون مسکوک طلا و نیز قانون اصلاح قانون ضرب مسکوک طلا. شکل این مسکوک بر اساس مادة دوم قانون 1337 ش ، مدور و میزان عیار آن بر طبق مادة چهارم همان قانون عبارت است از 900 در هزار طلای خالص و 100 در هزار مس یا آلیاژی از نقره و مس . حد ترخّص عیار آن نیز دو در هزار است .


 • دریک و شکل - اولین سکه‌های ایرانی
  سکه‌ها متبلور اوضاع سیاسی، اقتصادی، مذهبی، هنری و ... دوران خود محسوب می‌شوند. چه تفکر و ایده خوبی، مردمان جهان باستان برای انجام مبادلات اقتصادی و پرداخت هزینه‌ها داشتند که از تکه فلزی کوچک که در هر دو طرفآن نقوشی حک شده‌اند، استفاده می‌کردند. مطالعات باستان شناسی بیانگر آن است که، سکه به‌ عنوان یکی از ابزار مهم در تاریخ‌‌ یابی محسوب می‌شود.
  مطالعات سکه‌شناسی نشانگر آن است که امتیاز انحصاری ضرب سکه در تمامی دوران از آن دولت‌ها بوده و از این وسیله به‌‌ عنوان ابزاری جهت تبلیغات سیاسی در کنار کارکرد دیگر آن یعنی انجامامور بازرگانی و مبادلات تجاری استفاده می‌کردند.
  در ایران باستان نیز تمامی پادشاهان، نقوش مورد دلخواه خود را که تمام آن‌ها جنبه سیاسی و مذهبی داشته بر روی سکه‌ها حک می‌کردند و از این طریق پیام خود را به مردمان خویش می‌رساندند.
   
  ایرانیان در دوره هخامنشی (۵۵۷-۳۳۰ پ.م) به دستور داریوش بزرگ موفق به ضرب اولین سکه‌های ایرانی شدند. داریوش اول، اقتصاد ایران هخامنشی را مبتنی بر اقتصاد دو فلزی یعنی طلا و نقره بنا کرد. او با دعوت از هنرمندان و حکاکان مهرهای سنگی، که ریشه‌ای کهن در پیش از تاریخ داشتند، اولین سکه‌های ایرانی را به‌ نام "دریک" از جنس طلا به وزن ۸ گرم و "شکل" از جنس نقره به وزن حدود ۵ گرم در آسیای کوچک (ضرابخانه سارد که جزو شهرهای امپراطوری هخامنشی بود) ضرب کرد. 
  ضرب سکه دریک تا حدی موفقیت‌آمیز بود که، در سرتاسر جهان مدیترانه به ‌عنوان پولی معتبر که در مبادلات بین‌المللی هخامنشیان با ملل تابعه و غیر تابعه به‌کار می‌رفت، رایج شد.
   
  روی سکه‌های "دریک و شکل"، کمانداری پارسی در حالت رزمنشان داده شده و پشت آن تو رفتگی در اشکال مختلف دیده می‌شود.
   
  ]سکه دریک یکی از ابزارهای مهم پادشاهان هخامنشی بود، نه فقط به لحاظ اقتصادی، بلکه به لحاظ سیاسی با پرداخت مواجب به مزدوران یونانی از آن‌ها در جنگ‌های خود علیه یونانیان استفاده می‌کردند و نیز با پرداخت دریک به دولت شهرهای آتن و اسپارت هر یک را بر دیگری می‌شوراندند. در حفاری‌های اشمیت در تخت جمشید در پی یکی از ستون‌های آپادانا ۸ عدد سکه کروزویید به همراه تعدادی سکه یونانی به‌ دست آمد. این سند مهم بیانگر این است که، هنوز در سال۵۱۷ پ.م. سکه‌های ایرانی (دریک، شکل) ضرب نشده بودند و کاربرد آن‌هادر زیر ستون جنبه آیینی و حالت خوش یمنی داشته است.
  بنابراین ضرب اولین سکه‌های ایرانی باید بعد از سال ۵۱۷ پ.م. بوده، در غیر این صورت، از سکه‌ای که نوآوری آن توسط خود ایرانیان انجام شده بود استفاده می‌شد. پادشاهان هخامنشی که از هند تا مصر و خلیج پارس تا رود دانوب در اروپا حکومت می‌کردند به ساتراپهای خود اجازه ضرب سکه را داده بودند.
  در دوران سلوکی سکه در مقیاس بیشتری از دوره قبل وارد گردش اقتصادی شد که نتیجه آن ساخت ضرابخانه‌های مختلف بود. حدود سال ۲۵۰ پ.م. وقتی ارشک(سرکرده قبایل پرنی) جنگ‌های خود را علیه اشغال ایران آغاز کرد، سلسله‌ای در ایران بنا نهاد که حدود ۵۰۰ سال دوام آورد. این سلسله ایرانی در تاریخ سکه‌شناسی بسیار مهم است.
   
  در این دوره پارتیان با ضرب سکه‌های چهاردرهمی نقره در سلوکیه و درهم نقره در تمامی امپراطوری خویش نظام پولی نیرومندی را به ‌وجود آوردند. جنگ‌های ایران، اشکانی، روم و نزاع بر سر ارمنستان از موضوع‌های مهم دوره اشکانی است. حکومت غیر متمرکز پارتیان بر نظام سکه‌ها نیز تاثیر گذاشته بود.
   
  اجازه ضرب سکه به حکومت‌ها و شاهزادگان جنوب و جنوب غربی ایران
   
  شاهزادگان پارس که خود را از نسل هخامنشیان می‌د‌انستند با ضرب سکه‌ها، فرهنگ سیاسی، اقتصادی و مذهبی دوران خویش را نگه داشتند. پادشاهان الیمایی نیز درخوزستان به مدت ۴۰۰ سال در قلب حکومت اشکانی، سکه‌هایی از جنس آلیاژ مس ضرب کردند.
 • دستبند اژدها
   
  نخستین بار در سال 2008 بود که مجموعه NAGA با این عنوان معرفی شد. قطعات این مجموعه در واقع حاصل کار فیگوراتیو یک طراح جواهر خوش ذوق است که سال ها تجربه کاری با شرکت جان هاردی را در کارنامه دارد. ایده ساخت این مجموعه از یک افسانه قدیمی شرقی منشا گرفته است.بر اساس این افسانه، اژدهایی باستانی عاشق یک مروارید می شود و هروز برای دیدن آن مروارید به عمق دریا می رود.

  جواهرفروشی جان هاردی با ترکیب عناصر اصلی این افسانه یعنی اژدهای اساطیری، مروارید و توجه به این نکته که در فرهنگ شرق آسیا، اژدها نماد رفاه و آسایش است،در سال 2008 اقدام به ساخت سری جواهراتی کرد که موفقیت چشمگیری را به همراه داشت،به همین دلیل وی به ادامه طراحی این مجموعه جواهرات پرداخت و عناصر مختلف مانند نقره، طلای زرد و سفید را به همراه انواع سنگ های قیمتی درکنار هم گذاشت تا شاهکارهای هنری بوجود آید.آخرین قطعه جواهر از این مجموعه که به تازگی رو نمایی شده، دست بندی است که تصویر آن را در زیر می بینید.
     این دستبند از نقره مرغوب ساخته شده است و بر روی سر اژدها و حلقه از سنگه ای قیمتی مختلفی استفاده شده است. گوهر های این قطعه همگی از خانواده یاقوت ها هستند. چشم اژدها از یاقوت سرخ و در قسمتی از سر اژدها که به سیاه رنگ است از یاقوت سیاه که گوهری بسیار کمیاب است استفاده شده و قسمت گوش و حلقه از جنس یاقوت سفید یا همان یاقوت بی رنگ (Colorless Sapphire) شکل گرفته اند. قیمت اعلام شده برای این دستبند بی نظیر معادل 4 هزار و 495دلار آمریکاست.
   
 • رولز رویسی از جنس طلا
   
  یک رولز رویس که از 4 کیلو و 815 گرم طلای ناب ساخته شده است (چین)

   


 • زیورآلات با شکلک های اینترنتی
  نظرتون در مورد استفاده از علامت های مختلفی که ما در اینترنت به طور روزمره استفاده می کنیم چیه؟

  در این قسمت خلاقیت های دنیای طلا و جواهر، گروه زر، انگشترهای با علامت های اینترنتی را به نمایش می گذارد. کلکسیون علائم از جنس نقره با طراحی Chao and Eero به شما این شانس را می دهد. این طرح الهام گرفته از استفاده متناوب ایمیل ها و پیامک های موبایل می باشد. صورتک های خندان، چشم ها، علامت تعجب، علامت سوال، کاما و کوتیشن، در این کلکسیون به زبان متقابل بین المللی ما تبدیل شده است.
  هر کسی با این جواهرات می تواند مزاج و حال خودش را نمایش دهد.

   


   
 • سكه های ولایتعهدی امام رضا(ع) به مجموعه نمایشی موزه پول اضافه شد
  در تاریخچه این سكه آمده است: پس از آن كه در سال 201 ه.ق (816 میلادی) به اصرار مامون عباسی، امام رضا (ع) از مدینه وارد خراسان شد و به اجبار، ولایتعهدی وی را پذیرفت، همزمان سكه هایی نیز به نام امام رضا (ع) در سرزمین های اسلامی ضرب شد. 
  بر اساس این گزارش، عبارات روی سكه ها دقیقا همانند هم هستند و تفاوت آنها در وزن، قطع، و محل ضرب آنهاست. 
   
  این سكه ها كه در سال 202 هجری قمری (817 میلادی) در شهرهای سمرقند و اصفهان ضرب شده اند، جنس آنها از نقره است و روی آنها عبارت امیرالرضا ولیعهد المسلمین علی بن موسی بن علی بن ابیطالب نوشته شده است. 
  همچنین؛ به جز سكه های ولایتعهدی امام رضا (ع)، سكه ها و شبه سكه های دیگری ضرب شده كه بر روی هر یك به گونه ای نام مبارك امام رضا (ع) حك شده است كه عبارتند از: سكه های نقره ای كه در زمان حیات امام و به عنوان ولایتعهدی مسلمین ضرب شده، سكه هایی كه در سال 204 و 205 ه.ق در شهرهای ری و اصفهان- یعنی پس از شهادت حضرت ضرب شده و سكه هایی كه از جنس نقره و طلا بوده و تاریخ 202 ه.ق و نام ضرابخانه سمرقند را برخود دارند، اما رسم الخط آنها كاملا متمایز از دیگر سكه ها است. 
   
  بعلاوه، سكه هایی به نام حضرت علی بن موسی الرضا (ع) در سده های 12 و 13 ه.ق به خاطر توسل به آن حضرت ضرب شده اند، مانند: سكه های شاهرخ افشار و محمد حسن خان قاجار و یادبودهایی كه آستان قدس رضوی از اواسط دوره قاجار تاكنون به بركت سالروز ولادت امام هشتم (ع) ضرب كرده است. 
  رییس موزه پول در خصوص تاریخچه این موزه گفت: موزه پول، نخستین موزه تخصصی و دائمی انواع واسطه های مبادلاتی شامل سكه، اسكناس و نیز دیگر اوراق بهادار ایران، در تاریخ هفدهم تیر ماه سال 1376 هجری خورشیدی در تهران آغاز به كار كرد. 
  این مجموعه، روایتگر تاریخ ایران است. 
   
  محمدرضا شكوفی افزود: در موزه پول، نخستین سكه های ایرانی كه در دوره هخامنشیان به دستور داریوش اول ضرب شد و در بخش های دیگر این موزه، سكه هایی مربوط به ساتراپها و امرای تابع هخامنشی با تصاویری هنرمندانه از ارابه و كشتی و غیره به نمایش گذاشته شده است. 
  وی افزود: در این مجموعه، سكه هایی نیز از اسكندر مقدونی، سلوكیان، پارتیان (اشكانیان) و ساسانیان، به چشم می خورد كه نمایشی از هنر و تاریخ را در خود، نهفته دارد. 
   
  به گفته شكوفی، در بخش مهمی از موزه پول با سكه هایی از دوران اسلامی آشنا می شویم؛ سكه هایی از امویان، عباسیان، نویان، سلجوقیان و... كه مروری بر تاریخ ورود و ظهور اسلام در ایران دارد و در این قسمت، اهمیت هنر خط در سكه ها به روشنی به نمایش گذاشته شده است. 
 • سورپرایز زوج سلطنتی با هدیه ای از هری وینستون
  زوج سلطنتی، پرنس ولیام (Prince William) و کاترین میدلتون(catherine middleton)، هنگامی که فرماندار سرزمین شمال غربی، به آنها هدیه ای از الماس اهدا کرد، سورپرایز شدند.

  این هدیه الماس، متعلق به معادن شمالی است که به شکل خرس های قطبی توسط کمپانی معروف طلا و جواهر، هری وینستون ساخته شده اند. الماس های این خرس ها، از معدن دیاویک (Diavik)، استخراج شده است.

  شرکت جواهرسازی هری وینستون، یکی از گران‌ترین و اشرافی‌ترین خانه‌های جواهر در جهان است.

  این خرس های قطبی به صورت یک جفت دکمه سر دست و یک سنجاق سینه بود که به رسم یادبود از دیداری که با وی داشتند، به آنها اهدا شد.
  این هدیه اهمیت الماس های کانادا را آشکار می سازد. تا کنون نزدیک به 80 میلیون قیراط از الماس، از این معادن استخراج شده اند که ارزش آنها 4/11 بیلیون دلار کانادایی برآورد شده است.

  لازم به ذکر است که کانادا در رتبه سوم بزرگترین تولیدکنندگان الماس می باشد.


 • سکه را بفروشیم یا نه؟
  سال پیش بود که سکه به طور ناگهانی قیمت‌ها را درنوردید و بالا رفت. در آن زمان سکه توانست خود را به ۱میلیون تومان برساند و موجب تعجب همگان شود.

   


  امسال از مهرماه مشابه اتفاق سال گذشته رخ داد و سکه این بار نه تنها رکورد یک میلیون تومانی بلکه رکورد یک میلیون و ۴۰۰هزار تومانی را به نام خود ثبت کرد. امسال اما افزایش سکه روندی ادامه‎دار داشت و به مانند سال گذشته هیچگاه قیمت پایین‌تر از یک میلیون تومان را به خود ندید.

  در حقیقت امسال پس از افزایش ناگهانی قیمت سکه، این دایره طلایی تنها بالا‌تر از خط یک میلیون و ۲۰۰هزار تومانی نوسان می‌کرد.

  تنها کمتر از یک ماه مانده به پایان سال، در کمترین زمان ممکن سکه روند سقوط را در پیش گرفته است. در حالیکه روز دوشنبه، سکه طرح جدید و قدیم به ترتیب، یک میلیون و ۳۳۳ هزار و یک میلیون و ۲۷۰ هزار تومانی را به ثبت رساند که پنج روز پیش قیمت سکه بعد از اعلام پیش فروش سکه توسط بانک مرکزی، قیمت آن به یک میلیون و ۴۵۰هزار تومان نیز رسید.

  چرا قیمت سکه و ارز کاهش یافت؟

  بانک مرکزی در حالی اقدام به پیش فروش سکه با قیمت یک میلیون و ۲۵۰هزار تومان کرده است که قیمت این سکه‌ها با احتساب سود سپرده ۲۰درصدی و مالیات بر ارزش افزوده شش درصدی بعد از شش ماه به یک میلیون و ۴۵۰هزار تومان می‌رسد. در حال حاضر نیز قیمت سکه به طرز مشکوکی رو به کاهش گذاشته است؛ به طوریکه قیمت سکه حول و حوش ۱میلیون و ۳۰۰ هزار تومان در حال نوسان است.

  این کاهش قیمت در حالی رخ داده است که اقتصاد شاهد اتفاق خاصی در این روز‌ها نبوده است.

  هرچند برخی این کاهش قیمت را ناشی از شایعاتی در خصوص لغو تحریم سوئیفت و انتقال ارز دانسته‌اند اما اخبار موثقی در این خصوص منتشر نشده است تا بازار به آن واکنش نشان داده باشد.

  به این ترتیب به نظر می‌رسد کاهش قیمت ارز و سکه بیش از آنکه متاثر از یک شایعه ضعیف باشد متاثر از افزایش عرضه توسط بانک مرکزی باشد. البته سخنان وزیر اقتصاد درباره کاهش نرخ ارز که «گشایش‌هایی در بازار ارز به وجود آمده و بانک مرکزی براساس منابع به دست آمده تلاش می‌کند عرضه‌ ارز را در روزهای پایانی سال افزایش دهد و همین امر موجب کاهش نرخ ارز در بازار شده است» این نظریه را تایید می‌کند.

  مردم سکه‌ها را بفروشند یا نفروشند؟

  هرگونه کاهش یا افزایش قیمت ناگهانی در هر بازاری از جمله بازار سکه، شوک محسوب می‌شود. کاهش‌های پی در پی قیمت سکه نیز در این روز‌ها متاثر از یک شوک روانی است تا تغییر یک مولفه اقتصادی. تغییر شاخص‌های اقتصادی هستند که می‌توانند روند قیمتی پایدار را ایجاد کنند. لذا به دارندگان سکه توصیه می‌شود که تحت تاثیر شایعات و شوک‎های بازار قرار نگیرند و از فروش آن خودداری کنند.


 • سکه های ایران زمین
  سكه‌ها متبلور اوضاع سياسي، اقتصادي، مذهبي، هنري و ... دوران خود محسوب مي‌شوند. چه تفكر و ايده خوبي، مردمان جهان باستان براي انجام مبادلات اقتصادي و پرداخت هزينه‌ها داشتند كه از تكه فلزي كوچك كه در هر دو طرف آن نقوشي حك شده‌اند، استفاده مي‌كردند. مطالعات باستان شناسي بيانگر آن است كه، سكه به‌ عنوان يكي از ابزار مهم در تاريخ‌‌ يابي محسوب مي‌شود. مطالعات سكه‌شناسي نشانگر آن است كه امتياز انحصاري ضرب سكه در تمامي دوران از آن دولت‌ها بوده و از اين وسيله به‌‌ عنوان ابزاري جهت تبليغات سياسي در كنار كاركرد ديگر آن يعني انجام امور بازرگاني و مبادلات تجاري استفاده مي‌كردند. در ايران باستان نيز تمامي پادشاهان، نقوش مورد دلخواه خود را كه تمام آن‌ها جنبه سياسي و مذهبي داشته بر روي سكه‌ها حك مي‌كردند و از اين طريق پيام خود را به مردمان خويش مي‌رساندند. 

  ايرانيان در دوره هخامنشي(557-330 پ.م.) به دستور داريوش بزرگ موفق به ضرب اولين سكه‌هاي ايراني شدند. داريوش اول، اقتصاد ايران هخامنشي را مبتني بر اقتصاد دو فلزي يعني طلا و نقره بنا كرد. او با دعوت از هنرمندان و حكاكان مهرهاي سنگي، كه ريشه‌اي كهن در پيش از تاريخ داشتند، اولين سكه‌هاي ايراني را به‌ نام "دريك" از جنس طلا به وزن 8 گرم و "شكل" از جنس نقره به وزن حدود 5 گرم در آسياي كوچك(ضرابخانه سارد كه جزو شهرهاي امپراطوري هخامنشي بود) ضرب كرد. ضرب سكه دريك تا حدي موفقيت‌آميز بود كه، در سرتاسر جهان مديترانه به ‌عنوان پولي معتبر كه در مبادلات بين‌المللي هخامنشيان با ملل تابعه و غير تابعه به‌كار مي‌رفت، رايج شد.

  روي سكه‌هاي "دريك و شكل"، كمانداري پارسي در حالت رزم نشان داده شده و پشت آن تو رفتگي در اشكال مختلف ديده مي‌شود. "سكه دريك" يكي از ابزارهاي مهم پادشاهان هخامنشي بود، نه فقط به لحاظ اقتصادي، بلكه به لحاظ سياسي با پرداخت مواجب به مزدوران يوناني از آن‌ها در جنگ‌هاي خود عليه يونانيان استفاده مي‌كردند و نيز با پرداخت دريك به دولت شهرهاي آتن و اسپارت هر يك را بر ديگري مي‌شوراندند. در حفاري‌هاي اشميت در تخت جمشيد در پي يكي از ستون‌هاي آپادانا 8 عدد سكه كروزوييد به همراه تعدادي سكه يوناني به‌ دست آمد. اين سند مهم بيانگر اين است كه، هنوز در سال 517 پ.م. سكه‌هاي ايراني(دريك، شكل) ضرب نشده بودند و كاربرد آن‌ها در زير ستون جنبه آييني و حالت خوش يمني داشته است. بنابراين ضرب اولين سكه‌هاي ايراني بايد بعد از سال 517 پ.م. بوده، در غير اين صورت، از سكه‌اي كه نوآوري آن توسط خود ايرانيان انجام شده بود استفاده مي‌شد. پادشاهان هخامنشي كه از هند تا مصر و خليج پارس تا رود دانوب در اروپا حكومت مي‌كردند به ساتراپهاي خود اجازه ضرب سكه را داده بودند.


  در دوران سلوكي سكه در مقياس بيشتري از دوره قبل وارد گردش اقتصادي شد كه نتيجه آن ساخت ضرابخانه‌هاي مختلف بود. حدود سال 250 پ.م. وقتي ارشك(سركرده قبايل پرني) جنگ‌هاي خود را عليه اشغال ايران آغاز كرد، سلسله‌اي در ايران بنا نهاد كه حدود 500 سال دوام آورد. اين سلسله ايراني در تاريخ سكه‌شناسي بسيار مهم است. در اين دوره پارتيان با ضرب سكه‌هاي چهار درهمي نقره در سلوكيه و درهم نقره در تمامي امپراطوري خويش نظام پولي نيرومندي را به ‌وجود آوردند. جنگ‌هاي ايران، اشكاني، روم و نزاع بر سر ارمنستان از موضوع‌هاي مهم دوره اشكاني است. حكومت غير متمركز پارتيان بر نظام سكه‌ها نيز تاثير گذاشته بود. 

  اجازه ضرب سكه به حكومت‌ها و شاهزادگان جنوب و جنوب غربي ايران 
  شاهزادگان پارس كه خود را از نسل هخامنشيان مي‌د‌انستند با ضرب سكه‌ها، فرهنگ سياسي، اقتصادي و مذهبي دوران خويش را نگه داشتند. پادشاهان اليمايي نيز در خوزستان به مدت 400 سال در قلب حكومت اشكاني، سكه‌هايي از جنس آلياژ مس ضرب كردند.
  در سال 224 م. اردشير بابكان از شاهزادگان پارس، پس از اعلام استقلال پارس و نبرد با اردوان پنجم و شكست او در هرمزدگان به‌ عنوان اولين پادشاه سلسله ساساني، حكومتي را در ايران پايه‌ريزي كرد كه در آن سياست و مذهب، دو روي يك سكه شدند. بر روي سكه‌هاي ساساني نقش پادشاه ساساني و بر پشت آن‌ها دين زردشتي و آتشدان حك شد. اردشير و جانشينانش حدود 400 سال بر ايران حكومت كردند و موفق به ضرب بزرگترين و نازك‌ترين سكه‌هاي نقره(درهم) در جهان شدند. پس از ورود اسلام به ايران، ايران اسلامي و اعراب، خود را وامدار و مديون تمدن، فرهنگ و هنر ساساني دانستند. سكه‌هاي ساساني با افزودن كلمات عربي به داد و ستد مي‌پرداختند.


  به لحاظ آيكونوگرافي(نگاره‌شناسي) سكه‌هاي دوران ايران باستان( از حدود 550 پ.م. تا 650 م) تفاوتي اساسي با دوران اسلامي دارند. غير از موارد استثنا، نقش پادشاه از روي سر سكه‌ها حذف و به جاي آن آياتي از قران كريم بر سكه‌ها نقش مي‌بندد. به علت تغيير بنيادين ايدئولوژي كه خلفاي اسلامي نقش تصوير انسان را منع كرده بودند شعارهاي اسلامي جايگزين آن مي‌شود. اين اتفاق مهم در سال 77 ه.ق. توسط عبدالملك بن مروان(خليفه اموي) روي داد و فصلي نوين در توليد سكه‌هاي خطي گشوده شد. در دوران اسلامي انواع خطوط: كوفي، ثلث و نستعليق بر روي كتيبه سكه‌ها به‌كار گرفته شد. در دوره ايلخاني علاوه بر خط كوفي از خط اويغوري و چيني نيز استفاده مي‌كردند. ضرب سكه‌هاي چكشي تا دوران ناصرالدين شاه قاجار ادامه يافت و پس از آن سكه‌هاي ماشيني ضرب شدند. 
  نگاهي به پيشينه مهرسازي در ايران  
  پيش از اختراع خط، انسان براي نشان دادن مالكيت خود بر روي اشيا به ساختن مهر فكر مي‌كرد و براي ساختن آن از مواد مختلفي مثل سنگ، مرمر، عاج، طلا، نقره، مس، استخوان و غيره استفاده كرد. با به‌كار بردن نقوش مختلف هندسي، گياهي، انساني، همراه با كتيبه يا خط درمي‌يابيم سازندگان مهرها، با كارابزارهايي ابتدايي و به كمك هنر و هوش سرشار خود، به خلق چنين آثار شگفت‌‌آوري نائل آمده‌اند. برخي از اين مهرها به دوره پيش از تاريخ و پيدايش خط تعلق دارند و به زبان نقش، حقايقي از آن روزگار را باز مي‌گويند. قديمي‌ترين اين مهره‌ها از هزاره چهارم ق.م. و از جنس گل پخته، سنگ، گچ، سنگ مرمر، سنگ صابون، سنگ آهن ساخته شده است. اين مهره‌ها به شكل دگمه‌اي، استامپي، يا شكل حيوان خوابيده بود و اين‌ها از محوطه‌هاي باستاني مختلف: مارليك، شوش، تپه سيلك، حصار، گيان به‌دست آمده‌ بودند.   نقوش حك شده بر سطح مهرها علاوه بر جنبه‌هاي هنري به‌ عنوان يك نشان، علامت شخصي به جاي امضا و همچنين براي يادگاري و يادبود، محفوظ نگه‌داشتن مكتوبات و بسته‌هاي امانات، ضمانت‌نامه‌، خريد، محاسبه، مورد استفاده واقع مي‌شده است. همچنين مدارك مهمي دال بر وجود صنعت و حرفه، شغل، پيشه و فعاليت‌هاي تجاري به شمار مي‌آمده است. به‌ علت كمبود فضا در مورد حك كردن نقوش بر روي سطح مهره‌ها، مهره‌هاي استوانه‌اي يا سيلندري به ‌وجود آمد كه با چرخاندن آن بر روي مواد مشخص شده نقوش مهر ظاهر مي‌شده است. تنوع ادواري مهرها نيز قابل توجه است. مهرهاي پيش از تاريخ نقوشي نامنظم دارند.


  مهرهاي دوران هخامنشي مخروطي شكل هستند. نقش مهرهاي دوره اشكاني بر روي نگين‌ها حك شده است. مهرهاي دوره ساساني اغلب نيم كره، گرد يا كروي هستند. مهرهاي پس از اسلام از جنس سنگ‌هاي مختلف و گران قيمت مثل: عقيق، ياقوت، زمرد همراه با خطوط كوفي، نسخ، ثلث، نستعليق با نام افراد مختلف حك شده‌اند.


    


 • سکه های سرزمین من
   

  ضرب سکه را باید یکی از مهم‌ترین نوآوری‌ها در تاریخ بشر دانست؛ وسیله‌ای برای داد و ستد و تجارت که روند اقتصاد را متحول کرد.
  با ورود سکه به ایران و ضرب آن در کشور، تحولات سیاسی و اقتصادی بزرگی در سرزمین ما به وقوع پیوست. هخامنشیان با ضرب سکه های طلا و نقره موجب رونق گرفتن بازرگانی و رشد اقتصادی شاهنشاهی خود شدند. اما سکه طلا کارکردهای دیگری هم داشته است. سلسله‌های مختلف با ضرب سکه طلا اقتدار و ثروت خود را به رخ می‌کشیدند. ضرب سکه طلا در طول تاریخ ایران سرنوشت پرفراز و نشیبی داشته و گفتنی‌ها درباره سیر تحول آن در ایران بسیار زیاد است اما در اینجا به‌طور خلاصه این سیر تحول را در 12 دوره می‌توانید ببینید. بسیاری از سلسله‌ها همچون غزنویان، سلجوقیان و خوارزمشاهیان با ضرب سکه‌های استاندارد اسلامی که تقریبا هم‌شکل بوده‌اند، تحول خاصی در ضرب سکه ایجاد نکرده‌اند و بنابراین در یک مجموعه قرار می‌گیرند. از سویی در تاریخ ایران سلسله‌هایی بوده‌اند که در برابر خلیفه‌های بغداد یا شاهان مغول در گوشه و کنار کشور عَلم استقلال برافراشته‌اند که آنها نیز تحول زیادی در ضرب سکه ایجاد نکرده و درفهرست خلاصه ما قرار نگرفته‌اند. این برای نخستین بار است که تاریخ سکه طلا درایران به شکل داده نگار یا اینفوگرافی منتشر می شود و بخشی از پرونده مفصل تاریخ سکه طلا در ایران است که درشماره 41 ماهنامه ایرانشناسی و ایرانگردی همشهری«سرزمین من» منتشرشده. پژوهش های تاریخی این متن را دکتر کامیار عبدی، باستان شناس انجام د اده و توسط تحریریه و بخش فنی و هنری ماهنامه «سرزمین من» تنظیم و اجرا شده است.
   
  1794 م
  قاجاریان:گرچه آقامحمدخان علاقه‌ای به نوشتن حتی نام خود روی سکه‌ها نداشت، اما جانشین او فتحعلی‌شاه درست برعکس او بود و حتی سنت هزار ساله را شکست و تصویر خود را روی سکه ضرب کرد. ناصرالدین‌شاه نیز همین کار را ادامه داد و از طرفی با آوردن دستگاه ضرب سکه از فرانسه، تمام ضرابخانه‌های سنتی را در ایران تعطیل کرد.
   
  1750 م
  زندیان: کریم‌خان زند با‌وجود تاسیس سلسله زندیه خود را نه شاه که «وکیل‌الرعایا» نامید. روی سکه‌های دوره کریم‌خان نیز هرگز از نام شاه یا سلطان استفاده نشده است. در سکه‌های دوره زندیه، از شیراز به‌عنوان دارالعلم نام برده می‌شود و سکه‌های طلایی به نام امام زمان(عج) ضرب شده است.
   
  1736 م
  افشاریان : ضرب سکه در دوره افشاریه ادامه سنتی است که در دوره صفویه مرسوم بود. پس از نادر، شاهرخ نوه او فرمانروای خراسان می‌شود و به همین دلیل نام امام‌رضا(ع) در بعضی سکه‌های او دیده می‌شود.
   
  1722 م
  هوتـکیان: با تسخیر اصفهان ـ پایتخت صفویان ـ توسط محمود افغان که از فرمانروایان سلسله هوتکیان در افغانستان بود، ضرب سکه به نام فرمانروای افغان آغاز شد. پس از محمود، پسرعموی او اشرف بر تخت سلطنت نشست. او ضرب نام الله را روی سکه گناه می‌دانست چرا که معتقد بود هر دستی به آن می‌خورد.
   
  1501
  صفویان : دین رسمی ایران در این دوره شیعه بود و نام 12 امام(ع) بر سکه‌ها ضرب می‌‌شد. صفویان به‌طور رسمی زبان فارسی را روی سکه‌ها آوردند. البته پیش از آنان هم این کار توسط سلسله‌هایی چون گورکانیان هند انجام می‌‌شد. در دوران صفویه، تصویر جانورانی چون شیر و طاووس نیز روی سکه‌ها نقش می‌بندد.
   
  1256 م
  ایلخانیان :مغولان با فتح ایران مسلمان ‌شدند. آنان ضرب سکه را به همان ‌صورت استاندارد اسلامی اما با تغییراتی در حاشیه‌ سکه ضرب کردند که نمونه‌اش سکه ضرب سلطان ابوسعید ایلخانی است. این کار طی سال‌ها به سلیقه فرمانروایان گوناگون ادامه یافت.
   
  705 م
  سکه استاندارد اسلامی: پس از خلافت عبدالملک، ضرب سکه با تصویر انسانی ممنوع و تا سال‌ها سکه‌ها با کتیبه عربی در حکم سکه استاندارد اسلامی ضرب شدند. نمونه‌اش دینار طلای غزنوی که به وزن 80/4 گرم و در زمان فرمانروایی مودود غزنوی در سال 1044م ضرب شده است.
   
  692 م
  نـخستین سـکه اسلامـی: نخستین سکه دوره اسلامی را عبدالملک بن‌ مروان که پنجمین خلیفه اموی بود، ضرب کرد. او چند سال پس از خلافت، دستور ضرب سکه به نام خود داد. بر پشت این سکه‌‌ها که در دمشق ضرب می‌شد، نقش سه مرد دیده می‌شود که دستان خود را به نشانه دعا بلند کرده‌اند.
   
  224 م
  ساسانیان:با روی کار آمدن ساسانیان، ضرب سکه طلا که در دوره اشکانیان از رونق افتاده بود، دوباره آغاز شد. نقش چهره فرمانروا روی سکه و تصویر آتشدان بر پشت آن عموما بر بسیاری از سکه‌های ضرب شده در این دوره دیده می‌شود. این سکه که در دوره بهرام اول ضرب شده و نقش چهره او را بر خود دارد، 10/7 گرم وزن دارد.
   
  320 پ.م
  اسکندر و سلوکیان:ضرب نقش چهره ایزد یا فرمانروا روی سکه و نقوش گوناگون بر پشت آن، پس از فتح ایران توسط اسکندر آغازشد. او سکه‌های طلای زیادی با نقش چهره الهه آتنا ضرب کرد و این کار را سلوکیان نیز پس از او ادامه دادند. نمونه‌اش این سکه به وزن 60/8 گرم است که در پشت آن تصویر الهه پیروزی نقش شده است.
   
  اواخر قرن ششم پ. م
  هخامنشیان : داریوش اول مبدع نخستین سکه ایرانی بود. سکه طلای این دوره را یونانیان «دریک» می‌نامیدند که در اصل «زریک» به معنی طلایی بود. این، تصویر سکه طلای داریوش اول است با وزن 30/8 گرم که روی آن نقش جنگاور پارسی به چشم می‌خورد که زانو زده است.
   
  546 پ.م
  کروزوسی:کوروش بزرگ پس از فتح لودیه ضرب سکه استاتر طلای کروزوسی را در لودیه ادامه داد و نخستین سکه‌های ایران، سکه‌هایی شد که توسط پادشاهی لودیه در غرب آسیای صغیر ابداع شده بود. این سکه‌ها که نمونه‌اش را به وزن 8 گرم می‌بینید، ارزش بسیار بالایی داشتند و برای همین به کار داد و ستد مردم نمی‌آمـدند.
   
  نویسنده و پژوهشگر: دکترکامیارعبدی اینفوگرافی: علی

   


 • سیاست ارزی و رونق اقتصادی
  سیاست ارزی یکی از ارکان سیاست های اقتصادی هرکشور است و تصمیم گیری های این حوزه، سه هدف اصلی را مدنظر قرار میدهد. این اهداف عبارتند از:
   

  ▪ تنظیم تراز پرداخت ارزی کشور
  ▪ تنظیم حساب سرمایه
  ▪ رشد صادرات
  ▪ افزایش توان رقابت تولید داخل در مقابل کالاوخدمات وارداتی.
  در زیر به اهم بایدها و نبایدها ی سیاست های ارزی در نظام اقتصادی اشاره می شود.

  ● عناصر اصلی سیاستهای ارزی
  مقررات ارزی، ابزار های اعمال سیاستهای ارزی هستند. مقررات ورود و خروج ارز تجاری و یا مسافری، روش ارائه اطلاعات و اظهارنامه های ارزی توسط افراد حقیقی و حقوقی، روش بهره برداری از ارز صادراتی و مشوق های آن، مراحل ثبت سفارش برای ورود کالا و خدمات، از مصادیق مقررات ارزی هستند.
  یکی دیگر از عناصر اصلی سیاستهای ارزی، تنظیم قیمت ارز است. نرخ ارز در یک طبقه بندی کلی یا یک نرخی است و یا چند نرخی. اعمال نظر دولت و بانک مرکزی در تنظیم نرخ ارز نیز دو روش جداگانه دارد؛ در برخی موارد نرخ ارز توسط دولت تعیین و به صورت اداری ابلاغ میگردد. درروش دیگر، عرضه و تقاضا ملاک و مبنای تعیین نرخ ارز قرار میگیرد. در این روش دولت با دخالت مستقیم در بازار ارز نرخ ارز را تنظیم می کند؛ با خرید و جمع کردن ارز از بازار و/یا فروش و عرضه ی ارز، نرخهای مطلوب خود را در بازار جاری می نماید. تنظیم عرضه و تقاضا بدون دخالت مستقیم دولت و بانک مرکزی، از طریق کم وزیاد کردن انگیزه های اقتصادی و تحریک تقاضا و یا بازی با نرخ های سود بانکی و تنزیل مجدد نیز رایج و عملی است.

  ● میزان و منشاء ارز
  سیاست گذار ارزی باید شناخت و برآوردی از امکانات بالفعل و بالقوه ارزی در کشور داشته باشد. پول محلی یک کشور براساس منشاء و خاستگاه های متفاوت، رفتار متفاوتی را در بازار از خود نشان می دهند، و عکس العمل های متفاوتی را به سیاستهای اقتصادی از خود نشان میدهند. ارز هم همین طور است و سیاست گذار ارزی باید بداند کدام منبع ارزی به چه میزان می تواند حاصل شود؛ هر منبع ارزی چه ظرفیتی دارد؛ به چه سیاست ارزی پاسخ می دهد؛ و درچه زمینه هائی می تواند به کار گرفته شود.

  برخی از مهمترین منشاء های ارزی را می توان به شرح زیر نام برد:
  ▪ ارز حاصل از صادرات خدمات
  ▪ ارز حاصل از صادرات کالا
  ▪ عواید حاصل از فروش دارائی های ثابت تجدید شونده
  ▪ عواید حاصل از فروش دارائی های ثابت تجدید ناشونده
  ▪ عواید ناشی از اعطای امتیاز های تجاری یا سیاسی
  ▪ منابع ارزی قابل تامین برای سرمایه گذاری خارجی
  ▪ وام خارجی از بازار سرمایه
  ▪ وام خارجی از موسسات پولی
  ▪ تولید شهروندان در خارج از کشور

  ● تنظیم بازار
  در تنظیم بازار ارز میزان ارز قابل حصول از هر منبع و منشاء رصد می شود و سیاست هائی برای کم وزیاد شدن عرضه ی ارز در بازار و یا تشویق یا کاهش تقاضای ارز اتخاذ می شود تا تعادل عرضه و تقاضا در قیمتی که برای سیاست گذار ارز  مطلوب است، برقرار شود، و گردش ارز نیز در مسیر تجاری یا سرمایه گذاری مورد نظر سوق داده شود. عرضه ی ارز حاصل از صادرات یا عرضه ی ارز حاصل از فروش دارائی های ثابت و یا عرضه ی ارز حاصل از وام و سرمایه گذاری خارجی هر کدام تاثیر خاص خود را دارد که سیاست گذار ارزی آن را دنبال میکند.
  توفیق هر سیاست اقتصادی، به ویژه سیاست های ارزی به توان استمرار و ارائه ی یک روند با ثبات و قابل اتکاء و دور از نوسانات شدید و وقایع غافلکیرانه برای فعالین اقتصادی است.

  توان استمرار سیاست های ارزی و تداوم عرضه ارز از هرنوع و منبع تابع سه پارامتر اصلی است:
  ▪ ظرفیت تولید و تامین ارز از انواع گوناگون
  ▪ میزان ذخیره ارزی بانک مرکزی، دولت، بانک های تجاری، بنگاههای اقتصادی
  ▪ وضعیت تحولات اقتصادی و سیاسی و پیش بینی و انتظارات آینده برای مردم و فعالین اقتصادی

  سیاست گذاران ارزی در برنامه ریزی های خود در معرض دو آفت هستند. مصون ماندن از ابتلا به این آفات، درگروی این است که همواره در تمام لحظات، مواظبت نمایند و خود را مصون دارند.
  اولین خطای ظریف و حساس این است که عواید و وصولی هائی که "درآمد" نیستند را درآمد فرض کنند.
  مواردی از قبیل عواید حاصل از انتشاراوراق قرضه ارزی، اوراق مشارکت ارزی، و قراردادهای فاینانس در این جرگه قرار دارند. همچنین جریان ورودی سرمایه گذاری خارجی، اعم از سرمایه گذاری مستقیم یا روشهای تامین مالی پروژه (بی-او-تی، بیع متقابل، لیزینگ، ...) نیز از این نوع منابع است. هر میزان از این منابع تامین شود، یک نیاز ارزی را تامین میکند، اما همزمان یک تعهد برای برگشت آن پول به علاوه سود مورد انتظار ش را ایجاد می کند.
  خطای دوم این است که عواید و درآمد های ناشی از فروش "دارائی های ثابت"، بویژه "دارائی های ثابت تجدید ناشدنی" را مشابه درآمدهای حاصل از فعالیت های اقتصادی و تولیدی فرض نمایند.
  مرتکبین این خطا، همانند کسی عمل می کند که پول فروش منزل مسکونی خود را به عنوان "درآمد" محسوب می کنند و آن را برای هزینه های روزمره ی خود اختصاص می دهند. فرجام چنین روشی در مدیریت منابع، روشن است. در اقتصاد کلان این پدیده تحت عنوان بیماری هلندی مشهور شده است و مطالعات زیادی درخصوص آن انجام شده است.

  اهم ویژگیها و عوارض چنین خطائی را میتوان به شرح زیر فهرست نمود:
  مصرف ارز ناشی از فروش دارائی ثابت و از دست رفتن فرصت جایگزینی آن سرمایه
  ▪ محدودیت استمرار عرضه ارز به دلیل محدودیت دارائی ثابت، به ویژه دارائی ثابت تجدید ناپذیر
  ▪ تعیین قیمت تعادلی ارز کمتر از میزان واقعی آن
  ▪ غیر رقابتی کردن تولید داخل با محصول خارجی
  ▪ افزایش صوری درآمد عمومی دولت
  ▪ تورم ناشی از تزریق پول پرقدرت و افزایش پایه پولی
  ▪ کاهش صادرات کالا و خدمات
  ▪ حمایت از صادرات از درآمد های دولت به صورت جایزه صادراتی - کوششی کم اثر و تبعیض آمیز ودیرهنگام
  ▪ بدقول شدن دولت درایفای تعهدات خود در قبال پرداخت جایزه صادراتی
  ▪ افزایش کسری بودجه و تشدید تورم
  ▪ ضرورت فروش بیشتر ارز برای تامین نیازهای مالی
  ▪ کم اهمیت شدن مفهوم ذخیره ارزی
  ▪ رونق واردات و انگیزه مند شدن تجارت خارجی در زمینه واردات
  ▪ شناخت دولت از واردات به داروی شفابخش مشکلات اقتصادی وکمبودها
  ▪ تبدیل واردات به ابزار تهدید تولید کنندگان معترض و بی رمق
  ▪ تبدیل تولید کنندگان به وارد کنندگان محصولات تقریبا آماده
  ▪ رشد انگیزه سرمایه گذاری واحدهای تولیدی در خارج از کشور( ایجاد شعبه- ایجاد واحد مشابه- تبدیل واحد تولیدی به شعبه ی واحد خارج-...)
  ▪ تبدیل شدن "نرخ ارز"، به سمبل توان اقتصادی
  ▪ تبدیل ارز به ابزار کنترل تورم از طریق تقویت پول ملی
  ▪ احساس لزوم به حمایت از تولید داخل
  ▪ افزایش تعرفه های گمرکی و/یا الزام به اخذ مجوزهای اداری
  ▪ افزایش سود قاچاق و رونق آن
  ▪ چند نرخی شدن احتمالی ارز
  ▪ چند نرخی شدن ارز و سهمیه بندی
  ▪ شکل گیری و تقویت پدیده "حلقه تشدید شونده" در خصوص پدیده های فوق الذکر

  مجموعه ی اتفاقات و رویدادهای ناشی از خطای فوق الذکر، موجب ضعف توان تولیدی اقتصاد کشوری که به آن مبتلاست می شود. ضعفی که به صورت آرام و تدریجی در اعماق نسوج و بافت های اقتصاد رسوخ می کند و آن را ناتوان می کند. این ناتوانی در تولید و رشد اقتصاد تاثیر میگذارد.
  کاهش رشد تولید داخلی با بهره مندی از واردات، بهبود می یابد و وفور نسبی کالا در بازار آرامش نسبی به مردم و دولت می دهد که از وضعیت خوب اقتصادی برخورداریم. یک جلوه ی بیرونی دیگر، تقویت ارزش پول ملی است که جذبه ی کافی برای امور تبلیغی و توجیهی برای دولتمردان دارد. اما نکته ی بسیار مهم این است که مجموعه شرایط فوق قابل دوام نیست ودر مهلت نه چندان دیر، زمانی که دولت - به هر دلیل - نتواند یا نخواهد آن روند را ادامه دهد، حادثه ی خطیری رخ می دهد. واردات که داروی شفابخش همه ی کمبودها و نارسائی ها بود، کاهش می یابد به نحوی که تامین ضروریات نیز به راحتی انجام نمی شود. نرخ ارز نیز که تبدیل به ملاک سنجش قوت اقتصاد کشور شده بود، با شتاب زیاد به سمت قیمت تعادلی خود حرکت می کند. دربرخی موارد تاثیرات روانی نیز باعث تشدید نوسان قیمت می شود.

  ● نقش و موضع بانک جهانی و صندوق بین المللی پول
  بانک جهانی و صندوق بین المللی پول، موضوع درآمدهای نفتی کشورهای نفت خیز و همچنین توان مدیریت آن کشورها روی منابع ارزی حاصل از صدور نفت و گاز را در برنامه های پژوهشی خود قرار داده اند. این بررسی ها همزمان با بروز آثار سیاستها و توصیه های ناشی از "توافق واشنگتن" درخصوص آزادسازی های اقتصادی در کشورهای درحال توسعه شده است. برخی از آن سیاستها که توصیه به آزادسازی بدون سیاستهای جبرانی داشت، نتایج مخربی درآن کشورها به بار آورد و این سازمانها به خاطر آن توصیه هااحساس گناه می کنند. این سازمانها در جمع بندی و نتیجه گیری های خود به کشورهای نفت خیز، توصیه به تقویت پول ملی میکنند تا بخشی از درآمد آنان از کشور خارج و به این ترتیب به کشورهائی که از درآمد نفتی برخوردار نیستند کمک شود. نکته ی جالب این است که در اکثر مواقع توصیه های این سازمانها برای مسئولین پذیرفتنی و مقبول واقع نمی گردد، اما به نظر میرسد در این خصوص، دانسته یا ندانسته نظر آنان مقبول و عملی شده باشد.


 • صندوق ذخیره ارزی پدیده قرن بیست و یکم
  صندوق ذخیره ارزی (Sovereign Wealth Fund) یک پدیده نسبتا جدید است که این روزها نام آن بسیار به گوش می رسد: دارایی هایی که دولت به پول کشورهای دیگر نگهداری می کند. همه کشورهای جهان دارای ذخایر ارزی هستند (امروزه اغلب ذخایر ارزی به دلار، یورو یا ین است). وقتی حساب جاری کشوری دارای مازاد باشد بر ذخایر ارزی آن کشور افزوده می شود و این کشور برای اداره منابع «مازاد» خود، صندوق ذخیره ارزی تاسیس می کند.«صندوق ذخیره ارزی»، از دهه ۱۹۵۰ تاکنون، به اشکال مختلف وجود داشته اما، طی ۱۵-۱۰ سال اخیر بر ابعاد فعالیت آن در سراسر جهان افزوده شده است. در سال ۱۹۹۰، حدود ۵۰۰ میلیارد دلار مجموع موجودی صندوق های ذخیره ارزی در جهان بود، در حالی که اکنون موجودی این صندوق ها از سه تریلیون دلار فراتر می رود و انتظار می رود تا سال ۲۰۱۲ از مرز ۱۰ تریلیون دلار نیز بگذرد.در حال حاضر بیش از ۲۰ کشور جهان صندوق ذخیره ارزی دارند و ده ها کشور دیگر نیز تمایل خود را به تاسیس چنین صندوقی ابراز کرده اند. 

  بنابراین، بیش از ۷۰ درصد کل موجودی صندوق های مزبور در اختیار پنج صندوق عمده دنیاست. بیش از نیمی از این مقدار نیز متعلق به کشورهای عمده صادرکننده نفت و گاز است. نروژ دارای یک صندوق ذخیره ارزی قدرتمند است. حدود یک سوم موجودی صندوق های ذخیره ارزی جهان نیز متعلق به کشورهای منطقه آسیا- پاسیفیک از جمله استرالیا، چین و سنگاپور است. آیا سه تریلیون دلار پول هنگفتی است؟ بستگی دارد که مبنای مقایسه را چه قرار دهیم. تولید ناخالص داخلی آمریکا ۱۲ تریلیون دلار است اما ارزش مجموع اوراق بهاداری که در آمریکا معامله می شود (اوراق قرضه، سهام و اسناد اعتباری) از ۵۰ تریلیون دلار فراتر می رود و ارزش اوراق بهاداری که در بازارهای جهانی مبادله می شود، بیش از ۱۶۵ تریلیون دلار است.

  در این چارچوب، سه تریلیون دلار مبلغ قابل ملاحظه ای است اما نمی توان آن را رقمی هنگفت تلقی کرد. رقم سه تریلیون دلار در مقایسه با ابعاد اقتصادی برخی بازارهای در حال ظهور، رقمی بزرگ محسوب می شود. ارزش مجموع سهام و اوراق بهاداری که در آفریقا، خاورمیانه و کشورهای در حال گذار اروپا مبادله می شود، حدود چهار تریلیون دلار است. همین رقم در مورد آمریکای لاتین نیز صدق می کند. کل دارایی های تحت مدیریت صندوق های خصوصی تامین سرمایه گذاری (Private Hedge Funds) جهان از دو تریلیون دلار فراتر نمی رود. با توجه به این ارقام، جای تعجب نیست که بحث درباره خطرات و امکانات صندوق های ذخیره ارزی، مانند بحث درباره آینده صندوق های تامین سرمایه گذاری، این قدر داغ شده است.

  ● کمبود اطلاعات
  تاثیر این حجم هنگفت پول بر ثبات بازارهای مالی جهان به دارایی های تحت مدیریت و نیز اهرم های بالقوه ای بستگی دارد که از آن ها در استراتژی های سرمایه گذاری استفاده می شود. به عنوان مثال، بسیاری از صندوق های تامین سرمایه گذاری و شرکت های سهامی ۱۰ برابر بیش تر از سرمایه اولیه خود از اهرم های مالی استفاده می کنند. به عبارت دیگر، آن ها برای انجام برخی معاملات ۱۰ برابر بیش تر از سرمایه خود قرض می کنند. در برخی موارد، این رقم بسیار افزایش می یابد. جای تردید نیست که صندوق های سرمایه گذاری، نقش مهمی در تخصیص منابع جهان ایفا می کنند اما تحولات اخیر نشان می دهد که عملکرد این صندوق ها در برخی موارد، خطرات بزرگی برای سیستم مالی بین المللی ایجاد می کند. متاسفانه اطلاع چندانی از کم و کیف صندوق های ذخیره ارزی در دست نیست و تعداد انگشت شماری از این صندوق ها، اطلاعات شفافی را در مورد دارایی، بدهی و استراتژی های سرمایه گذاری خود منتشر می کنند. این خطر وجود دارد که صندوق های ذخیره ارزی (و دیگر اهرم های سرمایه گذاری تحت کنترل دولت)، نوعی حمایت گرایی از حساب سرمایه را موجب شوند. البته، هر کشوری دارای برخی محدودیت ها و ملاحظات مربوط به امنیت ملی است که نباید آن را به حساب حمایت گرایی گذاشت. ولی تحولات اخیر جهان نشان می دهد که برخی کشورها کم و بیش در مسیر اقتصاد دستوری گام برمی دارند و این کار را به پشتوانه ذخایر هنگفت ارزی خود انجام می دهند. اگر با این سیاست برخورد نشود، به زودی دامنه حمایت گرایی گسترش یافته و اقتصاد جهانی را مختل خواهد کرد.
   

  ● بازیگران جدید
  چشم انداز صندوق های ذخیره ارزی چندان روشن نیست زیرا این صندوق ها، بر مازاد حساب جاری استوارند و با تحولات جاری در جهان، این مازاد، دیر یا زود به کسری مزمن تبدیل خواهد شد. کشورهای ثروتمند جهان خود را متعهد به کاهش بی تناسبی های حساب جاری می دانند و این به معنی محدود کردن دامنه گسترش صندوق های ذخیره ارزی است. اما متاسفانه حرکت اقتصاد جهانی به سمتی است که مانع فراگیر شدن این نگرش می شود. به عنوان مثال، آهنگ رشد اقتصاد جهانی، ممکن است کند یا تند شود و این امر بر بهای کالاها تاثیر بگذارد.
  اگر بهای کالاهای صنعتی خیلی افزایش یابد، صادرکنندگان غربی به مقادیر هنگفت ارز دست پیدا خواهند کرد و آن را در حساب ذخیره ارزی انباشته می کنند و اگر بهای کالاها کاهش یابد، بر مازاد تجاری کشورهای واردکننده افزوده خواهد شد. بدیهی است که جهان، نمی تواند در این رابطه کار چندانی انجام دهد. بنیه مالی سه تریلیون دلاری صندوق های ذخیره ارزی، در حال حاضر مشکلی جدی محسوب نمی شود اما اگر این رقم به ۱۰ تریلیون دلار نزدیک شود، باید مورد توجه بیش تر قرار گیرد. به هیچ وجه نباید اجازه داد که مساله صندوق ذخیره ارزی، ابعاد سیاسی به خود گرفته و به جزیی از تبلیغات انتخاباتی تبدیل شود. 
  صندوق بین المللی پول و بانک جهانی از تاسیس صندوق های ذخیره ارزی حمایت می کنند و آن ها را ابزاری در خدمت «روزهای ابری» ارزیابی می کنند. خلاصه این که، صندوق دولتی ذخیره ارزی نقش آفرین بزرگ قرن بیست و یکم است که حرف های بسیاری برای گفتن دارد. صندوق های ذخیره ارزی، جانشین خلف صندوق های خصوصی سرمایه گذاری محسوب می شوند که از اواخر قرن نوزدهم تاکنون به جمع آوری سرمایه های پراکنده بخش خصوصی می پردازند. به این ترتیب، قرن بیستم را باید قرن صندوق های سرمایه گذاری و قرن بیست و یکم را قرن صندوق های ذخیره ارزی نامید.


 • عطر هنرمندان هالیوودی در سال 2011
  شخصیت های مشهور هنری، اخیراً معرفی و ثبت خط تولید عطر رابه عنوان یک گرایش تازه شغلی آغاز کرده اند. دنیای عطر هم اکنون از خط تولیدهای مشاهیر هنر پر شده اند.
  به نظر می رسد شخصیت هایی که خط تولید عطری را معرفی کرده اند، مانند بریتنی اسپیرز، سود زیادی عایدشان شده است و باعث شده که ریسک کردن در این مورد در بین هنرمندانی نظیر کیتی پری، ریهانا، جاستین بایبر و کیم کارداشیان به عنوان تازه ترین روش پولسازی رایج شود.

  عطرهای هنرمندان، رابطه عمیقی با خود هنرمندان دارند، بنابراین ما در اینجا ده عطر برتر هنرمندان را در سال 2011 به شما معرفی میکنیم:
   

  - کیم کاردشیان با عطر عشق (Kim Kardashian’s Love):

  کیم، امسال در حال آماده شدن برای ازدواج است اما این تنها واقعه هیجان انگیز زندگی او نیست. خط جدید تولید عطر او نیز به زودی راه اندازی خواهد شد. این خط تولید، عشق نامیده می شود و ویژه ازدواجش می باشد.

  او نام بهتری برای این عطر به جز همان عشق که در زندگی از آن برخوردار شده است، نمی توانست پیدا کند. این خط تولید به تولید 1000 بطری محدود شده است که 200 بطری آن برای حمام ازدواج وی و 799 عدد برای سایر علاقمندانش می باشد.
  این عطر در یک بطری کریستالی با سر بزرگ پلاتین و یک جعبه مخملی ساه که از جعبه حلقه نامزدی کیم الهام گرفته است، می باشد.
   

  - پری کیتی با عطر پیور (Katy Perry’s Purr):

  امسال به نظر می رسد سال خوش شانسی برای کیتی پری باشد. او ازدواج کرده و حالا خط تولید عطر خودش را دارد.
  پیور (Purr) نام عطر او، از اسم وی الهام گرفته است . این عطر، عطری با رایحه ای از عصاره هلو و سیب شروع شده و حول عطر گلهای دیگر بسیاری مانند یاس، رز بلغاری و ارکیده وانیلی می گردد .
  این عطر سرزنده و در عین حال پیچیده است درست مانند خود خواننده.
   

   

  - ریهانا (ریانا) با عطر ربل فلور (Rihanna’s Reb’l Fleur):
  این عطر با همکاری عطرساز  بین المللی مشهور کارولین ساباس ساخته شده است. عطر ریهانا جسور، اغواگر و به راستی خاطره انگیز است که در ماه ژانویه راه اندازی شده است.
  این عطر مخلوطی است از رایحه روستایی و در عین حال پر زرق و برق. با میوه هایی خوشمزه مثل توت قرمز، آلو بنفش و هلوهای رسیده آبدار. 
   

   

  - جنیفر لوپز با عطر عشق و روشنایی (Jennifer Lopez’s Love and Light):

  جنیفر آنیستون تنها کسی نیست که خط تولید عطر را امسال تولید کرده، جنیفر لوپز که قبلاً یک سری عطر را تهیه کرده بود، مشغول راه اندازی آخرین عطر خودش به نام عشق و روشنایی است.
  چناچه جیلو می گوید، این عطر لذتی واقعی خواهد بود که در ماه سپتامبر به بازار عرضه خواهد شد.
   

   

  - تیلور سوئیفت با عطر محصول استثنایی (Taylor Swift’s Wonderstruck):
  تیلور آلیسون سوئیفت ، خواننده کانتری/پاپ و ترانه‌سرای آمریکایی است. تیلور آلیسون سوئیفت، خط تولید عطر خودش را با شراکت کمپانی زیبایی الیزابت آردن، زده است. این عطر به عنوان محصولی استثنایی شناخته می شود و در اکتبر امسال وارد بازار می شود. نام عطر او، از یکی از ترانه های او گرفته شده است و به مردمی که گرفتار عشق هستند، تقدیم شده است.
   

   

  - جاستین بیبر با عطر روزی (Justin Bieber’s Someday):
  نه تنها هنرمندان بالغ بلکه نوجوانان نیز مشغول راه اندازی عطر خودشان هستند.
  جاستین درو بیبر، خواننده پاپ و بازیگر نوجوان کانادایی است. این نوجوان 17 ساله، در حال تولید عطری برای خانم های جوان به نام روزی است.
  در بطری این عطر، قلبی شکل و یک آویز زیبا دارد. عطر، مخلوطی از رایحه میوه های استها برانگیز است. بیبر یکی از هنرمندانی است کهدر حال حاضر محبوب قلب دخترهاست و می داند که دخترها، چه دوست دارند و اینکه می خواهند خوشبو و تازه باشند، بنابراین تولید عطر را آغاز کرد.
   

   

  - جنیفر آنیستون با عطر جنیفر آنیستون (Jennifer Aniston’s Jennifer Aniston):
  در آغاز راه اندازی خط تولید عطر هنرمند مشهور جنیفر آنیستون، عطری را با نام خودش عرضه کرد. این عطر از خاطرات کودکی خود الهام گرفته است و در قفسه های سفورا (sephora) در معرض فروش قرار دارد.
  عطری که دوران بچگی او را به یادش می آورد، اشاره دارد به مرکبات سواحل غربی، چوب صندل و گل های وحشی ساحلی.
   

   

  - هایدی کلوم با عطر شاین (Heidi Klum’s Shine):
  هایدی کلوم نام مانکن مشهوری است که به خاطر زیبایی شهرت دارد. او هم اکنون در حال راه اندازی اولین خط تولید عطر خودش است. نام عطر او شاین است که بسیار هوس انگیز و زنانه می باشد.
  بطری زیبای طلایی طرح دایره ای و موج دار منحصر بفرد دارد. طرحی که آنرا حتی مدرن نشان می دهد. این عطر در ماه سپتامبر به بازار عرضه خواهد شد.
   

   

  - سلن دیون با عطر امضا (Celina Dion’s Signature):
  سلن دیون فردی نو پا در عرصه تولید عطر نیست و عطرهای قبلی او برایش 40 میلیون دلار را به ارمغان آورده است. سلن دیون هنوز در حال راه اندازی خط تولید عطر جدیدش در سپتامبر امسال با نام امضا می باشد.
  اسانس این عطر، عطر شکوفه های گل ابریشم، چوب کهربا و چوب صندل می باشد.این عطر به زودی در 50000 فروشگاه در سراسر جهان فروخته خواهد شد.
   

   

  - کارل  لاگرفلد با عطر شور کاغذ (Karl Lagerfeld’s):
  ستاره سینما از بازیکن کانادایی NHL، مایک کامیر بعد از آشنایی در سال 2007 یک حلقه 14 قیراطی دریافت کرد. ارزش این حلقه یک میلیون دلار گزارش شده است.

   


 • علامت پوند و يورو بر اساس حروف يوناني و انگليسي بوجود آمدند
  يورو براساس موافقت نامه پیمان "ماستریخت" در سال 1992 تاسیس شد.علامت پوند و يورو بر اساس حروف يوناني و انگليسي بوجود آمدند نشانه رسمي يورو بر اساس نشانه حرف يوناني اپسيلون و همچنين شبيه حرف ( E )است که با يک يا دو خط به سبک قديمي نوشته شده و بيانگرحرف اول کلمه لاتين liberaL"" است.

   

  نشانه رسمي يورو بر اساس نشانه حرف يوناني اپسيلون و همچنين شبيه حرف ( E )است اولين حرف کلمهاست ( Europ) خط موازي در يورو بيانگر ثبات يورو مي‌باشد.    
   
  يورو براساس موافقت نامه پیمان "ماستریخت" در سال 1992 تاسیس شد. کشورهای عضو اتحادیه اروپا به منظور يکي کردن معیارهای دقیق مانند کسری بودجه کمتر از سه درصد از تولید ناخالص داخلی اين موافقت نامه را امضا کردند.در تاريخ اول ژانويه 1999 بطور رسمي در مبادلات الکترونيکي و بانکي مورد استفاده قرار گرفت.
   

   
  طراحي يورو به رقابت گذاشته شدو توسط يک تيم چهار نفره از کارشناسان که هويت آنها فاش نشده است،طراحي شده است .تصور بر اين است که "الين بيليت " طراح بلژيکي برنده اين رقابت بوده و طرح کنوني يورو را وي طراحي کرده است.  
   
  (£)اين نشانه بیانگرحرف بزرگ "L"است که با يک يا دو خط به سبک قديمي نوشته شده است. L""بيانگرحرف اول کلمه لاتين liberaL"" است واحد وزن رومي است که به اختصار "lb "نوشته مي‌شود .
   
  نماد پوند ،نشانه اي براي پوند استرلينگ ،ارز انگليس است .چندین کشور، از جمله لبنان و مصر، واحد پول خود را "پوند"می نامد، اما از نماد پوند استفاده نمی کنند.در ولز، نماد سنتی"پنس"مورداستفاده قرار می گیرد.
   
  اعتقاد بر این است که اصل "پوند" به معنای "پوند از نقره خالص" است، وزن پوند دقیقا240 است.فرهنگ انگلیسی آکسفورد 1300، بيان شده که نام پوند بر اساس نام "استرلینگ"است که ریشه در سال 1955 دارد و از نام" پنی نورمن" مشتق شده است.
   
   

   
  پوند استرلینگ (به انگلیسی: Pound sterling)‏ یا بطور کوتاه پوند، واحد پول پادشاهی بریتانیا است. پوند استرلینگ معمولاً با نماد "£" و یا بطور رسمی‌تر با مخفف" GBP "نمایش داده می‌شود.
   
  واحد کوچک‌تر پوند پنی (Penny)‏ نام دارد، که از صدتای آن یک پوند تشکیل می‌شود. پوند یکی از قوی‌ترین و با ارزشترین ارزها است.
 • عملکرد حساب ذخیره ارزی در برنامه سوم توسعه
  در سال ۱۳۷۹ به منظور ایجاد ثبات در میزان درآمدهای ارزی حاصل از صدور نفت خام در برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و تبدیل دارایی‌های حاصل از فروش نفت خام به دیگر انواع ذخایر و سرمایه‌گذاری و فراهم کردن امکان تحقق فعالیت‌های پیش‌بینی شده در برنامه "حساب ذخیره ارزی" تشکیل شد.

  به موجب ماده ۶۰ اصلاحی قانون برنامه سوم توسعه، حساب ذخیره ارزی با سه هدف زیر تشکیل شده است: 
  الف) ‌ایجاد ثبات در میزان درآمدهای حاصل از صدور نفت خام در برنامه سوم 
  ب) تبدیل دارایی‌های حاصل از فروش نفت خام به دیگر انواع ذخایر 
  ج) سرمایه‌گذاری و فراهم کردن امکان تحقق فعالیت‌های پیش‌بینی شده در برنامه سوم 

  به موجب ماده ۸ آئین‌نامه اجرایی ماده (۶۰) اصلاحی قانون برنامه سوم توسعه، هیاتی مرکب از سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، وزیر اقتصاد و دارایی، رئیس کل بانک مرکزی و ۴ نماینده به انتخاب رئیس‌جمهوری (حداقل دو نفر از بین وزیران) به عنوان هیات امنای حساب ذخیره ارزی برای حسن اجرای قانون و اتخاذ تصمیم در موارد تعیین شده در این آئین‌نامه انتخاب شدند.

  طبق ماده ۶۰ اصلاحی قانون برنامه سوم، دولت مکلف شد با ایجاد حساب ذخیره ارزی حاصل از صادرات نفت خام اقدام‌های زیر را معمول دارد:
  الف) از سال ۱۳۷۹ مازاد درآمدهای ارزی حاصل از صادرات نفت خام نسبت به ارقام پیش‌بینی شده در قانون برنامه را در حساب سپرده دولت نزد بانک مرکزی جمهوری اسلامی تحت عنوان "حساب ذخیره ارزی حاصل از صادرات نفت خام" نگهداری شود. 
  ب) در سال‌های برنامه سوم توسعه، در صورتی که درآمد ارزی حاصل از صدور نفت خام، کمتر از ارقام مندرج در این قانون باشد، دولت می‌تواند در فواصل سه ماهه از موجودی حساب ذخیره ارزی برداشت کند. معادل ریالی این وجوه در حساب درآمد عمومی دولت منظور می‌شود. 
  ج) به دولت اجازه داده می‌شود حداکثر معادل ۵۰ درصد حساب ذخیره ارزی برای سرمایه‌گذاری و تامین بخشی از اعتبارات موردنیاز طرح‌های تولیدی و کارآفرینی صنعتی، معدنی، کشاورزی، حمل و نقل و خدمات فنی مهندسی بخش غیردولتی که توجیه فنی و اقتصادی آنها به تایید وزارتخانه‌های تخصصی ذی‌ربط رسیده است، از طریق شبکه بانکی داخلی و بانک‌های ایرانی خارج از کشور به صورت تسهیلات یا تضمین کافی استفاده کند.
  د) استفاده از وجوه "حساب ذخیره ریالی" برای تامین هزینه‌های عمومی دولت صرفا در صورت کاهش درآمد ارزی حاصل از صادرات نفت خام نسبت به رقم مصوب و نداشتن امکان تامین اعتبارات مصوب از مالیات و سایر منابع، مجاز خواهد بود و استفاده از آن برای تامین کسری ناشی از درآمدهای غیرنفتی بودجه عمومی دولت ممنوع است. علاوه بر این، اشخاص مجاز برای استفاده از این حساب را اشخاص حقیقی و شرکت‌هایی که اکثریت سرمایه سهامی آنها متعلق به بخش خصوصی و یا تعاونی هستند، تشکیل می‌دهند و بخش‌های مجاز نیز شامل بخش صنعت، معدن، کشاورزی، حمل و نقل و خدمات فنی و مهندسی و خدمات هستند. 

  ●فعالیت‌های قابل قبول
   

  ▪فعالیت‌های قابل قبول این حساب عبارتند از:
  ۱ – کلیه فعالیت‌های سرمایه‌گذاری در طرح‌های تولیدی و کارآفرینی صنعتی، معدنی، کشاورزی، حمل و نقل، خدمات و خدمات فنی – مهندسی بخش‌های خصوصی و یا تعاونی 
  ۲ – سرمایه‌گذاری برای ایجاد ظرفیت‌های جدید ازجمله خرید تجهیزات و ماشین‌آلات، دانش فنی و پرداخت هزینه‌های نصب و راه‌اندازی مربوط به طرح‌های تولیدی و کارآفرینی صنعتی، معدنی، کشاورزی، حمل و نقل، خدمات و خدمات فنی – مهندسی
  ۳ – خرید مواد اولیه وارداتی برای بهره‌برداری آزمایشی، راه‌اندازی تجارت و قطعات یدکی به عنوان سرمایه در گردش طرح‌های تولیدی و کارآفرینی صنعتی، معدنی، کشاورزی، حمل و نقل، خدمات و خدمات فنی – مهندسی 
  ۴ – سرمایه‌گذاری برای توسعه و بازسازی ظرفیت‌های تولیدی موجود ازجمله ساختمان، ماشین‌آلات و تاسیسات
  ۵ – طرح‌های سرمایه‌گذاری ارزآور و درآمدزا در بخش خدمات (هتل‌سازی) و حمل و نقل (توسعه و تغییر و نوسازی ناوگان حمل و نقل هوایی و دریایی) 
  توضیح اینکه در کلیه موارد فوق، سرمایه‌گذاری در طرح‌های بهینه‌سازی انرژی در صنایع، فناوری اطلاعات (IT)، فناوری زیستی (BT) صنایع تبدیلی کشاورزی و دامی و صنایع تولید ابزارهای مکانیزاسیون کشاورزی از اولویت برخوردار خواهند بود. 
  نرخ سود تسهیلات اعطایی حداکثر معادل ۲%LIBOR + در سال و با رعایت نکات ذیل است:
  ۱ – برای تسهیلات طرح‌های بازسازی صنایع که متضمن بازسازی حداقل ۵۰ درصد ماشین‌آلات و تجهیزات موجود باشد. نرخ تسهیلات ۲۵ درصد کمتر از نرخ معمول خواهد بود. 
  ۲ – برای تسهیلات طرح‌های سرمایه‌گذاری در استان‌های اردبیل، کردستان، کرمانشاه، ایلام، سیستان و بلوچستان، بوشهر، هرمزگان، چهار محال و بختیاری و کهکیلویه و بویراحمد، نرخ تسهیلات فوق معادل ۳ درصد در سال است. 
  ۳ – در صورت تاخیر در تادیه اصل بدهی از طرف مشتری، نرخ جریمه تاخیر به میزان ۱ درصد در سال به اضافه نرخ قرارداد خواهد بود. 
  ۴ – تخفیف اعطایی از سود متعلقه برای تسریع در بهره‌برداری نسبت به موعد برنامه‌ریزی شده ۱۰ درصد نرخ سود برای ۶ ماه و ۱۵ درصد نرخ سود برای یکسال است. 

  ●سقف تسهیلات اعطایی 
  ▪سقف تسهیلات اعطایی این حساب عبارتند از:
  ۱ – تسهیلات تا سقف ۵ میلیون دلار برای هر شخص حقیقی یا حقوقی بدون اخذ مجوز بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران 
  ۲ – تسهیلات تا سقف ۲۵ میلیون دلار برای هر شخص حقیقی با حقوق با اخذ مجوز بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران 
  ۳ – تسهیلات بیش از مبلغ ۲۵ میلیون دلار در صورت مجوز توسط هیات امنای حساب ذخیره ارزی که هزینه‌های ریالی و ارزی طرح لازم است توسط مشتری تامین شود. 

  ●مدت تسهیلات اعطایی 
  ▪مدت تسهیلات اعطایی این حساب عبارتند از:
  ۱ – حداکثر مدت تامین مالی هر طرح، از ۸ سال تجاوز نخواهد کرد که تا ۳ سال آن دوره مشارکت مدنی (سرمایه‌گذاری و راه‌اندازی) و ۵ سال بقیه دوران بهره‌برداری (بازپرداخت) خواهد بود. مدت دقیق تامین مالی طرح‌ها با توجه به شرایط خاص هر طرح توسط اداره کل اعتبارات تعیین می‌شود. 
  تبصره ۱: مدت تامین مالی طرح‌های صنعت سیمان حداکثر ۱۷ سال به صورتی که برای دوره سرمایه‌گذاری و راه‌اندازی حداکثر ۵ سال، دوره تنفس حداکثر ۲ سال و دوره بازپرداخت حداکثر ۱۰ سال است. 
  تبصره ۲: مدت تامین مالی طرح‌های صنعت کشتی‌سازی جمعا دوازده سال است.تبصره ۳: مدت تامین مالی در استان‌های کم توسعه یافته (اردبیل، کردستان، کرمانشاه، هرمزگان، ایلام، سیستان و بلوچستان، بوشهر، لرستان، چهارمحال و بختیاری و کهکیلویه و بویراحمد) و همچنین ایجاد واحدهای تولیدی قند از چغندر در استان‌های کم‌توسعه یافته غرب کشور ده سال است. 
  ۲ – مهلت گشایش اعتبار اسنادی حداکثر یکسال از تاریخ انعقاد قرارداد مشارکت مدنی با مشتری است و شروع دوره استفاده از تسهیلات تاریخ گشایش اولین اعتبار اسنادی مربوطه خواهد بود. 

  ●دوران بازپرداخت تسهیلات 
  ▪دوران بازپرداخت تسهیلات این حساب عبارت است از: 
  ۱ – بازپرداخت تسهیلات استفاده شده به اقساط شش ماهه که سررسید اولین قسط پس از پایان مدت قرارداد مشارکت مدنی ارزی خواهد بود. ضمنا چنانچه حسب مفاد مصوبه صادره مهلت پرداخت برای مشتری تعیین شده باشد، بازپرداخت اقساط پس از پایان دوره مهلت شروع خواهد شد. 
  ۲ – پس از سه ماه از تاریخ انعقاد قرارداد مشارکت مدنی نسبت به مانده استفاده نشده تسهیلات ارزی هزینه تعهد به میزان ۱۲۵/۰ درصد در سال تعلق خواهد گرفت. 
  ۳ – سود تسهیلات اعطایی در پایان هر شش ماه نسبت به مانده استفاده شده از تسهیلات محاسبه و در پایان دوره مشارکت مدنی سود مذکور به همراه اصل تسهیلات به فروش اقساطی تبدیل خواهد شد. 
  اهم اقدامات پیش‌بینی شده در ماده ۱ قانون برنامه چهارم توسعه در زمینه استفاده از حساب ذخیره ارزی 
  - استفاده از وجوه حساب ذخیره ارزی برای تامین مصارف بودجه عمومی دولت صرفا در صورت کاهش عواید ارزی حاصل از نفت نسبت به ارقام پیش‌بینی شده در قانون برنامه چهارم توسعه و نداشتن امکان تامین اعتبارات مصوب از محل سایر منابع درآمدهای عمومی و واگذاری دارایی‌های مالی مجاز خواهد بود. در چنین صورتی، دولت می‌تواند در فواصل زمانی سه ماهه از موجودی حساب ذخیره ارزی پرداخت کند. معادل ریالی این وجوه به حساب درآمد عمومی دولت واریز می‌شود . استفاده از حساب ذخیره ارزی برای تامین کسری ناشی از عواید غیرنفتی بودجه عمومی ممنوع است و استفاده از وجوه حساب ذخیره ارزی موضوع این ماده صرفا در قالب بودجه‌های سنواتی مجاز خواهد بود. 
  - حداقل ۱۰ درصد از منابع قابل تخصیص حساب ذخیره ارزی به بخش غیردولتی در اختیار بانک کشاورزی قرار می‌گیرد تا به صورت ارزی، ریالی جهت سرمایه‌گذاری در طرح‌های موجه بخش کشاورزی و سرمایه در گردش طرح‌هایی که با هدف توسعه صادرات انجام می‌شود، توسط بانک کشاورزی در اختیار بخش غیردولتی قرار گیرد. 

  ●عملکرد حساب ذخیره ارزی 
  از زمان تاسیس حساب تا پایان مهرماه سال ۱۳۸۳، مبلغ ۲۲ میلیارد و ۹۱۲ میلیون و ۳۰۰ هزار دلار به این حساب واریز شده و در همین مدت ۱۷ میلیارد و ۳۶۴ میلیون و ۹۰۰ هزار دلار از این حساب برداشت شده است. حساب ذخیره ارزی از تاریخ ۱۹ دی ماه سال ۱۳۷۹، با تخصیص اولین سهمیه ارزی به بانک‌های عامل عملیاتی شده است و اهم شاخص‌های عملکردی این حساب در این مدت به شرح زیر است:
  - تعداد طرح‌های مصوب حساب ذخیره ارزی تا پایان شهریور ماه سال ۱۳۸۳ ، ۱۲۰۷ طرح به مبلغ ۹۲۶۴ میلیون دلار بوده است. 
  - در این مدت، قراردادهای منعقد شده با مشتریان ۸۸۸ فقره به مبلغ ۴/۵۴۲۹ میلیون دلار، میزان اعتبارات اسنادی گشایش شده ۸/۴۷۱۴ میلیون دلار، مقدار استفاده از تسهیلات ۳/۲۲۲۴ میلیون دلار و تعداد طرح‌های تحت بررسی بانک‌ها ۴۹۵ طرح به مبلغ ۴/۸۳۰۸ میلیون دلار بوده است. 
  - استفاده از تسهیلات صرفا از طریق گشایش اعتبار و در قبال ارائه اسناد حمل کالای خریداری شده صورت می‌گیرد. 
  میزان و سهم منابع ارزی تخصیص یافته به بخش‌های مختلف اقتصادی کشور را از حساب ذخیره ارزی از آغاز کار تا پایان شهریور سال ۱۳۸۳ نشان می‌دهد. از این رقم، ۲/۱۴ درصد تخصیص به بخش غیردولتی بوده است. 

  ●مشکلات اجرایی حساب ذخیره ارزی 
  ۱ – نداشتن تناسب حساب ذخیره ارزی با تسهیلات اعطایی 
  ۲ – مشکلات آئین‌نامه‌ای و بوروکراسی در راستای استفاده از حساب ذخیره ارزی 
  ۳ – تاخیر زمانی در ارائه تسهیلات به طرح‌های بزرگ و افزایش لایه‌های تصمیم‌گیری 
  ۴ – نوسانات نرخ ارز و غیرقابل پیش‌بینی بودن زمان بازپرداخت 
  ۵ – کمبود وثائق قابل قبول بانک‌های عامل از نظر تعدد 
   

  ●جمع‌بندی و نتیجه‌گیری 
  کسب درآمد ارزی مقدمه توزیع آن برای دستیابی به اهداف کلان اقتصادی کشور است . با استفاده از تسهیلات ارزی ارائه شده توسط بانک‌ها، بسیاری از پروژه‌های زیربنایی ملی و استانی کشور در زمینه‌هایی از قبیل سدسازی، راه‌سازی، ساخت نیروگاه، طرح‌های متنوع پتروشیمی و ... در جهت تحقق اهداف دولت جمهوری اسلامی در بخش‌های صنعت و معدن، مسکن، کشاورزی، خدمات اجتماعی و ... به بار نشسته است. تنها نمونه‌ای از فعالیت ارزی یکی از بانک‌های کشور در سال‌های ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۲ است. 
  علاوه بر این، در ارتباط با کارایی وجوه اعطایی ارزی به بخش خصوصی، انتظار می‌رود جذب سرمایه‌ها توانسته باشد در جهت بالا بردن مطلوبیت شاخص‌های اقتصادی و افزایش تولید ناخالص ملی نیز تاثیر بسزایی داشته باشد. این موردی است که در ارقام عملکرد اقتصادی سال‌های آینده فرصت بروز خواهد داشت، چرا که غالبا طرح‌های مصوب شده در سیستم بانکی در مرحله استفاده از تسهیلات اعطایی قرار دارند و از سال ۱۳۸۴ به مرور وارد مرحله تولید، درآمدزایی و صادرات خواهند شد


 • عوامل تاثیرگذار بر قیمت روزانه سکه طلا
  خرید و فروش سکه به صورت عمده و خرد، در بازار طلای ایران انجام می‌شود.

  عواملی که بر قیمت روزانه سکه طلا در ایران تأثیرگذار هستند، عبارتند از: 
  1) قیمت جهانی طلا (بر حسب ریال)؛ 
  2) هزینه ضرب سکه توسط بانک مرکزی (تقریباً معادل هفت‌هزار تومان، طبق برآورد سال ۱۳۸۶)؛ 
  3) هزینه چهار درصدی گمرک؛ 
  4) کارمزد عرضه سکه در بانک (تقریباً معادل پانصد تومان، طبق برآورد سال ۱۳۸۷)؛ 
  5) سال ضرب سکه (صرفاً از نظر روانی بر روی قیمت سکه اثرگذار است)؛ 

  معمولاً نرخ دلار آمریکا در قیمت اونس جهانی طلا ضرب و قیمت سکه به دست می‌آید، بنابراین زمانی که قیمت اونس جهانی طلا، و یا نرخ دلار افزایش می‌یابد، قیمت سکه بهار آزادی نیز متأثر از این دو عامل بالا می‌رود. بجز این، افزایش تقاضا برای سکه در برخی از ایام سال نیز سبب افزایش بهای سکه بهار آزادی می‌شود. برای مثال در روزهای پایانی سال، تقاضا برای سکه افزایش می‌یابد. در این ایام، بیشترین تقاضا برای ربع سکه و در مرحله بعد برای نیم سکه‌است، و سکه تمام بهار آزادی (طرح جدید) کمتر مورد تقاضا قرار می‌گیرد.


 • فرمول بدست آوردن قیمت های سکه و طلا
   

   

  فرمول 1: بدست آوردن مظنه طلاي ايران 17 (705) عيار از طريق انس جهاني

  9.5742  ÷ (قيمت يك دلار× قيمت يك انس طلا) = مظنه طلاي ايران

   

  فرمول 2: بدست آوردن قيمت سكه تمام از طريق انس جهاني

  4.24927  ÷ (قيمت يك دلار× قيمت يك انس طلا) = قيمت يك عدد سكه تمام

   

  فرمول 3: براي بدست آوردن يك مثقال طلاي 18 (750) عيار از انس جهاني

   8.999 ÷  (قيمت يك دلار× قيمت يك انس طلا) = قيمت يك مثقال طلاي 18 (750) عيار

   

  فرمول 4 : قيمت يك گرم طلا با هر عياري از روي مظنه بازار 17 (750) عيار

  (705×4.608 ) ÷ (× Au  مظنه) = قيمت يك گرم طلا با عيار Au

  مثال: يك گرم طلاي 925عيار با مظنه روز 61355 تومان چه قيمت مي‌شود؟  جواب: 17.470 تومان

   

  فرمول 5 : مقدار طلاي قابل خريد با يك مقدار پول معين

   ( مظنهAu× ) ÷ (705 × 4.608 × X ) = وزن طلاي قابل خريد با X تومان پول و عيار) Au شمش يا آبشده(

  مثال: با 7000000 تومان و مظنه روز 61000 تومان، چند گرم طلا با عيار (935) مي‌توان خريد؟

  جواب: 398.711 گرم

   

  فرمول 6. بالابردن عيار طلاي پايين

  - وزن طلاي موجود = Wm

  -عيار طلاي موجود = Am

  - عيار مورد نياز مبناي استاندارد = As

  -عيار طلا يا شمش اضافه شده براي عيار كردن   (We =    (We = Wm ×(As-Am) / (Ae – As

  مثال: 200 گرم طلاي عيار 710 را با 40 گرم طلاي عيار 950 مي‌توان به عيار استاندارد 750 رساند

   

  فرمول 7. پايين آوردن عيار طلاي بالا:

  -  وزن طلاي موجود = Wm

  - عيار طلاي موجود = Am

  - عيار مورد نياز مبناي استاندارد = As

  - وزن نقره، برنج يا مس مورد نياز   We  =
   

  We = Wm×(Am-As)/As

  مثال: 200گرم طلاي عيار 900 را با 40 گرم مس مي‌توان به عيار استاندارد 750 رساند.

   
 • فرمول تبدیل واحدهای سکه و طلا
   

   

  تبدیل واحدها

  يك تن= 1000 كيلوگرم

  يك قيرات= 200 سوت ميلي‌گرم

  يك پوند= 453 گرم

  يك خروار= 300 گرم

  يك من= 3 كيلو

  يك سير= 75 گرم

  يك چارك= 750 گرم

  يك سير= 16 مثقال

  يك مثقال= 4.608 گرم

  يك مثقال=24 نخود

  يك نخود= 0.19 گرم

   

   

   

  تعاریف:

  1. يك اونس طلا برابر است با 31.103431 گرم با عيار (999.9) يا عيار 24 

  2. يك مثقال طلا برابر است با 4.608 گرم

  3. مظنه طلا در ايران برابر است با قيمت يك مثقال (معادل 4.608 گرم) طلاي 17 عيار

  4. سكه تمام بهار آزادي (قديمي و امامي) برابر است با وزن 8.133 گرم - عيار 21.6 (900)

  5. سكه نيم بهار آزاد برابر است با وزن 4.0665 گرم – عيار 21.6 (900)

  6. سكه ربع بهار آزاديبرابر است با وزن 2.03225 گرم- عيار 21.6 (900)

   
 • فروش تخم مرغ 100 هزار پوندی!
   طلافروشی معروف و قدیمی "فابرجیه" که در زمینه ساخت جواهر و طلا با سنگ های ارزشمند و الماس فعالیت دارد، تخم مرغ طلایی را ساخت.


  به گزارش برترین ها، "امیلیا فاکس" -بازیگر انگلیسی- اخیرا تخم مرغ طلایی ساخته شده از 60 سنگ قیمتی (مانند: الماس، یاقوت و زمرد) را رونمایی کرد.

  این تخم مرغ طلایی که 100 هزار پوند استرلینگ ارزش دارد، قرار است در مراسم خاصی به عنوان جایزه داده شود.
     بنا به این گزارش، علت 60 سنگی بودن این سنگ قیمتی این است که الیزابت دوم  از 60 سالگی به عنوان "ملکه انگلیس" بر مسند قدرت تکیه زده است.

  طلافروشی معروف و قدیمی "فابرجیه" که در زمینه ساخت طلا و جواهر با سنگ های ارزشمند و الماس فعالیت دارد این تخم مرغ طلایی را ساخته است.

  گفتنی است که این جایزه هنوز برای فرد و یا مراسم خاصی تعیین نشده است.


 • فروش ميليون‌ها تومان عتيقه قلابي به عتيقه‌خران
  افرادي كه با فروش عتيقه جات قلابي اقدام به كلاهبرداري ميليوني از علاقه‌مندان به خريد عتيقه‌جات مي‌كردند دستگير شدند. به گزارش تهران‌امروز چندي پيش ماموران متوجه شدند كه چند مجرم مدتي است در حال انجام كلاهبرداري و شناسايي مشتري براي فروش اشياي عتيقه قلابي هستند. 

  با محرز شدن فعاليتهاي غيرقانوني اين افراد بلافاصله اكيپي از عوامل ناجا با شناسايي افراد و مسير رفت و آمد آنها تمامي مبادي ورودي را با اعزام چند واحد گشت ويژه تحت پوشش قرار دادند تا اينكه سرانجام متهمان در حالي‌كه قصد كلاهبرداري جديدي داشتند دستگير شدند. 

  پس از انتقال دستگير شدگان به مقر پليس آنها اعتراف كردند كه با حضور درمناطق مختلف افرادي را كه به خريد اشياي عتيقه علاقه داشتند را شناسايي و درابتدا با بيان اينكه عتيقه جات واقعي در اختيار دارند و با نشان دادن تصاوير مربوط به آن شي مبالغ زيادي را دريافت و در فرصتي مناسب متواري مي‌شدند. 


 • لباس عروس هوشمند با چراغ LED
  لباس عروس، جایگاه ویژه ای برای هر نو عروسی دارد. اخیراً دانشجویان هنر دانشگاه مریلند، با استفاده از پارچه های بازیافت شده، اقدام به طراحی نوعی لباس عروس کرده اند که مملو از چراغ LED و سنسورهای حرارای می باشد.

  قسمت بالاتنه و دامن توری این لباس شامل حسگری است که به نور و درجه حرارت پاسخ می دهد.
  ا

  ز ویژگی های خاص این لباس این است که این لباس با پارچه بازیافت شده و خلاقیت بالای این دانشجویان به لباسی تبدیل شده که آن را به لباسی ویژه یرای نو عروسان تبدیل کرده است


 • ماجرای دختر مخترع ایرانی که با رییس جمهور کره دست نداد
  آزاده اسدنژاد دانش آموز گلستانی چندی پیش برنده مدال طلای جشنواره مخترعین کشور کره جنوبی به همراه سه تن از دوستان خود شد.

  اختراع این دانش آموز که به کمک دو تن دیگر از دوستان دانش آموزخود به ثبت رسانده است نوعی آسفالت است که وظیفه جذب گازهای سمی و تولید اکسیژن و هوای پاک را برعهده دارد.

  اسد نژاد در زمینه حضور خود درجشنواره مخترعین کره جنوبی به برنا گفت: خوشحالم که توانستم در این جشنواره با یاری خداوند از میان 600 مخترع از 50 کشور مدال طلا را به همراه دو ایرانی دیگر کسب کنم و پرچم پرافتخار ایران را به اهتزاز درآورم و نماینده خوبی برای ایران باشم.

  وی همچنین در خصوص مراسم اهدای جوایز گفت: در مراسم اهداء جوائز رئیس جمهور کره که توزیع مدال طلا را برعهده داشت خواست به من دست بدهد که من از دست دادن خودداری کردم که این مساله بسیار مورد توجه خبرگزاری‌ها قرار گرفت.
   
   
   
  وی در تشریح این ماجرا می گوید:

  روز اهدای جوایز که مصادف با عید غدیر بود، هیچ امیدی نداشتم بین این همه آدم دست بالا، جایزه ویژه را دریافت کنم وقتی صدایم کردند اصلا باورم نمی‌شد. آن لحظه جمله‌ای از امام سجاد در ذهنم آمد؛ خدایا من در کلبه فقیرانه خود چیزی را دارم که تو در عرش کبریایی خود نداری، من چون تویی دارم و تو چون خود نداری. وقتی خواستم بروم جایزه ام را دریافت کنم، از خدا خواستم که ظرفیت همچین موفقیتی را به من بدهد. زمانی که رییس جمهور کره دستش را دراز کرد که به من دست بدهد، شاید شعار گونه باشد، اما حضرت فاطمه در ذهنم آمد که جلوی یک نابینا خودش را پوشاند. من آن لحظه تنها ادای احترام کردم، اما دست ندادم. بعد از مراسم از ایشان معذرت خواهی کردم و گفتم این اعتقاد قلبی من بود. من نمی توانستم خیلی راحت از اعتقاداتم بگذرم.
 • مادهوری دیکسیت و جواهرات زمردها برای فیلها
  ستاره بالیوود مادهوری دیکسیت، سفیر تجاری برند زمردها برای فیلها می باشد. مادهوري ديكسيت در 15 مي سال 1967 در بمبئي متولد شد. 
  در 14 اکتبر ، یک مجموعه تجاری از جواهرات زمرد زامبیا به نام زمردها برای فیلها در هتل تاج محل در شهر بمبئی به حراج گذاشته شده است.