دسته ها

C 08. بازار ارزهای دیجیتال/معرفی

 • 01-ارز دیجیتال چیست؟

  ارز دیجیتال یا رمز ارز (Cryptocurrency) شکل خاصی از پول دیجیتال است که بر پایه علم رمزنگاری ایجاد شده است. بیشتر ارزهای دیجیتال برای بهره‌مند شدن از ویژگی‌های اساسی مانند غیرمتمرکز بودن، شفافیت و تغییرناپذیر بودن از بلاک چین استفاده می‌کنند.

  ماهیت غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال به این معنی است که هیچ نهاد، گروه یا سازمانی آن‌ها را کنترل نمی‌کند.

  کریپتوکارنسی‌ها را می‌توان به صورت مستقیم و بدون دخالت هرگونه واسطه‌ای در اینترنت به شخص دیگری ارسال کرد. یعنی برای ارسال ارزهای دیجیتال به یکدیگر نیازی به افتتاح حساب بانکی، استفاده از خدمات بانک‌ها یا هر سازمان واسطه‌ دیگری نخواهید داشت.

  رمزارزها همانند ریال و دلار پول‌هایی هستند که با سازوکار مختلفی ایجاد و توزیع می‌شوند. فرایند خلق برخی از این پول‌ها مانند بیت کوین با ماینینگ انجام می‌شود و برای تعدادی دیگر از آن‌ها، تمامی سکه‌ها از قبل به صورت استخراج شده در شبکه قرار می‌گیرند.

  ارزهای دیجیتال بر روی فناوری‌ دفترکل توزیع شده ساخته‌ شده‌اند که یکی از محصولات مهم آن، فناوری بلاک چین است. بلاک چین‌های عمومی که اکثر ارزهای دیجیتال از آن استفاده می‌کنند، قابلیت مشاهده تمامی تراکنش‌ها را چه برای افرادی که در شبکه حضور دارند و چه برای افراد خارج از شبکه فراهم می‌کند.

 • 02-بیت کوین چیست ؟
  بیت کوین چیست ؟
  همه چیز درباره بیت کوین 

  هر کشوری ارز خود را دارد. اکثر کشورهای اروپایی از یورو استفاده می کنند، ارز روسیه روبل و ایالات متحده آمریکا دلار آمریکا است. . ما در بانک ها یا مبادلات خارجی از ارز مشخصی استفاده می کنیم ، پول را با استفاده از بانک ها و موسسات در سراسر جهان انتقال می دهیم و یا آن را سرمایه گذاری می کنیم.

  بیت کوین چیست؟

  بیت کوین یک شبکه و ارز پرداخت جدید است. تراکنش های این شبکه به صورت همتا به همتا و بدون نیاز به واسطه ها انجام می شوند. این بدان معناست که ما برای انجام تراکنش ها نیاز به نهاد های متمرکز مانند بانک یا موسسات دیگر نداریم.

  تفاوت اصلی بیت کوین با ارزهای سنتی غیرمتمرکز بودن آن است. بیت کوین روی یک پایگاه داده غیرمتمرکز به اسم بلاک چین فعالیت می کند.

  بلاک چین چیست ؟

  برای درک بیشتر بلاک چین می توانید به مقاله «فناوری بلاک چین چیست؟» مراجعه کنید. اما به زبان ساده ،در جهان امروز بیش از ۸۰ درصد امور روزمره ما به شرکت ها و سازمان های واسطه وابسته است. وقتی شما در بانکی حساب باز می کنید یا وارد ایمیل شخصی خود می شوید، در حقیقت از سازمان های واسطه کمک گرفته اید.

  شرکت ها و سازمان های واسطه بر تمام اطلاعات شما کنترل دارند. مثلا وقتی به دوست خودتان در ایستاگرام پیام می فرستید در حقیقت این پیام را ابتدا برای پایگاه های داده اینستاگرام ارسال می کنید و پایگاه داده اینستاگرام آن را برای دوست شما می فرستد.

  در پایگاه های داده بلاک چین، داده ها بین میلیون ها کامپیوتر توزیع شده اند و هیچ کس قادر به کنترل داده ها نیست و اگر شخصی بخواهد بلاک چین را هک کند باید بیش از ۵۱ درصد از کامپیوتر های شبکه را که با رمزنگاری پیشرفته حفاظت شده اند را هک کند که تقریبا غیرممکن است. مثلا اگر توییتر روی بلاک چین اجرا شود هیچکس به جز شما نمی تواند توییت های خودتان را پاک کند، حتی مدیران توییتر. بلاک چین برای بسیاری از صنایع و مشاغل قابل استفاده است مانند رای گیری، پرداخت، سیستم های اداری، ذخیره قرارداد ها و …

  تصور کنید اگر رای گیری در ایران با فناوری بلاک چین انجام شود. رای ها تنها در عرض یک ساعت بعد از رای گیری بدون نیاز به نیروی انسانی شمارش خواهند شد و به دلیل اینکه این کار روی بلاک چین انجام شده است، هیچ گونه خطا یا تقلبی در رای ها امکان پذیر نیست.

  به همین دلایل بیت کوین به سرعت محبوب شد و با سرعت به سمت قله های ارزش اقتصادی در حال حرکت است. بیت کوین بدون نیاز به ثبت نام و یا شرکت های واسطه می تواند تراکنش ها را خیلی سریع و راحت انجام دهد. امروزه فروشگاه ها و شرکت های بزرگ جهان قابلیت خرید با بیت کوین را فراهم کرده اند و یا در شرف پذیرش آن هستند.

  جنبه های عمومی بیت کوین

  مخترع بیت کوین چه کسی است؟

  مخترع یا توسعه دهنده بیت کوین، فردی (یا افرادی) ناشناس به اسم ساتوشی ناکاموتو است. تاکنون هویت این فرد یا گروه فاش نشده است و فقط چند حدس و گمان درباره آن وجود دارد. گفته می شود که زمان ارائه بیت کوین، ساتوشی ناکاموتو حدود ۱ میلیون کوین برای خودش اختصاص داد. بنابراین اگر این روایت حقیقت داشته باشد، او روز به روز ثروتمند تر می شود و اگر قیمت بیت کوین همینطور افزایش پیدا کند، او تبدیل به ثروتمندترین فرد جهان خواهد شد.

  مالک شبکه بیت کوین چه کسی است؟

  شبکه بیت کوین هیچ مالکی ندارد، درست همانطور که هیچ فردی مالک هوا نیست. در بیت کوین کاربران سراسر جهان به شبکه متصل می شوند و آن را باهم کنترل می کنند. توسعه دهندگان بیت کوین اگرچه آن را بهبود می بخشند اما تغییر در پروتکل اصلی بیت کوین امکان پذیر نیست . بیت کوین به صورت متن باز منتشر شده است، هر کاربر می تواند نسبت به نیاز های خود از پروتکل برای ساخت برنامه های کاربردی استفاده کند.

  بیت کوین چگونه کار می کند؟

  با پول سنتی، انتقال وجوه از یک حساب به دیگری نیاز به برخی از سازمان های واسطه است. بیت کوین کاملا متفاوت عمل می کند و هیچ واسطه ای در کار نیست. در پروتکل بیت کوین، اعتماد از سازمان و انسان ها به کامپیوترها منتقل شده است. انسان و سازمان های واسطه می توانند خواسته یا ناخواسته مرتکب اشتباه شوند، اما کامپیوتر ها فاقد احساسات و اشتباهات انسانی هستند.

  به طور کلی تمام تراکنش های دیجیتالی (متمرکز یا غیرمتمرکز)، برای انجام نیاز به تایید دارند. وقتی شما قصد ارسال پولی از طریق بانک دارید، در حقیقت طی یک پروسه، سیستم ابتدا موجودی حساب بانکی شما را چک می کند و در صورت مقارن بودن آن با مبلغ تراکنش در مرحله بعد، موجودی حساب شما را کم می کند و به موجودی حساب دیگر اضافه می کند.

  اما همانطور که گفتیم، بیت کوین غیرمتمرکز فعالیت می کند و واسطه هایی مانند بانک در این شبکه حذف شده اند. پس کامپیوترهای سراسر شبکه وظیفه تایید تراکنش ها را انجام می دهند.

  بیت کوین ها در فضایی به اسم wallet یا کیف پول ذخیره می شود. کیف پول مانند حساب بانکی است اما تحت نظر هیچ واسطه ای نیست و متعلق به خودتان است.

  فرض کنید با استفاده از بیت کوین قصد انتقال پول را دارید. شما آدرس کیف پول فرد دیگری را از دریافت می کنید و تراکنش را انجام می دهید. مقدار بیت کوین از آن تراکنش وارد شبکه می شود اما اینجا دیگر بانک یا شرکت های واسطه نقشی ندارند و سیستم های کامپیوتری، محاسبات تراکنش را انجام می دهند.

  در پروتکل بیت کوین، افراد مختلفی در سراسر جهان کامپیوتر های قدرتمند خود را برای در اختیار شبکه قرار می دهند. اما این کار آن ها فقط برای کمک به شبکه بیت کوین نیست. کسانی که کامیپوترهای خود را در اختیار شبکه قرار می دهند ماینر یا استخراج کننده نامیده می شوند. به ازای محاسبات و تایید تراکنش ها، بیت کوین های جدیدی تولید می شوند و به ماینر های شبکه تعلق می گیرند یا به نوعی ماینرها بیت کوین را استخراج می کنند.

  راه های تهیه بیت کوین چیست؟

  به طور کلی راه های تهیه بیت کوین به صورت زیر است :

  • استفاده از روش پرداخت بیت کوین و فروش کالا و خدمات به افراد دیگر
  • دریافت بیت کوین به عنوان دستمزد یک فعالیت
  • خرید از صرافی ها و مبادله گرهای آنلاین
  • مبادله مستقیم
  • استخراج بیت کوین
  چرا بیت کوین ؟

  زیبایی بیت کوین این است که به هیچ سرویس دهنده مرکزی شخص ثالثی برای تایید تراکنش ها نیاز ندارد – همه پرداخت ها به صورت همتا به همتا (P2P)، معمولا در حدود ۱۰ الی ۱ ساعت انجام می شوند.

  تمام تراکنش های بیت کوین به طور دائمی در یک دفترکل توزیع شده به اسم “بلاک چین” ثبت می شوند. جزیئات تراکنش های هرکیف پول در بلاک چین برای تمام کاربران قابل مشاهده است. تراکنش ها در بلاک ها قرار می گیرند که مانند برگه های این دفترکل توزیع شده است. حدود هر ۱۰ دقیقه بلاک جدیدی از تراکنش ها تولید می شود و بلاک های قبلی به بلاک چین می پیوندند. ماینر ها برای تایید هر بلاک در حال حاضر ۱۲٫۵ بیت کوین پاداش دریافت می کنند.

  در پروتکل مشخص شده بیت کوین، تعداد بیت کوین به ۲۱ میلیون محدود شده است. یعنی وقتی تعداد بیت کوین ها به ۲۱ میلیون واحد برسد، تولید بیت کوین ها متوقف خواهد شد و بیت کوین ها به گردش می افتند. محدود بودن تعداد بیت کوین ها بدان معنی است که بعد از آن هیچ کس نمی تواند بیت کوینی چاپ کند و تعداد آن مشخص است. بنابراین بیت کوین یک ارز ضد تورمی است. در ارزهای سنتی، دولت وقتی به مشکل میخورد، اسکانس های زیادی چاپ می کند و همین کار یکی از دلایل اصلی تورم است. یکی از دلایل رشد بیت کوین هم همین کمیاب بودن است.

  بسیاری از محققین اقتصادی، بیت کوین را پایه گذار آزادی در تمام زمینه ها می دانند. آن ها معتقدند وقتی پول خصوصی شود و شبکه پولی بدون اشتباه در اختیار مردم باشد، بقیه مراحل آزادی هم خود به خود طی خواهد شد.

  منتقدان بیت کوین

  بیت کوین منتقدان سرسختی دارد. بسیاری از  آن ها معتقدند که بیت یک حباب اقتصادی بزرگ است و به زودی نابود خواهد شد، اما فرضیه حباب بودن بارها با دلایل منظقی رد شده است.

  همچنین بخوانید : ۵ دلیل اصلی که بیت کوین حباب نیست

  اما دیگر منتقدان دلیل منطقی تری برای مخالف خود ارائه ذاده اند. سه مورد از این دلایل را بررسی می کنیم :

  ناپایداری : منتقدان می گویند فرض کنید شخصی یک فروشگاه اینترنتی دارد و روش پرداخت بیت کوین را به فروشگاه خود اضافه کرده است. او در یک روز معادل ۱۰۰ دلار، بیت کوین به دست می آورد. اگر در آن روز بیت کوین ۲۰ درصد افت کند، آن فرد در آن روز ضرر می کند و آیا آن فرد باید منتظر بماند تا دوباره بیت کوین رشد داشته باشد؟

  همانطور که در مقاله «آیا بیت کوین واقعا ناپایدار است؟» گفتیم، علت اصلی ناپایداری و نوسانات این است که بیت کوین در آغاز راه است. از بیت کوین بیشتر به عنوان سرمایه گذاری استفاده می شود تا کاربرد در خرید و فروش. اگرچه نوسانات بیت کوین بیشتر مثبت بوده است، اما برای پایداری بیشتر و جلوگیری از نوسانات منفی، بیت کوین نیاز به زمان برای پذیرش به عنوان ارز دارد.

  انرژی و آلودگی : این انتقاد کاملا وارد است. بیت کوین برای استخراج برق زیادی مصرف می کند و با توجه به این موضوع برای تولید برق، آلودگی های زیست محیطی، مخصوصا در کشورها در حال توسعه بیشتر می شود. برای جزئیات بیشتر از این موضوع می توانید به مقاله « بیت کوین: خوب، بد، زشت » مراجعه فرمایید.

  این مورد کاملا صحیح است ولی قطعا همانطور که خودرو ها ابتدا آلودگی بیشتری داشتند، بیت کوین هم با تکامل بیشتر بر این مشکل غلبه خواهد کرد

  فرارمالیاتی و جرم : یکی از شایعاتی که درباره بیت کوین مطرح می شود این است که امکان فرار مالیاتی را فراهم می کند. اما تراکنش های بیت کوین کاملا ناشناس نیست و می توان مقدار بیت کوین موجود در هر کیف پول را مشاهده کرد و تراکنش های هر کیف پول را بررسی کرد. بنابراین سایت های صرافی داخلی و همچنین صرافی های خارجی (برای مبالغ بالا) نیاز به تایید هویت با مدارک شناسایی دارند که در صورت نیاز مشخص شود که چه مقدار بیت کوین به کیف پول فرد منتقل شده است.

  در حوزه جرم هم از بیت کوین استفاده می شود اما به دلیل کاملا ناشناس نبودن تراکنش های بیت کوین، تاکنون باند های جرم با بیت کوین، موفق به ادامه حیات خود نبوده اند. همانطور که از چاقو ممکن است برای قتل استفاده شود، از بیت کوین یا هر پول سنتی دیگری هم می توان برای جرم استفاده کرد، بنابراین بیت کوین راه مطمئنی برای جرم یا فرارمالیاتی نیست و قطعا با ایجاد قوانین جدید، این کار برای مجرمان سخت تر و سخت تر خواهد شد.

  چرا مردم به بیت کوین اعتماد می کنند؟

  در حقیقت مردم به بیت کوین اعتماد می کنند چون نیازی به اعتماد سازی نیست. بیت کوین کاملاً متن باز و توزیع شده است. یعنی هر کسی می تواند هر زمان که بخواهد به سراسر کد منبع آن، دسترسی داشته باشد. بنابراین هر توسعه دهنده ای در جهان می تواند به دقت نحوه کار بیت کوین را مطالعه کند. تمام تراکنش ها بدون نیاز به واسطه شخص سوم و به صورت همتا به همتا انجام می شود. مردم می توانند مطمئن باشند که یک تراکنش به صورت صحیح انجام می شود زیرا هر کس دارای یک نسخه از بلاک چین بیت کوین است و نمی توان آن را دستکاری کرد.

  سطح دشواری پرداخت با بیت کوین چگونه است؟
  بسیار آسان است و روز به روز آسان تر می شود. شما می تواند در کیف پول خود با استفاده از چند دکمه ساده، عملیات ارسال یا دریافت را انجام دهید. اگر کیف پول روی موبایل شما باشد می توانید با اسکن کد QR ، پرداخت را سریعا انجام دهید.
  آیا بیت کوین ناشناس است؟

  بیت کوین طوری طراحی شده است که به کاربران خود اجازه دهد در سطح حریم خصوصی قابل قبولی، پرداختها را ارسال و یا دریافت نمایند. اما بیت کوین واقعا گمنام نیست. تراکنش های کیف پول ها در بلاک چین بیت کوین، برای همه قابل مشاهده و رهگیری است اما نام یا ایمیل صاحب کیف پول، قابل رهگیری از این طریق نیست.

  این ویژگی مقید است و با توجه به ضرورت قانون برای بیت کوین، می تواند از وقوع جرم های احتمالی جلوگیری کنید.

  اگر بیت کوین هایم را از دست بدهم، چه اتفاقی خواهد افتاد؟

  تراکنش ها در بیت کوین قابل بازگشت نیستند، بنابراین اگر بیت کوینهایتان به سرقت بروند و مدارک کافی از سارق نداشته باشید، بیت کوین ها دیگر قابل بازگشت نیستند. سرقت بیت کوین فقط از راه دسترسی به کیف پول قربانی انجام می شود، بنابراین توصیه می شود امنیت کیف پول خود را تا حد امکان بالا ببرید. اگر کیف پول خود را گم کنید یا از آن بک آپ نداشته باشید یا به هر نحوی دسترسی به آن را به طور کامل از دست بدهید، بیت کوین ها در شبکه خواهند ماند، اما برای همیشه از گردش خارج می شوند.

  آیا بیت کوین می تواند به یک شبکه پرداخت اصلی تبدیل شود؟

  بیت کوین می تواند در شبکه توزیع شده ای که دارد، تراکنش های زیادی را در چند ثانیه پردازش کند اما هنوز برای رسیدن به سرعت و ظرفیت تراکنش های کارت های اعتباری، مانند ویزا کارت آماده نیست. بیت کوین یک پدیده جدید است و روز به روز بر گسترش آن اضافه می شود. تبدیل شدن به ارز و شبکه پرداخت اصلی در جهان، نیازمند زمان برای پذیرش در صنایع مختلف دارد و اتقا بیشتر دارد. با توجه به ویژگی های منحصر به فرد بیت کوین، این امر دور از ذهن نیست.

  جنبه های حقوقی بیت کوین

  آیا بیت‌کوین قانونی است؟

  تاکنون دولت های زیادی درباره بیت کوین سکوت کرده اند اما به صروت یک عرف، بیت کوین غیرقانونی نیست. بعضی از دستگاههای قضایی مانند چین و روسیه، ارزهای دیجیتالی را قانونی نمی دانند اما از نظر اجرایی نتوانستند جلوی این جریان را بگیرند. الیته به دلیل ماهیت خاص بیت کوین، احتمالا در آینده قوانینی برای این حوزه تعیین شود.

  در ایران بیت کوین به صورت رسمی قانونی یا غیرقانونی اعلام نشده است اما بانک مرکزی اخیرا درباره آن برخی از شرایط را اعلام کرده است. زمانی که در حال نگارش این مقاله هستیم، در صرافی های آنلاین ایرانی، خرید و فروش بیت کوین به صورت آزادانه انجام می گیرد.

  بیت‌کوین در ایران قانونی است؟

  نمی توان گفت که بیت کوین در ایران قانونی است یا خیر. در واقع قانون در مورد بیت کوین در ایران ساکت است. تقریبا بیت کوین مانند وی پی ان است. نه معلوم است که قانونی است و نه معلوم است که غیرقانونی است. می شود گفت بیت کوین چون محدود به کشور و جغرافیای خاصی نیست، در ایران قانونی است اما مسئولین درباره قانونی یا غیرقانونی بودن آن اظهار نظر نکرده اند.

   

  اما مواردی هست که کمی استفاده از بیت کوین را در چارچوب قانون شفاف تر می کند.

  سعید مهدیون معاون تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی از نهایی شدن یک سناریو از ۵ سناریوی مواجه با بیت کوین و پول‌های مجازی در مرکز ملی فضای مجازی خبر داد و گفت: روح کلی این سناریو مواجهه و برخورد قانونمند با این پدیده برای استفاده از مزایای آن در کشور است.

  وی با تشریح آخرین وضعیت سیاست‌گذاری برای بیت کوین (پول مجازی) در کشور، ادامه داد: ۵ سناریو در جلسات کمیسیون عالی تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی بررسی شد و اعضاء نسبت به یک یا دو سناریو نظر مساعدتری داشتند.

  مهدیون ادامه داد: با تصویب یک سناریو در کمیسیون عالی تنظیم مقررات کار روی این سناریو آغاز شد و به موازات آن کمیسیون  عالی امنیت مرکز ملی فضای مجازی نیز بررسی ابعاد امنیتی این موضوع را آغاز کرد.

  معاون تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی گفت: در کمیسیون عالی تنظیم مقررات ابعاد اقتصادی پول‌های الکترونیکی و در کمیسیون عالی امنیت ابعاد امنیتی این موضوع برسی می‌شود و مقرر شده در جلسه مشترکی نتیجه مطالعات هر دو کمیسیون یکپارچه شود.

  وی خاطر نشان کرد: با توجه به افت و خیزهای یک سال اخیر که با ورود پول‌های دیگر به جمع پول‌های الکترونیکی همراه بود، سناریوی ابتدایی تغییراتی کرد و تکامل یافت.

  وی ادامه داد: مطالعات اقتصادی کمیسیون عالی تنظیم مقررات تقریباً نهایی شده و پس از آماده شدن نتیجه مطالعات کمیسیون عالی امنیت و یکپارچه شدن مطالعات دو کمیسیون احتمالاً دو تا سه ماه برای تهیه پیشنهاد کمیسیون عالی تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی زمان لازم است و پیش‌بینی می‌شود پیشنهاد نهایی حدود سه تا چهار ماه آینده به شورای عالی فضای مجازی ارسال شود.

  وی تأکید کرد:‌ مقررات‌گذاری برای بیت‌کوین و پول‌های الکترونیکی، نیازمند تصویب در شورای عالی فضای مجازی است. زیرا کمیسیون‌های عالی مرکز ملی فضای مجازی در چارچوب مصوبات شورای عالی فضای مجازی اقدام به تصویب دستورالعمل‌ها می‌کنند که از آنجا که در این زمینه تا کنون مقرراتی وجود نداشته وضع مقررات اولیه باید توسط شورا انجام شود.

  مهدیون در پاسخ به اینکه هم اکنون برخی صرافی‌ها تبدیل بیت کوین به پول فیزیکی را انجام می‌دهند، این اقدام قانونی یا غیرقانونی است،‌ گفت: زمانی که قانون ساکت است بسته به برداشت افراد ۲ تعبیر وجود دارد که یک برداشت از سکوت قانون می‌تواند بلامانع بودن موضوع باشد.

  بیت کوین یکی از پول‌های دیجیتالی است که به سرعت در فضای مجازی فراگیر شده‌اند و توسط هیچ ارگان یا نهاد دولتی اداره نمی‌شود.

  بیت‌کوین به کاربران امکان می دهد بدون هیچ واسطه‌ای انتقال پول غیر قابل بازگشت انجام دهند.

  تراکنش فوری و بدون واسطه، پرداخت جهانی، کارمزد بسیار پایین و بی‌تاثیری تحریم بر بازکردن حساب بیت کوین، از ویژگی‌های این پول است.

  همچنین بیت‌کوین از روش‌هایی از جمله exchange (خرید بیت کوین با سایر ارزها از صرافی‌ها) و درآمد قطره‌ای در ازای مشاهده تبلیغات حاصل می‌شود.

  وب سایت‌هایی نیز وجود دارند که به اعضای خود بیت‌کوین رایگان می‌دهند. عملکرد این وب سایت‌ها عموما مبتنی بر بخت آزمایی است.

  سپس بیت‌کوین می‌تواند با تبدیل به سایر ارزها یا خرید از درگاه بیت کوین فروشگاه‌ها به فضای فیزیکی ورود پیدا ‌کند.

  آیا بیت کوین برای جرم کاربرد دارد؟

  همانطور که در بالا گفتیم، بیت کوین نوعی پول است و پول هم مانند کالاهای دیگر، می تواند باعث خیر یا شر باشد . جرم و پولوشیی در پول نقد، کارت های اعتباری و سیستمهای بانکی کنونی از بیت کوین بیشتر است. بیت کوین توانسته است نوآوری های چشمگیری در سیستم های پرداخت ایجاد کنید که این به خودی خود یک انقلاب بزرگ محسوب می شود و این انقلاب نیاز به تکامل هر چه بیشتر دارد.

  بیت کوین طوری طراحی شده تا در ایمن کردن بیشتر پولسازی یک گام فراتر باشد و نیز حفاظت چشمگیری در برابر بسیاری از اشکال جرایم مالی به عمل آورد. مثلاً جعل کردن بیت کوینها، کاملاً غیرممکن است. کاربران بر پرداختهای خود کنترل کامل دارند و نمی توانند مبالغ تایید نشده را مانند آنچه که در کارتهای اعتباری کلاهبرداری می شود، دریافت کنند. تراکنشهای بیت کوینی برگشت ناپذیر بوده و در برابر پرداختهای برگشتی تقلبی بسیار ایمن هستند. بیت کوین با استفاده از مکانیسمهای مفید و قوی مانند بک آپ یا پشتیبان گیری، رمزنگاری و امضای چندگانه، در برابر دزدی و گم شدن بسیار ایمن شده است.

  آیا بیت کوین می تواند تابع قوانین و مقررات باشد؟

  در دهه ۹۰ میلادی زمانی که اینترنت برای اولین بار مورد استفاده قرارگرفت، احتمالا هیچ کس تصور نمی کرد که سایت هایی مانند فیسبوک، گوگل،اوبر و … روی اینترنت به وجود بیایند. بلاک چین هم دقیقا مانند اینترنت دهه ۹۰، یک پدیده ی نوپا است و می توان از آن برای تحقق میلیون ها ایده استفاده کرد.

  برای استفاده از این پتانسیل، وجود قانون برای فناوری های مبتنی بر بلاک چین یک امر ضروری است. ما باید یک جهان مبتنی بر بلاک چین بسازیم که به جز جنایتکاران و افراد شرور، برای همه مفید باشد.

  جنایتکاران حرفه ای همیشه سعی می کنند تا از آخرین تکنولوژی برای ارتکاب جرم استفاده کنند. اما سازمان های اجرای قانون هم همیشه سعی کرده اند که خود را برای جلوگیری از جرائم به روز کنند و با فناوری های جدید سازگار باشند. تغییرات و تصویب قوانین جدید فناوری های مورد نظر را به چالش می کشد. بلاک چین هم از این قاعده مستثنی نیست.

  آیا بیت کوین باعث فرار مالیاتی می شود؟

  همانطور که در قیمت منقدین بیت کوین اشاره کردیم، باید توجه کنیم که به هر حال فردی که تراکنش ها را انجام می دهد، نمی تواند تا ابد آن را در کیف پول خود نگهداری کند و باید آن را برای کاری استفاده کند و  یا بیت کوین هایش را در یک صرافی بخرد یا بفروشد. با تنظیم قوانین احتمالی جدید فرار مالیاتی با بیت کوین بسیار دشوار خواهد بود. راه های زیادی برای فرار مالیاتی وجود دارد و این را مطمئن باشید که بیت کوین بهترین راه این کار نیست.

  بیت کوین و حمایت از مصرف کننده

  بیت کوین دست مردم را باز می گذارد تا با شرایط خودشان، تراکنش انجام دهند. هر کاربری می تواند مانند پول نقد، پرداختها را ارسال و یا دریافت کند اما همچنین می توانند در قراردادهای پیچیده تری هم مشارکت کنند. چند امضایی این امکان را فراهم می کند که یک تراکنش توسط شبکه پذیرفته شود تنها اگر تعداد معینی از اعضاء یک گروه تعریف شده، موافق امضا کردن آن تراکنش باشند. این باعث نوآوری در توسعه سرویس های میانجی حل اختلاف در آینده خواهند شد. چنین سرویسهایی می توانند در صورت عدم توافق بین طرفین، در نقش طرف سومی برای تایید یا رد تراکنش وارد عمل شوند، بدون اینکه بر پول آنها کنترل داشته باشند. برخلاف پول نقد و یا دیگر روشهای پرداخت، بیت کوین همیشه یک سند عمومی از انجام تراکنش از خود بر جای میگذارد که بطور بالقوه می تواند به عنوان مدرکی بر علیه کسب و کارهایی که کلاهبرداری می کنند، بکار گرفته شود.

  شایان ذکر است که سوداگران که همواره به وجهه عمومی خود برای بقای کسب و کارشان وابسته اند و به کارمندانشان حقوق می پردازند، در هنگام معامله با مصرف کنندگان جدید خود، سطح دسترسی یکسانی به اطلاعات ندارند. بیت کوین هم فرد و هم کسب و کارها را در برابر پرداخت های برگشتی تقلبی محافظت می کند و در عین حال به مصرف کننده این انتخاب را می دهد که چنانچه نخواهد به یک سوداگر خاص اعتماد کند، خواستار حفاظت بیشتر باشد.

  جنبه های اقتصادی بیت کوین

  بیت کوین ها چگونه تولید می شوند؟

  روش بیت کوین برای نگهداری از شبکه Proof of Work یا پاداش کار نام دارد. طی این کار، کاربران با انجام محاسبات و تایید تراکنش های شبکه، پاداش دریافت می کنند. در شبکه بیت کوین، کاربران کامپیوترهای خود را در اختیار شبکه قرار می دهند تا محسبات ریاضی برای تراکنش ها و ثبت آن در بلاک چین را انجام دهند.

  به تراکنش های ارزهای دیجیتال که در بسته های داده جمع می شوند، بلاک می گویند. پردازش به موقع این بلاک ها برای صحت انجام فرآیند تراکنش ضروری است و از آنجا که هیچ نهاد مرکزی وجود ندارد که بتواند همه  فرآیند پردازش را به درستی انجام دهد، کامپیوتر ها این مسئولیت را به عهده می گیرند. به این کار استخراج گفته می شود . ماینر ها کامیپوتر های خود را در اختیار شبکه قرار می دهند تا به پردازش و حاسبات شبکه کمک کنند و وقتی که یک بلاک داده به درستی ماین می شود و معیارهای الگوریتم و ریاضی مشخص می شود، ماینرها پاداشی از بیت کوین ها و درصدی از کارمزد تراکنش بلاکی که پردازش کرده اند را دریافت می کنند.

  طراحی پروتکل بیت کوین به گونه ایست که بیت کوینهای جدید را با نرخ ثابتی تولید می کند. به این ترتیب استخراج بیت کوین یک کسب و کار رقابتی خواهد شد. اگر استخراج کنندگان بیشتری به شبکه بپیوندند، سودآوری مرتباً دشوار خواهد شد و استخراج کنندگان باید بدنبال بازده برای کاهش هزینه های استخراج باشند. هیچ مرجع مرکزی یا توسعه دهنده ای، اختیار آنرا ندارد تا سیستم را برای افزایش سود، کنترل یا دستکاری کند.هر نُد بیت کوین در جهان، هر آنچه را که در تطابق با قوانینی که انتظار میرود سیستم از آن پیروی کند، نباشد حذف خواهد کرد.

  بیت کوینها با نرخی کاهنده و قابل پیش بینی، تولید می شوند. تعداد بیت کوینهای جدیدی که هر سال تولید می شود، بطور اتوماتیک در طول زمان نصف می شود تا اینکه مجموع بیت کوینهای موجود به ۲۱ میلیون برسد. از این هنگام به بعد، دیگر بیت کوینی صادر نخواهد شد. در این نقطه، احتمالاً بطور اختصاصی به استخراج کنندگان بیت کوین مقدار کمی کارمزد تراکنش پرداخت خواهد شد.

  در بخش استخراج با این فرایند بیشتر آشنا خواهید شد.

  چرا بیت کوین ها دارای ارزش هستند؟
  به طور کلی یک چیز وقتی که کاربردی و کمیاب باشد، ارزش پیدا خواهد کرد. بیت کوین ویژگی و کاربردهای بی نظیری دارد و کمیاب بودن و عرضه محدود آن باعث ایجاد ارزش در آن می شود. از این نظر طلا هم با بیت کوین تقریبا مشابه است. طلا هم مانند بیت کوین کاربردی است و همچنین منابع طلا مانند بیت کوین، محدود است و هر دو برای استخراج نیاز به انرژی دارند. طلا نیاز به انرژی مکانیکی و بیت کوین به الکتریسیته نیازمند است. بنابراین بیت کوین دارای ارزش است.
  چه چیزی باعث تغییر قیمت بیت کوین می شود؟
  قیمت بیت کوین مانند هر کالا یا پول دیگری با تقاضا بالا و پایین می شود. با افزایش تقاضا برای بیت کوین، قیمت آن هم افزایش می یابد و با کاهش تقاضا، از قیمت آن کم می شود. بیت کوین ها به تعداد محدود ۲۱ میلیون واحد وجود خواهند داشت به همین دلیل کمیابی آن نقض به‌سزایی در افزایش تقاضا دارد.
  آیا بیت کوین یک حباب است؟

  بیت کوین به دلیل زیر نمی تواند حباب باشد :

   

  ۱- روز به روز پذیرش آن به عنوان یک پول رایج بیشتر می شود.

  یکی از بزرگترین چالش های بیت کوین برای قانون گذاران و موسسات تنظیم مقررات مالی، ماهیت غیرمتمرکز و ارتباط آن با دارک وب است.  با این حال، پذیرش “رسمی” بیت کوین آرام آرام در حال افزایش است و مردم روز به روز آگاه تر از قبل می شوند.

  در آوریل ۲۰۱۷، ژاپن رسما اعلام کرد که قوانینی برای به پذیرش بیت کوین به عنوان روش پرداخت قانونی تصویب خواهد کرد که بلافاصله موجب افزایش قیمت بیت کوین شد و توجه بازرگانان ژاپنی را به خود جلب کرد.

  در فیلیپین، شهروندان به طور قابل توجه ای از بیت کوین برای انجام پرداخت های خود استفاده می کنند. به همین دلیل بانک مرکزی این کشور در فوریه سال ۲۰۱۷ اعلام کرد که مقرراتی برای بیت کوین تنظیم خواهد کرد تا این ارز دیجیتال بتواند به عنوان یک سیستم انتقال رسمی فعال شود و در محور قانون حرکت کند.

  کشورهایی همچون استرالیا و روسیه اخیرا چنین اظهاراتی را ارائه کرده اند که می تواند بیت کوین را به یک ابزار مبادله در این کشورها تبدیل کند . با توجه به تقاضای رو به رشد بیت کوین برای عنوان سرمایه گ

 • 03-بلاک چین چیست؟

  بلاکچین (Blockchain) از دو کلمه Block (بلوک) و Chain (زنجیره) ایجاد شده است. این فناوری در حقیقت زنجیره‌ای از بلوک‌هاست.

  به طور کلی بلاکچین یک نوع سیستم ثبت اطلاعات و گزارش است.

  تفاوت آن با سیستم‌های دیگر این است که اطلاعات ذخیره شده روی این نوع سیستم، میان همه اعضای شبکه به اشتراک گذاشته می‌شوند و با استفاده از رمزنگاری امکان حذف و دستکاری اطلاعات ثبت شده تقریبا غیرممکن است.

  بیت کوین اولین کاربرد از این فناوری بود و از بلاک چین برای ذخیره اطلاعات دارایی کاربران بهره برد. اگر بلاک چین یک سیستم عامل باشد، بیت کوین نرم افزاری روی این سیستم عامل است.

  در هر بلاک هر اطلاعاتی می‌تواند ثبت شود؛ از جرم و جنایت‌های یک فرد تا نمایش اطلاعات حساب برای دارایی‌ها مانند بیت کوین. در بلاک چین، اطلاعات در بلاک‌ها قرار می‌گیرند و با هم به صورت زنجیره‌ای مرتبط می‌شوند.

 • 04-بیت کوین کش (Bitcoin Cash) چیست؟

  بیت کوین کش چیست؟

  بیت کوین کش (Bitcoin Cash) چیست؟

  بیت کوین کش (Bitcoin Cash) ارز دیجیتالی است که خودش را به عنوان «پول نقد الکترونیکی همتا به همتا» به جهانیان معرفی کرده است؛ درست همان چیزی که در عنوانِ گزارش اولیه (وایت پیپیر) بیت کوین آمده بود.

  کش (Cash) در زبان انگلیسی به معنای پول نقد است. به عبارت دیگر بیت کوین کش می‌خواهد بیت کوینی باشد که با افزایش سرعت تراکنش‌ها، بتوان از آن به عنوان پول استفاده کرد.

  این ارز دیجیتال انشعاب یا همان فورکی از بیت کوین است و در 1 آگوست سال 2017 و پس از استخراج بلاک شماره 478,559 متولد شد. در ادامه بیشتر با معنی انشعاب یا فورک (Fork) آشنا می‌شوید.

  مشکل مقیاس‌پذیری یا همان مسئله کندی و افزایش کارمزد تراکنش‌ها در گذر زمان که در بیت کوین شاهدش هستیم را می‌توان محرک اصلی رقم خوردن یک اختلاف در جامعه بیت کوین و ایجاد این ارز دانست.

  بیت کوین کش با افزایش سایز بلاک که در بیت کوین محدود به 1 مگابایت است، امکان پردازش تراکنش‌های بیشتری را فراهم می‌کند.

  به دور از اختلاف نظرهای ایدئولوژیک و اندازه بلاک، شباهت‌هایی نیز بین بیت کوین و بیت کوین کش وجود دارد. هر دوی این ارزها از مکانیسم اجماع اثبات کار (PoW) یا همان استخراج (ماینینگ) برای تایید تراکنش‌ها و تولید سکه‌های جدید استفاده می‌کنند و عرضه کل هر دوی آن‌ها محدود به 21 میلیون واحد است. علاوه بر این، هر دوی این ارزها از تابع هش SHA256 برای هش کردن اطلاعات بلاک استفاده می‌کنند.

  بیت کوین کش خود در نوامبر سال 2018 فورک و به بیت کوین کش ای‌بی‌سی (Bitcoin Cash ABC) و بیت کوین اس‌وی (Bitcoin SV) تقسیم شد.

  قوانین محدودکننده بیت کوین

  در قوانین بیت کوین اندازه سایز بلاک‌ها محدود به 1 مگابایت است. یعنی می‌توان گفت که هر بلاک در بیت کوین حداکثر حدود ۴,۰۰۰ تراکنش را در خود جای می‌دهد. از آنجایی که هر ده دقیقه یکبار، یک بلاک ساخته می‌شود، بنابراین شبکه بیت کوین نمی‌تواند در هر ثانیه بیش از 7 تراکنش را پردازش کند.

  گروهی از افراد جامعه بیت کوین با پیشنهاد افزایش اندازه بلاک به 8 الی 32 مگابایت، در پی بهبود وضع موجود برآمدند. چراکه با افزایش اندازه بلاک، بلاک چین بیت کوین قادر به پردازش تعداد بیشتری تراکنش خواهد شد.

  میانگین تعداد تراکنش‌ها در هر بلاک بیت کوین بین 1,000 تا 1,500 است. این در حالی است که در جریان آزمایشی که در سپتامبر سال 2018 بر روی بلاک چین بیت کوین کش انجام شد، هر بلاک این بلاک چین قادر به ثبت بیش از 25,000 تراکنش است.

  فورک: گزینه‌ای برای حل اختلافات

  همانطور که احتمالا می‌دانید، یک بلاک چین را نمی‌توان تغییر داد. پس اگر لازم باشد تا روی آن به‌روزرسانی صورت بگیرد یا اگر عده‌ای از قوانین یک بلاک چین ناراضی باشند، راه حل چیست؟ اگر درباره یک بلاک چین عمومی، اختلاف نظر وجود داشته باشد دو راه بیشتر وجود ندارد: یا سافت فورک یا هارد فورک.

  بیت کوین کش (Bitcoin Cash) چیست؟
  پس از فورک، هر کسی می‌تواند راه خودش را برود!

  بیت کوین ‌کش چگونه کار می‌کند؟

  بیت کوین ‌کش مانند بیت کوین، بلاک چین مختص به خود را دارد و الگوریتم اجماع آن اثبات کار یا همان ماینینگ است. یعنی تراکنش‌های بیت کوین ‌کش، توسط همه اعضای شبکه تایید می‌شوند و سپس توسط ماینرها در بلاک‌ها قرار می‌گیرند.

  از آن‌جایی که بیت کوین کش در نتیجه وقوع یک هاردفورک از بیت کوین جدا شد، پس می‌توان دریافت که تاریخچه تراکنش‌ها و پایگاه داده آن‌ها مشابه یکدیگر است. بنابراین زمان ایجاد یک بلاک در بلاک چین بیت کوین کش به طور متوسط 10 دقیقه به طول می‌انجامد و پاداش بلاک آن نیز 12.5 BCH است.

  در حال حاضر هر 10 دقیقه ۱۲.۵ واحد بیت کوین کش استخراج یا تولید می‌شود. پاداش استخراج در شبکه بیت کوین کش مثل بیت کوین تقریبا هر 4 سال یک‌بار نصف خواهد شد.

  بیت کوین کش (Bitcoin Cash) چیست؟

  زمان لازم برای محاسبه و ایجاد بلاک جدید در بیت کوین کش همانند بیت کوین، تحت تاثیر پارامتری به نام «سختی استخراج» قرار دارد. در صورت افزایش توان محاسباتی ماینرها، با افزایش متناسب سختی استخراج می‌توان زمان ایجاد یک بلاک را ثابت نگه داشت.

  بیت کوین و بیت کوین کش برای حفظ متوسط زمان 10 دقیقه‌ای ایجاد بلاک از الگوریتمی برای تنظیم پارامتر سختی استفاده می‌کنند که الگوریتم تنظیم سختی (DDA) نامیده می‌شود. بر مبنای این الگوریتم پارامتر سختی پس از استخراج هر 2016 بلاک ( تقریبا 2 هفته) اصلاح می‌شود.

  اما پس از مدت کوتاهی توسعه‌دهندگان بیت کوین کش به این نتیجه رسیدند که برای ایجاد انگیزه در ماینرهای زنجیره و جذب بیشتر آن‌ها باید این سازوکار را تغییر دهند. آن‌ها در کنار DAA از الگوریتم تنظیم سختی اضطراری به نام EDA نیز بهره گرفتند. در صورتی که فاصله زمانی بین استخراج 6 بلاک بیشتر از 12 ساعت بود، این الگوریتم جدید و تازه به کارگرفته‌شده سختی استخراج بیت کوین کش را 20 درصد کاهش می‌داد.

  تنظیمات EDA سبب عدم ثبات در سختی استخراج شد و در نتیجه بلاک چین بیت کوین کش هزاران بلاک جلوتر از بیت کوین بود. برای رفع این مشکل، توسعه‌دهندگان بیت کوین کش تغییری در الگوریتم DAA ایجاد کردند، به این صورت که این الگوریتم سختی استخراج را پس از هر بلاک تنظیم می‌کرد نه پس از 2016 بلاک. آن‌ها همچنین الگوریتم EDA را به طور کلی حذف کردند.

  همان‌طور که پیش‌تر نیز عنوان شد، بیت کوین کش در پی رفع مشکل مقیاس‌پذیری راه خود را از بیت کوین جدا کرد. اما ذکر این نکته نیز ضروری است که جامعه بیت کوین در یافتن راهکاری برای مشکل دست روی دست نگذاشتند و به دنبال حل این مشکل بدون تغییر در سایز بلاک هستند.

  سافت‌فورک فعال شده توسط کاربران (UASF)، سگویت و شبکه لایتنینگ از جمله راه‌کارهایی هستند که اتخاذ شدند و تا حدودی توانستند وضعیت را بهبود ببخشند.

  تراکنش بدون نیاز به تایید

  بیت کوین کش (Bitcoin Cash) چیست؟

  بیت کوین کش به 3 دلیل اساسی زیر می‌تواند گزینه مناسبی برای ارائه ویژگی تراکنش بدون نیاز به تایید باشد:

  1. بیت کوین کش امکان «جایگزینی تراکنش» را حذف کرده است.
  2. فضای بسیار زیادی حتی برای تراکنش‌های با کارمزد کم نیز وجود دارد.
  3. زمان تایید تراکنش‌ها همواره ثابت است.

  حذف ویژگی «جایگزینی تراکنش»

  بیت کوین از زمان آغاز فعالیتش از این ویژگی که یک تراکنش تاییدنشده ممکن است اصلاح و مجددا به شبکه عرضه شود، پشتیبانی می‌کرد. این مفهوم به عنوان «جایگزینی تراکنش» شناخته می‌شود، چرا که تراکنش جدید جایگزین تراکنش قدیمی می‌شود. از آن‌جایی که برای تراکنش‌های پیشینی که با تراکنش جدید جایگزین شده‌اند، کارمزدی پرداخت نمی‌شود؛ خطر حمله دیداس ایجاد می‌شود. مهاجمان می‌توانند هر چه قدر که دلشان می‌خواهد تراکنش ایجاد کنند، در حالی که تنها برای تراکنش نهایی که استخراج شده است کارمزد پرداخت می‌کنند.

  جامعه بیت کوین برای رفع این مشکل مفهوم «جایگزینی با کارمزد» را توسعه داد. با وجود چنین شرایطی کاربر باید علاوه بر کارمزد جایگزینی، کارمزد تراکنش جایگزین‌شده را نیز بپردازد.

  اما حتی به قابلیت جایگزینی با کارمزد نیز انتقاداتی وارد است. با وجود این ویژگی، هر کسی می‌تواند تراکنش خود را با کارمزد بالاتر دوباره به شبکه مخابره کند و شبکه بیت کوین نیز تراکنش مشابه با کارمزد بالاتر را به عنوان تراکنش اصلی در نظر می‌گیرد.

  برای مثال شما می‌توانید هزینه قهوه خود را با بیت کوین بپردازید و به محض خروج از کافه و پیش از تایید تراکنش انجام شده، بار دیگر تراکنش خود را با کارمزد بالاتر به شبکه مخابره کنید و پولی که بابت خرید قهوه پرداختید به کیف پول خود برگردانید. در واقع به این ترتیب شما بر سر فروشنده کلاه گذاشتید و پولی بابت خدماتی که دریافت کردید، پرداخت نکردید.

  بیت کوین کش (Bitcoin Cash) چیست؟

  بیت کوین کش با هدف این‌که به عنوان یک ارز دیجیتال و نه ابزاری برای ذخیره ارزش مورد استفاده قرار گیرد، این ویژگی را از کد خود حدف کرد. به همین دلیل آن را به عنوان «کافی کوین» به معنای «سکه قهوه» نیز می‌شناسند چون می‌توان با آن پرداخت‌های معمول روزمره را (که در میان مردم دنیا اغلب قهوه است) انجام داد.

  با وجود این ویژگی و همچنین تایید تراکنش فوری، می‌توان بیت کوین کش را به عنوان روشی امن و سریع برای پرداخت به حساب آورد.

  ساخت توکن با استفاده از بلاک چین بیت کوین کش

  بیت کوین کش قابلیتی را در اختیار کاربران خود قرار داده است که به واسطه آن هر کسی با استفاده از پروتکل دفتر کل ساده (SLP) و ورم‌هول لانچد (Wormhole-launched) می‌تواند بر روی شبکه BCH توکن ایجاد کند.

  SPL پروژه‌ای است که امکان ایجاد توکن، خریدوفروش و مدیریت آن را بر روی بلاک چین بیت کوین کش و تنها در عرض چند ثانیه و با هزینه بسیار ناچیز فراهم می‌آورد. شاید ساخت و توزیع توکن بر روی بلاک چین بیت کوین کش بسیار ساده و شاید تا حدی سرگرم‌کننده باشد، اما آن چیزی که اهمیت دارد افزودن ارزش به این توکن‌هاست.

   تاریخچه قیمت بیت کوین کش

  بیت کوین کش (Bitcoin Cash) چیست؟

  بیت کوین کش پس از عرضه‌ در سال 2017 همواره به عنوان یکی از برترین ارزهای دیجیتال بازار مطرح بوده است. در زمان نگارش این مطلب، بیت کوین کش با ارزش بازار 5,191,892,375 دلار چهارمین ارز برتر از نظر ارزش بازار است. قیمت بیت کوین کش همیشه نوسانات بسیار شدیدی را تجربه کرده است.

  با نگاهی به نمودار زیر می‌توان دریافت که قیمت بیت کوین کش در اولین روز آغاز فعالیت شبکه‌اش، یعنی 1 آگوست سال 2017، 310 دلار بوده و 5 ماه بعد، یعنی در 20 دسامبر همان سال به بالاترین قیمت تاریخ خود یعنی 4,355 دلار دست یافت. این رشد سریع و قابل توجه سبب شد تا سرمایه‌گذارانی که بر روی این سرمایه‌گذاری کرده بودند، در کمتر از 6 ماه سودی 1000 درصدی نصیبشان شود.

  کیف پول‌های بیت کوین کش

  در وب‌سایت بیت کوین کش برای این ارز دیجیتال، کیف پول‌های زیادی به عنوان کیف پول رسمی و مورد تایید آن معرفی شده‌اند. اما در این میان از 3 کیف پول بیت‌کوین‌دات‌کام (Bitcoin.com)، ینوم (Yenom) و الکترون‌کش (Electron cash) را تحت عنوان کیف پول ویژه در این وب‌سایت نام برده شده است. در ادامه به بررسی و معرفی این کیف پول‌ها می‌پردازیم.

  کیف پول Bitcoin.com

  بیت کوین کش (Bitcoin Cash) چیست؟

  بیت‌کوین‌دات‌کام یک کیف پول رایگان، امن و قابل استفاده بر روی تلفن همراه و رایانه شماست. این کیف پول بر روی سیستم عامل‌‌های ویندوز، لینوکس و مک و همچنین اندروید و iOS قابل اجراست. بیت‌کوین‌دات‌کام از هر دو ارز بیت کوین و بیت کوین کش پشتیبانی می‌کند و به کاربران خود این امکان را می‌دهد که به راحتی و با داشتن یک کیف پول دارایی‌های خود را مدیریت کنید.

  یکی از ویژگی‌های خوب این کیف پول این است که ایجاد یک عبارت عبور 12 کلمه‌ای برای تهیه نسخه پشتیبان کیف پول بر روی کاغذ الزامی است. بنابراین در صورت از بین رفتن دستگاهتان و یا بروز هر گونه مشکل به راحتی می‌توانید با داشتن این عبارت، کیف پول خود را بازیابی کنید.

  کیف پول ینوم (yenom)

  بیت کوین کش (Bitcoin Cash) چیست؟

  ینوم کیف پولی ساده و مناسب برای کاربران تازه وارد به دنیای ارزهای دیجیتال است. این کیف پول ژاپنی تنها از بیت کوین کش پشتیبانی می‌کند و تنها نسخه موبایل آن برای کاربران در دسترس است.

  کیف پول الکترون کش (ElectronCash)

  بیت کوین کش (Bitcoin Cash) چیست؟

  الکترون کش نسخه جدا شده کیف پول الکتروم است. این نرم افزار هم برای رایانه‌های شخصی و هم برای تلفن همراه در دسترس است و بر روی سیستم عامل‌های ویندوز، لینوکس و مک قابل اجراست.

  این کیف پول بسیار سبک و استفاده از آن بسیار آسان است. کلیدهای خصوصی شما رمزگذاری می‌شوند و همیشه بر روی کامپیوتر شما باقی می‌مانند و دارایی شما با استفاده از عبارت محرمانه و رمزگذاری شما قابل بازیابی است. الکترون کش بسیار سریع است، چرا که از سرورهایی که بلاک چین بیت کوین کش را ایندکس می‌کنند استفاده می‌کند. کاربران قادر خواهند بود تا کلیدهای خصوصی خود را به کلاینت‌های دیگر بیت کوین کش انتقال دهند و از آن استفاده کنند. قابلیت چند امضایی (Multisig) به عنوان یک لایه امنیتی اضافی برای این کیف پول عمل می‌کند و این کیف پول را به یکی از امن‌ترین کیف پول‌های بیت کوین کش تبدیل کرده است.

  خرید بیت کوین کش

  بیت کوین کش (Bitcoin Cash) چیست؟

  بیت کوین کش یکی از آن ارزهای دیجیتالی است که تقریبا تمام صرافی‌های بزرگ و معتبر از آن پشتیبانی می‌کنند. اگر قصد خرید مستقیم بیت کوین کش با ریال و کارت بانکی خود را دارید، باید از طریق صرافی‌های آنلاین داخلی اقدام کنید. حتما پیش از خرید بیت کوین کش از صرافی‌های داخلی، از معتبر بودن آن اطمینان حاصل کنید.

  علاوه بر این شما می‌توانید با خرید اتریوم و بیت کوین از صرافی‌های داخلی و انتقال آن به صرافی‌های معتبر بین‌المللی، با توجه به جفت‌ارزهایی که برای این ارزهای دیجیتال وجود دارد آن را به بیت کوین کش تبدیل کنید.

  همان‌طور که پیش‌تر گفته شد بیت کوین کش چهارمین ارز از منظر ارزش بازار است، به همین دلیل این ارز در اکثر صرافی‌های معتبر لیست شده است و شما با مراجعه به بخش صرافی‌های بیت کوین کش در سایت ارزدیجیتال می‌توانید نام این صرافی‌ها را مشاهده کنید.

  توجه داشته باشید که به دلیل تحریم‌های بین‌المللی علیه کشورمان، پیش از انتخاب یک صرافی، از تحریم نبودن کاربران ایرانی در آن اطمینان حاصل کنید. در حال حاضر بیشتر کاربران ایرانی از صرافی بایننس (Binance) برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال استفاده می‌کنند.

 • 05-ریپل چیست؟


  وقتی مردم نام ریپل را می‌شنوند، بلافاصله فکرشان به سمت ارز دیجیتال آن یعنی XRP می‌رود. اما اولین نکته اساسی که باید بدانید این است که ریپل با XRP کمی فرق دارد. در واقع ریپل با سایر ارزهای دیجیتال مثل بیت کوین یا اتریوم هم تفاوت‌های زیادی دارد.

  وقتی ارز دیجیتال اتریوم (ETH) می‌خرید، به این معنی است که روی شبکه اتریوم سرمایه‌گذاری می‌کنید. وقتی ارز دیجیتال (BTC) می‌خرید یعنی روی شبکه بیت کوین سرمایه‌گذاری می‌کنید اما وقتی ارز دیجیتال XRP می‌خرید الزاما روی ریپل سرمایه‌گذاری نکرده‌اید.

  البته در بین جامعه ارزهای دیجیتال وقتی نام ریپل به میان می‌آید، منظور همان ارز دیجیتال XRP است اما لازم است بدانیم که این دو مفهوم در حقیقت با یکدیگر متفاوت هستند. اگر تاکنون کمی گیج شده‌اید، جای نگرانی نیست. بیشتر در این مورد توضیح می‌دهیم.

  یادتان نرود: ریپل یک شرکت است و XRP یکی از محصولات این شرکت

  ریپل چیست؟ همه چیز درباره ریپل و XRP

  ریپل (Ripple) یک شرکت بزرگ واقع در سانفرانسیسکو آمریکاست که برای بانک‌ها و نهادهای مالی، محصولات مالی غیرمتمرکز می‌سازد. هدف ریپل این است که بتواند انتقال پول بین بانکی و بین‌المللی را سریع‌تر، ارزان‌تر و غیرمتمرکز‌تر کند که البته این هدف تا حد زیادی محقق شده است و اکنون بانک‌ها و شرکت‌های مالی بزرگی برای انجام انتقال‌های پولی خود از محصولات ریپل استفاده می‌کنند.

  ریپل چند محصول گوناگون برای بانک‌ها و موسسات مالی طراحی کرده است که فقط یکی از آن‌ها با ارز دیجیتال XRP کار می‌کند. بنابراین، شما وقتی XRP می‌خرید، روی یکی از محصولات شرکت ریپل سرمایه‌گذاری کرده‌اید نه خود ریپل.

  هدف ریپل

  ریپل می‌خواهد یک شبکه پرداخت و ارتباطی امن و غیرمتمرکز را برای موسسات مالی سراسر جهان فراهم کند. می‌توان گفت که هدف ریپل کاملا در تضاد با بیت کوین است.

  در حالی که بیت کوین با هدف تراکنش‌های همتا به همتا و حذف واسطه‌‌ها و بانک‌ها روی کار آمده است، رپیل عقیده دارد که بانک‌ها به خودی خود بد نیستند و فقط نحوه انجام کار آن‌هاست که باعث ایجاد مشکلات پرداختی و انتقال پول می‌شود.

  ریپل قصد دارد تا با عرضه محصولات بانکی غیرمتمرکز، مشکل تبادلات بین‌المللی پول در جهان را برای همیشه حل کند. سالانه بیش از 155 تریلیون دلار پول به صورت برون مرزی در سراسر جهان جا‌به‌جا می‌شود. مشکلات انتقال پول توسط بانک‌ها و موسسات مالی سال‌هاست که حل‌نشده باقی مانده است و با توجه به رشد فناوری، هنوز انتقال بین‌المللی پول‌های کلان بین 3 تا 7 روز طول می‌کشد که نیازمند کارمزدهای بسیار بالا و انجام کاغذ بازی‌های زیادی است. رپیل می‌خواهد به این مشکلات برای همیشه پایان داده و بخش بزرگی از انتقالات پول را انجام دهد.

  البته ریپل رقیبان بسیار سرسختی در سر راه خود دارد که مهمترینشان سوئیفت است. مزیت ریپل نسبت به سوئیفت، توزیع‌شده بودن و سرعت بالای تراکنش‌هاست. استلار را هم می‌توانیم یکی دیگر از رقیبان ریپل بدانیم.

  محصولات شرکت ریپل

  محصولات شرکت ریپل

  در حال حاضر شرکت ریپل سه محصول اصلی برای بانک‌ها و موسسات مالی دارد که عبارتند از:

  • ایکس کارنت (xCurrent)
  • ایکس رپید (xRapid)
  • ایکس ویا (xVia)

  این‌ها در حال حاضر سه محصول اصلی شرکت ریپل هستند که تحت عنوان یک نام جامع به نام ریپل‌نت (RippleNet) قرار دارند.

  ارز دیجیتال XRP فقط روی شبکه ایکس رپید کاربرد دارد و در دیگر محصولات این شرکت، یعنی ایکس کارنت و ایکس ویا، این ارز دیجیتال کاربرد و جایگاه چندانی ندارد. لازم به ذکر است که این روزها بیشتر شرکت‌های تحت قرارداد ریپل از محصول ایکس کارنت آن استفاده می‌کنند. بنابراین وقتی خبر همکاری ریپل با یک شرکت بزرگ منتشر می‌شود، لزوما به معنای کاربرد بیشتر XRP و احتمال افزایش قیمت آن نخواهد بود.

  ایکس کارنت (xCurrent)

  ایکس کارنت پلتفرمی است که بانک‌ها و موسسات مالی برای انجام پرداخت‌های برون مرزی از آن استفاده می‌کنند. این محصول روی یک دفتر کل توزیع شده به اسم اینترلجر (Interledger) کار می‌کند. نکته قابل توجه این است که این دفتر کل توسط متخصصان شرکت ریپل ساخته شده است اما توسط این شرکت کنترل نمی‌شود. کنترل دفتر کل اینترلجر در دست کنسرسیوم شبکه جهانی وب (W3C) است. W3C یک سازمان غیرانتفاعی است که استانداردهای بین‌المللی شبکه جهانی وب را تعیین و کنترل می‌کند.

  هدف اصلی xCurrent ایجاد قابلیتی برای انجام پرداخت‌ها و تراکنش‌های آنی با همه ارزهاست، نه فقط ارزهای دیجیتال.

  ایکس کارنت با فراهم کردن نقدینگی کافی از ارزهای گوناگون و فراهم کردن یک پیام‌رسان مالی غیرمتمرکز، به بانک‌ها این امکان را می‌دهد که بدون نگرانی با یکدیگر به تعامل مالی بپردازند. به عنوان مثال یک بانک می‌تواند با ایکس کارنت دلار ارسال کند و بانک گیرنده، معادل همان مقدار دلار را به صورت یورو دریافت کند.

  اکثر شرکت‌های همکار ریپل در حال حاضر فقط از ایکس کارنت استفاده می‌کنند. در ایکس کارنت لزوما نیازی به استفاده از ارز دیجیتال XRP نیست.

  ایکس رپید (xRapid)

  ایکس رپید یک محصول برای حل مشکل نقدینگی در انجام معاملات بین بانکی است که به صورت مستقیم از ارز دیجیتال XRP استفاده می‌کند. این محصول پول فیات را به XRP تبدیل کرده و پس از انتقال، آن را به پول مورد نیاز در بانک مقصد تبدیل می‌کند. با این روش، بانک مبدأ برای ارتباط با بانک مقصد نیازی به استفاده از یک بانک واسط یا تامین کننده نقدینگی نخواهد داشت.

  برای مثال اگر شرکت A در ایران از شرکت B در ژاپن مواد خام بخرد، تراکنش روی سیستم ایکس رپید به این صورت خواهد بود:

  ایکس رپید با ریال شرکت A اقدام به خرید XRP می‌کند و پس از انتقال XRP، آن را به ین ژاپن تبدیل می‌کند تا بدست بانک مقصد برسد. الگوریتم ایکس رپید طوری طراحی شده است که بهترین قیمت برای تبدیل ریال به XRP و XRP به ین را پیدا می‌کند. با این روش بانک ایرانی نیازی ندارد که در یک بانک کارگزار در ژاپن، ین ژاپن نگهداری کند. همچنین نیازی به یافتن یک تامین کننده نقدینگی برای تبدیل پول‌ها نخواهد بود.

  در زمان نگارش این مقاله، بیش از ده بانک و موسسه مالی بزرگ آزمایشات لازم برای استفاده از ایکس رپید را آغاز کرده‌اند.

  یکی از موانعی که بر سر راه گسترش ایکس رپید قرار دارد، بحث نقدینگی در ارز دیجیتال XRP است. برای این‌که این پلتفرم بتواند به اهداف خود برسد، باید در صرافی‌های بسیار زیادی در سراسر دنیا لیست شود و به حجم معاملات قابل توجهی دست یابد.

  ایکس ویا (xVia)

  ایکس ویا یک واسط کاربر است که برای استفاده آسان‌تر از ایکس کارنت و ایکس رپید طراحی شده است و امکان برقراری ارتباط بین محصولات مختلف ریپل را با روشی ساده فراهم می‌کند. این محصول در سال 2018 طراحی شده و هم‌اکنون در مرحله آزمایشی قرار دارد.

  ارز دیجیتال XRP

  ارز دیجیتال XRP، یک دارایی دیجیتال است که توسط شرکت ریپل ساخته و عرضه شده است. در زمان نگارش این مقاله، این ارز دیجیتال در رده سوم بازار ارزهای دیجیتال قرار دارد. همانطور که گفتیم XRP در حال حاضر فقط روی یکی از محصولات ریپل یعنی xRapid کاربرد دارد.

  ارز XRP استخراج نمی‌شود. تمام 100 میلیارد واحد آن در سال 2013 توسط شرکت ریپل صادر شد. در آن زمان، حدود 20 میلیارد واحد از تمام توکن‌‌ها به بنیان‌گذاران این شرکت رسید و 80 درصد باقیمانده توسط شرکت در یک سپرده غیرمتمرکز نگهداری شد تا آرام آرام به بازار تزریق شود. هر ماه 1 میلیارد واحد XRP به بازار تزریق می‌شود.

  ارز دیجیتال XRP روی یک دفتر کل توزیع شده به نام ایکس‌آر‌پی لجر (XRP Ledger) منتقل می‌شود. تراکنش‌های این ارز دیجیتال توسط نودهایی که روی این دفتر کل قرار دارند، تایید می‌شوند.

  از مزیت‌های XRP می‌توان به سرعت تراکنش‌های فوق‌العاده بالا و کارمزدهای به شدت پایین اشاره کرد. در حال حاضر تکمیل شدن هر تراکنش ریپل فقط حدود 4 ثانیه طول می‌کشد و می‌توان میلیون‌ها دلار پول را فقط با چند دلار کارمزد انتقال داد.

  آیا ریپل غیرمتمرکز است؟

  متمرکز

  بسیاری از منتقدان ریپل بر این عقیده هستند که این شرکت و ارز دیجیتال آن (XRP) غیرمتمرکز نیستند و نمی‌توانند در دسته کرپتوکارنسی‌ها قرار بگیرند. با این حال این شرکت مدعی است که تمرکز و کنترل خاصی بر روی محصولات خود ندارد و به نوعی آن را اثبات هم کرده است.

  با این‌که تعداد اعتبارسنج‌های تراکنش (نودها – Nodes) در دفتر کل ریپل (XRP Ledger) بسیار کم است، اما هر کسی می‌تواند به عنوان نود که در اجماع ریپل به آن سرور (Server) گفته می‌شود، فعالیت کند. البته سرور شدن در ریپل یک سری شرایط خاص دارد، اما به هر حال هر کسی می‌تواند به صورت مستقیم به دفتر کل متصل شود. اصل کار تایید تراکنش‌ها توسط نودهایی خاص که به Unique Node Lists شهرت دارند، انجام می‌پذیرد. زمانی که 80 درصد از نودهای اعتبارسنج، اعتبار یک تراکنش را پذیرفتند، تراکنش تایید می‌شود.

  ریپل بارها اعلام کرده است که به دنبال افزایش تعداد نودهای اعتبارسنج است تا به تمرکززدایی بیشتر شبکه کمک کند. پروتکل XRP Ledger، متن باز و دارای یک سری قواعد خاص است که هر کس برای استفاده از آن باید قوانین را بپذیرد. بنابراین از نظر تئوری، در صورت نابود شدن شرکت ریپل، دفتر کل XRP Ledger و ارز دیجیتال XRP به کار خود ادامه می‌دهند. با این حال، اگر شرکت ریپل از بین برود، قطعا تاثیرات بسیار زیادی بر روی قیمت و کاربردپذیری XRP خواهد گذاشت.

  با تمام این حرفا می‌توان گفت که ریپل تقریبا یک شبکه نیمه متمرکز و غیرشفاف است و هنوز نمی‌توان به طور قطع غیرمتمرکز بودن آن را تایید کرد. از سوی دیگر شاید بتوان گفت که ریپل برای رسیدن به اهدافش خیلی نیاز به غیرمتمرکز بودن ندارد.

  کیف پول‌های ریپل (XRP)

  برخلاف بیت کوین و اتریوم، ریپل (XRP)، به عنوان یکی از سه ارز دیجیتال بزرگ بازار ارزهای دیجیتال، کیف پول‌های رسمی زیادی ندارد. وب‌سایت رسمی ریپل هیچ کیف پولی برای ذخیره XRP معرفی نکرده است و تمام مسئولیت‌ها را به کاربران واگذار کرده است. احتمالا دلیل این موضوع این است که ارز دیجیتال ریپل با هدف ذخیره شدن توسط بانک‌ها و موسسات مالی بزرگ عرضه شده و شرکت ریپل نمی‌خواهد مسئولیت سرمایه‌گذاری در ریپل توسط سرمایه‌گذاران کوچک را بر عهده بگیرد.

  در حالی که وب‌سایت ریپل از معرفی کیف پول اجتناب کرده است، چند کیف پول معتبر و تست شده برای ریپل وجود دارد که در ادامه چند مورد از بهترینشان را معرفی می‌کنیم.

  کیف پول سخت افزاری لجر (Ledger)

  ریپل چیست؟ همه چیز درباره ریپل و XRP

  کیف پول لجر بهترین و امن‌ترین کیف پول ریپل است و با خیال راحت می‌توانید XRPهای خود را در آن ذخیره کنید. این کیف پول سخت افزاری تقریبا از تمام ارزهای دیجیتال معتبر در بازار پشتیبانی می‌کند. توصیه می‌شود اگر قصد سرمایه‌گذاری سنگین بر روی ریپل را دارید، این کیف پول را تهیه کنید.

  کیف پول توست (Toast Wallet)

  ریپل چیست؟ همه چیز درباره ریپل و XRP

  توست والت یک کیف پول با ساختار متن‌باز (OpenSource) است که استفاده از آن برای تمامی افراد ساده و راحت خواهد بود. نکته مثبت در مورد این کیف پول این است که مستقیما کلیدها روی دستگاه خودتان ذخیره می‌کند و می‌توانید در هر لحظه کلیدهای خصوصی خود را چک کنید. توست والت در حاضر برای اندروید، آی او اس، ویندوز و مک در دسترس است.

  کیف پول کوینومی (Coinomi)

  ریپل چیست؟ همه چیز درباره ریپل و XRP

  در زمان نگارش این مقاله، کیف پول کوینومی یکی از بهترین کیف پول‌های چند ارزی محسوب می‌شود که بیشترین تعداد نصب و کاربر را به خود اختصاص داده‌ است. کوینومی علاوه بر ریپل از بیش از ۱۲۵ ارز دیجیتال گوناگون به همراه هزاران توکن (آن‌هایی که بلاک چین اختصاصی ندارند و روی شبکه‌های دیگر مثل اتریوم قرار دارند) پشتیبانی می‌کند. بازخورد و میزان رضایت از این کیف پول از سوی کاربران هم در نوع خود بی‌نظیر است. بر روی سیستم‌عامل‌های اندروید و آی او اس، ویندوز، لینوکس و مک می‌توانید به سادگی کوینومی را نصب کنید.

  کیف پول اتمیک (Atomic)

  ریپل چیست؟ همه چیز درباره ریپل و XRP

  اتمیک از دیگر کیف پول‌های معتبر چند ارزی است که می‌توانید برای ذخیره ریپل و چندین ارز دیجیتال متنوع از آن بهره ببرید. اتمیک هم مانند کوینومی تعداد نصب بالایی را به خود اختصاص داده و از رتبه خوبی در مارکت‌های برنامه برخوردار است. سیستم عامل‌های ویندوز، مک، لینوکس، اندروید و آی‌او‌اس میزبان کیف پول اتمیک هستند. بنابراین این کیف پول هم از نوع دسکتاپ و هم موبایل است.

  چگونه ریپل (XRP) بخریم؟

  ریپل یکی از آن ارزهای دیجیتالی است که تقریبا تمام صرافی‌های بزرگ و معتبر از آن پشتیبانی می‌کنند. اگر قصد خرید مستقیم ریپل با ریال و کارت بانکی خود را دارید، باید از طریق سایت‌های آنلاین داخلی اقدام کنید. با این حال، بیشتر سایت‌های ایرانی در حال حاضر فقط بیت کوین یا اتریوم می‌فروشند و سایت‌های ایرانی کمی ریپل را به سبد ارزهای خود اضافه کرده‌اند. در صورت موجود بودن ریپل در وب‌سایت‌های ایرانی، حتما قبل از خرید، از معتبر بودن صرافی اطمینان حاصل کنید.

  اما متداول ترین روش خرید ریپل، مخصوصا برای کاربران ایرانی، به این صورت است که ابتدا باید از سایت‌های ایرانی، بیت کوین یا اتریوم بخرید و سپس بیت کوین‌ یا اتریوم خود را به یک صرافی بین‌المللی ببرید و به ریپل تبدیل کنید.

  لیست صرافی‌های خارجی که ریپل در آن خرید و فروش می‌شود را می‌توان از سایت Coinmarketcap مشاهده کرد. باید توجه داشته باشید که به دلیل مسائل تحریم، پیش از انتخاب یک صرافی، از تحریم نبودن کاربران ایرانی در آن اطمینان حاصل کنید. در حال حاضر بیشتر کاربران ایرانی از صرافی بایننس (Binance) برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال استفاده می‌کنند.

 • 06-آنتولوژی (Ontology) چیست؟

  سایت رسمی آنتولوژی، آن را یک پلتفرم بلاک چینی توصیف کرده که برای هم‌سازی و تطبیق با سایر بلاک چین‌های خصوصی و عمومی ایجاد شده است تا شرکت‌ها ‏بتوانند از نوآوری‌های این پروژه نهایت بهره را ببرند. ‏این بلاک چین به شرکت‌ها امکان ذخیره‌سازی داده‌ها را به صورت عمومی و خصوصی می‌دهد.

  آنتولوژی یکی از پروژه‌های جدید بلاک چینی است که به گفته تیم خود انقلابی در صنعت ارزهای دیجیتال وبلاک چین به پا خواهد کرد. معماری بلاک چین این پروژه منحصر به فرد است و ویژگی‌های آن به گونه‌ای با دقت طراحی شده‌اند تا با ایجاد اکوسیستمی کامل، همه سهام‌داران و کارآفرینان برای استفاده از مزایای فناوری بلاک چین به آن بپیوندند.

  شبکه آنتولوژی

  ارز دیجیتال آنتولوژی

  پلتفرم آنتولوژی بر مبنای مدل دو توکنی کار می‌کند که کاربرد هر کدام از این توکن‌ها متفاوت است. توکن آنتولوژی که با علامت اختصاری ONT شناخته می‌شود و برای سهام‌گذاری در فرآیند اجماع و در نتیجه دریافت حق رای در رابطه با تصمیم‌های مهم شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  دارندگان ONT، توکن آنتولوژی GAS را که توسط سیستم تولید می‌شود و با علامت اختصاری ONG شناخته می‌شود، دریافت می‌کنند. از ONG برای خدمات درون زنجیره‌ای مانند اجرای قراردادهای هوشمند و ذخیره‌سازی شبکه استفاده می‌شود.

  از 30 ژوئن سال 2018 که بلاک چین پروژه آنتولوژی راه‌اندازی شد و این پروژه به شبکه اصلی خود منتقل شد، به صورت دوره‌ای توکن ONG منتشر می‌کند.

  تولید ONG به مدت 22 سال به طول می‌انجامد و تمام توکن‌های ONG مورد استفاده در پلتفرم در بین دارندگان ONT توزیع می‌شود.

  آنتولوژی چگونه کار می‌کند؟

  آنتولوژی بستری برای همکاری قابل اعتماد به صورت توزیع شده فراهم می‌کند. این بدان معناست که به بلاک چین‌های دیگر اجازه داده می‌شود که در هسته آن قرار گرفته و به عنوان زنجیره‌های جانبی عمل کنند.

  چارچوب بلاک چین آنتولوژی از بلاک چین‌های عمومی پشتیبانی می‌کند و قادر است که بلاک‌چین‌های عمومی را برای کاربردهای خاص سفارشی‌سازی کند. آنتولوژی همچنین از مشارکت بین شبکه‌های مختلف با پروتکل متفاوت نیز پشتیبانی می‌کند.

  مکانیسم اعتمادی که در پروتکل این بلاک چین تلفیق شده است، کاملا واضح و شامل 4 مرحله است. مرحله اول، شامل تایید اعتبار مدارک، اعتبار موضوعات و افراد دنیای واقعی است.

  مرحله دوم به اتصال و تایید برنامه‌های کاربردی مختلف کمک می‌کند. در مرحله سوم به تایید امکان‌پذیر بودن اقدامات عملی و فنی مانند تایید SDK، API، ماژول‌ها و مواردی این چنینی پرداخته می‌شود.

  در مرحله نهایی شبکه‌های مختلف تایید می‌شوند و برای بهینه‌سازی عملکرد کلی شبکه به یکدیگر متصل می‌شوند. به این ترتیب آنتولوژی به عنوان پلی بین دنیای دیجیتال و دنیای واقعی عمل می‌کند. 

  مانند تمامی بلاک چین‌های دیگر، شبکه آنتولوژی نیز از یک مکانیزم اجماع استفاده می‌کند.

  مکانیزم اجماع راهکاری است که بلاک چین‌ها برای تایید و صحت‌سنجی تراکنش‌ها بدون نیاز به شخص ثالث به کار می‌گیرند. به عبارت دیگر، این چیزی است که بلاک چین‌ها را غیرمتمرکز می‌سازد.

  مکانیزم‌ها و الگوریتم‌های اجماع مختلفی وجود دارد که توسط بلاک چین‌ها به کار گرفته می‌شوند که محبوب‎‌ترین آن‌ها اثبات سهام (PoS) و اثبات کار (PoW) است.

  آنتولوژی از الگوریتم تحمل خطای بیزانس قابل تایید یا VBFT استفاده می‌کند که ترکیبی از مدل 3 مختلف است که عبارتند از اثبات سهام (PoS)، تحمل خطای بیزانس (BFT) و تابع تصادفی قابل تایید (VRF).

  این الگوریتم جدید که اولین بار توسط تیم آنتولوژی ارائه شده است را می‌توان به نوعی بهبود الگوریتم تحمل خطای بیزانس از منظر افزودن و عملکرد تابع تصادفی قابل تایید برشمرد.

  تیم آنتولوژی معتقد است که با انتخاب و معرفی تصادفی نودها توسط الگوریتم VRF، پیش‌بینی نودهای پیشنهاد‌دهنده، اعتبارسنج و تاییدکننده در هر دور اجماع بسیار دشوار خواهد بود. در نتیجه، این نوآوری مقاومت در برابر حملات به الگوریتم اجماع را افزایش می‌دهد.

  اگر بخواهیم ساز و کار این مکانیسم را به صورت ساده توضیح دهیم اینگونه است:

  با مکانیزم اجماع VBFT، نودهای آنتولوژی ابتدا برای مشارکت در اجماع شبکه باید سهام‌گذاری (Staking) کنند. سپس با استفاده از یک عدد تصادفی قابل تایید، چند نود پیشنهاد‌دهنده از میان شبکه اجماع انتخاب می‌شوند و هر نود کاندید شده بلاکی را پیشنهاد خواهد داد.

  به طریق مشابه نودهای اعتبارسنج چندگانه نیز با استفاده از الگوریتم VRF از میان شبکه اجماع انتخاب می‌شوند. سپس هر کدام از این نودهای اعتبارسنج چندگانه، بلاک‌ها را از شبکه جمع‌آوری می‌کنند و روی آن‌ها صحت‌سنجی انجام می‌دهند. بعد از آن به کاندید با بیشترین اولویت رای می‌دهند.


  نودهای تاییدکننده چندگانه نیز به همان ترتیب مشابه انتخاب می‌شوند و نتایج رای‌گیری نودهای اعتبارسنج را بررسی و تایید می‌کنند و در نتیجه به اتفاق نظر و اجماع می‌رسند. هنگامی که نتیجه اجماع گره‌های تاییدکننده دریافت شد، یک دور به اتمام می‌رسد و دور بعدی و جدید اجماع آغاز می‌شود.

  به عبارت دیگر، مکانیزم VBFT با انتخاب نودهای اجماع به روش VRF به مقیاس‌پذیری زنجیره، با تصادفی بودن به روش PoS به ضد حمله بودن و با نهایی کردن تراکنش بسیار سریع به روش BFT به تمام ویژگی‌های خوب این سه مدل دست می‌یابد.

  یکی از بزرگ‌‌ترین تفاوت‌های VBFT و دیگر الگوریتم‌های اجماع این است که به خوبی با مدل مدیریتی آنتولوژی هم‌خوانی دارد؛ طراحی VBFT مبتنی بر پارامترهای تعریف شده توسط آنتولوژی است که در عین حال تصادفی بودن و منصفانه بودن ساختار اجماع شبکه را تضمین می‌کند.

  مکانیزم VBFT کمک بزرگی به بلاک چین‌های عمومی در زمینه عملکرد و مقیاس‌پذیری می‌کند. چنین پلتفرمی، خدمات بهتری را برای توسعه‌دهندگان برنامه‌های غیرمتمرکز به ارمغان می‌آورد.

  کیف پول‌های آنتولوژی

  در سایت آنتولوژی برای نگهداری ارزهای دیجیتال ONT و ONG کیف پول‌های رسمی ONTO و OWallet معرفی شده است. از این کیف پول‌ها برای نگهداری ONT و ONG در ویندوز/لینوکس/MacOS و همینطور اندروید و iOS می‌توان استفاده کرد.

  کیف پول دسکتاپ

  کیف پول دسکتاپ آنتولوژی

  اوولت (OWallet) کیف پول جامع دسکتاپ آنتولوژی است. این کیف پول از مدیریت کیف پول شخصی و مدیریت کیف پول مشترک مبتنی بر فناوری چند امضایی پشتیبانی می‌کند و  قابلیت اتصال به کیف‌پول‌های سخت‌افزاری مانند لجر (Ledger) و ترزور (Trezor) را نیز دارد.

  کیف پول گوشی

  کیف پول گوشی آنتولوژی

  اونتو (ONTO)، کیف پول غیرمتمرکز گوشی آنتولوژی است و به عنوان ورودی به سیستم بلاک چین آنتولوژی به حساب می‌آید. ONTO این امکان را به شما می‌دهد که هویت دیجیتالی خودتان را بسازید و دارایی خود را ذخیره کنید. مهم‌ترین ویژگی این کیف پول این است که حفاظت از حریم خصوصی و امنیت این کیف پول با الگورتیم‌های رمزنگاری تامین می‌شود.

  چگونه آنتولوژی بخریم؟

  خرید مستقیم آنتولوژی با ریال از طریق برخی صرافی‌های داخلی انجام می‌شود و احتمال این‌که بتوانید این ارز را در سایت‌های داخلی پیدا کنید بسیار کم است. یکی از رایج‌ترین روش‌های خرید ارزهای دیجیتال به جز بیت کوین و اتریوم، مخصوصا برای کاربران ایرانی، خرید این دو ارز از سایت‌های ایرانی است و سپس با توجه به جفت ارزهایی که برای این ارز دیجیتال در صرافی‌های خارجی وجود دارد، می‌توان آن را به آنتولوژی تبدیل کرد.

  این ارز در اکثر صرافی‌های معتبر لیست شده است و لیست صرافی‌هایی که از آنتولوژی پشتیبانی می‌کنند را می‌توان از سایت کوین‌مارکت‌کپ مشاهده کرد. باید توجه داشته باشید که به دلیل مسائل تحریم، پیش از انتخاب یک صرافی از مشکل نداشتن آن با کاربران ایرانی اطمینان حاصل کنید.

 • 07-گرین (Grin) چیست؟

  گرین (Grin) یکی از ارزهای دیجیتالی است که از ژانویه 2019 به صورت رسمی فعالیتش را آغاز کرد. گرین که توجه علاقه‌مندان قدیمی بیت کوین را به شدت جلب کرده، یک ارز دیجیتال با قابلیت‌های حفظ حریم خصوصی و در بستری ارتقا یافته از بلاک چین بیت کوین پیاده‌سازی شده است. در این مقاله به معرفی گرین، تاریخچه پیدایش آن، چگونگی کار کردن این ارز دیجیتال و همچنین نحوه خرید و نگهداری آن خواهیم پرداخت.

  پروژه گرین بر روی حریم خصوصی، مقیاس‌پذیری و تعویض‌پذیری تمرکز دارد و یکی از پیاده‌سازی‌های محبوب بر پایه پروتکل میمبل ویمبل (MimbleWimble) است. این ارز دیجیتال شباهت‌های ماهیتی زیادی با بیت کوین دارد و به همین دلیل هم بسیاری از کسانی که تنها بیت کوین را به عنوان یک ارز دیجیتال حقیقی قبول دارند، توجه خود را به سمت گرین جلب کرده‌اند.

  گرین یک ارز دیجیتال حریم خصوصی محور است که در آن تراکنش‌ها حاوی مقدار نیستند. حتی در شبکه گرین آدرسی هم وجود ندارد و به همین خاطر فضای ذخیره‌ای مورد نیاز آن نسبت به سایر ارزهای دیجیتال معمولی و حریم‌خصوصی محور کمتر است. گرین به صورت متن باز و آزاد توسعه یافته و برای هیچ نهاد، شرکت یا بنیادی نیست.

  جالب است که در این ارز دیجیتال یک لیست از مواردی تهیه شده که هرگز نباید انجام شود. جالب‌تر اینکه بسیاری از موارد لیست به امری رایج در دنیای ارز دیجیتال تبدیل شده است. زمانی که ساتوشی وایت پیپر بیت کوین را منتشر کرد، بر گفته برخی هدفش ارائه یک سیستم پولی همتا به همتا بود. کارمزدهای بالای تراکنش و برخی معایب آن، بیت کوین را از کاربرد اصلی‌اش دور کرده و آن را به یک ابزار ذخیره ارزش تبدیل کردند.

  در حال حاضر دنیای ارزهای دیجیتال فاقد یک ارز حقیقی است که بتواند نقش ابزار مبادله را بین افراد ایفا کند؛ چرا که هیچ یک از آن‌ها تاکنون 4 ویژگی اصلی یک پول جهانی و دیجیتال را نداشته‌اند. این قابلیت‌ها به ترتیب ثبات قیمت، مقیاس‌پذیری، غیرمتمرکز بودن و حریم خصوصی است. گرین تلاش می‌کند تا 4 ویژگی اصلی پول را داشته باشد و این کار را بهتر از هر ارز دیجیتال دیگر انجام دهد.

  میمبل ویمبل (MimbleWimble) چیست؟

  میمبل ویمبل نوعی پروتکل بلاک چین است که توسط شخصی با نام مستعار «تام الویس جدوسور» در جولای 2016 معرفی شد و طرفداران حریم خصوصی جذب آن شدند. چند ماه بعد، آدام پولسترا ایده مطرح شده توسط تام الویس جدوسور را بازبینی و تغییراتی در آن اعمال کرد.

  میمبل ویمبل پروتکلی است که نوآوری‌های رمزنگاری مختلفی را با هم ترکیب کرده تا به صورت شگفت‌انگیزی نحوه انجام تراکنش‌ها در بیت کوین را تغییر داده و سایر بلاک چین را به طور قابل توجهی کاهش دهد. تمرکز شدید میمبل ویمبل و به تبع آن گرین (Grin) بر روی موضوعات حریم خصوصی و مقیاس پذیری است. قابلیت دیگر یعنی تعویض‌پذیری هم با حریم خصوصی به دست می‌آید.

  گرین چگونه کار می‌کند؟

  گرین یک ارز دیجیتال با سازوکار اثبات کار (Proof of Work) است و به همین خاطر قابلیت استخراج دارد. استخراج گرین با دو الگوریتم مختلف که یکی برای ای‌سیک‌ها و دیگری برای کارت‌های گرافیک است، انجام می‌شود.

  سیاست استخراج گرین در دو سال اول به صورتی تعیین شده که هم با کارت گرافیک و هم با ای‌سیک باشد، اما پس از گذشت دو سال استخراج با کارت گرافیک از میان برداشته می‌شود و تمامی فرایند استخراج با ای‌سیک انجام می‌شود. این کار برای حفظ تمرکززدایی و توزیع منصفانه‌تر کوین‌ها صورت گرفته است.

  زمان استخراج هر بلاک در گرین به طور میانگین 1 دقیقه است و هر بلاک 60 گرین پاداش می‌دهد. به عبارت دیگر پروتکل به گونه‌ای طراحی شده که هر ثانیه 1 گرین آزاد شود. عرضه ثابت گرین در طول زمان سبب ایجاد تورمی می‌شود که پیوسته در حال کاهش است و پس از گذشت یک دهه به زیر 10 درصد کاهش می‌یابد.

  بر خلاف بیت کوین که محدودیت سکه دارد، تعداد سکه‌های گرین محدودیتی ندارند که از این جهت خصوصیات آن به پول‌های امروزی نزدیکتر است و مانند بیت کوین به عنوان ابزار ذخیره ارزش نمی‌تواند استفاده شود. شبکه گرین از برخی روش‌های تراکنش ناشناس بیت کوین مانند کوین‌جوین، تراکنش‌های محرمانه و دندلیون استفاده می‌کند.

  کوین‌جوین (CoinJoin)

  کوین‌جوین سازوکاری است که به مقیاس‌پذیری میمبل‌ویمبل کمک شایانی می‌کند و با ترکیب تراکنش‌های ارسال شده به یک تراکنش، امکان شناسایی ارتباط بین فرستندگان و گیرندگان را برای بقیه دشوار می‌سازد. این سازوکار روشی برای افزایش حریم خصوصی در میمبل‌ویمبل است، اما چگونه می‌تواند به مقیاس‌پذیری آن کمک کند؟

  تصور کنید که علی، سارا، محمد و کامران در یک بلاک چین می‌خواند تراکنش انجام دهند. اگر علی بخواد به سارا مقدار سکه بفرستد، این تراکنش در یک بلاک ثبت می‌شود. اگر سارا بعداً بخواهد از سکه‌هایش مقداری به محمد بفرستد، اطلاعات مربوط به هر دو تراکنش (علی به سارا، سارا به محمد) در بلاک بعدی نگهداری می‌شود. حال اگر محمد بخواهد سکه‌ای به کامران بفرستد، اطلاعات مربوط به هر سه تراکنش (علی به سارا، سارا به محمد، محمد به کامران) در بلاک نگهداری خواهد شد.

  نگهداری برخی اطلاعات تکراری، سایز بلاک چین نیز افزایش پیدا می‌کند. اما میمبل‌ویمبل به گونه‌ دیگری رفتار می‌کند. تمرکز اصلی این پروتکل بر روی حفظ یکپارچگی تراکنش‌ها و جلوگیری از حمله دوبار خرج کردن است، تا اینکه تمامی اطلاعات تراکنش‌های زنجیره را بر روی بلاک چین ذخیره کند. به مثال قبلی برگردیم و آن را در پروتکل میمبل‌ویمبل بررسی کنیم.

  اگر کامران بخواهد ارزهای دیجیتالش را خرج کند، نودهای مسئول تایید تراکنش‌ها برای جلوگیری از حمله دوبار خرج کردن باید بررسی کنند که آن‌ سکه‌ها وجود داشته و قابل خرج کردن هستند. برای همین هم تاریخچه مبادلاتی که در این بین اتفاق افتاده تا ارز دیجیتال از مالک اول یعنی علی تا آخرین گیرنده یعنی کامران برسد، غیرضروری خواهد بود. میمبل‌ویمبل از پروتکل کوین‌جوین برای یکی کردن تمامی تراکنش‌ها و پاک کردن اطلاعات ورودی و خروجی (Input Output) بین اولین و آخرین دریافت‌کننده، استفاده می‌کند.

  از این نظر حجم بلاک چین آن بسیار سبک‌تر شده، امکان اجرای نودها راحت‌تر می‌شود، اطلاعاتی که برای جلوگیری از حمله دوبار خرج کردن مورد نیاز است حفظ می‌شوند و مقادیر تراکنش‌ها غیرقابل پیگیری و نامعلوم باقی می‌ماند.

  ابهامات درباره تعداد تراکنش‌ بر ثانیه (TPS) گرین

  شاید مقیاس‌پذیری در بسیاری از بلاک چین‌ها با مفهوم TPS یا تراکنش بر ثانیه تعریف شود، اما این قضیه درباره گرین اندکی متفاوت است. کاربران برای این شبکه TPSهای بسیار متفاوتی ارائه داده‌اند. از آنجا که در شبکه گرین، چندین تراکنش با هم ترکیب می‌شود تا یک تراکنش بزرگتر را تشکیل دهند، TPS نمی‌تواند معیار صحیحی برای بیان مقیاس‌پذیری در گرین باشد.

  اما تعداد تراکنش‌هایی که در یک بلاک جا می‌گیرند، توسط مفهومی به نام وزن (weight) تعریف می‌شوند که برای هر ورودی، خروجی و پارامتر دیگری به نام کرنل ثابت است.

  تاریخچه قیمت گرین

  کیف پول گرین

  همانطور که در سایت رسمی گرین هم اشاره شده، این پروژه هنوز در مراحل ابتدایی توسعه قرار دارد و احتمال وجود ایراد و خطا در ابزارهای مربوط به گرین مانند کیف پول آن زیاد است. به همین دلیل هم تاکید شده که هرگونه استفاده از ابزارهای مربوط به گرین (مانند کیف پول) با ریسک خود کاربران باید انجام شود. کیف پول اصلی گرین که توسط تیم توسعه‌دهنده اصلی معرفی شده، همان فول نود گرین است. در بروزرسانی اخیر، کیف پول گرین از فول نود آن جدا شده و به صورت جدا قابل دسترس است و نیاز به دانلود بلاک چین این ارز دیجیتال نیست. اما یکی از مشکلات اصلی این کیف پول رابط کاربری خط فرمان است که کار با آن را دشوار می‌کند.

  اما کیف پول‌های دیگری نیز وجود دارند که توسط تیم اصلی توسعه نیافته‌اند، بلکه گروهی دیگر در جامعه گرین آن‌ها را توسعه داده است. یکی از این کیف پول‌ها که به دلیل داشتن رابط گرافیکی گزینه خوبی برای نگهداری این کوین محسوب می‌شود، گرین پلاس‌پلاس (++Grin) است. این کیف پول که با زبان سی پلاس‌پلاس نوشته شده است.

  کیف پول ++Grin

  گرین (Grin) چیست؟ + آموزش قدم‌به‌قدم کیف پول‌ گرین

  نحوه ارسال و دریافت گرین با بقیه ارزهای دیجیتال اندکی متفاوت است که شاید در گام نخست گیج‌کننده به نظر برسد. همانطور که در بخش‌های قبلی اشاره کردیم، چیزی به نام آدرس کیف پول در گرین وجود ندارد. برای اینکه بتوانید گرینی را که از صرافی یا شخصی خریده‌اید دریافت کنید، باید پس از کلیک بر روی Receive این دریافت را به یکی از ۳ صورت انجام دهید. صرافی‌ها این کار را به صورت لینک https انجام می‌دهند؛ یعنی این لینک تقریبا همان کار آدرس را می‌کند. شما با وارد کردن این لینک در صرافی، می‌توانید گرین را به کیف پول خود ارسال کنید.

  در صورتی که می‌خواهید انتقال گرین را با فایل انجام دهید، باید فایل مورد نظر را از کسی که قصد ارسال گرین به شما داشته دریافت کنید و با امضای آن تراکنش برای شما به صورت تایید نشده (Unconfirmed) ثبت شود. پس از ثبت تراکنش، فایل جدیدی از سمت گیرنده ایجاد می‌شود که باید آن را فرستنده ارسال کنید تا تراکنش از سمت او نیز نهایی شود. دقت کنید که آدرس https دریافتی هربار که گرین را باز و بسته می‌کنید، تغییر می‌کند و باید آدرس جدید را برای دریافت استفاده کنید.

  فرایند ارسال گرین نیز تقریبا مشابه است. پس از وارد کردن مقدار و کارمزد تراکنش، برای ارسال گرین باید آدرس https گیرنده را وارد کنید. یا اینکه انتقال را از طریق فایل انجام دهید و فایل ساخته شده را به گیرنده ارسال کنید تا تراکنش از سوی او ثبت شود. همچنین فایل ایجاد شده توسط گیرنده را باید برای نهایی کردن تراکنش، در بخش Finalize (در صفحه اصلی کیف پول) وارد کنید.

  کیف پول niffler

  گرین (Grin) چیست؟ + آموزش قدم‌به‌قدم کیف پول‌ گرین

  کیف پول دیگری که از آن برای نگهداری گرین می‌توانید استفاده کنید، نیفلر (niffler) نام دارد. این کیف پول تنها برای دسکتاپ و پلتفرم‌های ویندوز، مک و لینوکس موجود است.

  خرید گرین (Grin)

  از آنجا که گرین یک ارز دیجیتال جدید است و زمان کمی از راه‌اندازی رسمی آن می‌گذرد، هنوز در صرافی‌های زیادی موجود نشده است. لیست صرافی‌های خارجی که می‌توان با استفاده از بیت کوین یا اتریوم از آن‌ها گرین خریداری کرد، از کوین‌مارکت‌کپ قابل دسترس است. البته باید دقت کرد که صرافی مورد نظر با کاربران ایرانی مشکل نداشته باشد.

  برای نمونه خرید و فروش این ارز دیجیتال در صرافی آمریکایی بیترکس در جریان است اما در صورتی که اقدام به ایجاد حساب در آن کنید، دارایی‌هایتان بلوکه خواهد شد. به همین خاطر نیز پیش از اینکه اقدام به خرید از یک صرافی کنید، شرایط استفاده آن را مطالعه کرده و از اینکه می‌توانید بدون هرگونه خطری از آن خرید کنید مطمئن شوید.

 • 08-ترون چیست؟

  ترون (Tron) چیست؟

  ترون (Tron) یکی از جاه‌طلبانه‌ترین پروژه‌ها در فضای کنونی ارزهای دیجیتال و بلاک چین است. هدف ترون ساخت یک اینترنت واقعا غیرمتمرکز است. پروتکل ترون در میان بزرگترین سیستم‌های اجرایی مبتنی بر بلاک چین دنیا قرار دارد.

  به ادعای تیم ترون این شبکه بسیار مقیاس‌پذیر، دارای توان اجرایی بالا بوده و قادر است تا طیف وسیعی از برنامه‌های غیرمتمرکز را پشتیبانی کند. به برنامه‌هایی که روی بلاک چین و با استفاده از قراردادهای هوشمند اجرا می‌شوند، برنامه غیرمتمرکز یا دی‌‌اپ (Dapp) می‌گویند. این برنامه‌ها پس از اجرا بدون نیاز به واسطه‌ها و بدون احتمال از کار افتادن، به حیات خود ادامه می‌دهند.

  شبکه ترون مدعی است که در حال حاضر ظرفیت انجام 2,000 تراکنش بر ثانیه با کارمزد نزدیک صفر را دارد، در حالی که اتریوم و بیت کوین به ترتیب 15 و 7 تراکنش در ثانیه انجام می‌دهند. ترون امیدوار است تا اکوسیستمی بسازد که همه بتوانند در تمام نقاط دنیا تمام نیازهای خود بر روی اینترنت را به صورت غیرمتمرکز و بدون واسطه انجام دهند.

  مانند اتریوم با ترون می‌توانید قرارداد هوشمند، برنامه‌های غیرمتمرکز و توکن بسازید. دو استاندارد ایجاد توکن در ترون به نام‌های TRC-10 و TRC‌-20 وجود دارد. وب‌سایت رسمی ترون درباره این دو مفهوم می‌نویسد:

  استاندارد TRC-10 بدون استفاده از ماشین مجازی ترون (TVM) توسط بلاک چین ترون پشتیبانی می‌شود. از سوی دیگر TRC-20 استانداردی است که برای قراردادهای هوشمند ترون با استفاده از ماشین مجازی ترون (TVM) کاربرد دارد. این استاندارد از نظر ساختاری با ERC-20 قابل قیاس است. توکن‌های TRC-10 می‌توانند با هزینه 1024 واحد TRX روی شبکه ترون صادر شوند. برای ساخت این نوع توکن نیاز به دانش برنامه نویسی خاصی نیست.

  یکی از شناخته شده ترین توکن‌هایی که تاکنون روی ترون ساخته شده است، توکن بیت تورنت (BTT) است. این توکن از نوع TRC-10 است. برای قراردادهای هوشمند پیشرفته باید از استاندارد TRC-20 استفاده شود.

  ارز دیجیتال ترون (TRX)

  ارز دیجیتال ترون با واحد اختصاری TRX، ارز داخلیِ بلاک چین ترون است که در زمان نگارش این مطلب در رده 11 برترین ارزهای دیجیتال دنیا قرار دارد. این توکن در سپتامبر سال 2017 و پس از اولین ICO موفق ترون ساخته شد. در آن ICO ترون توانست 70 میلیون دلار سرمایه جذب کند. در ابتدا TRX توکنی روی شبکه اتریوم یا همان پروتکل ERC-20 بود و پس از فعال شدن بلاک چین ترون در 25 ژوئن 2018، روی شبکه اصلی آمد.

  ترون برخلاف اغلب ارزهای دیجیتال دیگر، قابل استخراج نیست و تایید تراکنش‌ها از طریق الگوریتم اثبات سهام نمایندگی شده (DPoS) انجام می‌شود که درباره آن در ادامه توضیح داده‌ایم. تعداد کل توکن‌های ترون 100 میلیارد واحد بوده که در زمان نگارش این پست حدود 66.6 میلیارد واحد از آن در گردش است.

  ترون بر خلاف بسیاری از ارزهای دیجیتال (مثل بیت کوین و اتریوم)، مبتنی بر ماینینگ و اثبات کار نیست. همانطور که احتمالا می‌دانید در فرایند ماینینگ داوطلبان می‌توانند سخت افزارهای کامپیوتری خود را برای انجام محاسبات در اختیار شبکه قرار دهند و کسب درآمد کنند. با استفاده از این روش انگیزشی، حملات از شبکه دفع می‌شود و امنیت آن حفظ می‌گردد.

  با این حال یکی از مشکلات اساسی ماینینگ، در حال حاضر مصرف برق بالای آن است. همچنین نیاز به خرید دستگاه استخراج هم یکی دیگر از مسائلی است که در نظر گرفته می‌شود. از سوی دیگر به عقیده تیم ترون امکان انحصاری شدن ماینینگ در آینده وجود دارد و کسانی که هیچ اعتقادی به یک ارز دیجیتال ندارند هم می‌توانند بخش بزرگی از عملیات ماینینگ را در دست گیرند.

  یکی از راهکارهایی که برای جلوگیری از هدر رفت انرژی و انحصاری شدن ماینینگ پیشنهاد شده، الگوریتم اثبات سهم (Proof of Stake – POS) است. در فرایند اثبات سهام، دارندگان واحدهای یک ارز دیجیتال می‌توانند با اختصاص دارایی خود به شبکه، در عمل تولید و تایید بلاک مشارکت و کسب درآمد کنند. با این روش علاوه بر اینکه نیازی به مصرف برق و خرید سخت افزار نیست، تنها کسانی مشارکت خواهند کرد که واحدهای یک ارز دیجیتال را بخرند.

  قیمت ترون

  ترون (TRX) یکی از آن دسته ارزهای دیجیتالی است که سود بسیار خوبی را برای سرمایه‌گذاران مخصوصا سرمایه‌گذاران اولیه به ارمغان آورده است. در سپتامبر 2017 ترون با قیمت 0.002 دلار به صرافی‌ها عرضه شد و در ژانویه 2018، در زمان اوج‌گیری شدید آلت کوین‌ها قیمت هر واحد ترون به 0.028 دلار رسید، یعنی بیش از 10,000 درصد رشد نسبت به قیمت اولیه در کمتر از چند ماه!

  ترون (Tron) چیست؟

  نمودار قیمت ترون از ابتدای عرضه تا 8 می 2019

  پس از ژانویه 2018، قیمت ترون هم مانند دیگر ارزهای دیجیتال سیر نزولی شدیدی به خود گرفت اما با این حال هنوز در بین تمام ارزهای دیجیتال یکی از بهترین عملکردها را از نظر قیمتی دارد. امروز که در حال نگارش این خبر هستیم، قیمت هر واحد ترون 0.024 دلار است که نسبت به قیمت اولیه، رشد بیش از 1,200 درصدی را نشان می‌دهد.

  عرضه TRX محدود است و تعداد مشخصی از آن تولید خواهد شد. تعداد کل واحدهای TRX حدود 99 میلیارد است. در حال حاضر یعنی می 2019، تعداد توکن‌های در گردش ترون 66.6 میلیارد واحد تخمین زده می‌شود. پیش‌بینی می‌شود که تا سال 2020 تمام واحدهای ترون تولید شوند و پس از آن با یک نرخ تورم سالانه، هر سال به تعداد توکن‌ها افزوده خواهد شد.

  کیف پول ترون

  ارز دیجیتال ترون هم‌اکنون روی شبکه اصلی فعالیت می‌کند بنابراین مثل گذشته نمی‌توان از کیف پول‌های اتریوم برای ذخیره ترون استفاده کرد و باید از کیف پول‌های مخصوص ترون استفاده شود. وب‌سایت رسمی ترون چندین و چند کیف پول مختلف برای ذخیره TRX را معرفی کرده است که در ادامه به معرفی سه مورد از معتبرترین و محبوب‌ترین آن‌ها می‌پردازیم. توجه داشته باشید که کیف پول‌های سخت افزاری، بهترین گزینه برای ذخیره ترون هستند اما از آنجایی که باید این کیف پول‌ها را خریداری کرد ما تنها به معرفی نرم افزارهای رایگان و قابل دانلود می‌پردازیم. در حال حاضر کیف پول سخت افزار لجر از ترون پشتیبانی می‌کند.

  کیف پول‌ ترون لینک (TronLink) – موبایل و افزونه کروم

  ترون (Tron) چیست؟

  ترون‌لینک یکی از کیف پول‌های معتبر ترون بوده که توسط وب‌سایت رسمی ترون معرفی شده است. این کیف پول را می‌توان بر روی گوشی موبایل و دو سیستم عامل اندروید و iOS نصب کرد. همچنین با دانلود افزونه این کیف پول، روی مرورگر گوگل کروم هم قابلیت نصب وجود دارد.

  کیف پول تراست والت (Trust Wallet)

  ترون (Tron) چیست؟

  کیف پول تراست والت متعلق به شرکت بایننس است و به صورت کاملا امن می‌تواند از دارایی‌های دیجیتال شما نگهداری کند. این کیف پول علاوه بر ترون از بیت کوین، اتریوم، لایت کوین و چندین کوین و توکن دیگر پشتبانی به عمل آورده است. این کیف پول بر روی سیستم عامل‌های موبایل اندروید و iOS قابل نصب است.

  خرید ترون

  ترون یکی از آن ارزهای دیجیتالی است که تقریبا تمام صرافی‌های بزرگ و معتبر از آن پشتیبانی می‌کنند. برای خرید مستقیم ترون با ریال باید از طریق سایت‌های آنلاین داخلی اقدام کنید. با این حال، بیشتر سایت‌های ایرانی در حال حاضر فقط بیت کوین یا اتریوم می‌فروشند. در صورت موجود بودن ترون در این سایت‌ها حتما از معتبر بودن صرافی اطمینان حاصل کنید.

  اما متداول ترین روش خرید ترون، مخصوصا برای کاربران ایرانی، خرید بیت کوین یا اتریوم از سایت های ایرانی یا سایت معتبر لوکال بیت‌کوینز (LocalBitcoins)، و سپس تبدیل بیت کوین یا اتریوم خریداری شده در یک صرافی معتبر خارجی به ترون است.

  لیست صرافی‌های خارجی که ترون را برای خرید و فروش قرار داده‌اند را می‌توان از سایت کوین‌مارکت‌کپ مشاهده کرد. باید توجه داشته باشید که به دلیل مسائل تحریم، پیش از انتخاب یک صرافی از مشکل نداشتن آن با کاربران ایرانی اطمینان حاصل کنید.

 • 09-تزوس (Tezos) چیست؟

  تزوس (Tezos) خود را به عنوان اولین پلتفرم خوداصلاحگر بین ارزهای دیجیتال معرفی کرده است. پلتفرم قراردادهای هوشمند تزوس مشابه اتریوم است و امکان ایجاد برنامه‌های غیرمتمرکز را می‌دهد، با این تفاوت که از الگوریتم اجماع اثبات سهام استفاده می‌کند. شرکت‌کنندگان در بلاک چین تزوس یا همان سهام‌داران، می‌توانند بر روی تغییراتی که می‌خواهند رای دهند تا درباره طرح‌های پیشنهادی یک توافق جمعی در شبکه حاصل شود.

  تزوس (Tezos) چیست؟

  تزوس در سایت خود ویژگی‌های اساسی زیر را برای توصیف پلتفرمش به کار برده است:

  خود اصلاحگر (Self-Amendment): ویژگی خود اصلاحی به تزوس این امکان را می‌دهد تا بدون نیاز به فورک یا جدا شدن زنجیره‌ها به دو بلاک چین متفاوت، بروزرسانی‌های خود را اعمال کند. این مورد از این جهت حائز اهمیت است که می‌تواند جلوی چند قسمت شدن جامعه، تغییر انگیزه‌های سهام‌داران و مختل شدن شبکه در طول زمان را بگیرد. به خاطر ویژگی خود اصلاحی تزوس هزینه‌های اجرای بروزرسانی در پروتکل و پیاده‌سازی نوآوری‌ها در آینده کاهش می‌یابد.

  مدیریت درون زنجیره‌ای (On-Chain Governance): در تزوس تمامی سهامداران می‌توانند در مدیریت پروتکل دخیل باشند. چرخه انتخاباتی برای سهامداران یک فرایند سازمان‌یافته است تا درباره طرح‌های پیشنهادی توافق جمعی حاصل شود. با ترکیب ساز و کار مدیریت درون زنجیره‌‌ای با پروتکل خود اصلاحگر، امکان تغییر نحوه فرایند رای‌گیری در آینده با کشف مکانیزم‌های بهتر مدیریت، نیز وجود خواهد داشت.

  نوآوری غیرمتمرکز (Decentralized Innovation): اصلاحات پیشنهاد شده که پذیرفته می‌شوند، می‌تواند شامل پرداخت کردن به گروه‌ها یا افرادی باشد که قصد بهبود پروتکل را دارند. این نوع ساز و کار تامین مالی نگهداری از شبکه را به صورت غیرمتمرکز ممکن می‌سازد. ایجاد یک اکوسیستم از توسعه‌دهندگان فعال و متنوع که برای مشارکت در پروتکل انگیزه اقتصادی دارند، روند توسعه و پذیرش تزوس را بهبود خواهد بخشید.

  قراردادهای هوشمند و بررسی رسمی (Smart Contracts & Formal Verification): پلتفرم تزوس قابلیت ایجاد قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیرمتمرکزی را که امکان دستکاری و مختل کردن آن توسط اشخاص ثالث وجود ندارد را به کاربران می‌دهد. علاوه بر این تزوس به فرایند بررسی رسمی قراردادهای هوشمند را که تکنیکی برای بهبود امنیت آن‌هاست، کمک می‌کند. این تکنیک در صورت استفاده صحیح از باگ‌های هزینه‌بر و جنجال آفرین در آینده جلوگیری می‌کند.

  اثبات سهام (Proof-of-Stake): مشارکت‌کنندگان (نودها) در شبکه‌های همتا به همتای غیرمتمرکز منابع محاسباتی لازم برای بقا و ادامه حیات شبکه را فراهم می‌کنند. بر خلاف دیگر ارزهای دیجیتال مبتنی بر اثبات سهام، در تزوس هر سهامداری می‌تواند در فرایند اجماع شرکت کند و به دلیل مشارکت در تامین امنیت و پایداری شبکه، از سوی آن جایزه بگیرد. موانع ورود در ساز و کار تزوس کمتر از بقیه و هزینه‌های آن نیز در مقایسه با سایرین اندک است.

  نمایندگی (Delegation): یک سپرده امن لازمه‌ی مشارکت در فرایند اثبات سهام است. همانطور که اثبات سهام بر روی درستکار بودن اکثریت افراد شبکه استوار است، امنیت تزوس نیز با پروتکل انگیزه بخش آن از طریق مجازات افراد متقلب و پاداش دادن به افراد راستگو در شبکه تحقق می‌یابد. کاربرانی که نمی‌خواهند مستقیماً در پروتکل اجماع شرکت کنند، قادر به انتخاب نماینده و سپردن حقوق خود به آن‌ها هستند.

  تزوس چگونه کار می‌کند؟

  تزوس یک پلتفرم غیرانحصاری، توزیع شده و خود اصلاحگر است که از قراردادهای هوشمند برای فراهم آوردن یک ساز و کار حاکمیتی درون زنجیره‌ای منحصربفرد و ایجاد برخی بهبودها نسبت به پلتفرم‌هایی مانند اتریوم بهره می‌برد. تمرکز اصلی پلتفرم بر روی یک طراحی چند ساختاری با بروزرسانی‌های جزئی درون زنجیره‌ای در پروتکل است که به نوعی از مدل اجماع اثبات سهام اصلاح شده استفاده می‌کند که در آن سهامداران قادر به تغییر ساختار حاکمیتی پروتکل هستند.

  پوسته شبکه (Network Shell)

  حاکمیت منحصربفرد و ظرفیت‌های خود اصلاحگری تزوس از طریق پوسته شبکه آن امکان‌پذیر شده است. برای درک چگونگی کار کردن پوسته شبکه باید پروتکل بلاک چین‌های معمولی را به سه زیر پروتکل اصلی و متمایز از هم تقسیم کنیم:

  1. پروتکل شبکه: پروتکل شبکه که اغلب از آن به عنوان پروتکل «سخن‌چینی» یاد می‌شود و چگونگی مخابره و پخش شدن تراکنش‌ها را در سرتاسر شبکه بین نودها (مشارکت‌کنندگان در شبکه) مشخص می‌کند. این پروتکل همچنین شامل نحوه دانلود کردن بلاک چین، پیدا کردن یا کشف نودهای دیگر در شبکه و چگونگی اعلام بلاک‌های یافت شده به شبکه است. در حالت کلی، پروتکل شبکه شاهد بیشترین نوآوری‌ها و فعالیت‌های مربوط به توسعه است.

  2. پروتکل تراکنش: پروتکل تراکنش توسط زبان اسکریپت‌نویسی یک ارز دیجیتال تعریف می‌شود و برای بیت کوین همان مدل خروجی تراکنش‌های خرج نشده یا همان UTXO است. اگر بخواهیم این زیر پروتکل را در بیت کوین مثال بزنیم، شامل هر چیزی از ایجاد بیت کوین‌های جدید طی فرایند استخراج تا به کارگیری امضاهای دیجیتال در تایید تراکنش‌ها می‌شود. ایجاد تغییراتی در این زیر پروتکل معمولاً به عنوان یک سافت فورک شناخته می‌شود و اغلب زنجیره دیگری پس از اعمال آن‌ها ادامه پیدا نمی‌کند.

  3. پروتکل اجماع: این زیر پروتکل نحوه به اجماع رسیدن (یک توفق جمعی) بین تمامی نودهای شبکه بلاک چین را مشخص می‌کند. بیت کوین از اثبات کار (Proof of Work) به عنوان مدل اجماع خود استفاده می‌کند. این پروتکل برای حفظ پایداری و اصالت بلاک چین حیاتی است؛ چرا که نحوه جلوگیری از وقوع اتفاقاتی مانند دوبار خرج کردن و تغییرناپذیر بودن بلاک چین را تعیین می‌کند. از اعمال تغییرات در پروتکل اجماع معمولاً به عنوان یک هاردفورکیاد می‌کنند و اغلب زنجیره‌ دیگری پس از آن‌ها به وجود می‌آید. این نوع هاردفورک‌ها سبب بروز جدایش در جوامع ارزهای دیجیتال می‌شود (مانند نمونه بیت کوین و بیت کوین کش)، و تزوس قصد دارد این مشکل را با طراحی خود حل کند.

  تزوس (Tezos) چیست؟

  پوسته شبکه تزوس، پروتکل‌های اجماع و تراکنش را در چیزی که «پروتکل بلاک چین» نامیده، ترکیب می‌کند. پروتکل بلاک چین مجموعه‌ای پیوسته از بهبودهای توافق شده درباره وضعیت عمومی بلاک چین است که در آن بلاک‌ها عاملین اصلی تغییردهنده وضعیت زنجیره محسوب می‌شوند. از این جهت پروتکل بلاک چین می‌تواند خودش را معاینه کند و به بلاک‌ها اجازه فعالیت بر روی پروتکل را دهد. در نتیجه سهام‌داران با رای‌های خود می‌توانند به طور مستقیم بر روی بروزرسانی‌های سیستم تاثیر بگذارند.

  پوسته شبکه به عنوان رابط بین پروتکل شبکه و پروتکل بلاک چین عمل می‌کند. در واقع وظیفه پوسته شبکه، حفظ و ارائه بهترین زنجیره شناخته شده به کلاینت‌هاست. تزوس به زبان برنامه‌نویسی اکمل (OCaml) نوشته شده و پوسته شبکه در آن قابلیت شناسایی بلاک‌ها، تراکنش‌ها و پروتکل‌ها را دارد.

  ماژول‌های زبان اوکمل برای اصلاح مستقیم پروتکل فعلی می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. همچنین پوسته شبکه مانع از حملات دی‌داس (DDoS) به سوی شبکه می‌شود. در واقع مهمترین قابلیت پلتفرم تزوس قابلیت پیاده‌سازی پروتکل‌هایی با ویژگی اصلاح‌پذیری خودشان است.

  کیف پول تزوس

  برای نگهداری تزوس بایدکیف پول مخصوص آن را داشته باشید یا از کیف پول‌هایی استفاده کنید که از تزوس پشتیبانی می‌کنند. برای این منظور سایت رسمی تزوس سه کیف پول نرم‌افزاری مخصوص تزوس معرفی کرده است. همچنین امکان ذخیره تزوس بر روی کیف پول‌های سخت افزاری ترزور و لجر نیز میسر است.

  تزوس (Tezos) چیست؟

  این کیف پول علاوه بر امکان نگهداری بر روی ویندوز و مک او اس، ذخیره تزوس بر روی آندروید را نیز فراهم می‌کند. گفتنی است که در حال حاضر نسخه آی‌او‌اس این کیف پول در حال توسعه است.

  خرید تزوس

  چند روش برای خرید تزوس وجود دارد. می‌توان از سایت‌های داخلی اقدام به خرید تزوس کرد، هرچند احتمال آن که تزوس در آن‌ها موجود باشد، بسیار کم است. همچنین می‌توان با استفاده از سایت‌های داخلی بیت کوین و اتریوم خرید و با توجه به جفت ارزهایی که برای این ارز دیجیتال در صرافی‌های خارجی وجود دارد، آن را به تزوس تبدیل کرد.

  با وجود آنکه در حال حاضر تزوس در رده 17ام ارزشمندترین ارزهای دیجیتال بازار قرار دارد، اما صرافی‌های بزرگ مانند بایننس آن را به فهرست خود هنوز اضافه نکرده‌اند. از این رو باید در انتخاب صرافی مناسبی که با کاربران ایرانی مشکل نداشته باشد و همچنین رعایت نکات ایمنی برای جلوگیری از مسدود شدن دارایی‌ها، توجه کرد. لیست صرافی‌هایی که از ارز دیجیتال تزوس پشتیبانی می‌کنند را می‌توان از کوین‌مارکت‌کپ مشاهده کرد.

 • 10-توکن بت (BAT) چیست؟

  پیدایش اینترنت و پیشرفت فناوری، نویدبخش ایجاد بازاری جدید در بستر نوظهور بود. منطقی که پیش از این در بازار آگهی‌دهندگان و منتشرکنندگان آگهی بود، به بستر جدید نیز منتقل شد. هر کسی که خدمات بهتری ارائه می‌داد، پاداشش را نیز دریافت می‌کرد. بازاریاب‌ها دسترسی راحت‌تری به داده‌های کاربران داشتند و یافتن کاربران هدف آسان‌تر از قبل شده بود.

  توکن بت (BAT) چیست؟

  اما مشکل بزرگی که وجود داشت، عدم تحقق این وعده‌ها بود. اکوسیستم تبلیغات آنلاین در طول دو دهه گذشته هر روز پیچیده‌تر از قبل شده و واسطه‌های بیشتری در آن دخیل شده‌اند. حریم خصوصی کاربران در این فضا از دست رفته و بدافزارها بیش از پیش آن‌ها را تهدید می‌کنند. دو غول بزرگ اینترنتی فیس‌بوک و گوگل که درآمد سرشار تبلیغات دیجیتال را قبضه کرده‌اند، به تنهایی 73 درصد از سهم بازار تبلیغات آنلاین را به خود اختصاص داده‌اند.

  در سایت بت چالش‌های پیش‌رو برای سه گروه کاربران، ناشران تبلیغ و آگهی‌دهندگان به صورت زیر تشریح شده است:

  کاربران مورد سوءاستفاده قرار می‌گیرند

  • نزدیک به 50 درصد از ترافیک اینترنت کاربران صرف تبلیغات و ردیاب‌ها می‌شود که هزینه‌ای بالغ بر 23 دلار در ماه به او تحمیل می‌کند.
  • تبلیغات به طور میانگین حدود 5 ثانیه از زمان بارگذاری صفحات در گوشی‌های همراه را به خود اختصاص می‌دهند.
  • تبلیغات عمر باتری گوشی‌ها را تا 21 درصد کاهش می‌دهند.
  • زمانی که سایت‌ها میزبان بیش از 70 ردیاب باشند، حریم خصوصی کاربران نقض می‌شود.
  • بدافزارها در طول سال گذشته 132 درصد افزایش یافته‌اند.

  ناشران تبلیغ صدمه می‌بینند

  • گوگل و فیس‌بوک 73 درصد از درآمد تبلیغات و 99 درصد رشد این حوزه را در دست دارند.
  • درآمد ناشران تبلیغ اخیراً 66 درصد کاهش یافته است.
  • سال گذشته ربات‌های تبلیغ 7.2 میلیارد دلار از طریق کلاهبرداری خسارت زده‌اند.
  • بیش از 600 میلیون گوشی و رایانه از برنامه‌های مسدودسازی تبلیغات استفاده می‌کنند.
  • ناشران تبلیغ به طور مداوم نمی‌توانند خدمات با ارزش اضافه شده را به صورت پولی درآورند.

  آگهی‌دهندگان سرمایه از دست می‌دهند

  • آگهی‌دهندگان بابت پولی که می‌دهند اطلاعات مناسبی دریافت نمی‌کنند.
  • بازاریاب‌ها معمولاً توسط سایت‌های جعلی و ربات‌هایی که مرتکب کلاهبرداری می‌شوند، فریب می‌خورند.
  • یافتن کاربران هدف به نحو صحیح انجام نمی‌شود و کاربران به سمت نادیده‌گرفتن تبلیغات متمایل می‌شوند.

  توکن بت دست واسطه‌ها را از فرایند تبلیغات کوتاه می‌کند. کاربران برای مشاهده تبلیغات پاداش می‌گیرند و ناشرات تبلیغ بخش غالب درآمد حاصل را مستقیماً دریافت می‌کنند. علاوه‌بر این بازگشت سرمایه آگهی‌دهندگان نیز بهبود یافته و با استفاده از بت اطلاعات دقیق‌تری برای تحلیل وجود خواهد داشت.

  توکن بت چگونه کار می‌کند؟

  مبنای کار توکن بت بر اساس میزان توجه (Attention) کاربران است. در مدل ارائه شده توسط تیم بت، توجه کاربران ارزشمند خواهد بود تا «آلودگی الکترونیکی» در صفحات وب برای کاربر اتفاق نیافتد. برای بهبود کارایی تبلیغات دیجیتال، پلتفرم و واحد مبادله جدیدی نیاز خواهد بود.

  به همین منظور مرورگر جدید تحت عنوان بریو (Brave) توسط تیم بت توسعه یافته تا با تمرکز بر روی حریم خصوصی، مسدودکردن تبلیغات آزاردهنده و ردیاب‌ها تجربه جدیدی از وب‌گردی در اختیار کاربر قرار دهد.

  در حال حاضر مرورگر بریو (Brave) تنها مرورگری است که از توکن بت برای مبادله ارزش استفاده می‌کند. این مرورگر توسط تیم بت توسعه یافته است.

  بیسیک اتنشن توکن به صورت یک توکن کاربرد پذیر و بر پایه استاندارد ERC20 اتریوم است. طبق سایت بت، این توکن یک ارز دیجیتال، اوراق بهادار یا یک کالا نیست و تنها ابزاری برای مبادله ارزش بین سه گروه از افراد ذکر شده است.

  شما به عنوان کاربر می‌توانید توکن‌های بت را به چند طریق خرج کنید. شما می‌توانید به تولیدکنندگان محتوا پاداش دهید، یا از آن برای دسترسی به مقاله‌ها و محصولات ممتاز به همراه خدمات داده و داشتن عکس‌های باکیفیت استفاده کنید. اکوسیستم بت با گسترش در زمینه پرداخت‌های خرد می‌تواند این توکن را در بخش دیدگاه‌ها یا رای‌دهی انجمن‌ها نیز به کار گیرد.

  مرورگر بریو و مدل توکن بت نسبت به سیستم فعلی برای هر سه گروه مزایایی خواهد داشت:

  • کاربران با حفظ حریم خصوصی به گشت و گذار در وب می‌پردازند و به ازای توجهی که نشان می‌دهند، توکن‌های ارزشمند دریافت می‌کنند.
  • درآمد ناشران تبلیغ که به خاطر واسطه‌ها و ربات‌ها کاهش یافته بود، بار دیگر افزایش می‌یابد.
  • آگهی‌دهندگان داده‌های موثرتری دریافت می‌کنند و با استفاده از آن‌ها جامعه هدف خود را بهتر انتخاب می‌کنند.

  تعداد سکه‌های بت

  تعداد سکه‌های در گردش این توکن در حال حاضر حدود 1,230,000,000 عدد است. از طرفی تیم توسعه بت 300 میلیون توکن به استخر رشد کاربر (UGP) که برای جذب کاربران به سوی مرورگر بریو است، اختصاص داده است.

  بیشتر ارزهای دیجیتال از الگوریتم‌های اثبات کار یا اثبات سهام برای اضافه کردن سکه‌های جدید به شبکه استفاده می‌کنند اما سازوکار توکن بت متفاوت بوده و با خالی شدن استخر رشد کاربر دیگر توکن جدیدی وارد گردش نخواهد شد.

  تیم بت از ژوئن 2018 به کاربرانی که از مرورگر استفاده می‌کنند، توکن رایگان اهدا کرده است. اما تنها روش استفاده از این توکن‌ها خرج کردن آن درون مرورگر و استفاده از سرویس‌ها مختلف است؛ در غیر اینصورت پس از گذشت 90 روز این توکن‌ها به استخر برخواهند گشت.

  قیمت توکن بت

  توکن بت (BAT) چیست؟

  این توکن در اواسط سال 2017 به بازار عرضه شد و در آن زمان تا 0.28 دلار افزایش یافت. بیشترین رشد این توکن به ماه ژانویه برمی‌گردد که قیمت هر واحد آن به 0.86 دلار نیز رسید. از نکات جالبی که تا به اینجای کار درباره توکن بت وجود دارد، نوسان نسبتاً کم آن در مقایسه با سایر ارزهای دیجیتال بوده است.

  در حالی که سایر ارزهای دیجیتال در ماه دسامبر و ژانویه سال‌های 2017 و 2018 رشدهای عجیب غریب 10 تا حتی 100 برابری را تجربه کردند و در سال 2018 قریب به بیش از 90 درصد ارزش خود را از دست دادند، اما رفتار این توکن در برابر بیت کوین بیانگر یک ثبات نسبی در بازار ارزهای دیجیتال بوده است. علت این امر را نیز می‌توان به نزدیک شدن توکن به اهداف خود در امر کاربردی شدن ربط داد.

  کیف پول توکن بت

  از آنجا که این توکن بر پایه استاندارد ERC20 اتریوم است، آن را می‌توان در تمامی کیف پول‌هایی که از استاندارد ERC20 پشتیبانی می‌کنند، ذخیره کرد. کیف پول‌های غیررسمی بسیاری برای ذخیره این نوع توکن‌ها وجود دارد اما شناخته‌شده‌ترین کیف پول برای ذخیره آن‌ها کیف پول مای‌اتر‌ولت است.

  این کیف پول برای پلتفرم‌های آندروید و آی‌اواس نیز ارائه شده و برای نسخه وب موجود است.

  همچنین لازم به اشاره است که در مرورگر بریو نیز کیف پولی برای ذخیره و خرج کردن توکن بت توسط کاربران وجود دارد اما امکان برداشت از طریق آن میسر نیست.

  خرید توکن بت

  برای خرید توکن بت از طریق ریال تنها می‌توان از سایت‌های داخلی اقدام کرد. اما در اغلب مواقع سایت‌های داخلی تنها بیت کوین و اتریوم برای فروش دارند. در صورت موجود بودن توکن بت نیز باید ابتدا از معتبر بودن آن اطمینان حاصل کنید.

  اما متداول‌ترین روش خرید توکن بت مخصوصاً برای کاربران ایرانی، خرید اتریوم و بیت کوین و تبدیل آن‌ها در صرافی‌های خارجی به بت است.

 • 11-زی کش Zcash چیست؟

  زی کش Zcash چیست؟

  زی‌کش یک شبکه پرداخت غیرمتمرکز همتا به همتا و یک ارز دیجیتال با واحد اختصاری ZEC است. این ارز دیجیتال انشعاب یا فورکی از بیت کوین بوده و تعداد واحدهای آن هم مانند بیت کوین محدود به 21 میلیون واحد است. در واقع برای ساخت زی‌کش از کدهای بیت کوین استفاده شده است.

  زی‌کش مانند بیت کوین، بلاک چین مخصوص خودش را دارد و مبتنی بر استخراج (ماینینگ) است. قابلیتی که زی‌کش را از بیت کوین و بسیاری از ارزهای دیگر متمایز می‌کند امکان انجام تراکنش‌های خصوصی است.

  برخلاف بیت کوین که تراکنش‌های آن شفاف هستند، با زی‌کش کاربران می‌توانند از حریم خصوصی کامل در تراکنش‌ها بهرمند شوند. در بیت کوین شما می‌توانید یک تراکنش را رهگیری کنید و دارایی‌های موجود در یک آدرس‌ را مشاهده فرمایید اما به گفته تیم توسعه دهنده زی‌کش در شبکه زی‌کش امکان مخفی‌سازی همه چیز وجود دارد.

  برای افرادی که دوست ندارند جرئیات تراکنش آن‌ها فاش شود، زی‌کش می‌تواند گزینه مناسبی باشد.

  زی‌کش چگونه کار می‌کند؟

  زی‌کش هم مانند بیت کوین بلاک چین خودش را دارد و به صورت اثبات کار (ماینینگ) کار می‌کند. تراکنش‌های زی‌کش توسط همه اعضای شبکه تایید می‌شوند و سپس توسط ماینرها در بلاک‌ها قرار می‌گیرند و با به هم پیوستن بلاک‌ها بلاک چین شکل می‌گیرد. زمان بلاک زی‌کش حدود 2.5 دقیقه و پاداش بلاک آن 12.5 واحد زی‌کش (zec) است. بنابراین در حال حاضر هر 2.5 دقیقه 12.5 واحد زی‌کش استخراج یا تولید می‌شود. در زی‌کش پس از هر 840,000 بلاک، پاداش بلاک نصف خواهد شد.

  الگوریتم استخراج زی‌کش هم با بیت کوین متفاوت است. در حالی که بیت کوین از الگوریتم SHA-256 بهره می‌برد، الگوریتم استخراج زی‌کش Equihash است. بیت کوین و زی‌کش در خیلی از موارد شبیه به هم هستند اما اصلی‌ترین تفاوت بیت کوین و زی‌کش امکان انجام تراکنش خصوصی در زی‌کش و نوع الگوریتم استخراج است.

  چیزی که باعث شده است تا زی‌کش بتواند تراکنش‌های مخفی (بدون مشخص بودن آدرس فرستنده، گیرنده و حتی مبلغ) استفاده از راهکاری به نام اثبات دانایی صفر (zero-knowledge proof) است. اثبات دانایی صفر روشی در رمزنگاری است و این امکان را فراهم می‌کند که بدون نیاز به افشای اطلاعات به اعضای شبکه، فرایندها انجام شوند. نام الگوریتم مبتنی بر اثبات دانایی صفر در زی‌کش، zk-SNARKs نام دارد.

  بنابراین در زی‌کش بدون اینکه نیاز به افشای آدرس فرستنده و گیرنده و مبلغ باشد می‌توان تراکنش‌ها را به درستی انجام داد. به عبارت دیگر، با شبکه زی‌کش می‌توان به طور کلی دو نوع تراکنش انجام داد: تراکنش‌های معمولی (مثل بیت کوین) و تراکنش‌های خصوصی و پوشیده شده.

  براساس آدرس‌های کیف پول در زی‌کش می‌توان شفاف یا غیرشفاف بودن تراکنش‌ها را مشخص کرد. اگر آدرس‌ با حرف «t» آغاز شود، این آدرس شفاف است و مانند آدرس بیت کوین می‌توان تمام جزئیات تراکنش‌ها و موجودی آن آدرس را مشاهده کرد اما اگر آدرس با حرف «z» شروع شود، نشان دهنده مخفی بودن آن آدرس است و امکان مشاهده و رهگیری تراکنش‌ها را سلب می‌کند.

  تصمیمات فنی در مورد شبکه زی‌کش در بنیادی به نام همین شبکه گرفته می‌شوند. در بنیاد زی‌کش، توسعه دهندگان این شبکه برسر تصمیمات مهم باهم به بحث و گفتگو می‌پردازند و در نهایت یک تصمیم به رای گذاشته می‌شود. طبق گفته سایت رسمی زی‌کش، به منظور کسب بودجه برای توسعه این شبکه، تا چهارسال 10 درصد از پاداش استخراج به بنیاد زی‌کش تعلق خواهد گرفت.

  چالش‌های قانون‌گذاری زی‌کش

  از آنجایی امکان انجام تراکنش‌های کاملا خصوصی با زی‌کش وجود دارد، این موضوع دولت‌ها و مراجع قانون‌گذار را از انجام جرم با زی‌کش و عدم پیگیری آن نگران می‌کند.

  با این حال با کلیدی به نام ViewKey تراکنش‌های مخفی زی‌کش قابل شفاف‌سازی هستند. هر دارنده زی‌کش به کلید ViewKey خود دسترسی دارد و می‌تواند برای شفاف سازی تراکنش، آن را به افراد دیگر مانند نهادهای مجری قانون بدهد.

  از سوی دیگر تا این لحظه فقط کیف پول‌های رسمی و دسکتاپ زی‌کش قابلیت تراکنش‌های مخفی را دارد و کیف پول‌های موبایل و تحت وب از این قابلیت برخوردار نیستند.

  چندی پیش، نماینده ویژه سازمان مبارزه با مواد مخدر ایالات متحده (DEA) لیلیتا اینفانته در مصاحبه‌ای گفت که ارزهای دیجیتال پیگیر گریز مانند مونرو و زی‌کش می‌توانند جایگزین‌های جذابی برای خلافکاران باشند اما در حال حاضر گستردگی و نقدینگی آن‌ها در حدی نیست که خیلی مورد استفاده قرار بگیرند. او مدعی شد که بازرسان سازمان مبارزه با مواد مخدر آمریکا راهی برای ردیابی این ارزهای دیجیتال هم دارند اما جزئیات دقیق آن را نمی‌داند.

  قیمت زی‌کش

  زی کش Zcash چیست؟

  زی‌کش (ZEC) تا یک هفته پس از عرضه در 29 اکتبر 2016، به دلیل تعداد پایین واحدهای استخراج شده و مشکلات در صرافی‌‌های پذیرنده، قیمتی چندین برابر قیمت آن زمان بیت کوین داشت. در 29 اکتبر سال 2016 در حالی که هر واحد زی‌کش با قیمت شگفت انگیر 4,290 دلار معامله می‌شد، بیت کوین حدود 680 دلار قیمت داشت اما پس از آن با رفع مشکلات صرافی و عرضه زی‌کش، قیمت به شدت سقوط کرد.

  بهترین عملکرد زی‌کش در بحث قیمت به 8 ژانویه سال 2018 باز می‌گردد که هر واحد از آن با قیمت 870 دلار معامله شد.

  برخلاف بسیاری از ارزهای دیجیتال مطرح، زی‌کش از آن ارزهای دیجیتالی نیست که چند هزار درصد سود برای سرمایه‌گذاران اولیه‌اش به ارمغان آورده باشد. البته با توجه به تعداد کم واحد‌های زی‌کش در صورتی که برای این ارز دیجیتال تقاضای مناسبی فراهم شود، احتمال رشد شدید وجود خواهد داشت.

  کیف پول‌های زی‌کش

  در سایت رسمی زی‌کش برای این ارز دیجیتال کیف پول‌های رسمی و مورد تایید آن معرفی شده است. در این بخش به معرفی کیف پول‌های رسمی زی‌کش خواهیم پرداخت.

  کیف پول رسمی زی‌کش

  زی کش Zcash چیست؟

  کیف پول رسمی زی‌کش تنها برای سیستم عامل 64 بیتی لینوکس توسعه داده شده است و فعلا نسخه ویندوزی یا مک ندارد. برای استفاده از این کیف پول نیاز به حداقل 2 گیگابایت RAM و اینترنت پرسرعت برای دانلود اطلاعات تراکنش‌ها و همگام سازی با بلاک چین دارید. این کیف پول قابلیت تراکنش‌های مخفی را دارد. اگر سیستم کامپیوتری قدرتمندی ندارید و حجم و سرعت اینترنت شما برای دانلود بلاک چین کافی نیست، استفاده از این نرم افزار را پیشنهاد نمی‌کنیم.

  • سیستم عامل قابل اجرا: لینوکس
  • نیاز به دانلود کل بلاک چین: دارد
  • قابلیت مخفی سازی تراکنش: دارد

  بهترین کیف پول‌های دسکتاپ زی‌کش

  کیف پول WinZEC: با توجه به اینکه کیف پول رسمی زی‌کش نسخه ویندوزی ندارد، کیف پول WinZEC یک نرم افزار متن باز و تقریبا رسمی برای کاربران ویندوز است. برای استفاده از این کیف پول نیاز به حداقل 2 گیگابایت RAM و اینترنت پرسرعت برای دانلود اطلاعات تراکنش‌ها و همگام سازی با بلاک چین دارید. این کیف پول قابلیت تراکنش‌های مخفی را دارد. اگر سیستم کامپیوتری قدرتمندی ندارید و حجم و سرعت اینترنت شما برای دانلود بلاک چین کافی نیست، استفاده از این نرم افزار را پیشنهاد نمی‌کنیم.

  • سیستم عامل قابل اجرا: ویندوز
  • نیاز به دانلود کل بلاک چین: دارد
  • قابلیت مخفی سازی تراکنش: دارد

  کیف پول zec-qt-wallet:  کیف پول zec-qt-wallet اولین نرم افزار کیف پول توسعه یافته توسط بنیاد زی‌کش است که روی ویندوز و مک اجرا می‌شود. برای استفاده از این کیف پول نیاز به حداقل 2 گیگابایت RAM و اینترنت پرسرعت برای دانلود اطلاعات تراکنش‌ها و همگام سازی با بلاک چین دارید. این کیف پول قابلیت تراکنش‌های مخفی را دارد. اگر سیستم کامپیوتری قدرتمندی ندارید و حجم و سرعت اینترنت شما برای دانلود بلاک چین کافی نیست، استفاده از این نرم افزار را پیشنهاد نمی‌کنیم.

  • سیستم عامل قابل اجرا: ویندوز و مک
  • نیاز به دانلود کل بلاک چین: دارد
  • قابلیت مخفی سازی تراکنش: دارد

  کیف پول ZelCore: این کیف پول از چندین دارایی پشتیبانی می‌کند که یکی از آن‌ها ارز دیجیتال زی‌کش است. این کیف پول روی ویندوز، مک و لینوکس، اندروید و iOS اجرا می‌شود. برای استفاده از این نرم افزار نیاز به دانلود بلاک چین نیست و حجم کمی دارد. این کیف پول از قابلیت تراکنش‌های مخفی پشتیبانی نمی‌کند.

  • سیستم عامل قابل اجرا: ویندوز- مک – لینوکس – اندروید – iOS
  • نیاز به دانلود کل بلاک چین: ندارد
  • قابلیت مخفی سازی تراکنش: ندارد

  به جز این کیف پول‌ها، کیف پول‌های بسیاری زیادی مانند جکس (Jaxx)، گوادرا (Guarda) و … از زی‌کش در دسکتاپ پشتیبانی می‌کنند.

  کیف پول‌های موبایل زی‌کش

  کیف پول کوینومی (Coinomi): کوینومی یکی از کیف پول‌هایی است که وب‌سایت رسمی زی‌کش به عنوان کیف پول موبایل معرفی کرده است. زی‌کش یکی از چندین دارایی است که کوینومی از آن پشتیبانی می‌کند.

  • سیستم عامل قابل اجرا: اندروید – iOS
  • نیاز به دانلود کل بلاک چین: ندارد
  • قابلیت مخفی سازی تراکنش: ندارد

  کیف پول گوادرا (Guadra): گوادرا یکی از کیف پول‌های جدید اما معتبر برای نگهداری زی‌کش و چندیدن دارایی دیجیتال دیگر است.

  • سیستم عامل قابل اجرا: اندروید – iOS
  • نیاز به دانلود کل بلاک چین: ندارد
  • قابلیت مخفی سازی تراکنش: ندارد

  کیف پول آی‌بیتکام (ibitcome): کیف پول آی‌بیتکام مانند دو کیف پول قبلی مشهور نیست اما وب‌سایت زی‌کش آن را معتبر می‌داند.

  • سیستم عامل قابل اجرا: اندروید – iOS
  • نیاز به دانلود کل بلاک چین: ندارد
  • قابلیت مخفی سازی تراکنش: ندارد

  به جز این کیف پول‌ها، کیف پول‌های بسیاری زیادی مانند جکس (Jaxx)، موبی (Mobi) و … از زی‌کش در موبایل پشتیبانی می‌کنند.

  کیف پول‌های سخت افزاری


  از راست به چپ کیف پول‌های سخت افزاری ترزور، لجرنانواس و کیپ‌کی

  امن‌ترین گزینه برای نگهداری زی‌کش کیف پول‌های سخت افزاری هستند. کیف پول‌های لجرنانو اس، ترزور و کیپ‌کی کیف پول‌های سخت افزاری بسیار معتبری هستند که همه از زی‌کش پشتیبانی می‌کنند. کیف پول‌های سخت افزاری از کلیدهای خصوصی و دارایی‌ها به صورت آفلاین و کاملا امن نگهداری می‌کنند. قیمت این کیف پول‌ها بین 80 تا 100 دلار است.

  خرید زی‌کش

  برای خرید مستقیم زی‌کش با ریال باید از طریق سایت‌های آنلاین داخلی اقدام کنید. اما با این حال بیشتر سایت‌های ایرانی در حال حاضر فقط بیت کوین یا اتریوم می‌فروشند.. در صورت موجود بودن زی‌کش در این سایت‌ها شما حتما باید از معتبر بودن صرافی اطمینان حاصل کنید.

  اما متداول ترین روش خرید زی‌کش، مخصوصا برای کاربران ایرانی، خرید بیت کوین یا اتریوم از سایت های ایرانی یا سایت معتبر لوکال بیت‌کوینز و سپس تبدیل بیت کوین یا اتریوم خریداری شده در یک صرافی معتبر خارجی به زی‌کش است.

  لیست صرافی‌های خارجی که زی‌کش را برای خرید و فروش قرار داده‌اند را می‌توان از سایت کوین‌مارکت‌کپ مشاهده کرد. باید توجه داشته باشید که به دلیل مسائل تحریم، پیش از انتخاب یک صرافی از مشکل نداشتن آن با کاربران ایرانی اطمینان حاصل کنید.

 • 12-ویوز (Waves) چیست؟

  ویوز (Waves) یک پلتفرم بلاک چین غیرمتمرکز است که هر کسی از آن برای ساخت توکن‌های سفارشی خود می‌تواند استفاده کند. این پلتفرم شامل یک صرافی غیرمتمرکز (DEX) است که کوین جدید ساخته‌شده خود را می‌توان در آن با دیگر توکن‌های پلتفرم ویوز مبادله کرد.

  ویوز (Waves) چیست؟

  همچنین این پلتفرم از ایده «کوین‌های رنگارنگ» (Colored Coins) و همچنین توکن‌های سفارشی بلاک چین NXT تاثیر گرفته و درواقع رویکرد تکامل یافته‌ و منعطف‌تری از چشم‌انداز بلاک چین NXT ارائه داده است. در واقع بلاک چین ویوز، توکنیزه کردن و مبادله هر نوع دارایی را در قالب توکن ممکن می‌سازد.

  ویژگی که ویوز را نسبت به پلتفرم‌های دیگر مانند اتریوم متمایز کرده، ساده‌سازی آن است. قابلیت‌هایی که در اتریوم نوشته شده است، با نصب پلاگین‌هایی در ویوز قابل دسترسی است. از طرفی هدفی که ویوز دنبال می‌کند، انتقال پول‌های فیات و تأمین مالی جمعی بر روی بلاک چین است.

  براساس سایت ویوز، این پلتفرم برای سه گروه از افراد مناسب است و امکانات ویژه‌ای در اختیار هر دسته قرار می‌دهد:

   توسعه‌دهندگان: وجود ویژگی‌های نظیر ظرفیت پذیرش بالای شبکه، تأخیر زمانی کم و کارمزد‌های پایین تراکنش

   تریدرها: امکان ذخیره امن دارایی در کلاینت سبک‌ و در عین حال مبادله‌ سریع آن‌ها در صرافی‌های غیرمتمرکز تعبیه شده

   سازمان‌ها: امکان ارائه توکن بلاک چین مخصوص برای آغاز یک کسب‌وکار از تأمین مالی جمعی گرفته تا رای‌گیری و برنامه‌های وفاداری مشتریان

  تاریخچه ویوز

  طرح ساخت ویوز در سال 2016 توسط ساشا ایوانف (Sasha Ivanov) پیشنهاد شد. او پیش ایجاد ویوز، صرافی کوینومت (Coinomat) را ساخته بود. پیش‌فروش سکه این پروژه در آوریل و می همان سال با جمع‌آوری سرمایه 16 میلیون دلاری انجام شد.

  ویوز (Waves) چیست؟

  تعدادی از افراد تیم پیش از آغاز به فعالیت، در پروژه NXT با یکدگیر همکاری می‌کردند. فرایند توزیع ضعیف در عرضه اولیه سکه، جابجایی در تیم‌های توسعه‌دهنده و تصمیمات بحث‌برانگیز در امر توسعه، از دلایل خروج آن‌ها از NXT بود تا پروژه خود یعنی ویوز را آغاز کنند.

  به جای فورک پروژه از NXT، تیم توسعه تصمیم گرفت تا همه چیز را از ابتدا بسازد؛ اما تفاوت عمده‌ای که بین دو پلتفرم وجود داشت، اصرار ویوز به ادغام شدن با پول‌های فیات بود.

  همچنین گفتنی است که پلتفرم ویوز با شرکت دیلویت برای ارائه خدمات عرضه اولیه سکه و سازمان سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار مسکو برای ساخت پلتفرم بلاک چینی جهت توزیع دارایی‌های دیجیتال، همکاری داشته است.

  در اکتبر 2018، پلتفرم ویوز بالاترین میزان تراکنش‌های انجام شده بین پروژه‌های بلاک چین را با ثبت 6.1 میلیون تراکنش در یک روز به خود اختصاص داد. در این میان مقام دوم از جهت تعداد تراکنش‌های انجام شده در 24 ساعت نیز متعلق به ایاس با 5.4 میلیون تراکنش است.

  قابلیت‌های ویوز

  توکن‌های جدیدی که در پلتفرم ویوز ساخته و منتقل می‌شود، در تراکنش‌های بلاک چین خلاصه می‌شوند؛ با این تفاوت اساسی که در صورت استفاده از یک پروتکل معمولی بلاک چین مانند بیت کوین، اعضای شبکه نیاز دارند تا با هر نوع تراکنش جدیدی که به شبکه اضافه می‌شود، کلاینت خود را به روز کنند. این به روز‌رسانی که آن را تحت عنوان هاردفورک‌ می‌شناسیم، منجر به اختلاف نظر و بروی مشکلات متعددی می‌شود. برای جلوگیری از این مشکلات، نوع خاصی از تراکنش‌ها به نام پلاگین‌ها (plug-ins) به کار می‌رود. پلاگین‌ها بر روی هسته نرم‌افزار ساخته شده‌اند؛ یعنی کاربران برای استفاده از تراکنش‌ خاصی تنها باید پلاگین آن را نصب کنند.

  توکن‌های کاربرد سفارشی (CAT)

  تمرکز اصلی پلتفرم بر روی ایجاد و انتقال توکن‌های سفارشی است. ساخت توکن در پلتفرم حتی از طریق کلاینت نسخه وب، آندروید و آی‌اواس نیز ممکن است. توکن‌های ساخته شده بدون دخالت هرگونه واسطه‌ای قابل خرید و فروش، مبادله و انتقال است.

  قابلیت سفارش سازی کوین‌های ساخته شده تا حد زیادی وجود دارد. شاید به اندازه پلتفرم‌های دیگر مانند اتریوم قابلیت‌ها و کارآمدی بالایی در ویوز وجود نداشته باشد، اما ساده‌ بودن و عدم نیاز به داشتن هرگونه دانش برنامه‌نویسی آن را منحصربفرد کرده است.

  این ساده بودن خارق‌العاده، ویوز را به گزینه مناسبی برای تأمین مالی جمعی، ICOهای ساده و برنامه‌های وفاداری مشتری تبدیل کرده است.

  از طرفی برای ساخت هر توکن سفارشی تنها به 1 ویوز (WAVES) که در حال حاضر نزدیک به 2.7 دلار است، نیاز دارید.

  شایان ذکر است که تعداد توکن‌های سفارشی از 7 هزار عدد در دسامبر 2017 به نزدیک 23 هزار عدد تاکنون رسیده است.


  صرافی‌های غیرمتمرکز بسیاری از خطرات صرافی‌های متمرکز را ندارند.

  از آنجا که دارایی‌ها مستقیماً در داخل کیف پول نگهداری می‌شوند، هک شدن صرافی‌های غیرمتمرکز تقریباً امری غیرممکن است. علاوه بر این، غیرمتمرکز بودن به این معناست که صرافی دیگر قادر به مسدود یا محدودسازی دارایی‌های شما نیست.

  صرافی غیرمتمرکز ویوز، از تطبیق‌دهنده خودکاری برای سفارشات خرید و فروش و مبادله توکن‌ها استفاده می‌کند. برای هر سفارش خرید و فروش نیز مبلغ کمی (کمتر از 0.01 دلار) به عنوان کارمزد دریافت می‌شود. از جمله امکانات دیگر، پشتیبانی از چندین درگاه مختلف مانند بیت کوین، اتریوم، زی‌کش، مونرو و برخی دیگر از ارزهای دیجیتال است.

  لازم به اشاره است که درگاه‌های پول فیات مانند دلار آمریکا (USD) و یورو (EUR) نیز در صرافی غیرمتمرکز ویوز موجود است، اما برای برداشت و واریز مبلغ از این طریق نیاز به انجام عملیات شناسایی مشتری (KYC) و ضدپول‌شویی (AML) دارید. این در حالی که است که خرید و فروش ارزهای دیجیتال با یکدیگر نیازمند این عملیات نیست و به صورت کاملاً ناشناس انجام می‌شود.

  قراردادهای هوشمند

  در سپتامبر 2018، تیم ویوز برخی از قابلیت‌های قراردادهای هوشمند را به پلتفرمش اضافه کرد. ویژگی جدید شامل آدرس‌های چندامضایی، مسدودسازی توکن‌ها، مبادلات اتمی، رأی‌گیری و اوراکل بود. قراردادهای هوشمند از زبان برنامه‌نویسی جدیدی به نام راید (RIDE) استفاده می‌کنند که به طور ویژه برای این پروژه ساخته شده است.

  برخلاف قراردادهای هوشمند اتریوم، در پلتفرم ویوز برای اجرای قرارداد نیازی به پرداخت gas نیست. در عوض شبکه کارمزد کمینه و ثابتی را مطالبه می‌کند.

  ویوز چگونه کار می‌کند؟

  ویوز اندکی با ساختار معماری سنتی که دیگر شرکت‌های بلاک چینی از آن استفاده می‌کنند، تفاوت دارد. برای جلوگیری از مشکلات مقیاس‌پذیری، پلتفرم از معماری دوگانه‌ای استفاده می‌کند که در آن فول‌ نودها و لایت نودها هر دو به حفظ و بقای شبکه کمک می‌کنند.
  این با رویکردی که در بیت کوین تنها به فول‌ نودها توجه می‌شود، متفاوت است.

  لایت نود‌های ویوز در واقع بلاک چین شبکه را دانلود نمی‌کنند. در واقع آن‌ها برای تایید تراکنش‌ها و ارتباط با شبکه، به فول‌ نود‌ها متکی هستند. ایده انجام کار از کلاینت سبک سوپرنت گرفته شده است. برای تسهیل روند اعتمادسازی بین فول نودها و لایت نودها، ویوز از پلتفرم اسکورکس (Scorex) استفاده می‌کند. به جای دانلود کل تاریخچه تراکنش‌ها، لایت نود‌ها از وضعیت فعلی شبکه برای برقراری عملیات ساده‌شده تایید تراکنش‌ها استفاده می‌کنند.

  اثبات سهام استیجاری (LPoS)

  میزان کوین‌های در گردش ویوز برابر با 100,000,000 عدد است. ویوز نوع خاصی از الگوریتم اجماع اثبات سهام را برای حفظ یکپارچگی شبکه ارائه می‌دهد. در یک سیستم اثبات سهام استیجاری (LPoS)، شما با قرض دادن سکه‌هایتان به فول نودها می‌توانید آن‌ها را در گرو (Stake) بگذارید و قادر به ایجاد بلاک در شبکه شوید. هزینه قرض دادن در شبکه برابر با 0.002 ویوز است.

  برای اجرای یک فول نود جهت تایید تراکنش‌ها و دریافت کارمزد، نیاز است که 1,000 سکه ویوز داشته باشید. البته این میزان از رقم قبلی 10 هزار سکه به هزار عدد کاهش یافته است. در صورتی که شما این مقدار سکه را نداشته باشید، می‌توانید با پیوستن به یک استخر استخراج سکه‌های ویوز خود را در گرو استخر قرار دهید.

  توکن پاداش ماینر (MRT)

  به عنوان یک فول نود ماینر به همراه پاداش ویوز که از کارمزدهای تراکنش حاصل می‌شود، توکن‌های پاداش ماینر (MRT) نیز به شما تعلق می‌گیرد. به ازای 70 بلاک اولی که ایجاد می‌کنید، 60 توکن MRT و پس از آن به ازای هر بلاک 30 توکن دریافت می‌کنید. توکن MRT بر بستر ویوز ایجاد شده و شما می‌توانید آن را در صرافی غیرمتمرکز ویوز با دیگر ارزهای دیجیتال پشتیبانی شده معامله کنید.

  تاریخچه قیمتی ویوز

  ارز دیجیتال ویوز با قیمت حدودی 1 دلار در اواسط سال 2016 وارد صرافی‌ها شد و پس از گذشت چند هفته به زیر 1 دلار سقوط کرد. ویوز چند ماه بعدی را تا زمان شدت گرفتن بازار آلت کوین‌ها در سال 2017 در محدوده 0.25 دلار معامله می‌شد تا اینکه در ماه جولای این ارز دیجیتال تا 6.5 دلار نیز افزایش یافت. بیشترین قیمت ویوز مربوط به ژانویه 2018 می‌شود که تا مرز 18 دلار رشد کرد. قیمت این ارز دیجیتال در حال حاضر 2.86 دلار است.

  کیف پول‌های ویوز

  سیاست ویوز در قبال دسترسی آسان و راحتی کاربر در کیف پول‌های آن نیز به وضوح دیده می‌شود. کیف پول‌های رسمی ویوز برای پلتفرم‌های ویندوز، لینوکس، مک، آندروید و آی‌او‌اس ارائه شده است. همچنین از نسخه تحت وب این کیف پول نیز می‌توان استفاده کرد. صرافی غیرمتمرکز ویوز نیز برای مبادله آسان در کیف پول‌های رسمی آن تعبیه شده است.

  کیف پول تحت وب

  کیف پول تحت وب ویوز امکانات متعددی از جمله ذخیره برخی دیگر از دارایی‌های دیجیتال مانند اتریوم و بیت کوین را نیز می‌دهد. همچنین امکان استخراج با قرض‌دادن سکه‌های ویوز به یک استخر نیز در این کیف پول وجود دارد.

  ویوز (Waves) چیست؟

  کیف پول دسکتاپ

  این کیف پول در سایت رسمی ویوز برای پلتفرم‌های ویندوز، لینوکس و مک ارائه شده است.

  کیف پول گوشی

  کیف پول رسمی ویوز برای گوشی‌های با سیستم‌عامل آندروید و آی‌اواس موجود است.

  چگونه ویوز بخریم؟

  خرید مستقیم ویوز با ریال از طریق برخی سایت‌های داخلی انجام می‌شود. اما با این حال بیشتر سایت‌های داخلی در حال حاضر فقط بیت کوین یا اتریوم می‌فروشند. تعداد کمی از این سایت‌ها هستند که ویوز را به سبد فروششان اضافه کرده‌اند. البته باید توجه کنید که در صورت موجود بودن ویوز در این سایت‌ها، حتما باید از معتبر بودن سایت داخلی اطمینان حاصل کنید.

  اما متداول ترین روش خرید ویوز، مخصوصا برای کاربران ایرانی، خرید بیت کوین یا اتریوم از سایت های ایرانی یا سایت معتبر لوکال بیت‌کوینز و سپس تبدیل بیت کوین یا اتریوم خریداری شده در صرافی های معتبر خارجی به ویوز است. صرافی غیرمتمرکز ویوز مطمئن‌ترین گزینه برای تبدیل بیت کوین و اتریوم به ویوز محسوب می‌شود.

 • 13-مونرو (Monero) چیست؟
  مونرو یک ارز دیجیتال امن، خصوصی و پیگیر گریز است و از رمزنگاری مخصوصی برای اطمینان یافتن از اینکه تمامی تراکنش‌هایش غیر قابل رهگیری و پیگیر گریز باقی می‌ماند، استفاده می‌کند. در جهانی با شفافیت روزافزون، دلیل به وجود آمدن ارز دیجیتالی مانند مونرو و علاقه به آن را می‌توان درک کرد.

  مونرو از الگوریتم اجماع اثبات کار استفاده می‌کند. این بدین معناست که مونرو نیز مانند بیت کوین یک ارز دیجیتال قابل استخراج است.

  بررسی تفاوت ها و شباهت های بیت کوین و مونرو

  اولویت مونرو و جامعه آن بر 3 ارزش کلیدی استوار است. در سایت مونرو این ویژگی‌ها به صورت زیر تعریف شده است:

  امنیت: کاربران باید برای انجام تراکنش‌هایشان بدون اینکه با هرگونه خطا یا حمله‌ای مواجه شوند، قادر به اعتماد کردن باشند.

  حریم شخصی: مونرو به حریم شخصی اهمیت زیادی می‌دهد. مونرو باید کاربرانش را در دادگاه‌های قضایی و در پرونده‌های بدتر حتی از مجازات مرگ نجات دهد !

  تمرکززدایی: مونرو به بالاترین سطح از غیرمتمرکزسازی معتقد است.

  تاریخچه پیدایش مونرو

  مونرو (Monero) چیست؟ + ویدئو

  در جولای 2012، برای اولین بار ارز دیجیتال بایت کوین (Bytecoin) از پروتکل کریپتونوت (CryptoNote) استفاده کرد. کریپتونوت پروتکل لایه کاربردی است که بسیاری از ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز بر بستر آن شکل گرفته‌اند.

  مونرو در واقع فورکی از بایت کوین است که پس از شایعات درباره کوین‌های از پیش استخراج شده (Pre-Mined) بایت کوین شکل گرفت. زنجیره جدا شده در ابتدا بیت‌مونرو (Bitmonero) نام داشت و سپس به مونرو تغییر نام داد. مونرو در زبان اسپرانتو به معنی سکه (coin) است. در این بلاک چین جدید هر 2 دقیقه یک بلاک استخراج و به زنجیره اضافه می‌شد.

  مونرو یک پروژه منبع‌باز است و توسط یک تیم 7 نفره اداره می‌شود. از آنجا که این پروژه بر محوریت ناشناس ماندن توسعه یافته، 5 نفر از افراد تیم ناشناس بوده و 2 نفر دیگر هویت خود را مشخص کرده‌اند. این افراد دیوید لاتاپی و ریکاردو اسپاگنی (معروف به Fluffypony) هستند.

  علاوه بر این تیم 7 نفره، بیش از 30 توسعه دهنده و 420 مشارکت‌کننده دیگر در طول قسمت‌های مختلفی از پروژه حضور داشته‌اند.

  مونرو چگونه کار می‌کند؟

  مونرو بر اساس یک پروتکل رمزنگاری لایه کاربردی ساخته شده که با استفاده از امضاهای حلقوی (Ring Signatures) بر روی محرمانگی تمرکز کرده است.

  مفهوم امضاهای حلقوی اولین بار در سال 2001 و در کنفرانس رمزنگاری کوئینزلند استرالیا ارائه شد. ران ریوست (Ron Rivest)، آدی شمیر (Adi Shamir) و یائل تامان (Yael Tauman) این روش جدید رمزنگاری را معرفی کردند. در واقع امضاهای حلقوی پایه و اساس سازوکار تراکنش‌های مونرو پس از مخابره از سوی کیف پول‌ها است.

  استفاده اصلی از مونرو به خاطر آدرس‌های مخفی و پیگیر گریز بودن تراکنش‌ها است. این ویژگی از دیده شدن عمومی فرستنده و گیرنده جلوگیری می‌کند یا به طور انتخابی با استفاده از سیستم کلید عمومی/کلید خصوصی تعبیه شده جداگانه به آن‌ها این قابلیت را می‌دهد که چه کسانی قادر به مشاهده فرستنده و گیرنده باشند.

  سایز بلاک‌های مونرو (Block size) متغیر است و این موجب انعطاف پذیری در مدیریت داده‌ها و مقیاس‌پذیری مونرو شده است. دلیل این نیز بیشتر به خاطر ساختار پروتکل مونرو است؛ چرا که برای محرمانگی، نیازمند داده‌ها و رمزنگاری‌های بیشتری پیرامون هر تراکنش است.

  مونرو برای محافظت از فرستنده و گیرنده در برابر استراق سمع، از تراکنش‌های محرمانه حلقوی ( ring confidential transactions) و همچنین آدرس‌های مخفی (stealth addresses) استفاده می‌کند.

  امضای حلقوی (Ring Signatures)

  برای درک امضاهای حلقوی و اینکه چگونه به محرمانگی فرستنده کمک می‌کنند، به این مثال توجه کنید. زمانی که برای یک نفر چک می‌نویسید، برای اینکه چک معتبر باشد باید آن را امضا کنید. هر چند هر کس که این چک را ببیند و امضای شما را بشناسد، در نهایت می‌فهمد که این چک به دست شما نوشته شده است. از جنبه دیگری به موضوع نگاه کنیم.

  فرض کنید 4 نفر را به طور تصادفی از خیابان انتخاب می‌کنید. امضای خود را با امضای این 4 نفر ترکیب می‌کنید تا یک امضای منحصربفرد ایجاد کنید. هیچکس نخواهد فهمید که آیا این امضا واقعا متعلق به شماست یا نه. در واقع روش کار امضاهای حلقوی نیز تقریباً به همین صورت است.

  تراکنش‌های محرمانه حلقوی (Ring CT)

  دیدیم که چگونه می‌توان هویت فرستنده و گیرنده را مخفی نگه داشت. اما آیا روشی وجود دارد که مبلغ تراکنش را هم مخفی کرد؟

  قبل از پیاده‌سازی Ring CT در سال 2017، تراکنش‌ها در شبکه مونرو به طریق زیر انجام می‌شد:

  اگر آلیس می‌خواست 12.5 مونرو به باب بفرستد، باید تراکنش را به چند قسمت مختلف تقسیم می‌کرد و آن را مثلاً در سه تراکنش با مقادیر 10، 2 و 0.5 مونرو انجام می‌داد. هر تراکنش امضای حلقوی خودش را استفاده می‌کرد و جداگانه به بلاک چین اضافه می‌شد.

  با اینکه هویت فرستنده مجهول باقی می‌ماند اما مقادیر تراکنش‌ برای همه قابل مشاهده بود. برای حل این مسئله Ring CT پیاده‌سازی شد که بر اساس تحقیقات گرگوری مکسول (Gregory Maxwell) به دست آمده بود. با این ترفند دیگر نیاز نبود که اینپوت تراکنش‌ها به قسمت‌های کوچکتری بشکنند تا مقدار تراکنش نیز از نظر عموم غیرقابل مشاهده شود.

  البته مونرو ابزارهای ناشناس ماندن را در این روش‌ها خلاصه نکرده است و برای به حداکثر رساندن محرمانگی هنگام مخابره تراکنش‌ها به شبکه از مسیریابی I2P که KOVRI نام دارد، استفاده می‌کند.

  مونرو (Monero) چیست؟ + ویدئو

  تاریخچه قیمت مونرو

  در زمان نگارش این مقاله مونرو در قیمت 45 دلار در حال معامله است. ارزش هر واحد این ارز دیجیتال در جریان رشد شدید بازار ارزهای دیجیتال در اواخر 2017 و اوایل 2018 حتی به نزدیکی 500 دلار نیز رسید. این در حالی است که نزدیک به دو سال قبل از این رشد شدید قیمت مونرو در محدوده زیر 1 دلار در حال نوسان بود.

  مونرو (Monero) چیست؟ + ویدئو

  تعداد کل کوین‌های شبکه مونرو 18.4 میلیون عدد تعیین شده است. در حال حاضر 16.75 میلیون کوین در شبکه آزاد شده است. طبق برنامه در صورت استخراج تمام کوین‌های شبکه (تمام 18.4 میلیون واحد)، در هر دقیقه 0.3 مونرو استخراج خواهد شد تا با ایجاد نرخ تورم سالیانه ثابت، سکه‌های گم شده شبکه جبران شوند و ماینرها علاوه بر کارمزد تراکنش‌ها، برای فعالیت در شبکه انگیزه داشته باشند.

  کیف پول‌های مونرو

  در سایت مونرو برای این ارز دیجیتال کیف پول‌های رسمی و مورد تایید آن معرفی شده است. در این بخش به معرفی کیف پول‌های رسمی مونرو خواهیم پرداخت.

  کیف پول‌های دسکتاپ

  کیف پول رسمی: کیف پول‌های دسکتاپ معرفی شده در سایت مونرو برای پلتفرم‌های ویندوز، لینوکس و مک ارائه شده است.

  نکته: توصیه می‌شود تنها از کیف پول‌های رسمی هر ارز دیجیتال که در سایت آن ارائه شده، استفاده کنید.

  مونرو (Monero) چیست؟ + ویدئو

  کیف پول‌های گوشی

  کیف پول monerujo: این کیف پول برای گوشی‌های با سیستم عامل آندروید ارائه شده و مورد تایید مونرو است.

  کیف پول cakewallet: این کیف پول نیز برای گوشی‌های با سیستم عامل آی‌او‌اس ارائه شده و تیم مونرو آن را تایید کرده است.

  چگونه مونرو بخریم؟

  خرید مستقیم مونرو با ریال از طریق سایت‌های داخلی انجام می‌شود. اما با این حال بیشتر سایت‌های داخلی در حال حاضر فقط بیت کوین یا اتریوم می‌فروشند. تعداد کمی از این سایت‌ها هستند که مونرو را به سبد فروششان اضافه کرده‌اند. در صورت موجود بودن مونرو در این سایت‌ها شما حتما باید از معتبر بودن سایت داخلی اطمینان حاصل کنید.

  اما متداول ترین روش خرید مونرو، مخصوصا برای کاربران ایرانی، خرید بیت کوین یا اتریوم از سایت‌های ایرانی یا سایت معتبر لوکال بیت‌کوینز و سپس تبدیل بیت کوین یا اتریوم خریداری شده در یک صرافی معتبر به مونرو است.

 • 14-وی چین (VeChain) چیست؟

  وی چین (VeChain) یک شرکت خدمات بلاک چینی با مأموریت ایجاد «اکوسیستمی برای کسب و کار عاری از اعتماد و توزیع شده» است تا روند اطلاعات شفاف، همکاری کارآمد و مؤثر، و انتقال ارزش با سرعت‌بالا را فراهم کند. این پروژه دو سال است که در بازار حضور دارد و در حال حاضر یک محصول کارآمد را هم به مشتریان خود عرضه کرده است، امری که هنوز در عرصه ارزهای دیجیتال رایج نشده است.

  در حال حاضر صنایع مختلف از جمله صنایع کالاهای لوکس، کشاورزی، لجستیک، صنایع غذا/ دارو، و دولت‌ها از تکنولوژی بلاک چین وی چین استفاده می‌کنند.

  وی چین کارایی‌های بسیار زیادی دارد. با استفاده از این فناوری امکان رهگیری هر کالایی در زنجیره تامین وجود دارد. همچنین می‌توانید با استفاده از آن از صحت و کیفیت کالا اطمینان حاصل کرده و کیفیت محصولات غذایی را نیز حفظ کنید.

  وی چین چگونه کار می‌کند؟

  وی چین ابتدا به‌عنوان یک شرکت زنجیره تأمین بلاک چین شروع به‌کار کرد اما از همان زمان به یک پلتفرم نرم‌افزار غیرمتمرکز (DApp) کامل تبدیل شد.

  اعتماد در زنجیره تأمین

  وی چین برای رهگیری کالا از زمان تولید تا مصرف، ترکیبی از تکنولوژی بلاک چین و تراشه هوشمند ساخته‌ی خود را به‌کار می‌گیرد. این تراشه هوشمند می‌تواند در فناوری‌های مختلف اینترنت اشیا (IoT) مثل تراشه‌های NFC، ردیاب‌های RFID، یا کدهای QR اجرا شود.

  اگرچه ممکن است در ظاهر یک تکنولوژی جالب‌توجه نباشد، اما نقش مهمی در تضمین کیفیت محصولات تمامی صنایع دارد. بیاید بخش کالاهای لوکس را به‌عنوان یک نمونه بررسی کنیم.

  صنعت کالاهای لوکس با اجناس تقلبی- بیش از 450 میلیارد دلار ارزش دارد. به عنوان مثال هنگام خرید یک محصول مثل یک کیف پول لویی ویتون که در طول تولید و توزیع دست به دست می‌شود، باید از اصل بودن آن اطمینان کسب کنید؛ یعنی به اصل بودن کالایی که به دست شما می‌رسد اعتماد داشته باشید.

  وی چین (VeChain) چیست؟

  وی چین مثل سایر شرکت‌های بلاک چینی، این نیاز به اعتماد را از بین می‌برد. شما می‌توانید برای کسب اطمینان از کیفیت کالایی که دریافت می‌کنید، در هر مرحله از این فرآیند، تراشه هوشمند روی کالا را اسکن کنید. از آنجایی که بلاک چین یک سیستم ثبت اطلاعات غیر قابل‌تغییر است، می‌توانید مطمئن باشید که اطلاعات دقیقی را دریافت می‌کنید.

  اگرچه این تکنولوژی هنوز در دسترس نیست، اما تصور این که این تکنولوژی به‌زودی در دسترس مصرف‌کنندگان باشد هم خیلی دور از ذهن نیست. به‌زودی، شما می‌توانید کیفیت عینک‌های آفتابی در بازار مخصوص اشیاء دست‌دوم را با یک اسکن سریع از تلفن همراه خود بررسی کنید.

  لجستیک و زنجیره تأمین

  وی چین علاوه بر جلوگیری از تقلب، سیستم‌های لجستیک را هم از طریق ردیابی ساده‌شده محصولات بهبود می‌بخشد. مدیریت کالا پیچیده است و اغلب شامل چندین سیستم جداگانه می‌شود که در کسب و کارهای مختلف متفاوت است. به همین دلیل، ردیابی محصولات در زنجیره تأمین می‌تواند دردسر زیادی به همراه داشته باشد. این موضوع زمانی بیشتر صحت دارد که داده‌ها باید به‌صورت دستی وارد شوند و یا زمانی که داده‌ها بین فرآیندها تغییر می‌کنند.

  با استفاده از وی چین، شما فقط تراشه هوشمند این کالا را اسکن می‌کنید تا همه اطلاعات مربوط به آن را به‌دست بیاورید. با اسکن داده‌ها، امکان دستیابی به اطلاعات همواره در دسترس و گزارشی دقیق از هر کالا برای کسب و کارها فراهم می‌شود.

  وی چین که با دستگاه‌های اینترنت اشیاء (IoT) ادغام می‌شود، به کنترل کیفیت نیز کمک می‌کند. این امر بیشتر در صنعت کشاورزی و صنعت غذایی که یک تغییر دمایی چند درجه‌ای می‌تواند کل یک مجموعه محصول را خراب کند مفید است.

  وی چین تور

  در ماه فوریه سال 2018، اسم شرکت وی چین به وی چین تور تغییر کرد. این تغییر اسم، این شرکت را از زنجیره تأمین به متداول‌ترین راه‌حل نرم‌افزار غیرمتمرکز تجاری مثل اتریوم انتقال داد. این پلتفرم جدید از دو توکن مختلف استفاده می‌کند:

  توکن‌های وی چین (VET) و توکن‌های وی تور (VTHO).

  وی چین (VeChain) چیست؟

  توکن‌های وی چین (VET)

  قبل از اجرای شبکه اصلی وی چین، تنها توکن‌های این شبکه، VEN (توکن جایگزین ERC20) بودند. زمانی که این تیم از اتریوم به بلاک چین خود منتقل شد، آنها در مبادلهٔ 1:100 توکن‌های VEN را با توکن‌های VET مبادله کردند.

  شرکت‌ها از توکن‌های VET به‌عنوان پول پرداختی هوشمند استفاده می‌کنند تا فعالیت‌های تجاری را در بلاک چین اجرا کنند. شرکت‌هایی که دارای توکن‌های VET بیشتری هستند اولویت بالاتری دارند و حق بیشتری در بلاک چین به آن‌ها داده می‌شود.

  توکن‌های وی تور (VTHO)

  به‌عنوان فردی که توکن VET دارد، شما توکن VTHO را دریافت می‌کند و می‌توانید از آن برای انجام قراردادهای هوشمند و اجرای برنامه‌های کاربردی در بلاک چین استفاده کنید. این مکانیزم شبیه به روشی است که ارز دیجیتالی نئو (NEO) به دارندگان خود، GAS ارائه می‌دهد.

  نرخ تولید پایه VTHO برای دارندگان توکن VET عبارت است از:

  هر روز 0.000432 VTHO برای هر توکن VET

  این عدد کمترین میزانی است که این نرخ خواهد داشت، و بنیاد وی چین رأی گیری خواهد کرد تا این عدد را بر اساس استفاده از شبکه دوباره تنظیم کند.

  اثبات اعتبار (PoA)

  تیم وی چین برای یک سیستم کاملاً غیرمتمرکز هدف‌گذاری نمی‌کند. در عوض، آنها رضایت و موافقت عمومی اثبات اعتبار (PoA) را اجرا کرده‌اند که در آن 101 اعتبار سنج شناخته‌شده بلاک‌ها را ایجاد می‌کنند. این شبکه برای حفظ اکوسیستم بلاک چین، به نودهای (nodes) دیگری نیز وابستگی دارد. همه نودها، VTHO را به‌عنوان یک پاداش برای حفظ این شبکه دریافت می‌کنند. چهار نوع نود وجود دارد که تاریخ رسیدن و حساب VET دارندگان آن‌ها متفاوت است:

  1. نودهای قدرت ( Strength Nodes– دوره سررسید 10 روز (حداقل 1 میلیون VET)
  2. نودهای صائقه (Thunder Nodes) – دوره سررسید 20 روز (حداقل 5 میلیون VET)
  3. مسترنودهای میلونیر (Mjolnir Masternodes) – دوره سررسید 30 روز (حداقل 15 میلیون VET)
  4. مسترنودهای ثرادهایم (Thrudheim (Authority) Masternodes) – تاریخ شروع سر رسید 17/21/12 (حداقل 25 میلیون VET)

  سه نوع نود اقتصادی ( نودهای قدرت، صائقه، و میلونیر) پاداش‌هایی از استخر VTHO بنیاد وی چین دریافت کرده و علاوه بر آن، پاداش معمولی برای نگهداری VET نیز به آن‌ها تعلق می‌گیرد.

  نودهای 101 اعتبار (ثرادهایم) نیز پاداشی مشابه نودهای اقتصادی، به همراه 30% از همه توکن‌های VTHO که توسط معاملات بلاک چین استفاده شدند را دریافت می‌کنند. 70% باقی‌مانده از توکن VTHOمی‌سوزند. علاوه بر داده‌های مربوط به سررسید و حداقل تقاضای VET، نودهای اعتبار باید روش‌های KYC را تأیید کنند، هویت آن‌ها را علنی کنند و تقاضاهای دیگری که بنیاد وی چین تعیین می‌کند را نیز تأیید کنند. انجمن و بنیاد وی چین این اعتبار سنج‌ها را ابتدا بررسی و سپس انتخاب می‌کند.

  در ماه مارس سال 2018، تیم این پروژه اعلام کرد که برنامه نود X به وی چین اضافه شده است. در صورتی که تا 20 مارس 2018 تعداد مشخصی از VET داشتید، به‌عنوان یک نود X طبقه‌بندی می‌شدید. شما به‌عنوان دارندهٔ یک نود X، علاوه بر دسترسی اولیه منحصربه‌فرد به ICO های وی چین، پاداش بیشتری از استخر پاداش دریافت می‌کنید. این برنامه برای پاداش دادن به پذیرندگان اولیه طراحی شده است.

  نگران میزان توکن VET موردنیاز برای تبدیل‌شدن به یک نود نباشید. شما همچنان بدون توجه به میزان VET خود، پاداش روزانه توکن تور را دریافت خواهید کرد.

  مدل حاکمیت (Governance Model)

  توزیع توکن‌های VET اجماع را تعیین و مدل حاکمیت وی چین را هدایت می‌کند. دارندگان توکن‌های وی چین (>1,000,000 VET) تاثیر مستقیمی در آیندهٔ این شبکه دارند. این سهامداران به هیئت‌مدیره کمیته نظارت رأی می‌دهند. بدین ترتیب، این کمیته تصمیمات مربوط به تکنولوژی، نحوی عملکرد و حتی روابط عمومی میان ابعاد دیگر را نیز اتخاذ می‌کند.

  وی چین (VeChain) چیست؟

  تیم وی چین و پیشرفت آن

  وی چین به‌عنوان یک شرکت وابسته به شرکت BitSe یکی از بزرگترین شرکت‌های بلاک چین کشور چین شروع بکار کرد. تیم مربوط به کشور سنگاپور دارای بیش از 150 عضو قدرتمند است و در میان مدیران برتر خود افراد با استعداد زیادی دارد.

  وی چین (VeChain) چیست؟

  نقشه راه 2018 وی چین

  برنامه تیم وی چین در سال 2018

  در ماه ژوئن سال 2018، تیم وی چین به مرحلهٔ بسیار مهمی در راه‌اندازی شبکه اصلی این پلتفرم رسید. با راه‌اندازی شبکه اصلی، این شبکه از بلاک چین اتریوم خارج و به بلاک چین خودش منتقل شد. در نتیجه، این تیم شروع به معاوضه VEN به‌جای VET کرد. اقدامات بعدی این شبکه گسترش اکوسیستمی با نرم‌افزارهای غیرمتمرکز بیشتر و مشارکت‌های استراتژیک تجاری است.

  این پلتفرم در حال حاضر دارای تعداد قابل‌توجهی از نرم‌افزارهای غیرمتمرکز مثل DNV GL’s My Story و BitOcean’s OceanEx است.

  ترید توکن‌های وی چین

  پلتفرم وی چین در پایان ماه اوت سال 2017 شروع به فروش ارزهای دیجیتال به قیمت حدود 0.25 دلار (~0.00005 BTC) کرد. بعد از آن تاریخ، این قیمت با نوسان جزئی در بازار ارز روبرو شد، از ابتدای ماه اکتبر 2017 این قیمت نسبتاً ثابت ماند.

  در اواسط دسامبر سال 2017، این قیمت به‌سرعت افزایش یافت و افزایش بی سابقه‌ای را در کنار سایر بازارهای ارز دیجیتال تجربه کرد. علاوه بر قرار گرفتن در بازار پررونق، اخبار مشارکت‌های بیشتر و همچنین اعلام اسم جدید یعنی پلتفرم وی چین تور نیز موجب افزایش قیمت پلتفرم وی چین شد.

  متأسفانه، تغییر نام از VEN به VET و تغییر در نحوی عرضه، تجزیه و تحلیل قیمت را بسیار دشوار کرده است. اما، با شروع استفادهٔ شرکای جدید از پلتفرم نرم‌افزارهای غیرمتمرکز تجاری آن، افزایش بیشتر قیمت تعجبی ندارد.

  توکن VET را از کجا بخریم

  یک صرافی پیشنهادی برای خرید توکن‌های VET در ازای بیت کوین و اتریوم، بایننس است. اگر در حال حاضر هیچ‌کدام از آن‌ها را ندارید، شما می‌توانید VET را با دلار آمریکا از صرافی GDAX یا صرافی Gemini بخرید. و از آنجا، بیت کوین و یا اتریوم خود را به صرافی بایننس انتقال دهید و ترید کنید.

  توکن VET را کجا ذخیره کنیم

  اکنون‌که توکن‌های VET جایگزین توکن‌های ERC20 VENشده‌اند، یک کیف پول پیشنهادی برای ذخیره سرمایه شما پلتفرم وی چین تور است. این کیف پول در سیستم‌عامل اپل (iOS)، اندروید و در کیف پول‌های سخت‌افزاری لجر در دسترس است.

  وی چین (VeChain) چیست؟

  جدا از دلایل امنیتی آشکار، شما باید VET خود را از یک صرافی به این کیف پول رسمی انتقال دهید، تا بتوانید پاداش VTHO را دریافت کنید. بسیاری از صرافی‌ها این پاداش را توزیع نمی‌کنند. هرچند، صرافی بایننس یک استثنا است.

 • 15-بایننس کوین (BNB) چیست؟

  بایننس کوین با نام اختصاری BNB، توسط بزرگ‌ترین صرافی ارزهای دیجیتال یعنی بایننس (Binance) عرضه شده است. این کوین برای کاربران بایننس مزایایی مانند کم کردن کارمزد معاملات، افزایش شانس دریافت توکن‌های IEO و کاربردهای دیگری دارد که با گسترش فعالیت‌های بایننس در آینده خود را نشان خواهد داد. در این مقاله به بررسی ارز دیجیتال بایننس کوین پرداخته و چگونگی کار کردن آن را به همراه تاریخچه مختصری از صرافی شرح می‌دهیم.

  تاریخچه مختصری از بایننس

  بایننس کوین (BNB) چیست؟

  صرافی بایننس بزرگترین صرافی از نظر حجم مبادلات روزانه است. بنیان‌گذار این صرافی، چانگ‌پنگ ژائو (ملقب به CZ) از ثروتمندترین و شناخته‌شده‌ترین چهره‌های فعال جامعه ارزهای دیجیتال است.

  این صرافی جزو یکی از مورداعتمادترین صرافی‌های ارز دیجیتال برای کاربران است. این اعتماد به اندازه‌ای است که پس از اضافه شدن یک ارز دیجیتال به لیست بایننس، قیمت آن به طور قابل توجهی رشد می‌کند.

  ژائو در سال 2005 برای کارگزاران سیستم معاملاتی به نام فیوژن را طراحی کرده بود. او همچنین در سال 2013 به عنوان سومین عضو تیم، به پروژه کیف پول بلاک چین دا‌ت‌اینفو پیوست.

  پیش فروش اولیه‌ سکه (ICO) بایننس در ۱۴ ژولای ۲۰۱۷ آغاز شد که طی ۱۳ روز ۱۰۰ میلیون توکن به فروش رفت و در مجموع 15 میلیون دلار جمع‌آوری شد. این صرافی که کار خود را از چین آغاز کرده بود، در پی ممنوعیت خریدوفروش ارزهای دیجیتال در این کشور، سرورها و تشکیلات خود را به ژاپن منتقل کرد. در مارس 2018، این شرکت دفاتر خود در تایوان را نیز گسترش داد.

  در آوریل 2018، این صرافی اعلام کرد که با سخت‌گیری دولت‌های چین و ژاپن تصمیم گرفته که مقر اصلی خود را به کشور مالت منتقل کند.

  بلاک چین بایننس (Binance Chain)

  بایننس کوین (BNB) چیست؟

  بلاک چین بایننس که در سال 2019 آزمایش و راه‌اندازی شد، در واقع بستری برای اجرای صرافی غیرمتمرکز بایننس (Binance DEX) است. به گفته مدیر بایننس، سرعت و توانایی مدیریت حجم عظیم تراکنش‌ها در این بلاک چین اولویت داشته و افزودن قابلیت‌های مختلف در اولویت‌های بعدی قرار دارند. با راه‌اندازی رسمی بلاک چین در آوریل 2019، فرایند انتقال توکن‌های بایننس از بلاک چین اتریوم نیز آغاز شد.

  این بلاک چین به گونه‌ای طراحی شده که توانایی مدیریت میزان مشابه از معاملات صرافی اصلی را داراست و بیش از هزاران تراکنش در ثانیه را می‌تواند پشتیبانی کند. زمان ایجاد بلاک در این بلاک چین یک ثانیه بوده و برای افزایش سرعت انجام معاملات، تعداد محدودی تاییدکننده (یا تولیدکننده بلاک) در نظر گرفته شده است.

  گفتنی است که معماری و ساختار اصلی بایننس چین از بلاک چین کاسموس (Cosmos) گرفته شده است. در حال حاضر قرارداد هوشمند بر روی بایننس چین وجود ندارد و تنها فریم‌ورکی برای ایجاد و خریدوفروش توکن‌ها در نظر گرفته شده است.

  اصول طراحی بایننس چین به شرح زیر است:

  • نگهداری از سرمایه به عهده کاربران خواهد بود و کنترل کلیدهای خصوصی‌ را خودشان برعهده خواهند داشت.
  • عملکرد بالا و تاخیر زمانی بسیار پایین که پاسخگوی تعداد زیاد کاربران باشد.
  • تجربه کاربری بهینه، همانند سایت اصلی بایننس
  • قابل توسعه در بخش معماری، ایده‌ها
  • هزینه کارمزد پایین

  در حال حاضر بایننس چین امکان ایجاد توکن‌های جدید را در بستر خود می‌دهد که می‌توان آن‌ها را ارسال، دریافت و فریز کرد. حتی امکان ایجاد جفت‌ارز بین توکن‌های مختلف نیز در این بلاک چین در نظر گرفته شده است.

  تاریخچه قیمت BNB

  قیمت توکن بایننس در ابتدای ورود به این صرافی در حدود 0.1 دلار معامله می‌شد. رویکرد این صرافی که کاربران را به سوی خود هدایت می‌کرد باعث شد تا در اواخر 2017 بایننس به یکی از صرافی‌های پرطرفدار تبدیل شود و همزمان با آن قیمت توکن BNB تا 25 دلار هم افزایش یابد.

  نمودار قیمت بایننس کوین (BNB)

  نمودار قیمت بایننس کوین

  ارزش توکن BNB به شدت به فعالیت‌های صرافی و تحت تاثیر بایننس است. به همین دلیل هم این ارز دیجیتال جزو معدود توکن‌هایی بود که کمترین افت ارزش را در بازار نزولی 2018 تجربه کرد و با آغاز سال 2019، رشد فوق‌العاده‌ای تجربه کرد.

  در ابتدای 2019 این توکن کار خود را با قیمت 6 دلار آغاز کرد و در حال حاضر با طی یک روند صعودی شدید به حدود 35 دلار هم رسیده است.

  بسیاری افت ارزش BNB را منوط به اتفاق ناخوشایندی مانند هک شدن بایننس می‌دانستند اما حتی با وقوع این اتفاق در ماه گذشته، تغییر قابل توجهی در ارزش بایننس کوین به وجود نیامد و چند هفته پس از آن روند صعودی‌اش را با قدرت بیشتر از سر گرفت.

  یکی از برنامه‌هایی که موجب افزایش قیمت BNB در طول زمان می‌شود، کاهش تعداد در گردش توکن‌های آن است که با برنامه سوزاندن توکن‌ها به وجود می‌آید. تاکنون 6 دوره از سوزاندن توکن‌های BNB انجام شده است که طی آن‌ها بیش از 10.5 میلیون واحد BNB سوزانده شده است.

  کاربرد‌های بایننس

  پلتفرم لانچ‌پد به عنوان بستری برای برگزاری عرضه اولیه صرافی تاکنون سرمایه‌پذیری جمعی را برای چند پروژه مختلف انجام داده است. کاربران با داشتن توکن‌های BNB بلیط‌هایی را دریافت می‌کنند که با آن‌ها شانس خود را برای دریافت توکن پروژه‌ها افزایش می‌دهند.

  همچنین بایننس یک برنامه‌ی رفرال بسیار بزرگ دارد؛ به این طریق که هر کاربر با لینک بازاریابی دیگری ثبت‌نام کند ۲۰ درصد از کمیسیون کاربر به فرد رفرال دهنده تعلق می‌گیرد.

  استفاده از توکن بایننس برای تخفیف ترید‌ها در صرافی بایننس سال اول ۵۰ درصد، سال دوم ۲۵ درصد، سال سوم ۱۲.۵ درصد، سال چهارم ۶.۲۵ و درنهایت در سال پنجم به بعد این تخفیف دیگر وجود ندارد.

  علاوه بر این 31 مورد کاربرد دیگر در سایت بایننس برای توکن BNB لیست شده که بیشتر آن‌ها استفاده از توکن بایننس در پلتفرم‌های شرکای خود است. این همکاری به صورت متقابل بوده و ارزهای دیجیتال پروژه‌های مختلف نیز در بایننس برای خریدوفروش قرار گرفته است.

  در راه ساخت شرکت یک میلیارد دلاری

  بایننس مسیر طولانی خود را در مدت کوتاهی طی کرده است که این موفقیت را مدیون تجربیات و زحمات چانگ‌پنگ ژائو است.

  این صرافی به حدی سرعت رشد بالایی داشت که شرکت سرمایه‌گذاری ریسک پذیر سکویا کپیتال که در پروژه‌هایی نظیر اپل، گوگل، اوراکل، پی‌پل و … سرمایه‌گذاری کرده بود نیز با آن به دشمنی برخاست. شرکت سکویا برای سرمایه‌گذاری در بایننس وارد مذاکره شد اما به دلیل اینکه ارزش صرافی بالا برآورد شده بود، نتیجه‌ای در برنداشت.

  یکی از ویژگی‌های معروف صرافی بایننس، ایجاد CAPCHA از طریق یکی بازی پازل است که شبیه بازی WarioWare است.

  علاوه بر صرافی بایننس و بایننس‌لانچ‌پد، بایننس اقدام به تاسیس آزمایشگاه بایننس و بانک اطلاعات بایننس کرده است که آزمایشگاه بایننس یک پلتفرم توسعه‌دهنده در حوزه‌ی بلاک چین است که کارآفرینان را کمک مالی، استراتژی، نیروی انسانی و جنبه‌های فنی، تجهیز می‌کند. بانک اطلاعات بایننس هم عملکردی شبیه به کوین‌مارکت‌کپ دارد و قیمت ارزهای دیجیتال را دنبال می‌کند.

  به ازای هر معامله در بایننس، ۰.۱ درصد (معادل یک هزارم) کل مبلغ معامله‌ به‌عنوان کارمزد معامله کسر می‌شود و در صورتی که شما توکن بایننس را داشته باشید، می‌توانید از آن به‌عنوان پرداخت کارمزد استفاده کنید و ۲۵ درصد کارمزد را کاهش دهید. همچنین در ژولای سال ۲۰۱۸ بایننس اعلامیه‌ای را در سایت خود منتشر کرد که در آن برای افرادی که موجودی و حجم معامله‌ی بالایی دارند این تخفیف‌ها را افزایش می‌دهد.

  علاوه بر همه این موارد، بایننس 133 میلیون دلار در 5 درصد از سهام Malta’s Founder’s Bank که یک پروژه بانکداری غیرمتمرکز تحت توسعه می‌باشد، سرمایه‌گذاری کرده است. همچنین این صرافی یک بنیاد خیریه بلاک چینی راه‌اندازی کرده که قصد تسهیل کمک در خیریه را از طریق فناوری‌های بلاک چین و ارزهای دیجیتال دارد.

  با این اوصاف، بایننس تحت حملات هکری و فیشینگ‌‌هایی قرار دارد که امروزه برای جامعه‌ ارزهای دیجیتال به‌عنوان یک طاعون تلقی می‌شود. در پاسخ به این اقدام، صرافی بایننس برای افرادی که رخنه‌ی امنیتی در API آن پیدا کنند جایزه‌ای بزرگ تعیین کرده است. بایننس در حال حاضر بیشترین حجم معاملات ارزهای دیجیتال را در اختیار دارد که با رقابت در تمامی عرصه‌ها قصد تبدیل شدن به یکی از غول‌های پابرجای این حوزه در آینده را در سر می‌پروراند.

  خلاصه‌ای از عملکرد بایننس

  بایننس کوین (BNB) چیست؟

  بایننس بزرگ‌ترین صرافی در دنیای ارزهای دیجیتال است که حجم مبادلات آن روزانه بیش از یک میلیارد دلار بوده و موسس آن یکی از ثروتمند‌ترین افراد این حوزه است. بایننس قصد دارد به یک شرکت خوشه‌ای ارزهای دیجیتال تبدیل شود که با غول‌های صنایع مالی نظیر نزدک و HSBC توان رقابت داشته باشد.

  موفقیت این صرافی به چند فاکتور کلیدی مهم وابسته است:

  • بایننس توکن BNB را برای تبادلات داخلی صرافی ایجاد کرده است. همچنین بایننس به عنوان یکی از مورداعتمادترین صرافی‌های ارز دیجیتال شناخته شده که تراکنش‌ها را در سریعترین حالت ممکن انجام می‌دهد.
  • علاوه بر خود صرافی، پلتفرم‌های دیگری همچون آزمایشگاه بایننس (برای پروژه‌های بلاک چینی)، پلتفرم ICO بایننس لانچ‌پد، بانک اطلاعات بایننس و صندوق خیریه‌ی آن منجر به افزایش استفاده از این توکن شده‌اند.
  • اخیراً با سرمایه‌گذاری در مفهومی تحت عنوان بانک غیرمتمرکز، فعالانه به دنبال برهم زدن سیستم‌‌های مالی سنتی است.

 • 16-دوج کوین Dogecoin چیست؟

  چند ماهیست که کاربران وب‌سایت ارزدیجیتال با نظرات خود، علاقه زیادی به ارز دیجیتال دوج کوین، نشان می‌دهند. اما جالب است بدانید که این علاقه در بین کاربران خارجی هم به شدت بالاست.

  علاقه زیاد به دوج کوین می‌تواند ناشی از رتبه بالای این ارز دیجیتال در بازار ارزهای دیجیتال و همچنین قیمت بسیار پایین آن باشد که افراد زیادی را در رویای ثروتمند شدن مجاب به سرمایه‌گذاری در آن می‌کند. اما همه چیز به بحث سرمایه‌گذاری برنمی‌گردد. بعضی‌ها دوج کوین را به خاطر خودش و هدف پشت آن دوست دارند.

  در دسامبر 2013، هر بیت کوین به قیمت 1,000 دلار رسید. جهان حالا نگاهی جدی به ارزهای دیجیتال داشت. در همان زمان و چهارسال پس از استخراج بلاک اول بیت کوین، برنامه نویسی به نام بیلی مارکوس،‌ ارزدیجیتال خودش را برنامه‌نویسی کرد. با کمک جکسون پالمر، مدیر محصول و تحلیلگر داده در شرکت ادوبی، دوج کوین در آخرین روزهای سال 2013 به جهان معرفی شد.

  خالق دوج کوین بدون در نظر گرفتن پذیرش آن توسط مردم، با استفاده از لوگوای برگرفته از عکس «سگ شیبا اینو» قصد ایجاد یک جوک اینترنتی محبوب و یک سیستم پرداخت آنلاین دوستانه و خودمانی را داشت.

  چند ماه پس از شروع به کار دوج کوین، از آنجایی که هر ارز دیجیتال باید یک هدف داشته باشد، هدف دوج کوین یک پول اینترنتی برای پرداخت انعام به فعالان اینترنت و کمک به خیریه‌ها اعلام شد که همین موضوع کمک شایانی به افزایش طرفداران آن کرد.

  قیمت دوج کوین

  دوج کوین Dogecoin چیست؟ هر آنچه باید درباره این ارز دیجیتال بامزه بدانید

  زمانی که در حال نوشتن این مقاله هستم، هر دوج کوین حدود 0.0032 دلار ارزش دارد.  بله این ارز دیجیتال ارزش خیلی بالایی ندارد و دلیل آن‌ هم فقط یک چیز است: تولید آن تا ابد ادامه خواهد داشت !

  برخلاف بیت کوین و بسیاری از ارزهای دیجیتال دیگر، برای دوج کوین هیچگونه محدودیت تعداد کوین مشخص نشده است و استخراج آن می‌تواند تا ابد ادامه پیدا کند.

  در حالی که تعداد بیت کوین‌های قابل استخراج محدود به 21 میلیون واحد است، در حال حاضر بیش از 116 میلیارد واحد دوج کوین در گردش وجود دارد.

  دوج کوین Dogecoin چیست؟ هر آنچه باید درباره این ارز دیجیتال بامزه بدانید

  طبق عکس فوق برگرفته از گیت‌هاب رسمی دوج کوین، هر سال تقریبا 5.2 میلیارد واحد دوج کوین به جمع دوج کوین‌های قبلی می‌پیوندند. به همین دلیل شاید سرمایه‌گذاری بلند مدت بر روی این ارز دیجیتال کمی پر ریسک باشد. با این وجود، این قابلیت جنبه مثبت هم دارد و دوج کوین را برای تراکنش‌های کوچک کارآمد می‌کند.

  البته نامحدود بودن تعداد دوج کوین‌ها همیشه به این معنی نیست که سرمایه‌گذاران نمی‌توانند از آن سود ببرند. در سال 2015 قیمت هر واحد دوج کوین حدود 0.0002 دلار بود و در اوایل سال 2018 قیمت هر واحد دوج کوین در بالاترین میزانش به رقم 0.017 دلار رسید و این یعنی 8,400 درصد افزایش قیمت فقط در سه سال !

  دوج کوین Dogecoin چیست؟ هر آنچه باید درباره این ارز دیجیتال بامزه بدانید

  فناوری و استخراج دوج کوین

  دوج کوین براساس کدهای ارز دیجیتال لایت کوین و با تغییرات کلی ایجاد شده است. این ارز دیجیتال هم مانند بیت کوین و بسیاری از دیگر آلت‌کوین‌ها، مبتنی بر بلاک چین و قابل استخراج است. استخراج دوج کوین به شکل قدرتمندی توسط ماینرهای این شبکه در حال انجام است. ماینرهای دوج کوین به قدری زیاد هستند که تمرکززدایی در آن به معنای واقعی برقرار شده است. پاداش بلاک چین دوج کوین 10,000 واحد دوج بوده و زمان بلاک آن هر 1 دقیقه مشخص شده است. الگوریتم استخراج دوج کوین همان الگوریتم استخراج لایت کوین یعنی Scrypt است. دوج کوین را می‌توان با CPU و GPU هم استخراج کرد اما غالب استخراج آن توسط دستگاه‌های آماده ای‌سیک (ASIC) انجام می‌شود.

  به دلیل وجود واحدهای زیاد دوج کوین و در نتیجه قیمت پایین آن، کارمزد تراکنش‌های این ارز دیجیتال به حد زیادی پایین است. برای درک بهتر این موضوع مثالی میزنم:

  فرض کنید فردی می‌خواهد برای یک محتوای مفید در شبکه اجتماعی ردیت به فرد دیگری 10 سنت هدیه بدهد. این فرد اگر بخواهد بیت کوین پرداخت کند، این مبلغ با قیمت فعلی بیت کوین حدود 0.000006 BTC خواهد بود. ارسال این مبلغ کم با توجه به کارمزدهای شبکه بیت کوین معقولانه نیست اما در دوج کوین 10 سنت معادل حدود 4 الی 5 DOGE خواهد بود که ارسال آن کاملا انجام شدنی است.

  دوج کوین Dogecoin چیست؟ هر آنچه باید درباره این ارز دیجیتال بامزه بدانید

  در روی دیگر سکه، توسعه‌دهندگان زیادی روی دوج کوین کار نمی‌کنند و روند پیشرفت فناوری آن کاملا نامعلوم است. مدت‌هاست که به‌روزرسانی مهمی در گیت‌هاب دوج کوین صورت نگرفته و اکثریت مدیریت جامعه دوج کوین را افراد داوطلب برعهده گرفته‌اند. جکسون پالمر از توسعه این ارز دیجیتال کنار کشیده و تنها سه توسعه دهنده اصلی روی آن کار می‌کنند.

  کیف پول‌های دوج کوین

  کیف پول‌های بسیار زیادی از دوج کوین پشتیبانی می‌کنند. این ارز دیجیتال انواع و اقسام کیف پول اعم از دسکتاپ، موبایل، تحت وب، کاغذی و حتی سخت افزاری را دارد. برای دریافت و نصب کیف پول‌های رسمی دوج کوین فقط کافیست به سایت رسمی آن مراجعه کنید. برای امنیت بیشتر نگهداری دوج کوین‌ها می‌توانید از کیف پول‌های فیزیکی و سخت افزاری لجر نانو اس یا کیپ‌کی استفاده نمایید.

 • 17-اتریوم چیست؟


  اتریوم یک پلتفرم غیرمتمرکز است که قراردادهای هوشمند را اجرا می‌کند: هیچ‌گونه احتمال از کارافتادگی، سانسور، تقلب یا دخالت افراد شخص ثالث برای برنامه‌هایی که روی اتریوم اجرا می‌شوند، وجود ندارد.

  در ساده ترین جمله، اتریوم یک پلتفرم آزاد مبتنی بر فناوری بلاک چین است که توسعه دهندگان را قادر می سازد تا برنامه های غیرمتمرکز خود را روی آن پیاده سازی کنند. این برنامه‌ها تحت کنترل و نظارت هیچ سازمان و نهادی نخواهند بود و تراکنش‌ها و معاملات روی اتریوم به صورت کاملا مستقل از بانک‌ها یا نهادهای دیگر پولی انجام می‌شوند. ارز دیجیتال این شبکه هم اتر نام دارد و واحد اختصاری آن ETH است.
  هر کسی قادر است با استفاده از اتریوم برنامه غیرمتمرکز خود را توسعه دهد. همچنین توسعه دهندگان می‌توانند بدون نیاز به ساخت بلاک چین جدید، با استفاده از اتریوم برای برنامه‌های خود ارز دیجیتال مستقل بسازند که به آن‌ها توکن می‌گویند. در واقع توکن، ارز برنامه‌های غیرمتمرکزی هستند که خودشان بلاک چین خصوصی ندارند و از بلاک چین های دیگر مثل اتریوم استفاده می‌کنند.
  تا قبل از پیدایش اتریوم، برنامه‌نویسان بلاک چین برای ساخت ارز دیجیتال خود از ابتدا مجبور به ساخت یک بلاک چین جداگانه بودند اما امروزه بلاک چین اتریوم میزبان هزاران هزار توکن است.


  تیم اتریوم دلیل ساخت این شبکه را اینگونه عنوان می‌کنند:
  اتریوم ایجاد شد تا ما برای انجام کارهایمان به هیچ بانک، شرکت و نهاد دیگری به جز خودمان نیاز نداشته باشیم.
  هدف اتریوم تبدیل شدن به یک کامپیوتر جهانی است. یک کامپیوتر برای همه کارها

 • 18-نئو (NEO) چیست؟

  اگر علاقه‌مند به ارزهای دیجیتال باشید، حتما باید با نئو، این ارز دیجیتال فوق العاده آشنا شوید. نام نئو قبلا انت شیرز بود و حالا با عنوان اتریوم چینی هم از آن یاد می‌شود. نئو شباهت‌های زیادی به اتریوم دارد اما ویژگی‌های بسیار جالب و ناشناخته‌ای در این فناوری وجود دارد.

   تاریخچه بلاک چین نئو

  طبق چیزی که در وب‌سایت رسمی این ارز دیجیتال نوشته شده است، نئو یک پروژه بلاک چینی است که توسط یک بنیاد غیرانتفاعی توسعه یافته است. این پروژه از فناوری بلاک چین و هویت دیجیتال برای دیجیتالی سازی دارایی‌ها، مدیریت خودکار دارایی‌ها با استفاده از قراردادهای هوشمند و تحقق «اقتصاد هوشمند» با توزیع جمعی بهره برده است.

  در واقع نئو یک پلتفرم و شبکه بزرگ است و واحد ارزی NEO فقط جزئی از این شبکه است.

  هدف اصلی نئو این است که شبکه توزیع شده نئو یک اقتصاد هوشمند را ایجاد کند.

  نئو توسط شرکت OnChain واقع در شانگهای چین توسعه داده شد. تحقیقات در مورد نئو از سال 2014 آغاز شد.

  پروژه Neo که ابتدا با نام انت شبرز شناخته شده بود، توسط دو جمع سپاری جذب سرمایه کرد. نخستین جمع سپاری در اکتبر 2015 به مدت 10 روز ادامه داشت که طی آن 17.5 میلیون توکن نئو به ارزش 550،000 دلار فروخته شد. در جمع سپاری دوم، 22.5 میلیون توکن به قیمت 4.5 میلیون دلار به فروش رفت.

  بلاک چین نئو و اقتصاد هوشمند

  نئو (NEO) چیست؟ همه چیز درباره نئو

  نئو قصد ایجاد یک اقتصاد هوشمند را در سراسر جهان دارد که تمام مسائل اقتصادی روزمره را پوشش دهد. سه جزء اصلی این اقتصاد هوشمند عبارتند از:

  • دارایی‌های دیجیتال
  • هویت دیجیتال
  • قرارداد هوشمند

  بلاک چین نئو و دارایی‌های دیجیتالی

  یک دارایی دیجیتال چیزی است که در فرمت باینری و با حق استفاده وجود دارد. مالکیت حقیقی در دارایی‌های دیجیتال بسیار حائز اهمیت است.

  با ظهور بلاک چین، مالکیت دیجیتال حقیقی تحقق یافت. با فناوری بلاک چین می‌توان دارایی‌های دیجیتال غیرمتمرکز،امن و بدون دخالت هر نهادی ایجاد کرد.

  دو نوع دارایی‌های دیجیتال در نئو وجود دارد:

  • دارایی‌های فراگیر یا جهانی
  • دارایی‌های قراردادی

  دارایی‌های جهانی توسط کل یک سیستم به رسمیت شناخته شده و می‌توانند توسط تمام قراردادهای هوشمند و مشتریان شناسایی شوند.

  دارایی‌های قراردادی دارایی‌هایی هستند که فقط در قراردادهای خاص خود به رسمیت شناخته می‌شوند و نمی‌توانند در سایر قراردادها استفاده شوند.

  به عنوان مثال ارزهای دیجیتال Golem و Bancor هر دو توکن‌هایی مبتنی بر قراردادهای هوشمند اتریوم هستند اما مثلا نمی‌توان در سیستم Bancor از توکن‌های گلم استفاده کرد.

  بلاک چین نئو و هویت دیجیتالی

  ویکی‌پدیا هویت دیجیتالی را این‌گونه تعریف می‌کند:

  یک هویت دیجیتالی اطلاعاتی از یک فرد است که روی کامپیوترهای یک نهاد ذخیره می‌شوند. این فرد می‌تواند حقیقی یا حقوقی باشد.

  برای دیجیتالی کردن دارایی‌ها به کار، هویت دیجیتال قابل اعتماد است.

  در پروژه نئو از استاندارد هویت سنجی X.509 که یک مدل صدور گواهی دیجیتال پذیرفته شده است، استفاده می‌شود.

  تأیید هویت در نئو می‌تواند از روش‌های زیر صورت گیرد:

  • استفاده از ویژگی‌های شناسایی چهره
  • اثر انگشت
  • صدا
  • پیامک
  • روش‌های چند مرحله‌ای دیگر

  قرارداد هوشمند

  تصور کنید در خیابان هستید و قصد دارید سوار تاکسی شوید؛ از نرم افزار تلفن همراه خود یک خودرو درخواست می‌کنید و یک ماشین خودران (بدون راننده) شما را سوار می‌کند. تاکسی شما را به یک پمپ بنزین می‌برد و هزینه سوخت را هم از پولی که از مسافرهای قبلی دریافت کرده، پرداخت می‌کند. سپس شما را به مقصدتان می‌رساند و کرایه سفرتان هم از کیف پول الکترونیکی شما پرداخت می‌شود. در زمانی که تاکسی در حال رساندن شما به مقصد است، به صورت خودکار هزینه بیمه سالیانه و بدهی ماهانه مالک خود را هم می‌پردازد. بعد از اینکه شما را پیاده می‌کند به یک تعمیرگاه می‌رود تا عیب‌های احتمالی را هم برطرف کند.

  شاید فکر کنید این‌ها صحنه‌ای از یک فیلم علمی و تخیلی باشد، اما این آینده جهان است؛ قراردادهای هوشمند می‌توانند بستری برای ساخت جهان آینده باشند.

  یک قرارداد هوشمند، یک پروتکل ویژه است که برای مشارکت، تأیید یا اجرای مفاد یک قرارداد خاص، فعال می‌شود. قراردادهای هوشمند معاملات و فرایندها را به صورت کاملاً تضمینی و بدون اشخاص ثالث انجام می‌دهند. فعالیت و ثبت‌های قرارداد هوشمند قابل پیگیری و غیر قابل برگشت هستند. مجموعه‌ای از قراردادهای هوشمند یک برنامه غیرمتمرکز یا Dapp را می‌سازند.

  قراردادهای هوشمند چگونه کار می کنند؟

  برای درک بهتر می‌توان این‌گونه آن‌ها را توصیف کرد: آن‌ها مانند دستگاه‌های فروش خودکار فعالیت می‌کنند. وقتی شما قصد خرید یک نوشابه با استفاده از این دستگاه‌ها را دارید، پول را به دستگاه وارد می‌کنید و دستگاه به صورت خودکار پول شما را پردازش می‌کند و نوشابه را تحویل می‌دهد.

  جدا از مسائل فنی، قراردادهای هوشمند هم تقریباً مانند دستگاه‌های فوق کار می‌کنند. بدون نیاز به افراد یا سازمان‌های واسطه فرایند پرداخت یا اجرای یک قرارداد را پردازش می‌کنند و در صورت صحیح بودن مفاد قرارداد مشخص شده، فعالیت را انجام می‌دهند.

  آن‌ها تنها دستورالعمل‌هایی را که به آن‌ها داده شده را به طور خودکار اجرا می‌کنند.

  در ابتدا، دارایی‌ها و شرایط قرارداد، کد گذاری می‌شوند و در بلاک بلاک چین قرار می‌گیرند. این قرارداد بین نود های پلتفرم توزیع و چندین بار کپی شده است. بعد از پردازش انجام شد، قرارداد مطابق با شرایط مشخص شده اجرا می‌شود.

  شاید برایتان سؤال باشد که هوشمند سازی فرایندها خیلی وقت است که انجام می‌شود اما تفاوت فرایند قراردادهای هوشمند با فرایندهای معمولی در اینترنت غیرمتمرکز بودن و عدم بازگشت آن است.

  مثلاً تراکنش‌های بانکی به صورت هوشمند انجام می‌گیرند اما مثلاً بانک مرکزی می‌تواند جلوی یک تراکنش را بگیرد. در قراردادهای هوشمند شخص یا نهادی قادر به کنترل یک قرارداد نیست و وقتی مفاد یک قرارداد صحیح باشد، این قرارداد به صورت کاملاً خودکار اجرا می‌شود.

  نئو (NEO) چیست؟ همه چیز درباره نئو

  هر چیزی که در بلاک چین ثبت می‌شود باید تغییر ناپذیر باشد و بین نودهای مختلف در شبکه توزیع شود. به طور کلی، قرارداد هوشمند باید سه ویژگی زیر را دارا باشد:

  • قطعی
  • دارا بودن پایانی برای یک فرایند
  • ایزوله

  در یک بلاک چین همه می‌توانند یک قرارداد هوشمند بسازند و آپلود کنند. با این حال، این قرارداد به صورت عمدی یا غیرعمدی ممکن است دارای اشکالات و ویروس‌هایی باشد. اگر قرارداد ایزوله نباشد، ممکن است کل سیستم را مختل کند. از این رو، بررسی و ایزوله شدن یک قرارداد قبل از اجرا مهم است.

  قراردادهای هوشمند اتریوم و نئو از یک سیستمی به نام ماشین مجازی بهره می‌برند.

  ماشین مجازی (VM)، یک سیستم کاملاً تورینگ است و روی شبکه اتریوم اجرا می‌شود. این سیستم صرف نظر از زبان برنامه نویسی، به هر میزان که کاربر بخواهد زمان و حافظه در اختیارش قرار می‌دهد. ماشین مجازی روند ایجاد برنامه‌های بلاک چینی را بسیار آسان‌تر و کارآمدتر از همیشه می‌کند. به جای اینکه برای هر برنامه یک بلاک چین ایجاد کنید می‌توانید از یک بلاک چین برای هزاران برنامه استفاده کنید.

  در واقع با استفاده از این قابلیت در صورت اشکالی در یک قرارداد، فقط همان قرارداد تحت تأثیر قرار می‌گیرد و به شبکه اصلی آسیبی نمی‌رسد.

  مفهوم دیگری نیز به نام داکر (Docker) وجود دارد که مانند ماشین مجازی عمل می‌کند. در اتریوم برای نوشتن قرارداد هوشمند در ماشین مجازی، باید با استفاده از زبان برنامه نویسی مخصوص اتریوم،‌ سالیدیتی این کار را انجام دهید.

  واحدهای ارزی شبکه نئو

  نئو (NEO) چیست؟ همه چیز درباره نئو

  برخلاف اتریوم که فعلاً مبتنی بر اثبات کار و استخراج است، نئو روی الگوریتمی پیشرفته از اثبات سهام فعالیت می‌کند و تمام توکن های آن از قبل تولید شده و به طور خودکار بین اعضای جامعه نئو بر اساس قواعدی توزیع می‌شود. توکن های شبکه نئو دو نوع هستند.

  • توکن نئو – سابقاً با عنوان آنت شیرز شناخته می‌شد (ANS)
  • توکن GAS – سابقاً با عنوان آنت کوین شناخته می‌شد (ANC)

  تعداد تمام توکن های NEO و همچنین GAS هر کدام فقط 100 میلیون واحد است. 50 میلیون NEO از طریق پیش فروش‌های اولیه به فروش رفت و 50 میلیون بقیه به مرور زمان در شبکه توزیع خواهند شد. حداقل میزان توکن NEO، واحد 1 است و در کیف پول های رسمی (نه صرافی‌ها) امکان ذخیره زیر 1 NEO وجود ندارد.

  مکانیزم کامل توزیع نئو بنا بر گفته‌های وب‌سایت نئو به شرح زیر است:

  ده میلیون توکن (ده درصد از کل توکن ها) به منظور ترغیب توسعه دهندگان و اعضای شورای نئو مورد استفاده قرار می‌گیرند.
  ده میلیون توکن به‌منظور ترغیب توسعه‌دهندگان در اکوسیستم نئو مورداستفاده قرار می‌گیرد.
  پانزده میلیون توکن (پانزده درصد از کل توکن ها) به‌منظور سرمایه‌گذاری در پروژه‌های بلاک چین‌های دیگر مورداستفاده قرار می‌گیرند. این توکن ها مختص اعضای شورای نئو هستند و سرمایه‌ها نیز تنها برای پروژه‌های نئو صرف خواهد شد.
  پانزده درصد از توکن ها نیز برای شرایط اضطراری ذخیره می‌شوند.
  استفاده سالانه از نئو نمی‌تواند بیش از پانزده میلیون نئو باشد.

  توکن‌های GAS

  دارندگان NEO نسبت به دارایی‌هایشان در کیف پول‌های معتبر نئو از توکن های GAS تولید شده سود خواهند برد. برای هر نئو که در کیف پول خود ذخیره کنید، روزانه 0.0003 GAS به شما تعلق می‌گیرد که در آینده می‌تواند بسیار ارزشمند باشد.

  میزان اولیه توکن های GAS صفر بوده است و با ایجاد هر بلاک جدید، GAS نیز ایجاد خواهد شد. بنا بر گفته‌های وب‌سایت نئو، طی بیست و دو سال تمام GAS ها توزیع می‌شوند. محدوده‌های زمانی بین هر بلاک نیز پانزده الی بیست ثانیه خواهد بود. دو میلیون بلاک نیز طی یک سال ایجاد شده‌اند.

  الگوریتم اجماع dBFT

  یکی از بزرگترین چالش هایی که بیشتر سیستم های توزیع شده با آن مواجه هستند، رسیدن به یک توافق (consensus) است. این مشکل به «مشکل فرمانده‌ بیزانس» (Byzantine General’s Problem) معروف است.

  مشکل فرمانده بیزانس چیست؟

  تصور کنید که یک گروه از فرمانده‌های بیزانس قصد حمله به شهری را دارند. آنها با دو مشکل بسیار بزرگ مواجه هستند:

  • فرمانده‌ها و سربازانشان از هم بسیار دور هستند، بنابراین در کنار هم نیستند که بتوانند با هماهنگی حمله کنند.
  • از طرف دیگر دشمن ارتشی بسیار قوی دارد و تنها در صورتی که همه همزمان با هم حمله کنند، پیروز خواهند شد.

  به منظور هماهنگی ارتش، نیروهای سمت چپ قلعه، پیکی با این پیام به نیروهای سمت راست قلعه می‌فرستند: «چهارشنبه حمله کنید.»

  با این حال، فرض کنید که ارتش سمت راست آماده نبرد نیستند و پیک را با این پیام بر می‌گردانند: «نه، جمعه حمله کنید.»

  اینجاست که مشکل ایجاد می‌شود.

  در بین راه ممکن است اتفاقات زیادی برای پیک بیافتد. پیک ممکن است اسیر یا کشته شود و یا پیام پیک توسط دشمن دستکاری شود.

  این مشکل برای بلاک چین عمومی هم وجود داشت. بلاک چین یک ارز دیجیتال، شبکه‌ای عظیم از شرکت‌کنندگان است. چگونه می‌توانید به آنها اعتماد کنید؟ اگر کسی از کیف پول خود 4 اتر را فرستاد، چطور مطمئن می‌شود که کسی در شبکه آن را به 40 اتر تبدیل نمی‌کند؟

  ساتوشی ناکاموتو، خالق ناشناس بیت کوین، با اختراع الگوریتم اثبات کار یا همان استخراج، توانست بر این مشکل غلبه کند.

  فرض کنید ارتش سمت چپ می‌خواهد پیامی با مضمون «دوشنبه حمله کنید.» را به ارتش سمت راست ارسال کند. این بار آن‌ها با هوش بهتری عمل می‌کنند.

  در مرحله اول، آن‌ها به پیام خود یک یا چند حرف اضافه می‌کنند که «نانس» نام دارد. نانس می‌تواند هر چیزی باشد: مثلاً با نانس fww پیام به این شکل درمی‌آید. «fww، دوشنبه حمله کنید»

  پس از آن، آنها با توابع خاصی که قبلاً با ارتش سمت راست هماهنگ کرده‌اند این نانس را رمزنگاری و هش می‌کنند. فرض کنید، ارتش‌ها تصمیم گرفته‌اند که فقط هش هایی را که با 5 صفر شروع می‌شود، بپذیرند.

  فرایند کلی ایجاد هش

  اگر با نانس انتخابی هش مورد نظر به‌دست آمد، پیام هش شده را با پیک می‌فرستند. اگر نه، آن‌ها نانس های مختلف را امتحان می‌کنند تا به آن برسند. با این کار اگر حامل پیام توسط دشمن دستگیر شود و دشمن قصد تغییر پیام را داشته باشد، هش کاملا تغییر می‌کند و ارتش سمت راست متوجه دست‌کاری می‌شود.

  این پروتکل اثبات کار است که بیت کوین و اتریوم و اغلب ارزهای دیجیتال از آن بهره می‌برند. مشکل این است که اثبات کار این روزها بسیار پرهزینه و ناکارآمد شده است. اتریوم در تلاش است که به پروتکل اثبات سهام حرکت کند.

  با این حال، نئو از یک الگوریتم جالب بهره می‌برد. این الگوریتم «نماینده تخریب خطای بیزانس» یا به اختصار dBFT نام دارد.

  نحوه کار الگوریتم اجماع dBFT

  با یک مثال شروع می‌کنیم:

  به کلمات داخل «» با دقت بیشتری نگاه کنید.

  تصور کنید که کشوری به اسم «نئو» وجود دارد و دارای «شهروندان» زیادی است. هر یک از این شهروندان یک «نماینده» برای خودش انتخاب می‌کند. کار این نمایندگان، تصویب قوانینی است که شهروندان را خوشحال کنند، اگر در کارشان خوب نباشند، شهروندان می‌توانند به سادگی به نماینده دیگری را برگزینند.

  نمایندگان چگونه قوانین را تصویب می‌کنند؟

  یکی از نمایندگان به صورت تصادفی به عنوان سخنگو انتخاب شده است.

  سپس این سخنگو تمام «خواسته‌های شهروندان» را بررسی می‌کند و «قانونی» را می‌نویسد تا مردم کشور را خوشحال کند و آن را به نمایندگان ابلاغ می‌کند.

  پس از آن نمایندگان به صورت جداگانه قوانین سخنگو را بررسی می‌کنند. اگر خواسته‌ها معقول باشد که بتواند واقعاً مردم را خوشحال کند و دارای «فاکتور خوشحالی» مناسب باشد، آن قانون پذیرفته می‌شود در غیر این صورت نماینده مخالفت خود را اعلام می‌کند.

  برای تصویب یک قانون نمایندگان، حداقل باید 66 درصد از نمایندگان رأی مثبت دهند. اگر اکثریت موافق نباشند، سخنگوی جدید انتخاب می‌شود و فرایند ادامه می‌یابد.

  حالا در بلاک چین نئو…

  در اینجا، شهروندان همان دارندگان توکن‌های NEO هستند که با عنوان نودهای (node) معمولی یا (Ordinary node) شناخته می‌شوند.

  نمایندگان، نودهای حسابدار یا bookkeeping nodes هستند. برای تبدیل شدن به نود حسابدار باید یک سری از شرایط خاصی مانند اینترنت اختصاصی و 1000 واحد Gas را دارا باشید.

  «خواسته‌های شهروندان» همان درخواست برای تراکنش‌هاست.

  «قانون» بلاک فعلی است که سخنگو (Speaker) می‌نویسد و باید توسط نمایندگان یا همان نودهای حسابدار بررسی شود.

  «فاکتور خوشحالی» همان هش بلاک فعلی است.

  درخواست‌های تراکنش توسط دارندگان توکن های نئو ارسال می‌شود و یکی از نودهای حسابدار که به عنوان سخنگو انتخاب شده بود، درخواست‌ها را بررسی می‌کند و به صورت یک بلاک (قانون در مثال بالا) برای دیگر نمایندگان ارسال می‌کند. نودهای حسابدار، هش بلاک (فاکتور خوشحالی در مثال بالا) را بررسی می‌کنند و اگر صحیح باشد آن را تأیید می‌کنند.

  وقتی بیش از 66 درصد از نودهای حسابدار به درستی یک بلاک رأی دادند، آن بلاک در بلاک چین قرار می‌گیرد. (یا طبق مثال بالا تصویب می‌شود)

  حالا ممکن است یکی از نمایندگان (نودهای حسابدار)،‌ سخنگوها یا شهروندان (نودهای معمولی و دارندگان توکن‌های نئو) قصد خرابکاری داشته باشند.

  سناریوهای احتمالی را بررسی می‌کنیم:

  مورد اول: سخنگو خرابکار است.

  در این مورد، سخنگو به یک پیام مخرب (B) را به دو نماینده ارسال می‌کند و یک پیام صحیح را فقط به یک نفر می‌فرستد. این آسیب با توجه به قانون توزیع و اکثریت خنثی می‌شود. این دو نماینده می‌بینند که هش آن‌ها با هشی که سخنگو به یک نماینده دیگر داده برابر نیست. بنابراین این دو با نفر سوم موافق نیستند و با توجه به قانون اکثریت سخنگو حذف می‌شود.

  مورد دوم: یکی از نماینده‌ها خرابکار است.

  سخنگو پیام صحیح را به همه نمایندگان ارسال می‌کند، با این حال، یکی از نمایندگان تصمیم می‌گیرد که به شیوه‌ای مخرب عمل کند و اعلام می‌کند که پیام همخوانی ندارد. با این حال، دو نماینده دیگر پیام درست را دریافت کرده‌اند پس رأی نماینده دیگر را نمی‌پذیرند.

  این یک مثال در مقیاس کوچک بود زیرا نماینده‌های خیلی خیلی بیشتر هستند. به طور کلی وقتی بالای 66 درصد از جامعه نئو با یک عمل موافق باشند، خرابکاری امکان پذیر نیست. اگر کسی قصد خرابکاری داشته باشد، باید 66 درصد از توکن‌های نئو را داشته باشد که این تقریبا غیرممکن است.

  سرعت تراکنش‌های نئو و کارمزدها

  در بلاک چین نئو در حال حاضر در هر ثانیه 1000 تراکنش انجام می‌شود. این در حالی است که سرعت تراکنش‌های اتریوم فقط حدود 14 تراکنش بر ثانیه است. البته فراموش‌ نکنیم که اتریوم در پی افزایش سرعت و کاهش تراکنش‌های شبکه است و به گفته ویتالیک بوترین به زودی اتریوم جدیدی را خواهید دید.

  توکن GAS ارز دیجیتالی است که برای پرداخت‌ هزینه‌های بلاک چین کابرد دارد. هرکس که مایل به ثبت قرارداد هوشمند و ایجاد برنامه اش روی شبکه باشد، باید هزینه‌های آن را با توکن های GAS پرداخت کند. با توجه به اینکه شبکه نئو مبتنی بر اثبات سهام است،‌ به داراندگان نئو در کیف پول‌های معتبر نئو (نه صرافی‌ها) نسبت به دارایی‌شان هر روز مقداری توکن Gas تعلق می‌گیرد. بنابراین برای ارسال تراکنش نیاز به پرداخت کارمزد نیست و کارمزد ناچیزی به طور خودکار از GAS های تعلق گرفته به نئوها کم می‌شود.

  ویژگی هایی که در آینده به نئو اضافه خواهند شد

  NeoX

  طبق گفته سایت رسمی نئو، با استفاده از پروتکل NeoX امکان ارسال تراکنش به بلاک چین‌های دیگر فراهم خواهد شد.

  NeoFS

  سیستمی برای ذخیره فایل‌ها به صورت غیرمتمرکز است. با استفاده از پروتکل NeoFS کاربران می‌توانند فایل های حجیم خود را به بخش‌های کوچکتری تقسیم کنند و در سراسر شبکه توزیع کنند.

  NeoQS

  به احتمال زیاد کامپیوترهای کوانتومی در آینده مخل امنیت شبکه خواهند شد. با این پروتکل شبکه از این حملات محافظت می‌شود.

  قیمت نئو

  نئو (NEO) چیست؟ همه چیز درباره نئو

  نئو که در پیش فروش اولیه با نام انت شیرز با قیمت هر واحد 0.14 دلار به فروش رفت، رشدی فراتر از انتظار داشت. قیمت این ارز دیجیتال در اواسط ژانویه سال جاری میلادی به بالاترین قیمت تاریخش یعنی 188 دلار رسید. نئو یکی از آن ارزهایی است که سرمایه گذارانش را تاکنون ناامید نکرده است.

  کیف پول های نئو

  برای این ارز دیجیتال محبوب کیف پول‌های زیادی توسعه داده شده است اما در اینجا فقط کیف پول‌های تایید شده در وب سایت اصلی را معرفی می‌کنیم. در تمام کیف پول‌های زیر با ذخیره NEO نسبت به دارایی‌تان به مرور زمان GAS دریاقت می‌کنید.

  کیف پول های دسکتاپ نئو

  1- کیف پول Neon Wallet

  کیف پول نئون یکی از بهترین و ساده ترین کیف پول های نئو است. این کیف پول بیشترین تعداد دانلود را در بین کیف پول های نئو دارد. کلید های خصوصی به صورت امن در کامپیوتر شما ذخیره می شوند. از قابلیت های این کیف پول این است که نیاز به همگام سازی با بلاک چین ندارد. با نگهداری نئو در این کیف پول، نسبت به دارایی تان به طور مرتب توکن GAS دریافت می کنید. این کیف پول برای سیستم عامل های ویندوز، مک و لینوکس قابل نصب است.

  2- کیف پول NEO-GUI

  هسته مرکزی و کیف پول رسمی نئو، استفاده از این کیف پول بیشتری برای توسعه دهندگان پیشنهاد می شود. برای همگام سازی با بلاک چین نئو، پس از نصب نرم افزار باید مدتی منتظر بمانید. با نگهداری نئو در این کیف پول، نسبت به دارایی تان به طور مرتب توکن GAS دریافت می کنید. هسته مرکزی نئو فقط برای سیستم عامل ویندوز قابل نصب است.

  3- کیف پول morpheus

  این کیف پول علاوه بر نئو از چندین ارز دیجیتال دیگر پشتیبانی می کند و توسط سایت رسمی نئو تایید شده است. با نگهداری نئو در این کیف پول، نسبت به دارایی تان به طور مرتب توکن GAS دریافت می کنید. این نرم افزار برای سیستم عامل های ویندوز و لینوکس قابل نصب است.

  کیف پول های موبایل نئو

  1- کیف پول موبایل O3 نئو

  نرم افزار O3 بهترین کیف پول موبایل حال حاضر برای نئو است. با نگهداری نئو در این کیف پول، نسبت به دارایی تان به طور مرتب توکن GAS دریافت می کنید. این نرم افزار برای سیستم عامل های اندروید 6 به بالاتر و iOS قابل نصب است.

  2- کیف پول موبایل NEO APP

  نئو (NEO) چیست؟ همه چیز درباره نئو

  این نرم افزار هم یکی دیگر از کیف پول های مورد تایید نئو است. با نگهداری نئو در این کیف پول، نسبت به دارایی تان به طور مرتب توکن GAS دریافت می‌کنید. کیف پول فقط برای سیستم عامل اندروید (نسخه 5 به بالا) قابل نصب است.

 • 19-ورج (Verge) چیست؟
  ورج (Verge) چیست؟/ از کجا و چگونه ورج بخریم؟

  «وِرج» (Verge) با واحد اختصاری XVG ارز دیجیتالی مبتنی بر بلاک چین است که به‌منظور استفاده‌های روزمره افراد طراحی‌شده. این ارز بر پایه یک نسخه اصلاح‌شده از بلاک چین بیت کوین ساخته شده و قرار است تا در عین حفظ حریم شخصی خود، با تحقق هدف اصلی تکنولوژی بلاک چین که ایجاد یک کسب و کار و سریع برای افراد، به وجود بیاورد. در عین حال کارآمدی و استفاده از ساز و کار غیرمتمرکز از جمله ویژگی‌هایی است که برای انجام مستقیم تراکنش‌ها در ورج به کار گرفته شده.

  هدف ورج چیست؟

  مأموریت و هدف ورج ایجاد امکان انجام تراکنش‌های روزمره به وسیله بلاک چین در سرتاسر دنیا و برای تک‌تک افراد است. ورج این قابلیت را دارد که بتواند به صورت مستقیم، کار آمد و با حفظ حریم شخصی کاربر، تراکنش‌ها را به انجام برساند. به وسیله این ارز، افراد و صاحبان کسب و کارها می‌توانند یک گزینه منعطف را در انجام تراکنش‌ها و دریافت و ارسال مبالغ در کنار خود ببینند و از آن استفاده کنند. به وسیله قابلیتی جدید، کاربران قادرند تا به راحتی تراکنش‌های بزرگ‌تر خود را در میان تراکنش‌های کوچک‌تر خود مدیریت نمایند.

  ورج چه زمانی ایجاد شد؟

  ورج در سال 2014 و تحت عنوان «دوج کوین دارک» (DogeCoinDark) ایجاد شد. در سال 2016 با تغییر نام به ورج وارد جریان اصلی ارزهای دیجیتال شد.

  آیا ورج یک شرکت خصوصی است و چگونه تأمین بودجه شده؟

  خیر، این ارز به صورت 100 درصد تحت یک نرم افزار متن باز کار می‌کند. ورج توسط ICOها یا عملیات‌های پیش استخراج ایجاد نشده؛ روند توسعه و بازاریابی این ارز دیجیتال توسط حمایت هزاران فرد از جامعه ورج صورت گرفته است.

  کارمزد تراکنش‌ها در ورج چقدر است؟

  کارمزد تراکنش‌ها چیزی در حدود 0.1 ورج است که با قیمت فعلی معادل 0.008 دلار است.

  سرعت تراکنش‌های ورج چگونه است؟

  بسته به شلوغی شبکه، بین 30 تا 50 ثانیه برای هر تراکنش زمان صرف می‌شود.

  حجم تراکنش‌ها در یک ثانیه چقدر است؟

  100 تراکنش در ثانیه. به وسیله تکنولوژی RSK که در شبکه به کار خواهد رفت، برنامه‌هایی برای افزایش این میزان به 2000 تراکنش در ثانیه در دست برسی است.

  چطور می‌توانم از ورج در کسب و کارهای خود استفاده کنیم؟

  به وسیله استفاده از سایت «کوین پیمنتس» (Coinpayments) یا APIهای موجود در گیت هاب امکان بهره گیری از XVG در کسب و کار شما مهیا خواهد شد.

  ورج چیست؟

  ورج (Verge) ارز دیجیتالی مبتنی بر بلاک چین با پروسه‌ای شبیه به بیت کوین اما نسبت به بیت کوین دارای سرعت و حریم خصوصی فوق‌العاده بالاتر است.

  در ورج با واحد اختصاری XVG به جز سرعت و کارمزد مناسب شبکه، تمرکز شدیدی بر حریم خصوصی با استفاده از شبکه‌های ناشناس محور مانند TOR و i2p است. با بهره‌مندی از این قابلیت‌ها، برخلاف بیت کوین که جزئیات یک تراکنش تقریباً شفاف است.

  تمام تراکنش‌ها کاملاً ناشناس هستند و حتی IP کاربران هم قابل تشخیص نیست. حریم خصوصی ورج در مقابل ارزهای پیگیر گریز دیگری چون مونرو، دش و زی‌کش به مراتب بالاتر است.

  ورج یک پروژه 100٪ متن باز است و همه توسعه دهندگان می‌توانند کدهای آن را بررسی یا بهبود بخشند. هيچ عرضه اولیه سکه (ICO) برای ورج انجام نشده است.

  ارز دیجیتالی ورج با نام DogeCoinDark در سال 2014 متولد شد که مانند دوج کوین در ابتدا فقط برای یک شوخی خلق شده بود اما در سال 2016 با هدف قرارگیری در جریان اصلی ارزهای دیجیتال، به Verge تغییر نام داد.

  زمان مورد نیاز برای تایید تراکنش‌های ورج حدود 30 تا 50 ثانیه است و کارمزد شبکه چیزی مبلغی ناچیزی در حدود 0.1 ورج (حدود 0.008 دلار با قیمت فعلی) است. با پروتکل شبح (Wraith) می‌توانیم تراکنش‌ها را در یک دفترکل خصوصی مخفی کنیم. این در حالی است که در صورت الزام یک گزینه ثبت تراکنش در دفترکل عمومی وجود دارد.

  ورج چگونه کار می‌کند؟

  مانند بیت کوین و اتریوم و بسیاری ارز ارزهای دیجیتال دیگر، ورج یک کوین قابل استخراج است که از سیستم اثبات کار بهره می‌برد. از دیگر ویژگی‌های جالب ورج می‌توان به وجود 5 الگوریتم استخراج روی یک بلاک چین اشاره کرد. برخلاف اکثر ارزهای دیجیتال که فقط یک الگوریتم استخراج دارد، ورج دارای 5 الگوریتم مختلف است که برای ماینرها این امکان را فراهم می‌سازد تا بتوانند با انواع دستگاه‌ها و سخت افزارهای موجود، اقدام به استخراج نمایند. الگوریتم‌های استخراج در ورج عبارتند از:

  • myr-groestl
  • blake2s
  • Script
  • X17
  • Lyra2rev2

  تور (TOR) راهی شناخته شده برای ناشناس سازی آدرس های IP است. TOR مخفف کلمه The Onion Router به معنای مسیر سازی پیازی است، زیرا در شبکه تور مانند پیاز پیام به جای عبور از یک ISP در لایه های مختلفی عبور می‌کند.

  در تور آدرس IP یک پیغام بارها و بارها تغییر می‌کند بنابراین یافتن فرستنده اصلی تقریبا غیرممکن است. با تور، هیچ نودی منشا پیغام رسیده شده را نخواهد فهمید و این در کل مسیر به همین منوال پیاده سازی شده است.

  ورج (Verge) چیست؟/ از کجا و چگونه ورج بخریم؟

  ورج از روند لایه لایه تور و I2P به منظور غیرممکن سازی رهگیری تراکنش‌ها بهره می‌برد.

  توجه داشته باشید که فقط در صورت استفاده از کیف پول‌های معتبر ورج می‌توانید از قابلیت عدم رهگیری تراکنش‌ها استفاده کنید در صورت استفاده از کیف پول‌های صرافی‌ها احتمال شناسایی تراکنش شما وجود دارد.

  استخراج کنندگان با نصب برنامه‌های مورد نیاز و در اختیار قراردادن قدرت سخت افزاری به تایید تراکنش‌ها و امنیت شبکه کمک می‌کنند و تراکنش‌ها هر 30 ثانیه را برای ثبت در بلاک چین در بلاک ها قرار می‌دهند. با استخراج هر بلاک، ماینر مقداری ورج پاداش دریافت خواهد کرد و باعث ایجاد واحدهای ارزی جدید می‌شود. همچنین استخراج کنندگان از کارمزد تراکنش‌ها نیز بهره‌مند خواهند شد.

  همانظور که گفتیم استخراج ورج با انواع سخت افزارها از جمله، CPU، GPU و دستگاه‌های ASIC احتمالی امکان پذیر است.

  قیمت و سرمایه گذاران ورج

  ورج دارای منابع محدود است و فقط تا 16.5 میلیارد واحد از آن استخراج خواهد شد و امکان کم زیاد شدن آن وجود ندارد. به گفته وب سایت اصلی، علت تعداد بالای منابع ورج، کنترل بازار و جلوگیری از شلوغی شبکه و همچنین کاربردی تر سازی این ارز دیجیتال است. با توجه به محدود بودن منابع، در صورت رشد تقاضا به مرور زمان قیمت ورج افزایش خواهد یافت.

  در حال حاضر حدود 14 میلیارد واحد از ورج استخراج شده و به گفته سایت اصلی پیشبینی می‌شود که تا 10 سال آینده تمام واحد های ورج استخراج شوند. مانند بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال قابل استخراج، به مرور زمان برای حفظ شبکه ماینرها استخراج ورج سخت تر و سخت تر خواهد شد و این در رشد قیمت احتمالی موثر است.

  ورج (Verge) چیست؟/ از کجا و چگونه ورج بخریم؟

  از سال 2016 تا دسامبر 2017، قیمت ورج با شیبی ملایم و کاملا آهسته تا مرز 0.006 دلار برای هر واحد پیشرفت اما در دسامبر 2017 با تبلیغات قوی و معرفی کاربردهای شبکه به کاربران در کنفرانس‌های مختلف، قیمت ورج با رشد شدید حدود 2000 درصد در کمتر از 10 روز، به قیمت حدود 0.25 دلار رسید اما پس از از آن ورج هم همانند اغلب ارزهای دیجیتال بازار تحت تاثیر اصلاح قیمت بزرگ دسامبر 2017 قرار گرفت.

  قیمت ورج به کاربرد هر چه بیشتر این ارز بستگی دارد. از آنجایی که تراکنش‌های ورج قابلیت ناشناس سازی فوق العاده ای دارند، کاربردی شدن برای آن محتمل است. در سال 2018 توسعه دهندگان برنامه‌های ویژه ای برای کاربردی سازی این ارز دیجیتال در نظر گرفته اند.

  کیف پول‌های ورج

  کیف پول‌های دسکتاپ ورج

  در سایت رسمی ورج چندین نوع کیف پول دسکتاپ برای دانلود ارائه شده است اما پیشنهاد ما استفاده کیف پول رسمی یا کیف پول الکتروم ورج است. کیف پول رسمی ورج هسته اصلی شبکه است و برای اولین استفاده باید مدت زمانی را صرف همگام سازی شبکه کنید اما با کیف پول الکتروم نیازی به همگام سازی نیست و برای کاربردهای روزمره مناسب تر است.

  کیف پول‌های موبایل ورج

  در حال حاضر تنها کیف پول رسمی ورج برای موبایل، کیف پول اندروید است و فعلا کیف پول رسمی برای پلتفرم IOS توسعه نیافته است. به گفته سایت رسمی، شرکت Coinomi به زودی نرم افزار مبتنی بر آی‌او‌اسی را برای ذخیره ورج منتشر خواهد کرد.

  چطور از کیف پول ورج خود نسخه پشتیبان تهیه کنیم؟

  اگر از کیف پول‌های الکتروم استفاده می‌کنید، تنها کافی است یک عبارت 9 کلمه‌ای را برای خود ایجاد نمایید. این عبارت را در هنگام ایجاد کیف پول خود می‌توانید انتخاب کنید. پیشنهاد ما این است که عبارت خود را به صورت نسخه‌های الکترونیکی ذخیره نکنید چرا که در معرض خطر هک شدن قرار خواهد گرفت. با دزدیده شدن این عبارت، امکان دزدیده شدن ارزهای شما نیز ممکن خواهد شد.

  چگونه ورج بخریم؟

  خرید ورج از صرافی های ارزهای دیجیتال انجام می‌گیرد. به ظور کلی دو راه برای خرید ورج وجود دارد :

  ۱- خرید مستقیم با ارزهای سنتی مانند ریال یا دلار

  ۲- تبدیل ارزهای دیجیتال دیگر به ورج

  خرید ورج با ریال

  خرید مستقیم ورج با ریال از طریق سایت های صرافی ایرانی صورت می‌گیرد. اکثر سایت های داخلی در حال حاضر فقط بیت کوین یا در برخی موارد اتریوم می‌فروشند و امکان خرید مستقیم با ریال فعلا وجود ندارد. البته افرادی در شبکه‌های اجتماعی اقدام به خرید و فروش ورج می‌کنند که کار پر ریسکی است.

  خرید ورج با دلار

  خرید مستقیم ارزهای دیجیتال با دلار یک روش متداول در سراسر جهان است اما نه برای کاربران ایرانی. برای خرید ارزهای دیجیتال با دلار نیاز به حساب های بین المللی مانند مستر یا ویزا کارت است. به دلیل تحریم های موجود، برای افراد ساکن ایران، خرید مستقیم با دلار نیاز به واسطه های زیادی دارد که در نهایت باعث افزایش هزینه تمام شده می‌شود به علاوه مشکل ثبت نام کاربران ایرانی در سایت های معتبر خارجی هم وجود دارد.

  تبدیل سایر ارزهای دیجیتال به ورج

  متداول ترین راه خرید ورج و یا سایر ارزهای دیگر، مخصوصا برای کاربران ایرانی است. در این روش شما باید از سایت های ایرانی یا سایت معتبر LocalBitcoins.com،‌ با استفاده از ریال اقدام به خرید بیت کوین یا اتریوم کنید و سپس این بیت کوین یا اتریوم را به صرافی های معتبر منتقل و آن را تبدیل به ورج نمایید.

  سایت های قابل استفاده برای کاربران ایرانی به منظور تبدیل بیت کوین یا اتریوم به ورج:

  چنجلی(Changelly)

  یک پلتفرم تبادل سریع ارزهای دیجیتال است که بهترین نرخ کارمزد تبادل ارزهای دیجیتال را در بازار ارائه داده است. این سایت در واقع یک صرافی نیست.

  ربات چنجلی با پلتفرم های بزرگ و معروف ارزهای دیجیتال مانند پولونیکس و بیترکس هماهنگ است. این ربات در کسری از ثانیه، درخواست های خرید و فروش را در این پلتفرم ها ثبت می کند سپس بهترین قیمت موجود را که در صفحه اصلی نشان داده می شود را انتخاب و به کاربر نشان می دهد. در چنجلی می توانید حدود ۳۵ ارز دیجیتال را به صورت خیلی سریع و فوری تبادل کنید.

   ShapeShift

  یکی از راه های ساده تبدیل ارزها سایت شیپ‌شیفت است. این پلتفرم محیط کاربری ساده و زیبایی دارد و هر کسی می تواند به سادگی ارز خود را در آن تبدیل کند. امنیت بالای این صرافی در میان کاربران زبانزد است. این سیستم ارز شما را ذخیره نمی کند بنابراین خطر بلوکه شدن شما را تهدید نخواهد کرد. سرعت و کارمزد مناسب هم از ویژگی های خوب این سیستم است.

  Binance

  صرافی چینی بایننس هم روش خوبی برای خرید ورج است. به دلیل چینی بودن صرافی احتمال تحریم و بلوکه شدن پول ها بسیار کم است. این سایت برای کاربران ایرانی قابل استفاده است. شما می توایند بیت کوین یا ارزهای دیگر را در این صرافی شارژ کنید و اقدام به خرید ورج یا ارزهای دیگر نمایید. همانظور که گفتیم این صرافی می تواند به عنوان کیف پول،‌سرمایه شما را ذخیره کند. پیشنهاد می‌کنیم که پس از خرید، ارزهای خود را به کیف پول های امن منتقل کنید.

  Hitbtc

  مانند بایننس این پلتفرم هم محیط خوبی برای خرید و فروش ورج و سایر ارزهای دیجیتال است. ریسک بلوکه کردن در این صرافی بسیار بالاتر است بنابراین سعی کنید بلافاصله پس از خرید مبالغ خود را به کیف پولی امن منتقل کنید.

 • 20-لایت کوین چیست ؟

  لایت کوین یک ارز دیجیتال همتا به همتا است که امکان پرداخت های نسبتا فوری و کم هزینه را در سراسر جهان فراهم می‌کند.

  لایت کوین یک شبکه پرداخت متن باز مبتنی بر بلاک چین است. در این پروتکل می‌توان دارایی‌های دیجیتالی به نام لایت کوین یا به اختصار LTC را بدون هیچ واسطه و نهاد مرکزی و به صورت کاملا غیرمتمرکز در سراسر جهان منتقل کرد.

  همانند بیت کوین، امنیت شبکه لایت کوین هم با رمزنگاری و فرایند اثبات کار (استخراج) تضمین شده است. تراکنش های لایت کوین تقریبا چهار برابر سریع تر از بیت کوین هستند.

  در حالی که هویت ساتوشی ناکاموتو، خالق بیت کوین بعد از حدود 10 سال هنوز مشخص نیست، خالق لایت کوین جوانی چینی‌الاصل به نام چارلی‌ لی است. کارمند سابق گوگل و کوین بیس، در سال 2011 با تغییرات بزرگی در پروتکل بیت کوین،‌ شبکه لایت کوین را معرفی کرد.

  فلسفه ای جالب برای تولد لایت کوین وجود دارد. اگر بیت کوین طلا باشد،‌ لایت کوین مانند لوگو‌یی که دارد، یادآور نقره است. به این معنی که هدف لایت کوین ایجاد ارزی برای مقاصد روزمره تر و ارزان تر است. مانند بیت کوین،‌ لایت کوین هم محدود است با این فرض که برخلاف بیت کوین که فقط 21 میلیون از آن قابل تولید شدن است، لایت کوین تا 84 میلیون واحد استخراج خواهد شد.

  لایت کوین چگونه کار می‌کند؟

  درست به مانند بیت کوین استخراج کنندگان با قراردادن توان محاسباتی کامپیوترهای خود برای شبکه، با انجام محاسبات ریاضی شبکه را امن می‌کنند. در حقیقت استخراج کنندگان با این‌کار تراکنش ها را بررسی و تایید می‌کنند که باعث حفظ شبکه می‌شود.

  تمام ارزهای دیجیتال از الگوریتم خاصی برای فعالیت استفاده می کنند. الگوریتم بیت کوین SHA-256 است اما چارلی‌ لی در ایجاد لایت کوین این فرایند را به الگوریتم بهتری به نام Scrypt تغییر داد. این الگوریتم نسبت به الگوریتم بیت کوین دارای امکان محاسبه آسان تر، حجم کار کمتر و در نتیجه توانایی تایید سریع تر تراکنش ها است. در حالی که این روزها استخراج به صرفه بیت کوین فقط با دستگاه های ASIC امکان پذیر است،‌ کارت گرافیک هنوز یکی از روش های متداول برای استخراج لایت کوین است. البته استفاده از دستگاه‌ های ASIC از روش کارت گرافیک مقرون به صرفه تر است.

  هر 2.5 دقیقه تمام تراکنش های تایید شده لایت کوین در بسته های دیجیتالی به نام بلاک قرار می‌گیرند. این بلاک ها به زنجیره ای از بلاک ها به نام بلاک چین اضافه می‌شوند.

  استخراج کنندگان یا به عبارتی ماینرها برای این کار پاداش دریافت می‌کنند. علاوه بر کارمزدها، با استخراج هر بلاک مقداری لایت کوین جدید تولید می‌شود و به ماینری که آن بلاک را استخراج کرده تعلق می‌گیرد که به آن پاداش بلاک (Block Reward) می‌گویند.

  پاداش استخراج هر بلاک در حال حاضر 25 واحد لایت کوین است. این پاداش در هر 840,000 بلاک نصف خواهد شد. پاداش بلاک بیت کوین در حال حاضر 12.5 واحد بیت کوین است و در هر 210,000 بلاک نصف می‌شود.

  قیمت لایت کوین

  لایت کوین چیست و چگونه کار می‌کند؟

  لایت کوین هم مانند بیت کوین از قیمتی در حدود 1 سنت کارش را آغاز کرد. این ارز تا سال 2014 رشد قیمت خیلی خوبی داشت اما بعد از آن با کاهش قیمت محسوسی مواجه شد و حدود سه سال در محدوده قیمت 1 تا 4 دلار بالا و پایین می‌شد. سال 2017 دوران انفجار لایت کوین بود. در حالی که بیت کوین در سال 2017 حدود 1700 درصد رشد کرد، لایت کوین با رسیدن به بالاترین قیمت تاریخش یعنی 320 دلار، صعودی 7000 درصدی را تجربه کرد.

  لایت کوین چیست و چگونه کار می‌کند؟

  پس از این رشد فوق العاده قیمت لایت کوین به مرور کفی افت کرد و امروز (14 بهمن 96) که ما در حال به روز‌ رسانی این مقاله هستیم، قیمت هر واحد لایت کوین حدود 140 دلار است.

  مانند بیت کوین، پذیرش و کاربرد لایت کوین با افزایش قیمت آن رابطه مستقیم دارد. در سال 2017، افزایش آگاهی مردم در حوزه ارزهای دیجیتال و گسترش ارزهای بلاک چینی باعث رشد قیمت شدیدی در تمام ارزهای بالای جدول شد. شرکت های زیادی از جمله برخی از سایت های قمار، لایت کوین را به عنوان روش پرداخت پذیرفتند که در رشد قیمت آن بی تاثیر نبود.

 • 21-کاردانو چیست؟

  شبکه کاردانو،‌ با ارز دیجیتالش به نام Ada می تواند برای ارسال و دریافت وجوه دیجیتالی استفاده شود. این پول دیجیتال با امکان انتقال سریع و امنیت توسط رمزنگاری،‌ این روزها به شدت محبوب شده است.

  کاردانو یک پلتفرم مبتنی بر بلاک چین است که مانند اتریوم قابلیت ایجاد و اجرای قراردادهای هوشمند را دارد. با این تفاوت که امنیت کاردانو با استفاده از معماری چند لایه تامین شده است. کاردانو اولین پروژه مبتنی بر بلاک چین است که با فلسفه علمی و بر اساس تحقیقات دانشمندان و داوری همتای این حوزه طراحی شده است. این شبکه و ارز آن (Ada)، در 15 دسامبر 2017 ( 24 آذر 1396) رسما به بازار عرضه شد.

  تیم کاردانو هر دو نیاز کاربر و تنظیم کننده قانونی را در نظر گرفته است. آن ها تلاش می کنند تا بین موارد قانونی و حریم خصوصی کاربران،‌تعادل برقرار کنند.

  این پلتفرم همچنین از زبان برنامه نویسی Haskell استفاده می کند که بر خلاف اتریوم،‌ در برابر خطاهای احتمالی مصون است. با توجه به آینده مبهم و پیچیدگی سیستم های مبتنی بر بلاک چین، انعطاف پذیر بودن پروژه در طول زمان بسیار مهم است. پیشبینی شرایط یک پروژه در ماه ها یا سال های آینده تقریبا غیرممکن است بنابراین یک زبان برنامه نویسی قوی مانند Haskell، با حد و مرز مشخص خطای برنامه نویسی، تقریبا از ایجاد برنامه ها و سیستم های بی هدف جلوگیری می کند.

  بر خلاف برخی از ارزهای دیجیتال دیگر، هدف تیم کاردانو، اصلاح کل نظام مالی نیست. هدف آنها هوشمند سازی و تمرکززدایی برنامه ها و فرایند شرکت ها و بانک هاست.

  بنیانگذار کاردانو،‌ چارز هاسکینسون است که خودش یکی از اعضای تیم توسعه دهنده اتریوم بوده است. به دلیل اینکه بیشتر توسعه دهندگان و سرمایه گذاران اولیه این ارز ژاپنی هستند و شباهت های زیادی با اتریوم دارد، به کاردانو اتریوم ژاپنی هم می گویند.

  کاردانو، کامل تر از بیت کوین و اتریوم

  سال 2015 پروژه کاردانو استارت خورد و به مدت دو سال به منظور یافتن راه حل هایی برای مشکلات اتریوم و بیت کوین ، مورد تحقیق و بررسی قرار گرفت. کاردانو توانست با ایجاد فرایندهای جدید در تایید تراکنش مسئله مقیاس پذیری در بیت کوین و قراردادهای هوشمند در اتریوم را حل کند.

  شبکه کاردانو که آن را نسل سوم ارزهای دیجیتال می‌نامند، با خط مشی مشخص،‌امکان استفاده بهتر از قراردادهای هوشمند را فراهم می کند. در شبکه کاردانو به دلیل ماهیت فنی شبکه و برنامه نویسی، بیشتر ICO ها و پروژه های بی ارزش و غیر هدفمند،‌ قابل اجرا نیستند.

  در کاردانو سرعت تراکنش ها بالا و کارمزد خیلی کمی اخذ می شود. این شبکه با طراحی لایه لایه ، امکان ارائه قابلیت های جدید در بلاک چین را فراهم کرده است. برنامه نویسان می توانند در صورت داشتن ایده ای هدفمند، برنامه های غیرمتمرکز خود را با آزادی کامل روی این شبکه پیاده سازی کنند. اگرچه اتریوم هم در حال توسعه شبکه است اما کاردانو  می تواند یک رقیب بسیار جدی برای آن باشد.

  استخراج کاردانو

  کاردانو برای استخراج از الگوریتم اثبات سهام به جای اثبات کار استفاده می‌کند.

  اثبات انجام کار (Proof of Work) چیست؟

  اثبات کار در شبکه ارزهای دیجیتال با بلاک چین جدا،‌ مانند بیت کوین،‌ اتریوم، لایت کوین و … یک پروتکل امنیتی است که با هدف بازدارنگی از حملات سایبری مانند حملات دیداس طراحی شده است. در این حملات که یک یا چند کامپیوتر اصلی مورد تهاجم قرار می‌گیرند، با ارسال درخواست های تقلبی و حملات گسترده، شبکه از دسترس خارج می شود. طبق این پروتکل ماینرها با در اختیار قراردادن کامپیوتر خود برای شبکه، نسبت به انجام کاری که انجام می دهند کوین جدید استخراج می شود و به ماینرها تعلق می گیرد.

  مفهوم اثبات انجام کار حتی قبل از بیت کوین هم مورد استفاده قرار می‌گرفت، اما ساتوشی ناکاموتو ناشناس از این تکنیک در ارز دیجیتال انقلابی خود استفاده کرد که باعث تغییر شکل روش های معمالات سنتی شد.

  اثبات سهام چیست؟

  اثبات سهام راه متفاوتی برای اعتبارسنجی تراکنش ها با استفاده از توافق جمعی است.

  این هم یک الگوریتم است. هدف آن با اثبات کار مشابه و نحوه انجام آن کاملا متفاوت است.

  ایده اثبات سهام برای اولین بار در سال ۲۰۱۱ در انجمن جهانی بیت کوین تاک مطرح شد. در سال ۲۰۱۲، برای اولین بار در ارز Peercoin از آن استفاده شد و بعد از آن ارزهای دیگری مثل Nxt و Blackcoin از این شیوه بهره بردند.

  بر خلاف الگوریتم اثبات کار، که در آن ماینرها با حل مسائل ریاضی پاداش می گیرند، در اثبات سهام ماینر یک بلاک به طور قطعی انتخاب می شود و هر کسی نسبت به دارایی خود از آن ارز در نگهداری شبکه شریک می‌شود.

  بدون پاداش بلاک

  در این روش تمام واحدهای ارز مورد نظر از قبل استخراج شده است و تعداد آن هرگز تغییر نمی‌کند.
  این بدان معنی است که در سیستم PoS هیچ پاداشی وجود ندارد، بنابراین ماینرها کارمزدهای شبکه را کسب می کنند.

  کاردانو از اثبات سهام استفاده خواهد کرد. با استفاده از الگوریتم OUROBOROS که به زودی فعالیتش را آغاز خواهد کرد، کاربران می توانند با خرید مقداری از کاردانو های استخراج شده و اختصاص دارایی شان در نرم افزار مخصوص ،‌ شبکه را امن و پاداش دریافت کنند.

  کاردانو چگونه کار می‌کند؟

  کاردانو در دو لایه توسعه یافته است که دفتر کل ارزش های داخل حساب ها را از روش انتقال ارزش بین حساب های دیگر را جدا می‌کند. این تفکیک باعث انعظاف پذیری بیشتر قراردادهای هوشمند پلتفرم می‌شود.

  شرکت ها می توانند از این تفکیک به منظور سفارشی سازی هر چه بیشتر قراردادها استفاده کنند.

  لایه توافق کاردانو (CSL)

  CSL لایه اول پلتفرم است و به عنوان تراز دفترکل عمل می‌کند. و اولین لایه پلت فرم است. این لایه که با هدف بهبود پروتکل بیت کوین درامر مقیاس پذیری به وجود آمده است.

  لایه CSL با استفاده از یک الگوریتم اثبات سهام، موجب ایجاد بلاک های جدید و تایید تراکنش‌ها می‌شود.

  نقشه راه CSL به شرح زیر است :

  • دو مجموعه زبان های اسکریپت
  • یک مجموعه برای حرکت ارزش
  • راه کاری برای حفاظت بیشتر
  • سایدچین هایی برای ارتباط با دفترکل های دیگر
  • انواع امضا چندگانه از جمله امضاهای مقاوم کوانتومی
  • ایجاد توکن توسط کاربر
  • مقیاس پذیری هر چه بیشتر

  لایه رایانشی کاردانو (CCL)

  لایه CCL لایه دوم پلتفرم کاردانو است که شامل اطلاعاتی در مرود چگونگی انجام تراکنش است.

  از آنجا که لایه محاسبات از CSL جدا شده است، کاربران CCL در هنگام ارزیابی معاملات می توانند قوانین مختلفی ایجاد کنند.

  به عنوان مثال، شما می توانید یک دفترکل ایجاد کنید که هر گونه معاملاتی را که شامل دیتای املاک نیست را رها کند. این امر باعث افزایش امکانات در بلاک چین خواهد شد.

  کیف پول کاردانو

  با توجه به اینکه فقط حدود یک ماه از معرفی کاردانو می‌گذرد، فقط یک کیف پول رسمی برای آن وجود دارد. کیف پول رسمی کاردانو،‌ کیف پول دسکتاپ DAEDLUS است. این کیف پول کاملا غیرمتمرکز و امن، برای سیستم عامل های ویندوز و مک قابل اجراست. توسعه دهندگان کاردانو اعلام کرده اند که به زودی این کیف پول را برای سیستم عامل های اندروید و IOS نیز،‌ارائه خواهند داد. پس از دانلود و نصب کیف پول، برای آپدیت آن با شبکه باید مدتی منتظر بمانید. این کیف پول در حال ارتقاست بنابراین امکان یک سری مشکلات جزئی وجود دارد.

  قیمت کاردانو

  کاردانو به دلیل هدف و قابلیت های ویژه ای که دارد ،‌در کمتر از یک ماه از معرفی آن،‌ به شدت و تا رده پنج ارزهای دیجیتال صعود کرد. استخراج اثبات سهام آن هم در این مسئله بی تاثیر نیست. اگر کاردانو بتواند طبق گزارشی که تیم توسعه دهنده آن منتشر کرده عمل کند،‌ می تواند یک رقیب جدی برای ارزهای بالایی خود،‌مخصوصا اتریوم باشد.

  چگونه کاردانو بخرم ؟

   

  پس از نصب کیف پول، نوبت به آموزش خرید آن می‌رسد. این ارز در 11 صرافی اصلی، خرید و فروش می‌شود.

  خرید کاردانو برای کاربران ایرانی

  به دلیل تحریم های ایران و ریسک صرافی های آمریکایی، در وضعیت فعلی بهترین سایت برای خرید کاردانو، صرافی چینی بایننس (Binance.com) است. از این صرافی می توان به عنوان کیف پول هم استفاده کرد اما به دلیل خطرات احتمالی تحریم و جلوگیری از اتفاقی که برای کاربران ایرانی در بیترکس رخ داد،‌ بهتر است پس از خرید مبالغ خود را به کیف پول اصلی خود منتقل کنید. البته به دلیل اینکه این شبکه در مراحل اولیه راه اندازی است ممکن است برداشت کاردانو موقتا امکان پذیر نباشد.

  فرایند خرید برای کاربران ایرانی : 

  ۱- خرید بیت کوین یا اتریوم از صرافی های داخلی

  ۲- شارژ آن در بایننس (www.binance.com)

  ۳- انجام خرید

  4- برداشت در کیف پول

  مرحله اول : ورود به سایت www.binance.com و ثبت نام در این سایت. پس از ثبت نام می توانید موارد امنیتی مانند ورود دو مرحله ای را برای محافظت بیشتر انجام دهید.

  مرحله دوم : پس از ثبت نام در بایننس، وارد حساب کاربری خود شوید. در قسمت بالا سمت راست، چند منو وجود دارد. در قسمت Funds روی گزینه Deposits Withdrawals کلیک کنید.

  مرحله سوم : حالا می توانید با رفتن روی کیف پول بیت کوین یا اتریوم خود و انتخاب گزینه Deposits به آدرس دریافت شده بیت کوین یا اتریومی را که از صرافی داخلی خریداری کرده اید را به بایننس شارژ کنید.

  مرحله چهارم : پس از شارژ بیت کوین یا اتریوم می توانید به صفحه اصلی سایت برگردید و از قسمت مارکت ( اگر بیت کوین BTC market و اگر اتریوم ETH market) اقدام به خرید کاردانو کنید.

  مرحله پنجم : با کلیک بر روی ADABTC (طبق عکس بالا)، وارد صفحه خرید و فروش Ada می‌شوید.

  طبق عکس زیر در سمت چپ،‌سفارش های خرید و فروش قرار دارند. سفارشات خرید سبز رنگ و سفارشات فروش قرمز رنگ هستند.

  روی یکی از قیمت های سفارشات فروش کلیک کنید تا فیلد قیمت پر شود.

  حالا تعداد ترونی که میخواهید را در قسمت Amount وارد کنید و در نهایت Buy ada بزنید. سفارش شما ثبت و پس از چند ثانیه انجام می شود.

 • 22-استلار Stellar چیست؟

  استلار یکی از ارزهای دیجیتالی است که در سال 2014 و با ماهیتی تقریبا مشابه با ریپل متولد شد. جالب است بدانید که استلار را در واقع می توان شاخه یا فورک ریپل دانست . جد مک کالب، بنیانگذار ارشد ریپل با چند نفر از توسعه دهندگان بر سر مسائلی اختلاف نظر داشت که باعث شد در نهایت جد مک کالب ریپل را رها و روی استلار کار کند. در حالی که ریپل به ارائه راه حل برای انتقال بین بانک های سراسر جهان متمرکز است، استلار قصد تسهیل پرداخت های بین افراد را در سراسر جهان دارد. اما تقریبا شیوه کار هر دو یکی است.

  لومن (XLM)، واحد ارز استفاده شده در شبکه استلار است و 100 میلیارد از آن ایجاد شده است که رفته رفته و به صورت خودکار به بازار عرضه می‌شود. هر تراکنش در شبکه استلار فقط 0.0001 کارمزد دارد و کمتر از 6 ثانیه انجام ‌می شود.

  در سایت رسمی، استلار خود را یک زیربنای پرداخت متن باز و توزیع شده معرفی می کند. پروتکل آن ها با استفاده از پرداخت های برون مرزی ، امکان تبادل با ارزهای سنتی و با تبدیل خودکار را بین مردم سراسر جهان فراهم می‌کند. شبکه استلار غیرمتمرکز است اما مانند ریپل و برخلاف بیت کوین روی بلاک چین فعالیت نمی‌کند. ارز شبکه استلار یا همان لومن قابل استخراج نیست و توسط شرکت مقدار مشخصی ایجاد شده است.

  استلار چگونه کار می‌کند؟

  به جز استفاده به عنوان ارز دیجیتال با کارمزد کم و سرعت بالا، استلار فراتر از یک ارز دیجیتال است. سازمان هایی مانند بانک و سیستم های مالی که اصطلاحا در شبکه به آن انچر (Anchors) گفته می شود در شبکه ارتباطات را بررسی می کنند. انچرها نهادهای قابل اعتمادی هستند که نقش پل های ارتباطی را در شبکه استلار را ایفا می کند.

  مثلا شما در آمریکا و دوست شما در فرانسه است و از شما درخواست پرداخت 100 یورو می کند. شما می توانید از شبکه استلار استفاده کنید و معادل دلاری را برای دوستتان بفرستید. این پول در بانک فرانسه کاملا خودکار تبدیل به یورو خواهد شد و به دست دوستتان خواهد رسید.

  پس استلار می تواند مانند بقیه ارزهای دیجیتال در ولت ها جا به جا شود و یا از شبکه آن برای پرداخت های ارزی دیگر استفاده شود.

  فرایند ارسال ارزهای سنتی در شبکه استلار :

  اینترنت شبکه ای از سرورهاست که شامل داده ها، وب‌سایت ها و نرم افزارهای کاربردی است.

  مثل اینترنت،‌ استلار شبکه ای غیرمتمرکز از سرورهایی در سراسر جهان است که یک دفتر کل را می‌سازند.

  این دفتر کل تمام تراکنش های افراد و شرکت های مختلف را در خود ثبت می‌کند. یک کپی کامل از دفتر کل جهانی در هر سرور شبکه استلار وجود دارد.

  هر نهادی می تواند یک سرور ایجاد کند. شبکه با سرورهای بیشتر،‌قدرتمند تر می‌شود.

  سرورها برای تایید تراکنش ها با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند و هر دو تا پنج ثانیه، دفتر کل را به‌روز می‌کنند. به این مکانیزم اصطلاحا اجماع می‌گویند.

  دفترکل پول شما را به صورت یک اعتبار ثبت می کند که توسط انچرها (Anchors) صادر می شود. انچر پل ارتباطی است که پول سنتی را به شبکه استلار می‌آورد. از این انچورها می توان به بانک ها و سیستم های پرداخت اشاره کرد.

  اعتبار به کیف پول آنلاین شما وارد می‌شود. انچر ها در نگهداری پول های شما قابل اعتمادسازی شده اند.

  استلار Stellar چیست؟ همه چیز درباره استلار + ویدئو

  اعتبار صادر شده به کیف پول می تواند در سراسر شبکه منتقل شود. استلار دارای یک صرافی غیرمتمرکز است و مبالغ را با کمترین نرخ تبدیل،‌ به واحدهای دیگر ارزی تبدیل می‌کند.

  پول در عرض چند ثانیه منتقل و تبدیل شد.

  قیمت استلار لومن و عوامل موثر بر آن

  قیمت استلار مخصوصا در چندماه اخیر رشد خیره کننده ای داشته است. یک سال پیش قیمت هر واحد از این ارز 0.002 دلار بود و اکنون که در حال نوشتن این مطلب هستیم حدود 0.7 دلار است. اگر سال گذشته 1000 دلار استلار می خریدید، امروز حدود 350,000 دلار سرمایه داشتید که با توجه به کاربرد های شبکه امکان افزایش قیمت آن بسیار زیاد است. به تازگی خبری تایید نشده منبی بر میزبانی ICO ها روی شبکه استلار منتشر شده است که در صورت صحیح بودن می تواند قیمت این ارز را تا چندین برابر افزایش دهد. بدیهی ست که استلار یک شبکه کاربردی است و با گسترش شبکه و پذیرش آن می تواند به رشد خوبش همچنان ادامه دهد. تراکنش های بسیار سریع و کارمزد کم از مزیت های این شبکه است.

  یکی از ریسک های سرمایه گذاری در این ارز،‌متمرکز بودن شرکت است و اخبار و وقایع شرکت به شدت در قیمت آن موثر است.

  کیف پول های استلار

  نام ارز مورد استفاده شبکه استلار،‌لومن (Lumen) با واحد اختصاری XLM‌ است. کیف پول های معتبر این ارز که توسط وب سایت اصلی تاییده شده اند :

  1- کیف پول دسکتاپ استلار (کیف پول رسمی)

  این نرم افزار کلاینت رسمی استلار و کاملا متن باز است. در این کیف پول می‌توانید لومن های خود را ذخیره، ارسال و یا دریافت کنید. این کیف پول بر روی سیستم عامل های ویندوز، مک و لینکوس قابل اجراست. کلیدهای خصوصی و تمام محتویات کیف پول در دستکتاپ شما ذخیره می‌شوند،‌ بنابراین سعی کنید هر چند وقت یکبار از آن بک آپ بگیرید.

  2- کیف پول چند منظوره Stargazer

  این کیف پول برای سیستم عامل های اندروید،‌ ویندوز و مک قابل استفاده است. رابط کاربری ساده و متن باز بودن از قابلیت های این نرم افزار است.

  3- کیف پول موبایل Centaurus

  این کیف پول مخصوص سیستم عامل های ios و اندروید طراحی و امنیت آن توسط شرکت استلار تاییده شده است.

  کیف پول تلگرامی PapayaBot

  این کیف پول ربات تلگرامی است. این کیف پول علاوه بر لومن،‌از بیت کوین و لایت کوین هم پشتیبانی می‌کند. امنیت آن روی پلتفرم تلگرام تضمین شده است و هر کجا که تلگرام نصب باشد می ‌توان از آن استفاده کرد.

  لِجِر نانو (Ledger Nano)

  این کیف پول امن ترین کیف پول استلار است. کیف پول لجر نانو، کیف پولی سخت‌افزاری با برنامه‌ریزی تربیتی و قابلیت چند امضایی است که برای آن دسته کاربرانی طراحی‌شده نیازمند لایه‌های امنیتی بیشتر برای حفاظت از سرمایه‌گذاری خود هستند. این کیف پول به جز استلار لومن ارزهای زیادی مانند بیت کوین،‌اتریوم و ریپل را پشتیبانی می‌کند. قیمت این کیف پول حدود 80 دلار است.

  چگونه استلار بخرم؟

  برای خرید ارز شبکه استلار یا همان لومن (XLM) باید از طریق صرافی ها اقدام کنید. کاربران ایرانی می توانند از صرافی های داخلی بیت کوین یا اتریوم بخرند و بعد در صرافی های خارجی شارژ و اقدام به خرید این ارز کنند. در حال حاضر این ارز در 39 مارکت خرید و فروش می‌شود.

  کم ریسک ترین سایت خرید لومن برای کاربران ایرانی :

  صرافی Binance :

  صرافی چینی بایننس روش خوبی برای خرید لومن است. به دلیل چینی بودن صرافی احتمال تحریم و بلوکه شدن پول ها بسیار کم است. این سایت برای کاربران ایرانی قابل استفاده است. شما می توایند بیت کوین یا ارزهای دیگر را در این صرافی شارژ کنید و اقدام به خرید لومن یا ارزهای دیگر نمایید. این صرافی می تواند به عنوان کیف پول هم سرمایه شما را ذخیره کند. توصیه می شود پس از خرید دارایی خود را به کیف پول های امن تر منتقل کنید.

 • 23-تتر (USDT) چیست؟
  تتر (USDT) چیست و چرا قیمت آن ثابت است

  اگر از پولونیکس یا بیترکس استفاده می کنید، احتمالا قسمت مارکت UDST یا همان تتر را دیده‌اید. کاربران زیادی از ماهیت و نحوه استفاده از آن آگاه نیستند.

  USDT یک توکن و دارایی ارزدیجیتال است که از طریق پروتکل Omni Layer Pro در بلاک چین بیت کوین تولید شده است. هر واحد USDT توسط دلار آمریکا پشتیبانی می شود این توکن تحت نظارت Tether نگهداری می‌شود و به نوعی کیف پول اصلی این توکن، سایت Tether است . توکن‌های USDT می‌توانند مانند بیت کوین یا هر ارز دیجیتال دیگر منتقل، ذخیره و یا برای خرید استفاده شود.

  USDT برای تسهیل انتقال ارزهای ملی ایجاد شده است تا کاربران جایگزین پایداری برای بیت کوین داشته باشند.

  علت قیمت ثابت تتر چیست؟

  این توکن با پشتیبانی دلار آمریکا ایجاد شده است. تولید این توکن ها نسبت به دلار آمریکا انجام می‌شود، بنابراین قیمت آن اغلب ثابت است و نسبت به قیمت دلار تغییر می کند. به دلیل قیمت ثابت، تتر ها معمولا برای سرمایه گذاری خریداری نمی‌شوند و اغلب برای خرید یا ذخیره پول استفاده می‌شوند.

  مزیت USDT نسبت به دلار چیست؟

  به دلیل ثابت بودن قیمت و تغییر آن نسبت به دلار، ریسک خرید یا نگهداری پول را کم می‌کند. همچنین به علت داشتن کیف پول و بدون واسطه بودن، می‌تواند برای خرید یا تجارت بسیار مورد استفاده باشد. با این توکن‌ها می‌توانید بدون ریسک نوسانات قیمت که در بیشتر ارزهای دیجیتال دیده می‌شود، تجارت و خرید کنید. همچنین به جای نگهداری پول در بانک می توانید از آن برای ذخیره پول استفاده کنید. خرید با این توکن‌ها شبیه به خرید و انجام تراکنشهای بیت کوین است و دیگر نیاز به فرایندهای سنتی مانند کارت های اعتباری نیست.

  کیف پول های تتر

  کیف پول Tether

  کیف پول اصلی USDT، سایت Tether است. در این سایت با یک ثبت نام ساده می توانید آدرس کیف پول USDT خود را دریافت کنید و از صرافی های معتبر توکن مورد نیاز خود را خریداری کنید. به دلیل تحریم های موجود اسم کشور ایران در قسمت ثبت نام وجود ندارد. بنابراین برای هموطنان ساکن ایران، استفاده از این سایت پیشنهاد نمی شود.

  کیف پول Tether Free Wallet

  کیف پول موبایل Tether Free Wallet در حال حاضر فقط برای کاربران اندروید قابل استفاده است. 

 • 24-نم (NEM) چیست؟

  بسیاری از ارزهای دیجیتال برتر پس از بیت کوین، مانند لایت کوین و بیت کوین کش، از تغییراتی در کدها و پروتکل بیت کوین به وجود آمده‌اند. اما در مورد نم اینگونه نیست. کدهای بلاک چین نم به صورت 100 درصدی اختصاصی هستند.

  نم یک تفاوت بزرگ دیگر با رقبایش دارد و آن این است که این شبکه از یک سیستم اجماع جدید به نام اثبات اهمیت (POI) بهره می‌برد. این الگوریتم شباهت‌های زیادی با اثبات سهام دارد اما از آن موثرتر است. با استفاده از الگوریتم اثبات اهمیت در شبکه نم شاهد تراکنش‌های سریع، کارمزدهای ناچیز، عدم هدررفت انرژی و شفافیت 100 درصد هستیم.

  نام نم (nem) مخفف عبارت New Economy Movement است که به معنای جنبش اقتصادی نوین شناخته می‌شود. هدف نم این است که به عنوان یک وسیله مبادله رایج در سراسر جهان مورد استفاده قرار گیرد و بتواند میزبان پروژه‌های مبتنی بر بلاک چین دیگر روی بلاک چین خودش باشد. یکی از قابلیت‌های جالب نم سرعت بالا و کارمزد پایین تراکنش‌ها است. در حال حاضر فقط حدود 20 ثانیه برای تایید هر تراکنش نم زمان نیاز است و گفته می‌شود که این شبکه توانایی انجام 3000 تراکنش در ثانیه را دارد.

  یکبار برای همیشه: ابهام زدایی نم (NEM) و زِم (XEM)

  درباره NEM و XEM سردرگمی زیادی در میان کاربران دیده می‌شود. توجه داشته باشید که نم (NEM) نام شبکه است و زِم (XEM) نام ارز دیجیتال این شبکه است. به عنوان مثال بیت کوین نام بلاک چین است و ارز دیجیتال آن هم بیت کوین نام دارد یا در یک مثال دیگر اتریوم نام یک بلاک چین است و ارز دیجیتال آن اتر نام دارد که البته به آن همان اتریوم هم می‌گویند.

  تاریخچه نم

  شبکه نم توسط یکی از کاربران انجمن بیت کوین تاک با نام کاربری «UtopianFuture» بنیانگذاری شد . او ابتدا میخواست تحقیقاتی درباره بهبود شبکه ارز دیجیتال Nxt انجام دهد اما در نهایت با گروهی کوچک از توسعه‌دهندگان تصمیم گرفتند که بلاک چین خودشان را بسازند.

  این پروژه در مارس 2015 با تلاش 15 توسعه دهنده و حدود 30 بازاریاب معرفی شد و راه‌اندازی شد. تیم توسعه دهنده اصلی نم هم اکنون در سنگاپور ساکن هستند و ترجیح می‌دهند که با نام مستعار در پشت پرده کار کنند.

  اثبات اهمیت (Proof of Importance)

  با الگوریتم اثبات اهمیت در نم، برای ماینر بودن و تایید تراکنش‌ها نیازی به استفاده از دستگاه‌های سخت افزاری قدرتمند و مصرف بالای انرژی برق نیست. شما فقط کافیست که مقدار مشخصی XEM بخرید و در کیف پول خود به شبکه اختصاص دهید تا علاوه بر سرمایه‌گذاری در نم، با مشارکت در تایید تراکنش‌ها، واحدهای XEM جدید به دست آورید که به معنای همان کسب درآمد است.

  هاروست چیست؟

  فرایند تایید تراکنش‌ها در شبکه نم هاروست نام دارد که همانند کلمه ماینینگ در شبکه بیت کوین است. به کسانی که هاروست انجام می‌دهند، هاروستر می‌گویند. هاروست در لغت به معنای برداشت محصول است.

  هاروستر چیست؟

  در شبکه نم کسانی که 10,000 واحد XEM داشته باشند می‌تواند دارایی خود را در کیف پول رسمی نم به شبکه اختصاص دهند و علاوه بر سرمایه‌گذاری، با تایید تراکنش‌ها از کارمزدها کسب سود کنند.

  پس اگر دستگاهی برای استخراج وجود نداشته باشد نیروی پردازش تراکنش‌های شبکه از کجا تامین می‌شود؟

  بله درست است پردازش تراکنش‌ها نیاز به قدرت سخت افزاری هم دارد. در شبکه نم یک گروه دیگر هم به اسم سوپرنود وجود دارند. برای سوپر نود شدن باید دارای یک سیستم کامپیوتری قدرتمند، همراه با اینترنت اختصاصی و پینگ فوق العاده بالا به علاوه 3,000,000 واحد XEM باشید. درآمد سوپرنودها خیلی بالاست.

  هاروسترها به سوپرنودها متصل می‌شوند تا کار تایید تراکنش‌ها با موفقیت انجام شود.

  در درآمد هاروسترهای شبکه نم عواملی مانند مقدار موجود زِم در کیف پول (حداقل 10,000 واحد)، مقدار باقیماندن دارایی‌ها در کیف پول و همچنین تعداد تراکنش‌های فرد موثر هستند. یعنی هر چقدر که فعالیت و دارایی یک هاروستر بیشتر باشد، شانس تایید تراکنش‌ها و کسب درآمد از هاروست بیشتر می‌شود:

  مزیت اثبات اهمیت در شبکه نم نسبت به اثبات سهام در شبکه‌های دیگر چیست؟

  نم (NEM) چیست؟ همه چیز درباره نم

  در اثبات سهام تنها عامل موجود در درآمد یک تایید کننده مقدار دارایی است. هرکس که مقدار بیشتری دارایی داشته باشد شانس بیشتری برای تایید تراکنش‌ها و کسب درآمد دارد اما در اثبات اهمیت شبکه نم چند عامل دیگر هم در درآمد هاروسترها تاثیر گذار است.

  همانطور که گفتیم به غیر از مقدار دارایی در کیف پول، زمان نگهداری دارایی‌ها در کیف پول و تعداد معاملات آن کیف پول‌ هم تاثیر گذار است. این عوامل موجب می‌شوند که هاروسترها بر اساس امتیاز و اهمیتی که به شبکه می‌دهند کسب درآمد کنند. به عنوان مثال اگر یک هاروستر از شبکه نم برای پرداخت‌های خودش استفاده کند، تعداد تراکنش‌های کیف پولش بالا می‌رود و شانس خود را برای تایید تراکنش‌های بیشتر بالا می‌برد. این عوامل به مروز زمان موجب کاربردی‌تر شدن نم می‌گردند.

  نام‌فضاها، موزاییک و دارایی های هوشمند

  نام فضاها (NameSpaces) بخش مهمی از اکوسیستم اقتصادی نم هستند. نام فضا را مانند یک دامنه اینترنتی در نظر بگیرید. هر نام فضا در شبکه نم منحصر به فرد است و وقتی ثبت شد، دیگر کسی قابلیت ثبت آن را ندارد.

  سایت رسمی نم در این خصوص نوشته است:

  برای اینکه ویژگی نام‌فضا و موزاییک را بهتر درک کنید، آن‌ها به ترتیب مانند دامنه و هاست در نظر بگیرید. نام‌فضا در شبکه نم منحصر به فرد است. به عنوان مثال درصورتی که کسی نام‌فضای «foo» را بسازد، فرد دومی نمی‌تواند به همین اسم نام‌فضا بسازد. هر کس می‌تواند به منظور بهبود فعالیت‌های تجاری‌اش برای خود نام‌فضا بسازد.

  نم (NEM) چیست؟ همه چیز درباره نم

  موزاییک چیست؟

  با ایجاد نام‌فضا شما می‌توانید از موزاییک‌ها استفاده کنید.

  ساختن موزاییک همان ساختن یک دارایی دیجیتال یا توکن‌ است. ارز دیجیتال شبکه نم، یعنی زم (XEM) اولین موزاییک ساخته شده در این شبکه است. به عنوان مثال اگر شما یک پیتزا فروشی دارید، می‌توانید روی شبکه نم یک دارایی به نام PizzaCoin بسازید و مشخص کنید که هر پیتزاکوین برابر با یک پیتزا در فروشگاه شماست. شما می‌توانید از طریق کیف پول رسمی نم برای خود موزاییک یا همان توکن بسازید و به عنوان مثال مشخص کنید که چه تعداد توکن برای شما ساخته شود.

  اینکار نیاز به پرداخت کارمزد تقریبا سنگین دارد لذا اغلب تشکیلات تجاری بزرگ از این قابلیت‌ها بهره می‌برند.

  همانند شبکه اتریوم، توسعه دهندگان می‌توانند برنامه‌های خودشان را روی شبکه نم توسعه دهند. شبکه نم می‌تواند در بسیاری از صنایع مخصوصا کنترل زنجیره تامین کارخانه‌ها مفید باشد. به تازگی وزارت کشاورزی ژاپن از بلاک چین نم برای رهگیری تولید فراورده‌های دامی استفاده کرده‌ است.

  دو بلاک چین

  نم (NEM) چیست؟ همه چیز درباره نم

  بنیاد نم دو بلاک چین جداگانه برای شبکه توسعه داده است. اولین بلاک چین، بلاک چین عمومی این شبکه است که همه می‌توانند از آن بهره ببرند و دومین بلاک چین یک سیستم خصوصی به نام میژین (mijin) است که شرکت‌های بزرگ می‌توانند از آن برای سفارشی سازی فرایندهای خود و به منظور عدم افشای تراکنش‌هایشان استفاده کنند.

  در حال حاضر بیش از 300 شرکت بزرگ از بلاک چین میژین برای انجام فرایندهای تجاری خود استفاده می‌کنند.

  شفافیت بالا در نم

  بلاک چین عمومی شبکه نم 100 درصد شفاف و متن باز است به همین دلیل این شبکه می‌تواند در مقیاس گسترده توسط بازرگانان و شرکت‌های بزرگ به عنوان یک سیستم بدون نیاز به اعتماد مورد استفاده قرار گیرد.

  کارمزدها و سرعت تراکنش

  به ادعای تیم توسعه دهنده نم، در حال حاضر فقط حدود 20 ثانیه برای تایید هر تراکنش نم زمان نیاز است و این شبکه پتانسیل انجام 3000 تراکنش در ثانیه را دارد. در وضعیت فعلی بیت کوین و اتریوم  در هر ثانیه به ترتیب 8 و 14 تراکنش را انجام می‌دهند که نم از این نظر بسیار برتر است.

  نم یکی از کم کارمزدترین شبکه‌های ارز دیجیتال است. به گفته سایت رسمی نم، برای هر تراکنش فقط 0.01 درصد کارمزد نیاز است. این یعنی برای ارسال 100 دلار فقط 0.01 دلار و برای ارسال 1000 دلار فقط 0.1 دلار کارمزد پرداخت خواهید کرد. دلیل کم بودن کارمزدهای نم استفاده از الگوریتم اثبات اهمیت است که در بالا به توضیح آن پرداخته‌ایم.

  واحدهای ارزی شبکه نم

  همانطور که گفتیم ارز دیجیتال شبکه نم، زِم (XEM) نام دارد. تعداد کل واحدهای زِم 8,999,999,999 است که در سال 2015 تولید و بین توسعه دهندگان معتمد تقسیم شدند. این توکن‌ها متناسب با نیاز و به مرور زمان به بازار عرضه می‌شوند. تعداد واحدهای زم به همان رفم محدود است و به آن اضافه نخواهد شد.

  برخلاف بیت کوین که واحدهای جدید آن در فرایند استخراج تولید می‌شوند و به ماینر می‌رسند، در تایید تراکنش‌های نم، به هاروستر که در بالا درباره آن صبحت کردیم، تنها کارمزدهای تراکنش تعلق می‌گیرد.

  قیمت زِم

  نم (NEM) چیست؟ همه چیز درباره نم

  زِم یکی از دارایی‌های دیجیتالی است که اگر شما در ابتدای سال گذشته (2017) با مبلغ کمتر از 10 میلیون‌ تومان در آن سرمایه‌گذاری می‌کردید، امروز با سود چند هزار درصدی درحال پارو کردن پول بودید. بالاترین قیمت زِم در روز ششم ژانویه 2018 در قیمت 1.8 دلار به ثبت رسید و پس از آن همزمان با ارزهای دیجیتال دیگر در ورطه سقوط تاریخی قرار گرفت.

  با این حال با توجه به ویژگی‌های خارق‌العاده این شبکه می‌توان به رکورد شکنی دوباره آن امیدوار بود.

  کیف‌پول‌ها

  برای دریافت کیف پول‌های رسمی نم می‌توانید به بخش کیف پول های سایت رسمی این شبکه مراجعه کنید. کیف پول‌های غیررسمی زیادی هم برای این ارز دیجیتال محبوب توسعه داده شده است که می‌توانید از بخش کیف‌پول‌های سایت ارزدیجیتال برای مشاهده و دریافت‌ آن‌ها اقدام فرمایید. کیف پول‌های نم برای هر سه پلتفرم دسکتاپ (ویندوز، مک و لینوکس) – موبایل (اندروید و آی‌او‌اس) و وب در دسترس هستند.

  خرید و فروش زِم (XEM)

  نم (NEM) چیست؟ همه چیز درباره نم

  اغلب خرید و فروش زم در صرافی های ارزهای دیجیتال انجام می‌گیرد. به طور کلی برای کاربران ایرانی دو راه برای خرید یا فروش زم وجود دارد :

  1- خرید مستقیم با ارزهای سنتی مانند ریال یا دلار

  2- تبدیل ارزهای دیجیتال دیگر به زم

  خرید زم (XEM) با ریال یا دلار

  1- خرید زم با ریال

  خرید مستقیم زم با ریال از طریق سایت های صرافی ایرانی صورت می‌گیرد. اکثر سایت های داخلی در حال حاضر فقط بیت کوین یا در برخی موارد اتریوم می‌فروشند. فقط تعداد کمی از سایت های ایرانی زم را به سبد فروششان اضافه کرده اند که اکثر اوقات هم موجودی این سایت ها صفر است. شما می‌توانید در این سایت ها در صورت وجود توجه داشته باشید که حتما از اعتبار یک سایت یا فرد برای خرید ارزهای دیجیتال اطمینان حاصل فرمایید.

  2- خرید زم با دلار

  خرید مستقیم ارزهای دیجیتال با دلار یک روش متداول در سراسر جهان است اما نه برای کاربران ایرانی. برای خرید ارزهای دیجیتال با دلار نیاز به حساب های بین المللی مانند مستر یا ویزا کارت است. به دلیل تحریم های موجود، برای افراد ساکن ایران، خرید مستقیم با دلار نیاز به واسطه های زیادی دارد که در نهایت باعث افزایش هزینه تمام شده می‌شود به علاوه مشکل ثبت نام کاربران ایرانی در سایت های معتبر خارجی هم وجود دارد.

  برای خرید مستقیم زم با دلار می‌توانید از سایت های Kraken و Bitstamp اقدام کنید.

  تبدیل ارزهای دیجیتال دیگر به زم

  متداول ترین روش خرید زم و یا سایر ارزهای دیگر، مخصوصا برای کاربران ایرانی این روش است. در این روش شما باید از سایت های ایرانی یا سایت معتبر LocalBitcoins.com،‌با استفاده از ریال اقدام به خرید بیت کوین یا اتریوم کنید و سپس این بیت کوین یا اتریوم را به صرافی های معتبر منتقل و آن را تبدیل به زم کنید.

  سایت های قابل استفاده برای کاربران ایرانی به منظور تبدیل بیت کوین یا اتریوم به زم:

  چنجلی(Changelly)

  نم (NEM) چیست؟ همه چیز درباره نم

  یک پلتفرم تبادل سریع ارزهای دیجیتال است که بهترین نرخ کارمزد تبادل ارزهای دیجیتال را در بازار ارائه داده است. این سایت در واقع یک صرافی نیست.

  ربات چنجلی با پلتفرم های بزرگ و معروف ارزهای دیجیتال مانند پولونیکس و بیترکس هماهنگ است. این ربات در کسری از ثانیه، درخواست های خرید و فروش را در این پلتفرم ها ثبت می کند سپس بهترین قیمت موجود را که در صفحه اصلی نشان داده می شود را انتخاب و به کاربر نشان می دهد. در چنجلی می توانید حدود ۳۵ ارز دیجیتال را به صورت خیلی سریع و فوری تبادل کنید.

  Binance

  نم (NEM) چیست؟ همه چیز درباره نم

  بیشتر معاملا زم در صرافی چینی بایننس انجام می‌پذرید. به دلیل چینی بودن صرافی احتمال تحریم و بلوکه شدن پول ها بسیار کم است. این سایت برای کاربران ایرانی قابل استفاده است. شما می توایند بیت کوین یا ارزهای دیگر را در این صرافی شارژ کنید و اقدام به خرید زم یا ارزهای دیگر نمایید. همانظور که گفتیم این صرافی می تواند به عنوان کیف پول،‌سرمایه شما را ذخیره کند. پیشنهاد می‌کنیم که پس از خرید، ارزهای خود را به کیف پول های امن منتقل کنید.

  Hitbtc

  نم (NEM) چیست؟ همه چیز درباره نم

  مانند بایننس این پلتفرم هم محیط خوبی برای خرید و فروش زم و سایر ارزهای دیجیتال است. ریسک بلوکه کردن در این صرافی بسیار بالاتر است بنابراین سعی کنید بلافاصله پس از خرید مبالغ خود را به کیف پولی امن منتقل کنید.

  صرافی های دیگری مثل bitfinex برای کاربران ایرانی قابل استفاده هستند اما به دلیل ریسک خیلی بالا،‌ شارژ ارز به آن ها را پیشنهاد نمی کنیم.

 • 25-دش (Dash) چیست؟
  از اواخر دسامبر ۲۰۱۶، وقتی که بیت کوین مرزهای ۱۰۰۰ دلار را رد کرد، سرمایه گذاری دیوانه وار در ارزهای دیجیتال آغاز شد.

  با استفاده از فناوری بلاک چین نخستین پول غیرمتمرکز جهان به نام بیت کوین خلق شد. اما بیت کوین دارای نقص‌هایی بود که باعث شد ارزهای دیجیتال زیادی با ویژگی ها و ادعاهای مختلف وارد رقابت با بیت کوین شوند.

  یکی از نواقصی که بیت کوین دارد این است که کاملا ناشناس نیست. به این معنی که تراکنش‌ها و میزان دارایی های یک آدرس بیت کوین قابل رهگیری است.

  بر همین اساس توسعه دهندگان زیادی برای حل این مشکل ارزهای دیجیتال خود را که به ارزهای دیجیتال ناشناس یا پیگیرگریز معروف هستند، به کاربران ارائه دادند.

  یکی از معروف ترین و قدرتمند ترین ارزهای دیجیتال پیگیر گریز، ارز دیجیتال دش (Dash) است که به جز اینکه حریم خصوصی فوق العاده‌اش، ویژگی‌های بزرگ دیگری هم دارد.

  در این مقاله به بررسی جامع ارز دیجیتال دش می‌پردازیم.

  دش (Dash) چیست؟

  توسعه دهندگان دش ادعا می‌کنند که این نوعی پول نقد الکترونیکی غیرمتمرکز و همتا به همتا است. هدف آن‌ها این است که دش بتواند به مانند پول نقد واقعی مانند دلار، یورو و … به گردش بیافتد.

  دش بر اساس کد هسته اصلی بیت کوین همراه با ویژگی های جدید (مانند حریم خصوصی و تراکنش‌های ارزان و سریع) ساخته شده است.

  مانند بیت کوین دش متن باز است و از بلاک چین استفاده می‌کند. ارزهای دیجیتالی دش هم در نرم افزار یا سخت افزارهای کیف پول ذخیره می‌شوند. تفاوت عمده دش با بیت کوین این است که تراکنش‌های دش سریع تر و ارزان تر هستند، استخراج دش کمی با بیت کوین متفاوت است و همچنین در دش امکان ایجاد تراکنش‌های ناشناس وجود دارد.

  چه زمانی و چرا دش ایجاد شد؟

  پروژه دش در ۱۸ ژانویه ۲۰۱۴ توسط تیمی به سرپرستی ایوان دوفیلد کلید خورد.

  دش در ابتدا با نام ایکس کوین (Xcoin) اراپه شد. در فوریه ۲۰۱۴، نام پروژه به دارک کوین (Darkcoin) تغییر یافت و سپس در ۲۵ مارس ۲۰۱۵، نام نهایی دش برای آن انتخاب شد.

  تیم توسعه دهنده دش

  ایوان دوفیلد در سال ۲۰۱۰ با بیت کوین آشنا شد و تحت تاثیر فناوری خارق العاده آن قرار گرفت اما اون دریافت که بیت کوین حریم خصوصی را به شکل کامل برقرار نمیکند و سرعت پایینی دارد.

  او با الهام از کدهای بیت کوین و تیم حرفه ای خود شبکه و ارز دیجیتال دش را توسعه داد.

  تعداد واحد‌های ارزی دش

  دش به گونه ای طراحی شده است که فقط تا ۱۸ میلیون واحد از آن وجود داشته باشد. دش هم با کمی تفاوت نسبت به بیت کوین مبتنی بر استخراج است و پس از استخراج ۱۸ میلیون واحد دیگر از آن تولید نخواهد شد. پیشبینی می‌شود که استخراج ۱۸ میلیون واحد تا سال ۲۳۰۰ طول بکشد.

  استخراج دش هر سال سخت تر می‌شود و پاداش استخراج آن هر سال در حدود ۷٫۱ درصد کاهش می‌یابد. بلاک ها در بلاک چین دش هر ۲٫۵ دقیقه ساخته می‌شوند که حدود ۴ برابر از بیت کوین سریع تر است.

  فرایند توزیع پاداش و استخراج در دش

  دش از الگوریتم اثبات کار یا همان روش استخراج برای امنیت و تولید واحدهای ارز دیجیتال جدید استفاده می‌کند. الگوریتم رمزنگاری دش X11 است. استخراج دش با پردازنده، کارت گرافیک و یا دستگاه‌های مخصوص ASIC امکان پذیر است.

  زمان تولید بلاک در دش حدود ۲٫۵ دقیقه است و این به معنای تایید حدود ۵۶ تراکنش در ثانیه است.

  تمام پاداش شبکه متعلق به ماینرها نیست. علاوه بر دریافت پاداش از استخراج، گروهی ویژه از کاربران هم که مستر نود نام دارند، برای انجام یک سری از عملکردهای خاص پاداش دریافت می‌کنند. مستر نودها وظیفه انجام ویژگی‌های زیر را در شبکه دش بر عهده می‌گیرند:

  ویژگی‌ InstantSend (ارسال فوری): با استفاده از این ویژگی کاربران می‌توانند با پرداخت کارمزد بیشتر، تراکنش‌های خود به صورت فوری و در کمتر از دو ثانیه انجام دهند.

  ویژگی PrivateSend (ارسال خصوصی): امکان انجام تراکنش به صورت ناشناس و بدون رهگیری را فراهم می‌کند.

  برای مستر نود شدن باید حداقل ۱,۰۰۰ واحد دش در کیف پول رسمی آن داشته باشید. مسترنودها و ماینرها هر کدام ۴۵ درصد از پاداش شبکه را به خود اختصاص می‌دهند. ۱۰ درصد باقی مانده در خزانه شبکه ذخیره می‌شود و به توسعه دهندگان می‌رسد.

  کیف پول‌های دش

  دش هم مانند بقیه ارزهای دیجیتال، دارای نرم افزارها یا سخت افزارهایی به نام کیف پول است که امکان ذخیره، دریافت و ارسال ارز دیجیتال دش را فراهم می‌کند.

  برای دش به عنوان یک ارز دیجیتال محبوب، کیف پول‌های بسیار زیادی توسعه داده شده است اما ما در این مقاله برای حفظ امنیت هر چه بیشتر کاربران، تنها کیف پول‌هایی را معرفی می‌کنیم که توسط وب سایت رسمی دش تایید شده اند.

  هشدار: تمام کیف پول‌های معرفی شده زیر تایید شده و بدون واسطه هستند. بنابراین کاربر خود مسئول دارایی اش است. از این رو حتما از کیف پول های خود بک آپ بگیرید.

  کیف پول‌های دسکتاپ دش

  ۱- کیف پول رسمی دش

  این نرم افزار، هسته اصلی شبکه دش است و مستقیما با بلاک چین دش ارتباط برقرار می‌کند. این کیف پول از ویژگی‌های InstantSend (ارسال فوری) و PrivateSend (ارسال خصوصی) به طور کامل پشتبانی می‌کند. برای استفاده از این کیف پول باید مدتی صبر کنید تا با بلاک چین همگام سازی صورت گیرد، از این رو نیاز به اینترنت پرسرعت و حجم ترافیک مناسب نیاز خواهید داشت.

  دانلود کیف پول رسمی دش برای ویندوز - ۶۴ بیت

  دانلود کیف پول رسمی دش برای ویندوز - ۳۲ بیت


  ۲- کیف پول الکتروم دش

  محبوب ترین کیف پول دش محسوب می‌شود. این کیف پول امنیت فوق العاده بالایی دارد و کلیدهای خصوصی را مستقیما در کامپیوتر شما ذخیره می‌کند. مزیت اصلی این نرم افزار این است که نیاز به همگام سازی و صرف زمان برای همگام سازی با بلاک چین ندارد. این کیف پول از ویژگی‌های InstantSend (ارسال فوری) و PrivateSend (ارسال خصوصی)، پشتیبانی نمی‌کند.

  دانلود کیف پول الکتروم دش برای ویندوز - ۶۴ بیت


  ۳- کیف پول اکسودوس

  اکسودوس یکی دیگر از کیف پول‌های مورد تایید تیم دش است. رابط کاربری ساده، امنیت بالا و سرعت از مزیت‌های اصلی این کیف پول هستند. در اکسودوس می‌توانید چندین ارز دیجیتال مطرح بازار را ذخیره کنید.

  دانلود کیف پول اکسودوس

  کیف پول‌های موبایل دش

  ۱- کیف پول رسمی موبایل دش

  دش برای دو سیستم عامل محبوب اندروید و iOS، نرم افزار رسمی کیف پول ارائه داده است. رابط کاربری این کیف پول‌ها بسیار ساده است و از امنیت بالایی برخوردارند.

  دانلود کیف پول اندروید دش

  دانلود کیف پول iOS دش


  ۲- کیف پول‌ Edge دش

  یکی از کیف پول‌های تایید شده و امن دش که همراه با یک رابط کاربری ساده و زیبا برای دو سیستم عامل اندرید و iOS توسعه داده شده است. این نرم افزار از ارزهای دیجیتال دیگری مانند بیت کوین،‌ اتریوم،‌ لایت کوین و … پشتیبانی می‌کند.

  دانلود کیف پول Edge برای اندروید

  دانلود کیف پول Edge برای iOS


  ۳- کیف پول جکس

  تیم دش این کیف پول معروف را به عنوان یکی از کیف پول های امن دش پذیرفته است. این کیف پول، یکی از بهترین کیف پول های چند منظوره است که علاوه بر این که ارزهای زیادی را پشتبانی می کند، روی پلتفرم های مختلف و پرکاربرد زیادی قابلیت اجرا دارد.

  دانلود کیف پول جکس برای اندروید

  دانلود کیف پول جکس برای iOS


  کیف پول‌های سخت افزاری دش

  لجرنانو اس، تریزور و کیپ کی، هر سه کیف پول‌های سخت افزاری بسیار امنی برای دش هستند. این کیف پول‌ها علاوه بر دش از چندین ارز دیجیتال دیگر پشتیبانی می‌کنند.

  چگونه دش بخرم؟

  برای خرید دش هم مانند بقیه ارزهای دیجیتال باید از صرافی ها اقدام کنید. به طور کلی دو راه برای خرید دش وجود دارد :

  ۱- خرید مستقیم با ارزهای سنتی مانند ریال یا دلار

  ۲- تبدیل ارزهای دیجیتال دیگر به دش

  خرید دش با ریال یا دلار

  ۱- خرید دش با ریال

  خرید مستقیم دش با ریال از طریق سایت های صرافی ایرانی صورت می‌گیرد. اکثر سایت های داخلی در حال حاضر فقط بیت کوین یا در برخی موارد اتریوم می‌فروشند. فقط تعداد کمی از سایت های ایرانی دش را به سبد فروششان اضافه کرده اند که اکثر اوقات هم موجودی این سایت ها صفر است. شما می‌توانید در این سایت ها در صورت وجود توجه داشته باشید که حتما از اعتبار یک سایت یا فرد برای خرید ارزهای دیجیتال اطمینان حاصل فرمایید.

  ۲- خرید دش با دلار

  خرید مستقیم ارزهای دیجیتال با دلار یک روش متداول در سراسر جهان است اما نه برای کاربران ایرانی. برای خرید ارزهای دیجیتال با دلار نیاز به حساب های بین المللی مانند مستر یا ویزا کارت است. به دلیل تحریم های موجود، برای افراد ساکن ایران، خرید مستقیم با دلار نیاز به واسطه های زیادی دارد که در نهایت باعث افزایش هزینه تمام شده می‌شود به علاوه مشکل ثبت نام کاربران ایرانی در سایت های معتبر خارجی هم وجود دارد.

  برای خرید مستقیم دش با دلار می‌توانید از سایت های Coinbase، Kraken و Bitstamp اقدام کنید.

  تبدیل ارزهای دیجیتال دیگر به دش

  متداول ترین روش خرید دش و یا سایر ارزهای دیگر، مخصوصا برای کاربران ایرانی این روش است. در این روش شما باید از سایت های ایرانی یا سایت معتبر LocalBitcoins.com،‌با استفاده از ریال اقدام به خرید بیت کوین یا اتریوم کنید و سپس این بیت کوین یا اتریوم را به صرافی های معتبر منتقل و آن را تبدیل به دش کنید.

  سایت های قابل استفاده برای کاربران ایرانی به منظور تبدیل بیت کوین یا اتریوم به دش:

   ShapeShift

  یکی از راه های ساده تبدیل ارزها سایت شیپ‌شیفت است. این پلتفرم محیط کاربری ساده و زیبایی دارد و هر کسی می تواند به سادگی ارز خود را در آن تبدیل کند. امنیت بالای این صرافی در میان کاربران زبانزد است. این سیستم ارز شما را ذخیره نمی کند بنابراین خطر بلوکه شدن شما را تهدید نخواهد کرد. سرعت و کارمزد مناسب هم از ویژگی های خوب این سیستم است.

  ورود به سایت

  Binance

  صرافی چینی بایننس هم روش خوبی برای خرید دش است. به دلیل چینی بودن صرافی احتمال تحریم و بلوکه شدن پول ها بسیار کم است. این سایت برای کاربران ایرانی قابل استفاده است اما خطرات بلوکه شدن دارایی‌ها وجود دارد. شما می توایند بیت کوین یا ارزهای دیگر را در این صرافی شارژ کنید و اقدام به خرید دش یا ارزهای دیگر نمایید. همانطور که گفتیم این صرافی می تواند به عنوان کیف پول،‌سرمایه شما را ذخیره کند. پیشنهاد می‌کنیم که پس از خرید، ارزهای خود را به کیف پول های امن منتقل کنید.

  ورود به سایت

  Hitbtc

  مانند بایننس این پلتفرم هم محیط خوبی برای خرید و فروش دش و سایر ارزهای دیجیتال است. ریسک بلوکه شدن دارایی‌ها در این صرافی بسیار بالاتر است بنابراین سعی کنید بلافاصله پس از خرید مبالغ خود را به کیف پولی امن منتقل کنید.

  صرافی های دیگری مثل bitfinex برای کاربران ایرانی قابل استفاده هستند اما به دلیل ریسک خیلی بالا،‌ شارژ ارز به آن ها را پیشنهاد نمی کنیم.

 • 26-ایاس (EOS)چیست؟
  پروژه EOS‌ از همان روزهای اول آغاز به‌کارش من را مجذوب خودش کرده بود.

  اولین بار تیم آنها را مجمع بلاک چین ۲۰۱۷ دیدم. همه‌ی افراد تیم آنها در رویداد بزرگ بلاک چین شرکت کرده بودند، رویداد پر شور و اشتیاقی که من را یاد روزهای آغازین و پر هیاهوی انفجار دات کام و سخنرانی پس از سخنرانی می‌انداخت.

  اما جلوه‌های بصری رویداد هرگز برای من قابل توجه نیست. من با نورهای قشنگ و حرف‌های قشنگ گول نمی‌خورم. عمق ایده‌هاست که واقعا اهمیت دارد.

  و آنها ایده‌های خارق‌العاده‌ای داشتند.

  برای اولین بار در دنیای ارزهای دیجیتال، دیدم که یک تیم سعی می‌کند برخی چالش‌های دنیای واقعی را حل کند، چالش‌هایی که فکر می‌کردم که فقط خود من و چند نفر دیگر به آن فکر کرده‌اند. وقتی داشتم روی پروژه‌ی سی‌سادا کار می‌کردم، یک سال را جلوی وایت بردم گذراندم و سعی کردم برای بزرگ‌ترین مشکلات کریپتو راه‌حل پیدا کنم: مقیاس پذیری، پذیرش عمومی، دولت، هویت، تولید، توزیع و تقاضا فقط چندتا از این مشکلات بودند. تمام مقاله‌ها و ایده‌های قدیمی را زیرورو کردم تا چیزهایی که هیچکس نفهمیده بود را کشف کنم.

  همچنین تمام پروژه‌هایی که وجود داشتند را بررسی کردم تا بهترین راه‌حل‌هایی که ارائه کرده‌ بودند را بیرون بکشم.

  هرچند بیشتر و بیشتر متوجه می‌شدم که هیچکس بزرگ‌ترین مشکلات موجود در ارزهای دیجیتال را حل  نکرده بودند. یا حتی بدتر از آن، حتی هیچکدام از مشکلات واقعی را نمی‌دیدند.

  همانطور که یک محقق هوش مصنوعی به نام فراسیوس کولت می‌گوید:

  یک قسمت بزرگ از حل مساله توانایی دیدن شکل واقعی مشکل است. اگر بتوانید مشکل را به شکلی روشن و دقیق توصیف کنید، قسمت زیادی از پاسخ هم خودش را به شما نشان خواهد داد. نوشتن به شما کمک می‌کند. درمورد مشکل بنویسید. نوشتن از فکر کردن دقیق‌تر است.

  اگر حتی نمی‌توانید مشکل را ببینید، قطعا نمی‌توانید یک راه‌حل واقعی هم خلق کنید.

  دقیقا مثل تقسیم‌های طولانی‌است که در دوران مدرسه از آنها متنفر بودید: اگر قسمت اول آن اشتباه بود، بقیه‌ی آن تا آخر اشتباه می‌شد.

  اما تیم EOS‌ واقعا مشکلات بزرگ و چشم‌انداز کلی را دید.

  به عنوان مثال، من اغلب گفته‌ام که برای اینکه اکوسیستم ارز دیجیتال واقعا شکوفا شود، به تراکنش‌های رایگان نیاز دارید.

  و هنوز هم همه‌چیز در پلتفرم‌های ارز دیجیتال هزینه دارد.

  این برای من کاملا واضح به نظر می‌رسید اما هنوز نتوانسته بودم که حتی یک تیم پیدا کنم که این حقیقت ساده را درک کند. بعد با تیم EOS آشنا شدم، آنها نه تنها مشکل را دیده بودند بلکه بهتر از من آن را پیکربندی کرده بودند.

  اگر وارد سایت آمازون می‌شدید و هر بار که صفحه‌ای را بارگذاری می‌کردید باید ۳ سنت می‌پرداختید، آن‌وقت هرگز صفحه‌ای را بارگذاری نمی‌کردید.

  خلاصه ماجرا همین است. اگر آمازون برای هر چیزی پول می‌گرفت، شما هرگز از در ورودی جلوتر نمی‌رفتید چون نمی‌دانستید بعد از پرداخت پول و وارد شدن از در ورودی چه چیزی در انتظارتان است.

  شما باید کالا را قبل از خریدن آن ببینید. هرچیزی می‌تواند پشت در شماره یک باشد. ممکن است محصولات درجه یک و زیبا پشت در منتظرتان باشد، یا اینکه با محصولات یک سایت قلابی و نفرت انگیز مواجهه شوید.

  ایاس (EOS) فقط یکی از پروژه‌هایی بود که در مجمع حضور یافته بود. کنفرانس خارق‌العاده‌ای بود، همه جا پر بود از انرژی و احتمالات خارق‌العاده.

  به عقب برگردید و می‌بینید که انفجار واقعی خرید ارزهای دیجیتال دقیقا از همان هفته شروع شده است، همان وقتی که پروژه‌ها ابداعاتشان را پشت سر هم اعلام می‌کردند. زی‌کش (Zcash) قله‌های جدیدی را فتح کرده بود، جی‌پی‌مورگان (JP Morgan) در اختیار گرفتن پروتکل‌های امنیتی جدیدشان را اعلام کرد.  ارزش تعداد زیاد دیگری از کوین‌ها به‌شدت بالا رفت.

  من با احساس مستی که از نوشیدنی‌ها و ایده‌های جدید داشتم کنفرانس را ترک کردم. سرم از تمام احتمالاتی که در سرم می‌چرخیدند گیج می‌رفت.

  اما این EOS بود که در تخیلاتم جلوه‌ای بزرگ‌تر از هرچیز دیگری داشت.

  و مصمم بودم به محض اینکه دستم به کوین‌های درخشان ارز دیجیتال افتاد، مقداری از این پروژه را خریداری کنم.

  جاده‌ی پر پیچ و خم آینده‌ای ناتمام

  اما همانطور که از جاده‌ای به سوی افتخار برمی‌آید، همه چیز به صورت کاملا روان و راحت پیش نمی‌رود.

  جامعه‌ی ارز دیجیتال خیلی جلوتر از چیزی که از آن انتظار می‌رفت پیش رفت، مست چیزهای محتمل اما ضعیف در نتایج.

  و حباب بالاخره ترکید.

  اما حتی قبل از اینکه حباب بترکد، من مشکلات احتمالی درمورد عرضه‌ اولیه کوین EOS را می‌دیدم. شروع کردم به تحقیقات بیشتر درمورد پروژه و موسس‌هایش.

  دن لاریمر (Dan Larimer)‌ یک افسانه در جامعه‌ی کریپتو است. او کارش را در بیت‌شیرز (Bitshares) شروع کرد، یک اکسچنج غیرمتمرکز، و استیمیت (Steemit)، یک شبکه اجتماعی برای انتشار مطالب مانند Medium. اما او همچنان شهرتی داشت مبنی بر اینکه پروژه‌ها را بعد از چند سال رها می‌کند.

  دقیقا مثل وقتی که رزومه کسی را می‌بینید که مدام از یک شرکت به شرکت دیگر رفته است، این موضوع اضطراب‌آور است.

  آیا این بار ادامه می‌دهند؟‌

  آیا خیلی زود حوصله‌شان سر می‌رود‌؟‌

  راستش را بخواهید، اینکه دل لاریمر همش از جایی به جای دیگر پر کشیده بود اصلا برای من ناراحت کننده نبود.

  من فکر می‌کنم ذهن‌ بی‌قرار نشانه‌ی نبوغ است، چون آدم‌های اینچنین زیادی در زندگی‌ام دیده‌ام و مردم به من هم می‌گویند که خیلی باهوش هستم. من هم مانند او خیلی زود حوصله‌ام سر می‌رود. من مشکلی را می‌بینم که مدت خیلی زیادی وجود داشته است، می‌توانم پاسخش را هم ببینم، درحالی‌که بقیه هنوز گیج هستند و سعی می‌کنند آن را برای دیگران توضیح بدهند، مجبورند با سیاست‌های شرکت کلنجار بروند، و مدیریت افراد به‌شدت خسته‌کننده می‌شود.

  خیلی زود به این نتیجه می‌رسم که چرا نمی‌توانیم خیلی ساده مشکل را ببینیم؟‌ گاهی حس می‌کنم دنیا برای من با دور آهسته در حرکت است.

  و به همین خاطر است که زود علاقه‌ام را از دست می‌دهم و سراغ کار دیگری می‌روم.

  اما بعضی از ایده‌ها ارزش جنگیدن دارند، ایده‌هایی که به آنها باور دارید.

  و هرچه بیشتر و بیشتر روی حرف‌هایی که لاریمر برای گفتن داشت مطالعه کردم، مردی را دیدم که هر ایده‌ای را تا آخرین حد ممکن و قبل از اینکه فقط به یک پروژه نگهداری تبدیل شود پیش برده است. بزرگ‌ترین کدنویس‌های دنیا عاشق حل کردن مشکلات جدید هستند، نه اینکه سال‌های سال فقط روغن‌کاری کنند. جای تعجبی ندارد که به مراتع بهتر و روشن‌تر مهاجرت کنند.

  یک عامل دیگر هم وجود داشت.

  هر کدام از پروژه‌های قبلی سنگ بنا بودند. خیلی مهم است که در نظر داشته باشیم فقط هشت سال است که از انقلاب ارزهای دیجیتال می‌گذرد. همانطور که در مقاله‌ی ۵ کلید اصلی تحول کریپتو گفته‌ام ما می‌دانیم چطور مقیاس پذیر کنیم و سیستم‌های ابری بسازیم چون سی سال است که داریم روی این مشکل کار می‌کنیم اما هیچ کتاب راهنمایی برای تازه‌کارها وجود ندارد که توضیح دهد بهترین روش برای ساختن یک سیستم توزیع‌ شده‌ی،‌ غیر متمرکز چگونه است، سیستمی که سرعت تراکنش‌های ویزا کارت‌ها را کاملا پشت سر بگذارد. هیچ مجموعه‌ کتابی دراین مورد وجود ندارد که با یک کلیک دانلود شود.

  ما هنوز در حال بررسی و کشف هستیم و وقتی که پای خلاقیت درمیان باشد همه چیز به‌هم ریخته و شلخه است.

  قبل از اینکه برنامه نویسی را شروع کنید، نمی‌توانید بفهمید آیا به بن‌بست می‌خورید یا نه. وقتی می‌خواهید یک مشکل را حل کنید می‌بینید که مشکلات جدیدی خلق کرده‌اید. متاسفانه بعضی از آنها قابل حل نیستند، مگر اینکه دوباره از صفر شروع کنید.

  حس من این است که این اتفاقی بود که برای لاریمر افتاد و دلیلی که از این پروژه به آن پروژه می‌رفت این بود که می‌خواست تمام ایده‌هایش را زیر چتر EOS‌ جمع کند. و کجا می‌توانست فرصتی بهتر این پیدا کند؟ با آن عدد نجومی که برای شروع جذب سرمایه‌ کردند و یک تیم گلچین به انتخاب و درخواست خودش، تمام بیت کوین‌هایم را شرط می‌بندم که این بار با این پروژه می‌ماند.

  اما فقط از این شاخه به آن شاخه پریدن موسس پروژه نبود که آن روزهای اول مرا مضطرب کرده بود.

  پروژه کمی ناخوش احوال به نظر می‌رسید. عرضه اولیه (ICO) توکن‌های آن عجیب بود.

  صدایی در پس ذهنم شروع کرد به غر زدن و دست بردار هم نبود. بقیه هم کمی مشکوک شده بودند. هیچ راه دیگری برای بیان بهتر آن وجود ندارد: کلاه برداری به نظر می‌رسید.

  خریداران توکن بر اساس میزان تقاضا با قیمت‌های متغییری مواجهه می‌شدند. به نوعی نمی‌دانستند به ازای اتریوم یا بیت کوینی که پرداخت می‌کنند، چقدر توکن می‌گیرند. مانند تاس ریختن بود.

  اگر در روزی که قصد خرید داشتید تقاضا کم بود احتمالا یک معامله خوب گیرتان می‌افتاد، کوین‌ها را با قیمت کمتری نسبت به قیمتی که در یک اکسچنج معامله می‌شد می‌خریدید. اگر تقاضا سر به آسمان می‌گذاشت احتمالا با بدترین قیمت ممکن مواجهه می‌شدید. این باعث می‌شد که به یک بگ‌هولدر (کسی که سهامی را با قیمت بالا و بیشتر از ارزش واقعیش می‌خرد و امیدوار می‌ماند که دوباره قیمت بالا برود) تبدیل شوید، مگر اینکه می‌خواستید کوین‌ها را با قیمتی کمتر از قیمت خرید آنها بفروشید.

  حتی بدتر از آن شایعه‌هایی بود که از دوستانم که در این ICO‌ شرکت کرده بودند می‌شنیدم مبنی بر اینکه به طرز عجیبی همیشه تقاضاها در لحظات آخر مزایده کامل می‌شدند. هر بار که فکر می‌کردند با قیمت خوبی معامله می‌کنند به طرز عجیبی در لحظه‌ی آخر از دستشان درمی‌آمد و آنها به این کار مشکوک شده بودند.

  من واقعا نمی‌دانستم که این حرف‌ها درست بودند یا آنها دچار خطای ادراکی شده بودند. خیلی از افراد وقتی که در بازار اوضاع بر وفق مرادشان پیش نمی‌رود شروع می‌کنند به دیدن ارواح و توطئه‌های مختلف، اما به هر حال کمی نگرانم کرده بود.

  و بعد هم اینکه به نظر می‌رسید این ICO هرگز به پایان نخواهد رسید.

  با اینکه بیشتر جمع‌آوری عمومی سرمایه‌ها بعد از سی روز به پایان می‌رسد، ارائه اولین کوین EOS همین‌طور ادامه یافته بود، بدون هیچ ظرفیتی، به این معنی که اگر مردم حاضر می‌شدند پولی را که به زحمت درآورده بودند سرمایه گذاری کنند، کمپانی هم به جمع کردن میلیاردها دلار ادامه می‌داد، بدون اینکه حتی یک خط کد منتشر کرده باشد.

  با تمام این اوصاف و تمام ترس‌هایی که داشتم تصمیم گرفتم از همان روز اول شروع تریدینگ سرمایه گذاری کنم.

  دیدم که توکن‌هایی که زیر یک دلار خریده‌ بودم به فضا پرتاب شده‌اند و به قیمت بیشتر از ۶ دلار رسیده‌اند. در حالی که از سرخوشی و رویای اینکه سرمایه گذاریم خیلی زود جواب می‌دهد به رختخواب رفتم. توکن‌هایم را نگه داشتم، با این باور که با وجود تمام چالش‌ها، این شرکت این شانس را دارد که به تمام رویاهایش دست یابد.

  اما قیمت سقوط کرد و روز بعد بدتر سقوط کرد.

  در نهایت من با قیمت ۲/۴۵ دلار هم خوشحال و راضی بودم، چون هنوز هم سود خوبی بود، اما به چیزی که فکر می‌کردم، در صورت حرکت پلت‌فرم در جهت مناسب، به آن می‌رسد حتی نزدیک هم نبود. من آن وقت‌ها سرمایه گذار بی‌نظم‌تری بودم اما مطمئن نیستم که اگر این روزها بود وقتی که مدام بیشتر و بیشتر سقوط می‌کرد، به‌طوری که ۹۰ درصد ارزشش را از دست داد، باز هم آن را نگه می‌داشتم، آن هم در حالی که بازار پر شده بود از توکن‌ها جدید، یا نه.

  بدون هیچ کدی و هیچ برنامه‌ی اعلام شده‌ای، کم کم داشتم ایمانم را از دست می‌دادم.

  و باز هم پیگیر پروژه بودم.

  آیا آنها شروع می‌کردند به نوشتن کدی که واقعا کار می‌کرد یا خیلی ساده با پولی که از سرمایه‌ گذارها کلاه برداری کرده بودند به سواحل دوبی فرار می‌کردند، با لامبورگینی‌هایشان روی شن‌های درخشان مسابقه می‌داند و خودشان را در خوش‌گذرانی‌ها و مهمانی‌های مختلف غرق می‌گردند؟

  مرگ و زندگی دوباره

  در کمال تعجب و در عین حال مسرت، دیدم که به انتشار آپدیت‌هایشان ادامه دادند. در ابتدا آرام‌تر و پراکنده‌تر بود، اما خیلی زود آن قطره‌ها به سیل تبدیل شدند، سایت و گیت‌هاب آنها پر شد از پست‌های جدید.

  خیلی طول نکشید تا دوباره سراغ آن کوین برگردم و آن را جزو چیزهایی قرار دهم که می‌خواهم برای بلندمدت نگه دارم، با این امید که آنها بالاخره به یک اتفاق نادر در فضای ارز دیجیتال برسند، چیزی که خیلی‌ها آن را وعده داده‌اند ولی هیچکس نتوانسته اجرایش کند.

  هرچند همچنان پول زیادی روی آن سرمایه گذاری نکردم. لزوما شایستگی آن را نداشت که نسبت به سایر کوین‌هایم در استراتژی سرمایه گذاری خطر پذیر کوچکی که برای خودم داشتم سهم بیشتری داشته باشد.

  بعد در اواخر مارس یک وایت پیپر جدید منتشر کردند و من آن را کاملا بررسی کردم. چیزی که پیدا کردم ایده‌هایی بودند که هیچ کجای دیگر وجود نداشتند. واضح به نظر می‌رسید که اگر بتوانند حتی بخش کوچکی از آن ایده‌ها را پیاده کنند، یک پلت‌فرم جامع خواهند داشت.

  و حالا که چیزی تا راه‌اندازی Mainnet آنها (یا شبکه اصلی که در آن ارز دیجیتال ارزش اقتصادی واقعی دارد) نمانده است، بیشتر از همیشه اطمینان دارم که شاهد طلوع پلت‌فرم‌های اینترنت غیرمتمرکز به بازار خواهیم بود.

  همینطور که اتریوم به رشد و توسعه‌ی خودش ادامه می‌دهد، تیم تلگرام با وایت‌ پیپرهای فنی عظیمی ظاهر شدند که مغزم را منفجر کرد و حالا هم جوخه‌ی EOS در شرف انتشار سیستم زنده‌ی خودش است، عصر جدید تمرکززدایی بالاخره دارد فرا می‌رسد.

  و درمورد تلگرام، خیلی‌ها وایت پیپر واقعی آن را نخوانده‌اند. آنها فقط وایت پیپر بازاریابی آن را خوانده‌اند و از آن گذشته‌اند. من همه را تشویق می‌کنم که وایت پیپر عظیم آنها را مطالعه کنند. حس من درمورد اوراق تیم تلگرام، همان حسی است که از EOS ‌ گرفتم: اگر حتی بخش کوچکی از آنچه می‌خواهند به آن برسند را عملی کنند، به شدت فضای ارزهای دیجیتال را به جلو هُل می‌دهند.

  EOS  چه کار متفاوتی انجام می‌دهد

  مفاهیم جدید زیادی وجود دارد که در اوراق EOS‌ مطرح شده است، پس بیایید به آنهایی بپردازیم که بیشترین اثرگذاری را دارند.

  اول و در درجه‌ی نخست مقیاس پذیری را داریم.

  پلت‌فرم EOS  ادعا کرده که می‌تواند میلیون‌ها تراکنش در ثانیه را با استفاده از اجرای انواع مختلفی از «اکشن‌ها و هندلرها» پاسخگو باشد. این دلیل خوبی است که باور کنیم این کار پتانسیل امکان پذیر بودن را دارد، چون باید در نظر بگیریم که Steemit در حال حاضر هزاران تراکنش در ثانیه انجام می‌دهد، درحالی که سایر پلت‌فرم‌ها با پنج یا شش تراکنش در ثانیه کلنجار می‌روند.

  به خاطر این است که این پلت‌فرم از یکی از سریع‌ترین روش‌های دنیا استفاده می‌کند:‌ گواه بر سهام اختصاصی (DPOS). این یکی از تنها روش‌هایی هست که می‌تواند مانند سیستم‌های متمرکز قدیمی مقایس پذیر شود.

  البته بدون جنجال هم نیست.

  خالق اتریوم، ویتالیک بوترین به تازگی مقاله‌ای انتقادی درمورد گواه بر سهام اختصاصی در وب‌سایتش منتشر کرده است با عنوان «پلوتوکراسی (توانگرسالاری) هنوز هم بد است.» من هم به طور کلی موافقم که بودن تحت حکومت افرادی که اموال بیشتری دارند یک ایده‌ی قدیمی است و باید به دست تاریخ سپرده شود. پدران سرمایه‌دار آمریکا فقط به زمین‌داران اجازه رای دادن می‌دادند اما بعد از مدتی فهمیدند اینکه صاحبی زمین کوچکی باشید باعث نمی‌شود از افرادی که هیچ کوفتی ندارند باهوش‌تر یا تواناتر باشید.

  اما این  مقایسه مسلما بی‌نقص نیست. گواه بر سهام اختصاصی خیلی شبیه کتاب «آنها که پای خودشان گیر است» اثر نسیم طالب است، به این معنی که اگر چیزی برای از دست دادن نداشته باشید، جوانمردانه هم بازی نخواهید کرد.

  لاریمر چند روز بعد پاسخی عصبانی به بوترین داد.

  البته پست‌های هر دوی آنها در کمال احترام به ایده‌های یکدیگر بود. من نمی‌دانم حق با کدام یک از آنها بود، اما می‌دانیم قضیه اینطور ختم می‌شود:

  بازار تصمیم خواهد گرفت.

  یا اتریوم به یک راه قدرتمند برای مقیاس پذیری دست پیدا می‌کند که با سرعت و انعطاف پذیری گواه بر سهام اختصاصی رقابت کند یا دچار یک مرگ تدریجی و آرام خواهد شد. هرچند من مطمئنم بخش‌پذیری اتریوم (sharding) و پروپوزال‌های دوگانه گواه بر کار/گواه بر سهام به آن کمک می‌کند به قله‌های مشابهی در مقایس پذیری برسد. و بعد از آن وارد دنیای بی‌رحم رقابت می‌شود.

  و رقابت خوب است.

  ما به فلسفه‌ها و ایده‌های مختلفی روی صحنه‌ی بازی نیاز داریم، نه یک واحد غول‌آسا که به همه فرمانروایی کند و ما هرگز نفهمیم که بهترین روش‌ برای سیستم‌های غیرمتمرکز چیست.

  اما با تمام چیزهایی که گفته شد، نسخه اولیه‌ی EOS که در ماه ژوئیه (یک ماه دیگر) منتشر می‌شود نسخه‌ای با ترافیک محدود (rate limiting) و با یک ریسه‌ی اجرایی (single threaded) است. در ابتدای کار نمی‌تواند با سطح تراکنش‌های افسانه‌ای ویزا کارت در یک مقیاس باشد.

  دلایلش ساده است: امنیت و باگ‌ها.

  اجراهای موازی تراکنش‌ها در سیستم‌های غیرمتمرکز سابقه‌ی بسیار کمی دارند. این تکنولوژی کاملا جدید است. در پایگاه‌ داده‌های توزیع شده مانند کاساندرا (Cassandra) یا سیستم‌های توزیع شده مانند ات‌سد (etcd) که توسط داکر (Docker) مورد استفاده قرار می‌گیرند از متدولوژی قفل‌گذاری معروف و مشترکی استفاده کرده‌ایم. این متدولوژی به اولین موج‌های تکنولوژی عمومی غیرمتمرکز منتقل نشده است. ما هنوز داریم یاد می‌گیریم که چطور این کار را طوری انجام دهیم که جواب بدهد، به همین خاطر من تمایل تیم را تحسین می‌کنم که می‌خواهند این ویژگی‌ها را خیلی آهسته پیش ببرند و بعد آن را وارد جنگ‌های تست در دنیای واقعی کنند.

  با وجود اینکه سیستم به صورت تک ریسه‌ای لانچ می‌شود، وایت پیپر آنها اشاره می‌کند که: «ساختار داده‌ ضروری برای اجراهای موازی، چند ریسه‌ای آینده» همین الان هم در کد وجود دارد. این یک راه هوشمندانه است برای اینکه بگویند آنها قسمت زیادی از مسیر را رفته‌اند، اما هنوز هم باید روی آن کار کنند. به هر حال شروع خوبی است. یک آپگرید اجراهای موازی را ماه‌های آینده به بازی اضافه می‌کند.

  خوشبختانه برنامه‌نویس‌های EOS سعی کرده‌اند یک فرایند بهتر برای آپگرید ارائه دهند.

  جای آپگریدهای ملایم در این حوزه به شدت خالی بود.

  به احتمال زیاد به این خاطر است که به طور گسترده در گذشته اشتباهات یکسانی را نرم‌افزارهای پلت‌فرم شاهد بوده‌ایم:

  کمبود انتزاع.

  به چه معناست؟ به این معنی است که لایه اپلیکیشن و کد پروتکل به طرز ناامید کننده‌ای در هم تنیده هستند و آپگرید کردن آن کابوسی از شلختگی خواهد بود، چون هر کسی که در سیستم وجود دارد باید با بزرگ‌ترین تغییرات موافق باشد.

  در نهایت من انتظار دارم پلت‌فرم‌هایی ببینم که به‌طور یکپارچه تمام جنبه‌های جداگانه سهام را در مولفه‌هایی ریزتر که نسخه‌ی کوچکتر از کل هستند گردآوری کنند. چرا کوین‌ها، اپلیکیشن‌ها و قوانین متنوع آنها نباید چیزی جز یک نمونه‌ی مجازی در بالای یک شبکه اگنوستیک (شبکه‌ای که می‌تواند بدون دانستن تمام فرایندهای پست صحنه به عملکردهای خودش ادامه بدهد) باشد.

  اما قبل از اینکه به آنجا برسیم، باید خیلی بیشتر از اینها در جاده‌ انقلابی غیرمتمرکز شدن پیش برویم و توسعه بدهیم تا بدانیم آن مولفه‌های جدا از هم اصلا چه هستند. ما هنوز به آن نقطه نرسیده‌ایم. هنوز در حال کشف کردن هستیم.

  در عین حال یک فرایند آپگرید کردن‌ قدرتمند نیاز است که به سرعت ویژگی‌های جدید ایجاد کند، به‌طوری که در تمام اکوسیستم موج‌وار به حرکت دربیاید. به همین خاطر است که وایت پیپر EOS هم قول یک فرایند آپگرید قوی را می‌دهد:

  «به‌طور پیش‌فرض، با توجه به پیکربندی نرم‌افزار EOS.io‌، فرایند آپدیت کردن بلاک چین برای اضافه کردن فیچر جدید ۲ تا ۳ ماه طول‌ می‌کشد، درحالی‌که آپدیت‌هایی برای حل کردن باگ‌های غیرحیاتی که درمورد آنها نیازی به تغییر قوانین اساسی نیست، می‌تواند ۱ تا ۲ ماه زمان لازم داشته باشد… تولیدکننده‌های بلوک‌ می‌توانند فرایند را شتاب دهند، این اتفاق درصورتی خواهند افتاد که یک باگ مخرب یا امنیتی وجود داشته باشد که در حال آسیب زدن به کاربران است. در حالت کلی اینکه آپدیت‌های شتاب‌داده شده یک فیچر جدید ارائه کنند یا باگ‌های مخرب‌ را حل می‌کنند، می‌تواند خلاف قوانین اساسی باشد.

  همچنین به‌نظر می‌رسد این پلت‌فرم بخواهد تعدادی فیچر قدرتمند برای توسعه‌دهندگان ارائه دهد. بدون توسعه‌دهندگان شما هیچ پلت‌فرمی نخواهید داشت.

  توسعه‌دهندگان، توسعه‌دهندگان، توسعه‌دهندگان.

  هرچقدر دلتان می‌خواهد به استیو بالمر کچل و عرق کرده بخندید، اما تمرکز بر روی توسعه‌دهندگان مایکروسافت را برای چندین دهه به یک نیروی حاکم بر سیستم‌ عامل‌ها و سرورهای بک آفیس ( back office servers) تبدیل کرده است.

  اولین فیچر مرکزی توسعه‌دهندگان این است که نیازی نیست کاربران نهایی برای استفاده از پلت‌فرم پولی پرداخت کنند. و این بزرگ است.

  به همان ایده‌ای برمی‌گردد که هیچ‌کس دلش نمی‌خواهد برای بارگذاری صفحات آمازون پولی پرداخت کند. در حال حاضر یک اکوسیستم ریز پرداخت (micro transaction) از راه دور نداریم و ساختن آن از صفر واقعا سخت است.

  یک مشکل دیگر هم درمورد اپلیکیشن‌های ارز دیجیتال که برای استفاده از آنها باید پول پرداخت کنید وجود دارد:

  اگر برای اپلیکیشن آینده لازم باشد که شخص خودش به اکسچنج مراجعه کند، ثبت‌نام کند، رمزعبور بگیرد، درمورد کیف‌پول‌ها اطلاعات کسب کند، پول رایج وارد کند، ارز دیجیتال بخرد و ارز دیجیتال را دانلود کند و در یک اپلیکیش استفاده کند، تا تازه بتواند از آن اپلیکیشن استفاده کند، هرگز، هرگز، هرگز به سرانجام نمی‌رسد.

  چنین چیزی هرگز اتفاق نخواهد افتاد. باور نمی‌کنید؟

  سعی کنید خرید ارز دیجیتال از یک اکسچنج را برای یکی از اقوام‌تان که چیزی از تکنولوژی نمی‌داند آموزش دهید. اگر بتوانید این کار را در کمتر از یک هفته انجام دهید، تبریک می‌گویم شما نابغه هستید.

  و فقط به خاطر اینکه یک سری توکن را از طریق airdrop برای کاربران فرستاده‌اید باعث‌ نمی‌شود بخواهند این توکن‌ها را برای سرویسی صرف کنند که قبلا رایگان از آن استفاده می‌کرده‌اند. شما باید انگیزه‌های جدید خلق کنید تا پول را در جریان نگه دارید.

  این گام جدید برای ساختن یک روش جدید برای انجام کارها به زمان نیاز دارد.

  به همین دلیل منطقی است که سیستمی داشته باشیم که این انطعاف‌پذیری را در اختیار توسعه‌دهندگان قرار می‌دهد که بتوانند اپلیکشین‌هایی با «پرداخت کاربر» یا اپلیکشین‌هایی با «پرداخت ارسال کننده» داشته باشند.

  امروزه این کسب‌وکار است که هزینه‌ی انجام بیزنس را می‌پردازد و کاربرها فقط برای کالاها و خدماتی که دریافت می‌کنند پول پرداخت می‌کنند، نه برای سرپا نگه داشتن کسب‌وکار، سفارش تدارکات، هزینه‌های اجاره ملک، هزینه‌های کارمندان و اینترنت. هیچ دلیلی وجود ندارد که فکر کنیم این پارادایم ادامه پیدا نمی‌کند و در کوتاه مدت غالب باقی نمی‌ماند، بنابراین به جای مخالفت بهتر است که همرنگ جماعت شویم.

  دومین فیچر مربوط به توسعه‌دهندگان این است که یک سازنده اپلیکیشن فقط باید تعداد ثابتی از توکن‌ها را داشته باشد تا امکان دسترسی تضمین شده به پایگاه داده، پهنای باند(و در نهایت فضای ذخیره‌سازی) روی شبکه را بیابد.

  چرا این موضوع اهمیت دارد؟‌

  چون ارزهای دیجیتال امروزی خیلی ناپایدار هستند.

  اگر توسعه‌دهنده مجبور باشد که قیمت‌ها را روی یک اکسچنج تحت نظر داشته باشد و اپلیکیشن را روی آن قیمت بنا کند یا آن را تعطیل کند، چنین چیزی هرگز جواب نمی‌دهد. یک قیمت ثابت برای توکن، که ارتباطی با نرخ بازار ندارد، سر راحت روی بالش گذاشتن را برای توسعه‌دهندگان امکان پذیر می‌کند.

  در آخر، این پلت‌فرم برخی فیچرهای بدیع را ارائه می‌کند که از شبکه و کاربرهای روی آن حفاظت می‌کند.

  اولین فیچر مسدود کردن اکانت است.

  می‌دانم به چه فکر می‌کنید. مسدود کردن اکانت‌ها دیکتاتورگونه به نظر می‌رسد.

  آیا تمام تلاش ما این نبود که از چنین چیزهایی فرار کنیم؟‌

  تفاوت بزرگی دارد. قراردادهای هوشمند می‌توانند با منابع فرار کنند و باعث شوند شبکه به خاطر باگ‌ها و وضعیت رقابتی به زانو دربیاید. EOS‌ به سوپرنودها (supernodes) اجازه می‌دهد که شبکه به کار بیفتد و از ۲/۳ حداکثر آرا استفاده کند تا یک اکانت فراری را مسدود کند. و برخلاف سیستمی که امروز داریم، اگر بانک تصمیم بگیرد از بازی اخراج می‌شوید اما روی EOS‌ اگر نودها از قدرت‌شان سوءاستفاده کند، رای‌ می‌دهیم که تبعید شود.

  من به طرز محتاطانه‌ای بدبین هستم که این فیچر همیشه هم صادق باشد، اما موافق هستم که سطوحی از حکومت و سرپرستی برای این سیستم‌ها نیاز است. نمی‌توانیم در یک آشوب واقعی باشیم، قراردادهای هوشمند از کنترل خارج شوند و شبکه را فلج کنند.

  یک فیچر که برای کاربر نهایی برای هرکسی در دنیای ارز دیجیتال خوشایند خواهد بود:

  بازگردانی اکانت هک شده.

  اگر کسی کوین‌های شما را بدزدد، می‌توانید آنها را پس بگیرید.

  درست شنیدید.

  هر پلت‌فرمی بدون شک در آینده به این نوع از فیچرها نیاز خواهد داشت. طرز کار آن واقعا ساده است. EOS به شخصی اجازه می‌دهد که «شریک بازیابی» برای خودش تعریف کند. اگر هک بشوید، شما و شریک بازیابی‌تان می‌توانید کلیدهای‌تان را روی هم بگذارید و طی ۳۰ روز اکانتتان را پس بگیرید.

  بی‌نقص نیست ولی از چیزی که امروز داریم بی‌نهایت بهتر است. در حال‌ حاضر اگر شما کلید‌های بیت کویت هایتان را گم کنید یا کسی حساب شما را خالی کند، دیگر رفته است، نه کسی برای شما گریه ‌می‌کند و نه هیچ بخش خدمات مشتری‌ای وجود دارد که با آن تماس بگیرید. برای همیشه از دست رفته است.

  من انتظار دارم راه‌حل‌های بیشتر و بیشتری مانند این در آینده ببینم. داشتن یک شریک بازیابی یک قدم مهم در یک جهت درست است. من بدون شک فکر می‌کنم که به ایده‌های بهتری نیاز داریم، اما همین یکی هم فعلا کارمان را راه می‌اندازد.

  احتمالا دلیلی که چیز دیگری می‌خواهیم این است که روابط تغییر می‌کنند. ممکن بیش از یک شریک بازیابی بخواهیم یا بخواهیم یک شریک بازیابی را حذف کنیم، مثلا اگر طلاق گرفتیم و دیگر آنقدر به آن شخص اعتماد نداشتیم که کلید قلمرومان در دستش باشد.

  از وایت‌پیپرهای EOS‌ مشخص نیست که چگونه می‌خواهند موقعیت‌هایی مانند این را حل کنند یا چگونه می‌خواهد درمقابل افرادی که می‌خواهند سیستم را بازی دهند از خودش محافظت کند. اما هرچه باشد از چیزی که امروز داریم، یعنی همان «هیچی»، بهتر است.

  اطلاعات دیگری در این بخش از اوراق وجود دارد که من فرصت ندارم به تمام آنها بپردازم، از جمله مجوزهای محدود کردن دسترسی بر اساس نقش (RBAC)، ارتباطات درون بلاک چینی، شرایط استفاده از قرارداد هوشمند، یک سیستم پروپوزال با قابلیت رای‌گیری، فضای ذخیره سازی غیرریزپرداخت‌های رایگان و …. .

  مثل همیشه به همه توصیه می‌کنم که به جای خواندن تفسیر بقیه، خودشان به سمت منبع اصلی بروند. خودتان بخوانید. با ذهنی باز آن را بخوانید. فکر کنید. ببینید اگر یک کسب‌وکار و یک اپلیکیشن داشتید، شما هر کدام از فیچرها را چگونه می‌‌دیدید.

 • 27-کوانتوم Qtum چیست ؟
  کوانتوم Qtum چیست ؟

  Qtum (تلفظ می شود کوانتوم) یک پروژه غیرمتمرکز سورس باز است که هدف آن موفقیت در بیت کوین است، در حالی که با بیت کوین در رقابت در برنامه غیرمتمرکز (DAPP) و قرارداد هوشمند است. هدف کوانتوم این است که با شرکای صنعتی کار کند و اولین پروتکل انتقال ارز (VTP) را راه اندازی کنیم. این روش نیاز های روزمره کسب و کار را ساده کرده و توسعه را آسانتر می کند.

  کوانتوم قصد دارد پروتکل انتقال ارز های جدید را به صنعت تبدیل کند. بیت کوین با ارائه شبکه ای برای انتقال ارز، خدمات فوق العاده ای به صنعت تجارت و اقتصاد ارائه داده است و کوانتوم میخواد به این حرکت کمک کند.

  qtum

  هدف های کوانتوم

  کوانتوم یک پروژه جهانی است که هدف آن ایجاد پل ارتباطی بین کاربران بیت کوین و اترئوم، در دنیای بلاک چین است. ممکن است احساس کنید که کوانتوم فقط در حوزه بیت کوین و اتریوم فعالیت می کند در حالی که این گروه مورد حمایت شرکت های سنتی مانند Baidu، Alibaba، Tencent، NASDAQ و بقیه پلتفرم های بلاک چین هم است.

 • 28-استیم Steem چیست ؟
  استیم Steem چیست ؟

  استیم Steem چیست ؟

  استیم یک پلتفرم ارز دیجیتال مبتنی بر بلاک چین(متعلق به شرکت Steemit) است که بر پایه رسانه های اجتماعی فعالیت دارد. ارز دیجیتال استیم با واحد STEEM معرفی شده است. در استیم تمام افراد می توانند با فعالیت در سیستم پاداش دریافت کنند.

  دیجی بایت

  تفاوت استیم با بیشتر ارزهای دیجیتال چیست؟

  در تمام پلتفرم های رمز نگاری پاداش ها با توجه به فعالیت به کاربران داده می شود. در استیم فعالیت به سادگی رای دادن یا لایک کردن به یک پست در فیسبوک یا اینستاگرام است. در استیم با ایجاد محتوا یا در اختیار قراردادن رایانه شخصی خود برای شبکه می توانید STEEM دریافت کنید.

  پاداش نویسندگان محتوا یا پردازشگران چگونه پرداخت می شود؟

  دقیقا مانند فرایند استخراج بیت کوین، استیم هم با استفاده از فناوری بلاک چین پاداش نمایندگان را 24 ساعت پس از درج آرا یا محتوا و یا پردازش، پرداخت می کند.

 • 29-بایت کوین Bytecoin چیست؟
  بایت کوین Bytecoin چیست؟

  بایت کوین Bytecoin چیست؟

  بایت کوین یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز سورس باز است. هر کسی که علاقه مند باشد می تواند به شبکه بایت کوین بپیوندد و در توسعه ارز شرکت کند.بایت کوین علاوه بر اینترنت، یک ارز بین المللی محسوب می شود و می تواند در تمام دنیا مورد استفاده قرارگیرد.این شبکه می تواند تراکنش ها را خیلی سریع و بدون هزینه در سراسر دنیا انجام دهد. به منظور تشخیص شبکه بایت کوین از ارز بایت کوین، ارز بایت کوین را BCN می نامند. در حال حاضر در هر دو دقیقه 65 هزار BCN تولید می شود.

  پیوستن به شبکه بایت کوین

  بایت کوین یک ارز دیجیتال سورس باز است. بنابراین، هر فردی می تواند به کاربر این ارز تبدیل شود و به طور داوطلبانه در عملیات شبکه شرکت کند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که نرم افزار خاصی را که یک کیف پول برای شما ایجاد می کند دانلود کنید. با کمک این نرم افزار می توانید پول خود را به دیگر کاربران ارسال کنید و از آنها پول دریافت کنید.الگوریتم های بایت کوین کاملا ناشناس و با امنیت بالا تراکنش ها را انجام می دهند .شما می توانید با در اختیار قراردادن رایانه خود در شبکه فعالیت کنید..دو راه برای به دست آوردن بایت کوین وجود دارد. شما می توانید با رایانه خود (نسبت به سخت افزار) در تعمیرونگهداری شبکه شرکت کنید و پاداش آن را دریافت کنید یا BCN را مستقیما از صرافی ها خریداری نمایید.

  تراکنش ها در بایت کوین

  تراکنش های مالی سنتی بین مردم از طریق واسطه، یک بانک یا موسسه مالی انجام می شود. تراکنش ها توسط یه عامل که وظیفه راه اندازی سیتم را داشته است ضمانت می شود.
  اما تراکنش ها بین کاربران بایت کوین از طریق اینترنت انجام می شود. حریم خصوصی تراکنش توسط الگوریتم های رمزنگاری ایمن ضمانت می شود که بدین ترتیب هیچ کس نمی تواند شناسایی کند که مقدار پول چقدر بوده یا چه کسی پول را فرستاده است.پردازش تراکنش های بایت کوین توسط کل شبکه کاربران انجام می شود، با این حال هیچ فردی حتی توسعه دهندگان به جزئیات تراکنش دسترسی ندارد. همه انتقالها کاملا ناشناس هستند.پردازش تراکنش ها نیاز به مقدار قابل توجهی از منابع محاسباتی دارد. کسانی که به شبکه متصل می شوند ممکن است وقت خود را برای پردازش تراکنش اختصاص دهند و به عنوان پاداش BNC دریافت می کنند که اصطلاحا به آن استخراج می گویند.

 • 30-سیاکوین Siacoin چیست ؟
  سیاکوین Siacoin چیست ؟

  سیاکوین Siacoin چیست ؟

  سیاکوین یک ارز دیجیتال برای پلتفرم ذخیره سازی فعال Sia است. در این پلتفرم به طور معمول، کاربران با ذخیره سازی دیسک از رایانه های شخصی خود کمک می کنند تا یک شبکه غیر متمرکز ایجاد کنند. این ارز مخصوص تسهیل پرداخت های غیر متمرکز طراحی شده است. این پلتفرم دقیقا مانند بیت کوین مبتی بر بلاک چین است و از مدل ‘proof of work’ (اثبات کار برای دریافت پاداش ) پیروی می کند. نکته مهم این است که سیاکوین یک رقیب مستقیم برای بیت کوین نیست. بیت کوین ارز هدف است به طوری که بیت کوین شبکه sia را فعال می کند.

  سیاکوین

  قرارداد فایل چیست؟

  قرارداد فایل شبکه Sia توافق میزبان و اجاره کننده است . همه افراد با سیاکوین می توانند از یک میزبان در شبکه، فضای ذخیره سازی اجاره کنند. این مورد به عنوان پرونده ذخیره سازی در بلاک چین ثبت می شود. میزبان در این سیستم با دادن فضای ذخیره سازی پاداش دریافت خواهد کرد.

 • 31-لیسک Lisk چیست ؟

  لیسک Lisk چیست ؟

  Lisk (لیسک) چیست؟

  لیسک یک شبکه غیر متمرکز مانند بیت کوین، Nxt و یا بیت شیرز است.توکن و کد های لیسک LSK نامیده می شوند. این پلتفرم از مدل Proof of Work ( اثبات کاروپاداش) مانند بیت کوین یا Proof of Stake ( اثبات سهام و پاداش) مانند Nxt استفاده نمی کند. لیسک از الگوریتم اجماع که در بیت شیرز هم استفاده شده است، استفاده می کند که با نام مدل Delegated Proof of Stake شناخته می شود. این بدان معناست که هر کاربر دارای LSK می تواند به نمایندگان mainchain که امنیت شبکه را تامین می کنند رای دهد. حداکثر 101 نماینده می توانند فعالیت کنند و پاداش دریافت نمایند که به این معنی است که انگیزه زیادی برای تبدیل شدن به نماینده فعال وجود دارد. پس مجبور هستند کاربران را راضی نگاه دارند تا بتوانند رای کاربران را دریافت کنند.

  lisk

  Lisk یک ارز دیجیتال است و توکن آن LSK نامیده می شود. برای ارسال LSK از یک حساب به حساب دیگر حدود 10 ثانیه طول می کشد. پس در حدود 1 دقیقه می توان تراکنش را تمام شده دانست. لیسک مانند اتروم قادر به اجرای قراردادهای هوشمندانه است و می تواند نرم افزار ها را بر روی آن توسعه داد. همچنین لیسک با جاوا کد گذاری شده است که اجازه می دهد توسعه دهندگان بدون نیاز به یادگیری زبان برنامه نویسی جدید از آن استفاده کنند.

 • 32-گیم کردیتز GameCredits چیست ؟
  گیم کردیتز GameCredits چیست ؟

  گیم کردیتز GameCredits چیست ؟

  GameCredits یک پلتفرم ارز دیجیتال است که با هدف ارائه یک سیستم منحصر بفرد، امن و قوی با هدف جایگزینی گزینه های موجود و مکانیزم های خرید موجود در بازی ها، با تکنولوژی بلاک چین ایجاد شده است.

  در صنعت بازی پرداخت و تراکنش های داخل بازی همواره یکی از مشکلات گیمرها و شرکت های بازی سازی بوده است. GameCredits با ارائه سیستم پرداخت و ساخت یک ارز دیجیتال این مشکل را تا حد زیادی حل کرده است. شما می توانید با خرید این ارز از داخل بازی های مختلف آیتم های مورد نیاز خود را سریع و امن خریداری نمایید. اگر چه از بیت کوین هم در صنعت بازی استفاده می شود، اما GameCredits با بستن قرارداد های تجاری با شرکت های بازی سازی سعی در به دست گرفتن بازار گیم دارد.

 • 33-دیکرد Decred چیست ؟
  دیکرد Decred چیست ؟

  دارند که برخی از آن ها راه حل های خلاقانه بهتری نسبت به دیگران ارائه می دهند. متاسفانه، طی چند سال اخیر تعداد قابل توجهی ارز دیجیتال کپی شده به وجود آماده است که هیچ ارزشی ندارند. اما Decred یکی از پروژه هایی است که اخیرا مورد توجه قرارگرفته است. اکنون بررسی آنچه Decred ارائه داده است می پردازیم.

  DECRED چیست؟

  فعالیت دیکرد مربوط به ساخت یک ارز دیجیتال سورس باز و جلو رونده است. هدف اصلی آن استفاده از یک مدل دولتی برای کمک به جامعه است که بر اساس تکنولوژی بلاک چین ساخته شده است. همچنین این ارز دیجیتال از مدل proof-of-working (اثبات کار و دریافت پاداش) استفاده می کند که همه افراد می توانند استخراج کننده باشند.

  Decred

  در سیستم Decred همه نسبت به نوع سخت افزار خود می توانند استخراج کننده باشند

  این پروژه با استفاده از یک سیستم هیبریدی منحصر به فرد و مدل PoW (اثبات کار) همراه با PoS (اثبات سهام) کمک می کند تا یک ارز قوی ایجاد شود. صرفه نظر از نوع سخت افزارهای افراد مختلف، اینکه تمام افراد می توانند استخراج کننده باشند بسیار جذاب است.

  دیکرد اولین بار در سپتامبر 2015 راه اندازی شد و شهرت زیادی در زمینه ارز پیدا کرده است. این موضوع به دلیل ویژگی های فنی هوشمندانه این سیستم منحصر به فرد است. به عنوان مثال، سیستم نظر سنجی Decred توجه کاربران را به خود جلب کرده است که روش مناسبی برای بهتر شدن این شرکت در آینده ارز های مبتنی بر بلاک چین است.

 • 34-بیت کوین دارک BitcoinDark چیست ؟
  بیت کوین دارک BitcoinDark چیست ؟

  بیت کوین دارک چیست؟

  بیت کوین دارک (BTCD) یک ارز دیجیتال برمبنای الگوریتم Pow and Pos (پاداش استخراج) است که دقیقا همانند بیت کوین عمل می کند. تفاوت بیت کوین و بیت کوین دارک به نوع توسعه و پیشرفت آن است. بیت کوین در حال حرکت به سمت شفافیت تراکنش هاست، اما بیت کوین دارک تلاش می کند که سیستم غیرمتمرکز و ناشناس خود را حفظ کند.در بیت کوین دارک زمان هر بلاک 60 ثانیه است و در مجموع 22 میلیون از آن تولید خواهد شد. پس از اعلام پلتفرم کومودو توسط تیم SuperNet BitcoinDark ، بیت کوین دارک می تواند برای سکه های KMD مبادله شود و تا سال 2018 ادامه خواهد یافت. تکنولوژی BTCD در پلتفرم KMD پیشرفت بیشتری خواهد داشت.

  بیت کوین دارک

  معرفی بیت کوین دارک از زبان مدیر این شرکت:

  “بیت کوین دارک یک پلتفرم ارز دیجیتال است که به دنبال غلبه بر بسیاری از معایب جهان مالی کنونی است. علاوه بر این: ما به طور کلی بر این باوریم که همه باید به صورت امن و بدون هزینه تراکنش های خود را توسط درگاه های پرداخت جهانی در سراسر دنیا انجام دهند.”

 • 35-ان اکس تی Nxt چیست ؟
  ان اکس تی Nxt چیست ؟

  Nxt یک پلتفرم مبتنی بر بلاک چین منبع باز است که بر روی عملکرد اول پیشگامان ارز دیجیتال مانند بیت کوین ایجاد می شود. پلت فرم Nxt شامل بسیاری از ویژگی های اصلی، مانند صرافی، بازار و سیستم رأی گیری و ارز دیجیتال آن است. Nxt به سادگی و برای همه افراد قابل استفاده است. به عنوان مثال، استفاده از ارز Nxt به عنوان یک سیستم پرداخت محدود نمی شود همچنین برای توسعه دهندگان، از طریق برنامه رابط برنامه کاربردی Nxt (API)، برنامه های مبتنی بر بلاک چین را ایجاد می کند.

 • 36-کومودو Komodo چیست ؟
  کومودو Komodo چیست ؟

  کومودو Komodo چیست ؟

  Komodo پول امن و خصوصی با دروازه پرداخت مستقل است. پلتفرم کومودو همچنین قراردادهای هوشمند و راه حل های مبتنی بر بلاک چین را برای صنایع ارز های دیجیتال ارائه خواهد کرد. این پلتفرم با ایجاد امنیت و حمایت از بلاک چین های شخص ثالث، برنامه های کاربردی قدرتمند، با ویژگی های مخصوص ارائه می دهد. همچنین کومودو با ارائه راهکارهایی برای دستیابی به پایداری قیمت به صنایع ارز های دیجیتال کمک می کند.

  ارزهای کومودو

  سکه های کومودو را می توان به 32 ارز مختلف کومودو تبدیل کرد. این ارزها به ارزهای فیات محلی تقسیم شده و بنابراین ارزش پایدار را حفظ می کنند. هر ارز دارای بلوک های خاص خودش است و در این خصوص مانند هر نوع رمزنگاری دیگر رفتار می کند. ارزهای کومودو به آسانی به ادغام زیرساخت های بلاک چین های موجود می پردازند.

 • 37-دیجی بایت DigiByte چیست ؟
  دیجی بایت DigiByte چیست ؟

  دیجی بایت چیست؟

  دیجی بایت (DigiByte) یک شبکه پرداخت غیر متمرکز و ارز دیجیتال است که به سرعت در حال رشد است و از بیت کوین الهام گرفته است. دیجی بایت به شما این امکان را می دهد که پولی را از طریق اینترنت مانند PayPal و Western Union، اما با پیشرفت های بسیاری از جمله تراکنش های فوق سریع با حداقل یا بدون کارمزد، انتقال دهید. شما فقط ظرف چند ثانیه بدون نیاز به ثبت نام یا هزینه های اضافی می توانید از آدرس های دیجی بایت پول دریافت کنید یا برای آدرس های دیجی بایت پول ارسال کنید.

  کارمزد دیجی بایت

  کیف پول های الکترونیکی دیجی بایت

  تراکنش های دیجی بایت از کیف پول الکترونیکی دیجی بایت(مانند بیت کوین) ارسال می شوند و به صورت دیجیتالی برای امنیت رمزگذاری شده اند. هر کس در شبکه می تواند به تراکنش ها و تاریخچه تراکنش های خود دسترسی داشته باشد. برای دانلود کیف پول دیجی بایت می توانید به سایت DigiByte.co مراجعه فرمایید.

  چه کسی دیجی بایت ها را چاپ می کند؟

  دیجی بایت ها هیچ فرم فیزیکی ندارند، آنها ایجاد شده و به صورت ارز دیجیتال توزیع می شوند. استخراج، در این مورد، به قدرت محاسبات بستگی دارد. همه می توانند دیجی بایت ها را با استفاده از رایانه خود بفروشند. همه چیز شما فقط یک کامپیوتر با برنامه های نرم افزاری مناسب است که به دنبال فرمول ریاضی برای تولید دیجی بایت هستند.

  برنامه وظایف

  اصلی مزایای دیجی بایت ارائه بستری برای پرداخت های امن به تجار و افراد مختلف است که به آسانی در تمام جهان قابل دسترس است.

  برنامه چشم انداز و آینده دیجی بایت

  ما معتقدیم که دیجی بایت به یک شبکه پرداخت غیر متمرکز و ارز دیجیتالی بزرگ تبدیل خواهد شد که میلیون ها نفر از مردم در سراسر جهان از آن استفاده خواهند کرد، در اینترنت،فروشگاه ها و یا فرد به فرد به راحتی و به سرعت و با کارمزد خیلی کم یا حتی بدون کامزد تمام عملیات های پرداخت را نجام خواهند داد.

  دیجی بایت

  ارکان اصلی شرکت

  امنیت کامل: اولویت شماره یک ما امنیت شبکه و کاربراست و آن را برای همیشه و همیشه حفظ خواهد کرد.
  معاملات سریع: ما در تلاش برای ایجاد سریع ترین معاملات غیر متمرکز ممکن است.
  غیرمتمرکز در سراسر جهان: شبکه را همیشه باز نگه داشته، شفاف و قابل دسترس باشد.
  سهولت استفاده: دیجی بایت برای همه افراد قابل درک و استفاده خواهد بود.
  نوآوری تکاملی: همیشه سعی خواهیم کرد که بهتر از گذشته باشیم.

  خط مشی شرکت

  دیجی بایت: طبق فعالیت های شرکت، باید در مدت 21 سال بیش از 21 میلیارد دیجی باید تولید شده باشد.

  بلاک: یک گروه از تمام تراکنش های ارسال شده در شبکه دجی بایت در یک فریم زمان 30 ثانیه. فکر می کنم یک بلاک مانند یک صفحه گسترده اکسل است که لیست تاریخچه آدرس محل تمام دیجی بایت ها در یک نقطه معین و زمانِ مشخص است.

  استخراج: اساس استخراج پردازش تراکنش ها است. هر کسی می تواند یک استخراج کننده با استفاده از دسکتاپ، لپ تاپ و یا قدرت محاسباتی تلفن همراه خود باشد.

 • 38-پیو اکس PIVX چیست ؟
  پیو اکس PIVX چیست ؟

  پیواکس (pivx) چیست؟

  (PIVX:Private Instant Verified Transaction (X – تراکنش تاییده شده فوری و امنیتی

  Pivx یک پلتفرم پیشرفته از ارز دیجیتال مانند بیت کوین است. این برنامه بر روی رایانه شما ایجاد شده و نگهداری می شود. مانند بیت کوین هیچ کنترل متمرکز بر این ارز دیجیتال وجود ندارد و آنها توسط یک دولت یا یک بانک ایجاد نمی شوند، بلکه توسط صاحبان و اپراتورهای masternode که توسط الگوریتم Seesaw PIVX پاداش داده می شوند، ایجاد شده اند. پیواکس اساسا همانند Dash است، اما همچنین دارای برخی از پیشرفت هایی است که به آن اجازه می دهد تا برخی از مشکلات که بیت کوین را برای مدت زمان طولانی درگیر کرده اند را حل کند.

  پیو اکس چیست

  PIVX از ژانویه 2016 از جعبه کد داش توسط S3v3nHacks و Coin-Server ساخته شده است. ابتدا آن را به عنوان Darknet منتشر کرد و بعد در تاریخ 1 مارس 2017 به اسم Private Transacted Verified Transaciated به اختصار PIVX معرفی شد.
  هدف اصلی پیو اکس این است که به انجام تراکنش ها به صورت فوری و خصوصی کمک کند. در حالی که ما در راه رسیدن به این هدف هستیم، برخی از ویژگی ها حال توسعه هستند و درآینده نزدیک ظاهر خواهند شد.

 • 39-اتریوم کلاسیک Ethereum Classic چیست ؟
  اتریوم کلاسیک Ethereum Classic چیست ؟

  اتریوم زاده ذهن «ویتالیک بوترین»، یک برنامه‌نویس روسی است. او که بنیان‌گذار مجله «بیت کوین» است، از جمله اولین پشتیبان‌هایی بود که به سمت بیت کوین و تکنولوژی بلاک چین رفت.

  ویتالیک در اواخر سال ۲۰۱۳، به دلیل اینکه بیت کوین نمی‌توانست از عهده برخی کارها بیاید، پلتفرمی جدید به وجود آورد که ما آن را بانام اتریوم می‌شناسیم. وی در کنفرانس بیت کوین آمریکای شمالی، در ماه ژانویه ۲۰۱۴، خبر از ایجاد اتریوم داد.

  اتریوم یک پلتفرم غیرمتمرکز بر پایه قراردادهای هوشمند است که قصد دارد تا یک ابرکامپیوتر در سطح جهانی باشد. ارز این پلتفرم نیز اتر (ETH) نام دارد. اتریوم به‌منظور ساخت و اجرا قراردادهای هوشمند و نرم‌افزارهای غیرمتمرکز استفاده می‌شود و هیچ‌گونه سانسور، وابستگی به نرم‌افزارها و واسطه‌های شخص ثالث ندارد.

  شکل‌گیری DAO و حمله DAO

  داستان پیدایش و تفاوت‌های اتریوم و اتریوم کلاسیک

  دو سال پس از انتشار اتریوم، جامعه اتریوم تصمیم به ایجاد DAO نمودند.

  DAO یا «سازمان مستقل غیرمتمرکز» (Decentralized Autonomous Organization) به‌منظور سرمایه‌گذاری و تأمین بودجه پروژه‌های مختلف در زمینه ارزهای دیجیتالی غیرمتمرکز، ایجاد شد. هدف اصلی در ساخت چنین چیزی، درواقع حذف مفاهیمی نظیر، مدیریت، هیئت‌مدیره، کارمندان و … عنوان شد. به‌عبارت‌دیگر نقش‌های اصلی در چنین سازمانی را سرمایه گذاران به صورت کاملاً مستقل ایفا می‌کنند.

  در ماه می ۲۰۱۶، DAO به فروش عمومی گذاشته شد و توانست ۱۵۰ میلیون دلار نیز سرمایه جذب کند. این میزان در زمان خود بی سابقه بود و بسیاری از رکوردهایی که امروز جابجا می‌شوند، حاصل کاری بود که در آن زمان صورت گرفت.

  مدت کوتاهی پس از آن بود که یک اشکال در کدهای DAO موجب شد تا هکرها بیش از پنجاه میلیون دلار را سرقت کنند.

  اینجا بود که تشویش تمام فضای کریپتو و به ویژه جامعه اتریوم را در بر برد گرفت. شاید اصلی‌ترین دلیل را بتوان از دست رفتن سرمایه‌ها دانست اما بخش عمده‌ای از آنها ناشی از ایجاد تصوری شده بود که بلاک چین اتریوم مورد هجوم هکرها قرارگرفته و هک شده است.

  هاردفورک DAO

  هک شدن DAO باعث شد تا سرمایه‌های بسیاری از دست برود و افراد بسیاری جامعه اتریوم را ترک کند؛ چرا که یکی از اولین و یکی از بزرگ‌ترین نرم‌افزاری که قرار بود بر پایه پلتفرم اتریوم ساخته شود، همین DAO بوده. از طرفی پنجاه میلیون دلار پول کمی نیست!

  ازآنجایی‌که اتریوم در مراحل اولیه پیدایش و تولد خود قرار داشت، بلافاصله پس از انتشار این خبر، قیمت آن به شدن سقوط کرد.

  باوجودآن که هکرهای کدهای DAO را هک کرده بودند بازهم حدس و گمان‌های بسیاری در مورد هک شدن بلاک چین اتریوم منتشر شد و باعث شد تا قیمت اتریوم نیز کاهش یابد.

  بگذارید با مثالی مسئله را برای شما روشن‌تر کنیم:

  فرض کنید که پلتفرم اتریوم، اینترنت باشد و وب‌سایت شما پروژه DAO، آیا با هک شدن وبسایت شما، نام اینترنت خدشه دار می‌شود و امنیت آن زیر سؤال می‌رود؟ خیر، بلکه به این معناست که مشکل در کدهای وب‌سایت شما یا شرکتی است که وبسایت شما میزبانی می‌کند. با این حال اگر وب‌سایت شما یکی از اولین وب‌سایت ها در سطح اینترنت باشد، در این صورت ممکن است اینترنت فضایی ناامن به‌حساب بیاید.

  هک شدن DAO به‌نوعی باعث خدشه‌دار شدن نام اتریوم و پلتفرم آن شد. با انتشار این خبر عده کثیری از افراد در جامعه اتریوم تصمیم به ایجاد نوعی هارد فورک گرفتند تا به این وسیله اعتبار ازدست‌رفته را بازگردانند.

  هاردفورک شکافی در بلاک چین یک ارز دیجیتال است که به طور کلی قوانین یک ارز را تغییر میدهد و ارز و بلاک چین جدیدی به وجود می‌آید. یک هاردفورک به‌نوعی جدا شدن یک رویکرد توسط اعضای یک جامعه است که تصمیم می‌گیرند، دیگر پروتکل‌های قبلی را در همان بلاک چین دنبال کنند. به‌عبارت‌دیگر یک نسخه جدید از بلاک چین قبلی، هارد فورک نام دارد.

  بدین ترتیب در بلاک ۱۹۲۰۰۰۰، یک هارد فورک برای اتریوم اتفاق افتاد. تا بدین‌وسیله بتوان سرمایه‌های از دست رفته سرمایه گذاران را به جیبشان بازگردانند.

  به سبب این هارد فورک، شبکه اتریوم جدیدی به وجود آمد و شبکه قبلی اتریوم کلاسیک نام گرفت.

  تولد اتریوم کلاسیک

  داستان پیدایش و تفاوت‌های اتریوم و اتریوم کلاسیک

  از آنجایی‌که بیشتر اعضای جامعه اتریوم موافق فورک شدن آن بودند، همچنان گروهی از کاربران با این کار مخالفت داشتند و خواستار پایبند بودن به کدهای پیشین آن بودند. این دسته افراد با بهره‌گیری از همان بلاک چین قدیمی، ارز خود را اتریوم کلاسیک نام‌گذاری کردند.

  اتریوم کلاسیک نیز درست مانند اتریوم، مبتنی بر یک بلاک چین غیرمتمرکز است. مانند اتریوم، صرافی‌ها و اپلیکیشن های غیرمتمرکز مخصوص به خود را دارد و صد البته بر پایه قراردادهای هوشمند کار می‌کند. زبان برنامه‌نویسی قراردادهای آن نیز سالیدیتی است.

  در واقع اتریوم کلاسیک همان اتریوم است، اما بر روی بلاک چین قدیمی.

  پس از حمله DAO، جامعه اتریوم به دو دسته تقسیم شد:

  • دسته اول: آنهایی که می‌خواستند تا سرمایه‌های ازدست‌رفته سرمایه‌گذاران را برگردانند.
  • دسته دوم: آنهایی که همچنان می‌خواستند بر اصل «قانون کدهاست» پایبند باشند.

  آن دسته از کابران که تمایلی به فورک شدن اتریوم نداشتند، اقدام به نوشتن برنامه‌های مختلف بر روی بلاک چین قدیمی کردند.

  از آن زمان تابه‌حال، هر دو دسته از کاربران کارهای مختلفی را در مورد این بلاک چین‌ها انجام داده‌اند؛ اما باگذشت زمان تفاوت‌ها میان دو نسخه رو به افزایش است.

 • 40-استخراج ابری (Cloud mining) چیست؟

  استخراج ابری یا «کلودماینینگ» (Cloud Mining)، روشی است که در آن، شما با پرداخت مبلغی ماهیانه، شرکتی را مأمور می‌کنید تا برای شما استخراج ارزهای دیجیتال انجام دهد، بدون این‌که نیاز به تهیه سخت افزار و تجهیزات مرتبط داشته باشید.

  کلود ماینینگ به آن دسته از خدمات و شرکت‌هایی اطلاق می‌شود که قدرت پردازش سخت‌افزارشان را به شما می‌فروشند و کارهای مربوط به استخراج و نگه‌داری تجهیزات را انجام می‌دهند. در واقع کلود ماینینگ بدان معناست که شما بدون خریداری تجهیزات سخت‌افزاری گران‌قیمت، از راه دور و به‌صورت ابری اقدام به استخراج ارزهای دیجیتال می‌کنید. با این کار تنها چیزی که نیاز دارید فقط یک رایانه یا گوشی موبایل خواهد بود تا به حساب کاربری خود دسترسی پیدا کرده و سودتان را مشاهده کنید.

  توجه داشته باشید که طبیعتا سود استخراج ابری در مقایسه با استخراج مستقیم بسیار کمتر است و گاهی اوقات در صورت کاهش قیمت‌ها با ضرر هم مواجه خواهید شد.

  کلاهبرداری در کلود ماینینگ زیاد است
  برخی از شرکت‌های فعال در زمینه کلود ماینینگ، و نه همه آنها، یا بر اساس مدل‌های کاری ناسالمی کار می‌کنند و یا تنها به دنبال خالی کردن جیب شما هستند. منظور از مدل‌های ناسالم این است که در پایان یا پولتان را از دست می‌دهید یا سود شما کمتر از هنگامی خواهد بود که به‌صورت مستقیم در بیت کوین سرمایه‌گذاری می‌کنید.

 • 41-ابر ایچیموکو (Ichimoku Cloud) چیست؟


  ابر ایچیموکو یک روش برای تحلیل تکنیکال است که چندین اندیکاتور را در یک نمودار واحد ترکیب می‌کند. این روش در نمودارهای شمعی به عنوان یک ابزار ترید یا معامله استفاده می‌شود که دید بسیار خوبی از نواحی حمایتی و مقاومتی قیمت در اختیارمان قرار می‌دهد.

  این ابزار همچنین برای پیش‌بینی مورد استفاده قرار می‌گیرد و بسیاری از معامله‌گران از آن برای تعیین جهت روند آینده و حرکت بازار استفاده می‌کنند.

  مفهوم ابر ایچیموکو در اواخر سال 1930 میلادی توسط یک روزنامه‌نگار ژاپنی به نام گویچی هوسادا مطرح شد. اما استراتژی معاملاتی خلاقانه او در سال 1969، یعنی بعد از چند دهه مطالعات و پیشرفت‌های تکنیکال ارائه شد.


  سیستم ابر ایچیموکو اطلاعات را بر پایه اندیکاتورهای پیش‌رو و پس‌رو نشان می‌دهد و نمودار آن از 5 خط تشکیل شده است:

  خط تغییر روند یا تنکان سن(Tenkan-sen): میانگین متحرک 9 دوره (خط آبی رنگ)‌
  خط استاندارد یا کیجون سن (Kijun-sen): میانگین متحرک 26 دوره
  خط پیشرو یا سنکو اسپن آ (Senkou Span A) : میانگین متحرک خط روند و خط استاندارد است که به اندازه 26 دوره به سمت راست، یعنی به آینده منتقل شده است.
  خط پیشرو یا سنکو اسپن بی (Senkou Span B): میانگین متحرک 52 دوره که با انتقال شمع‌ها به اندازه 26 دوره به سمت راست (به جلو)، بدست می‌آید.
  خط تاخیر یا چیکو اسپن (Chikou Span): قیمت بسته شدن در 26 دوره گذشته.
  ابر ایچیموکو -انواع خطوط ابر
  فضای بین خط پیشروی A و خط پیشرو B، چیزی ست که ابر کومو را تولید می‌کند، که به نظر می‌رسد مهم‌ترین بخش سیستم ایچیموکو باشد. این دو خط با شیفت دادن 26 دوره به جلو، یک پیش‌بینی از آینده را ارائه می‌دهند، به همین دلیل به عنوان شاخص‌های پیشرو در نظر گرفته می شوند.

  چیکو اسپن یا خط تاخیر، یک شاخص پس‌رو است که با انتقال 26 دوره به چپ یا عقب بدست می‌آید.

  به صورت پیش‌فرض، این ابرها به رنگ‌های سبز و قرمز نمایش داده می‌شوند تا خواندن آن آسانتر شود.

  یک ابر سبز رنگ زمانی ایجاد می‌شود که خط پیشروی A (خط ابر سبز رنگ)، بالاتر از خط پیشروی B (خط ابر قرمز رنگ) قرار گیرد.

  طبیعتا اگر شرایط برعکس چیزی که گفته شد باشد، ابر قرمز رنگ تشکیل می‌شود.

  لازم به ذکر است که بر خلاف روش‌های دیگر، میانگین‌های متحرکی که توسط استراتژی ایچیموکو استفاده می‌شوند، بر پایه قیمت بسته شدن شمع‌ها کار نمی‌کنند. بلکه بر اساس بالاترین و پایین‌ترین نقاط ثبت شده در یک دوره مشخص (میانگین بالا- پایین) محاسبه می‌شوند.

  به عنوان مثال، معادله استاندارد برای یک خط تغییر روند 9 روزه به صورت زیر است:

  2/(بیشترین مقدار ثبت شده در دوره 9 روزه +کمترین مقدار ثبت شده در دوره 9 روزه)=خط تنکان سن

  تنظیمات ایچیموکو
  پس از گذشت 3 دهه تحقیق و آزمایش، گویچی هوسادا نتیجه‌گیری کرد که تنظیمات دوره‌های زمانی (9,26,52) بهترین نتیجه را دارد. در آن زمان، برنامه کاری در ژاپن شامل شنبه‌ها هم بود (فقط یکشنبه‌ها تعطیل بود)، بنابراین عدد 9، یک هفته و نیم (6+3 روز) را نشان می‌داد. اعداد 26 و 52 نیز به ترتیب یک و دو ماه را نشان می‌دادند.

  در حالی که این تنظیمات هنوز هم در اکثر زمینه های معاملاتی ترجیح داده می‌شوند، کارشناسانی که از نمودارها استفاده می‌کنند، همیشه قادر به تنظیم این اعداد برای تطابق با استراتژی‌های مختلف هستند.


  برای مثال، در بازار ارزهای دیجیتال، بسیاری از معامله‌گران، تنظیمات ایچیموکو را بر اساس بازار 7/24 (در بازار ارزهای دیجیتال تعطیلی وجود ندارد و این بازارها 24 ساعته و هفت روزه هفته فعال هستند) از (9,26,52) به (10,30,60) تغییر می‌دهند. برخی دیگر پا فراتر گذاشته و تنظیمات را به (20,60,120) تغییر می‌دهند تا سیگنال‌های نادرست را کاهش دهند.


  برخی استدلال می‌کنند که با توجه به چیزی که در مورد زمانبندی بازار ارزهای دیجیتال وجود دارد، منطقی است تنظیمات آن را تغییر دهند، اما برخی دیگر ادعا می‌کنند که تغییر تنظیمات از حالت استاندارد اولیه خود ممکن است تعادل سیستم را بهم زده و سیگنال‌های نامعتبر زیادی تولید کند.


  سیگنال‌های معاملاتی ایچیموکو

  با توجه به عناصر متعددی که در ایچیموکو استفاده شده، ابر ایچیموکو انواع مختلفی از سیگنال را تولید می‌کند، که می‌توان آنها را به سیگنال‌های روند و سیگنال‌های حرکتی تقسیم کرد.


  سیگنال‌های حرکتی: این سیگنال‌ها با توجه به رابطه بین قیمت بازار، خط استاندارد و خط برگشتی تولید می‌شوند.

  سیگنال‌های حرکت صعودی زمانی ایجاد می‌شوند که یکی یا هر دو خط برگشتی و قیمت بازار بالای خط استاندارد حرکت کنند.

  سیگنال‌های حرکت نزولی زمانی ایجاد می‌شوند که یکی یا هر دو خط برگشتی و قیمت بازار زیر خط استاندارد حرکت کنند.

  محل تقاطع بین خط برگشتی (تنکان سن) و خط استاندارد (کیجون سن) اغلب به عنوان یک عبور خط برگشتی (TK cross) شناخته می‌شود.

  سیگنال‌های روندی: این سیگنال‌ها بر اساس رنگ ابر کومو و با توجه به موقعیت قیمت بازار نسبت به ابر ایجاد می‌شوند.

  همانطور که گفته شد، رنگ ابر نشان‌دهنده تفاوت بین دامنه‌های خطوط پیشروی A و B است.

  به سادگی می‌توان گفت هنگامی که قیمت‌ها بطور مکرر بالاتر از ابر قرار گیرند، احتمال زیادی وجود دارد که آن دارایی در روند صعودی قرار بگیرد. در مقابل، وقتی قیمت‌ها زیر ابر باشند، می‌تواند نشانه‌ای از شروع یک روند نزولی را به ما بدهد.

  به جز چند استثنا، وقتی قیمت‌ها حرکت رو به جلو در داخل ابر داشته باشند، می‌تواند نشانه‌ای از یک روند مسطح یا خنثی باشد.

  چیکو اسپن یا خط تاخیر، که یک شاخص پسرو است، یکی دیگر از ابزارهایی است که می‌تواند به معامله‌گران کمک کند و روندهای بازگشتی را تایید کند. این شاخص دید خوبی از حرکت قیمتی (پرایس اکشن)، می‌دهد که می‌تواند روند صعودی را هنگامی که این شاخص بالای قیمت‌های بازار حرکت می‌کند تشخیص دهد یا بالعکس روند نزولی را هنگامی که این شاخص زیر قیمت‌های بازار حرکت می‌کند، تشخیص دهد.

  بطور معمول، خط تاخیر به صورت تنها کاربردی نیست و در ترکیب با سایر اجزای ابر ایچیموکو مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 • 42-تفاوت‌های بیت کوین و اتریوم در چیست؟

  آیا اتریوم شبیه بیت کوین است؟ هم بله هم نه. اتریوم هم مانند بیت کوین می‌تواند به عنوان ارز دیجیتال دسته‌بندی شود، مورد معامله قرار بگیرد و آن را به عنوان روش پرداخت پذیرفت اما اتریوم تفاوت‌های زیادی با بیت کوین دارد.
  مانند بیت کوین، اتریوم هم یک بلاک چین توزیع شده عمومی دارد. اگر چه تفاوت های فنی زیادی بین این دو وجود دارد اما مهمترین تفاوت، اهداف و قابلیت هاست.
  در واقع بیت کوین برای اولین بار با هدف یک سیستم پرداخت جهانی، همتا به همتا و غیرمتمرکز خلق شد اما اتریوم به دنبال حذف تمرکز از تمام فرایندهاست.
  در حالی که بلاک چین بیت کوین برای رهگیری مالکیت پول دیجیتال (بیت کوین) استفاده می‌شود، بلاک چین اتریوم برای اجرای کد برنامه‌های غیرمتمرکز طراحی شده است.
  اتریوم هم مانند بیت کوین مبتنی بر الگوریتم اجماع اثبات کار یا همان ماینینگ (استخراج) بوده اما قرار است که سمت به اثبات سهام حرکت کند. در اثبات سهام، ماینینگ صورت نمی‌گیرد و افراد بر اساس میزان دارایی خود در شبکه، به تایید تراکنش‌های می‌پردازند و پاداش دریافت می‌کنند.
  در حالی که تعداد واحدهای بیت کوین محدود به 21 میلیون واحد است برای اتریوم هنوز سقف مشخصی تعیین نشده است اما احتمالا در ادامه مسیر سقف تعداد کوین تعیین خواهد شد یا حداقل برای آن حد تولید سالانه در نظر گرفته می‌شود تا تورم آن کنترل شود. سرعت تراکنش‌های اتریوم به مراتب سریع‌تر از بیت کوین است و به مراتب کارمزد کمتری نسبت به بیت کوین دارد.

  نمی‌توان به طور دقیق گفت که بیت کوین بهتر است یا اتریوم زیرا این دو شبکه اهداف یکسان ندارند و هر کدام کاربرد و ویژگی‌ منحصر به فرد خاص خودش را دارد.

 • 43-دفتر کل توزیع شده (Distributed Ledger) چیست؟


  دفتر کل چیست؟
  در علم حسابداری دفتر کل (Ledger) به محلی گفته می‌شود که در آن اطلاعات مالی از قبیل حساب‌ها، بدهی‌ها، اعتبارات و … ثبت می‌شوند تا در زمان مشخص بتوان از آن‌ها برای رسیدگی به امور استفاده کرد. در میان مردم به دفتر کل، دفتر حساب و کتاب هم گفته می‌شود. انسان‌ها هزاران هزار سال است که از دفتر کل‌ها به شکل‌های مختلف استفاده می‌کنند.

  دفتر کل توزیع شده (Distributed Ledger) چیست؟

  در واقع، علم حسابداری باعث به وجود آمدن دفتر کل ها شد. با توجه به حافظه نامناسب انسان‌ها در به‌یادسپاری طولانی مدت داده‌ها، دفتر کل‌ها به جز جدایی ناپذیری از زندگی ما تبدیل شده‌اند. دولت‌ها، بانک‌ها، مراکز اداری و هر جا که فکرش را بکنید به نوعی از دفتر کل ها استفاده می‌کنند. وقتی در حساب بانکی خود پول دارید، میزان موجودی شما و تراکنش‌های شما در دفتر کل بانک به ثبت رسیده است.

  در ساده ترین توضیح، یک دفتر کل توزیع شده، پایگاه داده ای است که اطلاعات ثبت شده در آن، توسط هر شرکت کننده (یا گره – Node) به‌روز و نگهداری می‌شود که تغییر یا حذف اطلاعات توسط یک فرد خاص را تقریبا غیرممکن می‌کند و امنیت اطلاعات را تا حد زیادی افزایش می‌دهد.

  توزیع شده (همگانی بودن) آن است که مورد توجه قرار می‌گیرد.: پرونده ها توسط یک سازمان مرکزی ثبت و به‌روزرسانی نمی‌شوند، بلکه به طور مستقل توسط هر گره (کامیپوتر) ساخته و نگهداری می شوند. به این معنی که هر فرد در شبکه، هر تراکنش را پردازش می‌کند و سپس درباره ثبت شدن یا نشدن اطلاعات رای می‌دهد. در صورت تایید اکثریت، آن اطلاعات ثبت می‌شود.

  با وجود این توافق، دفتر کل توزیع شده همیشه به روز است، و تمام گره ها از پایگاه داده اصلی یک کپی کامل دارند. این معماری اجازه می دهد تا به عنوان یک سیستم تهیه گزارش، دفتر کل توزیع شده فراتر از یک پایگاه داده ساده باشد.

  دفتر کل های توزیع شده کاملا دینامیک و پویا هستند و ویژگی ها و قابلیت هایی دارند که فراتر از کتاب ها و دفترهای کاغذی است.

  هدف اصلی این فناوری این است که از هزینه ها و واسطه های اضافی برای امنیت و ارتباطات اجتناب شود.

  حالا بلاک چین نوعی دفتر کل توزیع شده است. در مقاله «بلاک چین چیست» با این فناوری بیشتر آشنا خواهید شد.

 • 44-تایید هویت دو عاملی (2FA) چیست؟

  تایید هویت دو عاملی (Two-factor authentication) که به اختصار 2FA گفته می‌شود، روشی برای ورود به یک حساب کاربری است که در آن سیستم برای این‌که مطمئن شود کسی که قصد ورود دارد خودِ کاربر است (و مثلا یک هکر نیست)، از کاربر دو عامل مختلف برای تایید هویت طلب می‌کند.

  این دو عامل این‌ها هستند:

  چیزی که سیستم می‌داند (مانند کلمه عبور شما)
  چیزی که اثبات کند خودِ شما آن کلمه عبور را وارد کرده‌اید نه شخص دیگری. عامل دوم می‌تواند یک رمز یکبار مصرف که از کلمه عبور جدا است یا تایید ایمیل و یا تایید پیامکی باشد.
  در متون فارسی از نام احراز هویت دو مرحله‌ای/دو عاملی هم برای این روش استفاده می‌شود.

  به عبارت دیگر، با استفاده از این روش، در ابتدا، کاربر، نام کاربری و کلمه عبور خود را وارد کرده، سپس به جای دسترسی فوری به حساب، از او خواسته می‌شود تا برای اینکه ثابت کند واقعا صاحب آن حساب است، اطلاعات اضافی دیگری را نیز وارد کند.
  عامل دوم می‌تواند انواع مختلفی داشته باشد که مهمترینشان عبارتند از:

  اطلاعاتی که فقط خود کاربر می‌داند
  این نوع از احراز هویت دو مرحله‌ای، اطلاعاتی است که مربوط به خود کاربر می‌شود و کاربر حتما آنها را می‌داند. برای مثال، پاسخ به یک سری سوالات خصوصی، و یا الگوی ضربه زدن به یک کلید خاص و .. می‌تواند به عنوان یکی از روش‌های تایید هویت مورد استفاده قرار گیرد.

  امکاناتی که کاربر دارد
  به طور معمول، یک کاربر می‌تواند با استفاده از یکی از تجهیزات الکترونیکی که در اختیار دارد، مانند یک کارت اعتباری، تلفن هوشمند یا یک دستگاه سخت‌افزاری کوچک که به آن توکن سخت‌افزاری نیز می‌گویند، این احراز هویت را انجام دهد.

  اطلاعات فیزیکی‌ای که کاربر دارد
  این نوع تایید هویت کمی پیشرفته‌تر و همچنین امن‌تر است و شامل الگوهای بیومتریکی مانند اثر انگشت، اسکن عنبیه چشم و سایر احراز هویت‌های این چنینی می‌شود.

 • 45-چرا باید از تایید هویت دو عاملی استفاده کنیم؟

  گسترش استفاده از اینترنت و افزایش تلاش‌ها برای هک کردن حساب‌های کاربران نشان داده است که رمز عبور به تنهایی نمی‌تواند امنیت یک حساب اینترنتی را تامین کند.

  رمزعبورهای ساده و قابل حدس
  بر اساس تحقیقاتی که اخیرا انجام شده، 1.4 میلیارد از پسوردهای هک شده، عبارت‌های بسیار ساده‌‍‌ای بودند که امکان حدس زدن آنها توسط هر شخصی فراهم بود.
  کرک کردن (Cracking) یکی از راه‌های رایج برای بدست آوردن کلمه عبور حساب‌های مختلف است. در این روش کرکرها با استفاده از نرم‌افزارهای مخصوص و تست کردن تعداد زیادی کلمه عبور، به حساب‌های مختلف دسترسی پیدا می‌کنند.
  حتی اگر از ترکیبات پیچیده و غیرقابل حدس برای رمزعبور حساب‌های خود استفاده کنید که کرکرها نتوانند آن‌ها را تست کنند، باز هم خطر دست‌یابی به کلمه عبورتان از دست نمی‌رود.
  بدافزارهایی مثل رت، تروجان و کی‌لاگر پس از آلوده کردن سیستم قربانی، به راحتی می‌توانند از کلمات عبوری که قربانی هنگام ورود به حسابش وارد کرده است، نسخه برداری کنند. فرقی نمی‌کند از چه کلمه عبوری استفاده کنید، یک بدافزار آن را به طور کامل کپی می‌کند و به هکر می‌دهد.
  همچنین ممکن است از طریق مهندسی اجتماعی (مثل فیشینگ) گول بخورید و خودتان با دستان خودتان کلمه عبور را در اختیار یک هکر یا کلاهبردار قرار دهید.
  با احراز هویت دو عاملی حتی اگر یک نفر کلمه عبور شما را هم بداند، نمی‌تواند به حسابتان وارد شود.

 • 46-تفاوت ارز دیجیتال و بلاک چین در چیست؟

  ارزهای دیجیتال نوعی از پول‌های دیجیتالی هستند که در شبکه‌ای توزیع‌شده از کاربران مورد استفاده قرار می‌گیرند. بر خلاف سیستم‌های بانکی، تراکنش‌ آن‌ها برای همه قابل مشاهده و رهگیری است. انتقالاتی که در ارزهای دیجیتال صورت می‌گیرد به واسطه‌ها نیازی ندارد. این ارزها که از رمزنگاری برای امن کردن مبادلات سیستم اقتصادی خود استفاده می‌کنند، یکی از کاربردهای بلاک چین در زمینه اقتصادی و مالی به حساب می‌آیند.

  معرفی بیت کوین به عنوان اولین ارز دیجیتال واقعی موجب شد تا سال‌ها بعد مفهوم بلاک چین از دل آن استخراج شود و پس از آن مفهوم جامع‌تری به نام دفترکل توزیع شده به وجود آید.

 • 47-تفاوت های پایگاه داده سنتی با بلاک چین در چیست؟

  برای درک بهتر تفاوت های پایگاه های داده معمولی و بلاک چین ابتدا باید با مفهوم پایگاه داده آشنا شویم.

  پایگاه داده چیست؟
  بانک اطلاعاتی یا پایگاه داده یا دیتابیس (data base) به مجموعه ای از اطلاعات با ساختار منظم گفته می شود. این پایگاه های اطلاعاتی معمولاً در قالبی که برای دستگاه ها و رایانه ها قابل خواندن و قابل دسترسی باشند ذخیره می شوند.
  بلاک چین مجموعه ای از پایگاه های داده است اما مزایای آن نسبت به دیتابیس های معمولی به هیچ وجه قابل مقایسه نیست. هر پایگاه داده بلاک چین، بلاک نامیده می شوند.
  در پایگاه های داده بلاک چین، همه کامپیوترها مسئول حفظ،پردازش و امنیت ورودی ها هستند. تمام گره ها با هم کار می کنند تا اطمینان حاصل شود که همه آن ها به یک نتیجه گیری واحد برسند و امنیت شبکه تامین شود.
  اکنون که با مفهوم پایگاه داده آشنا شدید به بررسی تفاوت های پایگاه های داده سنتی با پایگاه های داده بلاک چینی می پردازیم.

  کنترل غیرمتمرکز
  پایگاه داده بلاک چینی نمی تواند توسط شخص و یا نهاد خاصی کنترل شود یا به آن دسترسی پیدا شود. زیرا یک شبکه توزیع شده و غیرمتمرکز است.کامپیوترها هستند که با پیوستن به یکدیگر شبکه ها را می سازند و خود کامپیوترها هستند که شبکه را اداره می کنند. هیچ عامل انسانی توانایی تغییر در شبکه یا به نوعی هک همه کامپیوترهای شبکه را ندارد.
  در دیتابیس های معمولی و متمرکز، شخص یا گروهی مالک آن هستند و می توانند تغییراتی در آن بدهند و یا اطلاعات را از بین ببرند.

  تاریخچه خود
  بیشتر پایگاه های داده متمرکز و معمولی، تاریخچه اطلاعات فقط تا زمان محدودی ذخیره می شود و ممکن است با ایجاد مشکلی برای سرور کلیه تاریخچه ها و گزارشات پاک شود. یا اینکه فردی با دسترسی به آن ها تاریخچه ها را پاک کنند.

  پایگاههای داده بلاک چین قادر به ذخیره تاریخچه و گزارشات به صورت نامحدود و غیرقابل تغییر هستند. این مزیت انقلابی در سیستم های ثبت گزارش ایجاد خواهد کرد. مثلا در سیستم سوابق جرم کاربرد خیلی زیادی دارد.
  سرعت
  در حالی که بلاک چین در تراکنش ها و سیستم های ثبت گزارش بسیار کارآمد است، سرعت آن کمی پایین تر از پایگاه های داده سایت هایی مانند پی پال و یا ویزا است.
  توزیع بودن شبکه و استفاده از کامپیوتر های سراسر جهان باعث می شود.
  تعداد زیاد کامپیوتر ها همیشه به معنای قدرت پردازش بیشتر شبکه نیست. طبیعت بلاک چین این است که تمام کامپیوتر ها در بررسی یک تراکنش یا یک گزارش رای دهند و هر چه کامپیوتر ها بیشتر شود رای دهندگان بیشتر و زمان طولانی تر خواهد بود.
  البته این زمان اصلا برای ما طولانی نخواهد بود (شاید حداکثر و در بدترین حالت یک ساعت برای تایید) و این زمان نمی تواند جلوی استفاده از این فناوری بی نظیر را بگیرد.

  محرمانه بودن
  بیت کوین یک پایگاه داده کنترل نشده و غیرمتمرکز است. این بدان معنی است که هر کسی می تواند یک بلاک جدید را به زنجیره ارسال کند و یا یک بلاک را با استفاده از مجوزهایی که دارد از زنجیره فراخوانی کند.

 • 48-کاربرد های یک بلاک چین چیست؟

  اگرچه بلاک چین یک مفهوم جدید است و هنوز بسیاری از جنبه‌های آن مشخص نیست، به طور کلی با استفاده از یک بلاک چین می‌توان کارهای زیر را انجام داد:
  ثبت و ذخیره سوابق و اطلاعات
  روی یک بلاک چین می‌توان هر اطلاعات و داده‌ای را به صورت ایمن و توزیع‌شده ثبت کرد. مثلا بلاک چین بیت کوین اطلاعات مربوط به تراکنش‌ها را ذخیره کرده و هر کس که به آن متصل می‌شود یک نسخه از این اطلاعات را دریافت می‌کند. با استفاده از هش و رمزنگاری و توزیع داده‌ها، هیچ‌کس قادر نخواهد بود که اطلاعات ثبت شده روی بلاک چین را حذف کند یا تغییر دهد. بنابراین می‌توانیم بگوییم که داده‌های ثبت شده روی بلاک چین تغییرناپذیرند.


  به طور کلی داده‌ها روی بلاک چین به سه روش می‌توانند ذخیره شوند:
  داده‌های رمزگذاری‌نشده
  همه مشارکت‌کنندگان در یک بلاک چین‌ می‌توانند داده‌ها را به صورت کاملا شفاف و واضح مشاهده کنند.
  داده‌های رمزگذاری‌شده
  این داده‌ها رمزگذاری شده هستند و فقط کسانی که کلیدهای رمزگشایی را داشته باشند قادر به مشاهده آن‌ها خواهند بود. به این ترتیب در این روش فقط افراد خاصی که کلید رمزگشایی را دارند می‌توانند داده‌ها را به صورت شفاف و واضح مشاهده نمایند.

  داده‌های هش‌شده
  این داده‌ها با یک تابع خاص، به هش تبدیل می‌شوند تا ثابت شود که تقلبی در کار نخواهد بود.

  ایجاد هویت دیجیتال
  در بلاک چین با استفاده از کلید عمومی و کلید خصوصی می‌توان هویت دیجیتالی را تعیین کرد.
  کلید خصوصی و کلید عمومی هر دو یک رشته متنی از حروف و اعداد هستند که با آن‌ها می‌توان به عنوان یک عضو در بلاک چین فعالیت کرد. کلید خصوصی را مثل یک کلمه عبور در نظر بگیرید که نباید به جز خودتان کسی آن را داشته باشد.

  در بلاک چین هر فرد حقیقی یا حقوقی می‌تواند به عنوان یک جفت کلید عمومی و کلید خصوصی فعالیت کند.

  خدمت به عنوان یک پلتفرم
  ارزهای دیجیتال اولین پلتفرم‌هایی بودند که از بلاک چین برای توسعه خود استفاده کردند. امروزه می‌توان به جای ساخت یک پلتفرم برای تبادل ارزهای دیجیتال، پلتفرمی برای قراردادهای هوشمند طراحی کرد.

  قرارداد هوشمند کدی است که روی بلاک چین فعال می‌شود تا بدون نیاز به واسطه‌ها، شرایط یک توافقنامه بین دو طرف را بررسی و اجرا کند.

  زمانی که یک قرارداد هوشمند بر روی یک بلاک چین آزاد مثل اتریوم اجرا شود، دیگر قابل توقف نیست و هیچ‌کس نمی‌تواند جلوی اجرای آن را بگیرد. با قراردادهای هوشمند می‌توان برنامه‌ها و پروژه‌هایی را ساخت که بدون هیچ‌گونه واسطه‌ و از کارافتادگی تا ابد به کار خود ادامه دهند. به این برنامه‌ها برنامه‌های غیرمتمرکز (Dapp) هم می‌گویند.

 • 49-ارزهای دیجیتال چه تفاوتی با پول‌های معمولی دارند؟

  برخی ویژگی‌های منحصر به فرد سبب ایجاد تمایز بین ارزهای دیجیتال و پول‌های معمولی شده است. البته تمام این ویژگی‌ها در همه ارزهای دیجیتال وجود ندارد و می‌توان استثنائاتی را نیز مشاهده کرد.

  اولین ویژگی ارزهای دیجیتال غیرقابل برگشت بودن تراکنش‌هاست. اگر انتقال ارز دیجیتالی را انجام دهید و تراکنش شما تایید شود، دیگر نمی‌توانید آن را برگردانید و این کار تنها در صورتی امکان‌پذیر خواهد بود که گیرنده مایل به انجام این کار باشد. اما این شیوه در بانک‌ها متفاوت است. اگر شما به اشتباه پولی را به حساب شخصی دیگر انتقال داده باشید، در نهایت با پیگیری قضایی می‌توانید آن را پس بگیرید. اما اگر بیت کوین یا ارز دیجیتال دیگری را اشتباها به آدرس دیگری بفرستید، باید بیخیال آن شوید!

  دومین ویژگی منحصربفرد ارزهای دیجیتال ناشناس بودن یا نیمه ناشناس بودن آن‌هاست. آدرس کیف پول‌ها که همان نقش شماره کارت یا شماره حساب را در حساب‌های بانکی دارند، شامل اطلاعات هویتی شما نمی‌شوند. این آدرس‌ها که از رشته عبارات حروف و اعداد تشکیل شده‌اند را تنها با بررسی تاریخچه تراکنش‌ها و تحلیل‌های عمیق می‌توان به هویت افراد پیوند زد. البته برخی ارزهای دیجیتال پیگیرگریز و حریم خصوصی محور مانند مونرو، زی‌کش و گرین طوری طراحی‌ شده‌اند که شناسایی هویت را خیلی سخت و تقریبا غیرممکن می‌کنند.


  سومین ویژگی رمزارزها جهانی یا فرامرزی بودن آن‌هاست. ارسال پول به نقاط مختلف دنیا ممکن است با سیستم‌های فعلی تا چندین روز طول بکشد ولی ارزهای دیجیتال این کار را در عرض چند دقیقه می‌توانند انجام دهند. ارزهای دیجیتال محدودیت مرزی نمی‌شناسند و آن‌ها را می‌توان از هر نقطه‌ای در دنیا به نقطه دیگر فرستاد.

  چهارمین ویژگی امنیت ارزهای دیجیتال است. این امنیت در مبادلات درون شبکه‌ای توسط قدرت هش به اشتراک گذاشته شده توسط افراد (در سیستم‌های اثبات کار) تامین می‌شود. از طرفی سیستم رمزنگاری کلید عمومی و کلید خصوصی این امکان را به اشخاص می‌دهد که خودشان کنترل پول‌های دیجیتالشان را بر عهده بگیرند و شخص دیگری نتواند به آن‌ها دسترسی پیدا کند.

  پنجمین ویژگی که رمزارزها را نسبت به پول‌‌های معمولی متمایز کرده، انحصاری نبودن آن‌هاست. افراد برای اینکه بتوانند از شبکه‌های ارز دیجیتال مختلفی مانند بیت کوین، اتریوم، لایت کوین و غیره استفاده کنند، نیازی نیست از شخص یا گروه و سازمانی اجازه بگیرند. آن‌ها می‌توانند کل تاریخچه تراکنش‌ها را دانلود کرده و خودشان بدون نیاز به کسب اجازه اقدام به ارسال یا دریافت ارز دیجیتال کنند.

 • 50- چند نوع فیشینگ وجود دارد؟

  فیشینگ انواع مختلفی دارد و معمولا بر اساس هدف و نوع حمله طبقه‌بندی می‌شود. مشهورترین انواع فیشینگ عبارتند از:

  فیشینگ ایمیلی
  این روش رایج‌ترین نوع فیشینگ است. کلاهبردار با ارسال یک ایمیل، خود را به جای فرد یا شرکت معتبر جا می‌زند و با تکنیک‌های گول‌زننده سعی می‌کند تا اطلاعات حساس را از قربانی بگیرد.
  فیشینگ هدف‌دار یا اسپیر فیشینگ (Spear Phishing)
  این نوع فیشینگ، فرد یا افراد خاصی را مورد حمله قرار می‌دهد، به طوری که مهاجم ابتدا از قربانیان خود اطلاعاتی جمع‌آوری کرده و در پیام‌های خود از آن‌ها استفاده می‌کند تا فرد بیشتر اعتماد کند. مثلا در پیام خود از نام، نام خانوادگی، علایق، شماره تلفن و … استفاده می‌کند تا قربانی به نامعتبر بودن ایمیل شک نکند.
  نرم افزارهای مخرب
  در این روش، فیشرها سعی می‌کنند تا روی دستگاه قربانی، یک برنامه آلوده به بدافزار را اجرا کنند. پس از فعال شدن بدافزار، مجرمان می‌توانند با دسترسی به کامپیوتر یا موبایل قربانی، اطلاعات حساس او را به چنگ آورند. بدافزارها یکی از رایج‌ترین ابزارهای انجام فیشینگ هستند.

  فیشینگ پیامکی
  در این روش به جای ایمیل از پیامک استفاده می‌شود. مهاجم خود را به جای یک سازمان یا شرکت بزرگ جا می‌زند و برای هدف خود پیامک ارسال می‌کند. محتوای پیامک به‌گونه‌ای نوشته می‌شود که هدف را مجاب به ارسال مستقیم اطلاعات یا کلیک بر روی یک لینک کند.

  فیشینگ تلفنی
  در این روش، یک کلاهبردار با استفاده از تماس تلفنی، با تکنیک‌های مختلف فرد را فریب می‌دهد تا اطلاعات حساس خود را به او اعلام کند. در این روش معمولا اطلاعات کارت بانکی افراد هدف نهایی است.

  فارمینگ (Pharming)
  در حمله فارمینگ، مجرمان سایبری فایل‌های هاست یک وب‌سایت یا سامانه نام دامنه (DNS) آن‌ را دستکار می‌کنند. بنابراین وقتی کاربران برای ورود به سایت آدرس درست آن را وارد می‌کنند، بدون این‌که متوجه شوند وارد یک صفحه تقلبی می‌شوند و در صورت وارد کردن اطلاعات، آن‌ها را تقدیم هکرها می‌کنند. این یکی از خطرناک‌ترین روش‌های فیشینگ است زیرا به دلیل صحیح بودن آدرس وب‌سایت، امکان تشخیص درست توسط کاربر وجود ندارد.

  نتایج جستجو
  در این حالت هکر با استفاده از روش‌های سئو یا تبلیغات در موتورهای جستجو، یک وب‌سایت جعلی را در نتایج بالا می‌آورد و کاربران بی خبر از همه جا، روی نتایج اولیه کلیک کرده و اطلاعات شخصی خود را در یک سایت مخرب وارد می‌کنند. البته این روزها موتورهای جستجوی بزرگ مثل گوگل با طرح‌های فیشینگ مبارزه می‌کنند اما گاهی اوقات این سایت‌‌ها هم در شناسایی این وب‌سایت‌های فیشینگ با مشکل مواجه می‌شوند.

  هک و نفوذ از طریق شبکه‌های ارتباطی
  این نوع از فیشینگ نیازمند دانش فنی بالا در هک و نفوذ به شبکه‌های ارتباطی است که در آن یک هکر با دستکاری یک ارتباط سالم، در میان مبدا و مقصد داده‌ها قرار می‌گیرد و به داده‌های تبادلی دسترسی پیدا می‌کند.

  نوع دیگر فیشینگ استفاده از اتصال‌های بی‌سیم (وایرلس) است که در آن هکر با ایجاد یک نقطه دسترسی ( به عنوان مثال wifi تقلبی)، کاربران را به دام می‌اندازد و از آن‌ها می‌خواهد که مثلا برای استفاده از اینترنت رایگان، اطلاعات شخصی خود را وارد کنند.