iwmf شبکه اطلاع رسانی طلا، سکه و ارز به عنوان برترین وب‌سایت حوزه کسب و کار و مدیریت و تجارت در دوازدهمین جشنواره وب و موبایل ایران در هر دو بخش داوران و آرای مردمی برگزیده شد
شبکه اطلاع رسانی طـــــــــــلا، ســکـــــــــــه و ارز
جهان
 • فرانسه به جای طرح مسایل ایران پاسخگوی خشونت پلیس خود باشد

  واکنش نماینده مجلس شورای اسلامی:

  نماینده مجلس شورای اسلامی که برای شرکت در کمیسیون مقام زن به سازمان ملل آمده است در واکنش به اظهارات نماینده فرانسه درباره امور داخلی ایران، گفت: فراکسیون زنان پیگیر مسایل بانوان ایرانی است؛ فرانسه پاسخگوی خشونت پلیس خود باشد.

  فریده اولاد قباد روز دوشنبه پس از افتتاحیه این اجلاس در گفت وگو با خبرگزاری خانه ملت، این مطلب را در واکنش به اعلام حمایت فرانسه از یک زن زندانی در ایران مطرح کرد.

  وی افزود: همه کشورهای دنیا قانون خاص خودشان را دارند و هر کشوری بر اساس قوانین خود با ناقضان قانون برخورد می کند. شما رفتار فرانسه با جلیقه زردها را نگاه کنید، 10 نفر کشته، 14 نفر توسط گلوله های پلاستیکی، نابینا و چندین نفر آنها زخمی شده اند، فرانسه چه جوابی برای این خشونت دارد؟

  عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: این فراکسیون با جدیت مسایل مربوط به زنان را اعم از زنان سرپرست خانوار، بد سرپرست و زندانی پیگیری می کند و نیازی نیست که کشورهای خارجی که خودشان در مساله حقوق بشر رفتارهای دوگانه دارند، دخالت کنند.

  کمیسیون مقام زن ملل متحد نهادی وابسته به شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل است که از سال 1946 میلادی با هدف برابری جنسیتی و کمک به پیشرفت زنان تشکیل شده‌است.

  این کمیسیون هر سال نشستی 10 روزه را در مقر اصلی سازمان ملل در نیویورک برای بررسی پیشرفت در برابری جنسیتی، تعیین چالش‌ها، وضع استانداردهای جهانی و فرمول‌بندی سیاست‌هایی برای ترویج برابری جنسیتی و پیشرفت زنان در سطح جهان برگزار می‌کنند.

  اولاد قباد به همراه سکینه الماسی عضو کمیسیون انرژی مجلس و یکی از مشاوران وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این نشست شرکت کرده است.

  وی درباره اجلاس امسال اظهار کرد: مهم ترین رویکرد این اجلاس، حمایت های اجتماعی است که کشور ما در اصل 20 و 21 قانون اساسی که استیفای حقوق شرعی و قانونی زنان است و هم در برنامه ششم توسعه کشور که در ماده 101 بر مبنای عدالت جنسیتی و 102 که تحکیم بنیان خانواده است، دستاوردهای خوبی دارد.

  اولاد قباد ادامه داد: از این رو، هدف شناساندن جایگاه حقیقی زنان در کشور اسلامی ما است و دستاوردهای خوبی که زنان ما بعد از انقلاب اسلامی در عرصه های سیاسی، اجتماعی، آموزشی، فرهنگی و حتی ورزشی داشته اند. این اقدام هم در اجلاس و هم در دیدارهای دوجانبه معرفی خواهند شد.

  نماینده جمهوری اسلامی ایران در اجلاس مقام زن، با برشمردن برخی از این دستاوردها اظهار کرد: بیش از 90 درصد زنان از آموزش عمومی برخوردارند، بیش از 46 درصد زنان تحصیلات دانشگاهی دارند و بالای 25 درصد هم استاد دانشگاه هستند.

  اولاد قباد خاطرنشان کرد: این دستاوردها در شرایطی به دست آمده است که کشور درگیر هشت سال جنگ تحمیلی، تحریم های اقتصادی و اکنون هم جنگ اقتصادی بوده و هست که با خروج ترامپ از برجام و اعمال تحریم های یکجانبه و ظالمانه تشدید شده و بیشترین آثار آن هم بر روی زنان و کودکان بوده است.

  وی با تاکید بر اینکه هنوز با جایگاه واقعی زنان فاصله داریم، اظهار کرد: در مجلس و دولت تلاش می کنیم تا به نقطه مطلوبی برای جایگاه حقیقی و حقوقی زنان در کشور دست یابیم.

  **بنگلادش و مسلمانان روهینگیا

  عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی به دیدار با نمایندگان بنگلادش در حاشیه این نشست هم اشاره کرد و گفت: در حوزه زنان و خانواده تبادل نظر شد. برداشت من این بود که سیاست های حمایتی و قوانینی که در برنامه توسعه ششم داریم، قوی تر از آن چیزی است که آنها داشتند.

  اولاد قباد خاطر نشان کرد که امسال توانستیم 300 میلیارد تومان برای بیمه زنان سرپرست خانوار و بد سرپرست اختصاص دهیم و افزایش دو برابری وام ازدواج را هم شاهد بودیم.

  وی خاطرنشان کرد: امیدواریم با طرح انتخابات استانی و ارجاع ماده پنج به کمیسیون شورا بتوانیم ظرفیت حضور زنان را در مجلس شورای اسلامی افزایش دهیم اما حضور زنان در مجالس کشورهای دیگر، از طریق احزاب بوده است که متاسفانه در ایران در ابتدای راهیم. هنوز احزاب نتوانسته اند در تربیت نیروهایی که بتوانند در عرصه های مختلف اجتماعی و سیاسی ورود پیدا کنند، موفق باشند.

  این نماینده مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: زنان نیمی از جمعیت کشور هستند و تربیت نیمی دیگر جامعه را برعهده دارند. از این رو، رویکرد فراکسیون زنان نظارت بر حسن اجرای برنامه ششم توسعه بوده است که در این رابطه نشست های خوبی با وزرای دولت داشته ایم و از آنان خواسته ایم که از زنان توانمند و شایسته در عرصه های ستاد و صف استفاده کنند.

  اولاد قباد با بیان اینکه طرف بنگلادشی درباره قانون ارث، ورزشگاه ها و حضور زنان ایرانی در رقابت های ورزشی سوالاتی داشت، اظهار کرد: حضور زنان ایرانی را در رقابت های ورزشی بسیار دوست داشتند و می خواستند به عنوان الگویی برای جامعه زنان خود معرفی کنند.

  این نماینده مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: علاوه بر توسعه ورزش همگانی، حضور بانوان در ورزش های حرفه ای است که در کشورمان رشد قابل ملاحظه ای داشته ایم.

  اولاد قباد در پاسخ به اینکه آیا درباره مسلمانان روهینگیا هم صحبت داشته اید یا خیر، گفت: هفته گذشته میزبان نماینده حقوق بشر بودیم و در آنجا هم به این مساله پرداختیم، من از بنگلادش به دلیل پناه دادن به این آوارگان تشکر کردم. زنان روهینگیایی مورد ظلم واقع شده اند و متاسفانه صدای مظلومیت آنان هم شنیده نمی شود.

  وی افزود: بنگلادش در پذیرش آوارگان اقدام خوبی کرد و باید گفت جنگ زدگانی که در کشور میانمار مورد ظلم واقع شده بودند را اسکان داد اما متاسفانه کشورهای مدعی حقوق بشر، اقدام چشمگیری در این زمینه انجام نداده اند.

  پایان پیام/