iwmf شبکه اطلاع رسانی طلا، سکه و ارز به عنوان برترین وب‌سایت حوزه کسب و کار و مدیریت و تجارت در دوازدهمین جشنواره وب و موبایل ایران در هر دو بخش داوران و آرای مردمی برگزیده شد
شبکه اطلاع رسانی طـــــــــــلا، ســکـــــــــــه و ارز
تحلیل روزانه بازارهای ارزی
 • آیا سرمایه گذاران طلا می توانند به افزایش قیمت امیدوار باشند؟

  طلا برای معامله گران بعنوان پناهگاهی برای زمان نااطمینانی محسوب می شود. با این حال، همانطور که می بینیم، به دلیل تنش های جنگ های تجاری، مسائل Brexit، سقوط لیره ترکیه و تنش های ژئوپولتیک، بازار طلا کم ارزش شد. آیا طلا دوباره جایگاه خود را بدست می آورد؟

  بازار طلا در اواسط ماه آگوست فرصتی برای بهبود داشت. تا کنون، طلا/دلار آمریکا (XAU / USD) حرکت های پیچیده ای را نشان داده است، اما آنچه مشاهده می شود این است که روند نزولی به پایان رسیده است.

  معمولا تقویت طلا به دنبال ضعف دلار آمریکا و یا مسائل ژئوپلتیک که سطح ریسک بازار را افزایش می دهد، رخ می دهد. آنچه می دانیم این است که طبق انتظارات فدرال رزرو نرخ بهره در ماه سپتامبر افزایش می یابد و در ماه دسامبر امسال نیز احتمال افزایش نرخ بهره وجود دارد. افزایش این نرخ از دلار حمایت خواهد کرد و احتمال دارد که بتواند به بالاترین سطح قبلی بازگردد.

   

  بنابراین، سوال این است: آیا طلا افزایش خواهد یافت؟

  معمولا طلا برای معامله گران بعنوان پناهگاهی برای زمان نااطمینانی محسوب می شود. با این حال، همانطور که می بینیم، به دلیل تنش های جنگ های تجاری، مسائل Brexit، سقوط لیره ترکیه و تنش های ژئوپولتیک، بازار طلا کم ارزش شد. سرمایه گذاران، دلار آمریکا و ین را به طلا ترجیح دادند. اگر قوانین سنتی این بازار دیگر معتبر نیست معامله گران از بازار طلا چه انتظاری دارند؟

  تحلیلگران Commerzbank (کومرتس بانک، دومین بانک برتر آلمان است که بانکی چندملیتی و شرکت خدمات مالی در آلمان است) معتقدند که بازار طلا شانس خوبی برای افزایش قیمت دارد، و برای قضاوت در مورد اینکه طلا وضعیت خود را به عنوان یک پناهگاه امن از دست داده است، زود است. با توجه به گزارش Commerzbank، ضعف طلا ناشی از قوی شدن دلار، تقویت بازار سهام ایالات متحده، ضعف بازارهای نوظهور، و معاملات سوداگرانه می باشد. با این حال، تحلیلگران به پایان افزایش دلار معتقدند. اگر شرایط قبل از بحران سال 2008 را به خاطر بیاوریم، طلا به 700 دلار کاهش یافت و قیمت دلار افزایش یافت، اما بعدا قیمت طلا به 1200 دلار تا دسامبر 2009 و 1400 دلار در پایان سال 2010 افزایش یافت.

  تحلیلگران Commerzbank، نشانه های مثبت را مشاهده می کنند. همانطور که سفته گران بزرگ موقعیت های فروش خالص را برای مدت طولانی حفظ کرده اند، لحظه برگشت باید به زودی اتفاق بیفتد. این بانک پیش بینی می کند که به محض اینکه بازار یک کاتالیزور تازه به دست آورد، معامله گران موقعیت های خود را بسته (خارج شدن از موقعیت) و قیمت بالا خواهد رفت.

  در نتیجه، بانک پیش بینی می کند که طلا تا پایان سال جاری به 1300 دلار افزایش یابد و در سال 2019 به 1500 دلار برسد.

   

  معاملات در کوتاه مدت چگونه است؟

   

  در صورت کاهش دلار در آینده نزدیک، طلا فرصت خوبی برای آغاز روند صعودی خود خواهد داشت. با این حال، سطح 1216.50 بسیار قوی است، و افزایش ممکن است محدود شود. تنها در صورت سقوط دلار آمریکا (USD)، طلا/دلار آمریکا (XAU / USD) قادر به صعود خواهد بود و به سمت مقاومت بعدی در 1,228.65 حرکت خواهد کرد. در نمودار هفتگی، RSI در نزدیکی سطح 30 حرکت داشته است. که اگر صعود افزایش داشته باشد، نشانه اشباع فروش برای جفت طلا/دلار خواهد بود و ما می توانیم برای افزایش طلا امیدوار باشیم.

  اگر USD بهبود یابد، خطر سقوط به 1،189.50 وجود دارد.

  در انتها برای نتیجه گیری می توان گفت، در کوتاه مدت پیش بینی برای طلا پیچیده است. ضعف دلار ممکن است از قیمت طلا حمایت کند. در بلندمدت طلا ممکن است ترقی کند. به محض این که محرک قوی در بازار بوجود بیاید، قیمت بالا خواهد رفت.