اخبار طلا و سکه
 • ابرحباب سکه و طلا چگونه در ایران شکل گرفت؟

  «فرمول معکوس تعیین قیمت» به ما می گوید اگر قیمت چهار سکه را تقسیم بر اونس جهانی کنیم قیمت نرخ دلار محاسباتی مشخص می شود.

  عصر ایران؛ سیدجواد سیدپور- هر اونس طلا امروز دربازارهای جهانی 1299دلار معامله می شود. هر اونس طلا 32.131گرم و هر سکه تمام بهار آزادی 8.133 گرم است. در واقع هر سکه تمام بهار آزادی یک چهارم اونس است. به تعبیر دیگر هر چهار سکه بهار آزادی یک اونس طلا می شود.

  دلار غیر رسمی چند است؟
  قیمت دلار در بازارهای غیر رسمی اکنون بین 6450 تا 6600 معامله می شود اما از وقتی خرید و فروش دلار ممنوع شد نرخ آزاد از تابلوی صرافی ها حذف و در قیمت روزانه سکه و طلا منعکس می شود.
  قیمت سکه برای دلارغیر رسمی، «نرخ میزبان» شده است؛ «نرخ میزبان» انعکاس واقعی قیمت غیر رسمی یک کالاست.
  «فرمول معکوس تعیین قیمت» به ما می گوید اگر قیمت چهار سکه را تقسیم بر اونس جهانی کنیم قیمت نرخ دلار محاسباتی مشخص می شود (البته روش های دیگری هم هست ولی ما فعلا به این روش محاسبه می کنیم).
  ابرحباب سکه و طلا چگونه در ایران شکل گرفت؟
  یکشنبه 20خرداد97 سکه در بازار تهران تا دو میلیون 453هزار تومان معامله شد.(بر اساس نرخ سایت اتحادیه طلا و جواهر تهران) اگر این عدد را ضرب در 4 کنیم می شود9میلیون و 800هزار تومان.یعنی هر اونس طلا در ایران 9.800.000تومان قیمت دارد.

  این عدد را تقسیم بر اونس جهانی یعنی 1299دلار می کنیم آنگاه قیمت دلارغیررسمی در این روش 7544 تومان می شود.
  قیمت سکه دارد به ما می گوید قیمت دلار در بازار آزاد- اما پنهانی که شکل گرفته- 7544تومان است.این در حالی که در همان بازار غیر رسمی دلار حدود 6500 تومان نوسان می کند همین مسئله درک حباب سکه را غامض تر می کند که بلاخره قیمت طلا و سکه در حال وحاضر چگونه محاسبه می شود.

  ابرحباب یک میلیون تومانی سکه!
  حالا اگر قرار باشد ما قیمت یک سکه بهار آزادی را مبتنی بر نرخ ارز رسمی دولتی 4220بسنجیم قیمت هر اونس طلا در ایران باید از طریق ضرب قیمت اونس در دلاررسمی به دست آید که با این روش قیمت هر اونس طلا می شود 5.481.480تومان که اگر این عدد را تقسیم بر 4(هر4سکه یک اونس) بکنیم قیمت سکه تمام بهارآزادی 1.370.445 تومان می شود.
  اگر قیمت سکه امروز را از این عدد کسر کنیم 1.082.555 تومان حباب سکه به نرخ ارز رسمی در کشور داریم.
  اگر مبنای محاسبه نرخ رسمی دلار باشد این روزها هرکس سکه می خرد بیش از یک میلیون تومان گرانتر از قیمت واقعی اش خریداری می کند.

  گران فروشی 1000دلاری هر اونس طلا در ایران
  اگر قیمت هر اونس طلا 9.800.000تومان باشد و این را تقسیم بر قیمت رسمی دلار در ایران کنیم هر اونس طلا 2322 دلار می شود! یعنی بانک مرکزی دارد هر اونس طلا را که امروز در بازارهای جهانی 1299دلار است 1023دلار گران تر به مردم می فروشد!

  مبتنی بر این محاسبات هر سکه تمام بهار آزادی در ایران 255دلار گران تر از بازارهای جهانی است!

  بازار ارز در ایران کف دارد ولی سقف نه!
  سیاست ارزی کنونی کشور، به یک دلیل ساده یکی از نامناسب ترین سیاست هایی است که در طول سه دهه گذشته در اقتصاد ایران به اجرا درآمده است.
  آن دلیل ساده این است؛ بازار ارز در ایران کف دارد ولی سقف نه!
  کف قیمت دلار در ایران 4220تومان است ولی سقف آن را خدا می داند!
  و چون بانک مرکزی با حذف صورت مسئله اساسا نرخ ارزغیررسمی را قبول ندارد نه کنترلی برآن دارد و نه می تواند مدیریت اش کند، فقط هزینه های اجتماعی ناشی از عدم کنترل را می دهد.
  مسئله مهم دیگر اینکه بانک مرکزی مشخص نکرده چرا بازار طلا را به دست نرخ ارز غیر رسمی داده است و اگر ارز غیررسمی، غیر قانونی است چرا فروش سکه و طلا با این نرخ قانونی است؟!
  هر سیاست اشتباهی که می شد اتخاذ شود، اتخاذ شده است.
  تفاوت 3224 تومانی ارز رسمی و غیر رسمی پیامد هر چیزی باشد شاهکار سوء مدیریت است. در بازار ارز وطلا هر سیاست اشتباهی که می شد اتخاذ شود، اتخاذ شده است.

  همه کسانی که سکه را با دلار 4200تومان پیش خرید کردند آنرا با قیمت دلار7544(حداقل تا امروز) خواهند فروخت و ظرف کمتر از چندماه در هر سکه بیش از یک میلیون تومان سود خواهند کرد.

  سود25میلیارد تومانی پیش فروش سکه برای یک هم میهن
  جناب جهانگیری معاون اول دولت در هنگامی که سیاست های جدید در زمینه ارز را اعلام می کرد درباره استقبال مردم از پیش فروش سکه گفت:« فردی 25هزار سکه پیش خرید کرده است». جناب جهانگیری خوب است بداند سیاست هایی که ایشان و دولت اتخاذ کردند به آن هم میهن عزیز که 25هزار سکه پیش خرید کرده تا این لحظه که این گزارش را می خواند 25میلیارد تومان سود رسانده است! آن هم ظرف کمتر از چند ماه، بدون ریسک، بدون مالیات.

  سوال های ساده از آدم های بسیار مهم بانک مرکزی
  مسعود رحیمی مدیرکل نشر و ریالی بانک‌مرکزی پس از اعلام پایان طرح پیش‌فروش سکه گفت: «در این مدت ۷ میلیون سکه پیش‌فروش شده است» (روزنامه دنیای اقتصاد18اردیبهشت97) این یعنی 56هزار کیلوگرم طلا!

  * واقعا اگر قرار بود قیمت سکه و طلا با نرخ دلار غیر رسمی و غیرقانونی تعیین شود چرا 56تن از ذخائر طلای ملی با قیمت ارز رسمی پیش فروش شد؟

  * اگر این سیاست به معنای پولدارتر شدن پولدارها و افزایش فاصله طبقاتی نیست، پس چیست؟

  * اگر این کار به معنای باج دادن به غیر مولدهای اقتصاد و به حاشیه راندن کارآفرینان نیست، پس چه نامی برایش انتخاب کنیم؟قیمت لوازم و قطعات خودرو
قیمت آهن آلات
قیمت مصالح ساختمانی
قیمت پوشاک
قیمت کالای دیجیتال
قیمت لوازم خانگی
قیمت مواد غذایی