iwmf شبکه اطلاع رسانی طلا، سکه و ارز به عنوان برترین وب‌سایت حوزه کسب و کار و مدیریت و تجارت در دوازدهمین جشنواره وب و موبایل ایران در هر دو بخش داوران و آرای مردمی برگزیده شد
شبکه اطلاع رسانی طـــــــــــلا، ســکـــــــــــه و ارز
بازار طلا
  • طلا به سوی افزایش قیمت بیشتر پیش می رود؟

    طلا روز سه شنبه به بالاترین قیمت از نوامبر صعود کرد. تنشهای آمریکا با کره شمالی و روسیه و همچنین انتخابات ریاست جمهوری آتی در فرانسه، تقاضای سرمایه گذاری برای طلا را افزایش داده اند. هر اونس طلا برای تحویل در ژوئن در بازار نیویورک آخرین بار 20.30 دلار یا 1.6 درصد افزایش نشان داد و در 1274.20 دلار بسته شد. قیمت طلا سرانجام به بالای متوسط حرکت 200 روزه که در 1260.65 دلار قرار دارد صعود کرد که نیروی حرکت مثبت در این فلز ارزشمند را نشان داد. بازار در آستانه دور اول انتخابات ریاست جمهوری فرانسه متلاطم شده است. احتمال رو به رشدی وجود دارد که مارین لوپن، نامزد مخالف یورو با ژان ژاک ملانچون در دور دوم انتخابات که هفتم مه خواهد بود، رو در رو شود و این نگرانی وجود دارد که پیروزی هر یک از این دو کاندیدای ریاست جمهوری، به بی ثباتی اتحادیه اروپا و یورو  منجر شود. برنارد داداه، تحلیلگر فلزات ارزشمند در شرکت ناتیکسیس به رویترز گفت: تنشها در خاورمیانه فروکش نکرده و سایر رویدادهای ژئوپلیتیک ممکن است به اتفاق از قیمت طلا حمایت کنند و انتخابات فرانسه هم یک عامل ریسک محسوب می شود اما معمولا خرید دارایی امن تاثیری بر طلا در بلندمدت نخواهد داشت.

    تنشهای رو به رشدی در آسیا پیرامون آزمایشهای موشکی اخیر کره شمالی و در خاورمیانه  وجود دارد که سرمایه گذاران را مضطرب نگه داشته و عامل پشتیبانی کننده از رشد قیمت طلا بوده است. چینتان کارنانی، تحلیلگر ارشد بازار در شرکت "اینسیگنیا" در این باره گفت: ریسکهای ژئوپلیتیکی در چند سال اخیر بر قیمت طلا به شکل پایدار تاثیر نگذاشته با این همه تحت ریاست جمهوری ترامپ، وضعیت متفاوت است. ابهام نسبت به اقدامات یا عدم اقدامات ترامپ تا حدودی از قیمت طلا حمایت کرده است. به عنوان مثال حمله هوایی هفته گذشته آمریکا غیرمنتظره بود و از سوی دیگر همچنان نسبت به ارتباط احتمالی میان روسیه، ترامپ و دولتش جنجال وجود دارد. در این بین، جانت یلن، رییس فدرال رزرو در یک جلسه پرسش و پاسخ در دانشگاه میشیگان که اواخر روز دوشنبه برگزار شد، اظهار کرد بانک مرکزی تلاش برای تحرک بخشیدن به اقتصاد را متوقف کرده و اجازه داده متوازن بماند و قصد دارد نرخهای بهره را به تدریج افزایش دهد. افزایش نرخهای بهره هزینه نگهداری طلا را افزایش می دهد و در مقابل از دلار پشتیبانی می کند. فلزات ارزشمند از ضعیف شدن دلار و پایین ماندن بازده اوراق قرضه دولتی سود برده اند. شاخص دلار آمریکا روز سه شنبه 0.3 درصد اُفت کرد در حالیکه بازده اوراق خزانه 10 ساله به 2.30 درصد رسید. ضعیفتر شدن دلار کالاهایی مانند طلا که به این ارز قیمت گذاری می شوند را برای خریداران دارنده سایر واحدهای ارزی جذابتر می کند و بازده کمتر اوراق قرضه سرمایه گذاران را به سوی طلا جلب می کند که سوددهی ندارد.