خبر

طلا با روند رشد ملایم همراه شد

طلا با روند رشد ملایم همراه شد

با حمایت گمانه‌زنی‌ها مبنی بر کاهش نرخ بهره در ماه سپتامبر، معاملات طلا امروز با رشد ملایمی صورت گرفت.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از «اف‌ایکس استریت» طلا (XAU/USD) در اوایل جلسه‌ی اروپا در روز چهارشنبه با رشد ملایم معامله شد. گمانه‌زنی‌های فزاینده مبنی بر آغاز احتمالی کاهش نرخ بهره در اوایل سپتامبر توسط فدرال رزرو آمریکا، همچنان حمایت از فلز بدون بازده را بر عهده دارد.

گفتنی است ابهامات سیاسی موجود در اروپا و سطح جهان ممکن است قیمت طلا را که یک دارایی سنتی امن است، افزایش دهد. غیر از آن، عامل دیگری که می‌تواند معامله‌گران را مجاب به کاهش شرط‌بندی‌های صعودی در حوزه‌ی فلز زرد کند، توقف خرید طلا توسط بانک مرکزی چین برای دومین ماه متوالی است.

با نگاهی به هفته‌ی پیش رو، دومین گزارش شش ماهه‌ی رئیس فدرال رزرو به همراه سخنرانی میشل بومن و آستن گولزبی، رئیس فدرال رزرو، در روز چهارشنبه در کانون توجه معامله‌گران خواهند بود و پس از آن، در روز پنج‌شنبه، داده‌های تورم شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) ایالات متحده نیز مورد توجه دقیق قرار می‌گیرد، چرا که این داده‌ها ممکن است شفافیت بیشتری در مسیر نرخ بهره ایالات متحده ارائه دهد.

CPI

محرک‌های روزانه‌ی بازار: طلا در بحبوحه‌ی افزایش شرط‌های کاهش نرخ فدرال رزرو رشد می‌کند

چین ذخایر طلای خود را برای دومین ماه متوالی در ژوئن، پس از یک دوره‌ی 18 ماهه‌ی خرید، ثابت نگه داشت. داده‌های رسمی بانک مرکزی چین، ذخایر طلای این کشور را 2264 تن اعلام کرد.

جروم پاول، رئیس فدرال رزرو روز سه شنبه در شهادت خود در کنگره با اشاره به اینکه جدیدترین داده‌های تورم حکایت از پیشرفتی اندک دارد، خاطرنشان کرد که بدیهی است که داده‌های مطلوب بیشتر، می‌تواند در را برای کاهش نرخ بهره باز کند.

پاول با تأکید بر اینکه بانک مرکزی با برگزاری جلسه، به تصمیم‌گیری در مورد سیاست‌های پولی ادامه خواهد داد، بالا نگه‌داشتن نرخ‌های بهره برای مدت طولانی‌تر را عامل به خطر افتادن رشد اقتصادی برشمرد.

البته پاول تصریح کرد که قرائت تورم در سه ماه اول سال جاری، منجر به افزایش اعتماد مقامات فدرال رزرو به کنترل و مهار تورم نشده است.

مطابق با گزارش داده‌های ابزار نظارت بر نرخ گروه CME، بازارهای مالی هم‌اکنون با احتمال 74 درصد کاهش نرخ بهره فدرال رزرو در ماه سپتامبر را در نظر می‌گیرند که از 71 درصد جمعه گذشته، رقم بزرگتری است.

نرخ

تحلیل تکنیکال: قیمت طلا در بلندمدت صعودی است

قیمت طلا طی روز پس از شکست در بالای کانال نزولی با نرخ قوی‌تری معامله می‌شود. این فلز گرانبها در بازه زمانی روزانه، روند صعودی خود را بالاتر از میانگین متحرک نمایی 100 روزه (100-EMA) حفظ می‌کند.

به علاوه شاخص قدرت نسبی 14 روزه (RSI) حرکت صعودی را پشتیبانی می‌کند که در منطقه صعودی در حدود 55.0 قرار دارد.

سطح مقاومت مهم برای فلز زرد در سطح روانی 2400 دلار ظاهر خواهد شد. مانع بعدی در 2,432 دلار مشاهده می‌شود که بالاترین رقم در 12 آوریل است. معاملات پایدار بالاتر از این سطح می‌تواند طلا XAU/USD را برای آزمایش مجدد احتمالی بالاترین قیمت تاریخی 2,450 دلار آماده کند.

از سوی دیگر، ادامه‌ی روند معاملاتی در زیر 2,340 دلار، که سطح مقاومت قبلی است، می‌تواند تقاضای نزولی را به اندازه کافی جذب کند تا به 2318 دلار برسد، که پایین‌ترین سطح 1 ژوئیه تلقی می‌شود.

نویسنده: معصومه دانش
چهارشنبه 20 تیر 1403 ساعت 09:55
notification

آیا مایلید از نوسانات بازار آگاه شوید؟

دریافت هشدار در نوسانات قیمت طلا، سکه، دلار، اونس، نفت، بورس و بیت کوین