خبر

طوفان، نفت را متضرر کرد

طوفان، نفت را متضرر کرد

در پی وقوع طوفانی که مرکز اصلی تولید نفت ایالات متحده در تگزاس را درنوردید، قیمت نفت روز سه‌شنبه کاهش یافت.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از «اف‌ایکس استریت» در پی وقوع طوفانی که مرکز اصلی تولید نفت ایالات متحده در تگزاس را درنوردید، قیمت نفت روز سه‌شنبه کاهش یافت. البته میزان خسارت این طوفان کمتر از چیزی بود که بازارها انتظار داشتند و از این رو نگرانی‌های مربوط به عرضه را کمرنگ کرد.

معاملات آتی برنت، با 22 سنت کاهش به 85.53 دلار در هر بشکه رسید، در حالی که نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا (WTI) با 24 سنت کاهش، به 82.09 دلار رسید.

ییپ جون رانگ (Yeap Jun Rong)، استراتژیست بازار IG با اشاره به کاهش اندک قیمت نفت در جلسه‌ی امروز، تأثیر طوفان بریل بر اختلال در عرضه را محدودتر از آنچه در ابتدا انتظار می‌رفت برشمرد و خاطرنشان کرد: «فعالان بازار پیگیر پیشرفت بالقوه در مذاکرات آتش‌بس در جبهه‌ی خاورمیانه هستند.»

طوفان بریل، گرچه پس از برخورد به سواحل تگزاس به یک طوفان استوایی تبدیل شد، اما پالایشگاه‌های بزرگ در امتداد ساحل خلیج آمریکا کمترین تأثیر را از آن مشاهده کردند؛ در ضمن، فعالیت پالایش نفت کند شده و برخی از سایت‌های تولید نیز تخلیه شدند.

وارن پترسون و اوا مانتی، تحلیلگران ING در یادداشت مشتری به نشانه‌های اولیه‌ای اشاره کردند که از عدم آسیب زیاد زیرساخت‌های انرژی خبر می‌دهند و افزودند که حرکت‌های قیمت در بازارهای نفت خام و سوخت تصفیه‌شده، نگرانی کمی را در مورد اختلال در عرضه ناشی از طوفان منعکس می‌کند که می‌تواند از میزان دغدغه‌ی بازار در مورد خطر اختلال عرضه در تگزاس، جایی که 40 درصد نفت خام ایالات متحده تولید می‌شود، بکاهد.

تولید و عرضه نفت

بنادر اصلی حمل و نقل نفت در اطراف کورپوس کریستی، گالوستون و هیوستون پیش از طوفان بسته شده بودند، اما پس از آن، در روز دوشنبه، کانال کشتی کورپوس کریستی بازگشایی شد و مطابق با پیش‌بینی‌ها بندر هیوستون بعد از ظهر سه شنبه، فعالیت خود را از سر می‌گیرد.

غیر از آن، چندین پالایشگاه کلیدی مانند صنایع نفتی ماراتن (Marathon Petroleum) نیز در حال آماده‌سازی برای راه‌اندازی مجدد واحدهای پالایشی خود بودند.

بازارها همچنین در کنار سخنرانی پاول، رئیس فدرال رزرو در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه در مقابل کنگره، در انتظار انتشار داده‌های کلیدی تورم ایالات متحده نیز بودند. گفتنی است سرمایه‌گذاران شرط می‌بندند داده‌های نرم بازار کار احتمال کاهش نرخ بهره در سپتامبر را با افزایش شدید به حدود 80 درصد رسانده است.

ییپ از IG ضمن تأکید بر این مطلب که انتشار اخیر داده‌های اقتصادی ایالات متحده، بر میزان شرط‌بندی‌ها برای کاهش نرخ در سپتامبر می‌افزاید، خاطرنشان کرد که هرگونه اعتبارسنجی در مورد پیشروی آتی روند تورم ممکن است به حمایت از محیط ریسک گسترده‌تر کمک کند، که این امر به نوبه‌ی خود ممکن است فضا را برای تثبیت قیمت نفت در چشم‌انداز تقاضای مطلوب‌تر فراهم سازد. 

فعالان بازار همچنین برای حصول به سرنخ‌های معاملاتی بیشتر وضعیت خاورمیانه را زیر نظر دارند. بررسی‌ها حاکی از آن است که در بحبوحه‌ی این امیدواری‌ها که توافق آتش‌بس احتمالی در غزه می‌تواند از میزان نگرانی‌ها در مورد اختلال در عرضه‌ی جهانی نفت خام بکاهد، قیمت نفت در روز دوشنبه با کاهش یک درصدی همراه بود.

بنا به اعلام کاخ سفید، مقامات ارشد آمریکایی روز دوشنبه برای گفتگو و مذاکره در مصر حضور داشتند، اما شکاف بین طرفین همچنان باقی ماند و حماس نیز حمله‌ی جدید اسرائیل به غزه را تهدیدی برای توافق بالقوه برشمرد.نویسنده: معصومه دانش
سه شنبه 19 تیر 1403 ساعت 10:56
notification

آیا مایلید از نوسانات بازار آگاه شوید؟

دریافت هشدار در نوسانات قیمت طلا، سکه، دلار، اونس، نفت، بورس و بیت کوین