خبر

طلا پاشنه همت را ورکشید!

طلا پاشنه همت را ورکشید!

طلا (XAU/USD) در اوایل جلسه‌ی معاملاتی اروپا امروز، و در بحبوحه‌ی ضعیف‌شدن دلار آمریکا (USD) شتاب بیشتری گرفت.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از «اف‌ایکس استریت» طلا (XAU/USD) در اوایل جلسه‌ی معاملاتی اروپا در روز سه‌شنبه، و در بحبوحه‌ی ضعیف‌شدن دلار آمریکا (USD) شتاب بیشتری گرفت. اما با افزایش شرط‌بندی‌های معامله‌گران مبنی بر کاهش نرخ‌های بهره در ماه سپتامبر توسط فدرال رزرو در پی آمارهای ضعیف اشتغال ایالات متحده در هفته‌ی گذشته، روند نزولی برای این فلز گرانبها ممکن است محدود شود.

علاوه بر این، در بحبوحه‌ی ابهامات سیاسی در فرانسه و تنش‌های ژئوپلیتیکی در خاورمیانه، روحیه محتاطانه ممکن است منجر به افزایش قیمت طلا به عنوان یک دارایی سنتی امن شود.

با این وجود، موضوع دیگری وجود دارد که می‌تواند پیامدی معکوس داشته باشد: تصمیم بانک خلق چین (PBoC) مبنی بر عدم خرید طلا برای دومین ماه متوالی در ژوئن می‌تواند منجر به کاهش بهای طلا شود.

برخی رویدادها که معامله گران طلا زیر نظر خواهند داشت، شهادت نیمه سالانه جروم پاول، رئیس فدرال رزرو در کنگره، و سخنرانی‌های مایکل بار و میشل بومن، رئیس فدرال رزرو خواهد بود. افزون بر آن، داده‌های تورم شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) ایالات متحده در روز پنج‌شنبه، در مرکز توجه قرار خواهد گرفت.

حرکت‌های روزانه‌ی بازار: افزایش شرط‌بندی‌های کاهش نرخ بهره‌ی فدرال رزرو طلا را قوی نگه می‌دارد

بر اساس اطلاعات رسمی منتشرشده در روز یکشنبه، بانک مرکزی چین خرید طلا را در ژوئن برای دومین ماه متوقف کرد.

گفتنی است چین، بزرگترین مصرف‌کننده‌ی طلای جهان، پس از 18 ماه خرید، ذخایر طلای خود را برای دومین ماه متوالی در ژوئن بدون تغییر نگه داشت. آمار حاکی از آن است که ذخایر آن در 72.8 میلیون اونس باقی مانده است که ارزش آن تقریباً 170 میلیارد دلار است.

ذخایر طلا

باب هابرکورن، استراتژیست ارشد بازار در RJO Futures سهام قوی را عامل رقابتی با فلزات گرانبها نامید.

مطابق با ابزار نظارت بر نرخ CME، بازارهای مالی با احتمال نزدیک به 76 درصدی، کاهش نرخ بهره فدرال رزرو در ماه سپتامبر را در نظر گرفتند که از 71 درصد جمعه گذشته افزایش یافته است.

انتظار می‌رود که تورم CPI ایالات متحده از 3.3 درصد در ماه می، به 3.1 درصد در ژوئن کاهش یابد، در حالی که طبق برآوردها تورم اصلی در همان دوره‌ی گزارش‌شده در 3.4 درصد سالانه ثابت بماند.

تحلیل تکنیکال: گرایش صعودی طلا در بلندمدت باقی می‌ماند

طلا طی روز با نت مثبت معامله شد. فلز زرد در بالای کانال روند نزولی که در 10 می شکل گرفت، شکست (بریک‌اوت) را حفظ می‌کند. مطابق با نمودار روزانه، این فلز گرانبها روند صعودی را بالاتر از میانگین متحرک نمایی 100 روزه (100-EMA) برقرار می‌کند که با حفظ شاخص قدرت نسبی 14 روزه در منطقه صعودی بالای خط وسط 50 همراه است. این امر نشان می‌دهد که سطح حمایت به جای شکستن، احتمالاً حفظ می‌شود.

سطح روانی 2400 دلار به عنوان یک سطح مقاومت فوری برای طلا XAU/USD عمل می‌کند. مانع صعودی بعدی برای نظارت در مسیر رسیدن به 2450 دلار (بالاترین قیمت تاریخی)، سطح 2432 دلار (سقف قیمت 12 آوریل) است.

اما از دیدگاه نزولی، اولین هدف نزولی در 2340 دلار (سطح مقاومت سابق) ظاهر خواهد شد. ناگفته نماند که هرگونه حرکت به زیر این سطح، راه را برای 2273 دلار (EMA 100 روزه) هموار می‌کند.

نمودار قیمت طلا

نویسنده: معصومه دانش
سه شنبه 19 تیر 1403 ساعت 09:25
notification

آیا مایلید از نوسانات بازار آگاه شوید؟

دریافت هشدار در نوسانات قیمت طلا، سکه، دلار، اونس، نفت، بورس و بیت کوین