خبر
 

کلیمانجارو، بلندترین کوه آفریقا

سلب مسئولیت: شبکه اطلاع رسانی طلا، سکه و ارز TGJU صرفا نمایش‌دهنده این متن تبلیغاتی است و تحریریه مسئولیتی درباره محتوای آن ندارد.

در قاره آفریقا، جایی که به تنوع زیستی شگفت‌انگیز، جنگل‌های بکر و پرباران استوایی، فرهنگ بومی منحصر‌به‌فرد و عجایب طبیعی شهرت دارد، بلندترین آتشفشان نیم‌کره شرقی جهان قرار گرفته است. کلیمانجارو یکی از کوه‌های آتشفشانی زیبا و شگفت‌انگیز جهان به شمار می‌رود که با قله‌های برفی سپیدپوش و دامنه‌های سرسبز و حاصل‌خیز به یکی از مقاصد رویایی گردشگران و کوهنوردان تبدیل شده است. اگر می‌خواهید با یکی از زیباترین قله‌های جهان و شگفتی‌های طبیعی آن آشنا شوید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

کلیمانجارو کجاست؟ بلندترین کوه آفریقا

کلیمانجارو که آن را به‌عنوان بام آفریقا می‌شناسند، در فهرست «قلل هفتگانه جهان» قرار دارد. این کوه آتشفشانی، یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های طبیعی کشور تانزانیا و کل قاره آفریقا محسوب می‌شود که از دیرباز در فرهنگ مردم منطقه حضوری پررنگ داشته و افسانه‌های بسیاری درباره آن نقل شده است. نام این کوه حتی به آثار نویسنده مشهور آمریکایی، ارنست همینگوی نیز راه یافت و او کتابی داستانی به نام «برف‌های کلیمانجارو» را در سال ۱۹۳۶ منتشر کرد.

ارتفاع قله کلیمانجارو چقدر است؟

قله کلیمانجارو، از سطح دریا ۵۸۹۵ متر و از سطح دامنه خود، ۴۹۰۰ متر ارتفاع دارد. این کوه در فهرست هفت قله آتشفشانی مرتفع نیز قرار دارد و یکی از کوه‌ های آتشفشانی بلند جهان محسوب می‌شود. نکته جالب دیگر درباره کلیمانجارو این است که این کوه، بلندترین کوه تک رشته‌ای جهان است؛ به این معنا که کلیمانجارو در یک رشته‌کوه واقع نشده و در پیرامون آن، هیچ کوه دیگری به چشم نمی‌خورد.

اولین صعود به کلیمانجارو

اولین صعود به قله کلیمانجارو در سال ۱۸۸۹ اتفاق افتاد و هانس مایر، جغرافی‌دان آلمانی و لودویگ پورتشلر، کوهنورد استرالیایی، نام خود را به‌عنوان اولین فاتحان این قله ثبت کردند. از آن پس، این قله به یکی از قله‌های محبوب کوهنوردان و طبیعت‌گردان شد و صعودهای بسیاری به آن صورت گرفته است.

آب و هوای قله کلیمانجارو

اقلیم و آب و هوای کلیمانجارو نیز یکی از ویژگی‌های خاص آن به شمار می‌رود و یکی از دلایلی است که صعود به کلیمانجارو را جذاب می‌سازد. تنوع اقلیمی و آب و هوایی که کوهنوردان از ابتدای سفر تا رسیدن به قله تجربه می‌کنند، به گونه‌ای است که برخی معتقدند سفر از شهرهای کوهپایه‌‌ای کلیمانجارو تا رسیدن به قله آن، به حدی تنوع اقلیمی دارد که انگار از استوا به قطب جنوب می‌روید!

مسیر رسیدن به کلیمانجارو

صعود به کلیمانجارو تقریباً کار ساده‌ای است و حتی افراد مبتدی و بدون سابقه کوهنوردی حرفه‌ای نیز می‌توانند از پس آن بر بیایند. در مسیر صعود به قله نیز کمپ‌ها و امکانات خوبی فراهم شده که می‌تواند راحتی کوهنوردان را تضمین کند. برای صعود به کلیمانجارو 6 مسیر در نظر گرفته شده است که عبارتند از:

 

  • مسیر لموشو: مسیر لموشو مسیری است که درواقع نسخه بهبودیافته مسیر قدیمی شیرا به شمار می‌آيد. این مسیر از دروازه لوندوروسی در دامنه‌های غربی کلیمانجارو آغاز می‌شود و کوهنوردان پس از طی مسیری ۷ الی ۸ روزه به قله می‌رسند. این مسیر یکی از طولانی‌ترین مسیرهای صعود به آتشفشان کلیمانجارو محسوب می‌شود؛ اما به دلیل اینکه از مسیرهای دیگر خلوت‌تر، آرام‌تر و خوش‌منظره‌تر است، علاقه‌مندان زیادی را به خود جذب می‌کند. امکانات رفاهی این مسیر مناسب است و در آن، هفت کمپ مختلف با تجهیزات مناسب وجود دارد.

 

  • مسیر ماچامه: مسیر ماچامه، محبوب‌ترین مسیر کوهنوردان و طبیعت‌گردان برای رسیدن به قله کلیمانجارو است و ۴۵ درصد افراد، این مسیر را برای رسیدن به قله انتخاب می‌کنند. به همین دلیل، این مسیر از سایر مسیرها شلوغ‌تر بوده و این مسئله ممکن است بر کیفیت تجربه کوهنوردی شما اثر بگذارد. پیمودن مسیر ماچامه بین ۶ تا ۷ روز طول می‌کشد و کوهنوردی در این راه، از دروازه ماچامه در ارتفاع ۱۸۰۰ متری آغاز می‌شود.

 

  • مسیر مارانگو: مسیر مارانگو، مسیر کلاسیک صعود به قله کلیمانجارو است و قدیمی‌ترین و شناخته‌شده‌ترین مسیر به حساب می‌آيد. حداقل زمان لازم برای طی کردن این مسیر، ۵ روز است؛ اما بهتر است که زمان بیشتری را به صعود اختصاص دهید تا با محیط و اقلیم کوهستانی، بهتر خو بگیرید. مسیر مارانگو مسیر سختی به حساب نمی‌آید؛ اما به دلیل اینکه هم صعود به قله و هم بازگشت از همین مسیر انجام می‌شود، کمترین تنوع مناظر را دارد و مسیر بازگشت نیز شلوغ است.

 

  • مسیر رونگای: این مسیر تنها مسیری است که از جبهه شمالی، شما را به قله کلیمانجارو می‌رساند و بسیار نزدیک به مرز کنیاست. مسیر رونگای، مسیر نسبتاً خلوتی به شمار می‌آید و پیمودن آن، ۶-۷ روز طول می‌کشد. سختی این مسیر  نسبت به مسیرهای دیگر کمی کمتر است و برای افراد مبتدی گزینه خوبی محسوب می‌شود.

 

  • مسیر آمبو: مسیر آمبو، مسیر مستقیم، کوتاه و البته پرشیبی است که سخت‌ترین و چالش‌برانگیزترین مسیر برای کوهپیمایی در کلیمانجارو محسوب می‌شود. این مسیر را کوهنوردان حرفه‌ای و کسانی که از سازگاری خود با اقلیم کوهستان مطمئن هستند پیش می‌گیرند و معمولاً طی ۶-۷ روز آن را طی می‌کنند.

 

  • مدار شمالی: این مسیر برخلاف سایر مسیرها که به صورت یک خط راست و مستقیم از دامنه تا قله کشیده‌ شده‌اند، یک مسیر دایره‌ای شکل است که جدیدترین و جذاب‌ترین راه رسیدن به قله کلیمانجارو محسوب می‌شود. در ابتدا، مسیر شمالی با مسیر لموشو یکسان است و از سمت غرب به سمت قله می‌رود؛ اما به جای آنکه از جبهه جنوبی به قله نزدیک شود، قله را دور زده و از سمت شمال، خود را به قله می‌رساند. این مسیر کاملاً خلوت و بسیار خوش‌منظره است. صعود از مسیر شمالی، ۹ روز به طول می‌انجامد و از همه مسیرهای دیگر طولانی‌تر است.

هزینه صعود به قله کلیمانجارو چقدر است؟

به صورت کلی، هزینه صعودتان به قله کلیمانجارو مثل هزینه سفر به آفریقای جنوبی و سایر نقاط قاره آفریقا زیاد خواهد بود. خرج صعود شما به خدماتی که در تور دریافت می‌کنید و همچنین مسیری که برای صعود انتخاب کرده‌اید بستگی دارد. کم‌هزینه‌ترین تور صعود به کلیمانجارو، از مسیرهایی مانند مارانگو یا ماچامه، با حداقلی‌ترین تعداد روزها (که صعود را بسیار سخت می‌کند)، حداقل ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ دلار به ازای هر نفر است. با تغییر مسیر صعود، تعداد روزهایی که در مسیر هستید، استفاده از خدمات بیشتر و...، هزینه هم افزایش می‌یابد و می‌تواند به ۲۰۰۰ یا ۳۰۰۰ دلار به ازای هر نفر نیز برسد.

کلیمانجارو؛ نگین سپیدپوش طبیعت بر مدار استوا

کوه کلیمانجارو به‌عنوان بلندترین کوه قاره آفریقا، یکی از زیباترین و خاص‌ترین کوه‌های آتشفشانی جهان به شمار می‌رود که در کشور تانزانیا، در شرق قاره آفریقا قرار گرفته است. این قله ۵۸۹۸ متری که در مرتفع‌ترین نقاط خود، گنج عظیمی از یخچال‌های طبیعی را پنهان کرده است، سالانه هزاران گردشگر را به خود جذب می‌کند که برای صعود به این قله به آفریقا سفر می‌کنند. اگر شما هم قصد خرید تورهای قاره آفریقا مثل تور آفریقای جنوبی را دارید، دیدار با این قله محبوب را فراموش نکنید. برای خرید تور آفریقا هم می‌توانید با خیال راحت به سراغ الفبای سفر بروید؛ چراکه این آژانس هواپیمایی در کارش حرفه‌ای است و به شما اطمینان می‌دهد که با تیم باتجربه خود، بهترین تجربه سفری را برایتان بسازد. برای کسب اطلاعات بیشتر به وب‌سایت الفبای سفر (www.alefbatour.com) سر بزنید.

نویسنده: اپراتور
یکشنبه 17 تیر 1403 ساعت 11:50
notification

آیا مایلید از نوسانات بازار آگاه شوید؟

دریافت هشدار در نوسانات قیمت طلا، سکه، دلار، اونس، نفت، بورس و بیت کوین