خبر

آیا طلا از 2300 دلار عبور می‌کند؟

آیا طلا از 2300 دلار عبور می‌کند؟

طلا علیرغم تلاش برای تداوم رشد روز قبل، تنها موفق شد خود را به سطحی بالای 2300 دلار برساند.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از «اف‌ایکس استریت» طلا با توجه به رشد روز دوشنبه در تلاش برای افزایش است، اما تنها موفق شد خود را به بالای 2300 دلار برساند.

سرمایه گذاران پیش از انتشار داده‌های تورم ایالات متحده و اعلامیه‌های سیاست فدرال رزرو در روز چهارشنبه، از اتخاذ مواضع بزرگ خودداری می‌کنند و این امر جهت‌گیری را برای طلا (XAU/USD) دشوار می‌سازد.

بررسی اجمالی بنیادین

قیمت طلا (XAU/USD) در روز سه‌شنبه با عرضه جدیدی مواجه شد و بخشی از رشد متوسط ​​روز قبل را از منطقه 2287 دلاری یا پایین‌ترین سطح یک ماهه که در واکنش به مشاغل خوش‌بینانه در ایالات متحده بدان دست یافته بود، خنثی کرد.

از آنجا که سرمایه‌گذاران دیگر احتمال چندانی برای کاهش قریب الوقوع نرخ بهره توسط فدرال رزرو در ماه سپتامبر قائل نیستند، بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده در سطحی بالا حفظ می‌شود و دلار آمریکا (USD) نیز جایگاهی در نزدیکی بالاترین حد چند هفته‌ای که روز دوشنبه لمس شد، برای خود دست و پا می‌کند که این امر از میزان تقاضا برای فلز گرانبها می‌کاهد.

دلار و طلا

علاوه بر این، در پی کاهش فعالیت‌های خرید بانک خلق چین (PBoC) در ماه مه، جریان‌های پیرامون قیمت طلا کاهش می‌یابد. با این حال، برخی عوامل همچون عدم اطمینان سیاسی در اروپا و خطرات ژئوپلیتیکی، مانعی بر سر راه زیان‌های عمیق‌تر خواهد بود.

معامله گران ممکن است در این هفته، ترجیح دهند منتظر انتشار آخرین ارقام تورم مصرف‌کننده در ایالات متحده و تصمیم‌گیری FOMC در روز چهارشنبه بمانند تا به سرنخ‌هایی در مورد زمان شروع کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو دست یابند که می‌تواند تعیین‌کننده مسیر کوتاه‌مدت برای فلز زرد غیر بازده باشد.

تحلیل اجمالی تکنیکال

از منظر تکنیکال، شکست روز جمعه به زیر میانگین متحرک ساده 50 روزه (50-SMA) در نمودار روزانه، در پس زمینه‌ی نوسانگرهای منفی به عنوان یک محرک جدید برای معامله‌گران نزولی تلقی می‌شود.

برخی از فروش‌های متعاقب زیر سطح حمایت افقی 2,285 دلار، چشم‌انداز نزولی را مجدداً تأیید می‌کند و قیمت طلا را به حمایت مربوطه بعدی در نزدیکی منطقه 2,254-2,253 دلار می‌کشاند. مسیر نزولی می‌تواند در راه رسیدن به رقم گرد 2200 دلار، بیشتر به سمت منطقه 2225-2220 دلار امتداد یابد.

از طرف دیگر، منطقه افقی 2,325 دلاری احتمالاً به عنوان یک مانع قوی فوری در آستانه‌ی نقطه شکست SMA 50 روزه عمل می‌کند که در حال حاضر نزدیک منطقه 2,343 الی 2,344 دلار قرار دارد.

به دنبال آن، منطقه عرضه 2360 الی 2362 دلاری قرار می‌گیرد که در صورت عبور از آن، قیمت طلا این امکان را می‌یابد که سقف‌های نوسانی هفته‌ی گذشته را در محدوده 2387 الی 2388 دلار بار دیگر آزمایش کند و سطح 2400 دلار را پس بگیرد. قدرت پایدار فراتر از سطح فوق‌الذکر، هرگونه سوگیری منفی کوتاه‌مدت را نفی خواهد کرد.
نویسنده: معصومه دانش
سه شنبه 22 خرداد 1403 ساعت 15:51
notification

آیا مایلید از نوسانات بازار آگاه شوید؟

دریافت هشدار در نوسانات قیمت طلا، سکه، دلار، اونس، نفت، بورس و بیت کوین