خبر

دلار، یورو و ین را عقب راند

دلار، یورو و ین را عقب راند

در آستانه انتشار داده‌های کلیدی تورم ایالات متحده و پیش‌بینی‌های نرخ بهره فدرال رزرو، دلار در برابر یورو و ین به بالاترین سطوح رسید.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از اینوستینگ، روز سه‌شنبه در حالی که معامله‌گران خود را برای انتشار داده‌های کلیدی تورم ایالات متحده و پیش‌بینی‌های نرخ بهره فدرال رزرو آماده می‌کردند، دلار در برابر یورو نزدیک به بالاترین حد یک ماهه‌ی خود در نوسان بود و در مقابل ین به بالاترین سطح یک هفته‌ای خود رسید.

گفتنی است در پی انتشار داده‌های غافلگیرکننده‌ی مشاغل داخلی در روز جمعه، ارز ایالات متحده با بازدهی بالاتر خزانه‌داری مورد حمایت قرار گرفت که باعث کمرنگ‌شدن شرط‌بندی‌ها برای کاهش نرخ فدرال رزرو در سال جاری شد.

شاخص دلار که ارزش دلار را در برابر یورو، پوند (استرلینگ)، ین و سه همتای اصلی دیگر اندازه‌گیری می‌کند، پس از رسیدن به 105.39 در روز دوشنبه برای اولین بار از 14 می، تغییر ناچیزی در سطح 105.19 داشت.

اقتصاددانان شرکت‌کننده در نظرسنجی رویترز انتظار دارند که تورم قیمت مصرف‌کننده در ایالات متحده از 0.3 درصد در ماه گذشته، به 0.1 درصد کاهش یابد و فشار قیمت اصلی نیز در ماه، در سطح 0.3 ثابت بماند.

به علاوه، انتظارات گسترده آن است که فدرال رزرو در پایان نشست سیاست دو روزه خود در روز چهارشنبه وضعیت موجود را حفظ کند، با این حال، مقامات پیش‌بینی‌های اقتصادی و نرخ بهره خود را به روز خواهند کرد.

بازارها در حال حاضر تنها 37 واحد کاهش تا دسامبر را قیمت گذاری می‌کنند که حاکی از احتمال 50 درصدی کاهش دوم در سال جاری است.

کاهش نرخ

بانک ژاپن سیاست خود را روز جمعه تعیین خواهد کرد. در حالی که سرمایه‌گذاران انتظار دارند که خرید ماهانه‌ی اوراق قرضه‌ی دولتی بانک مرکزی در اوایل این جلسه کاهش یابد، آنچه ین را در حالت تدافعی نگه می‌دارد، تفاوت بازده با ایالات متحده آمریکاست.

دلار پس از رسیدن به 157.39 ین یا بالاترین سطح خود از سوم ژوئن، با 0.15 درصد افزایش به 157.275 ین رسید.

ناگفته نماند که BOJ و دولت ژاپن به منظور محدودکردن ضعف ین در برابر دور زدن چرخه‌ی تورم ملایم و افزایش دستمزدها در تلاش برای همسوشدن هستند.

در واقع، آنچه منجر به جرقه‌ی چندین دوره مداخله‌ی رسمی ژاپن به ارزش 9.79 تریلیون ین شد، سقوط این ارز به کمترین میزان در 34 سال گذشته، یعنی 160.245 در هر دلار در پایان آوریل بود.

بسیاری از تحلیلگران و سرمایه‌گذاران انتظار دارند که خرید اوراق قرضه BOJ یک تریلیون ین (6.4 میلیارد دلار) کاهش یابد و به حدود 5 تریلیون ین در ماه برسد.

و اما یورو در 1.0764 دلار ثابت بود. گفتنی است ارز واحد در پی اعلام انتخابات زودهنگام، رئیس جمهور فرانسه، امانوئل ماکرون، روز دوشنبه به 1.0731 دلار سقوط کرد، این همان سطحی است که آخرین بار در 9 می مشاهده شد.

تیری ویزمن، استراتژیست جهانی فارکس و نرخ در Macquarie فشارهای ناشی از رویدادهای اجتماعی را مبنایی برای انتظارات پیرامون رسیدن یورو/دلار به سطح 1.05 می‌داند.

پوند (استرلینگ) پس از انتشار داده‌هایی که حکایت از افزایش نرخ بیکاری در بریتانیا در ماه آوریل داشت، علیرغم رشد شدید دستمزدها در یک ماه دیگر، 0.1 درصد کاهش یافت و به 1.2714 دلار رسید.

پوند

نویسنده: معصومه دانش
سه شنبه 22 خرداد 1403 ساعت 14:39
notification

آیا مایلید از نوسانات بازار آگاه شوید؟

دریافت هشدار در نوسانات قیمت طلا، سکه، دلار، اونس، نفت، بورس و بیت کوین