خبر

افزایش تقاضای سوخت، حامی نفت

افزایش تقاضای سوخت، حامی نفت

بهای نفت خام با انتظارات پیرامون افزایش تقاضای سوخت در تابستان امسال، تقویت شده است.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از اینوستینگ، قیمت نفت وست تگزاس اینترمدیت (WTI) در ساعات آسیایی روز سه شنبه حدود 77.50 دلار در هر بشکه در نوسان است. گفتنی است بهای نفت خام با انتظارات پیرامون افزایش تقاضای سوخت در تابستان امسال، تقویت شده است.

به گزارش رویترز، تحلیلگران در شرکت مشاوره انرژی گلبر اند اسوشیئیتز (Gelber and Associates) با اشاره به وجود چشم‌انداز کلان گسترده‌تر که نسبت به هفته‌های قبل کمتر خوش‌بینانه است، خاطرنشان کردند: «از آنجا که انتظارات پیرامون تقاضای تابستانی از قیمت‌ها حمایت می‌کند، معاملات آتی در سطوح بالاتری قرار دارند.»

بنا بر پیش‌بینی تحلیلگران گلدمن ساکس در یادداشتی، تقاضای حمل‌ونقل در تابستان، به کسری 1.3 میلیون بشکه‌ای در روز در سه ماهه سوم منجر می‌شود.

با این حال، گزارش قوی مشاغل ایالات متحده در هفته‌ی گذشته، موضع‌جنگ‌طلبانه‌ی فدرال رزرو در مورد سیاست‌های پولی را تقویت کرده است. بنا بر انتظارات، فدرال رزرو برای مدت طولانی هزینه‌های استقراض بالاتر را حفظ می‌کند که این امر می‌تواند علاوه بر کاهش رشد اقتصادی، از میزان تقاضا برای نفت نیز بکاهد.

افزون بر آن، قدرت‌گرفتن دلار آمریکا (USD) می‌تواند با گران‌تر کردن کالاهای دلاری مانند نفت برای دارندگان ارزهای دیگر، بر تقاضای نفت تأثیر منفی بگذارد.

مطابق با ابزار نظارت بر نرخ گروه CME، احتمال کاهش نرخ بهره فدرال رزرو در ماه سپتامبر به میزان حداقل 25 واحد پایه، تا حدود 49.0 درصد کاهش یافته است.

علاوه بر این، نگرانی‌ها در مورد مازاد عرضه نفت بالقوه افزایش یافته است، چرا که سازمان کشورهای صادرکننده‌ی نفت و متحدانش (اوپک) تصمیم گرفتند به تدریج کاهش داوطلبانه هشت کشور عضو را از ماه اکتبر لغو کنند. به علاوه، انتظار می‌رود تا ماه دسامبر بیش از 500 هزار بشکه در روز بار دیگر وارد بازار شود که در مجموع 1.8 میلیون بشکه در روز تا ژوئن 2025 باز می‌گردد.

ذخایر نفت

نویسنده: معصومه دانش
سه شنبه 22 خرداد 1403 ساعت 10:44
notification

آیا مایلید از نوسانات بازار آگاه شوید؟

دریافت هشدار در نوسانات قیمت طلا، سکه، دلار، اونس، نفت، بورس و بیت کوین