خبر

عرضه جدید برای طلا

عرضه جدید برای طلا

قیمت طلا (XAU/USD) در جریان نشست آسیایی روز سه‌شنبه با عرضه‌ی جدیدی مواجه شد و بخشی از رشد متوسط ​​روز قبل را خنثی کرد.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از «اف‌ایکس استریت» قیمت طلا (XAU/USD) در جریان نشست آسیایی روز سه‌شنبه با عرضه‌ی جدیدی مواجه شد و بخشی از رشد متوسط ​​روز قبل را خنثی کرد؛ گفتنی است این رشد در واکنش به داده‌های خوش‌بینانه‌ی مشاغل آمریکا و از منطقه 2287 دلاری یا پایین‌ترین سطح یک ماهه اتفاق افتاد.

سرمایه‌گذاران هم‌اکنون چندان به کاهش قریب‌الوقوع نرخ بهره توسط فدرال رزرو در ماه سپتامبر امید ندارند. این موضوع، بازده اوراق قرضه خزانه‌داری ایالات متحده را بالا نگه می‌دارد و به دلار آمریکا (USD) کمک می‌کند تا در حوالی بالاترین حد چند هفته‌ای که روز دوشنبه لمس شد، پایدار بماند که همین حرکت به نوبه‌ی خود، منجر به تضعیف تقاضا برای این فلز گرانبها می‌شود.

علاوه بر این، بانک خلق چین (PBoC) از میزان فعالیت‌های خرید خود در ماه مه کاست که به معنای پایان‌دادن به روال خرید یک سال و نیمه‌ی آن بود و به کاهش جریان‌ها از قیمت طلا کمک کرد.

با این حال، عواملی همچون عدم اطمینان سیاسی در اروپا و خطرات ژئوپلیتیکی باید زیان‌‌های عمیق‌تری را محدود کند.

از طرفی، معامله‌گران ممکن است ترجیح دهند برای حصول به سرنخ‌هایی در مورد زمان شروع کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو، در انتظار انتشار آخرین ارقام تورم مصرف‌کننده ایالات متحده در این هفته و تصمیم FOMC در روز چهارشنبه باشند.

کاهش نرخ بهره

بدیهی است که این رویدادهای کلیدی، تعیین‌کننده‌ی مسیر کوتاه‌مدت برای فلز زرد غیر بازده خواهد بود.

حرکت‌های روزانه‌ی بازار: کاهش بهای طلا با کمرنگ‌شدن احتمال کاهش نرخ بهره فدرال رزرو در سپتامبر 

گزارش حقوق و دستمزدهای غیرکشاورزی ایالات متحده که روز جمعه منتشر شد، این گمانه‌زنی‌ها را تقویت کرد که فدرال رزرو نرخ‌های بهره را برای مدت طولانی‌تری بالاتر نگه می‌دارد که این موضوع به عنوان یک عامل کلیدی برای قیمت غیربازده طلا عمل می‌کند.
در پی انتشار داده‌های شغلی ایالات متحده، احتمال کاهش نرخ بهره در سپتامبر به حدود 50 درصد کاهش یافت و بازارها هم‌اکنون در نشست سیاست‌گذاری نوامبر یا دسامبر، تنها یک کاهش 25 واحدی در سال جاری را قیمت‌گذاری می‌کنند.
بازده اوراق قرضه 10 ساله دولت ایالات متحده بالای 4.45 درصد ثابت است، در حالی که بازده اوراق دو ساله خزانه‌داری ایالات متحده نزدیک به 5.0 درصد باقی می‌ماند که به نوبه‌ی خود بنیان‌های دلار آمریکا را محکم می‌کند.
شاخص دلار آمریکا، که ارز ایالات متحده را در برابر سبدی از ارزها اندازه‌گیری می‌کند، نزدیک به بالاترین سطح خود از 14 مه که در روز دوشنبه به آن رسیده بود، توقف کرد که کمکی برای سقف صعودی کالای دلاری تلقی می‌شود.
در حوزه‌ی ژئوپلیتیک، تصمیم امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه برای برگزاری انتخابات زودهنگام در اواخر این ماه، بر عدم اطمینان سیاسی در دومین اقتصاد بزرگ منطقه یورو افزود که می‌تواند حامی طلا (XAU/USD) باشد.
قیمت طلا
با نگاهی به رویدادهای هفته‌ی آتی، معامله‌گران همچنین قبل از انجام شرط‌بندی‌های جهت‌دار، مشتاقانه در انتظار داده‌های کلان کلیدی این هفته ایالات متحده، آخرین ارقام تورم مصرف‌کننده، و تصمیم‌گیری مهم FOMC در روز چهارشنبه هستند.

تجزیه و تحلیل تکنیکال: سقوط طلا با شکسته‌شدن حمایت محوری 2285 دلاری به طور قاطع، تسریع می‌شود.

از منظر تکنیکال، شکست روز جمعه به زیر میانگین متحرک ساده 50 روزه (50-SMA) در نمودار روزانه، به عنوان یک محرک جدید برای معامله‌گران نزولی در پس‌زمینه‌ی نوسانگرهای منفی تلقی می‌شود.
به علاوه، برخی از فروش‌های متعاقب زیر سطح حمایت افقی 2,285 دلار، چشم‌انداز نزولی را مجدداً تأیید می‌کند و قیمت طلا را به حمایت مربوطه‌ی بعدی در نزدیکی منطقه 2,254-2,253 دلار می‌کشاند. مسیر نزولی می‌تواند در مسیر رسیدن به رقم گرد 2200 دلار، بیشتر به سمت منطقه 2225-2220 دلار امتداد یابد.

از طرف دیگر، منطقه افقی 2,325 دلار احتمالاً به عنوان یک مانع قوی فوری در آستانه‌ی نقطه‌ی شکست حمایت SMA 50 روزه عمل می‌کند که در حال حاضر نزدیک منطقه 2,343 الی 2,344 قرار دارد.
پس از آن، منطقه عرضه 2360 الی 2362 دلاری قرار می‌گیرد که در صورت عبور از آن، قیمت طلا مجالی می‌یابد تا نوسان هفته‌ی گذشته را در محدوده 2387 الی 2388 دلار بار دیگر آزمایش کند و سطح 2400 دلار را پس بگیرد. قدرت پایدار فراتر از 2400 دلار، هرگونه سوگیری منفی کوتاه‌مدت را نفی می‌کند و راه را برای مومنتوم صعودی بیشتر در کوتاه‌مدت هموار می‌سازد.
نویسنده: معصومه دانش
سه شنبه 22 خرداد 1403 ساعت 09:42
notification

آیا مایلید از نوسانات بازار آگاه شوید؟

دریافت هشدار در نوسانات قیمت طلا، سکه، دلار، اونس، نفت، بورس و بیت کوین