خبر

حراج سکه در مرکز مبادله ایران فرصتی طلایی برای سرمایه‌گذاران یا تله‌ای برای سفته‌بازان؟

حراج سکه در مرکز مبادله ایران فرصتی طلایی برای سرمایه‌گذاران یا تله‌ای برای سفته‌بازان؟

دوازدهمین حراج سکه طلا در مرکز مبادله ایران با حاشیه‌های فراوانی همراه بود. برخی این حراج را فرصتی طلایی برای سرمایه‌گذاری می‌دانند و برخی دیگر معتقدند که این حراج تله‌ای برای سفته‌بازان است. در این خبر به بررسی جوانب مختلف این حراج و تأثیرات آن بر بازار طلا می‌پردازیم.

به گزارش نبض بازار، بازار طلا در ایران همواره یکی از پرنوسان‌ترین بازارها بوده است. در سال‌های اخیر به دلیل نوسانات شدید نرخ ارز و تورم تقاضا برای خرید سکه طلا به عنوان دارایی امن افزایش یافته است. مرکز مبادله ایران در راستای ساماندهی به بازار طلا و جلوگیری از سفته‌بازی اقدام به برگزاری حراج‌های سکه طلا کرده است.

این حراج از طریق سامانه معاملات این مرکز به‌آدرس اینترنتی market.ice.ir برگزار می‌شود و دارایی موضوع دوازدهمین حراج، تمام‌سکه، نیم‌سکه و ربع‌سکه بهار آزادی ضرب سال ۱۳۸۶ بانک مرکزی و بدون بسته‌بندی است.

تاکنون ۱۱ حراج سکه طلا در مرکز مبادله ایران برگزار شده است که در مجموع ۱۴۷ هزار و ۶۷۷ قطعه انواع سکه طلا به متقاضیان حراج تخصیص داده شده است. سهم ربع‌سکه از این حجم تخصیص، ۹۹ هزار و ۹۹۲ قطعه نیم‌سکه ۲۱ هزار و ۷۷۲ قطعه و تمام‌سکه ۲۵ هزار و ۹۱۳ قطعه بوده است.

حداکثر ثبت سفارش

گفتنی است؛ در دوازدهمین حراج سکه نیز حداکثر حجم سفارش و خرید برای هر متقاضی مجموعاً ۵ قطعه سکه است، به‌نحوی که می‌توان ۵ قطعه ربع‌سکه یا ۵ قطعه نیم‌سکه یا ۵ قطعه تمام‌سکه، و یا ترکیبی از هر سه شامل تمام‌سکه، نیم‌سکه و ربع‌سکه باشد که جمع هر سه باهم نباید بیش از ۵ قطعه باشد.

شروع جلسه حراج رأس ساعت ۱۲ است و بازه ثبت سفارش نیز از ساعت ۱۲ الی ۱۵ خواهد بود. بازه نظارت و تخصیص نیز از ساعت ۱۵ تا ۱۷ همان روز است و ساعت ۱۷ نیز نتایج حراج اعلام می‌شود.

شیوه برگزاری حراج نیز از طریق ثبت سفارش و تخصیص بر مبنای اولویت قیمت ـ زمان انجام می‌شود.

جزییات استرداد وجه

قابل توجه است که واریز وجه معاملات از طریق کارت‌های هدیه، بن‌کارت، کارت اعتباری مرابحه و کارت‌های بانکی فاقد شماره شبا ممنوع است و مسئولیت عدم استرداد وجه به‌عهده شخص متقاضی است.

شایان ذکر است؛ فرآیند استرداد وجه کیف پول، برای واریز از حساب‌های بانک ملی ایران در همان روز درخواست انجام می‌پذیرد و برای سایر بانک‌ها ظرف مدت ۴۸ ساعت انجام می‌شود.

جدول زمان‌بندی تحویل سکه

متقاضیان جهت دریافت سکه، به جدول زمانی تحویل سکه توجه داشته باشند. شروع زمان تحویل بدون هزینه انبارداری سکه طلا از ۳۱ خردادماه آغاز می‌شود و تا ۹ تیرماه ادامه خواهد داشت؛ طی این دوره فقط هزینه تحویل از سوی شعب بانک عامل دریافت می‌شود. هزینه تحویل ۳۰ هزار تومان به‌ازای هر سکه برای کل دوره خواهد بود.

اشخاصی که طی بازه زمانی ۱۰ تا ۱۷ تیرماه برای دریافت سکه اقدام کنند، علاوه بر هزینه تحویل، باید هزینه انبارداری نیز پرداخت کنند. هزینه انبارداری سکه طلا ۵۰ هزار تومان در هر روز به‌ازای هر سکه خواهد بود و به شعبه بانک عامل پرداخت می‌شود؛ این هزینه شامل روزهای تعطیل رسمی نیز خواهد بود.

خریداران سکه بخوانند / جزییات جدید از حراج سکه طلا

مرکز مبادله تأکید کرده است: در صورتی که اشخاص در بازه زمانی تحویل سکه اقدام به دریافت سکه نکنند، معامله فسخ می‌شود و پس از اعلام بانک عامل وجه معامله پس از کسر کارمزد خرید و سایر هزینه‌های عملیاتی به کیف پول خریدار عودت داده می‌شود؛ در صورت انفساخ معامله به‌دلیل عدم مراجعه خریدار به شعبه انتخاب‌شده در سامانه جهت دریافت سکه طلا در مهلت مقرر، خریدار به‌مدت ۱۸۰ روز از ثبت هرگونه سفارش خرید در سامانه منع می‌شود.

متقاضیان شرکت در حراج‌های سکه طلای سامانه معاملات مرکز مبادله ایران، می‌توانند طی ۷ روز هفته و ۲۴ ساعت شبانه‌روز، از طریق سامانه معاملات این مرکز به‌آدرس اینترنتی market.ice.ir، اقدام به ثبت‌نام و احراز هویت کنند.

دوازدهمین حراج سکه طلا در مرکز مبادله ایران روز دوشنبه ۲۱ خرداد ماه ۱۴۰۳ برگزار شد. در این حراج، ۳۱ هزار قطعه سکه شامل تمام سکه، نیم سکه و ربع سکه به متقاضیان تخصیص داده شد. قیمت تمام سکه در این حراج به ۳۷ میلیون و ۵۱۸ هزار تومان، قیمت نیم سکه به ۲۰ میلیون و ۸۷۳ هزار تومان و قیمت ربع سکه به ۱۳ میلیون و ۳۹۴ هزار تومان رسید.

این حراج با استقبال گسترده متقاضیان روبرو شد و به گفته مسئولان مرکز مبادله ایران، در مجموع ۲.۵ میلیون نفر در این حراج ثبت‌نام کردند.

اما برخی کارشناسان معتقدند که این حراج به نفع سفته‌بازان بوده است. آنها می‌گویند که قیمت سکه در این حراج به طور مصنوعی پایین نگه داشته شده بود و این موضوع باعث شده است تا سفته‌بازان با خرید سکه در حراج و سپس فروش آن در بازار آزاد سودهای کلانی به دست آورند.

از سوی دیگر، برخی دیگر از کارشناسان معتقدند که این حراج به نفع سرمایه‌گذاران واقعی بوده است. آنها می‌گویند که این حراج فرصتی برای سرمایه‌گذاران بوده است تا سکه طلا را با قیمت مناسب خریداری کنند.

به هر حال، حراج سکه طلا در مرکز مبادله ایران با واکنش‌های مختلفی روبرو شده است. هنوز مشخص نیست که این حراج چه تأثیری بر بازار طلا خواهد داشت.

تاثیرات حراج سکه بر بازار طلا:

هنوز زود است که بتوان به طور دقیق گفت که این حراج چه تأثیری بر بازار طلا خواهد داشت.

اما برخی کارشناسان معتقدند که این حراج می‌تواند به تعدیل قیمت سکه در بازار آزاد کمک کند. آنها می‌گویند که با عرضه سکه در حراج، تقاضا برای خرید سکه در بازار آزاد کاهش خواهد یافت و این موضوع به نوبه خود باعث کاهش قیمت سکه خواهد شد.

از سوی دیگر، برخی دیگر از کارشناسان معتقدند که این حراج تأثیری بر قیمت سکه در بازار آزاد نخواهد داشت. آنها می‌گویند که تقاضا برای خرید سکه طلا در ایران بسیار بالا است و این حراج نمی‌تواند این تقاضا را پاسخ دهد.

جمع‌بندی:

حراج سکه طلا در مرکز مبادله ایران با حاشیه‌های فراوانی همراه بود. هنوز مشخص نیست که این حراج چه تأثیری بر بازار طلا خواهد داشت.

سرمایه‌گذاران و سفته‌بازان باید با دقت و احتیاط در مورد خرید و فروش سکه طلا در این شرایط تصمیم‌گیری کنند.

 

منبع:تسنیم

منبع:
دوشنبه 21 خرداد 1403 ساعت 20:30
notification

آیا مایلید از نوسانات بازار آگاه شوید؟

دریافت هشدار در نوسانات قیمت طلا، سکه، دلار، اونس، نفت، بورس و بیت کوین