خبر

نگاهی همزمان به نوسانات نفت و طلا

نگاهی همزمان به نوسانات نفت و طلا

در این مطلب با نگاهی به رویدادها و آمارهای کلیدی، مروری بر افت و خیز قیمت نفت و طلا صورت می‌گیرد.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از اینوستینگ، قیمت نفت روز دوشنبه با تقویت امیدواری‌ها به افزایش تقاضای سوخت در تابستان امسال، رشد یافت؛ با این حال، تقویت دلار در سایه‌ی کم‌شدن انتظارات مبنی بر کاهش قریب‌الوقوع نرخ‌های بهره آمریکا، این رشد قیمت را محدود کرد.

بهای معاملات آتی نفت برنت با 16 سنت یا 0.2 درصد افزایش، به 79.78 دلار در هر بشکه رسید و قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با 6 سنت افزایش، سطح 75 دلار و 59 سنت را ثبت کرد.

تحلیلگران گلدمن ساکس انتظار دارند برنت در سه ماهه سوم به 86 دلار در هر بشکه افزایش یابد و در گزارشی عنوان کردند که تقاضای حمل و نقل تابستانی، بازار نفت را به کسری 1.3 میلیون بشکه در روز در سه ماهه سوم هدایت خواهد داد.

بررسی نوسانات اخیر حاکی از آن است که با وجود نگرانی‌ها پیرامون افزایش عرضه‌ ناشی از برنامه‌ی کاهش تولید توسط سازمان کشورهای صادرکننده نفت و متحدانش (اوپک پلاس)، نفت هفته‌ی گذشته سومین کاهش هفتگی متوالی را ثبت کرد.

البته علیرغم کاهش اوپک پلاس، ذخایر نفت افزایش یافته است. به طوری که ذخایر نفت خام آمریکا و همچنین ذخایر بنزین با افزایش روبرو شده‌اند.

به علاوه، شرکت مشاوره انرژی FGE انتظار دارد که قیمت نفت در سه ماهه سوم به اواسط 80 دلار برسد.

البته تاثیرگذاری نوسانات دلار را نیز نباید نادیده گرفت؛ در پی انتشار داده‌های شغلی در ایالات متحده در روز جمعه که سرمایه‌گذاران را بر آن داشت تا انتظارات برای نرخ بهره را کاهش دهند، ارزش ارز ایالات متحده، افزایش یافت.

دلار و نفت

آنچه مسلم است، دلار قوی‌تر باعث می‌شود کالاهای دلاری مانند نفت برای دارندگان ارزهای دیگر گران‌تر شود.

و اما در چشم انداز فلزات گرانبها، تحلیلگران UBS در یادداشتی روز دوشنبه خاطرنشان کردند که کاهش اخیر قیمت طلا فرصتی برای خرید است نه فروش.

گفتنی است این یادداشت در پی کاهش بیش از 3 درصدی فلز زرد در روز جمعه پس از آخرین آمار اشتغال ایالات متحده، ارائه شد.

داده‌های درآمد اشتغال، شگفتی‌های مثبتی را رقم زد. برخی داده‌های مهم این هفته که در کانون توجه قرار دارند شاخص قیمت مصرف کننده ایالات متحده (CPI) و نشست سیاستی فدرال رزرو است.

علاوه بر این، گزارش کمبود ذخایر طلای چین در ماه مه باعث نگرانی شد. UBS گزارش‌‌هایی مبنی بر خرید طلا با کاهش حدود 2250 تا 2300 دلار در هر اونس را مورد تأکید قرار داد.

UBS خاطرنشان کرد که شگفتی‌های صعودی کوتاه‌مدت در CPI می‌تواند فشار نزولی بر قیمت طلا وارد کند. با این حال، آنها بر این باورند که داده‌های قوی بازار کار ممکن است انعکاسی از تصویر کلی نباشد و و تنها افزایش نرخ بیکاری و کاهش نسبت فرصت‌های شغلی به بیکاری را ترسیم کند.

با نگاهی به آینده، UBS انتظار دارد که فدرال رزرو پیش‌بینی‌های خود را به گونه‌ای تنظیم کند که بیانگر دو کاهش نرخ در سال 2024 باشد و تورم نیز همچنان به سمت کاهش رود. آنها همچنین بر موضع یک مورد پایه کاهش نرخ در ماه سپتامبر پایبند هستند..

عامل کلیدی دیگر، خرید طلا از سوی بانک مرکزی است. UBS پیش بینی می‌کند که کل تقاضا در سال 2024 به 950 تا 1000 تن برسد.

با تمام این‌ها، در سایه‌ی تنش‌های ژئوپلیتیکی جاری و انتخابات آتی ایالات متحده، UBS طلا را به عنوان پوشش پرتفوی ارزشمند می‌بیند و همچنان تخصیص حدود 5 درصدی را برای پرتفوی متعادل با دلار توصیه می‌کند.

طلا و دلار

نویسنده: معصومه دانش
دوشنبه 21 خرداد 1403 ساعت 15:57
notification

آیا مایلید از نوسانات بازار آگاه شوید؟

دریافت هشدار در نوسانات قیمت طلا، سکه، دلار، اونس، نفت، بورس و بیت کوین