خبر

دلار قوی، ارزهای آسیایی را عقب راند

دلار قوی، ارزهای آسیایی را عقب راند

در پی انتشار گزارش حقوق و دستمزد غیرکشاورزی، دلار با افزایش همراه بود، در حالی که اکثر ارزهای آسیایی تحت فشار بودند.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از اینوستینگ، به دنبال انتشار گزارش حقوق و دستمزد غیرکشاورزی که ترس از افزایش نرخ بهره طولانی‌تر را به بازارها تزریق کرد، دلار بار دیگر جهشی را از خود به تصویر کشید.

شاخص دلار و معاملات آتی شاخص دلار در معاملات آسیایی روز دوشنبه افزایش یافتند. البته رشد این شاخص از روز جمعه و در پی انتشار گزارش قوی حقوق و دستمزد غیرکشاورزی روی داد.

داده‌های حقوق و دستمزد چند روز قبل از نشست فدرال رزرو در این هفته منتشر شد که در این نشست انتظار می‌رود بانک مرکزی به طور گسترده در مورد توقف نرخ‌ها اقدام کند. با این حال، هرگونه سیگنالی در مورد تصمیمات آتی نرخ‌ها به دقت مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

همچنین با نگاهی به رویدادهای کلیدی این هفته، داده‌های کلیدی تورم شاخص قیمت مصرف‌کننده که در روز چهارشنبه منتشر می‌شود، در کانون توجهات خواهد بود. انتظار می‌رود این آمار نشان دهد که تورم بسیار بالاتر از هدف سالانه 2 درصدی فدرال رزرو باقی مانده است.

البته عامل دیگری که از ارز ایالات متحده حمایت کرد، کاهش ارزش یورو بود، چرا که ارز واحد در بحبوحه‌ی ابهامات سیاسی پس از نتایج انتخابات اتحادیه اروپا، به پایین‌ترین حد یک ماه اخیر رسید.

یورو

پس از شکست حزب امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه از حزب راست افراطی مارین لوپن در اتحادیه اروپا، وی خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام در اواخر ژوئن شد.

و اما با اینکه حجم معاملات منطقه‌ای به دلیل تعطیلات بازار در چین، هنگ کنگ و استرالیا محدود بود، اکثر ارزهای آسیایی در روز دوشنبه پس از بازگشت دوباره دلار عقب نشینی کردند. غیر از آن، عدم اطمینان در مورد نشست فدرال رزرو و نرخ بهره نیز بیشتر ارزهای آسیایی را تحت تأثیر قرار داد.

ین ژاپن روز دوشنبه تضعیف شد و جفت دلار/ین (USD/JPY) با  0.3 درصد افزایش، بار دیگر از سطح 157 عبور کرد.

ضعف ین حتی زمانی رخ داد که داده‌های تولید ناخالص داخلی نشان داد که اقتصاد ژاپن در سه ماهه اول، کمی کمتر از حد انتظار رو به عقب رفته است. با تمام این‌ها، وضعیت اقتصاد کاملاً در انقباض باقی مانده است.

داده‌های تولید ناخالص داخلی، قبل از نشست بانک مرکزی ژاپن در اواخر این هفته منتشر شد، نشستی که در آن، طبق انتظارات بانک مرکزی سیاست‌های سختگیرانه‌ی خود را با کاهش خرید دارایی‌هایش آغاز می‌کند. اما اینکه بانک مرکزی چقدر می‌تواند سیاست‌های سخت‌تر خود را تشدید کند، با توجه به اینکه اقتصاد همچنان ضعیف است، وضعیتی نامشخص دارد.

سایر ارزهای آسیایی نیز تضعیف شدند. جفت دلار آمریکا/وون کره جنوبی (USD/KRW) ثابت بود، در حالی که جفت دلار آمریکا/دلار سنگاپور (USD/SGD) 0.2 درصد رشد کرد.

جفت دلار استرالیا/دلار آمریکا (AUD/USD) با کاهش 0.1٪ در معاملات تعطیلات همراه بود، در حالی که جفت دلار/یوان (USD/CNH) 0.1٪ افزایش یافت.

دلار/یوان

و در نهایت، جفت دلار/روپیه (USD/INR) در حدود سطح میانه 83 ثابت بود، اما در پی افت شدید هفته‌ی گذشته، همچنان در بالاترین سطح خود باقی ماند.

نویسنده: معصومه دانش
دوشنبه 21 خرداد 1403 ساعت 14:59
notification

آیا مایلید از نوسانات بازار آگاه شوید؟

دریافت هشدار در نوسانات قیمت طلا، سکه، دلار، اونس، نفت، بورس و بیت کوین