خبر

عقب‌نشینی ین ژاپن در برابر دلار

عقب‌نشینی ین ژاپن در برابر دلار

ین ژاپن (JPY) امروز برای دومین روز متوالی، در برابر همتای آمریکایی خود عقب‌نشینی می‌کند.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از «اف‌ایکس استریت» ین ژاپن (JPY) در روز سه‌شنبه، برای دومین روز متوالی در برابر همتای آمریکایی خود عقب‌نشینی می‌کند و در معاملات اروپا نزدیک به پایین‌ترین سطح چند دهه‌ی اخیر کاهش می‌یابد.

آنچه تاکنون منجر به تضعیف ین شده است، رویکرد محتاطانه‌ی بانک مرکزی ژاپن (BoJ) و چشم‌انداز نامطمئن در مورد تشدید بیشتر سیاست‌هاست. جدای از این، افزایش نسبی ارزش دلار آمریکا (USD)، به جفت USD/JPY کمک می‌کند تا برخی خریدهای کاهشی را تا نزدیکی سطح 151.00 به سمت خود بکشد.

با این حال، روند نزولی ین به دنبال دخالت اخیر مقامات ژاپنی محدود شد. به علاوه، لحن ملایم‌تر در بازارهای سهام، تا حدودی از ین امن حمایت می‌کند و ممکن است کمکی برای حفظ هر گونه حرکت معنادار برای جفت دلار/ین باشد.

معامله‌گران در حال حاضر، برای ایجاد انگیزه‌های جدید، اسناد اقتصادی ایالات متحده - شامل افتتاحیه‌های شغلی JOLTS و سفارشات کارخانه - و سخنرانی‌های برخی اعضای با نفوذ FOMC تحت نظر می‌گیرند.

محرک‌های بازار

گمانه‌زنی‌ها مبنی بر مداخله‌ی مقامات ژاپنی در بازارها برای حمایت از ارز داخلی، تا حدودی از ین ژاپن حمایت می‌کند، با این حال، چشم‌انداز محتاطانه‌ی بانک مرکزی ژاپن مانعی بر سر راه هرگونه سود قابل توجه برای ین است.

شونیچی سوزوکی، وزیر دارایی ژاپن، با تکرار هشدار خود در مورد حرکت سریع اخیر ین، روز دوشنبه ابراز داشت که پاسخ مناسبی خواهد داد.

از سوی دیگر، بازدهی اوراق قرضه دو ساله حساس به نرخ و اوراق قرضه‌ی 10 ساله دولت ایالات متحده پس از انتشار داده‌های خوش‌بینانه به بالاترین حد دو هفته‌ای رسید و دلار آمریکا را به سمت بالاترین سطح هفت هفته‌ای هدایت کرد و از این رو، حامی جفت دلار/ین (USD/JPY) شد.

دلار/ین

به علاوه، برخی تشدید تنش‌های ژئوپلیتیکی در خاورمیانه، اشتهای سرمایه‌گذاران را برای داشتن دارایی‌های پرمخاطره‌تر کاهش می‌دهد که به نفع ین امن است.

تجزیه و تحلیل تکنیکال: دلار/ین (USD/JPY) می‌تواند به بالاتر از سطح چند دهه نزدیک به علامت 152.00 صعود کند.

از منظر تکنیکال، حرکت قیمت محدودشده در حدود دو هفته‌ی گذشته ممکن است همچنان به عنوان یک مرحله‌ی تثبیت صعودی در پشت رالی قوی از کف نوسانی ماه مارس طبقه‌بندی شود. افزون بر آن، نوسانگرهای نمودار روزانه در قلمرو مثبت قرار گرفته‌اند و هنوز از منطقه خرید اشباع فاصله دارند. این امر به نوبه‌ی خود چشم‌انداز مثبت کوتاه‌مدت جفت دلار/ین (USD/JPY) را تایید می‌کند. با این حال، هنوز عاقلانه است که قبل از قرار گرفتن در موقعیت برای هر حرکت دیگری، منتظر حرکتی فراتر از بالاترین سطح چند دهه اخیر، در حدود 152.00 که در هفته‌ی گذشته تعیین شد، باشیم .

از سوی دیگر، لغزش به سمت رقم گرد 151.00 هم‌اکنون ممکن است به عنوان یک فرصت خرید در نظر گرفته شود و در نزدیکی نقطه شکست مقاومت افقی 150.85-150.80 محدود باقی بماند.

با این حال، برخی از فروش‌های متعاقب می‌توانند حمایت مربوطه بعدی را در نزدیکی منطقه 150.25 نشان دهند. پس از آن، بلافاصله علامت روانی 150.00 خواهد بود که اگر قاطعانه شکسته شود، ممکن است جفت دلار/ین (USD/JPY) آسیب‌پذیر شده و نزول اصلاحی بیشتر به سمت منطقه 149.35-149.30 را تسریع کند و در نهایت به علامت 149.00 کاهش یابد.

نویسنده: معصومه دانش
سه شنبه 14 فروردین 1403 ساعت 15:43
notification

آیا مایلید از نوسانات بازار آگاه شوید؟

دریافت هشدار در نوسانات قیمت طلا، سکه، دلار، اونس، نفت، بورس و بیت کوین