خبر

یک رکورد تازه برای طلا!

یک رکورد تازه برای طلا!

طلا (XAU/USD) برای پنجمین روز متوالی در روز چهارشنبه با یک سوگیری مثبت معامله می‌شود و در حال حاضر در حدود 2030 دلار یا بالاترین سطح یک هفته‌ای قرار گرفت.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از «اف‌ایکس استریت» طلا (XAU/USD) برای پنجمین روز متوالی در روز چهارشنبه با یک سوگیری مثبت معامله می‌شود و در حال حاضر در حدود 2030 دلار یا بالاترین سطح یک هفته‌ای قرار گرفته است که روز قبل لمس شد.

از منظر فنی، منطقه مذکور مصادف با میانگین متحرک ساده 50 روزه (50-SMA) است و باید به عنوان یک نقطه محوری عمل کند. در این بین، معامله‌گران مشتاقانه منتظر انتشار صورتجلسه FOMC هستند که بعداً طی جلسه‌ی ایالات متحده ارائه می‌شود. سرمایه‌گذاران همچنین به دنبال نشانه‌هایی در مورد مسیر کاهش نرخ فدرال رزرو خواهند بود که نقش کلیدی در تأثیرگذاری بر پویایی کوتاه‌مدت قیمت دلار آمریکا (USD) ایفا می‌کند و انگیزه‌ی جهت‌گیری جدیدی را برای فلز زرد غیر بازده فراهم می‌آورد.

در عین حال، پذیرش فزاینده مبنی بر اینکه فدرال رزرو تا اواسط سال 2024 نرخ بهره را کاهش خواهد داد، از یک سو گاوهای دلار را حوالی کف قیمت بیش از دو هفته‌ی گذشته که در روز سه شنبه آزمایش شد، در رکود نگه می دارد واز سوی دیگر، به عنوان یک بادگیر برای قیمت طلا عمل می‌کند.

علاوه بر این، خطرات ژئوپلیتیکی ناشی از درگیری‌ها در خاورمیانه و درگیری طولانی روسیه و اوکراین همچنان از لحن پیشنهادی پیرامون فلز گرانبهای بهشت امن حمایت می‌کند. با این حال، آخرین خوش‌بینی‌ها ازاین امید نشأت می‌گیرد که محرک‌های اضافی از سوی چین باعث تقویت رشد جهانی شود و گذشته از آن، افزایش بازده اوراق قرضه‌ی خزانه‌داری ایالات متحده ممکن است معامله‌گران را از شرط‌بندی‌های جدید صعودی پیرامون طلا (XAU/USD) باز دارد.

معامله گران طلا

بررسی عوامل کلیدی تأثیرگذاربر طلا

ترکیبی از عوامل حمایتی به قیمت طلا کمک می‌کند تا به طور پیوسته در جلسه‌ی آسیایی روز چهارشنبه، به اوج یک هفته‌ای و مانع SMA-50 روزه صعود کند.

بازارها در سال 2024 چهار کاهش 25 واحدی نرخ بهره را قیمت گذاری می‌کنند که ازماه ژوئن آغاز می‌شود. بدیهی است که این کار نه‌تنها بر دلار آمریکا تاثیر می‌گذارد، از فلز زرد امن نیز حمایت می‌کند.

از طرفی، سرمایه‌گذاران در پی یک رشته حملات شورشیان حوثی در یمن به کشتی‌ها در دریای سرخ، همچنان نگران خطر تشدید بیشتر تنش‌ها در خاورمیانه هستند.

یک مقام کاخ سفید، روز جمعه از اعمال بسته تحریمی بزرگی از سوی ایالات متحده علیه روسیه به دلیل درگیری دوساله‌ی این کشور با اوکراین خبر داد.

از سوی دیگر، بانک خلق چین برای حمایت از توسعه‌دهندگان املاک و مستغلات و تقویت رشد اقتصادی، نرخ اولیه‌ی وام پنج ساله را 25 واحد در ثانیه کاهش داد که بزرگترین کاهش از زمان معرفی آن در سال 2019 است.

در حوزه‌ی اوراق، بازدهی اوراق قرضه‌ی 10 ساله دولت ایالات متحده در بالای 4.0% باقی می‌ماند، و معامله‌گران مشتاقانه منتظر صورتجلسه FOMC هستند تا به سرنخ‌های جدیدی در مورد مسیر کاهش نرخ دست یابند.

در همین راستا، سیگنال‌های جنگ‌طلبانه از سوی سیاست‌گذاران احتمالاً این نگرانی را ایجاد می‌کند که فدرال‌رزرو نرخ‌ها را برای مدت طولانی‌تری بالاتر نگه می‌دارد که به نوبه‌ی خود، علاوه بر آنکه می‌تواند ارزش دلار را افزایش دهد، ممکن است خبر خوبی برای طلا (XAU/USD) نیز نباشد.

تجزیه و تحلیل تکنیکال: گاوهای نر قیمت طلا در انتظار یک شکست متقاعدکننده از طریق SMA 50 روزه قبل از شرط‌بندی تهاجمی هستند.

از منظر تکنیکال، قدرت پایدار و پذیرش بالاتر از SMA-50 روزه، زمینه را برای تمدید بهبود اخیر از منطقه 1984 دلاری یا پایین‌ترین سطح دو ماهه‌ی هفته‌ی گذشته فراهم می‌کند.

با توجه به اینکه نوسانگرهای نمودار روزانه کشش مثبتی به دست آورده‌اند، قیمت طلا ممکن است حرکت مثبت به سمت یک مانع میانی در نزدیکی منطقه 2044 الی 2045 دلار را در مسیر منطقه عرضه 2065 دلاری تسریع بخشد.

از طرف دیگر، منطقه 2016-2015 دلار می‌تواند از نزولی فوری پیش از SMA-100 روزه محافظت کند که در حال حاضر نزدیک به سطحی در زیر علامت روانی 2000 دلار است. برخی از فروش‌های متعاقب، که به شکست بعدی منطقه 1984 دلاری یا پایین‌ترین سطح ماهانه می‌انجامد، به عنوان یک محرک جدید برای معامله‌گران نزولی در نظر گرفته می‌شود.

ناگفته نماند که سقوط بعدی این پتانسیل را دارد که قیمت طلا را به حمایت بسیار مهم 200 روزه SMA نزدیک به منطقه 1965 دلار بکشاند.

نوسان طلانویسنده: معصومه دانش
چهارشنبه 2 اسفند 1402 ساعت 09:57
notification

آیا مایلید از نوسانات بازار آگاه شوید؟

دریافت هشدار در نوسانات قیمت طلا، سکه، دلار، اونس، نفت، بورس و بیت کوین