خبر

قدرت دوباره ین ژاپن

قدرت دوباره ین ژاپن

با وجود ثابت‌ماندن دلار در معاملات روز دوشنبه، ارزهایی همچون ین ژاپن، یورو و پوند نوساناتی را ثبت کردند.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از «اف‌ایکس استریت» دلار در روز دوشنبه ثابت بود.

از یک سو، بازارهای بزرگ آسیایی به دلیل تعطیلات، در هفته‌ای نه‌چندان شلوغ به سر می‌بردند و از سوی دیگر، همه‌ی چشم‌ها به داده‌های تورمی ایالات متحده بود تا سرنخ‌هایی مبنی بر اینکه چه زمانی ممکن است فدرال رزرو شروع به کاهش نرخ کند، به دست آید.

و اما یورو که پس از روند کاهش مستمر اخیر در سال 2024، بازگشتی محدود را شاهد شده بود، اندکی کاهش یافت و به 1.0778 دلار رسید و از بالاترین سطح 10 روزه که در معاملات اولیه‌ی ثبت شد، فاصله گرفت. بدیهی است که گزارش رشد اقتصادی منطقه یورو در سه ماهه‌ی چهارم در روز چهارشنبه، می‌تواند جهت‌گیری تازه‌ای ارائه دهد.

گفتنی است تغییر در میزان انتظارات در مورد زمان و سرعت کاهش نرخ بهره‌ی بانک‌های مرکزی همگام با کاهش تورم، در حال حاضر عامل مهمی برای بازارهای ارزی است.

کاهش نرخ بهره

در چشم‌انداز گزارش‌های کلیدی، داده‌های مشاغل قوی در اوایل این ماه تا حد زیادی باعث کاهش نرخ بهره فدرال رزرو در ماه مارس شده است، به طوری که بازارها در حال حاضر شاهد حرکت در ماه مه هستند. تحلیلگران انتظار دارند که CPI اصلی ایالات متحده در ژانویه، به 0.3 درصد در ماه برسد، گرچه در مقیاس سال به سال، 3.8 درصد افزایش می‌یابد.

کارول کنگ، استراتژیست ارزی در کامون‌ولت بنک آو استرالیا خاطرنشان کرد که تصمیم سیاستگذاران در زمینه‌ی نرخ بهره وابسته به داده‌هاست و آنها یقینأ به شواهد بیشتری مبنی بر اینکه تورم نزدیک به هدف ۲ درصد باقی می‌ماند، نیاز دارند. وی همچنین دو عامل مهم اعم از تورم نزدیک به هدف و بازار کار ضعیف را به عنوان شواهدی برشمرد که به مقامات داده می‌شود و افزود که بعید است داده‌های روز سه‌شنبه برای کاهش چشمگیر دلار کافی باشد.

گفتنی است قرائت تورم CPI بریتانیا در روز چهارشنبه، به طور مشابه بر ایده و نظر در مورد زمانی که بانک انگلستان شروع به کاهش نرخ بهره خواهد کرد، تأثیرگذار خواهد بود.

پوند در سطح 1.2632 دلار ثابت بود و ین ژاپن نیز در آستانه‌ی انتشار اطلاعات شاخص CPI ایالات متحده برای ژانویه در روز سه شنبه، تقویت شد و به 149.04 در هر دلار رسید.

پوند

در ژاپن، شونیچی سوزوکی، وزیر دارایی ژاپن، روز جمعه اعلام کرد که مقامات از نزدیک حرکات فارکس FX را زیر نظر دارند و از این رو، بازارها همچنین مراقب ین ژاپن حساس به نرخ هستند.

تحلیلگران بارکلیز در یادداشتی اظهار داشتند: «دلار/ین عمدتاً تحت تأثیر تحولات ایالات متحده در آینده نزدیک قرار دارد، البته با وجود هشدارهای مداخله‌ی مقامات، احتمالاً تا حدود سطح 150 افزایش می‌یابد».

پیش از این، مقامات ژاپنی در اواخر سال 2022، برای تقویت ین مداخله کردند که ارز ژاپن، به 151.94 در هر دلار کاهش یافت.

نویسنده: معصومه دانش
دوشنبه 23 بهمن 1402 ساعت 14:26
notification

آیا مایلید از نوسانات بازار آگاه شوید؟

دریافت هشدار در نوسانات قیمت طلا، سکه، دلار، اونس، نفت، بورس و بیت کوین