خبر

دلار استرالیا مسیر زیان را ادامه داد

دلار استرالیا مسیر زیان را ادامه داد

دلار استرالیا (AUD) در روز جمعه حول سطح روانی 0.6500 حرکت کرد و بار دیگر ضررهای ثبت‌شده در دو جلسه‌ی قبل را ادامه داد.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از «اف‌ایکس استریت» دلار استرالیا (AUD) در روز جمعه حول سطح روانی 0.6500 حرکت کرد و بار دیگر ضررهای ثبت‌شده در دو جلسه‌ی قبل را ادامه داد.

جفت دلار استرالیا/دلار آمریکا (AUD/USD) در اولین جلسه‌ی معاملاتی روز جمعه، همراه با کاهش قیمت زغال سنگ و سنگ آهن، با موانعی روبرو شد. با این وجود، بازار پول استرالیا زیان‌های روزانه را جبران کرد و مثبت شد که این امر، احتمالاً از دلار استرالیا (AUD) حمایت می‌کند.

این حرکت صعودی برای دلار استرالیا (AUD) می‌تواند به عنوان یک عامل مثبت برای این جفت ارز تلقی شود. علاوه بر این، دلار آمریکا (USD) در برابر دلار استرالیا (AUD) تقویت شد که دلیل آن، افزایش بازدهی خزانه داری آمریکا بود.

از آنجا که میشل بولاک، رئیس بانک مرکزی استرالیا (RBA) به نشانه‌های دلگرم‌کننده در داده‌های تورم اشاره، و بر تعهد RBA به مدیریت تورم تاکید کرد، ممکن است دلار استرالیا حمایت‌هایی پیدا کرده باشد.

بولاک روز جمعه در سخنرانی خود در پارلمان، روند مثبت داده‌های تورم اخیر را تایید کرد و بر نیاز به پیشرفت بیشتر برای رسیدن به هدف، صحه نهاد. او همچنین اظهار داشت که اگر هزینه‌های مصرف‌کننده سریع‌تر از حد انتظار کاهش یابد، می‌توان کاهش نرخ را در نظر گرفت.

علاوه بر این، بانک مشترک‌المنافع استرالیا (CBA) کاهش 75 واحدی در نرخ بهره معیار برای سال 2024 را پیش‌بینی کرد که کاهش اولیه در سپتامبر، موضوع پیش‌بینی شده‌ای بود.

از سوی دیگر، شاخص دلار آمریکا (DXY) در تلاش است حتی با کاهش بازده اوراق قرضه آمریکا، روند صعودی اخیر خود را برای دومین روز متوالی ادامه دهد. این انعطاف‌پذیری تا حد زیادی به اظهارات جنگ‌طلبانه‌ی مقامات فدرال رزرو آمریکا نسبت داده می‌شود که همچنان مسیر تقویت دلار آمریکا را هموار می‌کند. علاوه بر این، داده‌های مثبت از بازار کار ایالات متحده احتمالاً حمایت بیشتری را از دلار آمریکا به عمل می‌آورند.

شاخص دلار آمریکا

توماس بارکین، رئیس فدرال رزرو ریچموند، روز پنج‌شنبه با اشاره به بازار کار قوی و کاهش تورم مداوم، تکرار کرد که سیاست‌گذاران انعطاف‌پذیری لازم را در مورد زمان‌بندی تعدیل نرخ‌ها دارند.

در کنار این، جروم پاول، رئیس فدرال رزرو نیز در ماه مارس در یک کنفرانس مطبوعاتی پس از تصمیم نرخ بهره در 31 ژانویه، ایده‌ی کاهش نرخ بهره را رد کرد.

در چشم‌انداز داده‌ها، مطالبات اولیه بیکاری ایالات متحده در هفته‌ی منتهی به 2 فوریه، از 227 هزار در هفته قبل، به 218 هزار کاهش یافت که از رقم تخمینی 220 هزار فراتر رفت. مطالبات مستمر بیکاری در هفته منتهی به 26 ژانویه نیز به 1.871 میلیون کاهش یافت.

تحلیل تکنیکال: دلار استرالیا زیر سطح روانی 0.6500 قرار دارد

دلار استرالیا در روز جمعه حدود 0.6490 معامله می‌شود که اندکی کمتر از مقاومت فوری در سطح روانی 0.6500 است. پیشروی بالاتر از سطح روانی می‌تواند به طور بالقوه باعث حرکت صعودی بیشتر برای جفت دلار استرالیا/دلار آمریکا (AUD/USD) شود، با اهداف کلیدی از جمله مانع اصلی در 0.6550 و به دنبال آن سطح اصلاحی فیبوناچی 23.6٪ در 0.6563 که با میانگین متحرک نمایی 21 روزه (EMA) در 0.6568 همسو است. در جهت نزولی، حمایت کلیدی در پایین‌ترین سطح هفتگی 0.6468، قبل از حمایت اصلی 0.6450 پیش‌بینی می‌شود.

نمودار روزانه AUD/USD

نمودار روزانه دلار استرالیا/دلار آمریکا

نویسنده: معصومه دانش
شنبه 21 بهمن 1402 ساعت 15:48
notification

آیا مایلید از نوسانات بازار آگاه شوید؟

دریافت هشدار در نوسانات قیمت طلا، سکه، دلار، اونس، نفت، بورس و بیت کوین