شبکه اطلاع رسانی طـــــــــــلا، ســکـــــــــــه و ارز
بازار طلا
  • طلا در هفته جاری به سوی افزایش قیمت می چرخد؟

    طلا هفته گذشته برای چهارمین هفته متوالی در محدوده منفی ایستاد و به دلیل ضعیف شدن دلار آمریکا و ریسکهای ناشی از همه‌پرسی اصلاحات قانون اساسی ایتالیا در روز یکشنبه، دورنمای روشنی پیش روی این فلز ارزشمند قرار ندارد. هر اونس طلا برای تحویل در فوریه در معاملات روز جمعه بازار نیویورک، 8.40 دلار یا 0.7 درصد افزایش یافت و در 1177.80 دلار بسته شد با اینهمه برای کل هفته کمتر از نیم درصد کاهش پیدا کرد. طلا روز جمعه تحت تاثیر آمار اشتغال نوامبر آمریکا که مطابق با انتظارات بازار قوی بود، معاملات پرنوسانی را تجربه کرد. شاخص دلار آمریکا با فشار فروش ملایمی مواجه شد و هفته را در محدوده منفی به پایان رساند.

    کریس بوشامپ، تحلیلگر بازار در شرکت آی جی به طلا خوش بین است و انتظار دارد در صورت کاهش بیشتر دلار آمریکا، این فلز مقاومت در سطح 1200 دلار را تست کند. به گفته وی، دلار اندکی ضعیف شده و اگر این روند ادامه پیدا کند، بزرگترین امید برای صعود طلا خواهد بود. سایر تحلیلگران هم رشد بیش از حد دلار آمریکا را تایید می کنند اما بر این باورند که ضعف این ارز محدود خواهد بود زیرا فدرال رزرو درصدد افزایش نرخهای بهره در ماه جاری است. آمار معاملات صندوقهای فدرال نشان می‌دهد سرمایه گذاران احتمال افزایش نرخهای بهره در دسامبر و افزایش حدود 35 واحدی نرخها در سال آینده را 95 درصد برآورد می کنند. بعلاوه حتی اگر دلار ضعیف‌تر شود، بازار طلا همچنان با بازده بالاتر اوراق قرضه روبروست که مانع رشد قیمت این فلز زرد شده است.

    موضوع دیگری که مورد توجه سرمایه گذاران طلا خواهد بود، رفراندوم ایتالیا است که ممکن است نوسان بازار را افزایش دهد و از طلا به عنوان یک دارایی مطمئن حمایت کند. مردم ایتالیا روز یکشنبه درهمه‌پرسی قانون اساسی به پای صندوقهای رای رفتند. تحلیلگران می گویند رای منفی به پیشنهادهای ماتئو رنزی، نخست وزیر ایتالیا برای اصلاح موسسات سیاسی، ممکن است اوضاع سیاسی را بی‌ثبات کند و برای سیستم بانکی ضعیف این کشور و اقتصاد اروپا پیامدهایی به همراه داشته باشد. مردم اتریش هم در همین روز برای انتخاب رییس جمهور بعدی خود در پای صندوقهای رای حاضر شدند. بعضی از سرمایه گذاران با مشاهده نشانه‌های ابهام سیاسی یا اقتصادی طلا خریداری می کنند و بر این باورند که این فلز در شرایط نابسامان، بهتر از دارایی‌های دیگر ارزش خود را حفظ می کند. به همین دلیل ممکن است طلا پس از کاهش بیش از هشت درصدی که در نوامبر داشت، جذابیت بیشتری پیدا کند. به گفته جورج جرو، مدیرکل "آر بی سی ولث منیجمنت"، در حالیکه طلا از دایره توجه بسیاری از سرمایه گذاران خارج شده است اما بنظر می‌رسد سرمایه گذاران ارزان طلب و خریداران بلندمدت همچنان به این فلز متمرکز شده‌اند. هفته جاری آمار اقتصادی که در آمریکا منتشر می شوند، سبک بوده و شاخص بخش غیرتولید موسسه مدیریت عرضه تنها گزارش مهم هفته جاری خواهد بود. در فقدان اخبار اقتصادی مهم در آمریکا، رویدادهای بین المللی شامل نشست بانک مرکزی اروپا مورد توجه قرار می گیرد. تصمیم سیاست پولی این بانک که روز پنج شنبه نشست خواهد داشت، ممکن است تاثیر زیادی بر طلا داشته باشد زیرا یورو تاثیر زیادی بر روی شاخص دلار آمریکا دارد. بازارها انتظار دارند ماریو دراگی، رییس بانک مرکزی اروپا برنامه خرید اوراق قرضه را که قرار است در مارس سال 2017 تمام شود، حداقل شش ماه تمدید کند. طلا به یورو ممکن است بالاتر رود زیرا بانک مرکزی اروپا سیاستهای تسهیل پولی را حفظ می کند با اینهمه دلار قوی‌تر در برابر یورو، ممکن است تاثیر بر بازار جهانی طلا را محدود کند.قیمت لوازم و قطعات خودرو
قیمت آهن آلات
قیمت مصالح ساختمانی
قیمت پوشاک
قیمت کالای دیجیتال
قیمت لوازم خانگی
قیمت مواد غذایی