شبکه اطلاع رسانی طـــــــــــلا، ســکـــــــــــه و ارز
بازار نفت
  • آیا نفت در مدار افزایش می ماند؟

    قیمتهای نفت روز جمعه بالاتر رفت و نفت برنت در بالای 51 دلار ایستاد در حالیکه نفت خام آمریکا بدنبال توافق تاریخی اوپک، بزرگترین افزایش هفتگی را از سال 2009 داشت. نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا برای تحویل در ژانویه در معاملات روز جمعه بازار نیویورک، 62 سنت یا 1.2 درصد افزایش یافت و در 51.68 دلار در هر بشکه بسته شد. بهای معاملات این بازار برای کل هفته حدود 12.2 درصد رشد نشان داد که بزرگترین رشد هفتگی از هفته منتهی به دوم ژانویه سال 2009 بود.

    نفت برنت برای تحویل در فوریه در بازار لندن، 52 سنت یا یک درصد افزایش یافت و در 54.46 دلار در هر بشکه بسته شد و برای کل هفته حدود 12.9 درصد رشد رقم زد. نفت در معاملات روز جمعه از ضعیف شدن دلار هم مورد حمایت قرار گرفت با اینهمه به گفته معامله گران، سودگیری در آستانه تعطیلات پایان هفته، رشد قیمتهای نفت را محدود کرد. قیمتهای نفت هفته گذشته پس از اینکه اوپک با نخستین کاهش تولید از سال 2008 به این سو موافقت کرد، روند صعودی پیدا کرد. توافق کاهش تولید با هدف مقابله با اشباع عرضه شدیدی که قیمتها را از رکورد اواسط سال 2014 نیمی کاهش داده، صورت گرفته است و تحت آن، از ژانویه سال 2017 به میزان 1.2 میلیون تن از تولید روزانه کاهش خواهد یافت. این توافق پس از شش ماه مورد ارزیابی مجدد قرار می گیرد و ممکن است برای شش ماه دیگر تمدید شود. همچنین توافق اخیر شامل اقدام هماهنگ سایر تولیدکنندگان غیرعضو اوپک برای کاهش تولید به میزان 600 هزار بشکه است. به گفته تیم ایوانز، متخصص معاملات انرژی در سیتی گروپ، بازارهای نفت پس از اینکه موجهای ایجاد شده از توافق اوپک برای کاهش تولید به تدریج محو شدند و سودگیری اندکی مشاهده شد، اندکی آرام گرفتند. آمار گروه صنعتی "بیکر هیوز" نشان داد شرکتهای انرژی آمریکایی روند حفاری نفت را در هفته گذشته گسترش دادند. در هفته جاری معامله گران آمار هفتگی ذخایر نفت خام و فرآورده های نفتی آمریکا را در روزهای سه شنبه و چهارشنبه رصد می کنند تا وضعیت تقاضا در بزرگترین مصرف کننده نفت جهان را ارزیابی کنند. همچنین بازار به اجرای توافق اوپک و تاثیر آن بر قیمتها متمرکز خواهد شد.
    از نقطه نظر تکنیکال، بازار نفت خام در معاملات هفته گذشته سطح بالاتری را شکست و نه تنها شوتینگ استار هفته قبل را پاک کرد بلکه خط سیر صعودی پیشین را هم پشت سر گذاشت. این بازار اکنون به اوج چند ماه گذشته رسیده و این رکوردشکنی، البته واکنشی به توافق کاهش تولید اوپک بوده است. به نظر می رسد که بازار اکنون رسیدن به بالای سطح 60 دلار را هدف گرفته است. اگر اوج کندل معاملات هفته گذشته شکسته شود، خریداران دوباره کنترل بازار را بدست خواهند گرفت. عقب نشینی در این مرحله به تحکیم ارزش بازار کمک خواهد کرد اما تحلیلگران فنی به این عقب نشینی‌ها اعتنایی نمی کنند زیرا در محدوده تحکیم قبلی قرار دارند و در عوض ترجیح می دهند نیروی حرکت مثبت بیشتری مشاهده کنند تا نسبت به این بازار دوباره خوش بینی پیدا کنند. بازار برنت در معاملات هفته گذشته حرکت قدرتمندتری نسبت به بازار نفت خام آمریکا داشت و رکورد بالای جدیدی زد. به همین دلیل بازار برنت احتمالا بیشتر از بازار نفت خام آمریکا بالاتر خواهد رفت. شکسته شدن اوج محدوده معاملات هفته گذشته، این بازار را به سوی سطح 60 دلار و حتی 65 دلار هدایت می کند. اگرچه تحول عظیمی در حرکت بازار روی داده است اما همچنان نگرانیهایی نسبت به اشباع عرضه وجود دارد. بنابراین پرسش مطرح این است که آیا رشد قیمتها پایدار خواهد بود.قیمت لوازم و قطعات خودرو
قیمت آهن آلات
قیمت مصالح ساختمانی
قیمت پوشاک
قیمت کالای دیجیتال
قیمت لوازم خانگی
قیمت مواد غذایی