خبر
 

مهم ترین خطرات در رابطه با تب بالا چیست؟

سلب مسئولیت: شبکه اطلاع رسانی طلا، سکه و ارز TGJU صرفا نمایش‌دهنده این متن تبلیغاتی است و تحریریه مسئولیتی درباره محتوای آن ندارد.

1fe1850b-bdce-429c-b6fd-2b20108c0162.jpg

در این مقاله می خواهیم در رابطه با انواع خطرات تب بالا صحبت نماییم و بگوییم که اگر شخصی دچار تب بالا باشد چه ریسک فاکتور هایی می تواند او را تهدید نماید؟ شاید بسیاری از ما فکر کنیم که تب بالا عارضه خاصی نمی تواند داشته باشد در صورتی که اگر تب بالا کنترل نگردد می تواند سبب عوارض بسیار خطرناکی برای بدن هر شخصی که درگیر آن است ایجاد نماید، تب خود از علائم یک علامت و نشانه از بیماری می باشد به خودی خودی به وجود نمی آید، در این مطلب در رابطه با انواع بیماری هایی که می توانند سبب ایجاد تب بالا تر از حد طبیعی نیز بشوند صحبت خواهیم کرد پس با ما همراه باشید.

در صورتی که تمایل به دریافت خدمات ویزیت پزشک عمومی در منزل را دارید اینجا کلیک کنید.

تب بالا به چه دلیلی ایجاد می شود؟

تب از علائم اولیه یا ثانویه بیماری می باشد که سبب تحریک بیش از حد سیستم ایمنی شده است، این بیماری می تواند به دلیل هجوم باکتری ها، ویروس ها و یا سایر میکروارگانیسم ها ایجاد گردد و در هرصورت پس از ابتلا به آن اولین واکنشی که بدن نشان خواهد داد افزایش دمای بدن و از بین بدن میکروارگانیسم ها در دمای بالا می باشد، در شخصی که دارای سیستم ایمنی فعال است افزایش دمای بدن می تواند تاثیر بسیار مثبتی بر از بین بردن عوامل بیگانه داشته باشد و از همین رو پزشکان با در نظر گرفتن اینکه پس از ورود عامل بیگانه به بدن ماواکنش حاصله تب بوده است تشخیص می دهند که سیستم ایمنی فرد بیمار به خوبی کار می کند.

علائم تب بالا چیست؟

5a48fa49-d8c5-4ea1-b9f2-4089afff5920.jpg

شاید در نگاه اول به این تیتر فکر کنی و در جواب بگویید، معلوم است افزابش دمای بدن! البته حق با شما نیز هست ولی این معیار اختصاصی تب بالاست و علائم کلی آن نیست، حالا که تا این جا متوجه شدیم علامت اختصاصی تب بالا چیست بیایید در مورد علائم مهم تب بالا با هم صحبت نماییم، از مهم ترین علائم تب بالا:

 • آبریزش بینی
 • سوزش چشم
 • گر گرفتگی به خصوص در ناحیه بینی به بالا
 • احساس کیپ شدگی گوش ها
 • بدن درد
 • لرز بدن
 • تعریق
 • قرمزی سطح پوست

می باشد که همانطور که خدمتتان گفته شد می تواند سبب ایجاد سرکوب عفونت در بیماران دچار عفونت گردد.

عوارض تب بالا چیست؟

در رابطه با مهم ترین عوارض تب بالا می توان به:

 1. آریتمی یا نا منظمی ضربان قلب
 2. فشار خون بالا
 3. افت فشار خون در صورتی که بدن نتواند از این بحران حمایت مثبت داشته باشد
 4. بی حالی
 5. افت قند خون
 6. لرز و تعریق همانطور که گفته شد
 7. تشنج
 8. از بین بردن برخی از آنزیم های مهم که در دمای بالا توانایی فعالیت ندارند
 9. کما

و در صورتی که به موقع به درمان تب بالا رسیدگی نشود حتی احتمال اینتوبه شدن یا لوله گذاری تنفسی برای فرد نیز وجود خواهد داشت، در برخی موارد همانطور که در دوران کرونا نیز مشاهده شد به دنبال تب بالا در برخی بیماران متاسفانه چه در مریض هایی که در بیمارستان بستری بودن و چه در مریض هایی که در منزل بستری بودن عوارضی همانند مرگ نیز مشاهده می شد که در آن دوران معمولا به دنبال فوت بیماران در منزل از خدمات صدور جواز کفن و دفن در منزل توسط پزشک عمومی و پزشکی قانونی نیز استفاده می شد.

درمان تب بالا به چه صورت است؟

c9c17a83-59bd-4ba9-8163-26cdb054eadd.jpg

همانطور که خدمتتان گفته شد تب خود علائم یک بیماری می باشد، این بیماری می تواند به صورت عفونی باشد، سرطان باشد یا هر بیماری دیگری که سبب ایجاد تحریک در سیستم ایمنی گردد، از همین رو در افرادی که دچار تب بالا شده اند می توان از درمان زیر برای آن ها استفاده نمود:

 1. تن شویه یا پاشویه برای بیماران دارای تب بالای 40 درجه
 2. استفاده از خدمات درمانی در منزل همانند تزریق سرم در منزل یا خدمات تزریقات در منزل
 3. استفاده از ویزیت پزشک در منزل و تجویز نسخ دارویی و آزمایش و چکاپ که بتوان از طریق آن علت بیماری را پیدا نمود
 4. استفاده خدمات تشخیصی و پاراکلینیکی همانند سونوگرافی در منزل از احشا و کبد که تب بالا به آن ها آسیب وارد نکرده باشد
 5. استفاده از شیاف های تب بر همانند استامینوفن
 6. استفاده از نوشیدنی ها جهت تنظیم دمای بیرون و داخل بدن

رژیم غذایی مناسب برای درمان تب بالا چیست؟

be46da2b-01d7-4d88-9cf5-39d2ed3734d6.jpg

در رابطه با رژیم غذایی باید خدمتتان بگوییم که بسیار موثر است، ولی به شرطی بیمار توانایی میل کردن آن را داشته باشد، در صورتی که بیمار توانایی میل کردن آن را نداشته باشد می تواند سبب ایجاد عوارض دیگر همانند آسپیراسیون ریوی گردد، اگر مشخص شده که بیمار شما یا خود شما توانایی میل کردن غذا را دارید می توانید از مواد غذایی زیر برای کاهش تب خود استفاده نمایید:

 1. استفاده از میوه های دارای ویتامین سی بالا همانند کیوی، آب پرتقال، آب انار و موارد مشابه
 2. استفاده از نوشیدنی های گرم! نگویید فردی که تب دارد چگونه باز هم نوشیدنی گرم بخورد؟ بلکه باید خدمتتان بگوییم که استفاده از نوشیدنی گرم می تواند سبب تعدیل دمای داخل بدن با بیرون می گردد که خود سبب ایجاد کاهش دما از بدن خواهد شد
 3. استفاده از سبزیجات پخته همانند شلغم، کرم بروکلی، هویج و امثال آن
 4. استفاده از پیاز پخته و عسل
 5. عدم استفاده از غذاهای پر چرب همانند فست فود ها
 6. عدم استفاده از نوشیدنی های گاز دار همانند نوشابه و موارد مشابه

جمع بندی و گرفتن نتیجه نهایی

همانطور که خدمتتان گفته شد تب یکی از مه ترین علائم اولیه برای هر بیماری می باشد، اگر شخصی به بیماری دچار شد ولی تب نداشت به او شک کنید زیرا اولین خط دفاعی بدن بعد از ابنلا به بیماری افزایش دمای بدن و تب است، در هر صورت از آن جایی که تب ابتدا دارای حسن هایی نیز هست ولی ادامه آن به شرطی که نتوان آن را کنترل کرد می تواند بسیار خطرناک و حتی آسیب زا نیز باشد، امیدوارم با توجه ریز نکات ارائه شده و اخذ اطلاعات بیشتر در رابطه با تب و راه کار های پایین آوردن آن همگی به دنبال ایجاد تب بتوانیم با آن و بیماری ایجاد کننده آن مقابله نماییم.

نویسنده: اپراتور
چهارشنبه 20 دی 1402 ساعت 13:50
notification

آیا مایلید از نوسانات بازار آگاه شوید؟

دریافت هشدار در نوسانات قیمت طلا، سکه، دلار، اونس، نفت، بورس و بیت کوین