خبر

پویایی قیمت طلا، اندک

پویایی قیمت طلا، اندک

در حالی که فعالان بازار در مورد زمان شروع کاهش نرخ بهره دچار تردید هستند، طلا امروز تحرک اندکی را به تصویر کشید.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از اینوستینگ، قیمت طلا در معاملات آسیایی روز چهارشنبه با تحرکی اندکی، در صدد حفظ ضررهای خود نسبت به هفته‌ی قبل برآمد. هر اونس طلا در سطح 2029 دلار و 30 سنت ثابت ماند، در حالی که قیمت طلای منقضی‌شده در ماه فوریه، به 2034 دلار و 65 سنت در هر اونس رسید.

در این بین، سرمایه‌گذاران در مورد شرط‌بندی‌های کاهش زودهنگام نرخ بهره توسط فدرال رزرو دچار شک و شبهه بودند و تمرکز بر روی داده‌های آتی شاخص قیمت مصرف‌کننده‌ی ایالات متحده بود که می‌تواند از ثابت‌ماندن تورم ایالات متحده در ماه دسامبر خبر دهد.

با نگاهی به نوسانات اخیر طلا می‌توان مشاهده کرد که از آنجا که معامله‌گران مستمرأ از میزان شرط‌بندی‌ها مبنی بر آغاز کاهش نرخ فدرال رزرو از مارس 2024 کاستند، فلز زرد در هفته‌ی گذشته با افت شدیدی روبرو شد. البته این تصور منجر به افزایش چشمگیر دلار شد که بر قیمت شمش نیز تأثیر گذاشت.

با این وجود، پس از آنکه فلز زرد از این سطح در اوایل ماه دسامبر عبور کرد، توانست بالاتر از سطح مطلوب 2000 دلار در هر اونس باقی بماند. از منظر سال 2023 نیز قیمت طلا، حدود 10 درصد افزایش را تجربه کرد.

دلار و طلا

در کنار این‌ها، مقامات فدرال رزرو از انتظارات برای کاهش زودهنگام نرخ بهره کناره‌گیری می‌کنند، در همین راستا، رالف بوستیک، رئیس فدرال رزرو آتلانتا، نیز بر تعصب خود مبنی بر حفظ سیاست‌های پولی در کوتاه‌مدت، خاطرنشان کرد. 

با اینکه مقامات فدرال رزرو اعلام کرده‌اند که قصد دارند در نهایت نرخ بهره را در سال 2024 کاهش دهند، تاکنون اطلاعات اندکی در مورد زمان کاهش این نرخ‌ها ارائه شده است، البته بانک مرکزی همچنان بر رویکردی عمدتا مبتنی بر داده‌ها برای کاهش نرخ بهره پایبند است.

ناگفته نماند که نرخ‌های بالاتر، هزینه‌ی فرصت سرمایه‌گذاری در طلای بدون بازده را افزایش می‌دهد. این سناریو در دو سال گذشته، فلز زرد را تحت فشار قرار داد و این تنها انتظارات برای کاهش نرخ در سال 2024 بود که به رشد ثابت طلا کمک کرد.

در حوزه‌ی گزارش‌های کلیدی، انتظار می‌رود داده‌های CPI که در روز پنج‌شنبه منتشر می‌شوند، حاکی از آن باشند که تورم در دسامبر رشد اندکی داشته است. بدیهی است که تورم مستمر، همراه با نشانه‌های انعطاف‌پذیری در بازار کار، به فدرال رزرو فرصت بیشتری می‌دهد تا نرخ‌ها را برای مدت طولانی‌تری بالاتر نگه دارد.

CPI

آنچه در بازار و در میان فعالان بازار مشهود است، معامله‌گران از میزان انتظارات مبنی بر کاهش نرخ‌ها از مارس 2024 کاستند. و اما ابزار CME نظارت بر نرخ، شرط‌بندی‌ها را بر روی کاهش 25 امتیازی نرخ در ماه مارس، با احتمال 63.6 درصد برآورد کرد که از احتمال 69.6 درصد شانس هفته‌ی پیش کمتر بود.

و اما در بین فلزات صنعتی، قیمت مس پس از کاهش شدید در هفته‌ی گذشته، در بحبوحه‌ی نگرانی‌ها نسبت به کاهش تقاضا در سال جاری، با افزایش اندک مواجه شد. در همین راستا، معاملات آتی مس منقضی‌شده در ماه مارس، با 0.3 درصد افزایش به 3.7717 دلار در هر پوند رسید که البته از شروع سال 2024 تاکنون، بیش از 2 درصد کاهش را به ثبت رسانده است.

در واقع، مجموعه‌ای از آمارهای ضعیف اقتصادی از سرتاسر جهان قیمت مس را تحت تأثیر قرار داده و علاوه بر آن، قرائت‌های ضعیف از سوی واردکننده‌ی بزرگ چین به عنوان نقطه‌ی اصلی اختلاف نظر عمل کرده است. از سوی دیگر موضوعی که به نگرانی‌ در بازارها دامن می‌زند، کندشدن فعالیت اقتصادی است که باعث کاهش تقاضای مس در سال جاری می‌شود و این در حالی است که اثرات نرخ‌های بهره بالا در اقتصاد کاملأ هویداست.

در حال حاضر به منظور کسب رهنمون‌های بیشتر در مورد بزرگترین واردکننده مس در جهان، تمرکز بر تورم چین و نرخ تجارت در روز جمعه است.

نویسنده: معصومه دانش
چهارشنبه 20 دی 1402 ساعت 12:36
notification

آیا مایلید از نوسانات بازار آگاه شوید؟

دریافت هشدار در نوسانات قیمت طلا، سکه، دلار، اونس، نفت، بورس و بیت کوین