خبر

یک تجربه مطلوب برای روپیه پاکستان

یک تجربه مطلوب برای روپیه پاکستان

روپیه پاکستان بهبود قابل توجهی را در بازار بین بانکی تجربه کرد و در سطح قیمت 286.50 در برابر دلار بسته شد که نشان‌دهنده‌ی افزایش نسبت به موقعیت قبلی آن است

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از اینوستینگ، روپیه پاکستان بهبود قابل توجهی را در بازار بین بانکی تجربه کرد و در سطح قیمت 286.50 در برابر دلار بسته شد که نشان‌دهنده‌ی افزایش نسبت به موقعیت قبلی آن است.

گفتنی است رشد ارز پاکستان در شرایطی به وقوع پیوست که این ارز، روز قبل به زنجیره‌ی ضرر چند هفته‌ای خود پایان داد. این تغییر مثبت پس از توافق با صندوق بین‌المللی پول (IMF) صورت می‌گیرد و به کاهش فشارهای اخیر که ناشی از پرداخت‌های وارداتی است، کمک می‌کند.

در معاملات بازار آزاد، نرخ خرید روپیه 285.50 و نرخ فروش برای مشتریان 288.50 به ثبت رسید. ناگفته نماند که این پایبندی به معیارهای ساختاری صندوق بین‌المللی پول از آن جهت حائز اهمیت است که شاهد نابرابری بین نرخ‌های ارزی بین بانکی و بازار آزاد در زیر 1.25 درصد خواهد بود. و البته داده‌های بانک مرکزی، مهر تأییدی بر این بهبود است که به نوبه‌ی خود، کاهش بالقوه‌ی فشار اقتصادی را منعکس می‌کند.

و اما در اواخر روز، در سایه‌ی فشار اولیه‌ی ناشی از افزایش خرید دلار برای واردات، روپیه پاکستان توانست روند نزولی خود را در مبادلات بازار آزاد در برابر ارزهای اصلی معکوس کند.

خرید و فروش دلار آمریکا به ترتیب با نرخ‌های 287.1 و 290.15 انجام شد. در عین حال، خرید و فروش یورو با افزایش اندکی در ارقام 306 و 308 صورت گرفت و این فعالیت‌ها برای پوند انگلیس با نرخ‌های 353 و 356.4 (خرید/فروش) ثابت ماند. افزون بر آن، هر دو درهم امارات و ریال عربستان کاهش کمی در نرخ خود تجربه کردند و به ترتیب در 79.4 و 76.1 بسته شدند.

ناگفته نماند که در بحبوحه‌ی چالش‌های اقتصادی گسترده‌تر پاکستان، عملکرد امروز روپیه نشان‌دهنده‌ی تعدیل کمک‌های مالی خارجی و سیاست‌های پولی داخلی با هدف تثبیت ارز است که حقیقتأ پاسخگو بوده است.

روپیه پاکستان

نویسنده: معصومه دانش
یکشنبه 28 آبان 1402 ساعت 16:00
notification

آیا مایلید از نوسانات بازار آگاه شوید؟

دریافت هشدار در نوسانات قیمت طلا، سکه، دلار، اونس، نفت، بورس و بیت کوین