خبر

پیش بینی قیمت بیت کوین و اتریوم برای سال ۲۰۲۴ – آیا وقت خرید است؟

bd49956e-561a-43a9-8f33-e92a69d782e9.jpg

در حالی که برخی از کاربران فعال در حوزه ی بازار ارزهای دیجیتال هنوز هم منتظر اعلام نظر نهایی نهاد های نظارتی دولتی به منظور تصمیم نهایی آن ها برای نظارت بر بازار ارزهای دیجیتال هستند تا بعد از آن تصمیم به سرمایه گذاری در این بازار مالی بگیرند، بیت کوین  (BTC) و اتریوم (ETH) دو لیدر اصلی بازار کریپتوکارنسی روند رو به رشدی خود در اواخر سال 2023 را شروع کرده اند.

برخی فعالان بازار کریپتو کارنسی درباره ی تصمیمات فدرال رزرو اعتقاد دارند که این نهاد در حال رسیدن به نرخ نهایی بهره بوده و در سال 2024  فدرال رزرو سیاست کاهش و یا ثابت نگه داشتن نرخ بهره را اتخاذ خواهد کرد. آن ها معتقدند با کنترل تورم ایالات متحده و کاهش نرخ بهره،  فشار فروش و ریسک بازار های مالی کاهش خواهد یافت.

اگرچه کمیسیون بورس اوراق بهادار (SEC) هنوز سیاست های سختگیرانه ی خود در حوزه ی نظارت بر بازار ارزهای دیجیتال را ادامه می دهد اما ادامه شفاف سازی های مالی و ارائه‌ی اسناد مربوطه می تواند مسیر ورود برخی موسسات مالی به این بازار را در سال 2024 باز کند. در سال های گذشته نیز هم ریپل و هم مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری گری اسکیل موفق شدند پیروزی های حقوقی بسیار ارزشمندی را در مقابل SEC بدست آورند و دادگاه را متقاعد کنند تا به نفع آن ها رای صادر کند.

نمایندگان جمهوری خواه کنگره ایالات متحده نیز با فشار آوردن به SEC  درخواست راه اندازی اولین صندوق سرمایه گذاری ETF بیت کوین را دارند.

بررسی تاریخچه معاملاتی بازار ارزهای دیجیتال به ما نشان میدهد که سال 2024 می تواند سال بازگشت این بازار به روند صعودی پایدار باشد.

چشم انداز بازار ارزهای دیجیتال در سال 2024

با توجه به ورشکستگی ها و بدنامی های ایجاد شده در سال های اخیر، SEC  نیز تصمیم گرفت تا نظارت های سخت گیرانه ‌ی خود بر بازار و فعالیت های کاربران ارزهای دیجیتال تا سال 2024 را به شکل فزاینده ای افزایش دهد. یکی از مهمترین مسائلی که SEC در مورد ارزهای دیجیتال مطرح میکند طبقه بندی آن ها از نظر مالی است. سوالی که در این باره مطرح است این است که آیا ارزهای دیجیتال اوراق بهادار هستند و یا به عنوان کالا یا ارز شناخته می شوند. پیروزی حقوقی ریپل در دادگاه اخیر در مقابل شکایت SEC  و اعلام دادگاه مبنی بر اینکه توکن های ریپل در هنگام خرید و فروش به عنوان اوراق بهادار شناخته نشده اند پنجره ی جدیدی را به سمت بازار کریپتوکارنسی باز کرد.

عامل دیگری که میتواند بر رشد بازار ارزهای دیجیتال تاثیر مستقیمی داشته باشد، نرخ بهره است. فدرال رزرو از مارس سال 2022 با افزایش 5.25 درصدی نرخ بهره سعی کرد تا از افزایش تورم در بازار ایالات متحده جلوگیری کند. اگرچه فدرال رزرو در سال 2023 نیز سیاست افزایش نرخ بهره را در پیش گرفته بود اما با توجه به پیشرفت هایی که در کاهش تورم ایالات متحده بدست آورده، در صورتی که نرخ بهره ثابت بماند و یا حتی کاهش پیدا کند، فضا برای رشد بازار های مالی در سال 2024 دوباره فراهم خواهد شد.

پیش بینی روند بیت کوین در سال 2024

دلایلی بسیار زیادی برای بهبود شرایط بیت کوین در سال 2024 وجود دارد که یکی از مهم ترین آن ها قطعا رویداد هاوینگ بیت کوین است. بعد از تولید هر 210.000 بلاک، بیت کوین یک هاوینگ جدید را تجربه خواهد کرد که به معنای نصف شدن پاداش ماینرهای بیت کوین در ازای استخراج هر بلاک جدید است. بدین ترتیب هاوینگ بعدی بیت کوین برای آوریل سال 2024 پیش بینی می شود. در واقع بعد از هاوینگ 2024 پاداش تولید هر بلاک از 6.25 بیت کوین به 3.125 بیت کوین کاهش پیدا خواهد کرد. اگرچه هیچ تضمینی برای این افزایش قیمت وجود ندارد اما تجربه ی دوره های گذشته نشان میدهد که بیت کوین، هر 4 سال یک بار و آن هم بعد از رویداد هاوینگ وارد چرخه ی صعودی خود می شود. بهتر است این روزها بررسی های خود را کامل کنید و اگر تصمیم به خرید بیت کوین دارید قبل از شروع روند صعودی اقدام به خرید کنید. امکان خرید ارز دیجیتال به صورت آنلاین توسط صرافی های ارز دیجیتال برای همه ی کاربران فراهم شده است.

بررسی تاریخچه ی معاملاتی بیت کوین نشان میدهد که بیت کوین اگر سنت شکنی نکند باید بعد از رکود های سال 2022 حالا یک روند صعودی جدید را آغاز کند. بررسی سابقه ی معاملاتی بیت کوین نشان داده که کاهش 61 درصدی قیمت در سال  2014 در بازه ی زمانی سال های 2015 تا 2017 با 3 رشد 35 درصدی سالانه جبران شد.

این الگو یک بار دیگر بعد از کاهش 73 درصدی سال 2018 نیز در بازه ی زمانی سال های بعد تا سال 2021 جبران شد. جایی که بیت کوین با رشد های سالانه ی 60 و 302 درصدی بازده فوق العاده ای را ثبت کرد.

هیچ تضمینی وجود ندارد که این الگو این بار هم تکرار خواهد شد اما اگه بازار به دنبال تکرار این الگوی سنتی باشد. سال های 2024 و 2025 سال های ورود بیت کوین به روند صعودی جدید خواهند بود.

با این حال بهتر است علاوه بر بررسی سابقه معاملاتی بیت کوین، نمودار تکنیکال و عوامل بنیادی موثر بر قیمت بازار و ارزهای دیجیتال، خصوصا بیت کوین را نیز بررسی کنیم. تاییدیه چند فاکتور تاثیر گذار قطعا اعتبار این پیش بینی را بالاتر خواهد برد. در سمت دیگر بسیاری از علاقه مندان برای سرمایه گذاری علاوه بر بیت کوین گزینه طلا را دارند. اما آیا بیت کوین بهتر از طلا هست؟

چشم اندازه اتریوم در سال 2024

اتریوم نیز هارد فورک خود را در آوریل سال 2023 در شانگهای تکمیل کرد و مکانیزم خود را از مکانیزم اثبات کار به اثبات سهام تغییر داد. قابلیت های اتریوم در پشتیبانی از قرارداد های هوشمند، نرم افزار های غیر متمرکز و توکن های غیر مثالی (NFT)، جایگاه اتریوم در رتبه دوم برترین ارزهای بازار از نظر ارزش بازار را تا به امروز تضمین کرده است.

اتریوم نیز چشم انداز بسیار روشنی از سال 2024 در مقابل خودش دارد. در بازه ی زمانی سال 2016 تا 2020 اتریوم به طور متوسط رشد سالانه 613 درصدی را ثبت کرد. این آمار و ارقام نشان میدهند که اگر تصمیم به خرید اتریوم دارید بهتر است بعد از بررسی فاکتور های تاثیر گذار قبل از شروع حرکت صعودی بعدی آن را شکار کنید.

اگر چه بررسی گذشته ی بازار نمیتواند تضمینی برای روند آینده ی آن باشد اما رفتار قیمتی حکایت از ورود به یک روند صعودی جدید در سال 2024 دارد.

حرف آخر

بررسی دو لیدر اصلی بازار یعنی بیت کوین و اتریوم و موارد بنیادی که مطرح شد در کنار سابقه معاملاتی این دو لیدر مهم بازار نشان میدهند که بعید نیست سال های 2024 و 2025 سال های بازگشت رمز ارزها به دوران اقتدار خودشان باشد.

با این حال بهتر است قبل از خرید، علاوه بر بررسی این موارد، بررسی نمودارهای تکنیکال، اخبار بنیادی و عوامل تاثیر گذار دیگر را نیز در دستور کار خود قرار دهید. هیچ تضمینی برای رشد دوباره قیمت بیت کوین و اتریوم و به دنبال آن آلت کوین های دیگر بر اساس الگوی قیمتی سال های گذشته وجود ندارد.

نویسنده: اپراتور
یکشنبه 28 آبان 1402 ساعت 13:48
notification

آیا مایلید از نوسانات بازار آگاه شوید؟

دریافت هشدار در نوسانات قیمت طلا، سکه، دلار، اونس، نفت، بورس و بیت کوین