خبر
 

سیستم پیجینگ تحت شبکه

سلب مسئولیت: شبکه اطلاع رسانی طلا، سکه و ارز TGJU صرفا نمایش‌دهنده این متن تبلیغاتی است و تحریریه مسئولیتی درباره محتوای آن ندارد.

سیستم پیجینگ تحت شبکه ( IP Network Paging ) یا پیجینگ مبتنی بر IP یک سامانه ارسال پیام به دستگاه‌های صوتی متصل به شبکه است. در این روش پیام به صورت بسته های دیتا و با استفاده از فرستنده‌های صوتی مثل میکروفون پیجینگ که در شبکه قرار دارند به بلندگو، آمپلی فایر، اینترکام و تلفن های صنعتی مورد نظر ارسال می‌شود.

پیجینگ تحت شبکه چیست؟

یجینگ تحت شبکه یک سیستم است که در آن یک دستگاه یا تجهیز صوتی به صورت مداوم سیگنال‌ها یا پیام‌های صوتی را به دیگر دستگاه‌ها یا سرورها ارسال می‌کند تا بعد از پردازش برای انتقال و یا انتشار آن اطمینان حاصل کند. این فرآیند به صورت مداوم و به صورت خودکار انجام می‌شود و به مدیران شبکه امکان می‌دهد تا به سرعت واکنش نشان دهند و هر گونه مشکل یا خطا را برطرف کنند.

پیجینگ تحت شبکه یا ویپ چیست؟

پیجینگ تحت شبکه یا ویپ یعنی ایجاد یک شبکه مبتنی بر پروتکل SIP که امکان ارسال پیام‌های صوتی، پیغام های از پیش ضبط شده و یا فایل های صوتی را به دستگاه‌های مختلفی که به شبکه تلفنی و یا ویپ متصل شده‌اند فراهم می کند. این روش در محیط‌هایی که نیاز به ارتباط سریع و مستمر دارند مانند بیمارستان‌ها، هتل‌ها، شرکت‌ها و سازمان‌ها استفاده می‌شود.

نصب سیستم پیجینگ تحت شبکه

نصب سیستم پیجینگ تحت شبکه به منظور برقراری ارتباط و انجام تنظیمات مربوط به ارسال پیام‌ها بین تجهیزات سیستم صوتی انجام می‌شود. برای این منظور ابتدا باید سرور پیجینگ را نصب کرده و تنظیمات مربوط به اتصال به شبکه را انجام داد. سپس تجهیزات پیجینگ تحت شبکه باید از طریق نرم‌افزار پیجینگ که روی سرور نصب شده است با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

پس از نصب و تنظیمات اولیه می‌توانید از امکانات سیستم پیجینگ تحت شبکه برای ارسال پیام‌های فوری و اعلان‌ها استفاده کنید. این سیستم می‌تواند به عنوان یک ابزار موثر برای ارتباطات داخل سازمانی و همچنین ارتباطات بین شعب یا ادارات مختلف استفاده شود.

دلیل اینکه از پیجینگ IP استفاده می کنیم چیست؟

چند دلیل مهم برای استفاده از پیجینگ IP وجود دارد:

محافظت از حریم خصوصی: پیجینگ IP باعث می‌شود آدرس IP واقعی کاربر پنهان و ناشناس باقی بماند. این امکان شناسایی و ردیابی کاربر را به شدت کاهش می‌دهد.

امنیت بیشتر: آدرس IP پنهان می‌شود و امکان حملات ترافیکی مانند حملات دی او اس را کاهش می‌دهد.

کاهش کابل کشی: در سازمان ها و کارخانه های بزرگ که وسعت محیط نصب زیاد است می توان از سیستم شبکه ی موجود برای انتقال صدا استفاده کرد بدون اینکه نیاز به کابل کشی مجدد داشته باشیم.

بررسی سیستم پیجینگ تحت شبکه و سیستم آنالوگ

پیجینگ تحت شبکه و سیستم آنالوگ دو سیستم متفاوت برای پیاده سازی سیستم صوت عمومی و سیستم اینترکام هستند که تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند:

سیستم پیجینگ تحت شبکه:

 • در این سیستم ترافیک کاربر ابتدا وارد شبکه‌ای می‌شود که سرور پیجینگ و اینترکام در آن قرار دارند.
 • سرورهای پیجینگ آدرس IP واقعی کاربر را تغییر می‌دهند و ترافیک را با ماسک کردن دیتا به شبکه ارسال می‌کنند.
 • این روش امنیت بالایی دارد و قابلیت ارتباط با انواع سیستم های تحت شبکه مثل سانترال های تلفن ویپ، سیستم اعلان حریق و کنترل تردد را میسر می سازد.

سیستم آنالوگ:

 1. در این روش رک هاص صوتی به عنوان مرکز کنترل هستند و می بایست کابل کشی بیشتری برای ارتباط بین بلندگو ها استفاده کرد.
 2. ترافیک توزیع شده نیست و باید توان بالاتری برای آمپلی فایر ها در نظر گرفت.
 3. امکان توسعه بسیار محدود است و برای هر توسعه نیازمند تغییر و یا حذف تجهیزات خریداری شده قبلی هستیم.
 4. امنیت در آن وجود ندارد چون هر شخصی می تواند کابل مسی صوتی را از جایی در کابل کشی قطع و به یک خروجی صدا متصل نماید.

از چه تجهیزاتی برای پیجینگ تحت شبکه استفاده می شود؟

برای پیجینگ تحت شبکه از میکروفون های IP، بلندگو و آمپلی فایر های تحت شبکه و ادوات شبکه افزار مانند روتر یا فایروال استفاده می‌شود تا آدرس پذیری منظم و یکپارچه ای داشته باشیم.

اجزا تشکیل‌دهنده سیستم پیجینگ

اجزای اصلی یک سیستم پیجینگ عبارتند از:

بلندگوهای تحت شبکه (Network Speakers): بلندگوهایی هستند که روی پروتکل های شبکه قابل کنترل و مدیریت هستند. این بلندگوها قادر به دریافت صدا از طریق شبکه هستند.

اینترکام :(Intercom) اینترکام یک سخت‌افزار ارتباطی است که امکان تماس صوتی دو طرفه بین افراد را فراهم می‌کند. اینترکام در سیستم پیجینگ برای ارتباط با دیگر اینترکام ها و یا پیج کردن بلندگوها استفاده می‌شود.

آمپلی فایر تحت شبکه :(IP Paging Amplifier) آمپلی فایر تحت شبکه وظیفه تقویت سیگنال صوتی را برای بلندگوها انجام می‌دهد تا صدا به طور یکنواخت در تمام مناطق پخش شود.

نرم افزار پیجینگ :(Paging Software) این نرم افزار برای کنترل و مدیریت تمام اجزای سیستم پیجینگ از طریق شبکه مورد نیاز است.

میکروفن پیجینگ تحت شبکه: میکروفن باید صدا را به خوبی ضبط و بازتولید کند تا کیفیت ارتباط تضمین شود.

چه مکان هایی نیاز به نصب پیجینگ IP دارد؟

 • بیمارستان‌ها
 • کارخانجات
 • ادارات بزرگ دولتی و غیردولتی
 • مراکز آموزشی بزرگ مانند دانشگاه‌ها و مدارس
 • مساجد بزرگ فرودگاه‌ها و ایستگاه‌ها

آیا سیستم‌های پیجینگ IP قابلیت زون‌بندی دارند؟

بله، سیستم‌های پیجینگ IP قابلیت زون‌بندی را دارند. زون‌بندی به این معناست که محیط پخش پیام می‌تواند به قسمت‌ها و بخش های مختلف تقسیم شود. در سیستم‌های پیجینگ IP امکان تعریف زون‌های مختلف از طریق ایجاد Call Group وجود دارد. می‌توان پیام‌های صوتی را تنها به زون مورد نظر ارسال کرد. مانند ارسال پیام آتش‌سوزی فقط به طبقه‌ای که در آن اتفاق افتاده است.

ساختار پیجینگ تحت شبکه از چیست؟

پیجینگ تحت شبکه (Network Paging) به سامانه ای برای ارسال پیام‌های صوتی از طریق شبکه‌های IP گفته می‌شود. ساختار پیجینگ تحت شبکه عبارت است از:

سخت‌افزار: شامل بلندگو های تحت شبکه ، سرور پیجینگ و سایر تجهیزات شبکه مانند سوئیچ‌ها و روترها.

نرم‌افزار: شامل نرم‌افزار مدیریت سرور پیجینگ، نرم‌افزار امنیت شبکه و اپلیکیشن‌های موبایل.

شبکه: شامل خطوط ارتباطی، سوئیچ‌ها، روترها و دیگر تجهیزات شبکه برای ارتباط تجهیزات با سرور و یکدیگر.

سرویس‌ها: مانند پشتیبانی، نصب و راه‌اندازی سیستم، به‌روزرسانی‌ها و آموزش کاربران.

کاربرد اسپیکر تحت شبکه در سیستم صوتی

همانطور که گفتیم اسپیکر های تحت شبکه به منظور دریافت صدا به شکل بسته های دیتا و پخش آن مورد استفاده قرار می گیرند. تجهیزاتی که متناسب با مکان مورد استفاده دارای اشکال سقفی، دیواری و شیپوری هستند.

اسپیکر تحت شبکه از پروتکل SIP برای برقراری ارتباط استفاده می کند و به شیوه های مختلف قابل استفاده است. اگر یک تلفن ویپ داشته باشید و یک اسپیکر IP دیگر نیازی به هیچ نرم افزاری ندارید و می توانید با تلفن مستقیما بلندگو را پیج کنید.

اگر تعداد بلندگو های تحت شبکه بیشتری دارید و نیاز به زون بندی و استفاده از امکاناتی مثل پخش موسیقی ، اذان ، مناجات و پخش پیغام های هشدار و آنی دارید می توانید از نرم افزار تخصصی پیجینگ برای این کار استفاده کنید.

نتیجه گیری

پیجینگ تحت شبکه امکان ارتباط صوتی گروهی را فراهم می‌کند که بسیار مفید و کاربردی است. این سیستم می‌تواند در سازمان‌ها، ادارات، کسب ‌وکارها و حتی کارخانه مورد استفاده قرار گیرد. پیاده‌سازی آن ساده است و با هزینه‌ای کم می‌توان سیستم پیجینگ یا صوتی تحت شبکه راه‌اندازی کرد.

نویسنده: اپراتور
یکشنبه 21 آبان 1402 ساعت 14:22
notification

آیا مایلید از نوسانات بازار آگاه شوید؟

دریافت هشدار در نوسانات قیمت طلا، سکه، دلار، اونس، نفت، بورس و بیت کوین