خبر

آسمان ارزهای آسیایی تیره و تار

آسمان ارزهای آسیایی تیره و تار

در حالی که دلار آمریکا امروز در بالاترین سطح 10 ماه گذشته قرار گرفت، اکثر ارزهای آسیایی در برابر دلار آمریکا تضعیف شدند.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از اینوستینگ، دلار در روز پنج‌شنبه در بالاترین حد خود در 10 ماه گذشته باقی ماند؛ در همین راستا، شاخص دلار و معاملات آتی شاخص دلار در معاملات آسیایی تحرک اندکی داشتند.

اما داستان برای ارزهای آسیایی متفاوت بود و پس از اینکه فدرال رزرو صراحتأ اعلام کرد که قصد دارد نرخ‌های بهره‌ی آمریکا را برای مدت طولانی‌تری بالاتر نگه دارد، اکثر ارزهای منطقه‌ای در برابر دلار آمریکا ضعیف باقی ماندند.

در اطراف ارزهای آسیایی چه گذشت؟

در چشم‌انداز سایر ارزهای گسترده‌تر، محدوده‌ی قیمت، ثابت رو به پایین بود. در استرالیا، با انتشار داده‌هایی مبنی بر اینکه فروش خرده‌فروشی در ماه اوت به میزانی کمتر از حد انتظار رشد کرده است، دلار استرالیا 0.3 درصد افزایش یافت و از پایین‌ترین سطح 11 ماهه‌ی خود بازگشت.

اما روپیه هند گرچه با افزایش اندک همراه بود، اما در بحبوحه‌ی فشار ناشی از افزایش اخیر قیمت نفت، نزدیک به پایین‌ترین سطح خود باقی ماند. 

در سرزمین اژدها، یوان چین روز پنج‌شنبه، پیش از تعطیلات یک هفته‌ای جشنواره‌ی پاییزی، حرکت اندکی داشت.

یوان چین

ناگفته نماند بانک خلق چین (PBOC) به منظور حمایت از این ارز، در خصوص فروش دلار، دستوراتی را برای بانک‌های دولتی صادر کرد؛ گذشته از آن، با وجود اینکه یک سری اصلاحات قوی روزانه از سوی بانک خلق چین PBOC، ارز این کشور را مورد حمایت قرار داد، چشم‌انداز آن در بحبوحه‌ی نگرانی‌های مستمر پیرامون کندی رشد اقتصادی در چین، همچنان در محدوده‌ی منفی باقی ماند. 

گفتنی است در بحبوحه‌ی رکود مجدد در بازار املاک چین، گزارش‌های رسانه‌ای بر نظارت بیشتر دولت علیه گروه توسعه‌دهنده‌ی چین اورگراند تاکید کردند که این امر در جلسات اخیر بر یوان تأثیر گذاشت.

با تمام این‌ها، برخی داده‌های مثبت، امیدها را برای بهبود اقتصادی در چین تقویت کرد؛ از جمله داده‌های روز چهارشنبه حاکی از آن بود که سود صنعتی چین در ماه اوت پس از یک رکود یک ساله، دوباره بهبود یافته است.

همچنین انتظار می‌رود که در عین حال که شاخص مدیران خرید، که در اواخر این هفته منتشر می‌شود، بهبودی در فعالیت‌های تولیدی را نشان دهد، آمار هزینه‌های مصرف‌کننده به دلیل تعطیلات جشنواره‌ی پاییزی، حکایت از افزایش داشته باشد.

مداخله‌ی دولت، انگیزه‌ای برای صعود ین ژاپن از پایین‌ترین سطح 10 ماهه

البته در حالی که بیشتر ارزهای آسیایی تحت تأثیر نگرانی‌های مستمر پیرامون سیگنال‌های جنگ‌طلبی از سوی فدرال رزرو تحرک اندکی داشتند، ین ژاپن در سایه‌ی انتظار بازارها برای مداخله‌ی دولت، اندکی افزایش یافت.

ین ژاپن

ین ژاپن با بهبود نسبی 0.2 درصدی، اندکی از پایین‌ترین سطح 10 ماهه‌ی خود فاصله گرفت. این ارز هم‌اکنون از سطح 150 به دلار می‌نگرد - نقطه‌ی عطفی که برخی از معامله‌گران معتقدند باعث مداخله‌ی دولت خواهد شد؛ گفتنی است در پی سیگنال‌های جنگ‌طلبانه‌ی فدرال رزرو، شکاف فزاینده بین بازدهی محلی و ایالات متحده، ارز ژاپن را تحت تأثیر قرار داد.

علاوه بر آن، پس از آنکه بانک مرکزی هفته‌ی گذشته اعلام کرد برنامه‌ای فوری برای افزایش نرخ بهره از سطوح منفی ندارد، مسیر تضعیف ین هموار شد.

با نگاهی به اقدامات صورت‌گرفته از سوی مقامات ژاپنی، دولت این کشور در اواخر سال 2022 سطوح بی‌سابقه‌ای از دلار را به فروش رساند تا ین از پایین‌ترین سطح 30 سال گذشته‌ی خود فاصله بگیرد. اما از آن زمان، نرخ بهره‌ی ایالات متحده بیشتر افزایش یافت که بیانگر فشار بیشتر بر ین است. افزون بر آن، انتظار می‌رود این ارز پایین‌ترین سطح 30 ساله‌ی خود را دوباره آزمایش کند، البته در صورتی که به بالای 150 شکسته شود.

و اما در حوزه‌ی گزارش‌ها، داده‌های کلیدی تورم ژاپن که روز جمعه منتشر می‌شود، در کانون توجه فعالان بازار بود.

نویسنده: معصومه دانش
پنجشنبه 6 مهر 1402 ساعت 11:17
notification

آیا مایلید از نوسانات بازار آگاه شوید؟

دریافت هشدار در نوسانات قیمت طلا، سکه، دلار، اونس، نفت، بورس و بیت کوین