خبر

کاهش نسبی شاخص دلار

کاهش نسبی شاخص دلار

به دلیل تعطیلی بازارها که ناشی از تعطیلات روز استقلال بود، دلار آمریکا امروز در نرخی ثابت معامله شد؛ سایر جفت‌ارزها دچار نوسان شدند.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از اینوستینگ، دلار آمریکا روز سه‌شنبه در معاملات اولیه‌ی اروپا، تحت تأثیر بازارهای بسته از تعطیلات، تثبیت شد، در ساعت 03:00 به وقت شرقی ET (07:00 به وقت گرینویچ)، شاخص دلار، که ارزش دلار را در برابر سبدی از شش ارز دیگر دنبال می‌کند، با اندکی کاهش در سطح 102.612 معامله شد.

دلار تحت تأثیر تعطیلات در محدوده‌های فشرده قرار دارد

با نگاهی به نوسان این ارز در روزهای اخیر، می‌توان به وضوح دید که دلار آمریکا روز دوشنبه به دنبال انتشار داده‌های ناامیدکننده‌ی تولید تضعیف شد؛ گفتنی است PMI تولید مؤسسه مدیریت تامین از 46.9 در ماه می به 46.0 کاهش یافت که در واقع پایین‌ترین میزان از می 2020 تلقی می‌شود.

شکی نیست که با وجود بازارهای تعطیل، دلار روز سه‌شنبه در محدوده‌های محدودی معامله می‌شود؛ علاوه بر آن، هفته با داده‌های کلیدی اشتغال به پایان می‌رسد که می‌تواند بر حرکت بعدی فدرال رزرو تأثیر بگذارد.

از طرف دیگر، نظرسنجی ISM، منطبق بر اقتصاد دستخوش رکود بود، اما اگر گزارش رسمی اشتغال روز جمعه با وجود تورم بالاتر از هدف فعلی، همچنان به بازار کار سالم اشاره کند، این داده‌ها احتمالا برای پیشگیری از شروع مجدد چرخه‌ی انقباض فدرال رزرو در اواخر این ماه کافی نخواهد بود.

افزایش نرخ بهره

در چشم‌انداز سایر جفت‌ارزها چه می‌گذرد؟

پس از اینکه بانک مرکزی استرالیا بر ثبات نرخ نقدی خود در 4.10 درصد تأکید کرد، دلار استرالیا/دلار آمریکا (AUD/USD)  0.1 درصد افزایش یافت و به 0.6678 رسید.

گفتنی است بانک مرکزی استرالیا نرخ‌ها را در آخرین نشست سیاست‌گذاری خود ثابت نگه داشت، و همین امر منجر شد دلار استرالیا عقب‌نشینی کرد.

با این حال، بانک مرکزی به دلیل تورم بالا، هشدار خود را مبنی بر تشدید بیشتر نرخ بهره و تداوم آن تکرار کرد.

و اما با وجود کاهش صادرات آلمان در ماه مه، که یک محیط تجاری دشوار را برای نیروگاه تولیدی اروپا به تصویر می‌کشد، یورو/دلار (EUR/USD) تقریبأ بدون تغییر در سطح 1.0910 معامله شد.

با این حال، بانک مرکزی اروپا به احتمال زیاد از تداوم چرخه‌ی تاریخی افزایش نرخ بهره خودداری نخواهد کرد و احتمالاً در اواخر این ماه، افزایش دیگری را نیز در دستور کار قرار خواهد داد.

یواخیم ناگل، عضو شورای حاکم، که رئیس بانک آلمانی بوندس‌بانک نیز هست در سخنرانی خود در فرانکفورت، تصریح کرد که هنوز در این مسیر راه درازی در پیش است.

و اما در جاهای دیگر، پوند/دلار (GBP/USD) 0.1 درصد افزایش یافت و به 1.2705 رسید؛ تحلیلگران بر این باورند که با وجود نرخ تورم 8.7 درصدی در ماه مه در انگلستان، که بالاترین نرخ تورم در بین اقتصادهای پیشرفته بزرگ است، بانک مرکزی این کشور، احتمالاً به افزایش نرخ بهره ادامه خواهد داد.

پوند/دلار

دلار/ین (USD/JPY) 0.2 درصد کاهش یافت و به 144.39 رسید.

آنچه مسلم است در کشور آفتاب تابان، بازارها همچنان مترصد هرگونه مداخله‌ی بالقوه دولت در بازارهای ارز هستند و در این شرایط، ین در حدود پایین‌ترین سطح هفت ماهه‌ی خود در نوسان است.

شونیچی سوزوکی، وزیر دارایی ژاپن، روز جمعه به اقدامات کلیدی دولت ژاپن تصریح کرد که در واکنش به تضعیف بیش از حد ین در نظر گرفته خواهد شد.

نویسنده: معصومه دانش
سه شنبه 13 تیر 1402 ساعت 15:52
notification

آیا مایلید از نوسانات بازار آگاه شوید؟

دریافت هشدار در نوسانات قیمت طلا، سکه، دلار، اونس، نفت، بورس و بیت کوین