خبر

آیا طلا در یک خط سیر بی‌نوسان است؟

آیا طلا در یک خط سیر بی‌نوسان است؟

با وجود بازارهای تعطیل در ایالات متحده، دلار آمریکا ابتدا تحت فشار فروش قرار گرفت و طلا در حوالی یک خط ثابت، نزدیک به 1920 دلار معامله شد.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از «اف‌ایکس استریت»، بهای طلا در معاملات اولیه‌ی روز سه‌شنبه در اطراف یک خط ثابت، نزدیک به 1920 دلار معامله می‌شود. گفتنی است به دلیل بسته‌شدن بازارهای ایالات متحده به مناسبت روز استقلال، احتمالاً شرایط محدود معاملات در طول روز ادامه خواهد یافت.

بازده قوی‌تر اوراق قرضه‌ی خزانه‌داری آمریکا، افزایش بهای طلا را محدود می‌کند

با نگاهی به حرکت قیمت طلا در روزهای اخیر، بهای طلا در روز دوشنبه بین سود و زیان در نوسان بود؛ زیرا معامله‌گران در تعطیلات طولانی آخر هفته‌ی منتهی به روز استقلال 4 جولای، در حاشیه باقی ماندند.

در سایه‌ی گمانه‌زنی سرمایه‌گذاران در مورد چشم‌انداز افزایش نرخ بهره‌ی فدرال رزرو آمریکا، روحیه‌ی محتاطانه‌ای بر بازار حاکم شد، به ویژه پس از آن که داده‌های سطح بالای PMI تولید ISM ایالات متحده به طور غیرمنتظره‌ای به انقباض در حال گسترش در بخش تولید اشاره کردند.

در چشم‌انداز ارز ایالات متحده، دلار آمریکا(USD) گرچه در واکنشی فوری به داده‌های ضعیف، تحت فشار فروش مجدد قرار گرفت، اما به سرعت جایگاه خود را بازیافت؛ زیرا داده‌های ISM نه‌تنها مجددأ نگرانی‌ها در مورد رشد اقتصادی ایالات متحده را برانگیخت، بلکه احساسات پیرامون سهام ایالات متحده را نیز کاهش داد.

رشد اقتصادی

و اما حال و هوای مختلط بازار از ورود پناهگاه امن دلار به مسیر نزولی جلوگیری کرد و در عین حال، منجر به محدودشدن بهای طلا شد. البته عامل دیگری که در روز دوشنبه روند بهبود قیمت طلا را خنثی کرد، جهش شدید بازده اوراق قرضه‌ی خزانه‌داری ایالات متحده بود.

بنا به پیش‌بینی ابزار نظارت بر نرخ گروه CME فدرال رزرو، بازارها با احتمال 87 درصد، افزایش 25 واحدی نرخ بهره در ماه جولای را در نظر می‌گیرند و بر این باورند که فدرال رزرو نرخ‌ها را به محدوده‌ی 5.25 تا 5.50 درصد می‌رساند.

با نگاهی به چشم‌انداز آتی، بهای طلا اگرچه به دلیل شرایط نامطمئن بازار در تعطیلات، همچنان در معرض خطر نوسانات شدید قرار دارد، اما به احتمال زیاد محدوده‌ی معاملات خود را بالای 1900 دلار حفظ خواهد کرد.

در حال حاضر، برای شفاف‌سازی در مورد مسیر افزایش نرخ بهره‌ی بانک مرکزی، همه‌ی نگاه‌ها به صورتجلسه‌های روز چهارشنبه‌ی فدرال رزرو در ماه ژوئن است. علاوه بر آن، پیش از انتشار گزارش بسیار مهم حقوق و دستمزد غیرکشاورزی در روز جمعه، داده‌های بازار کار ایالات متحده در روز پنج‌شنبه نیر در کانون توجه خواهد بود.

تحلیل تکنیکال قیمت طلا با استفاده از نمودار روزانه

نمودار روزانه بهای طلا

همانطور که نمودار روزانه نشان می‌دهد، علیرغم تلاش‌های صعودی، قیمت طلا کماکان آسیب‌پذیر است. گذشته از آن، تقاطع نزولی و شاخص قدرت نسبی نزولی (RSI) حاکی از آن است که قیمت طلا همچنان در معاملات «فروش در حالت جهش» باقی می‌ماند، مگر اینکه خریداران طلا حرکتی پایدار بالاتر از میانگین متحرک نزولی 21 روزه (21-DMA) در سطح 1936 دلار داشته باشند.

گفتنی است که پیش از آن، مقاومت خط روند نزولی بحرانی در 1924 دلار می‌تواند تعهدات نزولی را به چالش بکشد، که البته با بسته‌شدن روزانه بالاتر از این سطح همراه است تا شکست صعودی از شکل‌گیری گوه در حال سقوط را تأیید کند.

علاوه بر آن، قیمت طلا پس از رسیدن به بالاترین رکورد 2080 دلاری در اوایل آوریل، با کاهش رو به رو شده است. مانع صعودی بعدی مربوط به رقم گرد 1930 دلاری است.

و در نهایت، از منظر نزولی، پشتیبانی فوری در آستانه‌ی 1900 دلار در راه است که زیر آن کف قیمت سه ماهه 1893 دلاری، مجددا مورد آزمایش قرار خواهد گرفت. هدف بعدی در رادارهای فروشندگان طلا در خط روند نزولی با قیمت 1890 دلار مشاهده می‌شود.

نویسنده: معصومه دانش
سه شنبه 13 تیر 1402 ساعت 13:34
notification

آیا مایلید از نوسانات بازار آگاه شوید؟

دریافت هشدار در نوسانات قیمت طلا، سکه، دلار، اونس، نفت، بورس و بیت کوین