خبر
 

آشنایی با انواع میلگرد و کاربرد آن

سلب مسئولیت: شبکه اطلاع رسانی طلا، سکه و ارز TGJU صرفا نمایش‌دهنده این متن تبلیغاتی است و تحریریه مسئولیتی درباره محتوای آن ندارد.

خرید میلگرد با آهن 123میلگرد یکی از مهم‌ترین قطعات ساختمان‌سازی است که مقاومت مناسبی را برای ساختمان ایجاد می‌کند. شرکت‌های فولاد مختلف در ایران و خارج از ایران، در زمینه ساخت میلگرد با یکدیگر رقابت دارند. میلگرد باکیفیت، از تخریب ساختمان جلوگیری می‌کند و به همین دلیل تهیه بهترین نوع میلگرد، اهمیت فراوانی دارد. از آنجایی که میلگرد مدل‌های بسیار مختلفی دارد، شناخت آن‌ها به شما کمک می‌کند تا موقع خرید، راحت‌تر تصمیم‌گیری کنید.

میلگرد ساده

یکی از رایج‌ترین انواع میلگرد که در ساختمان‌سازی استفاده می‌شود، میلگرد ساده است. میلگرد یک پروفیل توپر است که مقاومت کششی ساختمان را تقویت می‌کند. میلگرد ساده یک پروفیل توپر و کاملا صاف است که در پروژه‌های مختلف ساختمان‌سازی استفاده می‌شود. در تعریف دیگر، میلگرد ساده را می‌توان یک مقطع فولادی بدون آج دانست.

کاربرد میلگرد ساده

میلگرد ساده در مواردی مثل ساختمان‌سازی و صنعت کاربرد دارد؛ اما بیشترین استفاده آن در ساختمان‌سازی است. این محصول کربن کمتری نسبت به میلگرد آجدار داشته و در نتیجه، انعطاف‌پذیری خوبی دارد و در کنار بتن، می‌تواند مقاومت سازه را افزایش دهد. میلگرد ساده در مواردی مثل خم‌کاری، آهنگری و جوشکاری نیز استفاده گسترده‌ای دارد.

میلگرد ساده براساس جنس

در صنعت تولید میلگرد، از مواد مختلفی استفاده می‌شود. در ایران میلگرد ساده را براساس جنس، به دسته‌های زیر تقسیم می‌کنند:

 • میلگرد استیل
 • میلگرد اروپایی
 • میلگرد پلیمری
 • میلگرد پرکربن
 • میلگرد با پوشش اپوکسی

شرکت‌های تولیدکننده میلگرد ساده

شرکت‌های فولاد در ایران براساس نیاز بازار، میلگرد ساده را در سایزها و مدل‌های مختلف تولید می‌کنند. رایج‌ترین سایزهای موجود در بازار، ۵.۵، ۶.۵، ۸، ۱۰ و ۱۲ است و هر شرکت، به‌صورت خاص روی تولید یک یا چندتا از سایزها فعالیت می‌کند. از جمله مهم‌ترین شرکت‌های این حوزه می‌توان به مواردزیر اشاره کرد:

 • شرکت ملایر
 • شرکت نطنز
 • شرکت نوین متین
 • شرکت آیین صنعت
 • شرکت آذر گستر سدید
 • شرکت فولاد آلیاژی ایران

میلگرد آجدار

در صنعت سازه و ساختمان‌سازی، میلگرد آجدار به‌عنوان یکی از مقاوم‌ترین انواع میلگرد شناخته می‌شود. میلگرد آجدار دارای آج‌های یکنواخت روی سطح خود است و همین آج‌ها، به چسبندگی بهتر بتن و میلگرد کمک می‌کند. در مقایسه با میلگرد ساده، این محصول تردی بیشتر و انعطاف‌پذیری کمتری دارد.

کاربرد میلگرد آجدار

میلگرد آجدار به‌خاطر مقاومت خوبی که ایجاد می‌کند، در صنعت کاربرد گسترده‌ای دارد. از جمله استفاده‌های میلگرد آجدار در صنعت می‌توان به ساخت پل و ایستگاه اتوبوس اشاره کرد. از میلگرد آجدار برای ساخت مصالحی مثل خاموت، سنجاقی، عصایی، زیگزاگ و رکابی نیز استفاده می‌شود. در ساختمان‌سازی، بتن‌ریزی کف سازه‌ها و بتن‌ریزی دیوارها نیز می‌توان از میلگرد آجدار استفاده کرد.

انواع میلگرد آجدار

میلگرد آجدار در سه نوع A2، A3 و A4 تولید می‌شود و به ترتیب افزایش شماره، مقاومت آن افزایش یافته و انعطاف‌پذیری آن کم می‌شود.

میلگرد آجدار A2: میلگرد A2 یکی از رایج‌ترین انواع میلگرد است که آج‌های به‌صورت مارپیچ، از ابتدا تا انتها ادامه پیدا می‌کند و در هیچ کجا قطع نمی‌شود. این میلگرد با عنوان میلگرد نیمه سخت نیز شناخته می‌شود.

میلگرد آجدار A3: میلگرد A3 شکل‌پذیری کمتری نسبت به A2 دارد و میزان کربن به‌کار رفته در آن، بیشتر است. شکل ظاهری میلگرد A3 به‌صورت جناقی است و به دلیل همین ساختار، مقاومت بیشتری را برای سازه ایجاد می‌کند.

میلگرد آجدار A4: در آخرین درجه‌بندی میلگرد آجدار از نظر میزان مقاومت، میلگرد A4 قرار می‌گیرد. این میلگرد با عنوان میلگرد آج مرکب نیز شناخته می‌شود. در ساخت این میلگرد از کربن زیادی استفاده می‌شود و به همین دلیل، تردی و مقاومت آن بسیار زیاد است. برخلاف میلگرد ساده، روی این میلگرد نمی‌توان جوش‌کاری انجام داد.

شرکت‌های تولیدکننده میلگرد آجدار

بسیاری از شرکت‌های فولاد و آهن‌آلات، به‌صورت تخصصی روی تولید میلگرد آجدار متمرکز هستند. این شرکت‌ها مثل شرکت میانه، انواع میلگرد آجدار را در سایزهای مختلف تولید می‌کنند. میلگرد آجدار سایز ۱۴، یکی از پرکاربردترین انواع میلگرد آجدار در صنعت سازه است. قیمت میلگرد ۱۴ میانه را می‌توانید به‌صورت لحظه‌ای رصد و براساس بهترین قیمت، خرید خود را نهایی کنید.

 • شرکت پردیس آذربایجان
 • شرکت ذوب آهن اصفهان
 • شرکت آناهیتا گیلان
 • شرکت شاهرود
 • شرکت نیشابور

قیمت لحظه‌ای میلگرد

قیمت میلگرد و آهن‌آلات قیمت ثابتی نیست و براساس شرایطی مثل عرضه و تقاضا، تغییر می‌کند. به همین دلیل نمی‌توان قیمت ثابتی را برای هریک از میلگردها ارائه کرد. قیمت میلگرد براساس جنس، مقاومت کششی، قطر و سایز، آج‌دار بودن یا نبودن و عوامل محیطی مثل نرخ ارز، متغیر است. بهترین راه برای اطلاع از قیمت‌ها، استعلام آنلاین از وب‌سایت‌های مرتبط با فروش میلگرد است.

شما می‌توانید قیمت پرفروش‌ترین انواع میلگرد مثل قیمت میلگرد ۱۶ میانه را با کلیک روی مشاهده مطلب در آهن 123 به صورت لحظه‌ای ببینید و قیمت‌ها را با یکدیگر مقایسه کنید؛ سپس برای خرید خود تصمیم بگیرید.

نتیجه‌گیری در یک دقیقه

انتخاب میلگرد مناسب برای ساخت انواع سازه، اهمیت ویژه‌ای دارد. بسیاری از افراد برای کاهش قیمت‌های ناشی از ساختمان‌سازی و ساخت سازه‌های صنعتی، از میلگردهای بی‌کیفیت استفاده می‌کنند که این موضوع باعث ایجاد خرابی‌های گسترده می‌شود و جان انسان‌ها را نیز به خطر می‌اندازد. بهتر است در قدم اول، زمان کافی برای شناخت انواع میلگرد و کاربرد آن‌ها اختصاص دهید و سپس، از وب‌سایت‌های معتبر خرید کنید.

نویسنده: اپراتور
سه شنبه 13 تیر 1402 ساعت 12:42
notification

آیا مایلید از نوسانات بازار آگاه شوید؟

دریافت هشدار در نوسانات قیمت طلا، سکه، دلار، اونس، نفت، بورس و بیت کوین