خبر

یورو/دلار در مسیر تثبیت

یورو/دلار در مسیر تثبیت

در پی تقویت ریسک‌پذیری و متعاقب آن افزایش دلار آمریکا، جفت یورو/دلار امروز کاهش خود را در زیر سطح 1.0900 تثبیت می‌کند.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از «اف‌ایکس استریت»، یورو/دلار (EUR/USD) در جلسه‌ی معاملاتی اروپا در حال تثبیت آخرین افت خود در زیر 1.0900 است.

گفتنی است این جفت ارز به دلیل افزایش مجدد دلار تضعیف شده است، که البته تقویت ارز ایالات متحده، در بحبوحه‌ی معاملات قبل از روز استقلال ایالات متحده و در آستانه‌ی انتشار شاخص PMI تولید ISM ایالات متحده، ناشی از تمایل به ریسک است.

بررسی اجمالی تکنیکال یورو/دلار

یورو/دلار (EUR/USD) به طور نسبی در زیر سطح 1.0900 معامله می‌شود، جایی که میانگین متحرک ساده 100 و 20 دوره‌ای در نمودار چهار ساعته همسو هستند. در صورتی که این جفت نتواند بالاتر از آن سطح تثبیت شود، سطح 1.0870 (فیبوناچی اصلاحی 38.2 درصد آخرین روند صعودی) به عنوان اولین حمایت قبل از سطح 1.0840 (فیبوناچی 50 درصدی اصلاحی) همسو می‌شود. بسته‌شدن چهار ساعته پایین‌تر از سطح اخیر می‌تواند فروشندگان بیشتری را وارد بازی کند و در را برای یک لغزش طولانی به سمت 1.0810/1.0800 (200-SMA، فیبوناچی اصلاحی 61.8%) بگشاید.

اگر یورو/دلار سطح 1.0900 را به عنوان پشتیبانی تأیید کند، 1.0930 (فیبوناچی اصلاحی 23.6 درصدی، و 50-SMA)  به عنوان مانع دیگر، قبل از سطح 1.0960 (سطح استاتیک)، تراز می‌شود.

یورو/دلار

بررسی اجمالی بنیادین

با بررسی نوسانات این جفت‌ارز می‌توان به وضوح دید که یورو/دلار پس از جهش روز جمعه، صبح روز دوشنبه در اروپا قدرت خود را از دست داد و به زیر 1.0900 سقوط کرد. این جفت از چشم‌انداز تکنیکال، نزولی باقی می‌ماند و به محض شکست حمایت 1.0840، زیان‌های مضاعفی را مشاهده خواهد کرد.

از طرف دیگر، از منظر ارز ایالات متحده، داده‌های تورم مربوط به هزینه‌های مصرف شخصی (PCE) باعث شد که دلار آمریکا (USD) در آستانه‌ی آخر هفته، تحت فشار فروش مجدد قرار گیرد و این موضوع به یورو/دلار (EUR/USD) کمک کرد تا زیان هفتگی خود را جبران کند.

اما در حوزه‌ی داده‌های کلیدی، شاخص قیمت PCE در مقیاس سالانه، از 4.3 درصد در آوریل به 3.8 درصد در ماه می کاهش یافت، در حالی که شاخص قیمت PCE هسته از 4.7 درصد به 4.6 درصد کاهش یافت.

با این حال، موقعیت بازار نشان می‌دهد که داده‌های تورم PCE تأثیر کمی بر قیمت‌گذاری بازار از منظر چشم‌انداز افزایش نرخ فدرال رزرو داشته است. از این رو، حرکت نزولی دلار در روز جمعه می‌توانست با جریان‌های داده‌های سه‌ماهه‌ی پایانی، اغراق‌آمیز شود.

اما بنا بر گزارش ابزار نظارت بر گروه CME فدرال، بازارها تقریباً به طور کامل و با احتمال 100 درصدی، افزایش ۲۵ واحد پایه (bps) نرخ بهره فدرال رزرو در ماه جولای را قیمت‌گذاری می‌کنند و البته با احتمال 40 درصدی، یک افزایش نرخ دیگر را تا قبل از پایان سال می‌بینند.

افزایش نرخ بهره

در نیمه‌ی دوم روز، داده‌های PMI تولید ISM در اسناد اقتصادی ایالات متحده ارائه می‌شود. سرمایه‌گذاران انتظار دارند که شاخص PMI در ماه ژوئن از 46.9 به 47.2 برسد. گفتنی است که نرخ بالای 50 می‌تواند به دلار کمک کند تا قدرت خود را در نیمه‌ی دوم روز حفظ کند.

شایان ذکر است که با کاهش شرایط معاملاتی در جلسه‌ی آمریکا، که ناشی از تعطیلی بازارهاست، یورو/دلار (EUR/USD) ممکن است برای یافتن مسیر، دشواری زمانی داشته باشد.

نویسنده: معصومه دانش
دوشنبه 12 تیر 1402 ساعت 15:41
notification

آیا مایلید از نوسانات بازار آگاه شوید؟

دریافت هشدار در نوسانات قیمت طلا، سکه، دلار، اونس، نفت، بورس و بیت کوین