خبر

آیا روند نزولی طلا فعال است؟

آیا روند نزولی طلا فعال است؟

با وجود نگرانی‌ها پیرامون افزایش مداوم نرخ بهره از سوی فدرال رزرو، طلا که در معرض فشار مداوم است، با حرکتی اصلاحی به سطح 1910 دلار رسید.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از «اف‌ایکس استریت» قیمت طلا (XAU/USD) در جلسه‌ی معاملاتی لندن، حرکت اصلاحی نزدیک به 1,910.00 دلار را به ثبت رساند. گفتنی است که با تشدید نگرانی‌ها در مورد تورم مداوم در اقتصاد ایالات متحده که انگیزه‌ای برای افزایش مستمر نرخ بهره از سوی فدرال رزرو است، این فلز گرانبها تحت فشار مداوم قرار دارد.

از سوی دیگر، قراردادهای آتی S&P500 در جلسه‌ی لندن با افزایش اسمی همراه بوده‌اند که این امر، تقویت بیشتر ریسک‌پذیری فعالان بازار را بیان می‌کند. 

در حالی که سرمایه‌گذاران منتظر انتشار داده‌های PMI تولید ایالات متحده (ژوئن) هستند، شاخص دلار آمریکا (DXY) نیز در حرکتی محکم، به نزدیکی سطح 103.20 بازگشته است،. طبق گزارش اولیه، داده‌های اقتصادی در سطحی بالاتر از 47.2 قرار داشت که در مقایسه با آمار قبلی 46.9، رقمی بالاتر را نشان می‌داد. سرمایه‌گذاران باید به این نکته توجه داشته باشند که رقم زیر 50.0 نمایانگر یک دوره‌ی انقباضی است؛ بدیهی است که گزارش‌های مربوط به فعالیت‌های کارخانه‌ای ایالات متحده، قبلاً به کاهشی مدید به مدت هفت ماه اشاره داشته است.

به علاوه، فدرال رزرو هفته‌ی گذشته اعلام کرد که بانک مرکزی به نقطه‌ای رسیده است که نرخ‌های بهره در آن نقطه، به منظور کاهش تورم و رساندن آن به هدف 2 درصدی، به اندازه‌ی کافی محدود‌کننده هستند.

نرخ بهره برای کاهش تورم

علیرغم اظهارنظرهای نادرست رافائل بوستیک، رئیس بانک فدرال رزرو آتلانتا، بهای طلا همچنان با فشار مواجه است. 

و اما جانت یلن، وزیر خزانه‌داری آمریکا روز جمعه در زمینه‌ی بازار کار خاطرنشان کرد که حتی چنانچه اقتصادی با رکود بیشتری مواجه شود، اقتصاد ایالات متحده در مسیر حفظ بازار کار قوی و در عین حال کاهش تورم خواهد ماند.

تحلیل تکنیکال طلا با استفاده از نمودار چهار ساعته

براساس مقیاس چهار ساعته، قیمت طلا به دنبال حمایتی نزدیک به فیبوناچی اصلاحی 61.8 درصدی (که از کف قیمت 28 فوریه در 1804.76 دلار تا سقف قیمت 2079.76 دلار در 3 می ترسیم شده است) در سطح 1909.55 دلار می‌گردد.

علاوه بر آن، میانگین متحرک نمایی 50 دوره‌ای (50-EMA) در سطح 1920.00 دلار به عنوان سدی برای گاوهای طلا عمل می‌کند. خط روند نزولی از سقف قیمت 2079.76 دلاری 3 می همچنان مانعی برای فلز گرانبها خواهد بود.

شاخص قدرت نسبی (RSI) در محدوده‌ی نزولی 20.00 الی 60.00 در نوسان است که نشان از فعال‌بودن حرکت نزولی دارد.

نمودار 4 ساعته طلا

نویسنده: معصومه دانش
دوشنبه 12 تیر 1402 ساعت 14:14
notification

آیا مایلید از نوسانات بازار آگاه شوید؟

دریافت هشدار در نوسانات قیمت طلا، سکه، دلار، اونس، نفت، بورس و بیت کوین